U' Zeteltoewijzing in de Partij conventie Democraten zien liever Taft als tegencandidaat Grootscheepse actie tegen benden in Zuid-Celebes m De evacuatie van het Prinselijk Gezin in de Meidagen van 1940 Tussen neus en lippen Tot hoofd en hart lï I 4 Communistische waarheid Twee volledige Indonesische fons ingezet bataljt m. Reeks luchtaanvallen bereikte bij het vertrek een hoogtepunt De verschrikking van Mont Ventoux Onder tram en trein Helm van huzaar vol kersen Na operaties op Ceram TRAGIEK IN HET ZWEMBAD H. Mis aan strand van Bloemendaal i RELAAS VAN ADMIRAAL SIR GEORGE CREASY y f25.000 op nr. 20892 Eén dode en één zwaar gewonde Duits zeekapitein vermist Overboord gevallen f Dolfijnen aangespoeld w nUKKlo veptcyou buy! Hef weer Hij kon hem moeilijk opzetten Vijf Honderd kinderen op Schiphol donderdag 10 juli 1952 76ste JAARCANC No. 25425 Verkiezingskermis Overvallen op West-Java Kind onder de ogen van moeder verdronken Elke Zondagmorgen ■m w Torpedobootjager bracht Koningin Wilhelmina in veiligheid DAMESSHORTS-BLOUSES Beloning voor spaarzin Zes arbeiders bij Verviers tijdens onweer verdronken De reis van de Rode Deken O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143483 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Aan wie het tevoren niet had willen geloven heeft dr. Hewlett Johnson, de „rode deken" van Canterbury, dan eindelijk overtuigend aangetoond, dat de troepen der Verenigde Naties in Korea besmette beestjes op de Koreanen en Chinezen hebben losgelaten, teneinde dood en verderf in hun rangen te zaaien. Zoals men gisteren heeft kunnen lezen, bestond het kroonbewijs van 's dekens beweringen in een 15 meter lange strook papier, waarop dit alles in Chinees let terschrift ten voeten uit beschreven stond. Nu weten wij dus zeker, dat het toch waar is. Het stond immers op dat papier. Wij hadden het echter al eerder kunnen Weten, want het heeft ook al op het pa pier der „Waarheid" gestaan in Neder landse lettertekens. Engeland en de Anglikaanse kerk mo gen met hun academisch gegradueerde hoogwaardigheidsbekleder, wiens ont slag gisteren in het parlement gevraagd is. nog zo in hun maag zitten, de be weringen van deze lachwekkende zon derling leveren door haar stuitende on nozelheid toch maar dit voordeel op, dat geen zinnig mens daar enig geloof aan zal hechten. Een dwaas is over het al gemeen minder gevaarlijk dan een leu genaar. Ook in onze eigen omgeving maken we af en toe vermakelijke, c.q. trieste, staaltjes mee van dat aparte genre der klaarblijkelijkheid, dat we langzamer hand „communistische waarheid" zijn gaan noemen. Kort geleden is de Neder landse dominé Hugo van Dalen per pamflet komen beweren, dat de Kerk in Rusland vrij en onbeperkt kan arbei den, dat er geen schijn van kerkvervol ging bestaat en dat wie het tegendeel beweert liegt, omdat dominé Hugo van Dalen dit alles zelf gezien heeft. „De kerk heeft geen behoefte aan critiek op de staat." vertelt hij erbij. Dat is een bewering, die misschien de sleutel der echte waarheid kan aanreiken, want een kerk. die geen behoefte aan critiek heeft op een staat als de Sovjet-Unie moet w-el een héél merkwaardige kerk zijn. Zij kan niet anders dan een met die staat meeheulende kerk zijn, een kerk, die de communistische in plaats van de christelijke waarheid dient. Een derge lijk instituut, zo het al bestaat, kan niet langer „Kerk" genoemd worden: het is eenvoudigweg een instrument in dienst fan de leugen. iteraard heeft de Generale Syno de der Ned. Herv. Kerk zich van de handelingen en beweringen van ds. Hugo van Dalen gedistancieerd. Het jammerlijke is echter, dat zijn ge schrijf o.a. in de communistische pers organen, misschien toch enkele onnoze le mensen in de war kan brengen, juist