Meerderheid der delegatie van Texas achter Taft BATA lost alle problemen op D Ir. Jules Kovacs in ons land OMROEPER VERKOOP HEDEN f 89.' BEGONNEN Besteldienst A.B.C. HEROPENING 1 HEMA HAARLEM VERKOOPSTERS 1 HOOVER OP HET TONEEL Scherp protest van Fransen in Tunis Secretaris Wafd- partij weer vrij Compromis tussen president Rhee en Zuidkoreaans parlement Rhee krijgt zijn zin Huldebetoon voor Eva Peron Besprekingen met katholieke politici Wacht niet op de maar profiteer reeds nu van onderstaande prijzen ONZE HEREN AFDELING (Parterre en le étage) ONZE DAMESAFDELING (2e étage) ELtO-lIULSMAIS-< OSTUUM UNIEK UNIEK Nicinvnidijk 143 Amsterdam Brazilië ZATERDAG 5 JULI 1952 PAGINA 6 Tegen hervormingsplan Spoedig hervatting Brits Egyptisch overleg verwacht Arbeiders in Argentinië demonsntreren in stadion Tekst van Westelijke nota aan Rusland opnieuw in studie India sluit geen geheime overeenkomsten Nehroe dient communisten van repliek f150.000 voor Nationaal Monument op de Dam Proces in Barcelona Zware straffen wegens communactiviteit millioen emigranten naar BOEKBESPREKING Betrekkingen gevr. Betrekkingen aangeboden Te koop gevraagd Tekoop aangeboden Rij-, Vaar- en Voertuigen M uziekinstrumenten Huisdieren Lessen Reizen en Bedevaarten Woningruil IMPORT KAMGAREN COSTUUMS IMPORT TROPICAL COSTUUMS KAMG. PANTALONS Ex tra zware kwaliteit SPORTCOLBERTS TRENCHCOATS Kamgaren Damesmantelcostuums Dames Voorjaarsmantels VRAAG RU ONS HET BEKENDE Amusement Hypotheken, Voorschotten, enz. Ambachten Huwelijken Diversen A.B.C. - BARREVOETESTR. 2 - HAARLEM Telefoon 18428, na 6 uur; 14810 - 14155 Het nationale comité van de Ameri kaanse republikeinse partij heeft gister- wond met 60 tegen 41 stemmen besloten, lat de 38 personen tellende delegatie iran Texas naar de nationale conventie sal bestaan uit 22 aanhangers van se nator Taft en 16 aanhangers van Eisen- tiouwer. Senator Taft had eerder op de lag na persoonlijke tussenkomst van Herbert Hoover zulk een verdeling van le delegatie aan Eisenhower aangebo- ïen, maar door senator Lodge werd dit ianbod afgewezen. Herbert Hoover, de enige nog in leven :ijnde voormalige Amerikaanse presi dent, had er in een telegram aan het ïationale comité van de republikeinse rartij op aangedrongen een „vriend- ichappelijke en onpartijdige" regeling e treffen voor het geschil over de de legatie van Texas naar de nationale conventie. Senator Robert Taft heeft de pers medegedeeld vernomen te hebben, dat generaal Douglas MacArthur niet zou weigeren op te treden als candidaat voor het vice-presidentschap, mocht Taft tot candidaat voor het presidentschap wor den gekozen. Taft zei, dat hij zijn bron niet kon noemen. Hij legde er echter de nadruk op, dat hij niemand speciaal aanbeveelt als can didaat voor het vice-presidentschap. Aan de vooravond van de terug keer uit Parijs van de Franse resident-generaal, De Hauteclocque, heeft het Franse democratische en sociale verbond van Tunis", waarbij twee derden van de Fransen in Tunis zijn aangesloten, scherp geprotesteerd tegen de voorstellen van de Franse regering voor de constitutionele her vormingen. In een desbetreffende ver klaring wordt o.m. gezegd dat deze hervormingen de Franse kolonie tot verdwijning doemen binnen korte tijd. Het verbond bevestigt formeel het be ginsel van gelijke vertegenwoordiging van Fransen in bestuurs- en vertegen woordigende lichamen te zijn toege- daah. Zoals wij gisteren reeds in een ge deelte van onze oplaag hebben gemeld, heeft de Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering met 163 tegen nul stem men, bij drie onthoudingen, er mee in gestemd, dat de president direct door het volk zal worden gekozen. Tevens werd