Rode Deken van Canterbury maakte reis naar Rusland en China Gaullistische „rebellen helpen Pinay Hoeveel mensen op een warme zomerdag in Zandvoort? UIT DOM IE NI Dim VROUW De charme KN I van het Franse truitje Cadeautjes geven Ook S zomers een J IJdele domoor keerde terug met foto's en papieren over „bacteriënoorlog" Dirk Goster ere burger van Delft Wet op glijdende loonschaal goedgekeurd W.-Berlijn neemt maatregelen Kans op stakingen in West-Duits land Bij vloed wordt het voor 60.000 mensen passen en meten GOEDE MAALTIJD WOENSDAG 9 JULI 1952 PAGINA i Britse pers is thans werkelijk boos Ondanks levering „Aspheron" TocK voortzetting Am. hulp aan Denemarken? EEN 104-JARIGE IN NIJMEGEN 55 Britse spoorwegarbeiders staan achter Bevan FAILLISSEMENTEN Om nieuwe ontvoeringen te voorkomen Onderhandelingen regering en vakverbond afgebroken Sluiting zitting van de Staten-Generaal Burgemeester bezoekt kleuterschool Optimisme voor hoog seizoen Brand op het circuit MODELLEN VAN RENEE PATTON VOOR NEDERLAND Buitenlandse Handel met Marokko A merikaansFrans geschil voor Intern. Gerechtshof Senaat Nijmeegs Studentencorps Contact tussen India, Engeland en de V.S. Over mogelijkheid impasse in Korea te verbreken (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Heeft Europa's meest beruchte ijdeltuit het deze keer te bont gemaakt? De rode deken van Canterbury, die ondanks het feit dat hij slechts deken is, rond waart getooid met een bisschopskruis, hem ten geschenke gegeven door de bekende ex-seminarist Joseph Stalin, is op vacantie geweest. Deze kerkelijke hoogwaardigheidsbekleder heeft evenals andere heidenen en christenen de gewoonte om tijdens de vacantie de zon op te zoeken, doch niet 'in letterlijke zin. Hij pleegt zich te begeven naar contrëien waar hij zich thuis voelt, dat wil zeggen landen, gelegen dchter het IJzeren Gordijn, waar hij zich, getooid met het befaamde bisschopskruis en gekleed in clericaal zwart, in het zonnetje laat zetten door Stalin en zijn discipelen. Deze keer is de deken, behalve in Rus land, ook in China geweest. Nog tijdens zijn verblijf in China verschenen er berichten, afkomstig uit Chinese bron, dat de deken zijn afschuw had uitge sproken over de bacteriënoorlog, gevoerd door zijn dierbaar vaderland, Enge land, en door Amerika. Het begon aanstonds roetig te worden in de Engelse pers, waar men zich afvroeg of deze ijdele domoor deze keer inderdaad de laatste grenzen van het fatsoen had overschreden. Gisteren kwam de deken, met zijn vrouw en zijn bisschopskruis, terug. Vanaf het ogenblik dat hij zijn vlieg tuig verliet, gunde men hem geen rust. Wat had hij gezegd in China? Derhalve organiseerde een bekende medereizi gersvereniging,, die zich toelegt op het bevorderen van de vriendschap tussen China en Brittannië, een persconferen tie waar de deken de pers te woord stond. Hij verklaarde onweerlegbare bewijzen te bezitten dat de Westerse mogendheden inderdaad gebruik maak ten van bacteriën in hun oorlog tegen de Chinezen en de Noord-Koreanen. Hij liet het bewijs zien. Het bewijs kwam uit een bruin koffertje en was vijftien meter lang. Het leek aanvankelijk op een stuk van een rol behang, doch het was een lang stuk schrijfpapier (om hoog gehouden door de deken aan de ene kant en zijn vrouw aan de andere) en op dat papier hadden een heleboel Chinezen in echt Chinees en met echte Chinese letters geschreven dat de En gelsen en Amerikanen heus met bacte riën hadden gegooid. De deken gaf bijzonderheden over de ravage, aangericht door de bacteriën. Een krijgsgevangen Amerikaans soldaat in Noord-Korea had een vreemd insect gezien en dit zal wel de gewoonte zijn in het Amerikaanse leger had het beest de kop afgebeten. Aanstonds had hij hoge koorts gekregen. Gelukkig had de bacteriënoorlog gro tendeels gefaald. De Chinezen hadden hun kindertjes afgericht om de bezoe delde insecten te vangen. Methodisch werden hele scholen de velden inge stuurd, waar de kinderen de insecten opraapten met eetstokjes en ze in fles jes deden, aldus de eerwaarde deken van Kantelberg. De pers was diep ge boeid. Had de eerwaarde deken zelf slachtoffers gezien van de Anglo-Ame- rikaanse bacteriën-aanvallen? Neen, maar hij had twee tentoonstellingen ge zien in China, welke uitsluitend aan dit