Staat Minnesota gaf de doorslag EISENHOWER candidaat der Vier partijen actoord met eonceptprogram A.R-fractie echter niet in haar geheel instemmend Republikeinen Generaal belooft aanhangers een totale overwinning Hulde aan Koninklijk Gezin KEUZE DER REPUBLIKEINEN Tot hoofd en hart en Van Rijswijk verongelukt Subsidiebeleid seasHrssKs NIFIIWF HAARIFmM Hr IlIIlnANs - ssütwST..- IllLUIf.L I InnlILLIflüUIIL vUUIInll I Bij overwinning Republikeinen Ontploffing eist drie doden De bergen zijn er eindelijk weer Het weer Veel koeler, met kans op regen Kabinetsformatie in derde phase Senator Richard Nixon vice-president Democratische conventie DE WEEK VAN CHICAGO Op Nederlands schip voor Franse kust Tijdens training tegen brugleuning gevlogen Twee onderzeeërs te leen van de V.S. WINDJACKETS-SWEATERS 10.369.814 inwoners per 1 Juni ZATERDAG 12 JULI 1952o 76ste JAARCAN^ No- 25427. He LPT oe bisschop HERKEN BOUWBN.' (Van onze parlementaire redacteur a i.) Men ziet tot op heden een vrij dui delijke lijn in de wijze, waarop dr. Drees bij zijn poging een kabinet te formeren, te werk gaat. Na in eerste aanleg een concept-programma te heb ben opgesteld, dat aan de fractie-voor zitters van de K.V.P., P.v.d.A., C.H.U. «n A.R. werd voorgelegd, heeft de for mateur, zijn conclusies trekkend'uit het daarop gevolgde overleg dit program ma gewijzigd, waarop voor de tweede maal de vier genoemde fracties zich °vér de opzet van dr. Drees beraden bebben. Dit tweede stadium van de kabinets formatie is sinds gistermiddag als af gesloten te beschouwen. Nadat de drie andere fracties reeds eerder hun in stemmend antwoord hadden gegeven, beeft namelijk Vrijdagmiddag om kwart voor vijf dr. Schouten een kort bezoek ïe bracht aan dr. Drees en hem persoon lijk het definitieve antwoord van de anti-revolutionnairen overhandigd. Hier aan was voorafgegaan een fractieverga dering van de A.R., waarin men niet tot een uniform standpunt t.o.v. het con- cept-programma is kunnen komen. Zulks blijkt uit de bewoordingen, waarin dr. Schouten de formateur de beslissing der A.R. heeft medegedeeld; immers hij heeft doen weten, dat zijn fractie in meerderheid van oordeel is dat op grondslag van het ontwerp-regerings- programma medewerking kan worden verleend aan de formatie van het kabi net Aangenomen kan worden, dat dit ont breken van eenstemmigheid het ene punt uit het concept-program betreft, waarover de anti-revolutionnairen eer der nadere opheldering hadden gevraagd, d.i. naar veler veronderstelling de hou ding door het nieuwe kabinet aan te nemen in de kwestie-Nieuw Guinea. Inmiddels is men nu dan toch, behou dens het minderheidshiaat bij de anti- revolutionnairen, aangeland bijeenvier- partijen kabinet en zo komt. dus nu de formatie in haar derde phase, t.w. de verdeling van de zetels over de vier partijen en het kiezen van de personen op de diverse posten. Over de getals verhouding is van de zijde van dr. Drees naar buiten nog generlei mededeling gedaan; het. is niet uitgesloten, dat hier over nog apart overleg van de formateur met de viér deelnemende partijen zal plaats vinden. Een groot deel van het weekeinde zal dr. Drees vermoedelijk besteden om een schema op te stellen voor de kwes ties van zetels en personen. Verwacht mag worden, dat de volgende week hier in meer tekening zal komen en wellicht oök beslissingen zullen vallen. De formateur heeft H.M. de Koningin over de tot dusverre bereikte resultaten telefonisch ingelicht. k Generaal Dwight D. Eisenhower is gisteren te Chicago door de Nationale Con ventie van de Republikeinse Partij officieel