besloten, dat het parlement n,ie™e Egyptische premier, Sirr.v voortaan zal bestaan uit twee Kamers Pasja, heeft gisteren geheel onverwacht ïen onderhoud gehad met Serag El Din Pasja, de secretaris-generaal van de Wafd-partij, die in Maart j.l. door de :oenmalige premier. Hilaly Pasja, onder auisarrest werd geplaatst wegens „po gingen om de gemeenschappen tegen ilkaar op te zetten." Na het onderhoud .leeft Sirrv Pasja in zijn capaciteit van militair gouverneur-generaal van Egypte ipdracht gegeven het huisarrest .op te heffen. Serag El Din is van plan enige lagen in Alexandrië te verblijven en laarna naar Europa te vertrekken. Volgens gewoonlijk goed ingelichte Egyptische kringen is premier Sirry Pasja van plan spoedig met de Britse ambassade besprekingen te beginnen iver de regeling van het Brits-Egypti sche geschil, aldus meldt Reuter. Voorts wordt verwacht, dat de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, Hasjem Pasja, ifficieel contact zal opnemen met Soe- lanese leiders. Op initiatief van de s> de regering iteunende algemene arbeidersbond werd ;isteren in geheel Argentinië enige tijd Jijna al het werk neergelegd om de levolking in staat te stellen hulde te irengen aan de echtgenote van de president, Eva Peron, die al geruime ijd aan het ziekbed gekluisterd is. In 3uenos Aires kwamen duizenden in iet stadion bijeen voor een demon stratie. Post- en telegraafkantoren, de banken ;n de beurs waren gesloten. In de ha zen viel vrijwel geen activiteit te be- ;peuren- Kantoren, winkels, café's en abrieken sloten hun deuren op het niddaguur. Artsen, PTT-beambten en crantenpersoneel namen deel aan sym- jolische stakingen, die tien tot dertig ninuten duurden. Op de betogingen kwam het tot anti- \merikaanse uitingen in verband met seweringen van Peronistische zijde, dat iet boek van Eva Peron: „De reden zan mijn leven", in de V.S. verboden :ou zijn, een bewering die door Ame- •ika is tegengesproken. Senora Peron bevindt zich in vrijwel zolledige afzondering. De officiële be richten hebben deze week niet vermeld if zij bezoekers heeft ontvangen in de presidentiële woning in Palermo, een voorstadje van Buenos Aires. Sinds zij n November van het vorig jaar een ïrnstige operatie onderging, hebben de plaatselijke bladen niets meer over laar gezondheidstoestand gemeld. Zelf leeft zij, volgens U.P.. korte tijd ge leden haar gezondheid omschreven als ,aan flarden". De reparatie aan een der gashouders van de gemeente gasfabriek te Gronin- ;en heeft in de afgelopen nacht enige ;egenslag ondervonden, waardoor in de komende dagen de gasafgifte tot het uiterste moet worden beperkt. B. en W. van Groningen verzoeken net de meeste nadruk de inwoners van Groningen en Haren het gasverbruik tot lader order tot het hoogst noodzakelijke le beperken, teneinde te voorkomen dat ;asloze uren moeten worden ingevoerd. in plaats van één. President Syngman Rhee had om deze twee besluiten ge vraagd. Deze twee wijzigingen van de grond wet waren vervat in een wetsontwerp, dat ten doel had door een compromis Amerikaanse. Britse en Franse diplo maten hebben gisteren de jongste Wes telijke nota aan Moskou over de Duitse eenheid besproken in het licht van wijzigingen, welke de West-Duitse Bondskanselier Adenauer voorgesteld heeft. De drie deskundigen, die het oor spronkelijke concept opgesteld hadden, zijn gisteren verscheidene uren bezig geweest om hun tekst nog eens te wij zigen. De tekst moet, volgens A.P., nu door de ministers van Buitenlandse Za ken van de Westelijke „Grote Drie" worden goedgekeurd, hetgeen betekent, dat de nota pas de volgende week aan het Kremlin gestuurd zal kunnen wor den. Aanvankelijk werd verwacht, dat de nota vandaag