Aantal boerderijen en schuren door blikseminslag verloren gegaan Stuurman op IJselmeer verdronken Amerikaanse priesters weer vrijgelaten J Tussen neus en lippen Inval van koelere lucht veroorzaakte noodweer Regenval vaak gepaard met zeer krachtige windstoten Loos alarm in de hoofdstad Vijf uur lang afzonderlijk door de Russen ondervraagd Tot hoofd en hart Negentig mm regen Tijdens tochtje naar Marken Hongaarse priesters te Rome bedreigd Jongetje legde steen op rails u fiuuf Auto uit de bocht gevlogen Mossadeq treedt aj Het Dr. Drees ontmoet fractieleiders Jeune premier Jan Nolten QJee weer VRIJDAG 4 JULI 1952 76ste JAARGANG No. 25420 (Van onze correspondenten) Een aantal boerderijen en landbouwschuren is Donderdagavond tengevolge van blikseminslag verloren gegaan. Verscheidene landbouwers zijn zeer zwaar getroffen. De gezinnen konden zich soms met moeite in veiligheid stellen. Er is evenwel geen enkel dodelijk ongeluk gemeld. De zware onweders, die zich boven het grootste deel van ons land voordeden in het Oosten meer dan in het Zuiden en Westen zijn veroorzaakt door het feit, dat ons land zich gisteravond in het overgangsgebied bevond tussen de wegtrekkende warme lucht en de van de Oceaan komende koelere luchtstromingen. De onweersbuien gingen veelal gepaard met zware regenval en vaak uiterst krachtige windstoten. Zo werd bijv. in Gilze Rijen een wind stoot gemeld van niet minder dan 57 knopen. Yertraging treinenloop Amsterdam-W eesp Door defect aan boven leiding van spoorweg in WoensdrecKt DROEVIG EINDE VAN PLEZIERVAART Nederl. firma bouwt ziekenhuis in Pakistan Inspecteur van Volks- politie gedeserteerd Boedapest zendt een ultimatum Oorzaak ontsporing van Rheinpf eil-express 'Opstand in gevangenis te Surabaja Militairen moeten orde herstellen s.s United States" op record jacht? Eerste reis naar Europa begonnen Vier zwaargewonden bij botsing met truck Drs. Kaan naar Triest Organisatie van de sociale zorg op verzoek van de V.N. WINDJACKETS-SWEATERS Regeringsprogramma besproken BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3993 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr.' 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544. Directeur: 0. 3. W. Boerrigter. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W, van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor a-dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, 1 2.per maand, f 6.per kwartaal. ZWAAR ONWEER BOVEN GEHEEL ONS LAND Om ongeveer half acht brak hoven Utrecht een hevig onweer los, dat zoda nig in omvang toenam, dat van noodweer kon worden gesproken. Dit duurde zeker twee uur achtereen. Pas na tien nur werden de bliksem en de donderslagen die vergezeld gingen van harde wind en regen, minder in hevigheid. Op den duur konden de riolen het water niet meer opnemen en op verschillende plaatsen in de stad moest de brandweer onderge lopen kelders leeg pompen. In het Wil- helminaparkkwartier werden enige bo- 'nen ontworteld. Onder het spoorweg viaduct aan de Amsterdamsestraatweg stond om tien uur niet minder dan 33 cm. water, zodat alle verkeer hier enige tijd gestremd was. Ondec Lexmond zijn twee kaoitaie boerderijen getxofien door de bliksem. Toen de eerste brand ontdekt werd begaf zicb de brandweer direct op weg. Onge veer een kilometer voor de brandende boerderij ontdekte men een andere boer derij die eveneens in vlammen stond. Terstond ingestelde blussingspogingen hadden tot resultaat, dat het woonge deelte van de boerderij behouden bleet. Intussen wachtte men bij de eerste boer derij tevergeefs. Het vuur had vrij spel en de boerderij, (van de heer Kortlever) brandde geheel af. In Lopik is de geheel verbouwde boerderij van de heer W. Schep, vei- Donderdagavond omstreeks acht uur is een defect ontstaan aanfe boven leiding van de spoorweg bij Water- eraafsmeer Van acht tot elf uur moest over enkelspoor worden ger^en tussen Amsterdam en Wcesp, waardoor nogal vertraging ontstond. Om elf uur was de leiding® hersteld. De oorzaak