HULDA „DOET" EUROPA Eric de Noorman: Hef land der duisternis FELIX 13 RUTTEN wordt Juli 70 jaar Wegenboiiwpolitiek vol tegen strijdigheden en vraagtekens A.N.W.B. strijdt verder tegen kampeervergunningen Formatie III De Dachstein voor ons raam in plaats van de gracht w dig Zuid-Afrikaanse maakt zwerf tochten vanuit Amsterdam Ernstige critiek op de overheid inzake verkeersveiligheid Er hebben orkanen, gepaard gaande met flink onweer gewoed Verjongingskuur was no Stikker en de Europese eenheid Vijftien jaar voor roofmoordenaars „Stilles Glück" ZATERDAG 5 JULI 1952 PAGINA 5 hy Mening A.N.W.B.-voorzitter Ned. employé in Indonesië vermoord höudetng Va" de bromfiets niet A.V.RO.-voorsitter De Clercq: Mr. Haveman deelt mede Nijd en afgunst onder Nederl. emigranten In dorp op Noordelijke kust van Tasmanië Goedhart informeert Ontslagen in export slagerij N.O.-polder tien jaar Zeer grote, belang stelling voor concours- Üippique WIJ SLAPEN GRAAG IN DE BERGEN Liturgische weekkalender men vee™ verhni reizJfn .m<Mkt, dan kan Strijdon, een 24?Urinnh1^ ?Ida?d' HAda Zuid-AiriknnA 3'- a- hel blond en pittig wij C0„ tvTJf' bevestigde, toen haar verheden ri spraken, met al Zegde. waarheid van dit ge- geled^Th071^™ Werd Hulda 24 iaar meisjes a}s een van de acht ren HmM» ^en0ezm met negen kinde- Wiilsmei2 ieft de laatste tjjd dik- nu eerü Sch*Ph°l- z<? reist door Europa, trein J p?r vliegtuig en dan weer per tn ln ieder land trekt ze vrotiit tocht t veTUdiae' °PleidinB om haar tochten te bekostigen. „Al vroeg had ik zwerversbloed in de aderen, en hoe kan het ook anders als Je een vader hebt die het grootste »e deelte van zijn leven besteedde Qrn °nê wereld te zien", vertelt ze n„SN? „toneelspelen" was mij ajs kleinkiUf,! het geheel niet onbekend en dus stante ik op 19-jarige leeftijd naar het Conser vatorium voor Muziek en 1L ij J" Kunsten te Stellenbos een 5 6 Kaapstad, om daar fr» Vi voorstad van gaai? studeren, ik le d/JunatUrg,ie.te gebureerd j s goed e« wel m- versitefre Voordraehl^f11^86inter-uni- en ik toen tonele plaats vond een voordracht getiteld' véJ?chljnen me* de sproeten" Mei "Het meisje met lippen vertelt Hn 1 rf6n gllmlach °m haar valt. U moet ,S£da °ns van dit voor- veel last van T' 1 had die tijd bar het werd mi pn° zegt ze' "Enfül> deelnemer enorm succes en jury, 70 leuk rfLei? genodigden vonden het medaili' a*5 beloning de bronzen medaille ontving, die aan dit evenement was verbonden". in haar verdere loopbaan heeft net haar niet aan succes ontbroken. Na haar studietijd is Hulda gaan toneelspe len en vervulde zij kleine rolletjes bij diverse toneelgezelschappen die door Zuid-Afrika trokken, terwijl zij geduren de deze periode ook nog de gelegenheid heeft gehad om les te geven in de dra maturgie. „Toch bevredigde dit leven mij niet, ik wilde wat van de wereld zien en zodoende besloot ik te solliciteren naar de functie van stewardess bij de East African Airways. Ik kreeg inder daad mijn aanstelling. Negen maanden ben ik stewardess geweest en ik kan u vertellen, dat ik toen een leuke tijd heb gehad. De opleiding tot stewardess was slechts van korte duur en had niet veel om het lijf. Misschien kwam dat door het grote gebrek aan stewardessen in die tijd, ik werd in ieder geval al heel snel op de kleine lijnen gestationneerd. Ik zag echter al gauw, dat dit met de richting was welke ik mij had toe gedacht en dus vatte ik het plan op om weer naar Kaapstad terug te keren, nu echter om te modellen, vertelt Hulda en ze bedoelt te zeggen om als mannequin op te treden. „Scholing was hier niet voor nodig en de manier van lopen, die een mannequin naar mijn smaak ken merkt, was mij nog wel bijgebleven uit de vele toneellessen. In dat „modellen" alleen zag ik niet veel brood en ik trad toen tegelijkertijd op als fotografisch model, speciaal voor mode- en kunst fotografie" en terwijl zij dit vertelt haalt zij een stapel foto's voor de dag, waartussen een voorpagina van een modeblad, waarvoor