Spoorlijn Maastricht—Sittard leem overspoeld met 63 mm. regen in hoofdstad van Limburg Opnieuw warmer REPUBLIKEINSE CANDIDAAT NIET VOOR VRIIDAG BEKEND Slechts eenheid kan nederlaag in November voorkomen Tussen neus en lippen Tot hoofd en hari Mijn zoon en de studie ZWARE REGENS TEISTEREN ZUID-LIMBURG Val uit 12 meter hoge stellage Hittegolf teistert West-Europa Het presidentschap van de Verenigde Staten Dieren ondergaan wonderen der techniek Sigarettenf a briek benadeeld Brand in kelder van Financiën ee riUftKio vejmijcu urnj! Het weer Wielrenners en Azurenkust... WOENSDAG 9 JULI 1952 76ste JAARGANG No. 25424 E«n hevig onweer en vooral de daarmee gepaard gaande ge weldige slagregens hebben Dinsdag tussen zes en acht uur in heel Zuid-Limburg waterschade en grondverschuivingen veroor zaakt. De spoorlijn MaastrichtSittard kwam bij Geuien en Bunde onder water te staan en werd met van de heuvels afge spoeld ieem bedekt. Daardoor was van tien voor zes tot tien voor acht geen treinverkeer mogelijk, zodat de passagiers ver voerd moesten worden met autobussen of per trein langs de omweg via Heerlen. Later, toen spoorwegpersoneel de baan vrij had gemaakt, konden de treinen weer met beperkte snelheid rijden. Bliksem slaat in de telefooncentrale van Maastricht Nederl militairen terug uit Korea Ongeluk te Koog a. d. Zaan Twee arbeiders zwaar gewond Militair door auto aange reden en gedood Tot duver 300 slacht offers te betreuren Nederl. kustvaarder in Denemarken gestrand Geen gevaar voor schip en opvarenden INDON. EMPLOYé VERMOORD Knechts en chauffeurs in complot Belastingdossiers ongeschonden Kardinaal Tisserant vertrokken Ir. Staf wil antwoorden op ingetrokken vragen Betreffende zaak-Menten WINDJflCKETS-SWEflTERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544. Directeur: 0. 0. W. Boerrigter. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. UWE HAARLEMSCHE COURANT "ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.— per kwartaal. De veel besproken in Denemarken voor Russische rekening gebouwde tanker „Asperen" is Dinsdagmiddag uit Kopen hagen vertrokken met bestemming Odessa. Het vertrekkende schip, gezien tussen twee op de voorgrond liggende Amerikaanse oefenschepev- op het ogenblik een bezoek aan Kopenhagen brengen. In de zeer diep onder het maai veld liggende tunnel onder de spoor weg te Geleen kwam een meter wa ter te staan, waardoor het verkeer van naar de staatsmijn „Maurits" gaande mijnwerkers veel hinder on dervond. Énkele maanden geleden is in deze tunnel een tweede vaste pompinstallatie aangebracht, maar nog was het nodig, dat een pomp installatie van de mijn te hulp kwam. Enige uren duurde het voor men de tunnel droog had. Een vermeende blikseminslag in de cokesfabriek van de „Maurits", het daaropvolgende loze brandalarm en het defect raken van de alarmsirene van de „Maurits" maakten, dat de Geleners, behalve de donderslagen, ook nog vijf minuten sirenegeloei moesten aanhoren. Door het verstopt raken van de Keutel beek kwam het water in de Steegstraat een meter hoog te staan; verder liepen honderden kelders vol, zodat de brand weer volop werk had. Ondergelopen kelders waren er ook in Maastricht, o.a. die van het ziekenhuis St, Annadal, waar de brandweer even eens uitkomst bracht, en die van het hoofdgebouw van de Prov. Limburgse Electriciteits-Maatschappij; hier stond vier a vijf centimeter water. Omdat de brandweer er niet veel kon uitrichten, werden hulpploegen met emmers ge vormd. In vele Maastrichtse straten ont stonden „waterballetten", doordat de riolering de enorme watermassa's niet snel genoeg kon verwerken. Een blik seminslag veroorzaakte een kleine ont reddering in de telefooncentrale van de Limburgse hoofdstad, waardoor