KREMLIN BEZORGD OVER ROEMENIE f SCHEEPVAARTBBRICM OMROEPERS Benoeming van een nieuwe Russische ambassadeur houdt met verontrustende toestand verband Bedrijfsongeval in wasinrichting Yoorschriften inzake berekening van loonbelasting en grens ziektewet Moeder en soon om het leven gekomen Visserijgolf Na 12 jaar weer drieling geboren Werkloosheid in Juni gedaald naar J DINSDAG 8 JULI 1952 PAGINA 4 Een en twintig vrouwen naar ziekenKuis Mededelingen in „The Observer" Minister Stikker: Van elke grond ontbloot Twee verdrinkings- gevallen Zwaan liet zich moeilijk vangen Bromfiets gekraakt Premie verschuldigd over verhoogde loon Gasverstikking H Vader wijst op noodza kelijkheid van het gebed Reis om de wereld met een zeilboot Samen uit Politie wijzer dan ouders Dolende matroos zocht onderdak EGALISATIEFONDS VOOR HARING Hij wilde naar het Vreemdelingenlegioen Blok ijzer op arbeider gevallen Verse haring op komst v.„ MARKTBERICHTEN Vooral in de bouwvakken Waterstanden per m.m.-hoogte Betrekkingen gevr. Betrekkingen aangeboden Te koop gevraagd Te koop aangeboden Rij-, Vaar- en Voertuigen Muziekinstrumenten Huisdieren Pensions Te huur gevraagd Woningruil Lessen Ambachten Diversen 11 mÊÊÊM 't Gaat vlugger en beter met Erdal! De benoeming van Anatoly Lavren- tiev tot Russisch ambassadeur in Boeka rest heeft, aldus U.P, politieke waarne mers versterkt in hun overtuiging dat de toestand in Roemenië Moskou ver ontrust. Westelijke deskundigen be schouwen Lavrentiev als een der be langrijkste mannen, die het Kremlin ter beschikking staan. Zijn overplaat sing naar Boekarest, slechts acht maan den nadat hij in Praag werd benoemd, wordt beschouwd als een aanwijzing voor de bezorgdheid die het Kremlin ten aanzien van de toestand in Roeme nië koestert. Als ambassadeur in Belgrado, van 1946 tot 1949, trachtte Lavrentiev te vergeefs Joegoslavië binnen de in vloedssfeer van Moskou te houden. Hij werd pas teruggeroepen nadat Ti to definitief met het stalinisme ge broken had. Zijh aankomst in No vember van het vorig jaar in Praai werd elf dagen later gevolgd door de arrestatie van Rudolf Slansky, vi ce premier en voormalig secre taris-generaal van de Tsjechische communistische partij. Behalve ver raad, spionnage en een reeks van an dere misdaden, werd Slansky „Tito- isme" ten laste gelegd. In de maan den, die Lavrentiev in Tsjechoslowa- kije doorbracht, verdwenen tal van vooraanstaande functionarissen van het toneel. Gistermorgen heeft zich in een was inrichting te Rijswijk (de N.V. Zwitser se wasinrichting en ververij) een be drijfsongeval voorgedaan, tengevolge waarvan een en twintig meisjes en vrou wen naar het ziekenhuis St. Antonius- hove te Voorburg moesten worden over gebracht. Naar wij van de directie van de was inrichting vernemen is gistermorgen bij het bewerken van overalls van een grote industrie, gedurende het strijken van deze stukken een gas ontsnapt, waardoor een aantal vrouwen en meisjes van het personeel onwel is geworden. Op advies van de bedrijfsarts zijn de desbetreffende vrouwen naar Antonius- hoeve vervoerd. Zestien van de een en twintig vrouwen zouden gisteren nog dit ziekenhuis verlaten. De toestand van de overige vijf is eveneens gunstig. Op schriftelijke vragen van de heer Goedhart (Arb.) in verband met een publicatie in „The Observer" betref fende oezwaren, welke hier te lande tegen een eventuele binding in het ka der van de Europese defensie-gemeen- sschap zouden bestaan, heeft de minister van Buitenlandse Zaken geantwoord, dat de betrokken mededelingen van de diplomatieke correspondent van het Londense blad „The Observer" van elke grond ontbloot zijn. Maandagmiddag is de dertienjarige Ada Brouwer uit Zijderveld, die te Culemborg op de huishoudschool is, na bij Culemborg in de Lek verdronken. Het meisje was op een afgelegen plaats met een vriendinnetje aan het baden, doch was de zwemkunst niet machtig. Het vijfjarig zoontje van de familie N„ wonende in een woonark in de Nieuwe Haven te Deventer, is over boord geraakt en verdronken. Ver scheidene personen hebben naar het kind gedoken. Het jongetje is tenslotte boven water gebracht, doch de levens geesten waren reeds geweken. Lavrentiev komt naar Boekarest, na dat zich pas in de hoogste kringen van regering en communistische partij een intensieve zuivering heeft voltrokken. Zes weken geleden werden de minister van buitenlandse zaken, Ana Pauker, de minister van binnenl. zaken, Teohari Georgescoe, en de minister van finan ciën, Vasile Luca, ter verantwoording geroepen. De beide laatsten werden on middellijk van al hun partij- en rege ringsposten ontheven. Mevrouw Pauker werd uit het politieke bureau verwij derd alsmede uit het partij-secretariaat.. Verleden week werd zij bovendien uit