Primeur voor Nederlandse Koninklijke Murine Drie-cylindertype vervangt enkelvoudige cylindervorm „United States" jaagt op de blauwe wimpel Reeds belangrijk voor op de tijd van de Queen Mary ANAPAUKER Verloren zuster weergevonden FRANKRIJKS COMMUNISTEN 34.11 knopen HACHELIJKE KLIMPARTIJ vervangen Tot hoofd en hart Nederl. aandeel in Korea 0,45pet Grote luchtslag boven Korea Helmondse vrouw het bestaan van was onkundig van zuster en broer A.V.R.O. verleent eervol ontslag Mijn zoon studeert Ontploffing op coaster Zomerweer komt terug MEER RUIMTE, MINDER GEWICHT EN GROOTTE, HOGERE SNELHEID Oost-Duitsers kiezen de vrijheid In Juni 7.657 personen naar West-Berlijn gevlucht Ontroerend weerzien Coppi in zijn privé- jachtgebied DE WEEK VAN DUCLOS J 41 gevallen van kinder verlamming ZATERDAG 5 JULI 1952 o 76ste JAARGANG No. 25421 Het nieuwe model MEISJE BIJ BADEN VERDRONKEN Tussen 97 Sabres en 115 Mig's Als minister van buiten landse Zaken m hupt DE BISSCHOP KERKEN BOUWEN' Aan directeur W. Vogt WEEKEND-SHIRTS In een week tijds BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 1434S0 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3993 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel* 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544, Directeur: 0. 0. W. Boerrigter. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BOUW van"nieuw type onderzeeboot Naar het A.N.P. verneemt, worden de vier onderzeeboten, welke op het ogenblik voor de Koninklijke Marine op stapel staan, gebouwd volgens een volkomen nieuw principe. In plaats van de bij alle onderzeeboten ter wereld gebruikelijke enkelvoudige cylindervorm, waarin alle apparatuur is ondergebracht, is een drie- cylindertype gekomen. Dit type, dat in Nederlandse marinekringen revolutionnair wordt genoemd, is een vinding van de Nederlandse oud-marine-ingenieur ir. M. F. Gunning, thans verbonden aan de Verenigde Nederlandse Sscheepsbouwbu- reaux. Geen enkele zeemogendheid beschikt nog over dit nieuwe model onder zeeboot. Nederland had reeds vóór de oorlog een zeer goede naam op het gebied van onderzeebootbouw. De kundigheid en durf van onze marinemensen en scheeps- bouwdeskundigen kregen internationale vermaardheid door de reizen van de on derzeeboten K 13 en K 18. In een tijd, dat geen enkele marine er aan dacht onderzeeboten zonder escorte over de Oceaan te zenden, voer de K 13 in 1926 geheel alleen om Kaap de Goede Hoop via de Indische Oceaan en Austra lië naar Ned.-Indië. De K 18 overtrof deze prestatie nog door in 1934 via het Pana ma-kanaal en de Stille Zuidzee naar In- dië te varen. Ook het tussen 1933 en 1940 tot ontwikkeling gebrachte snuiverappa raat, dat tijdens de bezetting door <te Duitsers werd buitgemaakt, getuigde van de Nederlandse vindingrijkheid. In de laatste wereldoorlog werden steeds zwaardere eisen aan onderzeeboten ge steld. Soms waren deze eisen tegenstrij dig, zodat men moest zoeken naar een bevredigend compromis. Ingenieur Gun ning, die zich reeds geruime tijd met dit probleem had beziggehouden, kwam in de oorlog tot de conclusie, dat gebroken moest worden met de enkelvoudige cy lindervorm, Zijn idee werd na de oorlog door de Koninklijke Marine onderzocht in samenwerking met tal van instanties, o.m. het T.N.O. en de Rijksverdedigings organisatie. Na jarenlange voorbereiding voor één onderzeeboot moeten onge veer vijftien a twintig duizend tekenin gen worden gemaakt werd het nieuwe model aanvaard en de uitwerking opge dragen aan de hoofdafdeling materieel Fan het ministerie van Marine. De vlagofficier materieel vice-ad- miraal F. Stam heeft ons enkele bij zonderheden over het nieuwe model medegedeeld. De traditionele enkelvou dige cylindervorm, een lange sigaar, waarvan beide uiteinden zijn toegespitst, is vervangen door een drie-cylindertype Van bovenaf gezien bestaat de nieuwe onderzeeboot uit één lange cylinder, met aan weerszijde schuin daar onder twee Jets kortere cylinders. Alle cylinders zijn aan de uiteinden toegespitst. Een tekf- YY "\doorsnee. zou een driehoek te zien geven, waarin zich in iedere hoek een cirkel (de doorsnee van llr bevindt. In de bovenste cylinde^ a verblijven voor de be2!