Schoonhoven stelt zijn edel smeedkunst ten toon Slavische koren bejubelen Kardinaal Tisserant BRYLCREEM K.O.V. beraadslaagt over toekomst van U.L.O. Wie was de dader? Het Edelambachthuis, centrum van schoonheid, geopend Leemten in onderzoek naar dood van Schallenberg Bittere geloofsvervolging in de landen achter IJzeren Gordijn Mgr. ALFRINK dient Vormsel toe op Martelveld te Dokkum LOF YAN ZUID-HOLLANDSE POLDER Feestavond in Den Haag bij jubileum van Apostolaat der Hereniging Geen concrete aanwijsingen voor moord Verlaging van leerlingenschaal gewenst kilometers Hoogtepunt van 21ste nationale bedevaart Paard op hol geslagen BETER! DINSDAG 8 JULI 1952 PAGINA 3 Problemen rond de verzilting Politiek in Amerika „Waardige Hogepriester, nog vele jaren" Boerderij door bliksem getroffen Plak niet Uw haar... Uw haar! Smokkelaar aangeschoten Kardinaal Tisserant in radiotoespraak RIJWIEL MOTOR Oorspronkelijk detective-verhaal door F. J. V Prins BernKard ook naar Bogota? Maria Goretti Gedenkplaat voor Deense redders Het protestcomité van AYRO-luisteraars Meisje gedood, ander ernstig gewond Wens van de P.N.I. Zeer spoedig stappen inzake W.-Nw.-Guinea (Van een onzer verslaggevers) In het historische zilvercentrum van Nederland, het oude pittoreske stadje Schoonhoven, waar niet minder dan vijftig zilversmeden werken (mqt ruim vijf honderd man personeel), is dezer dagen't Edelambachthuis geopend. Dit was een gebeurtenis voor het stadje aan de Lek, dat ten zeerste bleek mee te leven. Dui zenden hadden zich opgesteld langs de Haven, een smal grachtje dwars door de plaats, dat wordt overhuifd door een Waag van een ongekende, boeiende architec tuur en dat langs het fraaie monumentale stadhuis loopt. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, opende het Edelambachthuis, maar het leek of de Koningin zelf het deed. Van alle huizen wapperde de vlag, kin deren waren in het oranje gestoken, het Wilhelmus werd gespeeld, een welkomst lied gezongen. Op gemoedelijke wijze op straat heeft het gehele gebeuren zich afgespeeld, ten aanschouwen van de Schoonhovenaren. De woorden ter ver welkoming vielen wel wat plechtig uit, maar commissaris Kesper had de juiste sfeer goed aangevoeld en hield met veel bonhomie een toespraakje. Ik kom graag in Schoonhoven, zei hij, maar niet daarom zo veel. Dat zou niet fair zijn tegenover de andere gemeenten. Maar ik kom hier betrekkelijk veel, om dat er steeds iets is, dat m'n aandacht vraagt. Omdat hier hard gewerkt wordt, omdat er een voortvarend gemeentebe stuur is en omdat er even voortvarende handelaren zijn. Dat was aardig gezegd, burgemees ter Aten keek zichtbaar vergenoegd. Daarna werd de tentoonstelling be zichtigd, het ene fraaie staal van edelsmeedkunst na het andere. Het ambacht, zoals dat door honderden Schoonhovenaren dagelijks wordt beoefend, heeft hier zijn ware glorie tentoongesteld, zijn hoogste troeven uitgespeeld. Een van de fraaiste werkstukken is een zilveren schaal van ongeveer een halve meter mid dellijn, met drie grote pompblade- ren, waarop een levensgrote kikker. Het is uit één stuk vervaardigd door een 75-jarige handwerksman, met liefde voor zijn ambacht, die hier driehonderd uur aan gewerkt heeft. Men ziet de complete dramatische scène van de offerande tussen Abra ham en Isaac in drijfwerk uitge beeld. Er zijn prachtige gebruiks voorwerpen als een sierlijke koffie pot en een brandewijnkom en voor jachtvrienden de fuut, wulp, fazant en duif, alle door de meest bekwame handen uit zilver gedreven. Zilveren molens, complete cassettes en tal van sieraden voltooien het geheel. De Schoonhovense glasfabriek heeft broos glaswerk zowel als massieve pul len ingezonden en de plateelfabriek is met haar fraaiste producten niet achter gebleven. Schoonhoven kent een Rijks vakschool voor goud- en zilversmeden en wat de leerlingen hebben ingezonden, kan gekenschetst worden met enige