onderwerp gewijd waren. Hij had ook de hersens gezien van twee kinde ren die gestorven waren aan encephali tis, een ziekte, die zeldzaam was in Moekden (en die dus blijkbaar maar al leen uit Amerika geïmporteerd kon zijn). Had de deken met eigen ogen kinderen insecten zien oprapen met eet stokjes? Neen. Maar de eerwaarde heer Een commissie, waarin twaalf Ameri kaanse ministeries en instanties verte genwoordigd zijn, is gisteren te Washing ton bijeen geweest om overleg te plegen over de hulpverlening aan Denemarken. Naar verluidt, heeft de commissie aan bevolen de hulpverlening voort te zet ten ondanks de aflevering van het in Denemarken voor Rusland gebouwde tankschip „Aspheron". Volgens welingelichte functionarissen zal Harriman, directeur van het bureau voor wederzijdse beveiliging, vandaag nog aan Truman zijn advies geven, na kennis genomen te hebben van de aanbe veling van de commissie. Van officiële zijde is nog geen mededeling over een besluit der commissie gedaan. Functio narissen wijzen, er echter op, dat alle in de commissie vertegenwoordigde instanties het er over eens zijn, dat een stopzetten van de hulpverlening de Amerikaanse veiligheid ernstig afbreuk zal doen. In een buitengewone zitting van de gemeenteraad van Delft is de letterkun dige Dirk Coster Maandagmiddag gehul digd ter gelegenheid van zijn 65ste ver jaardag. Als bljjk van waardering voor wat hij voor de stad heeft gedaan werd hem het ereburgerschap aangeboden, waaraan gestalte werd gegeven door het overhandigen van de gouden erepen ning der stad en de daarbij behorende oorkonde. De raadsvergadering werd door ver scheidene genodigden bijgewoond. Aan wezig waren c a. de heren prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duin kerken), Jan Engelman, Aart van Dob- benburgh, dr. P. H. Ritter Jr., Godfried Bomans, Jan Mens, de schrijfster Top Naeff, en verscheidene personen uit het Delftse culturele leven. Ook de bur gemeester van Rotterdam, oud-burge meester van Delft, was aanwezig. De loco-burgemeester van Delft, de Ijeer J. A Lausberg opende de vergade ring en gaf daarna het woord aan de stadsarchivaris drs. D. P. Oosterbaan, die de betekenis van Dirk Costervoor Delft schetste. Vervolgens maakte de heer Lausberg het besluit van de raad bekend, waarbij aan Dirk Coster de gouden erepenning van de stad met de bijbehorende oorkonde werd verleend. Nadat hij de eretêkenen uit handen van de loco-burgemeester in ontvangst had genomen sprak de heer Coster een uitvoerig dankwoord. Hierna werd nog het woord gevoerd door de burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum, en prof. dr. As selbergs, waarna een drukbezochte re ceptie plaats had. 12 Juli a.s. hoopt een der oudste inwoon sters van ons land, mej, E. Schulz, die al jarenlang verpleegd wordt in „Levens avond" te Nijmegen, haar 104de verjaardag te vieren De laatste tijd is zij bedlegerig waaraan de hoge temperatuur der laatste dagen niet weinig schuld heeft. Zij hoopt haar 104de verjaardag Zaterdag a.s. in alle stilte te kunnen vieren. had er een foto van gezien, en „de foto was zeer indrukwekkend". Men mag natuurlijk gerust geloven dat de foto zeer indrukwekkend was, doch het is uitgesloten dat ze zo in drukwekkend was als de talrijke foto's, die hedenochtend de Britse pers sierden, vooral die waarop men de deken en zijn vrouw kan zien met het „onweerleg bare" vijftien meter lange bewijs, het stuk behang met Chinese letters. Ofschoon de pers van heden gro tendeels de spot drijft met de zieke lijke ijdelheid van de deken, is men deze keer toch werkelijk boos. De meeste kranten wijden zeer bitse hoofdartikelen aan mijnheer de de ken en vinden dat men er nu toch maar een eind aan moet maken. Het is een vreemde situatie. De deken ontvangt van de Engelse Staatskerk twintigduizend gulden per jaar, het geen hem in staat stelt het groot ste deel van zijn tijd te wijden aan het bedrijven van propaganda voor De Deken van Canterbury. zijn rode vriendjes. Doch men kan hem niet kwijtraken zonder specia le wetgeving. De Engelse kerk is een Staatskerk en het dekenaat van Canterbury is een van de vele hoge posten die vergeven wor den door de eerste minister, ongeacht of deze laatste heiden is of wederdoper of methodist of een heilige van de laatste