BLIKSEMAFLEIDERS SLAAPKAMER Liter jenever gedronken Er moge in vaderlandse sin gehandeld gesprokengewerkt en geleefd worden •1 Zuidhollands Orkest zorgt voor een waardige ouverture UIT PRESENT VAN HAARLEM GEMEENTEFONDS PALEIS VOOR HANDEL, CUL TUUR EN GASTRONOMIE MONUMENT VAN LOCAAL ENTHOUSIASME Symphonische muziek in de grote Beurszaal van Vier en een half millioen vrij geblokkeerde rekening HERINGA WUTHRICH AGENDA En daarna brokken met auto gemaakt mm p* 'i WOENSDAG 9 JULI 1952 PAGINA 2 Kapitaalsdienst in gunstige positie Grotere mogelijkheid van scholenbouw? DIERENBESCHERMING TIJDENS VACANTIE Laat uw huisdier niet onverzorgd achter 35 JAAR ARMMEESTER Expositie werken A. J. Groótens Geslaagd BLANK EIKEN Waterpolo Haarlem—H.V.G.B. 5—5 BLOEMENDA AL Ongelukkige duik in zee 42 FLATWONINGEN AAN DE HECTORLAAN Zilveren Spaarnestad-beker De SpaarnestadDe Tijd Stadsbibliotheek en Leeszalen Burgerlijke Stand '9 99 - WwM De accoustiek „Ik ben er voor" J. DE, G RAAF -J ONGELUKKEN Orgelconcert HEEMSTEDE Excursie Onderlinge Tuinliedenvereniging Kath. Vrouwenbeweging gaat uit RJL Verenigingsgebouw Een'volwassen schone kruin Kans voor de cultuur Prachtige geschenken Deze week berichtten wij, dat de minister van Binnenlandse Zaken aan de gemeentebesturen de over 1949 en 1950 geblokkeerde gelden uit het Gemeente fonds aan de gemeenten zou uitkeren. Bij informatie op het stadhuis te Haarlem deelde wethouder Bakker ons mede, dat het aandeel voor Haarlem 5.300.000.bedraagt, maar dat f 4.500.000is ontvangen, omdat de resterende acht en een halve ton uitge keerd zal toorden, als ze nodig is voor GE.B.-werken. de, dat de gewone dienst van de ge meente hem zorgen baart. Reeds nu zijn de begrotingen voor 1953 van tal van gemeentelijke diensten binnen en bij een vluchtige bestudering is de wethouder van Financiën tot de con clusie gekomen, dat de Gewone Dienst tot de uiterste voorzichtigheid maant. De uitgekeerde gelden mogen dienen voor aflossing van vlottende schuld of financiering van kapitaalwerken. In bepaalde gevallen voor scholenbouw. De wethouder deelde ons mede, dat Haarlem al enige tijd geen vlottende schuld heeft en zelfs drie millioen in kas had ter financiering van kapitaals- werken. Totaal is dus thans zeven en een half millioen gulden „over de hand." Hoe mooi dat ook is, er zit niet temin een stropje in. Het gemeente fonds keerde van de vier en een half millioen een rente uit van 41i pet. en het kasgeld levert in deposito slechts ly. pet. op. Denk echter niet, dat de gemeente aan het potten is geslagen en geen ka pitaalwerken onderneemt. Aan lopen de opdracht zit een kapitaal van 11 tot 12 millioen gulen vast, waarvan echter het grootste deel eerst in 1953 betaald hoeft te worden. Voor woningbouw moet gereserveerd blijven zes millioen. voor het energiebedrijf f 1.100.000.en voor het grondbedrijf f 1.400.000. De gemeenteraad heeft bovendien onlangs vier millioen gulden ter be schikking gesteld voor kapitaalwer ken voor de uitvoering, waarvan op dit moment nog geen opdracht is ge geven. De conclusie is, dat de kapi taalpositie van de stad Haarlem zeer gunstig is. Er is geen vlottende schuld en een gemeente als Den Haag zit b.v. met een schuld van f 100.000.000, een kleine gemeente in Noord-Hol land met f 10.000,000.—Op grond van onze gunstige positie heeft de wet houder kortgeleden aan de raad kun nen meedelen, dat 700 woningen ge bouw konden worden zonder zgn. „lang geld" op te nemen. Op grond van de recente uitkering uit het gemeentefonds zal het mogelijk zijn opnieuw kapitaalwerken uit te voe ren zonder op lange termijn geld telenen. Het college zal zich beraden, wat ten aanzien van de scholenbouw gedaan kan worden. Wethouder Bakker deelde echter me- Advertentle HAARLEM Dierenbescherming in Haarlem en Omstreken wijst ons op het feit, dat naast de vele zorgen, welke zij toch al heeft als gevolg van de overal waar neembare onverschilligheid van dieren- eigenaren jegens hun huisdieren, zij