Plan voor Ka j otst er sbe weging in bisdom Haarlem Organisatie moet degelijk worden voorbereid Henriëtte Bosmans te Amsterdam overleden Pianiste en componiste van grote oorspronkelijkheid JEUK Wel samenwerking met I.V.V.V.; geen sprake van opname Breuk van één der assen? Brand teistert het pensionaat „Regina Coeli" MAAR"" TRIUMPH 1.5» de dader? Formatie II „De Heijbloem" bestaat 100 j aar PARLEMENTAIRE MISSIE naar Nieuw-Guinea Diocesane jaarvergadering K.A.V. Congres Intern. Christ. Vakverbond Bezittingen der pensionnaires voor een zeer groot deel gered Tweede Kamer: Overleg tussen Regering en Kamer hiermee ten zeerste gediend K.A.Vtelt ruim 10.000 leden Beklemmende rapporten over de strijd tegen liet communisme LUITENANT NAM GIFTEN AAN Plechtige uitvaart te Oss Wm i z altijd wint Oorspronkelijk Wie was detective-verhaal door F. J. 'mb ARRESTATIES IN WINSCHOTEN HEIDEBRAND Bil ERMELO DONDERDAG 3 JULI 1952 PAGINA 3 huidaandoeningen J_P. U P J P Eman veroordeeld tot een week hechtenis Oorzaak van ontsporing 2 Nederlanders uit zieken huis te Thionville Overleden Provinciaal der Carmelieten bijgezet i^gfl VIRGINIA SLECHTS dubbele garantie BALLOuRAF-VERKEN A B, 60TEB0RB, ZWEDEN Verkrijgbaar bij Uw schrijfwarenleverancier «S8!8$ Op vermoeden van brand stichting en opiumsmokkel Het is met onmogelijk, dat bmnen afzienbare tijd ook het bisdom Haarlem een om h °rganila I= Tl kenn,en, Jan Kajotsters. Er wordt thans overleg gepleegd om de verschillende mogehjkheden te onderzoeken en bij een gunstige uitslag rmnZrV ln het Haarlcm« diocees de Kajo.ters een zusters- wera tl'6 'Jgen; "ame die van de meisjes. Deze belangrijke mededeling erd gedaan op de algemene diocesane jaarvergadering van de K.A.V., welke ifZTrr gebOUW Bav° te Haarlim werd gehoudln Daar was namelijk Klotsters!B7wegrngVr::L'1innenlek0men' of het bisdom Haarlem een bleek dat verlangen te ona S Zuiden kon worden opgericht. Het bestuur leggen aan de desbetreff a "'i6" ZEker Van zlns te zÜn deze vraae V°°r ging De geestelijk adv" mstanties van de K.A.B. en de meisjesjeugdbewe- zenfer is van h t ree'°r A J- Leenders, die tevens diocesaan aalmoe- dagen óver dit ondpr JeS erk' kon ™d«*elen, dat hij een der komende Huibers, waarna a w"p over,eS zo>' plegen met Haarlems bisschop. Mgr. J. F- genomen 6 V0(!r'n? van het plan nader onder de loupe zou worden moeten laten horen Het zal noodzakelijk zijn eerst m eigen kring de behoefte te onderzoeken naar deze nieuwe meisjes organisatie. Indien die behoefte blijkt te bestaan, dan zal men de oprichting de gelijk en voorzichtig moeten voorberei den, zodat de zaak meteen stevig op de grond staat. Anders is het niet denk beeldig en het verleden heeft dat bij tal van andere plannen bewezen dat heel de organisatie spoedig in duigen valt. Wanneer er dan ook toestemming van het episcopaat afkomt, dan moet men niet direct massaal beginnen maar eerst een speciale leidstertraining 'opzet ten. Het plan had overigens de instem" mmg van geheel de vergadering em Onder leiding van de voorzitster, mei C. Stnnga, was men in de ochtenduren begonnen met een H Mis in de St Jn sephkerk aan de Jansstraat, waarna dë afgevaardigden van de ruim honderd af delingen, die de K.AV. in het bisdom Haarlem kent, bijeen kwamen in gebouw Sint Bavo. Bij die vergadering was o.m ook tegenwoordig mevr. Van Nispén voorzitster van Katholieke Vrouwenbe weging in Nederland. Mej. Stringa opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom en mocht met voldoening constateren, dat de K.A.V. in het bisdom Haarlem ruim 10.000 leden telt. Nadat rector Leenders de K.A.V. nog eens in het bijzonder onder de bescher ming van Maria had gesteld, werd het eerste couplet gezongen van het Maria- lied „O sterre der zee". Er waren talloze voorstellen en vragen bij het bestuur binnengekomen, die alle in vijf en twintig punten waren samen gevat. De ochtend-bijeenkomst werd voornamelijk besteed aan de behande ling van die punten. Waar het niet mo gelijk is deze alle hier te bespreken, zul len wij een greep doen uit de allerbe langrijkste. Daar was dan het K.A.V.