het kabinet gestoten. De Santpoortse politie trof op de spoor lijn tussen het station in Santpoort en de Middenduinerweg een zwaan aan. Het dier verstond blijkbaar geen Nederlands, want aan ambtelijke sommaties om zich te laten vangen, gaf de zwaan geen ge volg. De zwaan vervolgde onverstoord zijn weg en pas toen de 2 politiemannen lieten zien, dat het hun ernst was, zette hij het op een lopen en verdween in het nabijgelegen struikgewas. Het bleek, dat de zwaan thuishoorde in „Midden Heerenduin". De eigenaar werd op het spoor van zijn verloren zwaan gezet en deze slaagde er in de uit breker tenslotte op zijn basis terug te voeren. Een personenauto op de Rijksweg te Santpoort, komende uit de richting Velserpont, zou linksaf de Slaperdijk oprijden. De bestuurder liet daartoe eerst een tegenligger passeren maar merkte te laat, dat er ook een brom fiets uit de richting Haarlem kwam. De bromfietser had op zijn beurt te laat in de gaten, dat de auto de Sla perdijk op wilde, zodat een aanrijding het gevolg was. De bromfietser kreeg geen letsel, maar zijn voertuig werd ernstig beschadigd. De Federatie van Bedrijfsverenigin gen deelt ons het volgende mede: In zijn beschikking van 7 Juni in zake de compensatie van het werkne mersaandeel in de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring door het verlenen van een bijslag op de lonen en salarissen, heeft het College van Rijksbemiddelaars tevens bepaald dat, indien het totale loon, dus inclusief de bijslag, de loongrens voor de werkloosheidswet zou overschrijden, deze bijslag een zodanige vermindering zal ondergaan, dat de bedoelde loon grens wel bereikt, doch niet overschre den wordt. Deze zelfde kwestie speelt evenzeer ten aanzien van de loongrens voor de ziektewet. Aangezien in deze geen spe ciale maatregelen zijn getroffen is het mogelijk, dat werknemers, die vóór 1 Juli onder de verzekering ingevolge deze wet vielen, uitsluitend als gevolg van deze bijslag aan de ziekteverzeke ring en daarmede ook aan de verzeke ring ingevolge het Ziekenfondsenbesluit zouden worden onttrokken. Aangezien deze consequentie van de compensatie door niemand is bedoeld, en aangeno men mag worden, dat zij ten spoedig ste ongedaan zal worden gemaakt, is aan alle uitvoeringsorganen geadviseerd dergelijke personen, in afwachting van nadere mededelingen hierover, voorlo pig als verzekerd ingevolge de Ziekte wet en het Ziekenfondsbesluit te blij ven beschouwen. Voor de berekening van de loontoe- slag moet worden uitgegaan van het loon, dat de werknemer vóór 1 Juli verdiende. Over het verhoogde loon nu is premie ingevolge de onderscheidene sociale verzekeringswetten verschuldigd. Hoewel dus de loontoeslag wordt be rekend over het oorspronkelijke loon, is premie verschuldigd over dit loon verhoogd met de loontoeslag. Voor de berekening van de loonbelasting wordt Maandagavond bemerkte een portier bewoner aan de Woudenbergstraat te 's-Gravenhage een gaslucht. Deze gas- lucht kwam uit de tweede étage. Hij belde aan het perceel aan en verschafte zich, toen hij geen gehoor kreeg, door een ruitje in te slaan toegang. Het eerste wat hij deed was de gasmeter afdraaien en de politie waarschuwen. In het perceel vond hij levenloos op haar bed liggen de 40-jarige wed. mevr. W. de V.-T. In een nevenvertrek lag haar zoon de 17-jarige scholier J. R. L. de V. eveneens dood op bed. Bij onderzoek bleek dat vergeten was de muurkraan van het gas in de keuken af te sluiten- Het slangetje dat deze muurkraan ver bond met het gascomfoor was gebarsten en zo was het gas de woning binnenge stroomd. Mevr. de V. en haar zoon zijn waar schijnlijk in de nacht van Zondag op Maandag al door gasverstikking om het leven gekomen. Ondanks het warme weer heeft de Maandagmarkt in IJmuiden zich deze week nog goed gehouden. De noterin gen vielen over het algemeen niet te gen, anders dus dan aanvankelijk ver wacht werd. Alleen de grote aanvoer van makreel, die meer dan 4.000 kisten omvatte, bleek te veel van het goede te zijn, zodat tenslotte de opvangrege- ling te hulp geroepen moest worden, omdat de prijs anders beneden f 10. per kist zou zijn gedaald. Grove schelvis deed het niet slecht door een prijs te bedingen van f46. tot f44.per kist, terwijl de braat- schelvis verkocht werd voor f28.tot f23.per kist. Eerste kwaliteit braat- schelvis liep zelfs aanmerkelijk hoger en varieerde van f 38.tot f 30.per kist. Ook de tongsoorten profiteerden van een gering aanbod. Grote tong kwam op f 2,40 tot f 2,27 per kilo, tong 1 kwam op f 1,80 per kilo te staan en de grove slips liepen op tot f 1,13 per kilo. De kleine schol had het hard te verduren. Schol 2 werd nog verkocht voor f 16.tot f 13.per kist, maar schol 3 bracht het niet verder dan tot f 9.en f 8.per kist, overigens over eenkomstig de verwachting, omdat hier van nu weer voldoende wordt aange voerd door loggers en kotters, die practisch dagelijks profiteren van gun stig visweer. Makreel kon geen stand houden bij zo'n overmacht. Aanvanke lijk werd f 13.per kist betaald, maar al gauw was de prijs gedaald tot f 10. per kist en bij de laatste afslagen moest de opvangregeling ter assistentie wor den geroepen en verdwenen meerdere partijen naar de vismeel-industrie. De hoogste besomming aan de Maan dagmarkt was voor de stoomtrawler Flamingo IJM 25, die f 10,000.maakte. Hierop volgde de Claesje RO 46 met f9.000.