Moderne wastobbe wil veel getob voorkomen Wasmachine- en wringer- fabriek in Haarlem De herbergier en de moordenaar DE WEEK IN STAD EN STREEK w C. J. v. d. Broek Export naar vele landen Hoofdredactie „De Tijd" DE PATER IN DE BROUWERIJ Langs het Spaarne GARAGEHOUDERS DE FILMS VAN DEZE WEEK IN HAARLEM STEUNZOLEN SLEUTEL WEG? HERINGA WUTHRiCH ZATERDAG 5 JULI 1952 PAGINA 2 H.H. MISSEN OP ZONDAG Burgerlijke Stand Verkooplokaal Notarishuis INBOEDELVEILING 15/16 JULI RONDOM EN IN DE STAD AAN HET SPAARNE Een gezamenlijk en dringend verzoek NYLON-BLOUSES DE GROOT GROTE HOUTSTRAAT 98 CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLZEBRANDERS R.K.G.V „Hercules" HEEMSTEDE Zondagsdiensten Palace Luxor Frans Hals Lid o P. J. NACHTEGELLER City Minerva Spaarne Rembrandt „DE SLEUTELSPECIALIST" Haarlemse bedevaart naar Kevelaar Kanover. „Spaarnevogels" SANTPOORT Zondagsdienst Een van de meest boeiende verhalen, die wij ooit in onze jeugd gelezen heb ben is wel het verhaal van Dik Trom. Het ezeltje rijden kon ons maar matigi bekoren, maar ons enthousiasme steeg ten top, toen wij lazen hoe hij op een mooie dag verkoeling ging zoeken door in een wastobbe te gaan spele varen. Dat zoiets verkeerd moest aflopen daar kon Dik Trom zelfs niets aan doen, want de wastobbe wa3 nog niet in een dergelijke perfectie uitgevoerd, dat zij geheel waterdicht kon worden genoemd. Thans is dit wel het geval, maar het spelevaren zou toch wel moeilijker worden omdat allerlei instrumenten dit zouden verhinderen, want bij ons bezoek aan de N.V. Haarlemsche Waschmachine en Wringerfabriek aan de Houtvaart is het ons wel gebleken. De wasmachinefabriek is een middel matig groot bedrijf, waar allerlei types wasmachines worden vervaardigd. De Nederlandse huisvrouw behoeft niet zo als haar lotgenote van de vorige eeuw aan de waterkant op het typische Hol landse vlondertje haar was te doen en de vuile boezeroen van haar man in het meestal niet heldere water uit te slaan. Moderner en practischer hulpmiddelen staan tot haar beschikking. Een van die middelen is ongetwijfeld de wasmachine, die de was doet. Zo ooit het spreek woord: „Een kind kan de was doen" be ter op zijn plaats is, dan is het toch zeker wel hier, want in vijf a tien minuten is de was aan kant. Bovendien het gemak, dat de huis vrouw van dit product heeft is zeker al belangrijk genoeg om deze industrie een plaatsje in de rij van onze reportages over de Haarlemse industrieën te geven. Het bedrijf werd in 1914 opgericht en in 1936 omgezet in een naamloze ven nootschap, waarbij het tevens gevestigd werd aan de Houtvaart in Haarlem. In een voormalige bollenschuur werden de machinerieën geplaatst en al gauw groei de het bedrijf uit Op het ogenblik werkt het bedrijf met grote voortvarendheid en geschoold vakmanschap aan de fabri cage van een moderne wasmachine, die een volledig Nederlands product is. De fabriek is een van de vijf Nederlandse werkplaatsen, die dergelijke producten vervaardigen. In het productieprogram ma kent men de houten wasmachine, die nog altijd een grote plaats in het huis houden inneemt. Vooral op het platte land maakt de bevolking van dergelijke apparaten veel gebruik. De kuipen worden vervaardigd van teakhout, dat afkomstig is uit Indonesië en Belgische Congo. De planken worden opgeslagen in loodsen, waarna zij, als ze voor de productie moeten worden ge bruikt, naar de droogkamer verhuizen. In deze droogkamer wordt vochtig heidsgehalte opgemeten: immers in de toekomst mag door eventueel krimpen geen lekkage ontstaan. Nadat de plan ken op maat en dikte zijn gezaagd, .worden de duigen zo heten de plankjes die tezamen de kuip vormen door een kuiper in elkaar gezet. Dit is geen gemakkelijk werkje en een jarenlange ervaring is er voor nodig dit in zeer snel tempo tot stand te brengen. Daarna wordt de kuip. dia eigenlijk nog hoekig en schokkig is, afgedraaid. Met de meest variabele bei tels wordt dit werk gedaan. De kuip wordt op een 'machine in het rond ge draaid en de kuiper doet met zijn bei tels de meest wonderlijke