De strijd om de president schapscandidatuur in de eerste ronde Leider van verkiezingsapparaat voorspelt zijn overwinning De feiten spreken Sensationele Nederlandse radartoepassing Geen vooropgezette bedoeling Menten te beroven om Bloemendaalse politie enHaarl. rechter-commissaris geprezen DR. DREES WIJZIGT CONCEPTPROGRAM Na uitvoerige besprekingen met vier fractieleiders Tot hoofd en hart Tussen neus en lippen Coup de théatre van Nolten Commissie uit de Tweede Kamer Zuivere directe plaatsbepaling Vanavond onweer? Uitzonderlijke grote bloembollenoogst Competitie-indeling eerste klasse McARTHUR VALT REGERING AAN f >f i weer DINSDAG 8 JULI 1952 76ste JAARGANG No. 25423 Eerste Nederlandse étappezege Kardinaal Tisserant bij de Koningin Er bestaat geen ondoor dringbare muur Overleg nadert bet T elevisie-uitzending vandaag vroeger definitief stadium Amsterdammer in Zweden verdronken (Jee MORRIS êujoUffcu (mj! KHAia SHIRTS-SHORTS Kwaliteit uitstekend BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544. Directeur: 3. 0. W. Boerrigter. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, 2.— per maand, 1 6.— per kwartaal. succësjëYoörëisenhower Gistermiddag' om drie minuten over half één is de 25ste Republikeinse Nationale Conventie te Chicago geopend. De voorzitter, Guy Gabrielson, kon eerst een uur na het vastgestelde tijdstip de vergadering met een hamerslag beginnen, aan gezien op bet laatste ogenblik nog een vergeefse bijeenkomst was gehouden om de aanhangers van Eisenhower en Xaft tot elkaar te brengien. Het voorstel van de aanhangers van Eisenhower tot wijziging van het reglement voor het landelijk congres van de Republikeinse Partij is gisteravond met algemene stemmen aangenomen. Daarvoor was een amendement van de Taft-groep, dat beperkingen van het voorstel beoogde, verworpen. De uitslag van de stemming over het voorstel tot wijziging van de reglementen kwam neer op een eerste SU: ces voor Eisenhower. Het beperkende amendement van de groep-Taft werd Verworpen met 658 tegen 548 stemmen. Direct na de uitslag voorspelde senator Henry Cabot Lodge Jr., de leider van het verkiezingsapparaat van de groep- Eisenhower, dat Eisenhower hij de derde stemming de overwinning zal behalen in de strijd om de presidentschapscan- didatuur. Generaal Douglas MacArthur heeft in de openingsrede de Republikeinse Partij opgeroepen een grote kruistocht te hou den om Amerika te redden van de „tra gische blunders" van de regering-Tru- man. In een rede van 5000 woorden uitge sproken tijdens de eerste avondzitting Als men de leuzen der communis ten mag geloven, zijn zij al jaren lang de grote voorvechters van de vrede op de wereld. Maar steeds kleiner wordt het aantal mensen, dat aan hun werkelijke vredeswil geloof schenkt. En dit is geen wonder, wan neer men niet alleen naar hun leer luistert, maar ook op hun daden let. We laten hier enkele feiten volgen, f eiten, die in de laatste maand gebeurd zijn of althans in de laatste maand be kend geworden zijn in de vrije wereld. Het zijn ook slechts enkele feiten, maar men kan er uit aflezen, hoe de heren communisten in de practijk de zaak van de vrede verdedigen. 1) In Frankrijk moest „terwille van de vrede" gestaakt worden. De staking Werd een fiasco. Diverse communisten leiders, ook heel hoge. werden gearres teerd, en er kwam bij het onderzoek ^zoveel materiaal over staatsgevaarlijke activiteiten aan het licht, dat men eerst alles eens goed wil uitzoeken, voor men hen vrijlaat. 2) Een Sovjetsoldaat en twee leden Van de communistische volkspolitie dwingen twee Westerse journalisten met een revolver in de rug, de Soviet- zone binnen te gaan. 3) Een Zweeds Dakota-vliegtuig ver mist boven de Oostzee. Acht inzitten den vinden de dood. Na enkele dagen "bderzoek is men er vrij zeker van dat "it vliegtuig door de Russen werd neer geschoten. 