NOLTEN en ROKS slaan overtuigend hun slag Het onderscheidingsteken weer van schouders verwisseld Eric de Noorman: Hét land der duisternis Bondselftal speelt gelijk tegen Nederl. Antillen: 3-3 L$1 Het recht op medezeggenschap Arbeiders missen nog de bekwaamheid Ploegprij's dank zij derde, vierde en veertiende plaats Ome Benjamin de beste klimmer! L Vuurwerk boven en op het veld Afscheid van Serrarens JkSuMul! I ViviJoAG 4 Juu iyo2 jfrndda Zpnnebruin Nolten wint premie voor strijdlustigste renner 1. CARREA 53.57.11 12. Van Est 54.15.29 17. Voorting 54.18.51 24. Roks 54.29.10 32. Wagtmans 54.38.43 46. Van Breenen 54.51.16 50. Nolten 54.53.30 58. Dekkers 55.01.55 79. Faanhof 55.31.23 Prisma sporthorloge Waterproof, shockproof v.a.72.50 Met centrum secondewijzer v.a.82.50 PRISMA ^^ncrë" BondselftalPakistan Rotterdam steunt Ned. Olympische ploeg Speelautomaten zullen niet verdwijnen Vrijspraak in proef proces te Groningen MAN VERDRONKEN Examens TA &V€stV n Congres Internationaal Christelijk Vakverbond Toe sportredacteur telefoneerde ons Donderdagavond uit Lausanne: mewf™ Wa"delfnd Pelelon in de ravitaillering van Morteau de nieuwe musettes sen ris en drinken had aangenomen, toen op de kronkelende smalle wegen tus- rlnli M n,,de h0ge' weeld'rlg begroeide rotsen van deze streek de Franse hef .n'Ui L Wel' Jean J»cmes - en de Noord-Afrikaan Kebaili en dreen elndehjk hadden ingezet, toen een grillige wolkenzuil met slagregens fir' dB ®ek aftastte naar de plaats waar hij de verhitte karavaan waaron hH^ hZ's ri? toen sprong daa Nolten. Het was een ogenblik uit ziin koffer ^5hLlri rifpT"C^ A' verschi»ende malen had hij de tijden nog eens en de Pevresourde toén v'J 1 gemaakt hij de beklimming van de Col d'Aspin In de Route de Frauce m^ &,S amateur schitterende prestatie had verricht tot Mulhouse had hij z'ijn kansTchoon en^Cle maal de afmattende negen dagen hem uit de 1200 meter hoge Col de ar DU daar dertig küometer v00r de karavaan afwachtte, moest hèt ri^ v' 8e" b8rg Van de derde caieg°r.'e' eerder was het tweetal aan *1 maar gebeuren. Nolten sprong. Een kwartier Kebaili hadden Remv en r - een zevental uitgegroeid. Na Marinelli en de Zwitser Dig^elmann arrea de 3aoht op de vluchtelingen ingezet. Toen sprong etappes, die naar ziin v d ié8n- sprinter van huis uit, om de enige van de 23 volgde de Belg De Heef Jeidde, op zijn naam te brengen. En aan zijn wiel gaande dagen en hn„ °S i81_ ging' onSeschokt door het geweld van de vooraf - naar voren boordevol kracht en goede voornemens, ook Thijs Roks mee Twee minuten bedroeg hun voor sprong, toen Nolten zijn kans waagde on daarbij de chocoladekleurige Noord-Afrikaan Zaaf meesleurde. De Franse nationalen en de Italianen kèken er nog niet naar. Hadden zij niat Remy en Carrea, om daar vooraan een spaak in het wiel te steken en die overmoedigen, inclusief de Nederland se Tour-debutanten, Roks en Nolten. weer in de naamloze groep terug te sleuren!? Ten overvloede stuurden ze er Martini nog op af. Voordat de klim naar de Mollendruz begon zou het wel over zijn. Maar het was niet over tegen de tijd, dat die dreigende zuil van onweer en regen in Vallorbe, aan de voet van de klimpartij, de zon bedekte. Zes minuten voor de grote groep kroop het peleton- hetje van acht de helling op, anderhalve hiinuut daarachter Nolten; achter hem Martini. En nu begon het feest pas! Er V'as van afstoppen geen sprake. Mari- helli, die na zijn prestatie van drie jaar geleden, toen hij als eerste Fransman op de derde plaats gefinisht had, moest en zou weer op de voorpagina komen; Dig- gelmann moest en zou de glorieuze overwinnaar worden van deze in zijn vaderland eindigende etappe; Roks hioest en zou die overvloed aan kracht en gezondheid, die hij al acht dagen ten Voeten uit had zitten demonstreren, nu eens ontladen in een prestatie, waar ze ook buiten Nederland respect voor kon den hebben! Schitterend geklommen Car°8 daar maar eens wat aan, Remy, v rrea en Martini! Maar Nolten was de c.ste Van allen. Die liet Zaaf al na twee "onieter stijgen als een machteloos Zelfaagen man ,acbter- Die kreeg op dat- jy. de ogenblik Martini aan zijn wiel, j^aaz toen hij er een paar honderd meter een ene tussensprintje na het andere tuij5 'buk aan had zitten trekken, capi- *rv 8 °°k de Italiaan. En ook de Zurh? "aarboven hem, met al hun eer- °P te-en riToo bedoelingen, konden niet blaar Alee-, a ---Jarige Limburger, die zo Wedstrijd ais de* Tour de* FrancT*--1" kunnen '=0!