De Tour bewondert rustig de Azuren kust Mc de Noorman: Het tand der duisternis m Amercentrale officieel in gebruik genomen LAATSTE VOORBEREIDING VAN NED. ELFTAL GEEFT weinig HOOP Amerik. studenten in ons land Rapid laat het bewijsstuk bij2—0 Wandel-etappe met grote Franse voorsprong geëindigd Van Breenen in en Van Roessel toch geen prof De „Grote Beer" brengt er 800 Frambozen worden doorgedraaid Verkeersongevallen moei li WOENSDAG 9 JULI 1952 PAGINA 5 L.A.U.R.A.-rit gestart Mockridge toch naar O.S. 1. COPPI 85.00.57 20. Van Est 86.13.06 21. Voortin g 86.15.08 22. Nolten 86.17.16 23. Wagtmans 86.19.34 26. Roks 86.23.18 64. Van Breenen 87.32.08 71. Dekkers 87.40.04 78. Faanhof 88.12.19 Weer muizenplaag langs de Maas in Brabant Nederlander te Menton gearresteerd 4 De Lucifer: „Ga je ook met vacantie?" De ROXY: „Nee, ik kan niet gemist worden!" Grote dag voor Brabants bedrijfsleven Het euvel dè midden voor te zijn Ontevredenheid over uitblijven van vergoeding Nederland slaat geen goed figuur In één maand tijds Woonruimte voor 4555 gezinnen Zuid-Molukken blijft doorvechten Verklaring dr. Nikijuluw Examens Onze Sportredacteur telefoneerde ons gisteravond uit Aix en Provence: Rust, weldadige, welverdiende en onafgebroken rust! En sight-seeing. Sight seeing langs de paradijselijke Azuren-kust. Dat was vandaag het beeld van de etappe welke de karavaan van de Tour de France uit de bergen naar de schroeiende altijd weer schroeiende! laagvlakten van de veelbezongen Midi luidde. Aan de strakblauwe hemel verjoeg de verblindende zonneschijf de nevels, die zich wazig hadden gedrapeerd om de roodbruine rotsen van de Alpes Mari- times. Langs de sprookjesachtige weg wuifden de palmen, kleurden de oleanders en bloeide de mimosa; het altijd weer bekorende sprookje, waarmee filmmagna ten zo listig op het gemoed en de beurs van hun publiek werken. En in dat Paradijs reed de karavaan van de Tour de France. Snakkend naar rust en ver pozing, ondanks die alweer vergeten rustdag in Alpe d'Huez. 433 km. met beulen als de Croix de Fer en de Galibier lagen daar tussen in en er waren er voldoende 'n de gelederen van het peloton, die een nieuwe dag van inspanningen niet zou den kunnen verdragen. Wel, zij konden gerust zijn. Ook de groten namen het er vandaag van. De rit langs de Rivièra werd inderdaad een wandeling. En pas toen de voortdurend naar drinken reikende en in cafeetjes vluchtende renners en volgers in het domein van de cypressen en de krekels hun bevoorrading hadden opgehaald, begon er iets van het element strijd te ontbranden, dat de Italianen hun eerste plaats in het ploegenklassement zou ontnemen. De Fransen hadden hun, krijgsplan listig opgezet. Niet zodra had de Bre ton Vivier zijn hielen gelicht, of men zag de blauwe truien van de Franse nationalen in de karavaan te hoop lopen. Fluisterend werd het wacht woord rondgegeven en toen iedereen zijn post had betrokken, demarreer den plotseling Hemy, Dotto, de man, die gisteren de strijd tegen Nolten had verloren, en Quentin. Er was geen sprake van, dat Vivier tegen deze overmacht en eensgezindheid kon zijn opgewassen. Na een paar kilometer zat het nationale trio aan zijn wiel en nog een aantal kilometers daarna hadden zijn achtervolgers de moedige Breton uit hun wielen gedemarreerd. Intussen hadden de Italianen nog even tegen deze Franse aanval geprotesteerd. Coppi in hoogst eigen persoon ging er achteraan, maar zoals hij gisteren op de Col du Tembre zijn degen met die van de wegvluchtende Robic had gekruist, zo diende de kleine Fransman nu de drager van de maillot jaune van repliek, door zich aan zijn wiel vast te bijten. Nu moest het komen van de Noord-Afrika- hen Kebaili en Fernandez, de Spanjaard Serra en de Nederlander Van Breenen. Maar Van Breenen, die alleen maar was meegegaan om de voorsprong van onze Ploeg in het B-klassement tegen de zo- hen uit het land van Sint Nicolaas te Verdedigen, had er geen enkel belang bij zich naarstig in te spannen en zo Verliep de hele affaire in een minimum Van tijd. Geslaagd offensief Maar niet aldus de inspanning van de Fransen. Remy, Dotto en Quentin liepen ia hoog tempo