4) Bij het zoeken naar mogelijke Overlevenden van genoemd vliegtuig Wordt een ander Zweeds vliegtuig, een Catalina, buiten territoriaal gebied, aangeschoten door de Russen. Een in de habijheid varend schip slaagt er geluk kig in de inzittenden te redden. Geen doden; wel 2 gewonden. In Zweden ontstaan anti-Russische betogingen. 5) Zeer vredelievend klinkt het be ticht dat uit Oost-Duitsland tot ons doordringt: luisteren naar Westerse radiostations wordt officieel strafbaar gesteld; maximum-straf f 2-000 boete of twee jaar hechtenis. Maar de moge lijkheid ligt open om deze straffen „volgens andere bepalingen" te verho gen. 6) Het bericht dringt door in de Vrije wereld, dat de communisten in het Yex-re Oosten een melaatsen-kolo- hie, mét de 100 patiënten die er door de missie in werden verpleegd, hebben verbrand. 7) Bij Witzhausen in Hessen hebben de Russen zonder vorm van proces de grenspalen een kleine 100 meter naar het Westen verplaatst. Arbeiders be gonnen onmiddellijk prikkeldraadver sperringen aan te leggen, een 10 meter hrede strook om te ploegen en alle bo- then die in de weg stonden om te kap pen. 8) 43 Spoorwegarbeiders worden ontvoerd. Eerst worden zij gedwongen thee te gaan naar Oost-Duitsland; na ondervraging worden zij ergens anders *erug over de grens gezet. 9) Bij een groot spionnage-proces in Zweden blijkt dat iemand van 1941 tot 1951 spionnagediensten verricht heeft 'en gunste van Rusland. Terloops komt °°k even ter sprake, hoe Rusland in geval van oorlog denkt door te stoten haar het Westen. 10. Vorige maand is er hard ge kerkt aan de „beveiliging" van de |r.ens tussen Oost en West. In het z.g. Niemandsland worden bomen en derge lijke obstakels opgeruimd om een goed hitócht en een vrij schootsveld te heb ben; op de dammen van de rivier de ®lbe zijn schijnwerpers geplaatst om de hivier 's nachts te verlichten, en aller- ^Vege worden prikkeldraadversperringen aangebracht. Waarom? Wel, elke maand aijn er meerdere duizenden mensen die het Oosterse rijk van de vrede ont luchten en naar het Westen komen. Hoevelen er bij hun ontvluchtingspogin- geti gesnapt worden en neergeschoten worden of in een concentratiekamp te- T®cht komen, dringt natuurlijk niet tot 10 het Westen door. N ooit hoort men echter van een mchtelingenstroom van het Westen h°Qr het Oosten! >11 De moeilijkheden in en rond J?erlijn zijn zo talrijk en ingewikkeld, hat we ze alleen maar even vernoemen. ■Xoor de 2'A millioen inwoners van /*est-Berlijn betekenen zij echter een voortdurende nachtmerrie. 12. Over het oprechte „vredeswerk' hat door de communisten in Korea ver stekt wordt, praten we maar niet eens. :,eher onbevooroordeeld mens weet, wie haar de vrede heeft verstoord, en door A'ens schuld de vrede daar na twee Jaar vechten en een jaar onderhandelen S steeds niet is hersteld. ^Er zullen wel altijd mensen zijn met weinig critische zin, dat zij letterlijk van de conventie, voer hij uit tegen „die roekelozen, die, zich overgevende aan internationale intriges, alles voorberei den voor de opkomst van de Sovjet- Unie". Generaal MacArthur, die zich voor senator Robert A Taft uitgespro ken heeft, vermeed in zijn rede zorg vuldig partij te kiezen in de strijd tussen de senator en generaal Eisenhower. In plaats waarvan werd zijn rede één on barmhartige critiek op het binnen- en buitenlandse beleid van de regering- Truman. Generaal MacArthur deed een mee dogenloze en gedetailleerde aanval op de regering. Naarmate zijn rede vorder de, werd hij meer verbitterd. Hij noem de de Democraten leden van een „oor logspartij" en viel hen vervolgens aan, omdat zij er niet in geslaagd waren op Korea ook maar te