^^ was de race naar de ton aan L °mcter inet een snelheid en vastbcra rf a"5' ot dn a nog meer willen doen. Ik wilde Van de tweede helft van die beklimmine gebruik maken om door te gaan en 7,, de anderen los te rijden. Maar de stij ging in de weg was te zwak. Er viel niet genoeg eer en vooral winst aan te be halen!" En zo ge meent, dat dit grootspraak Was, dat het succes hem naar l\et hoofd was gestegen en dat hij blij mocht zijn op de 40 kilometer tussen de top en de finish in de wielen te kunnen blijven, dan had ge maar eens moeten zien hoé en Nolten èn Roks daar hemel en aarde hebben zitten te bewegen om de aller grootste slag te slaan. In een wolk van stof daalden zij met de anderen de meer dan 500 meter diepe afdaling naar Sar- zaz af en het waren niet deze jonge debutanten, die de groep even moesten loslaten, maar Kebaili en Diggelmann. j Diggelmann en Marinelli de handen meen hadden geslagen om al- Vast de grootste helft van dit groepje achter te laten, was het Nolten, die on middellijk zijn tempo verhoogde en de 30 meter voorsprong van dat drieman schap overbrugde; voor zichzelf, voor Roks en voor de anderen. Advertentie Crème en olie Er wordt in de Tour de France da gelijks door de Franse suikerindustrie een premie beschikbaar gesteld van duizend gulden voor de strijdlustigste penner. Deze premie, die wordt toe gekend na schriftelijke stemming van een jury bestaande uit negen Franse en negen buitenlandse journalisten, is vanciaag verdeeld onder Nolten en Marinelli, die een gelijk aantal stem men hadden. Een in dubbel opzicht zoete beloning dus voor hetgeen de Nederlander vandaag heeft gepres teerd! Overigens heeft hij in een radio- mterview, dat wij in Lausanne met hem hadden, tot zijn familieleden in Nederland gezegd: „Tot ziens in Parijs". Het staat genoteerd en we houden hem daaraan! Uitslag en klassementen De uitslag van de negende etappe luidt: 1. Diggelmann (Zwits.) 7.22.16. 2, Marinel li (Parijs) 7.22.46. 3. Nolten (Ned.) 7.23.16. 4. Roks (Ned.). 5. De Hertog (B.). 6. Re my (Fr.). 7. Carrea (It.). 8. Kebaili (N.- Afr.). 9. Martini (It.) allen in dezelfde tijd als Nolten. 10. Ockers (B.) 7.32.27. 11. Ge- miniani (Fr.). 12. Weilenmann (Zwits.). 13. Goldschmidt (Lux.). 14. Van Est (Ned.). 15. Lapehie (W.Z.W.. Fr 16. Voorting (Ned.). 17. Van Breenen (Ned.). Als 41e ex aequo werd een groep geplaatst waarbij Lauredi (Fr.), Wagtmans (Ned.) en Ruiz (Sp.) behoorden, eveneens in 7.32.27. 80. Dekkers (N.) 7.46.35. 88. Faanhof (N.) 7.58.44. Papazian (Parijs) heeft opgegeven. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Carrea (It 53.57.11. 2. Magni (It.) 53.58.12. 3. Lauredi (Fr.) 53.58.32. 4. Coppi (It.) 54.02.15. 5. Close (B.) 54 03 26 6. Bartali (It.) 54.09.11. 7. De Hertog (B.) 54.10.31. 8. Ockers (B.) 54.10.48. 9. Ruiz (Sp.) 54.12.43. 10. Geminiani (Fr.) 54.13.49 11. Weilen mann (Zwits.) 54.15.25. 12. Van Est (Ned.) 54.15.29. 13. Molineris (ZO Fr.) 54.16.13. 14. Goldschmidt (Lux.) z.t iö. Robic (Fr.) 54.18.22. In het bergklassement leidt Geminiani (Fr.) met 18 pnt. voor Gelabert (Sp.) 12 Pnt., Bartali (It.) 10 pnt., Le Quilly (W. Z. W. Fr.) 7 pnt., Coppi (It.) 4 pnt. en Remy (Fr.) 3 pnt. Het ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Italië 161.40.53. 2. Frankrijk 161.43.21. 3. België 161.48.58. 4. Nederland 162.28.Ij. 5. Spanje 162.45.05. 6. Z.O Frankr. 162.46.04. 7. Zwitserland 163.00.00. 8 N.O.C. Frankr. 163.15.56. 9. Luxemburg 163 22 36 10. W.Z.W. Frankrijk 163.27.04. 11. parjjs 163.29.40. 