„TWEE ZIJN ER NODIG OM VREDE TE SLUITEN" Acheson spreekt ook de Oostenrijkers moed in De Braakman afgesloten Rapport van de K.A.B. BEZITSVORMING EEN EIS VAN SOCIALE RECHTVAARDIGHEID Tot hoofd en hart Gesprek met mr. Oud heeft weinig nut Tussen neus en lippen Brand in remise te Brooklyn Na aanvaring in Kanaal gezonken Met Magni begint victorie de „Per ongeluk" naar Curasao Macht over stuur verloren Sluitstuk 63 meter lang13 meter breed en 12 meter hoog Aandeel van werknemers in de investeringen gevraagd Misdrijf te Haarlem Europese lucht- defensie Uee uee riurvftio vefrnyca iïuyt weer Steekpartij te Weesp DINSDAG 1 JULI 1952 RUSSEN TER RECEPTIE OP AMBASSADE TE WENEN Dt Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft gisteren, de tweede en laatste dag van zijn bezoek aan Oostenrijk, tijdens een persconferentie in de ambassade der V. S. te Wenen verklaard, dat de Amerikaanse troepen in Oos tenrijk zullen blijven totdat de vrijheid van het land verzekerd Hij voegde er aan toe: „Vergis u niet, van de vier mogend heden, die in Oostenrijk zijn, willen er drie naar huis." „De V. S. zullen er met hun Westelijke bondgenoten op blijven aandrin gen, dat Oostenrijk bevrijd wordt van de bezettingstroepen en van alle andere beperkingen van zijn souvereiniteit." Acheson zei, dat de V. S. zouden blijven ijveren voor de toelating van Oostenrijk tot de V. N. ais volwaardig lid. Eén dode en zes en veertig gewonden Aan W.-Berlijnse grens TWEE BRITTEN GEARRESTEERD Burgemeester grensplaats ontvoerd en verhoord TOUR DE FRANCE 2 Tilburgse verstekelingen per „Oranjestad" terug Nederlander in Duitsland dodelijk verongelukt llPiliil Philippine vlagt halfstok Roofoverval te Susteren berecht Uitbreicling systeem van directe winstdeling TEXTIELDIEFST ALLEN OPGEHELDERD Locomotief Rheinpfeil Express ontspoord Geen persoonlijke ongevallen KINDERVERLAMMING IN ALKMAAR Twee Groningers in arrest Gehuurde bromfiets in Amsterdam verkocht 76ste JAARGANG No. 25417 Lijk van geknevelde man uit Spaarne opgehaald Balans begint over te hellen ten gunste van Westen Twee meisjes bijswemmen verdronken Rond de Kabinetsformatie M KHAKI SHIRTS-SHORTS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143430 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. lOmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544. Directeur: 0. \fj, Boerrigter. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W, van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In een oude trolleybusremise te Brooklyn, New York, welke als opslag plaats voor papier en karton werd ge bruikt, is gisteren brand uitgebroken. Eén persoon kwam om het leven en veertig brandweerlieden en zes vrou wen werden gewond. Een der bewakers Van de remise wordt nog vermist. Men vreest dat hij geen kans heeft gezien uit het brandende gebouw weg te ko men. Twee Britse soldaten zijn gisteren te Staaken, aan de Westberlijnse grens, R"or, de Oostduitse Volkspolitie of door manschappen gearresteerd. Ken nm e-Be,^aStoriteiten hebben de Bus sen om inlichtingen over de tivee sol daten gevraagd. Een woordvoerder van het Britse leger heeft verklaard, dat de soldaten zich volgens berichten van Duitse ooggetuigen op het ogenblik van hun arrestatie op Oostberlijns gebied bevonden. Hij zei, dat de grens in dit ge bied slecht is aangegeven en vergissin gen gemakkelijk kunnen voorkomen. De politie van de Sovjet-zone heeft de burgemeester van een Westduitse grens stad ontvoerd en hem verhoord over de Amerikaanse militaire sterkte in zijn ambtsgebied. 