aangewezen als de Republikeinse candidaat voor de presidentsverkiezingen. Reeds bij de eerste stemming ver wierf Eisenhower een meerderheid. Een week lang hadden de aanhangers van de generaal een verwoede strijd gevoerd tegen de medewerkers van senator Taft, maar gisteren is de beslissing gevallen. De stemming had een zeer span nend verloop. Toen tenslotte de uitslagen van de stemming waren voorgelezen bleek dat Eisenhower nog 9 stemmen van de vereiste 604 te kort kwam. Hij had toen dus 595 stemmen, Taft had er 500. De resterende stemmen waren verdeeld over Warren (81), Stassen (20) en MacArthur (10). Plotseling werd de aandacht van de voorzitter getrokken door de delegatie van de staat Minnesota, waar men heftig met een vlag zwaaide. Toen het lawaai in de zaal even verminderde gaf de voorzitter Minnesota een teken: „Minnesota wenst haar stem te veranderen", klonk het luid, „Minnesota staat eenstemmig achter Eisenhower". Dat betekende dat de 19 stemmen die aanvankelijk aan Stassen waren toegekend nu aan de generaal ten deel vielen. Op dit ogenblik was de strijd dus ten gunste van Eisen hower beslist. Met éen oorverdovend gejuich werd deze uitslag begroet en on middellijk kondigden tal van staten aan dat zij nu ook Eisenhower steunen wil den. Tenslotte had Eisenhower 845 stemmen gekregen en hield Taft er nog maar 280 over. John W. Bricker, lid van de Senaat voor Ohio, ging toen naar het spreekgestoelte en stelde, uit naam van Taft, voor Eisenhower met algemene stemmen candidaat te stellen; uit naam van Warren deed William Knowland, lid van de senaat voor Californië, het zelfde voorstel. Beide voorstellen werden aangenomen. Om kwart voor acht (Nederlandse tijd) ging gisteravond de ver gadering uiteen. Taft en Eisenhower, die deze bijeen komst niet hadden mogen bijwonen, ver namen het nieuws in hun hotelkamers, waar zij op het televisiescherm de strijd hadden gevolgd. Eisenhower begaf zich direct naar het hotel van Taft. „Ik wil generaal Eisenhower met zijn verkiezing geluk wensen", zei Taft tot de toeschou wers. „Ik zal hem volledig steunen in zijn verkiezingsstrijd." Tot Eisenhower zelf zei Taft vervolgens: „U zult de verkie zingen winnen." De generaal verklaarde A l stonden er vier vurige dravers voor de postkoets uit de 700-jarige Oranje- stad Breda, toch hadden zij er ruim één dag voor nodig, om vijf grote zak ken met brievenpost van de Bredase schoolkinderen naar het Paleis s°estdijk te vervoeren. Het leek er op, dat de Koningin op het aandravende Vxerspan appelschimmels gewacht had, want met de woorden „Ze komen", kwam fture Majesteit in een drafje naar de paleistrappen, toen de posthoorn schalde. De koetsier Jan van Wilpen en de palfrenier Gerrit de Weert brachten het Q*span keurig tot rriidden voor het bordes, en twee afgevaardigden van de jubi- lerende stad Hetty Sliepen en Paultje van Woensel brachten met prachtige 0rchideéën en een boeket anjers 'in rode en witte kleuren de Belgische en Bre-. hulde aan H. M. de Koningin. De twee kinderen werden begeleid door Mejuffrouw Stans Prinssen, de dochter van de onlangs overleden burgemeester de Oranjestad. Toen de vijf zakken post en een grote doos met Oranje-lint Uitgeladen jhren, nodigde H. M. de Koningin de Bredase gasten uit mee naar binnen te •fornen. Irene, Margriet en Marijke trokken met hun nieuwe vriendjes weg en e koetsier en palfrenier kregen een hartversterking. ten overstaan van de pers: „Ik ben hier gekomen om een bezoek te brengen aan een zeer groot Amerikaan." Enige uren later sprak Eisenhower de Republikeinse Conventie toe en beloof