dagen. De huidige deken van Canterbury is benoemd door de toen malige socialistische premier Ramsay MacDonald, en kan niet afgezet wor den. Zolang de deken niet de kroonju welen steelt of een aanslag doet op Winston Churchill zit hij vast in zijn kerkelijke zadel, ook al verkiest hij op kosten van de Staatskerk Stalin te pre ken van de Kantelbergse kansel. En het lijkt niet waarschijnlijk dat het parlement een speciale wet zal aanne men welke de regering in staat kan stel len zich te ontdoen van dekens als de ze te rood worden. De Gaullistische „rebellen" hebben premier Pinay gisteren geholpen een motie van vertrouwen tc winnen, toen de Nationale Vergadering met 267 tegen 216 stemmen de wet van de regering op de glijdende loonschaal goedkeurde. Terwijl 29 „rebellen" voor Pinay stemden, hielden 86 loyale leden zich aan de orders van De Gaulle om zich van stemming te onthouden. De communisten en de socialisten hebben tegen gestemd. Zij vonden dat niet vol doende aan de behoeften van de arbeiders tegemoet gekomen werd. De M.R.F. was verdeeld. Dit succes laat Pinay zeker tot October aan het bewind, daar het par lement aan het einde van deze week op reces gaat. De wet van Pinay voor de minimum lonen voorziet in een automatische loons verhoging wanneer de prijzen 5% of meer omhoog gaan- Er wordt echter bij bepaald dat niet twee dergelijke loon- correcties elkaar mogen opvolgen binnen een periode van vier maanden. De wet was in Juni door de vergadering met 295 tegen 253 goedgekeurd, maar werd verworpen door de Raad van de Repu bliek. Daardoor was een tweede stem ming noodzakelijk geworden. Een leider van de Gaullistische „rebel len" in de Franse Nationale Vergadering, André Kuehn, heeft gisteren te Parijs verklaard, dat zijn groep het plan heeft uit de M.R.P. te treden en een eigen frac tie te vormen. De fractie zou naar zijn mening uiteindelijk uit 30 leden bestaan. Vrijdag zouden de statuten worden op gesteld. Men verwacht dat 20 Gaullisten uit de Senaat de dissidenten zullen vo! gen. De meest vooraanstaande leden van de fractie zullen zijn: Generaal Pierre Bil- lote, André Godin, een vice-president De Britse vakbond van spoorwegar beiders, welke 400.000 leden telt, heeft zich gisteren uitgesproken voor Bevan's politiek tot vermindering van de uit gaven voor de herbewapening. Bevan heeft thans de steun van ten minste 1.600.000 yakbondsleden in zijn strijd voor vermindering der uitgaven voor de herbewapening. van de Nationale Vergadering, en Ed- mond Barrachin, een vooraanstaande af gevaardigde voor Parijs. Men verwacht, dat de Gaullistische fractie van 115 leden zal verminderen tot een groep van ongeveer 85. De socia listen zouden dan met hun 106 afgevaar digden de grootste partij worden en de groep van De Gaulle zou boven zich. behalve de socialisten, de communisten, de gematigde conservatieven en de M-R.P. geplaatst zien. De Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 8 Juli 1952, wegens gebrek aan actief opgeheven de faillissementen'van: De Stichting Europese Kunst Unie, te Heemstede, Herenweg 7. Rechter-com- missaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. A. Bruch, Haarlem. H. Duis, (firma J. Scholten) aan het Zaandammerpad 4a te Wormer. Rechter commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cura tor: mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto. Wormerveer. M. M. M. Evers, bierhandelaar, Haar lem, Spiegelstraat 7. Rechter-commissa- ris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. C. Smithuyzen, Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: L. Kok, viskoopman, Velsen, Schulp weg 119. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. G. Sachse. Heemstede. A. T. Koenekoop, kapper en begrafe nisondernemer, Haarlem. Rechter-com missaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. Verlooy, Haarlem. Het West-Berlijnse stadsbestuur heeft gisteravond besloten alle wegen die naar de omringende Russische zone lei den te blokkeren, teneinde ontvoerin gen door de communisten te voorko men. Tot deze stap werd overgegaan als gevolg van de ontvoering van de jurist Dr. Walter Linse. Dr. Linse werd gis termorgen in de Amerikaanse sector, kort na het verlaten van zijn woning, door drie mannen overvallen en in een