24 uur later werd hij vrij gelaten. Burgemeester Edmond Voit van Suelzfeld zei, dat hij Zaterdag ontvoerd en naar het hoofdkwartier van de com- munistische politie te Heldburg in Thü- 'lnRen overgebracht was, waar hij lang durig verhoord werd. Hij vertelde, dat nem gevraagd was, hoeveel Amerikaanse militairen zich in het grensgebied be vonden en hoeveel tanks de Amerikanen daar hadden. Het Noorse s.s. „Ringas" heeft Maan dag de 47 leden van de bemanning en de drie passagiers van het Belgische schip „Mahenge" te Cherbourg aan land ge bracht. Gisteren had de „Mahenge" in dichte mist een aanvaring met het Fran se vrachtschip „Granville" nabü de Cas- quets, een groep rotsen ten Westen van de Kanaal-eilanden. De lading van de ..Mahenge", voor een groot gedeelte bestaande uit lucifers voor de Belgische Congo, vatte vlam en spoedig nadat de opvarenden op de „Ringas" waren over gegaan verdween het schip in de golven. Het vuur, dat op de „Granville" was overgeslagen, kon worden geblust, waarna het vaartuig op eigen kracht de haven van Cherbourg wist te bereiken. De uitgebreide Italiaanse jour nalistieke representatie in de Tour de France heeft gister avond onderlinge strijd geleverd. Het gevecht ging over twee rotiden. Wie zou het raerendste epos schrijven over de glans en glorie, waarmee campionissimo nummer drie naar de finish van de zesde etappe snelde, om daar als beloning de francs plus de gele trui in ontvangst te nemenWie zou vervolgens de felle sprint naar de telefoonjuffrouw in Metz winnen, teneinde het vaderland van een niciw meesterwerk vam. zijn kaalhoofdige zoon op de hoogte te stellen? De triumfator in dit veel routine en bru taliteit vereisende werkstukje zal, nadat zijn laatste „gratia" door de te lefoon was geschetterd, een extra fles Chianti zijn gaan drinken, gelijk zijn landgenoten, die langs de Weg naar Metz bij het passeren van hun Magni hadden liggenl zwijmelen van oprecht wielergeluk. Maar er zijn nog meer kampen dan het Italiaanse. De Fran sen bijvoorbeeld hebben zich giste ren niet zo bijzonder geamuseerd. Om over onze vallende en platrijdencle landgenoten, die blijkens het verslag Op pagina 4 nog altijd genade vin den in de ogen van onze sportredac teur, maar te zwijgen. Acheson werd gevraagd, wat de V. S van plan zijn te doen in verband met het feit, dat de Russen geweigerd had den Amerikaanse nota's, waarin een beperkt vredesverdrag voor Oostenrijk werd voorgesteld, te beantwoorden. „Wij zullen," zo luidde het antwoord, blijven aandringen op een antwoord en aanvaarding van een dergelijk ver drag. De moeilijkheid is echter, dat onze Russische vrienden weigeren over onverschillig welk soort verdrag te spreken. Deze weigering is een gevolg van het feit, dat de Russen generlei ver drag willen, hetgeen betekent, dat de bezetting iets is, dat zij in hun belang beschouwen." Acheson heeft gisteren een bezoek gebracht aan president Theodor Koer- ner. Ook bezocht hij de kanselier en vice-kanselier, Figl en Adolf Schaerf, en de minister van Buitenlandse Za ken, Karl Gruber, ter bespreking van de situatie in het door vier mogend heden bestuurde Oostenrijk. De Sovjet-Russi sche Hoge Commis saris in Oostenrijk, generaal Vadim Sviridofheeft Maan- dagavond een re- ceptie in de Ame rikaanse ambassade te Wenen bijge woond ter ere van minister Acheson. Generaal Aviridof was o.m. vergezeld door zijn plaatsver vanger en zijn po litieke adviseur. De Russische Hoge Commissaris schud de Acheson de hand en vroeg: „Komt u vrede brengen?" Personen, die dicht bij Acheson ston den, hoorden de Amerikaanse minis ter antwoorden: „U weet, dat