- Zljn de commandovoering ondergebrachtg Y de de de-bewapening, In de t.vee ^Y'^f' cylinders de apparatuur voor de voort stuwing boven en onder water nl ri batterijen voor de onderwatervaart de dieselmotoren voor het varen boven water. Door deze constructie, zo zei vice- admiraal Stam, wordt ruimte gewonnen en het gewicht en de grootte verminderd Dit geeft de nieuwe onderzeeboot o.m een grotere snelheid. Deze grotere snel- Het aandeel van eNederland in strijd van de geallieerden in Korea be draagt 0,45%, zo blijkt uit cijfers, die president Truman aan het Congress heeft voorgelegd. Het Nederlandse detachement vrijwil- ligers maakt 0.19 procent van het totaal der in Korea strijdende geallieerde grondstrijdkrachten uit en de Nederland se vlooteenheden in de Koreaanse wate ren hebben een sterkte van 0,26 procent van het totaal van alle daar opererende geallieerde oorlogsschepen: De cijfers zijn gebaseerd op de toestand van 31 De cember 1951. Het grootste aandeel heeft Amerika, dan komt Zuid-Korea en tenslotte Groot-Brittannië. Volgens West-Berlijnse functionaris sen, die zich met vluchtelingenzaken bezig houden, zijn in Juni 7.657 Oost- Duitsers naar West-Berlijn gevlucht, 70 procent meer dan in Mei. Een derde gedeelte bestond uit jongelieden onder de 24 jaar, van wie de meesten zeiden, dat zij werving voor de Volkspolitie wilden ontgaan. Onder de vluchtelingen bevonden zich 105 mannen en vier vrouwen van de Volkspolitie. Onder de mensen, die in •Juni het Westen om asyl gevraagd heb ben, bevonden zich 16 Duitsers, voor ver levens gevaar bestond. In Juni Werden 1.657 minderjarige vluchtelingen per vliegtuig naar de Westelijke zone gezonden om te proberen zich daar een nieuw bestaan te verwerven. heid en een uiterst moderne bewapening maken deze onderzeeboot tot een veel gevaarlijker aanvalswapen, dan de wt- dusver gebouwde duikboten. De bouw van één onderzeeër kost ongeveer twaalf millioen gulden. Vice-admiraal Stam verklaarde, dat de kosten veel groter zouden zijn, in dien men dezelfde aanvalskracht. welke dit model bezit, volgens de oude bouwmethode zou willen ver wezenlijken. De onderzeeboten worden gebouwd bij Wilton-Fijenoord (twee) en bij de Rot terdamse Droogdok Maatschappij (twee) Zij meten ieder ongeveer duizend ton. Bijzonderheden over bewapening, snel heid e.d. worden niet vrijgegeven. Vice- admiraal Stam verklaarde voorts nog desgevraagd, dat dit nieuwe model on derzeeboot voorlopig geen concurrentie heeft te duchten van de door atoom kracht aangedreven onderzeeboot. „Naar mijn mening zal het nog menig jaar du ren voordat men met een atoomonder zeeboot kan varen". De eerste onderzeeboot van dit type zal in de loop van 1955 gereed komen. Het grote Amerikaanse passagiersschip „United States", dat zijn eerste reis maakt, heeft gisteren op de eerste dag van zijn overtocht van Amerika naar Engeland een afstand van 696 zeemijl af gelegd met een gemiddelde snelheid van 34.11 knopen. (63.13 km per uur). De „Queen Mary", welk schip thans de „Blauwe Wimpel" heeft, legde op de eerste vaardag van het recordvaart in 1938 685 zeemijl af met een gemiddelde snelheid van 31.13 knopen. De „Queen Mary" won indertijd de „Blauwe Winpel" met