Communisme in mijnstreek Verminderend doch niet onbelangrijk Vier loterijen per ïaar 1953 af Formatie I Gevohi van schietoefeningen DRIE BOERDERIJEN VERBRAND Wie was de dader? Penningmeester pleegt fraude Vlaming begreep de Friezen mm D Geen verandering in de uitslag Tweede-Kam erverkiezing 8745 voorkeurstemmen op De Bruijn Levendig contact Van 1 Januari Negen blussers door rook en warmte bevangen naar ziekenhuis •shag naai» Baby met lysol vergiftigd Nieuwe bestemming voor het De la Mar-theater te A'dam Cabaret van WiSonneveld en Wim Kan Chefarine „4" doei wonderen 1 Herverdeling van de prijzen Koninklijk Paar dineert aan boord van grootste Britse oorlogsschip Uw smaak Vrouwen Man lokt meisje mee Fireflies worden vervangen WOENSDAG 2 JULI 1952 PAGINA 3 Centraal Stembureau bijeen Vele zevenstemmers Clandestiene zenders opgespoord Gedeputeerde Staten in Friesland bespreken taalkwestie Oorspronkelijk detective-verhaal door F. J. Provinciale Staten bijeen EERVOL ONTSLAG DR. H. HIRSCHFELD Jac. Groen buitengewoon lid van Ged. Staten Nieuwe vliegtuigen voor de marine Drie jaar tegen moeder geëist Geen Heruitzending van eigen opnamen Stemta wint proces van Omroepverenigingen Bioscoop in ApolloHal die blijkbaar gemakkelijker hun ka tholiek, Limburgs en landelijk karak ter konden bewaren, bleken niet steyjj aangetast, behoudens dan Stein: 68 (85). Er komen zelfs enkele gemeenten als Bingelrade en Ulestraten voor, waarin de communisten geen stem o£, We zullen ons onthouden van nabetrachtingen omtrent de jongste Kamer verkiezingen. De grote lijn er van was in Limburg niet anders, zeker niet gun stiger dan elders in het land. Inzake communisme zien we eenzelfde verloop doch niettemin menen we °P de resultaten voor deze partij bijzondere aan dacht te mogen vestigen. Vooraf de opmerking, dat het door deze partij behaalde aantal maar een idee geeft van de betekenis van het communisme in de groot industriële gebieden van Limburg, de mijnstreek in het bijzonder. Willen we, naar aanleiding van het totaalcijfer, schatten hoe sterk een „vijfde colonne wel zou kunnen wezen, aan dienen we in het oog te houden, dat toch niet alle uiterst rode stemmen afkomstig zijn van principiële, laat staan militante com munisten. Tot deze laatste soorten kan men nauwelijks de vrouwen rekenen, die in ons Zuiden toch steeds iets minder „virago'' zijn dan elders, in binnen- en buitenland. Men mag aannemen dat het gros der communistische stemmen afkomstig is van jongere mannen, waarbij oudere beginselvasten en een hoopje „malcon tenten" of „vreigelaars" uit de kleurloze middenstof die, per stembiljet, van hun ongenoegen doen blijken. Behalve deze kiezers zijn er natuurlijk honderden deels minderjarige jongeren, die in tijd van beroerten erg actief kunnen op treden. Naast dezen moet er nog een aan tal van andere dan Nederlandse natio naliteit zijn, die men tot dit geheel kan rekenen. Sedert 1940, toen, wat er nogi na de crisis 19321939 aan vreemde lingen restte, wegtrok, kunnen er dat niet veel meer wezen en van die, waar tussen honderden goede katholieken, nog maar een niet te overschatten gedeelte. Hoeveel meer communisten ér in ons Zuiden, in de mijnstreek zijn, dan de verkiezingscijfers ons leren, valt moei lijk te raden. Wie gist pl.m. 50 pCt., kan wellicht in de buurt komen. Vooraf enkele woorden over de al gemene cijfers Er stemden in onze provincie 350.231 personen, tegen 319.091 in 1948. Van de eerstgenoemden schonken er 8209, ongeveer 2,3%, hun vertrouwen aan de eandidaten. van lijst 6, tegen 11.661, pl.m. 3,5% in 1948. De meer landelijke districten. Gulpen, Roermond, Weert, Venlo en Horst zijn hier met slechts 1372 vertegenwoor digd, tegen 2139 vier jaar te voren. Hiervan komen er dan nog 302 (1948: 543) van Vaals en 63 (173) van Val kenburg. De mijnstreek wordt vrij duidelijk vertegenwoordigd door de z.g. Statendistricten