de aanwezigen „een totale overwinning" Eisenhower zei, dat de partij niet alleen tot het Witte Huis moest doordringen, maar dat ook meer Republikeinen be kleed moesten worden met ambten in de verschillende staten 'en j gemeenten. „Wfj moeten", aldus de generaal, „de strjjd aanbinden tegen de corruptie. De Democratische Partij is te lang aan het bewind geweest. President Truman, die de Republikein se Conventie per televisie nauwkeurig gevolgd heeft, verklaarde gisteren ...geen commentaar" te hebben pp de benoeming van Eisenhower; enige; dagen geleden had hij reeds gezegd, dat de man, die de Democraten meer kans op een over winning zou hebben bezorgd, Taft, tot zijn spijt, wel verslagen zou worden. De Democratische gegadigde naar het pre sidentschap, senator Estes Kefauver, heeft Eisenhower gisteren onmiddellijk een gelukstelegram gezonden. Een an dere Democratische candidaat, senator Russell,, feliciteerde Eisenhower even eens, maar hij voorspelde, dat in No vember de Democraten zouden winnen. In Detroit heeft gisteren de Democra tische gegadigde Harriman gezegd, dat de Republikeinse Partij de partij van de reactie blijft, ook nu Eisenhower ge kozen werd. Eisenhower heeft snel carrière ge maakt. Twaalf jaar geleden was hij nog slechts kolonel. In Amerika was hij toen nog een onbekende figuur. In Juni 1942 benoemde generaal Marshall,, toen chef van de Amerikaanse staf, Eisenhower tot bevelhebber der Amerikaanse strijd krachten in Europa. In de daarop vol gende maanden voerde Eisenhower het bevel over alle geallieerde strijdkrach ten bij de invasie in Noord-Afrika. Ten slotte had hij, tot aan het einde, de lei- Na zijn verkieAng tot candidaat van de Republikeinse partij begaf Eisenhower zich naar 't hotel van Taft, waar zij elkaar met brede glimlach de hand schudden. Enkele uren nadat Eisenhower tot Re publikeins candidaat voor het president schap gekozen was, werd ook bekend gemaakt wie bjj een Republikeinse over winning vice-president van de Verenigde Staten zou worden. Benoemd werd de 39-jarige senator uit Californië Richard M. Nixon. Tweemaal heeft Nixon zitting gehad in het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, en in December 1950 werd hij senator. Nixon is oorspronkelijk advo caat. Onder de oorlog diende hij gedu rende vier jaar bij de marine. Hij is vooral bekend geworden door de belang rijke rol die hij gespeeld heeft bij het door het Amerikaanse Congress inge stelde onderzoek dat geleid heeft tot tie arrestatie en veroordeling van Alger Hiss. De benoeming was voor Nixon zelf een grote verrassing. Het voorstel om hem te kiezen was afkomstig van se nator William Knowland, eveneens af komstig uit Californië. ding over de invasie in West-Europa. In November 3945 werd Eisenhower stal- chef van het leger en in December 195U opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa. 31 Mei 1952 droeg hij zijn functie aan generaal Ridg- way over en begaf hij zich naar de V.S. om deel te nemen aan de verkiezings actie. Nu de strijd in het republikeinse kamp om de benoeming van de officiële partijcandidaat is beslist, bereidt men zich te Chicago voor op de conventie van de democratische partij, welke op 21 Juli zal beginnen. De strijd zal hier gaan tussen: Averell Harriman. directeur van het bureau voor wederzijdse beveiliging, die een sterke aanhang heeft in de staat New York, waaruit hij afkomstig is. Senator Estes Kefauver uit Tennessee, bekend door zijn wérk in de senaatscom missie, welke een onderzoek heeft inge steld naar de georganiseerde misdaad in de V.S. Senator Richard