een gemiddelde snelheid van 31,69 knopen. Commodore Harry Manning heeft verklaard dat de prestaties van het schip op de eerste dag zijn verwach tingen verre overtroffen hebben. „Ik had nooit kunnen denken dat het schip 34 knopen kon maken zonder te Vrijdagavond is te Olst het zeventien jarig meisje Dini Carbaat, dat met kon zwemmen, bij het baden in de IJssei verdronken. Haar twee zusjes, die met haar waren gaan baden, konden geen hulp bieden. trillen". Op een vraag of hij erop uit was het Transatlantische record te verbeteren, antwoordde Manning: „Neen, maar het schip misschien wel." De correspondent van A.P. aan boord van de „United States" heeft bericht, dat het schip Ambrose Light het beginpunt van het traject voor de „Blauwe Wimpel" 3 Juli om 19.36 uur Nederlandse tijd gepasseerd is. Dit betekent, dat. om het record van de „Queén Mary" van Augustus 1938 te verbeteren, de „United States" Bishop's Rock, op de Sciliy eilanden Maandag vóór 16.18 uur Nederlandse tijd moet bereiken. Volgens een communiqué van de Amerikaanse vijfde luchtmacht zijn Vrijdag boven Saktsjoe, ten Zuiden van de rivier de Jaloe, bij een luchtgevecht twaalf Noordelijke straaljagers vernie tigd, één waarschijnlijk vernietigd en zes andere beschadigd. De slag, welke gisteren aan de Mig's werd toegebracht, bleef slechts iets onder het record van 13 December 1951, toen dertien Mig's neergeschoten wer den, terwijl twee Mig's waarschijnlijk vernield werden en er één beschadigd werd. De luchtslag ontwikkelde zich gisteren, toen Mig's probeerden een ge allieerd bombardement te stoppen. De luchtslag, welke ging tussen 97 Ameri kaanse F-86 Sabres en 115 Migs. was één van de grootste uit de Koreaanse oorlog. Er waren elf afzonderlijke ge vechten in de lucht. Bij decreet van het Hoge Presidium van Roemenië is de minister van Buiten landse Zaken, Ana Paukcr, van al haar functies ontheven. Het decreet is van morgen bekend gemaakt. In plaats van mevr. Pauker is Hughici Simion, tot gisteren Roemeens ambassa deur in Moskou, benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken. Simion is gis teren teruggeroepen en onmiddellijk uit Moskou naar Boekarest vertrokken. De werkman op de foto heeft waarschijnlijk de hoogste betrekking in Brittan- nic. Met een oliekan klimt hij steil omhoog langs de kettingen van de Clifton Hangbrug ruim honderd meter boven de Avon te Bristol in Gloucestershire, inspecteert de verbindingen en smeert de kettingen, waaraan de brug hangi. (Van onze correspondent) De «38-jarige mevr. H. v. D.J.. wo nende aan de Willem Beringstraat te Helmond, heeft Donderdag een even ontroerende en verblijdende als verras sende belevenis gehad. Zij kreeg die dag namelijk bezoek van haar acht jaar oudere zuster, van wier bestaan zij tot het begin van deze week totaal onkun dig was en bovendien verkreeg zü de wetenschap, dat ze ook nog een broer bezat! Jaren- en jarenlange opsporingen van deze oudere broer en zuster waren eindelijk met succes bekroond. De drie kinderen J. verloren in 1916 hun in het West-Brabantse dorpje Oud- Gastel wonende ouders. Het jongste dochtertje was toen nauwelijks twee Generaal Ridgway, de m.egw*.°?~ perbevelhebber der 4.tïanf/rYf strijdkrachten, brengt zijn eers e bezoek aan Denemarken, op vliegveld Kastrup bij Kopenhagen werd de generaal begroet door Deense minister van Buitenl. Zaken Ole Björn Kraft. Links mevrouw Ridgway. De naam van Jacques Goddet komt dikwijls de schriften voor. Dit is beslist n te wijten aan tekortschietende J? ste van de betrokken ..Journalisten, maar aan het onomstotelijk vaste™ feit, dat de „directeur general nu eenmaal bij ieder on.