Bezoek aan de hofjes met wedstrijd om prijzen Koelkasten Die Haerlemsche Een Koninklijke Beurs in Hillegom Vandaag officieel geopend Molendijk's kapsalons 16 Juli een lange dag met veel variatie Roemruchte geschiedenis Circus Mikkenie Maastrichtenaar maakte in de wereld furore WACHT MET INKOPEN KLEIN MAAR DAPPER Het gilde staat klaar Enkele indrukken Mater Amabilisschool Haarlem 1 DINSDAG 8 JULI 1952 PAGINA 2 Jaarvergadering Vereniging Haerlem H. J. Maertens N. V. Jongensfeest op Bispinck te Bloemendaal R.K. Industrie- en Huishoudschool De moord op de scheeps bouwer Terreinknecht van Droste koesterde argwaan Concert „Euphonia" H.O.V. PROVIN CIAAL ORKEST? De GITA-meisjes op de Sintelbaan te Amsterdam Spreekuur Succesvol optreden in Antwerpen Burgerlijke Stand Haarlemse kantonrechter Uitslagen waterpolo Uitreiking diploma 's op feestelijke avond Gladiolenpracht in Haarlem Transvaal en Finland in Krelagehuis Directie „Huis te Bennebroek" Nieuwste Franse haarverfmethode Feest in Haarlemmermeer Mechelen verplaatste een standbeeld „St. Caecilia" HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Ondanks het zachte weer van gister avond vonden veie ieden van de ver eniging „Haerleni" toch gelegenheid en tija ter jaarvergadering te gaan, ten einde op de hoogte te Dlijven van net doen en laten van deze gerenommeerde vereniging, die toch wel iets te vertellen heett zij het dan op oudheidicunaig gebied in onze stad Haarlem. De secretaris, de heer P. Oijkema, maaKte m zijn jaarverslag uitvoerig melding van ae activiteiten van „Haer lem". Lie lezingen mocnten steeas gro te bijval vinden van leden en belang stellenden. Up 22 öepiemoer werd een bezoeK gebracht aan naam. Ook werd ae traditionele tocht naar ülswout niet vergeten, een tocni, weiKe aitija in net najaar woratg enouaen. hen aantal jeug dige onderwijzers werd op oesituiioige wijze op ae noogte georacnt van oe ge schiedenis van de stad Haarlem, terwijl tevens artikelen over eenzenae materie in een reeKs werden uitgegeven, liet restauratieionds wordt nog wel steeds aangevuld met subsidies van rijks- en gemeentewege, maar de gelden zijn niet toereikend om een ataoende restauratie van enKeie Haanemse geoouwen te rea liseren. uit net verslag van de penningmeester bleek, nat er een nadelig saldo was vau 1 izbo, o.a. ten gevoige van de belang- njKe uitgave, uie ue vereniging zien nad moeien getroosten ter uestrijding van de oruKkosten van 't werkje over de hoijes van Haarlem, van ae nand van mej. dr. U. H. JUnta. Van de opiage was siecnts een eerde verkocht. Oe penning meester deelde echter mede, dat de li- nancieie toestand der vereniging niet verontrustend is. hij acclamatie werden de aftredende bestuursleden herkozen. Oe voorzitter, dr. U. Spoelder, deelde daarna de plannen van dit jaar mede. Allereerst zal de traditionele najaars- toent naar Hiswout ys en weder die nende doorgang vinoen. Voor een ex cursie wera dit jaar Oororecht uitge kozen; hij meende wel te mogen veron derstellen, dat iedereen op oe hoogte was van de oudheidkundige betekenis van aeze stad. V oorts stelae hij ae le den gerust, dat ook Dordrecht de kunstv om een oudheidkundige vereni ging zoais „Haerlem" er een is te ont vangen, verstaat, naar aanleiding van een vraag over een bezoek aan de Haarlemse hoijes, kon hij zeggen, dat zulks in het programma is opgenomen. Aan dit bezoeK is wel een zeer aardige attractie verbonden, die de voorzitter voorlopig nog geheim hield. Wel deelde hij mede, dat prijzen beschikbaar zullen worden gesteld, zodat men moet reke nen op een soort wedstrijd. Ten aan zien van het restauratie-fonds stelde hij een verbetering van enkele oude Haar lemse gebouwen in het vooruitzicht. Bij de rondvraag bracht de heer Gor- Advenentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Hoewel het Jongensgilde van de Katholieke Jeugdbeweging reeds vele afdelingen in het land heeft, zal het voor velen een onbekende