Buitenlandse politiek van de Ver. Staten in de eerste helft van deze m Geloofsvervolging in Oost-Duitsland Schooljeugd geprest uit de Kerk te treden SCHIETSTOEL met 300 vaart de lucht in km. - r Ook in Amerika HITTEGOLF Iedereen eet en droomt van ijs Amerikaanse ambassadeur in Moskou analyseert; Critiek op „de juridisch-moralistische benadering van intern, problemen" Stachanovisme van de duivel Tomatenexport naar tingeland gestremd „Take it easy" 90personen in Zuid- Celebes vermoord Naar accoord in Den Haag Mgr. J. Goumans bediend S" ZATERDAG 12 JULI 1952 PAGINA 7 MoskouTeheran en Yalta over schaf' Schier automatische handelingen échter geen vrees voor ernstige terugslag gaullistische „rebellen" Nieuwe Kamerfractie officieel gevormd ^ilegnr.?ep van- fiB Ifcfftpt ,*r Door benden van Kahar Muzakkar Duitsland—Israël Zwaarste bombardement sedert begin Koreaanse oorlog Op communistische opslagplaatsen Dr. H. N. Boon gezant in Italië Nieuwe uitgaven In het centrum vin Moskou, recht tegenover de tien me ter hoge muur van rode baksteen die het Kremlin om geeft en dichtbij een der zeven ingangspoorten, ligt in "e Mokhovayastraat het gebouw van de Amerikaanse am bassade. Een der vensters van de werkkamer van de am bassadeur biedt uitzicht op het Rode Plein, waar op de Sfote Sovjet-feestdagen de Russische machthebbers parades afnemen. In die werkkamer zelf hangen twee indrukwek kende portretten: een van president Truman en een van ,vÜlen president Roosevelt. Achter het schrijfbureau zetelt een man die eerst kortgeleden zijn nieuwe functie heeft aanvaard, maar van wie men op grond van zijn verleden Srote verwachtingen heeft. Het is George F. Kennan, die in dertijd aan het hoofd heeft gestaan van de afdeling van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, waar de Politieke plannen worden gesmeed. Daarna heeft Kennan en'ge tyd verlof gekreger. om te werken op het wereldver maarde „Institute for Advanced Studies" te Princeton, van daar hij naar zijn huidige post is vertrokken. Zelden zal een Amerikaanse ambassadeur in Moskou zo goed op zijn taak zijn voorbereid als deze man. Al ruim vijf en twin tig jaar houdt de 48-jarige Kennan zich intensief bezig met de bestudering van de internationale politiek en zijn spe ciale belangstelling is altijd naar Rusland uitgegaan. Er is wellicht geen Amerikaan die de Sovjets zó grondig geob serveerd heeft. Maar kent Kennan de Russische communis tische leiders, hij kent ook het Russische volk en voor dat volk koestert hij een grote genegenheid, terwijl hij vooral een bewonderaar is van de 19e-eeuwse schrijver Tsjekov, wier.s werken hij in de oorspronkelijke taal gelezen heeft, want Kennan beheerst het Russisch perfect. Over Tsjekov zou hij nog eens een boek willen schrijven, maar voorlopig zal hij daar wel geen tijd voor hebben. Wel heeft hij onlangs een boek gepubliceerd van heel andere aard. Een analyse van de buitenlandse politiek der Verenigde Staten gedu rende de eerste helft van de twintigste eeuw, waarin hij op het gevoerde beleid gegronde critiek uitoefent. De kern van dit boek vindt men in bet midden van het op twee na laatste hoofdstuk. De meest ernstige fout die 'n het verleden aan de Amerikaanse Politiek ten grondslag heeft gelegen boemt hij: de juridisch-moralistische benadering van internationale proble men. „Die houding loopt als een rode braad door onze hele buitenlandse po rtiek van de laatste vijftig jaar" zegt kennan. Het is het geloof in de mo gelijkheid om de chaotische en gevaar lijke aspiraties van regeringen op in ternationaal terrein te bedwingen door be aanvaarding van een stelsel van ^ettelijke regels en bepalingen. Een Poging om de Anglo-Saksische