Afscheid van dr. Cassianus pastoor Hentzen H€- iL Op het ere-kerkhof te Poesan in Korea Bezitsvorming bij de werknemers ZEESLANG VAN NEDERLAND I' Lofrede van dr. Kortenhorst De ziekenfondsen staan voor moeilijke problemen Stichting voor de Landbouw ernstig teleurgesteld Nieuwe Engelse melange burgert zich snel in! Katholieke werkgevers tot volle medewerking bereid Studenten op hebben zich „Willem Ruys" goed geweerd if M ik# PUROL Specialisten leggen zich niet neer bij verkregen accoord 83 NEDERLANDERS ZIJN HIER BEGRAVEN Dr. L. Willems t Met BRYLCREEM EERTIJDS IN DE HAARLEMMERMEER Ali Spaander t Schip op tijd in Djakarta DINSDAG 1 JULI 1952 PAGINA 3 Reis naar Rome als geschenk Mgr. Beekman dient priesterwijding toe Nederlander wordt Amerik. wereldpriester M lÉBP ^ÉÉÉf^' Moeizame onderhande lingen met huisartsen Provinciaal der paters Carmelieten Burgemeester J. Ver wiel f G onsumptiemelkregeling Meer snijbloemen naar Zwitserland ScKrijven aan kabinets formateur Van Stichting voor de Landbouw Echte Engelse smaak vindt bijval De Nederlandse vrouw heeft haar eigen smaak. Zij is niet zo heel gauw gewonnen voor iets nieuws. Alleen wanneer dat nieuws ook iets bijzonder goeds is, valt er op haar te rekenen. mag Uw haar gezien worden 1 Principiële en prac tische problemen Legendarische kinder rover (Van onze speciale verslaggever) T(jdens een diner in Hotel Groot Berg en Dal bjj Nijmegen heelt de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging afscheid genomen van haar geestelijk adviseur, Pastoor dr. Cassianus Hentzen O.F.M., die wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd zün functie bij deze vereniging heeft neergelegd. Dr. L. G. Kortenhorst,oud- algemeen secretaris, sprak de afscheidsrede uit en noemde dr. Hentzen een van de grootste en belangrijkste geestelijke adviseurs die ons land heeft gekend. Op uiterst humoristische wijze heeft dr. Kortenhorst een schets van de scheidende adviseur gegeven. Daarnaast klonken een grote ernst en ontroering in zijn stem. Deze sfeer was, zoals later ook bleek uit het dankwoord van dr. Hentzen, vol komen in harmonie met het leven van „Cassianus", zoals de werkgevers hun adviseur gaarne noemen. Hij is een ern stig en gevoelig mens met een groot ge voel voor humor. Volledige en stille aandacht kreeg de afscheidsredenaar toen hij zeide dat pa ter Hentzen vele aarzelende katholieken tot werkelijk levende katholiciteit heeft weten op te wekken. De wankelmoedi gen in «ie christelijk sociale omwente ling heeft hij weten te bezielen en te brengen tot grote offervaardigheid. „Pas toor Hentzen is een wijs man, een even wichtig en geleerd man, een practisch en geduldig man, en een bescheiden, blijmoedig en actief man", aldus meende de spreker de scheidende adviseur het best te kunnen karakteriseren. Enkele sprekers sloten zich bij deze felicitaties aan. Als laatste huldigde de demissionnaire minister zonder porte feuille prof. dr. Albregts pastoor Cas sianus op uiterst hartelijke en gevoelvol le wijze. Tevoren had de voorzitter van de A.K.W.V.,de heer L. van Heyst, met een kort woord afscheid genomen. „Wij wil len u niet missen en hopen dat u als ere lid nog regelmatig contact met ons zult hebben". Bjj een afscheid hoort een ge schenk, zo voegde de heer v. Heyst dr. Cassianus toe. „Als werkgevers blijven wij werkgevers ook wanneer u weggaat" Daarom hoopte spreker dat pater Hent zen van de financiële middelen die hem hierbij werden overhandigd een reis zou willen maken naar Rome, de stad die hem zo dierbaar is. Wellicht kon hij dan tevoren nog een studie in Nederland ma ken over de ontwikkeling van de P.B.O.. die hier in een stadium is dat een voor beeld mag worden genoemd voor vele andere landen. Deze kennis zou pater Cassianus dan tijdens zijn Romereis uit kunnen dragen in Vaticaanse kringen. „Welke overledene krijgt een lijkrede als ik vandaag gehad heb", aldus pastoor dr. Cassianus Hentzen in zijn dank