Vijftien kilometer heftige strijd geven Coppi de eer Sedgman enkelspel-kampioen van Wimbledon HET LAATSTE NIEUWS I KRUISWOORDRAADSEL fi r NOLTEN'S achtste plaats, fraaie prestatie onder de bergmatadoren Het is goed rusten.... □Ej VOLLEDIG ITALIAANS SUCCES wmmk nohdwestdeIjtscheh rundfunk J ZATERDAG 5 JULI 1952 PAGINA 4 Nolten rijdt sterk 1. COPPI 62.52.15 16. Van Est 63.17.55 17. Voorting 63.19.42 23. Roks 63.31.34 27. Wagtmans 63.37.27 40. Nolten 63.49.12 53. Dekkers 64.02.38 55. Van Breenen 64.03.41 78. Faanhof 64.40.08 Goede dag Schaakrubriek abcdefgh- Uitslag en klassementen V» Fenestra lie SESTRf 7 Juli -12e etappe SESTRIÈRES-MONACO 254km 8 Juli - 13e étappe MONACO-AIX en PROV. 216km. 2033m>» Pinerolo Saluizo PARUS TA LV E ColdeTende187P«n. w-> Fontan Col de Brouis 880 m. <JSospel Casti La Turbie 480m.-*A„ reeds afgelegd nog af te leggen MONACO AIX-en- PROVENCE 8 Antibes St.Maximin Chateau Neuf St.Raphael Brignole MARSEILLE MIDDELLANDSE ZEE CARTC „Amerikaanse" finale voor de dames Medisch standpunt PPl - - r C'y' 'iWirfh^M^r^en Damrubriek MARKTBERICHTEN Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag s p o h g ra moe Onze sportredacteur telefoneerde ons gisteravond uit Alpe d'Huez: Er stonden nog geen duizend toeschouwers aan de eindstreep op de Alpe d'Huez. Dat waren er tienduizenden minder dan in Rouaan, Namen en Lausanne. Dat was nog geen honderdste procent van de millioenen die in minstens zes a zeven landen van Europa elke avond opnieuw in gespannen verwachting hun radio toestel aanzetten, elke dag opnieuw de krantenbezorgers by hun huisdeur staan op te wachten, of de verkopers op straat de editie uit de hand rukken waarvan de inkt nog niet eens droog is. Maar dat handjevol geestdriftigen, dat er de moed en de moeite voor over had om de 1800 meter hoge klim te ondernemen naar de meest afgelegen aankomstplaats welke de Tour de France misschien ooit heeft gekend, hebben haar in haar beslissende fase zien. treden. Want dit was de dag van Fausto Coppi! De dag waarop de campionissimo der Italianen ifjn zege in de tydrit niet alleen met schitterend machtsvertoon onderstreepte, maar waar op hij bovendien beslag legde op de Maillot Jaune, waarmee zijn landgenoot Carrea vandaag eigenlijk op een presenteerblaadje door Savoye en de vallei van de Isère had gereden. Bijna 250 km. had het peleton, weer geplaagd door die drukkende, bran dende hitte, welke de waterdragers van de grote bazen geen minuut respijt gunde, wandelend en met gro te achterstand op het tijdschema af gelegd. Bijna 250 kilometer had het alleen maar oog gehad voor dorps pompen en cafeetjes en met moeite had het de verleiding weerstaan om zijn heil te zoeken in de ijskoude stroompjes die zich door dit prachtige landschap rustig hun weg banen. Zelfs toen 50 kilometer voor het einde de eerste hellingen hun rol begonnen te spelen, was het nog altijd bijeenge bleven en had het overmoedige de marrages van Mirando, Dekkers en Giguet in de kortst mogelijke tijd ongedaan gemaakt. Pas 15 km. voor het einde begon de slag. En nóg, terwijl de rust Is weergekeerd op de alpenweide, waarop wij vanuit on ze kamer in het pittoreske skihotelletje uitzien en waar niet veel meer dan een doodlopende weg de aankomstplaats vormde, kunnen wij zonder moeite het beeld voor ons krijgen van de ver scheurde en versplinterde karavaan zo als ze hijgend en uitgeput door deze onbarmhartige klauterpartij de finish bereikte. Nog horen wij als het ware de juichkreten terugkaatsen van de met eeuwige sneeuw bedekte en in nevelen gehulde alpenreuzen om ons heen. En weer zien wij daar de beslissing vallen van de etappe, die eigenlijk maar 15 ki lometer duurde, maar niettemin een worsteling is geworden, waarvan men zich in de Hollandse polders, de weel derige frisse landouwen en ook in het prachtige Zuid-Limburgse heuvelland, zelfs met de best ontwikkelde fantasie geen voorstelling kan vormen. Bijna