-krantje, dat a tongen nogal in beweging zette. Som migen zouden graag gezien hebben, dat net krantje wat meer per jaar zou ver schijnen, anderen achtten een beperking ^el Wenselijk. Besloten werd tenslotte °m het komende jaar het krantje drie maal te laten verschijnen. Het voorstel om de kringvergaderingen m kleiner verband te houden kon geen Senade vinden. Alleen de kring Amster dam zal in twee groepen verdeeld wor den. Naar aanleiding van een voorstel werd gewezen op de noodzaak, dat ook de jonge vrouwen lid zijn van de K.A.V. Gelukkig heeft men daar thans geen klagen over, maar er zal voor moeten worden gewaakt, dat het geen organi satie wordt van oudere vrouwen. In dat verband werd de vraag gesteld, of oude mensen in de K.A.V. moeten worden op genomen. Er bestaat namelijk een Ka tholieke Bond van Ouden van Dagen, maar vele leden daarvan willen ook lid worden van de K.A.V. Het bestuur was echter van mening, dat het overbodig en in sommige gevallen zelfs ongewenst is om deze mensen op te nemen. De situa tie verandert natuurlijk, wanneer er in een bepaalde stad of dorp geen afdeling van de bejaardenbond is of geen zgn. sociëteit. Een belangrijke kwestie was die over de K.A.V.-leden, die tevens lid zijn van een vakbond. Deze leden be talen aan de K.A.V. geen contributie, omdat deze geïncasseerd wordt door de K.A.B. Aan deze toestand zou men algemeen wel een eind willen zien ko men. Het bestuur bleek het daarmede vokomen eens te zijn en besloten is een schrijven te richten aan het dio cesaan bestuur van de K.A.B. om deze kwestie te regelen. Mej. Stringa kon nog mededelen, dat deze zaak er hoop gevend uitziet, omdat men bij de K.A.B. begrip heeft getoond voor deze moeilijkheid. Bijzondere aandacht werd tenslotte besteed aan de ongehuwde vrouw. Ver schillende voorstellen wezen in die rich ting en in het middaguur belichtte mej. Broekhuizen speciaal dit onderwerp in een korte causerie. De bestuursverkiezing bracht geen verandering, zodat ook het komende jaar mej. Stringa de scepter zal zwaaien over de K.A.V. in het bisdom Haarlem. Deze jaarvergadering werd afgesloten met het optreden van De Ghesellen van de Spelewei, die twee spelletjes voor het voetlicht brachten Advertentie Niet krabben. De helder vloei- f„ ®P-P-D- kalmeert de jeuk if. seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tnt diep In de huidporiën GENEESMIDDEL TEGEN Woensdagmiddag is Henriëtte Bos nians te Amsterdam overleden. Zij be reikte de leeftijd van 56 jaar. Als pia niste en componiste heeft zij tot ver buiten de grenzen van ons land grote roem verworven* De laatste twee jaren van haar leven heeft een slopende ziekte haar gedwon gen om zich steeds meer terug te trek ken. Slechts een enkele maal, reactie op een krachtige stimulans, vertoonde zo zich nog in het openbaar. enZÓrffsBoltimUlanlw?s de vriendschap Pencil saamhorigheid met Noémi v?S d® Franse zangeres, die met =,.k j begrip haar compositorische bracht aanrnoed'Sóe en tot uitvoering Evenals Noémi Perugia was Henriet- te Bosmans een hoogbegaafde, oor spronkelijke en krachtige persoonlijk heid. Zij had een groot zelfbewustzijn, maar ook een diepe bescheidenheid. Haar opvoeding was door en door mu zikaal, en zij wist wat het betekent haar leven aan de kunst te wjjden. Haar moeder was Sarah BosmansBe nedicts, toen een der beste pianoleer krachten van het Amsterdamse Conser vatorium; haar vader was solocellist van het Concertgebouworkest en vriend van Edvar Grieg. Als meisje van vijf tien jaar componeerde Henriëtte stukjes voor viool en piano, die de aandacht trokken van Alexander Schmuller. In 1919 werd haar Cellosonate door Marix Loevensohn uitgevoerd. Daarna