Voorproefje van de bergen vol tegenslag Eric de Noorman: Kef land der duisternis i Kruiswoordraadsel Nederlandse staalproductie wordt tot 800.000 ton opgevoerd Ganeia Magni neemt de trui weer van Lauredi over i Amerikanen in herenenkelspel van de kaart Diocesane handbalelftallen Zondag naar Limburg Schrootcampagne om tekort aan grondstoffen te dekken Nederlanders: Valpartijen en lekke banden Pakistan start zijn tournee goed K7 g De export Virginia Warmwalserij van Breedband Kosten gezinsver- brnik gedaald DONDERDAG 3 JULI 1952 PAGINA 5 Fransen wat gerust 1. MAGNI 11. Van Est 16. Voorting 33. Roks 44. Dekkers 46. Wagtmans 46.25.45 46.43.02 46.46.24 47.05.54 47.15.20 47.16.16 50. Van Breenen 47.18.49 64. 67. Nolten Faanhof 47.30.14 47.32.39 Spanje verdringt Nederland in ploegen- klassering Aix-tes-Bains Grenobt X Den Haag met 31 verslagen „De Sclïelde" levert eerste SapHir af Premie Ronde van Nederlandvoor Coppi 1 October in bedrijf Dames-roeiwedstrijden met bijzonder cachet Internationaal programma op de Bosbaan Toeschouwer bij de Tour overreden en gedood Sportflitsen Eerste kustvaarder zonder klinknagels Examens Onze sportredacteur telefoneerde ons Woensdagavond uit Mulhouse: Meer dan vijf minuten nadat Raphael Geminiani na een solorit van 110 kilometer over de hellingen der Vogezen de eindstreep had bereikt, kwam het peleton bin nen, Maar toen pas viel de grote beslissing van deze achtste etappe. Wat Gemi niani had gedaan was zijn achterstand van 22 minuten in het klassement met 6 verminderen, nadat hij oorspronkelijk kans gehad heeft op het dubbele. Wat het peleton deed was in een verwoede eindspurt uitmaken, wie morgen de gele trui naar Zwitserland zou dragen. Want in de groep van zestien, die vechtend om de halve minuut bonificatie voor de tweede plaats op de eindstreep kwam afstuiven, zaten Lauredi en Magni, door niet meer dan tien seconden in de algemene rang schikking van elkaar gescheiden. Wie Magni als sprinter kent, wist vooruit dat hij Lauredi achter zich zou houden. Maar er waren anderen ais Coppi, Bartali en Ockers, de een welbeschouwd al even tuk op die kostbare tweede plaats als de ander; alle drie sprinters van formaat, alle drie tegenstanders van elkaar, ook a ■waren sommigen van hen door dezelfde trui ais ploegmaten met elkaar verbon den. Of was het dan tóch waar, dat gisteren Bartali aan Coppi had gezegd, da die op hem kon rekenen en dat er in de Squadra een stilzwijgend accoord over was, dat Magni voorlopig tóch getooid mocht blijven met de gele trui, die in de Alpen zonder twijfel aan Coppi ten deel zal vallen? Hoe het ook zjj, Coppi tro het sprintje aan, terwijl Bartali rustig in het peleton bij Lauredi bleef zitten. c listige Ockers zette zich schrap om zijn slag te slaan. Maar de kolossale figuur van Magni ging plotseling dieper voorover en met twee, drie pedaalstoten kwam de Italiaanse wegkampioen nog flink voor de Belg als eerste over de streep. Voor de tweede maal in successie had Magni de gele trui van Lauredi overge nomen. Cnmininni efflt rln ten betalen. Er waren negen uitvallers YjrC*fitlfllClJtl olCll l/o vandaag. De Nederlandse ploeg, die dij Er viel nog een andere beslissing; 50 kilometer terug. Wim van Est, die in het peleton als laatste Nederlander het rood-wit-blauw verdedigde, maak te bij de afdaling van de Col du Hundsrück een buiteling, die hem anderhalve minuut en een tand kostte. Met de fiets van Dekkers, die goed reed en niet ver achter hem lag, kon hij na een onstuimige jacht weer bij komen. Maar nauwelijks had de Bra-, bander zijn plaats onder de eersten, de plaats die hem toekwam, de plaats ook die zijn mooie positie in de algemene rangschikking nog zou kunnen verbe teren heroverd, of