streven naar Ameri ka's traditionele militaire doel: een overwinning. Generaal MacArthur zei, dat het volk om leiding en verstandige raad vraagt, maar in plaats daarvan „is het slechts getuige van één onafgebro ken inspanning om uit te geven en be lastingen te heffen". De krachtigste taal had de generaal bewaard voor zijn veroordeling van de wijze, waarop de regering haar defensie zaken en buitenlandse betrekkingen be handelt. Hij zei, dat het gevaar voor een derde wereldoorlog nog steeds groot is. De 82ste zitting van het Amerikaanse Congress is gisteren geëindigd. Het. Huis ging om 17 uur 28 (plaatselijke tijd) uit een en de Senaat 13 minuten later. Hoewel het Congress thans tot Januari op reces is, kan het door president Tru man desgewenst in buitengewone zitting bijengeroepen worden. Het Conrgess ging gisteren uiteen nadat het toestem ming gegeven had een bedrag van bijna 1.000.000.000 dollar te besteden voor een reusachtige uitbreiding van het natio nale atoomwapenprogramma. *0 *11 ,y®s slikken, wat hun wordt voorge lijk j ar het is toch alleszins begrijpe- WpJ at steeds minder mensen vertrou- hebben in het communistische Iedeswerk." af' m men vraagt zich toch wel eens teidm 1S het mogelijk, dat mensen, die Schanrc- w'lien geven in de maat- leer zóyeel verschil brengen in hun b e t j en in hun p r a c t ij k, en toch Heer Wllien goedpraten. spaar ons voor hun vrede! p- GISBERTUS, O.F.M. Cap. Reeds vijf jaar is in de duinen te Noordwijk het Radar-proefstation gevestigd. In verband met dit lustrum waren Maandag een aantal genodigden aanwezig om de nieuwe apparatuur te bezichtigen. Foto boven toont een interieur-opname van het station met een kijkje op de nieuwe Raplot-apparatuur. Foto onder toont het exterieur van het station. De secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat, dr. Spitzen, en de vertegen woordiger van de minister van Econo mische Zaken, ir. van Lakerveld, hebben getuigd van de grote waardering van Ce overheid voor het werk, dat te Noord- wijk verzet wordt. Dr. Spitzen bracht de gelukwensen van de regering over. Ir van Lakerveld zei, dat de subsidies, die aan het Radarproefstation van over heidswege gegeven zijn, gaarne zijn ge- iiiiiiiiniitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiii J ~T et hele koor van wieiersport- j beschrijvers in de Tour heeft gisteren zijn aandacht naar Ne derlandse zijde gericht. Er bleef na melijk voor de op het actuele beluste geen andere mogelijkheid open. Nolten, jeune premier van de Nederlandse ploeg, van de beroepsrenners en van de Grand Bouclé, had tegen de ver- toachtingen in zijn slag geslagen. Het was een grootse slag, uitgevoerd met het élan en de durf, die in de regel door de tegenvoeters van een debute rende Tour-rijder ten beste wordt ge geven. Maar de blonde Limburgse jon geling deed het dan toch maar, con stateerden ook de Franse verslagge vers. En we mogen aannemen, dat monsieur Goddet de strijdlustige ren ner in zijn onderneming Nolten heeft nu reeds tweemaal de desbetref fende premie veroverd eeuwig dankbaar zal blijven voor diens huza renstukje. Per saldo was het niet zo prettig om in de diverse bij de Tour betrokken bladen te moeten lezen, dat de met zoveel machtsvertoon en zo ontzaglijke veelbelovendheid ingezette wedstrijd-van-het-jaar reeds na elf dagen afgelopen dreigde te zijn. Maar Nolten heeft deze stemmen in ieder ge val voor een groot deel gesmoord. Niet omdat hij in staat zou zijn de eerste plaats en de practisch zekere ereronde van Coppi in het Pare des Princes in gevaar te brengen, maar vanwege de grande revelation", die over pagina breedte en in vette kapitalen vandaag in alle Franse bladen staat uitge schreeuwd. Onze sportredacteur be schrijft op pagina 4 het verheugende