Jeugd krijgt in de Kennemerduinen grote piasvijver OPLEIDING IN DE HENGELSPORT 12 ha. bosterrein vrijgegeven voor dwalen en verkennen Mr. Van Walsum geïnstalleerd OP ZOEK NAAR ZEELT Het éne konijn op vogeleiland Zes personen nog in arrest VRIJDAG 4 JULI 1952 Na moord te Haarlem Als burgemeester van Rotterdam Oude man door tram gegrepen en gedood Toen de provincie Noord-Holland en de gemeenten Amsterdam en Haarlem be sloten „De Kennemerduinen" te kopen, zaien twee bedoelingen voor: een onvol prezen duinterrein als natuurreservaat zeker te weten en de massa der steden een uitgebreid recreatieoord te schenken. Hel gevormde stichtingsbestuur be noemde ir. Roderkerk tot directeur en deze begon allereerst met het aanleggen Van paden en het toegankelijk maken van uitkijkposten op de mooiste duintoppen in het gebied. Verleden jaar kochten 76.000 personen een toegangsbewijs, van wie 20.000 in de eerste helft. Thans zijn to-1 1 Juli reeds 50.000 entree-bewijzen afge geven, waaruit blijkt, dat het te bereiken doel naderbij komt. Intussen is in de exploitatie een grote verandering gekomen. Naast de twee kam peerterreinen „De Lakens" en „Liguster" zijn de zomerverblijven „Schuitegat" Ingericht; drie speelweiden kwamen gereed en Zondag zullen er nog twee bij komen in de meest bezochte gebieden, n.I. achter he'1 openlucht-theater en ten Westen van de schietbanen. Het belangrijkste is echter, dat ruim 12 ha. bos aan het zogenaamde Koevak, in de nabijheid van het parkeerterrein tegenover de Watertoren aan de Zeeweg, voor vrij verblijf wordt opengesteld. kenis moet worden. Verleden jaar is ruim 200.000 m3 zand verplaatst en dit najaar zal het meer nog wat vergroot worden, waardoor opnieuw 60.000 m3 zand te vervoeren is. De vogels heb ben intussen het eiland al ontdekt. Zij voelden bij intuitie, dat het daar bij zonder veilig was om te broeden en de een moet het aan de ander verteld heb ben. Twintig paren visdiefjes, eerst overal verspreid, hebben er een kolonie gevormd, de zeer zeldzame bergeenden (groot en gekleurd met wit, groen en oranje! zijn er met veertienen naar toe gekomen, de tureluur is er in zijn element en enkele lepelaars maakten reeds verkenningsrondjes Wanneer de begroeiing op het eilandje wat intenser is, zullen ze zeker daar hun nest gaan bouwen. Merkwaardig genoeg is één konijn de koningin van het vogelparadijsje; ze is achtergebleven en lijdt een vrolijk gezellenleven. Tegen een steile zancl- wand van de omzoming in het westen hebben zich oeverzwaluwen genesteld en zo is er steeds weer wat nieuws te ontdekken. De visstand in het meer komt er vanzelf; de watervogels nemen de kuit wel tussen hun zwemvliezen mee. Gebleken is, dat het publiek vooral de kinderen het strandje als een ideaal verblijf heeft ontdekt. Dat is echter niet de bedoeling. Rondom het meer moeten moerasplanten gedijen, m het vochtige zand dienen rietkragen te schieten. Voor kinderen levert ne meer. dat ongeveer twee meter diep is, grote gevaren op en wie kan zwe - men moet de bekoring weerstaan om zich bij het eenzame konijn te voegen. Daarom wordt dit reservaat afgeslo ten tot op zekere afstand. Er komt ech ter een andere vijver in de buurt vo in de plaats. Over enkele maanden za op het Grote Schapenkamp, dicht do de Zeeweg, anderhalve kilometer va het strand, met het graven beg°nnen worden. Deze vijver, in het westen De schut door een hoge duinrand, MHlUlr UUU1 - - slechts 50 cm diep zijn en dan ook ais piasvijver voor de jeugd een grote ai tractie vormen. Zo is tijdens de excursie op een win derige koele middag na enkele hete da gen duidelijk geworden, dat de J merduinen inderdaad een recreatie-oord van formaat zijn. Wij mogen slechts ho pen, dat het publiek de vrijheid zal waarderen en zich zal houden aan de voorschriften, ook al zijn die op ver schillende terreinen veel minder bin dend dan voorheen. Gezicht vanaf een duintop in „De Kennemerduinenop het vogeleiland, dat al de aandacht heeft getrokken van vele zeldzame vogels. Dit interessante gebied met ups en downs, bossen en rustieke paadjes en veel mogelijkheden om 'n mooi „zitje" te vinden, kent geen borden met' „Ver boden". Men mag er naar believen ronddelen, de jeugd mag zelf in de bomen klimmen, echter met dien ver stande, dat zij weet waar vrij genot eindigt en vandalisme begint. Het ter rein is afgebakend door paaltjes met één ijzerdraad, uitsluitend om een grens aan te geven. Die grens is nodig, omdat het verderop gelegen terrein weer kwetsbaar is. In gezelschap van ir. Roderkerk heb ben wij ook de nieuwe speelbossen be zichtigd en we kunnen tevreden zijn over het wijze besluit van het Stich tingsbestuur om deze uitbreiding van recreatie in de volle zin van het woord mogelijk te maken. Er is echter nog meer. Wij wandelden naar het grote duinmeer bij het Paar- dekoppenvlak. Op de top van een der omliggende duinen is een ingebouwde uitkijkpost gemaakt, die de wind uit bant. Daar zagen wij het meer, om zoomd door een breed strandje voor ons liggen. In het midden het vogeleiland, dat een reservaat van nationale bete- In ons laatste bericht over de moord op de Haarlemse scheepsbouwer Dik- mans meldden wij reeds, dat de Haar lemse politie enkele personen uit de familiekring had aangehouden en in het politiebureau aan de Smedestraat had ingesloten. Met name waren dat de echtgenote van D-, diens zoon cn twee dochters, en de twee aanstaande schoonzoons. De laatsten hebben reeds een bekentenis afgelegd, doch de ove rigen ontkennen ook maar iets van de moord te hebben afgeweten. Op last van de Officier van Justitie is nog niemand vrijgelaten; allen zullen mor gen voor de officier worden geleid. De nieuwe burgemeester van Rotter dam, mr. G. van Walsum, is gisteren, Zoals in een deel van onze oplage reeds ts gemeld, geïnstalleerd. Nadat wethou der Van Tilburg de installatie-rede had hitgesproken, wees de nieuwe burge meester er in zijn antwoord op, dat het hoor hem een merkwaardige gewaar wording is als burgemeester terug te keren in een stad, waar hij meer dan 22 kren heeft gewoond. SDr kan slechts herhalen wat hij bij zijn installatie in zijn vorige ge meente heeft gezegd: Ik hetgeen ander plan dan dat ik wil proberen een goed burgemeester te zijn. „Het spreekt intussen wel vanzelf", 2o vervolgde mr. Van Walsum, ..dat het voor mij een bijzondere bekoring heelt bekleed te zijn met het burgemeesters ambt in deze stad, die in 's lands bestel n zo gewichtige plaats inneemt. Hij dacht daarbii natuurlijk in de eerste plaats aan de haven, die na de oorlog met de voortvarendheid en energie, die voor Rotterdam kenmerkend zijn, m opmer kelijk korte tijd opnieuw werd ingericht en i,itoerust en die de naam van deze stad tot ver buiten de landsgrenzen een SiZtver.ro«wd. »- geven Hij dacht aan de taliuke handels pa industriële ondernemingen, die zich >dom de haven Roeperen en die va *°Veel belang zijn voor de welvaart van 0fls land, dat zich immers moet '"span- bestaansmogelijkheden te scheppen Vo0r zijn groeiende bevolking. Thans gaat het er om een moderne Stad te scheppen, waarvan wij hopen, dat komende generaties haar zullen toe- fcien als e«n monument van wat m deze tijd werd tot stand gebracht. Het zal taak zijn er naar te streven Rotterdam te 'aten uitgroeien tot een stad, die haar burgers buiten het werk mogelijkheden voor een veelzijdige levensontplooiing biedt. „De raad van Rotterdam, het hoofd der gemeente, mag de eerste zijn om u na de installatie in en de aanvaarding van ambt, en mevr Van Walsum zjjn hartelijke gelukwen sen met uw benoe ming aan te bieden" aldus het oudste raadslid mr. Jacq Dutilh, die hierna het woord voerde „Tevens begroet en verwelkomt de raad u als zijn voorzit ter". Spr. ging ver volgens uitvoerig na, wat naar zijn in zicht de vervulling van het voorzitter schap van de raad betekent. De bijzondere zit ting vaD de Rotter damse gemeente raad werd bijge woond door de com missaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland, uw L. A. Kesper, d» beer en mevr. Oud vele burgemeesters uit den lande, onder wie de burgemees ters van Amster dam, Den Haag Arnhem, Nijmegen en Tilburg en enige leden van de Eerste en de Tweede Ka mer. Donderdag is een 84-jarige