— voor een 8-daagse reis en dan kwam de Zeelandia IJM 38 met f8.700.ook voor een reis van 8 dagen. De stoomtrawler Abraham VL 77 lostte ruim 500 kisten makreel en maakte hiervoor 18.100.—. *De rest van zijn vangst, practisch nog tweemaal zo'n partij, hield hij aan boord voor de Dinsdagmarkt. Ook Dinsdag was er in IJmuiden geen gebrek aan aanvoer. Daar was op de eerste plaats de Abraham VL 77, die zijn restant van rond 1.300 kisten ma kreel lostte en verder waren van de loggervloot present de Vios I IJM 24, die Zondag reeds binnen lag, cn de Petten IJM 49. De vangst van de Vios I bestond uit 400 kisten Fladen-haring, 300 kisten Noordmakreel, 90 kisten schelvis en piepers, 130 kisten zwarte koolvis, 60 kisten kabeljauw en gul, 15 kisten tarbot, 60 kisten wijting, 50 kis ten diversen, 130 kleine kistjes ma kreel, 60 kleine kistjes haring en 150 stuks stijve kabeljauwen. De Petten bracht 500 kisten dichte makreel, 100 kisten gestripte makreel, 15 kisten schelvis en piepers, 45 kisten radio, 35 kisten wijting, 75 kisten verse haring, 25 kisten kabeljauw en gul en 65 kisten diversen. Van de loggervloot was van Maandag nog blijven liggen de Arie Ni co KW 17 met 40 kisten schelvis, 40 kisten kabeljauw en gul, 30 kisten wij ting, 15 kisten diversen, terwijl voorts nog present was de Excelsior III KW 76 met totaal 210 manden diversen. Van de trawlervloot gingen Maandag weer ter visserij naar zee de Schoorl IJM 39 en de Catharina Duyvis IJM. 60. Van de haringdrijfnetvisserij kwamen in IJmuiden binnen de motorloggers Jan KW 50 met totaal 592 kantjes, waarvan 155 eigen vangst. 118 van de KW 176. 137 van de KW 42. 24 van dc KW 43, 9 van de KW 83. 74 van de KW 44, 21 van de KW 15, 47 van de KW 151, 7 van de KW 167, Piet en Leendert Huibert KW 3 met totaal 573 kantjes, waarvan 123 eigen vangst, 26 van de KW 6, 72 van de KW 14, 28 van de KW 147, 70 van de KW 73. 65 van de KW 23, 14 van de KW 138, 22 van de KW 54, 15 van de KW 140. 25 van de SCH 107, 79 van de SCH 51, 15 van de IJM 75, 19 van de IJM 74, Neptunus KW 45 met totaal 600 kantjes, waarvan 120 eigen vangst, 120 van de KW 175, 120 van de KW 65, 120 van de KW 127. 120 van de KW 22 en Annie KW 54 met totaal 229 kantjes, waarvan 20 eigen vangst, 17 van de KW 6, 8 van de KW 14. 48 van de KW 23, 19 van de KW 25, 22 van de KW 73, 3 van de KW 138, 4 van de KW 147, 5 van de KW 140, 23 van de SCH 51, 8 van de SCH 107, 28 van de IJM 74 en 24 van IJM 75. De loggers Dolfijn RO 2 en Clazina Johanna R,0 3 zijn Maandag in IJmui den in dok gegaan voor een schoon maak- en verfbeurt. in beginsel eveneens uitgegaan van het verhoogde loon, met dien verstande evenwel dat men alvorens de tabel van de loonbelasting toe te passen het door de werknemer verschuldigde aandeel in de premies voor de Ziektewet, de Werkloosheidswet en, indien aanwezig, eventueel voor de pensioenregeling dus niet het aandeel in de Zieken fondspremie op het verhoogde loon in mindering mag brengen. Hoewel men ook voor de berekening van de loonbelasting uitgaat van het verhoogde loon, behoeft de werk nemer toch niet meer loonbelasting dan voorheen te betalen. Veelal zelfs iets minder als gevolg van het feit, dat het van het loon afgehouden aandeel in de premie voor de Werkloosheidswet bij de berekening van de loonbelasting ook mag worden afgetrokken. In een toespraak tot enkele honder den spoorwegarbeiders uit Napels, die Hij in speciale audiëntie ontvangen heeft, heeft de H. Vader verklaard, dat het gebed „de ademtocht van de ziel" is. De ziel kan het evenmin stellen zonder gebed, als het lichaam zonder ademhaling. De H. Vader herinnerde er aan dat Hij in Februari j.l. gewezen had op het dreigende gevaar, waarin de wereld zich bevindt. „Beminde zonen", zo zelde Hij, „wilt gij werkelijk Christenen zijn, wilt gij mensen zijn en niet slechts machines en instrumenten voor productie? Bidt dan, al is het slechts gedurende enkele ogenblikken per dag of slechts enkele minuten in de week." „Gij weet door ervaring dat geen en kele bezigheid, geen enkele werkzaam heid het rhythme van uw ademhaling kan onderbreken. Geldt dit dan ook niet voor het ademhalen