Kardinaal TISSERANT ontvangt het ere-doctoraat in de H. Theologie S™ de dader? Door Nijmeegse Universiteit gehuldigd als talen kenneroriëntalist, schrijver en bestuurder Nieuwe ontslagen bij de H.K.I. De verklaring van de P.N.I. over Nieuw-Guinea Nederlands bij het onderwijs Indonesië m Grote vorderingen productie militair materieel Emigranten wordt afgeraden „prefabs" mede te nemen Troost K. V.P. schonk te weinig aandacht aan de bejaarden Arbeiders krijgen toeslag boven uitkering werkloosheidsverzekering Tal van onaangenaamheden aan adres van de Nederlanders Felle critiek der dagbladen Aannemer zal daken herstellen Televisie Zo snel mogelijk te vervangen door Indonesisch Mogelijkheden voor inschakeling ten behoeve van andere landen Tien senatoren gaan heen PUROL Critiek op vergadering in Breda WOENSDAG 9 JULI 1952 PAGINA 3 s,Waar het christendom zwak is krijgen de vijanden hun kans' Conflict met technici Sproeten? SPRUTOL V an woningen te Kethel Luitenant veroordeeld tot drie maanden Machinist op cokesfabriek Maurits verongelukt Eerste Kamer Voorzitter Jonkman: een ernstig verlies Mgr. W. van Kester N.-Zeeland wenst voor 60 pet. vrouwelijke immigranten Digestif Rennies om Zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen Oorspronkelijk detective-verhaal Vost neemt afscheid van de A.Y.R.O. „Geef mijn opvolger een reële kans" Een plaats in ons leven voor het scapulier Studiedagen Ned. Kath. Middenstandsbond De „Maasdam" gaat 15 Juli proefvaren Expositie Floris Verster gesloten t (Van onze speciale verslaggever) De anders altijd zo waardige en statige aula van de R. K. Universiteit te Nij megen geleek gisteren op een filmstudio, toen daar Zijne Eminentie Eugène Kardinaal Tisserant uit handen van zijn promotor, Mgr. prof. dr. Alph. Mulders, het eredoctoraat in de H. Theologie ontving. Vele schijnwerpers zetten de gehele aula in een verblindend licht ten behoeve van de rusteloos werkende mensen van televisie en filmjournaal, toen prof. Mulders aan de Deken van het College vm Kardinalen de buil en de mantel overhandigde, de symbolen van het ere doctoraat. „Gij zijt een onvermoeid werker, een onvergelijkelijk talenkenner, een uitmuntend oriëntalist, een scherpzinnig schrijver, een bekwaam en vooruitziend bestuurder van een Romeinse congregatie; Uw leven hebt gij geheel gesteld in dienst van de wetenschap en deze op haar beurt in dienst van het schoonste dat de wereld kent: onze Moeder de Heilige Kerk." Aldus schetste prof. Mulders aan het eind van een eclatante rede de figuur van de eredoctor. tenschappelijke reizen door het Midden- Oosten, Amerika, Canada, en Europa; diens zeer waardevolle arbeid voor de Vaticaanse bibliotheek op het gebied van oude manuscripten in de Oosterse talen en zijn uiterst belangrijke inspan ningen voor de hereniging van de Oos terse en Westerse Kerk. „De Kardinaal heeft de allure van een profeet en door zijn baard en baret het uiterlijk van een Oosterling". Tenslotte overhandig de de promotor de buil en mantel. Aan al deze eminente kwaliteiten Wenste de R.K. Universiteit hulde te be- 'Uigen door Zijne Eminentie het hoog de eerbewijs te schenken waarover zij Jjeschikt, het eredoctoraat in de H. Theologie. Hiertoe, zo verklaarde de Promotor, was hij gemachtigd door de Theologische Faculteit bij goedkeuring van de gehele Academische Senaat. Zeer vele hoge, geestelijke en we- teldlijke autoriteiten woonden deze Plechtige academische zitting bij. Daar j^aren: Z.H. Exc. mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Internuntius, Z.H. Exc. mgr. <Jr. B. Alfrink, coadjutor van de aarts bisschop, Z. Exc. J. P. Garnier, ambas- sadeur van Frankrijk, Z.H. Exc- mgr. Malouf, aartsbisschop van Baalbeck, Z.H. Exc. mgr. dr. J. O. Smit, Z.H. Exc. •Pgr. J. Bucko, apostolisch visitator van be Oekraïners, Z.H. Exc. mgr. dr. C. v. Lierde O.E.S.A., sacrista bij Z.H. de b'aus, prof. mr. L. J. M, Beel, demissio- Pair minister van Binnenlandse Zaken, Prof. dr. F. J. Th. Hutten, demissionair Prinister van O., K. en W., mr. J. R. H. ?an Schaik, dr. J. P. A. Hoefnagels, mr. ®- H. J. Baron van Voorst tot Voorst, Pir. F. M. E. Haan, leden van het cura torium van de R.K. Universiteit, jhr. br. C. G. C. Quarles van