bij de afdaling van de Col Amic, 30 kiiometer voor het einde, kreeg hij een lekke band. En nu was er geen redden meer aan. Zes minuten na het peleton kwam onze landgenoot met een groepje van vier oos»os« s»i>oio het met 32 gedunde deelnemersveld. En heeft Pellenaers ons vanavond niet ge zegd, dat de ploeg, die met haar record aan post niet weinig is ingenomen, de vele belangstellenden in het vaderland op passende wijze van repliek zal dienen Nollen als klimmer man binnen en voor het eerst in deze Tour de France was er als gevolg van zoveel tegenslag geen ereplaats voor onze ploeg bij de verdeling van de buit. Van Est werd 23ste. Nee, het was geen fortuinlijke dag voor de Nederlanders met dit voorspel van de strijd in de bergen. Zij werden niet geteisterd als de Belgen, die Van Kerkhove en Van der Stock verloren; ftiet als de Franse Noord-Oost-Centrum- ploeg, die al voordat de strijd goed be gonnen was twee man in de uitvallers wagen hebben zien verdwijnen. Maar de tegenslag van Van Est en Voorting. die tot kort voor het einde met hevige maag pijnen zat te worstelen, heeft ons niet alleen één van de beide plaatsen onder de eerste tien van het persoonlijk klas sement gekost, doch bovendien de eerste plaats in de rangschikking der B-ploe gen, die nu aan de Spanjaarden ten deel is gevallen. Tegenslag voor allen Maar niet alleen Van Est en Voorting moesten onder het juk van de tegenslag door. Eerder op de middag, toen onze dapper strijdende ploeg nog met vijf man in de kopgrop zat (Van Est, Voor ting Wagtmans, Faanhof, die vandaar gemakkelijk reed, en alwéér Roks), ver dwenen er in een paar kilometer tijds met minder dan drie uit het voorste gelid Wagtmans maakte een buiteling aan de voet van de Col de Bussang. Roks deed hetzelfde bij de beklimming van de Ballon d'Alsace en Faanhof wachtte op hem, hoewel men in de be klimmingen toch alleen maar op eigen kracht kan vechten en allerwegen de groepjes die hun achterstand trachtten te overwinnen over het parcours ver spreid lagen om Roks op te nemen. Geen van drieën zijn ze meer teruggekomen. Wagtmans, die zich snel en goed her steld had, lag op de top van de bijna twaalfhonderd meter hoge Ballon a'Alsace nog altijd maar2h minuut achter het absoluut met ^bereikbare peleton; maar toen hij in de afdaling opnieuw een lekke band kreeg, zakte hij langzaam maar zeker verder terug. Voorting trof het ook niet. Behalve van zijn maagpijn, werd hij ook nog het slachtoffer van een barmhartige oamari- taanse, die hem drinken wilde geven, maar dit zo onhandig deed. dat hij viel. Faanhof kreeg ook een lekke band en Dekkers had niet veel plezier van zijn disciplinair gebaar tegenover Van Est en van het offer, waarmee hij zijn aan- .-ankeliike achterstand op het peleton gestadig overwon. Tweemaal in die 1l&e 30 kilometer liep zijn band leeg. i?®ts,te. don ook met Wagtmans als Hij kwam „„arra binnen (als 57ste echter, dat en 59ste) mei ue „nJeren onder achter hen nog veer g and*«"^thier. wie de Franse Nationaien Lazarides en BoIlnfve"nVelerlei moei- ander wijze hun tol aa Celsius Ujkheden van deze m ruim 34gr (93 Fahrenheit) verreden etapp Terwijl de juryleden ijverig aan het tekenen zijn, wacht Coppl, door een stevig gevangenisachtig hek van. al te opdringerige belangstelling verschoond, op zijn plaats in het algemeen klassement. De stemming, waarin de cam- pionissimo en zijn ploegleider, Alfredo Binda-de-grot.e, verkeren, lijkt op het eerste gezicht wein'ig opgewekt. De Benjamin Jan Nolten heeft tot 2 kilometer van de top van de Ballon d'Alsace volgehouden. Mèt Coppi, mèt Bartali, mèt Magni, Lauredi, Ockers, Van Est, kortom met de besten van dit gezelschap. Maar het was blijkbaar toch te veel voor