in deze tijd te kampen heeft met het euvel, dat vele vacantiegangers hun dieren öf op straat zetten öf onverzorgd in huis achter laten. De dieren worden op deze wijze tot beklagenswaardige zwervers gemaakt, die al dan niet als zodanig in het Asyl. Ridderstraat 11, worden gebracht. Dierenbescherming vraagt het Dubliek dringend hun huis dieren niet onverzorgd achter te laten. Ook vele emigranten verlaten het land, zonder zich om hun huisdieren te bekommeren. Indien men, om welke reden ook van zijn huisdier afstand moet doen, dan is Dierenbescherming toch altijd bereid haar bemiddeling te verlenen bij het vinden van een goed tehuis. Naast het bekende asyl in de Ridder straat no. 11, heeft Dierenbescherming thans een zeer practisch ingericht spe ciaal „katten-tehuis" in het pand Rid derstraat 7, in gebruik genomen. Een zeer groot aantal katten kan hier ge durende de vacanties liefdevolle ver zorging krijgen. Op 5 Juli is de heer B. P. Vink, arm- nreester te Haarlemmerliede, op het raadhuis te Halfweg gehuldigd wegens zijn 35-jarig jubileum als lid van het Burgerlijk Armbestuur. De burgemeester sprak de jubilaris toe en herdacht hoe diens vader meer dan veertig jaar deze functie had be kleed. „U staat hierbij dus nog in de kinderschoenen. Ondanks Uw 77 jaren bent U nog fris en neemt U nog steeds met interesse aan de besprekingen deel. Moge het U gegeven zijp", aldus de voorzitter, „nog enige jaren lid van het Armbestuur te kunnen blijven." Met bloemen en een kistje sigaren (om nog eens rustig die 35 jaar aan Uw geest te kunnen laten voorbijgaan, al dus de burgemeester), werd deze felicita tie onderstreept. Vrijdag 11 Juli des avonds 8 uur zal in de kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg 102 te Haarlem de opening plaats vinden van een tentoonstelling van schilderijen en aquarellen, vervaar digd door A. J. Grootens, die gehouden zal worden ter gelegenheid van zijn 88o verjaardag. De heer J. Limburg zal een korte inleiding houden. De tentoonstelling is geopend tot 15 Augustus 1952, op werkdagen van 105 uur. BIOSCOPEN: Rembrandt: ,,'s Nachts langs de weg", 2de week, tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u„ 18 j. Palace: „Om een vrouw te behagen", tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Luxor: „Het lot speelt met Mr. Den ning", tijden: 2, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Frans-Hals: „Vrouwen in angst", tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. City: „Djenghis Khan, de veroveraar", tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar, Lldo-Theater: „Iwo Jima", tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Spaarne: „De terugkeer van Zorro" en Desperado's van Dodge City", tijden: 2.30, 1 en 9.15 uur, 14 jaar. Minerva: Flying Deuces, 8.15 uur. Circus Mlkkenie: Woensdag 8 uur. Woensdag 9 Juli St. Bavokerk: Kerkconcert door het jeugdkoor Inter-Nos, 260 jongens en meis jes zullen de bekende Michiel de Ruyter- cantate zingen. Muziektent bij Restaurant „Dreefzicht": Concert door harmonie „Euphonia" 8 uur. Donderdag 10 Juli St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, van 3 tot 4 uur. Advertentie Zaterdag 5 Juli slaagden voor het V.G.L.O.-diploma de volgende leerlingen van de St. Josephschool, Herensingel 75: Nelly Bakker, Betsy v. d. Drift, B. v. d Haak, Aagje Horeman, Ida Kok, Tiny Lücke, Rie Overes, Ria Post, Jo Schuyt, Mien v. d. Vegt, Lous Weyers en Ineke Zwart. Dezelfde leerlingen, alsmede Bep Koek, Anneke Kors en Femia Hilbers, behaal den reeds eerder het diploma voor lin- gerienaaien van de Vereniging St. Anna. 495!' KRUISSTRAAT 11 3 Deurslcast HAARLEM TELEFOON 11491 2 Nachtkastjes - 2 Stoelen - Talel (Van onze verslaggever) Een 39-jarige Haarlemse bouwkundige had op 1 Februari j.l. een auto gehuurd „voor zakelijke doeleinden" en reed daarmede naar een café in de Smede- straat te Haarlem, waar hij van half vijf des middags tot elf uur des avonds borrels heeft zitten drinken, totaal een