Ufford, com- JPissaris van de Koningin in Gelder land. diens collega uit Limburg, mr. dr. T. J. M. Houben, Rectores Magnifici van de Technische- en Landbouw Ho geschool, mr. Ch. Hustinx, burgemees ter van Nijmegen, provinciaals van vele Orden en congregaties, het hoofdbe stuur van het Apostolaat der Hereni ging en nog zeer vele anderen. Na de binnenkomst van de Kardi naal en de hoge gasten in de aula heette prof. dr M. Goemans O-F.M-, Rector Magnificus, allen welkom. Hij verklaarde zich dankbaar dat de Kardinaal na zijn zware reis door Nederland in het midden van de Ne derlandse R.K. Universitaire gemeen schap wilde vertoeven. Hij zag hierin een bewijs van grote sympathie. Hij meende uit dit bezoek te mogen con cluderen dat dc R.K. Universiteit aan haar hoge taak, de wetenschap te verdiepen en te zoeken naar de waarheid, heeft beantwoord en te kens noemde hij dit bezoek een aan sporing om de vervulling van die taak onverminderd voort te zetten. Grote dankbaarheid was de Nijmeeg se universitaire gemeenschap echter Verschuldigd voor het feit dat Zijrn Zpiinentie het eredoctoraat m de H- cheologie heeft willen aanvaarden. ervolgens verzocht de Rector Magnifi es, mgr. prof. dr. Alph. Mulders, de Ceremoniij voor de verlening van het Eredoctoraat te willen vervullen. Prof. Mulders verklaarde dat de Aca demische Senaat spontaan was inge- j^an op het voorstel om Kardinaal Tisserant het eredoctoraat te verlenen. "8ij gaf een levensschets van de ere- boctor. Hij memoreerde diens vele we- Z.Em. Kardinaal Tisserant dankte zeer geroerd voor de lof hem toege zwaaid. Hij zeide confuus te zijn door de uitverkiezing tot dit ere-doctoraat. In een zeer boeiende rede schetste hij vervolgens de ontwikkeling van het christendom in het Nabije Oosten vanaf het allereerste begin. Hij wees de oor zaken aan van de snelle groei van de Islam in dat gebied; een groei, zo on rustbarend, dat het merendeel van dit gebied door de Islam wordt beheerst. Bij de val van Constantinopel ver dween het laatste christelijke bolwerk uit het Nabije Oosten en kwam de Is lam daar op een hoogtepunt. Aanvan kelijk, zo zeide de Kardinaal, heeft de Islam zich voor haar organisatie be diend van christenen. Voorts gaf hij een beschrijving van het christendom in Rusland, dat langzamerhand door het Marxisme is verdrongen. Het Marx isme heeft zelfs het christendom in Rus land en zijn satellietstaten voor het grootste deel vernietigd. De Kardinaal zei dit thema te ont wikkelen om aan de hand van de ge schiedenis te bewijzen dat, daar waar het christendom zwakheden vertoonde, de vijanden van het christendom im mer de kans hebben gekregen zich te ontplooien. Met deze waarschuwende, belangrijke rede werd de plechtige academische zitting besloten. Een zeer druk bezoch te receptie in het concertgebouw „De Vereniging" volgde, waarbij velen van de gelegenheid gebruik maakten om Kardinaal Tisserant met zijn erepromo tie geluk te wensen. Kardinaal Tisserant wordt bekleed i met de versierselen van het ere doctoraat. (Van onze correspondent) Bij de Hollandse Kunstzijde Industrie in Breda zijn wederom honderdzestig arbeiders ontslagen, terwijl ook, meren deels per 1 Augustus, ontslag is aange zegd aan vijf en zestig technici en kan- toorbeambten, Na de massa-ontslagen Advertentie Bi] weerbarstige: Sprutol-Sterk De verklaring van de P.N.I. over N- /-*uinea, die wij gisteren gedeeltelijk j"ubliceertjen) bevat tal van onaange- aamheden aan het adres van buiten- *hders (lees Nederlanders - Red.), 0 aarin o.m. wordt geïnsinueerd, dat de rueverstoringen worden beïnvloed van t et buitenland uit. De P.N I. meent, dat r oplossing van de veiligheidskwestie ste aandacht van de regering op de eer- o„f P'aats gericht moet zijn op het uit peilen van controle op de verbindin- tln met het buitenland en de gedragin- n van de buitenlanders. -Bet in Djakarta verschijnende blad e Nieuwsgier" noemt deze verklaring meesterstuk van insinuatie en ent, dat men haar te veel eer zou NH. M. J. M. van Kinderen, wethouder (jan Woningtoezicht te Schiedam, heeft J3 ®en persconferentie het een en ander re6 ,edeeld in verband met het gebeu- y 11 in Kethel, waar in de nacht van ^°ndag op Maandag het dak van zes Vo.ni^en is