hem geweest. Op de top kwam hij met anderhalve minuut ach terstand door, zij het dat hij pas moest afvallen na Robic, na Marinelli en na nog een stuk of tien anderen, die al eerder terug moesten. Tenslotte finishte hij pas een kwartier nadat de groep, waarin hij tot 80 kilometer voor het einde zijn partij da nig had meegebla- zen, over de streep was gegaan. En intussen had Geminiani zijn vlucht voortgezet. Zeven minuten be droeg zijn voor sprong op de top van de Ballon, bij na tien aan de voet van de Hundsrück, elf in Cernay, op 18 kilometer voor de redding brengende witte streep op de Place Quatorze Juillet in Mulhou se. Maar toen was het met zijn macht gedaan. De bekwa me en snelle jagers achter hem, die de onfortuinlijke Van Est niet voor de tweede maal kans gaven om weer bij te komen en die de achterstand van Voorting tot negen minuten vergroot ten, trokken in de laatste rondes na het einde van deze achtste etappe bijna zes minuten van Geminiani's voor sprong af. 135. Als Eric in de nauwe deuropening van de kerker verschijnt, staan zijn vrienden als aan de grond genageld. „B-bii het zwaard van mijn stamvader," begint Haifa, maar met een ruwe lach onderbreekt hem de wachter: ,Zijt ge nu nog niet tevreden? Ce hebt aan één stuk door om uw koning gezeurd, wel, hier is hij, vermaak u met. hem!" Hardhandig wordt Eric naar binnen geduwd en de deur valt met een slag achter hem dicht. Heer koning!" stamelt Haifa, wie het huilen nader staat dan het lachen. „Hoe... hoe..." snakkend naar adem. stoot de goede kerel uit: „De wurmen! Aardvaagsels! Waar moet dat heen als zelfs koningen niet meer onverlet huns weegs kunnen gaan! Te deksel' Men moest deze wilden eens grondig inlichten omtrent de behandeling die zij personen van voorname afkomst verschuldigd zijn. Hier gebeuren dingen, die niet meer met onze stand overeen komen! Geen bad, geen schone kleding, wel haast geen voedsel... dat kan men een koning toch zeker niet aandoen.' Wy moeten ingrijpen „Bah! snuift Orm misnoegd, „ingebeelde dwaas! Staalc uw geblaat en bekijk de zaken nuchter. We zullen hier binnenkort wel omkomen, hoop ik maar, alleen het spijt me, dat we niet op zee gestorven zijn, die goeie, ouwe zee Een sentimentele traan biggelt over Orm's bolle wangen en mistroostig schuifelt de roerganger in een donkere hoek, maar niemand let op hem. „Er is iets vreemds aan deze geschiedenis," mijmert Eric. Men zou haast geneigd zijn te denken, dat er op de één of andere manier verraad in het spel is" „V-verraad?" hijgt Haifa. „Hoe meent ge dat, heer koning? Doch voor Eric gelegenheid krijgt hierop door te gaan, echoot eensklaps een waanzinnig gelach door het sombere gewelf, en verstard van schrik horen allen een doffe stem uit het niet zeggen: „Verraad? Goed opgemerkt! Alles hangt hier van. verraad aan elkaar! Ah, maar men moet verraad met verraad bestrijden, lieve vrienden! Leer om leer, zeg ik maar zo, hé, hé, hé!" 10e étappe 4 Juli LAUSANNE-AlPEd'HUEZ 270 km. 11ee'tappe 6 Juli ALPEd'HUEZ-SESTRIERES 183 km. AUSANNE Crolx deFer 2087m O Uriage j l TALIE Zaterdag, 5Juli l Rustdag te AIPE d'HUEZ jPontCharral .SbJean de Morienne w—Michel j [balibier"*"'' ir W !P™ïnC2m' SESTRIERES dOtsans Briangxï^ 'Cesana CARTOl' MI.Genevre 1854m'; Uilslag en klassementen De uitslag van de achtste etappe (252 km) is: 1. Geminiani (Fr.) 8.17.21; 2. Magni (It.) 8.22.40; 3. Ockers (BI; 4. Coppi (It.); 5. Weilenmann (Zwits.); 6. De Hertog (B); 7. Lauredi (Fr.); 8. Close (B); 9. Le Guilly (WZWFr.); 10. Gelabert (Sp.); 11. Molineris (ZOFr.); 12 Bartali (It.); 13. Serra (Sp.); 14. Van Ende (B); 15. Ruiz (Sp.); 23. Van Est (N.) 8 28.36; 28. Voorting (N) 8.30.57; 40. Nolten (N.) 8.37.11; 42. Van Breenen (N) z.t.; 