van het defect is nog niet bekend. Wel staat vast dat er geen blikseminslag is ge weest, aldus de N. S. loren gegaan. Het vuur vond in een partij van 28 voer hooi gretig voedsel, zodat de brandweer weinig kon uit richten. De eigenaar van een kapitale boerderij in Willige Langerak was ge lukkiger. De blikseminslag in zijn hoeve „Rozenburg" had slechts tot gevolg, dat een gat in het dak brandde. De brand weer kon het kapitale pand behouden. n Rosmalen sloeg de bliksem in het rieten dak van „De Hut" van J. Engel- bert. Deze boerderij ging nagenoeg ge heel verloren. De familie, een gezin met zeven kinderen, moest in allerijl het brandende perceel verlaten. Op de Veluwe is te Apeldoorn de boerderij van de heer Veldhuis geheel in de as ge legd. Ook hier weer brandde het rieten dak het eerst en het felst. Er was veel hooi in de boerderij opgeslagen, zodat er geen redden aan was. Man, vrouw en zes kinderen moesten zich, met achter lating van de gehele inboedel, snel in veiligheid stellen. Verder zijn op de Ve luwe, en ook elders in het land, tal van hooibergen en landbouwschuren verbrand. Tn de meeste gevallen wist men over slaan van het vuur naar de nabijgelegen boerenwoning te voorkomen. Vannacht is het hemelvuur in een huis te Nunspeet geslagen, bewoond door de familie J. Pap. Hoewel geen brand uit brak, werden vrijwel alle meubelen en ruiten vernield. Als een bijzonderheid dient vermeld, dat een ledikantje, waar in een kindje lag te slapen, door de bliksem in tweeën werd gespleten. Het kind bleef ongedeerd. Nog een woonhuis moest het ontgel den. In Bergambacht in de Krimpener- waard is het woonhuis van de heer E. Slingerland verloren gegaan. De bliksem is verder ingeslagen m een onderstation (d.i. een voedingssta tion van de bovenleiding) van de Ts.S. ie Boxtel. De hierdoor ontstane storing heeft slechts een half uur geduurd. Bij Helmond heeft de bliksem een boom geveld, die over de straat weg kwam te liggen. Een P®rs°"®" auto, die er tegen aan reed, werd zwaar beschadigd. De best""„f heeft echter geen noemenswaardige verwondingen opgelopen. Het lage gedeelte van Helmond met arbeiderswoningen kwam biamc te staan. De bewoners moesten met hun huisraad „hogere regionen hun woningen opzoeken. Ook a lichtleiding van de centrale raak defect. Amsterdam werd gisteravond schrikt door het alarm „blikseminslagin de Stadsschouwburg". Zoals gebruikelijk bij brand in grote openbare gebouwen rukte terstond op dit eerste bericht groot materiaal uit. Van alle zijden reden de rode wagens met schril sirenc- geloei het Leidseplein op. Aan de rech terzijde van 't gebouw was de bliksem afleider op een zwakke plek in het me taal doorgebrand. De bezoekers van de Schouwburg hebben er niets van ge merkt en de brandweerwapms konden weer spoedig naar de kazernes inrukken. Voorts had de hoofdstad te lijden van de minder grote ongerieflijkheden, als blikseminslag in vier schoorstenen, om gewaaide bomen en schuttingen. Da brandweer kreeg 2ó meldingen binnen, waarop 16 maal werd uitgerukt. Op Schiphol zijn de vliegtuigen naar New York, Curacao en Djakarta met een uur vertraging gestart. ln de afgelopen 24 uur is er bo ven ons land op uitgebreide schaal onweer voorgekomen, vooral gister avond en in de afgelopen nacht. Plaatselijk waren de buien zeer zwaarzowel wat de neerslag be treft als de bliksemontladingeri. Hier en daar, o.a. in Brabant, is meer dan 80 mm. gevallen; Gronin gen 22 mm., Ypenburg 23 mm., De Bilt ruim 50 mm., Twente 38 mm., Vlissingen 19 mm., Maastricht 11 mm., Eindhoven 36 mm., Gilze-Rijen 57 mm., Culemborg 73 mm., Woens- drecht 90 mm. De warme lucht met temperatu ren van 25 a 28 gr. C. in het Zui den komt steeds in botsing met de koele Oceaanlucht van 15 a 18 gr. C, die zich boven het Noorden en Westen van ons land bevindt. Ook in de naaste toekomst blijft de kans op buien met onweer bestaan. Het weer heeft dan ook een zeer wisselend karakter, al zal men in het Zuiden van ons land hierbij van zomerse temperaturen kunnen ge