overhandigd zou kun nen worden. Reuter's Parijse correspondent meldt, dat het belang van de Vrijdag in Parijs door Westelijke diplomaten aangebrach te veranderingen, die in goedingelichte kringen „zuiver formele" worden ge noemd, schuilt in het feit, dat zij op ver zoek van Adenauer zijn aangebracht. Volgens gewoonlijk betrouwbare Parijse kringen heeft de Bondskanselier Don derdag bij de Westelijke Hoge-Commis- sarissen ongewoon heftig geprotesteerd tegen het feit, dat hij niet was geraad pleegd. Premier Nehru van India heeft giste ren, zich richtend tot de communisten, in het parlement verklaard: „Ik daag de oppositie uit de naam van een land te noemen in Azië, Europa, Afrika of Amerika, waar de oppositie een even grote vrijheid geniet als in India." Naar aanleiding van de communistische cri- tiek op de Amerikaans-Indische hulp overeenkomst zei Nehru: „Het gaat er niet om wat de V.S. in een bepaald pact zeggen, maar het gaat er om, waarmee wij accoord zijn gegaan." „De oppositie heeft geen enkel voor beeld genoemd, dat bewijzen kan, dat onze buitenlandse of binnenlandse poli tiek aan druk van vreemde mogendhe den onderhevig is of beïnvloed wordt door de begeerte om nog meer geld los te krijgen en dat is de proef op de som." Premier Nehru vervolgde: „Wij worden er van beschuldigd geheime overeen komsten met buitenlandse mogendheden te sluiten. Ik ontken dit absoluut. Er gebeurt niets in het geheim en niets wordt voor het volk verborgen ge houden." Premier Nehru heeft voorts verklaard: „Met alle respect voor de Amerikaanse grondwet ben ik van mening, dat deze constitutie, die meer dan 150 jaar gele den werd opgesteld, ouderwets is." tussen het parlement en Rhee een einde te maker aan de politieke crisis in Zuid-Korea. Door de aanvaarding van het wetsontwerp heeft de volksver tegenwoordiging het recht gekregen het kabinet door een motie van wantrou wen tot heengaan te dwingen en zal het op de eerste plaats de taak van de premier en niet van de president zijn om een kabinet te vormen. De vermin dering van de presidentiële bevoegd heden ten gunste van de premier en de bevoegdheid van de Kamers het kabi net te doen heengaan, werden door de centrumpartijen gevraagd. De vergadering werd door meer leden bijgewoond dan enige vergadering sinds Rhee op 25 Mei de staat van be leg heeft afgekondigd. Enige leden werden door de politie naar de ver gadering gebracht. Het compromis volgde op een onder houd, dat Rhee met generaal Van Fleet, de commandant van het Amerikaanse achtste leger gehad heeft. Waarnemers menen, dat Van Fleet er bij Rhee op heeft aangedrongen geen drastische maatregelen te nemen, waardoor de oorlogsoperaties misschien in gevaar zouden komen. (Van onze verslaggever) Voor de stichting van een Nationaal Monument op het huidige Damplantsoen is 150.000 bijeengebracht, zo delen B. en W. van Amsterdam de gemeenteraad niede. Daar dit bedrag niet voldoende is zal de Regering het ont'orekeAde bij passen uit een door oorlogsomstandig heden ontstaan fonds. Om tot de bouw te kunnen geraken moet de gemeente Amsterdam het terrein kosteloos af staan, een offer, dat B. en W„ naar ze aan de Raad voorstellen, gaarne willen brengen. Bovendien vragen zij de Raad nog 5009 voor allerlei voorbereidende maatregelen. Zoals bekend is dit monument door de architect J. Oud ontworpen. De beeld houwer Raedecker zal er een aantal grote beelden voor vervaardigen. Te Barcelona is uitspraak gedaan in een proces tegen 27 personen, die wor den beschuldigd van communistische activiteit. De hoofdbeklaagde, Gregorio Lopez Raimundo, is tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Er was 20 jaar tegen hem geëist. Een vrouw, Feli- sa