43. Faanhof (N) 8.37.15; 51. Roks (N.) 8.42.09; 57. Dekkers (N.) 8.42.33; 59. Wagtmans (N.) z.t. Het algemeen klassement luidt: 1. Magni (It.) 46.25.45; 2. Lauredi (Fr.) 46.26.05; 3. Coppi (It.) 46,29.48; 4 Close (B) 46.30,59; 5. Carrea It.) 46.33.55; 6. Bartali (It.) 46.36.44; 7. Oc kers (B.) 46.38.21; 8. Ruiz (Sp.) 46.40.16; 9. Geminiani (Fr.) 46.41.02; 10. Weilen- De eerste wedstrijd in Nederland van het Olympisch hockeyteam van Pakistan is niet onder de omstandigheden ge speeld, waarop de gasten hadden gere kend. De verwachting omtrent een vochtig speelveld, in tegenstelling tot de terreinen in hun vaderland, kwam niet uit. De hoop een sterke sparringpartner te vinden is wel in vervulling gegaan, want, al waren de Hagenaars niet in topconditie, de tegenstand was van die aard, dat de in het bekende groen-wit gestoken Aziaten al hun capaciteiten nodig hadden om het tot een verdiende overwinning met 31 te brengen. In het begin van de wedstrijd hadden de Hagenaars het beste van het spel. Na tien minuten kreeg Anjema het druk. Toch namen de Hagenaars enkele minuten voor rust de leiding. Piet Brom berg, die met deze wedstrijd afscheid nam van internationaal hockey, smaak te de vreugde een bijzonder mooi doel punt te scoren. Onder een ware ovatie liep Bromberg naar het midden terug voor de bully, die hij twee minuten later nog eens mocht nemen, omdat Pakistan de gelijkmaker langs Anjema had geschoten. Na de rust werd het spoedig 2—1 voor de gasten, die een gemeenschappelijke aanval besloten met een hard schot van linksbinnen Habib. Spoedig daarop werd de voor sprong nog vergroot. Weer schoot Niaz de bal uit een strafcorner goed in, weer stopte Anjema zonder dat hij de bal in zijn macht kon krijgen en weer was Aziz er als een hazewind bij om de laatste stoot te geven. Horizontaal: 1. weversklos. 4. genot middel, 8. titel (afk.), 10. van de wind gekeerde zijde, 11. gewicht (afk.), 13. verzamelboek, 16. persoonlijk voornaam woord. 17. woonschip, 19. deel van het jaar (afk), 20. zwemvogel, 21. muziek instrument, 22. telwoord, 23. militair in stituut (afk.), 24. soort vaas, 26. echtge noot, 27. persoonlijk voornaamwoord, 23. voegwoord, 30. natuurkundige term (afk.). 31. aldus, 32. voegwoord, 34. ge droogde vrucht, 35. hijstoestel. Verticaal: 1. plaats in Utrecht, 2. voor zetsel, 3. tijdperk, 5. bergweide, 6. voor zetsel. 7. plaats in Utrecht, 9. plaats in Utrecht, 12. beschildering van het ge zicht, 14. soort onderwijs (afk.), 15. noot. 15. heldendicht van Homerus. 18. pape gaai. 20. lichaamsdeel, 24. familielid, 23. noot. 28. religieuze, 29. insect, 31. per soonlijk voornaamwoord, 33. noot. Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag BEUNI NGEN A KOREA4-A RE PI T NA ONS S SOL N TE OP D DREUMEL H I K AL4-N ALK L4-TOE RA WET SG E 4- H E V I G-FE MI L L I NGEN De vliegtuigfabriek der N.V. Koninklij ke Maatschappij „De Schelde" te Dordrecht heeft Woensdag op Ypenburg het eerste in Nederland in vreemde opdracht gebouwde vliegtuig afgeleverd, 's Morgens is het toe stel, een SAAB-Saphir 91b, naar de SAAB- fabrieken in Linkoping gestart. Zoals be kend: bouwt „De Schelde" te Dordrecht 75 van deze toestellen, die bestemd zijn als les- toestellen voor de Zweedse luchtmacht. De chef-testpiloot van de SAAB-fabrieken, Olow, heeft het toestel beproefd en inge vlogen en gezegd zeer tevreden te zijn over de uitvoering van deze Zweedse opdracht. JAN COTTAAR De Belg Van der Stock Is In het hospitaal van Thann opgenomen. Vermoedelijk is hij slachtoffer geworden van een zonnesteek. Ook Dussault fNOC Fr.) is naar het zie kenhuis vervoerd. Hij reed tegen de wagen van een ploegleider op. LONDEN, 2 Juli In zijn halve eind strijd van het heren