Catacomben van Valkenburg bestaan veertig jaar „Hadden de goede eerste christenen dat ook maar gedaan Bloemenfestijn in Apeldoorn Kard.Tisserant in Nederland de dader? 'I Opbrengst omzetbelasting gedaald door verminderde afzet Kunsthistorisch congres 2 flessen Plezierig toeven Twee bussen in botsing Uitvoerder van de nieuwe regeling voor de Oosterse kerken GROOT RESULTAAT VAN WERKVERSCHAFFING Gemeentefonds keert geblokkeerde gelden uit Van 23 tot 31 Juli te Amsterdam Congressen gingen naar Breda Twee zwaar en vijf licht gewonden Lucifers ten bate van de kankerbestrijding Per motor naar Zuid- Afrika Meest reclitvaardige schadevergoeding prinses wilhelmina met vacantie Oorspronkelijk Wie was detective-verhaal door F. J. V Arbeid voor Vaticaanse bibliotheek VRIJDAG 4 JULI 1952 PAGINA 3 Totaal ca. f 175 millioen éb Vraag Uw winkelier! Voor schade van grote brand te Heeze (Van onze speciale verslaggever) JJlt,„verJ}aal Baat daf een prentbriefkaart van de catacomben te Rome van -L L f r^*>1?n' latere bisschop van 's-Hertogenbosch en een verzoek van de pastoor om werkgelegenheid voor de werklozen van Valkenburg de aanleiding zyn geworden tot de totstandkomina vnn f »an WIMWB ben, die dezer dagen veertig jaar geleden met neat 2'1 t Y alkenburg se cat®c°™ Want beide, ogenschijnlijk zo simpele gebeurtenissen d d 9 -l'96,?nn dé heer Jan Diepen, eigenaar van de rijke znnd Jii deden .,n het bT,em Valkenburg, een idee ontstaan dat hem niet t!'eeng,roe,?en m de Polverberg te tenslotte geheel inzette. Hij wilde pp» 5er losliet en waarvoor hij zich in zijn landgoed laten aanleggen rinn, van de Romeinse catacomben werd hij gedreven door wetenschnnnaV i Urase werklozen. Bij deze opzet productie moest zo natuurgetrouw e, en. aPOstolische motieven. Zijn re- hoopte de catacomben in de Polveren J??', °pdat de ve,len- die ,naar ,hlj seffen dat zij een zijn met dp p»rrt. zouden komen bezoeken, mochten be- hngschap de Kerk haar eerste en 1 Christenen, die in onderdrukking en bal- eerste en onsterfelijke glans hebben gegeven Zijn plan vond in Rome bijzondere weerklank, zelfs bij Paus Pius x aan wie de plannen werden voorgelegd die tijdens de uiteenzetting daarvan door de heer J. Diepen, diens woorden telkens onderbrak met de uitroepen- „Bravo!" en „Benissimo!" Deze plannen zijn in luttele jaren gerealiseerd tot wat thans een der belangrijkste be zienswaardigheden van Valkenburg is, In de voorbije veertig jaren zijn hon derdduizenden door de nauwe ingang de catacomben binnengegaan en heb ben zich daar laten rondleiden door de wonderlijke gewelven, die nog wonder lijker zijn geschilderd in zachte pas teltinten. Zij hebben stil gestaan voor het marmeren beeld van de H. Caeci- lia, dat in Valkenburg ligt zoals het in de Romeinse catacomben is aangebracht op de plaats waar men in 1599 het on geschonden lichaam van de Martelares heeft gevonden. Zij hebben zich door de oude gids met zijn Italiaanse naam, Leo Philippi, bij de schilderingen in ïLe Thraso-gang laten verhalen over Daniël in de leeuwenkooi, over Noë en de ark en de aanbidding van de Wijzer dit het Oosten. En met de kleine waskaarsen, die zij hebben meegekregen, hebben zij de plafonds en de muren uit louter nieuwsgierigheid zwart geblakerd, zo dat onlangs een gehele restauratie van de schilderingen noodzakelijk Was, En allen zijn onder de indruk gekomen van de zeer specifieke sfeer die in de mysterieuze gangen hangt. Dank zij de nauwgezette arbeid van de aannemer Jan Lemmens, van de schilders H. Sneltens en Pierre Visschers die de schilderin gen maakten, en de initiatiefne mers zijn in Valkenburg reproduc ties ontstaan van de meest bekende gedeelten der Calixtuscatacombe, der