zijn, aange zien het nog slechts in enkele parochies van het Haarlemse district vaste voet heeft gekregen. Onder leiding van een aantal actieve en bekwame leiders hebben deze afdelingen echter een bloeiend bestaan, zodat de districtslei ding grote verwachtingen heeft voor de toekomst ook in de andere parochies. Vele jongens worden door het Gilde getrokken door het actieve en jongens achtige program waarin een keur van goede elementen aanwezig is om de jongens te boeien en ze een echt katho lieke vorming te geven. Terecht geniet het dan ook de belangstelling van de ouders en verdient het in grotere kring bekendheid te verwerven. Hiervoor doet zich a.s. Zondag een goede gelegenheid voor, omdat op het terrein van de Bispinck te Bloemen daal, de plaats waar de nieuwe Bloe- mendaalse kerk gebouwd zal worden, een Gildedag wordt gehouden door de Haarlemse „poorters" en „kerels", te zamen met een aantal jongens uit Am sterdam. Rector De Wit, de districts-aalmoeze- nier, zal op dit terrein om 9 uur het H. Misoffer opdragen, waarna tot 5 uur in de middag een program met een grote verscheidenheid van activiteiten zal worden afgewerkt, waarvan b.v. ge noemd kunnen worden een foto-run, dat is een tocht door de mooie omge ving aan de hand van allerlei foto's, een hindernis-race op het terrein met vlot-varen, wipplank. touwklimmen, kabelbaan en dergelijke, balspel en estafettes, terwijl om 4 uur de dag wordt besloten met een „bonte-ring waarbij zang en dans, declamatie en acteren een plaats vinden. Ter kennismaking met het Jongens- gilde verdient deze dag dan ook veler belangstelling. Wie het Jongensgilde in actie wil zien, verzuime niet een kijkje te komen nemen- Geslaagd voor het Staatsexamen Akte N.a. theoretisch gedeelte; d~ "_r"es- A- C, Groot, Badhoevedorp; M I Menken, Haarlem: A. Kloes, Halfweg; A. C. Wit- teman, Hillegom. Staatsexamen Akte N.a. praktijkge deelte: de dames: Ph. v. Leeuwe, Sant poort; C Groot, Oosterblokker; H. M. A. v. d. Pas, Haarlem; C. Remmerswaal, Vogelenzang; Th. A. M. Spierings, Haarlem. Staatsexamen Akte N.a. paedagogisch gedeelte: de dames: C. Groot, H. M. A. v. d. Pas, C. Remmerswaal, Th. A. M. Spierings. ter het bestaan van een oude gevelsteen in het politiebureau, aan de Smede- straat onder de aandacht van het be stuur. De woorden in deze steen zijn practisch niet meer te lezen en hij zag dan ook gaarne, dat de vereniging haar macht zou aanwenden om de letters weer leesbaar te doen maken. Op deze steen staat,, dat zij gelegd werd door Jonk- vrouwe Agnes Boreel, 18 April 1898. Een van de leden vroeg nog of de ge ruchten omtrent een mogelijke dreiging van ondergang van het poortje van het voormalige Carmelietenklooster waar heid bevatten, waarop de voorzitter mededeelde, dat niemand zich meer on gerust behoeft te maken. Omtrent de moord op de Haarlemse scheepsbouwer Dikmans vernemen wij nog nader, dat de Haarlemse politie op Maandag 23 Juni 's avonds door de terreinwachten van Droste werd ge waarschuwd, dat twee jongemannen zich verdacht ophielden met een roei bootje langs het terrein van de fabriek. De politie is toen een kijkje gaan ne men, maar kon niets bijzonders consta teren. Na de ontdekking van de moord werd een en ander gereconstrueerd en het bleek, dat op die bewuste dag Dikmans vermoord was en dat de twee jonge mannen, die 's avonds in een roeibootje bij het terrein van Droste bezig waren, de twee schoonzoons van de scheeps bouwer waren. Op die bewuste avond was de politie echter nog niet in kennis gesteld van de vermissing van de scheepsbouwer. Het programma voor het concert, dat de harmonie „Euphonia" Woensdagavond in de muziektent nabij het restaurant Dreefzicht om 8 uur zal geven, luidt sis volgt: Marche de Bravoure van Fr. Schu- bert; Ouverture Berlin wie es weint und lacht van A. Conradi; American Patrol van F W. Meacham; Wals uit het Ballet „La Fée des Poupées" van Joseph Bor- j'en; Selectie uit de