Heerlen en Sit- tard. Heerlen leverde niet minder dan 4091 communistische stemmen op, te gen 5557 in 1948; het aantal stemmen nam in dit district met bijna 9000 toe. De communistische stemmen m 1948 geven we verder tussen haakjes aan. Heerlen-stad, meest volkrijke gemeen te der mijnstreek, staat zowel absoluut als in percentage bovenaan in ons Zuiden: 1564 (2094) of ruim 5% (8%). Hierop volgen de mijngemeenten Kerkrade met 1008 (1487), Hoensbroek (834), Schaesberg 298 (371), Nieuwen- hagen 191 (256) en Eygelshoven 122 (152). District Sittard, dat de „nieuwe mijnstreek" met Geleen-Lutterade om vat, blijkt minder productief: 1328 (2012)Brunssum staat hierin bovenaan met 604 (886), Geleen volgt met 291 (456) en Sittard met 145 (223). De kleinere gemeenten der mijnstreek, Jabeek en Schimmert, maar een enkele behaalden. Een sociografische studie zou vermoedelijk aantonen, dat het gros der hierboven genoteerde stem men, niet afkomstig is van inheemsen, doch van niet-katholieken uit andere delen des lands, die men hier „Hol landers" noemt, mensen die iets ge- isoleerd bleven temidden van de anders geaarde echt Limburgse omgeving. Dit moge opgaan voor Heerlen, Bruns sum, Hoensbroek e.d., voor Maastricht zeker niet. De arbeidersbevolking van Limburgs hoofdstad is maar matig bij de mijnstreek betrokken. Niettemin be haalden die van lijst no. 6 1417 (1884) stemmen, ofwel ongeveer 3 y, pet., (5.4 pet.). Hier zijn de politieke verhoudingen evenwel anders. Niet ultra-rode Hol landers importeerden hier het commu nisme, doch 't groeide uit het authoch- tone socialisme, dat relaties heeft ge had met het radicale Luik. Iets soort gelijks constateren we te Vaals, dat vroeger eigenlijk een voorstad van Aken was. Voor de oorlog hadden de commu nisten de Karelstad overvleugeld. Hetzelfde zien we nu te Vaals: commu nisten 302 (543), ofwel 7% (13%!); P.v. d.A. 191 (144) of 4.5 (3.5 %a. Vaals kan men tegenwoordig» ook tot de mijn streek rekenen. Advertentie BEROEMDE GENEESMIDDEL EN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIFP 20 TABLETTEN F 0.75 De leden van de personeelsvereniging van een der grootste Apeldoornse be drijven werden verleden week bitter te leurgesteld, toen zij moesten ervaren, dat het geld, dat zij voor hun jaarlijkse uitstapje hadden gespaard, een bedrag van ca. f 1800, geheel was verdwenen. De penningmeester, de 38-jarige H. G. W., beweerde aanvankelijk, dat hij het geld: had verloren, maar toen de politie zich met de zaak ging bemoeien, kwam al spoedig de ware toedracht aan het licht: hij had het geld ten eigen bate aangewend. De man werd in verzekerde bewaring gesteld. Om de arbeiders (sters) niet de dupe van zijn fraude te laten worden, besloot de directie de kosten van het uitstapje voor haar rekening te nemen. Guido Gezelle en de Friese kwestie 55 Tijdens de zitting van het Centrale Stembureau in het Haagse stadhuis is bekend gemaakt, dat bij de verkiezin gen voor de Tweede Kamer op 25 Juni j.l. in totaal 5.344.387 geldige stemmen uitgebracht zijn. Het A.N.P.-totaal van 25 Juni gaf een verschil van 677, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat achteraf nog stemmen ongeldig zijn verklaard, terwijl bovendien de eerste opgaven der gemeenten niet altijd ge heel juist zijn geweest. De lotingen, die door de voorzitter, prof. G. van den Bergh werden gehou den, brachten geen veranderingen in de verwachte resultaten. Een merkwaardig feit der lotingen was dat mr P. J. Oud, die in alle kies kringen gekozen werd, als officieel ge kozene in de kieskring Rotterdam uit de bus kwam. Ten aanzien van de „ze- venstemmers", zij, die op aandrang van de „Groene Amsterdammer" op de ze vende candidaat van een lijst zouden stemmen als demonstratie tegen het At lantische Pact, blijkt uit het proces verbaal, dat op de P.v.d.A.