Oostenrijkse regering actief op vele diplomatieke Triest vrijhaven van Italië, Oostenrijk en Joegoslavië? Franse regering worstelt met economische problemen Parlement 12 Juli met vacantie Enorme uitbreiding van olie-industrie noodzakelijk voor wereldbehoefte Opsporingswerk wordt aanzienlijk kostbaarder I N.V. krijgt f 28.100 boete) Expeditie knechts stalen kledingstukken Minister Gruber in Belgrado Nijmegen krijgt nieuw stationsplein Pinay spreekt Europese taal Jhr mr J H. Loudon meent: Wegens overtreding van de prijsvoorschriften Tankinstallaties op Schiphol geopend Leidse Waag ween in gebruik Van Roessel niet if\ Olympisch Elftal l Officier van Justitie in milde bui Visserijgolf IN HOGER BEROEP Goud waard ZATERDAG 5 JULI 1952 PAGINA „Gereedschap" moei lijkste probleem Amerik. soldaat springt in het water In bewusteloze toestand naar ziekenhuis Vioe-admiraal Gooszen groot-officier O.-N. Een van Europa's meest moderne outilages De KLM de grootste vervoerder Transatl. vrachtvervoer Schilder veroorzaakte de brand te Vught Schade aan „Regina Coeli" geschat op 800.000 Centrum van de kaas Handel Orde van practiserende graphologen HALF DOZIJN IN VERDAGHTENBANK IJ MUI DE A T (Van onze Weense correspondent) JT/rfuselier dr. Figl kan met grote tevredenheid op zijn staatsbezoek in Enge- land, Amerika en Frankrijk terug zien, niet alleen omdat men in de Ver enigde Staten een open oog heeft getoond voor de bijzondere noden van Oostenrijk en derhalve ook enkele concessies heeft gedaan inzake de financiële hulpverlening, maar ook omdat deze bescheiden en toch markante staatsman een buitengewoon goede indruk in Washington, Londen en Parijs heeft achter gelaten. Toen een Russische correspondent de kanselier na zijn terugkomst de onvriendelijke vraag stelde, waarom hij evenals de vice- kanselier er toch de voorkeur aan had gegeven om naar het Westen te gaan, gaf Figl met zijn ontwapenend lachje het openhartige antwoord, dat hij geen ogenblik zou aarze len cm naar Moskou te vliegen, wanneer hij door de „generalissimus" officieel zou worden uitgenodigd. De Oostenrijkse diplomatie vermiidt zo.^ei mogelijk iedere schijn van^en- zijdigheid, want ofschoon de sympa thieën voornamelijk naar het Wasten uitgaan wil men toch het contact m$ het Oosten niet afsnijden. In tegenstel ling met andere Oostenrijkse politici heeft kanselier Figl zich nooit laten verleiden tot een agressieve redevoe ring tegen de Russen en deze schij nen dit ook te waarderen. Zij beschou wen de kanselier als een van de aan genaamste en handigste onderhande laars, die zijn mening wel nooit onder stoelen of banken steekt, maar die op een gegeven ogenblik, wanneer het ge sprek dreigt te verzanden, toch telkens weer een nieuw onderwerp weet aan te snijden om de besprekingen vlot tend te houden en weer met een lach op het hoofdthema terug te komen. Daarbij weten de Russen dat Figl een persoonlijke riend is van de Ameri kaanse gezant, rnaar hij dwingt hun met zijn openhartigheid een zeker respect af dat zich intussen ook van het groot ste gedeelte der Oostenrijkse bevolking heeft meester gemaakt- Het gevolg hier van is dan ook dat Figl alle regerings- crises in de laatste zeven jaar telkens Weer te boven ls gekomen, dat hij nog altijd aan het hoofd staat van de rege ring en dat men zich onder de huidige omstandigheden eigenlijk geen betere kanselier kan voorstellen. Natuurlijk kan hij geen wonderen doen, maar somtijds ziet hij zijn in spanningen met succes bekroond. Dat was kortelings het geval met de Rus sische autoriteiten, die na een zeven jarig halsstarrig „niet" (neen) eindelijk het „Russische" gedeelte van de Donau (dus van Wenen naar Linz) voor de Oostenrijkse scheepvaart openstelden. Dat was niet alleen een diplomatiek succes, maar tevens een concessie van groot economisch belang, omdat het vrachtverkeer over dit traject langs de goedkopere waterweg kan plaats "heb ben. Het is natuurlijk duidelijk dat de Russen deZe concessie niet alleen uit pure liefde hebben gedaan. Het schiint nameliik niet uitgefloten dat zij met (lit gebaar tegenover West-Duitsland het bewijs hebben willen leveren dat men met hen wel