Girbao Arro, kreeg twee jaar. De eis was 15 jaar, later verminderd tot tien jaar. De andere straffen variëren van zes maanden tot vier jaar. Vijf be klaagden zyn vrijgesproken. De 27 werden beschuldigd van pogin gen om heimelijk de verenigde socia listische partij in Catalonië te reorgani seren, van clandestiene publicatie van een socialistisch blad en van versprei ding van het communistische blad „Mundo Obrero", dat in Frankrijk door Spaanse ballingen Wordt uitgegeven De openbare aanklager heeft verklaard. „Wij zullen ons regiem blijven verdedi gen, of men het buiten Spanje goed vindt of niet". Het proces, dat Donderdagavond ein digde, is bijgewoond door twee waar nemers uit België, twee uit Groot-Brit- tannië, de Italiaanse advocaat Ferretti en de Franse journalist Paul Villard, die lid is van de Liga voor de Rechten van de Mens." (Van onze Romeinse corres pondent) e. gigant is in Rome", zo kondigt een Ro meins dagblad de komst aan van. de heer Jan Bata. En onmiddellijk daar na kregen we het prachtige verhaal te genieten van het interview, waarin de Tsje chische schoenenfabrikant de wereld meedeelt, dat er slechts één middel is om het communisme voorgoed ie verslaan en dat het middel simpelweg is: het doen emi greren van 30 millioen Europeanen naar Brazilië. Jan Bata, zo lezen we, is een „kolos" van de industrie, die zich thans opmaakt een „kolossale weldoener" te worden vam de mensheid. Het communisme heeft al leen kans, doordat er in Europa dertig millioen werklozen en vluchtelingen zijn. Deze dertig millioen mensen kan men niet alleen de kost geven door ze te voeden met propaganda, le digheid, een staats-aalmoes en concentratiekampen. Vaak keren er vluchtelingen van achter het ijzeren gordijn te rug naar hun land, omdat zc walgen van de „Westerse" me thodes van hulpverlening aan werklozen. Zo 'is er een groot deel van de reizigers in de „vrijheidstrein" naar Tsjechoslowakije" terugge gaan. En ook de oorlogspsy chose van het „si vis pacera, para helium" dient tot niets. Na deze afdoende verklarin gen zegt de heer Bata vol gens de krant in met Frans en Spaans vermengd Portugees „Ik lanceer hierbij een universele gedachte. Ik bied de wereld de mogelijkheid tot een vreedzame verove ring, die zonder oorlog kan plaats hebben. In de staat San Paolo en rond de Rio Parana laat ik het verhon gerde Europa het Eldorado zien. De vreedzame demo- de man! In 1943 was er nog geen mens. In 1944 waren er 360 mensen, 'in 1947 5540 en in 1949 10.000. En, nog steeds volgens de heer Bata volgens onze Italiaanse krant er leeft onder hen een dame van 123 jaar, die de hele dag niets doet dan roken en dat in een streek „waar er zes mannen nodig zijn om een boom te omarmen"! cratische en zeer voordelige bezetting van grote delen van de nieuwe wereld door vrij willigers zal het communis me de doodsteek toebren gen. Dit 'is waarschijnlijk de enige methode om de vijand van de mensheid af te slachten". De heer Bata vertelde de Italiaanse journalist over zijn bezitting Mariapolis van 12.000 H.A., waarop 11000 mensen wonen. De Brazilia nen vormen de helft er van. Er zijn 1100 Italianen, 660 Duitsers, 770 Portugezen, 550 Spanjaarden, 440 Russen, 220 Polen en 110 Litouen. Deze lieden zijn volgens het kran tenknipsel thans allemaal millionnair en als we ons niet vergissen komt dat vol gens de huidige koers van de cruziero neer op f 20.000 Dat is dus vast in orde, de dertig millioen emigranten hoeven zich geen zorgen te maken. Maar wie betaalt de réiskosten van de aspirant- millionnairs? „Het geld zal daar van daan komenwaar men het 't minst vermoedt: uit de N ederlandse en Zwitserse schuilplaatsen en van elders, waar naar schat ting een