j Hitte doet spoorstaven uitzetten AMSTERDAM-BAZEL-EXPRESS (BIJ THIONVILLE ONTSPOORD Vier doden en achttien Waarschuwend teken D gewonden In West-Duitsland ontspoorden twee treinen (7 gewonden) m Einde van hittegolf in zicht Portie regen en bliksem te wachten? Recherche loste drama in enkele uren op Explosie bij Holland-Nautic ITot hoofd en hart Duclos en zijn lijfwacht op vrije voeten Tussen neus en lippen Het ivaicr eist drie slachtoffers Coppi en het horloge Ruzie aanleiding Hoge temperaturen 2 lichtgewonden Parijs Hof acht niet bewezendat hij op heterdaad werd betrapt Het weer WOENSDAG 2 JUL! 1952 76ste JAARGANG No. 25418 Bij Thionville (Oost-Frankrijk) is Dinsdagmiddag om ongeveer half vijf de AmsterdamBazel-express ontspoord. De laatste drie rijtuigen, die tot het Amsterdamse gedeelte behoorden, xijn gekanteld. Het waren twee Italiaanse rijtuigen, bestemd voor Genua en een Zwitsers rijtuig bestemd voor Bazel. Uit de wrakstukken zijn vier doden en achttien gewonden te voorschijn gehaald. Eén gewonde verkeert in levensgevaar. Plaatselijke spoorwegautoriteiten geloven, dat het ongeluk te wijten is aan uitzetting van de spoorstaven door de hitte. Broei in lading van de „Klipfontein" f? KINDERVERLAMMING Aantal gevallen blijft stijgen De moord op de Haarlemse scheepsbouwer Boer Wouters Hoogspannig in conserven- fabrieken IJs wil men hebben WINDJACKETS.SWEATERS lUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM elefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 ^Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 ijkant. lOmuiden: Bonifaciusstr. 27, tei. 5790 oor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544. D5rec'eljr: 3 3. W. Boerrigter. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Een overzicht va.n de ravage, welke door de ontsporing werd aangericht. (A.N.P.-Telefoto) De gissingen naar dg stemmenwinst der P. v. d. A. ten koste van de K. V. P. vindfn onverdroten voortgang. Aan dit soort van markt analyses - achteraf zit het nadeel vast, dat men, wiskundig gesproken, met meerdere onbekenden moet werken en onmogelijk bij wijze van conclusie tot een vast omschreven slotsom kan ko men. Wel mag voor zeker vorden aange nomen, dat een deel van de groep, welks representant men ,.de kleine man'' Pleegt te noemen, zich h$eft later, be toveren door de wi.ize, waarop de P. v d. A. haar sociale politiek heeft ge voerd en voorspiegelingen heeft gege ven over zulk een politiek in de toe komst. Daar komt bij, da: de persoon van dr. Drees, wiens naap verbonden voor33 oudtn feke"de - Pen?ioenregelin3 voor ouaen van dagen, velen een vertrouwenwekkende ^„trekkings kracht heeft uitgeoefend. Dc. j^onie van het spraakgebruik wil ii>,mers, dal D^es een hele oude-dags^oolzjening, Rümme slechts een kwaitfe op zijn naam heeft staan Wanneer het inderdaad zo 1S> dat er onder een deel van de kathoheken een vage voorkeur bestaat voor de veiligs schutse van een al-zorgende staat, on geacht de beginselen, die aan zulk een systeem ten grondslag liggen, dan zij dit voor de katholieke pditici een waarschuwend teken. Daarin «penbaart tich immers de tendenz om de per soonlijke verantwoordelijkheid kern punt van de christelijke sociye poli- dek te offeren ten gunste >an col lectieve voorzieningen, die Voor de .kleine man" zo maar komen aange waaid, doch in de praktijk aan e(n vrije »n zelfbepalende levensontplooiing jn |e weg staan en ook daarom een nivel lerende uitwerking hebben. Dr Drees moge een achtenswaatdig en integer politicus zijn. dit neeiflt niet weg dat zijn ere-titel „vader Drees". teltcriend mag heten voor een mentality die van staatspatronage van de wieg het graf niet afkerig is. Het is daarom een gejukt ver- verbreide bezitsvorming )s ten n uwste met de perloonlijkhei/vo^mg