dingen: gleu ven maken, hoeken afwerken enz. enz. (Ontleend aan Sursum Corda) AERDENHOUT (BENTVELD) H. Antonius van Padua: 8 en 9 u. 11 u. de Hoogmis. BLOEMENDAAL H. Drieëenheid: 7, 10.15 en 11.30 uur, 8.30 de Hoogmis, 5 uur plechtig Lof. Hulpkerk van het Allerheiligst Sacra ment, Dennenweg 17, Bloemendaal-Nrd. 7.30, 10.15 Hoogmis, 6.30 uur Lof. HAARLEM H. Antonius: 6.30, 7.30, 10, 11 en 12 uur; 8.30 de Hoogmis; 7 uur Lof. H. Bavo: 6.30; 7.30 en 11 uur; 9 uur Hoogmis; 7 uur Lof. H. H. Elisabeth en Barbara: 6.30; 7.45 en 11 uur; 9 uur Hoogmis; 7 uur Lof. 10.30; 12 uur en 8.45 uur Hoogmis; 7 uur Lof. Allerh. Hart van Jezus: 6.30, 7.45 en 9 en 12 uur, 10.30 de Hoogmis. 7.30 Lof. II. Joannes de Doper: 6.30, 7.30, 8.45, 11 en 12 uur; 9.30 de Hoogmis; 7 uur Lof. H. Joseph: 6.45 8 en 11 uur; 9.15 üe Hoogmis, 7 uur Lof. H. Liduina: 6.30, 7.30, 8.30, 11.30; 9 45 Hoogmis; 7 uur Lof. O. L. Vr. Rozenkrans en H. Dominl- ous: 6.15, 7.30, 9 en 12 uur; 10.30 de Hoogmis; 4 uur Lof. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en H. Bavo: 6.30, 7.30, 10.15 en 11.30; 8.45 de Hoogmis, 7 uur Lof. Bijkerk te Spaarndam: 7.30 en 10 u. Hoogmis, 7 uur Lof. HEEMSTEDE/ H. Bavo: 7.15, 8.45, 11.30, 10 uur de Hoogmis; 7.30 uur Lof. O.L. Vrouw Hemelvaart 7, 8.30 Hoog mis; 10.30 uur; 4 uur Lof. OVERVEEN O. L. Vrouw Onbevl. Ontvangen: 7, 8 10.30 uur; 9 uur Hoogmis; 7.30 Lof. ZANDVOORT H. Agatha: 6.30, 7.30, 9 en 10 u. Hoog mis; 7 uur Lof. Geboren: E. C. H. M. JanssenSehaap- veld, d. J. H. van Beek—Prinsen, d. C. Man in 't Veld—Bakker, d. S. J. S. Kruse- manDezentje, 2 d. D. C. van EldikVis ser, d. Overleden: W. P. Hos, 85 j., Oost-Indië- straat. M. K. Rietdijk, 49 j., Hazepaters- laan. Th. H. Pijnaker, 61j., Zijlweg. G. Lampe—Goemans, 85 j.. Gierstraat. F. W. Bo?— Gepken, 57 j., Bakenessergracht. L. A. Vosse, 78 j„ Maerten van Heemskerk- straat. De kuip, welke het vornaamste werk is, wordt evenals de overige houten on derdelen, geheel in eigen bedrijf ge maakt. Ook de metalen onderdelen, waaronder het aandrijfmechanisme, ver vaardigt men zelf. Voor de vervaardiging van het ruwe onbewerkte gietwerk zijn andere fabrie ken ingeschakeld. Behalve houten vervaardigt men voorts metalen wasmachines, die bij elk jong stel, dat op punt van trouwen staat, het water uit de mond doet lopen. Deze wasmachine is in twee gedeelten te on derscheiden; het bovengedeelte, waaraan speciale eisen ten aanzien van het emaille moeten worden gesteld, wordt hiertoe door andere fabrikanten gele verd. Het tweede gedeelte, dat tevens liet aandrijfmechanisme bevat, maakt het bedrijf zelf. In de grote montagehal staan moderne machinerieën die zoiets in korte tijd kunnen vervaardigen. Draai banken, waarop in totaal 11 bewerkingen kunnen worden uitgevoerd, behoren tot de outillage van een moderne fabriek. De wringer, die toch een essentieel on derdeel uitmaakt van een behoorlijke wasmachine wordt gedeeltelijk in de fabriek zelf gemaakt. De assen worden zelf gedraai en in tijd van vier en 'n halve minuut is zo'n as klaar. Als men nagaat, dat er voor het maken van een as on geveer vier bewerkingen moeten worden uitgevoerd, is een tijd van 4L minuut niet veel. De rubberrollen betrekt men van een rubberfabriek uit het land. In de loop van onze reportage hebben we nog heel even gesproken over de handwasmachine, want de anderen lopen op electromotoren. Deze handmachine staat wel bijzonder in het middelpunt van de belangstelling, omdat vele emi granten deze meenemen naar het land, waar zij een nieuwe toekomst hopen op te bouwen. Teneinde teleurstelling te voorkomen nemen ze dan maar het liefst een handmachine mee, want het kon wel eens gebeuren, dat zij in een streek te recht komen waar geen electrische stroom ter beschikking is. De producten worden vanzelfsprekend voor de binnenlandse markt gemaakt, maar de export neemt toch wel een bij zondere plaats in. In deze sfeer liggen dan de landen in het Midden Oosten. Zuid-Amerika, België, Frankrijk, Finland en de Scandinavische, landen. De grootste hinderpaal waar men