Russell uit Georgia en Senator Robert Kerr uit Oklahoma. Dikwijls êeluk herkennen wij het niet, ook al is het vlak bij ons Deze week is in Chicago de Amerikaanse verkiezings strijd in een nieuw stadium getreden. De Republi keinse Partij, die nu in de oppositie is, moest een candidaat voor het presidentschap kiezen. Over ruim een week isde Democratische Partij aan de beurt. De twee grote Amerikaanse politieke partijen zullen straks een felle strijd voeren om de hoogste functie in het land. Eerst op 4 November zal die strijd beslist worden. Intussen is deze week echter wel heel duidelijk gebleken hoe groot de verdeeldheid is in een dezer partijen zelf: de Republi keinse. En de veldslag die binnen deze partij gewoed heeft kan moeilijk in heftigheid overtroffen worden door die welke straks zal plaats hebben, als de beide eind-candida- ten in het strijdperk getreden zijn. De Republikeinse Partij is al bijna een eeuw oud, om precies te zijn: zij werd in Juli 1854 opgericht. Twee jaar later deden de Republikeinen mee aan dé verkiezingen, maar eerst in 1860 wonnen zij het presidentschap. De Repu blikeinen hebben sindsdien tal van leden naar het Witte Huis kunnen sturen. Herhaaldelijk bezette gedurende een lange oeriodë een Republikein de presidentszetel. Eens, ir de tweede helft van de vorige eeuw, voor een periode van vier en twintig jaar. Tot in 1932 de Democraat Frankhn D. Roosevelt gekozen werd, had een lid van de andere partij twaalf jaar lang, dus drie perioden, de leiding gehad van de Amerikaanse regering. Dat klinkt voor ons wat vreemd, want we zijn langzamerhand zo gewoon geraakt aan een democratische president van de Verenigde Staten, dat we het ons niet anders kunnen voorstellen, ofschoon in 1948 Truman's overwinning bijna wonderbaarlijk genoemd kon worden. Twintig jaar lang zijn de Republikeinen dus nu al in de oppositie. Of zij dit jaar een betere kans maken valt op dit ogenblik nog niet te voorspellen. De Republikeinen zelf moesten kiezen tussen twee po pulaire figuren: de 63-jarige senator voor de staat Ohio, Robert A. Taft en de één jaar jongere vooi- malige Geallieerde Opperbevelhebber in Europa, generaal Dwight D. Eisenhower. Taft heeft maandenlang het land afgereisd om de kiezers op zijn hand te krijgen, van het allereerste begin af aan heeft hij zich persoonlijk met alle kracht in de strijd geworpen. Eisenhower heeft zich aller minst opgedrongen. Er werd zó'n krachtig beroep op hem gedaan zich beschikbaar te stellen, dat hij meende niet Ie mogen weigeren. Slechts ruim een maand heeft hij de tijd gehad om de bijeenkomst te Chicago voor te bereiden. Gisteren is de strijd ten gunste van Eisenhower beslist. Reeds bij de eerste stemming behaalde hij de overwinning. In 1948 hadden de Republikeinen drie stemmingen nodig alvorens Dewey als winnaar uit de bus, kwam. In 1940 moesten zes stemmingen gehouden worden alvorens Wilkie gekozen werd. De stemming heeft gisteren een spannend verloop gehad, maar tenslotte werd het een klinkende overwinning. Taft heeft het sportief opgenomen en zijn tegenstander van en kele ogenblikken te voren onmiddellijk alle steun toege zegd. De Democratische Partij vindt in Eisenhower een heel wat gevaarlijker tegenstander dan in Taft, want Eisenhower zou bij de eindverkiezingen ook wel eens stemmen van De in de Verenigde Staten hebben de verkiezingen een heel wat stormachtiger verloop dan bij ons het geval pleegt te zijn. De mensen op bovenstaande foto steken hun sym pathieën niet onder stoelen of banken. mocratisch-gezinden kunnen verwerven. Belangrijk voor ons West-Europeanen