een aantal nummers tijdelijk werd uitge schakeld. In de loop van de nacht heeft men de verbindingen hersteld. In Kerkrade sloeg de bliksem in een huis. waardoor een schoorsteen naar be neden kwam; in Sittard trad de Geleen- beek op enkele punten buiten haar oevers. En de oorzaak van dit alles? De koele luclrt die Nederland binnendringt, heeft de warme lucht in de hogere luchtlagen omhooggetild en door dit „glijproces" zijn de zeer zware buien ontstaan, zegt De Bilt. In Maastricht was om half acht 63 mm. regen gevallen, op het vliegveld Beek 40 mm. Een groep militairen van het Neder lands detachement Ver. Naties, hoofd zakelijk samengesteld uit personeel, dat 21 Juli 1951 naar Korea vertrokken is, bevindt zich thans od thuisreis naar Nederland. Onvoorziene omstandigheden voor behouden, wordt deze groep medio Augustus in Rotterdam verwacht. Met zware inwendige kneuzingen zijn twee arbeiders, de zes en dertigjarige C. M. uit Koog aan de Zaan en de ne gen en twintigjarige P. S. uit Purmer- end, Dinsdagmiddag in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam opgenomen, na dat zij in de fabriekshal van de N.V. Machinefabriek fa. P. M. Duyvis Co. te Koog aan de Zaan van een twaalf meter hoge stellage waren gevallen. Een batting van de stellage brak, waardoor het gehele gevaarte, dat dooi dc arbeiders gebruikt werd bij de ver nieuwing van de daklichten, op een be tonnen vloer naar beneden viel. De technische dienst van de Arpeidsinspec- tie had veertien dagen geleden de stel lage goedgekeurd. Dinsdagavond omstreeks half zes is de 20-jarige militair H. A. B. op de Olden- zaalsestraat te Lonneker onder de ge meente Enschede door een auto aange reden. De militair, die uit Oldenzaal af komstig is, werd van zijn rijwiel geslin gerd en liep ernstige verwondingen op. Hij is later in het R.K. Ziekenhuis te Enschede overleden. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan het zéér warme weer van de laatste dagen is gisteravond een einde gekomen. Nadat in het Ooütcn van Nederland de temperatuur gis termiddag nog tot 29 a 30 graden was opgelopen, begonnen in het Wes ten van Nederland koelere luchtmassa's binnen te dringen, die toen aan onze kust de temperatuur tot ongeveer 19 graden deder- dalen. Ook in de Po-vlakte, in Zwitserland. Oost-Frankrijk en Zuid-West-Duitsland werd de hete continentale lucht tot de terugtocht gedwongen. In Scandinavië, waar ook de warmte was doorgedrongen, wist deze zich te handhaven. In Zuid-Noorwegen steeg het kwik gistermiddag plaatselijk tot 29 gra den en er was zelfs een enkel station ten. Noorden van de Poolcirkel met een maximum van 27 graden. Waar in West-Europa de binnendringende koele lucht op de hete con tinentale lucht stootte, ontstonden zware onweersbuien. Ook in het Oos ten van Nederland traden deze op. Het vliegveld Zuid-Limburg meldde een totale regenval van 44 m.m., Eindhoven 13 mm., Volkel 12 mm., in Maastricht viel hier en daar meer dan 60 mm. Op het vliegveld Twente waar het ook vanmorgen nog flink regende, was tot 9 uur 58 mm. af getapt. Intussen breiden zich van de Golf van Biscaye uit weer drukstijgingen over Frankrijk en onze omgeving uit. In verband hiermede zal de bewol king gaan breken en waar er tevens in de hogere niveaus van het Zuid- Westen uit opnieuw warme lucht naar onze omgeving onderweg is, mag worden verwacht, dat na de afkoeling van vandaag de temperatuur in de komende dagen weer flink gaat stijgen. De hittegolf, waardoor West-Europa nu reeds 11 dagen geteisterd wordt, heeft tot dusver bijna 300 slachtoffers geëist. De temperatuur bewoog zich gisteren op verscheidene plaatsen van het Europese vasteland rond 100 gra den. Het grootste aantal doden viel in West-Duitslana, waar 200 mensen