gewaaid, die gebouwd waren 6n 5®ns bet Welschen-systeem door Ruys be Winter. In overleg met deze aan- de ers is door het gemeentebestuur aan in y°orzD;ters van de raad van arbitrage misse bouwnijverheid verzocht, een com- aie vau drie deskundigen te benoe- beurdVoor een onderzoek naar het ge- meente 6n ter voorlichting van het ge- eike ebestuur en de aannemers. Los van tebestu dVraaR' waarover het gemeen- dieUtf Zich niet uit wilde spreken, \vijst aannemer pertinent van zich banded81- de aannemer als service de Dhancjgi^661 in orde brengen, zodat deskund'C C0nseiuenties uit het door de iüÜen ,GPri 'oilgebrachte rapport niet volgen. - bewijzen, wanneer men zou trachten haar te ontzenuwen. Het blad schrijft, dat de P.N I. in de periode van bitter ste benauwenis, in plaats van construc tieve gedachten om de ogenblikkelijke nood hét hoofd te bieden een bliksem afleider aanbiedt; de buitenlanders (de Nederlanders). Ook het blad „Pedoman" levert felle critiek op deze verklaring. Het blad meent, dat het opleggen van beperkin gen aan buitenlanders, zoals gesugge reerd wordt, geen wijziging zal brengen in de huidige toestand of mogelijk zal leiden tot nog slechtere toestanden. De instelling van een Indonesisch bestuur voor West-Nieuw-Guinea noemt „Pedo man" gevaarlijk voor de P.N.I. als rege ringspartij. Een „toelichting" De voorzitter van de P.N.I., Sidik Djojo Sukarto, heeft de verklaring van de P.N I. toegelicht. Hij zei daarbij, dat er bewijzen zijn voor het gelegde ver band tussen verschillende ordeversto ringen, waarbij ook Nederlanders be trokken zijn. Sidik noemde de bewij zen niet officieel, doch wel voldoende om aan te tonen, dat personen uit de Nederlandse gemeenschap bij een en ander zijn betrokken. Hij zei, dat zijd partij in vrede en vriendschap wenst te leven met ieder ander volk, Amerika nen, Russen, Duitsers, Nederlanders of wie dan ook. „Indien echter onze natio nale welvaart wordt bedreigd, achten wij het onze plicht zulke bedreigingen tegen te gaan", aldus Sidik. De krijgsraad te velde-West heeft de 33-jarige eerste luitenant J. H. veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De krijgsraad achtte bewezen, dat H. als assistent-inkoper bij het bureau voor de inkoop van textiel van de dienst materieel der Landmacht te Nijmegen en Middelburg giften heeft aangenomen tot een bedrag van onge veer f 4000.Deze giften werden hem gedaan om hem te bewegen in strijd met zijn plicht te handelen. De auditeur-militair had zes maan den gevangenisstraf geëist. enige maanden geleden, is de toestand in het bedrijf niet verbeterd en Is de directie tot verdere ontslagen moeten overgaan. Aan de ontslagen werknemers zal een schadevergoeding worden uitge keerd. Naar verluidt zullen de arbei ders gedurende de tijd, dat zij uitke ring ontvangen van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, een be paald percentage daar bovenop ont vangen, terwijl na een en twintig we ken nog een uitkering ineens volgt. De beambten hebben volgens hun C.A.O. recht op een schadevergoeding bij reorganisatie van het bedrijf. Daar over is echter een conflict ontstaan tus sen de directie van de H.K.I. en de R.K. Bond van Technici St. Bernulphus en de R.K. Handels-, Kantoor- en Win kelbediendenorganisatie. Het voorstel tot schadevergoeding van de directie van de H.K.I. komt volgens deze orga nisatie niet overeen met de in de C.A.O. neergelegde rechten. Op een in Breda gehouden vergadering werden de bon den gemachtigd alle maatregelen te ne men, welke kunnen leiden tot een scha devergoeding volgens deze r.echten. Zo nodig zal het conflict aan een scheids gerecht worden voorgelegd. De onder handelingen over dit conflict zijn nog gaande. De 38-jarige kraanmachinist Th. H. Pust- jens uit Roosteren is in het ketelhuis van de cokesfabriek Maurits te Geleen om het leven gekomen, doordat hij met zijn hoofd bekneld raakte tussen de kraan en de kraanbaan. Hij werd vrijwel op slag gedood. P. was gehuwd en had twee kinderen. De rechtstreekse televisie-uitzending uit Artis over de totstandkoming waarvan men elders in dit nummer enige plezierige notities aantreft mag eigenlijk geslaagd genoemd worden. Wij zeggen opzettelijk eigenlijk, omdat dit een van die