Japanse operette „The Geisha" van Sidney Jones. Pauze. Prins Eitel Friedrich, mars, van H. L. Blankenburg; Ouverture uit de Operette „Gri Gri", Paul Lincke, arr. S. P. van Leeuwen; Mosaïque uit de Opera „Stra- della", arr. M. J. Kessels; Wals Ver- schmahte Liebe, Paul Lincke; Fantaisie uit de Operette „Les cloches de Corne- ville" van R. Planquette; Schijmaster, mars van R. Sennema. BIOSCOPEN: Rembrandt: ,,'s Nachts langs de weg", 2de week, tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u., 18 j. Palace: „Om een vrouw te behagen", tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Luxor: „Het lot speelt met Mr. Den ning", tijden: 2, 7 en 9.15 uur, 14 jaar, Frans-Hals: „Vrouwen in angst", tijden: 2.30. 7 en 9.15 uur, 18 jaar. City: „Djenghis Klian, de veroveraar", tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Lido-Theater: „Iwo Jima", tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Spaarne: „De terugkeer van Zorro" en „Desperado's van Dodge City", tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Minerva: Flying Deuces, 8.15 uur. Cirkus Mikkenie: Dinsdag en Woensdag, 8 uur; Woensdagmiddag 2 uur matinée. Dinsdag 8 Juli St. Bavo: Orgelconcert door George Ro bert, 89 uur. Bloembollenbeurs Hillegom: Concert door Zuid-Hollandse Orkest-Vereniging, 8.30 uur. Woensdag 9 Juli St. Bavokerk: Kerkconcert door het jeugdkoor Inter-Nos, 260 jongens en meis jes zullen de bekende Michiel de Ruyter- cantate zingen. Muziektent bij Restaurant „Dreefzicht": Concert door harmonie „Euphonia" 8 uur. Naar wij vernemen heeft het provin ciaal bestuur van Noordholland met een aantal gemeenten contact opgenomen over de mogelijkheid de HO.V. een pro vinciaal orkest te doen zijn, waardoor een solidere finantlële basis mogelijk wordt. Binnenkort hopen Gedeputeerde Staten tot een voorlopige beslissing te kernen. Zondag werden op de Sintelbaan te Amsterdam de meisjes clubcompetitie- wedstryden gehouden. Er kwamen 150 meisjes aan de start. De GITA-meisjes boekten mooie successen. Bij de C-meisjes werd E. Koppen 3e in 9.2 op de 60 m. De uitslagen van de B-meisjes: hier won E. v. d. Goes het verspringen met een sprong van 4.79 m; R. Warmerdam 4.28 en E. Gieske 4.09 m. Hoogspringen: R. Peute 1.30 m. Op de 80 m werd E. Gieske 4e en L. Gieske 5e in resp. 11.3 en 11.4; ook E. v. d. Goes, R. Warmer dam en H. During maakten 11.4. Bij de A-meisjes maakte G. Takken over de 80 m een tijd van 10.8; G. Boerboom en C. van Rooden 10.9; P. v Egmond 11.5; N. Strijkenkamp 11.6. Het hoogspringen leverde een 2e en 5e plaats op; voor P. v. Egmond 1.30 en 1.20 voor N. Struijkenk. Verspr. G. Tak ken 4.42 m. Bij het discuswerpen werden de twee eerste plaatsen door Gita-meis- jes bezet met resp. 26.06 m en 22.48 m. Het slotnummer de 4 x 80 m estafette bracht 12 ploegen aan de start. Hier won Sagitta I in 41.5 sec., 2e werd GITA I 42.7, 3. Volewijckers 43.4; 4. GITA II en 5. GITA III in 44.8 sec. Wethouder Geluk houdt niet op Woensdag, maar op Donderdag om half elf spreekuur. Wij kwamen in het bezit van de cri- tieken der Belgische bladen over het in de vorige week door André Kaart's „Die Haerlemsche Musyckcamer" in het Rubenshuis van Antwerpen gegeven concert. Alhoewel De Gazet van Ant werpen er op wijst, dat het vanwege het amateurschap der leden onlogisch zou zijn te meten met een grote criti- sche maatstaf, prijst zij de toewijding der orkestleden voor 1 Te- en 18e-eeuwse muziek, het „geheel goed in de hand hebben van het orkest" door de dirigent, de keuze der nummers het werk van Cimarosa voor 2 fluiten en orkest wordt de „revelatie" van dit concert genoemd" de aandacht voor de schakeringen en de goede geest, die het ensemble inspi reerde! „La Metropols" prijst ook het werk van Cimarosa, bovendien het artistieke spel van de fluitisten Frans Vester en Henk de Graaf, waarvan de talrijke be zoekers, onder wie zich toonkunöigen van naam en vele buitenlandse touris- ten