er twee nodig zijn om vrede te scheppen". Op deze avond heeft de Oostenrijk se regering op de kanselarij een staatsbanket ter ere van Acheson gege ven. Vandaag ver trekt de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken naar Brazilië. De twee verstekelingen, die, zoals ge meld, op Curacao van de Sibajak gezet zijn, blijken te zijn twee 23-jarige ver tegenwoordigers uit Tilburg. J. M. van H. en A. H. B. Bij de politie van Willem stad hebben zijn verklaard „per ongeluk" de reis te hebben meegemaakt. In Rot terdam waren zij aan boord gegaan om een kennis een vergeten bril achterna te brengen. Toen de boodschap eenmaal gedaan was, ontdekten ze, dat ze al in volle zee waren. De Curacaose politie vond het geen erg waarschijnlijk verhaal, maar heeft er van af gezien het tweetal op te slui ten. Zij zijn nu ondergebracht m het zeemanshuis te Willemstad en zullen waarschijnlijk met de „Oranjestad naar Nederland terugkeren. In zijn eerste vacantie sinds 25 jaar is de 54-jarige heer H. J. Bonenkamp, organist van de O, L. Vrouweparochie te Hengelo, dodelijk verongelukt. De Hengeloër verbleef bij familieleden in Osna'orück in Duitsland. Tijdens het af dalen van een helling verloor hij de macht over het stuur van zijn rijwiel en botste tegen een boomstomp. Het slachtoffer, dat enkele weken geleden gehuldigd werd in verband met zijn zilveren jubileum als organist, was op slag dood. v::"- Om even voor twee uur Maandagmid dag is de Braakman, de inham van de Wester-Schelde in Zeeuwsch-Vlaande- ren, afgesloten. De sluiting werd door duizenden personen bijgiewoond. In het aan de Braakman liggende havenplaatsje Philippine werd de vlag halfstok gehe sen. De afsluitingswerkzaamheden zelf werden uitgevoerd door het, Hollands Aannemersbedrijf Zanen-Verstoep N.V. te 's Gravenhage. Zoals men weet is de afsluiting in twee gedeelten geschiedt: Zaterdag werd aan de Oostelijke kant van de mond van de Braakman een betonnen ponton gelegd. Maandag werd de afsluiting voltooid door het invaren van een tweede betonnen caisson. Deze caisson was 63 meter lang, dertien me ter breed en twaalf meter hoog en woog 33.000 ton. Om 12.10 uur Maandag, toen de stroom van de Braakman naar bui ten vrijwel geheel tot stilstand was gekomen, werd van de wal af het sein gegeven naar de sleepboten buitengaats om de ponton B X 204 naar binnen te varen Even later kwam het logge gevaarte langzaam in beweging, getrokken door twee sleepboten. De invaringsmar. oeuvre stond onder leiding van de heer T. Muller, directeur internationale sleepdienst Muller uit Dordrecht. Langzaam aan werd opge- stoomd naar het sluitgat. Daar werd nog in een hoog tempo gewerkt om het Oostelijk sluitstuk, dat Zaterdag was aangebracht, te verstevigen. Om één uur had de ponton de ope- Zelfs tijdens het diner, dat ter ere van Acheson bij diens bezoek aan Berlijn werd aangeboden door de Berlijnse Senaat, konden mr. Acheson en de West-Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Walter V. Hallstein, niet na laten de verschillende wereldproblemen onder de loupe te nemen. De Maastrichtse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen vijf per sonen uit Echt en Sittard, die 16 Maart de alleen wonende 83-jarige W. Hoorens te Susteren overvallen hebben. Terwijl de machinist J. M. C. de oude man in bedwang hield, sleepten vier vrouwen verschillende voorwerpen en meubel stukken uit het huis. De rechtbank ver oordeelde C., tegen wie anderhalf jaar geeist was tot tien maanden gevange nisstraf. waarvan vier maanden voor waardelijk. De vier vrouwen kregen de zelfde