PENSIONHOUDSTER STAL ZEVEN RINGEN K Molendijk's kapsalons Santpoort ispractisch klaar voor zijn jaarlijkse feestweek DE VERLOREN ZOON als letterkundig motief K.V.P., P.v.d.A. en C.H.U. accoord met program sST 10 maanden geëist rouwels Lucien Louman ten grave gedragen Eerste dag in de nieuwe beurs Paarden draven dit jaar op grasbaan bij de Westlaan Drs. J. F. M. Kat promoveert Nijmegen op interessant proefschrift m AR. vraagt op één punt opheldering Het eeuwfeest in Haarlemmermeer LUJtu Y's S"T MORGEN EERSTE BLOEMBOLLENVEILING JAN VAN DER PIGGE in CSn' DONDERDAG 10 JULI 1952 PAGINA 2 VERZEKERINGS WET OVERTREDEN Haarlemmer tot 1 week hechtenis veroordeeld Michiel De Ruyter- Cantate Jeugdkoor „Inter Nos" Uw vacantie lOOfc oninginneweg 6 Burgerlijke Stand MOORD IN HAARLEM Weer twee gearresteerden vrij LEREN JAS EN TWEE FIETSEN GESTOLEN LATHYRUS- TENTOONSTELLING Bloemenpracht in gebouw „Zang en Vriendschap" Nieuwste Franse haarverfmethode Grote hoeveelheden verwacht Postaal Mannenkoor in „Delftweide" Hillegomse Bloembollen- beurs HILLEGOM BEDRIJFSVOETBAL IN HAARLEM Oplichter gearresteerd SICBRENHANDEL VACANTIE GESLOTEN Is van MAAN DAG 14 JULI t/m VRIJDAG 18 JULI EEN BRIL VAN KE I P DAT IS QOED GEZIEN Nu op grasbaan l jH „Het Witte Legioen" bij Getosa BLOEMENDAAL GEMEENTERAAD 485 voor H. L. 1500 FLESJES COLA OVER DE WEG Jeugd zocht tussen scherven naar doppen MUZIEKUITVOERING VERSTOORD ONGELUKKEN Uitspraak rechtbank Waterstanden Beurs van New York Beurs van Amsterdam De kabinetsformatie Plechtig Te Deum in vijf par och ie leer ken >cT k< If °p le j;y- Omstreeks Maart van dit jaar stapte de 36-jarige pensionhoudster A. v K. uit Overveen bij een juwelier in de Koningstraat de winkel binnen om een ring te kopen, die zij in de étalage had zien liggen. Althans, zo vertelde zij aan de winkelier. De man moest daartoe een tableau met ringen uit de étalage weg nemen. Daarvan heeft de pensionhoud ster gebruik gemaakt en zich een ring toegeëigend. De volgende dag stapte zij nogmaals dezelfde winkel binnen en paste dezelfde truc van de vorige dag toe en stal nu niet één, maar twee kost bare ringen. Niet alleen in Haarlem had zij haar „werkterrein" doch ook in Leiden en In het najaar van 1951 werd door de Raad van Arbeid te Haarlem geconsta teerd. dat een verzekerde, die reeds ge ruime tijd invaliditeitsrente genoot, ook te zelfder tijd al 3 jaar onafgebroken in een groot bedrijf werkzaam was te gen een weekloon van 70 tot 75 gulden, verhoogd met nog 16gulden kinder bijslag. Men zal zich afvragen hoe dit mogelijk is. Door bij medische controle telkens zijn asthma-kwaal te verscherpen en daar bij herhaling ook schriftelijk valse verklaringen af te leggen, bleef dit geval zó lang niet ontdekt. Tenslotte kwam deze ergerlijke verkrachting van de sociale verzekeringswetten aan het licht en al spoedig bleek, dat hier tot een bedrag van ongeveer 4200 gulden ten onrechte invaliditeitsrente was ge noten! Nadat proces-verbaal was opgemaakt is deze ernstige overtreding door de Kantonrechter berecht. Tijdens de zit ting heeft de schuldige harde verwijten van de zijde van de rechter moeten aanhoren; de laatste meende hier een gevoelige straf te moeten opleggen. De uitspraak luidde: een week hechtenis onvoorwaardelijk en bovendien nog een week hechtenis voorwaardelijk, d.w.z. dat de tweede straf niet zal worden uitgevoerd, indien terstond een begin zou worden gemaakt met de terugbeta ling van het onrechtmatig genoten be drag. Ten einde, te zorgen, dat de terugbetaling ook inderdaad zal plaats hebben, werd de veroordeelde onder toezicht gesteld van de reclassering. Dirigent Booda had weer eens één zij ner omvangrijkste kinderkoorwerken, te vens sinds jaren het bekende succes- werk, de Michiel de Ruyter-Cantate van A. Lysen op tekst van W. H. Hasselbach. voor de dag gehaald. Evenals vroeger zong het grote, uit meer dan 250 knapen en meisjes bestaande Jeugdkoor dezê Cantate met een bepaalde voorliefde. De tekst is dan ook voor kinderen be grijpelijk en aantrekkelijk, de muziek is melodieus, eist niet te veel van de kinderstem en biedt veel afwisseling. Van eindeloze teksther-halingen is geen sprake, er zit vaart in. Het koor beheerste zijn partij goed en ontwikkelde een voldoend klank volume voor de Grote Kerk. Ook de solopartijen waren goed bezet. Nel de Boer zong met overtuiging en goede dictie de partij van de moeder, de so nore