zij poseerde. „Dit was mijn eerste foto; er volgden er nog vele, maar die heb ik niet allemaal meegenomen", merkte zij vol trots op. „Wij hoorden vooral in die tijd veel over Nederland en andere Europese landen", vervolgt ze. „De echte oude cul tuur ontbreekt nog in ons jonge land, zodat een bezoek aan het oude wereld deel een steeds grotere obsessie voor mij werd. Zo snel mogelijk liet ik al mijn papieren in orde maken en boek te ik op de boot naar Amsterdam. Deze stad had ik uitgezocht als de plaats vanwaar ik mijn zwerftochten door Eu ropa telkens zou beginnen, zowel per trein als per vliegtuig. Eerst Brussel natuurlijk nadat ik het een en ander van Holland had ge- 21®n en vervolgens Londen, waar ik ook nog heb „gemodelled", Parijs wat was het daar baie mooi en weer terug naar Amsterdam om al dat moois eens rustig te laten bezinken. Het vol gende punt van mijn programma was een bezoek aan Zwitserland en Oos tenrijk, waarvan ik zo juist ben terug gekeerd. Nu nog het Holland Festi val, wat mij heel erg interesseert en een bezoek aan Scandinavië en dan zit het er bijna weer op. Het zal mij moeite kosten om weer naar Zuid-Afrika terug te keren. In de enkele maanden dat ik hier nu rond zwerf ben ik van Europa gaan hou den. Maarbe sluit zij haar ver haal, „er bestaat nog een kansje dat jk weer terug zal komen. Misschien gelukt het mij in Engeland een film contract te krijgen en als dit het geval is zult U mij vast en zeker nog wel eens in Holland zien." Anders gaat ze met de trein naar Italië. Eerst Napels zien en dan.per boot terug naar haar vailerland. 137. „Daal af, mijn hartelapjes!" grinnikt ergens uit de duisternis de stem. „Maar let on, ook dit is verraad „Niemand krijgt mij zo gek om in dat hol af te dalen," stoot Orm met knikkende knieën uit. „Dat kan alleen maar een verschrikkelijk einde opleveren!" Maar Eric stoort zich niet aan de zwartgallige zeeman en treedt langzaam op de nauwe opening toe. ,;Vooruit maar!" grijnst de onbekende monter. „Er kan niets gebeuren hoor! Geen valluiken, of dat soort nare verrassingen De Noorman overwint zijn laatste aarzeling en terwijl de anderen elkaar schaap achtig aanstaren, laat hij zich behoedzaam zakken. Er gebeurt echter niets, en als eerste volgt de trouwe Haifa zijn meester. Nu blijven ook de anderen met achter en even later staan zij ietwat onzeker rond te turen in de duisternis, welke hen van alle zijden omringt. Zij behoeven echter niet lang in het ongewisse te verkeren, want eensklaps schiet uit 'het duister een benige hand naar voren. „Hier grijpt vast, en geef ook elkander een hand, vrienden!" krast de stem nu vreemd dichtbij. „Volg mij! Zwijgend volgt het groepje dit hevel op en in diepe stilte schuifelen zij voort door de donkere gangen „Hand in hand naar de haaien," mompelt Orm met een grafstem. Niemand ant woordt, slechts de geheimzinnige gids grinnikt zachtjes. De tocht lijkt eindeloos, doch eensklaps ziet Eric voor zich een flauw licht schemeren. Even later staat hun gids stil en Eric's hand loslatend, trekt de onbekende zich in de schaduw terug. „Uw vrienden volgen deze nauwe gang," zegt hij, „tot zij tegen een muur stuiten. Daaruit steekt een klein ijzeren staafje. Druk daarop en er zal zich een nauwe door gang openen. Kruip door de tunnel en aan de andere zijde ligt de vrijheid, hé hé hé!" „Weten de Beerkrijgers van deze geheime vluchtgang? En de wachtposten op de transen?" vraagt Eric argwanend. „Wat is nu het grappige van een geheim? Dat niemand het weet! Hé hé hé!" kakelt de vreemdeling opgewekt. „En als uw vriendjes de uitgang van de tunnel bereikt hebben, zijn ze veilig voor de wachtposten op de muren ook. Maar vooruit gekken, de aarde draait door. Haast u! De vrijheid ligt voor u (Van onze Haagse redacteur) In de heden te Scheveningen i. Vergadering de k"- Toeristenbond, A.N.W.B., heeft de voorzitter de r P. F. Zimmerman, op verschillende mÜT ten vrij ernstige critiek uitgeoefend n?