woorden: een schone belofte. Een oude „trekbank" is liet middel punt van de edelsmidswerkplaats, die in het Edelambachthuis een plaats heeft gevonden en waar de gehele zomer door gedemonstreerd wordt. De gedachte aan de patroon van de edelsmeden is leven dig door het oude vaandel uit 1632. Een Vijftal mannen is in deze werkplaats bezig met het drijfwerk, het graveren en het filigrainwerk. Men krijgt er een goed overzicht van dit edele handwerk, met zoveel animo en vakbekwaamheid Uitgeoefend. Schoonhoven ligt in de Krimpener- Waard en bij onze tocht door deze polder met zijn vele fraaie boerenhuizen, Waarvan er verscheidene zeer deskundig gerestaureerd zijn, en zijn verrassend prachtig natuurschoon, vooral langs de oude rivierarm de Vlist, waar het af wisselende polderlandschap op zijn mooist is, zijn wij beland in Krimpen aan de IJssel, waar een belangrijk pro bleem om een oplossing schreeuwt. Het gaat hier om een vaste oeverver binding, die de groeiende industrieplaats dringend nodig heeft. Met deze verbin ding is ten nauwste verweven het rustieke stadhuis te Haastrecht, te- Senover het café „Huis den hoek". I® Chicago davert op het ogenblik de «rond van de strijd om de aanwijzing an de republikeinse candidaat voor het es.dentschap. En daarna komt ook nog diri njd om de aanwijzing van de can- j.ïjaat der democraten. Waarom het hele ïno 20 fel met zulke gebeurtenissen erneeft'. wordt ons, kalmere Nederlan- 1 duidelijker als men het politieke Jn Amerika beter kent. Daarom is p .,.,ar, kel „Politiek in Amerika" in de Van 5 ke j Illustratie van deze week, We i kan van een bijzondere mede erker, wel zeer actueel. Er is een bij- 0VGr de ommegang met het beeld fotn> ssche Zoete Lieve Vrouwe bij Win Van Martin Coppens. Een beschou- gróna °ver de bedreiging van tuinders hen a en tuinderskassen van Loosdui- bcht de uitSroei van Den Haag be- een probleem, waarvoor naar het een Seen oplossing bestaat. Verder Paterbdrage over de Italiaanse Capucijn VerbLtÜ0* die ogenschijnlijk de stigmata kaan V -Van de stafchef der Ameri- detihen luchtmacht, generaal Hoyt Van- »evt,n w°rdt een karakteristiek ge- st°eig en. er is een geestige fantasie-in- ihoezeni -veen der ParÜse parken. Aal- ielijkp an lersel schrijft over gees- draagt ëezondheid en Jan Cottaar °lymnkr,?n Eerste artikel bij over de van ee he Spelen. Voorts het begin v®rhaal wUw vervolgverhaal, het korte Vaste rubri ]fCtUee* ■^■•I-journaal en de vraagstuk van de verzilting, die, omdat de Hollandse IJssel een open verbinding heeft met de Nieuwe Waterweg en dus met de zee, hand over hand toeneemt en een gevaar gaat vormen voor de gewas sen. Door het aanleggen van een dam in de Hollandse IJssel beoosten Krimpen aan de IJssel, die de gewenste vaste oeververbinding zou zijn, zou de verzil ting worden tegengegaan. Maar tegelijk loopt men de kans, dat het zoute kwel water van Rijnland, dat niet voldoende kan afstromen in de dan afgedamde IJs sel, een uitweg zoekt naar de Krimpe- nerwaard, waardoor het probleem niet opgelost zou zijn. Ingenieurs van Water staat zoeken nu een oplossing in het graven van een kanaal van de Lek naar de IJssel, dat, het zoete Lekwater in de polder zou brengen. Een interessant object, waarvan men de mogelijke risico's liever tien keer te veel dan één keer te weinig bestudeert, voor men een beslissing neemt. De uit voering van deze plannen zal dus wel even op zich laten wachten. Tenslotte een bijzonderheid van de Krimpenerwaard, meer als curiosi teit. Er zijn ter wereld velerlei soor ten wegconstructies, maar hebt ge ooit gereden op een weg als Hol landse steden gebouwd op palen? Dit mag wel uniek genoemd worden. De Krimpenerwaard bezit zo'n weg, van Lekkerkerk in de richting Berg ambacht. Daar de bodem zeer slap is, heeft men eerst houten palen moeten heien voor de weg aangelegd kon worden. Zeven kilometer zijn klaar, aan de resterende acht wordt