auto in razende vaart naar de Russische zone ontvoerd. De politie heeft onmid dellijk om versterking gevraagd om herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. Dr. WMter Linse kwam vijf jaar geleden jOs politiek vluchteling uit Chemnitz naar West-Berli.jn. Hij is de deskundige van de anti-commu nistische „Vereniging van Vrije Ju risten" inzake Oost-Duitse econo mische problemen. De „Vereniging van Vrije Juristen" is een particu liere inlichtingendienst, die gege vens over de Russische zone ver zamelt. De Amerikaanse commandant in Ber lijn, generaal-majoor Lemuel Mathew- son, heeft gisteravond aan de Russische autoriteiten een scherp protest gezon den tegen de ontvoering van Dr. Linse. Generaal Mathewson noemde deze ont voering „schandalig" en „onduldbaar". Hij eiste, dal Dr. Linse onmiddellijk zou worden vrijgelaten. De kansen op hernieuwde stakingen van het West-Duitse vakverbond zijn toegenomen, doordat de onderhande lingen tussen het vakverbond en verte genwoordigers van twee der regerings partijen zijn afgebroken. De besprekin gen, waartoe op 13 Juni besloten werd, betroffen het door de vakbonden ge- eiste recht van medezeggenschap der arbeiders in de bedrijven. De president van het vakverbond, Fette, sprak gisteren de hoop uit, dat het contact vóór 17 Juli opnieuw zal worden opgenomen. Op die datum zul len namelijk het vakbondsbestuur en de federale raad der vakbonden bijeenko men om zich over de toestand te bera den. De leden der beide Kamers zijn opge roepen voor een verenigde vergadering op Zaterdag a.s., 's middags te 2.45 uur. In deze vergadering, welke gehouden wordt in het gebouw der Eerste Kamer, zal de minister van Binnenlandse Za ken, daartoe gemachtigd door de Ko ningin, de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal sluiten. Zoals men weet worden de huidige Kamers met ingang van Maandag a.s. ontbonden. De nieu we Kamers zullen Dinsdag d.a.v. voor de eerste maal in veremgdé vérgade- ring samenkomen. Verwacht wordt, dat de regering Dins dag bij de nieuwe Tweede Kamer de twee wetsontwerpen tot wijziging der Grondwet, welke de Eerste Kamer zijn gepasseerd, opnieuw zal indienen. In parlementaire kringen wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat deze grondwetswijzigingen, waarvoor dan 2/3 meerderheid nodig is, nog in Augustus zullen worden afgedaan. De Eerste Kamer zal dan wel op de voet volgen. Mocht in dit college voor het betreffende wetsontwerp 2/3 meer derheid worden gevonden, dan zou de opening der beide Kamers reeds kunnen geschieden met 150 Tweede-Kamerleden. Maandagmiddag bracht de burgemees ter van Zandvoort een bezoek aan de R.K. kleuterschool. De burgemeester werd begroet door pastoor van Diepen. Een tweetal kleuters heetten in een wensje de burgemeester welkom. Het hoofd van de school, Zuster Leopolda, lichtte de burgemeester in over de on- derwijs-methode welke op de school gevolgd wordt. De meisjes voerden en kele rhythmische dansen uit en de jon gens vertoonden nog een soldatenmars. Het bezoek droeg een genoeglijk karak ter en de.burgemeester was zeer vol daan over hetgeen hij op de school had gezien. Aan de vooravond van het hoogsei zoen maakt men in Zandvoort een voorlopige balans op van hetgeen het voor-seizoen de zomer-bedrijven heeft opgeleverd. Dit jaar hoorden wij over het algemeen nogal prettige klanken: men is tevreden over de tot dusver be reikte resultaten. De stoelenverhuur- ders op-het strand hebben erg gepro fiteerd van de zonnige lentemaanden; op het moment waarop in andere jaren practisch nog met de stoelenverhuur moest worden begonnen, hadden zij nu reeds een aardig bedrag ontvangen. De badinrichtingen hebben het uiteraard alleen van de recente warme dagen moeten hebben, maar de bedrijvigheid in hun zaken was dan ook enorm en hun capaciteit was soms nauwelijks voldoende om alle bezoekers behoorlijk te kunnen bedienen. Hier is nog weer eens aangetoond de noodzaak dat Zandvoort beschikt over een moderne, goed geoutilleerde bad-in- richting als het afgebroken „Zuider- bad" was. De provisorische inrichting ..Bad-Zuid", met hoe grote animo en toewijding ook door het vroegere „Zui- üerbad"-personeel gedreven, kan nu eenmaal niet een permanente badin richting vervangen. Het personeel van „Bad-Zuid" heeft