é aanzien r, ,l-u wn aanzien van de wijze waarop de heid met de belangen der weggehrni kers omspringt. Naar zijn oordeel i« politiek, welke de regering inzake ,i„ wegenbouw voert, vol tegenstrijd! o-n den en vraagtekens. c" Er is weliswaar een recent ministe rieel woord, dat het verkeer een preala bele eis is om het economisch leven té doen floreren,, doch daarop iaat A.N.W.B. de vraag volgen waarom er dan getraineerd wordt met het aanlee gen van wegen, op welke het verkeoé zich moet afwikkelen. Te meer klemt 5eze_.vraag' omdat de bewindsman de Tweede Kamer zelf heeft medeen deeld, dat de aanlegkosten van drukho" gane verkeersverbindingen, zoals ,1 rijksweg Amsterdam—Utrecht en de tun nel bij Velsen, in tien jaar al zullen zit terugverdiend door de besparing welke de gemeenschap door deze verbindingen verkrijgt. Na vele woorden zou men "nu wel eens daden willen zien. Slechts door toevallige omstandighe den de plannen voor ontsluiting van z.g. noodgebieden en toenemende werk loosheid krijgen wij er nu wegen bij, maar dit is, aldus de heer Zimmerman, geen arbeid volgens een weloverwogen Plan. Te vrezen valt,, dat er overal in den lande binnenkort stukjes weg ge- reed zullen komen, welke wel veel man- Uren gekost zullen hebben en dus als bestrijding van de werkloosheid aan hun doel beantwoord zullen hebben, maar Waar Het verkeer weinig aan heeft. Het voorbeeld van de half-afgewerkte zand- hchamen-zonder-viaducten en van de viaducten-zonder-opritten, welke men al sinds jaren in ons land ziet liggen, is veelzeggend. Als een bijkomstige over weging is zijn pleidooi voor de wegen bouw noemde spr. nog het militaire nut van goede verbindingen. Sprekend over de verkeersveilig heid zei de voorzitter van de A.N.W.B., dat allerlei verbeteringen m onverantwoorde situaties achter wege blijven om financiële redenen. Maar gaat het aan te volstaan met het plaatsen van een bordje „slipge vaar" bij bepaalde weggedeelten, alleen omdat wegneming van dit De Nederlandse employé A, H. Brand van de door Francis Peek and Compnay Ltd beheerde rubberonderneming Tjika- u m Bantam, is bij een overval door •en bende vermoord; zijn echtgenote Werd hierbij gewond. gevaar geld kost? Is de wegbeheer- der daarmee van zijn verantwoor delijkheid af? Er zijn tientallen pun ten in ons land, waar een betrek kelijk groot percentage van de da gelijkse verkeersongevallen voor komen, en die met dikwijls belache lijk weinig kosten gewijzigd zouden kunnen worden in ongevaarlijke punten. Er wordt echter van hogerhand niets aan gedaan en inmiddels spreekt onze ongevallenstatistiek van duizend doden, twaalfduizend ernstig en tienduizend licht gewonden per jaar. Nog afgezien van het menselijk leed lijdt de gemeen schap hierdoor een schade van 90 a 100 millioen gulden per jaar. Hiertegenover steld de A.N.W.B. de 215 mill, gulden, welke de weggebruikers jaarlijks aan speciale belastingen opbrengen en waar van nog geen kwart aan de wegen be steed wordt. Het wegverkeer vraagt waarom met het geld, dat de belangheb benden dubbel en dwars hebben opge bracht, de gevaarlijke verkeerssituaties niet verbeterd worden. Nog een ander cijfer noemde de heer Zimmerman: uit onderzoekingen is gebleken, dat de ver vanging van een gewone weg door een autosnelweg niet alleen 30 a 40 pet. be sparing geeft op het verbruik van brand- at°f, banden etc.. maar dat ook het aan tal ongevallen tot circa 20 pet. terug loopt. A le,rder besprak de voorzitter van de im i het getreuzel van de regering hi- f- het urgente vraagstuk van de slic™ al® er nu eindelijk een be- m»if?