Geoffry Duke en het tegen Norton Gilera af Zwemsters spreken in Arnhem geen duidelijke taal Volslagen honkbal-succes ilskracht met een daverende overwinning naar derde klasse TEC trekt aan het langste eind Tiel heeft twee eerste klassers Weergaloze spanning in Asser TT Nel van Vliet weer in actie ADO verliest met grote cijfers (5—0) De vreugde kent geen grenzen... Ned. waterpoloërs MAANDAG 30 JUNI 1952 PAGINA 5 (Van een speciale verslaggever) ASSEN, 28 Juni He± ongelofelijke is gebeurd. Geoffrey Duke, ,,lhe unapproachable", de man, die in de gehele internationale motorwereld geëerd wordf als de besie renner aller lijden, is verslagen. Een kleine, onaanzienlijke Italiaan, de ravenzwarte Umberlo Maseiti, heeft hem vijf tien ronden lang met ontstellende snelheid rond hei As- sense circuit gezweept en is hem in de laatste, alles beslis sende ronde gepasseerd mei alle geweld waartoe een gierende Gilera onder meesterhanden in staat is. En toen later niet ,,God save the king" maar „Fraielli d'Iialia, l'Iialia s'è desia" uit de luidsprekers schalde, toen moei er iets verschrikkelijks gebeurd zijn in hei anders zo onaan doenlijke gemoed van Joe Craigh, de captain van de Nortonploeg. Want deze zege van Masetti is er niet een waarvan er dertien in een dozijn gaan. Zij is een oordeel, zij kan niet volgende week in Francorchamps worden ge wroken, want haar draagwijdte is oneindig groter. Zij be tekent kort en goed dat hei fenomenale snelheidswonder, dat Norton heet, tegenover Gilera heeft afgedaan. De fan tastische één-cylinder motor kan hei op de duur tegen het ontstellend geweld van de Italiaanse vier-cylinder niet meer harden en dat is de reden waarom Joe Craigh uit Assen weggaat met een gevoel van "diepe verslagenheid. Italiaanse overheersing Uitslagen Nw ptidb dt imedt: verkookte, /^hnerika-an^e Made from sun -kissed" tobaccos Onbetwist in 350 cc. Engeland en België verslagen Nederlandse Volleybal Bond Ook bij de heren nog vraagtekens Eland in K.N.Y.B. verslaan België op twee fronten Sc. Emma scoort éénmaal (13) Rapid in sterkste vorm naar Amsterdam Olympische zwemploeg Engelse korfballers vooruitgegaan (23) Verenigde Katholieke Dammers Draverijen Hilversum De Vroet naar Rouaan WATERPOLO Uitslagen competitie Kon. Ned. Zwembond Zeilwedstrijden buiten IJ Damesrit K.N.A.C. J. Hekman voorzitter ver. eerste klassers Sportflitsen èn Want al hebben de honderdduizenden, die Zaterdag in de moordende zonne brand het Assense circuit omzoomden, gemeend, dat zij getuige ivaren van het grootste tweegevecht aller tijden, de waarheid is anders. De waarheid is, dat maestro Taruffi, die bij Gilera de lakens uitdeelt, dit jaar naar Assen kwam met het stellige voornemen de schande van vorig jaar te wreken. Ook toen immers vertoonde de 500 cc direct van het begin af hetzelfde beeld. Geoffrey Duke op kop en daarachter twee razende, wilde Italianen. Ook toen geloofden de insi ders, dat Duke's klasse niet zou opwe gen tegen de kracht van de Italiaanse machines. Maar toen werd Duke onbe dreigd winnaar, omdat Gilera stuk draaide en omdat er ter wereld niemand anders is, die grootmeester Geoffrey be dreigen kan. Men zegt, dat er na die nederlaag in het Italiaanse kamp harde woorden zjjn gevallen. Men zegt, dat een tweetal monteurs, die de machines niet goed genoeg aan de start brachten, een zware pijp hebben gerookt. Wat ervan zij, wij weten het niet, maar dit jaar hebben de Italianen geen fout gemaakt. Masetti heeft zich vanaf de eerste ronde achter Duke genesteld en zich strikt gehouden aan de geheimzinnige bevelen, die hem uit de piste werden schouwers gewond. De Nederlander Bu- rik leverde in deze klasse nog een ver woed gevecht met twee paarden die plotseling de weg opschoten. Zowel rij der als paarden bleven gezond. Voor het overige is er door de Nortonrijders Armstrong en Amm hevig gevochten met de A.J.S.-er Coleman en men mag het deze Nieuw-Zeelander als een grote verdienste aanrekenen dat hij die leven zuur maken. M.V., Morini en Mondial. Wie zou dat winnen. Ach, achteraf bezien is het eigenlijk heel eenvoudig. Een van die Italiaanse fa brieken heeft de fantasie opebracht om twee rustige Engelse rijders in het veld te brengen. Sandford en Graham, bei den strijders voor M.V. De rest ging heel simpel. Sandford wachtte op het ogenblik waarop Mendogni zijn Morini stuk draaide en daarna had hij niets anders meer te doen dan doorrijden en heel blijven. Dat deed hij en daarom hebben wij een beetje beteuterd staan kijken toen deze Italiaanse overwinning gevierd werd met het Engelse volkslied. 