12. N. Afrika lb4.05.37. COP MABItN TOONDER STUDIO 5 136. Een nieuwe spookachtige stuiptach palmt langs de wanden van de kerker, en in deze omgeving is dit geluid niet bepaald geschikt om de gevangenen op hun gemak te stellen. Verraadj een spel van verrassing, spanning en sensatie! Een spel voor hé hé hé mannen! Wie van u is dapper genoeg om in te zetten op dit prachtige spel, huh!? Hé hé hé!" „Er is hier een gek aan het werk, een spelletje om ons bang te maken," gromt Orm. „Maar daar is een rond zeeman tegen op gewassen.' Ik zal die kerel vinden!" En naarstig begint hij langs de muren te speuren. De anderen volgen zijn voor beeld. Koortsachtig zoeken zij hun kerker af. Alleen Haifa staat met een diepe rimpel in zijn voorhoofd op zijn oude plaats. „Ahem," mompelt hijnadenkend rond- spiedend. „Het wil mij voorkomen het schijntdit zonderling gelach wekt de indruk, dat het van even zien, van „Hier!" valt Eric plotseling in de rede, op de vloer wijzend, „onder de grond zit het!" „Ja, precies, ge haalt mij de woorden uit de mond!" valt de edelman met een triomfantelijk blik in. „Onder de vloer! Hé daar, gek! Wat denkt ge te bereiken met uw dwaas gekakel! Spreek op! Wie zijt ge?" „Foei, brave vriend, hoe nieuwsgierig!" antwoordt de stem met een gesmoord ge proest. „Maar ter zake. Ik weet een manier om u allen te laten ontsnappen uit deze nare kerker. De vrijheid, vrienden, hé hé hé, en dat slechts op één voorwaarde „En die is?" klinkt Eric's stem koud, nog voor één der anderen van hun verwar ring bekomen is. „Heer Eric blijft, om met mijeh enige zaakjes af te handelen „Een valstrik!" jammert Orm, maar Eric legt hem met éen kort gebaar het zwijgen op, en tot aller verbazing komt zijn antwoord: „Ik neem die voorwaarde aan! Toon ons, hoe ge ons denkt te bevrijden Een ogenblik is slechts Pum-Pum's gejaagde ademhaling hoorbaar in de stilte. Dan vernemen allen een zacht, schrapend geluid en een ogenblik later opent zich voor hun blikken een klein vierkant gat in de vloer van hun gevangenis Advertentie i Zaterdag 5 Juli zal te Laren een wed strijd worden gespeeld tussen een Ne derlands Bondselftal en Pakistan. Het Bondselftal is als volgt samenge steld: Doel; Mulder (Amsterdam); ach ter: Derckx (Venlo) en Terlingen (Be Fair); midden: Ancion (Kampong». Log gere (Laren) en Van der Valk (Delfts? Studenten) vóór: Van Heel fHHIJC». Hooghiemstra (SCHC). Kruize (HHIJC); Esser (Togo) en Bouwman (BMHC). Om beurten weg Een krachtsinspanning, inderdaad. Maar toen even voor Cossenay de hei linkjes weer kwamen, de laatste van deze etappe, namen de Nederlanders zelf het initiatief. Eerst schoot Nolten weg en remde Roks het tempo af, maar Remy wist de Limburger terug te halen. Toen ging Roks en probeerde Nolten de anderen in bedwang te houden. Maar Diggelmann, die in de voorafgaande dagen al te duidelijk had kunnen zien wat die 21-jarige West-Brabander wel vermocht, riskeerde zijn triomf in eigen huis geen moment. Ook deze poging mislukte. Nog eens bewees Roks zijn conditie toen zijn ketting afliep en hij op de laatste zes kilometer nog een ver twijfelde krachtsinspanning moest leve ren om de paar honderd meter die hij daarmee had verspeeld weer goed te maken. Vertwijfeld? Maar hoe kon het dan gebeuren, dat èn Roks'èn Nolten op de sintelbaan van Lausanne een hoofdrol speelden in de strijd om de ereplaatsen? Nolten kwam als vierde binnen achter Remy, Marinelli en Diggelmann en Roks was zesde achter De Hertog. Maar onder de lawine van gejuich die uiteraard alleen ten faveure van Diggelmann los barstte, toen Remy het al opgaf, omdat die laatste zware ronde hem juist iets te veel was, toen sloeg Nolten met 6ra*e allure de aanval van de snelle Belg De Hertog af en kwam Roks met de kracht die h i j nog wèl had bij de prachtige derde plaats van zijn landgenoot ook de vierde nog voor ons opeisen. En toen •neer dan negen minuten later net pele- ton kwam binnenstuiven, drie minuten na Martini, voegden Van Est, Voorting en Van Breenen er nog een 14de, 16de en 17de plaats aan toe om het succes van de beste Nederlandse etappe tot nu toe te completeren. En daarmee wonnen we vandaag de ploegprijs en heroverden wij onze eerste plaats in het klassement van de B-ploegen, die wij op weg naar Mulhouse door zoveel tegenslag waren kwijtgeraakt, en stegen zowel Roks als °lten een respectabel