van de ziel en dus voor het gebed?" De Paus zeide, dat het iets zeer moois zou zijn indien iedereen zou bidden. „Het zou een ononderbroken en har monieuze melodie zijn, welke zou op klinken tot de Schepper, om Hem uw aanbidding mede te delen." Iedereen, ook de spoorwegarbeider met zijn moei lijke dag- en nachtdiensten, kan tijd vinden om te bidden. Indien iedereen zou bidden, zo zeide de H. Vader, „dan zouden wij niet langer een wereld aan schouwen, welke soms bijna is veran derd in een hel, waarin de mensen het leven moe zijn." Een 32-jarige Bretonse visser, Yves le Toumelin, is gisteren na twee jaar en negen-en-een-halve maand in Le Croisic (Bretagne) teruggekeerd, nadat hij ge heel alleen in zijn zeilboot „Kurun" een reis om de wereld had gemaakt. De af stand, die hij heeft afgelegd, is ongeveer tweemaal de omtrek van de aarde. Le Toumelin heeft zijn boot in drie jaar zelf gebouwd. Van St. Helena naar Le Croisic, een afstand van meer dan 2.000 mijl, voer hij in 78 dagen, zonder land aan te doen. Le Toumelin werd gisteren door een grote menigte verwelkomd. Zoals wij gisteren nog juist op de frontpagina van ons blad konden mel den, is Maandagmorgen tussen 6 en 7 uur in het gezin van Jan de Koning en Willy de Koning-van Riessen een drie ling geboren, twee meisjes en één jon gen van naar schatting ieder rond de vier pond. Hoezeer dit in de gemeente Velsen tot de uitzonderingen behoort blijkt wel uit het feit, dat, voor zover men in het bevolkingsregister van Velsen even gauw heeft kunnen nagaan, de voorlaatste drieling werd geboren op 18 Januari 1940 in het gezin Van Buchem aan de P. C. Hooftlaan in Driehuis. Het laat zich raden, dat deze geboorte in het gezin De Koning een hele con sternatie heeft veroorzaakt. Niet alleen, dat de drie peuters bijna 2 maanden vroeger kwamen dan zij verwacht wer den, maar de 21-jarige moeder en de 25-jarige vader hadden zeker niet ge droomd, dat hun jong gezin van 2 per sonen zo snel zou groeien. Uiteraard was met kleding en dekking hierop niet ge rekend, maar met de hulp van familie en buren was de ligging van de drie baby's spoedig geregeld. De moeder van de drieling is IJmui- dense van geboorte. De vader aan schouwde in Vlissingen het levenslicht. Hij heeft daar maar 2 jaar gewoond, want zijn vader was bij waterbouwkun dige werken en dat betekent een zwer vend bestaan, nu hier, dan daar wonend, overal waar bruggen of kaden moesten worden gebouwd. Ook in IJmuiden heeft het gezin gewoond, toen Jan de Koning, van beroep technicus bij een internationale bedrijfsmachinemaat- schappij in Amsterdam, nog niets wist omtrent een vaderschap van een drie ling. Noch aan vaderskant, noch aan die van de moeder komen in de familie tweelingen voor en zeker geen drielin gen. De kraamverzorgster, die de moe der bijstond, had in haar 20 jarige parktijk nog nimmer de geboorte van een drieling meegemaakt. En dokter J. de Vries moet 10 jaar in zijn praktijk terugzien om nog een drievoudige ge boorte te kunnen noemen. En intussen liggen de kleine Marijke en Beppie, genoemd naar de grootouders, en de kleine Robert Jan prins-heerlijk te slapen, te midden van warme krui ken. Hun donkere kopjes zijn kleine, vriendelijk plekjes op de smetteloos witte kussentjes. Zij weten maar niets af van het bijzondere aan hun geboorte en van de zorgen, waarvoor zij hun vader en moeder zo onverwachts hebben ge steld. Een van de grootste problemen is wel de huisvesting, daar het gezin bij de ouders van de moeder inwoont. Een pater uit Amsterdam maakte met 25 jongens een boottocht naar IJmui den, waar het jacht ook even buiten de pieren ging kijken. Terug in de sluizen gingen enkele van de knapen even een kijkje op de wal nemen en een van hen was zo gefascineerd door wat er bij de IJmuidense Zuidersluis te zien is, dat hij paS weer aan zijn vriendjes dacht, toen het jacht reeds geschut was en al op weg was naar Amsterdam. Een mevrouw Bakker, die in de buurt van de sluizen woont, heeft zich over de knaap ontfermd en later is hij per trein naar de hoofdstad terugge keerd. Twee Amsterdamse jongens van 14 en 15 jaar werden 's nachts om 12 uur in de nabijheid van de politiepost op het strand te IJmuiden aangetroffen. Zij ver telden, dat zij de nfecht slapend en vis send aan zee wilden doorbrengen, maar de politie achtte het voor hen beter hen naar het hoofdbureau te brengen, waar zij logies kregen aangeboden. Daar werd direct de Amsterdamse recherche inge licht, die de ouders van de knapen in kennis stelde van wat hun zoons deden. Dezen verklaarden echter bekend te zijn met de plannen van hun zoons en het wel aardig te vinden. De politie was verstandiger en liet de knapen de nacht op het hoofdbureau doorbrengen. Een matroos, die niet helemaal meer