enkelspel van Wimbledon heeft Sedgman moeite gehad om van zijn Dams cup teamgenoot Rose te finnen. Rose, een lange linkshandige speler, was een schaduw van lange linkshandige speler, M een schaduw van de speler,J e Maan dag j.l. met meedogenloze volleys Savitt uitschakelde. De andere om nale-wedstrijd tussen Drob:nV en dat is een vijfsets duel geworden, Drobny de eerste twee sets gemakJUj door feilloos plaatsen had j,j, Drobny liet de derde set l°Pen J ?ierae achter was komen te staan. In de _m set bestookte Flam hem me.t- f"jrkhanrj van effectieve volleys opzyn back Flam won deze set met 1°°- In de beslissende set verloor Flam z-'jn service, hetgeen hem fataal ^erd wedstrijd duurde m totaal tweeuu een kwartier en door de ne^®Il 5mcri- Flam kwam een einde aaneera kaanse hegemonie die vijf jaar ged had. Uitslagen: dames dubbelspel: derde ronde: mej. H. Fletcher en Jean Walker Fausto Coppi beeft met zijn zege tn de tijdrit Metz-Nancy een Neder landse premie gewonnen. De neer Buter, zakelijk leider van de Ronde van Nederland, had namelijk een ex tra prijs van vijfduizend francs (f50 I beschikbaar gesteld, die als „prime du Tour d'Hollande" lang geen kwade reclamestunt bleek. —Smith (GB.) versl. mej. C. Hoahing en mej. G. Woodgate 60, 63. Vierde ronde: Louise Brough en Maureen Co- nolly (V.S.) versl. mej. Eyre en mej. White (G.B.) 6—1, 6—3. Kwart-finales: Thelma Long en Patricia Todd (Austr.- V.S versl mevr. N. Blair en mevr. W. Halford (G.B.i 6—2, 8—6. Shirley Fry en Doris Hart (V.S.) versl. mej. R. Bulleid en mej. A. Mortimer (G.B.) 63, 6 1. Heren enkelspel halve finales: Sedg man (Austr.) versl. Rose (Austr.) 6- 4, 64, 7—5; Drobny (Eg.) versl. Flam (V.S.) 6—2, 6—4, 0—6, 8—10, 6—4. Heren dubbelspel kwart-finales: Drob ny (Egypte) en Patty (VS.) sl. Mottram en Paish (G.B.) 3—6,. 6—4, 7—9, 8—6, 6—1. Gemengd dubbelspel kwart-finale: Thelma Long (Austr.) en Morea (Arg.) versl. Dorothy Head (V. S.) en Hoad (Austr.) 86, 75. mann (Zwits.) 46.42.58; 11. Van Est (N) 46.43.02; 12. Molineris (ZOFr) 46.43.46; 13. Goldschmidt (Lux.) 46.43.46; 14. Ro bic (Fr.) 46.45.55; 15. Dotto (Fr.) 46.46.07. De ploegenklassering is: 1. Frankrijk 139.15.11; 2. Italië 139.15.39; 3. België 139.20.58; 4. Spanje 140.07.44: 5. Neder land 140.09.14: 6. Z.O. Frankrijk 140.17.48; 7. Zwitserland 140.32.45; 8. Parijs 140.36.53; 9. NOC Frankrijk 140.40.35; 10v Luxemburg 140.45.15; 11. WZW Frankrijk 140.48.43; 12. N. Afrika 141.37.00. Opgegeven hebben in de achtste etappe Meunier (NOC Fr.); Canavese (Z.O. Fr.), Moineau (WZW Fr.), Cie- liczka (NOC Fr.), Sciardis (Parijs), Van Kerkhove (B.), Huber (Zwits.), Van der Stock (B.) en Dussault (NOC Fr.). Het bergklassement ziet er als volgt uit: 1. Geminiani (Fr.) 18 pnt.; 2. Gela bert (Sp.) 12 pnt.; 3. Bartali (It.) 10 pnt.; 4. Le Guilly (WZW Fr.) 7 pnt.; 5. Coppi (It.) 7 pnt.; 6/7/8 De Gribaldi (NOC Fr.), Lauredi (Fr.) en Serra (Sp.) 1 punt. Het. Amsterdamse Ajax heeft Woensdag avond een wedstrijd gespeeld tegen de Oos tenrijkse eerste klasser Lask. De gastheren wonnen met 41. (Van onze handbalmedewerker) Nadat vorig .jaar in de R.K. Neder landse Handbalhond de ontmoeting tus sen de Diocesane elftallen van het bisdom Haarlem en het bisdom Roer mond door verschillende omstandighe den niet is doorgegaan, is het een ver heugend feit te noemen, dat a.s. Zondag het contact met de Limburgse handbal elftallen wordt hersteld. Ongetwijfeld is het niet te voorbarig de Zuiderlingen favoriet te noemen Vooral hun herenploeg met geraffineer de aanvallen en schutterskwaliteiten. zal niet veel moeite met de Hollanders Advertentie Wim van Est in actie, aangevuurd door Kees Pellenaers, die rechtop in zijn jeep staat. (Van een speciale