-lijst 10.464. de VVD-lijst 3664 en op de lijst van de Socialistische Unie 1179 van deze uitin gen voorkwamen. Hierbij is de kies kring Arnhem niet begrepen, omdat daar een vrouw op no. 7 van de P.v.d.A. Et Eveneens zonder Arnhem is het totaal der op de nummers zes der genoemde lijsten uitgebrachte stemmen 1624, Gesp 1011, 395 en 218), waarmt onge veer kan worden afgelezen hoe deidee van „zevenstemmen is 8 A Voor de P.v.d.A. betekent zulks onge- veer tweederde percent der stem Op de KAB-voorzitter De Bruijn, die in drie kringen candidaat si "werden te Den Helder 2301, Haarlem 2134 en te Utrecht 4310, to taal 8745 voorkeurstemmen uitge bracht. In katholieke kring werd een beschei" den actie gevoerd om wel op de KVr te stemmen teneinde de eenheid te be waren, doch als demonstratie van een niet algeheel instemmen met het beleid der partij, zijn keus op de laatste can didaat te vestigen. Als resultaat wijst het proces-verbaal aan, dat op de laat ste KVP-plaats 4185 stemmen zijn uitge bracht. Vergelijkt men daarmee de laatste plaats op de lijst van de P.v.d.A., dan blijkt deze 609 maal een stem te hebben gekregen. *Een beeld van onverschilligheid bij de verkiezingen geven, naar de opvat ting van een ambtenaar van het Cen traal Stembureau, degenen, die door gaans hun stem aan de laatste candi daat van de laatste lijst geven Hier ziet De priester-dichter Guido Gezelle, zoals hij was in zijn laatste levensjaren. e Friese kwestie, actueel geworden door recente gebeurtenissen, heeft ook in de vorige eeuw meermalen de aandacht gericht op volk en taal van de bewoners van het hoge Noorden van ons land. Minder bekend is, dat de Friezen toen een warmvoelend medestander hadden in de grote, Zuid-Nederlandse priesterdichter, Guido Gezelle, die eenzelfde strijd voor het volkseigene streed in de Vlaamse Gewesten. De West-Vlaamse taalbeweging immers wilde de eigenaardigheden en de bijzonderheden van het taaleigen van het Vlaamse volk niet verloren doen gaan, maar een waardige, gelijke plaats laten innemen naast het Neder lands. De Friese taalbeweging wilde hetzelfde bereiken met de Friese taal, een schone en welluidende, in taalkundig opzicht belangrijke en merkwaar dige tak van de Germaanse taalstam. Beide bewegingen hebben elkaar in Guido Gezelle gevonden. Een bevestiging en verklaring van bo venstaande vonden we in het Februari nummer van het jaar 1900 van „Dietsche Warande en Belfort", gewijd aan de na gedachtenis van Guido Gezelle. Johan Winkler schreef daarin een warm ge steld en dankbaar artikel „Guido Gezelle en de Friezen": „In dankbare herinne ring aan Guido Gezelle, den geleerde, den dichter, in lieflijk aandenken aan den trouwen vriend, in de vaste hope op een zalig wederzien" in Louwmaand des jaars 1900 te Haarlem geschreven. Johan Winkler bezocht Gezelle meer malen en samen spraken ze dan over Vlaams en Fries, niet alleen omdat een zelfde strijd voor het taaleigene hen ver bond, maar ook omdat Gezelle wist, dat een goed deel van het Vlaamse volk van Friese afkomst was. Gezelle zocht bij het volk in de omtrek van Brugge en Ostende, van Veurne en Duinkerken, naar sporen en overblijfselen van het Fries in die streken. Bijna juichend deelde hij Johan Winkler eens mede, dat zijn moeder van Friese afstamming moest zijn, ze droeg immers de ge slachtsnaam de Vriese. Later kwam hij te weten, dat zijn grootmoeder zelfs nog de Friese oorijzers had gedragen en hij schreef daarover in Loquela. Het Fries had zijn genegenheid, alles wat ermee samenhing had zijn volle belangstelling. In zijn Duikalmanak wees hij jaarlijks met voorliefde op de Heiligen, die uit het Friese volk waren voortgekomen, zoals de Zalige Eelco, Sint Ludger, abt Siard. Zijn eigen naam verfneste hij zelfs (Guido is een verwaalste of ver franste naamsvorm van het Hollandse Witte Witte de Wit, Witte van Haem- stede) Was* Gezelle de Friezen, hun land en taal zeer genegen, de Friezen hebben de grote taalgeleerde en