bas Jac. Lagas met waardigheid die van de Vader, Boude Bosman en Jan Langelaar vertolkten met frisse stem en duidelijke uitspraak de hoofd rol: Michiel. Emmy van Eden begeleidde en steun de het koor op de bekende, artistieke wijze. Pianospel doet wel vreemd aan in een kerkgebouw, doch bij zulk een can tate past geen orgel, eerder orkestspel. Er bleek voor kinderzang nóg Vol doende belangstelling te zijn! O. K Op dezelfde middag reed het acht jarig jongetje R. v. B. met zijn éutoped tegen een ijzeren hekwerk van de brug nabij de Verspronckweg. Hij kreeg een slagaderlijke bloeding aan de slaap en werd door een juist passerende ver pleegster verbonden en daarna per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Jo annes de Deo gebracht. Advertentie Draagbare radio-ontvanger, licht gewicht, sierlijke uitvoering Tel. 14024 ONDERTROUWD: D. J. Kroon en P. E. A. Thierry; P. C. Philippo en E. de Graaf; D. Vreeken en M. J. Stolwijk; L. G, van der Meij de Bie en M. D. Overdam; J. G. M. Weck en Th. M. S. de Haas. J. C. Bosse en M. Weijling; J. Scholder en A. J. Koelemèijer; H. J. Th. Butot en E. C. Nieste; N. J. H. van Has selt en J. A. van Paassen; C. G. Morlang en J. Buining; C. G. Braakhuis en E. S. M. de Graaff; J. P. Stekelenburg en M. A. Hagen; R. J. Kuijper en M. van der Meer; J. D. Couwenberg en P. Geerlings, C. de Fluiter en A. M. J. van Lonkhuil- sen; D. Kruithof en M. J. Schuder; A. Kruyt en I. C. de Lossantos Parola; L. J. M. van Munster en M. J. Gravendeel; C. Joustra en J. G. de Neef; A. Th. M. de Loor en H. Knippenburg; J. M. Groeneveld en J. F. Klumper. GETROUWD: J. F. Bos en G. B. M. Bijnsdorp: D. van Kampen en B. Ren- gers; C. J. Moerwijk en M. Kienjet; P. H. van Duin en E. W. de Looze; A. C. M. Woerde en J. G. M. Hommes; W. B. Zet- hof en C. J. Seijsener; J. Isbrucker en N. Spier; J. Schoen en J. E. Bouman; A. Fielmich en H. W. Holkenborg; P. Neeven en A. C. M. Hekker; F. R. M. Lemmers on M. M. Weijers; C. C. Broers en S. G. Smits; B. C. van der Kamp en H. H. Ipenburg; W. Brondsema en R. Tolk: J. P. Weij en C. Schaap; J. W. Verdam en E. Mone; G. Bouman en A. M. de Ruigh. GEBOREN: A. G. in den BoschSul ter, z; A. SmolenaarsStolvoort. z; M. Kok—Prins, z; E. A. van EngelenHooft z; M. G. van EwijkJacobs, d; H. J. BrouwerGarssen, d; J. M. Kruijt—De Haas, d; W. A. GenetVan Dijkum, d; H. C. SalaVoorbraak, d. OVERLEDEN: A. M. F. Stolp—Pauw, 68 jaar, Wagenweg; D. BruntinkKui per, 89 jaar. Julianalaan; C. de Haan Lobaeh, 78 jaar. Kenaupark: M. D. Cor- nelissenBerger. 74 jr. Tafelbergstraat; L J. Louman, 55 jr, Schotersinael; J. M. Koster. 65 jr. Pijnboomstraat; F. N. dé Korte, 60 jr, Korte Annastraat Amsterdam hadzij dit staaltje van vingervlugheid geleverd, waarbij zij in totaal vier ringen stal. Met de Haarlemse delicten werd het totaal aantal gestolen ringen gebracht op zeven. Vanmorgen moest zij voor de Haar lemse Rechtbank verantwoording afleg gen van deze daden. Het verhaal dat hei pension niet goed floreerde, geloofde de president niet, terwijl hij nog minder waarde hechtte aan 't sprookje als zou zij bedreigd worden door een man. die in 1937 een overval had willen plegen op de zaak van haar ouders. De waar heid echter was dat zij zeer gesteld was op een huisknecht, die in het pension in dienstbetrekking was en aan wie zij allerlei dure cadeaux schonk. Omdat na verloop van tijd de huisknecht was weg gegaan, .had zij zich in verbinding ge steld met zijn moeder, die moest zorgen dat zij weer in connectie kwam met haar vroegere bediende. Dat ging gepaard met dure geschenken en geld. Om deze ge schenken te kur.ncn bekostigen had zij de ringen verkocht. De officier vond het vrij ernstige ver grijpen. Volgens zijn overtuiging heeft verdachte, die nog nooit eerder in aan-* raking met de justitie is geweest, in een soort van roes gehandeld. Hij eiste tegen haar een gevangenisstraf van tien maan den. waarvan zes onvoorwaardelijk. De raadsvrouw mr. BarendsenCleveringa, vroeg in haar pleidooi de uiterste cle mentie en een straf die gelijk was aan de tijd doorgebracht in voorarrest. De uitspraak is bepaald op 24 Juli. Op last van de rechter-commissaris zijn gistermiddag weer twee personen die in arrest werden gehouden in ver band met de moord op de Haarlemse scheepsbouwer J. E. M. D. in vrijheid gesteld. Het zijn de echtgenote van de vermoorde en diens zoon. Alleen de dader, de 25-jarige Haar lemse