omdat de dominee misbruik maakt van de vertrouwenwekkendheid, aan zijn ambtsbekleding verbonden. Een ander staal van communistische waarheidsbeoefening ontmoeten we in Paul de Groot's bewering, onlangs te Amsterdam gedaan, dat de C.P.N. in l**" ;-sr ''jde jiechts 500 stemmen verloren heeft. On dit soort van ge makkelijk te ontmaskeren rekenkunde V'ordt dan de mythe der „ongeschokt heid" gebouwd. Wanneer men echter een berekening maakt volgens de per centages der in 1950 en 1952 uitge brachte stemmen, dan blijkt, zoals door Het Vrije Volk onlangs nauwkeurig Werd voorgerekend, dat de C.P.N. 'n a b- s o 1 u u t verlies geleden heeft van 36.209 stemmen. Volgens dezelfde, enig juiste, berekening bedragen deze verliezen ten opzichte van 1948 en 1946 resp. liefst 84.358 en 234.805 stemmen! Bij de berekening van het verlies der K.V.P. stapte de rekenkundige gooche laar De Groot echter plotseling op de goede berekeningsmethode over: hij juichte over het verlies van 2 zetels. Vanuit zijn standpunt begrijpelijk, Want de „arithmétique Soviétique" aan houdend had hij tot de conclusies moe ten komen, dat de K.V.P. in vergelij king met 1950 een winst van pl.m. 400 stemmen had geboekt! Kijk, zo iets is eigenlijk alleen maar Vermakelijk, onschadelijk voor ieder die de lagere school heeft gevolgd en kennelijk alleen gericht op het bevat tingsvermogen van geestelijk onvol- Waardigen. Men moet er zich eigenlijk over verheugen, wanneer de communis tische waarheid zicli zo klaarblij- k e 1 ij k als leugen manifesteert. EISENHOWER'S KANSEN GESTEGEN Vertegenwoordigers van alle Staten, naamborden op lange stokken torsend, omringen in de Republikeinse Conven tie het spreekgestoelte, waarop de oud president Hoover een felle rede hield tegen de hedendaagse buitenlandse politiek van de Verenigde Staten. Eisenhower heeft hedenmorgen vroeg op de republikeinse partijconventie te Chicago een belangrijke overwinning geboekt. Met 607 tegen 531 stemmen heeft de conventie zich namelijk uitgesproken voor de uit 17 aanhangers van de ge neraal bestaande delegatie van Georgia. Met deze stemming werd een besluit van de commissie voor de geloofsbrieven, welke de delegatie van Taft-aanhan- gers de wettige had genoemd, ongedaan gemaakt. Het gejoel en gejuich over deze overwinning was zo groot dat de woedend-hamerende voorzitter, Walter Hallanan, de politie moest ontbieden om de orde te herstellen. Temidden van het helse lawaai geraakten twee gedelegeerden zelfs in een gevecht gewikkeld. Na het voor Eisenhower gunstige besluit van de converge haalden de aanhan gers van senator Taft bakzeil wat betreft de delegatie van Texas. Het door de commissie voor de geloofsbrieven genomen besluit om de delegatie van Texas te splitsen in 22 aanhangers van Taft en 16 aanhangers van Eisenhower werd eveneens ongedaan gemaakt. Zonder stemming te eisen hebben Taft's aanhan- gers toegegeven en bij acclamatie werd besloten dat voor Texas 33 aanhangers van Eisenhower en slechts 5 voor Taft zitting krijgen. Voor de eerste maai heeft Eisenhower volgens de niet-officiële telling de leiding. Deze schatting geeft vol gens Reuter Eisenhower 501 en Taft 485 candidaten. Op grond van de overwin ning inzake de delegatie van Georgia verwachtten de aanhangers van de generaal reeds dat hun candidaat by een der eerste stemmingen de republikeinse candi- datuur zou veroveren. Men verwacht, dat de conventie in haar vergadering van heden met het stemmen over een candidaat zal beginnen. Dat Eisenhower's kansen om gekozen ie worden tot Republikeins candidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten gestegen zijn, viel gisteravond af te leiden uit verklaringen van de generaal zelf en van president Truman. Eisen hower heeft namelijk te