verslaggever) Voor de oorlog produceerde Europa jaarlijks 55 millioen ton ruw staal. Drie jaar geleden is de Europese productie op dit vooroorlogse peil teruggebracht en in 1951 is zij zelfs gestegen tot bijna 68 millioen ton. Een verdere uitbreiding van de capaciteit der ijzer- en staal industrie is uitermate wenselijk, doch men stuit daarbij op de moeilijkheid, dat er een gebrek is aan de belangrijk ste grondstoffen; kolen, ijzererts en schroot. Schroot oud ijzer en staal in de uitgebreidste zin van het woord speelt sinds decennia een belangrijke rol in deze grondstoffenkwestie. Men versmelt het met in de hoogovens uit ijzererts verkregen ruw ijzer tot staal. In Nederland ligt de verhouding tussen ruw ijzer en schroot bij de staalproduc tie als 30:70. En dan is er nog electro- staal waarvoor schroot de enige grond stof is. Om nu de verkrijging van schroot te verbeteren is een campagne ingezet, welke, wat ons land betreft, beoogt een bijdrage tc leveren tot de verwerkelij king van het plan om voor 1953 de Ne derlandse staalproduotie op te voeren met 250.000 ton. Wij produceren thans 550.000 ton en het moeten er 800.000 ton worden. Schroot, schroot en nog eens schroot, dat is het wat de Nederlandse staalfabrieken benadrukken. Immers, een ton van dit begerenswaardig arti kel kan als grondstof l>ij de staalpro ductie slechts vervangen worden door een ton ruw ijzer en hiervoor zou dan weer de invoer noodzakelijk zijn van vier ton andere grondstoffen, te weten twee ton erts, anderhalve ton kolen en een halve ton kalksteen. Vergeleken met voor de oorlog heeft de schroothandel het vorig jaar al 65 procent meer aan schroot weten aan te voeren, maar men is er hiermee nog geenszins. Zo liggen, naar men aan neemt, in de landbouwwereld nog schatten aan oude werktuigen schroot dus verborgen. In Engeland heeft men het gepresteerd gemiddeld twee ton per boerderij voor de dag te brengen! Wat de gewone particulier betreft: voor iemand, die in de stad woont, is de campagne niet zo urgent, omdat daar het waardevolle materiaal bij de vuil afvoer met magneten reeds uit het an dere vuilnis gezocht wordt; maar ver der wordt dan toch een ieder aange spoord om zijn oude blikjes, potten, pannen enz. te verkopen aan de opko per, die dan wel zorgt, dat het schroot beland waar men het nodig heeft. Wij hebben gisteren het indrukwek kende bedrijf der hoogovens te IJmui- den bezocht, waar men de levering van schroot een nationale noodzaak noemt en verder te Amsterdam een der groot ste schrootveriverkingsbedrijven van ons land, de N.V. „Hollandia" aan de Borneokade in de Rietlanden. Een uiterst naargeestig bedrijf, waar kolos- (Van een speciale verslaggever) Naar Ir. A. H. Ingen Housz, directeur van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken N.V., gisteren te IJmuiden heeft medegedeeld, mag verwacht worden, dat van de op 1 April J.l. gestichte N.V. „Breedband" begin October de warmwalserij in bedrijf zal komen. Op 1 April van het volgend jaar denkt men met de koudwalsery te be ginnen, waarna op 1 October 1953 de blikfabriek kan gaan draaien. De gehele productie wordt op Amerikaanse leest geschoeid; Nederlandse „teams" hebben zich in de Verenigde Staten terzake ge oriënteerd. sale stapels oude radiatoren, chassis, kachels, emmers, teilen, werktuigen, fietsen en kinderwagens wachten op de persen en scharen, die er handzame pak ketten van maken, geschikt voor de mon den der staalovens. Een trieste, roestige bende, temidden waarvan werklieden de Amerikaanse en Duitse machines be dienen, die zo krachtig zijn, dat men er zelfs rails mee in stukken kan knippen. Vierduizend ton schroot per maand wordt hier verwerkt en als een ieder, die in bedrijf of huishouding