en he algemeen verheft e'fontwikkeltde menselijke per soonlijkheid en is ,eeL5f drs Derk gehou'den ilgemene K W.V. Weliswaai leggen beide g e een dc accenten emfszms anders mJo. verre winstdeling C-Q- mvestermgsde- ling) daarbij in he geding is -- net standpunt der A.K.fV. dunkt ons ten dP7P reëler maa over de noodzaak i Litsvormine b'staat geen verschil van be^°rTe'ne?htwordt dewenselijk- rcfdTan hget bezit vn een eigen woning daarbij voorop Sest' daarbii echter af Veel, ja alles, ^a nomisch be hangen van het senaat staat der leid. de belastmgpoitiek e ch mo- ondememingen, die het econ hou- gelijke evenzeer inhet 0°£.!? politiek den als het sociaa wen J „fhangen gesproken zal dus alles door of het toekomstig.' regeerbe:hri=teliik- socialistische dan wel door chris J sociale beginselet zal worden bepa Bemoedigend zijl de vooruitzichten dat opzicht niet evenmin als de reau taten in het verliden dit geweest zijn. Het water heft gisteren drie slacht offers geëist, n het kanaal achter de Grasdrogerij t Middenmeer kwam bij het zwemmen le 19-jarige ^Rienk Schaaf- stra om het even. De een-jarige Cor nelia Dudhui- wonende aan het Oude- landsdijkje te Monnikendam liep in een onbewaakr o/enblik in een sloot, die rodom de Derderii van haar ouders loopt. Toen let kindje werd opgehaald, waren de le«nsgeesten reeds geweken. Aan de W&loever onder Lent bij Nij megen zijn en pak kleren en een rijwiel gevonden. Mm vermoedt dat de eigenaar bij een bad n de rivier is verdronken. ie Italiaanse collega's van onze sportredacteur hebben bijzonder drukke dagen. Wanneer u het nog niet mocht weten: gisteren is de tijdrit in de Ronde van Frankrijk verreden. En nu wilde het geval, dat Fausto Coppi, sinds jaar en dag favoriet nummer één voor dergelijke ivielerkarweitjes, met het grootste vertrouwen en in blakende vorm, zoals dat heet, aan de start ver scheen. Na een dertigtal kilometers con stateerden de betrokken journalisten echter, dat Coppi een hoeveelheid secon den op een van zijn belangrijkste con currenten had prijsgegeven. Vanzelfspre kend was de ontsteltenis groot. De heren, die op dat moment zeker niet verder dachten dan de meters, die hun cam- pionissimo bij iedere pedaalstoot voor uitschoot. gingen zich afvragen of het dan merkelijk zoveel heter was gewor den sinds het uur, waarop de Belg De Cock waagde de eerste helft van de tijdrit sneller af te leggen. Wij kunnen u geruststellen: Coppi won de rit tegen het horloge met groot machtsvertoon en een opgevoerd tempo tijdens de tweede helft. En in de Itali aanse kranten staat vandaag te lezen, dat het al bij de start duidelijk was, wie de rit zou winnen: Coppi. Dat het vol komen duidelijk was, waarom de cam- pionissimo de eerste dertig kilometer i ustiger deed. Dat een kind. kon zien, hoe Coppi in de tweede helft zijn slag ging slaan. Dat tenslotte niemand zich druk had gemaakt om de lekke hand, die Coppi tegen het einde kreeg, want er was maar één renner, voor wie derge lijke tegenslagen niets te betekenen MOok 'wiTvanEst en zeven andere Nederlanders hebben gisteren meege daan. Maar voor het lezen van hut^ver richtingen mogen wij het verslag op pagina 3 aanbevelen. De namen van de vier slachtoffers zijn: Mohammed Hemmi, Algerië, The- dy Amschwand, Zürich, mevr. Paule Laurent, Bar le Due (Fr.) en v. They- nissen, Zwitserland. De Algerijn Hem mi was aan het werk op het baanvak en werd door een der ontspoorde rij tuigen gedood, toen hij de trein wilde laten passeren. De Nederlandse mevr. Van Maris behoort tot de zwaargewonden; in het ziekenhuis van Thionville is haar een arm afgezet. Zwaar gewond werd ook een student uit Curagao, de heer H. Leerentveld. In het zie kenhuis zijn met lichte verwondingen opgenomen: mej. Frangoise Hummel, dochter van de