steeds verder van het peloton weg. Vivier raakte verder op hen achter en Rossinelli, die nog een vertwijfelde poging ondernam om er achteraan te gaan, bleef halverwege hangen en viel tenslotte leeggereden in het peloton terug. In de broeiende hitte pepten de blauwe truien zich voort op V'eg naar de overwinning, die voor het a'gemeen beeld van deze Tour de France V'einig zou hebben betekend, wanneer hiet hun voorsprong op het peloton met de Italianen tenslotte zo groot werd, dat Zij inderdaad kans kregen op de eerste Plaats in het ploegenklassement. En op de laatste kilometers bereikten zij hun doel inderdaad. Gedrieën kwa men zij bijna IV2 minuut vóór het pelo ton binnen en overbrugden daardoor de 20 minuten voorsprong, waarmee de Jan van Roessel, midvoor van Willem tl, heeft, naar wij vernemen, de aan biedingen van Italiaanse voetbalclubs afgewezen. Hij gaat dus niet tot het Professionalisme over. Wat de houding Van de keuzecommissie van de KNVB dezen zal zijn, is nog niet bekend. Bondsbestuur beslist Vanavond gaat het bondsbestuur pra ten over de mogelijkheid om Van Roes sel alsnog in de Olympische ploeg op te nemen. Het resultaat van deze be sprekingen hangt voor een groot deel van een toezegging van de Willem *I-er om voorlopig amateur te blijven, tiet is de vraag, of Van Roessel de tv.N.V.B. deze zekerheid zal willén ver- Schaffen. „Wat zijn voetbalcapaciteiten betreft, komt de Tilburgenaar natuur- bjk in aanmerking om mee naar Hel sinki te gaan", aldus verklaarde Jaap Van der Leek, trainer van het nationale riftal, ons vanmorgen. Over het resultaat van de gister avond gespeelde wedstrijd tegen Rapid Sijn sommige leden van de K. C. niet birect ontevreden, zo kon v. d. Leek mee delen, alhoewel zij van mening zijn, "at de productiviteit van de voorhoede Veel verbetering zal moeten onder gaan. De eerste rit van de L.A.U.R.A., de Alphense Rijwiel-Vierdaagse, is. dank ?'.i het prachtige weer, een feestelijke c?ebt geworden. De route voerde de ®Ü9 deelnemers op deze eérste dag on- "6r meer naar Katwijk en Noordwijk jri® Zeeen vervolgens via Bloemen- ?aal, Haarlem, Lisse, Oude-Wetering eriig naar Alphen aan den Rijn. Deelnemende politiegroepen uit Am- J6rdam. Den Haag, Schiedam en Vendam reden aan de kop van de joet, die 's morgens om 7 uur uit y^Phen was vertrokken. Ook de groep an zeventien in Woerden verblijvende habonezen reed mee. v 'n de namiddag druppelden de deel- erners weer binnen, vermoeid, maar "Ogst voldaan. Er werden op deze eer- 6 dag zestien uitvallers genoteerd. hiet°aIs bekend is de sprinter Mockridge Van °Pgenomen in de Olympische ploeg. Australië, omdat hij weigerde een tin,. te ondertekenen, dat hij ge- teu nc'e twee jaren na de Soelen ama in"1' zou blijven. Burgemeester van V'on g in Victoria, waar de sprinter ihdj heeft nu verklaard, dat hij zich, jwen Mockridge de verklaring tekent, Van °°blijk garant stelt voor de boete W k Bdst" die Mockridge zou moe- taaii^talcn, indien hij binnen de be- "e termijn prof werd. Azzurri tot dusverre ook- in het ploe genklassement hun suprematie hadden uitgedrukt. Het was de enige noot van betekenis in een etappe, die verder vol gens de traditie van de Tour gewijd was aan het schilderachtig panorama, het monotone lied van de tienduizenden krekels en de bestrijding van een waar lijk verzengende, en alles wat wij tot dusverre op dit stuk beleefden ver over treffende hitte. Voor onze ploeg zou deze etappe toch 'nog bijna een onaangename verrassing hebben opgeleverd. Nadat zijn achter volgingspoging met Coppi c.s. was mis lukt, moest de Amsterdammer plotseling de groep loslaten Hij kon zijn pedalen eenvoudig niet rond krijgen en trof het daarbij uiteraard niet, dat de achtervol ging van de weglopers het tempo enigs zins had verhoogd. Met de uiterste in spanning kwam hij weer bij, om kort daarna opnieuw achter te raken. Een paar achtergebleven Beigen, die de door tegenslag getroffen Decock weer bij het peloton moesten brengen, namen ook de door griep geteisterde Van Breenen op sleeptouw. Maar het ging eenvoudig niet. Ook dit groepje moest onze land genoot loslaten. Hij werd er moedeloos onder