wilde zij zich aan orkestcompositie wijden, en nam instrumentatielessen bij Cornells Dopper, met het gevolg dat haar Eerste Celloconcert door Karl Muck in net Concertgebouw werd gedirigeerd. In 1927 leidde Monteux de première van haar zo bekende Poème voor cello en Op de middagzitting van het congres van het Internationaal Christelijk Vak verbond, dat gistermorgen is begonnen kwam bfj de eerste spreker reeds, dé heer Ruppert, voorzitter van het C.N.v een probleem ter tafel, dat hoogst actuë eei is: de eventuele samenwerking met het Internationaal Verbond van Vriie Vakverenigingen. Aanleiding hiertoe vormde een bericht, dat door een Ame rikaans persbureau was verspreid en dat inhoudt, dat het I.C.V. zou opgaan in het Ï-V.V.V.. Hier is natuurlijk geen sprake van. De heer Ruppert vond het jammer dat het I.V.V.V. een „monopolie-organi satie" tracht te zijn. Hij acht het onjuist, dat men in kringen van het I.V.V.V. zou Wenen, dat er alleen maar internationale samenwerking kan bestaan, wanneer al les opgaat in dit socialistisch verbond. Hit zal nooit kunnen geschieden, daar er voor de sociale vraagstukken in de we reld geen oplossing te vinden is dan al leen door middel van het christelijk ge- loof. "Wij willen wel samenwerking'zo verklaarde de heer Ruppert, „maar deze moet dan tot stand komen onder hand having van onze volledige zelfstandig heid en met behoud van de christelijke beginselen en overtuigingen". He Belg, de heer Cool, heeft enige be hartigenswaardige dingen gezegd over de rol, die het I.C.V. te spelen heeft bij de eenwording van Europa. Volgens hem i? Wen zich hier te weinig van bewust. Er zijn verschillende moeilijkheden, die lig gen op het sociale plan, het plan van de levensstandaard van de arbeider. In Europa bestaan er in de verschillende landen op het gebied van de lonen en de sociale zekerheid van de arbeider grote verschillen. Die verschillen zullen weg gewerkt moeten worden in de zin van een nivellering naar boven. Dit is hier om noodzakelijk, omdat er arbeiders zijn, die vrezen dat de eenwording van betelf3 t60n da"n® van hot levenspeil Op welhaast beklemmende wijze ls naar voren gekomen de strijd, die vele arbeiders te voeren hebben tegen het communisme. Daar was op de eerste plaats de heer I. Popo- vitch, voorzitter van het Verbond van vrije Oekraïnische arbeiders organisaties, die een ontroerend en dramatisch betoog hield over de verdrukte arbeiders achter het ijzeren gordijn. Een Oostenrijkse afgevaardigde kondigde aan een resolutie te zullen indienen over de strijd tegen het communisme. Hij vroeg zich af, waarom er tegenover een blok als dat van het communis- We niet een even sterk bolwerk gesteld kan worden. He Vietnamese afgevaardigde, Tran Wuoc Buu, sprak over de communistische expansie in Azië. Het Westen tracht te^e -me' gewelddadige middelen terug Ze dringen. Daarmee alleen komt men er ,®ter niet. zo meende hij. Ook de ver- cgenwoordigers van Frans Equatoriaal toeged 6n Helen waren deze mening belangrijk vraagstuk tenslotte is aangesneden door de Franse afge- Dieitflgde' de heer Bapaurne. Hij be- ïeirfin opname van ingenieurs en g?vend personeel, voor zover deze georganiseerd zjjn ;n de christelijke vaKDewegingi in het IC v De 0pname Van 2e?e gr°ap van loontrekkenden zou een, ,eia2g?yk element kunnen vormen in het I.C.V. Voor de Krijgsraad te Velde-West is Woensdag verschenen de eerste lui tenant J. H. uit Venlo. Hem was ten laste gelegd, dat hij als ambtenaar i.e. assistent-inkoper bij het bureau voor de inkoop van textiel van de dienst materiaal Landmacht te Nijmegen en Middelburg giften had aangenomen tot een bedrag van circa f 4000, terwijl hij wist, dat deze giften hem werden ge daan, teneinde hem te bewegen om in strijd met zijn plicht te handelen. De auditeur-militair eiste zes maan den gevangenisstraf met aftrek en ont slag uit de militaire