woord. Geroerd dankte hij voor alle lof hem toegezwaaid door vele sprekers. In deze huldiging zag hij het bewijs dat de werkgevers zijn arbeid hooglijk'hadden gewaardeerd. Ook na dit afscheid is hij bereid zyn persoon en zijn kennis dienst van de sociale ontwikkeling ons land te stellen. *Keiing (Van onze corespondent) Morgen zal de uit Enschede afkom stige aartsbisschop van Panama, mgr. F. Beckmann, in de Lambertuskerk te Hengelo aan de weleerw. heer W. van Straaten de H. Priesterwijding toedie nen. De op 29 Juni 1916 te Hengelo ge boren Neomist begon zijn studies op la tere leeftijd bij de Witte Paters in Es bij Boxtel, maar gaf later het voornemen te kennen Amerikaans wereldpriester te willen worden. Dit verzoek werd inge willigd. In Zwitserland voltooide de Hengeloër zijn hogere studies. k v De voorzitter van de A. K. W. V., L. A. J. M. van Heyst (rechts) biedt pastoor dr. Cassianus Hentzen namens de Vereniging een reis naar Rome aan in van Advertentie Bij zonnebrand, doorzit- ten, schrijnen, smetten Kapitein B. M. Koster bij het Neder lands detachement Verenigde Naties heeft uit Korea het volgende geschre ven: De vlaggen van de Verenigde Na ties staan in bonte kleuren tegen de he mel getekend. Donkere wolkenflarden jagen door het luchtruim, nu en dan plaats biedend aan een bundel zonne stralen, die probeert de aarde, het ere- kerkhof te Poesan, te betasten. Rijen witte kruisen duiden de plaat sen aan, waar de Engelsen, de Fransen, de Belgen, de Ethiopiërs, de Philippi nes, de Nederlanders en anderen, hun laatste rustplaats vonden. Vreemde wit-houten symbolen als ouderwetse Franse soldatensteken geven aan, waar de moedige Turken zijn begraven. Het ere-kerkhof hoe goed verzorgd ook ziet er niet anders uit dan de ere-velden in Europa. Het enige verschil is, dat de beklemming van Ko rea, die eeuwige bergen, die zulke hoge eisen stelden, ook deze militaire begraaf plaats niet onaangetast heeft gelaten. Drie en tachtig Nederlanders liggen daar begraven. Zij liggen broederlijk naast elkaar. Geen rang of stand is in acht genomen. De stoffelijke resten van overste Den Ouden en dominee Timens liggen naast die van onderofficieren en soldaten. De dood kent geen verschil in rang of stand. Op het slagveld loert hij naar elkeen. Een aantal van de militairen, die hier liggen,, behoorde tot het detachement waarvan ook uw verslaggever deel uit maakte. Prettige kerels, stuk voor stuk. Het lijkt er op, dat de dood juist hen kiest, juist hen treft, die goede kamera den waren, die alles voor een ander over hadden. Onder hen waren de humoris ten, die de dood-vermoeide troep plotse- ïn in werd In het Carmelietenklooster te Nijme gen is pater dr. Ludovicus Willems u.u., provinciaal van de paters Carme lieten, overleden. Pater Willems werd 1893 te Mill (N.Br.) geboren, trad 1913 in de orde der Carmelieten, we,u in ÏmÏ priester gewijd en promoveerde tot doni„aan df Universiteit te Utrecht Was acht m boogie cum laude. Hij rL»WnreenVO ffins leraar aan het enT£e iarenef^pteK°ldenzaal en <>ss en -J 9 later benoemd tot rector van het Brandsma-lyceum te Oss Het vo rig jaar werd hij Provinciaal der Paters Carmelieten. In de kloosterkerk van de paters Carmelieten aan de Doddendaal te Nijmegen zullen hedenavond de Lau- öen worden gezongen; de plechtige Uit vaartdienst wordt Woensdag om half •jen gehouden, waarna overbrenging van het stoffelijk overschot naar Oss en be grafenis op het kloosterkerkhof aldaar. Maandag is de burgemeester van Ois- terwijk, de heer J. J. L. M. Verwiel, in een tram te Den Haag, waar hij als examinator voor de gemeente-oplei dingen vertoefde, onwel geworden. De heer Verwiel is daarop naar een zie kenhuis overgebracht, waar hij om elf uur s avonds is overleden. Burge meester Verwiel was 62 jaar oud. Hij was ruim dertig jaar burgemeester te Oisterwijk, waar hij zeer gezien was. Burgemeester Verwiel was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hij