litersfles jenever vol. Toen stapte hjj in de gehuurde auto en reed naar Amster dam, onderweg, in Halfweg, twee aanrij dingen veroorzakend. Eerst reed hij tegen een tegenligger op, welke hij vrij ernstig beschadigde en daarna tegen een auto, welke hij pas seerde en welke hij tegen de leuning van de brug in Halfweg drukte- Ook na deze aanrijding reed hij door omdat hij bang was dat men zou merken dat hij alcohol had gedronken. Maar de politie achter haalde hem en bij onderzoek bleek dat hij al sinds 1939 geen rijbewijs meer be zat. Hij weigerde de bloedproef toe te- staan. De Haarlemse rechtbank heeft hem tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld en hem voor anderhalf jaar het besturen van een auto ontzegd. Van dit vonnis kwam gistermorgen in hoger beroep bij het Amsterdams Gerechtshof tot grote verbazing van de president, die niet be greep waarom de bouwkundige van het z.i. zeer clemente vonnis van de recht bank in hoger beroep was gekomen. Verdachte gaf toe dat hij bij het weg rijden uit de Smedestraat in Haarlem was gewaarschuwd, dat hij eigenlijk geen auto mocht besturen maar hij had het toch gedaan, want hij beweerde dat hij erg goed tegen borrels kan. De po litieagent, die hem, had aangehouden,-had wel een sterke dranklucht waargenomen maar verdachte was toch vast ter been Onder flinke belangstelling werd Dins dagavond m Stoop's Bad de hoofdklasse wedstrijd Haarlem 1HVGB 1 gespeeld. HVGB had tot nu toe pas 2 pnt. ver diend in deze zomercompetitie en Haar lem had er 5 bij elkaar, beide ploegen staan er dus niet zo best voor. Het Rot terdamse SVH had echter pas 1 punt en daar deze ploeg tegelijkertijd in Rotter dam tegen De Meeuwen te water moest, was deze avond van groot belang voor de onderste regionen van de hoofdklasse. Achteraf bleek dat SVH met 47 van de Meeuwen verloren had, zodat waar de Haarlemse wedstrijd gelijk met 55 eindigde HVGB iets veiliger staat. De wedstrijd op Zaterdagavond 19 Juli a.s. in Stoop tegen SVH zal vermoedelijk de beslissing brengen voor de bezetting van de laatste plaats. De stand in de hoofd klasse luidt nu: Meeuwen A'dam 9 6 1 2 13 p 5644 HZPC Den Haag 7 5 1 1 11 38—21 GZC Gouda 6 4 0 2 836—23 Zwemcl. Haarlem 7 2 2 3 6 3342 HVGB Haarlem 6 1 1 4 3 23—33 SVH Rotterdam 7 0 16 1 2952 De wedstrijd werd alweer be heerst door het fluiten van de scheids rechter die soms om onbegrijpelijke redenen spelers uit het water zond en dit van beide ploegen. Er werden maar twee normale doelpunten gemaakt, ver der was dit steeds te danken aan een numerieke meerderheid van een van de ploegen. Jelle Hoekstra wist kort na het aanvangssignaal de score voor HVGB te openen, nadat er weer een Haarlem speler de kant opging werd het 20 voor HVGB door Aat Rol. Toen was HVGB aan de beurt, twee spelers moch ten na elkaar het water verlaten waar van Bijlsma en Paanakker profiteerden door de stand op 22 te brengen. Kort voor rust mocht de HVGB-midachter op de kant uitrusten en Cor Braasem nam de strafworp zoals van hem verwacht mag worden. Bijlsma wist na de rust met een fraai schot de Haarlemvoorsprong tot 42 op te voeren, doch dit was van korte duur. Aat Rol benutte even later 'n strafworp (43) en Jac, Hogeland wist van een verwarring in de Haarlem-achterhoede gebruik te maken en de stand was weer gelijk (44). Beide partijen scoor den nadien nog ieder eenmaal via hun midvoors Rol en Bijlsma waarmede de eindstand van 55 bereikt werd. een uitslag die allen voldoening zal hebben gegeven. Maandagmiddag is de 24-jarige J. A. K. uit Haarlem nabij het Bloemendaalse strand tijdens duiken in zee met zijn hoofd op de bodem terechtgekomen, waardoor zijn wervelkolom beschadigd werd. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer naar het Marine-hospi taal overgebracht. geweest. „Ik ben gek geweest, dat ik het gedaan heb", had hij tegen de politie agent gezegd. De Procureur-Generaal merkte op dat de wijze van rijden van verdachte vee) weg heeft van het uitlokken van onge lukken. Verdachte heeft 24 a 26 borrels gedronken en volgens deskundigen kan dat dodelijk zijn. Verdachte verdient een veel zwaardere straf en daarom vroeg de Procureur-Generaal verhoging tot drie maanden gevangenisstraf met ver bod om een auto te besturen voor ander half jaar. De verdediger pleitte clementie. Uit spraak 17 Juli. Zaterdagmiddag om drie uur zal de eerste steen worden gelegd voor de eer ste 42 flats van de „Kleine Middenstan der" aan de Hectorlaan door de heer J. W. Th. Fibbe. De voetbalwedstrijd om de Zilveren Spaarnestadbeker, die de vorige week wegens de regen moest worden gestaakt, is opnieuw vastgesteld en wel op Don derdag a.s. De wedstrijd wordt gespeeld op het EDO-terrein en begint om 7 uur. In Juni 1952 werden door de stads bibliotheek en leeszaal van Haarlem te zamen 20.921 boeken uitgeleend (vorig jaar 18.243). Tezamen werden de leeszalen bezocht door 5351 bezoekers en bezoeksters (vo rig jaar 5655; Voor de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem werd beëedigd mr. C. F. M. van Koppen, Advocaat en Procureur te Haarlem. GEBOREN: E. M. J. Koningvan Loevezijn, z; I. M. van ParadijsKok, z; J. OlthofMaterna, z; H. M. Jongeneel— de Kleuver, z- E. M. van Loon—Schut te, z; A. J. 'HollanderHarmse, z; B. M. F. van der MeerLamberts, d; P. A. VesterBouwman, d; A. Vriend van Dalfsen, d; P. A.' M. Sarolea— Christoffels, d; M. Verkooij—Wegner, d; W. J. Huis in 't Veld—Stam, d. OVERLEDEN: J, Broesterhuizen, 81 j., Earrevoetestraat. C. H. de Ridder, 42 jaar, Semarangstraat; J. A. Ripet, 84 j., Hagestraat. Feestelijke opening van het beursgebouw Hillegom De grote dag voor Hillegom was dan aangebroken. Met recht en trots mogen de mannen van de grootste afdeling van „Bloembollencultuur" en de handelaren, die over de gehele wereld uitzwermen om bloemen te brengen en deviezen te halen, op hun beursgebouw roemen. Het paleis in het dorp, het monument van vasthouden er. taai doorzetten, straalde gistermiddag in de warme zon en in de grote zaal waren enige honderden prominenten bjjeen om van de officiële inge bruikneming getuige te zijn. Veel en treffende woorden zjjn gesproken, maar misschien was de schoonste wers wel die van de heer Bijl van Duivenbode: mo gen de achter-kleinkinderen van de oprichters de bloei van de beurs en van de streek zien als een bewijs van de energie, welke het huidige geslacht gema nifesteerd heeft. Daarom mocht dan ook huis aan huis de vaderlandse driekleur wapperen. Op de eerste rijen in de grote zaal hadden, met het gezicht op een bloe- menschat, o.a- plaats genomen de Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, de di- Door een schilderij van H. M. de Koningin te onthullen, opende de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper, gister middag de nieuwe bloembollen- beurs te Hillegom. In 't midden de burgemeester van Hillegom, jhr. dr. O. F. A. van Nispen tot Panner den. Links de voorzitter van de Stichting Hillegomse Bloembollen- beurs, D. van Egmond. recteur-generaal van de Landbouw, ir. A. W. v. d. Plasse, het voltallige col lege van Gedeputeerde Staten, vele burgemeesters uit de omgeving, de wet houders en de gemeente-secretaris en hoofden van dienst der gemeente Hil legom, vooraanstaande figuren uit het bloembollenvak onder wie de heer E. H. Krelage. De heer D. van Egmond, voorzitter der stichting Hillegomse Bloembollen- beurs, bracht dank aan allen, die een bijdrage leverden tot het tot stand ko men van dit grootse gebouw. In het bij zonder herdacht hij wijlen Bernard Rijn veld, de initiatiefnemer van het plan. r-:-" y/ Ter gelegenheid van de feestelijke opening van de nlieuwe Hillegomse Bloem- bollenbeurs heeft men gemeend een artistieke daad te moeten stellen. De ope ning is niet opgeluisterd door de opvoering van een revue, het optreden van voriété-artisten, de medewerking van een Jazzband of iets dergelijks van een uiterst licht genre, waarmede het succes bij voorbaat ten volle is verzekerd. Men