is intussen dat de Amerikaanse bui tenlandse politiek ten aanzien van ons Oude Werelddeel nu, hoe de uitslag ook zal zijn, wel geen ingrijpende wijzi ging zal ondergaan. Van een nieuwe Democratische presi dent kan men verwachten dat hij voort zal gaan op de weg van Truman en Acheson: Eisenhower is uitvoerder geweest van een belangrijk ondeideèl van die politiek: de organisa tie van de Westerse defensie, ofschoon Eisenhower op an dere delen van de huidige Amerikaanse buitenlandse poli tiek critiek heeft. Eisenhower kent het gebied waarin wij leven, zoals weinig Amerikanen het kennen. Hij heeft zich voor West-Europa grote verdiensten verworven. In 1945 was hij onze opper- bevrijder, in 1950 werd hij onze opperverdediger. Eisen hower is een zeer innemende persoonlijkheid en een voor treffelijk redenaar, die zijn toehoorders onmiddellijk weet te boeien. Hij is voorts een diep gelovig en uiterst beschei den mens. Wie het voorrecht had hem té ontmoeten een voorrecht dat aan de schrijver van deze regels beroepshalve herhaaldelijk ten deel gevallen is vergeet die ogenblik ken nooit meer. De grote vraag is nu: wie zal Eisenhower's tegenstander zijn in de finale van de wedloop naar het Witte Huis. Op die vraag zal ons wellicht nog binnen twee weken het antwoord gegeven worden, als ook de Nationale Conventie van de Democratische Partij te Chicago tot een keuze gekomep zal ziin. Vrijdag hebben zich op de Neder landse kustvaarder „Myfem", die met een lading kolen van Cardiff op weg was naar Rouaan, twee ontploffingen voor gedaan, die aan drie opvarenden het leven hehben gekost. De slachtoffers, twee leden van de bemanning en een dochtertje van de kapitein van het schip namen een zonnebad op het dek. Tengevolge van de ontploffingen, die zich voordeden, „in de luiken", werden ze overboord geslingerd. Hun lichamen zijn nog niet gevonden. De „Myfem", die niet ernstig werd beschadigd, heeft de reis voortgezet. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Port Jerome, bij de monding van de Seine. De slachtoffers zijn het vierjarig dochtertje van de kapitein van de „Myfem", Van Genderen, de zesentwin tigjarige ongehuwde machinist H. Schaar uit Vlaardingen. en de gehuwde machinist H. Hagoort uit Rotterdam. De „Myfem" is eigendom van de Transport en Handelsmaatschappij H. Lijnzaad N.V. te Rotterdam. De bekende Nederlandse motor rijder Lous van Rijswijk is dodelijk verongelukt hij een trainingsrit op de Schotten-ring. Hij had reeds ver scheidene ronden op zijn Norton ge draaid toen hij, na het dorpje Rudingsliain gepasseerd te hebbtn. uit de Winkler-bocht vloog en tegen een brugleuning reed. Hij liep hier bij zulke zware verwondingen op dat hij kort daarna is overleden. Het ongeluk gebeurde op dezelfde plaats waar verleden jaar de Italiaan se coureur Claudio Mastellari en om streeks dezelfde tijd een Duitse ren ner het leven verloren. Lous van Rijswijk is een van de meest prominente Nederlandse motor renners geweest. Vier maal behaalde hij het kampioenschap van Nederland in de 350 cc (1946, '47, '49 en '51). vier keer eindigde hij in de T.T.