500 cc (16 ronden, 264.58 km.): 1. Masetti (It.) met Gilera 1 uur 41 min. 28.9 sec. (ge middelde uursnelheid 156.46 km.): 2. Duke (G. B.) met Norton 1 uur 41 min. 30.1 sec.; 3. Kavanagh (Austr.) met Norton 1 uur 42 min. 37.1 sec.; 4. Armstrong (G. B.) met Norton; 5. Coleman (Nw Zeel.) met A.J.S. 1 uur 44 min. 33.1 sec.; 6. Pagani (It.) met Gilera; 7. Graham (G. B.) met M. V.; 8. Liberati Libero (It.) met Gilera. Op een ronde: 9. Brett (G. B.) met A.J.S.10. Mudford (Nw Zeel.) met Norton; 11. Van Rijswijk (Ned.) met Matchless. Snelste ron de: Masetti 6 min. 8.7 sec.; gemiddelde uursnelheid 161.46 km. 350 cc (12 ronden, 198.43 km): 1. Duke (Eng.) met Norton 1 uur 19 min. 31.9 sec. (gem. uursnelheid 149.72 km.); 2. Amm (Rhodesia) met Norton 1.19.46.2; 3. Cole man (Nw Zeel.) met A.J.S. 1.19.47.6; 4. Armstrong (Eng.) met Norton; 5. Ka vanagh (Australië) met Norton; 6. Brett (Engeland) met A.J.S.; 7. Leslie Graham (Engmet Velocette; 8. Lawton (Eng.) met A.J.S. Op een ronde: 9. Mudford (Nw Zeel.) met A.J.S.; 10. Holler (Nw Zeel.) met Norton; 13. L. van Rijswijk met Velo cette; 17. L. Simons (Ned.) met Velocette. De snelste ronde: Duke; gemidd. 152.41 km., tijd 6 min. 30.6 sec. 250 cc (10 ronden, 165.36 km.): 1. Loren- zetti (Italië) met Guzzi, 1 uur 12 min. 30.3 sec., gem. uursnelheid 136.84 km.; 2. Ruf- Advertentie De standen voor de wereldkampioen schappen der motorcoureurs zijn na de TT-races in Assen: 125 cc: 1. Santfort (GB) 16 pnt., 2. Ub- biali (It.) 12 pnt., 34 Parry (GB) en Zinzani (It.) 4 pnt., 9/10 Simons (Ned.) en Burman (GB). 250 cc: 1 en 2 Anderson (GB) en En rico Lorenzetti (It.) 20 pnt., 3 en 4 Gra ham (QB) en Lawton (GB) .7 pnt. 350 cc; 1 Duke (GB) 24 pnt., 2 Cole man (GB) 14 pnt., 3. Armstrong (Ierl.) 13 pnt.; zijspan; 1 Milani (It.) 8 pnt., 2. Smith (GB) 6 pnt., 3. Drion (Frankr) 4 pnt. 500 cc: 1. Armstrong (Ierl.) 11 pnt., 2 en 3 Brett (GB) en Masetti (It.) 9 pnt. toegestoken. Natuurlijk, hij heeft, wan neer het in zijn kraam te pas kwam, Duke van kop verdrongen. Hij heeft een nummertje show weggegeven, maar nie mand heeft hem als vorig jaar als een wilde man door het gras zien schieten en niemand heeft het totale geweld van die gierende Gilera kunnen zien vóór de laatste ronde. Eerst toen, op het mo ment dat velen geloofden, dat Duke met zijn superieure rijkunst de race nog zou kunnen redden, heeft hij even, heel even zijn gas helemaal opengedraaid. De Gi lera spoot weg en tussen de oud-wereld kampioen Umberto Masetti en de voor het eerst van zijn leven werkelijk ver slagen Geoffrey Duke gaapte een gat van meer dan honderd meter. Het drama was voltrokken en de teleurstelling op de tribune, die unaniem partij had ge kozen voor die schuchtere blonde En gelse jongen, was Joe Craigh's enige troost. Het was overigens ondanks deze ecla tante overwinning een race zonder weerga. Een zo tot in de allerlaatste ronde gehandhaafde spanning heeft geen T.T. nog gekend. De snelheidsmeter draaide al in de twede ronde tot ever de 160 kilometer per uur en het kon dan ook niet uitblijven of er moesten stuk ken komen. Jock Brett, de grote A.J S.- man, schoot al in de eerste de beste ronde de bocht uit. Hij stond echter di rect weer op en draaide na een kleine reparatie zijn rondjes met een vinnig heid alsof er niets gebeurd was. Carlo Bandirola, wildeman nummer een, zag kans zijn machine na negen ronden in laaiende brand te zetten en zo waren er nog meer. Een kapotte motor voor Amm, tweede man van Norton, pech voor Alfredo Milani, die Gilera mogelijk een nog grotere zege bereid zou kunnen hebben, enz., enz. Maar laten wij nog even bij de strijd blijven. Het gevecht bleef niet beperkt tot Duke en Masetti, die ronde na ronde als een tweeëenheid met krankzinnige snelheden voor het veld uitschoten. Wij hebben ook gezien hoe Norton met onverbiddelijke ge strengheid heeft afgerekend met de M.V., waarvan iedereen wonderen ver wachtte, maar die zelfs in de handen van Leslie Graham niet in staat bleek zich te handhaven tegen Kavanagh, de grote Australiër. Wij hebben bovendien gezien hoe Nello Pagani, de man die wij in Assen reeds meermalen in de kleine klasse als overwinnaar te voorschijn hebben zien komen, de A.J.S.