maakte zich verdienstelijk in de Nederlandse bond van gemeente-ambtenaren en in de stichting Het Noord-Brabantse Land schap. Voorts heeft hij veel gedaan voor de verfraaiing van Oisterwijk. In de Maandag te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Centrale Bond van onderling beheerde Zieken fondsen heeft de voorzitter, de heer C. J. v. Lienden de financiële moeilijkhe den onder de loupe genomen, waarmede het ziekenfondswezen op het ogenblik te kampen heeft. Die moeilijkheden zijn van tweeërlei aard: kwesties over de honorering van de artsen en met name van de specia listen en moeilijkheden in verband met de te geringe bijdrage van de categorie der verplicht verzekerden. Moeilijk vooral aldus de voorzitter is de verhouding met de specialisten, waarvan een vrij groot aantal niet ac coord gaat met de onlangs getroffen overeenkomst tussen de Ziekenfondsen en de Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunde De kernen van deze oppositie bevin den zich vooral te Tilburg, Breda en Amersfoort. In verband met de onte vredenheid over voornoemde overeen komst hebben een 100-tal specialisten bedankt voor het lidmaatschap van de Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunde. Het is niet mogelijk thans reeds te zeggen, waartoe deze oppositie kan leiden. Maar spreker zou wensen, dat de heren specialisten meer oog heb ben voor de financiële moeilijkheden en voor de sociale toestand, waarin ons volk zich heden ten dage bevindt, zoals men dit in onze bona-fide vak bonden van werknemers pleegt te doen. Toespitsing van het conflict zou wel eens kunnen leiden tot een ingrijpen van de Overheid en tot vaststelling van de tarieven door de prjjsregelingscom- missie, iets wat de specialisten zeker niet begeren en wat ook niet in de lijn ligt van de Ziekenfondsen, die aan een onderling overleg in vakkringen de voorkeur geven. Met de huisartsen zijn moeizame onderhandelingen lopende over een nieuwe overeenkomst. Enkele voor stellen van de Ziekenfondsen zijn door de huisartsen-organisatie alge wezen; overeenstemming is echter bereikt over een verhoging van de doktersvergoeding met 46 ct. per jaar en per ziel. Wij zitten in deze in een moeilijk parket, zo besloot spreker dit gedeelte van zijn beschouwingen en weten op het ogenblik nog niet hoe daaruit te komen. Wat betreft de premie voor de ver plicht verzekerden merkte de heer Van Lienden op, dat de huidige premie van 3.8 absoluut onvoldoende is voor een behoorlijke geneeskundige verzorging en onmogelijke eisen stelt aan de finan ciën van de Ziekenfondsen. Bij een handhaven van de huidige regeling zal er bij het Ziekenfondswezen een tekort van rond 30 millioen gulden ontstaan. De onlangs in uitzicht gestelde los lating van de maximumstraatprijs voor consumptiemelk op 12 Juli a.s. gaat niet door zoals dezer dagen bekend is ge worden. Deze regeringsbeslissing is zo wel voor de landbouw- als voor de zuivelsector in hoge mate teleurstellend en onbevredigend aldus vernemen wjj van de zijde van de stichting voor de Landbouw. De Stichting voor de Lancjbouw en de Federatie van Nederlandse Zuivel- fabrikanten hebben inmiddels in een schrijven aan de minister Van Land bouw erop gewezen, dat de consequen ties, verbonden aan een eventuele handhaving van een consumptiemelk- regeling na het einde van het thans lopende melkprijsjaar (dus na 2 No vember a.s.) geheel voor rekening van de overheid dienen te blijven. Immers slechts dan kan beslist worden over een melkprijsgarantie en een al dan niet in stand houden van een zuivelfonds voor het tijdvak November 1952 tot Novem ber 1953, zonder dat daarbij de niet langer te aanvaarden gevolgen van een consumptiemelkregeling nog een rol kunnen spelen. De Stichting voor de Landbouw blijft van mening, dat slechts een loslaten van de maximum consu mentenprijs tot een oplossing kan lei den. Gezien de overwegende bezwaren was de verwachting gerechtvaardigd dat de oude