Franse consul te Am sterdam, de heer J. Minekus uit Apeldoorn en zijn vijfjarig doch tertje Hilda. Het ongeluk met de express Amster damBazel gebeurde bij de plaats, waar de wissels van het spoor liggen voor de aftakking naar Hettange Grande. Vijf rijtuigen waren het punt reeds gepasseerd, toen de buitenste spoorstaaf van het traject, dat hier een bocht maakt, het begaf; de laatste drie rijtuigen vervolgden hun,, weg nog on geveer veertig meter, eén totale ver woesting achterlatend. Zij kantelden langs de rechterzijde van de spoorlijn. De losgeraakte onderstellen verwoest ten de tweede li.in. Het doorrijdende treingedeelte ver volgde zijn weg. De laatste wagon hier van verloor het onderstel en werd glijdend meegesleept. Bij het passeren werden enkele stenen van een pilaar van een brug weggerukt, doch de wa gon behield gelukkig zijn evenwicht. Hierop kwam de trein tot stilstand. Van de verongelukte wagons was de restauratiewagon de enige, die, hoewel beschadigd, op de spoorlijn bleef; alle vaatwerk was aan scherven. Men mag van geluk spreken, dat de verongelukte wagons van staal waren en slechts een vijftigtal passagiers vervoerden. Onmiddellijk na het gebeurde rukten de brandweer en militairen uit. Inmid dels had zich uit de passagiers een red dingsploeg gevormd, die begonnen was met de bevrijding van gewonden en ongedeerden. Omstreeks zeven uur des avonds vertrok het onbeschadigde treinge deelte. In West-Duitsland zijn gisteren twee treinen ontspoord tengevolge van ont zetting der spoorstaven door de hitte. In totaal werden zeven personen ge wond. In Zuid-West-Frankrijk hebben zich bosbranden voorgedaan. Zestien honderd hectaren, bos gingen verlo ren. Het Ned. vrachtschip „Klipfontein" is gisteren met broei in de lading de haven van Teneriffe binnen gelopen. Het schip heeft later zijn reis vervolgd. De broei was toen bedwongen. HFT Engeland hppftdp warmste dagen sinds 2 Jaar Hittprpc ATLANTISCHE^ Hoogste temp. van "Europa gemeten, 39 De cijfers geven de gemid delde temperaturen aan isg^Hittegolf Canada [Hevige shormen Mei 100-150km p u. slroomf-warme ver Slalen luchlnaar Europan (-/Afrika Gebied van warme luchr Gisteren nog pufte Europa van de hitte. In de afgelopen nacht heeft menigeen de dekens van zich afgeworpen en gemopperd, omdat hp niet kon slapen. Van daag is het afgelopen. Wel schijnt nog de zon tenminste op het ogenblik, dat wij dit stukje schrijven maar die zon kon wel eens water gaan halen. De eer ste donderbuien zijn al boven Frankrijk verschenen, in Engeland en Ierland was het ook al „donderen", nu krijgen wij onze portie. Misschien valt het wel mee. Misschien, dat de bliksem niet flitst, de regen niet bü emmers uit het luchtruim lijkt geworpen. Maar de frisse bries is er ai. Iedereen koeit af. We zjjn er net aan toe als ai die uitgedroogde Amerikanen, die dagen lang worstelden met tem peraturen van 38 graden tot het kwik daalde tot 28 e» iedereen het er koud van kreeg. De hittegolf, om ons bij het K.N.MX te houden, is het hoogtepunt gepasseerd. V Blijkens de Staatscourant zijn over de week van 15 tot en met 21 Juni in totaal 54 gevallen van kinderverlamming aan gegeven. Daarvan kwamen 24 gevallen voor in Limburg, elf in Noord-Brabant, zes in Noord-Holland, Vier in Zuid-Hol land, drie in Utrecht, twee in Friesland, Gelderland en Zeeland. In onze courant van gisteren konden wij reeds melden, dat de 53-jarige Haar lemse scheepsbouwer J. E. M. Dikmans, wiens stoffelijk overschot diezelfde och tend in het Spaarne was gevonden, door een misdrijf om het leven was ge komen. In verband daarmede werd de Haarlemmer S. gearresteerd. Van de zijde van de politie werd gis termiddag nog het volgende medege deeld: Op Maandag 23 Juni keerde de heer Dikmans thuis niet meer terug, doch