Chicago gezegd, dat hy meende de overwinning te zui len behalen. Het was de eerste maal, dat hij een dergelijke voorspelling deed. President Truman zei, in een gesprek, dat htf met enige journalisten voerde op het vliegveld van Washington: „Ik vrees, dat mijn Republikeinse favoriet Taft verslagen zal worden"; waarmee hij wilde zeggen, dat de Democraten in Eisen hower een gevaarlijker tegenstander zien dan in Taft. Met 27 tegen 24 stemmen heeft de commissie vervolgens vastgesteld, dat van de betwiste gedelegeerden uit Texas er 22 zullen toekomen aan1 Taft en 16 aan Elsenhower, Verwacht wordt evenwel, dat de aanhaftgers van Eisen- howef tegen deze uitspraak in de con ventie bezwaren zullen uiten. Betref fende de delegatie van de staat Pennsylvania werd gisteren voorspeld, dat 20 tot 30 van de in totaal 70 gedele geerden Eisenhower zullen steunen. De delegatieleden zijn namelijk niet aan een candidaat gebonden. De gouverneur van deze staat. John Fine, schijnt in ieder geval reeds besloten te hebben zijn stem uit te brengen op de generaal. De leider van de delegatie uit de staat Kentucky heeft gisteren bekend ge maakt, dat zijn groep 19 stemmen aan Taft en 1 stem aan Eisenhower zou ge ven. De delegatie van Californië is tot nog toe verplicht op de eigen gouver neur, Earl Warren, te stemmen. Mocht Warren zich evenwel terugtrekken, dan zullen de meeste stemmen van deze delegatie waarschijnlijk ten goede ko- nienaan Eisenhower. Paul Hoffman, een belangrijk propagand'st voor Eisen hower, heeft echter gisteren gezegd, dat, als de conventie het niets eens zou kun nen worden over Taft of Eisenhower, men Warren als de Republikeinse can didaat zou moeten aanwijzen. Gisteren is ook het woord gevoerd door Joseph McCarthy, senator voor de staat Wisconsin, de man, die bekend is geworden door zijn verwoede anti-com munistische acties. „Minister Acheson", aldus McCarthy, „heeft de communisten met een geparfumeerde zijden zakdoek aan de voordeur in het gezicht gesla gen. terwijl a$p .de achterdeur die com munisten onze vrienden met boksbeu gels en ploertendoders te lijf gaan." V- >-• ïll leden van de bende van Kahar ^Hizakkar, die In Zuid-Celebes reeds leider is van een opstandige bewe- tegen de republiek Indonesia, zyn ïedood bij de eerste acties van het Indo nesische leger in het gebied van Palopo; verliezen van het leger bedroegen 34 i £>e woordvoerder van het leger, ma- t °r Saleh, deelde aan Aneta mede, dat Sen Muzakkar thans een zuiverings- j^ratie wordt gevoerd op dezelfde wijze 's tegen dr. Soumokil, die in de Zuid- j 'Oiukken verzet biedt tegen de R. I. Het v Ser zal niet rusten, voordat de bende «n Muzakkar is uitgeroeid. Men is .ergegaan tot ingrijpende militaire Vp regelen aangezien er geen andere jj,yg mogelijk is, om in zo kort mogelijke orde en rust te herstellen. Volgens oVp woordvoerder beschikt Muzakkar r 3000 man en 1000 vuurwapenen, flat het leger-communiqué blijkt o.m., la ?e bewoners van de dessa Rantobel- eeVrt e ch rist enen zijn, werden geëvacu- naar Rantapao, alwaar zij gedwon- had 7erden- Tot de Islam over te gaan, ,de bende het dorpskerkje van T'etid 3 in brand had gestoken. De v6ll e heeft voorts nog 231 bruggen, ze- do0r scholen en een kerk vernield. De lv0rri,e bende veroorzaakte schade geschat op 75 millioen rupiahs. deza actie van het leger zijn <j1]r>e volledige bataljons ingezet. Ge- Vl/*n<ie vijf etmalen werden op de Jand ongeveer 3000 mortiergrana ten afgevuurd, aldus het commu niqué, dat besluit met de mededeling dat, dank zij het beëindigen van de operaties op Ceram, voor de zuive ringsacties tegen Kahar Muzakkar grote legereenheden konden worden ingezet. Uit West-Java werden in het afge lopen etmaal vier gevallen van activi teit van