ten gevolge van de hitte bezweken of ver dronken. In Italië werden 33 mensen het slachtoffer van de hitte, in Frankrijk 20, en de overige slachtoffers vielen in Scandinavië en Nederland en België. In Noorwegen en Oostenrijk werd gisteren een temperatuur van 104 gra den geregistreerd. In Zwitserland steeg de thermometer tot 103 graden een record voor de afgelopen 100 jaar Vrijwel onmiddellijk na de opening van de derde zitting van de conventie werd gisteren het eerste resultaat van de besprekingen van de Commissie voor de Geloofsbrieven bekend gemaakt. De commissie bleek met algemene stem men besloten te hebben de betwiste de- Het Amerikaanse leger heeft een nieuwe tank gekregen, de Patton 4S. Ornnid- dellijk nadat het eerste exemplaar door de fabrieken van Chrysler te Newark tverd afgeleverd, werd een demonstratie gegeven. De tank heeft kanonnen met een enorme vuurkracht. Het belangrijkste van deze tank, die machtiger moet *<jn dan welke andere ter wereld ook, is de uit één stuk bestaande ovaalvormige romp. De oppervlakte daarvan biedt vijandelijke granaten weinig goede „trefkans". tweehonderd ton metende Groninger '"der „Oldaml d°orInT,fJ,ord' het w ton colt ®estrand. Het schip was met 166 de Oldambt" is bij de ingang van water dat Noord-Jutland n c - .i <„id. Het schip was met 166 de r*<:s op weg van Emden naar de aan 8evaar v°rd gelegen plaats Krik. Er is geen voor schip en opvarenden. De Republikeinse candidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten zal in ieder geval niet vóór Vrijdag bekend zijn, aldus heeft de voorzitter van het Nationale Comité van de partij, Guy Gabrielson, gisteren, op de tweede dag van de conventie, te Chicago medegedeeld. Gisteren zijn twee plenaire zittingen ge houden en in de congreszaal is veel en vurig gesproken, maar in een kleinere zaal, waar de televisielampen de temperatuur haast ondraaglijk maakten, hadden feitelijk de belangrijkste besprekingen plaats. Daar kwam gistermiddag om vier uur (Nederlandse tijd) dc Commissie voor de Geloofsbrieven bijeen. Deze com missie moest aan de conventie rapport uitbrengen over de betwiste afgevaardig den van een zevental staten. De commissie bestaat uit 53 leden. Een aanhanger van Taft, Ross Rizley, is Maandag tot voorzitter gekozen. De aanhangers van Eisenhower hebben echter bereikt dat de besprekingen van de commissie via radio en televisie openbaar gemaakt worden, een maatregel waartegen het par tijbestuur zieh aanvankelijk had verzet. legatie van Florida, die geheel uit Taft- aanhangers bestaat, tot de conventie toe te laten. Het was geen verrassend besluit. Het gaat hierbij om 18 afge vaardigden. Vervolgens werd ook spoe dig bekend dat de commissie, met 30 tegen 21 stemmen, de delegatie van de staat Georgia, eveneens bestaande uit volgelingen van Taft, erkend had. Deze delegatie telt 17 afgevaardigden. Over dit besluit wordt vandaag in de con ventie een heftig debat verwacht. In tussen werd ook één Eisenhower steu nende gedelegeerde uit de staat Kansas geaccepteerd, alsmede vijf Taft-volge- lingen uit Mississippi. Men verwacht echter, dat de grote strijd eigenlijk eerst vandaag zal ontbranden. Over de zetels van de staten Louisiana, Missouri en Texas moet nog beslist worden. Men verwachtte gisteren dat de Commissie voor de Geloofsbrieven bij de conventie een rapport zou indienen dat aan Tatt de meeste omstreden zetels zou toewij zen, maar de volgelingen van Eisenho wer zullen in dat geval het rapport in de conventie zeker duchtig bestrijden, lot nog toe heeft de Republikeinse con ventie evenwel nog nooit voorstellen van de Commissie voor de Geloofsbrieven verworpen, Dn vfrdeeldhoid in de Republikein se Partij is gisteren dus weer eens zeer scherp aan het licht