-!a' zijn gevallen, is deze ver- gebaseerd op overwegingen ij gegevens, welke intussen verouderd twee i overheidsorganen, die nu al "ar studeren en overwegen, kun- wii/b-fv duchtte spr., de technische ont- bij Een katholiek literator, die men niet veel meer hoort noemen, omdat hij stil en nogal teruggetrokken woont in een klooster te Rome, maai wiens persoon en werk toch in Neder land geenszins vergeten zijn, hoopt op 13 Juli a.s. zijn zeventigste verjaardag te vieren. Het is Dr. Felix Rutten, een Limburger van geboorte en een der meest begaafde dichters der generatie „Van Onzen Tijd" en „De Beiaard". Rutten trad vooral op de voorgrond in de tijd vóór de eerste wereldoorlog, tijdens die oorloq en in de eerste jaren daarna. Toen „Roeping" 4en De Ge meenschap" verschenen, waarin de z.g- katholieke jongeren aan het woora kwamen, raakte hij min of meer m hei gedrang, al liet hij later zijn zuiver ge luid wel weer horen in „De Gemeen schap". Zijn vele reisbrieven m „De Maasbode" bleven de aandacht trekken. In het verhaal „Onder den rook der mijn" heeft Felix Rutten beschreven hoe het oude, patriarchale Limburg m het begin der 20ste eeuw ingrijpend be gon te veranderen door de groeiende mijnindustrie. Hij behoorde tot degenen, die de aantasting van de oude roman tische schoonheid en de simpele zeden alleen maar konden betreuren. Ook in zijn dichtbundels speelt zijn geboorte grond een voorname rol en in de eerste aflevering van „De Beiaard" in l?lb was hij het, die een lang gedicht aldus aanving: Heuvels in blije rijen, Heuvelreeks van mijn land, Ring van woudgroene meien, Golvend met koren beplant. Het geboorteland Limburg was „van al zijn gedachten de eindeloze achter grond" en dit zal op de dag van van daag nóg wel zo zijn, al heeft de dich ter niet geschroomd een wereldburger te worden, die zijn levensavond wil slij ten in de Eeuwige Stad. Tot zijn meest bekende bundels be horen „Goede Vrijdag" en de Sonnet ten. Het religieus sentiment was altijd sterk in zijn dichtwerk; het bleek ook sterk, toen hij voor het toneel ging schrijven en het veel gespeelde „Beatrijs" voortbracht, Eva's Droom, Hagar en het gebarenspel „Sint Fran- ciscus". Sinds jaren woont Rutten nu bi.i dp Padri Bianchi, Via Aurelia 269. Zijn ultra-montaanse hart heeft het in Rome goed en met belangstelling slaat hij daar al de grote gebeurtenissen gade, een vraagbaak voor vreemdelin gen. die de Urbs bezoeken, een gaarne geziene verschijning in de Hollandse kolonie. In de afgelopen winter heeft hij voor de kring van het Ned. Histo risch Instituut een uitstekende lezing over koningin Christina van Zweden gehouden. Iedere Dinsdag- en Zater dagavond om 7 uur kan men zijn stem in de aether horen, omdat hij dan in het Nederlands een korte causerie houdt voor de Italiaanse radio op de golflengten 25.21, 31.35 en 49.92. De Zaterdag vóór zijn feestdag zal hij dit echter niet doen, hij wil op zijn jubileum buiten Rome zijn. Voor hen, die in het vaderland herinneringen aan hem hebben en dankbaar zijn voor zijn dichtwerk, echter geen reden om te verzuimen hem geluk te wensen. Hij is een kunstenaar, die veel voor de katholieke cultuur heeft verricht. '^ÉSÉÉI -v: Dr. Felix Rutten onder een Romeinse palmboom. De commissaris voor dc emigratie, mr. ir. B. W. Haveman heeft Vrijdagavond voor de radio een lezing gehouden over „Indrukken en ontmoetingen in Austra lië". Hij deelde o.m. mede dat de Ne derlandse emigrant in Australië geen gespreid bedje vindt. Men is vriendelijk, men is behulpzaam, maar iedere Aus traliër verwacht, dat de emigranten tenslotte hun eigen boontjes zelf zullen doppen. Het viel hem bitter tegen in een dorp op de Noodelyke kust van het eiland Tasmanië, waar ongeveer een 100-tal Nederlandse emigranten een goed be staan vindt, te moeten vernemen, dat hier doodgewone nijd en onderlinge af gunst het leven van alle emigranten vergallen. De een gunt de ander de verdienste van een penny-per-uur- meer niet en gaat dan verdachtmakin gen rondvertellen Dit is een van de meest onaangename aspecten van de emigratie, die spr. in Australië aantrof. Mr. Haveman hoorde van predikanten en R.K. geestelijken, dat zij er dag aan dag en Zondag op Zondag tegen vechten, tegen deze on derlinge afgunst. Het is werkelijk nood zakelijk dat enze emigranten geestelijk getraind worden om voldoende kracht te bezitten in