opvat- Jng van de wet niet alleen voor per bonen maar ook voor regeringen als maatstaf te gebruiken. Men wilde niet be kwalijke botsingen van nationale belangen aanvaarden om ze naar waar de te beoordelen en aldus die oplossing ?e zoeken die het evenwicht van het mternationale leven het minst zou ver storen. Neen, men zocht slechts een formeel criterium van juridische aard bnr er de toelaatbaarheid van het ge drag der staten aan af te meten. Die juridische visie is steeds verbon den geweest met een moralistische op- batting, zo betoogt de schrijver enkele bladzijden verder. En onder dat laatste v'erstaat hij: „het toepassen van de op- vattingen van goed en kwaad op staats- saken, de veronderstelling dat het ge drag van een staat een passend voor werp is voor een zedelijk oordeel". Hij Set dan uiteen hoe een dergelijke hou ding leidt tot het eisen van een on voorwaardelijke overgave van de wet- breker en hoe deze opvatting gepaard gaat met de totale oorlog. l u '^an c',eze juridisch-moralistische houding liggen drie fouten ten grond slag, aldus Kennan. 1) Het denkbeeld van de ónderwer- George F. Kennan, Amerikaans am bassadeur te Moskou, is de schrijver van het hiernaast besproken opzien barende boek „American Diplomacy 1900-1950", waarin hij diep in gaat op het wezen van de internationale politiek. ping van een groot aantal staten aan een internationaal juridisch bewind veronderstelt dat al die staten tevreden zijn over hun grenzen en hun status, althans in zoverre dat zij eventuele verande ringen slechts door internationale overeenkomsten zouden willen bewerken. 2) De juridisch-moralistische hou ding geeft aan de opvattingen van nationaliteit en nationale souvereiniteit een nieuwe abso lute waarde. Aldus wordt geen rekening gehouden met de om standigheid dat de grenzen der staten soms allerminst op reële gronden tot stand zijn gekomen en bovendien vergeet men dat naties voortdurend aan verandering on derhevig zijn. 3) Deze houding overschat de moge lijkheid van doelmatig collectief optreden tegen overtreders. Want ook in de internationale politiek gaat op wat de economen noemen de wet van de verminderde meer opbrengst. Naarmate het aantal verbondenen toeneemt wordt de samenwerking moeilijker en de kans op succes geringer. Het is een moeilijk probleem dat Kennan hier aansnijdt. Er is dan ook in de wereldpers heftig over gediscus sieerd. De Londense „Times" heeft er de aandacht op gevestigd dat deze theorie gemakkelijk misverstaan kan worden, dat nu de Amerikaanse mili taire macht een ongekende hoogte heeft bereikt de een of andere partij in het Westerse kamp wel eens zou kunnen gaan denken dat het nog slechts op macht aan komt en dat er voor de mo raal in de internationale politiek maar weinig plaats zou overblijven. Een dergelijke interpretatie van dit boek, dat door de „Times" zeer gunstig is beoordeeld, acht het blad uiteraard funest. Het Londense weekblad „The Economist" ziet in deze publicatie van Kennan. die ergens schrijft dat de „Ver enigde Staten zo bescheiden moeten zijn om toe te geven dat er alleen kennis en begrip van de eigen natiónale be langen kan bestaan", een aanwijzing voor een wezenlijk verschil tussen de opvattingen van deze auteur en die van „jurist en moralist" Acheson. Een op merking die wij geheel voor rekening van „The Economist" zouden willen laten. Het meest interessant voor ons is in tussen de polemiek die in het Ameri kaanse katholieke tijdschrift „America" is gevoerd door twee vooraanstaande geestelijken. In de conclusie van deze pennestrijd heeft Pater Parsons, recen sent van het blad, verklaard dat wij de politieke situatie niet mogen aanvaarden zonder ons verplicht te voelen tot