slagersknecht H. S. bevindt zich nog in arrest. Voor de Haarlemse Rechtbank stond vanmorgen terecht de 40-jarige con structiearbeider E. de J. zonder vaste verblijfplaats. Op 31 Mei van dit jaar was hij met behulp van een valse sleutel huizen, gelegen in de Indische buurt, binnengedrongen. Op een van deze esca pades had hij in de Timorstraat een leren jas weggehaald, terwijl hij later op die wijze nog eens twee fietsen had ge stolen. In zijn requisitoir noemde de officier de verdachte iemand, die zich niet meer staande kan houden in de maatschappij. Hij eiste tegen hem een gevangenisstraf van een jaar. Uitspraak ovêr veertien dagen. BIOSCOPEN: Rembrandt: ,,'s Nachts langs de weg", 2de week, tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 u„ 18 j. Palace: „Om een vrouw te behagen", tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 Jaar. Luxor: „Het lot speelt met Mr. Den ning", tijden: 2. 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Frans-Hals: „Vrouwen in angst", tijden: 2.30. 7 en 9.15 uur, 18 jaar. City: „Djenghis Khan, de veroveraar", tijden.' 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Lido-Theater: „Iwo Jima", tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 13 jaar. Spaarne: „Dê terugkeer van Zorró" en „Desperado's van Dodge City", tijden: 2.30, 7 cn 9.15 uur. 14 jaar. Minerva: Flying Deuces, 8.15 uur. Vrijdag 11 Juli Openluchttheater: Muziekuitvoering door de Politie-Fanfare uit Haarlem, 8 uur. Onder auspiciën van de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken" te Heemstede wordt a.s. Vrijdag en Zaterdag in het gebouw „Zang en Vriendschap" in de Jansstraat een Lathyrustentoonstelling gehouden. Aan deze tentoonstelling zullen mede werken de drie te Haarlem gevestigde volkstuinverenigingen, alsmede detuin- bouwstudieclubs uit Haarlem, Amster dam en Aalsmeer. Aan deze tentoon stelling is tevens een wedstrijd verbon den. waarvoor verschillende prijzen be schikbaar zijn gesteld. De tentoonstel ling is gratis toegankelijk voor het pu bliek en zal op Vrijdagavond geopend zijn van 8.3Ö tot 10 uur en op Zaterdag van v.m. 10 uur tot des avonds 9 uur. Er bestaat in vakkringen voor deze tentoonstelling, die een uitvloeisel is van de jaarlijkse Lathyruswedstrijd van „Aerdenhout en Omstreken" grote be langstelling en wie interesse heeft voor deze mooie zomerbloem kan daar zeker kennis maken met verschillende soor ten. Advertentie Als eerste in Haarlem brengen wij de in alle tinten. Zeer snelle behandeling vanaf 6. Mislukkingen uitgesloten. SANTPOORTERPLEIN 1 Telefoon 19 7 0 6 In het blóembollenbcdrijf Is men reeds verschillende weken bezig met het rooien van tulpen en crocussen en de opbrengst van de meeste soorten tulpen is goed te noemen, in tegenstelling met de narcissen, die een mindere op brengst zullen geven dan vorige jaren en over het algemeen niet zo zwaar zijn. Daar reeds verschillende partijen voor de handel gereed liggen, heèft de coöperatieve bloembollenveiling H.G.B. te Lisse besloten op Vrijdag 11 Juli om twee uur de eerste veiling van lever bare bloembollen te houden: daarna volgt Hollands Bloembollenhuis op Dinsdag 15 Juli. Omtrent de handel tast men nog in het onzekere, maar het ziet er naar uit, dat de dubbele vroege tulpen en voor al de Bicolor-narcissen vlot van) de hand zullen gaan. De beduidend mindere afname van Engeland en de contingentering heb ben vele exporteurs een afwachtende houding doen aarinemen en men hoopt, dat een verhoogde omzet naar andere landen veel zal goed maken. Aangeno men wordt dat de bloembollenvelingen aanzienlijk grotere hoeveelheden te ver werken zullen krijgen dan het vorig jaar. Vele vrienden, onder wie de meeste uit de zangerswereld, hebben vanmor gen Lucien Louman, die zich tijdens zijn leven ook verdienstelijk heèft ge maakt in de kerkzang, ten grave ge dragen. Ruim een jaar geleden hoorden wij voor het laatst hem de bariton partij zingen in Perosi's requiemmis. Dat was in de parochiekerk van het Allerheiligst Hart van Jezus aan het Kieverpark en vanmorgen werd weer diezelfde mis gezongen, toen in deze kerk voor de zielerust van de vroeg tijdig gestorven Louman de plechtige uitvaartsmis werd opgedragen. Het parochieel zangkoor, dat zong onpler leiding van de heer Paul Broer- sen met aan het orgel de heer Aat Broersen, was versterkt met enkele heren van Cuypers' Minnestrelen, van wie Louman vroeger ook deel uitmaak te, terwijl Hubert Cuypers zelf op het koor aanwezig was. Han le Fèvre zong de tenorsolo, de andere soli werden ge zongen door de heren A. de Vos en L. Joosten. Na de H. Mis, die opgedragen werd door pater W, Loop. Montfortaan, zong Han le Fèvre het Pie Jesu van Fauré. Velen waren op het kerkhof Sint Barbara aanwezig voor een laatste af scheidsgroet. De absoute werd verricht door pater Loop, terwijl het koor de liturgische gezangen verzorgde onder directie van Hubert Cuypers. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op mevr. Helène Ludolf en een vertegenwoordi ger van de Ned. Toonkunstenaarsbond. Haarlems Postaal Mannenkoor bezorg de de ouden van dagen ln het tehuis „Delftweide" aan de Orionweg, éen avond van gezonde ontspanning. Medewerking werd: verleend door „De Gerardinies" (gezusterg Marsman). Dat het gebodene in de smaak vlei, bleek wel aan het applaus en de vro lijke gezichten van de toehoorders. Het programma bevatte ernst en luim, voor elck wat wils. Dat dit alleg zeer op prijs werd ge steld, getuigden de woorden van dank door Moeder Antonine aan het einde van de avond gericht tot dé zangers en de zingende zusjes. Het „tot ziens" werd door allen dank baar aanvaard. Het concert, Dinsdag bij de feestelijke opening van het nieuwe beursgebouw tê Hillegom gegeven, is gisteravond her haald. Ook nu een volle zaal genodigden en een goéde vertolking van het pro gramma. Naar wij vernamep was het nog niet mogelijk geweest de'toneel-entourage zo te wijzigen, dat het orkestspel beter tot zijn recht zou kunnen komen. Thans hebben we een gedeelte van net pro gramma niet in het midden, doch achter in de zaal gevolgd. Aldaar bevredigde het klankvolume nog minder. Met be langstelling zien we uit naar een pfoêf- neming zonder toneelgordijnen. De aandachtige lezer van het gisteren geplaatste verslag, zal wel hébben be grepen, dat na „op het toneel vóórtge- brachtê geluid" gelezén moet worden: „niét voldoende kan voortplanten". O.K. Waar Dingdag de nieuwe beurs op officiële wijze is geopend, was het van daag de dag dat deze Mercuriustempel voor de bollenstreek officieel in gebruik werd gesteld. De grote beurszaal gaf een heel ander aspect te zien dan Dins dag. Scheen het toen een schouwburg en concertzaal met strakke stoelenrijen, thans was het de beurszaal met de ta fels en nissen voor de regelmatige be zoekers. Het was op deze eerste dag reeds zeer druk en voor het officiële aan- vangsuur werden reeds zaken gedaan, Ongeveer kwart over tien stelde de heer D. van Egmond, voorzitter van de Stichting Hillegoms Bloembollenbeurs, de beurs in gebruik met een. speciale rede. Hij bracht dank aan de verschil lende personen en instanties, die aan de totstandkoming van deze beurs hadden medegewerkt. Het was hem een behoefte allen welkom te heten op deze eerste dag in het eigen huis. Hij bracht in het bijzonder dank aan mr. dr. O. van Nis pen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom en voorzitter van de Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur. De ze beurs is niet alleen voor Hillegom van belang, maar komt ten dienste van het gehele bollepvak. Vervolgens dankte hij de vele schenkers van,cadeaux en bloemen en in het bijzonder de firma L. Stassen Jr., vóór het geschenk bestaande uit een levensgroot portret van H. M. de Koningin in de beurszaaf en de beursbezoekers voor het gevarieerd ge schenk, bestaande uit het meubilair voor de bestuurskamer en het geschil derd portret van wijlen de heer B. Rijn- veld, de stuwer van het beursplan, eveneens bestemd voor de bestuurska mer. Hij sprak tenslotte de wens uit, dat deze beurs moge strekken niet al leen tot heil van het bloembollenvak. maar ook tot welzijn van het gehele land. Ook de bloemenkeuringszaal was deze eerste dag welgevuld. Er waren prachtige inzendingen gladiolen, o.m. van de firma's L. A. Hoek uit Den Haag en Konijnenburg Mark uit Noordwijk. De Bedrijfs Zomeravond-competitie draait in Haarlem op volle toeren. Voor deze voetbalcompetitie bestaat in onze stad grote belangstelling van de zijde van diverse bedrijven en de employe's doen maar wat graag mee in deze voet balwedstrijd. De afdeling Haarlem van de K.N.V.B. staat niet afwijzend tegenover deze in alle opzichten prettige voetbalcompeti tie, integendeel. Het afdelingsbestuur regelt en organiseert deze zomeravond competitie op een wijze welke alle lof verdient, maar het wil langs deze weg nog eens nadrukkelijk de aandacht ves tigen op het feit dat het deelnemen aan deze competitie absoluut verboden is aan hen die reeds als lid van de bij de H.V.B. aangesloten clubs deelnemen aah de gewone H.V.B.