bevonden, een herhaling afdwongen. De jonge cellist Möhvinger verkrijgt een compliment voor zijn kloek en toch soepel spel in het Concertwerk van Porpora. De vocalisten, die in Bach's Cantate: Baüerncantate optraden: Mario Ingen Soet en Marcel Dierickx zwaait men uit bundig lof toe voor hun mooie stem men, sentiment, electisme en de uitbeel ding van hun „rollen". Het orkest met zijn „dynamische chef" behaalde een enthousiast succes. Luiste raars verklaarden, dat zij, tot nu toe weinig voelend voor dergelijke muziek, door deze uitvoering „verzoend zijn met de musique ancienne". Voorwaar een succesvolle buitenland se reis en een aansporing voor dirigent en orkestleden van het eenmaal betre den pad niet af te wijken. O. K. GEBOREN: C. H. van de Kerkhof- Beijersbergen van Henegouwen, z.; W. Th. Peperkoorn-Leuven, z.; G. W. van Leeuwen-Ten Wolde, z.; M, Langeveld- De Jong, z.; L. Timmerman-Van Wes terhoven, z.; R. H. Beekes-Van Horus- veld, z-; W. Hiemerda-Van Alphen, z-; F. M. Giliam-Zijlstra, z.; C. A, M. van Schie-Hetem, z.; G. M. Pot-Koene, z.; W. J. Haamans-Brouwers, z-; M. P. de Haan-Te Welscher, z.; W. E. Th. M. van Hooff-Schoonebeek, z-; C. M. Rooijers- Van den Boogaard, z.; M. A. Vlaar- Overtoom, z.; J- A. A. Hoes-Van Baa- ren, z.; H. E. üoemans-De Nobel, z.; C. F. Jansen-De Man, d.; E. J. van der Bijl-Spaan, d.; N. Anten-Comanne. d.; C. Houtwipper-Vernout, d.; F G. Jans sen Schmidt-Tielens. d.; A. C. Baars- Boer, d-: M. A. Vlaar-Overtoom. d-; G. Nuijen-Gravemaker, d.; H. Franke-Dik- keboom, d. ONDERTROUWD: S. van Tel en M. van Eijsden. OVERLEDEN: M. P. Cobelens-Berg- man, 44 j., V' Wickevoort Crommelin- straat; W. J. Mooij, '2 j-, Gasthuisvest; J. C. Boom-De Beurs, 50 j., Van Nes straat; W. Jongkind-Hofman, 88 j„ Kamperlaan; J. H. H. Trijssenaar, 79 j., Duvenvoordestraat. ER GEBEUREN ONGELUKKEN!! hoek GEN. BOTHASTR. 130 b. fl. Gen.Cronjéstr. Lees de advertentie van morgenavond. ANDRé KAART Nadat in de gemeenteraad de kwes tie rond de winkelier S. G„ die royaal met cadeautjes omging ten gevolge waarvan een aantal kinderen door de etalageruit werden gedrukt, enige tijd geleden was besproken, kreeg ook de Haarlemse kantonrechter haar te behan delen. De getuigenverklaringen bleken nogal te verschillen, zodat de zaak werd aangehouden. Competitie Koninklijke Nederlandse Zwembond Dames: tweede klasse: H.V.G.B. 1 D.W.T. 1 0—7, D.W.R. 1—Nereus 1 3—1. Derde klasse: D.W.R. 2Haarlem 2 6—1, Nereus 2—D.W.T. 3 0—3, H.D.Z. 2 D.W-T, 2 11, Blauwe Beugel 1 Haarlem 1 15. Heren: Hoofdklasse: Haarlem 1 Meeuwen 1 16. Reserve hoofdklasse: HP.C. 2G.Z.C. 2 1—5. Reserve eerste klasse: Merwede 2 H.V.G.B. 2 8—4, H.V.GB. 2—Haarlem 2 53, U.Z.S C. 2Haarlem 3 32, S-V.H. 2—Haarlem 2 3—10. Tweede klasse: H.Z.C. 1H.P.C. 1 0—5. Reserve tweede klasse: D.W.R. 2Ne reus 2 2—2, H.V.G.B. 3—H.P.C. 3 3—2. Competitie kring Haarlem Heren: eerste klasse: H-P.C. 4D.W. T. 3 1—0, H.S V. 1—D.W.R. 3 3—3. Tweede klasse: Haarlem 5D.W.T. 4 7—0, V.Z-V. 3HP.C. 5 3—2, H.V.G.B. 5—V.Z.V. 3 2—1. Afdeling Meisjes: H.V.G.B.D.W-R. 6—0. Afdeling Jongens: Haarlem aH.V. G.B. 0—7, Haarlem c—D.W.T. 0—4. I)e heer D. van Egmond glunderde gistermiddag van voldoening. Maar hoe moet dat vandaag wel zijn, nu de nieuwe bloembollenbeurs officieel wordt geopend? Wanneer deze regels zwart op wit verschijnen, heeft mr. L. Kesper, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, die opening reeds verricht en is er al geklonken op het welzijn van Hillegoms Beurs. Maar wij blijven nog even bij die glunderende Van Egmond van gisteren, toen hij met simpele woorden op een persconferentie zo het zijne vertelde van de beurs. Hij deed dat gemoedelijk „wij zijn maar doodgewone bollenjongens" en daarin deden de andere bestuurs leden van de Stichting Hillegomsc Bloembollenbeurs niet onder. Tien dagen geleden hebben wij u reeds in een uitvoerige reportage veel verteld van het nieuwe complex, dat op het oude Treslong in