nieten. Vijftien helicopters zweven ma lend boven de mobiele colonnes van de U. S. Marines, die in Lejeune in North Carolina para deren voor hun nieuwe comman dant generaal Lemuel S. Stepherd. Donderdagmiddag is de 65-jarige stuurman J. Henstra van een zgn. Veluwe-boot van de rederij Zwaag te Amsterdam op het IJselmeer tussen de hoofdstad en het eiland Marken over boord geslagen en verdronken. Op het ogenblik van het on geluk bevond zich een groot gezelschap bejaarden uit Beverwijk aan boord, die voor hun genoegen een tochtje naar Marken maakten. Daar er Donderdagmiddag vrij veel wind op het IJselmeer stond wilde de stuurman om de passagiers daartegen te beschermen een deel van het schip af schutten met een zeildoek. Bij het beves tigen van het doek schoten, enkele tou wen los en de stuurman klom, zoals dat meer gebeurt aan de buitenkant van het schip om het zeil steviger vast te maken. Bij deze bezigheid liet de man plotseling de railing los en verdween in het water. Uiteraard zag niet dadelijk iedereen aan boord wat de stuurman was overkomen. De leerling-stuurman, de achttienjarige N. de Oude, begaf zich echter onmiddellijk nadat het schip was bijgedraaid te water. Hij slaagde er na korte tijd in de stuurman aan dek te brengen. Rode Kruispersoneel, dat de bejaarden op hun tochtje vergezelde, paste direct kunstmatige ademhaling toe. Nadat men eerst overlegd had, welke haven het meest in de nabijheid was werd beslóten door te varen naar Marken,, waar bij aankomst een arts slechts de do8d van de stuurman kon constateren. Naar verluidt zou het niet uitgesloten moeten worden geacht, dat de 65-jarige H. door een hartverlam ming is getroffen. Onder de bemanning en de passagiers, die door de organisato ren van het reisje ten zeerste gekal meerd moesten worden, heerste grote verslagenheid. Het aannemingsbedrijf ast met de Nelissen te Venray is belast met de bouw van een groot ziekenhuis in Mizzapur (Pakistan) Dit ziekenhuis wordt gebouwd volgens een speciaal „Prefab"-systeem, waar mee de fa. Nelissen voor het eerst be gonnen is in Oss, en waarmee onlangs nog een ziekenhuis geplaatst werd in Mulhouse (Frankrijk). De opdracht van 1.600.000 omvat leveringen van mate rialen, werktekeningen en technische service. Inheemse krachten zullen het ziekenhuis afbouwen. ZitsiÊÊmisiXm Op het vliegveld van Orly bood de Franse n\inister van Verkeer en Pu blieke Werken M. Modice aan de Bra ziliaanse minister van Luchtvaart M. Moura het vliegtuigje aan, waar mede de Braziliaan Santas Dumont vijftig jaren geleden zijn eerste vlucht op het vasteland van Europa gemaakt heeft. Het vliegtuigje, dat de naam van „La demoiselle" draagt, is uit bam boe vervaardigd en verschilt nogal wat van de toestellen 1952. Het toestelletje zal thans naar Brazilië worden over gebracht. De Sovjet-Russische autoriteiten heb ben gisteren de drie Amerikaanse pries ters, die Woensdag door de Oost-Duitse Volkspolitie aan de grens van West- Berlijn werden gearresteerd, vrijgela ten. De secretaresse van de hulporgani satie „Cralog", die hun gids was en eveneens werd aangehouden,' is ook in vrijheid gesteld. Kort voor hun vertrek uit Berlijn naar Frankfurt, heeft een van de pries ters een beschrijving gegeven van hun avontuur. De priesters bevonden zich met hun gids in een geleende Ameri kaanse auto op de grens tussen de Amerikaanse sector van Berlijn en de Russische zone, toen twee Oost-Duitse politieagenten hen aanhielden en hen met revolvers dwongen de grens naar de Russische zone over te steken. Eenmaal over de grens nam een Rus sische schildwacht hen over en leidde hen naar een Russischë commandopost in Teltow. De auto tverd in beslag ge nomen. In Teltow werden de priesters elk afzonderlijk vijf uur lang onder vraagd. Tegen de avond kregen ze alle vier brood met thee. Vervolgens wer den zij met een auto naar Potsdam ge bracht, waar zij een half uur in een vertrek werden opgesloten, zonder dat er iemand bij hen kwam. Zonder verde re uitleg werden zij weer naar Teltow