consumptiemelkregeling, die in April j.l. tot 12 Juli was verlengd, zou komen te vervallen. Daarover waren door het gezamenlijke bedrijfsleven vergaande voorstellen gedaan teneinde een zo geleidelijk mogelijke aanpassing voor de consument aan een verant woord prijsniveau te krijgen. Het is ui termate te betreuren, aldus de Stichting voor de Landbouw, dat de overheid ook ditmaal een begin van aanpassing heeft afgewezen. Na 12 Juli zullen slechts en kele, weinig betekenende, wijzigingen in de oude regeling worden aange bracht, waardoor aan de overwegende bezwaren, ook van landbouwzijde, in genen dele tegemoet wordt gekomen Het zogenaamde zomercontingent voor in voer van Nederlandse snijbloemen in Zwitserland is van 25 tot veertig ton ver hoogd. Het zomercontingent beslaat de pe riode van Mei tot October. Verder beknabbelen op de voorwaarden van de verplicht verzekerden is niet mogelijk, ook niet aan verder beknot ten van de medische hulp in het alge meen. Uitkomst in deze zou volgens spreker slechts kunnen worden verkre gen door verhoging van de premie van 3.8 op 4.4 ofwel door het verlenen van een subsidie door de Regering, zoals dit ook voor de per 1 Juli ingaande werk loosheids- en wachtgeldregeling het ge val is. Het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft dezer dagen de tekst vastgesteld voor een schrijven, te richten aan dr. Drees in zijn kwali teit van kabinetsformateur. Men legt daarin in een aantal punten de doel stelling vast voor de toekomstige land bouwpolitiek, zoals deze door de ge organiseerde landbouw wordt voorge staan. Deze politiek tracht een synthese te scheppen tussen eigen verantwoorde lijkheid voor de landbouw en over- heidsgaranties. Advertentie ling het levens-elixer gaven, dat nood zakelijk is om weer moed te krijgen voor de volgende dag. On hen waren de stil len, die zwijgzaam hun plicht deden„ die overal waren, doch wier stemmefl men nauwelijks kende. Onder hen waren de spotlustigen, die met scherpe opmerkin gen een goed, o zo'n klein hart trachtten te verbergen. Zij allen liggen tezamen, blijkbaar nu nog steun vindend bij el kaar, zoals het veld het de vecht-soidaat leert. Drie en tachtig „Korea-strijders" heb ben het leven gelaten. Bijna driehon derd werden gewond. Deze eenvoudigen deden hun plicht. Zij kwamen uit de steden en uit de gehuchten. Zij gingen om Neerlands naam op te houden in een deel van de wereld, waar de Verenigde Naties zich aaneensloten om in een kruistocht tegen het onrecht op te trek ken gelijk hun voorvaderen Advertentie Voor zacht en glanzend haar... Brylcreem! Voor mooi gezond haar. Brylcreem Brylcreem geeft U een welver zorgd voorkomen, waar U ook gaat en wat U ook doet. Mas seer Uw haai dagelijks met Brylcreem. Let op hoe vitaal en onberispelijk Uw haar er dan uitziet Brylcreem houdt het in fatsoen, zonder overdreven vettigheid, want de oliën in Brylcreem zijn geëmulgeerd Voor een smetteloze haarverzorging: BRYLCREEM Uw haar Brylcreem Products Ltd, Stanmore, Eng/and - Imp. Jacq. Mot Jr, Amsterdam (Van onze speciale verslaggever) Ter afsluiting van geruime tijd van studie in kleinere kring is tijdens de alge mene ledenvergadering van de Algemene Kath. Werkgeversvereniging, die giste ren in Nijmegen is gehouden, uitvoerig gesproken over de „bezitsvorming bij de werknemers". Twee sprekers hebben daarover inleidingen gehouden en de stel lingen, welke zij daarin poneerden, zijn door de vergadering unaniem aanvaard. Evenwei is aan het federatiebestuur opdracht gegeven nader te bezien hoe deze stellingen in de praktijk het beste uitgewerkt kunnen worden. Over de princi piële aspecten van de bezitsvorming, waarover dr. Cassianus Hentzen O.