-er Cole man van de aarde heeft weggevaagd, daarmee bewijzende, dat in dit monster gevecht A.J.S. voor eens en voor altijd is uitgeschakeld. En tenslotte, wij heb ben ook Lous van Rijswijk gezien. Lous van Rijswijk, de eerste Nederlander, die, als wij het zo eens zeggen mogen, op een doodordinaire Matchless zat en in dit veld van geweldenaren meedraaide met alle allure van een geboren kam pioen. Lous heeft daarvoor als beloning de prijs voor de eerste Nederlander weggesleept. Een fraaie beloning na tuurlijk, maar wij nemen aan dat men hem beter voor een keer een echte race machine had kunnen geven. Dan de 350 cc. Een onbetwiste zege voor Geoffrey Duke natuurlek. Daar was geen twijfel aan. Want al had hy een zeer slechte start, nog voor hy bij de Oude Tol de bocht uitschoot, had hij de eerste plaats veroverd om die niet meer af te staan. Ver achter hem is verwoed gevochten. Het eerste slachtof fer daarvan was Bill Doran. Bill Doran, die in dezelfde bocht bij de Oude Tol geheel en al de bocht uitvloog. Zijn mo tor aan diggelen, hijzelf en twee toe- - - lVa de start van de bOU cc.-Klasse stryd tot op het laatste ogenblik heeft volgehouden. A.J.S. heeft in deze klas se nog niet uitgediend. Velocette klaar blijkelijk wel, want haar eerste ryder arriveerde op de zevende plaats. De 250 cc was uiteraard weer een all- Italiaanse aangelegenheid. Dat is nu eenmaal sinds jaar en dag een zaak van Guzzi en Guzzi alleen. En nu de Benel- li's niet aan start verschenen waren was het pleit beslecht voor de race was begonnen. Er zaten drie Guzzi's in de koers en u vindt ze alle drie keurig terug in het uitslagenlijstje. Netjes bo venaan aan de leiding. De 125 cc ten slotte biedt altijd iets meer spanning. Want al is ook dat een volledige Ita liaanse aangelegenheid, hier zijn drie onderscheiden fabrieken die elkaar het fo (Italië) met Guzzi, 1.12.30.9; 3. Ander son (Engeland) met Guzzi; 4. A. Wheeler (Engeland) met Guzzi. Op 1 ronde: 5. Web ster (Eng.) met Velocette; 6. Postma (Ne derland) met Guzzi; 7. Steman (Ned.) met Excelsior op 1 ronde; 8. Purslow (Ned.) met Norton op 1 ronde. Snelste ronde- Ruffo, gem. van 141.77 km., tijd 6 min. 59.9 125 cc (7 ronden, 115.75 km.): 1. Sand ford (Engeland) met M. V., 54 min. 43.6 sec., gem. uursnelheid 126.89 km.; 2. Ubbi- ali (It.) met Mondial 55.08.7; 3. Zinzani (It.) met Morini 55.22 4. Salo (It.) met M. V.; iri.!™ 5. Copeta (It.) met M. V.; 6. Simons (Ned.) .Mddn< met Mondial: 7. Renooy (Ned.) met Eysink; 8. Heineman (Ned.) met Eysink. Op een ronde: 9. Van der Waerdt (Ned.) met Ey sink; 10. Vierdag (Ned.) met Eysink: 11. Rietveld (Ned.) met Eysink; 12. Regters (Ned.) met Puch; 13. Van der Eijk (Ned.) met Morini. Snelste ronde: Sandford: gem. 128.12, tijd 7 min. 44.6 sec. Met een overwinning van 53 op En geland neeft het Nederlandse honkbal negental Zaterdag in het Ajax-stadion te Amsterdam duidelijk zijn klasse be wezen. Zowel het vangen in het veld als het slaan was oij de Engelsen vrij zwak en met wat meer geluk zou de Nederlandse score zeker hoger zijn ge weest. Tot de zesde innings leidde Ne derland met 30 Toen zorgde Enge- lands derde nonkspeler, Lamprecht, voor een tegenpunt. Tevens nam hij de taak over van de Engelse werper Be- nallo. In de zesde en achtste innings wisten echter nog twee Nederlandse spelers het thuishonk te bereiken, zo dat de Engelsen de laatste innings mei een achterstand van 5—1 ingingen. On danks goed werpen van Hannie Urbs- nus wist Lamprecht van een zijner bij zonder fraaie slagen gebruik te maken om het thuishonk te bereiken. De Nederlandse ploeg neeft de vol gende dag het Belgische negental een alleszins verdiende nederlaag van 32 toegebracht, dank zij vooral beter veld werk van de Hollanders en een falen van de Belgische werper Verbert in de derde innings, toen deze de contróle over zijn worpen volkomen kwijt was. Tot aan de zevende innings kon de Bel gische werper de Hollandse slagploeg nog in bedwang houden, maar in deze innings maakten de Belgen weer di verse veldfouten en een honkslag van Vreenegoor bracht niet minder dan drie runs op. Het Nederlands team heeft met 44 tegen België gelijk gespeeld en met 37 van Engeland gewonnen. ZOMERCOMPETITIE Uitslagen: dames: OVRAPSVE 13, Stampers—Velox 3—1, MSO—PSVH 31, GiosHBC III 13, Damisto HBC III 3—1; heren: Sportief—GIOS 30, SantpoortLeonidas 40, GIOS IXSportief 31. CIOSSantpoort 04. PROGRAMMA 30 .Juni: Schalk wij kerweg: Dames SpaarjnestadLeonids, Dames HBC IV RKAVV ;v. O. de Bruynstraat: Dames OVRAVelox. 