nuchter was, heeft op de Stationsweg te Velsen een garage schijnbaar voor een hotel aangezien. Morrelend met een stukje ijzerdraad poogde hij de garage deur te openen en toen hem gevraagd werd wat hij daar zocht, gaf hij ten antwoord: een slaapplaats. De politie heeft er toen maar voor gezorgd, dat hij een slaapplaats kreeg, zij het op een hem meer passende plaats. Een kame raad, die blijkbaar niet zo op de dien sten van Hermandad gesteld was, ver dween in de duisternis. Hedenmiddag wordt in IJmuiden een belangrijke vergadering gehouden van de vakgroep groothandel in vis, afdeling IJmuiden, ter bespreking van een voor stel der regering om te komen tot een egalisatiefonds voor de haring. Het ligt namelijk in de bedoeling een heffings systeem in het leven te roepen op alle aankopen van verse haring, waarbij, zij het voorlopig nog alleen ter bepaling van de gedachte, een heffing van 14 procent wordt genoemd. Uit het aldus te creëren egalisatiefonds zal het verschil kunnen worden gefinancierd tussen de vismeelprijs en dc nog vast te stellen minimum verkoopprijs voor de verse haring. De politie te Laren heeft de minder jarige A. K. uit Velsen-Noord aange houden, die zich zwervende in de om geving van Laren ophield. Bij onder vraging bleek, dat hij op weg was naar Frankrijk, om daar te proberen dienst te nemen in het Vreemdelingenlegioen. De politie van Velsen die hierna ge waarschuwd werd lichtte de ouders in met als gevolg dat de zestienjarige jon geling 's middags door zijn vader werd afgehaald. Zijn avontuur bleek dus van zeer kortstondige duur te zijn geweest. Bij de Amsterdamse Ballast Mij. te Velsen, die de tunnelbouw uitvoert, is Maandagmiddag uit een ruim 30 m. ho ge heistelling op onverklaarbare wijze een veiligheidsgrendel losgeschoten, waardoor een stuk ijzer van 15 kilo naar beneden kwam. De 48-jarige arbeider W. K. uit Haarlem-Noord', die onder de heistelling stond, kreeg het brok ijzer eerst op zijn helm en daarna op zijn rechterarm. Hij kreeg een hoofdwond van circa 5 cm., terwijl vermoedelijk ook het schedeldak werd beschadigd. Bovendien had hij een open rechter bo venarmbreuk opgelopen. Dokter P. C. de Weerdt verleende de eerste hulp, waarna de ongevallehdienst de man naar het Grote Gasthuis te Haarlem bracht. De tijd van de verse haring is niet ver meer. Aan de hand van de kalender kon het begin zo langzamerhand ver wacht worden, omdat hef doorgaans valt in de eerste helft van de maand Juli. Dat zal dit jaar ook weer het ge val zijn. Maandag luidde de Abraham VL 77 onofficieel deze periode in door reeds 250 kisten verse haring, afkom stig van de Fladen-gronden, in de markt te brengen. Dinsdag had de Vios een 400 kisten Fladen-haring en ook vanuit zee komen thans meer en meer meldingen van goede haringvangsten. Schepen, die op de Fladengronden hun netten hebben uitgegooid, melden vang sten van rond 300 kisten haring per et maal. En de motortrawler Thorina IJm 33, die voor de Woensdagmarkt geno teerd staat, meldde Maandag reeds 750 kisten haring aan boord te nebben. De haring is weliswaar nog wat klein van stuk, maar de kwaliteit is goed en mc-n verwacht dan ook, dat vooral de conser- ven-industrie hiervoor wel belangstel ling zal hebben, omdat deze haring uitermate' geschikt is voor export. AGATHA p. 7 Anamba-eil. n. Fladju. ALMDIJK 8 te Galveston, AMPENAN p. 8 Guadafui n. Belawan. ARNEDIJK p. 8 Bahama's n. New Oil. AMSTELKERK 7 te Freetown. AMSTELVAART p. 8 Wight n. Amsterd. ARIADNE p. 8 Finisterre n. Antw. ANNENKERK p. 8 Finist. n. Duink. ALTAIR p. 8 Finisterre n. B. Aires. ALDABI 8 te Antwerpen. ADINDA 7 van Haiphong n. Plactju. ALGENIB p. 7 Abrolhos n. Rotterdam. ANDIJK p. 8 Bermuda's n. Rotterdam, ARENDSKERK p. 8 Balearen n. Gertua. ARGOS 8 te Famagusta. BARENDR. p. 7 Dondrahead n. Singap. BOREAS p. 8 Kp. St. Vincent n. Rott. BROUWERSGR. p. 7 Holtenau n. Abo. BRATTINGSBORG (K.N.S.M), 8 te Puerto BLOEMFONTEIN 8 te Amsterdam. BREDA 7 van Curacao n. Cristobal. CALT. NEDERLAND p. 8 Kp. Roca n. Rotterd'am. CALT. LEIDEN p. 7 Kp. Pasiero n. R'dam verbet. CERAM (kustv.) 6 van Telokb. n. Pon- tianak. CLAVELLA 7 van R'dam n. Kopenhagen. CALT. RUPAT p. 8 Kp. St. Vinct. n. P. S. CALTEX PERNIS 8 te Sidon. CAMPHUYS 7 van Singap., 9 te Belawan. CLAVELLA p. 8 Brunsbuttel n. Kopenh. DIEMERDIJK p. 8 Aeapuleo n. Balboa. DUIVENDRECHT 8 te Antwerpen. DOURO 8 te Genua. DUIVENDIJK 8 van Cristobal n. R'dam. DEO FAVENTE, 8 te Gdynia. DELFSHAV. 