dichfer altijd een men 1005 stemmen totaal tegen de laat ste candidaat van'de voorlaatste lijst 91 Om dezelfde reden vult naar ruwe schatting eenzelfde aantal kiezers het eerste hokje van de eerste lijst in. Tenslotte het officiële totaal aan stemmen, dat op iedere lijst afzonder lijk werd uitgebracht: KVP 1.529^289, PvdA. 1.545.304, A.R. 630.101 C H. -"67 097 VVD 470820, CPN 328.641 SGP 129.057, KNP 144.517, Recht en Vnjh 18.988, Soc. Unie 18.008, J°n8 Verb. 9959, Ger. Pol. Verb. 35.488, Mid dens! 25.108. Advertentie warm hart toegedragen Met meerderen van hen stond hij in briefwisseling. Zijn gedichten vonden in Friesland veel bijval, waren er eerder bekend en verspreid onder het volk, dan in het overige Nederland. Het kon moeilijk anders, want de Frie zen vonden in zijn gedichten hetzelfde eenvoudige, volkseigene en volksaardige, bekoorlijke, dat hen zo bijzonder aan trok en ook tot uiting kwam in hun eigen gedichten, bijvoorbeeld die van dr. E. H. Halbertsma. De jonge Friese dichter Jan Jelles Hoff heeft vele gedichten van Gezelle verfriest op een fraaie wijze. We denken aan: „O! 't rüzjen fen it roaikjend reid" („O! 't ruischen van het ranke riet"). Vandaar dat rond de eeuwwisseling door de Friezen een grote hulde is ge bracht aan deze Vlaamse priester, die hun strijd begreep, die hun aloude eer bevorderde en geen gelegenheid voorbij liet gaan om de Friese taalbeweging te steunen. Jan B. De opsporingsdienst van P.T.T. heeft in samenwerking met de gemeentelijke en Rijkspolitie ter plaatse weer twee clan destiene zenders opgespoord en in beslag genomen. Op Zaterdag jl. werd in Den Haag (Duinlaan) de clandestiene omroep- zender ..Seinpost", die werkte op 40 m. ge snapt en in Staphorst op Zondag j.l. de zender CPQ 08, werkende op 245 m. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 22-jarige A. S. in Den Haag, en de 17-ja rige J. B. en de 18-jarige B. B. in Stap horst. Alle apparatuur werd in beslag ge nomen. De vraag naar loten van de Staats loterij overtreft reeds geruime tijd het aanbod, hoewel thans het per loterij wettelijk toegestane maximum aantal loten wordt uitgegeven. Om de kans te voorkomen dat, als gevolg van deze omstandigheden, ongewenste toestan den op loterijgebied zouden intreden zullen van 1 Januari 1953 af, zolang daaraan behoefte zal blijken te be staan, vier loterijen per jaar worden gehouden. Om vier loterijen per jaar te kunnen houden moet het aantal klassen, waar in deze loterij wordt getrokken, wor den teruggebracht van vijf op vier. Deze vermindering 'van het aantal klassen maakt een herverdeling der prijzen over de klassen noodzakelijk. Van deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt om enige verbeteringen in het prijzenschema aan te brengen. Zp wordt het aantal eigen gelden in de z.g- binnenklassen verminderd. Voorts worden de laagste echte prijzen, die tot dusver f 100 bedroegen, verhoogd tot f 200. Een gevolg van de vermindering van het aantal uitlotingen in de binnen klassen is, dat in totaal aan het publiek minder dan thans op de inleg zal wor den teruggegeven. Hetgeen dientenge volge voor de staat meer zou over schieten alsmede het bedrag, dat voor het wegvallen van de bestaande vierde Het voorstel van Ged. Staten van Friesland om ten aanzien van de Frie se kwestie enkele principiële uitspra ken te doen, is gisteren in behandeling gekomen. In het voorstel werd o.m. ge adviseerd uit te spreken dat men in Friesland in beginsel het recht moet hebben zich van de Friese taal te be dienen, echter met de bepaling dat en kele beperkingen in het belang van rechtsgelijkheid en rechtszekerheid aan vaardbaar moeten zijn. Dit recht zal door de overheid geëerbiedigd moeten worden en tevens mag van Rijk en pro vincie verlangd worden dat een beleid gevoerd wordt gericht op versterking van de Friese taal en de Friese cultuur. Er voerden voordat de zitting