nog mee te kam pen heeft is wel de hoge invoerrechten, die veel en misschien wel al te veel, Ne derlandse ondernemingszucht ue grond inboren, Men verwacht dan ook wel betere vruchten, wanneer de Europese samenwerking een voldongen feit is ge worden en veel meer mogelijkheden kunnen worden uitgebuit, hetgeen ten goede zal komen aan de productie van een bedrijf, dat toch zeker de moeite waard is, vooral omdat het een Neder lands bedrijf is. Tot hoofdredacteuren van ,,De Tijd" zijn heden benoemd de heren mr. W. A. M. v. d. Kallen en H. baron van Lams- weerde, die op 1 September functie zullen treden. a.s. Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst De kuiper werkt met allerlei beitels om de kuip, die cp de machine in het rond draait, glad te maken. Hiervoor is een grote vaardigheid vereist, want zoiets doet men niet voor de eerste keer. BIOSCOPEN: Rembrandt: ,,'s Nachts langs de weg", 2de week, tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u„ 18 j. Palace: „Om een vrouw te behagen", tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Luxor: „Het lot speelt met Mr. Den ning", tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag: en Zondag ook om 4.15 uur, 14 jaar. Frans-Hals: „Vrouwen in angst", tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur, 18 jaar. City: „Djenghis Khan, de veroveraar", tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Lido-Theater: „Iwo Jima", tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Spaarne: „De terugkeer van Zorro" en „Desperado's van Dodge City", tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag ook om 4.15 u„ 14 jaar. Minerva: „Het avontuur begon in Bom bay"; tijden: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Maandag 2.30 en 8.15 uur. Circus Mikkenie: Zaterdag, Zondag en Maandag 8 uur, Zondagmiddag 2 uur. TENTOONSTELLINGEN: Kunsthandel Leffelaar: Reisimpressies door Otto B. de Kat. Aquarellen en tekeningen uit „Les Sables d'Olonne". Geopend op werkdagen van 1017 uur, t/m 15 Juli. Zondag 6 Juli Openluchttheater: Muziekuitvoering door „Euphonia" uit Overveen, 3 uur 's middags. Ballets Jooss, 20.30 uur. Cultuur Centrum: „De Stompetoren" (Spaarnwoude). Geopend: Zaterdags, Zon dags en Donderdag van 2—5 uur. Teyler Museum: Bespeling van het 31- toonsorgel door de heer Gé Michels van 2 tot 3 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken worden waargenomen door: de Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596, de firma Gryseels en v. Heer, Lange Veer- straat. 19. tel. 11000, de Frans-Hals apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER: Fa Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. HEEMSTEDE De Zondags- avond- en nachtdienst van de Heemsteedse apotheken worden waar genomen door Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, tel. 38320. Wijn, vertelt men ons, is het gegiste sap van versgeplukte druiven. De drui ven zjjn het natuurproduct, dat tot grondslag dient van de wijn, druiven in talloze variëteiten. Maar verscheidene.r nog zijn de wijnsoorten, omdat de grote wijndeskundigen de kunst verstaan de gisting op hun eigen manier te doen verlopen. Nu wordt dit opstel geen praatje over apéritiefwijnen. We wilden alleen maar, nu de hitte ons brandt, terwijl we deze regels schrijven, een fris en gezónd begin hebben. Wijn immers, zegt de Franse geleerde Pasteur „est la plus hygiénique et la plus saine de toutes les boissons". Pasteur had natuurlijk nooit gehoord van de beroemde Haarlemse brouwerijen in vroeger eeuwen, toen hij over de meest hygiënische en gezondste drank sprak, anders had hij ongetwij feld ook een goed woord gezegd over de bieren. Met deze constatering zijn we dan aangeland, waar we zijn willen, want, lezer, maak niet de vergissing, dat we over de Haarlemse brouwerijen en herbergen waren uitgepraat. Hebben we vorige week wat met Jan de Lapper, onze stadsheid, in de Zwarte Hond vertoefd, vandaag zetten we onze wandeling langs de verkoeling brengende établissemen ten voort. Ja, die Zwarte Hond. We hebben over