anderhalve minuut voor wie dan ook kwam eerst Fausto Coppi. Een Coppi, die zelfs in de tijdrit, naar hij zeide, nog niet zichzelf was geweest, maar vandaag was hij op een terrein, dat zijn onbetwistbaar domein vormde en dat hem zelfs op zo'n korte afstand in staat stelde een glorieuze greep te doen naar de gele trui. Niemand die hem aan kon, niemand die het wiel kon houden van die slanke, tengere figuur in de groene trui, die onverstoorbaar en geen moment zijn cadans verliezend tegen de hellingen opwandelde. O zeker, Robic en Geminiani hadden moedig de Franse driekleur naast de Italiaanse omhoog gehesen en waren met Coppi meegegaan. Robic was hem zelfs vooruit gesneld en had het sein tot de aanval geblazen. Maar wat konden zij doen tegen deze volledig uitgebalanceerde, niet te verstoren triomftocht naar de top? Zy konden het dichtst bij van allen zien, hoe Coppi de grondslag ging leggen voor hetgeen mogelijk zijn tweede victo rie in de Tour de France zou worden. Zij konden, voor korte tijd althans vast stellen, dat hun klimcapaciteiten, hun spieren, hun longen maar in beperkte mate tegen die van de Italiaan waren opgewassen. Geminiani, die het eerst uit de wielen lag, was met zijn inspanning tenslotte zes minuten achter de glorieu ze overwinnaar en Robic, voor de eer der Franse Nationalen vechtend, moest zes kilometer voor de top eveneens met lede ogen aanzien, hoe een Italiaan zich zonder extra inspanning van hem los maakte. En daarmee had Coppi zijn laatste hinderpaal op weg naar de etappezege en de verovering van de gele trui uit de weg geruimd. Jan Nolten reed vandaag weer even sterk als gisteren, toen hy derde werd In Lausanne; sterker nog. En hoeveel duideiyker zou hij zyn overwicht heb ben kunnen bewyzen, wanneer hy niet had moeten wachten. Men had Nolten, die gisteren onze beste klimmer en ook de beste klimmer van het hele peleton was geweest, voor zyn eigen kans moe ten laten ryden. Hy kon na de succes volle achtervolging van het peleton met Dekkers en Van Breenen niet meer mee met de eersten, die demarreerden. Niet omdat hij er de macht niet toe had, maar omdat het eenvoudig onmogeiyk was om in dat op de smalle bergwegen einde loos uitgerekte peleton binnen 40 minu ten aan de kop te komen, op tyd voor de beslissende demarrage! In de volg- wagen klommen wij mee omhoog, tien kilometer lang. Wij hadden al een groot aantal Franse regionalen, Zwitsers, Luxemburgers, Spanjaarden, Belgen en ook Italianen achter ons gelaten. Wil hebben Van Breenen gezien en Faanhof, Koks, Dekkers, Van Est, Voorting en Wagtmans en wy kwamen voorbij Laza- rides, Goldschmidt, Lauredi, Bartali (aangereden door een volgwagen, maar onmiddellijk weer op de been) en de teruggevallen Geminiani. En daar zagen we dan Nolten voor ons uit tegen de berg opgaan, rustig, zijn eigen tempo bepalend, vol zelfver trouwen,, allerminst onder de indruk van het overweldigend decor om zich heen. Wij beweren niet, dat hij Coppi zou hebben bedwongen of Robic, wanneer hy onmiddellijk met de eerste aanval had kunnen meegaan. Maar in ieder ge val peuzelde hij Molineris, die uit de groep van Ockers moest wegvallen, met huid en haar op. In ieder geval had hij op de laatste drie kilometer nog kracht en élan genoeg om een gevaarlijke comeback 'van Ruiz de Spanjaard en Weilenmann de Zwitser meesterlijk af te slaan en al kon hij in zyn eentje dan niet opboksen tegen de gezamenlijke kracht van het kwartet-Ockers, in ieder geval kwam hij weer prachtig aan het wiel van Molineris, die hem met een alles eisende krachtsinspanning onstui mig was voorbijgegaan en zeker tachtig meter voorsprong had genomen. En zo kwam hy voor al die matadpren, die het eenvoudig niet hadden aangekund, tamelyk uitgeput nu, maar dolgelukkig als achtste binnen; een prestatie waar bij zyn derde plaats van Lausanne nog ver in het niet zinkt. Het was door de bank genomen weer een beste dag voor de Nederlandse ploeg. Wagtmans finishte zeven minuten achter Coppi verdienstelijk als twin tigste. Dekkers, die op de laètste vijf Juli-opgave 1. Probleem van C. C. W. Mann. Wit geeft in vier zetten mat. H Si Hf Wit: Kg3 Dhl. Zwart: Kg5 pionnen f6 g4 g6. Verschillende, inzenders waren het met de oplossing van Mei-opgave 4 niet eens. Zij waren n.l. van mening dat na 1. e^ Ta8!, winst voor wit niet mogeiyk was. Hier volgt echter de weerlegging: 1. e7 Ta8? 