degeliik kan onder handelen en dat zij zelfs tegemoetko mend kunnen zijn. wanneer men maar geen ijzer met handen wil breken. Nog een andere overweging schijnt hier een rol te hebben gespeeld. namelijk de gedachte aan het financiële voordeel dat de Russische administratie uit dit herboren scheepvaartverkeer zou kunnen trekken, want alle havens, aan legplaatsen. opslaghuizen en alle moge lijke haven- en transport-installaties op dit traject bevinden zich onder Rus sisch beheer, zodat de tarieven die de Oostenrijkse schippers voor aanleggen, laden en opslaan moeten betalen ten slotte toch bij het Russische beheers instituut (U-S.LA.) terecht komen. Het mag op 't eerste gezicht mis schien bevreemden dat deze financiële overwegingen bij de Russen een rol spelen, maar wie hun optreden uit de laatste jaren kent en vooral hun me thode om de lopende onkosten uit de inkomsten van de respectievelijke be zette landen te bestrijden, weet ook dat de Sovjet-centrale op financieel gebied niet de minste schijn van schaamte toont. Bovendien kunnen de satelliet staten Hongarije, Bulgarije en Roeme nië ook van deze goedkope transport mogelijkheid profiteren; men dient echter af te wachten hoe de Ameri kaanse autoriteiten bij Linz op een der gelijke Uitbreiding van de scheepvaart uit de Balkan zullen reageren. Maar in Oostenrijkse kringen is men in, dit op zicht optimistisch. Deze gunstige ontwikkeling, die on getwijfeld zeer betrekkelijk is. wordt weliswaar dikwijls door het brutale op treden van enkele Russische soldaten vertroebeld, vooral in het arme Bur- genland waar landerijen, wijngaarden, vrouwen en meisjes nog altijd niet vei lig zijn, maar dat neemt niet weg dat de Oostenrijkse regering in de buiten landse politiek aan de lijn van neutra liteit tracht Vast te houden, vooral met de nabuurstaten. Dit bleek reeds in 1946 toen Oosten rijk tegenover Italië officieel en defini tief afzag van alle zogenaamde „rech ten" op Zuid-Tirol. Hetzelfde geldt nu voor de verhouding met Joegoslavië. Na de aanvankelijke spanning aangaan de de Sloveense minderheden in Ka- rinthië, verbonden met de eis tot grenscorrecties die vóór het conflict met Tito door de Sovjet7Unie werd ondersteund, schijnt nu dit vraagstuk volkomen te zijn opgelost. Daarom brengt de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, dr. Gruber, juist nu een bezoek aan Belgrado waar hij vol gens officiële mededelingen besprekin gen zal voeren om het handelsverkeer tussen beide landen te versterken. Voor Oostenrijk liggen grote mogelijkheden open, omdat Joegoslavië (veel meer dan Italië) een goede afnemer is van indu strie-artikelen, terwijl Oostenrijk ge ïnteresseerd is in Joegoslavische land bouwproducten. Nu oppert men tevens de veronder stelling dat dr. Gruber als bemiddelaar tussen Italië en Tito zou willen optreden inzake het probleem Triëst. Het is on tegenzeglijk een feit dat naast Joego slavië vooral Oostenrijk het grootste belang heeft bij de haven van Triëst. En al zal men moeten toegeven dat Triëst een Italiaanse stad is. toch blijft voor Italië Triëst een haven van de tweede rang. Voor Oostenrijk en Joe goslavië is en blijft Triëst de haven bij uitnemendheid, vooral nu Tito de ha venwerken van Fiume volkomen schijnt te verwaarlozen. Natuurlijk denkt Oos tenrijk er niet aan om bepaalde „rech ten" op Triëst geldend te maken, maar wel wil men trachten een zekere ont spanning tussen de twee rivalen teweeg te brengen om dan voor Oostenrijk een voorkeursbehandeling te bereiken in de vorm van speciale tarieven. Bepaalde kringen in Oostenrijk zou den het liefst zien dat Triëst tot een internationale vrijstaat zou worden ver klaard, maar in de laatste dagen oppert men het vermoeden dat dr. Gruber het voorstel zou kunnen doen om van Triëst een vrijhaven van Italië, Joegoslavië en Oostenrijk te maken. Doch daarmee is het vraagstuk van de politieke status van deze havenstad met het omliggen de gebied in genen dele opgelost, want zelfs in de onwaarschijnlijke hypothese dat zowel Italië als Joegoslavië hun territoriale aanspraken jouden laten vallen, blijft het nog altijd de vraag of het armlastige Triëst dat nog altijd