flinke vijftig mil liard dollar verborgen zijn uit angst voor confiscatie en de belastingen". „Een kleine wijziging in de verschillende nationale wet gevingen, waardoor bepaald wordt, dat deze fabelachtige schat van 50 milliard dollar, die onttrokken is aan de circulatie en die onbenut is, volkomen wordt vrijgesteld van belasting, en dat geld zou onmiddellijk het kapi taal gaan vormen van de „Emigratie Bank". Het zou dienen voor de reiskosten van millioenen Europeanen- Ieder gezin zou 15000 gulden begin-kapitaal kunnen krij gen en zou bij aankomst reeds een „prefabricated" huis klaar vinden en een stuk land. Dit voorschot zou in een paar jaar kunnen worden afgelost en na 15 jaar zou elk gezfin eigenaar zijn van een grondbezit ter waarde vam 100.000 gulden. De overbrenging van de 30 millioen overtollig en kan in 7 jaar bekeken zijn. Tegen die tijd zullen er in Brazilië 3000 nieuwe steden zijn ver rezen met 2000 gezinnen of wel 10.000 inwoners. D'it grootse plan is reeds in het Portugees verschenen en zal binnenkort ook vertaald worden in het Engels, Duits, Frans en Nederlands. In Ita lië zal het worden uitgegeven door de katholieke interna tionale „universiteit Pro Deo". Wij zien zelf nog enige kleine moeilijkheden voor de uitvoering van het plan. Wat zegt de Braziliaanse rege ring, wat zeggen de 30 mil lioen werklozen en wat zeg gen de mensen, die in hun oude kousen de 50 milliard dollar hebben opgeborgen? En wie drinkt al die balen koffie op, die de 30 millioen neo-millionnalirs binnenkort gaan produceren? Maar mis schien zijn we een beetje cynisch. Gesprek met de generaal, bij P. N. v. Kampen en Zn. verschenen, is een fraai, klein boekje van de hand van Leonard Huizinga met een door Doeve welver zorgde omslag. Het valt uiteen in twee vrijwel zelfstandige gedeelten. Het eer ste behandelt het eigenlijke' gesprek met de generaal. Een debat met wijlen gene raal Spoor over het begrip soldaat, dat hoewel zeer leesbaar en zeer onder houdend niet uitmunt door scherpe distincties. Het tweede deel bevat een kleine novelle door Huizinga op verzoek van generaal Spoor geschreven. Het is het verhaal van een moeizame tocht door het tropisch oerwoud, dat beslist niet zonder bewogenheid geschreven werd. Wie echter de pagina's gelezen heeft, welke Norman Mailer gewijd heeft aan een precies gelijkluidend onderwerp, beseft, dat Huizinga die hoogte zelfs niet heeft kunnen benade ren. Zijn verhaal is daarvoor te vluchtig. Dr. Beel schreef voor dit boekje een voorwoord. Alb W. (Van een onzer verslaggevers) Ir. Jules Kovacs, vertegenwoordiger voor de Beneluxlanden van de Chris ten-Democratische Unie van Centraal- Europa, een organisatie van vluchtelin gen, christen-democratische politici uit zes landen achter het jrjzercn gordijn, vertoeft sinds een tweetal dagen in ons land. In Nederland zal hij bespre kingen voeren met verschillende voor aanstaande katholieke politici en andere personen en organisaties en met vluch telingen uit de zes deelnemende landen: Tsjechoslowakije, Hongarije, Joegosla vië, Polen, Lithauen en Letland. Gedurende deze besprekingen, zo heeft ir. Kovacs verklaard, tijdens een gesprek, dat wij gisteren met hem gehad hebben, zal hij nogmaals de aandacht vestigen op de grote morele steun die uitgaat van de christen-democratische partijen, wanneer die de mensen achter het ijzeren gordijn in deze moeilijke tij den bijstaan Er bestaat op dit gebied reeds een hechte samenwerking. De organisatie heeft een tweeledig doel. Op de eerste plaats de bevrijding van de landen en de volken achter het ijzeren gordijn van de onderdrukking van Moskou en het communisme. En verder werkt men nu reeds aan de ba sis, waarop het