2. d8Dt Td8: 3. ed8:Dr Td8: 4. Tg7: Wanneer nu de h-pion va)t heeft wit 3 verbonden vrijpionnen, welke, ge makkelijk winst forceren. Dekt zwart de h-pion, dan volgt: Tb7 Kc6 gevolgd door Te7 en de witte pionnen zijn niet meer te houden. Oplossingen van alle Juli-opgaven kunnen tot 15 Augustus gezonden wor den aan A. Perquin, Marnixkade 104, Amsterdam. Het peleton trekt door een van de vele mooie streken van Frankrijk, overigens zonder zich van deze natuur'Omstan digheid veel aan te trekken kilometer met een indrukwekkende race Van Est en op de streep ook Voorting voorbij was gegaan, mocht er met zyn 28ste plaats op negen minuten eveneens zyn. En Voorting, die zes kilometer voor de top zijn leeglopende band moest pompen met zyn 29ste plaats niet min der. Van Est, die veertigste werd, ach ter de dappere Roks, was ook al niet tegengevallen. Faanhof, ook al kwam hy zes minuten na de winnaar van Bor deauxParijs over de streep, heeft de geringe verwachtingen, die men als klimmer van hem mocht hebben verre overtroffen. En tenslotte had de uitge putte Van Breenen de troost, dat er nog tien achterblijvers moesten door komen toen hij in laatste krachtsinspan ning zyn laatste pedaalstoten gaf. Zo gaat in de paradijselijke omgeving van Alpe d'Huez met zijn weldadige tem peratuur en zijn prikkelende en ver kwikkende atmosfeer onze kranige^ on gebroken ploeg een welverdiende rust dag tegemoet. De uitslag van de tiende etappe (266 k.m.) luidt: 1. Coppi (It.) 8.50.0; 2. Robic (Fr. 8.53.0; 3. Ockers (B.) 8.55.02 4. Ge- labert (Sp.) z.t.; 5. Dotto (Fr.) 8.55.07; 6. Carrea (It.) 8.55.09; 7. Molineris (Z.O. Fr.) 8.55.41; 8. Nolten (Ned.) 8.55.42; 9. Magni (It.) 8.55.53; 10. Close (B.) 8.55.55; 11. Ruiz (Sp.) 8.55.57; 12. Bartali (It.) 8.57.01; 13. Geminiani (Fr.) 8.57.38; 14. Weilenmann (Zwits.) 8.57.49; 15. De Her tog (B.) 8.57.52; 20. Wagtmans (Ned.) 8.58.44; 21. Lauredi (Fr.) 8.58.44; 28. Dek kers (Ned.) 9.00.45; 29. Voorting (Ned.) y.00.52: 38. Roks (Ned.) 9.02.24; 40 Van Est (Ned.) 9.02.26; 63. Faanhof (Ned.) 9.08.45; 80. Van Breenen (Ned.) 9.12.25. Het algemeen klassement luidt: 1 Coppi (It.) 62.52.15; 2. Carrea (It.) 62.52,20; 3. Magni (It.) 62.54.05; 4. Lau redi (Fr.) 62.57.16; 5. Close (B.) 62.59.21; l'i 6. Ockers (B.) 63.05.50; 7. Bartali (It.) 63.06.12; 8. De Hertog (B.) 63.08.27; 9. Ruiz (Sp.) 63.08.40; 10. Robic (Fr.) 63.10.32; 11. Geminiani (Fr.) 63.11.27; 12. Molineris (Z.O. Afr.) 63.11.54; 13. Weilen mann (Zw.) 63.13.14; 14. Dotto (Fr.) 63.13.14; 15. Gelabert (Sp.) 63.16.50. De bergklassering is nu: 1. Gelabert (Sp.) 19 pnt.; 2. Geminiani (Fr.) 18 pnt.; 3. Coppi (It.) 14 pnt.; 4. Bartali (It.) 10 pnt.; 5. Robic (Fr.) 9 pnt.; 6. Ockers (B.) 8 pnt.; 7/8. Le Guilly (W.Z.W. Fr.) en Carrea (It.) 7 pnt.; 9. Dotto (Fr.) 6 pnt.; 10. Molineris (Z.O. Fr.) 4 pnt.; 11/12. Remy (Fr.) en Nolten (Ned.) 3 pnt. LONDEN, 4 Juli Het enkelspel van Wimbledon is gestreden. Sedgman heeft de enorme beker in ontvangst mogen nemen na een partij, die in cijfers luidt: 4—6, 6—2, 6—3, 6—2. De finale Sedgman-Drobny werd ge speeld voor 17.000 toeschouwers. Sedgman speelde aanvallend van het begin tot het einde, oplopend naar het net wanneer hij er maar even kans voor kreeg. En Drobny, die alle slagen beheerst, deed wat hij kon om hem te rug te dringen. De rallies waren kort en fouten werden zelden gemaakt. Drobny had enkele schitterende pas- secrslagen langs de lijnen en maakte listig gebruik van de lob, maar hier mee kon hy de Australiër niet in