7 van St. Thomas n. Savanna. DRENTE p. 8 Sabang, 9 te Belawan. EENDRACHT 8 nog rede Istanbul. ENGGANO p. 8 Ras Madraka n. Karachi. EOS p. 8 Algiers n. Gibr. ENGGANO p. 7 Khorya Morya n. Karachi. EOS p. 8 Algiers n. A'dam. EDAM 8 te Rotterdam. FAIRSEA 7 in l',i gr. Kan. verw. GROTE BEER p. 8 Lizard n. Rotterdam. GRAVELAND 7 van Santos, 9 te Rio Jen. GROOTEKERK 8 te Fremantle. HEELSUM p. 8 Azoren n. Houston. HELICON 10 te Antwerpen verw. HEEMSKERK 8 te Marseille. HELENA p. 8 Jamaica n. Havre. ILOS 8 te Turkseiland. IRIS 7 van Genua n. Spezia. JAGERSFONT. p. 8 Lissabon n. Z. Air. JUPITER 7 van Bari n. Taragona. JOH. v. OLDENB. 9 bij Ceylon verw. KERTOSONO p. 8 Wight n. Priok. KARSIK 7 van Surabaja n. Parapare. KOTA BAROE 8 te Surabaja. KOTA GEDE p. 8 Malta n. Rotterd. LARENBERG p. 8 Gibr. n. Savona. LUTTERKERK p. 8 Gibr. n. Hamburg. LOOSDRECHT 7 te Bombay. LOENERKERK 8 van Colombo n. Madras. LEERDAM 8 te Baltimore. LOMBOK 5 te East London. LOPPERSUM p. 8 Kp. St. Vinct. n. Vlaard. MACOMA 7 van Yokohama n. Hongkong. MAETSUYCKER 8 te Fremantle. MATARAM 9 te Suez verw. MENTOR 8 te Algiers. MOLENKERK p. 8 Walvisbaai n. Kaapst. MIDAS 8 te Kopenhagen. MIRZA 8 te Balik Papan. MERWEHAVEN 8 te Antwerpen. MALEA p. 8 Wight, 9 te Pernis. MANTO 7 van Catania n. R'dam. MAAS p. 8 Lissabon n. Oran. NOTOS 4 van Prt. au Prince n. New York. NOORDWIJK 9 te IJmuiden verw. ORANJE p. 8 Kreta 9 te Prt. Said. OOTMARSUM p. 8 Bermuda's n. Houston. POSEIDON 8 te Prt. au Prince. PR. WILLEM III 5 te Three Rivers. PR. WILLEM IV p. 8 Kp. Race n. Havre. PAULA 8 nm. te Singapore. POLYPHEMUS 7 van Londen, 9 te Hamb. PR. MAURITS p. 8 Scillys n. Montreal. ODYSSEUS p. 8 Finisterre n. Amst. PR. FRED. WILL. 8 v. Hamb., 10 te Antw. PR. WILLEM II p. 8 Scilly n. Montreal. POEL. LAUT p. 8 Finisterre n. Havre. PR. WILL. V 7 van Detroit n. Chicago. RADJA 8 te Penang. RAFAELA p. 8 Cocos-eil. n. Singap. RODAS 7 van Prt. au Prince n. Trinidad. ROTULA 7 te Antwerpen. RONDO 7 van Singora n. Balikpapan. ROSSUM 8 van Setubal n. Nedcrl. ROEPAT 8 te Surabaja. RONDO 8 nog rede Singora. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw, 9.00 gram. VPRO: 10.00 boek, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 gram., 12.00 orgel, 12.33 platteland, 12.38 piano, 12.55 kalender, 13.00 nieuws, 13.15 gevar. muziek, 13.35 gram., 14.00 gesproken portret, 14.15 Groninger Orkest-Vereniging. 15.00 kin- derkoof, 15.20 vierhandig pianospel, 15.3U zieken, 16.05 jeugd, 17.15 dansmuziek, 17.40 Ronde van Frankrijk, 17.50 Dieren verhalen uit Toradjaland. 18.00 nieuws, 18.20 actualiteiten, 18.30 lichte muziek, 19.00 lezing, 19.20 gram. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 poli tiek comm., 20.15 opera-muziek, 21.10 Aetherforum, 21.50 gram., 22.15 Tussen luisteraar en spreker, causerie, 22.30 piano, 23.00 nieuws, 23.15 George Gersh win, een micro-foto, 23.50 gram. HILVERSUM II. 298 m. NCRV- 7 00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram. 7.45 prot pr., 8.00 nieuws. 8.19 muziek, 8.45 gram..' 9.00 zieken. 9.30 huisvrouw, 9.35 gram. 10.10 idem, 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 11.35 idem, 12.00 sopraan en piano, 12.33 viool, cello en piano, 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 thuisfront. 13.20 Ma- rinièrskapel, 14.00 gram., 14.45 meisjes, 15.00 gram., 15.40 clavecimbel, 16.00 jeugd. 17.20 orgel, 17.50 militair vraag gesprek. 18.00 nieuws, 18.15 viool en piano, 19.00 Chr. verenigingsleven, 19.15 boek, 19.30 gram., 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws 20.10 gevar. muziek, 20.30 De Leeuw Klauwt, hoorspel, 21.20 gram., 21.30 idem, 21.45 kamerorkest en solist, 22.30 prot. pr., 22.40 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, Home Service. 330 m.; 14.00 Schots orkest. 16.00 amusem.- muziek, 18.20 strijkorkest, 20.00 Philh. orkest en solisten. BBC. light progr, 1500 en 247 m.: 12.15 dansmuziek, 13.00 rhythipische muziek, 14.00 Schots orkest, 15.00 amusem.muz., 15.45 militair orkest, 16.30 opera-orkest. 17.30 amusem.muziek. 19.30 revue-orkest en solisten, 22.15 lichte muziek, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 orkestconcert, 13.25 sym- phonie-orkest, 14.15 omroeporkest, 35.50 kamermuziek, 16.30 filmmuziek, 17.45 omroeporkest, 21.00 omroeporkest en soliste, 22.35 dansmuziek, 23.00 lichte muziek, 23.20 gevar. muziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.: 19.01 orkestconcert. 22.50 instru mentaal kwartet. BRUSSEL, 324 m. 14.00 symphonie-or- kest, 17.10 dansmuziek, 17.40 dansmuz.. 20.00 omroeporkest. 21.15 verzoekprogr. 484 m.: 17.15 dansmuziek, 20.15 groot symphonie-orkest. SCHERPENDR. p. 8 Fern. Nor. n. Santos. SLIEDRECHT 7 van Suez n. Kuweit. STAD DORDR. 7 van Sagunto n. Gibr. ST. LEIDEN p. 8 Landsend n. Ned. ST. BREDA p. 8 nm. Scilly n. Ned. ST. SCHIED. vtr. 9 van Kirken. n. R'dam. SCHIPPERSGR. p. 8 Holtenau n. Hels. SALAWATI 8 te New York. STAD ALKMAAR 7 nm. te Wabana. ST. HAARLEM p. 7 Oland n. Emdten. SALLAND 8 van St. Vincent n. Amst. SLAMAT p. 8 Perim n. Marseille. SOESTDIJK 7 van Halifax n. Boston. STRABO 8 te Vigo. TABIAN p. 8 Malta n. Beyrouth. TARAKAN p. 8 Dondrahead n. Aden. TJIBODAS 7 van Surab. 