en sprak al van opgeven, toen plotseling Dekkers langs de kant van de weg stond met een lekke band. Samen zouden zij teruggaan. Dat gaf Van Bree nen blijkbaar weer. wat moed en hoewel hij het tempo van een paar Fransen, die ook waren achter geraakt, niet kon vol gen, kwam hij toch nog ruim een kwar tier voor de sluiting van de tijdcontröle in gezelschap van Dekkers over de streep rijden. Het kan ook niet alle dagen kermis zijn JAN COTTAAR Jan Nolten werd na zijn glorieuze overwinning in de etappe naar Monaco natuurlijk, voor de microfoon gehaald. Onze sportredacteur, Jan Cottaar, laat hem hieT het verhaal van zijn zegetocht doen. Uitslag en klassementen De uitslag van de dertiende etappe (214 km.) luidt: 1. Remy (Fr.) 7.05 39. 2. Dotto (Fr.) 7.06.09. 3. Quentin (Fr.) 7.06.39. 4. Vivier (W.Z.W. Fr.) 7.10.42. 5. Sabbadini (W.Z.W. Fr,) 7.14.05. 6. Lapebie (W.Z.W. Fr.) z. t. 7. Ockers (B.i z. t. 8ste ex aequo Baroni (It.), Robic (Fr.), Teisseire (Fr.), Lauredi (Fr.), Van Ende (B.), Martini (It.), Telotte (Parijs), Bianchi (ZO. Fr.), Decaux (Parijs), Weilenmann (Zwits.), Molineris (Z.O. Fr.), Ruiz (Sp.), Gelabert (Sp.), Marinelli (Parijs), De Hertog (B.j, Rolland (Fr.), Geminiani (Fr.), Zelasco (N. Afrika), Roks (Ned.) Delahaye <W Z. W. Fr.), Wagtmans (N.), Faanhof (N.), Voor- ting (N.), Van Est (Ni), Nolten <N.), Cop pi (It.), Carrea (It.). Magni (It.), Robic (Fr.) en Close (B.) allen in 7.14.05. 78. Van Breenen (N.) 7.33.40. 79. Dekkers (N.) 7.33.53. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Coppi (It.) 85.00.57. 2. Close (B 85.24.59. 3. Ruiz (Sp.) 85.26.23. 4. Ockers (B.) 85.28.24. 5. Magni (It.) 85.26.59. 6. Bartali (It.) 85.27.45. 7. Dotto (Fr.) 85.28.34. 8. Carrea (It.) 85.31.13. 9. Robic (Fr.) 85.32.47. 10. Molineris IZ. O. Fr.) 85.34.45. 11. De Hertog (B.) 85.35.21. 12. Weilenmann (Zwits.) 85.41.29. 13. Gelabert (Sp.) 85.47.45. 14. Geminiani (Fr.) 85.52.59. 15. Lauredi (Fr.) 88.02.19. De ploegenrangsehikking na de dertien de etappe is: 1, Frankrijk 255.18.22. 2. Ita lië 255.21.57 3. België 255.51.07. 4. Neder land 257.09.21. 5. Spanje 257.10.17 6. Z. O. Frankrijk 257.20.40. 7. W. Z. W. Frankrijk 258.35.42. 8. Zwitserland 258.55.28. 9. N. O. C. Frankrijk 258.59.57. 10. Luxemburg 259.40 22. 11. Parijs 260.00.22. 12. N. Afrika 260.24.06! Evenals twee jaar geleden doet zich in het gebied van de Maaskant in Noord-Brabant opnieuw een muizen plaag voor. Hoewel de muizen nog niet in zo grote getale voorkomen als toen, ondervinden de boeren, vooral in de gemeente Lithoyen, veel last van de schadelijke knaagdieren. Men is dan ook reeds begonnen met pogingen om ze door het strooien van giftige muizen- tarwe te verdelgen. De politie van Menton heeft de ne gentienjarige Nederlander A. N., uit Hilversum, gearresteerd, wegens het plegen van verschillende diefstallen in hotels en vila's aan de Riviera tot een bedrag van ongeveer f 3000. 140. „Da's niet netjes!" berispt de voerman onverstoorbaar, en als hij het ver bouwereerde gezicht van Eric ziet, krijgt hij een onbedaarlijke lachstuip. Doch Eric is allerminst tot lachen geneigd. „Gij zijt het dus?" bijt hij de ander toe. „Zeg op, wat hebt ge voor streken in uw zin? In welke val hebt ge mijn vrienden gelokt, en wat waart gij met mij van plan? Spreek kerel!" .Helemaal niks van plan!" weet Alhabar tussen twee lachbuien door, amechtig uit te brengen. „Met ueheh tenminste niet. Ik ben immers een man des vredes, nietwaar?" Geen uitvluchten," snauwt Eric. „De waarheid!" „...De waarheid! Het berenvolk heeft zich de wraak van Alhabar op het lijf gehaald," hikt de voerman. „Om de een of andere reden voldeed ik niet meer. Beremoei wilde Alhabar in een plas met slangen laten duiken. Om haar plezier te doen hebt ik er mijn jas maar ingegooid, maar het komt me voor, xdat ze mij toch liever zelf in dat vijvertje zag drijven. En daarom houd ik me een beetje ver borgen. Ik heb in die tijd wat rondgeneusd in deze alleraardigste gewelven'en ont dekte bij toeval de kerker waarin men u gestopt had. Toen dacht ik zo, de vijanden van mijn vijanden zijn mijn vrienden, héhéhé! Overigens is er geen hond zo' slecht