1 Juli: Schalkwijkerweg: Heren: Da- miateHVS. 2 Juli v. O. de Bruynstraat: Dames: Stompers—Die Raeckse; Mar. Hospitaal: Dames: MSO—HBC I, Dames GIOS-HBC IV; Cios, Overveen: Heren: GIOS PSVH, Heren: Spaarnestad—Leonidas. 4 Juli: Vergierdeweg: Heren GIOS— HVS, Heren PSVHMSO. ARNHEM, 29 Juni. De selectie wedstrijden van de candidaten voor de Olympische zwemploeg, welke in het fraaie Tliialfbad te Arnhem werden ge houden, hebben geen nieuwe gezichts punten opgeleverd. Zo werd de 200 m. vrije slag heren een teleurstelling, die zelfs de meest verbeten vechter voor een zo groot mogeiyke Olympische ploeg de hoop op de uitzending van een 4 X 200 meter estafetteploeg ontnam. Joris Tjebbes en de Leeuwardenaar Ten Thye hielden de eer hoog met respec- tieveiyk 2.17.6 en 2.17.8, maar de ande ren bieven te ver onder maat. Ten Tije was de enige, die Tjebben nog kon be dreigen. Met een forse eindspurt ging hy op Tjebbes af, die de aanval op de laatste meters afsloeg. Elzenga en Hermsen hadden te veel achterstand om nog onder de 2.20 te kunnen blijven. Koosje van Voorn en Wies Linssen Vaessen vochten op de 100 m. vrije slag een aantrekkeiyk duel uit. Koosje over trof de verwachtingen. Na een week geleden in ijskoud water te Assen voor 1.07.4 te hebben gezorgd, verbeterde zij dit persoonlijk record nu met 0.4 sec. en noteerde 1 minuut 7 precies. Voor Wies LinssenVaessen (1.07.8), is zij te snel en waarschijnlijk zal de Limburgse dan ook alleen in de estafette uitkomen. Dat Irma HeytingSchumacher en Hannie Termeulen niet op de 100 startten, had zijn bedoeling. Met Geertje Wielema was dit tweetal op de 400 m. ingeschreven, welke af stand nog een groot vraagteken was. Jammer was het, dat Geertje Wiele ma door ziekte niet verscheen Hei werd nu een vrij saaie race, waarin Irma haar constante tempo draaide en Hannie Termeulen het zo rustig aan deed met lang uitgedreven keerpun ten en een te laat ingezette eind sprint, dat zij zich liet verrassen door de overigens opvallend goed zwem mende Greetje Lugthart. In de zeer matige tijd van 5.31.7 won Irma Hey tingSchumacher voor Greet Lugthart (5.31.8) en Hannie Termeulen, die na slechte tussentijden op 100 (1.20) en 200 m. (2.47), op 5.33 kwam. Evenals Koosje van Voorn gaf Joke de Korte nogmaals blijk erg veel voor een Olympische medaille te voelen Vrijwel zonder strijd werd zij eerste in 1.13.9 na een demonstratie rugslag, die ongetwijfeld de stijlprijs van de avond verdiende. Zonder Bonte en met een Bekkering, die de juiste cadans niet kon vinden had Daan Buyze weinig moeilijkheden op de 200 m. schoolslag. In goede rustige stijl vlinderde hij over de baan om na 2.40.9 zijn handen tegen de finish te Nel Garritsen was op hetzelfde nummer voor dames zo verstandig om haar vlinderslagexperiment van twee weken te voren niet te herhalen. Het was een spannend gevecht tussen zes meisjes. Na 50 m kwam Lies Bonnier uit het gelid naar voren met in tweede positie Nel van Opstal bijna gelijk met Jopie Spoor. Doch deze verrassing ging niet door. Op 150 meter kwamen Nel Garritsen en Rika Bruins met krach tige slag naar voren. Lies Bonnier voel de zich bedreigd en gaf alles, wat zij nog in reserve had. Rika Bruins nam langzamerhand een kleine voorsprong op Nei Garritsen, maar ongeveer 8 me ter voor de finis.i kwam deze met vijf, zes verbeten rukken naast de Gro ningse en een handslag eerder tikte zij als tweede aan. meulen, die in een der ploegen de 100 m. vrije slag zwom, een fraaie 1.06.2 werd afgedrukt. De uitslagen luiden: 100 meter vrije slag dames: 1. Koosje van Voorn (DZN) 1.07.0. 2. Wies LinssenVaessen (KNZB) 1.07.8. 3. Ria Vonk (HDZ) 1.09.8. De tijd van Koosje van Voorn. 107.0 is haar beste persoonlijke prestatie. 200 meter vrije slag heren: 1. Tjebbes (HPC) 2.17.6. 2. Ten Thye (LZC) 2.17.8. 3. Elzenga (ZOG 2.21. 400 meter vrije slag dames: 1. Irma HeytingSchuhmacher .(RDZ) 5.31.7. 2. Greetje Lugthart (ZOG) 5.31.8. 