op een ondersteuning van vijf milliard Lire jaarlijks is aangewezen levens vatbaar zou kunnen worden zonder de daadwerkelijke steun van een offer vaardig achterland. Noch Italië, noch Joegoslavië, noch ook het arme Oosten rijk kunnen ieder afzonderlijk de las ten daarvoor dragen alleen samen werking op hoger plan zou dit wonder kunnen volbrengen. Naar wjj vernemen, krijgt Nijmegen in verband met de invoering van de trolleydienst een geheel gemoderniseerd stationsplein. Op het plein komen sta tions voor de internationale buslijnen, de interlocale en de plaatselijke lijnen Het plein is nu reeds berekend op de toekomstige tunnel, die onder het station door, het hartje der stad, het Keizer- karelplein, met Nijmegen-West zal ver binden. Het nieuwe station, ter vervanging van het verwoeste gebouw zal de eerste ja ren nog wel niet verrijzen. Het ligt in de bedoeling van de directie der N.S. op het Stationsplein alleen een nieuwe mo derne gevel te zetten en de achterbouw te laten zoals zij nu is, behoudens enige noodzakelijke verbeteringen. Binnen en kele dagen zal aanbesteed worden de bouw van een grote autobusgarage aan het Stationsplein, bestemd voor de bus sen van de Zuidooster welke nauw ver bonden is aan de Ned. Spoorwegen. Het bussenstation komt geheel in stijl over een met het toekomstige station vaD de Ned. Spoorwegen. Jacob Maris, de beeldhouwer uit Heumen aan de Maas, legt momenteel de laatste hand aan het omstreden bevrijdingsmonument voor de stad Nijmegen. Dit monument veroorzaakte enige tijd geleden nogal wat deining, omdat het, evenals het gedenkteken van P. Rovers voor Den Bosch, door de Centrale Com missie voor Oorlogsmonumenten werd afgekeurd, waarna de minister het goed keurde. (Van onze Parijse correspondent) De moeilijkheden van de Franse regering stapelen zich voortdurend op, zodat het een verlichting zal zpn als het Parlement de 12de Juli zijn vacantie begint. Doch voordien zijn er nog enkele economische vraagstukken, die de aandacht van de regering vragen. De glijdende loonschaal komt in tweede lezing weer eens aan bod en tenslotte zal men ook in de besprekingen over de maatregelen tegen de zogenaamde beroepsafspraken tot een conclusie moeten komen. Zoals men weet is dit laatste een soort van Anti-Trustwet, die ten doel heeft de prijsafspraken lussen beroepsgenoten, een veel verspreid systeem In Frankrijk, dat hoge prijzen garandeert aan de tussenhandel, te breken. Voor de minister-president is dit een delicate materie, want een goed deel van zijn parlementaire steun, de onafhankelijken namelijk, willen daar niet veel van weten. Deze onafhankelüken komen voornamelijk juist voort uit deze kringen. Een andere steunpilaar van Pinav kon wel eens ondermijnd worden in het grote debat over de landbouwpolitiek. De kernproblemen hieruit zijn de herhaalde eisen van de boeren tot verhoging van de graanprijzen, de maatregelen die genomen zullen moeten worden tegen de geweldige epidemie van mond- en klauwzeer en de zo langzamerhand beangstigend wordende situatie van de wijnbouwers, die voor ons haast moeilijk te geloven met hun wijnoverschot geen raad weten. Tenslotte dreigt er ook in Frankrijk een ernstige crisis in de textiel- en de leerindustrie. De regering zal binnen kort genoopt zijn om maatregelen te nemen ter bestrijding van de dreigende werkloosheid, die in deze takken van de nijverheid reeds ingezet is. Het is voor de consument onbegrijpelijk, dat hij 'in deze situatie nog zulke fabel achtig hoge prijzen moet betalen voor de eenvoudigste kledingstukken. Tussen deze benauwde economische situatie en het vurige pleidooi voor een snelle totstandkoming van de Europese eenheid. dat de minister-president enige dagen geleden in een interview van Le Monde geleverd heeft, mag wel enig verband gezien worden. In dit interview heeft dg heer Pinay gezegd dat de herbewapening niet voldoende Om deze opgewekte lijst nog wat te stofferen heeft de beheersraad van de genationaliseerde spoorwegen zojuist zijn verslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat er een tekort is var, 83 milliard. De ge wone man voelt natuurlijk alweer aan komen dat de