heeft hoger gegrepen. Het in 1950 gestichte Zuid-Hollands Orkest, dat offi cieus wel Provinciaal Orkest kan worden genoemd, kwam met een we^ver^orgd programma. Het bevatte orkest- en solowerk van Beethoven en Massenet, bene vens ter afsluiting enkele minder diepgaande nummers, doch het beste van dit genre, een Wals van Johann Strauss en een Ouverture vanSuppé. Dit initiatief van het bestuur is te prijzen, kan ten voorbeeld worden ge steld, maar bracht grote moeilijkheden met zich mede. De bouw van de grote zaal is geheel berekend op het houden van een beurs en al is er een toneel in gebouwd, met de accoustiek, benodigd voor muziek- en toneeluitvoeringen, kon men slechts op de tweede plaats rekening houden. Om toch de waardebepaling van het orkestspei zuiver te houden, zullen we over de acoustische verschijnselen apart spreken, nu alleen over het orkest in zoverre ons dit mogelijk was. Het Zuid-Hollands Orkest bestaat uit 40 leden, het is dus een behoorlijk bezet Symphonie-orkest. De kwaliteit gaat echter ver boven de kwantiteit uit. Het telt jonge en oudere krachten, die gro tendeels hun opleiding op het KoninK- liik Conservatorium hebben genoten en reeds veel orkestroutine bezitten. Het orkest staat onder leiding van de be trekkelijk nog jonge dirigent Johan van Gooi, die zijn studies te Parijs heeft vol tooid. Het is hem gelukt, dank zij zijn kennis en doorzettingsvermogen, de sym pathie en ijver van de orkestleden en het uitzicht op Provinciale steun van deze groep artisten om in enkele jaren een hecht ensemble te vormen. Tech nisch en muzikaal werd er lofwaardig gemusiceerd. De Egmont-Ouverture van Beethoven maakte direct indruk en hield de aan dacht gespannen. De tegenstellingen in deze muziek: markant en lyrisch, don ker en fijn getinte klank kwamen goed uit. In Beethoven's Vijfde Pianoconcert secondeerde het orkest de solist Iskar Aribo (schrik niet, het is een Nederlan der) in opvatting zo volgzaam mogelijk. Jammer dat de solist niet over een gro tere en betere concertvleugel beschikte. De forte-klank deed verre van aange naam aan. Dit mede door de later te be spreken acoustiek. In elk geval hebben we van het ontroerend schoon Adagio uitermate genoten. Door het late uur hebben we genoem de lichtere muziek niet kunnen horen, wel echter de „Scenes Fittoresques" van Massenet, die qua orkestspei het hoogte punt van de avond vormden. Hoogst fijn van klank (Fète Bohème natuurlijk uit bundiger en glanzender) en mooi van typering kwamen de onderdelen van deze charmante muziek tot uitvoering. Hiermede speelde het orkest zijn beste troeven uit. Zeer te betreuren en biermede komen tevens tot resonans- mogelijkheden van de zaal was het motorgeronk van de ventilators, die van wege de tropische hitte in werking wer den gesteld, onder deze Scenes. Men ge- bruike ze alleen onder de pauze of des noods nog onder het applaus, dat zoals gisteravond het geronk zeker had overstemd. Men behoeft geen wiskundige te zijn om ogenblikkelijk op te kunnen merken, dat deze zaal met haar zware betonnen f.iafondbalken het op het toneel voort gebrachte geluid voldoende kan voort planten. Men hoort dan ook alsof het geluid van een grotere afstand komt dan in werkelijkheid. Aan de zaal zal men niets meer veranderen, toch kan men zorgen dat alles duidelijker tot het pu bliek doordringt als thans. Het is zoals gewoonlijk: de zaal is gereed, het toneel niet. Er ijjn nog geen zo min mogelijk geluiddempende décors aanwezig en de toneelinstallateur neemt zijn toevlucht tot het gebruik van gordijnen. Het staat netjes, harmonieert met de zaal, het or kest echter wordt de dupe. Het zat ge heel ingesloten, met het gevolg, dat het spel van de vlak tegen de gordijnen ge plaatste contrabassisten en fagottisten veel te zwak was tegenover dat der an dere spelers. Het „hout" dringt altijd meer door, het „koper": hoorns en trom petten verkregen niet de benodigde glans en het „strijk", ondanks het ietwat ge dempte geluid