benden gemeld. Een bende van driehonderd man heeft Maandagavond het stadje Tjitjalengka aangevallen en trok zich terug met achterlating van een dode, na een vuurgevecht met posten van leger en politie, die zich manmoedig hebben verdedigd. Dertig terroristen, gestoken in mili taire uniformen, hebben In de nabij heid van Madjalaja, de kampong Rantjakasumba omsingeld en openden in het wilde weg het vuur op de niets vermoedende desalieden, van wie er twee werden gedood. Eenheden van het leger, die werden gealarmeerd, zijn een achtervolging be gonnen, waarvan het resultaat nog niet bekend is. In de nabijheid van Bogor werd de kampong Tjibenang overvallen door 'n bende van tweehonderd man, die geld en goederen uit de huizen roofde. Bij Tjiawi. aan de hoofdweg van Bo gor naar Bandung, is een gecombineer de patrouille van het leger en de mobie le brigade uit een hinderlaag beschoten door een bende van onbekende sterkte, waarop een vuurgevecht volgde. Een van de bekendste personen voor de leden van het Nederlands Detachement Verenigde Naties in Japan is Zuster Koopman, die deel uitmaakt van de verplegende staf in een geallieerd hospitaal te Tokio. Wanneer de mannen opknappen, gaan ze zich vervelen. Daarom is er bij het hospitaal een goed uitge ruste recreatiezaal, waar de tijd ge zellig doorgebracht kan worden. Men ziet hier zuster Koopman met sgt. Hijum uit Ferwerd (Friesland) en kpl. Dijkmans uit Haarlem. Toen mevrouw De Vries uit Twello in het zwembad te Terwolde bij Deven ter aan het zwemmen was, vroeg zij haar vierjarig dochtertje bij haar in het water te komen. Het kind viel en gleed in het diepe bad weg, zonder dat de moeder, die daarbij misgreep, in staat was het kind te pakken. Het meisje werd even later opgehaald. De levens geesten bleken toen reeds te zijn ge weken. Ter informatie van belanghebbenden wordt er op gewezen, dat gedurende het zomerseizoen iedere Zondagmorgen om half acht een H. Mis wordt opge dragen in het West-End Paviljoen, aan het einde van de Zeeweg by het Bloe- mendaalse Strand, Deze H. Mis is speciaal bedoeld voor degenen, die in een huisje of een tent langs het strand wonen. Tot de laatste Zondag van Augustus zullen zij aan het strand Mis kunnen horen. Wereldpostunie. De wereldpostunie heeft gisteren te Brussel besloten de posttarieven voor internationaal vervoer per vliegtuig met ongeveer één derde te verlagen. Admiraal Sir George Creasy, „com mander in chief" van de Britse Hom' Fleet, die onlangs aan boord van zijn vlaggeschip de „Vanguard", een bezoek aan Rotterdam heeft gebracht, heeft in „Alle Hens", het maandblad van de Ko ninklijke Marine, verteld hoe hy in Mei 1940 Nederlands Prinselijk gezin naar Engeland heeft gebracht. De admiraal commandeerde toen de Britse eerste flottielje torpedobootja- gers en zijn vlaggeschip was de „Co- drington". Om twaalf uur van de 14e Mei, al dus de admiraal, ontving-ik orders om mijn flottielje die avond IJmuiden bin nen te brengen. Er moesten verscheide ne opdrachten worden uitgevoerd, doch de meest belangrijke taak, die ik voor mij zelf en de „Codrington" reserveerde, was het aan boord nemen van Prinses Juliana, Prins Bernhard en hun twee dochters, voor de overtocht naar Enge land. In de hoop aan de aandacht van de Luftwaffe te kunnen ontsnappen, stelde ik het binnenlopen van IJrnuiden uit tot het invallen van de duisternis, maar T f et lijden van de Tour-renners, die zichzelf niet deskundig in het bergbestijgen kunnen noe men, is nog altijd niet afgelopen. Een van het steeds verminderende aantal Franse regionalen heeft dit gisteren op pijnlijke wijze ondervonden. Hij dacht van het waarlijk heel grote meesterschap-in-minuten van signor Coppi gebruik te kunnen maken door ongemerkt wat harder te gaan