helaas schaarse uitzendin gen was. waartegen men desnoods een hele scala van technische bezwaren ka.n ontwikkelen, doch waaraan men zich op de duur toch gewonnen geeft. De opzet van deze uitzending was immers even simpel als doeltreffend. Een ge noeglijke oude heer men weet wie wij bedoelen die met een troep kin deren in die verrukkelijke Artis op stap ging en het beeld verluchtte met aller lei gezellige details, die meestal even- zovele onvermoede wetenswaardigheden bleken. En natuurlijk, bij deze rond gang een technisch novum traden nog al wat tekortkomingen aan het licht. Het geluid was vaak bijzonder zwak, het beeld wat rommelig en on scherp en ook de correlatie tussen bei de liet te wensen over. Dit alles neemt echter niet weg, dat de qimera toch ook tal van £raaie beelden wist te van gen en dat het geheel een zo onge dwongen, ongekunstelde geest ademde, dat alleen een Nurks zich blijvend zou kunnen verzetten. Bovendien was het slot in een woord een openbaring. Twee deskundigen, die ons een blik gunden in de nieuwe wereld van een druppel waier. Pantoffeldiertjes, kogel diertjes, onderdiertjes en watervlooien, die genoeglijk door het beeld krioelden en welker verschijning gepaard ging met een ëven ongedwongen als aange name commentaar. Rondweg voortref felijk en onze welgemeende complimen ten aan de N.C.R.V. Resumé: Wij hebben gisteren een overtuigende indruk gekregen van de potentie der televisie. Zij is een prach tig middel en het feit, dat men er bij vlagen in slaagt, de potentie inderdaad uit te buiten moet de zwoegers in Bus- sum inspireren om onverdroten voort te gaan. Succes is mogelijk. Het moet alleen verdiend worden. Alb. W. De thans gepubliceerde tekst van het besluit van de sectie-onderwijs uit het Indonesische parlement over het ge bruik van de Nederlandse taal wijkt af van hetgeen dienaangaande door Zainal Abidin Achmed aan de pers was mede gedeeld. Volgens de tekst van de sectie-onder wijs wordt als conclusie gegeven dat het in overeenstemming met de voorlo pige grondwet een vereiste is het Indo nesisch als voertaal te gebruiken op alle gebieden van onderwijs. Daarnaast is de sectie zich er van be wust, dat het Nederlands nog invloed heeft op de wetenschap in Indonesië, in liet bijzonder voor het verwerven van kennis aan de hogescholen. Der halve is de sectie van oordeel, dat een overgangsperiode nodig is voor het ge bruik van de Nederlandse taal bij het hoger onderwijs in Indonesië. De sec tic acht het nodig, deze overgangspe riode zo kort mogelijk te houden en voorts dat het terrein, waarbinnen de Nederlandse taal aan de universiteiten gebruikt wordt, zo beperkt mogelyk dient te zijn. Voorts beveelt de sectie aan het tot- standbrengen van zorgvuldige vertalin gen van studiewerken op grote schaal, het instellen van een systeem, waarbij de hoogleraar, die de Nederlandse taal als voertaal gebruikt, een assistent naast zich krijgt en het toekennen van een salarisverhoging aan de buitenlandse hoogleraren, ook de Nederlandse, die in staat zijn colleges in de Indonesi sche taal te geven. In het rapport wordt gezegd, dat de meeste leden als hun oordeel uit- De productie van militair materieel in Nederland heefi de laatste drie a vier jaar grote vorderingen gemaakt, ook op terreinen, waaraan tot voor kort weinig aandacht werd besteed. Deze vorderin gen werden mogelijk, omdat belangrijk meer financiële middelen ter beschik king kwamen. De materieelposCen voor leger, luchtmacht en marine zijn geste gen van f520 millioen in 1949 tot ruim fl milliard in 1952. Hiervan wordt op het ogenblik reeds rond 85 pet., d.i. dus ongeveer f 850 millioen, in Nederland geplaatst. Daarbij moei nog gevoegd worden de f600 millioen, die voor de militaire productie in Nederland, over vier jaar verdeeld, besteed zal worden uit de z.g. tegenwaardefondsen van de nog te ontvangen Amerikaanse economi sche hulp. Tenslotte zullen de thans reeds ont vangen opdrachten onder de zgn. „off shore procurement" (18 mijnenvegers, 5 patrouilleboten, 200 sneltankwagens en «0 olietankwagens) de eerstvolgende ja ren de vorengenoemde bedragen met nog ongeveer f 45 millioen 's jaars ver hogen. Het grootste deel van deze bedragen komt ten goede aan de