het nieuwe land niet aan stonds in dit kwaad te vervallen. (Van onze Haagse redacteur) Volgens mededeling van de A.N.W.B. zal de strijd der kampeerders tegen de z.i. onnodige vergunningen voortgaan. Het geval-Putten is in behandeling genomen, niet omdat men iets tegen deze Ve'luwse gemeente heeft, maar omdat hier een nieuwe yerordening werd voorgesteld, zodat zich de ge legenheid voordeed hogere instanties te bewegen die verordening niet goed te keuren Het gaat hier om een princi piële kwestie. In Putten wilde men kampeervergunningen gaan verkopen teneinde de dorpsharmonie en andere ongetwijfeld nuttige instellingen te subsidiëren; in Zijpe heeft men bij Ged- Staten een nieuwe kampeerver- ordening ingediend, welke de kampeer der dwingt een volkomen overbodig papiertje ten gemeentehuize te gaan af halen en wil men uit de opbrengst der vergunningen de waterleiding gaan verbeteren. Een en ander is, volgens de A.N.W.B., in strijd met de voorschriften inzake legesheffing, welke heffing niet meer mag bedragen dan de kosten, die een gemeente moet maken voor het uit schrijven der vergunning, verhoogd met een matige winst. In de Grote Sociëteit te Maastricht is vanmiddag de algemene ledenvergade ring gehouden der Algemene Vereniging Radio Omroep, de A.V.R.O. De voorzitter der AVRO, de heer G. de Clercq, zei in zijn openingsrede o.m. sprekende over de gebeurtenissen in en om de AVRO in het afgelopen jaar, dat er orkanen gewoed hebben, gepaard gaande met een flink onweer, waarbij zelfs blinkseminslagen niet achterwege zijn gebleven. Weinigen zullen hebben beseft, dat deze bui zulk een omvang zou aannemen en, indien wij niet te rechter tijd hadden ingegrepen, een zo groot onheil in de AVRO als vereniging zou kunnen hebben stichten. De moeilijkheden welke zich in de AVRO sinds begin 1949 hebben voor gedaan vonden haar oorzaak in het feit, dat de organisatie na de oorlog nog niet voldoende teruggebracht was tot de vas te richtlijnen en afbakeningen, welke een goed opgezette organisatie onherroepe lijk vereist. Er vonden veel te veel dé raillementen plaats, welke voor het over grote deel aan de aandacht van het be stuur ontsnapten, omdat zij binnenska mers werden gehouden. Er ontbrak sa menwerking en teamgeest, de onderlinge naijver vierde hoogtij. De vier gedelegeerden,, die benoemd zijn met de taak, te trachten in de kortst mogelijke tijd in dit alles verbetering te brengen, hebben niet geaarzeld indien dit nodig was krachtige maatregelen te nemen en deze met spoed ten uitvoer te brengen, waarbij zij gesteund zijn door het dagelijks en algemeen bestuur, dat met algemene stemmen heeft besloten, de waarnemend administrateur, die in December 1949 als zodanig was benoemd van deze waarneming te ontheffen, waarna hij zijn ontslag heeft gevraagd en tevens om de programmaleider met de persoonlijke titel van onderdirecteur verlof te geven en vergunning te vra gen om hem te ontslaan. Dit betekent echter niet, dat daar door de top van het bedrijf onder de directeur volkomen afgesneden werd, want het algemeen bestuur heeft tevens de oude programma leider weer op zijn plaats terugge bracht en een nieuwe administrateur benoemd, die op 18 Juni in dienst is getreden. De gedelegeerden hebben vooral hun aandacht gericht op de kwaliteit van de AVRO-programma's, waarbij tevens als richtlijnen golden de talloze klachten, die als het ware dagelijks binnenkwa men. De gedelegeerden hebben zich op het standpunt gesteld, dat de AVRO pro gramma's een verjongingskuur moesten ondergaan. Er waren tal van rubrieken, die al jarenlang in het AVRO-program- ma voorkwamen en maar steeds bleven bestaan. Dit wees op een zekere stil stand, die in een goed geleid modern be drijf ontoelaatbaar is. Het Tweede Kamerlid Goedhart (P.v-d.A.) heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: „Heeft de minister kennis genomen van een beschouwing van de diploma tieke correspondent van het gezagheb bende Londense blad „The Observer" (van 29 Juni j.l.) over de tussen Eden en Schuman gevoerde besprekingen in zake de verdere ontwikkeling van de Europese defensiegemeenschap tot een West-Europese federatie, waarin de schrijver onder het opschrift „Neder landse bezwaren" de volgende mede deling doet: „De bezwaren, die in Holland be staan tegen elke nauwere binding, werden eveneens door mr. Eden ge noemd- Hoewel de Nederlandse re gering het verdrag inzake de Euro pese Defensie-gemeenschap heeft ge tekend, heeft mr. Stikker zowel jegens Frankrijk als Engeland zijn bezorgdheid tot uitdrukking gebracht, die hij zou voelen bij elk nauwer aanhalen van de betrekkingen. Het protestantse Holland heeft er geen verlangen naar een kleine provincie te worden in een federatie, die be heerst wordt door de Katholieke mogendheden"? Kan de minister mededelen of hij inderdaad in Londen en Parijs ver klaringen van deze strekking heeft af gegeven en, indien dat het geval zou zijn, kan hij dan deze negatieve stel- lingname ten opzichte van de Europese integratie rijmen met het federalistische Europese standpunt, dat hij bij vele gelegenheden onder instemming van de grote meerderheid van het parlement in de volksvertegenwoordiging heeft verdedigd"? Door de directeur van de Wierdense Exportslagerij is wegens vermindering van de afzetmogelijkheden aan een 30- tal arbeiders ontslag aangezegd. Vanmorgen heeft de for mateur dan vier fractie leiders ontvangen om hun een ontwerp van een ont- werpprogram voor een eventueel te ontwerpen kabinet voor te leggen. Uit het feit, dat de bespre kingen bijna twee dagen duurden, menen bevoegde waarnemers te kunnen afleiden, dat prof. Romme zich onledig heeft ge houden met het resp. uit- en aankle den van het ontwerp, een werk, dat gelijk bekend nogal wat tijd in be slag pleegt te nemen. De heer Tilanus verklaarde na afloop van de bespre kingen, dat hij zeer tevreden wa3 over het mooie weer; de heer Donker zag het beslist niet donker in; de heer Schouten glimlachte slechts slim en prof. Romme verklaarde, dat hij onder bepaalde omstandigheden de meteorologische waarneming van de heer Tilanus wel meende te kunnen onderschrijven. De heer Koos Vor- rink, die zich bij de besprekingen als verstekeling had laten insluiten, nam intussen op de trappen van het de partement de huldiging van de toe gestroomde menigte in ontvangst. Dr. Drees scheurde daarop in ver twijfeling het ontwerp van zijn ont- werpprogram in het openbaar stuk. Zodat er vooralsnog geen enkele re den tot pessimisme is. Inmiddels heeft de formateur nog steeds niet met de heer Oud gespro ken. Wel heeft hij de fractieleider van de WD een met redenen om klede dreigbrief geschreven, die door de heer Evert Vermeer persoonlijk ter plaatse werd bezorgd. De uitwer king van deze ongewone geste is voor alsnog niet na te gaan. Naar in sommige kringen verluidt zou echter de heer Oud van zins zijn een nieuwe verkiezingscampagne onder de leuze: ,,'s kijken wie de baas is, wij wensen een brede basis", te entameren. De belangstelling voor de feesten ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de N.O.-polder is Vrijdag wel het grootst geweest. De naar schatting bijna vijftien duizend personen, die het con cours hippique hebben bezocht, bewo gen zich in de avonduren in drommen door Emmeloord en stroomden het ten toonstellingsterrein op. Men had daar de schade, welke ontstaan was doordat een deel van een tent was ingewaaid, in de loop van de dag hersteld. De stafmuziek van het regiment in fanterie „Johan Willem Friso'' maakte een rondgang door Emmeloord en gaf daarna een populair concert in de open lucht. Hedenavond wordt de tweede opvoe ring van het openluchtspel „De achtste dag" gegeven; Donderdagavond moest het wegens de slechte weersomstandig heden worden afgelast. Door de rechtbank te Almelo werden gisteren de 30-jarige kok J. C. v. S. en de 23-jarige vertegenwoordiger K. F. Sp., beiden uit Zutphen, veroordeeld tot elk vijftien