pas enkele dagen later, op Vrijdag 27 Juni, kwam zijn echtgenote bij de politie met de mededeling, dat haar man zoek was. Een oproep door het land bleek geen resultaat op te leveren en de man bleef als „vermist" geboekt. Gisterochtend echter om kwart over zeven zag een lid van het personeel van Droste het hoofd van een man boven het water van het Spaarne uitsteken. Nadat de politie was gewaarschuwd, haalde deze 't stoffelijk overschot op en al spoedig bleek, dat het de vermiste scheepsbouwer was. Doordat de man 'n prop in zijn mond had en aan de voe ten met een dik touw gebonden was, stond dadeüjk vast, dat er hier misdrijf in het spel was. Bovendien was het ont zielde lichaam verzwaard met een zwaar blok ijzer, dat gewoonlijk dienst doet als ballast in een roeibootje. Een sectie, verricht op het liik, wees uit, dat de scheepsbouwer niet verdronken was, maar reeds vermoord was, voordat hij in het water was geworpen. Met een hard voorwerp moet hij drie slagen op het hoofd gehad hebben, waardoor de schedel werd ingeslagen en een hersen bloeding ontstond. Tengevolge daarvan is de scheepsbouwer overleden. De Haarlemse recherche stelde 'n diep gaand onderzoek in en binnen enkele uren wist zij deze affaire op te lossen. Op vermoeden, dat de dader zich niet buiten de familiekring zou bevinden, werden enkele personen gearresteerd en naar het bureau in de Smedestraat over gebracht. Onder dezen bevond zich de 24-jarige slagersknecht H. S. uit Haar lem, werkzaam in Zandvoort, en de 18- jarige Haarlemse groentenhandelaar J. B., die veel omgang hadden met de twee dochters van de scheepsbouwer. Op die noodlottige dag is er ruzie ontstaan tussen de scheepsbouwer en diens 24-jarige aanstaande schoonzoon. De ruzie moet zo hoog gelopen zijn, dat S. een hamer greep en daarmede de scheepsbouwer doodsloeg. Daarna heeft hij het lijk gekneveld en het achterge laten in de werkplaats. Diezelfde avond was hij bij zijn meis je op bezoek en daar trof hij ook de groentenhandelaar J. B. aan. Aan het eind van de avond vroeg hij B. of deze even wilde meehelpen een pak in het Spaarne te gooien, aan welk verzoek B. voldeed. In de werkplaats trof B. het stoffelijk overschot van de scheepsbou wer aan en getweeën hebben zij dat toen in het Spaarne geworpen. Beide mannen hebben reeds een be kentenis afgelegd en zijn gisteren in gesloten. Bij deze trieste higtorie past overigens een woord van lof voor de Haarlemse recherche, die zo snel deze zaak tot een oplossing wist te brengen. Het was warm gisteren. Wilt u wat temperaturen? Hier zijn er: De hoogste in Vichy en wel 41 graden. Dan Frank furt en Karlsruhe met 37, Bazel en Genève 35, Innsbruck 33 graden. Gro ningen en Friesland kwamen met 28 graden voor de dag tegen Limburg en Brabant 32. De badplaatsen met 30 gra den waren weer vel en de badgasten hadden "eens een keer geen spijt, dat ze een huisje gehuurd hadden. Wie de warmte ook niet erg von den zijn de druiventelers. Als de hittegolf had aangehouden zou de oogst die van 1947 naar de kroon gestoken hebben. Een kansje zit er nog wel in. En dan moet u ook weten, dat konin gin Elisabeth van Engeland gisteren de „Tottan" geïnspecteerd heeft. Met dit schip vertrekt een Britse expeditie naar Noord-Groenland. De leden waren ge huld in dikke winddichte kleding met gote bontkragen en met vilt gevoerde rubberlaarzen. Warm hadden ze het niet, vertelden ze de koningin. De kleding beschermt hen zowel tegen koude ais warmte. De Engelse rechters hebben gisteren hun pruiken afgezet, zo benauwd kregen ze het. Vandaag gaan die pruiken weer op. Tot de volgende hittegolf. Ook in Nederland wordt het koeler. In het Westen van het land liepen van middag de thermometers en de barome ters ai iets terug en morgen zal het vooral in het