3. Hannie Termeulen (HDZ) 5.33. 100 meter rugslag dames: 1. Joke de Korte (ODZ) 1.13.9. 2. Ria van der Horst (RDZ) 1.16.1. 3. Hannie Rubbingh (DZN) 1.16.6. 200 meter schoolslag heren: 1. Buyze (HZPC) 2.40.9. 2. Bekkering (Slteutelstad) 2.50.8. 3. Arnold (Neptunus), 2.50.9. 200 me ter schoolslag dames: 1. Lies Bonnier (Aegir) 3.00 7. 2. Nel Garritsen (RDZ) 3.01.3 R. Rika Bruins (GZPC-) 3.01.4. 100 meter rugslag heren1. Van der Veen (LZC) 1.09.5. 2. Kievit (Aegir) 1.11.4. 3. Arons (Robben) 1.12.7. Wisselslag estafette dames: 1. A-ploeg (Joke de Korte. Nel Garritsen, Irma Hey tingSchuhmacher) 5.28.9. 2. C-ploeg (Jan- nie Rubbingh, Lies Bonnier, Koosje van Voorn) 5.30.3. B-ploeg (Ria van der Horst, Rika Bruins, Hannie Termeulen) 5.30,5. In deze estafette noteerde Hannie Termeulen op de 100 meter vrije slag de officieuze tijd van 1.06.2. Wisselslag estafet te heren: 1. A-ploeg (Van der Veen, Ar nold. Beute) 5.19.2. 2. B-ploeg (Elzenga, Bekkering. Tjebbes) 5.26.8. 3. C-ploeg (Hal- vorsen, Buyze, Hermsen) 5.35.4. Nel KoudijsVan Vliet heeft Zater dag te Rotterdam voor het eerst sinds lange tijd weer aan zwemwedstrijden deelgenomen. Zij won de 200 meter schoolslag in 3.07.4. Uitslagen: 200 m vrije slag heren: 1. Zijlstra (SZC) 2.23; 2. Beyderwellen (GZC) 2.24. 200 m schoolslag dames: 1. Nel Koudijs —Van Vliet (Robben) 3.07.4; 2. Rie Schippers (Vitesse) 3.10.5. 100 m vrije slag dames: 1. Truus van der Berg (OD Z) 1.16.2; 2. Marie Hazevoet (VZC) 1.16.9. 100 m butterfly heren 1. Wiering ('t Y) 1.16.5; 2. Van der Wiel (RZPC) 1.22.2. 5x50 m vrije slag estafette dames: 1. ODZ 2.51.7; 2. Robben 2.56.2. 10x50 m vrije slag estafette heren: 1. Zwemver. Rotterdam 5-15.1; 2. RZPC 5.24.6. Gold Star heeft gisteren met 10 van de Y-boys gewonnen en hierdoor is Eland naar de vierde klasse van de KNVB gepromoveerd. Zondag as. mag Gold Star nog proberen om middels een zege op Eland ook in de KNVB te ko men. De stand KNVB is; Eland Gold Star Y-Boys voor promotie naar de 9—7 5—5 6—8 De Grote Prijs van Frankrijk, een race over 3 uur, is gewonnen door de Fransman Behra met Gordini (509.805 km.). Farina werd met Ferrari tweede met een afgelegen afstand van 507.844 km. (gemiddelde 169.231 km./u). De vreugde in het kamp van Wilskracht was enorm. Jitse van der Veen slaagde er in on der de 1.10 te blijven op de 100 m. rug slag, zodat voor hem hetzelfde geldt als voor Daan Buyze: nog niet geheel kans loos. Kievit, nog steeds gehandicapt door zijn „excercitiekuiten", noteerde 1.11.4. De wisselslag-estafettes brachten wei nig nieuws. Het enige vermeldenswaar dige feit was hier, dat voor Hannie Ter- (Van een onzer verslaggevers) ZAANDAM. 29 Juni. Wilskracht is er dan eindelijk in geslaagd, zichzelf van de spanning te verlossen. Van meet af aan was het tegenover ADO de beter technische ploeg, ook al slaagde ADO er door groot enthousiasme in tot kort voor de rust zijn tekort op te heffen en de stand blank te houden. Maar een minuut voor de pauze profiteerde de Amsterdamse captain van een mis greep van de overigens uitstekende doelman Geerlofs (10) en direct na de hervatting vergrootte Schoffelmeer deze voorsprong. De hoofdstedelingeu had den deze wedstrijd en tevens het kampioenschap in hun zak. Dat de Heems kerkers uiteindelijk nog met 50 roemloos ten onder gingen, was min of meer een logische gang van zaken, want door de achterstand 20 zakte de animo geducht, terwijl Wilskracht juist hoe langer hoe beter gang spelen. Hoewel de overwinning dus volkomen verdiend was voor de jongens van voorzitter Grim berg, walen de hoge cijfers niet in overeenstemming met de verdiensten van het ongetwijfeld dappere ADO-team. Met groot enthousiasme werd de ploeg van Wilskracht na afloop door de Am sterdamse supporters gehuldigd en zelfs de geestelijk adviseur kapelaan Tette rode, werd op de schouders genomen. Zwaaiend met bloemen nam Jan Clerc als aanvoerder van de nieuwe derde klasser de gelukwensen in ontvangst, waarbij de sympathieke spelers van ADO niet achterbleven. Ook ZFC stond met bioemen gereed en daarnaast bracht G. Kruyver de felicitaties van de K.N.V.B. over. Voorzitter Koolhaas vertolkte de gevoelens van het bevriende Ajax. grootste hinderpaal en naast hem was de 18-jarige talentvolle linkshalf Meyer de grote figuur in de Amsterdamse ver