werd verdaagd zes sprekers het woord, die vóór het voorstel waren op mr. B. P. van der Veen van de V.V.D. na, die betoogde dat hij bij een praetische be schouwing van de uitvoering van deze uitspraken veel moeilijkheden vreesde, vooral bij het gebruik van de Friese taal in het ambtelijk en rechtsverkeer, omdat men hier veelal bezwaar zal on dervinden van een onvoldoende kennis van de Friese taal, waaruit misverstan den kunnen v<»ortkomen. klasse zal vrijkomen, wordt in de vorm van een aantal middelgrote en kleine prijzen uitgeloofd boven het geen nu in de vijfde klasse aan prijzen is uitgetrokken. In de eerste, tweede en derde klasse zullen telkens 1000 prijzen worden getrokken, waarvan 900 eigen gelden, en in de laatste klas se 5000 prijzen, waarvan 4195 eigen gelden. Het totaal der uitgeloofde prij zen en premiën zal f 1.252.100 bedra gen. Een wijziging in de opbrengst per loterij vloeit voor de Staat uit het nieuwe trekkingsplan per saldo niet voort. Het laat zich aanzien dat deze wijzi gingen in de Staatsloterij in beginsel niet zullen leiden tot uitbreiding van het verkoopapparaat, zo vernemen wij nog van het ministerie van financiën. Wij hebben ons oor eens te luisteren gelegd in kringen rondom de kabinetsformateur en wij hebben daarna tot het volgende kunnen besluiten: Mr. Oud, die verklaard had in geen geval te willen spre ken hij mocht niet van zijn moeder met dr. Drees, schrok zich een aap toen dr. Drees verklaarde niet te zullen spreken met mr. Oud. Hoewel het niet ganse lijk vast staat dat mr. Oud werkelijk bedoeld heeft dat hij geen woord wilde wisselen met dr. Drees van zijn vader mocht hij wel en evenmin onomstotelijk is bewezen dat dr. Drees niet heeft bedoeld dat hij slechts o p dit moment de heer Oud niet wilde ontmoeten, mag men nu wel aannemen dat Drees en Oud elkaar niet zullen spreken. Naar tenslotte ver luidt is prof. Romme daarover hele maal niet te spreken. Tot zover onze informatiedienst. Wij gaan weer eens gauw op speurtocht uit in Den Haag. Ongeveer de helft van de buurtschap De Rul bij Heeze is Dinsdagavond het slachtoffer geworden van een brand die drie boerderijen in de as heeft gelegd. Negen militairen die aan het blussingswerk deelnamen moesten, bevangen door de warmte en de rook, naar het ziekenhuis te Geldrop worden vervoerd. Volgens de politie is de brand waarschijnlijk ontstaan tengevolge van schiet oefeningen, die militairen van eer- legeronderdeel der genie uit 's-Hertogenbosch in die buurt hebben gehouden. Het vuur werd omstreeks zes uur ontdekt in een schuurtje bij de boerde rij van M. van der Loo. Door de vrij sterke wind sloegen de vlammen spoe dig over naar zijn nabijgelegen boerde rij, die met een rieten dak was gedekt. De brandweer Van Heeze werd direct gealarmeerd, doch kon, doordat er niet voldoende druk op de waterleiding was. niet onmiddellijk water geven. Direct werd het waterleidingbedrijf te Eindho ven gebeld met het verzoek de druk te verhogen, doch toen dit was geschied, stonden ook reeds de aangrenzende boerderijen van H. v. d. Paal en de fa. milie van der Hurk in vlammen. De brandweer had de slangen aange sloten op de Kleine Dommel, doch was niet bij machte in eerste instantie het vuur krachtig te bestrijden. Inmiddels waren drie brandweerwagens uit Eind hoven, de nevelspuit en de manschap- penwagen uit Geldrop en de bedrijfs brandweer van Wullings uit Heeze ge arriveerd. Zij konden echter slechts het woonhuis van Van der Hurk en een nabijgelegen boerderij van W. van der Weert redden. De in de nabijheid ver toevende militairen namen krachtdadig aan het blussingswerk deel. De boerderijen en woonhuizen met meubilair van Van der Loo en Van der Paal gingen geheel verloren. Van de boerderij van Van der Hurk kon, zoals gemeld, het woonhuis gered worden. Voorts werden nog een schuur van M. Dinsdagavond hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard op uitno diging van de commandant van de Britse Home Fleet, admiraal Sir George Creasy, het diner gebruikt aan boord van het Engelse slagschip „Vanguard", dat op het ogenblik in de Rotterdamse haven ligt. H. Af. de Koningin en Prins Bernhard worden bij aankomst van het schip begroet door admiraal Creasy. 