spoorwegtarieven binnen kort wel weer verhoogd zullen worden en als de spoorwegtarieven weer om hoog gaan, dan gaan automatisch alle andere ook weer mee. Het goederen vervoer wordt duurder en deze kosten verhoging mag de consument natuurlijk weer meebetalen. n hoeverre de aardolie-industrie aan de steeds groeiende wereldbehoefte aan aardolieproducten zal kunnen voldoen, is een kwestie, die ons dage lijkse leven ten zeerste raakt. Slechts door een voortdurende vergroting van de energievoorziening kan de algemene levensstandaard worden veihoogd en tot de minder ontwikkelde gebieden van de wereld worden uitgebreid. Wanneer men beseft, dat van de vier hoofdbronnen van energie, steenkool, water, aardolie atoomkracht, steenkool, behalve in de Verenigde Staten, schaarser is dan voor de oorlog, waterkracht gebonden aan, geografische factoren, en de atoomkracht nog niet het stadium van toePassing heeft bereikt, dan het duidelijk, dat aardolie een aan zienlijk deel van de last te dragen heeft. Teneinde een indruk te krijgen, hoe de aardolie-industrie tegenover deze zware taak staat, had onze Londense correspondent een interview met de neer jhr. mr. J. h. Loudon, die vorige maand benoemd is tot directeur-gene raal van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Mij. Hij is tevens directeur van de Shell Petroleum Company Ltd., The Anglo Saxon Petroleum Company Ltd. en de Bataafsche Petroleum Mij., de drie hoofdwerkmaatschappijen van de Koninklijke Shellgroep. De heer Loudon gelukwensend met Oe recordcijfers, die de Koninklijke Shellgroep kortelings heeft gepubliceerd over het jaar 1951, vroeg ik hem in hoeverre de olievoorziening In het alge- Meen werd beïnvloed door het misluk ken van de onderhandelingen in Perzië met als gevolg beëindiging van de aan roer uit dit gebied. „Natuurlijk betekende het afsnijden Van de aanvoer uit Perzië een grote •lag", was het antwoord. „Maar ik geloof Wel, dat de aardolie-Industrie thans een loed eind op weg is, het tekort op te r»if hoofdzakelijk te danken i geen olie opleverden, krijgt U een idee nauwe samenwerking tussen de van de belangrijke rol, die het risico- aan de nauwe samenwerking aardoliemaatschappijen onderling, als gevolg, dat het grootst mogelijke profijt wordt getrokken van de vergrote productie van de bestaande raffinade rijen, welke tot de hoogst mogeiykc capaciteit werden opgevoerd. Nieuwe raffinaderijen zijn thans in bedrijf ge komen, welke in belangrijke mate tege- moet komen in het tekort aan raffinage- capaciteit. De industrie heeft al vaker bewezen onverwachte moeilijkheden te boven te komen en ik zou niet weten, waarom zü ook deze niet zou overwin nen. Vergeet niet, dat de wereldproduc tie het vorige jaar het cijfer van 600 miilioen ton bereikte, het hoogste totaal, dat ooit behaald is". „En wat denkt U over de vooruitzich ten voor de toekomst, mijnheer Loudon? Is er voldoende olie, niet alleen voor de huidige behoefte maar ook voor de toekomstige stijgende consumptie?" „Dat hangt af van wat U met olie bedoelt. Er zal zeker voldoende ruwe olie zijn, dus grondstof, die uit de grond komt. Voor zover mogelijk heelt de industrie zich verzekerd van zijn toe komstige behoeften door een intensief opsporingsprogramma naar nieuwe olie voorraden. Maar, zoals U weet, is het opsporen van olie een kostbare en ris kante onderneming. Het grootste gedeel te van de gemakkelijk aan te tonen olie is reeds gevonden, met het gevolg, dat wij thans diep moeten gaan boren of naar moeilijk te bereiken gebieden moeten gaan om nieuwe velden te vin- den Vele mensen begrijpen nog niet, dat het onmogelijk met zekerheid te zeg den is waar aardolie kan worden ge vonden. Onze geologen en geophysici kunnen zeggen, of ondergrondse forma ties tot een type behoren, dat petroleum zou kunnen bevatten. Maar of deze for maties inderdaad oliehoudend zijn, kan slechts door boringen worden bevestigd. Wanneer ik U vertel, dat van de bijna 19.000 exploratieboringen, die gedurende de laatste twee jaar in de Verenigde Staten zijn verricht, meer dan 15.500 element hier speelt. En daarbij kan ik U nog vertellen, dat er onder deze „droge" boringen zijn, die