<iC7-<ieeltje de Grand Bouclé ten nauwste betrok ken is. De lezer kan er bijvoorbe van overtuigd zijn, dat het wona Hjke idee, om de etappe van gistere boven op een „col" te laten eindigen, aan het brein van de heer Goaae- ontsnapt is. Hij kan er echter ook van overtuigd zijn, dat er 9 I enige minder vriendelijke woorden aan het adres van deze machtige spor tieve' heerser gericht zijn. Wielersup- Porters twaalfhonderd meter omhoog laten klauteren is toch wel iets, dat zelfs Goddet niet zomaar kan doen. ln ieder geval, de vermetele klim- Vjers hebben waar voor hun geld Qe~ kregen. Per saldo wisten zij er niets van, dot de tiende etappe pas vijftien kilometer voor de finish begonnen i .-I- voor ae jinisn De gezichten van de renners stonden trouwens op „zwaar weer dit laatste vanwege de kool, die Fausto Coppi het illustere wielerge- zelscnap gestoofd had. De campioms- simo kwam met ruime voorsprong uit zijn privé jachtterrein te voor schijn, zulks met onverbiddelijke ver nedering van de Franse enIta liaanse collega's. Van Nederlandse zijde mag men voor dergelijk natuur geweld een beetje onthutst kijken, maar onze sportredacteur brengt des ondanks op pagina 4 de naam van Nolten in verband met die der ge- vierdste bergspecialisten De communistische partij in Frank rijk heeft bij de laatste grote ver kiezingen meer stemmen weten te verwerven dan welke partij ook. De samenbundeling van anti-communisti sche politieke krachten belemmert de Roden echter in hun bewegingen. Toch is de machtspositie van de Franse aan hangers van Moskou groot. Zij bekleden de leidende posities in de enkele mil- lioenen leden tellende vakbond, die ce C.G.T. wordt genoemd. Weliswaar is die vakbond in de loop der jaren heel wat leden kwijt geraakt, maar het is nog steeds een gevaarlijke organisatie, of schoon niet zo gevaarlijk als de com munisten zelf wel denken. Niet minder dan 5 millioen Fransen hebben de laat ste keer op de partij van Stalin gestemd. Dat feit is voor een te Parijs gevestigd maandblad aanleiding geweest om eens een onderzoek te doen instellen naar de redenen die deze stemmers gehad heb ben om zich aldus uit te spreken. De enquête werd opgedragen aan het Fran se Instituut voor Publieke Opinie. Of schoon dergelijke peilingen uiteraard nooit een geheel nauwkeurig beeld ple gen te geven van de onderzochte situa tie, kan men er vaak toch wel enkele algemene conclusies uit trekken. En dat geldt zeker voor de resultaten die dit onderzoek hebben opgeleverd, want de cijfers spreken een zo duidelijke taal, dat zelfs wanneer men met even tuele fouten royaal rekening houdt toch onaanvechtbare waarheden aan het licht treden. Het grootste percentage van de stemmers wordt gevormd door arbeiders in de industrieën (38 pet., zegt het In stituut), dan komen huisvrouwen (met 22 pet.); de rest is verdeeld over ver schillende groepen. De mensen die van .de communisten verwachten dat zij de voedselsituatie in Frankrijk zullen ver beteren zijn ruim in de meerderheid; ook een meerderheid wordt gevormd door hen die er van overtuigd zijn dat Amerika het op een oorlog met Rusland aanstuurt. Die overtuiging van de mees te Franse communistisch-gezinden (niet te vereenzelvigen met communisten) is hun bijvoorbeeld duchtig ingepompt door een blad als „'1 Humanité", een krant geredigeerd door de onlangs gear resteerde André Stil. Toen dan ook eind Mei Eisenhower's opvolger, Ridgway, in Frankrijk zou arriveren, om er zijn taak als Geallieerd Opperbevelhebber in Europa te aan vaarden, zette de Franse communistische pers de bevolking aan tot grootscheepse protestdemonstraties tegen de aankomst van deze Amerikaanse generaal, wie men Jacques Duclos (rechts), zoals hij in dertijd eens met Maurice