getreden, ofschoon een senator uit de staat New Hampshire een dringend beroep deed op de aanwezigen om eendrachtig te handelen. „De Republikeinse Partij zal nooit kunnen slagen als de hui dige verbitterde stemming na deze conventie niet opgehouden heeft te bestaan", aldus de senator. „Als wij ons niet allen onvoorwaardelijk scha ren achter de keuze van deze con ventie, zullen wij in November vrij wel zeker een nederlaag lijden". Ter wijl de senator nog het woord voerde, wandelden vier in het wit geklede meisjes naar voren, die parasols droe gen waarop in grote letters „I Like Ike" te lezen stond- De jongedames werden echter spoedig uit de zaal verwijderd. De rede van de senator werd overigens door de aanwezigen met bijzonder weinig animo aan hoord. Eerst toen hij een aanval deed op het beleid van Truman genoot hij enige bijval James Kern, een senator uit Missouri, die vervolgens 't woord De heer Darwis, Indonesisch employé van de rubberonderneming „Vada" in hét Pat- .ietse is dezer dagen tijdens een inspectie tocht In de ondememingstuinen om onbe kende redenen door een bende doodge schoten. Japan zal voor het eerst sinds 12 jaar weer deelnemen aan de walvisvangst in het Noordelijke deel van de Grote Oce aan. Op 10 Juli a.s. zal een vloot naar de Beringzee vertrekken. Men is voor nemens 350 walvissen te vangen. kreeg, verklaarde, dat in Korea Ame rikaanse soldaten sneuvelden, terwijl Amerika, via bevriende landen, de vijand van wapenen voorziet. De enige nog in leven zijnde oud-pre sident van de Verenigde Staten, de 77- jarige Herbert Hoover, tevens oud-voor zitter van de Republikeinse Partij, heeft gisteren ook de conventie toege sproken; naar hij zelf zeide „wellicht voor de laatste maal". Hij trok fel van leer tegen de Demo cratische Partij, die hij er van beschul digde de vruchten van de Tweede We reldoorlog weggeworpen te hebben. „Ik schaam mij er niet voor te verklaren", aldus Hoover, „dat het onze eerste plicht is Amerika te verdedigen". Hij zei voorts dat op de eerste plaats de Ame rikaanse luchtmacht moet opgebouwd worden. „Het centrum van de vrije wereld is thans het Westelijk halfrond". Het Europese leger noemde hij een „hersenschim". „De betrokken zes lan den van West-Europa geloven innerlijk niet in het huidige gevaar", zei hij let terlijk. „Zij hebben geen noodmaatrege len uitgevaardigd en zij maken zich niet druk. Alleen de Amerikaanse en Britse divisies in Europa zijn van be tekenis". Hoover zei tenslotte niet te geloven in de vorming van een groot landleger in Europa- In zijn rede noemde hij de beide Republikeinse can- didaten niet, maar uit deze hele toe spraak die vrijwel uitsluitend over de buitenlandse politiek ging bleek dat hij de denkbeelden van Taft meer toegedaan is dan die van Eisenhower, zoals hij dat bij vroegere gelegenheden ook meermalen heeft getoond. De dieren in „Artis" hebben gister avond nu ook het nieuwste snufje op technisch gebied, de televisie, wij mogen wel zeggen, aan den lijve ervaren. Of zij het een onverdeeld genoegen hebben gevonden menen wij te kunnen betwij felen; gezien de schichtigheid althans waarmee bijvoorbeeld de apen het ex periment ondergingen. Reeds lang vóór het aanvangsuur van de uitzending wa ren vele mannen bezig geweest in de Amsterdamse dierentuin met het opstel len van camera's en het slepen van ka bels van vele meiers lengte. En om zeven uur kon het spul dan beginnen. Dat wil zeggen: een rijdende camera rukte de papegaaienlaan binnen en stopte tot vlak bij een van de aldaar op zijn „rekstokje" bungelende lorres; het arme beest doorstond de close-up u ziet het op de foto met tegenzin en keek nij dasserig in de lens. Inmiddels had men de andere camera gericht op de ver blijfplaats van