dediging. Een kwartier voor het einde besloot Schoffelmeer een snelle rush met een voltreffer (40) en hierna was het A. van Winsen, die de slotstand op 50 bracht. In Kortrijk is de interland-waterpolo- wedstryd BelgiëNederland gespeeld. Het Nederlandse zevental won de ont moeting met 7—5, na met de rust een voorsprong van 4—2 te hebben gehad. De wedstryd tussen de jeugdzeven- tallen van België en Nederland eindig de eveneens in een Nederlandse over winning. De Nederlandse jeugdploeg won met 52, ruststand 3—1. Door een zege met 31 op Sportclub Emma is TEC er Zondagmddag op het PSV-terrein in Eindhoven in geslaagd het eerste klasserschap te veroveren. Ondanks de zeer hoge temperatuur werd er in het begin in hoog tempo gespeeld, waarby de Sportclub aanvankelijk het beste van het spel had, dank zjj haar voortreffelijke verdediging. Nadat Kaldenberg een voorzet van Schroem jammerlijk het gemist, maakte Christiani het eerste doelpunt. TEC rea geerde hierop nauwelijks. Zij zou ook geen succes gehad hebben, gezien de uitstekende achterhoede van de Sport club. Langzamerhand werd de druk van de Tielenaren zwaarder en door 'n mis verstand in de Sportclub-achterhoede slaagde Kranenburg erin de stand op 11 te brengen. Na rust was Sportclub Emma geen schaduw meer van daar voor, terwijl de Tielenaren daarentegen het tempo steeds meer opvoerden. Uit de snelle aanval was het Mak, die TEC een 21 voorsprong bezorgde. De Sport club-achterhoede, die ruim drie kwartier lang krachtig stand had gehouden, ver loor haar zekerheid. Spoedig daarop werd het reeds 31, toen de rechtsbui ten van TEC een als voorzet verwachte bal in het net kon werken. Ruim een half uur lang werd het daarop een doel loos heen en weer getrap, waardoor zelfs opgelegde kansen door oververmoeid heid bij beide partijen werden gemist. Het was tenslotte een ware opluchting, toen de scheidsrechter het einde aankon digde. Dat de Tielenaren door hun overge lukkige supporters en de schouders naar de kleedkamers werden gedragen, be hoeft natuurlijk nauwelijks betoogd te worden. Nog één opmerking onzerzijds: Zou het geen aanbeveling verdienen dergelijke beslissende wedstrijden, met het eerste klasserschap als inzet, in de avonduren te doen plaats vinden? Voor de gezond heid der spelers was deze wedstrijd, ge speeld op het heetst van de dag, zeer zeker niet bevorderlijk. Het Zuiden- Zilveren korf 7—5. KORFBAL -Westerkwartier 10—2. om Blauw Wit—Ons Eibernest TENNIS Hoofdklasse: Festina 1—Enschede I 7—5. Hilvers. LTC 1NMC 1 6—6. Promotie eerste klasse: SOBRI 1Victo ria 1 5—7. Hillegersberg 1Alta 1 6—6. Promotie overgangsklasse A: Hilverheide 1—Bredase LTC 1 8—2. DDV 3—Leidse LTC 1 6—4, DDV 3 kampioen. IWOO 1— DDV 2 1—9. ALTB 1—De Metselaars 1 5—2 voorlopig. DDV 3—Leimonias 3 19 (Lei- monias blijft eerste klasser). HONKBAL Overgangsklasse B: EDO—The Catchers 15—14. PROMOTIE TWEEDE KLASSE Sportclub EmmaTEC 13 (TEC promoveert naar de eerste klasse). PROMOTIE VIERDE KLASSE ADOWilskracht 05 (Wilskracht promoveert naar de derde klasse). De ploeg, waarmede Rapid op 8 Juli le Amsterdam tegen het officieuze Ne derlands elftal zal uitkomen, is dezelf de als waarmede dit seizoen het Oos tenrijks kampioenschap werd behaald. Naar verhouding met andere Oosten rijkse clubs spelen in Rapid zeer vele internationals. Walter Zeman, de 25-ja- rige doelverdediger, heeft 31 keer in het Oostenrijks elftal gespeeld, Josef Musil is 32 jaar oud, stond vier keer in het doel van Oostenrijk en is reeds 20 jaar lid van Rapid. Ernst Happel is een van de grote mannen van Rapid. Deze linksback van 27 jaar, werd niet min der dan 31 keer in de Oostenrijkse ploeg gekozen. De 23-jarige spil Ger hard Hanappi heeft reeds 26 keer de kleuren van Oostenrijk verdedigd, Bert Giers is midvoor en is een grote goal- getter. In het vorige seizoen, toen Rapid eveneens het kampioenschap behaalde, was hij topscorer met 37 doelpunten. Hij is zeven maal voor het Oostenrijkse team uitgekomen. Prebst, de rechtsbin nen, heeft drie maal de nationale kleu ren gedragen, Garnhardt 26 maal, Riecler tweemaal. Het duurde lang alvorens Wilskracht het betere spel en meer voetbal-intelli gentie in doelpunten uitdrukte, maar in de periode daarvoor gebeurde er toch niets, dat het zelfvertrouwen van de Amsterdammers een deuk kon ge