dienst, zonder ont zetting van de bevoegdheid om bij de militaire macht te dienen. Uitspraak 8 Juli. orkest. In 1928 ontstond haar Concer tino voor piano en orkest. Toen was zij al leerlinge van Willem Pijper geworden. Het tekent haar sterke geestelijke onafhankelijk heid, dat zij veel van Pijper leerde, maar nooit een Pijper-epigone is geworden. Het Concertino is het volgroeide werk van een bloeiende muzikale persoonlijk heid, die haar romantiserende neigin gen overwonnen heeft. Het Concertstuk voor viool en orkest, dat zij in 1934 opdroeg aan Francis Koene (die het door zijn vroege dood niet meer spelen zou) is in zijn vrije fantasievorm, rijke melodiek en brillante behandeling van het solo-instrument een prachtig exem pel van Henriëtte Bosmans' eigen stijl. Pijper had haar vormzin ontwikkeld en gestaald, maar in de inhoud van haar scheppingen was zij volstrekt zichzelf gebleven. En dat zou zij altijd blijven. Henriëtte Bosmans heeft het zich zelf in het leven niet gemakkelijk ge maakt. Maar zij leefde zoals dat haar goeddacht, integraal aan haar kunst overgeleverd, eigengereid en genade loos eerlijk, met iets van de Bohé- mien-allure en veel van de grandez za van het Spaanse bloed, dat van verre nog in haar aderen vloeide. Eenvoudig en direct in haar optreden, tegelijk worstelend met haar zeer ge compliceerde natuur, was zij moeilijk toegankelijk, zelfs voor haar vrienden. Haar gerechtvaardigde hooghartigheid van groot kunstenares was gemengd ,net de zuiverste beminnelijkheid jegens ieder die haar zin voor oprechtheid niet kwetste. Haar wezen was als haar muziek; tot het laatste toe strijdend om een pure zelfexpressie, verrassend en hoekig, en overvloeiend van melodie. Haar leven is te vroeg geëindigd, maar ook vol van schone satisfacties ge weest; haar werk heeft in haar vader land en daarbuiten ruime weerklank gevonden. Moge deze weerklank nog lang hoorbaar zijn. v. De toonkunstenares heeft bij haar leven de uitdrukkelijke wens te kennen gegeven, dat haar begrafenis in alle stilte zou geschieden. Het Gerechtshof te Willemstad heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de heer H. Eman, die door de heer Yrausquin was aangeklaagd wegens belediging. Eman werd tot een week hechtenis veroordeeld. De eis was twee weken. Woensdag zijn uit het ziekenhuis te Thionville twee Nederlanders, die Dins dag bij het ontsporen van de Amster damBazel-express waren gewend., ont slagen. Het zijn de heren Jansen uit Haarlem en Leerentaeld uit Curacao. De toestand van de andere gewonden. behalve die van mevrouw Van Maris uit Bennebroek, is bevredigend. Het parket van Thionville zet het on derzoek naar het ongeluk voort. Het schijnt, dat de veronderstelling, dat hel ongeluk is te wijten aan gebrekkigheid van de rails, geen steek houdt. De recherche zoekt op het ogenblik naar twee Luxemburgse spoorwegarbeiders, die een der gewonden bij het ongeluk heeft horen spreken over gebrekkigheid van een der assen. De restauratiewagen van de trein, die op het station van Hettange staat is .n beslag genomen. (Van onze speciale verslaggever) Op het Kloosterkerkhof van de paters Carmelieten in' Oss is gisteren onder grote belangstelling het stoffelijk over schot bijgezet van de hoogeerw. pater dr. Ludovicus Willems, de Maandag j.l. overleden provinciaal-overste van de Nederlandse provincie der Carmelie ten. De plechtige Requiemmis werd gecelebreerd door dr. Brocardus Meyer, vicaris provincialis van dc overledene, met assistentie van dr. Augustinus Nolte als presbyter assistens, pater Antonius van Rijswijck en pater Philippus van Duynhoven, prior van het klooster der Carmelieten te Nijme gen, als subdiaken. In het koor had den de paters van het Nijmeegse con vent plaats genomen, alsmede verte genwoordigers van alle Carmelieten- kloosters in Nederland, onder wie dr M. J. Ondersteyn, Abt van de Abdij Berne te Heeswijk