Thorez (links) in een communistische optocht door Parijs marcheerde. het voeren van een bacteriënoorlog in Korea verweet. Die demonstraties heb ben inderdaad plaats gevonden, maar zij hadden allerminst het gewenste ef fect, want de Parijse politie had uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen, zodat bijvoorbeeld de voorgenomen communistische bijeenkomst op een der Parijse pleinen geen doorgang heeft gevonden. Wel hebben de relletjes geleid tot de arrestatie van de waarnemend- leider der Franse communisten, Jacques Duclos. (De eigenlijke baas, Maurice Thorez, vertoeft nu al ruim anderhalf jaar in zijn geestelijk vaderland; zoge naamd voor een medische behandeling:) Duclos is lid van het parlement en ge niet dus onschendbaarheid, maar deze onschendbaarheid wordt automatisch opgeheven, wanneer de betrokkene op heterdaad betrapt wordt op een misdaad. Duclos, die officieel de titel heeft van waarnemend-secretaris van de commu nistische partij, werd aangehouden, toen hij, in een auto, temidden van de demon straties werd aangetroffen en de aan wezigheid van een revolver en een knuppel gaf de politie aanleiding tot de ir. hechtenis neming van de communisti sche voorman over te gaan. Men achtte bewezen, dat Duclos op het ogenblik van zijn arrestatie deelnam aan een „samenzwering tegen Frankrijks bin nenlandse veiligheid". Weldra was de communistenleider in een gevangenis ondergebracht en uiteraard kwam on middellijk het Franse rode partij-appa raat in werking en de C.G.T. kondigde een eendaagse staking aan. Die staking is volslagen mislukt. Slechts 2 pet. van de leden van de vakbond gaf gehoor aan de oproep. Meer vreugde in het communistische kamp heeft er geheerst toen Dinsdag, ruim een maand na de gevangenneming, een gerechtelijke uit spraak werd gedaan in het proces-Du- clos. Die uitspraak viel namelijk in het voordeel van de communisten uit, en in Franse regeringskringen was men uiter aard onaangenaam getroffen toen be paald werd dat de gearresteerde op vrije voeten gesteld moest worden, aan gezien het hof gemeend had niet over voldoende bewijzen te beschikken om te concluderen dat inderdaad van be trapping op heterdaad sprake was. De Eranse communisten, die zich indertijd over de arrestatie zo kwaad en nu over de vrijlating zo vrolijk gemaakt hebben, schijnen intussen niet te beseffen lat het (voorlopig) ontslag van rechtsver volging, dat Duclos ten deel is gevallen, juist bewijst dat Frankrijk een rechts staat is; iets dergelijks zou immers in het land dat door hen zo verheerlijkt wordt ondenkbaar zijn. Overigens is het geval daarmee geenszins afgedaan, aldus heeft de Franse minister van Justitie Woensdag aangekondigd. De minister vestigde er bij die gele genheid de aandacht op, dat het Hol niet gezegd had, dat Duclos niet op heterdaad was betrapt, het Hof had slechts geconcludeerd, dat er niet vol doende bewijzen waren. Voorts, en dat was nog belangrijker, had het Hof ken nelijk wel het bestaan van een samen zwering tegen de binnenlandse veilig heid geconstateerd, aangezien de bij de zaak ten nauwste betrokken hoofdre dacteur van „THumanité", André Stil, niet is vrijgelaten. Het Franse kabinet heeft Woensdag dan ook, na een spe ciale conferentie over deze affaire, bekend gemaakt, dat het onderzoek naar de communistische pogingen om Frankrijk in gevaar te brengen, krach tig zal worden, voortgezet. jaar oud. De drie kinderen werden ver spreid opgevoed. Door welhaast onbe grijpelijke omstandigheden bleef het weesje onkundig van het feit, dat het nog een oudere broer en zuster bezat. Deze beiden hebben, toen zij de kinder schoenen ontwassen waren, herhaalde lijk opsporingen naar hun jongste