Doopkamer uit de Pontianus- catacombe en de merkwaardigste delen van de Priscillacatacombe, van de catacomben van Domitilla, Commodilla en Praetextatus, van Cynaca en Hermes, van Sint Valen- nnus, St. Sebastianus en St. Agnes. Want ook deze Valkenburgse repro ductie bezit de geladenheid van het mysterie van het eerste Christendom, toen de gelovigen zich zonder meer om der wille van hun geloof voor de leeuwen lieten werpen, zich lieten onthoofden en martelen, ballingschap en achtervolging met heilige moed trotseerden. De dagjesmens, die het lawaaierige Valkenburg als ideaal van zijn vacan- tiedromen ziet, moet zich door de groot heid van die eerste dagen wel laten im poneren. Zo is het ons tenminste ver gaan en lichtelijk beschaamd zijn wij na ons bezoek aan de afbeelding van de graf- en schuilplaatsen van de eerste Heiligen weer het daglicht tegemoet getreden. En bij een glas bier op een -ivxei wera voor dp kohierbelastingen, inclusief vermenigvuldigingsfactor voor en ^«entefondsbeiastingen, een h^ é'e' S 135,9 milln. op kohier reh-.,..,,rag van «JMn voorgaande „„JT «gg De ontvangsten uit hoofde van Zamenlijke kohierbelastingen hpi ,1 ^e~ 239,2 milln. tegenover in de voor*S maand ƒ183,1 milln. De toenemin^ vfn April op Mei is voornamelijk ec,, a volg van hogere ontvangsten aan v™ nootschapsbelasting. Het uit hoofde van de niet-kohier belastingen geïnde bedrag belien fn Mei ƒ301,4 milln. Dit bedrag is naee noeg gelijk aan de opbrengst in d eerste maand van het kwartaal. ƒ302.6 milln. beliep. Ke Evenals in de voorgaande maand la gen de ontvangsten aan loonbelasting en vereveningsheffing welke resp. 54 2 en ƒ23,2 milln. bedroegen enigszins beneden de in de overeenkomstiae maand van 1951 geïnde bedraaen (resp. ƒ55.1 en 25,7 milln). Nog sterker treedt dit verschijnsel on t>U het derde gedeeltelijk per kwartaal geheven middel, t.w. de omzetbelasting uit hoofde waarvan in de afgelopen maand 105,0 milln. werd ontvangen te genover in Mei 1951 125,5 milln. De invloed van de tariefverhoging van September j.l. is klaarblijkelijk volko men teniet gedaan door het teruglopen van de totale binnenlandse omzetten. De invoerrechten leverden ƒ40,5 milln. op en handhaafden zich daar mede op het vrij hoge niveau van de voorgaande maand, toen 40,6 milln. werd ontvangen. Tengevolge van het feit, dat in Mei vijf crediettermijnen vervielen, lag de opbrengst van de accijns op gedistilleerd ad ƒ9,0 milln. enigszins boven het ni veau der voorafgaande maanden. In de relatief hoge ontvangsten aan bier accijns (ƒ2,1 milln.) komt de normale seizoensstijg'ing tot uiting. De accijns op tabak heeft ook in de afgelopen maand een hoog bedrag opgeleverd en wel 28,2 milln. Deze opbrengst is in 195- slechts overtroffen door die van Jan. jJ. ad ƒ31,4 milln. terras, te midden van het bonte uitge laten toeristische gewemel moesten wij ons plotseling afvragen wat er van Val kenburg, zoals het nu is, over zal blij ven, indien daar een wreedaard als kei zer Nero heerste, die toeristen, om het feit dat zij een rozenkrans in hun zak droegen, voor de leeuwen van Klant s dierentuin zou willen werpen. Wij moesten daar direct bij denken dat die leeuwen van Klant hen wellicht niets zouden doen, omdat zij alleen maar op de film christenen verscheuren. Daaren tegen zouden de eerste christenen ook zonder Nero een moderne toeristen plaats zijn ontvlucht en deze gaarne geruild hebben voor de onherberzaam- heid van hun catacomben. Hoe dat zij, de Valkenburgse cata comben zijn een uiterst waardevolle herinnering en degenen die hiertoe de stoot hebben gegeven, hebben ons een zeer grote dienst bewezen. De heren Jan en Karei Diepen hebben daartoe m gezelschap