Ziekentriduum plechtig gesloten TRAGISCH GEBEUREN GROTE BRACHT ONTSTELTENIS @ESSI aid 5 „Ge zult de vreugde nog lang in u meedragen' AGENDA Boottocht Beverwijk Ballets Jooss in Bloemendaal Yisserijgolf GOBELIN MEUBELSTOF 95 Orgelbespelingen in oude Baaf óók voor Haarlemmers LAATSTE BEURSDAG GISTEREN IN „FLORA" GEHOUDEN, Woorden van lof voor fam. Van Dril m VRIJDAG 4 JULI 1952 PAGINA 2 Arrestant in Haarlem ontvlucht Kort daarna weer gepakt VERKOPINGEN Bijzondere uurwerken van Heemstedenaar Triniteitslyceum GEERT HOOGEYEENs Indonesisch voertaal op hogescholen Nederlands geen leervak meer op middelb. scholen R.K. HANDELSAVOND. SCHOOL BENNEBROEK IN DE BUSDIENST HAARLEM—LEIDEN Voor Herw. Levens kracht en Santos Geen collecte-moeheid TiEiiRA- BRUIN -GROEN Burgerlijke Stand Veelzijdige programma's van onze stadsorganist George Robert AANRIJDINGEN HILLEGOM R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek AHeffe overtroeven Uitvoer van fruitpulp naar Engeland Belangstelling voor fietsen-rallye Door kokende bakolie verbrand Waterstanden Kruimeldieven gegrepen Sportuitwisselïng HaarlemDerby Biljarten HALFWEG Turnkring „Haarlem" Beurs van Amsterdam Beurs van New York Gistermiddag- is dan het triduum in de Prima Primaria-kerk te Bloemendaal met een plechtig sluitingslof besloten. Liet de zon haar gouden gezicht Dins dag in overvloed zien, gisteren was er zelfs geen glimpje van haar te bespeu ren. Ondanks dit gemis zullen de 153 zieken toch wel genoten hebben van de feestelijke plechtigheid, die met innig heid en blijdschap gevierd werd. De orgelklanken ruisten langs het houten dak van de kerk terwijl volle mannen stemmen de gewijde muziek lieten jube len. Het plechtig sluitingslof werd gecele breerd door de moderator van het Wereld Ziekenapostolaat, kapelaan H. A. J. Roosen, met assistentie van rector L. Wolf en kapelaan W. Kamerbeek. Tij dens deze plechtigheid hield pater Gil- bertus Lohuis O.F.M. de feestpredicatie, waarin hij een beschouwing hield over de Moeder Gods. „Het leven van Maria is innig met dat van Christus verbon den" zo zei hij. Hij legde de nadruk op het moederschap van Maria, die niet alleen de Moeder is van Jezus, maar ook van ons. „Daarom", zo ging hij verder, „moeten wij die Moeder lief hebben". Aan het slot van zijn predicatie gaf pater Lohuis een overzicht van de vier dogma's, die de Kerk heeft uitgesproken ten aanzien van Maria. „Zo sober als het Mariadogma is, zo rijk is de Maria- devotie" besloot hij. Hierna werd het Allerheiligste door de kerk rondgedragen. Jonge bruidjes Gistermiddag omstreeks 5 uur deelde een transportgeleider van de Rijkspolitie telefonisch aan de Haarlemse politie mede, dat de 21-jarige jongeman E. A. H., die vanuit Nijmegen begeleid werd naar de strafgevangenis in Haarlem, de benen had genomen. Vanaf het station ging de tocht te voet door de stad naar de strafgevangenis, maar bij de Katrij- nenbrug koos de arrestant plotseling het hazenpad. De recherche trok er direct op uit met een radio wagen in de rich ting Penningsveer. De inzittenden acht ten het al spoedig noodzakelijk, dat een tweede wagen zou komen. Of een ge geven ogenblik zag men'een man langs de spoorlijn HaarlemAmsterdam lopen. Deze liep op een sloot of en ging daarin zijn voeten wassen. Het sigalement van deze man kwam kennelijk overeen met dat van de ontvluchte persoon. Een agent uit een van de radiowagens maakte met hem een praatje over het warme weer en nodigde hem daarna uit om in te stappen. Toen gaf de voortvluchtige zich ge wonnen. Uitslag van de verkoping van Donder dag 3 Juli in 't Notarishuis te Haarlem: Perceel Maerten van Heemskerkstraat 14 f 3500, G. v. Ophem; Florastraat 12, opgehouden f 6400. Reeds twee jaar geleden waren wij er mee bekend, dat de heer M. van Kam pen bezig was een nieuw soort uurwerk te ontwerpen, iets wat hem uit de aard der zaak als uurwerkmaker zeer wel is toevertrouwd. Thans is zijn werk ge reed en hebben we het resultaat daar van mogen aanschouwen. Er zijn twee sierlijke klokjes ontstaan, beschermd door patenten uit diverse landen. Het ene klokje geeft de dag aan, benevens de stand van de maan, terwijl het an dere een soort zonneklok is. De klokken kunnen zowel door een gwoon uurwerk als met behulp van electrische stroom worden gedreven. Met de fabricatie van een. kalenderklok is reeds een begin gemaakt. 