metaalindustrie, waarvan de bruto-productie (f5 milliard per jaar) met ongeveer 12 procent zal stijgen. Aldus heeft dr. P. Schoenmaker, di recteur van het Centraal instituut voor industrie-ontwikkeling, vanmiddag te Utrecht voor het Kon. instituut voor ingenieurs in een voordracht over de productie van militair materieel in Ne derland medegedeeld. De Nederlandse scheepsbouwindustrie is in belangrijke mate ingeschakeld bij de marinescheepsbouw: het marine bouwprogramma in Nederland bestaat uit 2 kruisers, 12 onderzeeboot) agers, 4 onderzeeboten, 32 mijnenvegers en 5 pa trouillevaartuigen. In totaal een pro gramma met een waarde van rond f 300 millioen, verdeeld over de jaren 1949/56. Nederland kan alle typen marinevaar tuigen t.m. ca. 10.000 ton bouwen. Dr. Schoenmaker wees vervolgens op de D.A.F.-productie van militaire voer tuigen en op de vliegtuigindustrie van Fokker, Aviolanda, de Schelde en Avio-Diepen. Tot de gebieden, die in de laatste jaren bij de verdediging en de oor logvoering het meest op de voor grond zijn gekomen, behoort de electronische industrie. Nederland bezit op dit gebied bijzondere capa citeiten en bestrijkt vrijwel het ge hele terrein van de electronische en communicatietechniek. Voorts is de Nederlandse industrie gespeciali seerd in de fabricage van radar en van met radar samengebouwde ty pen vuurleidingssystemen. Het be drijf, dat vuurleidingapparatuur bouwt en deze ontwikkelt, behoort tot de meest vooraanstaande bedrij- ven van de gehele wereld. In het algemeen kan worden gezegd, aldus spr., dat de Nederlandse industrie op alle gebieden van het specifieke en niet-specifieke militaire materieel, met uitzondering van de zeer zware objec ten, een grote capaciteit bezit, welke onmiddellijk ter beschikking kan wor den gesteld. Behalve de voorziening van de eigen strijdkrachten, biedt de Neder landse industrie ruime mogelijkheden om voor de productie van militair ma terieel ten behoeve van andere landen te worden ingeschakeld. Tenslotte, aldus spr., mag vastgesteld worden, dat bjj alle militaire organen het streven bestaat om voorkeur te ge ven aan de Nederlandse industrie en hun medewerking te verlenen om de ontwikkeling van de militaire productie in Nederland te bevorderen. Dit is ook belangrijk om het de industrie mogelijk te maken prototypen te bouwen en een eerste productie te beginnen, welke haar in staat stellen met andere landen te concurreren. spreken, dat het opnemen van de Nederlandse taal op de lesrooster van de middelbare scholen niet langer no dig is en dat in plaats daarvan de lestijd gebruikt kan worden voor uit breiding van het onderwijs in de En gelse taal Sommige leden menen, dat voor het vlot begrijpen van de lessen aan de fa culteiten door de studenten de Neder landse taal nodig is, weshalve zij Ne derlands als leervak aan de middelba re scholen (M.S.A.) voorstaan. In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van de Eerste Kamer is ge stemd over het ontwerp van wet tot vaststelling van de wet oorlogsstraf recht. Het ontwerp werd aangenomen met 37 tegen 4 stemmen; tegen mej. Tjeenk Willink (Arb.) en de heren Brandenburg, Van Santen en Schalker, allen C.P.N. De wetsontwerpen bescherming be volking, enz. werden aangenomen met de stemmen der drie leden van de C.P N. tegen. De voorzitter, mr. Jonkman, hield hierna een toespraak, waarin hij op merkte, dat deze 49e vergadering nog nodig was geweest, vóór de verenigde vergadering der beide Kamers, om eni ge stemmingen te houden. Op de agen da der werkzaaróheden van de Kamer staat nog slechts het wetsontwerp inza ke wijziging der bepalingen betreffende echtscheiding. Dank zij de medewer king der leden is 24 Juni alles afgedaan wat was af te doen. Voor die medewer king zegde spr. dank. Alleen de stem mingen waren op 24 Juni niet af te doen. Dit heeft de noodzakelijkheid ge leerd van een hogere paraatheid der Kamer voor het houden van hoofdelij ke stemmingen. Deze paraatheid zal te meer nodig zijn als het amendement- Andriessen inzake de Grondwetswijzi ging wet wordt. Thans zullen tien leden voorlopig de Kamer verlaten. Door hun heengaan lijdt de Kamer een ernstig verlies aan parlementaire vaardigheid, wijsheid en toewijding in collegiale