Hillegom is verrezen. En wij mogen ditmaal kort zijn met het weergeven van onze be vindingen. Was het bij ons eerste be zoek nog een volledige chaos, gisteren zat er bij de beurs een goede lijn in. In de restauratiezaal, in min of meer romantisch-Franse stijl opgetrokken, heeft de heer Van Egmond nog eens geboord in de historie van de beurs om aan te tonen, dat het koninklijke ge bouw geen overbodige luxe was, maar harde noodzaak, omdat het niet moge lijk meer bleek de beurs te houden vol gens zakelijke principes. Hij noemde de stichting van het moderne Treslong geen belang voor Hillegom alleen, maar voor geheel het vak. Architect Vogel uit Amsterdam zette uiteen, van welke gedachten hij was uitgegaan bij het ontwerpen der plan nen en voor de liefhebbers van cijfer- Gisteravond had op de R.K. Industrie- en Huishoudschool te Haarlem op intie me maar toch ook plechtige wijze het uitreiken van de diploma's plaats, aan die leerlingen, die drie jaar lang trouw de cursus van de Mater-Amabilisschool volgden. Deken Kuilman overhandigde persoonlijk de diploma's en sprak daar bij zeer waarderend over de resulta ten van deze volledige cursus. „Toen deze M.A.-School in Haarlem zou gaan beginnen," zo sprak de deken, was het voor ons allen nog maar een vraag wat eigenlijk ieders taak in de M.A.-School zou gaan worden. De leer krachten, in overleg bijeen met het toenmalige oprichtingscomité, waagden, zogezegd, een sprong in het duister! De lesstof was nog maar een experiment en van subsidie was nog geen sprake. Thans, na deze eerste jaren, blijkt ech ter dat deze „sprong in het duister" niet betreurd behoeft te worden, daar uit al les blijkt, dat de M.A.-school aan velen iets te bieden heeft." Bijzondere waardering sprak de de ken uit voor de meisjes die twee avon den per week iets van haar vrije tijd wisten te offeren, of liever wisten te be steden aan de voorbereiding van haar toekomstige taak. Hij feliciteerde de ouders, die van deze meisjes mogen verwachten dat zij goede huisvrouwen zullen worden omdat zij zullen weten te offeren; daarnaast feliciteerde hij ook de aanwezige verloofden met zulk een toekomstige echtgenote. Aan de meis jes gaf de deken een kerkboekje mee als speciale herinnering aan deze cur sus. Op geestige wijze wist pater Versteeg Zoals reeds eerder gemeld wordt op 1, 2 en 3 Augustus de traditionele gla- dioiententoonstelling in het Krelagehuis gehouden. Indien de temperatuur het wat kalmer aandoet, zullen de gladiolen van bijzondere kwaliteit zijn. De plannen voor het ontwerp zijn nu gereed en het ziet er naar uit. dat de inrichting van de expositie buitengewoon fraai zal zijn. Vrijwel alle deskundigen uit het buiten land, die verzocht zijn in de jury zit ting te nemen, hebben zich bereid ver klaard deze taak op zich te nemen. Naar wij verder vernemen, wordt er 'n in zending verwacht uit Transvaal en tevens kan gerekend worden op een inzending uit Finland. De laatste zal wel bestaan uit geforceerde gladiolen, die getrokken zijn uit bollen, die oorspronkelijk uit Nederland zijn geïmporteerd. Hoewel beide inzendingen niet omvangrijk zul len zijn, krijgen zij een speciaal plaatsje op de tentoonstelling. O.F.M. namens de voorzitter, de heer J. Beelen, die door bijzondere omstandig heden verhinderd was een korte schets te geven over het wel en wee van het ontstaan en de eerste groeiperiode van deze sohool. Hij beweerde zelf „met veel plezier de M.A.