politieke, economische en sociale leven van deze volken straks na de bevrijding gegrondvest zal wor den in de geest van de vóórnaamste principes van de christelijke democra tie. De organisatie tracht nu het gezag van Rusland in de door Sovjet-troepen bezette landen zoveel mogelijk te on dermijnen. door het voeren van een in tensieve propaganda. Allereerst tracht men door het verspreiden van de waar heid een tegenhanger te vormen van de Sovjet-propaganda. Hierbij is radio Vrij Europa van onschatbare waarde gebleken. Uit gegevens van achter het ijzeren gordijn weet men, dat deze uit zendingen door een groot deel van de bevolking geregeld en intensief beluis terd worden. De politieke vluchtelingen van de zes landen, die bij de organisatie aan gesloten zijn hebben overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijke basis, waarop men nu, maar vooral ook na de bevrijding van de landen achter het ijzeren gordijn zal kunnen samen werken. Uit de mededelingen, die men vla ge heime kanalen van achter het ijzeren gordijn ontvangt over de situatie in be zet gebied, blijkt, dat de terreur waar onder de bevolking te lijden heeft steeds sterker wordt. Tegelijkertijd blijkt evenwel, dat ook het verzet tegen deze meedogenloze onderdrukking toe neemt, vooral ook het geestelijk ver zet, Dit alles brengt de organisatie er ech ter toe zich steeds krachtiger te ver zetten tegen een mentaliteit die onaer een bepaalde groep mensen in West- Europa heerst, dat men zo mogefijk tot een vergelijk met Rusland moet zien te komen, waarbij men de Sovjet-Urie de winst die het communisme in de ja ren na de tweede wereldoorlog in Oost- Europa heeft geboekt wil laten behou den, als de rest van Europa maar on gemoeid gelaten wordt. De Christen- Democratische Unie van Centraal Euro pa, die met de andere groeperingen van de zes betreffende landen in een over koepelend orgaan samenwerkt, heeft zich op het standpunt gesteld, dat de volken achter het ijzeren gordijn, die zich met grote vastberadenheid tegen het Russische imperialisme blijven ver zetten, bevrijd dienen te worden, voor zover nodig met alle middelen, die het Westen daarvoor ten dienste staan. Voor ons geheel vernieuwde filiaal vragen wij enkele nette Aanmelden a.s. Maandag 7 Juli, tussen 9 en 12 uur. Hotel De Leeuwerik, Kruisstraat 30, Haarlem. IffiliUlliliii Plaatsing geschiedt 16 cent per m.m.-hoogte Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen, aan de erkende advertentle-bureaux en aan de erkende boekhandelaren. NET R.K. MEISJE, 23 jaar, z.z.g.g. als hulp in de huish., v. d. en n. Br. no. 78399, bur. van dit blad. WERKSTER b.z.a.. Zat. van 8.3012 uur en Maandag om de 14 dagen van 9—5 uur. Br. no. 78323, bur. v. d. blad. STOP- EN VERSTELNAAI- STEtli, v.g.g.v., b.z.a. Br. no 78365. bur. van dit blad. NET R.K. MEISJE b.z.a. per 1 Aug., geheel intern, hui selijk verkeer. Br. no. 78333 bureau van dit blad. FLINKE ZELFST. HULP IN DE HUISH. gevr., boven 20 jaar, v. d. of v. d. en n., v.g. g.v. Mevr. Pierrot, Paulus Potterlaan 21, Heemstede. FLINK 2e MEISJE gevr., 15 Juli of later, extern. V.g.g.v. Br. no. 78387, bur. v. d. blad. BANKETBAKKERIJ. Gevr.; 3e bediende. N. Doodeman, Jan van Goyenstraat 10, Heemstede. MEISJE gevr. in klein gezin, in staat zelfstandig de huis houding te voeren. Zich aan te melden bij mevr. Assmann, Grote Houtstraat 175 hs. FL. ZELFST. HULP in de huish. gevr. v. d. of d. en n., liefst boven 30 jr., in gezin v. 2 pers. Mevr. Jürgens, Bloemend.weg 142, Bloemen- daal, telef. 