en vriendschap pelijke samenwerking. Het doet mij op recht leed, zo gei de voorzitter, van zo- velen en onder hen van zo byzonder ge waardeerde leden te moeten scheiden. Op hetgeen zij deden voor land, volk en partij zal worden voortgebouwd. Z. H. Exc. Mgr. W. van Kester is be noemd tot titulair bisschop van Legia en apostolisch vicaris van Basan (Bel gisch Congo). Mgr. Van Kesler, van de sociëteit van Mill Hill, werd 1 Februari 1906 in Kwintsheul geboren. Hij werd 25 Mei 1929 priester gewijd; in 1934 vertrok hij als missionaris naar Ba- sangkoesoe. (Van onze Haagse redactie) De heer Boeket, permanent hoofd van het Nieuw-Zeelandse ministerie van Immigratie, verblijft gedurende een week in Nederland, om o.a. met de commissaris voor emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, problemen te bespreken, Advertentie U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. 21 omgeving gedaan worden naar die Zeer zeker. Het is overigens ook ik weten, of die mr. Lonsdale niet hier of daar in het dorp is opgemerkt. Hij begaf zich naar het toestel, vroeg verbinding met het bureau, en was eni ge tijd in gesprek met de dienstdoende 'v. v^ui>5 10 »«u i -w die miss Marsh gezien inspecteur.^^ toen de aan deze zaak, terwijl jij je hart ophaalt aan die andere zaak. Zijn er nieuwe ge zichtspunten in die kwestie? Zo iets, ja. Nu, wat doen we? Is dat afgespro ken? Dat is best, Stanley. De inspecteur belde, en verzocht mr. Brooks, toen deze verscheen, aanstonds in het kantoor te dekken voor de lunch. „eer zpkpr j-lpt is uvchkci» uuo. -Nu zal het wel het beste zi.in, zei STSMS het4raam SfAt iSSSS^XS ol al zou hij even- later weer uitgegaan zijn. Natuurlijk. Je gaat toch niet in het donker zoeken; als dat bijvoorbeeld zijn bedoeling was. De vraag is nu maar: wie was de man, die miss Marsh gezien heeft. Is hij niet identiek met de vreem deling, die met Lisette gesproken heeft, dan is hij in ieder geval een medeplich tige. Practisch kan iedereen in huis het geweest zijn. Weten wij, of ze allemaal de waarheid hebben gesproken? Als we voor deze of gene een uitzondering ma ken, zullen de anderen gaan mopperen. We zullen dus, niet kunnen toestaan, dat de mensen hier zich vrij bewegen. Zeer juist, zei mr. Fielding En nu ons program van actie. Mr. Stanley keek op zijn horloge. Het was kwart voor twaalf. Een vervroegde lunch zou ons geen kwaad doen, vind ik, zeide hij. Dat is het eerste punt op ons program ma. Maar ik heb weinig zin in een zaal te gaan zitten met die mr. Snow. Hij werkt op mijn gal. Wat zou je er van zeggen, Fielding. als we hier lieten dekken? Mij best, lachte de ander. Dan hebben we tevens de telefoon bij de hand, als er wat bijzonders is. Ik verwacht bericht over dat vergif, dat ze naar Londen gestuurd hebben. Ook zul len de heren van de lijkschouwing van middag wel komen. Verder hoop ik, dat mijn plaatsvervanger op het bureau niet stil gezeten heeft, en me weldra wat over de persoon van mr. Lonsdale kan vertellen. En dan zijn daar nog de na- ander voldaan afbelde, ik zou graag een afspraakje met je willen maken. Spreek, myn zoon. Ik hoef je wel niet te verzekeren, dat ik je met alle plezier terzijde wil staan, als ik daardoor kan meewerken, om deze zaak tot oplossing te brengen. De moord heeft, om zo te zeggen, onder mijn ogen plaats gehad. Ik m o e t er wel beiang in stellen of ik wil of niet. Dat is dus duidelijk, nietwaar? Maar ik heb je ppn wandeling al direct gezegd, dat ik een bijzondere L- maakt een wandeling, om hier te komen. Ik heb gebeurde. Dan krijgen we een over zicht. Best, zei Fielding. Dan beginnen we bij het begin, te wej ten: de komst van de heer Lonsdale. Stanley legde een blad papier voor zich neer en zette zijn potlood boven aan. Het staatje ging er nu als volgt uit zien: „Maandag 2 December: Pl.m. 4 uur: aankomst van de heer Lonsdale. Tussen 5.00 en 5.30: Mr. L. gaat naar kamer 7. Die dag niet meer gezien. IJinsdag 3 December: 8.00 v.m.: mr. Lonsdale ontbijt op ka mer 7. Van pl.m. 8.45 tot pl.m. 11.45 uur. reden had, plechtig beloofd, aan een oude vriend van me, Jack Dillinger. (ik geloof dat jij hem ook kent) dat ik iets voor hem zal onderzoeken. Hij heeft me een heel belangrijke mededeling ge daan. Dillinger? Dillinger? Stanley raadpleegde zijn geheugen. Was dat niet dat geval van die vervalste wissel? Daar staat me zo iets van voor. Die zaak is nooit opgelost, als ik me wel herin ner. Juist, Stanley. En nu wilde ik )e voorstellen, mijn tijd een beetje te ver delen. Heb je er op tegen, als ik vanmid dag aan die zaak begin? Helemaal niet, beste vriend. Weet je wat? We maken samen even een u„, staatje op van wat we tot nog toe hier sporingen, die op het ogenblik in de bereikt hebben, en dan werk ik verder 12.00: mr. L. luncht op kamer 7. 