ï.M. he woord voerde, was men het al dadelijk eens. De sociale rechtvaardigheid ver plicht de werkgevers tot medewerking aan de bezitsvorming bij hun arbeiders en Quadragesimo Anno geeft daarvoor voldoende en bindende richtlijnen. Het za echter gaan om de practische uitwerking van dit principe, in welk verband drs. J. H. Derksen verstrekkende stellingen aan de vergadering heeft voorgehouden. Hierin stelde hij o.a. als een van de meest gewenste objecten van bezit een eigen huis, dat voor iedere werknemer op de duur bereikbaar moet worden. verwerven, eerst dan een beroep op de steun van anderen kunnen doen wanneer zij zelf de spaarzaamheid be oefenen. In dit verband zal een beroep op de overheid moeten worden gedaan om het sparen gemakkelijker te maken en ook de vak- en standsorganisaties van de werknemers moeten een inten sieve en volhardende propaganda voor een bezitsvorming, zoals hierboven wordt bedoeld, voeren en overtuigde medewerking verlenen aan eventuele stappen, die door de werkgevers wor den gedaan. In dit verband is het wel typisch, hoe snel een geheel nieuwe theemelange, gebracht door de firma Douwe Egberts, zich heeft ingeburgerd. Het betreft hier de nieuwe PICKWICK THEE (met groen etiket) een echte Engelse me lange, samengesteld naar het voorbeeld uit een land, dat van oudsher zijn eigen eisen aan de thee stelde. Tot nog toe waren deze Engelse theesoorten meestal zeer prijzig. PICKWICK THEE (groen eti ket), een krachtige melange met de echte Engelse smaak en een bijzonder rijke afschenk, kan echter gebracht worden voor 76 cent per pakje. Volgt U onze raad eens op en bestelt U een pakje Douwe Egberts PICK WICK THEE groen. Deze Engelse melange zal ook in Uw gezin een trouwe huis vriend worden. (Van onze speciale verslag gever) n de wateren van het Haar lemmermeer leefde een geheimzinnige bijkans le gendarische vis, die nergens anders in onze wateren voor kwam: de reuzenmeerval of visduivel, men zou hem heb ben kunnen noemen: de zee slang van Nederland. Na de drooglegging van het meer heeft dit dier zich terugge trokken op de Ringvaart en de Westeinder plas, waar het zich nog altijd behoorlijk heeft gehandhaafd, maar dan ook uitsluitend hier. Geen enkele visser, waar ook in de Nederlandse binnenwate ren, zal hem buiten dit be perkte areaal kunnen aan treffen. De meerval (Silürus glanis Linné) is de grootste zoet watervis van Europa. Hij komt voor in Oost- en Mid den-Europa en heeft vooral de Donau, de Oder en het Frische Haff tot woongebied. Men kan dus gerust zeggen, dat hij buiten het ijzeren gor dijn alleen maar in de West einder zwemt. De meerval kan een lengte van meer dan drie meter bereiken. Het lichaam is tamelijk rond. De van boven afgeplatte kop vertoont een grote bek, twee lange voeldraden op de bo ven- en vier korte op de on derlip. Als nachtdier heeft het slechts kleine ogen. Ook de rugvin is in vergelijking tot de geweldige afmetingen zeer klein. De rugzijde van het monster is donker olijf groen, op de flanken wordt de kleur lichter, de buik is vuilwit. In het watergebied van de vroegere Haarlemmermeer zijn er meervallen gevangen van twee meter lengte. Waar om het dier in West-Europa Dr. Cassianus Hentzen stelde, dat de werkgevers moeten zoeken naar een rechtvaardige loonhoogte, waaruit de ar beiders door overleg en spaarzaamheid zich tot een bescheiden vermogen kun nen opwerken en kunnen geraken tot die maat van goederen, welke toerei kend is niet alleen voor het noodzake' lijke en voor een passend comfort, maar ook om tot welstand te komen. Rem. mende factoren op dit algemene principe kunnen volgens hem zijn de toestand der ondernemingen of van het economi sche leven, gevaar van werkloosheid en onjuiste verhoudingen tussen de lonen en prijzen. De maatschappij zelf is door haar vrije en vooral door haar publiek rechtelijke organen de eerstgeroepene om de nodige maatregelen te treffen. De staat heeft hier alleen een aanvullende taak, aldus dr. Hentzen. Winstdeling kan volgens hem een der vormen zijn om tot rechtvaardig loon in de boven- aangegeven zin te komen. Dit is echter geen noodzakelijke vorm. Bezitsvorming bij de massa noemde dr. Hentzen ten slotte niet alleen van belang