toch zeer mooi, had vol ler en warmer van klank kunnen zijn. Een eenvoudig kamerdécor, zoals des tijds in de Haarlemse Stadsschouwburg voor muziekuitvoeringen aangebracht, met het door de toneelinstallateur van dit gebouw reeds aangebrachte plafond (waardoor de bovenruimte van het to neel niet alle geluid verzwelgt) zou doeltreffender zijn. Dit ook in verband met de avant-scene, die weinig plaats biedt voor spelers. Zij buigt niet naar de zaal-, maar naar de toneelkant uit. Van avant is dus eigenlijk geen sprake. De orkestleider had nog gehoopt op het verwijderen of meer naar achteren plaat sen van de gordijnen gedurende de pauze. Het was door het provisorische aanbrengen niet mogelijk, doch heden avond zal wellicht een grotere toneel ruimte worden verkregen. Deze proefneming zal o.i. aanduiden, dat orkestklank veel beter tot ztin recht kan komen dan gisteravond. De vorige week had het orkest gerepe teerd op het toneel, dat toen nog niet door gordijnen was afgeschermd. Het klankvolume was bijna gelijk aan dat van het Concertgebouworkest, aldus de concertmeester. De zaal, die ruw geschat een duizend tal personen kan bevatten, was geheel gevuld met een aandachtig luisterend en blijkbaar zeer voldaan publiek. Van spontaan zingen schijnt men niet te houden. Het vooraf gespeelde Wilhelmus werd met alle eerbied staande aange hoord, maar de poging van enkele be kende zangeressen onder het publiek om allen aan het zingen te krijgen mislukte en werd b\i de tweede regel al opge geven. Is een volkslied niet op de eerste plaats om gezongen te worden? OL. KOOP. Spr. bracht dank aan de drie heren, die de Raad van Toezicht vormen: Jhr. van Nispen tot Pannerden, dr. Verhage en B. Heemskerk. Speciaal roemde hij de harde medewerker, optimist en doorzetter, de heer Ant. Staats en de actieve secretaris, de heer T. Lodewijk. In het bijzonder wees hij op de goe de samenwerking met de Stichting Demonstratietuin, in het bijzonder met de heer Voors. Tuin en gebouw vormen samen één grote demonstratie naar bui ten van het vak. De directie der Z.H.B. en speciaal de heer Van Tongeren, ex ploitant van het Treslong-restaurant, mogen veel succes oogsten. De grootte der zalen, gepaard aan de comfortabele inrichting, maakt het beursgebouw uitermate geschikt voor andere doeleinden- Het zal uitmuntend gebruikt kunnen worden voor vakver gaderingen en voor het houden van congressen, grote en kleine bijeenkom sten, tentoonstellingen en uitvoeringen- Men is er van overtuigd, dat het ge bouw van veel meer dan plaatselijke betekenis zal zijn, hetgeen mede door het karakter van Beursgebouw, waarin uiteraard Exporteurs en Handelaren uit het gehele Bloembollengebied van Noord tot Zuid regelmatig tezamen komen, in het bijzonder moet worden geaccentueerd. De Commissaris der Koningin, daar na het woord verkrijgende, begon met een anecdote. Eén nogal zwijgzaam heer was naar de kerk geweest en moest thuis aan zijn zieke vrouw vertellen wat de dominee gezegd had. „Waar preekte hij over?" vroeg de vrouw. „Over de zonde", antwoordde de man. „En wat zei hij daarvan?" „Hij was er tegen", werd de vraag beantwoord. „Laat ik u dan vandaag zeggen", al dus mr. Kesper, „dat ik vóór de beurs ben, dat ik niets liever wens dan dat ze zal groeien en bloeien. De geleverde prestaties zijn kenmerkend voor de energie In deze streek, die daardoor juist zo welvarend is geworden. In de toekomst moge het gehele bloembollen vak er mee gediend zijn. Er moge in dit gebouw in vaderlandse zin worden gehandeld, gewerkt, gesproken en ge leefd". Spr. verrichtte dan een symbolische opening door achter in de zaal een gor dijn weg te trekken voor een door de kunstschilder H. Rol geschilderd por- Advertentie RIJWIELEN KLEVeSPARKWEG'j4- HAAR! Et) Model no. 8. Remnaaf 1 170 Dinsdag viel de 61-jarige dame P- J. H. uit Haarlem, die op bezoek in de Bisschop Callierstraat te Haarlem was, achterover van de trap. Zij bekwam daarbij een hoofdwonde, een bloeduit storting