van de bouwkundige dr Cuypers, die de supervisie over de aan leg op zich had genomen en hun advi seur pater Hagen C.s.s.R., een groot archeoloog en kenner van de Romeinse catacomben, wetenschappelijke reizen gemaakt. Steeds ondervonden zij in Rome de grootste belangstelling bij alle officiële autoriteiten. Van de aan vang af is bij het werk gestreefd naar een absoluut getrouwe weergave. Zelfs de ligging van de verschillende cryp ten ten opzichte van elkaar werd zoveel mogelijk in overeenstemming gehouden met die der oorspronkelijke in Rome Zo kon het gebeuren dat prof. Mar- zuchi, een der grootste kenners van de catacomben, tijdens een bezoek aan de Valkenburgse weergave op een gegeven moment uitriep: „Siams a Roma!" Wij zijn in Rome! Baron Kanzier, secretaris van de ar cheologische commissie te Rome, was van mening dat de Valkenburgse re productie zelfs een voordeel had bij het origineel, namelijk dat men hier op een kleinere oppervlakte al het voornaam ste bijeen ziet wat in Rome zelf door grote afstanden gescheiden en moeilijk te overzien is. Deze overweging ook deed een der hooggeplaatste Romeinse Monsignori op het Vaticaan uitroepen: O, hadden de goede eerste christenen dat ook maar gedaan. De belangstelling van Z. H. de Paus bemerkte zich niet tot het eerste con tact dat de heer Jan Diepen met hem mocht hebben. Bij een nieuwe audiëntie zeide Zijne Heiligheid: „C'est une oeu vre splendide." De Paus zegde toe alles te zullen doen om dit schone werk te begunstigen. De officiële opening op 2 Juli 1912 werd een indrukwekkende gebeurtenis, die nu nog steeds zijn vruchten afwerpt voor allen, die deze illustratie van de eerste christenhistorie bezoeken. In de loop der jaren hadden de schilderingen in de Valkenburgse catacom ben veel geleden en direct na de oorlog is men dan ook begonnen met herstelwerkzaamheden. Links de schilder Leo Moulin aan het werk in de „Veneranda-crypte"; midden de schilders Corstjens en Pluymaekers res taureren de St. Cediliakapel; rechts de gids Leo Philippi in de Trasenzaal bij Daniël 'in de leeuwenkuil. (Eigen bericht) De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld dat dezer dagen de over 1949 en 1950 geblokkeerde gelden uit het Ge meentefonds aan de gemeenten zullen worden uitgekeerd. Het betreft hier een totaal bedrag van ongeveer 115 millioen gulden. De gemeenten mogen deze gelden slechts gebruiken voor aflossing van vlottende schuld. Hebben de gemeenten geen vlottende schuld, dan kan de uit kering ook worden bestemd voor finan ciering van reeds in uitvoering zijnde of nieuwe kapitaalswerken. In uitzon deringsgevallen zullen de uit te keren bedragen ook mogen worden besteed voor gemeentewerken in het belang van de werkverruiming, op advies van het coördinatiecollege voor openbare werken ondernomen; voorts voor de bouw van openbare en bijzondere lagere scholen, waarvoor vóór 31 December 1951 rijks goedkeuring werd verleend, of die op de urgentielijst 1952 zijn opgenomen, doch waarvan wegens gebrek aan kapi taal de bouw nog niet kon worden ver wezenlijkt. Van 23 tot 31 Juli wordt in Amster dam een internationaal kunsthistorisch congres gehouden, waarvoor zich tot dusverre bijna vijfhonderd deelnemers uit 21 verschillende landen hebben aan gemeld. Aanvankelijk had men het., bij wijze van hommage aan de nagedach tenis van prof. L. Huizinga, geheel wil len wijden aan de kunst van de Middel eeuwen en de Renaissance, maar dat bleek een te beperkt onderwerp, zodat het nu in een van de vijf verschillende secties wordt behandeld. De andere zijn gewijd aan het ontstaan van de Romaan se kunst, de betrekkingen tussen de Ne derlandsVlaamse en de Italiaanse kunst in de tijd