voor heel de maatschappij, maar ook zeer in het bijzonder voor de bezittende klasse zelf. Drs. J. H. Derksen stelde in zijn in leiding, dat de individuele bezitsvor ming bij de massa een ideaal is, dat door de A.K.W.V. met kracht moet worden nagestreefd. Het bezit immers verheft en ontwikkelt de menselijke persoonlijkheid en is een stabiliserend element in de samenleving. Die ont wikkeling der menselijke persoonlijk heid vereist de zelfwerkzaamheid van degene die tot bezit wil komen. Dit be tekent, dat zij die trachten bezit te Visser Gen it Eveleens van de Westeinder met twee onvolgroei de exemplaren van de visdui vel, de legenda rische reuzen- meerval, alleen in deze omgeving wordt gevonden, is voor de biologen een nog onopgeloste vraag. Verondersteld wordt, dat in de dagen, toen ce Rijn nog via de meren ver binding had met het IJ, de meerval tot hier is doorge drongen en zich ook later in de meren en plassen heeft weten te handhaven. Wat dat betreft zou dus de meerval het levend symbool zijn van de historische rechten van het IJ op de Rijn. Een andere lezing is, dat men de meer val van de Westeinder moet beschouwen als een relict uit een tijd, dat hij een groter De Meerval of Visduivel kan 3 m. lang worden. verspreidingsgebied heeft ge had. Zoals gezegd, was de meer val hier in de streek een min of meer legendarische ver schijning, gevreesd om zijn vraatzucht, niet alleen door de vissers, maar door ieder in de buurt, omdat hij ook kleine zoogdieren niet zou versmaden. Zelfs ontstonden er verhalen over kleine kin deren, die in het schemerdon ker door een meerval zouden zijn gegrepen, onder water getrokken en verslonden. Een waarschuwing voor de vis duivel was dan ook voldoen de om de jeugd rondom dé Haarlemmermeer op veilige afstand van het water te hou den. Voor de verbeelding der mensen werd hij nog groter en vervaarlijker dan hij in werkelijkheid al was. Van tijd tot tijd worden er nog meervallen gevangen, al gebeurt het maar zelden meer, dat zij hun volle leng te nog bereiken. Op onze tocht door de Haarlemmer meer hadden wij een ge sprek met de 67-jarige Ger- rit Eveleens uit Nieuw-Ven- nep, die in de Westeinder vist met zegen en kantfuik. Hij haalde voor ons twee meervallen uit zijn bun, die hij pas bemachtigd had. Ze waren niet groot, maar enke le jaren geleden had hij er nog een te pakken gehad, die een kleine twee meter lang was en 64 pond woog. En zijn vader, die ook viste op de Westeinder, haalde er eens een van 75 pond tussen de rietzudden uit. De meervallen, die hij vangt, vertelde Eveleens, zijn bestemd voor Artis. Maar je kan ze ook best eten: blinde lings voorgezet verschilt de smaak hoegenaamd niet van die van aal. Precies als deze zijn het geduchte roofdieren. Visser Eveleens liet ons een gevangen meerval in de ge opende bek zien, welke ge wapend was met een dubbel gelid vlijmscherpe tanden. Met deze zeldzame ver schijning moet men natuur lijk niet de dwergmeerval verwarren, die men soms in aquariumwinkels ziet. Deze wordt slechts- egn centimeter of zeven, acht lang en komt op meerdere plaatsen in ons land voor. De visduivel echter vertoont zich niet bui ten de Westeinder. De ondernemers dienen in hun eigen onderneming de bestaande mogelijkhe den te onderzoeken. Zij moeten de me thoden en de wegen bestuderen langs welke in hun bedrijf de werknemers tot bezit kunnen geraken. Er moet zeker niet gestreefd worden naar een systeem, dat voor alle ondernemingen bruikbaar zou zijn. In aanmerking komen als ob jecten van bezit bijvoorbeeld een huwe lijksuitzet voor vrouwelijk personeel, een woninginrichting, een eigen huis, een stuk grond en aandelen in de on derneming waar de betrokken werk nemer werkzaam is. Het eigen huis ver dient, aldus drs. Derksen, de bijzondere, hoewel niet de uitsluitende belangstel ling van de A.K.W.V. In dit verband wees hij op de conclusies en suggesties, vastgelegd in een rapport door de „Com missie