de kamelen, waar dr. Portielje aan een schare jongelui (o.m. leerlingen van een Christelijke Kweek school) een opgewekte commentaar ver schafte. De bultige dieren ondergingen een en ander met waarlijk souvereine minachting. Zij hadden kortweg lak aan de demonstratie van de vooruitgang der techniek. Zulks in tegenstelling zo als gezegd tot de apen, die onrus tig alle kanten uitschoten toen de came ra hun rots naderde. Pelikanen en aal scholvers werden ook onder de loupe genomen; aan hen had men geen kind, nademaal zij met grote brokken aas tot vlak voor de lenzen werden ge lokt; dat gebeur de ook met de pin- guins, die zich ove rigens gedroegen als volleerde acteurs. De flamingo's groep ten bangelijk te zamen onder al de drukte, maar de be woners van de kin derboerderij deden v-eer alsof hun neus bloedde. De lamme tjes lieten zich zo als immer gedwee door de kinders op pakken en voort- sjorren en 't deer de de lieve diertjes kennelijk niet het minst dat hun beeltenis tegelijker tijd door heel Ne derland werd uitge zonden. En de norse ezel, die ergens te midden van het tu mult stond, vónd het allemaal maar onzin, maar hij dééd mee. Een sigarettenfabriek te Den Haag is door drie expeditieknechts en een chauf feur op slimme wijze benadeeld. Wan neer in de expeditie-afdeling bestellin gen binnenkwamen namen de knechts van de bestelauto een aantal sloffen si garetten en pakten deze bij een andere bestelling. Onderweg nam de chauffeur van de bestelauto de bewuste sloffen weer van de bestelling af en ging hier mede naar de sigarenwinkeliers, waar hij de sigaretten als zgn. „retourzendin gen" aanbood. De sloffen werden tegen de normale verkoopsprijs verkocht. In totaal hebben de knechts en chauffeur ongeveer 30.000 a 40.000 sigaretten voor eigen rekening te gelde gemaakt. Allen zijn aangehouden, maar na ver hoor en proces-verbaal weggezonden. Het schip dat de blauwe wimpel veroverde De „United States", het grootste en snelste stoom schip, dat Amerika ooit gebouwd heeft, heeft, zo als men iveet, Maandag de blauwe wimpel ver overd. Het is een enorm schip. De lengte bedraagt 300 m. en de hoogte komt overeen met een gebouw van 12 verdiepingen. Het is het enige grote schip ter wereld, waar alle brandgevaar absoluut uit gesloten is. Alle mate rialen, die voor de con structie gebruikt werden, zijn onbrandbaar ge maakt, zelfs de behang- selstoffen en opvulsels der armstoelen. Van hout zijn alleen de klavieren en de hakblokken van de slagers. De reddingsboten zijn geheel van alumi nium vervaardigd. Voor de constructie van de „United States" werd overigens overvloe dig van aluminium ge bruik gemaakt. Men vindt aluminium in de con structie van iedere bo venbouw. De schoorste nen, alsmede de duizend stoelen, op ieder dek ter beschikking van de pas sagiers, zijn van alumi nium. Behalve de klas sieke salons, rookkamers, bars, feestzalen, bestaan er op het schip twee ul tra-moderne schouwbur gen, speelkamers voor de kinderen, een zwembad en een strand. In elke hut is eert installatie aange bracht, waardoor de rei ziger de warmte volgens wens kan regelen. Elke hut bezit een telefoon, die op elk uur van de dag aansluiting geeft met iedere plek van het schip, en hetgeen bijna on gelooflijk schijnt met iedere plaats ter wereld. Voor de bereiding van de maaltijden voor de tweeduizend passagiers en de duizend leden van de bemanning, zijn er acht keukens beschikbaar. De „Uriited States", waarop de Amerikanen met recht trots zijn, heeft elke reis 3000 perso nen aan boord, hetgeen overeenkomt met de be volking van n kleine stad. Het is begrijpelijk, dat zulk een schip zich niet op weg kan begeven, zon der een geweldige voor raad voedingsmiddelen. En toch is men verwon derd wanneer