aantal plaatsen 'n het klassement. Faanhof gehandicapt Vandaag dus geen malheur? Vraag het aan Wagtmans, die in de klim naar de J .ollendruz een lekke band kreeg, maar )e zich schitterend herstelde doordat hij wuthier en Teir/eire, de Franse natio- "a'en, die eveneens waren achterge- rn-Tt l' eenvoudig liet staan en toch nog net net peleton in Lausanne arriveerde. ij kwam daar gelijk met Magni, die Jh gele trui bij verrassing aan_ zijn landgenoot verspeelde, het die langer dan Vraag een de zijn evenh?lk°ortsacMig bezig zijn band ter trapte hij vol moed verder gen van zijn „dagtaak". te repareren aan het volbren- Carraa Vraag aan Dekkers, een wiel orak en die over de reis veertien minuten nodig had het peleton. het vooral aan Faanhof, die nn aanrijding bij ravitaillering beide wielen brak en toen in de afdaling nog eens door zijn frame zakte. Hij kreeg een fiets uit de reserve wagen, een fiets ge schikt voor de kleinste man van de Tour, maar die nu noest dienen voor de grootste. Het was geen zwakke Faanhof, die deson danks royaal op tijd arriveerde, zodit onze ploeg com pleet bleef! Het was een beste dag voor de krani ge equipe van Pel- lenaars. ondanks het feit, dat Van Est zijn elfde plaats in het klas sement moest prijs geven voor de twaalfde. JAN COTTAAR (Van onze speciale verslaggever) Vuurwerk boven en vuurwerk op het veld kenmerkten de wedstrijd tussen een Bondselftal en de Nederlandse An tillen, die gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gespeeld. En wjj moeten zeggen, dat eerstgenoemd verschijnsel beslist indrukwekkender aanblik bood dan het tweede. Al mag men dan respect en bewondering hebben voor twee en twintig spelers, die rustig en soms zelfs lustig dwars door de ver schrikkingen van een schier apocalyp tisch noodweer heen over het grasveld dartelden en die er werkelijk in slaag den ondanks alle heftige meteorologische tegenwerking b(j tijd en wijle aardig voetbal te laten zien. Maar het is na tuurlijk wel duidelijk, dat een drastische wolkbreuk, die zich kort na de aanvang van de strijd boven het Olympisch Stadion ontlastte, en hevige rukwinden een behoorlijke ontplooiing van het spel beletten. En het is dienovereenkomstig dan ook erg moeilijk een oordeel te vel len over de verrichtingen van spelers, die tegen de losgebroken elementen moesten optornen. Het zij daarom voldoende er op te v;ijzen, dat in de Bondsploeg Van Melis op de rechtsbuitenplaats een zeer wak kere indruk maakte en dat v. d. Gijp een beslist doortastende midvoor bleek, hetgeen hij overtuigend bewees door het vervaardigen van drie doelpunten. Overigens zal dit „voorlopig Ned. Elftal" inderdaad wel zeer voorlopig zijn ge weest. Wat onze broeders uit de West aangaat zij hebben de verwachtingen naar onze mening ver overtroffen, zeker wanneer men in aanmerking neemt, dat de abominabele omstandigheden op hen wel zeer zwaar drukten. Niet alleen gaven sommigen van hen (linksbuiten Brokken) blijk van een zeer ontwikkel de techniek, maar bovendien bleken zij zich in verbluffend korte tijd tot op vrij grote hoogte aangepast te hebben aan de spelinzichten, zoals die in Europa heer sen. Men had hun in deze wedstrijd, die werd bijgewoond door Z.K.H. Prins Bernhard en enkele ministers, graag een overwinnig gegund; en zij heeft er be slist, zoals dat heet, ingezeten ook. Direct na de aftrap togen de Antillen met verve ten aanval. Tevergeefs overi gens. Maar na een half uur spelen trok Brokken, een bijzonder rappe jongeling, er alleen op uit; en hij besloot zijn rush. die onvoldoende door v. Schijndel en De Jong werd tegengegaan, met een ferm schot, waar Landman geen vat op kon krijgen (01). Nauwelijks een minuut later echter herhaalde zich de historie ongeveer aan de andere kant. Louer snelde langs de lijn en zette op de doel lijn haarscherp voor, zodat de toesnel lende v. d. Gijp maar voor het inkoppen had (1—1). Bij een bijzonder heftige aanval van de Antillen kon Hendriks, naar iedereen dacht, de bal nog net uit de doelmond trappen, maar scheidsrech ter Schipper besloot na enig overleg met de grensrechter tot een doelpunt (1—2). Even later maakte keeper Her nandez hij werd na rust door Hato vervangen een beslissende fout door finaal over de bal heen te glijden; v. d. Gijp was er als de kippen bij en de stand was weer gelijk. Nog vóór rust kreeg v. d. Tuyn, die niet helemaal verant woord werd aangevallen door Matrona. Het Rotterdamse bedrijfsleven heeft begrepen, aldus verklaarde mr. K. P van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, dat een sterke uitzending naar de Olympische Spelen niet mogelijk zou zijn zonder versterkte geldmiddelen. En daarom, zo zeide mr. Van der Man- dele gisteren tot de vice-voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité, de heer C. F. Pahud de Mortanges, is het ons een vreugde een bijdrage te schen ken ter gedeeltelijke dekking van het geraamde tekort op de begroting voor de uitzending van een Nederlandse ploeg naar Helsinki. Aan het slot van zijn toespraak overhandigde mr. Van der Mandele aan de heer Pahud de Mortan ges een couvert, waarin een cheque bleek te zitten van f 12.000. een strafschop te nemen. De Antillaan- se doelman keerde het schot, maar v. d. Gijp kanjerde het terugstuitende leer zonder pardon in de touwen (32). Direct na de hervatting echter werden de partijen weer op gelijke voet gebracht door Heiligers, die heel de Bondsverdediging aan zijn laars lapte, Landman incluis (33). En daar bleef het in déze door enerverend natuurge weld begeleide wedstrijd dan bij. (Van onze correspondent) In de meeste hotels, café's en restau rants, overal op de kermissen en in de speeltuinen vindt men de speel-trek- automaten, waarin men een dubbeltje werpt en daarna in de gelegenheid wordt gesteld met het overhalen van een handle een ijzeren kogel in het ap paraat te doen rondvliegen. Valt de ko gel in een bepaald gaatje dan krijgt men een veelvoud aan geld terug. Voor de Groninger rechtbank is on langs een proefproces gevoerd over het al of niet interpreteren als hazard-spel van deze apparaten. De Officier van Justitie vond dat hier sprake was van hazard-spel en eiste tegen een hotel eigenaar uit Hoogezand f 200.boete subs. 10 dagen hechtenis. De Groninger rechtbank heeft gistermorgen de hotel houder vrijgesproken. Daaruit valt der halve de conclusie te trekken dat deze raparaten niet als hazard-spel worden bjschouwd. In het Maas-Waalkanaal bij 'Nijmegen is de 30-jarige J. Brans uit Wychen bij Nijmegen verdronken. DELFT. Propaed. ex. electro-techn. ing.: E. A. Aagaard, Delft; J. D. van Altenburg, Soestdijk; E. D. J. Baars, Arnhem: H. J. M. R. van Baren, Roosendaal; D. Benima, Amsterdam; T. A. ten Bensel, Rotterdam; A. Boesveld, Winterswijk; K. C. Bredius, Barendrecht; T. J. J. van Bruggen, Delf zijl: H. R. F. Brulez, Blankenberge; E. F. Buys, Rotterdam; J. C. Dito, Den Helder; C. W. van Es, Rotterdam; F. Eijkhout, Delft; J. W. de Fluiter, Nijmegen; H. J. Frankena, Haarlem; P. Groen, Hilversum; Raden N. P. K. Hadinoto, Delft; J. T. A. van Heteren, Doetinchem; H. J. van de Hoef, Zaandam; T. A. Holte, Delft; A. J. Huart, Den Haag; P. A. W. M. F. Jacobs. Valkenburg: F. J. Janssen. Roermond; S. J. J. de Jongh, Haarlem; W. R. Kollewijn, Leiden; C. J. Koopman, Zierikzee; L. L. Kossakowski, Delft; C. Kramer, Den Hel der; E. A. B. Langehorst, Hulst; E. G. F. van der Linden, Den Haag; H. Lindenbergh, Terneuzen; W. A. Loos, Amsterdam; J. G. T Luiipers, Well: A. Maat, Rotterdam; G. J. Meértens. Eysden; H. van Meines, Rijs wijk; G. Mensonides, Warffum; H. L. de Mink, Schiedam; H. Mooijweer, Vollenho- ve; L. M. Mud.de. Haarlem; Njoo Tik Poen, Delft; M. H. Odink, Haaksbergen; J. H. Ottevangers, Dordrecht.; W. C. Paymans, Vuglit; W. E. Peet, Dedemsvaart; J. van de Putte, Harderwijk; L. K. Regenbogen, Den Haag; T. V. Rosskopf, Nijmegen; A. Roza, Den Haag; G. C. M. Schoenaker, Ol- denzaal; A. B. Schotanus a Steringa Idzer- da, Den Haag; J. A. Smit. Overveen; W. C. Smit. Amsterdam; P. F. Spoort, Den Haag; H. G. Suyderhoud. Den Haag: C. J. van Tatenhove, Harderwijk; H. G. Tempe laar, Apeldoorn: The Kian Soey, Delft; Touw Tjoen Bouw, Delft; W. van Tussen- broeks. Den Haag; R. Vervoort, Delft; P. J. de