en de provinciaal van de Ongeschoeide Carmelieten. In de kerk bevonden zich vele belangstel lenden. onder wie de rector-magnificus van de R.K. Universiteit, prof. dr. Goemans O.F.M., burgemeester Delen uit Oss en vele anderen. De absoute na de Mis werd verricht door pater dr. Aug. Nolte, eerste definitor en waar nemend provinciaal. Dinsdagavond was het stoffelijk overschot van het klooster te Nijmegen naar de parochiekerk van St. Augusti nus overgebracht, waar de Lauden plechtig zijn gezongen. Ordebroeders hebben de overleden provinciaal ten slotte naar zijn laatste rustplaats ge dragen. Het pensionaat „Regina Coeli" te Vught in vlammen. (Van onze correspondent) Een felle brand heeft Dinsdagmiddag een groot deel van het bekende pensio naat Regina Coeli van de Zusters Au- gustinessen aan de Helvoirtseweg te Vught in de as gelegd. Omstreeks half drie ontdekte een voorbijkomend militair dat rook opsteeg uit het dak van de linkervleugel van i het gebouw. Hij alarmeerde de zusters, j die eerst trachtten met eigen blusmid- i delen het vuur te doven Toen dit zich echter snel uitbreidde, werden achter eenvolgens de brandweren van Vught, Den Bosch, Tilburg en Oisterwijk en j die van het Bossche garnizoen gealar meerd. Deze waren spoedig ter plaatse, j maar toch was eer zij aanwezig waren de gehele derde verdieping, waar zich de cellen der Eerw. Zusters bevinden, een laaiende vuurzee geworden. On danks he feit, dat het vuur met twee en twintig stralen bestreden werd, viel ook de tweede verdieping, waar zich de dortoires van de pensionnaires bevin den, geheel aan het vuur ten prooi. De bezittingen van da pensionnaires konden, dank zij de hulp van ca. 300 militairen èn het kordate optreden van de meisjes zelf, grotendeels gered wor den. Omstreeks zes uur was men zover, dat met het nablussen kon worden be gonnen. Toen was ook een deel van de eerste verdieping nog door het vuur verwoest, terwijl de rest van het 50 me ter brede en 20 meter diepe gebouw zeer veel waterschade had opgelopen De schade wordt in totaal op ongeveer een half millioen gulden geschat. Advertentie Advertentie De reputatie van de Ballograf-Verken, Göte- borg, èn Ned. Octrooi 66531 geven U een Esveha Nijkerk Cohan I Papiar an Book Dan Haag Amsterdam Amsterdam Ptederland 16 Het meisje raakte in de war. Nu weet ik het werkelijk niet meer, mijnheer, zei ze beduusd. Ik dacht eigenlijk, dat hij kwam, vóór ik mijn tas ging zoeken; maar het kan óók we zen, dat ik hem pas trof, toen ik net van plan was weg te gaan. Ik weet het heus niet meer. H'm, een verschil van een minuut of tien vermoedelijk, mompelde Stanley. Wel, Lisette, zei hij tegen het meisje, je hebt er natuurlijk heel verkeerd aan gedaan, dat je Mr. Brooks niets gezegd hebt van die vreemdeling. Als je hem gewaarschuwd had, zou Mr. Brooks ons misschien heel wat meer hebben kunnen vertellen. Maar dat is nu eenmaal le laat. Nu ja, mijnheer, pruilde het meisje, wie had nu kunnen denken, dat er zó iets gebeuren zou? Ik heb er helemaal niet bij gedacht. Dat is het, je heb er niet bij gedacht, zei Mr. Stanley. Wil je nu nog even Mr. Brooks bij me sturen? Het meisje ging, niet al te plezierig ge- ^weest- stemd. Mr. Stanley keek zijn collega even aan. Een slordige geest, merkte hij op. Je hebt zeker ook wel direct begrepen, dat we aan zulke inlichtingen niet veel hebben? Mr. Fielding keek bedenkelijk. Dat hangt af, van wat Mr. Brooks ons nu te vertellen heeft, zei hij peinzend. Vóór Mr. Stanley hem kon antwoor den, kwam Mr. Brooks weer de kamer binnen. meneer Lonsdale beneden kwam, om hem naar kamer 10 te brengen, was uw vrouw bezig met afruimen in de eetzaal, nietwaar? Juist inspecteur. Was ze alleen? Neen. mijnheer. Lisette hielp haar, zo als altijd. U bent toen met Mr. Lonsdale op zijn kamer gegaan. Bent u daar lang geble ven? Mr. Brooks dacht na. Ik denk een minuut of tien, meneer