straf- De Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging heeft een rapport doen verschij nen, getiteld: „De aanspraak der arbeiders op een aandeel in de investeringen", uitgebracht door een commissie op verzoek van het Verbondsbestuur en ingesteld door het Wetenschappelijk Adviesbureau der K.A.B. Het rapport komt in 21 punten tot de volgende conclusies: Wijd verbreide bezitsvorming is ten m.uwste met de persoonlijkheidsvorming en het algemeen welzijn verbonden en daarom is spreiding van het privaatbezit een eis van sociale rechtvaardigheid. De verschuiving in de verdeling van het na tionaal inkomen in een tijd van grote investeringen (bezitsvorming) ten on gunste van de bezitlozen is het concrete bewijs, dat in de afgelopen jaren, de verwerkelijking van de eis van sociale rechtvaardigheid is verwaarloosd. In de huidige Nederlandse verhoudingen moet het realiseren van de bezitsvorming door arbeiders worden gevonden in het geven van een aandeel aan de arbeiders in de investeringen. zal de overheid op korte termijn daar toe maatregelen moeten nemen. Voor de bedrijfstakgewijze regelingen geeft de commissie de voorkeur aan opne ming in de collectieve arbeidsovereen komst van de bedrijfstak. Bovenstaande gedachten, aldus het rapport, zouden op eenvoudige wijze kunnen worden verwezenlijkt, door het reeds bestaande systeem van directe winstdeling uit te breiden in die zin, dat het thans geldend maximum van 4 pet. van het 'aarloon (twee weken loon) mag worden overschreden tot b.v. 16 pet. (8 weken loon) mits waar borgen worden gegeven, dat dit surplus in de investeringsfeer blijft. Per onderneming worde opgericht een arbeiderswinstfonds, dat o.m. de ter be schikking komende middelen verdeelt. Bij de bestemming van deze middelen moet op de eerste plaats worden ge dacht aan financiering van de aankoop van een huis of een stuk grond, af sluiting van een aanvullende pensioen- Het effect zal des te groter zijn naar mate het bezit, verkregen door investe ringen, meer als een persoonlijk bezit kan worden gevoeld, daarom spreekt men zich uit voor een systeem van investeringsverdeling, dat onderne mingsgewijze tot stand wordt gebracht (in plaats van een collectief systeem). De bestedingsmogelijkheden van de middelen verkregen uit de winst der onderneming of door loonsverhoging, moeten beperkt worden tot de inves teringssfeer, teneinde te voorkomen, dat deze middelen in de consumptieve sfeer worden aangev/end. Het aandeel van de factor arbeid in de winst dient bepaald te worden in het bedrijfstakgewijze overleg tussen werkgevers- en werknemersorganisa ties. Bij strubbelingen in dit overleg of lijfrenteverzekering, inschrijving op woningbouwleningen, aankoop van staatsobligaties of obligaties van andere instellingen en aankoop van aandelen of certificaten van aandelen in de eigen onderneming of in andere ondernemin gen. Daarnaast dient de mogelijkheid te worden geopend deze gelden aan te wenden voor financiering van uitgaven, voortspruitende uit bijzondere omstan digheden, zoals huwelijksuitzet, oplei ding der kinderen etc. Teneinde te vermijden, dat een deel van de middelen, in de consumptieve sfeer verdwijnt, dient het effectenbezit gedeponeerd te blijven bij het instituut, waar de gelden gestort zijn. De wijze van besteding van de inkomsten uit bovengenoemde eigendomsobjecten moet geheel aan de eigenaar worden over gelaten. De Maastrichtse recherche heeft de hand gelegd op de 40-jarige D. W. uit Maastricht, omdat zij hem ervan ver denkt textielgoederen ter waarde van f 6.000.uit de loods van het