-competitie. Spelers die in de gewone H.V.B.-com petitie uitkomen is het verboden mee te spelen in de bedrijfscompetitie op straffe van schorsing. Reeds zijn diverse straf fen uitgesproken. Schorsingen van lange duur zijn er het gevolg van en de H.V. B.-clubs staan in deze ten volle achter het bestuur. Het H.V.B.-bestuur oefent regelmatig controle uit op ere naleving van deze bepalingen, zodat iedere H.V.B.-voetbal- ler gewaarschuwd is. De Zandvoortse politie heeft gear resteerd de 32-jarige Van A., afkomstig uit Amsterdam, die onder bedrieglijke voorwendsels een strandpachter voor verschillende bedragen (totaal ƒ1125) heeft opgelicht. De man werd voor an dere delicten reeds door dê Amsterdam se politie gezocht. Advertentie Hofleverancier Hiermede hebben wij de eer U te berichten, dat onze zaak wegens Telef. orders worden Zaterdag nog uitgevoerd Grote Houtstraat 81 Ao. 1800 Advertentie GROTE HOUISTRAA1 NAAST IUXOR Nog een paar weken resten Santpoort en dan zal het weer een week lang feest zjjn in dit deel van de gemeente Velsen. dat nog echt zijn aparte sfeer en zijn eigen gemeenschapsbanden heeft weten te bewaren. De Harddrave rij-Vereniging „Santpoort en Omstre ken", die traditiegetrouw deze feest week organiseert, heeft de plannen klaar liggen en de eerste volle week in Augustus zullen er maar weinig Sant poortenaren zijn, die hun gedachten volledig bU hun werk kunnen houden. Als zij die week al werken, want er zijn er heel wat in Santpoort, die hun vacantie laten samenvallen met de feestweek. Maandag 4 Augustus telt in deze week niet mee. Laten we zeggen, dat deze dag de springplank is om daarna in de festiviteiten te duiken, welke tot Zaterdagavond zullen voortduren. Maar Dinsdagsmorgens begint het „spul" al vroeg, natuurlijk op de Hoofdstraat voor „De Weyman en natuurlijk met rlngrijderij. 's Morgens voor fietsers, groot en klein, rond de middag zo mo gelijk op het losse paard en dan komt net promenade-rijden: paard en tilbu ry, waarvoor mooie spannetjes vaak van heel ver naar Santpoort komen, heel dikwijls om er de prijzen in de wacht te slepen- De wielerwedstrijd voor amateurs, die het vorig jaar zoveel opgang maak te, zal ook nu niet ontbreken. Op het bekende parcours TerrasWeg—Dink- grevelaan Middenduinerwêg Burg. Enschedelaan zullen Woensdag 6 Augus tus de amateurs aantreden om er hun rondes te rijden, tot een totaal van 100 km. De Haarlemse vereniging „De Kampioen" zorgt weef voor de organi satie en heeft toegezegd, dat er heel wat cracks uit de amateurs-wereld aan de start zullen komen- Dè „Ronde van Santpoort" belooft dus weer een evene ment té wórden. Maar de grote dag van de jaarlijkse feestweek is de Donderdag, wanneer dê kortebaan-dravérijen worden gehou den. Dat is piet alleen de gróótste ge beurtenis van het jaar vóór dê organi serende harddraverij-vereniging, hét is het evenzeer voor de bevolking van Santpoort, die de liefde voor het paard trouw is gebleven. Dè vereniging stelde f 1.000 aan prijzen beschikbaar en de stichting Draf- en Rensport gaf nog een toeslag van 10 pet., zodat de paar den om in totaal f 1.100 aan prijzen zullen draven. Het verdroot de vereniging ieder jaar meer, dat ér steeds minder beta lende bezoekers naar de draverij kwamen. En toch was het steeds druk op de Hagelingerweg, die er als voor gemaakt schijnt.' Maar op de dag van de draverij kregen alle bewoners van deze weg vrienden en kennissen op bezóek, een ware invasie- En dat was voor de harddraverijvereniging natuurlijk éen hard gèlag. Want zo'n draverij kögt éen massa geld en dat Aan de R. K. Universiteit van Nijme gen promoveert vtndaag tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer J. F. M. Kat, leraar-Nederlands aan het Trini- teitslyceum. te Haarlem. Prof. dr. Gerard Brom treedt daarbij op als promotor. Wij zouden met. deze zakelijke mede deling kunnen volstaan, ware het niet, dat de promovendus ter verkrijging van de doctorsgraad een interessant proef schrift heeft geschreven, waarin hij de parabel van De Verloren Zoon bespreekt als letterkundig motief. Dat deze para bel, die zoais de schrijver naar voren brengt in populariteit wellicht alleen benaderd