verhaal over de les, die Nolten zijn ge routineerde collega's in de bergen ge lezen heeft. Wat hier allemaal aan vast zit, kunt u uit een selectie, eveneens op pagina 5, vernemen. ituiiimmti iiiiiiiimiiiHiiMHimtiiHHiNiHHimiiiMmiiiiiii Ten paleize Soestdijk heeft H.M. de Koningin heden ontvangen Kardinaal Tisserant, deken van het college van Kardinalen ta Rome. De „United States" loopt de haven van Le Havre binnen aan het eind van haar tocht over de Atlantische Oceaan. Het schip deed de overtocht in 3 dagen, tien uur en veertig minuten en werd denderende winnaar van de „Blauwe Wimpel." Uit niets blijkt, dat er een voorop gezette bedoeling heeft bestaan, bij wie ook, om de heer Menten te beroven. Aldus luidt een der conclusies van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer, die verslag heeft uitgebracht over het in haar handen gestelde dossier inzake de diefstal ten nadele van de heer P. N. Menten te Aerdenhout. De leden van dp Bloemendaalse politie hebben, gelet op de in 1945 bestaande omstan digheden, het onderzoek over het geheel Een toepassing van radar, de „Raplot", is Maandag tijdens een herdenking van het vijfjarige bestaan van het Neder landse Radarproefstation te Noordwijk openbaar gemaakt. Vele deskundigen noemen deze nieuwe ontwikkeling sen sationeel. Het is mogelijk gebleken om met grote mate van zuiverheid, middels een speciale radarinstallatie, plaats en afstand van ieder willekeurig object van het radarstation af, zowel als van wil lekeurige punten binnen het bereik van de zender, onderling direct te bepalen. Diverse eenvoudig te bedienen proef installaties zijn reeds gebouwd. De ganse vinding is door tal van octrooien gedekt. Tevens zal binnenkort een installatie m bedrijf worden genomen om radarbeelden op afstand te relayeren, ongeveer zoals thans met televisie geschiedt. Het over brengen kan per speciale kabel, zowel als draadloos tot maximum 50 kilometer afstand gebeuren. Hef is de eerste maal, dat op het Euro pese continent dergelijke installaties en dan nog afwijkend van Amerikaanse en Engelse methoden, zijn geconstru eerd en in gebruik genomen. In het Radarproefstation te Noordwijk wordt bovendien het grootste civiele radarpro ject van Europa uitgewerkt, namelijk de bebakening voor de Nieuwe Waterweg. Beide nieuwe systemen beloven belang rijke hulpmiddelen voor scheepvaart en luchtvaart te worden. Zelfs op de somberste dagen Vverduistert het licht niet geheel geven. (Van onze weerkundige medewerker) Het mag de laatste veertien dagen in Zuid-Europa zeer warm zijn (3035 gr. C.), ook in ons land is het warm met temperaturen van 23—29 gr. C. Gister avond kwamen er onweersbuien tot ontwikkeling, zowel in Limburg als in Friesland. Ook vandaag is het weer een warme dag, maar in de avond en komende nacht is de kans op onweer groot, daar een onweersstoring over Frankrijk naar ons land bewdegt. Morgen kan iets koelere lucht ons land binnenstromen. Al kan het ook dan nog redelijk zo merweer blijven, toch zijn minder hoge middagtemperaturen waarschijn lijk. De televisie-uitzending van heden, waarin een rechtstreekse reportage uit Artis wordt gegeven, begint belangrijk vroeger dan gewoonlijk, n.l. om zeven uur. West-Duitsland Dr. Horst Pelck- mann, een advocaat van de West-Duitse regering, heeft voor het Constitutionele Gerechtshof verklaard, dat 7 van de 13 afgevaardigden van de Socialistische Rijkspartij in de Bondsdag gewezen vooraanstaande Nazi's zijn. (Van onze parlementaire redacteur) De vier in het overleg over het nieuwe regeringsprogram betrokken fractieleiders hebben gisteravond op nieuw van zeven uur tot elf uur met de formateur, dr. W- Drees, vergaderd. Na afloop daarvan werd medegedeeld, dat dr. Drees heden, Dinsdag, zijn con