5? vergezelden de priesters in deze majes teitelijke gang. Na afloop van de proces sie kregen de zieken afzonderlijk de zegen met het Allerheiligste. Als een danklied aan God steeg toen het „Te Deum" omhoog; vele zieken zullen het betreurd hebben, dat deze dagen zo vlug voorbijgegaan zijn. "Maar" zo sprak pastoor Beune aan het einde van de plechtigheid, „ge zult de vreugde nog lang in U meedragen". Tevens maakte hij van de gelegenheid gebruik om al degenen te bedanken, die weder om hun uiterste best hadden gedaan dit feest zo grandioos te doen slagen. Aller eerst kapelaan Roosen. die niet stilzit om het lijden van de zieken te verzach ten. Voorts alle gezonden, die uit liefde voor de zieken hun beste krachten heb ben gegeven in deze drie dagen. Het was kwart voor vier ,toen de auto's voorgereden stonden om de zieken naar huis te brengen, waarmee een einde was gekomen aan dit jaarlijkse triduum, dat altijd weer een speciaal Bloemen- daals karakter draagt. BIOSCOPEN: Rembrandt: ,,'s Nachts langs de weg", 2de week, tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u., 18 j. Palace: „Om een vrouw te behagen" tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Luxor: „Het lot speelt met Mr. Den ning", tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag: r2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Frans-Hals: „Vrouwen in angst", tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. City: „Djenghis Khan, de veroveraar", tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Lido-Theater: „Iwo Jima", tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Spaarne: „De terugkeer van Zorrow" en „Desperado's van Dodge City", tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Minerva: „Het avontuur begon in Bom bay", 2.30 en 8.15 uur, 18 jaar. Vishal: Tentoonstelling „Vrije-TijcÜ-be steding", inzendingen van Politie van Kennemerland en van gevangenen uit de strafgevangenis te Haarlem, laatste dag. Bij de gehouden eindexamens der HBS A afdeling slaagden de volgende heren: W. Bruning, P. Heeremans, G. Kostermans, J. van Maanen, W. Soel- laart, M. Taverne en A. Zwetsloot, al len te Haarlem. W. van Dijkman, F. Müller, H. Schnabei en W. Stark te Heemstede, H. Feikema te De Cocksdorp (Texel); R. Naumann te Aerdenhout; J. van Noort te Noorwijkerhout; H, Brantjes te Velsen; W. Groot te Heems kerk; W. Niesten en J. van Someren te Beverwijk; A. Posthuma te Wijk aan Zee. Afgewezen 7. Advertentie KUNT U ZICH HET GEVOEL VAN DEZE MAN INDENKEN? Nèt zo zoudt U zich voelen als U 'n auto had gekocht en een dag daarna met een BORGWARD HANSA 1500 een proefrit maakte. Maak vandaag nog een proef rit en U zult enthousiast zijn. BOllGWARD „HANSA 1500" GARAGEBEDRIJF Mr Coroelisstraat 5258 Haarlem - Tel. 16270 Nadat het Ballets Jooss het afgelopenwinterseizoen een indrukwekkende voor stelling heeft gegeven in Haarlems Stadsschouwburg, kunnen de liefhebbers van het moderne ballet dit ensemble van 24 solisten aan het werk zien in het Open luchttheater te Bloemendaal: Zowel Zondag 6 als Zondag 13 Juli treedt dit dans theater onder leiding van Kurt Jooss op. Het programma vermeldt „Le Bosquet", een ballet van Hans Züllig, op muziek van Rameau. Verder zal de „Fantasie" gedanst worden, een compositie voor twee soli en groep, eveneens van Hans Züllig, op muziek van Schubert. Twee balletten van Kurt Jooss „Bal in oud- Wenen" op muziek van Joseph Lanner, en Dithyrambusmuziek van Handel, vormen het besluit van dit programma. Bovenstaande foto is een scène uit „Dithyrambus" met Noelle de Mosa en Hani Züllig. Te beginnen met het komende college- j jaar zullen aan de hogescholen in Indo nesië de colleges in de Indonesische taai moeten worden gegeven. Alleen indien dit onmogelijk is, mag een vreemde taal, en, wel het Engels, als voertaal gebruikt worden. Hieromtrent is overeenstem- ming bereikt op de werkvergadering, die de sectie-onderwijs van het parlement en. de minister van Onderwijs over het gebruik van de Nederlandse taal op hogescholen hebben gehouden, zo ver neemt Aneta van de sectie-voorzitter, Zain Alabidin Achmad. Het Nederlands zou daardoor als leer vak op de middelbare scholen (sekolah mengah atas) overbodig worden. De settie verzocht de regering, zo spoedig 8bogeIijk een en ander in een verorde ning vast te leggen. Bevorderd van le naar 2e 44 leerlin gen. Meisjes: Ellie v. d. Berg, Corrie Flo- ris, Beppie