fietsen. Alles ging goed, zo goed zelfs, dat uit zijn verhoogde activiteit een niet ge ringe voorsprong te voorschijn kwam. Toen rees de Mont Ventoux voor zijn neus omhoog. De 1900 meter hoge kwelling bezorgde de geringe regionaal reeds bij voorbaat koude rillingen, die spoedig overgingen in een amechtig pogen om er dan maar van te maken, wat er van te maken was. Maar met de potentie van het onderhavige ren- nertje was er niet veel van te maken. De inmiddels ietwat nieuwsgierig ge worden leden van de staf van „l'Equipe" zagen hun landgenoot dan ook wel trappenduwen, persen en rukken, doch de reacties van zijn fiets waren niet in overeenstemming met dit geploeter. Plotseling kwam Jean Robic, de kleine Breton naar boven draven. Hij had enorme haast, want Bartali, Wagtmans en andere groothe den zaten hem achterna. Het regio- naaltje werd in al zijn machteloosheid voorbijgestoven en zakte als een plum pudding ineen. Sindsdien zijn groepjes, enkelingen en stukken peloton langs de ontredderde verschijning geklauterd. Eerst na het passeren van de top kwam de Franse geringheid weer ietwat in normale doen. Zo arriveerde hij toch nog weinig verfomfaaid aan de eind streep in Avignon. Het verdere ver loop van dit verhaal kennen we niet, maar vermoedelijk is de regionaal zich 's avonds op de brug gaan beraden over de verschrikkingen van zijn lot. hem door het goede vaderland in vele berg ruggen opgedrongen. Hoe de collega's van bovenvermelde renner zich op de Mont Ventoux ge weerd hebben, vertelt onze sportredac teur op pagina 5. Laat wanhoop nooit de tweeling- uster van eventuele misère zijn de daarop volgende reeks luchtaanval len op de haven maakte het duidelijk, dat onze bewegingen niet aan de aan dacht van de vijand waren ontsnapt. Wij vertrokken, zodra het Ko ninklijke gezelschap aan boord was. Tijdens deze gehele periode had de haven een hele reeks van luchtaanvallen doorstaan en deze bereikten een hoogtepunt, toen wij zouden vertrekken. Ik was midden in het vaarwater, toen een vliegtuig, voor het schip neerduikend. iets liet vallen, dat kennelijk een mijn was, die ontijdig tot ontsteking kwam en aan stuurboord in ondiep water ontplofte, daarbij een prach tige waterzuil opwerpend, die mijn brug kletsnat maakte. Gehoorzaam aan de oude wet „stuur naar de laatste aanslag", stoomde ik de haven uit, dicht onder stuurboordswal van het vaarwater blijvend. Vele jaren later werd mij verteld, dat de volgende uag twee magnetische mijnen aan bakboordkant van het vaar watc ontploft waren. De oude wet had zijn waarde bewezen. We stoomden met hoge vaart de kust uit. maar minderden daarna tot 10 mijl om het Koninklijk gezelschap zo weinig mogelijk hinder te doen ondervinden van het trillen in hun verblijfplaats ach teruit en ook om op een redelijk tijd stip de volgende morgen in Harwich aan te komen. Onze overtocht was kalm zonder gebeurtenissen en na mij de eer vergund te hebben met haar te ontby- ten, ging de Prinses om half tien te Har wich van boord en reisde met een ex tra-trein naar Londen. Wy voelden ons allen trots een rol in deze gebeurtenissen te hebben gespeeld maar waren ons welbewust van de ge voelens van verdriet en kommer, die onze Koninklijke gasten l)ij hun ge dwongen vertrek uit eigen land met zich droegen. Terwijl ik in IJmuiden lag had ik opdracht gekregen een torpedoboot jager naar Rotterdam te zenden om de volgende dag met het Nederlandse le ger samen te werken. Ik zond een jager van de „H"-klasse onder bevel van lui tenant ter zee der le klasse (nu kapi tein ter zee) C. W. Greenins. De opdracht, waarvoor hij naar Rot terdam werd gezonden, bleek onuitvoer baar te zijn, maar zyn aanwezigheid was van onschatbare waarde, aange zien hem de hoge eer te beurt