zusje gedaan, doch pas dezer dagen verkregen zij via het Helmondse bevol kingsregister de zekerheid, dat de sinds 14 jaren in Helmond wonende mevr. v. D. J. hun zuster moest zijn. De eerste aanwijzingen verkreeg de echtgenoot van de oudste zuster bij een bezoek aan Helmond vanuit zijn woonplaats Stampersgat. Men maakte hem er n.l. op attent, dat een in Hel mond wonende vrouw zo treffend op zijn echtgenote geleek. Ook haar broer werd attent gemaakt op de naam v. D.J. en daarna was de opsporingen identificatie niet moeilijk meer. Na haar bezoek uit de West-Brabantse ge boortestreek per brief te hebben aan gekondigd, stonden Donderdag j.l. beide zusters tegenover elkaar. Het wqs uiteraard een ontroerende ontmoeting. Zondag komt de broer in de Willem Beringstraat op bezoek en afgesproken werd reeds in de eerste week van Augustus te Stampersgat een blijde reünie der drie gezinnen te houden. Het algemeen bestuur van de AVRO heeft gisteravond in zijn vergadering te Utrecht besloten aan de heer W. Vogt, directeur van de AVRO, ingevolge zijn verzoek met ingang van heden op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen, onder toekenning van pensioen. Tijdens deze vergadering kwam het volgende telegram binnen: „Een groot aantal personeelsleden van de AVRO, die aanleiding hebben repre sailles te vrezen, wijzen er op, dat, in tegenstelling met de bestuursmededeling in „De Radiobode" van 6 Juli, geen hoofden van diensten aanwezig waren op de bijeenkomst van 28 Juni j.l., uitge zonderd de chef-omroeper stop. Zij delen mede, dat niet alle programma-samen stellers waren uitgenodigd stop. Zij ach ten de door de gedelegeerden van het bestuur genomen maatregelen niet nood zakelijk en stellen het volste vertrouwen in het beleid van hun directeur Vogt". Door het ontslag aan de AVRO-direc- teur W. Vogt is de spanning in de AVRO zelf ten zeerste gestegen. Zeer vele leden van de AVRO zouden de algemene vergadering hedenmiddag in Maastricht bezoeken. Van de zijde van het bestuur heeft men echter reeds te kennen gegeven dat alleen "zij die reeds enige weken geleden schriftelijk een toegangsbewijs hebben aangevraagd, toegang hebben. De heer Vogt zou de vergadering hedenmiddag bijwonen. Aan het AVRO-personeel is mondeling medegedeeld, dat het geen toegang tot de vergadering kan worden verleend. "ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. We zijn in de dagen, dat onze kin deren eventueel voortgezet onder wijs volgen gaan, en dat ze (al dan niet) tot een hogere klas bevorderd worden. De allesbeheersende vraag is nu: welk plan heb ik met mijn kind, en, welk plan kan ik hebben, gezien op de eerste plaats z'n aanleg en mijn geldelijke omstandig heden? Immers, van de laatste factoren hangt alles af. Is een leerling middelmatig, zal hij na z'n achttiende jaar wel niet veel verder) studeren, en zeker niet wanneer hij z'n militaire dienst achter de rug heeft, dan is het verstandig de algemene school niet langer dan nodig is te volgen en dient hij met z'n 15de of 16de jaar een speciale school, een vak opleiding te kiezen. ULO en drie-jarige HBS zijn dan het eindpunt; op deze kan reeds een redelijk-goede opleiding van een vak gebouwd worden. Studeert zo'n leerling langer op HBS of Gymnasium dan is de kans groot, dat hij na één of meer keren doubleren op z'n 18de a 20ste jaar (misschien!) het einddiploma heeft, maar.... weerloos, machteloos staat hij daarmee in de maatschappij, want. hij kan eigenlijk nog niets. De vorming voor een carrière moet dan nog aanvangen. Alleen de studeer-lustigen, en zij die vermogende ouders hebben, kunnen zich de weelde van een universi taire opleiding, of een daarmee overeen komende