binnenkort begonnen. Duizenden pa len van 12 tot 16 meter lang zijn de grond ingeslagen. Per kilometer weg is 50.000 meter houten paal ver werkt. De kosten bedragen ongeveer drie ton per kilometer. In de oor log, toen er aan hout een schreeu wend gebrek was, heeft men over enkele honderden meters tot een grote diepte beton gestort, maar dit was nóg duurder en bovendien is dit niet zo afdoende, want dit gedeelte van de weg begint te verzakken. Ge zult deze hoek van Zuid-Holland, waar de bekende Goudse kazen in grote hoeveelheden op zelfkazende boerderijen vervaardigd worden, wel niet bezoeken om op deze weg te rijden. Daarin hebt ge schoon gelijk. Maar ga er, als 't kan, mtL uw vrienden uit het buitenland heen om het oude Schoonhoven, de prachtige echt-Hollandse vergezichten, de grote boerenhoeven, de onvolprezen Vlist en het verdroomde, rustieke Haas trecht. En vergeet Gouda niet. Een van de fraaie gerestaureerde boerderijen, waarin nog kaas ge maakt wordt, zoals er verscheidene in de Krimpenerwaard zijn. (Van onze Haagse redacteur) Tweemaal is gisteren in Den Haag Eugène Kardinaal Tisserant begroet met een liturgisch welkom. Dostojno jestj" „Waarlijk het is passend, dat wij de Moeder van God zalig prijzen" zong men in de namiddag in het Oosterse kerkje aan de Raamweg en daarop volgde de rechtstreekse begroe ting in het Grieks van Z. Em„ „Ton Despotin": „Gij machtige heer en waar dige Hogepriester, nog vele jaren, nog vele jaren, nog vele jaren!" Hierop vond een korte gebedsoefening plaats, speciaal om Gods zegen over het werk van de Kardinaal, secretaris van de Oosterse Congregatie te Rome, af te smeken. Z. Em. Eugène Kardinaal Tisserant heeft van harte dank gezegd voor dit gebed te zijner intentie. Twee kinderen heb ben de Prins der Kerk bloemen aange boden. Het was een intiem, feestelijk- religieus samenzijn. 's Avonds hoorde men het „Dostojno jestj" en „Ton Despotin" andermaal in de aula van het Aloysius-college ter opening van de feestavond, welke de Kardinaal werd aangeboden ter gele genheid van het zilveren jubileum van het Apostolaat der Hereniging. Zelden is er zoveel purper op het Jezuïeten college verenigd geweest: mgr. Paolo Giobbe, de Pauselijke Internuntius, mgr. Pari, zijn secretaris, mgr. Perridon uit Parijs, mgr. Bucko, de Oekraïnische bisschop uit Rome, mgr. v. d. Maele uit Brussel, mgr. dr. J. Bruning, minu- tant-archivaris van de H. Congregatie der Oosterse Kerk, mgr. Adone Terza- riol, prelaat-ceremoniarius, mgr. Jos. Maloud uit Syrië en mgr. Jan Olav Smit uit Rome. Aan deze kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, waarbij verder nog genoemd moeten worden de provinciaal der Capucjjnen, pater Cle- mentinus O.F.M. Cap. en de overste van het Oosterse werk der Capucijnen in Nederland, pater H. E. P. Cyrillus, werd een feestavond voortgezet, welke tevens in niet geringe mate attractief bleek te zijn voor de aanwezige Russen. Koren uit de drie grote steden zon gen op deze avond Slavische gezangen- Vooral het Rotterdamse koor, nog wat voorzichtig zingend, maar uitstekend ge schoold, en het Haagse, zich meer ont plooiend, doch met nog enig tekort in de zware mannenstemmen, wisten sterk vat op de zaal te krijgen. Waar de West-Europeanen al onder de indruk komen van die wondermooie religieuze zang, moet het voor de Russische toe hoorders, bepaald ontroerend zijn ge weest hier in Nederland deze vertrouw- Te Oudega (gemeente Smallinger- land) is Maandagavond de boerderij van R. de Boer tijdens een hevig on weer door de bliksem getroffen. De vrouw, die met twee kinderen thuis was, kon zich nog in veiligheid bren gen, maar reeds spoedig daarna ging de boerderij in vlammen op. de uitingen van eigen cultuur te be luisteren. Toen de drie koren gezamen lijk onder leiding van de heer J. v. d. Heijden besloten met een indrukwek kende Cherubijnenzang, was het ap plaus overweldigend. Na de pauze