evenwel door de voor treffelijke service aan het publiek de „goodwill" van het voormalige „Zui- derbad" goed weten te bewaren. De bedrijvigheid in het dorp en langs de boulevards is, in vergelijking met vroegere jaren, ook in de avonduren toegenomen. Dit is te danken aan de prachtige wandelgelegenheid welke de uitstekend verlichte boulevards bieden, maar ook aan nieuwe attracties als de miniatuur-golfbaan en de uitzichtgele genheid op de watertoren, en voorts de Coede muziek welke in verschillende café's ten gehore wordt gebracht. De gezelligheid in Zandvoort zal 's avonds nog toenemen als de reeks openlucht concerten van „Touring Zandvoort" een aanvang heeft genomen. Zaterdagavond wordt het eerste concert gegeven en vervolgens is er elke Donderdag- en Zaterdagavond een concert Hoeveel mensen bevinden zich op een drukke Zondag nu op het straftd'' Deze vraag wordt menigmaal gesteld en het is haast onmogelijk, om daar 'n betrouwbaar antwoord op te geven. J.l. Zondag 's middags om 4 uur, dus op het drukste tijdstip, telden wij over een afstand van 5 meter 50 a 60 mensen op het strand en in de zee. Het Zandvoortse strand, voor zover dit geëxploiteerd wordt, is 5 kilometer lang. Een rekensommetje- leert, dat zich toen dus 50 a 60.000 mensen op het strand bevonden. Voor al deze mensen was er op het strand behoorlijk ruimte, zodat men niet bij elkaar „op schoot" behoefde te zitten. Het getij van het water is uiteraard van grote invloed, want bij vloed wordt het strand 50 meter en meer versmald en als het hoogwatertij samenvalt met het drukste dagbezoek, elan wordt het op sommige plaatsen op het strand wel een beetje passen en meten. Doch niet alleen op het strand, ook op de boulevards, in het uitgestrekte duin gebied en in de bebossing bevinden zich op drukke dagen duizenden bezoekers; zodat men op top-dagen niet zonder re den komt tot schattingen, welke liggen in de buurt van 100.000 bezoekers. Aan de waakzaamheid van de badlieden, van de vrijwilligers van de Zandvoortse red dingbrigade en de uitnemende organisa tie van de Zandvoortse politie is het te danken dat niettegenstaande het enorme verkeer in zee, op het strand en op de wegen, ernstige ongevallen sporadisch voorkomen. Zaterdagmiddag ging het ge rucht dat iemand op het Noorderstrand zou zijn verdronken. Het bleek gelukkig een loos gerucht, ontstaan doordat een geoefend zwemmer bij Bad-Riche in zee was gegaan en naar Bad-Zuid was ge zwommen! Het seizoen 1952 is voor* Zandvoort gunstig ingezet, want vóór de grote drukte begint, namelijk als de school vacanties te Amsterdam en Haarlem aan- breken, konden reeds enkele top-Zon- dagen worden geboekt. Zandvoort ziet het verder verloop van het seizoen dan ook met vertrouwen tegemoet. Dinsdagmorgen werd de Zandvoortse. brandweer gealarmeerd voor een brand op het circuit. Het bieek dat een teer- ketel van een wegenbou w-firma in brand was gevlogen. Een grote rook ontwikkeling ontstond. De brandweer rukte na enkele minuten met een spuit en een manschappenwagen uit en wist de brand met een schuimblusapparaat te blussen. Het gevaar voor de omlig gende dennenbossen was toen geweken Gisteravond omstreeks half zes gleed het 15-jarig Haarlems meisje C. D. in de zweminrichting aan de Houtvaart van de duikplank af- Zij kwam op de stenen vloer terecht en brak daarbij vermoedelijk haar linkeronderbeen. Na dat zij door de badmeester verbonden was, werd zij per ziekenauto naar de Maria Stichting vervoerd. enkele dagen in een zijzaaltje van he'. Americain Hotel in de hoofdstad haar collectie „tricotages" toonde, welke naar haar ontwerpen in Brussel zijn gecon- fectionneerd. Deze modellen voor het komende najaar worden reeds nu uitge kozen door de Nederlandse detaillisten, wier clientele de nodige tientjes voor een mooi jumpertje willen uitgeven. Of die de rustige distinctie willen betalen van een tricotpakje dat seizoenloos is er ook daarom zo aantrekkelijk. Die tricotpakjes zijn van tricot-materiaal ge maakt, in mooie zachte tinten, geweven op donkere achtergrond. Met de bouw van kraag en revers is er rekening mee gehouden dat er meestal een mantel overheen wordt gedragen. De kleuren zijn zo weinig geprononceerd dat ze niet gauw zullen vervelen, en makkelijk har moniëren: grijzig