ven. De Heemskerkers hadden door het harde werken wel een lichte velii- meerderheid, maar in de aanvallen van de Hoofdstedelingen hoewel minder in aantal school toch veel meer ge vaar. Keeper Geerlofs weerde zich voortreffelijk en het was daarom wei jammer, dat een foutje van hem zijn club noodlottig werd. Hij liet de bal namelijk bij een hoekschop uit zijn handen glippen 'en dit was voor Jan Clerc voldoende om de score te openen (1—0). Direct na de hervatting trok de snelle Wilskrachtenaar Schoffelmeer er tussen uit en met een diagonaal strak schot vergrootte hij de voorsprong (20). Kort daarop raakte doelman Geerlofs geblesseerd en even later moest hij van verder spelen afzien. Zijn plaats werd door Arie de Boer ingenomen. Inmiddels had Schoffelmeer opnieuw succes ge boekt (30). In het resterende gedeelte van deze sportief gespeelde wedstrijd brachten de Heemskerkers er niet veel meer van terecht, hoewel de kans op het zeer zeker verdiende tegenpunt zich meer dan eens voordeed. Doelman Bor- burg was met zijn fraaie werk wel cie Toen Zaterdagavond circa tien uur de gymnastiek-demonstraties en wed strijden van het Christelijk Neder lands Gymnastiek Verbond op het Z.F.C.-terrein te Zaandam, waaraan door totaal duizend jongens en meis jes werd deelgenomen, beëindigd wa ren, was er heel wat op te knappen om het speelveld voor de beslissings wedstrijd A.D.O. '20—-Wilskracht in orde te krijgen. Het terrein lag be zaaid met papieren en op de grasmat waren tal van krijtlijnen en stippen aangebracht om het gymnastiekfes- tijn te doen slagen Tot Zondagoch tend zes uur is de Z.F.C.-terrein- knecht Piet de Leeuw, geassisteerd door Wim Dekker, bezig geweest om alles weer in gereedheid te brengen. Het bevriende Z.V.V. toas zo wel- willend geweest om de grasmaaima- chine in bruikleen af te staan en mede hierdoor zagen deze twee har de werkers hun nachtelijke arbeid met succes bekroond. In het tournooi om het wereldkampioen schap Rolhockey heeft Italië met 42 van Nederland gewonnen. Naast de 17 voetballers en ir. H. F. Hop- ster, zullen de heren A. W. Verlegh. C. F. van der Meulen en J. van der Lek naar de Finse hoofdstad vertrekken. In een bespreking tussen het bestuur van de KNZB en de sportcommissie van deze bond, is begjoten aan het NOC voor te stellen de volgende zwemploeg naar de Olympische Spelen te Helsinki uit te zenden: 4x100 m vrije slag estafette: Irma HeytingSchuhmacher (RDZ), Hannie Termeulen (HDZ), Marie Louise Linssen Vaessen (KNZB), Koosje van Voorn (DZN), reserves: Ria van der Horst (RDZ), Geertje Wielema (Robben). 100 m vrije slag: Irma Heyting—Schuh macher, Hannie Termeulen en Koosje van Voorn. 100 m rugslag: Geertje Wie lema, Joke de Korte (ODZ), Ria van der Horst. 200 m schoolslag: Lies Bon nier (Aegir), Nel Garritsen (RDZ), Rika Bruins (GZPC). 400 m vrije slag: Irma Schuhmacher, Geertje Wielema, Hannie Termeulen. Schoonspringen: Lennie Lanting—Keller (HDZ) en Els van der Horn ('t Y). Heren: 200 m schoolslag: Buyze (HZ en PC). 100 m rugslag: Van der Veen (LZC). 100 m vrije slag: Tjebbes (HP C). Over de uitzending van een 4x200 m estafette ploeg zullen besprekingen worden gevoerd. Voor de Nederlandse waterpoloploeg, zijn de volgende elf spelers aangewe zen: Cor Braasem en Gerrit Bijlsma (Haarlem), Max van Gelder en Frits Smol (HZ en PC), Nijs Korevaar (Mer- wede), Joop Cabout (GZC), Jan de Gans (Neptunus), Jos Sievers (HZC). Nico Luchs (Robben), Rudi van Fegge- len (Meeuwen), en Gaston Fienee (Dol fijn). De leiding van de Nederlandse zwem ploeg zal berusten bij de heer J. Arm- brust- Hij zal worden bijgestaan door mevr- HaitsmaBolten als damesleid ster en de heer B. Planjer als herenlei der. Tevens zal worden voorgesteld als leider van de polo-ers de heer Fr. Kuy- per en als masseur de heer H. van Leersum. Te Rotterdam is onder grote belang stelling de korfbalwedstrijd Engeland— Nederland B gespeeld. De Engelsen won nen met 73, nadat zij bij de rust met 21 hadden voorgestaan, waarvan de uitslag getuigt. Het spel van de Engel sen is zeer vooruitgegaan, waarvan de uitslag getuigt. De Nederlandse doelpun ten werden gemaakt door Folmer (VADA) en mej. Van Breda (SOS) 2 x. Woensdag 9 Juli organiseert bovenge noemde vereniging geheel gratis een bonte avond, met bekende medewer king, voor haar leden, veteranen