Vries, Haskerland;' K. G. van Wag- tondonk, Amersfoort; F. J. Wassink, Schie dam: R. van Wettum, Den Haag: N. B. J. Weyland, Delft: K. Wiersma, Huizum; J. W'imans. Schiedam. Propaed. ex. Natuurk. ing.: G. v. Aller, Hasselt: A J. B. C. Bal. Deventer; H. L. Beckers, Maastricht; P. C. van den Berg, SchiDluiden; A. van den Beukei. Delft: A. E. Blaugrund, Amsterdam; J. F. van der Brugge, Delft; J. F. Dirks, Aneldoorn: B. Drilsma. Voorburg; C. van Dijk, Barne- veld; P. Euser, Hendrik Ido Ambacht; D. Folmer, Rotterdam; W. P. J. Fontein, Nij megen; W. E. Fijn van Draat. Den Haag; J. van Galen. Zwiindrecht; M. C. Gom- perts, Den Haag; C. A. Gorter, Schagen; H. E. Hagen, Amsterdam; S. A. Hempenius, West-Dongeradeel; P. A. M. Hospel, Veld hoven: H. E. Huynink, Haarlem; W. van der Knaan, Maassluis: J. Konijn, Wasse naar: A. Koster, Den Haag: P. J. Kreijger, rv»rr Haag; C. H. Loos, Eindhoven: W. C. -i-'.-„Ikooo, Dubbelriam: P. Mostert, Rot- +"rdam; G. A. Scheltema de Heere, Sche Advertentie Ha. dat is je ware! B»j zo n tour moetje zo nu en dan even de lede maten strekken en dan natuurlijk met 'n Strand tussen de lippen. VIRGIN IA CIG.ARETTES gi V. 1. n. r. de nieuw benoemde secretaris van het I. C. V„ de heer A. Vanisten- dael, de voorzitter, de heer Gaston Tessier, en de heer Serrarens. taris-generaal zich te veel zou mengen in de politieke strijd. De heer Serra rens verdedigde zich hiertegen door te stellen dat het I.C.V. niet alleen een sociale, maar ook wel degelijk een poli tieke strijd te voeren heeft. „Wij staan", aldus de heer Serrarens, „in een strijd als twee boksers die elkaar beloeren om te zien waar de zwakke plekken zitten". In de middagzitting van gisteren is het I.C.V.-congres begonnen met het be langrijkste punt van de agenda: de me dezeggenschap van de arbeiders in het bedrijf. Er werden over dit vraagstuk een drietal inleidingen gehouden. In de eerste, van de hand van de heer L. Fraeters (België), wordt de conclusie getrokken, dat er slechts zeer weinig principiële bezwaren gemaakt kunnen worden tegen de medezeggenschap van de arbeiders in de bedrijven. Dit be tekent, dat de bij het I.C.V. aangeslo ten landen-centralen de weg. die zij in geslagen hebben verder moeten volgen. Hun enige zorg moet het zijn de instru menten, die zij reeds ter beschikking hebben, te verbeteren. De Nederlander C. J. van Mastrigt. die het recht op medezeggenschap be handelde, en bekende, onder de indruk gekomen te zijn van de geweldige om vang en diepte van het vraagstuk, heeft zich toch niet laten afschrikken; het betreft hier immers het leven en de toekomst van mensen in de bedrijven en elders. Gistermorgen heeft de heer Serrarens ln z'n antwoord met klem verzekerd, dat het I.C.V. zijn persoonlijkheid en on afhankelijkheid op internationaal ge bied aal bewaren. „Wij zullen", aldus de lieer Serrarens, „de wereld tonen wat onze bedoelingen zijn". Wat de heer Ruppert gezegd heeft achtte hij juist. Het is eenvoudig buiten discussie dat er aansluiting zou komen met het I.V.V. Wel is het I.C.V. bereid samen te wer ken met vrije organisaties. „Wij willen echter blijven wat wij zijn". De directeur van het internationale arbeidsbureau, de heer Grunewald heeft uit naam van de directie van dit bureau woorden van lof gesproken aan het adres van de heer Serrarens. Zijn werk heeft gedurende al de jaren dat hij se cretaris-generaal was, achting en bewon dering afgedwongen. Zijn verdiensten, zo meende de heer Grunewald, zijn groot genoeg om hem een plaats te ge ien in het zgn. Schuman-Hof. Ook de heer Vanistendael wenste een candida- tuur van de heer Serrarens als sociaal rechter in h.t Schuman-Hof. Naar aanleiding van de opmerkingen die gemaakt zijn over de vertegenwoor diging van hoger personeel en inge nieurs van het I.C.V., zei de heer Ser rarens dat de intellectuelen zich helaas niet altijd bewust zijn van hun verant woordelijke plaats. Het vond het met name jammer dat de internationale ver eniging van hoger personeel zich in ver binding heeft gesteld met de socialis tische vereniging. Er is door de afgevaardigden critiek uitgeoefend