voetgan ger, de heer Hengeveld te Terborg, bij het uitwijken voor ander verkeer on der een rijdende locomotief van de Gelderse Tramwegmaatschappij ge raakt. Toen de tram was opgevijzeld, bleken de levensgeesten van het slacht offer te zijn geweken. hocoburgemeester Van Tilburg hangt burgemeester Van Walsum de ambtsketen om. De laatste weken ben ik actiever dan ooit. Dat komt. eerlijk gezegd, door het enthousiasme van Sjareltje, die steeds weer voor hem nieuwe mogelijk heden ontdekt. Hoewel soms een beetje tegen wil en dank, word ik er niettemin toch wel wat door aangestoken. Zo kwam hij een week geiedea nogal opgewonden bij niij met de mededeling dat hij binnenkort ook zeelt ging vangen. Bij een vishandelaar had hij deze vis. notabene nog levend, zien liggen. Hur, prachtige groen-bronzen kleur had hem terstond erg aanlokkelijk geleken. Heei Wat fraaier van model ook dan het slijmerige „vloer- haatje". Uiteraard kwam een en ander neer op de man, die met raad en daad hulp en bij stand mag verlenen; door gaans te beginnen met het Uitdelen van inlichtingen. Halverwege gekomen was ,f'K al zo warm gelopen, dat mijn echtgenote goedig moederlijk, doch ietwat spotlachend, aan het broodsnijden sloeg. Want anders dan de zeelt eten wij tijdens een dagje bij het wa ter onze boterhammen liefst *uet „wat erop". Nu dient ge ta weten dat de zeelt bij uitstek een „nacht- vis" is. Dus heeft de henge laar keuze uit twee mogelijk heden. De vroege ochtend dan wel de late avond geven hem veruit de beste kans. Reden waarom Sjarel en ik nog die zelfde middag er op uit togen. Wachten om te gaan vissen maakt mij ongedurig. Vooral wanneer het er om zo te zeg- hoorlijke kamer, waar we, wanneer de zon ter kimme zou neigen, geen schaduwen over het wateroppervlak kon den werpen. Ook is de pen tegen het donker dan veel beter te zien. Maar er is een maar; „Muggen en muskieten in zwermen!" En als je geen werend middeltje hebt, dan kun je beter inrukken. An ders ben je de volgende dag gen „net weer voor is". Des te warmer overdag, hoe bet- r de vis bij nacht loopt; als er tenminste geen zware nevel komt opzetten na zonsonder gang. Het watertje waar wij onze slag dachten te slaan wordt sedert vooroorlogse jaren niet meer bevaren. Dientengevolge is het bijna dichtgegroeid met planten en wordt het steeds ondieper. Meer dan een me ter water staat er nergens meer. Bovendien blijft het onder zulke omstandigheden bijna altijd glashelder. De vis is dan zeer schuw en daarom zochten we een klein open plekje op, zoiets als een be- onherkenbaar en.onge nietbaar. We hadden zo afgespro ken, dat Sjarel de piertjes een beurt zou geven, terwijl ik met de pluim aan het werk ging. Een stevig bra semtuigje op de Japanner was meer dan voldoende. Ook al is de zeelt 'n zeer sterke sportvis aan de hengel, hij is gewoonlijk maar betrekke lijk klein van stuk. Een kdo is al heel aardig en twee kno begint in de richting van uitzonderingen te komen. Zo dat je met de „vaste" hen gel wel de boventoon kunt blijven voeren. Moét blijven voeren trouwens;; vanwege de plantengroei is het ge bruik van een reel immers toch nutteloos. Er is te wei nig ruimte om er voordeel van te hebben. Jammer ge noeg, want je zou er een stuk lichter mee kunnen vissen. Hetgeen toch maar je ware is! Al met al zaten we daar netjes volgens de regelen der kunst te zitten. Aan dt luchtbellen was duidelijk te zien, dat de vis langs de grond scharrelde. Wat zeer veelbelovend mag worden geheten. Naarmate de avond verstreek steeg onze hoop ieder ogenblik kon een pen omhoog komen op de eigen aardige manier zeelt eigen. Of zachtkens wegglijden, zo dat je practisch gesproken niet kon missen. Twee keer miste Sjarel niet en even zo vaak kronkelde even later ren paling in het gras. Die door knapen van hengelaars formaat. ook niet versmaad worden.' Sjareltje dook er al thans bovenop, teneinde te voorkomen dat ze hem in het al vochtige gras alsnog ont kwamen. Vochtig, ja nat van de dichte nevel, die was ko men „liggen". Geen zeelt! JAN DE HENGELAAR.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3