men deze voorraad in cijfers uitge drukt ziet. Men oordele: Bij zijr vertrek uit New York laadt de „Un'ited States" 27.000 kg. gevogelte en wild, 5800 dozijn eieren, 2000 kg. verse of gerookte vis, 24000 kg. verse groen ten en aardappelen, 28.000 verse vruchten, 2000 kg. boter, 1000 kg. kaas, 20 000 kg. suiker, en ongeveer 50.000 kg. kruidenierswa ren. Buiten de voedings middelen moet er ook aan het vaatwerk gedacht worden. En zo beschikken de eetkamers van de „United States" over 58.688 stuks glaswerk, 72.700 stuks zilverwerk, 95.172 stuks porselein werk. Het schip heeft ook een eigen ziekenhuis, dat uiterst modern is inge richt. In de kelder van het ministerie van Financiën te Den Haag is hedenmorgen in een oud papiermagazijn door nog on bekende oorzaak brand uitgebroken. Een grote rookontwikkeling deed aanvanke lijk iets ergs vermoeden, maar enkele met gasmarkers uitgeruste brandweer lieden hadden het vuur spoedig bedwon- Cen. Om geen verwachtingen te wekken zij nog medegedeeld, dat in de kelder geen belastingdossiers zijn verbrand; deze worden n.l. elders bewaard. Eugène Kardinaal Tisserant heeft he denmorgen ons land verlaten. Met de internationale trein, die om elf uur pre cies uit Den Haag vertrok, is Z.Em, met klein gevolg naar Parijs vertrokken. Vandaar reist de Kardinaal naar Rome, waar hij Zaterdag zal arriveren. Kardinaal Tisserant werd uitgeleide gedaan door Mgr. Paolo Giobbe, pau selijk internuntius, enige leden van de pauselijke internuntiatuur, en de heer W. Croon, ere-Kamerheer met kap en degen van Z. H. de Paus. In de vergadering van de Eerste Ka mer is gistermiddag mededeling gedaan van een schrijven van de minister van Oorlog, waarin hij te kennen geeft het op prijs te stellen nog antwoord te ge ven op de inmiddels ingetrokken vra gen van de heer Reijers met betrekking tot de zaak-Menten, voor zover dat ant woord nog niet is gegeven in 's minis ters nota. Besloten werd dit schrijven van de minister neder te leggen ter griffie, ter inzage van de leden. Wie vroeg heeft leren bukken, later zijn hoofd niet stoten y Dat we in deze titel van „dochter" niet spreken, geschiedt uit geen andere beweegreden, dan dat voor haar. wat hier volgt, niet of slechts zwakjes geldt. Immers, het komt niet zo vaak voor, dat de ouders hun weinig schools-be- gaafde dochteren tot studeren dwingen. Die mogen na enkele jaren voortgezet onderwijs de school verlaten om prak tisch werk te gaan doen. Dit zijn de vitaal- en charmeus-begaafden, een nóg betere zaak dan de studie waardig. Zij maken hun darrière wel, als beschik kend over hogere wiskunde dan de schoolse, over levender taal dan de Griekse studie hun vermag te geven. Maar onze jongens! Daarmee staan we er anders voor: die moeten althans na de lagere school nog enige jaren onderwijs hebben, hoe zwaar dat ook verscheidenen valt. Op z'n minst U.L.O. dat maakt allerlei praktijkexamens makkelijk, en van U.L.O. naar Midden standsexamen. het is maar een stapje. Iets liever zullen we ze drie jaren H.B.S. geven, ook al moeten ze er vier over doen. Die studie is wat breder, en niet zo'n dressuur op het diploma. Het zelfde geldt van 3 a 4 jaar gymnasium: het beetje oude talen is toch niet ge héél waardeloos. 't Is gemakkelijk in te zien, dat niet alle hout (en de aanvoer er van is im mers groot!) timmer-hout is, en dat dus meer dan de helft van de toegelatenen de hogere klassen H.B.S. en Gymn. niet volgen moet. Het kost de ouders maar geld, het verzwakt de verant woordelijkheid bij de jongelui, en ze gaan zich licht te goed vinden voor „maar 'n gewone baan", voelen zich heertjes, en.... met hun diploma (èls ze dat tenminste na 6. 7. 