-cursus gevolgd te heb ben", hetgeen begrijpelijk met enige hi lariteit werd aanhoord. Hierna werd: het diploma overhandigd aan de dames: A. Bakker, R. Braam, M. Castenmiller, R. Diender, N. Granetia, L. Kloek, H. Raves, A. v. d. Reep, N. Roskam, W. Stolvoort en R: Wijnands. Na het officiële gedeelte van de avond bleven bestuur, docenten, leerlingen, ouders, familie en „vrienden" nog even gezellig bijeen. Onder het genot van thee, eigengebakken koek en heerlijk ijs wercren enkele aardige voordrach ten door de cursisten te berde gebracht. Bijzonder mag genoemd worden de zelf gemaakte tekst van L. Kloek en R. Diender. Door T. Senden en J. Over- meer werd zeer verdienstelijk voorge dragen. Een van de leerlingen van het tweede leerjaar nam in dichtvorm op geestige wijze afscheid van de school, omdat zij het einde van de cursus niet kan afwachten en eerstdaags in het hu welijk treedt. In zijn slotwoord dankte pater Ver steeg leder die iets tot de feestelijk heid van deze avond had bijgedragen. Aan alle aanwezigen werd als herin nering aan deze avond een boekje over handigd over Maria van Haarlem. Tot directrice van het Rusthuis „Huis te Bennebroek" is benoemd mejuffrouw J. Seel te Hillegom. Zij treedt 15 Juli in dienst, zodat aangenomen mag wor den dat per 1 Augustus het Rusthuis in exploitatie gaat. Advertentie Als eerste in Haarlem brengen wij de in alle tinten. Zeer snelle behandeling vanaf 5. Mislukkingen uitgesloten. SANTPOORTERPLEIN 1 Telefoon 19706 materiaal zij dit medegedeeld: het totale oppervlak bedraagt 2500 M2, de inhoud is 20500 M3 en in totaal is er gebruik gemaakt van 1520 M3 beton. Een vertegenwoordiger van de Zuid- Hollandse Bierbrouwerijen het restaurant is aan de maatschappij ver pacht gaf een verklaring van de grote opzet van het restaurant. In Hillegom moet er behoefte bestaan aan een groot restauratie-bedrijf, waar de buitenlanders, die in groten getale naar de Bollenstreek komen, ontvangen kun nen worden. Voor Hillegom zelf bestaat er geen zalenprobleem meer. Wel merkte deze spreker op, dat de grote beurszaal inderdaad is ingericht als beurszaal. Hij zeide dat met nadruk, omdat het in de bedoeling ligt daar ook concerten te geven. Er is echter geen rekening gehouden met de acoustiek voor dat doel. Voor 80 pet. heeft men wel zekerheid dat ook de concerten in deze zaal een goede beurt maken, maar dat is voor deze zaal niet primair. (Zo als bekend geeft het Zuid-Hollands Orkest vanavond voor genodigden een openingsconcert) Uitvoerig ingelicht door verschillende insiders hebben wij daarna het gebouw bezichtigd en onze indruk van een vorige maal werd bevestigd, namelijk dat de nieuwe beurs is ingericht naar de meest moderne eisen van onze tijd. Met de fraaie tuin aangelegd in Engelse stijl die het gebouw een waardig entrée geeft, vormt Treslong een koninklijk verblijf, dat alle eer geeft aan Hillegom, vanwaar de bollen- export zich uitstrekt over honderd en tien landen ter wereld. Zij tenslotte nog verteld, dat „Het Vakblad" voor deze gelegenheid met een zeer mooi extra-nummer is ver schenen, waarin alle prominente figuren, die maar iets met de nieuwe Beur* hebben te maken, hun visie geven op deze aanwinst voor het bollenvak. Vanmorgen is het programma ver schenen van de feestelijke herdenking van het feit, dat honderd jaar geleden de droogmaking van de Haarlemmer meer voltooid werd. Op het gemeente- Hik sportterrein van Hoofddorp zal op Woensdag 16 Juli des middags om twee uur een kort openingswoord worden uitgesproken door de voorzitter van het eeuwfeestcomité, de heer P. K. Kistemaker, Daarna staat ringsteken met tractoren, georganiseerd door de gezamenlijke plattelandsjongerenorgani saties en de bond van tractorhouders op het programma. Om drie uur spreekt de heer M. Ruppert, voorzitter van het Chr. Natio naal Vakverbond. Dan vinden atle tiekwedstrijden plaats en kwart voor vier is het woord aan de algemeen se cretaris van de stichting voor de Land bouw, ir. G- P. F. Royackers. Enige spe cialiteiten zullen de aanwezigen verma ken en daarna beginnen de estafette wedstrijden, waaraan wordt deelgeno men door alle gymnastiekverenigingen uit de Meer. Als men vervolgens onder anderen gekeken heeft naar parterre- acrobatiek, zullen de leden der lande lijke Rijverenigingen een jachtrit met eindloop, achter de jager-meester M- Immink, uitvoeren. Om half acht begint het avondpro gramma,, waarvan het muzikale gedeel te