ceptprogramma zal wijzigen naar aan leiding van de door de fractieleiders gemaakte opmerkingen. Het aldus ge wijzigde program zal zo mogelijk nog hedenmiddag naar de fractieleiders ge zonden worden, die dan Woensdag met hun fracties er opnieuw over zullen vergaderen en de formateur uiterlijk Donderdag schriftelijk zullen berichten. Uit deze mededeling kan men begrij pen, dat het overleg in een definitief stadium begint te komen. Ongetwijfeld zal dr. Drees inzake de punten, waar over de meningsverschillen naar voren zijn gekomen, nieuwe formuleringen voorleggen, corresponderend op de ge voerde gedachtenwisseling- Daarmee is niet gezegd, dat er feite lijk reeds overeenstemming is over het programma tussen de fractieleiders en de formateur, zodat de rest nog slechts een kwestie zou zijn van het overeen- gekomene in formules vast te zetten. Veeleer moet men het zo verstaan, dat dr. Drees heden een poging doet om zijn conclusies uit het overleg te fixe ren, hetzij door punten uit het eerste concept van zijn program te wijzigen, hetzij door enige uitbreidingen daar aan toe te voegen. Over het algemeen heeft men uit de fracties wel aange drongen op een precisering van de aan vankelijk nogal generaliserend gestelde punten. Allicht zal dr. Drees zijn tegen spelers daarin enigszins tegemoet zijn gekomen. Wij hebben de indruk, dat de for mateur de verwachting koestert thans wel tot een bevredigende formulering te kunnen geraken. Van de ene kant namelijk is geen nieuwe mondelinge bespreking afgesproken, doch zullen de fracties voorshands volstaan met een schriftelijk antwoord- Van de andere kant blijft er bij de formateur een zeker gematigd optimisme heer sen, zodat men voorlopig moet aan nemen, dat positieve resultaten niet zijn uitgesloten, althans over het pro gram, waar het op dit ogenblik over gaat. Natuurlijk blijft het altijd mo gelijk, dat er opnieuw mondeling overleg zal worden gepleegd, wan neer de wenselijkheid daartoe blijkt. Dat de onderhandelingen tot dusverre nog al bedaard verlopen moet, indien wij ons niet vergissen, worden toege schreven aan het gematigde program ma, waarmee de formateur de fractie leiders tegemoet is getreden. Zo schijnt hij met name op verschillende voor de K.V.P. belangrijke punten deze partij nabij te zijn gekomen, terwijl hij ook, minstens genomen, de A.R. daarmee niet heeft afgestoten. Natuurlijk is het niet zo heel moeilijk in een kwestie als Nieuw-Guinea, waarin dr. Drees zelf sterk rechts staat, met de partijen tot overeenstemming te geraken. Men kan zich voorstellen, dat dit beslist makke lijker is dan het ontwerpen van een reële politiek. Maar voor het bereiken van overeenstemming over een rege ringsprogramma is het natuurlijk wel prettig. Hoe dan ook, men krijgt de indruk, dat het programma van de formateur niet bijzonder veel stof tot heel zware critiek aan de verschillende fracties ge geven heeft. Dit is alles wat er voor dit moment over valt te zeggen. Het lid der Tweede Kamer, mej. mr. Tendeloo (P- v. d. A.) heeft in een schrijven aan de kabinetsformateur verzocht bij het vormen van een ka binet in ernstige overweging te nemen daarin althans één vrouw als minister op te nemen, c.q. als staatssecretaris daaraan te verbinden. genomen behoorlijk verricht. Dat leden van de Bloemendaaide poltie in de kwestie van vier schilderijen mede plichtig zouden zijn aan diefstal of op zettelijk een vals proces-verbaal zouden hebben opgemaakt, is een onbewezen beschuldiging. De gang van zaken bij de medeneming van deze schilderijen is echter onjuist geweest. Enkele andere conclusies worden als volgt omschreven: Uit niets blijkt, dat er machten be staan, die de dieven dekken of die deze zaak in de doofpot willen stoppen. Zo wel ten aanzien van de