Oosten en het Zuid-Oosten van Nederland aanmerkelijk minder warm zijn. Uit de richting van de At lantische Oceaan voert een matig windje verfrissing en wolkenvelden aan en daardoor mag men hier en daar zelfs hopen op een plaatselijk buitje. Met een zucht heeft men het ver kwikkende nieuws van De Bilt verno men. Voor het merendeel was dit een zucht van verlichting, want in hemds mouwen werkend Nederland was de hitte al lang beu en zelfs de'meeste va- cantiegangers, d*e dicht opeen gepakt het strand en de bossen bevolken, von den dat ze zo langzamerhand wel wat te veel van het goede kregen en waren al lang gaan verlangen naar een rustig en koel plekje schaduw. Op vele hoof den had de zon echter al zo lang en zo intens haar vervellende werking botge- IDe gtootheid van de natuur is ons gegeven tot i een putt van bezinning Gistermiddag waren hij de N.V. Hol land-Nautic twee arbeiders, de 52-jarige J. L. van K. uit Haarlem en de 57- jarige E. W. uit Zandvoort bezig met het schoonmaken en demonteren van een acyteieen-gasketel. Deze stond^ in een apart gebouwtje, los van de fabriek, van waaruit de leidingen lopen naar de fabriek. De twee mannen gingen even naar buiten onl een luchtje te scheppen en toen zij buiten stonden, vond er een he vige explosie plaats in het gebouwtje. Ofschoon het ongeval zich eerst nogal ernstig liet aanzien, bleek alles nogal mee te vallen. De arbeiders liepen slechts enkele snijwonden op aan de handen, maar waren overigens onge deerd. Het gebouwtje zelf lag volkomen in puin en tengevolge van de ontploffing waren in verschillende huizen van de Weth. Roodenburgstraat de sponningen er uit. Dat was ook het geval in de Vrouwehekstraat. Persoonlijke ongeluk ken deden zich echter niet vopr. De explosie had geen brand tot ge volg, zodat de Haarlemse brandweer, die uitgetrokken was, geen diénst hoefde te doen. De arbeidsinspectie heeft direct een technisch onderzoek ingesteld, maar de juiste oorzaak van de explosie heeft men nog niet kunnen vaststellen. Vermoed wordt, dat door de hoge temperatuur de nog in de generator aanwezige gassen tot zelfontbranding zijn gekomen. Een- biizonder Parijs hof heeft Dins dag Jacques Duclos, secretaris van de Franse communistische partij, voorlopig op vrije voeten gesteld. Duclos werd, beschuldigd van samenzwering tegen de binnenlandse veiligheid van de staat, reeds meer dan een maand in de Sante gevangenis van Parijs vastgehouden. Ook Duclos' chauffeur en zijn lijfwacht, die gelijk met hem op 28 Mei tijdens communistische relletjes werden aange houden zijn voorlopig vrijgelaten. Eén uur nadat het speciale hof van beroep, dat gepresideerd werd door André Di- dier president van de kamer van rech ters' van instructie, de vrijlating had bevolen, verliet Duclos de gevangenis. Het hof baseerde zijn besluit om Duclos vrij te laten op de gronden, dat niet bewezen is, dat Duclos werd aangehouden bij het plegen van een misdrijf (slechts in dat geval staat de grondwet arrestatie van een afge vaardigde zonder opheffing van zijn parlementaire onschendbaarheid door de Nationale Vergadering toe). Door het besluit van het hof zijn alle maatregelen tegen Duclos te niet ge daan. Vervolging zou nu moeten begin nen met een verzoek aan de Nationale Vergadering om Duclos' parlementaire onschendbaarheid op te heffen. André Stil, de hoofdredacteur van het communistische orgaan „l'Humanité" (die als gevolg van een artikel in dat blad, waarin opgeroepen werd tot de demonstraties van 28 Mei, werd gear resteerd), is niet door het hof op vrije voeten gesteld. Ook André Stil wordt beschuldigd van samenzwering tegen de binnenlandse veiligheid van de staat. vierd, dat men langzamerhand al aan een spoedig einde v.an de hittegolf ging twijfelen. Het wordt koeler, zegt