In PISA is meer te zien dan een scheve toren Bij het befaamde bruggespel gaat het middeleeuws toe Tijdelijke prijsverlaging voor de kantonrechter Wie toornig is laat zich vasthouden Op reis in Europa In strijd met Uitverkoopwet? Meer kaas naar de Ver. Staten VRIJDAG 4 JULI 1952 Ambtenaar O. M. eist principiële boete (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Juni. /talië zit. van nature heel anders in elkaar dan Frankrijk. Veel Nederlanders gaan naar Parijs, maar vaak komen zij niet veel Zuidelijker dan Versailles. Maar wie zich om godsdienstige of profane redenen naar Rome begeeft, wordt „per forza" attent gemaakt op het feit, dat er ook nog steden zijn als Milaan, Bologna, Parma en Florence, wanneer hij de binnenroute neemt, en,wanneer liij zeven uur langs de Middellandse-Zeekust spoort, dan kan hem het bestaan van steden als Genua, Pisa en Livorno moeilijk ontgaan. Het enige dat hij maar heeft te doen is even instappen.. Helaas, de Italiaanse „direttissimo"- of „rapido"- treinen zijn altijd even afgeladen. Alleen aan het begin van het acht uur lange traject (Milaan, Genua of Rome) kan men plaatsen reserveren, en men kan nu wel bij een van de tussenstations uitstappen, maar als men dan na enige uren of enige dagen weer instapt, loopt men een goede kans, een uur of zes te moeten staan in de nauwe gang van een tochtige en desondanks gloeiend hete trein, voortdurend geplaagd door een niet aflatende stroom van „permesso" mompelende lieden, die op zoek zijn naar de restauratiewagen of een niet „occupato'' ruimte aan het begin of het einde van de wagon. Als wij derhalve eenmaal zitten, dan zitten wij ook. Voorzien van tafelwater, een cultuur-historisch beek (waarin wij nimmer lezen) en een detectiveroman (om te lezen). Niets, dat ons tot uitstappen kan bewegen, voor wij weibehouden het centraal station van Rome, Genua of Milaan binnenrijden. Zelfs niet de scheve toren van Pisa. Een keer of acht hadden we, er op at tent gemaakt door weids gebarende Ita lianen, de scheve toren vanuit de trein reeds langs zien schuiven ver weg aan de horizont, helemaal aan de andere kant van de stad en half aan het oog onttrokken door de meest afschuwelijke spoorwegemplacementen, biscuit-fabrie ken hoogovens en „stabilimenti" voor motorfietsen en smeltkaas. Er was een uitnodiging van het „Pro vinciale Wezen voor het Tourisme" voor nodig om ons eindelijk het gordijn der industriële lelijkheid te doen oplichten en ons door genoeglijke, smalle straat jes op weg te begeven naar de Dom kerk; langs Ghibellijnse paleizen, over middeleeuwse pleintjes, de Arnobrug over tot naar het enorme groene gazon aan de andere rand van de stad, waar de magnifieke Romaanse domkerk, het baptisterium en de scheve toren in de felle zon blinken in een flonkering van wit marmer en met mozaïek omboorde Romaanse bogen. Ons clubje journalisten van de buiten landse persclub werd door de opperste der gidsen in hoog tempo rondgeleid, want wc moesten een uur later al weer present zijn aan een weidse, vette maaltijd met de nota belen. om onmiddellijk daarna het befaamde „bruggespel" bij te wonen aan de oevers van de Arno. Daarom draafden we door grote groepen Fransen, Duitsers en Ame rikanen alleen langs de allergrootste be zienswaardigheden: de deur*), de scheve toren**), de preekstoel, het baptisterium (echo***), en hielden ons verder alleen nog op, om te kijken naar al die rode ëii' gröene hoeden, die aan lange koorden in de Dom van de gewelven hangen. Twee rode kardi naalshoeden in de absis, zes groene Aarts bisschopshoeden in de zijbeuken hingen er te verbleken en tot stof te vergaan. Ze va rieerden van fel-rood en nog zo goed als nieuw (kardinaal-aartsbisschop gestorven in 1948) tot een grauwe vormeloze tod (aarts bisschop gestorven in 1854). De gids keek eerst aanstellerig voorzichtig om zich heen en fluisterde toen. dat deze hoeden net zo lang blijven hangen tot ze naar beneden vallen (hetgeen evident is) en dat dit pas gebeurt, wanneer de prelaat in quaestie het vagevuur verruilt voor de hemel. (We heb ben even in gebed vertoefd bóven de graf steen en ónder de nog steeds niet vergane hoed van de in 1854 gestorven prelaat). Het „Gioco del Ponte", het bruggespel, begon om half vijf op de Ponte di Mezzo, de middelste brug over de Arno, met een langdurige en brillante historische op tocht, waarin men de beide legers dat van de Noordelijke en dat van de Zuide lijke oever langs zag trekken met ver toon van vendels, harnassen, ruiters, herauten, kapiteins, generaals, kamp rechters, tamboers en ambassadeurs. Uit alle paleizen langs de Arno