lila. het grijsgroen van rendiermos, taupe en de geraffineerd mooie anthracietkleur. Welke enorme vlucht de jumper, het truitje of hoe men dit tweede vel van de vrouw in de twintigste eeuw ook collectie zijn de zwarte avondtruitjes van fijne tricot, rondom het groot décol- - leté uiterst kunstzinnig versierd me' kosbaar borduurwerk van gouden pail" letten en pareltjes,- soms in motieven die aan oude sieraden doen denken. Deze feestelijke „corsages" worden gedragen op halflange wijde geplisseerde rokken van hetzelfde fijne zwarte tricot. Me» vrage niet welk een vakbekwaamheid het vergt om dit kunstige borduurwerk uit te voeren op de jersey, die geheel met tulle wordt gevoerd. Het avondtruitje, geheten „Karosse", zal van deze pronkstukken wel de wens droom der romantischen zijn. Het heeft lange mouwen, wijd aan de schouders, .smal toelopend naar de pols, waarop in de rondte gouden banden zijn gebor duurd van zachtglinsterende pailletten, breed bij de schouders smaller wordend j naar de pols. Een mouw de middel eeuwen waardig toen de mouw op zich' I zelf bestond en zozeer sieraad was, dat i de vrouw soms een van haar losse -- mouwen wegschonk. A. Bgl. Het jerseypakje volgt de modelijn. In het atelier in Parijs' van Madame Renée Patton, een blozende donker harige Frangaise, zitten meisjes en vrouwen die de hele dag breien. Ze breien deux-pièces en jurken met fijne ajour en plissé-achtige effecten in de noemt, heeft genomen, kan men weer eens constateren bij het zien van een collectie zoals deze, die het hele gamma van mogelijkheden doorloopt. Madame Patton kent daarbij het „vak". Zij heeft lange tijd gewerkt bij Anny Blatt die in de wereld der haute couture de meest gerenommeerde ontwerpster is voor gebreide kleding. Bij haar ge wone truitjes, die zowel de ingezette als de kimono mouw hebben, en een smal elastiek, om de taille op haar plaats te houden, maakt ze vooral werk van de kraag, die soms klein en smal is en rechtop staat tegen de hals, soms uit speelse slippen bestaat, waar- een fluwelen lint door wordt gehaald. De Fransen zijn in wezen niet spor tief, het gewone recht toe recht aan rok. Deze kostbare handgebreide toi letten op maat zijn de trots van de Parisienne die het bekostigen kan en die haar voorliefde voor het hand gemaakte hierop kan uitleven. De man nequins van Madame Patton, een blonde en een grijzende, lieten kortgeleden enkele van deze kunststukken die al leen in Parijs verkocht worden zien, uitsluitend om de geïnteresseerden te over. tuigen van Madame Patton's bekwaam heid, toen ze de vorige week gedurende truitje, eigenlijk niet veel meer dan een beter soort hemd, een doodmakkelijke dracht, waar de Engelse met haar geni velleerde figuur zich volkomen happy in voelt, is niets voor de Franse vrouw. Die'zoekt hoe ze aan "net plezierige ge breide materièal, dat niet kreukelt en zich zo goed voegt, maar dat ook iets saais kan hebben, een eigen charme kan geven. Ze doet dat o.a. door ze met pailletten uiterst smaakvol te borduren. De paradestukken van deze uitvoerige I In alle seizoenen te dragen. Dit gaat toch weer een dure maand voor me worden", zucht Bets en ze telt op: „Joosje jarig, verloving van Riet en Kees, trouwdag van Ans, en net Hansje van Wim wordt drie, Bob vertrekt naar kost school, mevrouw Jansen is jarig, mijnheer Wouters komt volgende week uit het zie kenhuis, die baby bij Loes komt binnenkort en wie weet wat er nog meer komt kij ken." Nu heeft Bets het niet al te ruim, al kan ze met net salaris van haar man behoor lijk rond komen. „Maar het is toch niet no dig dat je overal met grote geschenken komt aanzetten", zeg ik verwonderd. Joosje is een van de achttien neefjes en nichtjes, die Bets rijk is. Riet is een vriendin van een van de nichtjes en dus heeft Bets haar wel eens op een avondje ontmoet. Leo is een broer van Bets en hij is dit jaar 14 jaar getrouwd, Hans je is het zoontje van een an dere broer evenals Bob. Me vrouw Jansen is een vrien din van Bets moeder, mijn heer Wouters een collega van haar man en Loes is een oude schoolvriendin. U ziet, dat de verwant schappen en de festiviteiten werkelijk niet van die aard zijn, dat het beslist noodza kelijk is om cadeau's van het luxe en dure soort te gaan uitzoeken. Als men zich eenmaal heeft