studie, veroorloven. Zeventig, tachtig procent van de leer lingen van HBS en Gymnasium moeten, na deze scholen afgelopen te hebben, een „baantje" zoeken, waarvoor ze enige jaren tevoren even geschikt zijn; ja, ge schikter, daar het bezit van een einddi ploma 5-jarige of 6-jarige (Gymn.) zo licht pretenties schept, waardoor men zich te goed acht voor krullejongens- werk op kantoor of ander bedrijf. Een gymnasiale opleiding kiezen, be tekent: z'n kind voor studie, academisch- geaarde studie, bestemmen. Vele ou ders beseffen dit niet, óf ze redeneren: een brede vorming is altijd goed een opvatting uit de tijd toen de vakoplei dingen enkel-en-alleen practisch waren; toen .men twee klassen van mensen had: geletterden en ongeletterden, geestelijk- onontwikkelden. Die tijd ligt echter al meer dan een halve eeuw achter ons, en nog steeds verbreedt zich de basis van de vakopleiding. Men kan zelfs, met het oog op het overgrote deel van de leerlingen die het voortgezet onderwijs volgen, be weren, dat het in hun belang is gees telijk en geldelijk om na enkele jaren voortgezet onderwijs tot een vak-vor ming over te gaan. Die ook ëndere dan smalle vakkennis biedt, die belangstel ling wekt, die de leerlingen een dóél geeft en meer tot z'n geestelijke rijping bijdraagt dan het toch-altijd kinderlijk- schoolse van 5-jarige HBS of 6-jarig Gymnasium. De echte studiemensen (hoeveel zijn dat er na hun 20ste jaar?) en zij, die voor balie, medicijnen, notariaat, le raarschap en intellectuele topfuncties be stemd zijn, moeten wel de tijd van de algemene opleiding rekken tot plm. 20 jaar of langer. Veel te veel ambitieuze ouders laten zich verblinden door de mooie klank „lyceum", „gymnasium" en maken zich zelf en hun kind tot slachtoffer van het waantje der gedistingeerdheid. S. Advertentie Ogen zijn als vensters der ziel, waardoor de dood kan binnendringen DARTELJORISSTRAAT 20TEL. 13439 .Verwachting tot Zondagavond: Zonnig, warm en droog weer met een matige tot vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Zondag: Zon 4.28—21, Maan 20.50— 2.25. Maandag: Zon 4.29—21, Maan 21.32 —3,40. Op de werf van de Scheepsbouwunie N V. aan het Winschoterdiep te Gro ningen vond gistermorgen een ernstig ongeluk plaats, dat aan de 47-jarige G Hoogakker uit Groningen het leven kostte. H., die als ijzerwerker in dienst was, stond in het mangat van de coaster Ca rina. Door tot dusver onopgehelderde oorzaak ontstond bij het warmstoken van de brander, die hij gebruikte om te lassen, een explosie. De man werd op de bodem van het schip geslingerd en werd ernstig gewond door de G.G.D. naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht, waar hij in de loop van de middag overleed. Van 22 tot en met 28 Juni zijn in ons land 41 gevallen van kinderverlam ming voorgekomen. Daarvan kwamen negentien gevallen voor in Noord-Bra bant. elf in Limburg, vier in Zuid- Holland, drie in Overijssel, twee in Noord-Hofland6" FrleSland en een in Na de onderbreking van het zomer weer met het hevige onweer van Don derdagnacht, dal naar uit later ontvan gen berichten blijkt in 's Gravendeel de grootste hoeveelheid regen heeft ge bracht, namelijk 107 mm., treedt er een belangrijke verbetering in. Een krach tig hogedrukgebied van de Oceaan, dat boven de Noordzee naar het Oosten be weegt, zal behalve voor droog en zonnig weer, ook voor hoge temperaturen zor- gen. In het Zuiden zal de temperatuur tot boven de 25 en in het Westen en Noorden tot 20 a 25 gr. C. kunnen stij gen. De wind, die vandaag nog vrij krachtig uit Oostelijke richtingen waait, zal langzaam afnemen, zodat de voor uitzichten zomers genoemd mogen wor den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1