ruim 1 mii lioen gulden per stuk kosten". „Het opsporen van olie vereist dus grote kapitalen?" „Het kost inderdaad een hoop geld. Laat ik Ecuador als voorbeeld noemen. Twee vooraanstaande maatschappijen hebben daar gezamelijk voor explora tiedoeleinden 36 miilioen dollar be steed in zeer moeilijk terrein. Zij had den geen succes en het geld kon worden afgeschreven. Ook in andere delen van de wereld zijn met de ontdekking van productieve olievelden dergelijke kapi taalsinvesteringen gemoeid. In Vene zuela heeft een der maatschappijen tien jaar gedraaid en 130 miilioen gul den geïnvesteerd, alvorens één vat olie aan de markt gebracht kon worden. Een andere maatschappij werkte er vijftien jaar en gaf 160 miilioen gulden uit voordat er iets verdiend werd". „U heeft zo straks gezegd mijnheer Loudon, dat er op het ogenblik geen tekort aan ruwe olie is. Betekent dat. dat zich waarschijnlijk moeilijkheden zullen voordoen om de olie in de vorm van eindproducten aan de consument af te leveren?" „Dat wil ik niet direct zo zeggen. De aardolieindustrie kan de producten aan de consument leveren, indien ze over het „gereedschap", waarmee het werk gedaan moet worden, kan beschikken. De industrie bezit een enorme schat aan technische kennis en haar raffina- getechniek en transport en verkoopor ganisaties zijn volkomen in staat aan de te verwachten stijging van de con sumptie het hoofd te bieden. Het ge reedschap te verkrijgen is het grootste probleem en het is een gecompliceerd probleem. Het hangt gedeeltelijk hier van af, of de noodzakelijke grondstof fen, zoals b v. staal, beschikbaar zijn, iets waar wij geen zeggenschap over hebben. Voor tankers, raffinaderijen en dergelijke zijn grote hoeveelheden staal nodig. Jhr. Mr. J. H. Loudon, de nieuwe direc teur-generaal van de Koninklijke Neder landse Petroleum Maatschappij. Maar de manier, waarop de indus trie vooruit kan en moet zien, is dus er voor te zorgen, dat voldoende extra faciliteiten aanwezig zijn om aan de te verwachten toeneming der consumptie het hoofd te bieden. Laten wij aannemen, dat deze toene ming in de vrije wereld, de V.S. uit gezonderd, in de komende vijf jaren ruim 50 miilioen ton, of 1/3 van de huidige consumptie, zal bedragen. Vele nieuwe installaties zouden ge bouwd moeten worden om deze extra hoeveelheid te verwerken. Het bete kent enige geheei nieuwe raffinade rijen en aanzienlijke uitbreiding van de veie bestaande installaties. Ook zijn er meer transportmiddelen no dig;, men schat, dat niet minder dan 350 moderne schepen aan de steeds groeiende wereldvloot van tankers toegevoegd zullen moeten worden. De uitbreiding van distributiefacili teiten en al onze andere talrijke werkzaamheden op het gebed van opsporing, de winning en verwerking zal op dezelfde uitgebreide schaal dienen te geschieden. Als de wereld de olie, die zij nodig heeft, wil hebben, za deze taak ten uitvoer moeten worden gebracht. Er is geen andere oplossing, indien de petro leumindustrie haar efficiency wil handhaven en haar door hard werken veroverde reputatie van het juiste pro duct op het juiste ogenblik op de juiste plaats te leveren, gestand wil doen". kan zijn om de groeiende ongerustheid van de Europese staatslieden te kalme ren. Daartoe diende een grotere hoop cp stabiliteit, zowel op economisch en sociaal als op militair en politiek ge bied aan de volken van de oude wereld te kunnen worden aangeboden. De heer Pinay erkende, dat Frankrijk deze doel stelling niet zou kunnen bereiken zon der de hulp van zijn bondgenoten in het bijzonder die van de Verenigde Staten. Hoewel de minister-president het belang van de gemeenschappelijke verdediging en van een Europees Leger niet in twijfel wenst te trekken, achtte hij het toch noodzakelijk een Europese organisatie te bevorderen, die een ze kerder middel zou zijn om de vrede te redden dan de uitrusting van een ge wapende macht, hoe sterk deze ook zou zijn. Het is de eerste keer, dat de heer Pinay zulk een duidelijke en overtuigde Europese taal spreekt. Mag men daar uit opmaken, dat ook bij hem, evenals bij zovele andere Franse staatslieden de verwachting bestaat, dat prikkels van