nog schroot te missen heeft, meewerkt, zal men er de hongerige monden van de staalovens nog beter kunnen voorzien. Dit is beslist dringend nodig, zeiden de deskundigen te IJmuiden. hebben, temeer daar de ploeg van de gasten door het niet beschikbaar zijn van spelers, in kracht sterk heeft ingeboet. Bij de dames spreekt deze factor in mindere mate, hoewel ook zij niet op hun sterkst zullen uitkomen. Dat wil geenszins zeggen, dat zij tegen de Lim burgse dames kansloos zijn. In ieder geval zullen de dames en heren in Maastricht waar de wedstrijden worden verspeeld hun huid duur verkopen. Ook is nóg besloten on danks het gesloten seizoen de wed strijden om de nationale titel te laten doorgaan, zodat de Amsterdamse heren van Wilskracht en de dames- van D.C.G. nog een kans krijgen. Vermoede lijk zal deze strijd, gelijk met de finale van de bisschopsbeker, op 27 Juli te Lisse zijn besluit vinden. De jaarlijkse roeiwedstrijden van de Amsterdamse Roeibond krijgen dit jaar- een bijzonder cachet, omdat zij niet al leen gecombineerd zijn met de jubileum wedstrijden van Willem III, maar ook met de internationale dameswedstrijden van de Fisa. Zo zullen Zondagmiddag a.s. op de Bosbaan de vertegenwoordigende dames- ploegen van Frankrijk, Engeland, Dene marken en Nederland in vier nummers (skif, dubbel-twee, vier met stuurvrouw en acht) de strijd aanbinden om de Zil veren Windmolen,, de fraaie wisselprijs, die door de N.R.B. beschikbaar is gesteld en die verroeid wordt onder eenzelfde reglement als de Coupe Glandaz bij de Europese kampioenschappen. Tijdens de tijdrit van de Tour de France MetzNancy is een toeschouwer overreden door de officiële wagen die de Belgische renner Van der Stock volgde. De man werd zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen, waar hij vandaag is overleden. Advertentie De maatschappij, welke in Finland de totalisator beheert, heeft beslotèn een Olympische toto in te stellen bij de voorronden van het voetbal- en hockey- tournooi. De baten komen ten goede aan de training van de Finse deelnemers aan de Olympische Spelen. Georges Adam, een 72-jarige Franse bankier, is er in geslaagd het Kanaal van Boulogne naar Folkestone in een skif over te steken, en daarna weer op dezelfde manier terug te gaan. Een uit Oekrainse loopsters bestaande se- lectieploeg is er te Kiev in geslaagd het we reldrecord op de 3 x 800 meter estafette te verbeteren. Met een tijd van 6 min. 38.4 sec. bleef het team niet minder dan 6.4 sec. on der het oude record. Spanje heeft Nederland in het tournooi om het wereldkampioenschap rolhockey met 61 verslagen. Waterpolo: Zomercompetitie KNZB. Eerste klasse dames HDZ—Meeuwen 3—1. Het totaal-prijsindexcijfer van het ge- zinsverbruik (op basis 1949 100) daal de van 15 April op 15 Mei met 1 punt. tot. 119. Eenzelfde daling vertoonde het indexcijfer voor de voedingsmiddelen, n.l. tot 124, voornamelijk als gevolg van een sterke daling van het indexcijfer voor groenten. De prijzen van rund vlees. fruit en aardappelen liepen tus sen 15 April en 15 Mei op. Tengevolge van kleine prijsverlagin gen van een aantal textièlgoederen daalden de indexcijfers vor de groepen kleding en woninginrichting en huis- raadt met 1 punt resp. tot 115 en 120. (Van onze correspondent) Voor de eerste maal in de geschiede nis van de Groningse scheepsbouw is gisteren een schip te water gelaten, dat geheel zonder klinknagels is gebouwd. Het schip is geheel electrisch gelast. Dit schip was de „Uranus", bestemd veor de N. V. Kustvaartunie te Groningen. De tewaterlating bij de N.V. Noord-Neder landse Scheepswerven te Groningen ging uiteraard een tikkeltje officieel. Het schip meet 675 ton d.w. en krijgt een 450 pk Industriemotor. De