viel Ko- ningin Wilhelmina aan boord te nemen en, uiteindelijk, haar in veiligheid naar het Verenigd Koninkrijk te brengen. In de 516de Staatsloterij, vierde klasse, tweede lijst, is op no. 20892 f25.000.gevallen. De negenjarige F. T. uit Den Haag is Woensdagmiddag onder een tramstel van de lijn naar Delft geraakt en op slag gedood. Het jongetje, dat op het Zieken aan de waterkant zat te spelen, rende plot seling de straat op en liep tegen de tram aan. Op het stationsemplacement te Utrecht is Woensdagavond de 27-jarige rangeerder de Munck onder een goede rentrein terechtgekomen. Hem werden beide benen en een arm afgereden. Het slachtoffer, dat gehuwd is, is in zorg wekkende toestand naar een ziekenhuis overgebracht. De M. was bezig enkele wagens aan te haken, toen hij struikelde over een der biels. Hij viel tussen de rails en kwam onder de goederentrein terecht. Vanmorgen kwart over acht meldde het Duitse stoomschip „Falkenberg" aan Scheveningen-Radio, dat de kapitein vermist werd. Het schip was onderweg van Noorwegen naar Rotterdam. De ver missing werd bemerkt bij boei I.M. 1 ter hoogte van Hoek van Holland. Het laatst was de kapitein gezien, toen het schip boei I.M- 5, Rat is bij Zand voort, passeer de De .Falkenberg" heeft onmiddellijk haar koers gewijzigd om naar de vermis te kapitein te zoeken. Tegen negen uur voer van IJmuiden de reddingboot „Neeltje Jacoba" uit om eveneens aan het opsporingswerk deel te nemen. La ter werd gemeld, dat van het vliegveld Valkenburg een toestel was opgestegen om de zee af te zoeken naar de vermiste gezagvoerder. De „Falkenberg" is eigen dom van de Duitse rederij Bolten en meet 1585 br. r. ton. Hedenmorgen zijn aan het strand te Castricum twee dolfijnen aangespoeld. De vissen hebben een lengte van ruim drie meter. Advertentie Alleen om de wereld De Franse zeiler Jac ques Vues le Toumelin heeft op ~'n eentje een reis om de wereld ge maakt. De jeugdige Fransman voer eergiste ren met het dertig voet lange, door hem zelf vervaardigde, jacht zijn thuishaven Le Croisic binnenna 34 maanden op zee te zijn geweest. Voor het oversteken van de Atlantische Oceaan heeft hij drie weken no dig gehad. Tot dusver ts het in het verleden slechts aan vvf mensen gelukt een dergelijke tocht tot een goed einde te brengen. Het stadje Le Croisic, dat 2500 inwoners telt, was ter ere van de terug komst van le Toumelin rijkelijk met vlaggen en spandoeken versierd. Het laatste deel van de tocht werd de koene zeevaar der door jachten bege leid. De burgemeester en de Kamer van Koophan del begroeven, meege voerd door het enthousi asme in het plaatsje, de strijdbijl na een langdu rige twist over de vraag, wie aan le Toumelin de erewijn zou aanbieden. Bepaald werd dat de bur gemeester de wijn zou aanbieden en dat de Ka mer van Koophandel le Toumelin de orde van chevalier du mérite zou aanbieden. Le Toumelin verliet in September 1949 Bretagne en zette vervolgens koers n aar Lissabon. In de Afrikaanse plaats Fedala bracht hij de winter door. In April trok hij over de Atlantische Oceaan via de Canarische Eilanden en Martinique. Daarop volgde het Panamakanaal en Tahiti, waar hij vier maanden doorbracht. In December 1951 liep hij met zijn boot Port Mores by binnen. Daarna stak hij de Indische Oceaan over en bereikte Durban In Zuid-Afrika. In Febru ari zeilde hij om Kaap de Goede Hoop en op 7 April arriveerde hij op St. Helena. Le Toumelin werd reeds vier dagen geleden in Le Croisic verwacht. Zijn kleine kot ter had het echter zwaar te verduren wegens de krachtige tegenwind, zo dat de aankomst vertra ging ondervond. Sprekers over hun politiek „Draag een bril met grote ronde glazen, die ge nu en dan kunt afzetten om ermee te gesticule ren naar het publiek", al