buitenaf de Franse activiteit be langrijk zullen kunnen opvoeren? Gistermiddag omstreeks kwart voor twee is door tot nu toe nog onbekende oorzaak een der vele Amerikaanse militaire verlofgangers, die op het ogenblik in de hoofdstad vertoeven, over het hekwerk van de „Nieuwe Brug" tegenover het Victoria-hotel te Amsterdam geklommen en onverwachts in het water gesprongen- Ogenblikke lijk dook een drietal voorbijgangers hem na. Verwoede pogingen de sol daat te grijpen mochten niet slagen. Met een dreg van een der langs de Prins Hendrikkade gelegen rondvaart bootjes slaagde men er na ongeveer zeven a acht minuten in het lichaam van de Amerikaan op te halen. Kunst matige ademhaling met behulp van een zuurstofkoffer leverde ogenschijnlijk geen succes op. De man is per G.G- en G.D. naar een ziekenhuis overgebracht. De gep. vice-admiraal van de Konink lijke marine A. F. Gooszen, te Oegst- geest, is op verzoek eervol ontslagen als regeringscommissaris bij de N.V. Ko ninklijke Paketvaart Mij., onder dankbe tuiging. Hij is bij bevordering benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje- Nassau. Bij een negental boeten tot een totaal bedrag van 28.100, die de Amsterdamse economische politierechter een N.V. in hoger beroep heeft opgelegd terzake van in 1946 en 1947 gepleegde overtredingen der toenmalige beschikking op de pa- pierprijzen, heeft de rechter in zijn vonnis rekening gehouden met het feit, dat de N.V. reeds een bedrag van 30.000 had gestort in het fonds voor de prijzen politiek, zijnde het bedrag, dat de N.V. te veel had genoten door het verkeerd toepassen van het systeem mengprijzen. Hiermee heeft de politierechter het vonnis van de tuchtrechter voor de prij zen, opgelegd op 24 Mei 1949, vernietigd, te weten een aantal boeten tot een to taalbedrag van ƒ31.000 en voorts een boete van 850.000 zijnde het geschatte onrechtmatig genoten voordeel. Een week geleden eiste de Officier van Jus titie, een aantal boeten tot een totaal bedrag van ƒ69.600. In zijn vonnis overwoog de politie rechter, mr. C. H. Plug, dat het beroep op verjaring, door een der verdedigers, mr. W. baron van Haersolthe uit Am sterdam, aangevoerd, verdachte niet kan baten. Hij verklaarde een groot aantal feiten van de tenlastelegging wel be wezen* doch niet strafbaar, wijl van De nieuwe tankinstallaties van de Shell en de Esso op Schiphol, die een gezamenlijke capaciteit van ruim an derhalf miilioen liter hebben en tot de modernste van Europa behoren, zijn Vrijdag officieel geopend. Naast ver tegenwoordigers van de Esso, de Shell en de Benzine- en Petroleum Handel Maatschappij, de drie benzinemaat schappijen, die cp Schiphol brandstof fen aan de vliegtuigen van de verschil lende maatschappijen leveren, was ook de directeur van Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, aanwezig, die zijn tevredenheid over deze belangrijke aanvulling van de technische outillage van de luchthaven niet onder stoelen of banken stak. Hij herinnerde nog even aan de si tuatie, zoals hij die in de eerste jaren van Schiphol gekend heeft, toen de hele „tankinstallatie" uit twintig va ten benzine van driehonderd liter be stond. De huidige installatie, die in de plaats gekomen is van de vooroorlogse, die bij de bombardementen op Schip hol grondig verwoest werd, is voorzien van tal van moderne veiligheidsmaat regelen, waardoor het brandgevaar tot het uiterste -wordt beperkt en verder absoluut voorkomen wordt, dat ver schillende soorten benzine vermengd raken. Alle tanks zijn ondergronds aan gebracht. De brandstof wordt op lichters aan gevoerd, die langt, een speciaal inge richte steiger in de nabij gelegen ring vaart meren. Vanaf deze steiger worden de tanks via pijpleidingen volgepompt. De gezamenlijke gemiddelde omzet van de drie benzinemaatschappijen bedraagt per dag ongeveer 170.000 liter. De KLM en de SAS hebben vrijwel het gehele transatlantische vrachtver voer tot zich getrokken, aldus „Seabord and Western Airlines". Deze maatschappij heeft zender enig succes geprobeerd een vergunning te verkrijgen voor transatlantische vracht- diensten. Volgens de maatschappij verwerkten de Pan-American en Trans World