ging men op een lichter genre over; profane Russische zang en dans. Het werd niet allemaal even vlek keloos gepresenteerd, maar het leefde, het werd met grote toewijding voorge dragen en, de mogelijkheden in aan merking genomen, werden er wonde ren verricht. Eugène Kardinaal Tisse rant bedankte de verschillende mede werkers persoonlijk voor hun optreden en de zaal toonde zich zeer dankbaar. Dit feestelijk samenzijn met de Prins der Kerk als hoge gast was voor de priesters en leken, die zich wijden aan de uiterst zware taak van de zielzorg onder de afgescheiden Oosterse christe nen, een heel menselijk rustpunt, waar men moed krijgt om verder te gaan. Advertentie In Uw werkkring, bij zakenbezoek, in restaurant of schouwburg - overal wordt U naar Uw uiterlijk beoor deeld. Een onberispelijk voorkomen begint met het haar. Daarom: Brylcreem Uw haarBrylcreem brengt het haar „in de plooi" zonder te plakken. Het bevat niets dat het haar geweld aandoet, maar het maakt op natuurlijke wijze Uw haar soepel en gezond, glanzend doch niet vet. Brylcreem Products Ltd, Stanmore, England Imp. Jacq. Mot Jr, Amsterdam De vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer, die het dossier, betrekking hebbende op het onderzoek naar het overlijden van Schallenberg ter vertrouwelijke kennis neming heeft ontvangen, deelt in haar verslag mede, dat het aanvankelijke opsporingsonderzoek van de gemeente politie niet gebleven is beneden het geen men daarvan redelijkerwijze mocht verwachten. Men moet hierbij bedenken, dat er bij het vinden van het lijk geen aanwijzingen voor moord aanwezig waren. Toen echter na korte tijd in bepaalde kringen het gevoelen naar voren gebracht werd, dat levens beroving door anderen niet uitgesloten geacht moest worden, en toen daarvoor bepaalde redenen werden aangevoerd, heeft het onderzoek geleden onder ge brek aan coördinatie. Het dossier maakt dientengevolge een verwarde indruk. Geen van de verschillende onderzoe kingen heeft echter geleid tot het ver krijgen van concrete aanwijzingen voor moord. Vat men het onderzoek als één ge heel op, dan kan de commissie niet na laten als haar indruk uit te spreken, dat het leemten vertoont en dat het haar dus niet geheel bevredigt. Niette min acht zij het, nu inmiddels bijna drie jaren sedert het overlijden zijn verstreken, nutteloos het onderzoek te heropenen. Waren er concrete aanwij zingen in de een of andere richting verkregen, dan zou men deze sporen ongetwijfeld alsnog moeten volgen. Dit is echter niet het geval. De commissie meent voorts, dat het opsporingsonderzoek in zaken van grote omvang en ingewikkeld heid te wensen overlaat. Zij is van oordeel, dat de procureurs-generaal ieder zouden dienen te beschikken over tenminste één opsporingsamb tenaar in de rang van commissaris van politie en van de met die rang overeenkomende ontwikkeling, op leiding en ervaring. Zulk een amb tenaar zou in moeilijke zaken én tegenover de verdachten én tegen over de getuigen én tegenover an dere politie-ambtenaren een over wicht bezitten, dat de rijksrecher- Bij het Duitse plaatsje Pannesheide, dat ligt vastgebouwd aan Kerkrade Bleijerheide, heeft de Duitse douane een uit Nederland komende smokkelaar aan geschoten. Hij werd geraakt in zijn lin- kerhiel. Desondanks wist hij te ontko men. Zijn identiteit kwam echter aan het licht, toen hij zich later onder dok tersbehandeling stelde en in een zieken huis moest worden opgenomen. Hij bleek een 17-jarige bankwerker uit de tussen Aken en Kerkrade gelegen Duitse plaats Kohlscheid te zijn. cheurs, op wie men thans een be roep moet doen, dikwijls missen. In het bijzonder zou het wenselijk zijn over zulk een ambtenaar te kun nen beschikken, indien de gemeente politie in een bepaald onderzoek geen of weinig resultaat bereikt. Men be hoort zulk een onderzoek dan te doen overnemen indien men niet dadelijk tot het vorderen van een gerechtelijk vooronderzoek wil overgaan door iemand, die in ervaring en rang liefst boven de tot dusverre bij een zaak be trokken ambtenaar oer gemeentepolitie staat. Z.Eir. Eugène kardinaal Tisserant heeft hedenmiddag voor de K. R. O.