Habraken, Anneke Hartoch (met lof), Bep Nederstigt, Ria Nieuwen- huizen, Aafje Oudshoorn, Milie Paauw, Ina Pijnaker, Adelheid v. Rooyen (met lof), Cokkie Smit, Ria v. Stijn (met lof), Toot Veldhoven (met lof), Lyda v. d. Wokker (met lof), Miep Wolters. Jongens: Peter Alles, Peter Beelen, Jozef de Bie, Piet Bergkamp, Martien Blommesteijn (met lof), Hens Boesmans, Frans Booms, Piet Drommel, John. El- dring, Harrie Fortgens, Henry Geeraths (voorw.), Herman Goedemans (met lof), Bernard v. d. Ham, Bart Heemskerk, Carel Huijsmans, Carel v. d. Linden (met Lof), Jan Nederstigt, Hennie Rees (met lof), Ton Roekens, Jan Rutte, Sjaak v. Sonbeek, Herman Santen (met lof), Wim Slicht, Gerard Stokman, Nico v. d. Velde (met lof), Henk Veldhuizen, Gerard Veldhuijzen, Bertie Zethof, Jan Zwarter. Herexamen Eng.: G. v. d. Pauw- Kraan. Bevorderd van 2e naar 3e 28 leerlin gen. Meisjes: Vera Boots, Coby Hoogzand (met lof), Riet Jimmink, Jean de Jong, Jo Kaasenbrood (met lof), Thea Koene koop, Corry Meijer, Leny v. d. Meij (met lof), Nanda Pieters. Vei-a v. d. Putten, Ria Schelvis, Hanny Schouten, Annie Tesselaar, Riet v. d. Wiel. Jongens: Cees Blom (voorw.), Cees Ton Driessen, Nico Duijn (voorw.), Theo v. d. Geest (taak Nederl.), Guus Kun- keler. Jan Mekenkamp (voorw.), Theo Mes, Ton Meijer, Reinier Pannekeet, Jan v. d. Riet, Cees van Roode. Bevorderd van 4e naar 5e 13 leerlin gen. Talen-richting: Jean Habraken, Han- nie Honschooten, Anny v. d. Reep, Ineke de Rooy, Thea Thoolen, Marian v. a. Voort, Joop Weijers, Ton v. d. Berg, Bram Haak, Piet Knijff, Martien Met- zelaar, Herman Rutte, Jos v. d. Weiden. Naar de Boekhoudrichting 21 leerlin gen. Jopie v. d. Aar, Corrie v. d. Linden, Ans Paauw, Marijke Santen, Nico Alles, Willie de Bie, Wim van Boxtel, Piet v. d. Burgt, Eef Bijnedorp, Hans Geuke, Jan v. d. Goes, Cees Hoenderdos, Ton Kaandorp, Piet v. d. Post, Piet Ruigrok, Wim Steenbeek. Jan Tol, Piet Veldt, Piet Vermunt, Wim Versteeg, Ad van Wieringen. De uitslag van de eind-examens van de 3- en 5-jarige opleiding is nog niet bekend. Met ingang van de winterdienst zal Bennebrcek opgenomen worden in de lijn HaarlemLeiden. Om de andere dienst op deze lijn is een bus geprojecteerd, die door de Ben- nebroekerlaan zal rijden, waardoor deze gemeente een betere verbinding krijgt. Uit de richting Leiden rijden de bussen via Bennebroekerlaan, Glipperweg in Heemstede door de gemeente Heemstede naar de Blauwe brug, waar zij de Haar lemse Dreef zullen volgep. Tegelijkertijd geldt' ook voor de ge meente Heemstede een zodanige wijzi ging, want door de van Merlenlaan zal voortaan dan ook een bus rijden. Deze belangrijke verbetering zal nog meer gaan betekenen, wanneer deze bussep ook voor locale passagiers beschikbaar zijn. Op Zaterdag 5 Juli wordt de openbare en Zondag 6 Juli aan de kerken de bijzondere speldjesdag voor Herwonnen Levenskracht van de Katholieke Arbei dersbeweging en Santos van de R.K. Middenstandsbeweging gehouden. Voor deze verenigingen is dit een belangrijke gebeurtenis. Van de opbrengst hangt af, of zij op dezelfde wijze en in dezelfde omvang hulp zal kunnen verlenen voor de uitzending van haar patiënten naar het sanatorium Berg en Bosch, andere sanatoria, ziekenhuizen, of zij haar steun kan voortzetten aan de thuisverpleeg- den en of zij evenveel rustbehoevende moeders kan blijven uitzenden. De opbrengst van de Speldjesdag in 1951 in geheel Nederland was f 150.000. Er is f 850.000 nodig om in de ver- pleegkosten te voorzien. Het bestuur hoopt dit jaar op 2xf 100.000. Men hoort wel eens zeggen, omdat er zoveel gevraagd wordt, zoveel collectes sijn, dat ons volk en ook de collectrices en collectanten een zekere collecte moeheid vertonen. Is dit zo? Wij gelo ven het niet. Wat de collectanten be treft, staat er overal in Nederland weer een geheel legertje meisjes en jongens, vrouwen en mannen klaar om de giften in te zamelen. En het vrijgevige publiek? Is dit col lecte moe? Of gevensbereid? De statis tieken maken uit, dat er bij gelegenheid van openbare geldinzamelingen zeer veel wordt gegeven. Dat dubbeltje of kwartje, dat men in die collectebus werpt, beschouwt men als een noodza kelijk, desnoods wekelijks, offertje om de helaas nu eenmaal bestaande vele noden te lenigen. Deze dubbeltjes en kwartjes vormen samen een kapitaal, op bewonderenswaardige wijze bijeenge bracht enerzijds door de