of hij wil altijd wel één meester dienen. En een trouwer hond dan Alhabar al zeg ik het zelf zult ge nergens vinden, héhéhé!" Een diepe minachting maakt zich van Eric meester. Htf toil de man van zich afduwen, doch dan dringt het geluid van dravende voetstappen en kreten tot hem door „De vlucht is schijnbaar ontdekt, héhéhé;" mompelt Alhabar vergenoegd. „Nu wordt het spannend!". „Stil!" snauwt de Noorman„Zij doorzoeken de gangen." En nauwelijks heeft hij dit gezegd, of hij hoort het zachte geschuifel van sluipende voetstappen in de gang vlak bij heen Er nadert een beerkrijger Advertentie Ruim een week geleden hebben zich 800 mannelijke en vrouwelijke Ameri kaanse studenten, tussen de 18 en 27 jaar, aan de andere zijde van de Oceaan op het Nederlandse schip „De Grote Beer" ingescheept met bestemming: Europa. en als eerste land van Europa: Nederland, waar zij vanmorgen zijn aangekomen in Roterdam, waar zij met enig officieel vertoon zijn ontvangen. „The old country" blijkt voor de Ame rikaanse jongelui een grote aantrek kingskracht te bezitten, want op 14 Juli a.s. zal „De Waterman" eveneens met 800 Amerikaanse studenten te Rotter dam meren. Beide groepen blijven twee maanden op het Europese vasteland. Het ligt in de bedoeling dat ruim 5000 Amerikaanse jongelui gedurende een korte tijd in Nederland zullen verblij ven, waar zij, ondergebracht bij parti culieren veelal in Amsterdam, Haarlem en Den Haag, .reizen door Nederland In tegenwoordigheid van prof. dr. J. E. de Quay, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, en van vrijwel alle Brabantse burgemeesters, de leden van Ged. en Prov. Staten en tal van ver tegenwoordigers uit het Brabantse be drijfsleven heeft Dinsdagmorgen zo als gisteren reeds in het kort gemeld dr. E. L. Kramer, directeur-generaal voor de Energievoorziening, de nieuw gebouwde Amercentrale te Geertruiden- berg officieel geopend. Nadat des morgens zowel in de ka tholieke als in de Nederlands Hervorm de kerk aan God dank was gebracht voor het bereikte resultaat, gaf ir. J. G. dc Voogt, directeur van de P.N.E.M., in de cantine van de Donge-centrale een korte uiteenzetting omtrent de noodzaak van de bouw van deze nieuwe centrale. Terwijl in 1920 het electricitcitsverbruik in Noord-Brabant slechts 6000 KW be droeg, steeg dit in 1930 tot 30.000 KW. in 1940 tot 61.000 KW en in 1950 tot 132.000 KW. Een verdubbeling dus van afzet en productie telkens in tien jaar. De thans gebouwde Amercentrale heeft een vermogen van 121.000 KW. Hier door zal in de toekomst zuiver techriscn gezien het handhaven van piekuren overbodig geworden zijn. De vraag naar electriciteit zet zich ®terpolo. Zomercompetitie KNZB: - .?Ia.sse A heren: RZC—Neptunus SVH-_de Meeuwen 47. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 8 Juli De verdedigers van de Nederlandse voetbalkleuren heb ben er vanavond niet bepaald voor gezorgd, dat zij het vaderland in een stem ming van jullie-zullen-het-in-Helsinki-ver-brengen kunnen achterlaten. Integen deel, mogen we welhaast zeggen. Want de ter gelegenheid van het roerend af scheid in rode shirts gestoken Olympische oranjehemden zijn er in geslaagd de sceptici carte blanche te geven in hun onderlinge wedijver met sombere voor spellingen.. En om meteen de puntjes op de i te plaatsen: de hooglijk beroemde profs van Rapid hebben slechts zeer ten dele schuld aan de malaise, die deze Laatste Voorbereiding is geworden. De nationale ploeg was nameljjk lankmoedig, wanneer het de demonstratie van fouten en feilen betrof. De Oostenrijkers daar entegen deden, op enige tientallen uitzonderings-minuten na, in het geheel geen moeite om ook maar iets te demonstreren, noch in goede noch in kwade zin. Daarmee moge dan de nederlaag met de kleine cijfers 2-0 verklaard zijn. immer te lang. Met een humeurversto- rende regelmaat gingen de kansen ver loren op een Oostenrijkse schoen of, in het alleruiterste uitzonderingsgeval. tussen de stevige handen van keeper Musil. Vooral Van Melis had hieronder te lijden. Men vergetc niet, dat deze middenvoor de twijfelachtige eer genoot als dè middenvoor van Nederland te zijn bestempeld. Hij