teruggebracht. De vier kregen in de Russische commandopost een bed met schone lakens en dekens" en een wer kelijk goed ontbijt. Zij moesten een verklaring tekenen, dat zij niet mishan deld waren. Een half uur nadat zij ver namen vrijgelaten te zullen worden, werden zij door een Russische soldaat in hun auto naar een plaats gebracht, waar de Amerikaanse militaire politie hen opwachtte. De West-Berlijnse politie heeft gis teren bekendgemaakt dat Ernst Bollow, een inspecteur van de Oost-Duitse volkspolitie naar West-Berlijn is gede serteerd. De inspecteur, wiens rang ge lijk staat aan majoor, had het toezicht op de maatregelen, welke ten doel heb ben het contact van de Westelijke sec toren met de Oostelijke zone van Duits land onmogelijk te maken. Bollow heeft, naar .ie Westelijke politie mee gedeeld heeft, waardevolle inlichtingen over de toekomstige plannen van de Volkspolitie meegebracht. Bollow be vindt zich nu in geallieerde handen teneinde verhoord te worden over de communistische plannen. Uit het onderzoek door de politie naar de oorzaak van de ontsporing van de Rheinpfeil-express op Maandagavond te Vcnio, is gebleken, dat het ongeval is te wijten aan het feit, dat er een steen op de rails lag. De steen was er door een negenjarig jongetje neerge legd. Naar aanleiding hiervan is de Venlose ouders er nog eens op gewezen dat het betreden van de spoorbanen is verboden. Zeventig militaire gevangenen in de gevangenis Kalisosok te Surabaja, die wachten- op berechting wegens gepleeg de misdrijven, zijn er Woensdagavond in geslaagd de wacht van hun blok te overmeesteren. Met de buitgemaakte wapens schoten zij vervolgens de sloten van andere cellen stuk, waardoor in totaal ongeveer 1000 van de 3400 gevan genen in Kalisosok vrijkwamen. Zij staken vervolgens de werkplaats en opslagplaats van materialen midden op het terrein van de gevangenis in brand. Het personeel van de gevangenis slaagde er in de tussendeuren, die naar andere blokken leiden, op' tijd te sluiten. De bewaking buiten bleef intact, maar binnen de gevangenis waren de gevan genen heer en meester tot Donderdag, toen militairen de gevangenis binnen drongen en de opstandelingen zich zon der tegenstand overgaven. Krachtige maatregelen waren eerder onmogelijk gemaakt, omdat de opstan delingen vrijgelaten vrouwelijke gevan genen als schild gebruikten. Een groot deel van de zakenwijk in Surabaja, waarin de gevangenis ligt, was tot Don derdagmiddag afgezet. Advertentie Het vlaggeschip van de Amerikaanse koopvaardij, het 53.500 ton grote s.s, „United States", is gisteren met 1660 passagiers voor zijn eerste reis naar Europa uit New York vertrokken. Aan boord van het schip bevindt zich de dochter van de Amerikaanse presi dent, Margaret Truman, die een rond reis door Europa gaat maken Commodore Harry Manning, gezag voerder van de super-liner wilde er zich niet over uitlaten of zijn schip een poging zou doen het record voor de gemiddelde snelheid van 31,69 knopen, thans op naam staande van het Britse lijnschip „Queen Mary", te breken „Ik heb de opdracht gekregen mij aan het reisschema te houden", zeide hij. Donderdagmiddag is op de Zutphense straatweg te Apeldoorn een auto, afkom stig uit Hengelo, ter hoogte van de buurt schap „De Kar" uit de bocht gevlogen en gebotst tegen een truck met oplegger, die van de andere kant naderde. De bestuurder van de personenauto, de heer J. B. P. uit Hengelo, kreeg het stuur tegen zijn borstkas gedrukt. Ook zijn vrouw, die naast hem was gezeten, en hun beide achterin zittende kinde ren. een 24-jarige zoon en een 21-jarige dochter, werden ernstig gewond. (Van een onzer verslaggevers) Eind Juli vertrekt drs. A. Kaan, ad junct-directeur van Sociale Zaken van de gemeente Amsterdam, naar Triest om in de A-zone. die bestuurd wordt door een Brits-Amerikaanse bezettings autoriteit,. op verzoek van de Verenigde Naties de „public assistance'" te organi seren, de openbare armen- en werk lozenzorg. 