goederen station aan de Statensingel te hebben gestolen. Het overgrote gedeelte van de ontvreemde goederen is opgespoord en bij W. en een of meer helers in beslag genomen. W. is opgesloten; hij was een goede bekende van de politie. Wees bij kwaadspreken dooj; bij twistgesprekken stom ning bereikt. Nadat vervolgens aan de Westelijke zijde een vast zwaaipunt was gemaakt, kon een kwartier later met het opduwen van de caisson in het sluitgat, dat door een viertal sleepboten geschiedde, een begin worden gemaakt. Bijna drie kwartier later, om 13.58 uur, loeiden de sirenes van alle vaartuigen, die bij het gigantische werk betrokken waren, ten teken, dat de afsluiting van de Braakman een feit was. Even later werden de loopplanken uitgelegd en konden de vele genodigden en technici, die de reis met de caisson hadden mee gemaakt, voet aan de vaste wal zetten. Toen de ponton op de plaats, werd on middellijk begonnen hem met zand vol te spuiten. Even voordat de Rheinpfeil Expres, de internationale trein BaselHoek van Holland, Maandagavond omstreeks negen uur het station te Venlo zou bin nenrijden, raakten de voorste wielen van de locomotief uit de rails. De trein,, die een snelheid had van ongeveer vijf tig km., kwam eerst veertig meter ver der tot stilstand, waarbij de rails wer den beschadigd. Van de 56 inzittenden in de trein werd niemand gewond. De reizigers werden met autobussen naar het station gebracht, vanwaar zij later de reis konden voortzetten. Om streeks elf uur waren de wielen weer op het spoor gebracht. Toen kon de trein op eigen kracht doorstomen naar het station, waar een Nederlandse loco motief klaar stond om de trein naar Hoek van Holland te brengen. In Alkmaar zijn twee gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Daar om zijn op de scholen te Alkmaar maat regelen genomen en zal het school zwemmen tijdelijk worden gestaakt. De lessen in lichamelijke opvoeding krijgen een ander karakter. De schoolwedstrijden en het schoolkamperen zijn afgelast. De laatste caisson, een gevaarte van 63 m. lang, 13 m. breed en 12 m. hoog, wordt ingevaren. Daarmee is de afslui ting van „De Braakman" voltooid. De Groninger recherche heeft twee jeugdige Groninger aangehouden, en ter beschikking van de Justitie gesteld, te weten de 20-jarige D. S. en de 19- jarige A. de H. Zij huurden van een Groninger fietsenverhuurder een brom fiets, betaalden een deel van de huur vooruit met gestolen geld, reden in één stuk door naar Amsterdam, waar ze de volgende morgen arriveerden en de bromfiets op een markt verkochten. Na dat ze enkele dagen hadden geleefd van het aldus verkregen geld, ging S. zich melden bij het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort, waar hij vroeger al on derdak had gehad. Zijn kameraad liftte terug naar Groningen. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-boog'te. De administratie behoudt zich het recht voer advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Vanmorgen omstreeks kwart over ze ven ontdekte epn lid van het personeel van Droste in Haarlem dat ter hoogte van de fabriek in het Spaarne het ont zielde lichaam dreef van een mansper soon. Onmiddellijk werd de Haarlemse politie gewaarschuwd. Toen het lijk uit het water was gehaald, bleek de ippn een prop in de mond te hebben, terwijl de voeten gebonden waren en met ijzer verzwaard. Het stoffelijk overschot werd naar het Elisabethgasthuis overgebracht. De Haarlemse politie deelde ons later op de ochtend mede. dat het stoffelijk overschot geïdentificeerd is als dai van de Haarlemse scheepsbouwer