van Carravaggio. Ru-- bens en Rembrandt; de achttiende en dé negentiende eeuw; practische en theoretische problemen, o.a. de restau ratie van oude meesters. Er zijn vier algemene zittingen: 24 Juli spreken Lionello Venturi en René Huyghe over Leonardo da Vinei, 25 Juli Marcel Aubert en Erwin Pa- nofsky over de Middeleeuwen en de Renaissance, 26 Juli Roberto Longhi en Anthony Blunt over Carravaggio en diens invloed, 30 Juli Frits Lugt en Her- bert von Einem over Rembrandt. In de sectievergaderingen treden nog als spre kers op: Paul Deschamps, Ernst Gall, E. Gombrich, Redig de Campos, J. Q. van Regteren Altena, W. G. Constable, Paul Fierens en Pierre Lavedan om slechts de meest bekende te noemen. Advertentie (Van onze verslaggever) Zondagmiddag om precies twaalf uur zwaaien in Apeldoorn de giote hekken open, die toegang verlenen tot het on derhand wel algemeen bekende „Berg en Bos" en begint het „Apeldoorns Bloe men Festijn. Die naam, dunkt ons, is niet bijster goed gekozen. Ze doet vanwege het vele misbruik, dat elders van dergelijke termen gemaakt is denken aan een z.g.n. feestperiode vol herrie, tegenwoordig noemt men dat la waai bij voorkeur „stunten" en als men het Apeldoornse Zomerplan een verdien ste mag toekennen, dan is het juist, dat men iedere opdringerigheid heeft ver meden. Men heeft eigenlijk alleen het aardige park onder leiding van mr. J. Hughes nog aanmerkelijk verfraaid en men stelt het nu tot 30 Augustus open voor iedereen, die in deze in meer dan een opzicht drukkende dagen verdieping zoekt. Ove rigens heeft men natuurlijk wel dege lijk zijn best gedaan om de kosten van de extra verfraaiingen te dekken met het organiseren" van veel bezoekers. En daarbij doet zich nu een merkwaar dig geval voor. Sinds jaar en dag of lie ver sinds de arbeid ten behoeve van het vreemdelingenverkeer is uitgegroeid tot een waar soort industrie, bestaat er n.l. eèn geëigende methode om bezoekers te trekken. Men zorgt er voor, dat er ge durende de tijd dat men allerlei bijzon dere attracties in een stad organiseert, een groot aantal congressen worden ge houden. Alle insiders weten dat en de grote mannen van het vak hebben hele lijsten van organisaties, die men met het oog daarop moet aanschrijven. Ook Apel doorn doet dat dan en ten bate van die congresgangers heeft men in Berg en Bos een zeer handig, maar in onze ogen nogal lelijk congresgebouw opgericht. Dat was dus voor elkaar, maar met de congressen loopt het iets minder gun stig. Oorzaak? On de dagen, dat de heer Hughes nog zijn beste krachten aan „De Mijlpaal" wijdde, heeft hij eens be zoek gehad van de mannen, die nu de grote feesten te Breda verzorgen. „Heren", heeft de grijze Hughes toen gezegd, één ding, zorg er voor, dat ge uw festiviteiten omringt met de nodi ge congressen." Nu, daar heeft Breda voor gezorgd. Allemaal congressen, die Apeldoorn nu graag binnen zijn „Berg en Bos" had gehad. Maar helaas, in die dagen wist de heer Hughes dat nog niet. Maar om nu in concreto op het A. B. F. terug te komen. Het i s een bloemen festijn in „Berg en Bos". Behalve de normale aanplant heeft men voor rond J 20.000 bloeiende planten extra gezorgd. Allemaal bloeiend juist in deze maan den. Men heeft een artistieke uitzicht toren opgericht, er voor gezorgd dat er acht weken lang acht verschillende bloe mententoonstellingen in een bloemenhal werden gehouden. Men heeft prieeltjes gebouwd, een bloemenvulkaan gescha pen en het park rijkelijk voorzien van rustbanken. In dit grote, nogal geacci denteerde terrein geen overbodige weel de, kortom, het lükt ons goed toeven in „Berg en Bos". En passant kunt ge er voor het eerst in Nederland de nieuwe zeer kleine rode