aan de rug en een lichte her senschudding. Per ziekenauto werd zij voor onderzoek naar het Diaconessen- huis gebracht. Later werd zij weer naar haar woning vervoerd. In een rubberfabriek aan het Zuider Bqiten Spaarne had gisteren een klein ongeval plaats. De 51-jarige Haarlemse arbeider, F. S. C., die bezig was met het wikkelen van een rubberslang bij een inzetma- chine, kwam met zijn voorschoot in aanraking met het drijfwerk van de machine- De man kreeg een lichte her senschudding en een hoofdwond, welke in de Maria Stichting werd gehecht. Het programma voor het orgelconcert in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 10 Juli, des namiddag? van 34 uur, luidt als volgt: 1. Magnificat Quarti Toni, J. Titelouzc, Quis respexit, Et misericordia ejus, De- posuit potentes, Suscepit Israël, Gloria Patri et Gilio; 2. a. Dur, b. Trio, c. Basse et Dessus de Trompette en dialogue (uit „Suite du premier ton") L. N. Clérem- bault; 3. Prière, C. Franck; 4. a. Récit de Hazard, b. Francaise (uit „Suite fran- caise"), Jean Langlais; 5. Preludium en Fuga b kl. t„ J. S. Bach. Het orgel wordt bespeeld door George Robert. Een aantal leden van de Onderlinge Tuinliedenvereniging bracht Dinsdag avond een bezoek aan de kwekerij van de firma C. G. van Tubergen te Haar lem en heeft daar enige uren lang' de meest verscheidene gewassen, die door deze firma gekweekt worden, kunnen bewonderen. Er is een uitgebreide sor tering bloemen en planten op vrijwel elk gebied, van de meest bekende Hol landse tot de subtropische kan men er vinden en het bedrijf kenmerkt zich door een grote accuratesse en verzor ging wat de producten betreft. De heer W. A. van Zadel, voorzitter van de vereniging, dankte na afloop van deze excursie de heer T. Hoog voor zijn bereidwilligheid en verklaarde dat dit bezoek uiterst leerzaam is geweest. Wij herinneren er nog eens aan dat de Kath. Vrouwenbeweging Donderdag haar jaarlijkse uitgaansdag heeft en dat de deelnemende dames des morgens te 6.15 uur op het Raadhuisplein aanwezig moeten zijn. Donderdag. 8 uur repetitie dameskoor Viva Maria, 8 uur Volksdansgroep „Het Blijde leven", 8 uur St. Vincentius. Vrijdag. 8 uur ledenvergadering Pluimveevereniging „De Eendracht", 8 uur repetitie Heemsteeds Amateur toneel. tret van H.M. de Koningin. De levens grote voorstelling van onze Lands vrouwe in staatsiegewaad werd aange boden door de heer L. Stassen Jr. Met begeleiding van een strijkje, dat op het toneel een plaats had gekregen, zongen allen staande het le couplet van het Wilhelmus. Vervolgens sprak de heer Th. Hoog. vice-voorzitter der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Hij stelde vast, dat het belang van het nieuwe gebouw uit gaat boven het plaatselijke. Zowel de beurs te Haarlem als die te Hillegom kunnen zich ontplooien zonder elkaar afbreuk te doen. Er mogen vele trans acties tot stand komen tot zegen van het vak. Na het aanbieden van gelukwensen merkte de heer Th. R- de Vroomen, voorzitter van de Bond van Bloembol- ienhandelaren, o.a. op; dat aan deze Beurs grote behoefte bestaat is in het verleden voldoende gebleken. De tijd heeft geleerd dat naast Haarlem de enige Beurs van belang, die van Hille gom gebleven is; de overige zijn lang zamerhand opgeheven of hebben geen levensvatbaarheid. Dit is wel het beste De wijs dat Hillegom de juiste plaats is voor deze Beurs Mede werd dit beves tigd door het besluit van de Algemene Vergadering van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur deze Stichting in het leven te roepen. Het is verheugend te constateren dat het gehele vak heeft medegewerkt; ecu keuringszaal moet dienen om ten toon te stellen de ter keuring ingezonden bloemen. Alle moeilijkheden zijn nog niet over wonnen. Het aantal kilogrammen van voor de oorlog haalden wij nog niet, ma/ar het op 30 Juni afgesloten Export jaar „Oogst 1951" gaf aan, dat wij do 140 millioen gulden export zeer dicht benaderd hebben, wat als een record bedrag kan worden