Stanley. Ik zag toe, dat hij alles had, wat hij nodig had,, en hielp hem met rang schikken en zo. Juist. En toen u in de eetzaal terug kwam, was daar toen iemand? Weer moest Mr. Brooks even naden ken. Neen, mijnheer, zei hij dan. Op dat ogenblik liep juist iemand de trap op; en dat moest Lisette geweest zijn, want mijn vrouw trof ik even later in de keu ken. U bent dus niet lang in de eetzaal avond zeggen. Zij mocht gisteren wat eerder weg, omdat ze een verjarings feestje had. Ja, en is ze toen direct de deur uitgegaan? Dat zou ik wel denken, mijnheer. Eerlijk gezegd, heb ik daar niet op gelet. Maar ze had haast om weg te komen, ziet u. Zo zie ik het ook, zei inspecteur Stanley. Dank u mr. Brooks. De herbergier boog en verdween. We moeten nu wel aannemen, zei Stanley, dat die vreemde bezoeker gekomen is, toen Lisette weer beneden was. Zo ziet het er tenminste naar uit, antwoordde Fielding. Mr. Brooks bad de beide naamkaartjes op dat ogenblik verwisseld, zodat mr. Lonsdale op 10 ge noteerd stond. Na wat er gebeurd is, en het vreemde gedrag van mr. Lonsdale in aanmerking nemend, mogen we toch wel met zekerheid vaststellen, dat de vreemdeling voor mr. Lonsdale kwam. Zeer zeker. En het vermoeden is gewettigd, dat bij alleen wilde weten, of mr. Lonsdale reeds was aangekomen; en welke kamer hij had. De haast, waarmee hij ver dween, is daarvoor een duidelijk teken, zou ik zeggen. Het i s natuurlijk altijd mogelijk, meende Stanley, dat hij een bepaalde afspraak wilde maken. Zo zou je ten minste kunnen opvatten, wat hij zei van een briefje. Ja. En wat had mr. Lonsdale van de Tegen (Van onze correspondent) De recherche te Winschoten heeft twee Winschoter ingezetenen gearres teerd, zekere G. D. en H. en in verzeker de bewaring gesteld. Het vermoeden be staat dat door deze arrestaties enkele brandstichtingen en een uitgebreide han del in verdovende middelen aan het licht zijn gekomen. Het onderzoek da teert reeds van 28 Maart, toen door een felle brand cfe pakhuizen van de heer D. aan de Rodeweg verbrandden, waar bij een half millioen schade werd ge leden. Er ging een partij kunstmest en veevoeder verloren en verschillende var kens kwamen om. Er Werd naar de oor zaak een extra onderzoek ingesteld, om dat dit de derde brand was in eigen dom van D. in vrij korte tijd. Tezamen met nog enkele anderen zou voorts, zo bestaat het vermoeden, een uitgebreide handel in verdovende middelen gedre ven zijn. Het is te verwachten dat nog meer arrestaties zullen volgen. Wij hebben dr. Drees weer duchtig in de gaten gehou den gisteren. Toen wij des morgens om vijf uur voor zijn deur op de loer lagen, viel het ons direct op, dat hij zijn geraniums naar binnen had gehaald; hetgeen er overduidelijk op wijst, dat de formateur nu definitief smalle basis heeft afgezien, een uur of acht ontving dr. Drees de heer Stikker te zijnen huize. Maar daar hoeft geen sterveling wat achter te zoeken, want een woordvoer der van de demissionnaire president kwam meteen naar buiten gehold om uw buitengemeen parlementaire ver slaggever mee te delen, dat beide heren helemaal niet over politieke zaken zouden spreken en dat dr. Drees zich slechts wilde laten voorlichten omtrent de stand van zaken in de Tour de France. Overigens hebben de heren in een zeer hartelijke verstandhouding enige verse kadetjes verorberd. Een half uur later arriveerde de melkboer; voor een gewoon routine-bezoek, naar ons later uit de beste bron ter ore kwam. In de loop van de dag ontving de formateur ook Abe Lenstra: van de geruchten die willen, dat de Fries een portefeuille voor Rollende Zaken is aangebeden, konden wij geen bevesti ging krijgen. Inmiddels heeft dr. Drees nogmaals nadrukkelijk verklaard, dat hij niet met-de heer Oud wil spreken; hij kan hem nu zelfs niet meer zién. Er zijn echter tekenen, die er op wij zen. dat daarentegen de heer Oud. na overleg