be dwang houden, want steeds kwam Sedgman terug. In de vierde set was Drobny niet meer opgewassen tegen deze meedogenloze, stormachtige front- aanval. Hy verloor zyn service twee maal achter elkaar, kwam met 04 achter te staan en spande toen nog eens alle krachten in om de nederlaag af te wenden. Hy won zyn service in de vijf de game met twee grootse passing shots en een prachtig berekende stop volley en serveerde een love game in de zevende. Maar Sedgman was on weerstaanbaar in de achtste game en nadat Drobny op matchpunt een ser vicebal in het net sloeg wierp Sedg man zyn racket hoog in de lucht en sprong over het net terwyi het publiek hem een daverende ovatie bracht: voor de eerste maal sinds Crawford negen tien jaar geleden Ellsworth Vines ver sloeg had een Australiër het enkelspel te Wimbledon gewonnen. Louise Brough, titelhoudster in 1948, 1949 en 1950 en Maureen Connolly, de Amerikaanse kampioene, die voor de eerste maal aan het Wimbledontour- nooi deelneemt, zullen elkaar Zaterdag in de finale damesenkelspel ontmoe ten. In de halve-eindstrijden, die giste ren wegens de regenval waren uitge steld en waarin uitsluitend Ameri kaanse speelsters uitkwamen, heeft Louise Brough met 63. 3—6, 61 van Patricia Todd gewonnen, die kans had gezien de titelhoudster Doris Hart uit te schakelen. Maureen Connolly bracht Shirley Fry, „runner up" van verleden jaar, met 64, 63 een nederlaag toe. Verdere uitslagen: Damesdubbelspel kwartfinales: mej. Joan Patridge en Jean Rinkel-Quertier (GB) versl. mej. H. Fletcher en Jean Walker-Smith (GB) 7—5, 4—6, 6—3. Halve finales: Louise Brough en Maureen Connolly (V.S.) versl. Thelma Long (Austr.) en Pat Todd (VS) 5—7, 6—1, 6—4. Herendubbelspel halvee finales: Mc. Gregor en Sedgman (Austr.) versl. Drobny (Egypte) en Patty (V.S.) 63, 64, 79, 64. Seixas (V.S.) en Stur- gess (Z.-Afr.) versl. Hoad en Rosewall (Austr.) 6—4, 8—6, 6—8, 75. Gemengd dubbelspel halve finale: Doris Hart (V.S.) en Sedgman (Austr.) versl Patricia Todd (V.S.) en Candy (Austr.) 6—2, 6—3. Dit is het moment, waarop Coppi Robic (op de achtergrond) laat weten, dat hij in zijn domein geen gezelschap wenst. (Van onze medische mede werker) Dezer dagen sprak ik met een achterlijk meisje, dat wegens ergerlijk gedrag in een psychiatrische inrichting was terechtgeko men. Teneinde een indruk te krijgen van haar kennis en haar karakter vroeg ik of ze wel eens de krant las. „Al leen de ongelukken, dokter", luidde het antwoord. Uit de ze mededeling zou men ten minste twee dingen kunnen afleiden: dat het grootste deel van de krant boven haar pet gaat of in elk geval haar interesse niet heeft, boven dien dat zij de rampspoed van andere mensen gebruikt om haar sensatiehonger te stillen. Menig krantenlezer, hoewel niet achterlijk en niet manifest onmaatschappelijk, zal zijn dagblad openslaan met dezelfde oogmerken als genoemde patiënte, en er dan misschien nog een kolom metje bijpikken, o.a. „het laatste nieuws". De doorsnee journalist kent deze vraat zucht van het grote publiek en weet wat er van hem ver wacht wordt. De redacties beseffen wel degelijk, dat hun bladen opvoedkundig verantwoord moeten zijn, maar sommige bladen zwich ten vaak voor de eisen van hun lezers. Gevolg is, dat er heel wat onwelriekende sen- satiestof in druk verschijnt en talrijke berichten geheel of gedeeltelijk onjuist zijn. En dat alleen om te voorko men dat een concurrerend blad het eerste en/of 't enige zou zijn dat met het nieuws voor de dag komt. De keihar de strijd om het dagelijks brood geldt als verontschul diging voor deze handel wijze. Zo gebeurt het, dat in „het laatste nieuws" of argeloos in een linkeronderhoek tus sen twee eredoctoraten ont hullingen worden gedaan over vers-ontdekte genees middelen met de veelbelo vende suggestie er by, dat nu weer duizenden mensen uit hun lijden verlost zul len worden. Het publiek verslindt zulke nieuwtjes, het is geneigd te geloven