zal zelf nooit naar deze kwalificatie gesolliciteerd hebben, maar nu er eenmaal niets meer aan te ver anderen was restte hem slechts zijn uiterste best te doen. Ongetwijfeld heeft hij dat gedaan, maar de resultaten kon den niet op uitnemendheid bogen. Het kampioenselftal van de dure gasten heeft zich terdege gerealiseerd niet meer in competitieperikelen ge wikkeld te zijn. Daarom bleef de situatie betrekkelijk rustig, in overeen stemming met het zomerse uitstapje, dat „die Rapider" zich van deze avond hadden voorgesteld. En in die tussen tijd, het moet eerlijk toegegeven, werd de aandacht tenminste niet van de Nederlandse prestaties afgeleid. Een ieder kon zich naar hartelust concen treren op het robuste optreden van onze verdediging, hetgeen naast óp stereotype verweermethoden van Ter louw een opvallende activiteit van Alberts opleverde. Vervolgens mocht de al dan niet officiële kenner een oogje aan de voorhoede wagen. Daar bleken eerlijk gezegd weinig schok kende veranderingen te zijn geschied. Onze lang vetheide doelpuntenmachine is nog altijd in bestelling en zal ken nelijk voor de Olympische Spelen niet gereed komen. Het harde oordeel over de vijf aanvallers houdt dan ook een gebrek aan techniek in. Wanneer Wiertz en Biesbrouck, die vanavond ook al niet met een aantal verbluffend scherpe schuivers voor de draad kwamen, een voor slagen vatbare opdracht verstrekten, wist geen van de vijf voorwaartsen onmiddellijk raad. En het moment, dat hier op volgde, duurde De verdedigers van Rapid constateer den, dat de Nederlandse aanvallers veelal angstig dicht in hun buurt bleven. Het was een ietwat verbazingwekkende gewaarwording, maar het bespaarde hen veel geloop en werd dus op prijs gesteld. Ondertussen viste van Melis telkenmale achter het net, want tegen backs als Happel en Merkel valt als amateuristisch voetballer niet veel uit te richten. De uitzonderingen op het feilloze werk van deze twee internationals waren schaars. In de eerste phase van de strijd deden Mommers, Bennaars en Van der Kuil even wat enthousiasme oplaaien. Van Melis en Bennaars losten elkaar vervol gens af met schoten, die over de doellat. scheerden. De 45.000 belangstellender waren vol waardering, maar daar bleef het dan ook bij. Doelman Musil was bij dit alles slechts eenmaal een beetje bleek geworden. Clavan produceerde namelijk na 43 minuten in de meest letterlijke zin een uitschieter met zijn rechterbeen nog wel die tegen de bin nenkant van de paal ketste. Kleine opleving Tijdens de rust hadden de gasten zich gerealiseerd, dat zij in 45 minuten slechts één behoorlijk schot hadden ge lost. De tweede helft ging daarom in met een poging, om de lauwe, inge- interesseerde verrichtingen van iets .neer pittigheid te voorzien. De gevolgen bleven niet uit. Meer en meer schemer de het voetbaltalent, dat in de duur be taalde benen huisde. Midvoor Dienst kwam met zijn merkwaardige stijl uit telkens opnieuw verrassende achter waartse posities te voorschijn en ont haalde de niet bijzonder tevreden tribune-bevolking op een paar van de nieuwste snufjes, daarbij trouw terzijde gestaan door linksbuiten Goldbic en rechtsbinnen Riegler. Er kwamen zelfs doelpunten! Hanappi,-een van de sterren van het nieuwe „Wunderteam", schoot persoonlijk gedecideerd in Kraak's net, zo gedecideerd, dat de bal er even bleet hangen. De Nederlandse roodhemden gingen onmiddellijk tot het gebruikelijke tegenoffensief over. Maar meer dan ooit bleven de snelle reacties weg, evenals de tevredenheidsbetuigingen van het publiek. De aardige schoten, die hun lot naast of hoog boven de touwen vonden, wekten langzamerhand wrevel op. En hoe braaf de schare ook voor de hard zwoegende jongelui applaudisseerde, zij vond, dat Abe erbij had moeten zijn. En stak dit dan ook niet onder stoelen en oanken. Maar „die Rapider" kenden Abe niet en gingen door met overwegend op te treden. Zij spaarden overigens Van Melis en diens lotgenoten, vooral toen Kraak zich bij een paar harde schoten verhin derend, onderscheidde. Nu en dan dreig de dan wel 'n symptoompje van het kat-en-muis-spel, maar prompt werd een en ander in de doofpot gestopt. Nadat tenslotte linkshalf Mueller bi) wijze va» meevaller een foutje van Kraak had afgestraft, wist optimist en pessimist hoe de Olympische zaken er voor staan. De oordelen kwamen in voorbeeldige stilte tot stand. Er werd in alle discretie alleen maar over Van Roessel gedacht...