verzorgd wordt door Hoofddorp» Fanfaregezelschap „Excelsior" en Hoofddorps Mannenkoor „Zang en Vriendschap". Ruim 450 gymnasten zullen deelnemen aan een massaal sport-defilé met muzikale begeleiding van twee trommelkorpsen en „Excel sior". Nu het circus Mikkenie in het Heemsteedse Sportpark duizenden mengen ver maakt met velerlei kunsten en capriolen van de clowns, met allerhande dres- suurnummers van de dompteurs en hun vrouwelijke collega's, terwijl de tra peze-werkers als vliegende mensen in de nok van de aluminiumterjt bij het scherpe licht van de schijnwerpers hun werk doen, is het toch wel aardig en te gelijkertijd interessant te weten hoe de heer Frans Mikkenie gereild en gezeild heeft eer hij op die gedenkwaardige dag in Mei van het jaar 1948 te Rotterdam de volgende woorden kon zeggen: „Nederlanders, Rotterdammers, dit is thans uw circus. Als het u bevalt, wees er dan trots op, op uw, op ons, op het Natio naal Nederlands Circus Frans Mikkenie." Bij het lezer, van dit relaas, zult u in ieder geval tot de conclusie moeten ko men, dat het circusleven niet zonder romantiek is, en dat ook weer niet ieder een geschikt is voor dit werk en dit leven, dat niet altijd zonder gevaar is. cusdirecteur. Tevens was het een begin van een carrière, die steeds haar toppen van succes zou vinden in een hechte sa menwerking met Strassburger, Sara- sanni, Bouglione en van 1939 tot 1947 wederom met Strassburger, totdat ten slotte in 1947 „circus Mikkenie" het levenslicht aanschouwde. De première ging in Rotterdam, waar hij bovenver melde gedenkwaardige woorden sprak en het bleek wel, dat hij deze niet tot dovemansoren had gezegd, want ge durende drie weken was de grote tent vol of zoals men ook wel eens zegt: afgeladen. Nieuwe plannen stonden op stapel De blikken werden naar het buitenland gericht en aan de einder kwamen België en Luxemburg in zicht. In Luik werd het circus boven de doopvont gehou den: met bakken tegelijk regende het water uit de hemel. Daarna vierde Mechelen triomf, want in heel het vrien delijke stadje tussen Antwerpen en Brussel was geen enkel plein te vinden, waarop de grote tent kon geplaatst worden. Ten einde raad heeft men de dienstregeling van een tram stopgezet, de bovenleiding afgebroken en tevens nog eventjes een standbeeld verplaatst. Dat doen ze in België met een begerens waardig gemak, dat voor ons nuchtere Hollanders vaak een doorn in het oog is. In 1949 werd de grens nabij Maas tricht weer overschreden en een bin nenlands tournee had een aanvang ge nomen. Eerst was Maastricht aan (".e beurt. Met geweldig veel tam-tam heb ben de Limburgers de Limburger Frans Maastrichtenaar van geboorte, werd Frans Mikkenie in 1934 aangezocht een programma samen te stellen voor het Circusgebouw te Scheveningen. Nu is het met een dergelijk programma zo, dat er steeds nieuwe punten op moeten prijken, want anders wil het publiek niet komen, immers de attracties moe ten van de zuilen en de bruggen schit teren. Begrijpelijk is het dus, dat het voor hem geen gemakkelijke opgave was. Doch een pond geluk deed ook hier meer dan een kilo wijsheid. Het toeval wilde, dat hij eens kennis had gemaakt met een zekere mijnheer Bla- caman uit het huidige Pakistan. Deze Blacaman was een wonderlijke figuur, waarvoor vele circusartisten een heime lijk respect hadden, want hij presteerde het om met 36 leeuwen, 8 krokodillen en 20 slangen te werken. Bovendien be zat hij een mysterieus overwicht op de dieren, zodat bij voorbaat alle omgang met zijn fauna een volkomen succes werd. Veel gras liet hij er niet over groeien en op een goede dag trok hij naar Pa rijs, waar hij op een buiten vlak bij de Lichtstad monsieur Blacaman aantrof, liggende op een divan, temidden van zijn lievelingsdieren, zoals deze zijn beestjes pleegde te noemen. Na lang delibereren, ging Blacaman tot een en gagement over. Dit was eigenlijk het eerste grote „werk" van de huidige cir- Mikkenie