- microfoon een toespraak gehouden, waarin hij er o.m. op wees, dat in 1927, het jaar van de stichting van het Aposto laat der Hereniging, de noden van de Oosterse Kerk reeds aanzienlijk waren. Ze zijn op ontstellende wijze aange groeid gedurende de laatste 25 jaar. In de immerce gebieden van Rusland, Po len, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Albanië, waar de katholieken die be horen tot de Oosterse ritussen talrijk zijn, woedt een bittere vervolging, zon der twijfel de zwaarste, die de kerk ooit gekend heeft in haar geschiedenis. Bisschoppen, priesters en gelovigen lijden daar lichamelijk en geestelijk, vooral geestelijk, omdat zij zien, dat hun vervolgers alles in het werk stellen de christelijke en katholieke geest te ver nietigen. In mijn hoedanigheid van se cretaris van de Heilige Congregatie voor de Oosterse kerk zou ik mij kunnen noemen: „de kardinaal van de vervolg den". Maar ik kan u verzekeren, dat het grootste gedeelte van de katholieken achter het IJzeren Gordijn blijkt te le ven zonder vrees en zonder blaam: als ware geloofsbelijders treden ze gevan genis en ballingschap tegemoet, vrijwil lig aanvaarden zij armoede, lijden van velerlei soort en zelfs óe dood in een standvastige eenheid met de Stoel van Petrus. De Kardinaal sprak dan een woord van erkentelijkheid jegens de leiding van de Nederlandse Katholieke Radio Omroep. Door de uitzending van Ooster se liturgieën, zo dikwijls gecelebreerd in de parochiekerken in Nederland, ver spreidt de KRO de kennis van de Oos terse liturgieën onder de katholieken van dit land en maakt het bovendien mogelijk voor de vluchtelingen uit de (Van onze onderwijs-medewerker) De U.L O.-sectie van het Kath. On- derwijzersverbond heeft aan het be stuur van dit verbond een tweetal kwesties voorgelegd, die voor het voortbestaan en het goed functionneren van het U-L.O. van grote betekenis zijn. Op de jongste vergadering van het K.O.V- zijn beide behandeld. De eerste betreft de leerlingenschaal. De U.L.O.-sectie acht klassen met zelfs 30 leerlingen te groot en wenst verla ging van de tegenwoordige 30-schaal tot de z-g. 25-schaal. Na uitvoerige bespre kingen heeft het Verbondsbestuur zich op paedagogische gronden in grote meerderheid voor de gewenste verla ging verklaard. De tweede regardeert het probleem in hoeverre het voortbestaan van het UL.O. verzekerd is na het bekend worden van het wetsontwerp tot re geling van het Algemeen Middelbaar Onderwijs- In dit ontwerp concipieert de minister een nieuw type middel bare school, waarmee voorlopig slechts enkele proeven zouden wor den genomen. Enkele U.L.O.-scholen zouden omgezet kunnen worden in scholen van de nieuwe makelij. On danks verzekeringen van het tegen deel is de vrees gewettigd, dat het nieuwe type de U.L.O.-school öf zal verdringen, off zal denatureren- Dit zou een ramp zijn, ook omdat de thans voor het U.L.O. bestaande fi nanciële gelijkstelling zeker gevaar zou lopen. Wel kan de U-L.O.-sectie zich ver- Advertentie 20 lopen, maar ik had al zoveel vreemde Hoe bedoelt u, juffrouw Marsh? dingen van hem gehoord, dat ik er maar Wilt u daarmee zeggen, dat u hem ook n'et verder bij stilstond, later nog gezien hebt? Toen hij terug- V dacht dus, dat het mr. Lonsdale kwam zeker? was? Zag hij er net zo uit? De oude dame schudde het hoofd. Ja. mijnheer. Alleen leek hij me Neen, ik heb hem niet zien terug- langer. Maar hij liep toch ook voorover- komen, zei ze. Maar dat bedoelde ik gebogen, net als mr. Lonsdale. Ik vond aio niet. Ach, het is eigenlijk een vreemde J16*- evenwel vreemd, dat hij nu zo vlug raam kwam geschiedenis. Ziet u eens, mijnheer, ik kon lopen. Met dat al kon ik