een zedelijk oordeel. Maar hij wijst er op dat er verschil is tussen het voelen van deze verplichting (en zelfs bet tot uit drukking brengen van dat gevoel) ener- zjj "s en het laten beïnvloeden door dit gevoel van onze daden in concrete on derhandelingen over nationale of inter nationale belangen. Onze overtuiging behoeft ons niet te beletten besprekin gen te voeren, aldus pater Parsons. In het voorwoord van zijn boek, dat vooral is samengesteld uit de teksten van lezingen gehouden in de universiteit van Chicago, zegt Kennan dat Amerika in 1900 de mogelijkheid uitsloot dat de bestaande welvaart ooit zou kunnen worden bedreigd door de buitenwereld, terwijl in 1950 de Amerikanen slechts die ene grote bedreiging voor ogen zagen. Hij gaat dan die hele politieke ont wikkeling stap voor stap na, beginnend met de Amerikaans-Spaanse oorlog van 1898. Grote betekenis hecht hij voorts aan het verloop van de eerste wereld oorlog: „een van de grote oorzaken van de verzwakking van Amerika's veilig heid" en betreffende de tweede wereld oorlog maakt hij de interessante op merking dat de betekenis van de con ferenties van Moskou, Teheran en Yal ta ernstig is overschat en dat deze be sprekingen niet van grote invloed zijn geweest op het verloop van de militaire operaties in Europa en dat tenslotte niet vergeten moet worden hoe de machtsverhouding toen lag. „De Weste lijke democratieën konden tenslotte de Russen niet beletten Oost-Europa of Mandsjoerije binnen te trekken, tenzij zij er zelf eerder hadden kunnen arri veren, en daartoe waren zij niet in staat." Op het einde van dit boek zijn een tweetal artikelen herdrukt die indertijd verschenen zijn in het vermaarde Ame rikaanse politieke tijdschrift „Foreign Affairs". Het eerste stuk, in 1947, met de ondertekening „X" verschenen, is de historische uiteenzetting over de nood zaak van een Westerse bedwingings- politiek, een onderwerp dat in De Tijd, onder meer in het Wereldbeeld, in de loop der jaren zó grondig is behandeld dat wij er hier niet op terug zullen komen. H. Br. 1) „American Diplomacy, 19001950" by George F. Kennan. The University of Chicago Press, Chicago. Illinois. Op de werf van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen wordt een nieuw passagiersschip voor de ZwedenAmerika Lijn gebouwd. Een overzicht van de werf met het nieuwe schip. Op de achtergrond de Vlissingse Boulevard. Intussen kon men nog enkele gun stige symptomen opmerken: confessio nele literatuur kon vrij uit het Westen over de post geïmporteerd worden, als £>e sergeant-vliegers J. de Nijs en Kees Groenendijk hebben ons heden middag iets meer verteld over hun met ïoveel succes toegepaste veiligheids maatregel. Geen van beide piloten keeft ook maar iets gezien van wat er ïn werkelijkheid gebeurde. Beiden v°elden slechts dat „er iets helemaal Verkeerd ging" en hebben toen de vei ligheidsmaatregel toegepast, waardoor lat?e uKvoer van tomaten naar Enge- Vo .ls' voorshands voor de komende «.^rtien dagen, gestremd. De Britse v®8ering heeft m.i.v. 11 Juli de havens w°r dit product gesloten. De aanvoer Engelse natuurtomaten op de Brit- 0 tnarkt is op het ogenblik n.l. zó j erstelpend, dat aanvoer van bulten af reeds slechte markt nog ernstiger j, u verstoren. Onder deze omstandig- jjuen heeft men tot bovenvermelde «atregel moeten besluiten. - ®chter, naar verwacht wordt, geen >RO. hiaw §e terugslag op de Nederlandse 53. haa behoeven te hebben. De uitvoer andere landen, speciaal naar Duits- la m is bevredigend. Hoewel dit jaar 1951 e Prijzen worden gemaakt dan in Hik spreekt men toch van een rede aam uPkrengst. En ondanks record- po- itj v°eren van tomaten op de veilingen bej ianri°ns 'and, verwacht