Bloemendaalse politie als ten aanzien van de Haar lemse rechter-commissaris aarzelt de commissie niet, de beweringen van Menten, die hierop betrekking hebben, als onbewezen verdachtmakingen te kwalificeren. Indien de vraag gesteld wordt, of de als gestolen aangegeven grote vermo genswaarden op het moment van Men- ten's arrestatie inderdaad en in de door Menten gestelde omvang in het huis van Menten aanwezig waren, moet hierop geantwoord worden, dat dit niet bewezen is. Dat de politie de mogelijk heid van het in veiligheid brengen van goederen door Menten's familie of vrienden tijdens of zelfs reeds vóór de periode van huisarrest heeft onderzocht en dat de rechter-commissaris met deze mogelijkheid rekening heeft gehouden, mag men hun niet verwijten. Integen deel, het is vanzelfsprekend. Er zijn tijdens de bewaking klei nigheden gestolen. Voor zover de daders bekend zijn, betreft het ech ter zaken van zo ondergeschikte be tekenis, dat een vervolging geen zin zou hebben. De diefstal van tapijten in de nacht van 10 op 11 Augustus 1945 en het medenemen van vier De 30-jarige J. W. Simons uit Amster dam is Zondag bij het zwemmen in het meer Viare-Sjoen in midden-Zweden verdronken. S. maakte met zijn zuster, broer en neef een tocht per motor door Zweden. Het gezelschap had verpozing gezocht aan het meer. De heer Simons ging baden, geraakte vijftig meter uit de kant in moeilijkheden en verdronk. Zijn broer heeft nog getracht hem te redenen, maar het mocht niet baten. Burenruzie De kantonrechter van Wellington heeft achter zijn groene tafel een hooglopende burenruzie mogen beluisteren. De rechter en de overvolle publieke tribune luister den met grote belangstel ling naar de opnamen van de ruzie op een gra- mofoonplaat. Na afloop kwam de rechter tot de conclusie, dat de opname voor het vonnis van geen enkel nut kon zijn. Hij bepaalde, dat béide par tijen de radiotechni cus Norman Bennett, die de opname ten gehort bracht, en de heer en me vrouw Ernest Clutter- buck zich aan bedrei ging schuldig gemaakt hadden. Zij kregen bevel 12 maanden lang de vrede te bewaren en moesten ieder een borgstelling van 10 pond storten. Ben nett verklaarde een „tu'i- rerecorder" ingeschakeld te hebben op het ogen blik, dat de ruzüe over een vuilverbrandings oventje der Clutterbucks haar hoogtepunt naderde. Bennett trachtte het vuur In het oventje met een straal water te blussen. De Clutterbucks ver weerden zich met stok ken. De opname verliep als volgt: Luide knetterende ge luiden, gevolgd door een mannenstem, die zei: „Neem me niet kwalijk, maar zoudt u zo goed willen zijn het vuur te doven? Een vrouwenstem ant woordde: „Ik ben in mijn eigen tuin en ik kan doen wat ik wil". Veel lawaai. „Hoe het ook zij, dooft u het vuur of zal ik het doen?" „Ik zal u met een slang bewusteloos slaan". „Het water gaat regel recht in de kinderka mer". Een luide gil. Daverend lawaai. Het is weer zover Radio Moskou heeft verklaard, dat Rusland de eer toevalt „het eerste straalvliegtuig in de lucht te hebben gehad". „Wij kunnen er trots op gaan, dat de eerste vluch ten op het gebied van de straalaandrijving in 1940 en 1942 in ons land heb ben plaats gevonden aldus Radio Moskou. In het Westen neemt men aan, dat de Engelsman Sir Frank Whittle de eer ste is geweest, die op het denkbeeld van de straal aandrijving is gekomen. In Mei 1941 ging in En geland voor het eerst een straalvliegtuig de lucht in. Zonder daarop ook maar te zinspelen, zei Radio Moskou: „De Rus sische vliegtuigconstruc teurs brengen voortdu rend verbeteringen aan in de theorie en de prac tijk van de straalaandrij ving. Millioenen arbei ders zijn ieder jaar tij dens grote vliegtuigde- monstralies getuigen van de grote overwinningen, die op het gebied van