inspanning van vele collectanten, anderzijds door de offerbereidheid van tienduizenden land genoten. Met de grotendeels bijeengebrachte dubbeltjes en kwartjes bouwde Herwon nen Levenskracht het prachtige sanato rium Berg en Bosch te Bilthoven, ver pleegde er duizenden patiënten, die teruggegeven aan gezin en maatschappij hun levenstaak weer konden vervullen Omdat de collectanten dat weten, zijn zij niet collecte-moe. Integendeel, zij zullen het publiek vol vertrouwen met opoffering van hun tijd en met het ge ven van hun persoonlijke toewijding graag de collectebus voorhouden. De besturen van Herwonnen Levens kracht en Santos, die nooit tevergeefs een beroep op U doen, zullen ook nu zonder enige twijfel ervaren, dat van collecte-moeheid bij dd „echte" gevers geen sprake is. De „echte" gever inte gendeel is verheugd, dat hij op deze simpele wijze een dubbeltje of kwartje in de bus een medestrijder wordt tegen de tuberculose. Het plaatselijk comité Herwonnen Levenskracht Het plaatselijk comité Santos Een tragisch gebeuren heeft, zoals op de voorpagina wordt gemeld, een scha duw geworpen over de boottocht voor Ouden van Dagen van Beverwijk. De beste stemming waarin de oudjes gistermorgen, ondanks het sombere weer, vertrokken waren, daalde terstond teen het ongeluk met de stuurman ge beurd was. Alle lof voor de heren van het comité, die, hoewel ze de gedrukte stemming niet kenden wegnemen, wisten te bereiken, dat geen paniek onder de oudjes uitbrak. Zij hebben hen weten te kalmeren, o.m. met de mededeling, dat de overboord gesla gen stuurman nog in leven was. Later bleek, dat het merendeel van de Ouden van Dagen toch was ingelicht en te Be verwijk vernam men het droeve nieuws reeds enkele uren voordat de boot weer thuis was. Veel lof verdienen ook de leden van de Rode Kruistransportco- lonne, die practisch voortdurend in touw waren. De boot was nauwelijks vertrok ken of een der dames liep een breuk op. Verder waren er, tengevolge van het zeer ruwe weer vele zeezieken, terwijl het tragische gebeuren met de eerste stuurman op vele oudjes een slechte invloed had. Nadat men erin was geslaagd het lichaam van de stuurman te vinden, heeft men de tocht naar Marken voort gezet, omdat men dit eiland eerder zou kunnen bereiken dan Amsterdam en om de oudjes niet al te zeer te verontrusten. Op Marken kwam geneeskundige hulp aan boord en hebben politie-autoriteiten proces-verbaal opgemaakt van het ge beurde. Opnieuw werd kunstmatige ademhaling toegepast, geruime tijd zelfs, en injecties werden toegediend, mocht niet meer baten. Het Veel later dan was uitgestippeld heeft men nadat het lijk van de eerste stuurman van boord was gehaaid de terugtocht aanvaard. Om even voor acht uur was men in Beverwijk, waar auto bussen en vele particuliere auto's gereed stonden om de oudjes het was intus sen noodweer geworden zo snel mo gelijk naar huis te brengen. Het is dus een ramptocht geworden, die meer nog dan de Ouden van Dagen vanzelfsprekend is het meeleven met de familie van de omgekomene en met de bemanning van de „Veluwe" zeer groot het altijd zo actieve comité ge troffen heeft, dat ieder jaar de Oudjes een heerlijke dag bereidt en ook nu alles op alles had gezet om het hen zo prettig mogelijk te maken en een resul taat zag, dat hen met ontzetting heeft vervuld. Het vertrouwen in het comité blijft ongeschokt, het heeft op deze dag alles gedaan om de oudjes in rustig evenwicht te houden, zodat ze geen na delige gevolgen hebben van deze tocht. Het spreekt vanzelf, dat alle muziek en feestvertoon -leden van de Bever- Met het dalen van de temperatuur «tijgt in de afslag te IJmuiden de belangstelling voor de aangevoerde vis. De handel durft weer wat voorraad te nemen en zo zag men Donderdag de prijzen al weer iets oplopen. Het waren nog geen daverende sprongen, maar hier en daar werd toch reeds aardig winst geboekt vergeleken met Woensdag. Zo liep de wijting op van de opvangprijs van 8.— per kist naar 14.—. Kleine kustschol, ruim aangevoerd door de aan wezigheid van veie kustvissers, ging ook vlotter van de hand. Schol 2 van de snurre- vaadvisserij varieerde weer van 23.— tot f 20.per kist en schol 3 ging van de hand voor f 15.tot 13.per kist. Makreel was van uiteenlopende kwaliteit, in de prijs van f 16.tot 13.