in het ongelooflijké, het verhoopt wonderbaarlijkheden; ver trouwen overal elders zo duur gekocht wordt door deze stunt-berichten voor een paar centen per dag gewekt, versterkt, en voor mirtder dan dat verspeeld. De „mis daad" van de dag, vrijwel dagelijks bedreven en tóch maar zelden berecht. Om geen kwaad bloed te zetten, grijp ik een voorbeeld uit de buitenlandse pers Onlangs verscheen in het En gelse medische tijdschrift „Lancet" een mededeling over het nieuwste middel le gen tuberculose: verbin dingen van iso-nico- tinezuur. Verbazingwek kend maar waar is, dat deze eerste publicatie ontleend is aan de New York Times. De krant had dus de primeur, het wetenschappelijke tijd schrift volgde; de krant zon der enige schroom, de „Lan cet" met te weinig schroom. Koeien met gouden hoorns worden in het vooruitzicht gesteld. Wat hiervan te den ken, als de directeur van het Sea-View-Hospital in New York, waar men de eerste klinische proeven heeft genomen, meent nog minstens 6 maanden nodig te hebben vóór hy zich over de werkelijke waarde van deze middelen durft uitspre ken. Daarbij komt nog de mededeling in de Deutsche Apotheker Zeitung van 14 Maart 1952, dat iso-nicotine- zuurhydrazide niet in Ame rika, maar in de Bayerfa- brieken te Leverkusen is ontdekt, en dat het klinisch onderzoek met dit laatste auitt-tuberculose-nreparaat. verricht sedert foSOflyT matiging van het Ameri kaanse optimisme maant. Laat U door de krantenbe richten over nieuwe genees middelen toch vooral niet in de luren leggen. Herinnert U zich nog de enthousiaste ver halen over goud-verbin dingen, die 30 jaar geleden hèt geneesmiddel tegen tu berculose genoemd weaken, dat in 95% van de gevallen hielp? Binnen twee jaren zakte dit percentage tot 50%. Met even luidruchtige ba zuinstoten werd promine aangekondigd. Nu gebruikt niemand het meer. Toen volgde het par a-a m i n o- salicylzuur, afgekort P.A.S. Ook bij dit preparaat doet zich het euvel voor dat de t.b.c.-bacillen er zich na enige tijd niets meer van aan trekken. In 1947 kwam Do- magk met de s e m i-c a r b a- zonen. Deze verbindingen bleken giftige bijwerkingen te geven, en naast gunstige resultaten worden steeds meer kwalijke ervaringen be schreven. Over de strep- t o m y c i n e als bestrijdings middel tegen tuberculose is men het nog altijd niet ééns. Sommige sensatiebladen moeten zich langzamerhand eens gaan bezinnen op hun geweldige verantwoordelijk heid tegenover Tie duizenden slikgrage leken. De lijdende mensheid een paradijs voor ogen toveren is op zichzelf nog geen misdaad. Het voor kómen van tragische teleur stellingen is echter een veel loffelijker streven, dat wel licht minder beurzen doet „barsten" maar anderzijds het ideaal der naastenliefde dichter benadert. Eigenb'^ wachten met het plaatsen van geneeskundige publicatie^ in de kolommen van ..het laat ste nieuws" totdat de weten schappelijke organen kun te rughoudendheid hebben laten varen. J. M- Gegevens ontleend aan een artikel van Prof J. Kok in Folia Civitatis d.d. 26-lV 1952. Horizontaal: 1. gezamenlijke ho rens van sommige herkauwers; 5. boom; 7. godin van het haardvuur; 15. noot; 17. landbouwer; 18. noot; 20. modegek; 22. lengtemaat; 23. kledingstuk; 25. bont werk; 27. voorzetsel; 29. voorzetsel; 30. Probleem No. 1972 van C. Nierop te Amsterdam. Voor geoefenden. Zwart 12 st. op 5, 7, 8, 10, 12, 14, 18, 19, 20, 24, 36, 37. Wit 13 st. op 23, 28, 29, 32, 33, 34, 38, 40, 41, 43, 45, 46, 48. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot uiterlijk 15 Augustus aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. Oplossing van no. 1964 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. Wit speelt naar: 35, 34, 17, 43, 21, 42 —38, 27, 30, 11, 37, 38, 40, 10 en wint. Een vry moeilijk probleem, ditmaal nu eens niet op een motief gegrondvest doch een bewerking van enige fraaie slagen. De zetting is prachtig en eco nomisch volkomen verantwoord. VOOR BEGINNERS No. 212 van D. M. Nylanö te Amster dam. Wit begint en wint; oplossingen van de mïmmers 211 en 212 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 Juli a.s. aan bovenstaand adres. Oplossing van no. 208. 