vastgesteld. Dit is te danken aan energie, ondernemings geest en activiteit in ons bloembollen- vak. Ditzelfde geldt voor de Hillegomse Beurs- Ook hier is door bekwame men sen met grote energie, ondernemings geest en activiteit gewerkt, met over winning van vele moeilijkheden. Wijlen Bernard Rijnveld, in leven jaren lang voorzitter der Hillegomse Beurscom- missie, heeft het zaadje gepoot. Het ontkiemde tot een plantje, verzorgd door hem en vele anderen. Het groeide uit tot een boom, die vandaag een vol wassen schone kruin draagt. Gods onmisbare zegen moge rusten op uw onderneming, besloot spreker. De burgemeester van Hilleffe'th. jhr. dr. O. van Nispen van Pannerden, noemde het een groot voorrecht namens het gemeentebestuur de hartelijke ge; lukwensen te mogen uitspreken. Hf) zeide na de rede van de commissaris: Een lang gekoesterde wens is ver vuld; de bekroning van veel arbeid en zorgen, de overwinning van teleurstel lingen en van vele problemen staat in de realiteit van beton en ijzer, van glas, steen en hout thans voor en rond- om ons. Wat lang een „chateau scheen „en Espagne", werd tenslotte toch een Beurs in' Hillegom! Het gemeentebestuur verheugt zich daartoe mede de eerste stoot te hebben kunnen geven door het terrein en een bedrag van f 100.000 beschikbaar te stellen. Op deze overwaarde was het mogelijk het financiële bouwwerk op te trekken dat aan het stenen bouw werk vooraf diende te gaan- In deze streek van harde zakelijk heid, van het jachtige en reizende le ven, zijn de culturele vorming en bele ving ongetwijfeld te kort gekomen, mede ih voorname mate echter door gebrek aan een waardige huisvesting.^ Het huisvestingsprobleem is ..het" zorgenkind der gemeente-besturen; wij hopen door het gereedkomen van dit gebouw het probleem van de huisves ting der cultuur althans te zien opge lost. Moge dan de Hillegomse Bloembol- lenbeurs ten volle beantwoorden aan alle verwachtingen- Dan kén dit monu mentale gebouw ook een monument zijn van wat locaal enthousiasme, met interlocale hulp en veler samenwer king tot stand kan brengen. De bejaarde heer W. Jonkheer bood namens de beursbezoekers twee ge schenken aan. Een treffend geschilderd portret van Bernard Rijnveld, dat op een schildersezel, omzoomd door witte anjers, geplaatst werd en een ameuble ment voor de bestuurskamer.. Bij dit ameublement was een prachtig vloer kleed van 5 bij 4 meter. Nadat het bestuur in de voor hen be stemde zetels had plaats genomen, trad de nestor van de Hillegomse gemeente raad, de heer B- N. Loerakker, naar voren om in rustige en overtuigende taal te schetsen wat de nieuwe beurs wel betekent. Toen de kogel door de kerk was en het besluit voor bouw dus gevallen, kende men in alle geledingen van de burgerij een enthousiasme als nooit te voren geconstateerd werd- Spr. bood een zonnewijzer voor de tuin aan; een ontwerp van architect Vogel. Laatste spreker was de heer J. Bijl van Duivenbode, secretaris der afdeling Hillegom van „Bloembollencultuur". „Wij wilden een beeld geven en dachten eerst aan Mercurius. We za gen er van af, mede omdat men in ons land voorzichtig moet zijn met het bestellen van beelden (hilariteit). Een voorstelling van Atlas met een hypotheek op zijn rug vonden we ook niet gelukkig en daarom hebben we wat anders bedacht. In de bal is een gedenksteen aangebracht met de namen van de bestuursleden, die dit gebouw stichtten. Moge een jonger geslacht daar eens opmerken: dat ig de naam van mijn bet-overgroot vader. De voorzitter dankte voor gescnenken en toespraken en bood mevrouw Kes per een fraaie bloemenmand aan. Toen begon een receptie, die een einde vond in het gezellige, voorname café-restaurant, waar de directie van de Z.H B. en de heer Van Tongeren op hun beurt een gewaardeerde gastvrijheid toonden. En Donderdagmorgen treedt Mercu rius dan binnen met de „bollenjon- gens", want zo noemen ze zich in zaken toch maar het liefst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2