22784. NETTE R.K. HUISBEDIENDE gevr. voor internaat. Br. ond. no. 78407, bur. v. d. blad. HANDIGE KINDERJUF FROUW gevr., 15 Juli of l Aug. V.g.g.v. Br. no. 78409, bureau van dit blad. NET R.K. MEISJE, boven 20 jaar, gevr. tegen 1 Aug. in doktersgezin; kunnende ko ken. Geen praktijk aan huis. Hulp \oor ruw werk. Brieven no. 78345, bur. v. d. blad. FLINK ZELFST. DAG MEISJE gevraagd, bov^h de 20 jaar, in gezin met drie kinderen, waarvan huisvrouw veel afwezig is; omgeving Zijlweg. Brieven no. 78351, bureau van dit blad. STRIJKSTERS, PERSSTEKS en MEISJES voor alle afde lingen gevr. Chem. Wasserij .Ceyser, Lorentzplein 25. JUFFROUW gevr., 60—65 jr., met klein inkomen, die gene gen is tegen inwoning oudere weduwnaar te verzorgen. Br. no. 78359, bur. v. d. blad. BOLLENPELSTER gevr.; bij J. Kol, Lorentzkade 134. Aanmelden na 7.30 uur. BESLIST 1ste DAMESKAP- PER(STER) gevr. in luxe salon. Bos, Gr. Houtstr. 71 rd., ing. Ged. Oude Gracht. FLINK MEISJE of VROUW voor direct gevr., goed kunn. werken en koken, van 85. Niet ben. 25 jr. Hoog loon. Mevr. Schouten, Zijlweg 65, Haarlem. BANKETBAKKERIJ. Gevr.. aank. 2e bediende, 18 =9 jaar. V.g.g.v. Joh. Willem- sen en Zoon, Julianapark 28, telef. 18954. BESCHAAFDE HULP gevr. voor direct, voor het ruwe werk of meisje voor de ochtenduren. Verspronckweg no. 155. LUXE BESTELAUTO, klein model, liefst Fiat. Vierster- renstraat 11. D JONGENS- of KINDERFIETS gevr., lft. 8—10 jr. Brieven no. 78343, bur. v. d. blad. 2-PERS. KANO te koop gevr. Zomerlaan 25, Heemstede, tel. 28233. BOEKEN OP ELK GEBIED. Boekh. Laurens Coster", Kruisweg 38 zw., tel. 18968. MOD. KINDERWAGENS v.af 45.Ledikantje 17.50. Wieg 17.50. Wandelwagen 17.50. Twijnderslaan 17. BRANDKAST, in z. g. st. Te bevr.: L. van Braam, Hoofd straat 26, Hillegom. WERKSCHOENEN, als nieuw, in maten 4044. G. van Ko peren, All. Piersonstr. 28. 2 NIEUWE DAMESJAPON NEN, flinke maat, tegen zeer billijke prijs. Br. no. 78335, bureau van dit blad. SMINK, IEDERE WEEK 'N VOORDEELTJE. Margarine, nu 36 ct. Verse roomboter 1.01. Volvette boerenkaas 49 ct. 200 gr. Alléén Kamper vest 27. VOEDSTER met jonge konij nen. MolenWerfslaan 54, Heemstede. KANO met 4 nieuwe spanen. Tevens ganzen en konijnen. Bankastraat 114, Heemstede. KAMPEERDERS STROZAK KEN 4.40, 12 stuks 4.10, 36 st. 3.95. Wassenaar, Jans- weg 17. COMPLETE HUISKAMER, best. uit: 2 crap., 4 stoelen, 1 theemeubel, uitschuiftafel f 175. Bankstel 310. Boe kenkast 35. Hangkast f 50. Opklapbed 25. Vloerkleed 50. Tafelkleed 15, enz. Grote Houtstr. 11, tel. 17707. 150 m2. SPOORBIELS en 150 m2. ijzeren platen, lange maten. E. J. Lubbers, Kleverparkweg 203, tel. 13720 GOTH. EETKAMER (nieuw). Te bez.: Beekvlietstraat 7, Santpoort-Dorp. „SUPRA", de enige goed kope matras voor de jeugd. 1-pers. 46.75, 2-pers. 62.75, 2- ponds kapok kussen 10.00. Wassenaar, Beddenspeciaal zaak, Jansweg t/o station. CHÈVR. DUMP-AUTO met achterw. kieper te koop. Kort chassis. Laadverm. 3 ton. Banden voor 750/20, achter 1050/16. Enkel lucht. Prijs 750.Chevr. personen auto met 2-wiel. aanhanger. Banden 90 Prijs 400. 50.000 oude straatstenen en 50.000 gebikte hardgrouw plus 20 putringen, 2 m. breed, 1 m. hoog. G. A. Veldhuijzen, Alb. Thijmlaan 5, Bloemendaal, telef. K 2560—8351. ADLER CABRIOLET '38 750.—. D.K.W. Coach '38 650.Nassaulaan 11. MERCURY SEDAN 1948 te k. aangeb., in pr. st., voorz. van radio, kachel. Inl.tel. 34755, tussen 10 en 5 uur. JONG.RIJW. te k., als nw. Prijs bill. Nassaulaan 74 rd. PRIMA LOPENDE 350 C.C. F.N. te koop, ook te ruilen voor lichter. Na 6 u. Haitsma Mulierstraat 66. BURGERS nieuw 75.- D.RIJWIEjL, als -. Nassaulaan 84. VERHUUR ZONDER CHAUF FEUR. Nieuwe wagens, thans ook 6-pers. wagens met ra dio. Fa. de Boer en v. d. Lubbe, Nw. Kerksplein 4, tel. 16655, b.g.g. 23427. PIANO-REPARATIE. Laat in de vacantie Uw piano repare ren door W. Plantenga, Schagchelstr. 