puilden de men sen,op de tribunes zaten dePisaanse families met programma's, zonnehoeden en ,,be- rookte brillen" hun eigen partij toe te juichen en die van de overkant uit te fluiten. Onnodig te zeggen, dat wij en de andere notabelen in fauteuils op het bal kon van het stadhuis zaten, tot er een paar generaals met hunne dames arri veerden, die ons moreel uit onze stoelen dwongen. Het bruggespel gaat terug op de zoon van Tantalus, die Pelope heet in het Italiaanse programma, Pélope in de Franse en Pelopes in de Engelse vertaling ervan. Aangezien onze „Van Goden en Helden" in Nederland achterbleef, blijven we voor de Nederlandse vertaling twijfelen tussen Pelopes en Pelope. Zo belangrijk is het ook niet, want andere geleerden zeggen, dat het spel werd uitgevonden door oudgedienden van het beleg van Troje, nog anderen dat Keizer Hadrianus of Nero op het idee kwam en een enke ling houdt zelfs vol, dat Lorenzo il Mag- nifico er pas mee begon. Hoe dan ook, «Jhet spel wordt vanaf de Middeleeuwen elk jaar gespeeld. El ke oever heeft zes vendels van 24 man, en een honderdtal officieren, generaals, adjudanten, luitenant-generaals, kolo nels, commandanten, kapiteins en raads heren. die niet meespelen maar alleen moeten aanmoedigen. Het volk doet het vuile werk. de notabelen hebben prach tige pakken met veel goud en sjerpen en degens en bepluimde hoeden en de nog hogere notabelen kijken toe. De zes vendels van beide kanten steken in zware harnassen en dragen allp" een zware knots in de hand, die tege lijk als schild dient en waarmee men het spel vroeger speelde door de, lui van de tegenpartij ermee buiten westen te slaan. Dat waren vrolijke dagen, waarbij een der spelers wel eens het leven liet, terwijl er aparte reddingsbo ten in de Arno lagen om de zwaar ge harnaste spelers, die over de balie ge gooid waren, van de verdrinkingsdood te redden. In deze hygiënische tijd heeft men het spel geciviliseerd en midden op de brug staat een op rails lopende wagen van stalen buizen. Een vendel van Noord en een vendel van Zuid gaan op een gegeven moment, dat door de ont ploffing van een uit de oorlog overge bleven bom wordt aangegeven, aan het duwen en het gaat er natuurlijk om. welk vendel de wagen na vijf minuten over de streep gekregen heeft. Die kant krijgt een matchpunt en er worden vijf van die partiële overwinningen behaald, zodat een der oevers natuurnoodzake- lijk wint. Nu zou een en ander eerstens vlug zijn afgelopen en erger nog een beetje eentonig geworden zijn, wanneer alles volgens programma was verlopen en volgens de aanwijzingen die de wed strijdleider door de microfoon gaf. Maar volgens programma ging hef niet en de wedstrijdleider was als een roepende in de woestijn. Alen mag namelijk niet vergeten, dat het in Italië een schande is, als men verliest bij het spel. (De mid denvoor van het nationale elftal, Amadei, die in de wedstrijd Italië Engeland vorige maand het enige Italiaanse doelpunt maakte en daar mee de wedstrijd in gelijk spel deed eindigen, kreeg bij de gemeente raadsverkiezingen in Rome haast evenveel stemmen als de uittredende burgemeester. De kranten schreven over hem, dat hij een nationale held was, die het vaderland een ondraag lijke vernedering had bespaard, die het overmoedige Albion een flinke les gegeven had en aan wie het te danken was, dat de „tricolore" onbe- zwadderd gebleven was. En men herinnere zich een wedstrijd Italië Oostenrijk, waarin de Oostenrijkers zo stom waren, de wedstrijd te winnen, zodat Mussolini opdracht moest ge ven, dat een aantal pantserwagens en zware tanks het veld opreden om de gasten aan een wisse dood door lyn ching te onttrekken). Toen dus Zuid de eerste „partita" won met een centimeter verschil, begon er een leven ais een oordeel. De verliezers joelden en floten, de spelers raakten met elkaar slaags en het werd menens. De twee compagnieën kampwachters gin gen met de hellebaarden op elkaar in en de verschillende generaals, luite nant-generaals en ambassadeurs zochten een goed heenkomen. Verontwaardigd- voetvolk probeerde het stadhuis binnen te komen, om de wedstrijdleider even onder vier ogen te spreken. Ook op da tribunes spraken heren, die van ver schillende oevers geboortig waren, el kaar in ruwe bewoordingen toe en som mige moesten zelfs door hun verloof den of echtgenoten worden vastgehou den. Na enige minuten gooide het ver bitterde voetvolk elkaar de harnassen en helmen naar het hoofd. En een deel van het voetvolk, dat begonnen was met onheuse vuisten tegen ons, notabe len, te ballen, geraakte later in zulk een paroxisme van woede, dat het osten