niet zo ga gewoonlijk nogal laat naar bed, om- veel van hem zien, want het ging te snel, dat ik graag wat zit te lezen. Het wordt en ,was tamelijk donker, dan dikwijls elf uur, vóór ik in mijn bed Juist. En hebt u toen later nog wat lig. Maar gisteravond had ik niet veel opgemerkt? Of gehoord misschien? lust; ik weet zelf niet waarom. Ik be- Horen doe ik zo heel goed niet sloot nog even op te blijven, en deed ™eer, inspecteur, zei miss Marsh glim- de gordijnen open, en schoof het raam 'achend. Het is, dat u een duidelijke wat op, om nog een poosje van de heer. Eiem hebt, en dat ik naar uw lippen kijk. lijke buitenlucht te genieten. anders zou ik u niet zo goed verstaan. Hoe laat was het toen, denkt u? Maar wat uw vraag betreft: ik was niet vroeg mr. Stanley. helemaal gerustgesteld, en daarom keek Nu, dat zal zo iets als goed negen ik n.a een P°osje eens uit het raam, in uur geweest zijn, zou ik zeggen. ^e richting van de tuinkamer. Toen zag Stanley knikte, en maakte ijverig aan- 'k> "lat de tuindeuren op een kier ston- tekeningen. den, en begreep ik, dat mr. Lonsdal» Gaat u verder, miss Marsh. door die deur naar binnen was gegaan. Nu,, mijnheer, ging de oude dame Lop' voort, ik zal misschien een poosje zo 1 aan denk, niet, te' gezeten hebben, en ik denk, dat ik een w ®en T ie, v!i beetje aan het dommelen ben gegaan, dL ™r: Lonsdale achteraf mis- toen er eensklans iemand in volle vaart Schlcn toch met geweest, voegde zij er angstig aan toe. VIL Mr. Fielding heeft een onderhoud Nu, wat zeg je me daarvan? zei mr. Stanley, toen hij weer met Fielding al leen was. Als ik het goed zie, hebben we twee prachtige kansen gemist, om wat nader met de moordenaar kennis te maken. Je zult toch wel met me eens zijn, dat de vreemdeling, waarover Li- sette sprak, en de man, die in volle vaart langs het raam van miss Marsh liep, vermoedelijk een en dezelfde per soon waren? Dat is mijn idee ook, zei mr. Fielding. Ik geloof tenminste niet, dat mr. Lons dale als hij het was, die langs dat zijn deur open zou gela ten hebben, als hij toen naar bed ging. Naar mijn mening is Lonsdale pas veel later thuisgekomen. Hij is natuur lijk weggelokt, door een briefje of zo; of hij heeft een afspraak gemaakt, toen hy gistermorgen uitging. En al die tijd, vóórdat mr. Lonsdale gisteravond wég- ging, heeft die kerel op de loer gelegen, om zijn slag te slaan met die spagnolet. Jaja, zei mr. Fielding. Maar hoe stel len we ons de zaak dan verder voor? Is de man weer verdwenen, langs de zelfde weg, als hij gekomen is, om later op de avond terug te komen, of heeft hij zich in de kamer verborgen? Het eerste lijkt mij waarschijnlijker, meende Stanley. Er is niet veei in die kamer, waarachter men zich verbergen kan. En dat was ook veel te riskant. De moord is gepleegd door middel van een injectiespuit, en ook helemaal zó in el kaar gezet dat het op zelfmoord moest lijken. Als de man ontdekt was zou hij of de vlucht genomen hebben, of het zou een vechtpartij geworden zijn, mis langs het raam kwam lopen. ut.™ Waar kwam die persoon vandaan? „rirTTJj® A T wlf" A Stanley Uit welke richting? Van de voorkant of niemand meer van de achterkant van het huis? terugkomen. Van de achterkant. Ik schrok er werkelijk van, omdat het zo vlug ging, een toon van spijt. ïk vond het niet schijnbare zelfmoord denk ik. Maar toen bedacht ik opeens, meer de moeite waard, er nog verder dat het mr. Lonsdale wel zou wezen, aan te denken, en ben naar bed gegaan, want ik had van mrs. Brooks eerder op Mr. Stanley gaf zich alle moeite, de de avond gehoord, dat hij beneden was oude dame te overtuigen, dat zij zich komen wonen. Ik begreep wel niet„ behoorlijk van haar taak gekweten had, waarom hij dan om het huis heen moest en ietwat zielig verliet zij het vertrek. schien ook met dodelijke afloop. Maar Neen, mijnheer, zei miss Marsh op dan zou het vooropgezette doel een schijnbare zelfmoord