-races te Assen als eerste Nederlander in dezelf de klasse en in 1950 was hij de snelste Nederlander in de 500 cc. In 1948 won hij de Grand Prix de Pau (Frankrijk), twee jaar later eindigde hij als tweede in de Grand Prix van Tsjecho-Slowa- kije en voorts wist Van Rijswijk, die 34 jaar oud geworden is, drie achter eenvolgende malen de overwinning op zijn naam te brengen in de bekende races van Mettet (België). JP indelijk is het dan weer zover. j De vlakke etappes van de Tour, de ritten waarin hoegenaamd nie mand zich bijzonder druk maakte, zijn voorbij. Vanmorgen zijn de overgeble ven zwoegers met hun gepijnigde fiet sen en lichamen de Pyreneeën inge gaan. welk feit niet na zal laten stof op te werpen. Want de specialisten gaan met ingang van heden weer klau teren zonder weerga, de zwakke broe ders gaan wanhopige achtervolgingen inzetten, kortom, na een paar benau wende kwakkel-dagen krijgen de jour nalisten tot hun opluchting eindelijk weer gelegenheid adjectieven- en stijl- register s open te zetten. De renners voelen zich bij dit alles gesterkt door de reeds afgelegde moeilijkheden. Want dank zij een welwillendheid van directeur Goddet zijn de Alpen in te genstelling tot vorige jaren reeds ver achter de rug en komt de klimovver- ture van de Tour- 1951 nu als sluitstuk aan de beurt. V zult echter vanavond kunnen horen, dat de Pyreneeën be paald méér dan opgeblazen kinder hoofdjes zijn. De uitvallers zullen troosteloos langs het ravijnzitten en de voorsprong van de grootmeesters zal overtuigend zijn. Misschien gaat Coppi die. blijkens de reportage van onze sportredacteur op vagina 4 van daag, keurig tussen de wielen van het grote pelèton is blijven triomferen beginnen aan het veroveren van zijn tweede half uur suprematie. President Truman heeft een wet on dertekend, waarbij twee Amerikaan se onderzeeërs uit de reserve-vloot voor de tijd van vijf jaar aan Ne derland geleend worden. De M. S. A. zal 2.450.000 dollar ver strekken voor de modernisering van de onderzeeërs. (Van een bijzondere medewerker) En deze tijd van het jaar noemt men in krantentaal nu de komkommer tijd! Per definitie wordt kom kommertijd genoemd een jaarlijks terug kerende periode, waarin buiten de ko lom „gemengd nieuws" feitelijk niets bijzonders valt te vermelden. De diplo maten immers zijn op vacantie; de zon nodigt uit de geest op iets anders te richten dan op rapporten en zware be sprekingen. Als we onze zakagenda's van vóór de oorlog zo nog eens door bladeren, denken we er met weemoed aan dat het zó inderdaad eens was! Juli en Augustus: bijna geen conferen ties, helemaal geen spreekbeurten. Je kon zo eens echt fijn uitblazen. Maar dan nu. Komkommertijd '52! In Den Haag zwoegt men om een kabinet, te formeren en confereren fractieleiders met hun „onderhorigen". De verkie zingsuitslag blijft narommelen in pers en vergaderzaal; de wachtgeld- en werkloosheidswet trad op 1 Juli in werking en er moet „voorgelicht" wor den. Studiedagen in Rolduc, Gemert, Arnhem. Voorschoten, Baarn vragen de aandacht! En dan die rapporten en be langrijke verslagen! ..Het vraagstuk van de gehuwde ambtenares" en „De aan spraak der arbeiders op een aandeel in de investeringen"; het jaarverslag van de centrale directie van de weder opbouw en volkshuisvesting en van het centraal comité van samenwerking i.z. de beroepskeuzevoorlichting, we noemen zo maar enkele paperassen, die ons bureau versieren en die stuk voor stuk wel zo belangrijk zijn dat ze a.h.w. om een populaire bespreking in ons blad vragen. Soms is het zo maar een simpel pers bericht, ergens in een verloren hoekje afgedrukt of zoals dezer dagen een brief van een organisatie, die onze aan dacht vraagt voor de subsidiërings- politiek van de Overheid in het alge meen en van gemeentebesturen in het bijzonder. Bijgesloten waren: een ver slag van de vergadering te Deventer gehouden door de R-K. Stichting „Volksgezondheid" tot uitzending van zwakke kinderen en enkele verslagen van gemeenteraadsvergaderingen met besprekingen over subsidieverleningen. En uit heel de