brievenbussen bewonderen, die binnenkort in onze straten gaan verschijnen. Zij zijn ont worpen door de heer De Koo uit Laren en worden in verband daarmee „kobus- sen" genoemd. Slechts één ding is jammer: 's avonds zal het park niet geopend zijn. Geen lieflijke paren, samen in het prieel, luis terend naar de zang der nachtegalen. De heer Hughes is daar tegen. Hij wil zijn bloemenparadijs ongeschonden leveren. Het moet iedere dag keurig verzorgd en netjes aangeharkt zijn nieuwe be zoekers kunnen ontvangen. (Van onze correspondent) Donderdagmorgen kwart over acht ls een autobus van de dienst ApeldoornZwolle, komend uit de richting Apeldoorn, in een bocht van de weg ter hoogte van het dorp Ernst in botsing gekomen met een naderende reiswagen met een gezelschap uit Oostwolde (Gron.). De chauffeur van de lijndienst werd ernstig aan hoofd en schouders gewond, die van de andere bus -wist handig weg te springen en kwam er zonder letsel af. Een passagier uit de reiswagen, de 77-jarige heer H. de Gries, brak beide benen. Verder werden uit de ze bus minder ernstig gewond mevr. Rend en de heren J. de Boer, H. Bovenman en H. de Vries. Uit de bus van de lijndienst werd mej. Hengeveld, uit Vaassen, ge wond. In de loop van de dag is de toe stand van de slachtoffers niet verergerd. De botsing zou hieraan te wijten zjjn geweest, dat de chauffeur van de lijn dienst, de heer D. ter Bals, uit Apel doorn, bij het afremmen in de bocht, door de gladheid van de weg vanwege de over vloedige regenval met de bus geslipt zou zijn. De politie van Epe heeft de zaak in onderzoek. Enige maanden geleden is de vereni ging het Koningin Wilhelminafonds be gonnen met de verkoop via de siga- renhandel van lucifers. De sympa thieke wijze, waarop het Nederlandse publiek deze platte doosjes heeft ont vangen, deed de vereniging besluiten, thans ook gewone pakken huishoudluci- fers in de handel te brengen. In de normale prijs, die men daar voor betaalt is een bijdrage voor het Koningin Wilhelminafonds begrepen „Bestrijd het leed, dat kanker heet"., staat op elk pak. Het is de bedoeling van het nieuwe merk „KWF"-lucifers vijf millioen pak ken per jaar dat is ongeveer tien per van het totale verbruik van dit artikel in ons land te plaatsen, zodat het Koningin Wilhelminafonds tegenover de enorme, telkenjare terugkerende kosten ter bestrijding van de kanker, alleen uit dezen hoofde jaarlijks een bedrag van 250.000 hoopt te ontvangen. Advertentie Lotharinger van afkomst, werd Eugene Gabriel Gervais Laurent Tisserant geboren te Nancy 24 Maart 1884. Middelbare studies maakte hij er op het Collége St.- Sigisbert. Bij zijn intrede in het Groot-Seminarie te Nancy in 1000 bezat hij het Baccalaureaat in Wijsbegeerte en Wiskunde (Staatsexamen). Vier jaar later gaat hij naar de Ecole Biblique van de Dominicanen te Jerusalem. In 1906 weer in Parijs voltooit hij zijn studies der Oosterse ta len (Hebreews, Syrisch, Arabisch, Koptisch en Ethiopisch) en wetenschappen aan de Ecole des Langues Orientales Vi- vantes, Ecole des Hautes Etudes, Ecole du Louvre en Insti- tut Catholique. Reeds vóór het beëindigen der studies (Juli 1908) wordt hij, nog geen 24 jaar oud, priester gewijd, 4 Augustus 1907. Pius X benoemt hem in October 1908 tot eerste titularis van de leerstoel voor Assyrisch aan de Apollinaris-Univer- siteit te Rome en tot Conservator (der Oosterse mss) van de Valikaanse Bibliotheek. Wereldoorlog I ziet hem als soldaat-tolk, officier-vertaler, 2de luitenant lste reg. Algerijnse Tirailleurs. Gewond in September 1914 aan het front in Lotharingen, wordt hij, na herstel, overgeplaatst, als overste, naar de generale staf der Franse troepen in Syrië en Palestina. December 