in beide geval len verijdeld zijn. Bovendien, als de man ontdekt was, zat daar nog het risi co in, dat hij herkend werd. (Wordt vervolgd). enigen met een A.M.S. van bescheide ner doelstelling voor die leerlingen, die behoefte hebben aan meer ontwikke ling na de lagere school, zonder noch tans naar een wetenschappelijke vor ming te streven, m.a.w. men streeft naar een gemoderniseerde Mulo-school, natuurlijk op de basis der financiële gelijkstelling. Een beslissing is voorlopig niet geno men. Het vraagstuk is ter fine van prae-advies naar het Paedagogisch Centrum van het K.O.V. gezonden. Oosterse landen,, deze plechtigheden te volgen. Na gewezen te hebben op de vele instellingen ten gunste van de Oos terlingen in ons land, zei spr., dat dit feest van de hereniging niet mag worden beschouwd als de verwezenlijking van het doel van het apostolaat. Integen deel. het moet voor allen een reden zijn de ijver voor de Oosterse kerk te ver dubbelen. Naar Reuter meldt heeft de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiger te Bogota verklaard, dat Prins Bem- hard een uitnodiging van de Columbi- aanse regering, om een bezoek aan het land te brenken, heeft aanvaard. Hij zou dit doen na de opening van de tentoon stelling van Nederlandse producten in Mexico. Het bezoek zou mogelijk tussen 8 en 12 November worden gebracht. Het A.N.P. kon Maandagavond geen officiële bevestiging van bovenstaand be richt verkrijgen. Het mag echter niet uitgesloten worden geacht, dat de Prins na zijn verblijf in Mexico een of meer Zuidamerikaanse staten zal bezoeken- Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zal een bezoek aan Bogota op het pro gram staan. 25 Juni van het Heilig Jaar 1950, heeft Z.H. Paus Pius XII het Italiaanse meisje Maria Goretti op het St. Pieters plein in Rome plechtig heilig verklaard. Sindsdien hebben duizenden pelgrims Nettuno bezocht, het plaatsje, waar de Heilige woonde. Ook in Nederland or ganiseerde men een bedevaart bij de Heiligverklaring van de H. Maria Goret ti. Er werden parochiële filmavonden gegeven over het leven van de Heilige met inleiding van het Maria Goretti- fonds te Assen. Dit jaar zullen er drie Nederlandse groepen naar Nettuno rei zen. Telkens ten hoogste 35 personen. Over deze reizen kan men inlichtingen krijgen bij de secretaris van het Maria Gorettifonds: de heer E. J. Th. A. H. van Emstede, Kloosterstraat 9, Assen. Zoals men zich zal herinneren is de Nederlandse hopperzuiger „Kinhem'» in de nacht van 9 op 10 December j.I. bij Hvide Sande aan de Westkust van Dene marken in moeilijkheden geraakt. De reddingboot van Hvide Sande is toen uitgevaren, maar omgeslagen, tengevolge waarvan vijf der redders, allen vissers van beroep, om het leven zijn gekomen. Van Deense zijde is het initiatief ge nomen een gedenkteken voor deze red ders op te richten. Na het A.N.P. ver neemt zal namens de Nederlandse rege ring een bronzen gedenkplaat voor dit monument worden aangeboden. Men wil deze plaat met de reddingboot „Insu- linde" onder Klaas Toxopeus naar Hvide Sande brengen. Op het Martelveld te Dokkum, waar in 754 de II. Bonifacius met zijn 52 ge zellen werd gedood, heeft gistermiddag een indrukwekkende plechtigheid plaats gehad. Tijdens een Pontificaal Lof dien de de aartsbisschopcoadjutor van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, aan cir ca zeventig kinderen en enkele volwas senen het H. Vormsel toe, daarmee een heilige climax gevend aan de 21ste na tionale bedevaart naar de plaats, welke bijna twaalf eeuwen geleden door het bloed van de grote apostel werd gewijd. In zijn predicatie sloot mgr. Alfrink aan bij de intentie welke hij de bede vaart had geschonken: „Dat de offer vaardigheid in ons moge groeien". St. Bonifacius bereikte de hoogste of fervaardigheid door zijn marteldood; wij dienen althans ons leven in het teken van het offer te stellen. De kracht, die hiertoe nodig