1 Augustus zal drs. Kaan een begin maken met zijn werkzaamheden, die hij in negen maanden denkt te kunnen voltooien. In Mei 1953 zal hij weer naar Nederland terugkeren. Het kabinet-Mossadeq zal 5 Juli zjjn ontslag indienen, aldus is officieel be kend gemaakt. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Donderdagavond. Nergens minder dan in Rome wordt er een koude oorlog gevoerd, zo schre ven we twee en een half jaar geleden en we vertelden toen van de „onhoudbare" toestand, die zich voordeed in een groot renaissance-paleis in de Via Giulia in het hart van de oude stad, waar sinds vele jaren twee instellingen gevestigd waren: de Koninklijke Hongaarse Kunst academie en het Pauselijk Hongaars Priestercollege. Deze beide instellingen huisden meer dan 40 jaar samen in het enorme palazzo Falconieri, toen op een gegeven ogenblik, kort na het eind van de oorlog, de Koninklijke Hongaarse Academie van naam veranderde en „Academie van de Hongaarse Volksre publiek" kwam te heten. Van dat ogen blik af werden de bewoners van de tweede verdieping (de Hongaarse pries ters) en de bewoners van de andere verdiepingen (Hongaarse communisten) eikaars vijanden. Er kwam een „ijzeren gordijn" in Ro me, omdat de Hongaarse communisten al het mogelijke gingen doen om de priesters uit het paleis te verdrijven. Zij maakten grote moeilijkheden voor iedereen, die zich naar de tweede ver dieping wilde begeven. Thans is er op instructie van de Hon gaarse regering een ultimatum afgeko men, dat vandaag vervalt. Alle Hongaar se priesters zullen zich in het college bevinden en zij zullen geen stap wijken. De vice-rector verklaarde, dat hij en de zijnen alle middelen zullen gebruiken om zich tegen deze aanval te verzetten en dat zij zo nodig de politie zullen ver zoeken, tussenbeide te komen. BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13-939 Het grootste schin ooit in Amerika gebouwd, de 53.300 ton metende liner „United States", is gisteren uit de haven van New York viitaevaren voor zijn eerste reis naar Engeland. Een enorme mensenmenigte deed het schip, dat Dinsdag in Southampton verwacht wordt, uitgeleide. Men houdt er rekening mee, dat het het record van de Queen Mary", die met een overtocht van 3 dagen, 20 uur en 42 minuten de befaamde blauwe wimpel veroverde, zal trachten te breken. In de plooien van het kleed I van het geluk schuilt het leed Voor zijn huisje aan de oever van de Arno zit Guido Bartoloni en kijkt peinzend rear zijn brug zijn eigen brug over de rivier. En hij denkt aan de dertig ja ren van moeizaam zwoe gen, waarin hij het geld voor deze brug bij elkaar heeft gespaard en aan de twee jaar, gedurende welke hij haar met eigen handen heeft gebouwd. Guido werd jn een stormachtige Meinacht in 1899 op de rivier zelf ge boren. Zijn moeder had niet gewild, dat zijn va der, de veerman, in dit noodweer alleen zou gaan om een paar passa giers in zijn roeiboot over te zetten. En midden op de rivier zag Guido het levenslicht. Toen zijn vader gestitr- ven was, nam Guido de veerdienst over. Het was zwaar werk de mensen over de rivier te roeien en Guido zon op midde len om het zich wat ge makkelijker te maken. Met behulp van een ka trol en enkele honder den meters touw slaagde hij erin, zijn boot te be dienen. terwijl hij zelf aan de ene oever bleef staan. Maar ook dat werk zou nog te zwaar zijn als hij oud en zwak geworden zou zijn, Een brug moest hij hebben, waar zijn klanten over heen kon den lopen tegen een be taling van een kleine vergoeding. Er zijn geen bruggen tussen Florence en het ongeveer 30 km. meer oostwaarts gelegen Rig- nano, en het huis van Bartoloni staat midden tussen deze beide plaat sen in. In dertig jaren van zware arbeid had Barto loni ongeveer 400.000 lire (bijna 2500 gulden) weten te sparen. Hij tekende een brug en ging naar de dienst van publieke wer ken te Florence. Men lachte om de tekeningen van deze man, die slechts drie jaar op de lagere school was geweest, en zond hem heen. Van die dag af ging Guido in heel Toscane op zoek naar metaalafval om zijn brug te