1918 be vorderd tot eerste luitenant. Twee Rijswijkers, de 25-jarige J. Hor- neman en de 34-jarige Th. Wubbeling, zijn van plan samen op één motor naar Zuid-Afrika te emigreren. Dat reisje zal 18.000 kilometer lang zijn en ongeveer ■luren van September tot April van het Folgend jaar. De route loopt door de Sahara, de Belgische Congo en de Soe dan. Het ministerie van Oorlog is bereid de meest rechtvaardige vergoeding te verlenen voor de schade ontstaan door de boerderijenbrana in de buurtschap de Rui te Heeze, aangezien deze brand een gevolg was van de militaire schiet oefeningen die er op dat ogenblik wer den gehouden- Dit is medegedeeld door de burgemeester van Heeze, de heer M. die een onderhoud heeft gehad Staf m'n*ster Fan Oorlog, ir. C. wLeJDarticuliere secretaris van Prinses nemo, mi.na meldt, dat de Prinses voor- enkeioS ls med'o Juli voor vacantie gaan weken naar het buitenland te 17 Och. dat was maar lukraak, zei de inspecteur bescheiden. Meer routine er1-*. zie je. Al met al lijkt het me niet on gekke veronderstelling, dat de fmdeling eerst een tijdje op de loer gestaan heeft, om het terrein te ver- nn?n- vóór hij naar binnen stapte, inderdaad, zei mr. Fielding. VI. verhaal van miss mars vEHRHAAL van miss mars hnnL!:ieurt Was nu aan mr- Snow, de nanaelsa-euager Mr. Snow had weer Jai} zijn vroegere strijdvaardigheid U komt van Bristol, nietwaar? Ja. In welk artikel reist u? Tuingereedschappen. Ah juist. Nu zou ik graag van u weten. mr. Snow, wat u zo ongeveer niet Neen. Ik heb ook wel beneden ge slapen. In de tuinkamer misschien? vroeg de inspecteur snel. Neen, daarnaast, in kamer 9. Hebt u daar ook wel geslapen, wanneer de tuinkamer bezet was? O ja. Een enkele maal. Hebt u bij zo'n gelegenheid wel eens gemerkt, of het daar erg ge horig is? Daar heb ik geen ondervinding van, zei Mr. Snow nors. Ik kwam er alleen om te slapen. Luisteren doe ik gedaan hebt, sinds u hier bent gekomen. Zou het misschien niet beter we zen, als u begon te vragen, zei mr. Snqw ironisch. Mr. Stanley fronste de wenkbrauwen. Nu moet ik u toch waarschuwen, mr. Snow, zeide hij, dat u het voor u zelf zeker niet gemakkelijk zult ma ken, als u doorgaat met op die wijze het onderzoek te bemoeilijken. Als u er prijs op stelt, u zo spoedig mogelijk U moet mijn bedoeling goed be grijpen, zei inspecteur Stanley kalm. Ik vroeg u niet, of u geluisterd had. Ik wilde alleen weten, of u eventueel ge makkelijk iets op kamer 9 zou kunnen horen, van wat er op kamer 10 gebeur de. Als er gesproken wordt, bedoelt u? Bijvoorbeeld. Neen, zo goed als niet Bovendien zou men niet zo duidelijk kunnen on derscheiden, of het nu van de kamer er- -..j», vruegere siriiavaarcugueiu oei scneiaeu, ui net uu van ae Kamer ei- teruggekr.egen. °P zÜn opgeblazen ge- ri-e "ncn W1J" naast of van de gang of van de eetzaal zicht, met de kleine, fletse oogjes, was ?en:Jult _uJgoed ,doon miJ even correct kwam. duidelijk te lezen, dat hij niet' van te antwoorrien, als uw voorgangers dat plan was zich te laten ringeloren. Doch inspecteur Stanley was onverstoorbaar. Mr. Snow, begon hij minzaam, mijn eerate vraag aan u is deze: hoe laat bent u gisteravond aangekomen? Met de trein van 7.55 uur, zei mr. Snow kortaf. U bent misschien komen lopen? Jawel. U kunt dus tegen half negen hier <*eweest zijn Dat klopt, nietwaar? Juist. Nu zou ik graag van u willen weten, of u bij uw aankomst een of meer personen in de buurt hebt aan getroffen. Neen. Ik kan me er althans mets van herinneren. Bent u hier bekend? Ik bedoel: hebt u in deze plaats meer gelogeerd? Ja. Ik kom hier één of twee keer per jaar. En dan logeert u altijd in dit pension? Juist. Mr. Snow begreep. Toen ik