is, kan ons door de H. Geest worden geschonken en het was daarom, dat de aartsbisschopcoadjutor nog eens op de grote waarde van het H. Vormsel wees en de pelgrims aan spoorde tijdens de toediening van het Sacrament de genade van de H. Geest af te smeken. Het door allen tijdens de Heilige handelingen gezongen „Veni Creator" was zulk een smeekbede. De duizenden pelgrims, onder wie meerdere paters-provinciaal en vele over sten van broeder- en zustercongregaties, woonden na een bedetocht vanuit het hart van Dokkum naar het Martelveld ter opening van de St. Bonifaciusdag des morgens de Pontificale Hoogmis bij, welke door mgr. Alfrink eveneens in de open lucht werd gecelebreerd. Het opdragen van dit Heilig offer in het Friese land al is de „open lucht" ook nog beperkt tot het fraaie park en de open galerijen rond het altaar rechtvaardigde een gevoel van grote dankbaarheid voor St. Bonifacius, wiens arbeid zulke rijke vruchten heeft afge worpen. dat zelfs ondanks de hervor ming Friesland nog stevige kernen van katholiciteit bezit. In het middaguur baden de pelgrims groepsgewijze de H. Kruisweg, daarbij gaande langs de fraaie staties in het park, waarvan de in aarden gebakken Het protestcomité, dat zich heeft ge vormd uit de leden van de AVRO, zal Woensdagavond in Utrecht bijeen komen ter bespreking van de verdere plannen. Waarschijnlijk zal daar be sloten worden tot het uitschrijven van een landelijke protestvergadering van de „luistervinken". Vanmiddag zou de heer W. Vogt in een besloten bijeenkomst afscheid ne men van het AVRO-personeel. Omtrent een eventuele opvolger van de heer Vogt als directeur van de AVRO kon ons desgevraagd nog niets worden medegedeeld. afbeeldingen zijn aangebracht in kleine bouwwerkjes van kloostermoppen, af komstig van de vroegere Friese kloos ters. Tijdens de processie welke na het Lof werd gehouden, werd bij het rust- altaar. dat opgericht is op de plaats waar volgens de overlevering St. Boni facius de marteldood stierf, door mgr. Alfrink de door allen herhaalden Acte van trouw aan God gebeden. Een massaal gezongen Te Deum be sloot de 21ste nationale bedevaart, welke wederom een grote betuiging van dank baarheid jegens God en Zijn Heilige apostel Bonifacius is geweest. Maandag is nabij pensionaat „Mariën- gaarde" te Aarle Klxtel een ernstig on geval gebeurd, waarbij het achtjarig dochtertje van de fam. van Kraij uit Helmond om het leven kwam en haar vriendinnetje, de elfjarige Magda Slaats uit Lieshout ernstige verwondingen op liep. Magda bracht Annemieke van Kraij achter op haar fiets van Lieshout naar Helmond. Nabij pensionaat ,.Ma- riëngaarde" werden zij aangereden door een van achter het klooster uit komende vierwielige wagen, waarvan het paard op hol was geslagen, met het vermelde gevolg. De P.N.I. (Partai Nasional Indone sia) een der grootste partijen van Indonesië, dringt er in een verklaring op aan, dat zeer spoedig stappen zul len worden genomen om West-Nieuw- Gumea bij het Indonesische grondge- bied te voegen en wel door het instel len van een eigen provinciaal bestuur voor West-Nieuw-Guinea. In deze verklaring wordt o.m. gezegd: „Om verbetering in de verhouding tus sen Indonesië en Nederland te kunnen bereiken, dienen de onderhandelingen over het Uniestatuut en West-Irian aan een grondige beschouwing te worden on derworpen en zeer spoedig tot resultaten te worden gebracht. De betrekkingen tussen beide volkeren schijnen tengevol ge van de steeds opnieuw voorkomende gebeurtenissen voortdurend slechter te worden. De aanslag op overste Harjono is een van de redenen van deze toe stand. Voordien was de verhouding tus sen beide landen echter reeds vertroe beld tengevolge van het mislukken der onderhandelingen over West-Irian, waar door de overdracht van .de souvereiniteit over dit gebied thans reeds twee jaar werd uitgesteld".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3