* nog steeds voort. Het is de bedoeling, dat in de toekomst do Amercentrale een vermogen van 300.600 KW zal krijgen, Een derde deel is dus nu gebouwd. De financiële besparing van deze nieuwe stoomdrukcentrale is zeer groot. Wan neer de Amercentrale reeds in het afge lopen jaar in gebruik was geweest, zou dit op de kolen een besparing van 3.000.000 hebben betekend. Dat de nieu we Amercentrale niet naast de bestaan de Dongecentrale werd gebouwd houdt verband met de in uitvoering zijndp Biesbosch werken. Na deze toelichting begaf het gezel schap zich naar de Amercentrale,, waar dr. E. L. Kramer, directeur-generaal van de Energievoorziening, de aanwezigen toesprak. Met de Amercentrale is de eerste moderne hoge drukcentrale, gebouwd in voor de uitvoering van zulke om vangrijke werken wel zeer moei lijke na-oorlogse periode, tot stand gekomen, aldus dr. Kramer. Van bij zonder nut voor het overwinnen van de moeilijkheden was het zij hier met grote erkentelijkheid vermeld de steun, die de toenmalige E.C.A., thans M.S.A. heeft verleend. De waardevollfe hulp bij de financiering en de steun, die in andere vormen bij de bouw van dit grote kracht- station werd ondervonden van de Verenigde Staten van Noord-Ame- rika, hebben het mogelijk gemaakt in een kort tijdsbestek deze energie bron te scheppen, die van zo groot nut zal zijn voor het Noordbrabant se bedrijfsleven en daarmede een bron van welvaart voor de bevolking van dit gewest. Namens de minister van Economische Zaken, die hij vertegenwoordigde sprak dr. Kramer de wens uit, dat deze cen trale, die als technische schepping een synthese vormt van rijke ervaring, mo derne wetenschap en materialenkennis, alsmede van ongeëvenaarde precisie- arbeid, ten volle aan de verwachtingen moge beantwoorden. Hierna bood Mignonne de Voogt aan de Commissaris der Koningin, die te vens president-commissaris van de P.N.E.M. is, een speciaal voor het bedrijf vervaardigde vlag aan, die onmiddellijk werd gehesen. De harmonie .„Kunst en Vriendschap" uit Vught speelde ver volgens een door de heer V. Vught ge componeerde P.N.E.M.-mars. Daarna recipieerde het bestuur in de hal der Amercentrale, waar een door Pieter Wiegersma vervaardigd tegeltableau is aangebracht, geschenk van de Kom. Mij. „De Schelde", N.V. Electro Stroom, N.V. Konrad Stork en N.V. De Vries Robbe Co. Tijdens de rondgang door het gebouw volgde nog de aanbieding van de doer Marius de Leeuw vervaardigde gebrand schilderde ramen, een geschenk van de Brabantse gemeenten. zullen maken, en lezingen en zomer cursussen kunnen volgen aan de Rijks universiteit te Leiden. De kosten van deze reis dragen de studenten zelf. Aan boord van genoem de schepen hebben zij reeds enigszins met het Nederlandse culturele leven kennis kunnen maken. Nel Oosthout heeft er voordrachten gehouden en er werden lezingen gegeven door Zweedse. Noorse, Duitse, Franse en Amerikaanse professoren en journalisten. Een Neder lands studentenquintet en een Ameri kaanse jazzband zorgden voor de no dige recreatie. Nederland blijft met de studenten uitwisseling niet achter. Reeds een vijf tigtal studenten uit ons land vertrokken deze zomer naar Amerika, en een 80-tal zal hen dit jaar nog volgen. In Amerika worden zij echter te werk gesteld en wat dit betreft, verschilt het verblijf in de nieuwe wereld wel aanmerkelijk met de vacantiemaanden die hun Ame rikaanse collega's hier te lande en el ders in Europa gaan doorbrengen. Op 3 en 4 September aanstaande vertrek- de Amerikaanse gasten uit Rotterdam naar hun eigen vaderland. (Van onze correspondent) Op de veilingen van Breda, Ouden bosch en Zundert draaien thans grote hoeveelheden frambozen door. Omdat door het Centraal Bureau voor de Vei lingen in ons land dit jaar wel een mi nimumprijs, maar geen vergoedingsprijs bij doordraaien is vastgesteld, betekent dit, dat de tuinders