5.00 n.m.: mr. L. dineert op kamer 7. Tegen 6.00: mr. L. gaat met mr. Brooks naar kamer 10. Lisette even later naar kamer 7; is daarna alléén in de eetzaal. Pl.m. 6.15: mr. Brooks komt uit kamer 10; verwisselt naamkaartjes bij de num mers 7 en 10; gaat naar de keuken. Van pl.m. 6.15 tot pl.m. 6.25: Lisette iï bezig, haar tas te zoeken. Even vóór 6.15.. doch meer waarschijn lijk tegen 6.30; onbekend persoon vraagt Lisette om inlichtingen. 6.30: Lisette vertrekt. 7.45: aankomst van mr. Bright, met vrouw en dochter. 8.00: familie Bright naar kamer 4. (Wordt vervolgd.) die samenhangen met de emigratie van Nederlanders naar Nieuw-Zeeland. Een der voornaamste vraagstukken is dat van de zogenaamde prefabricated houses. Vast staat, dat het tot nu toe gevolgde systeem, om „prefabs" mee te nemen, niet meer gevolgd zal wor den. Men is bezig een nieuw plan hier voor op te stellen. De heer Boeket heeft tijdens een persconferentie te Den Haag verklaard elke emigrant het ad vies te willen geven „prefabs" niet mee te nemen. Het aantal vrouwelijke emigranten voor Nieuw-Zeeland vond de heer Boeket te gering. Dit aantal zou zeker zestig procent van het totaal der 6000 emigranten moeten zijn, die dit jaar rolgens de overeenkomst naar Nieuw- Zeeland gaan. De plaatsingsmogelijk heden voor vrouwelijk personeel zijn zeer groot. Vooral aan verpleegsters is er behoefte. Over de Nederlandse immigranten was de heer Boeket zeer te spreken; zij assimileren zich zeer goed met de be volking en leren vrij snel de taal. Het aantal Duitse immigranten is gering; in het algemeen zullen kleurlingen in Nieuw-Zeeland niet toegelaten worden, aldus de heer Boeket. Minder ongeschoolde arbeiders naar Australië Australië heeft Nederland en Italië medegedeeld, dat het aantal onge schoolde arbeiders uit deze landen, dat in Australië zal worden toegelaten, tij delijk zal worden verminderd, aldus heeft de Australische minister voor de immigratie, Holt, te Sydney medege deeld. De „Tour de France" schijnt ergens langs de Mid dellandse Zee gestorven te zijn. Volgens de „Volkskrant" zouden zij daar „afkeuring en onbegrip onder de natte wimpers der nimfen en een hautain lachje onder de ge parfumeerde snorretjes van hun zeeprinsen" ontmoet hebben. „Maar straks", zo gaat het blad verder, „ligt Fausto Coppi ook op een der Thyrreense stranden en men zal niet kunnen zeggen dat hij voor zijn vacantiegeld „bij de ouwe heer heeft moeten aankloppen." En dat is voor ons voor u en voor mij dan weer een hele troost te we ten dat Fausto straks voor eigen reke ning in de zon zal liggen bakken. Voor zijn „ouwe heer" trouwens ook, ver moed ik. ■Advertentie Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smelten Op een strikt besloten bijeenkomst heeft de oud-directeur van de A. V. R. O., de heer W. Vogt, Dinsdagmiddag afscheid genomen van het A. V. R. O.- personeel, dat bijna voltallig op deze bijeenkomst aanwezig was in het grote restaurant van de studio. De heer W. Vogt werd binnengeleid door de chef van de huishoudelijke dienst, de heer A. Verhaaff. In zijn toe spraak gaf de heer Vogt een uiteenzet ting van zijn strijd met het bestuur, welke tot zijn ontslagname heeft ge leid. Hij verzocht het personeel zijn opvolger een reële kans te bieden. Ook ging hij dieper in op de veranderde gang van zaken na de oorlog, welke er toe geleid heeft dat meer luisteraars zich gericht hebben tot de confessioneel en politiek georganiseerde radio-om roepverenigingen dan tot de A. V. R. O De heer Vogt distancieerde zich van alle protestcomité's, die reeds onder de luisteraars zijn opgericht. Naar zijn mening kunnen deze acties alleen maar schade brengen aan de A. V. R. O. Na mens het personeel sprak de heer P. H. Ritter Jr, een dankwoord. De heer Vogt neemt vandaag afscheid van het technisch personeel van de Radio Unie als technisch commissaris van de N.R.U. Dinsdagmorgen heeft de heer Vogt af scheid genomen van het Amsterdams A.V.R.O.