hier kwam, bestelde ik lets. Ik was moe. Ik vroeg naar mijn kamer. Ik ben direct daarna naar bo ven gegaan, heb stevig geslapen en ben vanmorgen betrekkelijk laat wak ker geworden. H'm, juist. Welke kamer hebt u? Kamer 6. Toen u boven kwam, hebt u toen iemand ontmoet? Alleen mr. Bright, die uit zijn ka mer kwam. Kende u mr. Bright? Neen. Maar ik hoorde vanmorgen aan het ontbijt, dat hij zo heette. Precies. En u weet zeker, dat u later op de avond of vannacht niets bijzonders gehoord hebt? Neen. Ik zei immers al, dat ik sliep. U hebt hier meer gelogeerd, mr. Snow. Had u altijd dezelfde kamer? Verondersteld, dat er iemand door de tuindeuren binnenkwam in alle stilte, bedoel ik zou u dat op kamer 9 kunnen horen? In denk van niet. Nu, mijnheer Snow, dat is dan voorlopig alles. Ik dank u zeer. Doch mr. Snow was niet zo voldaan. Zou ik u nu op mijn beurt een vraag mogen stellen? zei hij ijselijk be leefd. Vraagt u maar. Het is dit, inspecteur. Mijn cliënt verwacht mij tegen de middag. Zou u mij wellicht kunnen zeggen, hoe lang u mij nog nodig meent te hebben voor uw onderzoek? Dat kan ik u tot mijn spijt niet zeg gen, Mr. Snow, gaf de inspecteur ten antwoord. Ik heb nog niet iedereen ondervraagd, en tot zolang zult u zéker geduld moeten hebben. Zou ik dan alvast telefonisch met mijn cliënt kunnen spreken? (Wordt vervolgd.) In die rang stelde Mgr. Ratti (Pius XI), Prefect van de Vatikaanse Biblio theek, hem voor aan Benedictus XV: „Mijn militaire attaché." Prompt werd Mgr. Ratti als diplomaat naar Warschau gezonden en Eugène Tisserant benoemd tot assistent van de nieuwe prefect, Mgr. G. Mercati (Dec. 1919). Na de be noemingen tot Consultor van de H. Con gregatie voor Oosterse Kerken (1926) en tot Huisprelaat van de Paus (1929) werd hij 1 Dec 1930 Pro-Prefect van de Vatikaanse Bibliotheek. Na 6 jaar arbeid in deze functie gaat de opgang verder: Januari 1936, Aposto lisch Protonotarius; 11 Juni 1936, Pre sident van de Pauselijke Bijbelcommis sie; 15 Juni 1936, Kardinaal-Diaken met titel St. Vitus; 19 Juni, Secretaris van de Oosterse Congregatie en Voorzitter van de Commissie voor Codificatie van het Oosters kerkelijk recht. De titula ris der beide laatste functies, Kard. Sin- cero, was 7 Februari 1936 overleden. Bij gelegenheid van deze kardinaals-creatie zeide Pius XI: „Het leven van deze nieuwe kardinaal is een leven van ge loof, van wetenschap en van priester lijke waardigheid. Door hem de Ooster se Congregatie toe te vertrouwen heb ben Wij nóg een blijk willen geven van Onze diepe belangstelling voor de Oos terse Kerken" In de St. Pieter wordt hij door Eu- genio Kardinaal Pacelli tot Titulair Aartsbisschop van Iconium geconsa creerd (25 Juli 1937) en nog dat jaar volgt zijn bevordering tot Kardinaal- Priester. 18 Februari 1946 Kardinaal-Bisschop gecreëerd, krijgt hij het suburbicaire bisdom van Porto en Santa Rufina toe gewezen. De kolentremmers van het ha venstadje Fiumicino getuigen weldra van zijn doortastendheid in de regeling der diocesane zaken. 4 Januari 1947 is hij benoemd tot Commandeur de la Légion d'Honneur, zonder twijfel voor zijn bijdrage tot behoud van Frankrijks prestige gedurende wereldoorlog II, welke hij te Rome doorbracht. Over dit tijdperk sprak hij 13 Dec. 1944 te Parijs in een conferentie „De Paus temidden van een wereld in oorlog". 13 Ja nuari 1951 volgde hij de overleden Kard. MarchettiSelvaggiani op als Deken van het H. College der Kardi nalen en nam het aan die waardigheid verbonden suburbicaire bisdom van Z. E. Eugène Kardinaal Tisse rant. Ostia over (met behoud van Porto en Santa Rufina), tegelijk met de prefec tuur van de H. Congregatie van de Ce remoniën. 