bouwen. Hij kocht stukken van oude rails, in de oorlog ver nielde hangars en sloop materiaal van vernielde fabrieken. Zo goed als al zijn spaarcenten legde hij daaraan ten koste en een vriend wist bij een plaat selijke bank een lening voor hem te krijgen. Bijna altijd op zijn een tje werkend groef Guido twee grote kuilen in de grond, waarin hij zijn rails overeind zette en die vervolgens aanplempte met cement, De rails wa ren de pijlers voor de brug. Van een oud kabel baantje bij Giombino kocht hij ettelijke meters stalen kabel en toen be gon hij, zittend in de ruimte op een stoeltje dat aan de kabels hing, te werken. Hij werkte lan ger dan twee jaar. Einde lijk was de brug klaar. Hij riep zijn vrouw en vroeg haar een fles rode chianti te brengen. Zij dronken er ieder een glas van en hij stortte de rest bij wijze van doopsel uit over de nieuwe brug. Publieke werken stuur de een paar ambtenaren, die de sterkte van de brug onderzochten en haar goedkeurden voor voet gangers. En thans zit Guido voor zijn huisje ën neemt het bruggeld in ontvangst: 15 lire (ongeveer een dub bei tje), van voetgangers en 80 Ure van meegevoerde mo torscooters en fietsen. Hij kan er nu zijn ge mak van nemen. Drie jaar na de bouw had hij zijn kosten er al uit plus gen kleine auto. De brug be looft hem een behoorlijk inkomen voor zijn oude dag. Verwachting tot Zaterdagavond: Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Kans op enkele buien, maar ook op vele plaatsen zonneschijn. Iets warmer. Zon: 4.28—21.01 Maan: 19.48—1.31 (Van onze parlementaire redacteur) De bespreking over het ontwerp- regeringsprogramma, die dr. Drees Don derdagmiddag gehouden heeft met de fractieleiders Donker, Romme, Schou ten en Tilanus, heeft tot kwart over zes geduurd. De heren zijn overeen ge komen Maandagochtend om kwart over negen opnieuw samen te komen. Voor die tijd zullen zij hun fracties raadple gen. Zonder dat men eigenlijk kon aange ven waarom, heerste er gistermiddag na afloop van de bespreking in de om geving van de formateur een gematigd hoopvolle stemming. Het is echter nog veel te vroeg om enige conclusie te trekken. De woordvoerder van de formateur heeft medegedeeld, dat het wel duide lijk is, dat gestreefd wordt naar een ka binet op zo breed mogelijke basis. Hoe breed hij die basis op 't ogenblik mo gelijk acht, is voor ieder waarneembaar. Óp de vraag of gedurende de besprekin gen met de vier fractie-voorzitters ook over de verdeling der ministerszetels gesproken is, bleef hij het antwoord schuldig. Op een verdere vraag, of het concept-program ook is toegezonden aan óe heer Oud, antwoordde de woord voerder. dat hem niet bekend was, dat zulks is geschied. De Tour heeft gisteren veel aan onze landgenoten te danken gehad. Alle verhitte belangstellenden die zich m de buurt van de „cols" hadden verzameld, werden namelijk vergast op een agressiviteit zonder weerga van twee Hollandse rennertjes, die zij nog nooit in het illustere Tour-gezelschap 'hadden ontdekt. Goed, Jan Nolten is geen on bekende, sinds hij de interesse voor zijn jeugdige persoon tijdens de Route 'de rance heeft doen ontwaken. Maar de supporters-in-het-berggebied stonden of zaten met bepaald op een blonde Lim burger te wachten, waarover zij tijdens efjl ronde van amateurs zoveel in Equipe" hadden gelezen. Tot verba zing van iedereen en tot groot genoegen van Jacques Goddet die een uitge sproken voorkeur heeft voor alles wat verrassend genoemd kan worden ver wees Jan Nolten zijn concurrenten-met- heel-grote-namen echter naar een be scheidener plan, wanneer het de bestij ging van .een nijdige bergrug betrof. Na afloop verklaarde hij langs zijn neus weg, dat er wat weinig bergen in deze etappe waren geweest. Anders was hij namelijk op zijn eentje doorgegaan zoals het voorspel tot een overwinning met voorsprong heet. Op pagina l kan ae lezer uitvoerig vinden, hoe Nolten zijn derde plaats in broederlijke combi- natie met Roks veroverde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1