een herberg van die naam nog een an der verhaal gelezen, alleen was niet na te gaan of deze eveneens aan het Spaar ne gelegen was. In elk geval hing in Haarlem reeds in 1553 ergens de Zwar te Hond uit. De waard van deze her berg, zekere Lenaerdt, is in 1550 op de Lucasmarkt verraderlijk vermoord. De dader heeft men nooit kunnen achterha len, hoewel er een aardige cent aan de opsporing besteed werd. Dit blijkt uit de Thesauriersrekening van dat jaar: „In uytgéven de somme van vijff ende twintich ponden, veerthien scellingen, ter cause van gelijcke somme, bij dese stede te costen gehadl, zcl an wagen vrachten, dachgelden van diversche personen, als oock van teeringe van dien, in 't soucken ende vervolgen van twee bouven, die in de Lucasmarkt anno vijftich, 's avonts omtrent negen, eenen Lenaerdt, waerdt in den Swarten hondt ende Franss. Baerutss. goutsmit, moordaedelicken gequetst hadden op- ter straeten, alwaer de Schout. Capiteyn van 't Swaerdt, ende die dragers, tot allen plecken met waegens ende paar den uyttrocken, maar en costen desëlve bouven nyet gevinden." Omdat men van mening was, dat de moordenaars zich nog in de stad moes ten. bevinden, liet men de poorten slui ten. doorzocht de stad en stelde tien wakers aan, die de stad moesten om singelen, opdat de boeven niet over de muren zouden ontsnappen. De moorde naars bleven zoek en ook naar de mo tieven tot hun daad moest men tever geefs blijven gissen. Genoeg van dit sombere verhaal. We blijven nog wat aan het Spaarne ver toeven, waar brouwerijen en herbergen talrijk waren. We kómen voorbij het „Seehart" (Zeehert), waar in het mid den der 17e eeuw Rogier Bon brouwer was, vooraanstaand Haarlemmer, in 1652 houtvester en baljuw van Brede- rode. Meer belangstelling hebben we vandaag voor „De drie klayeren". Pas seren we de pakhuizen de Hoop, het Olievat en het Anker, dan komen we bij deze brouwerij, slechts te bereiken via een kleine poort, waarboven in de 17e eeuw de drie gekroonde klaverbla den prijkten. De brouwerij lag- wat achteraf en werd, de eigenaar was ongetwijfeld Katholiek als kerk gebruikt. In 1621 had Pater Boudanus O.P. toestemming gekregen hier de H. Mis te lezen. Oog luikend werd dit toegestaan en tot in 1790 kwamen de katholieken in de drie Het leven is zo'n grote schat U onverdiend door God gegeven, Toon Hem uw dankbaarheid, Doordat ge andere helpt te leven. Steunt de Speldjesdag van Her wonnen Levenskracht en Santos morgen aan de uitgangen der parochiekerken. Herwonnen Levenskracht en Santos zullen op Zondag 6 Juli bij de uitgangen van alle katholieke kerken in Haarlem een collecte houden. Deze twee zuster-verenigingen, waar van de eerstgenoemde een onderafde ling is van de K.A.B., en de tweede van de Ned. R. K. Middenstandsvereniging, behartigen de belangen van hun leden of gezinsleden, die lijdend zijn aan T.B.C. Zij brengen aan deze zieken hulp, door hen te doen opnemen in sanatoria of door hun huisverpleging te verschaf fen; verder trachten zij hun ook een tegemoetkoming te geven in de uit deze ziekte voortkomende extra kosten enz. T.B.C is een ziekte van lange duur, maar gelukkig in vele gevallen met uit zicht op genezing. Het langdurig ziekte-proces brengt vanzelfsprekend vele en grote kosten met zich mede. Herwonnen Levenskracht en Santos hebben reeds prachtig werk verricht; zij kunnen hun werk evenwel onvol doende blijven voortzetten wanneer niet alle gezonde mensen hun medewer king geven aan de bestrijding van deze gevreesde ziekte. Wanneer dan op Zondag 6 Juli aan alle kerkgangers een bijdrage wordt gevraagd, om deze beide verenigingen te steunen bij haar zorg voor haar aan T.B.C. lijdende leden of gezinsleden, verzoek ik hun allen zeer dringend, ten bate van dit hoogst sympathieke werk een EXTRA bijdrage te willen geven, opdat deze buitenkerkelijke collecte een aanmerkelijke steun moge betekenen bij het kostbaar werk van genoemde ver enigingen. KATHOLIEKEN HELPT! KATHOLIEKEN HELPT GAARNE! KATHOLIEKEN HELPT GOED! J. J. A. KUILMAN, Dekep van Haarlem Advertentie Voor de vacantie .voordelige aanbieding met halve mouw 18.90 Kimono mouw 17.50 Zwitserse imp. 22.50, I 21.50 HAARLEM Advertentie HAARLEM Door de slechte weersomstandigheden kon de demonstratie in Halfweg Zondag 22 Juni niet doorgaan, doch bij goed weer vindt de demonstratie plaats op Zondag 6 Juli. Vertrektijd 8.55 uur pre cies van de Westergracht. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 6 Juli waargenomen door dr. A, L, C. v. Lier, Pieter Aertslaan 6, tel 39875 en dr. A. J. v. Ravenswaay, Zand- voortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende Apotheek, ingaande Zater dagmiddag 6 uur, Apotheek Schotsman, Binnenweg 206-208, tel. 33320. ~¥~\e man, die Donderdag op- I merkte, dat het weer "hem twee borstrokken scheelde, moge zich populair hebben uitge drukt, hij gaf in ieder geval juist weer hoe groot dc temperatuurs verschillen in ons landje binnen 24 uur wel kunnen zijn. De man, die de eerste helft van deze week verre van correct, maar doelmatig en blijmoedig gekleed was, ver scheen daarna weer als heer met 'n das en 'n colbert plus 'n schoon voorhoofd. Ik heb een echt-Haar lemse en officiële vergadering bij gewoond, die na anderhalf uur ont aardde tot een bijeenkomst in het tentenkamp te Zandvoort. Zó warm was het en zó gevaarlijk kan onze onvolprezen conventie zich op het hellend vlak der openstaande over hemden zonder verpakking bevin den. Er was Dinsdag ook een of ander congres in onze stad, hetgeen mets bijzonders is, want men gaat naar Haarlem, juist omdat stad en omgeving zo weinig lust opwekken óm te congresseren. De bijzonder heid stak in de afgevaardigden, die gedeeltelijk in streepbroek, lakens vest en staartjas van het station naar Loutje liepen, bij aankomst 'n nieuwe witte boord moesten ko pen en de punten van hun bescher mend en zo gekleed vest konden uitwringen. Nu is het waar, dat lintjes als teken van verkregen on derscheidingop zwart het mooist uitkomen niet eenvoudig op een overhem- 1 over te planten. Maar ik 'iep medelijden met deze slai ers van plicht en kleedfatsoe. i de moordende hit te, zoals ik medelijden had mei dames, die hun voorrecht dienaan gaande op de heren der schepping misbruikten. Praat me niet meer over de vorige week Zondag, zegt de vod er, die in de vroegte met vrouw, kinderen en de hond naar Zandvoort trok op een gehuurde ploftandem. Het beloofde een da verend feest te worden. De zon dan zijn huiskamer van vier bij vier voor vijf personen. De rugtas sen bolden van proviand en bad pakken, de knot op mama's hoofd zat even onberispelijk als de strik in Tootje's haar. Én pa bedacht, dat het leven heerlijk is, doch al leen maar zo kort. Twee vierkante meter kon aan het strand met veel moeite voor het gezin vrijgemaakt worden. Al spoedig lagen alle kleren van de buren vóór, achter en aan vele zij kanten tegen de proviand van ons gezin. De ananas-zuurtjes hadden zich als slakken vast-ezogen op de boterhammen met leverworst; het pondje tomaten was leeggedrukt in een schone handdoek en 'n limona- defles vol zoete melk was 'n boter- vloot geworden. Geen nood, suste vader, we hebben de zon en de zee, onze twee vierkante meter en onze drie kinderen. Maar Pietje raakte viermaal weg en moest tenslotte bij de politiepost logeren met veer tig andere verloren zonen en Toot je ging te ver in zee, zodat mama doodsangsten doorstond en uit kwaadheid de bibsjes van haar dochter even rood maakte als haar hoorde de strand-muzikanten niet, die het schone lied „Over vijf en twintig jaar" uit hun natte instru menten persten; hij was niet tot leven te brengen voor een nieuwe haring uit een emmer aan een juk, noch voor een ijsco, die de zon even lief had als haatte. Hij droomde van een lui rijk leven aan de Ri- vièra, van een vacantie onder de palmen van Hawaii en van zijn vrouw vóór vijf en twintig jaar. Intussen zag Pietje kans om een winkeltje op te zetten. Hij „vond" een kleurige bal, 'n schepnet, twee handdoeken, een sinaasappel en een doosje sigaretten. Mama kon wel huilen van ergernis, maar pappa merkte sloom