voor hun producten niets ontvangen. Velen worden gedwon gen zich tot de gemeenten te wenden om ondersteuning. De oorzaak van het achterwege blijven van de vaststelling van een vergoedingsprijs is, dat de daarvoor benodigde fondsen ontbreken, In de Baronie van Breda wordt on geveer negentig procent van de voor export bestemde frambozen gekweekt. Deze export vindt dit jaar slechts op zeer geringe schaal plaats, terwijl de pulperijen maar een deel van de oogst opnemen. De framboos wordt in de fruithandel niet opgenomen in doorslag gevende hoeveelheden De thans ont stane crisis is voor de gehele streek rondom Breda nadelig. Een groot aan tal frambozenkwekers woont in het noodgebied rond St. Willebrord. Deze kleine tuinders hebben drie maanden per jaar inkomsten uit deze teelt, de andere maanden ontvangen zij steun van de gemeenten. De ontevredenheid onder de tuinders over het uitblijven van een vergoedinngsprijs is zeer groot. Van dat deel van de oogst, dat nog ver kocht wordt, zal in 1953 wel een uit kering aan de tuinders plaats hebben, maar thans staan zij aan het eind van de week met lege banden. (Van onze Haagse redacteur) De statistieken van verkeersongeval len in de verschillende landen zijn nog niet goed bij elkaar aangepast. Zo wordt bijvoorbeeld in België een onge val alleen aangemerkt als te zijn „met dodelijke afloop", wanneer bij een ver keersongeluk zich ook meteen een sterfgeval voordoet. In Nederland daar entegen geldt de norm, dat men van „dodelijke afloop" spreekt, wanneer binnen dertig aagen, nadat het ongeluk gebeurd is, er een overlijden plaats vindt. Het aantal sterfgevallen binnen dertig dagen blijkt nu ongeveer even groot te zijn als dat onmiddellijk bij het ongeluk. Om deze reden zijn de statistieken niet direct met elkaar ver gelijkbaar; met andere landen doen zich weer andere verschillen voor. Niettemin kan men, zo werd door de A.N.W.B ter gelegenheid van zijn jaarvergadering medegedeeld, stellen, dat ons land, wat verkeersongevallen betreft, geen goed figuur slaat. Met het genoemde voorbehoud is namelijk ge constateerd. dat Nederland en Zwitser land het grootste aantal ongelukken hebben. De geweldige proporties van de nieuwe Amer-centrale komen het best tot hun recht als wij iets mededelen over de afmetingen van de grote klok. De mid dellijn bedraagt elf meter, de grote wijzer is zes meter lang. Zij schu'ift per minuut een halve meter op. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in Mei j.l. 4381 woningen gereed gekomen. Hierin zijn begrepen 174 duplexwonin- gen, zodat in die maand door nieuw bouw ln totaal voor 4555 gezinnen nieu we woonruimte beschikbaar is geko- 'men. Dr. P. J. Nikijuluw, vertegenwoordi ger van de Zuid-Molukken in het bui tenland, deelt, naar aanleiding van de bèkendmaking der republiek Indonesia mede, dat de vrijheidsstrijd der Zuid- Molukken nimmer zal eindigen, ook in dien de strijdkrachten der R.Z.M. zich ten slotte niet zouden kunnen hand haven tegen de overmacht der R.I. De noodregering der republiek Zuid-Moluk ken en haar vertegenwoordiger m het buitenland zullen blijven vechten voor het bestaan als zelfstandige staat van de R.Z.M. AMSTERDAM. Cand.ex. economie: de he ren J. van Klinken, Emmen; S. Offringa Leeuwarden. S. Reidsma, Scheveningen; H. J. Willemsen, Zetten: H. Kieft. Badhoeve dorp- J. Zijlstra. Deventer. AMSTERDAM. Doet. ex. geneesk.: J. G. A. Kortlandt, W. J. M. v. d. Sande, G. F. Lubliek. me.i. S. E. Veenhuizen. Th. W. Beeker, W. Kleis, W. G. J. V. Sambeek, A. W. M. Buschn, J. Jerissen, R. J. Greeven. E. B. Donk, Th. N. Kaandorp, F. H. Coen- radi, Z. S. Stad, W. J. V. Doorenmalen, mej. A. G. V. Doome, mevr. H. F. Meyer Yff, mej. A. Kuyer Tj. de Reus en S. Reede (Amsterdam) Doet ex. econ.: de heren M. Ockeloen (Haarlem), L. Godefroi en R. H. Neuberg (Amsterdam). Cand.ex. econ.. W. M. Zappey, A. Klitsie, A. W. R. Wolf en mej. F. Mathijsen (Amsterdam). Cand. ex. pol. en soc. wetensch.: mej. L. F. Moens en de heren J. V. Vermeulen, C. J. Lam- mers (Amsterdam) en H. F. Roders (Heem stede). Doet. ex. psychologie: mej. L. M. J. Meyer en de heer A. v. d. Wissel (A'dam). AMSTERDAM (Middelb. Techn. School). Afd. Bouwkunde: E. Borrel. C. Bos, J. Braak, L. Bijsterbosch, F. Corduwener, J. Franswa, F. Grimberg. E. Hamaker, W, v. Harteveld, C. Hartog, A. Honhoff, Sj. Jantzen, C. de Jong, L. Koene, J. v. d. Marei, B. Menke, H. Morshuis, A. Offer man, J. Plas, B. Raaphorst, H. van Ros- sum, N. Sibbel, M. Smit, H. Stové. G. Terlingen, J. Venemans, H. Winthouwer, A Wouters, W. Zijst. Afd. Weg- en Waterbouwkunde: J. Al- mekinders, J. van Ark, J. Battekö, J. van Belkom, P. Bibo, F. Bouwman, L. de Bray, P de Bruin, J. Buitenhuis, H. Bijlenga, j. van Charldorp, J. Comes, C. Crone, H. v. Dijk, L. Dijkstra, W. Dijkstra, E Eb benhout, J. van Ewijk, K. Gest, D. Goe- sinnen, J. Gootjes, j. Haarman, W. Hel- mers, G. v. d. Heyden, D. Heijne, Th. Hoo- geven, P. Horn, M. v. d. Hulst, P. v Ier- sel, J. de Jong, W. Kleine, P. Lanser, W. Licher, H. Lindeboom, H. Manson, J. v. d. Meerendonk, O. Middelbeek, W. Pastoors, H Peters, D, Roest, C. Schouten, A. Slag boom, L. Sieeman, J, Sprenkels. J. Ver kerk. W. Visser, P. Visser, G. Vlas, H. de Vriend, J. de Waard, H. Weitkamp. W de Wilde, D. v. d. Wolf, J. van Zadel. 's-GRAVENHAGE. Orgel B: K. Bolt te Haren (Gron.); Piano B: mej. J. ten Cate, Amsterdam, mej. M. Vrucht, Heer len; Piano A: H. Bonenkamp (Hengelo) (O.); mej. J. Wouters, (Amersfoort). LEIDEN. Doet. ex. Ind. recht: de neren R. Hagen, Scheveningen, J, van Delft, Leidschendam; Doet.-ex, Ned. recht de dames W. de Vries, Haarlem, E. Dyse- rinck, Overveen; Cand. ex wis- en na- tuurk. (K.) de dames A. Boterenbrood, Leiden, J. Andreae. Leiden, A. Houwing, Den Haag, E. Goedbloed, Leiden, B. Tul- ner, Leiden, idem de heren K. Lems, Leid schendam en L. van Leeuwen, Leiden; Cand. ex. wis- en natuurk. (L.) de da mes J. Iburg, Leiden, Han Giok Nio, Lei den en de heer Tan Boen Hie, Leiden; Doet. ex. plant- en dierk. de heren J. Lu cas, Leiden, P. Smit. Leiden; Doet. ex. pharmacie mej. E. Troost (cum laude), Leiden, idem de heren J. Bosman, Leiden, J. Vermet, Leiden en mej. M. van Noort, Leiden; Doet ex. natuurk. de heren F. Bos, Leiden, G. de Vries, Leiden. NIJMEGEN (St. Alfonsusseminarie NEBO) Gymnasium A: H. Cox (Roermond), H v. Eupen (Eindhoven), A. Hofstede (Schip luiden), A. Reynen (Roermond3, C Tila- nus (Hilversum), A. Warmerdam (Den Haag), NIJMEGEN. Baccaiaureaatsex. godge leerdheid: de paters A. Boxelaar O. Carm.. D. Braun O.F.M., J. Driessen -O.F.M, M. f,u^,a 0-E.S.A., S. v. Gelderen O. Carm., G. Kolbrmk A.A., C. Krijnsen A.A., W. Poel man O. Carm., A. de Schepper C.M. (Nij megen) en J. Lescrauwaet M S C. (Arnhem), de weleerw. heer J, Bemsen (Apeldoorn). Licentiaat godgel. de wel eerw. heren A. v. d. Belt (Wilp bij De venter), H. ten Cate (Haaksbergen) en d« paters G. Bouritius S.C.J., J. van Elswijk S.M.M., B. van Iersel S.M.M., cum laud* en H. Mooren C.S.S.R., cum laude, (Nijme gen). Doctoraal Nederlands mej. M. ten Berge (Velp), de weleerw. heer P Coe- nen, (cum laude), (Sittard) en J. Elemena (Ravenstein). Doctoraal Duits H. v. Ber gen (Breda); Cand. Duits de weleerw. heer C. Panken (St. Michielsgestel); Cand En gels pater J. Knirim S.C.J. (Nijmegen); Cand. rechten J. Lelieveldt (Rotterdam) en G. Hartmann (Enschede); doctoraal rechten de ö'ames M. Wijffels (Den Bosch). E, Roe- lofs (Enschede) en de heer L. Schneider (Delden); Cand. wijsbeg. mej. mr. W.Don kers (Nijmegen). H. Meuwissen (Roer mond) en H. Kurstjens (cum laude), (Te- gelen. TILBURG (Kath. Econ. Hogeschool). Propaed. ex. econ. wetensch. mej A. Brug man. Haarlem en de heren A. van der Borght, Tilburg, J. Dijkshoorn, Den Bosch, J. Freyters, Roosendaal, G. Hiikens, Lim- bricht, P. Peerden, Rijen, H. Robben, Til burg, J. Severens, Schinveld, M. v. Turn hout, Dongen, F. de Vilder, Huizen, P. Jans, Gassei (N. Br.), G. Kamphuis. Til burg, C. Kramers, TJreda; H. van Over- beek, Golrle, G. Ras. Lochem, F. Rayma- kers, Helmond. Ign. Tan Tjong Ging, Til burg. UTRECHT. Gepromov. op proefschrift tot doctor in de wis- en natuurkunde: E. van der Waag. Haarlem: R. Heim, geb te ®;de: J. Bakker, geb. te Weesp; H. Reerink, jeb. te Padang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5