met zijn fractie, geneigd is in zoverre zijn halsstarrige houding te laten varen, dat hij wél bereid zou zijn dr. Drees eventueel goede dag te zeg gen. In ruil daarvoor zou hij dan het minister-presidentschap en de porte feuilles van Oorlog, O.. K. en W„ Wa terstaat, Binnen- en Buitenlandse Zaken en Financiën voor zijn partij opeisen. In doorgaans welingelichte kringen betwijfelt men het echter ten zeerste, dat de formateur op deze sug gestie kan ingaan. Ook aan de breed heid is tenslotte een eind. zo zegt men. Nader vernamen wij tenslotte nog, dat de heer Oud gesignaleerd is op Schiphol bij het vertrek van prof. Lieftinck. Hij heeft toen echter beslist niét en dat stellen wij met de meeste nadruk vast met dr. Drees, die óók aanwezig was, gesproken. Wel met een juist passerend persfotograaf. Maar zijn enige commentaar luidde slechts: ..Beter tien Pieten in de lucht, dan één in het land." Beslist opvallend was de hartelijkheid en dit slechts terzijde waarmee ds. Zandt de ver trekkende oud-minister van Financiën ten afscheid de hand drukte. Men zou daaruit kunnen afleiden, dat de leider van de S.G.P. de onpaapse, meer Turkse belangstelling van prof. Lief tinck zeer waardeert. Of dat nu betekent, dat hem door dr. Drees een minister-zetel zal worden aangeboden, menen wif vooralsnog te kunnen betwij felen. Zo spoedig laat zich een gerou tineerde rot in het politieke vak. als de formateur ongetwijfeld is. geen Zandt in de ogen strooien, dunkt ons. Wij blijven de situatie met alle waak zaamheid, die in ons is, volgen. Manndagmiddag is een ernstige heide brand uitgebroken op de Tonnenberg bi} Speulóe onder de gemeente Ermelo. De brandweren van Ermelo. Apeldoorn, Nun- speet. Elspeet. Garderen en de bosbrand- weren van al deze plaatsen rukten hiervoor uit. De militairen uit de kampe p. Ermelo, Nieuw Millingen en het tweede voertuigen park uit Stroe en de militairen die op de Veluwe aan het oefenen zijn, werden naar het terrein van de brand gedirigeerd om te helpen blussen. Een tankwagen van de brandweer uit Elspeet werd bij het kasteel Staverden aan gereden door een bus met schoolkinderen. De botsing ontstond omdat aan de brand weer geen voorrang zou zijn verleend. De tankwagen sloeg over de kop, twee brand weerlieden uit Elspeet werden tengevolge daarvan licht gewond. De autobus reed te gen een boom op. Geen der inzittenden werd gewond. (Van onze speciale verslaggever) Gisteren bestond „De Heijbloem" in Heythuysen honderd jaar. Voor hen die door deze mededeling niet wijzer worden zü opgemerkt, dat „De Heij bloem" in Heythuysen een ]agere tech nische school is die gisteren honderd jaar geleden werd opgericht, en sedert die tijd voortreffelijk wordt geleid door de Congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, ook hekend als de Broeders met de blauwe koorden". Gisteren is dat eeuwfeest in alle be- seheidenhid herdacht. Maar op 6 Juli zal Mgr. Lemmens, de bisschop van Roermond, daar zelf een pontificale Hoogmis celebreren en met zijn aanwezigheid de betekenis van dit eeuwfeest markeren. En die betekenis is niet gering. Laat ons eerst echter iets van de his torie zeggen. In Juli 1852 kwamen twee broeders uit Amsterdam naar Heyt huysen om daar hun intrek te nemen de ontginningsboerderij „De Heij bloem". Daar hebben zij aanvankelijk jongens uit minder bedeelde families, die niet in staat waren het ambachts- nderwijs te volgen, opgeleid in de land- en tuinbouw. Naderhand echter, edert de eerste wereldoorlog, schakel den de broeders van „De Heijbloem" van lieverlede meer over van de agra rische naar de technische vakken. En thans is „De Heijbloem" een normale lagere technische school, een ambachts school, waar 140 interne en 70 externe leerlingen de lessen volgen. Dit aantal is feitelijk te klein. Maar de capaciteit is helaas niet groter. Jaarlijks ontvan gen de broeders met de blauwe koor