op „moeten ze maar op d'r spullen passen. scheen aan een helderblauwe he mel, de ploffiets bromde dat het een lust was en de kinderen zongen het hoogste lied, zoals „We gaan naar Zandvoort aan de Zee". Al spoedig ontdekte de vader, dat hij niet alleen westwaarts toog, maar hij bedacht, dat het onmetelijke strand veel meer ruimte zou bieden eigen mollig gezicht. „Jij ligt maar te luieren" zei ze tegen haar echt genoot, „let dan toch op, ik sta overal alleen voor". „Jongens niet weglopen," antwoordde vader sla perig en rozig, waarna hij weer achterover zeeg op het verende lunchpakket van het gezin van veertig centimeter verder. Hij at 'n vacantieleed op de te rugweg. Nauwelijks een kilometer van zee weigerde de brommer en moest er getrapt worden. Ma zei al spoedig „ik kan niet meer en 'k heb de koorts als een paard". Pietje huilde van de pijn door de zonnebrand, Tootje bruldeomdat ze niet meer zitten kon en het mensje voorop was niet tot bedaren te brengen. Een lange lijdensweg is het naar huis gewor den. „Nooit meer," concludeerde het hoofd van het gezin, dat zichzelf reeds als overleden had afgeschre ven. Meteen naar bed, ondank bare lastposten" commandeerde de wederhelft, waarop het gekrijs van de jeugd, in volume belangrijk toe nam. Die nacht heeft de vader van Pietje niet kunnen dromen. Ieder een draaide en zuchtte van de pijn. De zon werd een vuurbal, de zee 'n donkere stroopmassa, het zand 'n gloeiende plaat. Het motortje van de tandem gromde weer, maar was niet meer tot stilstand te bren- gen.De kinderen verdronken in de stroop en mama zat in de politie post te huilen. De haring werd een walvis en het strandorkest speelde „Ase's Tod".... Wat heerlijk, dat de hittegolf voorbij is. De zee was Donderdag zo mooi en het strand zo echt van ons. Ik draag nu weer 'n das en ik durf weer een hand te geven en te ontvangen. En dit vrijmoedige ver haal is geschreven, terwijl de man van hierboven zijn twee borstrok ken al weer had aangetrokken. SPAARNEBABBELAAR klaveren bijeen om hun godsdienst plichten uit te oefenen. Het gebouw werd meer en meer al leen voor de godsdienstoefeningen inge richt. In 1790 werd de kerk van St. Dominicus gebouwd, die in 1845 prac- tisch geheel werd vernieuwd en nu is toegewijd aan O. L. Vrouw Rozenkrans en de H. Dominicus. Lange tijd he'eft men de Spaarnekerk „de drie klaveren" genoemd. Waar deze wandeling door oud-Haar lem ons al niet toe voert! Het blijft in deze opstellen bij een vluchtige ver melding, later zal er gelegenheid zijn uitgebreider op een geschiedenis als van de Spaarne-kerk in te gaan, zoals het eveneens in ons voornemen ligt de vele kloosters, de kerken en kapellen van het middeleeuwse Haarlem stuk voor stuk te bezoeken. We wandelen nu verder, gaan de Haarlemmerolie-fabriek van Boogaard voorbij, kijken even naar de zeilma kerijen en merken dan, dat verschil lende brouwerijen, vanuit andere stra ten te bereiken, steeds een uitgang hebben aan het Spaarne. De economie is geen uitvinding van onze tijd! Onze voorvaderen zorgden er wel voor dicht bij de vervoergele- genheden hun zaken te hebben. Zo kwam op het Spaarne uit „de drie Zwa- nenhalsen" gerenommeerde bierbrou werij, die we bereiken, nadat we in de Hondensteeg het beruchte kroegje „Het hondje" zijn gepasseerd. In het midden van de 17e eeuw ging het daar nogal lichtzinnig aan toe. Breeroo zou z'n boeren-kroegliedjes hier hebben kunnen schrijven en z'n kluchten waren gebaseerd op belevenissen in dergelijke gelegenheden. Dat de brouwers aanzienlijke Haar- lmmers waren moge blijken uit het feit, dat Johan Claesz. Loo, die van 1623 tot 1657 burgemeester van Haarlem was, tevens de leiding had over brouwerij 't Scheepje", die onder de afbeelding van een schip de spreuk voerde; „Godt bewaert het Schip". Hij was deken van het brouwerijgilde. Zijn brouwerij lag op de Scheepmakersdijk, waar in die tijd ook „de gekroonde Leliën" was gevestigd, die tevens mouterij en bran derij was. Vlakbij „het Scheepje" lag een gro te theetuin „Ons Genoegen", waar de oude Haarlemmers „heur recreatye" ge noten, binnen of buiten, menig kan netje bier gebruikend. In de baurt tref fen we ook nog een derde brouwerij „De witte raaf", de kuiperij „De drie Kuypertjes", en „de Sleutel". De Witte Raaf is van jongere datum, werd pas in 1863 gesticht. Wippen we nog even een herberg bin nen. Kiezen kan men tussen „het Wa pen van Delft", „het Wapen van Gel derland" of „de drie Kemphaantjes". Overigens is bet ook in „het Amster damse Schuitje" gezellig. Tegelijk met de bloei van de brou werij viel in Haarlem ook de belangrij ke periode van de scheepstimmerwer ven. Deze waren zelfs in de 16e eeuw reeds bekend en waren groot genoeg om er galeien te bouwen. Aan de Scheepmakersdijk trof men ze aan. In 1573 werd een galei op stapel gezet, lang over steven 82 voet. Later is deze tak van nijverheid zeer teruggelopen, hoewel de stadsregering veel deed om de scheepsbouw in Haarlem te bevor deren. Zelfs wist men scheepsbouwers naar Haarlem te trekken. In 1666 werd een contract aangegaan met Harmen de Bruyn in Koog aan de Zaan. Deze zou in Haarlem komen wonen, kreeg een vrije werf en f 1.000 voor reiskos ten. Hem zowel als zijn kinderen wer den nog andere voordelen toegezegd. Andere scheepsbouwers werden op der gelijke wijze ertoe gebracht in Haarlem hun bedrijf te komen uitoefenen. Kunstmatig wilde men dit bedrijf dus in leven houden. Veel is er niet van overgebleven. Zo hebben we dus in dit opstel koelte gezocht langs en in de omgeving van het Spaarne. Over het Spaarne zelf ware ook veel te vertellen, we bewaren dit echter voor een volgend verhaal. Jan. B. Advertentie Alle soorien sleutels Op Amerikaanse autorenbanen valt -het verfilmde bewijs is deze week in Palace te aanschouwen genoeg spanning en sensatie te beleven. In de film „Om een vrouw te behagen" hangt Clark Gable de moedige en onver schrokken coureur uit, die nergens voor terugdeinst om de zege te behalen. Een veel te flinke journaliste breekt hem echter in haar krabt de nek, maar de twee raken desondanks verliefd op el kaar. En dan wordt het figuurlijke van die nekken-brekerij bijna in realiteit omgezet, wanneer het er het gevaarlijk auto-heerschap om gaat éénmaal te be wijzen, dat een overwinning hem geen mensenleven waard is. Hetgeen natuur lijk met de nodige luidruchtigheid, stof en kilometers-per-uur gepaard gaat. waar vele lieden boven de veertien jaar zich heus wel door zullen laten mee slepen. Mr. Denning is directeur van een vliegtuigfabriek, heeft een vrouw en een dochter, die op haar beurt connec ties onderhoudt met een verdenkens- waardige jongeling. De heer des huizes wenst deze jongeman niet als schoon zoon, maar „haalt" bij een onderhoud dermate „uit", dat de knaap zonder meer dood blijft liggen. En dit nu is het begin van een verwikkeling, die regis seur Anthony Kimmins op ongetwijfeld boeiende wijze in al haar geperfection- neerde' gladheid te voorschijn brengt. Maar het bezwaar is juist deze gladheid, het teveel aan feilloos en nu en dan on geloofwaardig goed passende schakeltjes, waaruit het ingewikkelde, voor velen ietwat onwaarschijnlijke filmverhaal is opgebouwd. Overigens kan een Engels man met dergelijke materie sinds jaar en dag goed overweg en de maker heeft dan ook een stempel op zijn product aangebracht, welke men buiten zijn land vergeefs zou zoeken. Waarmee we slechts zeggen, dat „Het lot speelt met mr. Denning", een niet boven de mid delmaat uitrijzende film, de moeite waard is, dank zij de Britse geest van stipte soberheid en een enkel geestig moment. „Vrouwen in angst" heet de Ameri kaanse film die deze week in Frans Hals draait. De geschiedenis speelt zich af in het botenhuis van een gezin waarvan de vader lange tijd op reis is. De 17-jarige dochter heeft omgang met een sujet dat steeds maar geld van haar tracht te krijgen. De dochter wordt op een avond woedend en slaat de minnaar neer. Zij denkt dat hij dood is, maar het bioscoop publiek weet wel anders, want het ziet de man opstaan en door een brugleu ning vallen waardoor hij werkelijk niet meer is. De