15 tegenheid wat tegen je gezegd? Geen woord, mijnheer. Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk ver lichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnver- drijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Gisteren kwamen onder voorzitter- van de heer A. B. J. Prakken de Provinciale Staten van Noord-Holland f ne vergadering verleende eer- f nntslag aan dr. H. Hirschfeld, eer ste geneesheer-directeur van het provin- „ipkenhuis te Alkmaar, wagens 1 benoeming tot geneesheer-directeur 5e nsvchiatrische inrichting „Brink van de psy t Elisabeth Gasthuis te IFeve Vr De voorzitter richtte hartelij- Deventer. dankbaarheid aan het ke woorden van;rsch{eR die ruim zgs_ adres van d ^este krachten aan de tien jaar zijn provincie heeft SeSe De vergadering benoemde tot buiten gewoon lid van Gedeputeerde Staten de heer Jac. Groen (KVP). De vergadering wordt voortgezet op 12 Juli. bhzomier'^oecf1 'al Als ik het goed begrepen heb, Li- fvk w Iklfslaap blJZ0nder g°ed' sette, ben je hier alleen voor de dag? - Zodat «'natuurlijk nergens op voor- - Ja manheer van 's morgens acht, bereid was, toen u vanmorgen met het tot s avondsze\en. ontbijt naar kamer 10 ging. jf jPl V00J' dat )e Zo is het mijnheer antwoordde de gelagkamer of in de eetkamer bent, Mrs. Brooks met een hapering in haar als daar verder niemand aanwezig is? stem, bij de herinnering aan wat er die O la' dikwijls genoeg, mijnheer. morgen ontdekt was. Ik heb toen direct mijn man gewaarschuwd. Mr. Stanley knikte. De rest spaar ik u, Mrs. Brooks, zei hij vriendelijk. Die is me al voldoen de duidelijk uit wat Mr. F ml duig me gezegd heeft. Ik dank u. Lisette bij me sturen? Lisette, een flinke blondine van een jaar of twintig, mocht al handig wezen, waar het haar werk betrof, wat haar voorkomen en manier van doen betreft, maakte ze eerder de indruk van stunte lig. Haar blonde haar was laag over haar voorhoofd gegroeid, en haar blauwe ogen stonden niet al te snugger. Zij maakte een onbeholpen buiging voor de beide inspecteurs, en nam plaats op de stoel, die haar werd aangeboden. Zo, Lisette, begon inspecteur Stan ley Ik ben benieuwd, wat je me over Mr. Lonsdale weet te vertellen. Je zult hem toch zeker wel eens gezien hebben gedurende de paar dagen, dat hij hier gewoond heeft? Ik? Jawel, mijnheer. Dat is te zeg gen in de eetzaal. Wanneer? Toen hij aankwam, mijnheer. Ik was in de keuken bezig, toen Mr. Brooks kwam zeggen, dat er eten moest wor den klaar gemaakt. O, en toen? Toen stuurde Mrs. Brooks me naar de eetkamer, om voor hem te dekken. Ah juist. En heeft hij bij die gg- Als er klanten komen, help jij die dan, of roep je aanstonds Mr. Brooks? Dan roep ik altijd Mr. Brooks. Kun je je herinneren wie hier gisteravond bijgeval geweest is? Gisteravond? Neen, mijnheer. Zei WÏlt'u nu mr- Brooks dat? Er staat me werkelijk niets van voor. Of wacht eens: nu u het zegt: ik was het helemaal vergeten. Ik mocht gisteravond wat eerder weg, om dat mijn moeder jarig was, ziet u, en ik had mijn mantel al aangetrokken, en wilde net weggaan, toen er een heer binnenkwam. Waar was je toen? In de gelag kamer? Ja, mijnheer. Ik wilde mr. Brooks waarschuwen, en zei hem dat ook, toen hij me tegenhield, en me vertelde, dat hij alleen maar kwam om ee"n kleine inlichting. Hij wou alleen weten, of hier misschien een kennis van hem logeerde. Wat deed je toen? Vond je het niet nodig, mr. Brooks te waarschuwen? Weineen, mijnheer, waarom? Wat hij wou weten, kon 1 k hem óók wel zeggen. Ik bracht hem bij het rekje, vlak bij de deur hiernaast, waar