Bouwsparen". Deze stellingen, die de steun van de vergadering mochten ontvangen, waren de concrete winst uit deze bijeenkomst. Zeer belangrijk evenwel was ook de openingsrede van de voorzitter van de A.K.W.V., de heer L, van Heyst, die sprak over verschillende interne pro blemen van de vereniging en pleitte voor een sterk en goed geoutilleerd al gemeen secretariaat. Sprekend over de politieke situatie, die In ons land na de verkiezingen is ont staan, zeide hij dat deze naar zijn me ning het gevolg was van het feit dat de verschillende „vleugels" in de K.V.P. zich na het indertijd gevoerde overleg niet bij de gevonden situatie hebben neergelegd en door zijn gegaan met van beide zijden, zowel van links als van rechts, in het openbaar verdachtma kingen, wantrouwen en twijfels in de goede bedoelingen te zaaien. Het resul taat hiervan is een gebroken katholie ke eenheid. Nakaarten over deze fou ten heeft geen zin. Wij moeten er de les uit trekken en die is geen andere dan dat wij ons moeten voornemen te zullen trachten onze katholieke grond beginselen in onderling overleg en ge zamenlijk in de praktijk door te voe ren. In dit verband zeide hij het te betreu ren dat het na de oorlog opgerichte Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg zo weinig aan zijn doel heeft beantwoord Het zal een van de eerste practische daden moeten zijn dit instituut tot een levend, stuwend en tegelijkertijd bemiddelend orgaan te maken. Sprekend over de industrialisatie- politiek van de laatste jaren vroeg de heer v. Heyst zich af of deze wel zo geslaagd is als zij dikwijls wordt voor gesteld. Inderdaad zijn er vele fabrieken gebouwd. Maar hij had het bij die bouw toch wel raadzamer gevonden in dien was voortgewerkt op de ervarin gen van de particuliere ondernemers. Evenwel is de zelffinanciering, de slag ader van de particuliere onderneming, onontkoombaar toegeknepen. Hier dreigt een socialisatie van het indus triële apparaat. De belastingpolitiek lijkt erop gericht te zijn de particu liere bezitsvorming onmogelijk te ma ken en om te zetten in een soeialistisch- nationalistisch of collectivistisch bezit. Op de kapitaalsmarkt in ons land ziet men de staat als eerste en groot ste liefhebber. Van de 276 millioen totaal openbare emissies (obligaties en aandelen) in 1950 werd 200 mil lioen opgenomen door de Staat der Nederlanden. In 1951 was het bedrag aanzienlijk hoger. Van het totaal van 630 millioen werd door het Rijk en de gemeenten 400 millioen aangetrok ken. Van de andere zijde dreigen de natuurlijke bronnen waaruit de emis- siemarkt zich moet verzadigen op te drogen. De particulier die gewend was te sparen is door de waardedaling van het geld alle animo ontnomen, terwijl door het bovengeschetste fi nanciële beleid van de regering hij daartoe practisch ook niet in staat is. Voor de particuliere ondernemer, zo zeide de heer v. Heyst met klem, blijft naar zijn mening de zelffinanciering de meest natuurlijk en eerst aangewezen weg. Wordt deze weg blijvend afgesne den dan betekent dit volgens hem dat verdere industrialisatie en dus werkge legenheid, niettegenstaande de drin gende noodzakelijkheid daarvan voor ons land, niet zullen plaats vinden en dat nieuwe intitiatieven voor zover de ze nog ontstaan, alleen tot volle ont plooiing kunnen komen, hetzij in de schaduw der grote concerns, hetzij on der auspiciën van de staat De recente ontwikkeling in ons land wijst maar al te zeer in deze richting. Het komt hem voor dat een zodanige ontwikkeling èn sociologisch èn econo misch voor ons land een verarming betekent. De nieuwe regering, aldus de heer v. Heyst, zal zich, als zij het streven naar verdere industrialisatie en de werkge- legenheidspolitiek van haar voorganger wil overnemen, ernstig moeten beraden of zij ook de tot nu toe gevoerde fiscale en economische politiek wil overnemen. (Van een onzer redacteuren) Vandaag is op de Algemene Begraaf plaats te Edam ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Mevrouw Alida Spaander, die Zondag te Volendam op 72-jarige leeftijd plotseling overleed. Met Ali Spaander is een uitzonderlijke per soonlijkheid heengegaan uit de Neder landse hotellerie. een klassieke gast vrouw in haar terecht vermaarde hotel, waar mensen in aller heren landen een goede herinnering aan bewaren. Hoe kende Ali Spaander haar wereld en haar mensen, cosmopolitijch georiënteerd te gelijk van dag tot Bas op post in' het hart van haar in het zomertij vooral overstelpend druk bedrijf. Het was een merkwaardige vrouw, Ali Spaander. Een mensenleeftijd heeft zij het hotel met een wereldfaam geleid, eens het rendez-vous van heel een inter nationale kunstenaarsbent. Nog getuigen de muren van het hotel, behangen met een unieke collectie doeken, panelen, platen en prenten, van de erkentelijk heid van zoveel artisten voor Ali's gast vrijheid. Aan uiterlijk en sfeer van Hotel Spaander is in de loop der jaren nau welijks iets veranderd; als zodanig is het ongeëvenaard in den lande. Het kunste naarsmilieu, waarin Ali met de artisten verkeerde als de Majoorske op Ekeby met de Cavaliers, is na de eerste wereld oorlog uit elkaar geraakt. Maar de zei lers op Zuiderzee en Dselmeer bleven er komen en voor de vreemdeling werd Spaander een begrip. Ook Volendam zal Ali Spaander mis sen. Het heeft aan deze familie en ook aan Ali zelf veel te danken. Hoe be hoorde Ali, ofschoon zelf niet katholiek, lot de gemeenschap, door en door Volen- damse en oprecht met het dorp verbon den. Zij heeft hier veel goed gedaan zoals zij menigeen in de loop der jaren aan zich heeft verplicht, nog in het bij zonder weer in de dagen der bezetting toen haar huis voor tal van bedreigden een toevlucht is geweest. Velen zullen dan ook met ontroering haar doodsbe richt hebben vernomen en Ali Spaander gedenken met al haar savoir vivre en grote levensmoed ondanks de beproevin gen, die haar deel zijn geweest. Het is te hopen, dat het hotel, haar hotel, on veranderd in stand zal worden gehou den, een monument van sfeer voor land genoot en vreemdeling. „De studenten hebben zich buitengewoon kranig geweerd, ondanks het voor hen vreemde werk, dat zij hebben verricht tot grote tevredenheid der passagiers, door wie geen enkele klacht, maar wél waarderende woorden werden geuit, en ook ondanks de lange dagen, die zij maakten." Aldus be richt uit Djakarta kapitein C. C. Goede- waagen, de gezagvoerder van de „Willem Ruys", welk schip onlangs, gelijk bekend, door de toenmalige staking der Indonesi sche schepelingen, uit Rotterdam vertrok met voor de passagiersdienst aan boord een kern van ongeveer vljtttg bevaren hol meesters, in allerijl aangevuld met een honderdtal studenten uit alle Nederlandse universiteitssteden als corveeërs. De eerste dagen liep de dienst natuurlijk wat moeilijk, hetgeen zonder onderscheid door de passagiers, van wie velen zelfs hun diensten vrijwillig aanboden, waarvan ech ter geen gebruik behoefde te worden ge maakt, zeer sportief werd opgenomen. Reeds van de tweede dag af kon weer ,,a la carte" worden gegeten en van de vierde dag af verliep alles weer als van ouds. Door alle andere diensten aan boord werd onge vraagd assistentie verleend, zodat de kap pers, de badmeester, het kantoorpersoneel, de verpleegsters en de jonge dekofficieren in de eetsalon meehielpen bedienen en ook in de keuken de handen uit de mouwen steken. Ondanks de zestien uren oponthoud, die de „Willem Ruys" kreeg door de plotse linge ernstige ziekte van de vierde officier Van den Engel, waardoor het schip, kort na vertrek uit Aden, weer naar deze ha ven moest terugkeren, is het vlaggeschio van de Lloyd precies op de vastgestelde tijd in Djakarta aangekomen. Voor de thuisreis zal worden getracht tegen betaling een extra-aantal corveeërs uit de passagiers aan te trekken, om aldus de studenten enigermate te ontlasten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3