9 te Makass. TIBIA 7 van Kiel n. Curacao. TJIMENTENG 7 rede Penang. TELAMON 8 te Philadelphia. TIBERIUS p. 7 Kp. San Ant. n. Mobile. TAWALI 8 van Port Said n. New York. TERNATE p. 8 Kp. Guardafui n. R'dam. TJIBODAS 7 van Surab. 9 te Macassar. VEENDAM p. 7 Kp. Sable n. N. York. WIELDRECHT p. 8 Torrestr. n. Palexnb. WINSUM p. 8 Finisterre n. Rotterdam. WELTEVREDEN 8 te Miri. WESTLAND p 8 Kp. Vincent n. B. Aires. IJSSEL 7 van Algiers, 9 te Tunis. ZEELAND K.R.L. 8 te Surabaja. GRAANMARKT AMSTERDAM (Boe- rennot.) 7 Juli. Witte tarwe 26.25, rode tarwe 25.25, zomergerst 3334.25, winter- gerst 3132, haver 2728.50, groene erw ten 4045, capucijners 2730, br. bonen 3035, paardenbonen 2728, duivenbonen 5070, karweizaad 5759, blauw maanzaad 95106, geel mosterdzaad 5557, kanarie zaad 3536, alles in guldens per 100 kg. VEEMARKT AMSTERDAM, 7 Juli. Aangevoerd 325 runderen, le kwal. f 2.75 2.85, 2e kwal. f 2.702.75 en derde kwal. f 2.55—2.65 per kg. geslacht gewicht, 238 varkens, vleesvarkens f 2.632.64, vette varkens f 2.602.62 per kg. gesl. gewicht, 64 nuchtere kalveren f 1.401.47 per kg. le vend gew., vette kalveren derde kwal. f 1.70 f 2.60 per kg. levend gew. VEILING TIEL, 7 Juli. Aardbeien: Ma dame Moutot 8082, 4051. Kersen: Blan- zers 2050, Beierlanders 4555, 2225, Mei kers 3952, 5—25, B. Roocf 1524, Napo leons 4752. 1218. Varikse Zwarte 5063, 44—53, 12—30, Volgers 65—75, 43—70, 20— 32, Wijnkers 90—105, 60—90. 30—40, Hof- kers 39—45. Rode bes 32—57, 22—33, A. Zwarte bes 6068, Kruisbes wit 2035, 5 15, Kruisbes blond .3654, 1026, Fram boos 67105, 2647, gedopt 6070, Per zik per stuk 1118, 56. Peren: Janba zen 40, 13. Alles in ets. per kg., tenzij anders vermeld. PURMEREND, 8 Juli. Eieren 3000 kip peneieren f 1515.50 per 1Q0 stuks, 800 eendeneieren f 10 per 100 stuks. Veemarkt: Runderen, totaal 431 stuks. 140 vette koeien f 2.202.90 per kg., handel stug, 192 gelde- koeien f 650825 per stuk, handel matig, 85 melkkoeien f 6751050 per stuk. handel stil, 14 stieren f 6751850 per stuk. han del stug, 40 vette kalveren f 150310 per stuk, handel stug, 480 nuchtere kalv. v. d. slacht f 4090 per stuk, handel goed, id. fokkerij f 60110 per stuk, handel kalmer, 97 vette varkens v. cï. sl. f 2.102.24 per kg., handel kalm, 617 magere varkens en biggen, magere varkens f 5092 per stuk, handel stug, biggen f 4854 per stuk cn f 5680, handel stug, 21 fokzeugen f350 —480 per stuk, handel matig, 537 schapen en lammeren, vette schapen f 90130 per stuk. handel stug, lammeren f 5880 per stuk, handel stug, 30 bokken en geiten f 10 —60 per stuk. handel stug, 40 paarden f 675 1075 per stuk, handel stil. Pluim veemarkt: 2000 oude kippen en hanen (witte en rode) f 1.902.10 per kg., 150 oude kippen en hanen (blauw) f 2.10—2.25 per kg., 200 jon ge hanen (blauw) f 2.70—2.80 per kg.. 2400 jonge hanen (witte en rode) f 2.10—2.30 p. kg.. 250 eenden f 1.00—1.50 per stuk, 300 konijnen f 1.008.50 per stuk. Het aantal bij de arbeidsbureau's ge registreerde mannelijke werklozen daal de in Juni van 113.684 tot 106.569, t.w. .'4.426 geheel werklozen (vorige maand 80.939), 31.183 DUW-arbeiders (31.765) en 960 geheel werkloze wachtgelders (980). De daling was voornamelijk het ge volg van de verbeterende situatie in de bouwnijverheid en de bedrijfstakken, welke hiermede verband houden, als mede van het voor enkele andere be drijfstakken gunstige seizoen. De werkloosheid daalde onder de bouwvakarbeiders van 20.626 tot 17.221, ae metaalarbeiders van 10.222 tot 9516, de textielarbeiders van 2785 tot 2525, het tvansportpersoneel van 7497 tot 6952 en de losse arbeiders van 19.576 tot 19.032. Onder de veen- en landarbeiders steeg cle werkloosheid t.g.v. het droge voor jaarsweer, en de daardoor vroegtijdig beëindigde verzorging der gewassen. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 5849 tot 5536. IJMUIDEN. Dinsdag 8 Juli Hoog water: 3.52 u. en 16.24 u. Laag water: 12.00 u. Woensdag 9 Juli Hoog water: 4.42 u. en 17.16 u. Laag water: 0.23 u. en 12.49 u. Plaatsing geschiedt a 16 cent Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen. aan de erkende advert en tie-bureaux en aan de erkends boekbandelaren. BOEKHOUDER, 28 jaar, b.z.a. voor boekhoud-, administra tief- of schrijfwerk, als bij verdienste in zijn vrije uren. Na overleg ook genegen an der werk te verrichten. Br. 110. 