men in Neder- !5 von,S? tuinbouwkringen, dat de afzet tsUti Verj^ands redelijk bevredigend zal no- Ken De gestremde uitvoer naar Engeland dertig Gaullistische gad"~"c" in de Franse Nationale Ver- Pieu, g heeft vandaag officieel een ■•OnaAT tractie gevormd onder de naam ®einc n lijke Groep voor Republi- 32 Len Sociale Actie". hera Afgevaardigden zijn onlangs uit ge- Tty®1 de Gaulle's beweging getreden, deeirt V?n ken hebben echter medege- AsSe a's onafhankelijke leden van de biet K j6 te zullert optreden en zich ftansluit nieuwe groepering te zullen e \verpfie tanktonnage, welke thans in c°ntracte 'n aanbouw is of waarvoor -e.tls het*1 _ges'oten zijn, bedraagt vol- V«r. \ïnepenverzicht 13.692.170 dwt. De ^oorwg-p1-111 hoofdzakelijk bestemd voor Staten. ®nge*aad» Panama en de een goede dit luchtincident nog zulk afldöp heeft gehad. De ongeveer zestien verbindingen waarmee een piloot vastzit aan zijn stuurstoel, worden bjj het in werking stellen van de schietstoel in één rnk verbroken. De piloot wordt, gezeten in z«n schietstoel, in de lucht geschoten met een aanvangssnelheid van 300 km per uur. Wanneer piloot en schietstoel hun stijgkracht ongeveer hebben ver loren, ontvouwt er zich uit de stoel een parachute, waaraan de piloot, na zich met één beweging van de stoel te heb ben losgemaakt, kan dalen. Zoals zeer begrijpelijk is toonden de piloten zich zeer verheugd over de goede afloop. Zij vertelden dat de reeks te vervullen handelingen schier automa tisch worden gedaan. Het is een kwestie van in weinige ogenblikken uitvoeren van wat reeds eerder vele malen in minder riskante omstandigheden werd geoefend. Bij het pijlsnel stijgen van zijn toestel heeft Groenendijk enige ogenblikken zijn bewustzijn verloren, maar dit duurde gelukkigerwijze K°rt genoeg om zich nog af te kunnen laten schieten. - V. De Z. P. M.1, tot op heden het grootste niet bestuurbare luchtschip van de wereld, is behouden uit Akron in Ohio, waar het gebouwd werd, in het lucht' havenstation van Lakehurst aangekomen. Het zal daar nog op verschillende kwaliteiten worden onderzocht. Het luchtschip 'is door de Amerikaanse marine speciaal voor de strijd tegen de duikboten geconstrueerd. De Z. P. M. 2 ts 108 meter lang en kan tijdens de vlucht van brandstof worden voorzien. Het luchtschip kan een snelheid van 138 km. per uur bereiken en uren lang in rust boven eenzelfde doel blijven zweven. (Van onze correspondente) Fol berouw denkt de Nederlander die in de zomermaanden in New York of ergens aan de Oostkust of in het Midden-Vasten vertoeft, aan zijn vroegere smalende uitroepen terug over „dat Hollandse klimaat „die eeuwige miezerige regen", en altijd te weinig zon in ons tand V"esjJ"™st, Over het klimaat van New York (een landklimaat, ondanks het feit dat de stad aan de oceaan ligt), daar praten Amerikanen met eens. Het is bvna een „faux pas" om er 'iets in gezelschap van te zeggen. Misschien minder om die winters, die hier gemeenlijk zo fanatiek koud zijn, dat m pitalen soms een speciale staf wordt gereed gehouden om kermen neuzen en oren van Amerikaanse burgers te repareren, dan wel om die vochtige zu; tropische zomers, waarbij het kwik, zoals momenteel weer, tot bijna 100 graden Fahrenheit stijgt. (T ropenbewoners zouden overigens beledigd t'jnals ze dit lazen, want zij klagen, dat de New Yorkse hitte onvergelijkelijk zwaarder is dan de tropenhnte). en hun mama's en verongelukte artis- ten, die daar heerlijk uit de wind zich wat zonnen, is na tien uur 's morgens zo verlaten als een woestijn. New Yorkers hebben er een neus voor om te weten wanneer een hittegolf in aantocht is. Nog voor de weersberichten loskomen, merken ze het al. 