— per kist merkbaar. - Ook de tongsoorten kregen meer belangstel ling. Grote tong bracht 2.50 tot 2.45 per' kilo en de overige soorten varieerden van f 1.65 tot 1.35 per kilo. Grove slips kwa men weer boven een gulden uit en zelfs gingen enkele partijtjes weg voor f 1.12 per kilo, zodat hier een winst van 0.20 per kilo werd geboekt. De tarbot bleef nog goedkoop. De mooiste soorten deden niet meer dan 1.30 per kilo, maar de doorsneeprijs was 1 1.20 tot 1.15 per kilo. De motortrawler Medan IJM 57, die Don derdag aan de markt was, kwam aan de spits te staan met een besomming van t 13.000.voor een reis van 13 dagen. Heel wat minder fortuinlijk was De Hoop IJM 73, die ongeveer 200 kisten vis meer had, doch desondanks niet hoger kwam dan 7800.Naar verhouding deed de Antje Rp 15 het dan nog beter met een besom ming van 6700.voor een reisje van 8' dagen. Maar royaal was deze uitslag even min. De enige vertegenwoordiger van de loggervloot, De Vrouwe Jacoba KW 122, maakte een besomming van 1560. Voor de Vrijdagmarkt werd van de traw- lervloot de Schoorl IJM 39 verwacht. Dit schip vertrok de vorige week Donderdag wijkse Harmoniekapel maakten de tocht naar zee en Woensdagavond had hij ruirp mee achterwege is gebleven na dit tragische gebeuren. Waren de weersom standigheden als Dinsdag geweest, toen de 900 kinderen hun boottocht met de „Plan West" maakten, dan zou het een ideale tocht zijn geworden. Voor de oudjes een aanleiding het volgend jaar niet tenge volge van tie schrik van gisteren weg te blijven. De herinnering aan vele eerdere tochten mogen hen daarbij helpen de ramp van dit jaar te doen vergeten. fe'DI IICCTP A Advertentie KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 „Berg en Bosch" is uw Sanatorium. Het staat bekend als het beste. Het moet dit blijven! Hoe? Door een milde bijdrage op de Speldjesdag van a.s. Zaterdag. GEBOREN: E. A. T. Weber—Holla, z; L. SmitKoster, z; N. VechtAbuys, z; S. M. BloemendalClarke, z; M. Tuinstra—Boomhouwer, z; J. Mica—De Boer, z; W. C. A. Tootenvan der Wouw, z; T. Reichenfeldvan Braam, d: F. van EekHalderman, d; W. G. KoekZegwaart, d; M. Rienksten Klooster, d. GEHUWD: G P. J. Alders en E. J C. Kuijper, H, Elskamp en M. C. Vige, M. R. van Essen en C. E. de Boer. OVERLEDEN: C. C. van den Booren van der Riet, 77 j., Gasthuissingel; J. E. M. Dikmans, 54 j., Gasthujsvest; C. van OckenburgMaaskant, 85 j., Vel- serstraat; H, van Dijk—Weppeïink, 71 jaar, Dinkelstraat Sedert enkele weken worden wederom van gemeentewege in de Grote of St. Bavokerk de traditionele orgelbespelin gen gegeven. Tot half Augustus door de stadsorganist George Robert, daarna door vooraanstaande kunstenaars ook van buiten Haarlem. De programma's, tot nu toe door George Robert uitgevoerd, zijn veelzij dig, met kerinis en smaak samengesteld. Opvallend is de aandacht, die aan het werk van éigen componisten wordt be steed. Op elke bespeling hoort men oude en/of nieuwe 1 'Nederlandse orgelwer ken. Tot nu toe o.a. van Albert de Klerk, Strategier en Hendrik Andriessen Choral IV in de uit 1951 daterende tweede lezing, waardoor menig detail fijner is uitgewerkt, de grote liin ech ter volkomen is behouden en op de komende programma's zullen o.a, voor komen: „Suite in modo conjuncto" van dr. Anthon van der Horst, het vorige jaar door de componist geïntroduceerd op het slotconcert van de improvisatie wedstrijd en in eerste uitvoering de „Sonata da chiesa" van Bop van Mar ken, een vierdelig werk, daterend uit 1950: Het is te hopen, £at de optre- mooie contrastwerking tussen de on derdelen, zeer speciaal voor groot or gel geschreven en de organist de gele genheid gevend niet alleen zijn tech nische gaven, doch bijzonder zijn re gistratiekunst te tonen. Van de Franse 17-eeuwse componist liet Robert ons een viertal kleine stuk ken uit een orgelmis en uit een Ncël horen. Kleinkunst van het fraaiste genre, uitmuntend geschikt om tussen dé meer omvangrijke nummers te woruon voorgedragen. Hiertoe behoorden be halve bet genoemde Choral een kort opgebouwde, goed sprekende Fuga van Buxtehude, de Suite Gothique van Boëlmann, waarvan de höekdelen het meest imponeren, César Franck's aan trekkelijke Pastorale" en het „Prière" van Jos. Jongen, voor zijn tijd tame lijk modern. Onze stadsorganist draagt dat alles met muzikaal inzicht voor, kent zijn hoogst waardevol instrument in alle opzichten en heeft dientengevolge zijn publiek, waaronder zich een goed te ken gehele schoolbevolkingen