Uranus is van het raised-quarterdeck type. De bouw vindt plaats onder toezicht van het Klasse Bureau „Veritas" en Scheepvaartinspec tie „Atlantische vaart". AMSTERDAM (R.K. HB S. m. 5 j. c.) est. Ignatius coll.). Afd. B. Geëx. 47 cand. jesl.: W. Baars, P. Bergkamp, F. Bokel- mann, J. Boomgaard, W. v. d. Bijl, R. Croughs, A. Dijkmeijer, P. v. Gemst. W. Hamann, J. Helsloot, J. Jaspers, J. Keet man, H. Kuipers. J. Lodewijks, H. Maartens, H. Mesman, H. Storm, W. Timmer, R. Tij- burg, H. v. d. Veldt, J. Verberne. P. de Boer, J. den Boogert, G. Boon, W. Breede- veld, H. v. Breukelen, P. Janssen, C. Mar tens, Th. Meijbaum, P. Notermans, H. Renckens, W. Reckens, L Rottier, J. v. d. Schaft, H. Schutgens, D. Smit, J. Span, H. Valk, A. v. Verseveld, B. v. d. Wielen, J. de Wolf. (R.K. Gymnasium). Dipl. B Ch. Vlugt, F. Wehrens. Dipl. A: H. Oosterhuis. AMSTERDAM (R.K. Lyceum meisjes). Dipl. H.B.S. A; de dames A. Daals, I. Eeken, M. v. d. Elzen, C. Heijdeman, C. Hörchner, R. v. Liempt, R. Otto, R. van Rooij, A. Rtibsamen, I. Storm, Amsterdam; N. Beijnes, Nigtevecht; Th. Bruins. Hil versum; A. v. Eekert, Rotterdam; B. Hanou en L. de Wolf te Monnikendam. Afgew. 2. AMSTERDAM. Cand. ex, rechten de heer A. Schoorl (Amsterdam); doet. ex. theologie de heer J. Geers (Middelburg); cand. ex, psychologie mevr. D. Landaal— Geslings (Wassenaar), mej. T. Mueller en de heren T. Kooij, F. Teerink, J. Mandal, mej. J. Winterterp, mej. H. van Meurs, mej. W. Poen en mej. dr. G. van Dalfsen (Amster dam); doet. ex. Engels mej. Ch. Prinsen Geerligs, mevr. C. HemelrijkKortlang en de heer J. Spiekerman (Amsterdam); cand. ex. economie de heren J. Uitendaal, H de Voogdt, P. Vos, D. van Waardenbur'g en J. Bakker, (Amsterdam). AMSTERDAM. (Gem. Univ.) Bev. tot arts de heren T. Visser (Overveen) S Pruilt, K. Lie, L. Flamand en J. Hieing (Amsterdam). Artsex. le ged. de heren J. Jonker (Bussum), L. Benthem, (Nijmegen), IDen Haa8b J- v- d. Wal, P. Fleury en W. Janzen (Amsterdam). AMSTERDAM Cand. ex. econ. de heren p. van Leeuwen (Amsterdam), R Djojose- poetro (Amsterdam). G. de Kroon (Andijk) en L. van Nieuwpoort (Gouda). AMSTERDAM (Kweekschool voor de De tailhandel). Gesl. de dames T. Prent (met lof), A. Kruyswijk (met lof), L Lulel (met lof) en de heren: W. Bouwmeester C Btukes. G. v. Dam, L. v. Halm. R Hem-' mer, E. Kroes, Chr. Hanou, G, Hubers J Kempers (met lof). H. de Haan. s-GRAVENHAGE. Staatsex. muziek: kinderkoorzang: W. Bronshoff, Helmond en A. Smeets, s-Gravenhage; piano a: mei Th. Bonekamp. Maastricht, mevr. L. Ceu- leersCobet, Badhoevedorp. J. c Dekker Amersfoort, mej. E. van Dijk, Amsterdam,' J. Grim, Amsterdam, me.i. M. Gijzeman, Rotterdam, F. ter Haar. Delft. jkvr. M. bsse. van Hövell van Wester vlier Viight' mej. A. Kooij. Den Helder, mevr. A. Ok- sinska—van Rijsewijk, Breda, mej W Wes terterp. Groningen en P. Winkens. Vaals- solozang a: mevr. E. Olt.hoff, Hilversum; viool a: J. van den Berg. Bussum, mei. C. Doornekamp, Utrecht en S. Poort Gro ningen. DEN HAAG (Staatsexamens muziek). Piano A: mej. A. Bokhoven, Naarden mej. K. Booij, Hilversum, mej. D. Brinkhorst, Hengelo (O.), J. Koning, Bilthoven, mevr. J. de Koning—Streekstra, Rotterdam. J. Kuipers Den Haag, D. Leutscher, Gronin gen. Ph. Meerburg. Maastricht, mej. W. v. Meerten, Den Haag. G. Munninksma, Over veen, mej. W. Vennix. Eindhoven, mej F, Rem, Wormerveer, J. Visser. Bergen op Zoom en mej. J. Wouthuis. Hoogkerk (Gr.). Viool A: J. Jennissen, Maastricht, P. Ko ning, Groningen. Solozang A: mevr M. v. Hilten—Spoon. Bussum. mej. W. Holzhaus, Amsterdam, mej. F. Molenaar, Arnhem, mevr. J. Sipkes—Moll van Charante, Rot terdam, mej. L, v. d. Woude, Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5