wordt, door die van de Barm hartige Samaritaan, de mensen twintig eeuwen lang sterk heeft aangesproken en wordt gebruikt in de literatuur ên de en ontroerd, moge vooral blijken uit de dat zij als motief is talloos vele malen, en wordt gebruikt beeldende kunst. De R.K. Harmonie „Sint Michaël" te Heemstede zal Zóndag in het wandelbos Groenendasl van drie tot vijf uur eén concert géven. In zijn proefschrift neemt de schrijver na een gedegen en élleszins verkla rende inleiding voornamelijk de uit werking van dat motief ónder de loupe; en dan Is het interessant na te gaan, in hoe velerlei vormen deze parabel ver werkt wordt. Dikwijls blijft er name lijk niet veel over van de bedoeling en de betekenis, die Christus aan Zijn verhaal heeft willen geven. Het relaas van een menselijk conflict, dat dank zij barmhartigheid enerzijds en berouw anderzijds uitmondt in een gelukkige verzoening, moest op een hoger plan de gedragslijn van God tegenover de zon daar verduidelijken. Nu is het in alle tijden voor som mige schrijvers een liefhebberij om uit de evangelische stof juist die on derwerpen ter beschrijving aan te pakken, waaruit enige pikante bijzon derheden te destilleren zijn. Maar het gevaarlijke (en onwaarachtige) is dan, dat zij bijzakelijkheden tot hoofdzaak maken en de strekking van het oorspronkelijk gegeven vol komen terzijde schuiven- De schrijver houdt zich in dit verband alleen bij De Verloren Zoon, maar een sprekend voorbeeld is de figuur van Maria Magdalena, welke zo vaak misbruikt wordt voor een of andere pikanterie, die nog als religieus wordt voorge schoteld. Dê parabel van De Verloren Zoon gaf in de dertiende eéuw alle aanleiding tot het uitbeeldén van lichtzinnigheden, waaraan met énige fantasie de 20on zich wel schuldig gemaakt sou kunnen hebben, vooral in een zondige omgang met vrouwen. Ook hier wordt het ver haal bijzakelijk- In de Vagebonden-lite ratuur van die tijd blijft er dan ook weinig van de strekking van de parabel over. Dat van de kansel éen ander en in sommige opzichten een waardiger geluid werd gehoord, zij hier volledig heidshalve aan toegevoegd. De tijd van de Hervorming bracht weer een ander aspect en met name wijst de schrijver op Luther, die deze parabel vaardig hanteerde bij de ver dediging van zijn Sola-Fides-leer. De „De terugkeer van de verloren zoon." Aart. van Dobben- burgh gebruikte dit thema voor een affiche, dat hij in op dracht van de Nationale Reclassering ontwierp in 1951. De figuur van de bijna priesterlijke vader en de trièstige zoon. zijn als in eén eenheid versmolten, zoals de schuld Ver smelt in de genade. Deze afbeelding is êeh dér velé illustra ties uit het hierbij besproken proefschrift. zondaar werd de held, omdat hij zich door de zonde de bondgenoot maakte van Gods genade. Dit laatste moet dan in Luther's gedachtengang gezien wor den: het Evangelie is alleen voor de zondaars een troost, niet voor de recht vaardigen. De Contra-Reformatie zorgde voor enig tegenwicht en in de latere jaren staan het religieuze en profane element ongeveer met gelijke krachten. Intussen echter is het wezen van de parabel in zovele gevallen scheef ge trokken, dat er in onze eeuw wéinig voor nodig was om er iedere oorspron kelijke zin volkomen aan te ontnemen De schrijver toont, dat aan met tal van voorbeelden en zijn betoog houdt meteen een veroordeling in van Gidé's „Le re tour de l'Enfant Prodique". waarin de verloren zoon alleen nog maar iemand is, die zich machteloos gewonnen geett aan het Vaderhuis, in casu de Kerk. Op vallend is ook, hoe deze zoon steeds meer naar het ide ale verheven wordt, terwijl zijn trouw gebleven broer slechts hoon ten deel valt als een lafaard en iemand, die de uitersten van het leven niet aan durft. De schrijver con stateert échter, dat ook in onze dagen de ware bedoeling en betekenis van de ze parabel niet kon den worden weg geschreven. Naast de denigrerende têndènz, die ook in onze vaderlandse literatuur onthaal vond, valt het op, hoe het thema zijn innig-godsdienstige blóei heeft behou den, zo hoog zelfs als nimmer tevo ren. En dan stelt hij tenslotte terecht, dat de twee uiter sten van deze eeuw in de Verloren Zoon weerspiegeld zijn. Wij meenden aan dit proefschrift, dat 'mét goed illustra tiemateriaal opge luisterd is, mèèr dan gëwóne aan dacht te moeten besteden, omdat het onderwérp daartoé alle aanleiding gaf. W. H. moet toch ergens vandaan