den ruim 200 aanvragen, waarvan er slechts een 30-tal kunnen worden inge willigd. De school geniet een uitsteken de reputatie en terecht, de broeders verstaan hun vak, hetgeen bewezen wordt door het feit dat tenminste 90 procent van de leerlingen met succes de examens aflegt. Dat vele leerlingen arm zijn vormt voor de broeders geen bezwaar. De gel den die zij te kort komen worden ge dekt door vele goede gaven en voorts krijgen de broeders een regeringssub sidie van 70 procent en van 20 procent van de gemeenten waar de leerlingen vandaan komen. De school vraagt echter enorm veel geld, vooral de laatste jaren. De Duitsers, die „De Heijbloem" bezet ten, vernielden en roofden vrijwel de gehele inventaris, welke schade an derhalf millioen gulden bedroeg. Pro visorisch is zoveel mogelijk alles her steld. De frisse slaapzalen zijn nog wat geïmproviseerd, omdat de Duit sers alle hout hebben gesloopt voor brandstof. De les- en praktijklokalen zijn zeer gezond en voor vele am bachtsscholen een voorbeeld. Gisteren was dus de eigenlijke feest dag voor dit voortreffelijk instituut, dat helaas door tevelen wordt aange zien als een gesticht voor voogdij- of minder oppassende kinderen. Maar 6 Juli zal de officiële dag zijn waarna op 7 Juli de viering in eigen kring wordt voortgezet. Een paar tellen maar, mijnheer. Ziet u, ik moest alleen de naamkaartjes op het eigenlijk voor met die kamerruil? Dat Mr. Brooks, zei de inspecteur, ik zou nog een paar inlichtingen van u nummerbord verwisselen, nu lilr. Fiel ding en Mr. Lonsdale geruild hadden. Ah juist! klonk het uit de mond van beide inspecteurs. Ik ben daar altijd heel secuur mee, heren, zei Mr- Brooks, met het oog op de brieven, die ik naast de kaartjes in het rek leg. Ja ja. daar hebt u groot gelijk in, knikte Stanley. En toen bent u naar de keuken gegaan? Juist, mijnheer. En Lisette? willen hebben. Toen u gisteravond met Die kwam ons na een poosje goeden- wijst ook wel in de richting van een of ander samenkomst. Ik zal terdege laten onderzoeken, wie de overledene was, zei mr. Stanley. Intussen zal ik order geven, dat de omgeving afgezocht wordt naar een persoon, op wien de vage beschrijving van toepassing is, die Lisette ons gege ven heeft. Tussen haakjes, Stanley, dat was een goede zet van je, dat meisje te laten denken, dat je wist, dat hier gister avond nog iemand geweest was. (Wordt vervolgd.) Veel Tweede-Kamerleden achten het zeer moeilijk zich een oordeel te vormen over wat het belang van Nieuw-Guinea aan voorzieningen op verschillend ge bied eist. Zij achten het zeer gewenst, dat op korte termijn vanwege het de partement een bezoek aan Nieuw-Gui nea wordt gebracht teneinde op bredere basis dan thans mogelijk is inzicht in de noden en mogelijkheden te verkrij gen. Zü menen, dat met het zenden var een parlementaire missie het overleg tussen Regering en Kamer over het be leid met betrekking tot Nieuw-Guinea ten zeerste zal zijn gediend. Aldus lezen wij in het Voorlopig Ver slag der Tweede Kamer over de begro tingen van Nieuw-Guinea 1950, 1951 en 1952. Veel leden hebben tn 4e memories van toelichting een uiteenzetting over het gevoerde en voorgenomen beleid ge mist. Zij stellen o.m. de volgende vra gen: Op welke wijze denkt de Regering te streven naar spoedige inschakeling van de bevolking in het zelfbestuur? In welke banen denkt de regering het ac- culturatie-proces der authochtone bevol king te leiden? In hoeverre denkt de re gering missie en zending positief te steunen, niet bij wijze van gunst en uit erkenning van het beginsel van godsdienstvrijheid in de ruimste zin, doch op grond va.i de erkenning van de absolute noodzakelijkheid van missie- en zendingsarbeid voor 't belang van de bevolking? In welk tempo meent de Regering de economische ontwikke ling van Nieuw-Guinea te moeten be vorderen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3