moeder van de dochter ont dekt het verschrikkelijke, neemt het lijk op, sleept het in een roeibootje efl gooit het met een anker midden in het water. Niemand zou er ooit achter zijn gekomen, ware er niet een chanteur, die compro mitterende brieven blijkt te hebben. Ook deze man gaat eraan, nadat hij eerst zijn vroegere compagnon heeft vermoord. Het eind van het lied is. dat de moeder aan de telefoon aan vader vertelt dat hij zo verschrikkelijk nodig is. Achttien jaar. De heldhaftige strijd van de Amerika nen bij de bezetting van de Japanse eilanden is en blijft nog altijd een dank baar „object" voor de filmmakers. Maar de wijze waarop deze rolprent tot stand is gekomen, verdient alle lof. Zij kan zelfs, in zeker opzicht, in de schaduw staan van de „Beste jaren- van ons le- Aavenenne Plastic, roèstvrij metaal, aluminium, volgens gipsmodel. ATELIER VOOR ORTHOPAEDIE cn KUNSTLEDEMATEN. Gasthuisvest 17a Telefoon 18505 Door H.H. Doktoren als vakkundig orthop. Instrumentmaker erkend. Ziekenfondsleden korting. Aan onze zaak is een PEDICURE-afdeling verbonden, onder gediplomeerde leiding. ven", die kort na de bevrijding zoveel opgang heeft gemaakt. Opnieuw maken we kennis met de grote moed èn de durf van de Ameri kaanse mariniers, van wie in de grote eindstrijd tegen Japan zoveel afhing, om tenslotte ook de vrede in het Verre Oosten te winnen. Alle achttien-jarigen en ouderen zou den feitelijk „Iwo Jima" moeten gaan zier>, oin nog eens duidelijk de grote o&~ offéringen te aanschouwen, die Amerika zich in de laatste wereldoorlog heeft ge troost, óók voor Europa. Hier draait deze week „Djenghis Khan, de veroveraar", een rolprent in een prachtige Technicolor. Het verhaal speelt zich af tijdens de kruistochten, wanneer de barbaarse Turken herhaaldelijk het Westen aan-' vallen. Ahn Blyth en David Farrar spe len hierin de hoofdrollen. Van het begin tot het einde wordt men geboeid. Djen ghis Khan, de aanvoerder van de bar baren moet tenslotte 't onderspit delven in een verwoede strijd tegen een dapper groepje kruisvaarders. 14 jaar. Wie behoefte heeft aan enkele uren aardige ontspanning, kan dit weekend genieten van Clark Gable in zijn crea tie als misdadiger in de rolprent. „Het avontuur begon in Bombay"; een zeer charmante misdadiger overigens, die onmiddellijk de sympathie van iedere toeschouwer heeft. Wie kan het hem kwalijk nemen, dat hij in zijn functie van detective op een handige manier het kostbare collier de oorzaak van het hele avontuur van een „concurrente" weet te bemachtigen, met alle gevolgen van dien? Het geheel mag min of meer primitief aandoen, het houdt het publiek, mis schien wel juist door de naïveteit, in een aangename spanning. Tóegang 18 jaar. Hier draait deze week de mysterieuze film „De terugkeer van Zorro". Zijn legendarische figuur uit Mexico herleeft! Alleen zijn naam deed al de bandieten op de vlucht slaan! De grootste held van de Pampa's bestrijdt het onrecht Een hele bende moet het onderspit delven tegen deze strijder. Tevens draait hier „Desperado's" van Dodge City". 14 jaar. De film ,,'s Nachts langs de weg", wel ke wij de vorige maal reeds uitvoerig bespraken, is deze week geprolongeerd. Achttien jaar. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 De Haarlemse bedevaart naar Keve laar zal dit jaar gehouden worden van 19 tot 21 Augustus. Het is de derde bedevaart na de oorlog. Men heeft ge legenheid zich tot 9 Augustus aan te melden bij de paters Franciscanen aan de Groenmarkt. De „Spaarnevogels" organiseren op Zondag 6 Juli onderlinge wedstrijden op het Z-B.-Spaarne bij het botenhuis. De aanvang der wedstrijden is bepaald op 10 uur. Des middags is er een ge- costumeerde kanotocht door de grach ten. Na afloop hiervan spiegelgevech ten op het Z.B-Spaarne. Artsen: Dr. Mansholt, Vinkebaan 23» Santpoort, tel. 8320. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 8284 en Bloemendaalse Apotheek, Bloe- rrencl'aalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 —22181.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2