we de kaartjes van de gasten insteken, naast de nummers van de kamers, zodat hij zelf kon zien. Je weet dus niet, wie die kennis was, die hij zocht? Neen, mijnheer. Hoe zou ik dat? Hoe laat was het, toen die heer kwam? Nu, mijnheer, ik zei u al vlak tegen de tijd. dat ik wegging. Zo tussen zessen en half zeven. Weet je ons misschien te vertellen, hoe die meneer er uit zag? Het meisje scheen diep na te denken Nu, mijnheer, zó precies weet ik het niet meer. Hij was lang en mager en had een grote hoed op en ik geloof, dat hij een baard droeg, maar ik heb hem maar een ogenblik gezien, want hij zei zo iets, dat hij haast had en dat hij wel een briefje zou schrijven. En toen was hij meteen weer weg. Ja, ja. En jij had óók haast, natuur lijk. Zo is het, mijnheer. Ik moest trou wens eerst nog mijn tas ophalen, die ik boven ergens had laten liggen. Want inderhaast had ik kamer 7 weer een beetje aan kant moeten maken voor meneer Fielding, en toen schoot me te binnen, dat ik mijn tas net zo goed be neden had kunnen laten. O, dus je bent toen weer even weg geweest? Natuurlijk, mijnheer, want mr. Brooks had me gezegd, toen hij met mr. Lonsdale beneden kwam, dat ik nog even de kamer voor mr. Fielding in orde moest maken. Ik was toen bezig, mrs. Brooks te helpen met afruimen in de eetzaal. Goed. goed, dat was natuurlijk vóór die vreemde meneer kwam, zei in specteur Stanley geduldig. Maar ik bedoel, dat je daarna ook weer even weg geweest bent, om je tas te halen? Precies, mijnheer. En dat duurde nog wel even, vóór ik 'm gevonden had, want ik begreep werkelijk niet, waar ik 'm gelaten had. Eindelijk vond ik 'm in de gang bij kamer 1, en toen ben ik direct naar beneden gegaan, om mr. .en mrs. Brooks goedenavond te zeggen. Dat was in de keuken, mijnheer. Maar je zei, Lisette, dat die vreemde heer kwam vlak vóór je wegging, want je had je mantel al aangetrokken. Ben je dan misschien eerst je tas gaan zoe ken, en kwam die meneer daarna binnen, toen je op het punt stond weg te gaan? (Wordt vervolgd). Een elfjarig Arnhems meisje, dat met haar broertje aan het bosbessen plukken was in de bossen bij Arnhem, is Maan dag door een man meegelokt. Het broer tje werd weggestuurd en kwam even later huilend bij een groep militairen om het gebeurde te vertellen. Spoedig daarna waren gemeente-, zeden- en rijkspolitie, geholpen door burgers, eni ge honderden mensen in totaal, aan het zoeken. Toen het al te donker werd. werd het zoeken gestaakt en om vier uur bij het aanbreken van de nieuwe dag begon men opnieuw. Om zes uur Dinsdagmorgen werd het meisje einde lijk door haar vader gevonden. De man die haar had meegelokt was nog bij haar. Hij ging op de vlucht, maar kon korte tijd later door twee rechercheurs van de gemeentepolitie worden gear resteerd en opgesloten. Het bleek te zijn de 21-jarige leerling-metselaar V. uit Arnhem. De toestand van het meisje was goed. Wel was zij erg vermoeid en erg ont daan. Reeds in de nacht werd een ogenblik gedacht dat het kind gevonden was. Het bleek echter dat haar zeventienjari ge zusje door emotie bij het zoeken In de bossen flauw was gevallen. Naar het A.N.P. verneemt zullen de Fireflies, die op het ogenblik bij de Marineluchtvaartdienst in gebruik z\jn, voornamelijk voor de bestrijding van onderzeeboten, vervangen worden door meer moderne vliegtuigen, die beter zijn uitgerust voor de bestrijding van het duikbootgevaar. Er is nog geen be slissing genomen over het type toestel, dat zal worden aangekocht. Genoemd wordt o.m. de Engelse „Gannet". Verbeek, een bijgebouw met gereed schap van L. Heesakkers en een schuur van J. Raasens een prooi der vlammen. De totale schade wordt geschat op ruim twee ton. Wezenloos voor zich uitstarend zat Dinsdagmiddag een 27-jarige Amster damse vrouw in het verdachtenbankje van de Amsterdamse rechtbank. Ze werd beschuldigd haar baby van nog geen zes maanden