's Nachts worden ze wakker van een bepaalde vochtige warme geur, die door een Noordwestenwind wordt binnengevoerd. Er zit wat fabriekslucht doorheen en maakt de vertrekken zo benauwd dat men de ramen moet sluiten. En in de ochtend hoeft men niet eens uit net raam te kijken om te weten dat er een nevel, soms lakendicht, om Manhattan hangt'. Dan staan zij zo gedeprimeerd op alsof het stortregende buiten. Ze slikken voo" en na hun ontbijt geresigneerd de bij deze hitte voorgeschreven zoutta- bletten. Hun gaan naar het meestal door koude lucht ververste bureau of kan toor is als een vlucht. Huisvrouwen re kenen uit, vóór ze boodschappen gaan doen, aan welke kant van de straat de zon op welk uur schijnt. Upper Broad way, dat in de winter- en lentemaanden een soort verzamelplaats is voor debat terende studenten, jengelende kinderen De artisten en studenten kan men terugvinden in een door ijskoude lucht ververste drugstore, de moeders en kin deren zijn eenvoudig nergens meer te ontdekken, want ook de parken, de zandbakken en speelplaatsen en banken zijn volkomen leeg. De negerschoen poetsers zijn van dit halfrond verdwe nen en de Italiaanse groentenverkopers zitten lusteloos in de verste uithoek van hun winkels. Geheel tegen hun gewoon te werpen ze elkaar niet alleen geen verwensingen naar het hoofd, maar, als hadden zij de taal van de -sfinxen ge leerd, zwijgen ze nu zo volkomen, dat ze zich met een verdwaalde klant alleen maar pantomimisch onderhouden. In grote massa's kan men mensen echter overal vinden waar electrische luchtverversingen bestaan en waar men. na een kwartiertje afgekoeld te zijn, het zo koud krfjgt, dat men een overjas bij zich zou willen hebben. Het is niet over- (Van onze correspondent in Duitsland) /n de laatste maanden heeft de situatie van de katholieken in de Russische Zone van Duitsland wederom een aanmerkelijke verslechtering ondergaan. De druk van het communisme, die in Oost-Duitsland veel minder scherp en openbaar was dan in de overige satellietstaten, is nu zorgwekkend toegenomen. De alge mene toestand, zoals hij tot ongeveer een jaar geleden bestond, mag als bekend verondersteld worden: de activiteit van de Kerk was tot de sacristie beperkt, confessionele scholen, kianten, organisaties etc. strikt verboden, godsdienst onderwijs is geen verplicht vak en mag alleen buiten de gewone rooster gege ven worden dus niet aansluitend op de gewone lesuren, zodat veel minder kinderen komen. Overwegend materialistische opvoeding, die een geleidelijke ontkerstening tot gevolg heeft. zij' geen politieke strekking had. De confessionele charitatieve organisaties, het katholieke „Caritas-Verband" en het „Evangelisches Hilfswerk" konden vrij aanzienlijke materiële hulp vanuit West-Duitsland bieden. Een ding was vooral voor de Katholieke Kerk be langrijk: in de Russische zone een en kel priester-seminarie, dat echter niet alle jaargangen heeft. Daarom konden de Oost-Duitse priester-studenten in West-Duitsland enkele jaren studeren, wat hoofdzakelijk op het vluchtelingen- seminarie in Königstein gebeurde. Hoe wel de protestanten over zes theolo gische faculteiten in Oost-Duitsland be schikken, is men toch aangewezen op priester-studenten, die in het Westen hun studie hebben gevolgd. Sinds een jaar nu is deze toestand veel erger geworden. De charitatieve hulp uit het Westen wordt geweerd, de invoer van kerkelijke bladen verboden b.v. het Berlijnse parochieblad „St. Petrusblatt" mag niet meer ingevoerd, verkocht of gelezen worden! Nog kort geleden werd een boekhandelaar tot meer dan een jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij confessionele perio dieken verkocht had. Op sommige post kantoren wordt op bevel