Air lines in 1947 72,7 procent van het gehe le Noordatlantische vrachtvervoer. Van de 348 vrachtvluchten die in 1951 wer den uitgevoerd nam de KLM er echter 178 voor haar rekening en de SAS 150, terwijl de Pan-American en de TWA er nog slechts negen verzorgden. Naar het hoofd van de gemeentepolitie te Vught, hoofdinspecteur J. A. A. van 't Hof mededeelt, is de brand in het meisjespensionaat „Regina Coeli" te Vught ontstaan door het gebruik van een gasolinevergasser bij het verfafbran- den aan de dakkapellen. Tegen de be trokken schilder, de 60-jarige T. uit Vught is proces-verbaal opgemaakt. Naar een voorzichtige raming zal de schade ongeveer 800.000 belopen. Het gebouw is verzekerd bij de kerkelijke brandwaarborgmaatschappij „Sint Dona tus" te Amsterdam. opzet geen sprake is geweest. Een and'l deel achtte hij niet strafbaar. De NA| die was vertegenwoordigd door de d| recteuren mr. F. de Graaff en de hej K. Beuker, werd voorzover van stra vervolging ontslagen. Een negental punten voornamelijk b'l trekking hebbend op de fabrikatie vel papier, waren, volgens de politierechtcil wettig en overtuigend bewezen overti .f dingen van de Prijzenbeschikking Pa pier 194S en 1947 en daarom vonnisir hij de N.V. met geldboeten variërertl van 100 tot 10.000, zijnde een tota.l bedrag van ƒ28.100. Niet alleen om de vreemdelingen ee-l attractie te bieden, maar vooral ook o propaganda te maken voor de onvolpr.l zen Hollandse boerenkaas, die door lij (I proevers altijd geprefereerd wordt b| ven de fabriekskaas, heeft Leidel stappen ondernomen om de kaashaj del meer onder de aandacht van publiek te brengen. Daartoe werd historisch Waaggebouw; tot voor 25 jaj het centrum van de kaashandel v.f het stof ontdaan, enigszins gemoderrj seerd en weer in volledig gebruik g~| steld. Dit geschiedde VrijdagmorgJ met enige plechtigheid toen burgïl meester jhr. mr. F. H. van Kinschot T eerste partij kaas op de oude weegscha I woog. Vijfentwintig jaar geleden wel de kaasmarkt verplaatst van het sta l huisplein naar een buiten de verkeer L drukte gelegen terrein, met het geval dat de meeste boeren hun kaas nil meer lieten wegen in het WaaggebouJ doch bij particuliere wegers op het tel rein. Met medewerking van deze wjl gers, van wie er een thans het Waa'l gebouw gehuurd heeft, is de gemeen! er echter in geslaagd het historisch g bouw in ere te herstellen en weer '1 het centrum van de kaashandel te plaSl sen. Leiden is een van de weinige stfl den waar nog uitsluitend boerenkail naar de markt gebracht wordt. Wek?J lijks komen 80 a 100 boeren met hul kaasbrikken naar de stad, hetgeen Lél den iedere Vrijdagmorgen een bijzond'l levendig cachet geeft, dat toeristen, zT als gisteren reeds bleek, zeer waard ren. Voor de wedstrijd tegen Rapid, Dinl dagavond 8 Juli in het Olympisrl Stadion te Amsterdam, is het Nedef lands Olympisch Elftal als volgt same; gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels, achter: Odenthal (Haarlem) en Alber (Vitesse); midden: Wiertz (DWS). Te louw (Sparta) en Biesbrouck (RCF aanvoerder; voor: v. d. Kuil (VSVl Bennaars (Dosko), Van Melis (EindivJ ven), Mommers (Willem H) en O!ava (ADO). Reserves: Landman Sparta1,1 Jong (ADO), Van Schjjndel (SVVJ Hendriks (Vitesse) en v. d. Tui. (Hermes DVS). De ploeg van Rapid speelt in de vo!| gende opstelling: Doel Zeman; achte'J Merkel en Happel; midden: Kaffkj Hanappi en Müller; voor: Riegler, Ger hardt, Dienst, Probst en Golobic. Scheidsrechter is de heer K. L. v. Meer. De wedstrijd begint om 7 uur l] Bij notariële acte is dezer dagen opgl richt de stichting „Orde van practiserenjl graphologen". Het doel ervan is het beha" tigen van de materiële en ideële belang, van Nederlandse practiserende graphologyI (onder wie ook zij zijn te verstaan, die J graphologie als nevenberoep uitoefenen)if is deze tip weliswaar niet. Maar als het waar is, dat vele kleintjes een grote maken, dan heeft het toch wel waarde U attent te maken op de steeds weer kerende incassokosten, die U, door tijdig het abonne mentsgeld aan ons over te maken, kunt voorkomen. Maakt dus gebruik van de moge lijkheid tot automatisch gireren. Op aanvrage zenden wij U