op het feit dat de secre- Toch mist de arbeider nog de be kwaamheid om medezeggenschap uit te oefenen, hoezeer hij ook en terecht van mening is, dat hij er een zedelijk recht op kon laten gelden. Bij de ar beiders bestaat nog een tekort aan scholing en kennis, zodat hij thans nog niet in staat is de volledige medezeg genschap te dragen. Dit mag echter geen motief zijn om het recht ter zijde te schuiven. Alles moet inderdaad nog groeien, maar ook moet alles gedaan worden om die groei te bevorderen. Het merkwaardige is echter, dat degenen, die maar steeds over „het groeien" praten in de practijk bedoelen: „Laat de zaak maar lopen". Ze zullen er zich echter weldra over verwonderen, dat het gegroeide een verschrikkelijke wil dernis geworden is, waarin de mens niet kan leven. De verwerkelijking van het recht op medezeggenschap kan niet geheel aan de overheid worden overgelaten. Het I.C.\zal hier de grote stoot moeten geven. De Fransman Georges Levard behan delde het probleem als zodanig. Hij concludeerde, dat in de formules, die aanbevolen zouden moeten worden,' aan de arbeiders de mogelijkheid gegeven zou moeten worden om met voldoende autoriteit op te treden. Over de gang van zaken in het bedrijf en over de resultaten der onderneming moeten zij ingelicht worden. Dit alles is ook nodig, opdat de arbei der een voldoende kennis van de reali teit van het bedrijfsleven krijgt. Het zou hem anders niet mogelijk zijn zijn rol goed te vervullen in de bedrijfs organen. Nadat de verschillende sprekers het hunne hadden gezegd over de Inhoud der inleidingen, werd in een officiële zitting afscheid genomen van de heer serrarens. De voorzitter van het I.C.V., die de secretaris-generaal een welhaast onvervangbare kracht noemde, die een onsterfelijke jeugd bezat, zegde Serra rens namens alle bestuursleden hartelijk dank. Hij stelde het congres voor de Belg Auguste Vanistendael, adjunct- secretaris-generaal, in zijn plaats te be noemen, hetgeen het congres met een ovationeel applaus goedkeurde. De heer Serrarens heeft van talrijke sprekers vele waarderende woorden moeten horen. De Belg A. Cool roemde zijn beginselvastheid, zijn groot geloof en zijn kennis en werkkracht. Daaraan dankt het I.C.V. het, dat het de oudste internationale arbeidersorganisatie is. die bestaat. Als cadeau bood de heer Cool de heer Serrarens geen bloemen aan, „die zijn er zat in Holland", zei hij. ..Hier hebt ge een enveloppe. Doet er mee wat ge graag zoudt doen". Ook de heer Fred Brussel bood namens de vak- centralen een gesloten couvert aan. Van het secretariaatsoersoneel ontving de heer Serrarens enige cadeaux, die ech ter voor het congres in de geslotenheid van het pakpapier bleven zitten. Ten slotte sprak nog de heer Alfaers namens de Nederlandse K A B. Op zeer slag vaardige wijze heeft de heer Serrarens alle sprekers weten te bedanken. Tenslotte zij nog vermeld, dat de bur gemeester van Diisseldorf, de heer Go- chelen, tevens voorzitter van de West- faalse K.A.B., het congres toegesproken heeft. „Wij zijn vrienden van gisteren en vandaag", zei hij, „maar wij zullen ook vrienden zijn van morgen. Dit con gres is voor ons een congres van de hoop". Hiermede doelde de West-Duitse waarnemer op de aansluiting van de Duitse arbeidersbeweging bij het I.C.V.. waarvan hij zei, dat het niet alleen dé doctrine als bindmiddel heeft, maar zeker ook de huidige realiteit. veningen; L. A. Schipper, Middelharnis; J. W. J. Speetjens, Klimmen; S. M. de Veer, Tilburg; W. Versnel, Rotterdam. Propaed. ex. metaalk. tog.: B. M. Kore- vaar, Hendrik Ido Ambacht; R. A. Kort- mulder, Rotterdam. Cand.ex. natuurk. ing.: J. van Rergeijk, Rotterdam; B. Berkepeis, Arnhem; G. J. Bleeksma, Soesterberg; J. C. A. Buys, Ber gen op Zoom; K. J. Blok van Laer, Bus- sum; H. J. Dirksen, Den Haag; E. G. J. Eijkman, Nijmegen; Y. J. Fokkinga,Rot terdam; W. van Genderen, Goüdriaan; A. G. Hardenbol, Rotterdam; A. Harmens, Amsterdam; R. J. Heijboer, Den Haag; C. C. Honig, Koog aan de Zaan; C. J. Hoo- gendoorn, Den Haag; C. J. Knoester, Sche- veningen; J. H. Koek, Den