men. Dat was zo ongeveer het meest verbrei de voorzichtige standpunt, dat men van daag tegenover De Bilts jongste voor spellingen innam. Maar het staat vast, hebben de weer kundigen ons verzekerd: het wordt koe ler. We danken dat aan een storm, die plotseling in Frankrijk is losgebroken, waardoor daar een lage-drukgebied is ontstaan, en aan een hoge-drukgebied, dat boven de Atlantische Oceaan ten Noord-Westen van Engeland aanwezig is en dat nu geleidelijk aan koelere, in- valswinden vanuit zee over ons land diri geert. Er komen verder nog allerlei koude en warmtefronten aan te pas en luchtstromingen, die geruime tijd hebben aangehouden. Maar hoe dan ook, vast staat in ieder geval dat het koeler gaat worden. Boer Wouters, die tien ha. grond be zit aan de rand van een grote stad er gens in het Oosten van het land, heeft aan het begin van dit seizoen geaarzeld of hij een regeninstallatie zou kopen ja dan nee. Hij zou daarvoor een pomp moeten laten slaan tot op 42 meter diep te en de kosten van hej geheel kwamen hem op twaalfduizend gulden te staan. Hij heeft daar toen nog maar even mee gewacht. Maar nu heeft hij er spijt van. De hitte van de laatste dagen heeft ont zettend veel schade aan de gewassen toegebracht. De groenten hebben tot voor kort weinig warmte gehad. De vo rige maand gaf slechts koude en nu plotseling de hitte is komen opdagen, verbrandt de hele zaak. De laatste aardbeien zijn volledig gestoofd In de wei verbrandt het gras dat de beesten zo hard nodig hebben. De grond is nog wel nat genoeg, zodat dus de weidegrond niet verdroogd, maar de schreiende zon brandt het gras door. De frambozen, die er aan vankelijk goed uitzagen, zijn nu niet meer bruikbaar voor de verkoop. Van nacht is er geen dauw geweest en de Oostenwind, die schraal over de lan derijen joeg. deed nog meer schade. „Dit is weer voor luizen en rupsen. Die gedijen goed. Maar de gewassen gaan eraan." Boer Wouters stak zijn teleur stelling niet onder stoelen of banken. Een van de grootste conservenfabrie- ken, die in binnen- en buitenland be roemdheid geniet door haar voortreffe lijke vruchtensmaken, werkt in deze dagen op volle kracht. Als de tempe ratuur boven de 24 gr. stijgt, worden de mensen dorstig. Die dagen zijn in deze conservenfabrieken altijd goed te merken. Dan gaan er enkele honderd duizenden liters vruchtensap per dag de deur uit en moeten alle zeilen wor den bijgezet om deze stijgende con sumptie bij te houden. Men kan, om dat men daar van tevoren op rekent, een dergelijke hausse in de omzet wel de baas blijven, maar men moet de productie opvoeren tot het uiterste door het instellen van een ploegenstel- sel. Z(jn er zeeslangen? Het Deense diepzee ex peditieschip Galathea is teruggekeerd van een reis om de wereld, die o.m. ten doel had licht te brengen in het mysterie van de zeeslang. Men is er niet in gesiaagd een dergelijk dier te bemach tigen, maar de leider van de expeditie, dr. Anton Bruun van de universi teit in Kopenhagen, zeide bij aankomst: „Ik geloof iri zeeslangen. Onze ex peditie heeft voldoende betrouwbare getuigen ge vonden om aan te tonen dat zij werkelijk be staan." Dr. Bruun gelooft, dat de monsters op een diep te van 400 tot 2000 nieter leven. „Misschien zal men er eens een vinden", verklaart hij. Het schip kreeg na zijn aankomst in Elseneur, de stad van Hamlet, bezoek van Koning Frederik van Denemarken. De 'koning drukte de hand van alle 105 leden van de weten schappelijke staf en de bemanning. De wetenschappelijke staf rapporteerde, dat zij op hel diepste punt onder de zeespiegel, het z.g. Mindanao-graf ter hoogte van de Philippijnen, een rijk dierlijk en plantaar dig leven had aangetrof fen, zoals bacteriën, zee anemonen en schaaldie ren. Voordien was de zee slechts tot 7800 