3249, 17x39, 49—40, zwart heeft nu de keuze uit 3 zetten met de dam. Naar 43, 44 of naar 6. Naar 44 dan volgt 50x30, 45x25, 4843, en wit wint op tempo. Gaat de dam naar 43 dan verloopt het spel vrij wel hetzelfde, dus blijft er nog over 39 6. Ook dit kan echter geen redding brengen, want nu wint wit door: 40x1, 628 (op 6—44 volgt 50x39, 4550, 16 enz.) 50—44, 28x50, 16 en wit wint. Een mooi stukje van onze Delftse problemist, een stukje dat als motief voor bewerking in aanmerking zou kun nen komen. Een goede bewerking zal echter zeer moeilijk te maken zijn. ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA- 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.35 platteland, 8.45 orgelspel, 9.02 sport, 9.05 gram., 9.45 causerie, 10.00 gevarieerde muziek, 10.30 Met en zonder omslag, 11.00 gram. AVRO: 12.00 postduiven en concert, 12.30 Even afrekenen, heren!, 12.40 orgel, 13.00 nieuws, 13.05 dansmuziek, 13.55 boek, 14.15 gram., 14.35 Holland-Festival' Re sidentie-orkest en solist, 16.30 sport. VARA: 17.00 harmonie-orkest. 17.20 koor zang, 17.35 jeugd, 17.50 sport, 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 Prot. pr. IKOR: 19,00 jeugd, 19.35 Prot. pr. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 Promenade-orkest, koor en solisten, 21.00 La vie de Bohème, hoorspel, 21.20 gram., 21.30 idem, 22.00 cabaret, 22.30 strijkorkest, 23.00 nieuws, 23.15 week overzicht, 23.25 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO- 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 nieuws. 9.45 gram. IKOR: 10.00 De open deur, causerie, 10.30 prot pr NCRV: 12.00 gram. KRO: 12.15 Apologie,' 12.35 gram., 12.40 amusem.muziek, 12 55 zonnewijzer. 13.00 nieuws. 13.10 lunch concert, 13.30 Uit het boek der boeken 13.45 Holland-Festival: De Burcht van Hertog Blauwbaard, opera. 14,45 De Martelaren van Gorcum, causerie, 15.05 gram., 15.40 gevar. muziek, 16.10 thuis front, 16.15 sport, 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 prot. pr., 18.30 oratoriumvereni ging, knapenkoor en orgel 18,45 om roeporkest en solist, 19.15 Twee konin gen van Oud-Israël, Saul en Jerobeam, causerie, 19.30 nieuws. KRO: 19.45 sport, 19.52 boek, 20.05 Heiligen gaan naar de Hel, 20.15 gevar. progr., 22.37 reportage 22.50 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC, Home Service, 330 m.: 14.30 strijkorkest en solist, 16.00 opera-koor en -orkest en solisten, 18.30 BBC Northern Orchestra, 21.30 wals muziek. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.00 verzoekprogr., 13.00 The Harry Roy Band Show, 19.30 amusem.muziek, 23 30 lichte muziek. 309 m.: 12.00 gevar. muziek, 13.20 amu- sementsmuz., 15.00 verzoekprogr., 16.30 dansmuziek, 18.00 symphonie-orkest en solist, 20.45 operamuziek, 22.15 dansmu ziek, 23.15 amusem.muziek, 0.10 sympho nie-orkest, 1.15 lichte muziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.: 15.30 Le Domino noir, opera. 18.00 orkestconcert, 20.15 strijkensemble en soliste. 22.35 kamermuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.30 orkestconcert, 23.05 dansmuziek. 484 m.: 13.10 verzoekprogr., 20.00 om roeporkest en koren, 21.15 groot sym phonie-orkest en soliste, 23.00 dansmuz. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 kookpraatje, 9.00 denk om de bocht, 9.15 gram. VPRO; 10.00 Voor de oude dag, causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kleuters, 10.40 gram., 10.45 zieken, 11.30 sopraan en1 fluit, 12.00 dans muziek, 12.33 platteland, 12.38 Roemeen se muziek, 13.00 nieuws, 13.15 Midden stand, 13.20 Promenade-orkest, 13,50 gram., 14.00 vrouw, 14.15 kamermuziek, 14.45 gram., 15.15 De man die wilde le ren griezelen, hoorspel, 16.05 Haarlemse Ork.