38, tel. 15561. PIANO'S aangeboden, o.a. Schiller, Kapler, Zimmer- mann. >Weber e.a. Bet. te reg. W. Plantenga. Schagchel- straat 38, telef. 15561. MOOIE, KERNGEZONDE RUWH. BELG. HERDER, teef, Bianca van Belga's kroost (met stamboom) te koop. P. Broersen, Waal straat 106, IJmuiden. EERSTE HAARL. MOTOR RIJSCHOOL, Raamsingel 28, tel. 15454, geeft les per cur sus, maar ook per enkele les. AUTO- EN MOTORRIJLES. Keijzer's Rijschool. Autoclub- les 3.50 per uur. Motor 45.per cursus. Iepen straat 3, Haarlem-Noord. GRONDIG KNIPPEN LEREN Erkama, Gr. Houtstraat 3 rd. Heden aanm. v. leerl. VOOR binnen- en bui tenlandse REIZEN heb ben wij mooi touringcarma teriaal. Elke Maandag met eerste klas verzorging: 5 da gen Parijs—Versailles 97.50. 5 en 3 dagen langs de Rijn 66.5 en 3 dagen België- Luxemburg 66.—. 6 dagen Schwarzwaid 132.—. 10 da gen Oostenrijk 135.—. Reis programma gratis verkrijg baar. Bouckaert Zn., Ro zenstraat, telef. 19992. mnd. per VRIJ HUIS 32— p. Vrij bovenhuis 26. mnd. Gevr.: vrij huis met 6 a 7 kamers, gez. uitzicht. Br. no. 78401, bur. v. d. blad. GR. BOVENHUIS gevr. te H'lem, t/o tramhalte H'lem- A'dam, bev. 3 kam., keuken, boven 3 sl.kamers en zolder, voor woning met tuin, buiten of A'dam of omg. Br. ondei no. 78361, bur. v. d. blad. WONINGRUIL HEEMSTEDE. Aangeb.: prachtig bovenhuis, bev. 3 grote kamers en keu ken. Huur 27.40 per maand. Gevr.: vrij huis, liefst mee garage, Huur 50.60.— per maand. Brieven no. 78357, bureau van dit blad. PRACHTIG VRIJ HUIS, bev 5 kamers en voor- en achter tuin, huur 36.aangeb. te Alkm. en Castricum. Gevr.. dito te Haarlem. J. J. K. Ka ter. Lyceumstraat 82, Alk maar, tel. 5019—K 2200. Seizoenopruiming in effen en sireepdessins, in ln en 2 rü model ▼an 89.50 voor 36.50 van 99.50 voor 46.50 van 109.50 voor 59.50 in alle effen kleuren. In 1- en 2 r(j model van 109.voor 47.50 van 119.voor 57.50 ▼an 129.voor 67.50 in blauw, grijs en bruin van 19.50 voor 6.90 van 29.50 voor 11.90 in diverse groene pasteltinten van 29.50 voor 9.90 van 39.50 voor 14.90 van 49.50 voor 24.90 GROENE DAMES- EN HEREN van ƒ39.50 voor 24.90 Div. MERK-TRENCHCOATS en REGENJASSEN van ƒ69.50 voor 39.50 in diverse fraaie pasteltinten. Enorme ooupe en afwerking van 98.— voor 49.50 van 129.— voor 69.50 geh. op zy'de gevoerd, in diverse fraaie zomertinten van ƒ69.50 voor 29.50 SPORTIEVE SWAGGERS van 89.50 voor 49.50 TOPPERS in de nleuwflte modellen en dessin® van /S9.50 voor 19.90 WONINGRUIL? Verhuizingen J. WT. Stremming, Nieuwe Gracht 50, telef. 13059. BRUILOFT OF PARTIJ. Daan Vrugt erbij! Piano-accordeo nist. Vrederijkstraat 14, Haarlem, telef. 14175. GROTE FIN. INSTELLING heeft voor panden, gelegen in Haarlem e.o. geld bcschikb. voor lc hypotheek. Br. ond. no. 78337, bur. van dit blad. MACHIN. OVERTREKKEN DEKENS (ook met eigen stof). C. Huibers, Regulier- straat 1. GRANITOVLOEREN en aan- rechtbanken. A. J. Devies, Turfmarkt 6 rood, tel. 18808. VOOR FOTO'S AAN HUIS. Foto Scherpenhuyzen, Staten Bolwerk 6, tel. 20095. Foto Walbrecht, Spaarnwouderstr. 21, telef. 15551. WRINGERROLLEN vernieu wen met GARANTIE. Alleen bij de Vakman Divendal, Antoniestraat 3, telef. 16269, Haarlem. MASSAGE, STEUNZ., VOET- VERZ. Verspronckweg 53, tel. 21460. R.K. ARBEIDER, 29 j.. zoekt <ennism. om huwelijk aan te gaan met R.K. meisje of jonge weduwe. 1 kind geen bezw. Br. no. 78397, bur. v. d. blad. NET R.K. MEISJE, 27 jaar, zoekt leuke vriendin. Br. no, 78373, bur. van dit blad. BIJLADING gevr. richting LeeuwardenGroningen. Tempo. Voor verhuizingen, groot en klein. Tel. 200200— 12525. Rozenstraat 13. zorgt voor goed vervoer van al Uw goederen in elke hoeveelheid. SPECIAAL TARIEF VOOR ZAKEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 6