hoeveelheid materiaal hebben we bewust juist dit gelicht om er eens iets naders van te zeggen. De critiek van bedoelde organisa tie op het subsidiebeleid vooral van verscheidene gemeentebe sturen komt hierop neer: Steeds meer wordt er bij het verle nen van subsidies voor diverse doelein den gewoonte van gemaakt het subsi die te verlenen, niet aan het werk als zodanig, maar persoonlijk aan degene <n) te wier behoeve het werk wordt on dernomen Zo op het eerste gezicht lijkt dit 'nogal aantrekkelijk: er ont staat een persoonlijke band tussen overheid en individu en er is tevens garantie dat a. het werk kan doorgaan en b. het individu niet onredelijk zwaar wordt' belast. Wie evenwel de zaak nader over weegt kan zelf de bezwaren, om niet te spreken van gevaren, die tegen zulk een systeem bestaan, resp. worden op geroepen, vrij spoedig ontdekken. We zullen ons tot twee voorbeelden beperken: de kinderuitzending en de beroepskeuzevoorlichting. Beide vormen van sociale charitas of sociale dienst verlening zijn in hun huidige verschij ningsvorm ontsproten aan het (confes sionele) particuliere initiatief. Beide hadden tot doel hulp te verlenen ook en vooral aan financieel minder draag- krachtigen: beide hebben aanvankelijk getracht zichzelf financieel te helpen. Aanwijsbaar zijn vele gevallen, waarin eerst een beroep op de overheidheid werd gedaan nadat gebleken was dat: a. het geboden werk in een dringen de behoefte voorzag. b. het particulier initiatief alleen geen afdoende hulp kon bieden, en c. de overheid voor niet-confessio- nele groepen het werk zelf ging aan pakken en daar derhalve gelden voor voteerde. Toen (in geval c.) redeneerde men van confessionele zijde: als uit de belastinggelden voor dit speciale doel middelen worden ter beschikking ge steld. dan hebben ook wij recht op een evenredig aandeel. De analogie met het onderwijs is hier duidelijk. (Vervolg op pagina 5) Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15459 Verwachting tot Zondagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot ma tige, morgen later op de dag tijdelijk wellicht krachtige w ind tussen West en Zuid-West. Koel weer. ZONDAG: Zon: 4.35—20.55. Maan: 23.17—12.40. MAANDAG: Zon: 4.36—20.54. Maan: 23.32—14.02. (Van onze weerkundige medewerker) Gisteren waaide er al een fris windje, maar toch kon de temperatuur op de meeste plaatsen in ons land nog tot 22 a 26 gr. C. oplopen. Dit zal tijdens het weekeinde niet het geval zjjn. Tempera turen van 17 a 18 gr. C. zullen tot de hoogste waarden behoren. Dit als gevolg van een belangrijke weersverandering in ongunstige zin. Depressies van de oceaan zijn doorgebroken en luiden een periode met veel koeler weer in. Af en toe kan hierbij ook enige regen vallen, zodat het weekeinde wisselvallig weer zal bren gen. Ook elders in Europa wordt het war me en zonnige zomerweer bedieigd. In Zuid-Europa zal het weer voorlopig nog zomers blijven, maar in Engeland, ons land en in geheel West-Europa is het de komende dagen aanmerkelijk koeler. Het aantal inwoners van Nederland bedroeg op 1 Juni 10.369.814, zo blijkt uit het statistisch bulletin van "net Cen traal Bureau voor de Statistiek. 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimetar- BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM r_nt_ nPr m m -hooate 21544; Advertenties M BÊÊÊIW M flFBB A M H HH 18 ^PB I VB VB VB B I B B IW Abonnementen 20800 Postgiro 143430 1 8MB B lil II V lllllll 81 De administratie behoudt zich het recht voor NVnd. hoofdredacteur: W van Willige.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1