8 jaar net-an hebben kunnen halen) kénnen ze nog bitter weinig, en kunnen ze nog minder. Nee, een groot gedeelte van zulke „af gestudeerden" had wijzer gedaan, bij tijds, d.i. na 3, 4 jaar aan HB S. of Gymn. een hartelijk afscheid toe te wuiven. Ze zouden het maatschappelijk vérder gebracht hebben, en voor zich zelf een hogere levensbevrediging heb ben bereikt. Ieder jaar weer moeten de leraren het treurige feit constateren, dat er jon gens voor de twééde maal voor het einddiploma worden afgewezen. Nadat ze reeds vroeger gedoubleerd hebben. Dan verlaten ze de school, zónder diplo ma en mèt twee, drie, vier nutteloze jaren. En dat op een leeftijd, die zo'n verlies zeker niet dragen kan. De ouders zijn dan fout geweest, de leraren waarschijnlijk ook. Vergeeflijk is het bij de eersten, omdat de eerzucht t.o.v. hun kinderen is aangeboren; bij de tweeden misschien, omdat zij te uit sluitend de school, hun werk zien, en niet verder (meer kunnen) kijken. Maar ongelukkig het kind dat de dupe daarvan wordt! „Verliest u niet uit 't oog", zal me nige ouder me opwerpen, „dat hun on derwijs, zonder diploma, niet af is! Dat ze het diploma nodig hebben!" Zeker, als dit in de normale tijd verworven kan worden, is het een mooi bezit. Maar het weegt niet op tegen twee of meer extra-studiejaren, en, zó belang rijk is het ook niet meer. De achting er voor is terecht alsmaar dalend. En, dat b.v. vier jaar gymnasium, in plaats van 6 (of 8!) niet „af" is, daar over moet men zich vooral niet te be zorgd en druk maken. Waarom is met het einddiploma het onderwijs pas af? Omdat je dan naar de universiteit kan, omdat het Gymn. daarna niet verder gaat- Dat is het enige „affe". Want in strikte zin is er geen „af'-onderwijs. 't Blijft altijd; beginnen en verder gaan, geen enkel vak is ooit af. Slechts in de nette burgerlijke betekenis, dus in de even fatsoenlijk-dooie als dood- fatsoenlijke betekenis, kan onderwijs af zijn. Dat „af" is altijd een fictie; zij het een fictie die aan kleine mensen zulk een grote voldoening geeft. Het diploma als grafzerk. 't Leek me niet ondienstig, In deze dagen dat vele ouders zich bezinnen op de toekomst van hun middelbaar-onder wijs volgende kinderen, enkele princi piële gedachten op papier te brengen. S. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond; Droog weer met flinke opklaringen. Zwakke tot matige wind hoofdzake lijk tussen West en Zuid. Warmer. Zon: 4.3220.57. Maan: 22.388.21. Zelfs wielrenners-aan-het-werk heb ben ook nog wel eens oog voor andere zaken dan gele truien en lekke banden. Het bewijs is gisteren geleverd. De hele ellen lange karavaan van de Tour heeft zich, doende de dertiende etappe te rijden, langs de Azurenkust en de laagvlakten van Midi laten voeren. Het wielren nend deel van de stoet heeft toen de handen boven op zijn sturen gelegd, het vuil uit zijn ogen geveegd en de aandacht, die het verrukkelijke land schap beleefd en ongekunsteld verzocht, beantwoord. De verhitte wegen, fiet sen en etenszakjes leverden een groot aandeel in het wijze besluit, dat de matadoren van het gezelschap ter wille van de natuur en de gezondheid van de nu eenmaal voor figuratie en andere doeleinden noodzakelijk zwak kere broeders namen. En alles zou met dezelfde gezapigheid en ordente lijke rust afgelopen zijn. wanneer niet de Franse ploeg de schoonheden van haar vaderland afschuwelijk had ver loochend door een aanval te onderne men op de eerste plaats in het ploegen- klassement. De aanval is gelukt, want Coppi c.skonden zichzelf toch wer kelijk niet verleiden tot meer dan ge ringe activiteit. Onze sportredacteur, die tussen neus en lippen een beschrij ving van het landschap geeft, weet ook nog een en ander over Van Breenen te melden. Men leze het op pagina S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1