met lysol vergiftigd te hebben, een „weerzinwekkend misdrijf", zoals de Officier van Justitie het noemde, die drie jaar gevangenisstraf eiste, door te brengen in een bijzondere strafgevange nis. De rechtbank zal 15 Juli uitspraak doen. De vrouw, die zeer nerveus is en niet tegen de economische moeilijkheden in het gezin op kon. had al ettelijke malen gedreigd haar kind te zullen vermoor den. In tegenstelling tot haar gewoonte maakte ze op 1 April j.l. zelf de melk pap voor de baby in de keuken klaar. Volgens haar getuigenis zag ze toevallig een flesje lysol staan. Ze liet een scheut lysol in de melkpap vallen, maar werd daarbij betrapt door een van de drie kinderen van het gezin, dat net de keu ken binnenkwam. Ze liet daarop de melkpap staan en ging naar bed. Zoals elke avond voerde ook die avond haar man het kind de melkpap, maar de baby lustte het niet en ging hard huilen. De man rook bovendien een vreemde geur aan de pap en raad pleegde een dokter, die de baby in het Wilhelminagasthuis deed opnemen. Merkwaardigerwijze heeft de baby geen enkel nadelig gevolg van de vergiftiging gehad. De Hoge Raad heeft uitspraak ge daan in het proces Stemra contra Om- daan in het proces Stemra contra om- in het ongelijk zijn gesteld, aangezien de Hoge Raad zich gehouden heeft aan de Auteurswet. De omroepverenigingen is verboden teksten, composities, etc. te vermenigvuldigen. De omroepvereni gingen hebben het voornemen zich gezamenlijk te beraden om de nu ont stane situatie onder het oog te zien, doch voorlopig heeft men met deze Uit spraak van de Hoge Raad rekening te houden. Voor heruitzendingen van eigen opnamen zal een extra recht aan schrijvers en componisten moeten wor den uitgekeerd. De omroepverenigingen hebben he denmorgen een schrijven (van de Stemra ontvangen, waarin voorgesteld wordt hangende de discussie over de gerechte lijke uitspraak de vroegere gang van zaken te handhaven. De Stemra zegt toe, ongeacht de resultaten van de bespre kingen, de dwangsom over deze periode niet op te leggen. Hei is niet onze be doeling, zo schrijft de Stemra, om het technische en het programmawerk van de radio in de war te sturen, doch slechts om de rechten van de auteurs te zien vastgelegd. (Van onze verslaggever) Eindelijk is liet voorstel van B. en W. aan de Amsterdamse gemeenteraad ver schenen om het al geruime tijd niet meer in gebruik zijnde De la Mar- theater in de Marnixstraat te Amster dam te verhuren aan een combinatie, gevormd door de heren W. Sonneveld, mr. P. A. Meerburg en P. Kijzer. Het theater, dat vlak na de oorlog gebouwd is in de ruïne van een school, heeft nim mer aan de verwachtingen voldaan. Het was te pover ingericht en trok niet voldoende aandacht. Men heeft nog getracht er een bioscoop van te maken, maar de Ned. Bioscoopbond gaf geen toestemming. Ook heeft het Ned. Volks toneel er zich willen vestigen, maar dat raakte van de baan. toen dit gezelschap geen subsidie meer kreeg. Thans zullen, volgens het voorstel aan de raad, het gezelschap van W. Sonneveld er gedu rende Augustus, September en October en het gezelschap van Wim Kan gedu rende Januari, Februari en Maart op voeringen geven. Wat er met het Leidse- pleintheater zal gebeuren, waarin de gezelschappen van Wim Kan en W. Sonneveld gewoonlijk optraden, is ons niet bekend. Wordt het De la Mar-theater geen bios coop, de plannen om van de Apoilohal te Amsterdam gedeeltelijk een bioscoop te maken nemen nu toch wel een zeer vaste vorm aan. B. en W. stellen nj. de raad voor het terrein, waarop de Apoilo hal staat, opnieuw te verhuren voor elf jaar en twee maanden met dien ver stande, dat van de bestaande tennishal 750 vierk. meter mag worden benut voor een bioscoop. Er blijft dan nog voldoende ruimte in de hal over om er de tennissport te be oefenen, vergaderingen en tentoonstel lingen te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3