komen. En dus is men naar een andere oplossing gaan zoeken, die men nu ook gevon den heeft. Dit jaar zullen de paarden draven op een grasbaan langs de Westlaan. een veel natuurlijker baan, die niet alles zal vergen van de paarden-„benen". En de vereniging bespaart hiermee een massa kosten: Geen weg-afzettlng en geen zandstrooien om het harde van de straatweg wat te verdoezelen. De nieuwe baan heeft ook veel meer ruim te rondom, meer parkeergelegenheid en meer mogelijkheid voor vertreden der bezoekers. Die moeten nu natuur lijk allemaal entrée betalen, maar de vereniging wil niet het onderste uit de kan hebben en zal daarom de toegangs prijzen aanmerkelijk verlagen, zodat ook de man met de smalle beurs van dit grootse gebeuren zal kunnen genie ten. Voor de Vrijdag gingen de gedachten naar een basket-ball-wedstrijd. Maar daarvoor is een harde ondergrond no dig en daar kon de harddraverijvereni- ging niet voor zorgen. En dus moest dit idee verlaten worden en waarschijnlijk zal men nu maar weer traditie-getrouw blijven en deze dag bestemmen voor volksspelen. Zaterdag 9 Augustus gaat Santpoort zijn feestweek uitluiden met muziek. De plaatselijke muziekverenigingen zullen met elkaar wedijveren in en thousiasme om de taptoe, die de kroon Op de feestweek zal zetten, zoveel mo gelijk te doen schitteren. Los van alle sportieve gebeurtenissen in deze feestweek is er nog de kermis, die weer op het terrein tussen Hoofd straat en Rijksweg aan de Slaperdijk zijn tenten zal hpslaan. Vermakelijkhe den van velerlei aard zullen er weer een beroep doen op de portemonnale van ieder, die zich op Het terrein waagt. Maar wie zal in de feestweek aan de kant hlljven staan en niet willen delen in de vreugde, die van 4 tot en met 9 Augustus ln Santpoort algemeen zal zijn? De R. K Gemengde Toneelvereniging .Getosa" te Santpoort zei Onder regie van de heer C. Jongejan voor de eerst volgende uitvoering in studie nemen „Het witte Legioen", een nieuw toneel spel van de bekende auteur Maarten van Vught. Na het jongste succes met „Het gouden Kalf" zal ongetwijfeld ook voor „Het witte Legioen" veel belang stelling blijken te bestaan. Het wordt een avond voor donateurs, welke Ge tosa momenteel met enthousiasme en veel succes aan het werven Is. De raad der gemeente Bloemendaal vergadert Donderdag 17 Juli om kwart over twee in het raadhuis te Overvéen. Voorgesteld wordt aan te kopen een strook grond van mevr. M. Wester- Woudt-Povel ter normalisering van de Militaireweg. De kosten bedragen f 1700,Tevens wordt voorgesteld van de Provincie een strook grond öm niet over te nemen voör hetzelfde doel. Het gebouwtje Vrijburglaan 17. dat eigendom der gemetnte is en waarin thans is ondergebracht de Tinholt-vèr- zameling, moet hoognodig hersteld wor den. De kosten bedragen f 933.—. De collecte voor „Herwonnen Levens kracht" heeft te Zandvoort opgebracht rond 485; eén mooi rèsultaat. Gistermiddag omstreeks kwart voor twee had op de hoek van de Zaanen; straat en Timorstraat een aanrijding plaats tussen een vrachtauto beladen met flesjes Coca Cola en een taxi. De oorzaak was dat de bestuurder van de taxi: die in de Zaanenstraat in Westelijke richting reed. géén voorrang verleende aan de vrachtauto, in de Ti morstraat rijdende van Noord naar Zuid. Er volgde een botsing, waarop de vrachtauto op zijn rechterzijde kwam te liggen en 200 kratten met 1500 fles jes Coca Cola zich over de weg ver spreidden. De vrachtauto werd zwaar beschadigd en de voorzijde van de taxi geheel ingedeukt. Beide auto's moesten worden weggesleept. Ruim 150 school kinderen krioelden daarna tussen de scherven om de dopjes van deze fles jes te verzamelen. Gisteravond tijdens de muziekuitvoe ring van de Harmonie „Euphonia" in de muziektent in de Hout, werden een zevental opgeschoten jongens door de politie naar het bureau gebracht. Zij hadden de muziekuitvoering verstoord door luidkeels te zingen, terwijl gen van hen daarbij op een accordeon speelde. Er werd proces-verbaal tegen hen op gemaakt. Gistermiddag' omstreeks kwart voor vijf had op de hoek van de Generaal Cronjéstraat en Kloosterstraat een aan rijding plaats door een onbekend ge bleven wielrijder die in Noordelijke richting in de Cronjéstraat reed en een wielrijdster, die vanuit de Klooster straat linksaf de Cronjéstraat in wilde rijden. De wielrijdster, mevr. v. d. T. uit Haarlem, die in een kinderzitje een tweejarig zoontje achter op had, kwam te vallen, tengevolge waarvan het jon getje ter observatie in het Grote Gast huis werd opgenomen. De onbekend gebleven wielrijder wordt verzocht zich met de politie in verbinding' te stellen. Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemse Rechtbank terecht de twee en vijftigjarige schoenmaker P. de V. uit Velsen. Door de meest vreemde verhalen was hij erin geslaagd leer op crediet te ontvangen. Dit leer verkocht hij later echter door. Hetzelfde deed hij met een jas. die hij op huurkoop had gekocht. Van der M., eveneens een schoenmaker, was de man, die de goé' deren van P. de V. gekocht had De Officier eiste tegen De V. een straf van zes maanden, terwijl Van der M. een straf van drie maanden tegen zien hoorde eisen. Vandaag veroordeelde de Hoge Autoriteit De V. conform de eis en Van der M. tot één maand. Vrijdag 11 Juli. Hoog water: 6.19 u. en 18.48 u. Laag water; 2.03 u. en 14.25 u. 7/7 Anaconda Coppa Bethlehem Steel Chrjtèler Córp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell OU Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Stêèl 45% «3 5874 14% 78! 5 64% 22 "j 261.4 41% 80 «2% 60% 24 39% 9/7 45% 30% 78 "a 82% 58% 14% 77% 63% 22% 26% 41% 80% 82 60% 23:4 39% (Niet-officlële koersen) Vorig Opening slót 10/7 3% Nederl. 1948 87% 3% pCt Nèd. 1950. 88% 3-3% Nederland 1947 89/4 3 Ned. 62-64 bel.-fac 91% Inschr. Grtbk. '4B 3 pCt 90 Ned. Handel M1.1. eert. 152% A.K.Ui 143gb Nieuwe A.K.U. 133% Van Berkels Patent 95 Calvé-Delft eert. 113 Van Gelder 139% Kon Hoogovens eert. 140 Uniléver eert. 167% Ned. Kabel 194 Philips 150% Kon. Petroleum 314% „Amsterdam" Rubber 79% Holl. Amerika Lt)n 155 Kon. N. Stoomb. Mij. 122% Ned. Scheepv. Unie 120gl H.VA 94% Deli Mij. eert. 74b Stockdiv. Kon. Olie 89 ér 145 140 187% 150% 315% 79 123% 123 96 72% f 63.23 Vanochtend om half elf verscheen op het kabinet van dr. Drees de heer Ti- lanus, voorzitter der C.H.U.-fractie in de Tweede Kamer. De heer Tilanus overhandigde het antwoord van zijn fractie in verband met het door de for mateur gewijzigde concept-regerings program. Het antwoord hield in, dat dit program voor de C.H.U. een aan vaardbare grondslag vormt om deel te nemen aan een regering. De heer Donker, voorzitter der P. v. d, A.-fractie, die later op de ochtend kwam, had reeds telefonisch doen we ten, dat het program ook voor zijn frac tie een aanvaardbare grondslag vormt. Ook de voorzitter der A.R.-fractie, de heer Schouten, is bij dr. Drees geweest- Hij vroeg op één bepaald punt van het concept-program nadere opheldering aan de formateur. Dit impliceerde we' dat met de andere punten accoord wordt gegaan. Later op de dag heeft ook prof. Roitt" me de formateur medegedeeld, dat zij0 fractie het door de heer Drees ontwof' pen concept-regeringsprogram een aa°' vaardbare grondslag acht. De formateur acht het gewenst op* nieuw een bespreking te hebben met de vier fractieleiders en wel in verband met de door de heer Schouten op één punt gevraagde opheldering. Zo spoedt mogelijk zou deze bijeenkomst word®1* gehouden, wellicht vandaag nog. Toen na de drooglegging van de Haarlemmermeer ook verschillende kathóliekèn hun brood op het gewon nen land gingen verdienen, achtte de toenmalige bisschop, mgr. J. F. van Vree, het in 1885 nóoazakèlijk éen déservitor vóór het gèhèle gebied té benoemen in de persoon van pastoor J. Stêenvoord. Na langdurige voorbèréi- ding kon op 24 Mei 1860 de nieuwè kerfc van dê H. Joannes de Doper te Haarlemmermeer aan het Kruis (later Hoofddorp) geconsacreerd worden. De deservitór kréég éèrvól ontslag door zijn benoeming tot pastoor te De"% haven en kapelaan J. W. Boskamp 11 Alkmaar werd de eerste herder van \e nieuwe parochie. Al spoedig bleek 0 kérk te klein te zijn en de afstand® waren te groot voor de parochial® l zodat éigen parochies werden °P®m rjcht in Nieuw-Vennep, De Lijnt1® Vijfhuizen, Badhoevedorp en De Tevens werden aan Bénnebroek. meer en Heemstede (Valkenburg^ plein) gedeelten dér moederpar°c afgestaan. tige Hoogmis worden opged r3Jrefl waarna Te Deum óm God te beda» voor al Zijn weidaden gedurende afgelopen honderd jaar. Gr 2eN lt= Uv i» ca£ S tie .^«ft te $0e ege ?he ken, Perk der den hoot het fheng ®*en fh ze' fhi-ir vait «er den thins», Sen een die Zondag 13 Juli zal in alle vijf P1 chies in de Haarlemmermeer een P1' be c.; dier 0 MCfte%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2