J. E. M. D., die sedert 23 Juni vermist werd. Daar misdrijf is gebleken, heeft de recherche een uitvoerig onderzoek inge steld. Tengevolge daarvan is de Haar lemmer S. aangehouden. Luitenant-generaal Lauris Norstad, commandant van de geallieerde lucht macht in de Midden-Europese sector, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat de balans van de lucht macht in Europa thans begint over te hellen ten gunste van het Westen. Nor- stad zei dat zijn vliegtuigen thans in aantal en aanvalskracht groot genoeg waren om zich in een oorlog te doen. gelden, en een groot aantal Russen neer te schieten, maar „wij zijn nog niet sterk genoeg om te kunnen winnen", aldus Norstad. „Wij zij bezig een punt te bereiken waarop wij iets effectiefs zouden kunnen doen." In Gameren bij Zaltbommel ziin Maan dagavond twee meisjes van zestien jaar bij het zwemmen in de rivier verdron ken. Later is het stoffelijk overschot van een der meisjes, Jaantje van A., opgehaald. Het andere meisje, Janny van T. is nog niet gevonden. Onze parlementaire redacteur schrijft: Het Maandag gepubliceerde commu nique van het hoofdbestuur van de V VD. heeft ertoe geleid, dat de situa tie naar de zijde van de liberalen voorshands aanmerkelijk is verhelderd. Een woordvoerder van de formateur verklaarde ons gistermiddag, dat deze laatste er, gezien het verschijnen van dit communiqué, bijzonder weinig nut in ziet met mr. Oud een gesprek aan te gaan. Voorshands althans kan hij het niet anders zien. Men kan natuurlijk in de politiek nooit „onmogelijk" zeggen. Men kan zich voorstellen, dat dr. Drees zo reageert. Het is nog al gek, of zo men wil een zonderlinge manier van dóen, dat een politieke partij bij voorbaat openbaar verklaart, dat zij niet mee wil doen. Er was aan die po litieke partij nog niets gevraagd. Wel Op zoek naar kostbare ring De Amerikaanse film producent Jack Warner heeft te Cannes bij het baden in zee een platina- ring verloren, bezet met drie diamanten ter waar de van ongeveer 3,5 mil- lioen francs. Om hem terug te krij gen, heeft) hij de „Club de la Mer" te Juan-les- Pins een beloning in het vooruitzicht gesteld van 400.000 francs. Deze club heeft reeds tweemaal haar bemiddeling ver leend bij het opsporen van ringen, die tijdens het baden in zee verloren werden en beide malen ze door haar teruggevonden. wagen te sturen, die het moeilijkste traject moest besproeien voor Edwards er over moest. Edwards waadde dankbaar ander- huivering de acrobatische halve kilometer door de tnprc>n nade van een man Acrobaat Duizenden mensen sloe gen met gemengde gevoe lens van bewondering en werden duikers plassen tot die ophielden, omdat het water van de tankwagen op was. Ed wards maakte nog al eens gebruik van een fles medi cijn, die gebruikt wordt om de voetzolen van jachthonden te harden. Toen hij ruim halver wege was, pauzeerde hij om een koele tobbe water en een sigaar te benutten, die door een attente kie zer op de weg waren ge plaatst. Ook nam hij er de tijd af om een ontbijt van ham en eieren te nutti gen, dat door een andere Samaritaan bezorgd werd. toeren gade van een man boven op een der ruim 150 meter hoge torens van de Keulse Dom. Politie en brandweer slaagden er niet in, hem naar beneden te laten ko men. totdat de acrobaat na een voorstelling van vier uur uit eigen bewe ging omlaag kwam. Het bleek een 18-jarige tim merman te zijn, die ver klaarde dat hij slechts had willen laten zien. dat hij niet bang was. De politie maakte pro ces-verbaal tegen hem op wegens „verstoring van de openbare orde". Iets voor onze Kamerleden C. Plowboy