-personeel. Het bestuur van de A.V.RO: was bij het afscheid niet aanwezig. In verband met het feest van O. L. Vrouw van de Berg Carmel op 16 Juli schrijft men ons het volgende: De bisschoppen van Nederland heb ben indertijd in een herderlijk schrijven aangespoord, „volgens de goede gewoon te van onze ouders en voorouders een Scapulier te 'dragen en ook de kinderen daarmee te sieren". Zij schreven voor, dat alle parochies en kapellen zouden deelnemen aan de viering van het zevende eeuwfeest van het heilig Scapulier, dat 16 Juli 1949 werd ingezet, „om de devotie tot de Heilige Maagd door het steeds dragen van het Scapulier zoveel mogelijk te bevorderen." Toen de devotie van het Scapulier van O. L. Vrouw van de Berg Carmel zich in de loop der eeuwen over alle lan den verspreid had en was uitgegroeid tot een kerkelijke volksdevotie, heeft Z. H. Paus Benedictus XIII in 1726 een. jaarlijkse feestviering voorgeschreven, voor geheel de Christenheid. Als datum werd vastgesteld 16 Juli rrret de offi ciële titel: Plechtige gedachtenis van de Heilige Maagd van de Berg Carmel. Wanneer het Scapulier ons steeds die per tot de overtuiging brengt, dat Maria te allen tijde onze moeder is en dat wij elk ogenblik haar toegewijde kinderen zijn, dan heeft het Scapuiier een zin volle plaats in ons godsdienstig leven.- 27. 28 en 29 Juli a.s. zal de Ned. Kath. Middenstandsbond zijn twee-jaarlijkse Landeiyke studiedagen houden in het klein seminarie te Apeldoorn, Prof. Lousse uit Leuven zal spreken over het onderwerp: „De katholieke midden standsbeweging in onze tijd tegen de achtergrond van de historische ont wikkeling" „De wezenlijke taak van de kath. standorganisatie" is het on derwerp van de les van pater Jacobs M.S.C., terwijl prof. Veraart zal behan delen „De wezenlijke taak van de kath. vakorganisatie". De les van dr. Olierook heeft tot on derwerp „De samenwerking der stan den"; dr. Veldkamp spreekt over „So ciale zekerheid voor zelfstandigen". De slotrede wordt gehouden door pater Colsen. De nieuwste aanwinst van de Holland- Amerika Lijn, het s.s. Maasdam, zuster schip van de Rijndam, nadert haar vol tooiing bij de Dok- en Werf Mij. Wilton Fijenoord te Schiedam en zal op 15 de zer haar technische proefvaart, welke on geveer 4 dagen zal duren, aanvangen. O. o. v. zal de Maasdam op 11 Augustus a.s. voor haar eerste reis van Rotterdam naar New York vertrekken. De expositie van werken van Floris Verster in het Stedelijk Museum te Am sterdam, die tot 14 Juli geopend zou zijn, is Dinsdag 8 Juli reeds gesloten. (Van onze correspondent) Op de in Breda gehouden jaarverga dering van de R.K. Diocesane Bond van Bejaarden in het bisdom Breda heeft de voorzitter van deze bond, de heer Th. Steinmetz, gewezen op de lakse houding van de K.V.P. tengevolge waarvan vele ouden van dagen bij de verkiezingen hun stem hebben uitgebracht op Drees. Dat dit gevaar bestond was bekend, maar op verkiezingsvergaderingen waar op dit ter sprake kwam, lachte men er overheen. De bond in het bisdom Breda telt thans vijf en twintig honderd leden in zes en twintig afdelingen, welke in het afgelopen jaar zeer actief zijn geweest. Nog steeds echter blijven in. enkele plaatsen groepen bejaarden lid van de algemene bond van bejaarden, hetgeen schadelijk wordt geacht voor de katho lieke zaak in het algemeen. Tijdens da vergadering, die werd bijgewoond door bestuursleden van de onlangs opgerichte Landelijke Federatie van Diocesane Bon den voor Bejaarden, de heren Heselaar-s uit Amsterdam en Van Tongeren uit Utrecht, werd gewezen op het feit, dat ook nog steeds te veel aandacht wordt besteed aan de ontspanning van bejaar den, terwijl het hoofddoel van de bond de behartiging van materiële belangen, waaronder de huisvesting, is. Bij de be stuursverkiezing werd het bestuur uit gebreid met een vertegenwoordiger voor Zeeuws-Vlaanderen, de heer J. Bernard uit Hulst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3