de techniek en de weten schap van de luchtvaart in ons land, de wieg van de luchtvaart, worden be haald". Moskou vergat ook nog te vertellen, dat het eer ste Russische straalvlieg tuig een getrouwe na bootsing was van de straalmotoren van de Britse polls Royce-fa- brieken Kind en adder Te Tel Aviv heeft een baby van veertien maan den de kop van een adder in haar mond genomen en er in gebeten. De adder spuwde vergif in de mond van het meisje en sloeg het met zijn staart in het gezicht. De toegesnelde ouders doodden het beest. De baby ondervond geen schadelijke gevolgen van het avontuur. schilderijen op 24 December 1946 vielen na de bewakingsperiode. Het onderzoek van de Haarlemse rechter-commissaris is voortreffelijk en zeer volledig geweest. Het bestaan van een „muur", die niet te doorbreken zou zijn en waardoor elk onderzoek tot mislukking gedoemd zou wezen, is niet aannemelijk. De tal loze personen, die bij de arrestatie van Menten en bij de bewaking van zijn huis betrokken zijn geweest, zijn voor een deel inmiddels over heel Nederland en ver daarbuiten verspreid. Dat indien de stelling van Menten over een vooropgezet plan tot beroving juist mocht zijn na een zo uitgebreid en deskundig onderzoek niemand van hen ook maar een enkele aanwijzing zou hebben losgelaten, is in elk geval on waarschijnlijk, aldus besluit de com missie haar verslag. Advertentie BaWELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien, voor namelijk in de avond en nacht. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Minder warm. Zon: 4.31—20.58 Maan: 22.22—6.47 De Verenigde Nederlandse bloembol lenkwekers hebben bekend gemaakt, dat de oogst aan bloembollen dit jaar de beste is sedert 1940. „Dank zij een ongekende periode van 10 weken bijna volmaakt weer", aldus verklaarde Gustave Springer, de Ame rikaanse directeur van de bloembollen- kwekers, wordt thans de beste tulpen- oogst binnengehaald sedert 1940. De bollen, die thans geoogst worden zijn uitzonderlijk goede bollen en zul len prachtige bloemen opleveren, aldus Springer. Springer zei, dat de Nederlandse kwe kers opgetogen zijn, en voorspelde, dat de zendingen bollen voor lentebloemen naar Amerika dit jaar het aantal van 420 millioen van verleden jaar te boven zal gaan. Hij zei, dat de Amerikaanse detaillis ten dit jaar nog meer zullen omzetten dan de 25 millioen dollar, die in 1951 werden omgezet. (U. P.). De competitie-indeling voor het sei zoen 1952/1953 is door het bestuur van de K-N.V.B. als volst vastgesteld: A: Ajax (Amsterdam), R.C.H. (Haar- em), E.D.O- (Haarlem), Wageningen (Wagenmgen), Enschedese Boys (En schede), D.O.S. (Utrecht), Frisia (Leeu warden), V.S.V. (Velsen), Volewijckers (Amsterdam), N.E.C. (Nijmegen) Zwol se Boys (Zwolle), G.V.A.V. (Gronin gen), Sneek (Sneek) en Heracles (Al melo). B: Haarlem (Haarlem), D.W.S. (Am sterdam), Leeuwarden (Leeuwarden), A.G.O-V.V. (Apeldoorn), Vitesse (Arn hem), Heerenveen (Heerenveen) Be Quick (Groningen), Het Gooi (Hilver sum), Enschede (Enschede), Elinkwijk (Utrecht), Blauw Wit (Amsterdam), Go Ahead (Deventer), Achilles (Assen) en Stormvogels (IJmuiden). C: Willem H (Tilburg), Sparta (Rot terdam), B.V.V. (Den Bosch), V.V.V. (Venlo), M.V.V- (Maastricht), Emma (Dordrecht), S.V-V. (Schiedam), Julia na (Spekholzerheide), H.B.S. (Den Haag), Sittardia (Sittard), Brabantia (Eindhoven), Longa (Tilburg), Theole (Tiel) en Excelsior (Rotterdam). D: Hermes D.V.S. (Schiedam), Eind hoven (Eindhoven), P.S V. (Eindhoven), Feijenoord (Rotterdam), Limburgia (Brunssum), Bleyerheide (Bleyerheide), Xerxes (Rotterdam), Noad (Tilburg), N.A.C. (Breda), A.D.O. (Den Haag), Maurits (Geleen), R.B.C. (Roosendaal), D.H.C. (Delft) en T.E.C. (Tiel).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1