Edwards, een 50-jarige rechtsge leerde, die zitting heeft in het huis van afgevaar digden van de staat Okla homa, liep dezer dagen barrevoets een grintweg van dertien kilometer af om een politieke gelofte te houden. Hij hinkte aan het eind van zijn tocht de met grint bedekte hoofdstraat van zijn dorp op en ver telde aan de dorpsgeno ten: „Ik heb het eelt van mijn voeten gelopen en nijn geweten is nu zui ver." Edwards had zijn aan hangers twee jaar gele den beloofd, dat hij bar revoets enig deel van staatsweg no. 31 zou aflo pen als deze gedurende zijn ambtsperiode niet ge plaveid zou zijn. Edwards begon zijn wandeling op de heuvel achtige weg 's morgens om vijf uur. Het bureau wegenbouw van de staat Oklahoma, dat Edwards zijn penitentie bezorgd Waarom zouden we alleen mensen examineren? In uoor voltooiing vaThet Amerika is de exvmenwoede ook al op de honden plaveisel te vertragen, overgeslagen. Ziehier een intelligente hond, die zo probeerde 'nog wat goed juist geslaagd is. Doctorshoed op zijn kop en zijn te maken door een tank- diploma in zijn bek kon zij het in de- lijn der rede achten te liggen, dat de formateur binnen zeer afzienbare tijd een gesprek met haar fractieleider zou zoeken. Elegant lijkt anders. Overigens is het een nog al vreemde gedachtengang, dat het hoofd bestuur der VVD zijn onwil om aan een volgend kabinet mee te doen motiveert met teleurstellingen, die het oude kabinet gewekt heeft, vooral als men dan toch maar zelf aan dat kabinet heeft meegedaan. Waarom doet de WD zo vreemd? Is het omdat zij werkelijk voorne mens is de oppositie te vormen en het zich maar vast gemakkelijk wil maken? Of is het omdat zij in haar overwinningsroes meent een zware prijs voor haar medewerking te moeten vragen? Twee importante zetels in het kabinet b.v. Bui tenlandse Zaken en Binnenlandse Zaken zouden haar wel kunnen aanstaan. Dit zegt de VVD niet officieel, maar zij laat het zeggen in politieke kringen. Hoe dan ook, dr. Drees wil niet meer praten. Hij had het wel gewild, al is zijn fractie er grotendeels tegen dat de VVD aan de regering deelneemt. Maar per saldo heeft een formateur zijn eigen verantwoordelijkheid. Het communiqué van de VVD maakt de dingen tussen de formateur en de PvdA gemakkelijker. Misschien evenwel niet tussen de for mateur en de KVP. Gisteravond heeft dr. Drees nog een oriënterende bespreking gevoerd met de leider van de CH-fractie, de heer Tilanus. kJ> ii Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Zonnig, zéér warm en droog, be houdens een kleine kans op onweer later op de dag in het Zuiden van het land. Vannacht weinig wind, morgen zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Zon: 4.2521.02. Maan: 15.420.13. Gistermorgen omstreeks kwart over elf is de eigenaar van de houthandel „De Vechtstreek" in de Blomstraat te Weesp, Van Vr„ na een woordenwisseling in diens kantoor door een man met een mes gestoken. Deze was het kantoor binnengekomen. Er ontstond een ruzie, die in een steekpartij eindigde. De heer Van Vr. trachtte de aanvaller te ont wijken via de werkplaats naar de aan grenzende speelplaats van een R.K. Jongensschool. Daar bracht de man hem nog enkele steken toe, waarna hij kans zag te verdwijnen. De heer Van Vr. is naar het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam overgebracht. Het slachtof fer is buiten levensgevaar. Op de rijksweg Weesp—Bussum heeft de Rijkspolitie later de circa 45-jarige Ten H. aangehouden, die er van ver dacht wordt de heer Van Vr. te hebben aangevallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1