be vonden, een uur van echt kunstgenot verschaft. Deze orgelbespelingen zijn niet alleen voor toeristen, docji ook voor 700 kisten dichte makreel aan boord. In het belang van een goede kwaliteit gaf de rederij er toen maar de voorkeur aan er een korte reis van te maken. Van de log gervloot was Donderdag op de thuisreis de Java KW 159. Tot en met Donderdag werden nog geen berichten ontvangen van de trawlers, die aan de Zaterdagmarkt zullen komen. Wel meldde zich de nieuwe trawler-logger Cor nelia Maria SCH 135, die vorige week V/oensdag voor zijn eerste reis naar zee ging onder commando van schipper Cor Korving. De vangst bestaat uit bijna 450 manden vis, namelijk 250 manden makreel. 50 manden radio, 50 manden wijting, 40 manden kabeljauw en gul en 50 manden diversen. Van de traWlervloot ging Donderdag de Mary IJM 61 weer naar de visserij. De Poolse logger SMI 102, die een lading ge zouten haring in de bunker loste, is even eens Donderdag weef naar zee gegaan. De vangsten van de trawlers zijn de laatste dagen niét royaal. Enkele trawlers, die de Noord ingetrokken waren om daar wat rondvis te verschalken, hebben de moed opgegeven en wendden de 'steven weer Zuidwaarts, om het maar weer op makreel te proberen. De berichten van de makreel- viscers ziin echter ook niet meer zo gunstig. Het beeld is tenminste zeer wisselvallig. Zo komt van de een de melding een goede trek gedaan te hebben en de volgende keer is 't resultaat practisch nihil. Men verwacht daarom geen stormloop van rondvis- en ma- kreelaanvoeren in de komende dagen. Daar- entegen heeft men wel goede hoop op de kustvissers, die de laatste dagen goede trek ken schol en tong hebben gemaakt. De motdrlogger Yolande SCH 343 van de N.V. Rederij „Unie" te Scheveningen is naar Noorwegen verkocht. Het ligt in de bedoeling, dat de logger nog deze week naar zijn nieuwe eigenaar in Noorwegen, de rederij J. Fllingsen en Kelmik te Hei land, vetrekt. De logger werd in 1915 ge bouwd en oefent dus reeds 37 jaar de vis serij uit. Van de haringdrijfnetvisserij kwam in IJmuiden binnen de motcrlogger Martens- hoek IJM 283 met totaal 394 kantjes, waar van 71 eigen vangst, 25 van de IJM 75 6 van de IJM 74, 7 van de SCH 353, 22 van de SCH 107, 9 van de SCH 36, 14 van de SCH 51, 41 van cle KW 3, 13 van de KW 6, 9 van de KW 14. 20 van de KW 23, 62 van de -TÏW 47; 1' v—cl~ KW 54, 38 van de KW 73 én 45 van de KW 147. Hiervan v/ercen H9 kantjes naar Katwijk vervoerd om daar verkocht te worden, terwijl de rest in een koelhuis te IJmuiden werd op- geslagen. Donderdagavond omstreeks kwart over negen hgd op de hoek van de Jan de Braystraat en Schotersingel een aanrijding plaats tussen een auto en fiets. De oorzaak was dat de 23- jarige wielrijder J- B. uit Haarlem geen voorrang verleende aan de van rechts komende auto. J B. kreeg een lichte hersenschudding en een ge- 'ro1 Op last van een aan- kheusde énkel. aende gast-organisten het goede lemmers! Of bezoeken onze stadgenoten voorbeeld van Robert zullen volgen. in lmn vccantie alleen de orgelbespe- Het programma van Donderdagmid- j lingen 'in andere plaatsen Haar- I wezlge dokter werd hij per ziekenauto naar de St. Joannes de Deo vervoerd. dag sloot af met het sterk impone rende Choral I van Hendrik Andries sen. Een werk, goed opgebouwd, met Wat een herinneringen dringen zich op aan de in „Flora" gehouden beursdagen. Boeree, Gerard, Bohtje,^fajef Braakhuis, I Allereerst de voor-oorlogse! De oude heer van Dril daar aan de ronde tafel en rond die tafel de beursnotabeien. Een gezellige beurs was het in die dagen en het zal wel waar zyn dat het er vol was, maar, zo vragen we ons af, wat is een beurs waar het ni^t vol is? Zo was het echter "niet altijd geweest. In de jaren voor de eerste' wereldoorlog kwamen er op een beursdag niet zoveel mensen. De fiets was de oorzaak dat er zo langzamerhand meer bezoekers kwamen en het is wel gebeurd dat er in die jaren na 1918 een paar honderd rijwielen op de binnenplaats van Flora gestald waren. Toen kwamen de motorrijwielen en er kwamen bezoekers uit meer afge legen plaatsen, Limmen, Alkmaar, Bergen en andere plaatsen waar in die tijd ook reeds bollen geteeld werden. Aanwinsten: Dr. W. Bennink S. J.: Al- berdingk Thijm, kunst en karakter; J. C. Bloem: Quiet though sad, gedichten; J. C. Bloem: Sintels, gedichten; Lcdewijk van Deyssel: Gedenkschriften 1864—- 