ontvangen; tijdens deze voor stelling werd hij door de burgemeester van de stad van Sint Servaas en door de Commissaris van de Koningin ge huldigd. Van hieruit slingerde het circus zich naar Zuid- en West-Nederland en over al waar het kwam trof men enthousiaste mensen. Den Haag maakte wel een spe ciale indruk op Frans Mikkenie, want op de dag van de première kwam veld maarschalk Montgomery op bezoek. Nog vers van het grote succes in eigen land trok men daarna door Bel gië naar Spanje, waar Barcelona en Valencia, de vurige Spaanse steden, werden aangedaan. Barcelona liet zich van een „goede zijde" zien. Op een Zondag na de eerste voorstelling trok ken vierduizend mensen op naar het circus en duwden vanwege de ont zettende drukte de hekken rondom het circus volkomen tegen de vlakte- Veel ongelukken konden niet uitblij ven en twintig Spanjolen moesten het die dag dan ook zonder cicus doen, want een bed in het ziekenhuis was een betere en rustiger plaats. De vol gende Zondag heeft Frans Mikkenie de Macks in rijen laten opstellen, zo dat het vurige temperament van de Spanjaarden bij voorbaat zou dood lopen op deze 12% tonners. Steeds zuidelijker trok het circus en half Juni 1950 werd in de Eeuwige Stad de première gegeven. De gloeiend hete Romeinse zon brandde onbarmhartig op het kampement. In Rome werd Frans Mikkenie onderscheiden tot Comman deur in de orde van St. George van Antiochië, voor het meewerken aan het tot stand komen van vijf Italiaanse films en voor de uitwisseling van Nederlandse en Italiaanse artisten. Florence, Pisa, Livorno waren plaatsen, die na het war me succes in de stad van Sint Petrus op het programma voorkwamen. Livor no bracht wel enige verkoeling, want een extra hemelstunt zorgde voor een overstroming, zodat in een fractie van tijd de tent vol met water liep tot een hoogte van ongeveer zestig centimeter. Eind 1950 kwam het circus naar Haar lem, waar het moest worden verbouwd voor een tournee door België en Luxem burg, waar in totaal ongeveer 25 plaat sen werden bezocht. Thans geeft het voorstellingen op eigen bodem en is wellicht het eerste Nederlandse circus geweest, dat voor de T. V. heeft mogen optreden. Om half tien zorgen de landelijke rij verenigingen voor een prachtige show door caroussel te rijden op het bijzon der verlichte terrein. Om 9.50 uur houdt mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek, dijkgraaf van de Haarlemmermeerpol der, een toespraak van tien minuten, waarna het openluchtspel „Een eeuw Haarlemmermeerleven" zal worden op gevoerd. Schrijver is de heer Kiste maker, de regie is in handen van de heer J- Keisers. Er zijn vierhonderd medewerkenden gerecruteerd uit de plaatselijke afdelingen van de werkne mersorganisaties in de landbouw, de bond van plattelandsvrouwen, de plat telandsjongerenorganisaties, de rijver- "nigingen, het Christelijk mannenkoor „Kunst na oefening" en het fanf»re~ corps Excelsior". De dag wordt om half twaalf beslo ten met een schitterend vuurwerk. Het R. H. gemengd koor ,.St. Caecilia". directeur G. C. M. de Barbanson. heeft Zondag j.l. op het concours te Amster dam dat uitging van de R. K. Zangers- bond een eerste prijs behaald in de eerste afdeling. Dinsdag. 8 uur repetitie Kath. Ge mengd Koor. 8 uur repetitie R.K. Har monie „St. Michaël". Woensdag. 7.30 uur. Clubavond Dam club St. Bavo. Inlevering kwartaal- staten voor werknemers in de bouw- bedjrijven; van 7-8.30 n.m. voor geor- ganiseerden, van 8.30-9 uur voor onge organiseerden. Dit alles doet Toiletine. Zet deze fles in het waterreservoir. Iedere keer dat U doortrekt, spoelen auto matisch enkele druppels Toiletine uit de fles mee en reinigen grondig de W.C.-pot Geen verder onderhoud! Toiletine tevens luchtververser. Prijs per Hes, voor 1000 spoelingen I; 2,25 (4 spoelingen voor minder dan 1 cl). Fabrikant* i Pharmavar HaaHam Toiletine is overal verkrijgbaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2