aangewend om alle neefjes en nichtjes steeds op hun verjaardag een geschenk te geven, is het een beetje pijn lijk, dat op eens te gaan af schaffen. Ik heb een dame gekend, die ook vol moed aan die cadeaugeverij was begonnen, maar na enige ja ren bemerkte, dat de gega digden gestadig groeiden m tal en last, zodat ze als li miet stelde: tot aan de plech tige communie. Wie deze ge beurtenis achter de rug had. was oud genoeg om te begrij pen, dat tantes portemonnain niet onuitputtelijk was. Ove rigens zijn kinderen dikwijls met een kleinigheidje geluk- kiger dan met een groot en duur cadeau. Ik herinner me tenminste altijd, dat mijn broertje, toen hij zijn eerste communie deed, veel en veel blijer was met de zaklan taarn, die toen misschien 50 ct. kostte, dan met de zil veren potloden, de vulpen en de luxe dozen bonbons, die hij ook had gekregen. Dat broers en zusters de trouwdag ieder jaar komen meevieren, is bij de een wel, bij de ander niet gebruike lijk. In elk geval gaat het daarbij om de attentie. Een aardig ruikertje uit eigen tuin, is daarbij beter op zijn plaats dan een kostbaar stuk van de bloemist. Als baby zich meldt, zal het zeker op prijs worden gesteld als u voor de moeder of het kind een klein cadeautje mee brengt. Als u een beetje han dig bent en u wilt er de moeite voor doen, dan kunt u voor die gelegenheden voor enkele centen alleraardigste dingetjes zelf maken. Baby schoentjes vragen maar een klein beetje wol, maar doen het reusachtig als cadeau. Ook zelfvervaardigde slab betjes en schortjes zijn vaak véél origineler en niet min der fijn dan die, welke u in de winkel koopt. U ziet, zelfs cadeaux ge ven hoeft niet duur te zijn en bedenk daarbij altijd dat de goede bedoeling in veruit de meeste gevallen toch het hoogst op prijs wordt ge steld. In de zomermaanden ma ken we het ons graag een beetje gemakkelijk met de maaltijden. We staan niet graag lang in de keuken en hebben bovendien minder behoefte aan zware en war me gerechten. Toch is het niet verstandig om na een dagje uit met de kinderen maar vlug-vlug brood met toebehoren op tafel te zet ten en de warme maaltijd er bij in te laten schieten. Een met zorg .bereide maal tijd van aardappelen, groen ten en een gerecht van vlees, vis, ei of melk e.d. hebben wij ook nu dagelijks nodig. Deze hoofdmaaltijd be hoeft echter niet geheel warm tei zijn en de berei ding er van hoeft na een uitstapje niet veel tijd meer te kosten. We kunnen immers voor dat we uitgaan de aardappe len schoonmaken, om ze dan na thuiskomst meteen op te zetten. Een koude aardap pelsla kan tevoren klaar ge maakt worden op het fijnge sneden bladgroen na. Vinat u het schillen een tijdroven de bezigheid, dan kunt u op vrije dagen eens een enkele keer rijst of macaroni bij de groenten geven. Een salade zetten we in deze maanden maar dikwijls op het menu voor het gemak èn voor de gezond heid. Bladgroenten en toma ten moeten we wel steeds kort voor het gebruik be reiden; boontjes, worteltjes en dergelijke kunnen we tevoren koken en koud ge bruiken met olie en azijn of een andere slasaus. Be schikt men over een koele bewaarplaats, dan kunnen ook vlees en vis of pap al vast bereid worden.; andeis zijn vlees- of viswaren, een eiergerecht of hangop ge makkelijk. In onderstaand weekmenu zijn enige vlug af te werken maaltijden opgenomen. Ze zijn niet te warm en ook niet te koud voor deze zo merweken. JULI-MENU Zondag: gevulde tomaten met gehakt) aardappelen, ver se doperwten of capucijners, jus, pudding met vruchten. Maandag: aardappelen (vermengd met rest vlees waren), rauwe kropsla, rijst met boter en suiker. Dinsdag: roerei, gebakken aardappelblokjes, spinazie, bessen (gruel). Woensdag: sla van aard appelen en gemengde groen ten (bijv. bloemkool, toma ten, boontjes), havermout pap. Donderdag: gestoofde var kenskrabbetjes, aardappelen, bloemkool, jus. Vrijdag: haring, aardappe len, sla van komkommer (pa prika en bieslook). Zaterdag: stamppot rauwe bladgroenten, karnemelkvla RECEPTEN VOOR VIER PERSONEN Gevulde tomaten 4 middelgrote of 2 grot5 tomaten, 200 gr. of meef I gemengd gehakt, 2 sneetje3 i oud brood, zout (peper), ul' I boter of margarine. Grote tomaten j^alverept van kleinere exemplaren ®en f kapje afsnijden. De vruch-1 ten met een lepeltje