tatief de fraaie historische wambuizen begon af te leggen. Maar in Italië is het zo, dat iedereen die kwaad is en een ander te lijf wil door makkers wordt vastgehouden en tegelijk ook volgaarne bereid is zich in bedwang te laten hou den. Zo volgde het ene kleurige tafereel op het andere. Na een half uur gingen de twee volgende vendels de brug op, vastbesloten, liever de halsslagaders ie laten barsten, dan ook maar een milli meter terrein prijs te geven. Het was allemaal uitermate spannend en zo nu en dan werd er gestaakt, doordat het voor verloren verklaarde vendel ofwel de brug niet meer wilde verlaten, ofwel doordat het volgende vendel weigerde op te komen. Eens, toen het al tegen het einde liep en toen de stand 2—2 was, hebben we een volle drie kwartier zit ten wachten, terwij] er al maar onder handeld werd. Een van de aardigste en echt middeleeuwse taferelen speelde zich af op het moment, waarop de uitgeput te wedstrijdleider zei; „En nu dan de gemoederen eindelijk bedaard zijn....' de rest van zijn woorden ging voor de Pisanen verloren, want de spelers hie ven een gehuil aan van woede en spijt dat de tribunes er van schudden. Dit jaar won de Noordelijke oever. Het vorig jaar de Zuidkant, die op de avond van het feest de electrische stroom afsneed aan de verslagen tegen standers. De knuppels, die thans alleen nog een symbolische functie hebben, tijdens het défilé. De Schiedamse manufacturer J. B. had een reclame-actie gevoerd onder het motto „Schoonmaak-voorverkoop.... nu af? Ja, want de Februariprijzen zijn extra laag". Wegens vermeende overtreding van de wet op de uitverkopen en opruimin gen, stond hij Woensdag voor de waar nemende kantonrechter te Schiedam, mr. D. Bakker, terecht. Deze vond vooral de woorden „extra laag" te wra ken, omdat zij een tijdelijke prijsverla ging zouden inhouden, die door de wet gerekend wordt te zijn een geval, waar in toestemming van de Kamer van Koophandel voor een opruiming of uit verkoop nodig is. De ambtenaar van het O. M. achtte de tenlastelegging wettig bewezen. Wel was er van boos opzet bij verdachte volgens hem geen sprake. De eis luidde f 15 of zes dagen. De juridische adviseur van de Coöpe ratieve inkoopvereniging „De Faam", uit Amsterdam, waarvan verd. lid is, mr. Van Proosdij, bestreed de tenlaste legging op alle punten, zowel in dit bij zondere geval als in de meer algemene gevallen, waarin de zakenwereld met speciale gelegenheids-aanbiedingen re clame maakt. Zou hier een 'veroordeling vallen, dan zou, volgens spr., de gehele situatie door de neringdoende handel en de propaganda daarvan veranderen. Dit lag nu juist niet in de bec.oeling van de Hoge Raad. die bij een arrest uit 1936 aan artikel twee van genoemde wet een zodanige interpretatie heeft gege ven, dat men dit moet lezen als geldend in geval van aanvragen, waarin door externe oorzaken in een winkelnering zich bijzondere omstandigheden voor doen, waardoor tijdelijk een bijzondere aanbieding kan worden gedaan. Tot die externe oorzaken en bijzondere omstan digheden dient men niet te rekenen de fluctuaties in de voorraad, waardoor een winkelier deze op korte termijn spuien, noch prijsbewegingen, noch b.v. het opruimen van restanten. In het algemeen zjjn de bijzondere aan biedingen niet gebonden aan de goedkeu biedingen niet gebonden aan de goedkeu ring door de Kamer van Koophandel, het geen naar de verdediger meende wel blijkt uit de advertentie-campagne va» kledingbedrijven etc. in de dagblade»- Daarbij zou dan van radicale prijsver laging gesproken worden. De ambtenaar van het O. M. zag i» het verweer van mr. Van Proosdij rede» om zijn oorspronkelijke eis te wijzige» in een principiële van f 6 of twee dagen- Over veertien dagen zal schriftelijk vonnis worden gewezen. Fraaie helmen en kurassen worden tegenstander naar het hoofd gegooid. Het Amerikaanse ministerie van Land bouw heeft de invoerbeperkingen op Zwitserse-. Gruyere-, Roquefort- en ver scheidene Italiaanse kaassoorten opge* heven, evenals voor o.m. rijstmeel e lijnzaadproducten Het ministerie verhoogde de import' quota voor „Blue mold", Schimmel Edammer- en Goudse kaas tot zes nu'' lioen Engelse ponden. Tijdens de afg®' lopen 12 maanden bedroeg dit quotu» 4,7 millioen pounds. De minister van Landbouw kan dez® importquota eventueel met 15 proef verhogen. Hij moet echter de mogelijk uitwerking van de import op de binnen landse productie en prijssituatie in n® oog houden. Voor melk met moutextract en andef® vervangingsmiddelen voor melk of r is thans evenwel een invoerverbod i»Se steld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4