8 Juli a.s. zal blijken hoeveel we tenschappelijke publicaties ten grond slag liggen aan zijn promotie tot Doc tor honoris causa aan de R. K. Uni versiteit te Nijmegen. De Kardinaal is reeds Doctor honoris causa in de rech ten van de Universiteit van Fordham U.S.A. (27 April 1947) en van de Uni versiteit van Princeton U.S.A. (17 Ju ni 1947). Naast arbeid thuis, ondernam hij verscheiden studie-reizen o.a. naar Syrië, Palestina en Egypte (1923) tot aankoop van Oosterse mss voor de Vatikaanse Bibliotheek; naar Roeme nië, Bulgarije, Griekenland en Turkije om, in gezelschap van Cyrille Koro- levsky,. de antiquariaten te plunde- deren voor de bibliotheek van het Pauselijk Instituut voor Oosterse Stu dies (in opdracht van Pius XII). De boeken, op deze reis gekocht, zijn te hekennen aan 'n kleine, ronde stem pel met de letters KT. Als functio naris van de Vaticaanse Bibliotheek bestudeert hij in 1927 de moderne organisatie der grote Amerikaanse bibliotheken; in 1928 neemt hij deel aan het Oosters Congres te Oxford; in 1930 aan het Internationaal Comité van Bibliotheken te Chicago. Boven dien maakt hij deel uit van de Pau selijke Missie naar Ethiopië. Als secretaris van de Oosterse Con gregatie voerde hij de nieuwe regeling uit, waardoor de gebieden der Oosterse Kerken werden onttrokken aan de La tijnse administratie van de Propagan da Fide en gesteld onder de jurisdic tie van de Oosterse Congregatie. Af gekondigd 25 Maart 1938 bij Motu Pro- prio van Pius XI. was de overschake ling voltooid op 1 Juni 1939. Hierbij dient vermeld, dat de Oosterse chris tenen der emigratie, over de gehele wereld verspreid, ook tot zijn jurisdic tie behoren, evenals Oosterse instellin gen van Westerlingen zoals Chevetog- ne, Meudon, Cureglia e.a. De kerkelij ke organisatie der emigranten-kerken groeit gestadig en de Kardinaal gaat zich persoonlijk op de hoogte stellen. Zo heeft hij in 1947 de Oosterse Katho- Eugène Kardinaal Tisserant, deken van het College van Kardinalen en secretaris van de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk, brengt op het ogenblik, zoals bekend, een be zoek aan ons land in verband met het vijf en twintig-jarig bestaan van het Apostolaat der Hereniging. Bi; deze gelegenheid legt hij ook een aantal bezoeken af, o.a. aan Z. Em. J. Kardinaal de Jong. Dinsdag 8 Juli w°rdt hem in Nijmegen het ere doctoraat m de theologie verleend mernevens treft de leler een lio- aeJtt „"""I een 90ede '"druk geeft van het werk en de beteke ms van de Kerkvorst. 6 No,ord.-Amerika en Canada bezocht. De gelovigen hebben niet na gelaten van hun enthousiasme getuige nis af te leggen. v Bijzonder aangenaam waren zii ge troffen door het feit, dat de Kardi naal in ieder instituut zijn zegen geeft volgens het ceremonieel en in de taal van de liturgie waartoe het insti- tuut behoort. Ook zijn reis naar Egypte (Dec. 51Jan. '52) werd door de dagbladen van Cairo genoemd „une moubliable et glorieuse aventu- re. Het was de eerste maal, dat een prins der Kerk officieel door de Egyp tische regering werd uitgenodigd om deel te nemen aan feesten van kultu- rele staatsinstellingen. Om volledig te zijn moeten we nog vermelden, dat de Kardinaal ook zit ting heeft in de Congregaties van het Consistorie, van de Propaganda Fide, van de Sacramenten, van de Semina ries. Hij is lid van het Opperste Ge rechtshof van de Apostolische Signa tuur. Tenslotte delen Hollandse klooster instellingen in zijn arbeid: hij is Be schermheer van de Paters v. d. Heilige Geest (Gemert), van de Missionarissen van de H. Familie (Waalwijk) en van de Fraters van O. L. Vrouw Moeder van Barmhartigheid (Tilburg). Drs. J. B. FRANKEN AA.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5