dus een advies van Chur chill aan generaal Eisen hower met betrekking tot het houden van redevoe ringen. „En als ge aan tekeningen op papier hebt staan, verberg dat papier dan niet, doch zwaai er ook mee in het gezicht van het publiek" Deze raadgevingen, al dus heeft Eisenhower ie Chicago verteld, verstrek te de Britse staatsman hem tijdens een plechtig heid te Londen. „Maar ik ben er niet de man naar om op alle manieren te pogen de mensen mijn inzichten op te drin gen", aldus voegde Eisen hower er aan toe. „Een publiek heeft op zichzelf een zekere waardigheid, waarin het niet beledigd mag worden." Zwijnenfokker can- daat voor het presi dentschap Henry Krajewski, een zwijnenfokker, die can didaat voor het president schap is voor de arme- lui's-partij, zag geen kans naar Chicago te gaan om een conventie op le zetten tegen de repu blikeinse conventie, daar hij door de warmte Is bevangen. De 38-jarige zwijnenfokker en café houder heeft' een verwoe de campagne gevoerd se dert hij in Maart zijn candidatuur bekend heeft gemaakt. Hij voert een campagne voor lagere be lastingen en meer bier voor de werklieden. Deze aap uit de dierentuin van Philadelphia zit ook te puffen van de warmte. Hij probeert het zich wat comfortabel te maken. Daarom heeft hij tegen de verzengende zon een paraplu opgezet, terwijl de ventilator hem wat koelte toewuift. BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Vrijdagavond: Droog weer met enkele overdry- vende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Iets warmer. Zon: 4.33—20.57 Maan: 22.51—9.51 De twintigjarige huzaar Z. stond tij dens de gecombineerde Nederlands- Belgische oefening „Tijl Uilenspiegel" voor een moeilijke opgave. Een wacht meester had hem het bevel gegeven zijn helm op te zetten, doch dat kon de huzaar moeilijk doen, omdat deze vol kersen zat. Er is toen menig onaan genaam woord gevallen. De huzaar maakte zich zo kwaad, dat hij de wachtmeester te lijf ging. Gistermorgen stond de huzaar voor de Krijgsraad te velde-West terecht. De auditeur-militair eiste twee maanden, alsmede verblijf in een strafklas gedu rende drie maanden. De commandant van de wachtmeester, ritmeester P. Bruin, die als raadsman optrad, betoog de, dat Z. driftig is geworden door het ontactische optreden van de jonge wachtmeester. De uitspraak volgt later. Vijfhonderd schoolkinderen uit het gehele land hebben Woensdag óp Schip hol doorgebracht. Dit was deze jongeren ten deel gevallen, als beloning voer hun grote spaarzin. Gebleken was n.l., dat zij gedurende de derde spaarraadactie het meest trouw hebben gespaard. De kinderen hebben kennis kunnen maken met de beide figuren, die in de spaar actie de hoofdrol hebben gespeeld. Jan en Ineke, uit het bekende boekje van de vlieger A. Viruly „Vleugels voor Jan en Ineke", bevonden zich op de Am sterdamse luchthaven om de vijfhon derd uitverkorenen rond te leiden. Bur gemeester d'Ailly van Amsterdam, voorzitter van de Spaarraad, sprak de kinderen toe en wees erop, hoe ook hun spaarzin medegewerkt heeft en nog steéds medewerkt aan de opbouw van ons land. Tijdens een hevig onweer zijn Dins dag bij Verviers (BelgièJ zes arbeiders, die aan een stuwdam werkten, door de watermassa's meegesleurd. Hun lyken waren gisterochtend nog niet gevonden. Negen conservatieve leden van het Britse parlement hebben, naar Reuter meldt, in het Lagerhuis een motie in gediend met het verzoek dr. Hewlett Johnson, deken van Canterbury, van zijn ambt te ontheffen. De motie ver klaart de deken „schuldig aan bedry- vigheid in strijd met zijn roeping als geestelyke van een christelijke kerk en nadelig voor de belangen en de veilig heid van de onderdanen van Hare Ma- jest-""

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1