jaar gevangenisstraf, wegens de door hen te Enschede ge pleegde roofmoord op de 65-jarige kolenhandelaar J. A. Boers uit Zut phen. De 23-jarige serveerster. C. C. M., eveneens uit Zutphen. werd wegens medeplichtigheid aan deze moord con form de eis veroordeeld tot een jaar en zes maanden met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Tegen elk der beide hoofddaders was door de Officier van Justitie twintig jaar ge- eist. ij ski-en graag in de bergen. In Beieren en Graubünden, in Stiermarken en Tirol. De bedden zijn er allemaal hetzelfde, tenminste in de kleine ho telletjes en pensions, die wij bij voorkeur opzoeken. De bedden zijn er anders dan bij Nap op Terschelling of „De Moriaen" in Kampen. Bedden, waar we dieper in wegzinken, langer in slapen, heviger in dromen. En als wij wakker worden, lijkt het uitzicht niets op dat van thuis, op de overkant van de Prinsen gracht. In plaats van het drietal klokgevels, waar wij van onze kussens af onver anderd het zicht op hebben, verheft zich in de omlijsting van het venster een berg. Een berg met lorkebomen op zijn flanken en naar omhoog heel ruig en kan tig, zó onder de beitel van O. L. Heer vandaan, Die er bovendien nog de suiker strooier op heeft leeggeschud. Naar zo'n berg blijf je liggen kijken, met lichte verwondering, dat hij daarachter het venster is en niet de vlieringluiken en niet de hijsbalken van alledag. En dat geen klokkenspel van de Westertoren tot spoed aanzet, maar tientallen kleine Alpencarillons gestadig onder ons venster langs trekken, koeien en geiten met bellen, een dromerig geluid, dat binnenwaait met geuren van vreemde kruidigheid. ZONDAG 6 Juli: 5de Zondag na Pink steren; Mis v. d. dag; 2 H.H. Petrus en Paulus; Credo; prefatie v. d. H. Drievul digheid; laatste evangelie v. d. H. Petrus en Paulus; groen. MAANDAG: H.H. Cyrillus en Methodius, bisschoppen, belijders; eigen Mis; gewone prefatie; wit. Haarlem: Kerkwijding v. eigen Kerk; Mis Terribilis; (in gelezen Missen: 2 H.H. Cyrillus en Methodius); Credo; gewone prefatie; wit. Den Bosch: Zoete Lieve Vrouwe v. Den Bosch; eigen Mis; 2 H.H. Cyrillus en Methodius; Cre do; prefatie v. O. L. Vrouw; wit. DINSDAG: H. Elisabeth, weduwe; Mis Cognovi; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; (Haarlem: 2 kerkwijding; 3 tot de H. Maagd; Credo); gewone prefatie; wit. WOENSDAG: H.H. Martelaren v. Gor- cum; Mis Intret; (Haarlem: 2 kerkwijding; Credo); gewone prefatie; rood. DONDERDAG: H.H. 7 Broeders en gezel len, martelaren; eigen Mis; 2 tot alle hei ligen; 3 naar keuze; (Haarlem: 2 kerk wijding; 3 tot de H. Maagd; Credo); ge wone prefatie; rood. VRIJDAG: H. Pius I, Paus, martelaar; Mis Si diligis; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze, prefatie v. d. Apostelen; rood Haarlem: octaaf v. kerkwijding; Mis Ter ribilis; 2 H. Pius; 3 tot de H. Maagd; Cre do; gewone prefatie; wit. Breda: zege praal v. d. H. Norbertus, bisschop, belij der; eigen Mis; 2 H. Pius; prefatie v. d Apostelen; wit. ZATERDAG: H. Joannes Gualbertus, abt; eigen. Mis; 2 H.H. Nabor en gezellen; (Haarlem: 2 kerkwijding; 3 H.H. Nabor en gezellen; Credo); gewone prefatie; wit. ZONDAG 13 Juli: 6e Zondag na Pinkste ren; Mis v. d. dag; 2 H. Anacletus; 3 tot alle heiligen: (Haarlem: 3 kerkwijding): Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; groen. Zoals ook het bed, waarin wij liggen, anders ruikt dan thuis, het linnen door trokken van exotisch aroom, bergpri- mula's, gentiaan of zoiets De stijlen zijn van hout, het geheel één grote, grove bak, ruw getimmerd', oppervlakkig ge schaafd en nadrukkelijk in de verf ge zet. De bak is vol gestuwd met kus sens en matrassen, waar men als in een nest in wegzakt, en hoog over alles heen golft de plumeau, luchtig, don zig, in een bont geruite overtrek. Zo'n bed is een avontuur, een duik in veren en pluimen, een geheimzinnige wereld met heksenkransen compleet. Wij dromen de wonderlijkste dromen in zo'n bed. Waar trouwens