1924; Dr. Gert Karsten: 109 jaar Neder landse philologie. M. de Vries en zijn school; K, ter Lana; Letterkundig woor denboek voor Noord en Zuid; D. de Lan ge: Het verschijnsel Charles Dickens. Een poging tot begrijpen; Algemene litera tuurgeschiedenis. Dl. 5. Prof. dr. Jos. J. Gielen: De moderne tijd; Dr. Karei Meeuwesse: Jan Luyken als dichter van de Duytse Lier; Dr. H. W. van Tricht; P. C. Hooft. Er werd in die jaren ook nog geveild in de zaal van Flora. Dinsdags bracht men de bollen en Woensdags werden ze geveild. De veilingen zijn echter ver huisd naar Lisse en de beurs vanaf he den naar het nieuwe gebouw aan de Vosselaande beurs bleef dus in Hillegom en al was het duidelijk waar neembaar dat er onder de oude getrou wen met weemoed afscheid werd geno men van de zó bekende en geliefde om geving, dat de nieuwe beurs in Hillegom blijft en „Flora" er evengoed nog zal zijn deed het afscheid nogal gemakkelijk dragen. Voordat er een beurscommissie was werd er gesn éntree geheven en iedereen kon er zijn waren te koop aanbieden Er waren toen, evenals nu, personen di» deze vrijheid misbruikten en deze per sonen werden op de Haarlemse beur» geweerd. Er was geen mogelijkheid ze in Hillegom buiten de deur te houden, waar ze echter grote afbreuk deden aan de goede, naam van de Beurs- Het was de heer W. van Dril die aan de bekende ronde tafel het idee opperde, om een commissie te vormen die de bevoegdheid zou hebben om dergelijke nadelige klan ten te weren en de toegang tot de beurs te beletten. Zo ontstond in de herfst van 193-3 de beurscommissie, die in December van dat jaar werd gesticht. Er werd besloten een zeker entrée te heffen er de heer Van Dril een bedrag van f 7.50 te Detalen als huur voor de zaal! En zo is het altijd geweest. Op de laatste beursdag in Flora waren er gis teren nog meer bezoekers dan anders. De voorzitter van de beurscommissie, de heer D. van Egmond, heeft het nog eens duidelijk gezegd; de familie Van Dril heeft de beurs onderdak verleend gedurende een halve eeuw en de beurs commissie gedurende bijna 20 jaren ter zijde gestaan op de meest spontane wijze voor een zeer geringe vergoeding. Nooit was haar iets te veel en er werd steeds met de wensen van de commis sie zo mogelijk rekening gehouden. Er was dan ook een zeer prettige samen werking gedurende al die jaren en daarom bracht spr. c!e familie Van Dril hartelijke woorden van dank voor alles wat zij voor net Bloembollenvak had gedaan. Het was tenslotte een noodza kelijk iets dat verhuizen en als zodanig een Hillegoms en bollenvakbelang, al dus de heer Van Egmond, maar Flora en haar directie had haar tak correct uitgevoerd. Zo was het op de laatste dag in Flora! Advertentie zegt de kaartspeler De Engelse regering heeft enige ver lichting gebracht in moeilijkheden rond de uitvoer van Nederlandse vruchten- pulp, door hst beschikbaarstellen van een bedrag van voorlopig 150.000. pond voor de invoer van pulp van frambp- zen en zwarte becsen, waar men in ons land mee vast zat. Van zijn kant heeft de Nederlandse tuinbouw maatregelen genomen om de binnenlandse afzet van Engelse kasto- maten niet te verstoren. Voor de fietsen-rallye, welke Zater dag vanuit IJmuiden wordt gehouden, blijkt grote belangstelling te bestaan. Tot Donderdagmiddag waren in totaal 134 deelnemers ingeschreven, namelijk 61 voor groep A en 73 voor groep B. In de eerste groep rijden de dealne mers van 11 tot en met 13 jaar, in d? tweede die van 14 tot en met 16 jaar. De route voor groep A. leidt naar Spaarndam en bedraagt in totaal 21 km.; die voor groep B. heeft zowel het IJmuidense als het Bloemendaalse strand in het parcours, dat 27 km. lang is, opgenomen. De deelnemers vertrekken tussen 2 en 3 uur vanaf het nieuwe Herv. Jeugdgebouw aan de Rijnstraat te IJmuiden-Oost. Zij krijgen een route beschrijving mee en moeten met nor male fietssnelheid rijden. Langs de route zijn tijd-contröles opgesteld, waar zij hoogstens 5 minuten te vroeg of maximaal 5 minuten te laat moeten passeren. Is het verschil groter, dan krijgen zij evenveel strafpunten als het verschil in minuten meer dan 5 be draagt. De deelnemers in groep A hebben een verplichte rust in Spaarn dam, die in groep B. moeten in Bloe mendaal rust houden. Ongeveer 5 uui kunnen de eerste deelnemers aan het punt van uitgang terugverwacht wor den. De 15-jarige J W. M., opvarende van de motorlogger