78459, bur. v. d. blad. NAAIWERK als bijverdienste, liefst kinderkleding, gevr. door jonge vrouw. Br. onder no. 78479, bur. y, d. blad. FLINKE HULP voor huts- houdiisg en bedrijf gevr. voor direct. V.g.g.v. Hotel Harten- lust, Bloemendaal. flinke zelfst. hulp IN DE HUISH. gevr., boven 20 jaar, v. d. of v. d- en n., v.g. g.v. Mevr. Pierrot, Paulus Fotterlaan 21, Heemstede. STRIJKSTERS, PERSSTERS EN MEISJES voor alle afde lingen gevr. Chem. Wasserij Keyser, Lorentzplein 25. MEISJE gevr. in klein gezin, in staat zelfstandig de huis houding te voeren. Zieh aan te meiden bij mevr. Assmann, Grote Houtstraat 175 hs. NET ZELFSTANDIG MEISJE gevr., per 1 Aug., v. d. of v. d. en n. Met huiselijk ver keer. Aanra, na 7 uur. Kuy- per, Denijs van Hullelaan 29. Haarlem-W., telef. 19562. NET WINKELMEISJE gevr., 18 jaar. Aanm.: One Hour Cleaning Service, Binnenweg 210, Heemstede. ZELFST. MEISJE gevr. voor hele dagen, Zaterdagmiddag en Zondag vrij. V.g.g.v. Mevr. Kruijcn, Korte Joh. de Breukstraat 1. HULP IN DE HUISH. gevr., zeifst. kunn. werken, niet ben. 20 jaar. Hoog loon en verval. V.g.g.v. Zuiderhout- laan 20. KANTOORBEDIENDE, mann. of vrl., leeft. 16—17 jr., gevr. voor accountantskantoor te Haarlem. Br. onder no. 78481, bureau van dit blad. 1 OF 2 TWEEDEHANDS THIBET DONZEN SLAAP ZAKKEN gevraagd. Br. ond. no. 78449, bur. v. d. blad. KINDERWAGEN, orig. En« model, z.g.a.n. Olycanstr. 48. PERZISCHE EN OOSTERSE TAPIJTJES EN KUSSENS; deze week hebben wij een streep door onze toch al lage prijzen gehaald. Hierbij zijn zeer fraaie Belouchzakken en -matten. Mijer's Oosters Ta- pijthuis, beëd. taxateur, Kin- derhuisvest 19. WAT EEN SPOTPRIJ91U Pracht stofzuiger, slee, com pleet, zware zuigkracht en 2 jaar schrift, garantie. 45. Hoogerwoerdstr. 26, 2 x bel len, Haarlem-N. Z KINDERLEDIKANTJKS met matrassen. Maat 65 x 130. Orionweg 60. KINDERWAGEN, in goede staat, 's Avonds na 8 uur. Westerhoutstr. 14, drukbel. KUIKENS MET OF ZONDER KLOEK. Hoenderpark Schalk- wijkerweg 130, tel. 18203. 2 MANTELS, 3 jap., onderg.. schoenen( m. 48-50), verpl.- jurken, schorten, sluier, 3 jap. (m. 44) te koop v. oudere dame. Br. no. 78471, bureau van dit blad. MOSQUITO, in pr. staat, te te koop. Zeer billijk. Tettc- rodestraat 68. SKODA-VERHUUR zonder chauffeur. All-risk verz. bij Rijschool „Succes", Bosch- en Duinlaan 22, tel. 25660—24900. HOUTEN SLOEP te koop, 7% m. lang met zeilkajuit, zonder tuig (met schroei - koker). Tegen elk aann. bod. Meerstraat 14, tel. 5307, Hil- legom. PRACHT PIANO, pr. klank, pr. noten kast, kruissn., geh. in koper, ivoren kl. 690. Br. no. 78467, bur. v, d. blad. KL. PIJPORGEL te k. gevr. Br. met prijs onder no. 78455, bureau van dit blad. PIANO OF VLEUGEL, van partieul, ter overn. gevr., ge schikt voor zangvereniging. Br. met merk, kleur en prijs onder no. 78443, bureau van dit blad. LAST VAN MUIZEN? Het enig afdoende middel is een kat. 2 jonge katjes, gewend aan Felix' Kattenbrood, zoe ken een goed tehuis. Zijl- weg 9, O ver veen. EENV. ZINDELIJK CAFé- RESTAURANT biedt 2 k. mtt, slaap- en kooksel, aan, 22.50 p. w. alles, inbegr. Dag en nacht logies 4.50 p. pers. J. H. Defaux. F. 79, Terlinden, omg. Noorbeek. ETAGE of gedeelte van wo ning gevr. door jong echtpaar z. k. Br. no. 78447, bureau van dit blad. IJMUIDEN. Vrij huis aangeb., goede stand, kamer suite, keuken, bijkeuken, 3 slaapk., zolder, tuin voor en achter. Huurprijs 37.50 p. m. BE VERWIJK. Gevr. zelfde huisje, huurprijs tot 32. Br. no. 85034, bur. v. d. blad. GR. BOVENHUIS te H'lem. t/o tramhalte H'lem-A'dam, bev. 3 kam., keuken, boven 3 sl.kamers en zolder, voor woning met tuin, buiten of A'dam of omg. Br. onder no. 78475, bur. v. d. blad. CURSUS MAATSCHAPPE LIJKE WERKER(STEIt). Op leiding voor diploma maat schappelijke werker(ster). Begin cursus: October 1952. Prosp. M.W. 15 bij Stichting voor Opl. van Maatsch. Wer kers, Kl. Houtweg 41, Haar lem. DEKENS OVERTREKKEN bij dekenfabriek Wassenaar, Jansweg, telef. 14329. VOOR EEN LEUK PORTRET Foto Scherpenhuyzcn, Staten Bolwerk 6, tel. 20095. Foto Walbrecht, Spaarnwouder- straat 21, telef. 15551. WOLLEN DEKENS WASSEN bij „Zaalberg". Wassenaar, Jansweg 17, telef. 14329. SLIJTAGE AAN UW COR SET? Wij repareren het voor U. W. C. Bergisch Zoon, Nieuwe Gracht 33, Haarlem, Rijksstr.weg 86 E, H'lem-N, GEZICHTSHAREN, puistjes, etc. afdoend electr. verwij derd, 2.50 per behandeling. Zr. van Raalte, Vrijd. Fijn- boomstraat 127. Spr.u. I5. HOOVER WASMACHINE- VERHUUR 1 2.— en 1.50. Leidsevaart 128, tel. 13686. Verkrijgbaar in de kleuren zwart, donkermiddel- en lichtbruin, oxblood en wit. Schoenen poetsen doe je voor je plezier. Ten minste... als je Erdal gebruikt! Wat een glans- ongelofelijk! En zo klaar! Moeder zegt altijd: „De beste schoencrême heet Erdal!" Bruine schoenen zijn in de mode. Ook deze onderhoudt U natuurlijk met Erdal schoen crême en denkt U er om... poets ze elke dag! Erdal's edele tuassoorten voeden" het leer dat soepel blijft en zonder barsten. Grote dooi 28 et. E 464

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4