gaarne een machtigingsformulier toe. De Administratie. (Van onze verslaggever) Een half dozijn Amsterdammers en Amsterdamsen moest zich gistermorgen voor de Amsterdamse rechtbank ver antwoorden terzake van diefstallen van expeditiegoederen: Japonnen en man tels, en de verkoop daarvan. Drie expeditieknechts, in dienst van een Amsterdamse transportfirma, heb ben tezamen verschillende malen in 1950 en 1951 deze kledingstukken ge stolen uit dozen, welke ze naar andere transportbedrijven moesten brengen of die stonden in het magazijn van de firma, waar ze werkten. Ze leerden elkaar het kunstje, hoe men zonder de touwen, die om de dozen gebonden wa ren, te verbreken, toch de kledingstuk ken uit de dozen kon trekken. Natuur lijk gaven ze in de verdachtenbank elkaar de schuld. De jongste beweerde n.l., dat hij alleen maar op de uitkijk had gestaan, omdat hij, volgens zijn oudste medeplichtige te „zenuwachtig" zou zijn geweest om mee te mogen stelen. Maar die oudste beweerde, dat de jongeren wel degelijk mee hadden gedaan. Hoe het zij, het deed er niet veel toe, al werd die oudste verdachte door de Officier van Justitie wel als de aanstichter en hoofddader beschouwd, zodat tegen hem negen maanden ge vangenisstraf werd geëist, terwijl de Officier met lichtere straffen tegen de anderen volstond. Daartegen kwam de verdediger van de oudste verdachte op; die vond, dat men allen over één kam moest scheren, al moest hij toegeven, dat deze oudste al enige malen veroordeeld is in tegenstelling tot de anderen. Van de zes verdachten waren twee vrouwen, die herhaaldelijk de gestolen kledingstukken hadden gekocht en door verkocht Zoals in deze gevallen te doen gebruikelijk, beweerden ze niet geweten te hebben, dat de kledingstuk ken gestolen waren De Officier was in een clemente bui en vroeg slechts drie maanden ge.vangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd en tegen een expeditieknecht, die ook een gestolen kledingstuk had gekocht, slechts een maand voorwaardelijk. Uitspraak 18 Juli. Zoals was te voorzien, zette de prijsve l betering zich Vrijdag in de afslag te IJmel den met verder voort. Het naderende ein I der week, met als gevolg een geringe I neiging tot voorraadvorming bij de hand hield de prijzen op practisch hetzelf niveau als Donderdag, met slechts hier rl daar een lichte verbetering. Grote tor I bedong weer 2.50 per kilo, terwijl i| grove slips 1.10 tot 1.15 per kilo ml teerden. De makreel, die weer de hooflf chotel vormde, bleef goed gevraagd, waaT door goede soorten zelfs tot 18.— per kil stegen, terwijl de meer gangbare soort* j 15. en 14.per kist noteerden. W:r-1 ting maakte de goede prijs van 22.J>\ 18.— per kist. Door het binnenkom van vele kustvissers was er een royaal aavl bod van kleine schol, maar de vraag \v 1 goed, zodat de noteringen op een behoc,'1 lijk peil bleven. Schol 2 van de snurrevaa visserij noteerde 25.— tot 20.— per ki I terwijl de kustsoorten vlot van de hail gingen voor 19.— en 18.— per kist -| De Schoon IJM 39, die Vrijdag als enil trawler aan de markt was, maakte na reis van slechts 7 dagen dank zij zijn 1 kreel de goede besomming van 14.680.-L Bij ^de loggers kwam de Java KW 159 aï de kop te staan met een eindresultaat vd 7100.—. f Voor de Zaterdagmarkt waren Vrijdag IJmuiden bekend de trawler C&tharf Duyvis IJM 60 met 500 kisten makreel, kisten schelvis en piepers, 40 kisten wijti* 40 kisten radio, 50 kisten diversen en i, trawler-logger Cornelia Maria SCH 135. cl van zijn eerste reis meebrengt 300 kistl makreel, 40 kisten wijting, 40 kisten kabJ jauw, 40 kisten radio en 25 kisten diversd- Van de haringdrijfnetvisserij kwamen il IJmuiden binnen de motorloggers WilhyT mina V KW 144 met totaal 253 kantj3 waarvan 22 eigen vangst, 63 van de KW VvL - KW 32- 34 van de KW 49, 52 v I J8, 17 van de Kw 18' 35 van f t5xit v?n de 86 en de Rijnmond?] KW 110 met totaal 535 kantjes, waarvan vangst, 44 van de KW 15, 33 van 41 KW 43, 27 van de KW 44, 114 van de 42, 29 van de KW 85. 23 van de KW 1' 71 van de KW 501, 49 van de KW 173, I van de KW 151 en 24 van de KW 167.1 Ongecorrigeeri f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7