heel het ver trek toe meewerkt: alles hout, de vloer, de wanden, de lage zoldering, knusper- knasperachtig geolied of gebeitst, ge meubeld met schemels met een hartje er in en voor de kleine vensters luiken met een hartje er in. En een lampetkan met een motief van Al penrozen. En een handdoek met een spreuk er op, onder het lichtelijk ver weerde spiegel|je-aan-de-wand. Er staat een onhandig geschikt boeketje Alpen- bloemen in een vaasje. Het kleedje over de tafel en de gordijntjes voor het raam zijn bont gebloemd. In zo'n bed voelen wij ons als in een boek van Peter Rosegger: een woudboerenzoon, een herdersknaap, de jager uit Kurpfalz. Met zo'n slaap muts op als de Duitse Michel, maar aan de haak tegen de deur een groen hoedje van ons met een uitdagende haneveer. En op de schemel naast ons bed een gemsleren broekje, dat alle oubazen van Nederland jaloers zou maken, en van die kousen, waar de voet is afgeknipt, zodat ze nooit gestopt behoeven te worden. Daar liggen wij dan in bed over te denken: hoe anders het leven zou zijn met zo'n broekje, jodelend over de bergen achter de gemzen aan, rokend aan de Het bed onzer dromen. Stammtisch uit zo'n pijp, die op je borst is gezakt en met een glasStein- hager of Enzian voor ons op tafel of ein Viertel Rotwein, een genoeglijk karaf je om uit te schenken. En elke ochtend in het kamertje met de hartjes, in ons bed, uit de behaaglijke verholenheid van kussens en plumeau, het zicht op de berg, op de lorkebo men, op de suikersneeuw. Of zouden wij op de duur toch weer naar de Prinsengracht gaan verlangen, hei Zillertal niet langer onze vreugde, de Dachstein voor ons raam een obsessie, die Rose vom Wörthersee ten langen leste verbloeid. Dat wij na zoveel weinfrohe oorden tenslotte maar weer content zijn met ons jeneverblije Am sterdam. het zand en het mahonie en de horren van het kroegje op de Voorburgwal. Het mooiste uitzicht Wanneer wij in de bergen zijn bren gen wij maar zelden de moed op om bo ven op de bergen te willen geraken. Een. berg is voor ons slechts een berg wan neer wij er tegenop kunnen kijken. Er zijn echter mensen, die verschrikkelijk dure reizen maken naar dure oorden om met dure tandrad- en kabelbaantjes op verschrikkelijk dure Alpen te komen. En daar haasten zij zich dan om naar beneden te kijken en zijn zij kinderlijk verheugd wanneer zij kunnen zien hoe het beneden is en wat er allemaal pre cies gebeurt. Om dit te vergemakkelij ken staan er zelfs kijkers opgesteld op de meestbiedende punten. Een vorige generatie verheugde zich bovendien in de mogelijkheid om door allerlei ge kleurde glaasjes, geel, rood,, blauw te hunnen gerieve beschikbaar^ het land schap aan hun voet in de meest fan tastische kleurschakeringen te genieten. Sinds men echter de zonnebrillen en de kleurenfilm heeft uitgevonden, schijnt de behoefte daaraan verminderd te zijn. Maar wel zou men nog graag alle ber- gen kennen, m wijd verschiet rondom beroemde bergen vooral, bergen met een naam. Het is ongelooflijk hoe ver le u,6rgen ln de bergen kunt zien. Zo hebben wij eens, ergens in Centraal Zwitserland, een echtpaar uit het vader land, dat toevallig aan onze zijde van een uitzicht genoot, diep gelukkig mogen maken door het de Pic du Midi de Mont Cenis, de Zugspitze, de Pilatus! de Dachstein en de Dolomieten te wij zen. Zij hadden geen woorden genoeg om ons te bedanken. Het mooiste uit zicht, dat wij ons zélf uit de bergen het- inneren. was in een dorpje in Tirol waar wij leunend uit ons venster in een ander venster keken, waarachter een meisje de kopjes aan het wassen was De houten omlijsting van haar venster was als een antieke portretlijst gebeeld houwd. De vroege zon scheen er juist binnen. Het meisje had blonde vlechten om het hoofd gevlochten en die schoten vonken in het gouden licht. Maar zo'n uitzicht wordt niet in prospecti ver meld en wie zou daar nou een reis voor maken. FRED THOMAS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5