-Vereniging en soliste, 17.00 jeugd, 17.30 orgel en zang, 17.50 Ronde van Frankrijk, 18.00 nieuws, 18.15 militair comm.. 18.25 gram., 18.30 parlementair overz., 18.40 jeugd, 19.45 Rationalisatie van de oogstwerkzaamheden, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 gevar. progr., 20.50 tenor en piano, 21.10 dans muziek, 21.35 De weg naar vrijheid, le zing, 21.50 Holland-Festival: Concert gebouworkest, 23.00 nieuws, 23.15 Espe ranto, 23.20 klein koor en orgel, 23.45 gram. HILVERSUM II, 288 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram.. 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.10 sport, 8.23 muziek, 8.45 gram., 9.00 zieken, 9.30 huisvrouw, 9.35 gram., lO.ttó orgel, 10.30 prot. pr„ 11.00 sopraan en piano, 11.30 Mariniers kapel, 12.10 gram., 12.25 boer en tuin der, 12.33 orgel, 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 banjo-orkest, 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.35 gram., 14.45 vrouw, 15.15 tenor en gitaar, 15.30 fluit, viola da gamba en clavecimbei, 15.00 prot. pr., 16.30 gram., 16.45 lichte muz., 17.00 kleuters, 17.15 piano, 17.3b |eugd, 17.45 Nieuw-Guinea en Zuid-Pacific commissie, 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.25 militaire reportage. 18.30 gram., 19.15 De Nederlandse Koe werkt voor G.I. Joe, klankbeeld, 19.35 gram., 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.10 Vijf mi nuten, 20.15 vocaal ensemble en orgei, 20.45 muziekinstrumenten van de ver schillende volkeren, causerie, 21.00 om roeporkest en soliste, 21.50 In de Arabi sche wereld, causerie. 22.00 harpensem- ble, 22.30 kamerkoor, 22.45 prot. pr.. 23.00 nieuws. 23.15 gram. ENGELAND. BBC, Home Service, 330 m.: 13.10 gevar. muziek, 14.00 BBC Welsh Orchestra, 15.45 rhythmische muz., 18.30 BBC Northern Orchestra en solist, 19.45 amusem.muziek. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.30 dansmuziek, 13.15 militair orkest, 14.00 BBC Welsh Orchestra en solist, 15.00 zi geunerorkest. 15.45 amusem.orkest, 18.00 amusem.muziek, 22.32 dansmuziek, 23,15 amusem.muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 orkestconcert, 13.25 om roeporkest, 14.15 amusem.muziek, 16.10 kiass. muziek, 16.40 rhythmische muz., 17.45 amusem.muziek, 19.30 symphonie- orkest en solist, 23.30 kamermuziek, 0.30 dansmuziek. 1.15 amusemmuziek FRANKRIJK, Nationaal progr 347 en 249 m.: 12.30 Moucheron, opera. 13.18 Bagatelle, opera, 16.00 kamemiuz.. 17.30 kamermuziek, 20.02 Nationaal Orkest en solist. BRUSSEL. 324 m.: 12.42 symphonie- orkest, 17.10 amusem.muziek, 18.00 Fran se les, 20.00 omroeporkest en solist, 21.30 dansmuziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest. 20.30 om roeporkest, 21.15 strijkkwartet. elasticiteit; 33. gravure; 34. landbouw werktuig; 35. voorzetsel; 36. pers. voorn.; 38. gedwee; 40. noot; 42. sportterm; 44. noot; 46. toespraak; 48. voertuig; 54. voegwoord; 55. pers. voorn.; 56. water in Zuid-Holland. Verticaal: 2. plaats op de Veluwe; 3. pers. voorn.; 4. pers. voorn.; 5. struis vogel; 6. bezigheid tot ontspanning; 7. deel van een psalm (afk.); 8. geluids weerkaatsing; 9. vreemde munt (afk); 10. ogenblik; 13. waterstand; 14. titel (afk.); 15. zeehond; 16. voorzetsel; 19. zwemvogel; 20. drama van Goethe; 21. heilig voorwerp; 23. borrel; 24. gil; 26. deel van het jaar (afk.); 28. insect: 29. wereldtaal; 31. akelig; 33. bevestiging; 37. lichaamsdeel; 39. verzamelplaats van verbrandingsproducten van een kachel, 40. pit; 41. plan, inval; 43. voortreffelijk; 45. eenheid van electr. weerstand; 46. Egyptische zonnegod; 47. voegwoord, 48. bijl; 50. hetzelfde (afk.); 51. hij heeft het gezien (Lat. afk.); 52. ter ophelde ring (afk.); 53. voedsel. Nota bene. 11, 12, 32 en 49 hori zontaal: bekende jaarlijkse bijeen komst en een naam van de gastvrije ge meente, waar deze bij traditie wordt ge houden voor welke bijeenkomst zowel in de Noordelijke als in de Zuidelijke Nederlanden in alle kringen een toene mende belangstelling bestaat. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 14 Juli aan ,,'t Kasteel van Aemstel" (afd. Prijsraad sel), N.Z. Voorburgwal 6573, Amster dam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger dan 10 41 N K jaar is. Oplossing 21 Juni: 14 23 31 53 22 5 28 50 9 WILDERVA 46 64 18 3 13 35 10 H O L W E R D 49 63 20 27 59 54 31 39 21 HOOGHALE 12 57 21 6 33 38 1 24 ZENDEREN 64 42 58 17 2 18 20 4 OTTER L OO 36 26 18 7 62 4 28 11 55 BI L T H O V E 32 40 25 19 60 31 8 47 MI D D E L I E 56 15 30 51 41 37 5 41 MEERKERK 27 38 63 44 66 34 G R O E D E 61 29 45 57 16 40 24 27 33 T E T E R I N G 43 20 55 48 65 4 35 52 MONTFORT N GRAANMARKT AMSTERDAM, 5 Juli. Granen. Het Bedrijfschap stelde ca. 15.000 ton maalmais ter beschikking van de han del, waarvoor goede belangstelling bestond. Vrije buitenlandse granen trokken over het algemeen weinig belangstelling. In vrije N.-Afrikaanse gerst en Canada Feedgerst kwamen verschillende transacties 'tot stand, daar de boten met Canada Feed gerst later zullen arriveren, dan aanvan kelijk werd verwacht. In N.-Afrikaans Johannesbrood ging het een en ander om. Inlandse granen hadden een flauw ge stemde markt. Haver 55-56 kg. was aan de markt voor f 30.25, met kopers bij f 30.Voor nieuwe oogst per levering Sept.-Dec. werd f 29.25 gevraagd. In landse rogge daalde verder in prijs. Voor directe levering werd f 30.— gevraagd, terwijl nieuwe oogst per levering Aug. Sept. f 29.25 noteerde. inlandse zomergerst was aan de markt voor f 35.50 f 35.25, terwijl voor nieuwe oogst per levering Aug.-Sept. f 31.25 werd gevraagd. Peulvruchten. In groene erwten ging op ca. f 1.50 lager niveau het een en ander om. De beteelde oppervalkte bedraagt ca. 21.000 H.A. Oveirge peulvruchten zonder belangstelling en onveranderd genoteerd. VEILING POELDIJK, 4 Juli. Tomaten (export) A 8.30—9.10, B 7.90—8.40, C 7.70 —8.60, CC 5.806.70; idem (Binnenland) A 5.10—7.80, B 5.20—7.50, C 4.90—5.80, CC 3.204.80 per bak van 12% kg. Aardappe len, grote 2.75—3.55, poters 2.00—2.65, grof 2.00—2.45, per kist van 25 kg. Alicante 3.00 —3.10, Golden Champion 3.70, Frankentha- lers 1.902.63, Muscaat 4.30, Witte Emil 1.90 2.35, Blauwe Emil 2.40; Aardbeien 0.90— 1.60, Rode Bessen 0.250.44, Zwarte Bes sen 0.64, Kruisbessen 0.25, Pruimen: Gol den Japan 0.90—1.35, Santa Rosa 1.30—1.85, Juny Blood 0.75—0.80, Ontario 1.10—1.85, Prinsessebonen 0.781.02, Snijbonen 0.75— I.12, Tuinbonen 0.13—0.19, Rode kool 0.14— 0.16, Uien 0.170.33, Rabarber 0.07— 0.90, Kroten 0.24, Pepers 0.85—0.95, Andij vie 0.150.16, Spinazie 0.14, alles per kg. Perziken (2) 0.37—0.40, (3) 0.25—0.33, (4) 0.16—0.23, (5) 0.10—0.14. (6) 0.06—0.08%. Netmeloenen 0.580.80. Suikermeloenen 0.801.45, Bloemkool 0.110.33, Paprica 0.130.16, Aubergine 0.290,64, Komkom mers A 0,220.29, B 0.15—0.19, alles per stuk. Peen 10.00, Selderij 4.506.50, per 100 bos. VEILING TIEL, 4 Juli. Aardbeien: Deut sche evern 74—100, Madame Moutot 53—85. Kersen: Beierlanders 6574 5369 19—34, Meikersen 62—70 41—64 12—17, idem brood 2930, Napoleons 38—52, Varikse zwarte 48—66 18—34, Volgers 65—75 52—70 29—31, Wijnkersen 89—102 56—80 14—37, Hofker- sen 48—55 25—35, Rode bessen 30—49 22— 29, Zwarte bessen 5863, Kruisbessen blond 38—56 16—31, idem witte 20—24 5—9. Framboos 108—135 3577. Groenten: Land- bouwerwten 2026, Rardappelen grote 13— 17, idem drielingen 1014. idem kriel 8— II, alles In cents per kilo. De wijze levensles luidt dus: „Er wordt in deze wereld oneindig veel meer be- 1 ei kt met het hart dan met het hoofd"» Na loting wonnen de prijzen: mej. M. Lips, Duinvlietstraat 81, Velsen N.; C, Groot, Bos en Lommerweg 179 I, Am sterdam W.; J. Handgraaf, Spijkermars- laan 14, Haarlem. C M ARK L I E KMA W ES Y B Z K R E ELS R 0 A ALB R Q O BPU NAD O E N T 0 TABAK L Y D O U MB I K T 0 A L K D R I E L B M A N A T 0 S G B O F B E KRAAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4