uithol- len en de bakjes bestrooien met zout (en peper). He' overige vruchtvlees klei" snijden. Het brood weken een weinig tomatenvocht 51 vermengen met het vlee3' een theelepel geschrapte iets gesneden tomatenvle®3 en zout (en peper) naar smaak. Van het gehakt balletje3 vormen," iets groter dan tomatenbakjes. Deze doo' paneermeel wentelen en i° het vet bruin en gaar bak' ken in ongeveer 15 minuten de balletjes krimpen daar bij). De jus afmaken met to matensap en de rest van h®' fijngesneden tomatenvlee3. De balletjes in de tomate" leggen (en bedekken met kapjes). De tomaten koud geven of vlak voor de maaltijd zacht stoven in een bo dempje zout water met wa* boter of margarine (onge veer 10 minuten). Tuinkruiden Om de sla geurig te ma ken, kunnen we ze nu ver mengen met onze tuinkrui den; zeer fijn gesneden bies look, venkel, dragon, peter selie, selderij e.d. Bessengruel 60 gr. (4 eetlepels) gort 1 liter water, 200 gr. of meer bessen (en frambozen), on geveer 80 gr. (5 eetlepels' suiker (kaneel). De gort een nacht wekerf I Ze daarna met het weekwa- ter aan de kook brengen en zachtjes gaar koken in ongeveer iy2 uur of gaar la ten worden in een hooi kis' of laag kranten. Twee eet lepels suiker er door roe ren en de massa laten af koelen. De vruchten rissen. 1 wassen en enige tijd me' suiker (en kaneel) bestrooid wegzetten. Gort en vruchten j voorzichtig dooreen mengen. Voor een feestelijk gerech' knn men de gruel opdienen in éénpersoonspórties, in lie midden versierd met een le" pel vanillevla, dikke yoghur' of een licht schuimpje. In 1948 werd in Marokko een import beperking afgekondigd voor alle pro ducten, die niet onmisbaar waren voor de Marokkaanse economie. Amerika beeft daartegen geprotesteerd en verklaard, dat geen enkele wet of reglementstekst in Marokko kan worden toegepast zon der voorafgaande goedkeuring van de Amerikaanse regering. Amerika beroept zich daarbij op een zeer oud verdrag', waarbij Amerika werd toegestaan vrij en ongehinderd handel met Marokko te drijven. Frankrijk heeft nu het internationale gerechtshof verzocht hierover een uit spraak te doen. Daarnaast heeft Ame rika het hof de vraag voorgelegd, wie deze zaak voor het Internationale Ge rechtshof heeft gebracht, de Franse re publiek als zodanig dan wel de Franse republiek als protectoraat voerende staat over Marokko, of in beide kwali teiten. Op 15 Juli a.s. zal het Hof een aan vang maken met de behandeling van dc kwestie. De Senaat van het Nijmeegs Studenten Corps „Carolus Magnus" is voor het stu diejaar 1952-1953 als volgt samengesteld: H. G. M. Linnebank, Praeses-, P. L. Michels, Vice-Praeses; H. F. M. Coerwinkel, Abacus I; mej. M. L. J. van Besouw, Abactis Ila L. W. Th. Stappers, Quaestor. Allen, die van plan zijn zich aan de Nij meegse Universiteit te doen inschrijven, zij medegedeeld, dat in afwijking van. voorat- gaande jaren de inschrijvingsdata sterk ver vroegd zijn, zulks in verband met net vroeg tijdig begin der colleges voor de studenten in de Medische Faculteit. De Senaat van het N.S.C. „Carolus Mag nus" zal zitting houden voor het inschrijven van adspirant-corpsleden op: Dinsdag 9 Sep tember van 1012 en van 14—16 u. letters AL; Woensdag 10 September van 1012 en van 1416 uur meisjes en geestelijken; Donderdag 11 September van 10—12 en van 1416 uur letters MZ. De candidaten dienen drie pasfoto's mede te brengen. Een woordvoerder voor het Britse ministerie van Buitenlandse ZakeJ} heeft gisteren verklaard, dat Engelah® in contact staat met de regering va1 India en andere regeringen over mo gelijkheden om de impasse te verbro ken, ontstaan in de Koreaanse wapoh' stilstandsbesprekingen. Amerika, aid"® de woordvoerder, was een van de an dere regeringen De woordvoerder zei dat L®.' gaat over de krijgsgevangenenkwestic die door Engeland beschouwd wordt a1® het belangrijkste struikelblok op w®? naar het sluiten van een wapenstilstand De verklaring van de woordvoer»® viel samen met, berichten uit Ne Delhi dat de vroegere Indiase Hd» Commissaris in Londen, Krishna M non, naar Engeland is vertrokken, mi riöv. riflri -v-. 1 r,v. ^1 a I hll I der dan twee etmalen nadat hij Londen was teruggekeerd om ove te plegen met premier- Nehru. ,r\ei

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4