en oud leden van TEP, HRKD en DVS met hun dames en verdere introducé's in zaal Burgers, Frans Halsplein. Aanvang 20 uur precies. Vele oud-leden hebben hun komst reeds toegezegd. Aan de bekende adressen zijn convo caties verzonden; degene, die er geen mocht hebben ontvangen, wordt hierbij uitgenodigd. Uitslag onderlinge competitie. Groep B: G. KraakN. van Bakel 11. Instuif wedstrijden: P. BeelenW. Sweijcn 02, V. AndringaA. Masteling 02, R. KokG. Faaij 20, J. Lucas G. Hesselman 20. De uitslagen van de te Hilversum gehou den draverijen luiden; Loosdrecht-prijs: 1. Our Bonni, 1.30.2; 2. Otto H. Tot.: w. 2.20, pl. f 1.10, f 1.10. f 1.30, gek. f 3.60, cov. f 3.10. Studio-prijs: 1. Leonidas G., 1.28.8; 2. Pherenice- 3. Nita K. Tot.: w. f 4,10, pl. i 1.80, f 2.90, f 2.90. gek. f 15.30, cov. f 6.60. Sweepstakes hengst-prijs: 1. Quintus Har vester, 1.27.3: 2. Qui Hollandia G.; 3. Qui- rinus. Tot.: w. f 1.60, pl. f 1.20, f 1.20, gek. f 1.80, cov. f 2.40. Heide-prijs: 1. Peterhof, 1.25.9; 2. Pahud de Mortanges- 3. Querida I. Tot.: w. f 3. pl. f 1.90, f 3.80, f 3.30, gek. f 12.20, cov. f 10.70. Sweepstakes merriën-pri.is: 1. Queen Bess, 1.30.7- 2. Quinte Hollandia G.; 3. Quinta. Tot.:w. f 1.70. pl. 1' 1.10, f 1.10, f 1.10, gek. f 2.50, cov. f 2.70. Gooi-prijs: 1. Otella, 1.27.6; 2. Maxtine van Axkit; 3. Omar Spencer. Tot.: w. f 3.50, pl. f 1.70, f 3.60, F 1.80, gek. f 31.30, cov. f 23.—. Forénsen-prijs: i- MacKinley, 1.24.2; 2. Oranje .T.- 3. Morning Star. Tot.: w. f 1.30, pl. f 1.10,' f 1.20, gek. f 2.50, cov. f 2.40. Sportpark-prijs: 1. Notekraker S„ 1.24.6; 2. Madame B.; 3. Kalida. Tot.: w. f l.aO, pl. f 1.60, f 2.40. gek. f 6.90, cov. f 1.80. f 2-—. Loosdrecht-prijs: 1. Pirette, 1.34.3; 2. Quichotte. Tot.: w. f 5.pl. f 1.30, f 1.10, f 1.30, gek. f 11.40. cov. f 5.70. Totale omzet: f 102.788. Arie de Vroet heeft een contract ge tekend om het volgend seizoen voor de Franse tweede klasser Rouaan te spe len. Onze landgenoot zal dus le Havre verlaten. In tegenstelling met anders luidende berichten zal Timmermans het volgend seizoen bij Nimes blijven. Dames: Derde klasse: Meeuwen 2 DWT 8 3—1: DWT 3—Nereus 2 5—2. Heren: eerste klasse: Haarlem 3 Rotterdam 2 010; tweede klasse; HPC 3DJK 2 21; derde klasse: Haarlem 4Nereus 4 3—5. Kringcompetitie: Dames eerste klas se: Haarlem 3—DWT 4 3—1. Heren: eerste klasse: DWK 3HPC 4 16; tweede klasse Haarlem 5VZV 3 33 Afdeling jongens: DWRHPC 23; Haarlem aDWR 24: Haarlem b HZV 2—2. Afdeling Meisjes; DWTHVGB 06. Zeilwedstrijden Op het Buiten-IJ zijn door de water sportverenigingen Het Nieuwe Diep, de Watergeuzen en Pampus nationale zeil wedstrijden gehouden. De uitslagen luiden: Internationale 12 m2 klasse (Sharpy): 1. ,,'t Geusje", stuurman B. E. Ott, 2. „Aeolus III, G. Gisser, alken klasse: I. „Windveer", H. Smit; 2. „Skua", N. Admiraal; 16 m2 een heidsklasse: ,1. „Argus". J. Swart, 2. Betty", v. d. Steeg; Vrijheidsklagse: 1. „Schickt", J. Bouwhous; 2. „Butoor", B. J. Colenbrander. De uitslag van de in de omgeving van Hoenderlo gehouden damesrit van de KNAC luidt: 1. ex aequo mevrouw T. van Puijen- broekVroom en mej. L. Steenberghe (Hilvarenbeek) met Lancia; 2. mevrouw G. J. KnegtelJanssens en mevrouw J. M. Musaerts—Janssens (Tilburg) met Ford, beide equipes 200 pnt.; 3. me vrouw B. HendersonKuipers en me vrouw H. C. SollartStayaart (Rot terdam) met Dyna Panhard, 225.5 pnt. Tijdens een vergadering van de eer ste klassers in de K.N.V.B. is in de plaats van drs. W. Reisiger tot voorzit ter gekozen de heer J. Hekman (Gro ningen), voorzitter van G.V.A.V. De nieuwbenoemde voorzitter sprak har telijke woorden tot drs. Reisiger, die in verband met zijn functie in de K.N. V.B. had gemeend te moeten aftreden. In het stadion van Helsinki heeft het Fiuse voetbalteam tegen het elftal van het Rode leger gespeeld. De Russische ploeg won met 2—0. In de Stads Doelen te Delft is een offi cieuze sabel-equipewedstrijd gehouden tus sen Nederland en België. De Belgen wonnen met 1917. Zaterdagmiddagcompetitie KNVB: Zwa luwen—Spakenburg 0—6. Voetbal: Duitsland—Zwitserland 2—S. Het wereldrecord 3 x 880 yards estafet te dames is door de ploeg van de Ilford Athletiek Club (G. B.) verbeterd met met minder dan 7.2 sec. en gebracht op 7 min. 0.6 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5