Haag; D. Kort- iandt, Zeist; H. J. Kouwenhoven, Wage- ningen; P. H. Mans, Middelharnis; E. A. van der Meer, Wageningen; R. Plomp, Huis ter Heide; O. Raderaaker, Delft; J. T. van Rossum, Heerlen; H. Tober, Oegstgeest; P. Walraven, Rotterdam. Ing.ex. natuurk. ing.: W. Brand (met lot) Voorburg; F. van Hekken, Schevenin- gen; B. F. van der Heijden, Amsterdam; P. Jongenburger (met lof), Alblasserdam; S. van der Meer (met lof), Scheveningen mej. C. C. Poutsma, Voorburg; R. Smit, Heemstede; A. C. Verhoeven, Dordrecht; E. Waller, Delft; J. K. van Wijngaarden, Den Bosch; J. H. Koek, Den Haag. Dipl. civiel-landm.: F. Jansen, Rotterdam. Ing.ex. werktuigk. ing.: G. H. Boelsma, Amsterdam; J. H. Bun, IJzendijke; E. J. Doedens, Oegstgeest; A. J. Fleuren, Rot terdam; M. Getreuer, Steenwljk; S. Ho- ningh. Landsmeer; F. J. M. Hoof van' Huijs- duijnen. Den Haag; K. J. de .Jong, Haar lem; G. J. Jonker, Utrecht; H. Klaassen, Den Haag; E. J. A. Kselik, Hillëgom; J. van Marken, Velop; G- Mesritz, Bloemen- daal; W. Bakker, Almelo; L. P. Bienfait, Helmond; H. W. H. Haaksma, Oegstgeest; W. J. Leyds, Den Haag: H. Leijdens, Vlaar- dingen; F. Menschaar, Scheveningen: H. F. Meijst, Amsterdam; G. H. de Muinck Kei zer, Bilthoven; C. J. Onderwater, Den Haag; T. Reedijk, Barendrecht; T. M. Rei- chert, Delft; L. C. H. van de Sanden, Den Bosch; A. P. Schaffers, Gennep; F. H. Schmidt. Amsterdam; J. Smilde, Rotterdam: E. J. Snijders, Bussum; A. H. Stomp, Den Haag; P. J. M. Teunissen, Nijmegen; J. M. Ubbink, Groningen; P. L. Visser, Bever wijk; B. J. Voslamber, Delfzijl; D. de Vries, Bussum; S, S. Wadman, Groningen; I. Wa genmakers, Balk; F. Walboom, Den Helder; J. H. Wesselo, Lisse. Ing.ex. vliegtuigbouwk. ing.: H. Bergh, Weesp; A. Dijk, Den Haag: J. L. Overbee- ke, Goes. ROTTERDAM (Conservatorium). Gesl. D. de Koning, Spannum (einddipl. c 11, or gel), A. Vijverberg, Rotterdam (einddipl. c 1, piano), H. Dercksen, Heerjansdam, met onderscheiding voor solistische eigenschap pen, R. Heeroma, Amsterdam, L. Hut. Rot terdam, A. Jonker. Eindhoven, D. Kooy, Rotterdam. C. LamersTieleman, Den Haag, C. Muntz. Rotterdam en C. Schut, Utrecht; C. O. harp: A. Bom, Rotterdam, met onder scheiding voor toonvorming; fluit: J. Gouds waard, met onderscheiding voor virtuosi- teit: fagot: S. Klein, Schiedam, trompet G. de Koning, Amersfoort, hoorn: M. Vreugden- hil, Rotterdam en slagwerk: G. Krijt, Nijme- gen. UTRECHT. Doet. ex. Ind. recht: J. Sak kers. Utrecht; J. Reinink, Driebergen* J. H. Horck, Utrecht. Cand.ex. rechten: J.' M. de Morree, IJsselstein; mevr. E J Pfeif- fer, Bussum; J. C. v. d. Wal, Oirschot en H. Lambers, Den Haag. Cand. psycholo- gie: C. Waaldijk, Kedichem. Vee-arts ex E. H. den Breeje, Utrecht. Doet. ex geo- logie: J. Hospers (cum laude), Utrecht- J W. G. Lawerman, Bilthoven; A. J. Boomer" Utrecht en T. Koningsberger, Utrecht' Cand.ex. geneesk.: F. G. v. d. Brink (cum laude) Badhoevedorp; F. H. L. Bevaait. Utrecht; C. J. C. M. v. d. Brekel, Tilburc- mei. M. G. Broekhuizen, Gouda; F G C Buijse G«es; H Dingeldein, Denekamp-' mej. .W. J. Duvekot, Utrecht- H. C. Hart' Utrecht; H. E. Henneveld, Utrecht- H R* Hiemstra, Amersfoort; K. Huinink', Lich tenvoorde; P. J. Jansen. Den Bosch-'mej. M. C. R. Kamphuis. Apeldoorn; C. Th. Kle- mann, Utrecht; T. J. Moopen, Amersfoort; F. C. J. van Neer, Maastricht- M. A. J M Nevejan, Sas van Gent; R. de Raad. Utrecht: J. R. Araasveld, Utrecht- M J M Royakkers, Maastricht: mej. J. c A M Rozeman, Utrecht; mej. B. M Th' SchaD ken. Amersfoort; J. Sebus, Utrecht- F P Stapert, Utrecht; G. J. van Steenis. Amers- foort; P. C. M. van Velthoven. Den Boscn- B. F Visser, Utrecht en R. Witte, Biltho ven, Cand.ex. tandheelk.: J. J Doornbos Den Haag; M. Ellendt, Utrecht; j J Kampé man, Hilversum, A F Kaijser, -s-Gravela™d; J. H. Keyser, Amsterdam: M. H van Mulsl winkel. Utrecht en P. A. Sonke, koningen? Cand.ex veeartsenijk.: E. de Jongh. Apel- doorn; E. Lubinsky, Amsterdam en G. Snlj- r p viaardmgen Doet. ex. veeartseniik.: J. P. Westerman. Leiden. Cand.ex. rechten: VeenhovénmZeiri:ikerk' D°Ct' S8°gra£ie: G"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7