meter diepte op levende wezens afgezocht. Het zal jaren duren eer men alle speci mina, die aan de opper vlakte zijn gebracht, be studeerd heeft. De Duitse journalist Hemrich Helfgert uit Düs- seldorf is na een fietstocht van 25.000 kilometer in Saigon aangekomen. Hij Cochinchina. vertelde, dat hij zijn reis zal voortzetten door Zmd- Oost-Azië, Japan, de Ver enigde Staten en terug naar het Saargebied via Frankrijk. Sedert hij op 3 Decern ber 1951 'in Saarbrücken startte, reisde Helfgen door Duitsland, Oosten rijk, Joegoslavië, Grie kenland, Turkije, Syrië, Irak, Iran, Afghanistan Pakistan, India, Birma. Thailand, Cambodja en Helfgen, die gehuwd is en vader van drie kinde ren, is de eerste man, die Saigon uit Europa per fiets bereikte. De eerste poging daartoe werd in 1949 door de Fransman Lionel Branks gedaan. Hij haalde Calcutta, doch maakte de laatste etappe naar Saigon per vliegtuig, ornaat hij niet geloofde dat men de oerwouden en bergen tussen India en Indo-China per fiets kon doorkomen. tiet gevaarlijkste deel van mijn reis, vertelde Helfgen, was de reis door Birma. Drie dagen was ik de gevangene van een bende rovers. Zij behan delden mij echter goed en lieten me ongedeerd vrij. Anders werd het toen ik in een kamp van de Mo- sajin-bandieten terecht kwam. Zij lieten mij slechts mijn fiets en tent. Ik bereikte Saigon half naakt. Tot hij in Birma be roofd werd, had Helfgen 30 kilo bagage bij zich, waaronder een paar over hemden, sokken, een slaapzak en een tent. „Overal waren de men sen hulpvaardig en ik ge loof, dat ik alle menu's van de wereld gegeten heb", glimlachte Helfgen. Hij vertelde geen mecha nische moeilijkheden ge had te hebben. Hij had maar tien lekke banden en versleet vijf banden. De hele reis heeft hem nog geen 200 gulden ge kost. Toen hij Indo-China binnenkwam, geraakte hij nog in moeilijkheden, want de Franse officieren hielden hem voor een spion. Maar toen Duitse legionnairs, dïe in Indo- China strijdden, er bij kwamen, kwam alles in het reine. Helfgen wil een bezoek aan het front brengen en is van plan een boek le schrijven over de Duit sers, die in het vreemde lingenlegioen tegen de communisten strijden. Door het geleidelijk kouder worden in de weken die aan de hittegolf vooraf zijn gegaan was ons volk het eten van ijs bijna geheel ontwend. Maar nu ziet het er naar uit dat de Nederlanders niet langer verder kunnen leven wanneer ze niet dagelijks met grote hoeveelheden ijs het verhitte lijf kunnen afkoelen. Zondag j.l. was de omzet van een zeer grote ijsfabriek in het Oosten van het land gelijk aan die van de week daar aan voorafgaande. De afgelopen veer tien dagen had men het voltallige par- soneel drie dagen vrij gegeven en de auto's en ijswagentjes kwamen niet de deur uit omdat het toch te koud was. Gisteren en vandaag reden de drie auto's die deze fabriek rijk is van 's morgens vroeg tot laat in de avond en waren de venters hun ijs al kwijt wanneer ze nog maar vijf minuten de deur uit zijn. Opmerkelijk is, dat, hoewel het ge bruik van ijs over het algemeen door de gedaalde financiële draagkracht van de consument is afgenomen, met deze war me dagen ook de fijnere kwaliteiten roomijs een bijzondere aftrek vinden. De omzet van de fijnere kwaliteiten is nu in vergelijking met andere jaren met tenminste twee- a driehonderd procent gestegen. Dit wijst er op dat nu het warm is men niet op een dubbeltje kijkt maar ijs wil hebben en dan ook het beste. Advertentie Verwachting tot Donderdagavond: Veranderlijke bewolking en enkele plaatselijke buien. Meest matige Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Vooral in het Oosten en Zuid-Oosten van het land belangrijk koeler. Zon: 4.24—21.02 Maan: 17.06—0.31

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1