Martenshoek IJm. 283, zette een pan met kokende bakolie op een andere plaats. Hij kreeg daar bij een golf olie over zijn rechter arm en pols, waardoor hij brandwonden in de tweede graad opliep. De heer A. P Bakker verleende de eerste hulp. Zaterdag 5 Juli Hoog water: 1.09 u. en 13.46 u. Laag water: 9.04 u. en 21.45 u. O. K. De Velsense recherche heeft een 21- jarige metselaar uit Haarlem aange- houden terzake diefstal van 24 meter rubberslang vanaf een bouwwerk aan de Rijnstraat te IJmuiden. De man heeft een bekentenis afgelegd en is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Op hei terrein van de N.V. J3reed- band werd ongeveer 15 kilo afvallpod weggenomen door een electro-monteur uit Leiden. De man is door de terrein bewakingsdienst aangehouden en aan de recherche overgegeven. De Commissie Sportuitwisseling deelt ons mede, dat de uitwisseling met Lyngby in Denemarken dit jaar helaas geen doorgang kan vinden omdat van Denemarken uit grote groepen sport mensen naar Helsinki gaan voor een bezoek aan de Olympische Spelen. Voor de Commissie is deze gang van zaken even teleurstellend als voor de ongeveer 100 deelnemers en deelneem sters die zich reeds voor deze reis had den aangemeld. Daar ook van Deense zijde het niet doorgaan van deze uit wisseling ten zeerste wordt betreurd, is met 't organiserend comité te Lyngby nu de afspraak gemaakt om reeds in September a.s. de plannen voor 1953 vast te stellen. De reeds traditioneel geworden uit wisseling met Derby m Engeland zal plaats vinden van 916 Augustus a.s. Sportbeoefenaren zowel als belangstel lenden kunnen zich voor deze reis nog aanmelden bij de Dienst Lich. Opv. Stadhuis vóór 10 Juli a.s. Vooral voor degenen die graag aan de re's naar De nemarken hadden will°_n deelnemen ligt bier een aantrekkelijke mogelijkheid om alsnog een prettige en sportieve va- cantie in het buitenland door te bren gen. De kosten voor Derby bedragen ongeveer f 95. Om het kampioenschap van de B.V. Hof van Holland werden gisteravond de volgende wedstrijden gespeeld: Hoek Jr. Dijkstra Duinker v. Wunnik Aufderheide Verbeek Aufderheide Loerakker iïurkmans Hoenderbos Hoek Sr. Philippo Toepoel Hurkmans Hooydonk Hoenderdos 150 270 110 110 70 90 70 110 70 60 250 250 40 70 60 60 101 270 100 110 70 36 59 110 70 52 227 250 40 69 48 60 34 34 40 40 26 26 32 32 49 49 38 38 52 52 31 31 11 41 12 20 10 4 9 17 6 7 37 44 4 6 6 8 2.97 7.94 2.50 2.75 2.69 1.38 1.84 3.43 1.42 1.06 5.97 6.57 0.76 1.32 1.54 I 1.93 Gisteravond om ha-lf negen verleen- de de 41-jari"e autobestuurder J. J. M., -l'e in de Dr. Leijdsstraat reed. geen voorrang asn zijn stadgenoot, een 45- .iarige autobestuurder, die van uit de Kritzingerstraat in Zuidelijke richting de President Steijnstraat in wilde rij den. Er entstonden geen ernstige ge volgen. De eerste bestuurder kreeg een lichte snijwonde aan het voorhoofd. Beide auto's werden flink beschadigd. Op het zelfde tijdstip ontstond een aanrijding op de Vergierdeweg hoek Eksterstraat tussen een vrachtauto en een andere auto.. De 23-jarige vracht rijder M. J. W. S. uit Haarlem reed op de Vergierdeweg in Zuidelijke richting en gaf geen voorrang aan de van rechts komende 20-iarige F. R. J. Er rijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De beide auto's werden be schadigd. Door ongunstige weersomstandigheden op 22 Juni gingen de massale turn- demonstraties van de R.K. Turnkring - „Haarlem" niet door. Deze zullen nu plaats vinden op Zondag 6 Juli des middags om 2 uur op het sportterrein aan de Bauduinlaan te Halfweg- (Niet-officiële Koersen) Vorig Opening 4/7 31/4 Nederl. 1948 3('4 pCt Ned. 1950. 3-3Va Nederland 1947 3 Ned 62-64 bel -fac Inschr GrtbK '48 3 pCt Ned Handel Mi.i eert. A.K U Nieuwe A.K u Van BerKels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert. Unilever cert. Unilever nwe. Ned, Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N Stoom b Mij Ned. Scheepv Unie H V.A Dell Mi1 eert exdiv. 7(4 pCt. slot 87% 88% 89% 91% 89% 149»!, 136% 132 91 111 137% 1401,4 170V4 163% 192 149 317% 78 >,4 155 12-3% 122» 4 97% 76% 89» 4 165t 149 320% 79'4 120 981,4 76 Anaconda Coppe Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 2/7 45T4 51 58% 14»,4 79 64% 22»/4 26% 41% 81% 83% 6214 24 40 3/7 4574 50% 78% 62% 58% 14% 79% 65 22»,4 26 2 41% 80(4 83'4 61% 24% 3974

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2