van de Volks- polizei iedere zending uit West-Duits land die godsdienstige literatuur bevat in beslag genomen. Dit is een zeer ern stig feit, want tot nu toe konden vele katholieke kranten en boeken regelma tig als particuliere post naar Oost- Duitsland gaan. De zaak wordt nog ver ergerd door het feit, dat de weinige religieuze uitgeverijen, die nog strikt kerkelijke boeken mochten drukken, aanzienlijk minder of helemaal geen papier meer toegewezen krijgen. De op leiding van de jeugd door catechismus sen, kerkboeken etc. wordt daardoor bemoeilijkt, zo niet onmogelijk ge maakt. Niet minder zorgen haart de maat regel van de Duitse Democratische Re publiek, d.w.z. de communistische rege ring van Oost-Duitsland, dat geen priester of priester-student uit West- Duitsland in Oost-Duitsland wordt toe gelaten. Daarmede is het voor Oost- Duitse priester-studenten onmogelijk geworden, in het Westen te studeren en een aanvulling in het gebrek aan pries ters door West-Duitse krachten komt evenmin in aanmerking- Het laat zich voorlopig nog niet over zien, welke concrete gevolgen deze maatregel hebben zal, want men kan desnoods wel voor volledige theologische studie in Oost-Duitsland zorgen. Maar gezien het feit, dat er voor bijna 3 mil- lioen katholieken slechts één seminarie brek aan priesters zich in Oost-Duits- bestaat, gezien de toenemende druk op de jeugd en de bevolking in het alge meen moet men aannemen, dat het ge land nu nog sterker zal doen ge voelen. Dit blijkt alleen reeds uit het feit, dat voor onbemiddelde priester studenten geen beurzen van overheids wege verstrekt worden, de Kerk zelf zal door de grote nood van de katho lieke vluchtelingen een groot gedeel te van de katholieken in Oost-Duitsland bestaat uit vluchtelingen en door de geringe maatschappelijke activiteit van de katholieken over zeer weinig finan ciële middelen beschikken. Dit treft vanzelfsprekend de protes tanten in mindere mate dan de katho lieken, omdat dezen in het overwegend protestantse gebied van Oost-Duitsland nog over hun zes theologische facultei ten beschikken. Bovendien kunnen op beperkte schaal nog protestantse theo- logie-studenten uit het Westen naar Oost-Duitsland komen. Maar ook het protestantisme heeft grote zorgen. Dit blijkt uit het bericht over de vergade ring van de Synode van de Saksische Landeskirche in Dresden, waar gecon stateerd werd, dat in heel Saksen 267 plaatsen niet door dominee's bezet zijn terwijl men weet, dat in geheel Oost-Duitsland waarschijnlijk tegen de 1100 plaatsen voor predikanten nog open zijn. Bovendien heeft de Saksische Synode nog andere moeilijkheden ge noemd, die een conclusie op de situatie van de katholieke Kerk toelaten: con fessionals kleuterscholen, die tot nu toe dreven om te zeggen, dat alle zaken, theaters en winkels, die de luchtverkoe- lende installaties hebben, de beste zaken van het jaar doen, en al wie de onkosten er van niet hebben kunnen dragen, in deze dagen zwaar geld verliezen. Maar o weeals men weer de straat op moet. Het is dan of men" in een heet stoombad slapt en daardoor waadt men naar huis. Geen wonder, dat de New Yorkse zelfbewuste duiven het hoofd zjjn kwijtgeraakt. Ze vliegen niet eens meer op zelfs als men op ze zou stif- pen. Auto's rijden zo min mogelijk de subway is trouwens het koelste en wie zich niet hoeft te bewegen, beweegt zich niet. Thuis is de eerste gang naar de Ijskast, waar de Ijsblokken natuurlijk door iemand anders in de familie zijn ge bruikt. Eten doet niemand, men kauwt Ijs, drinkt Ijskoffie, droomt van Ijs, en de huismoeders zitten ontmoedigd te puzzelen over hun kookhoek. Vrienden telefoneren doet men ook niet, tenminste niet voor twaalf uur 's nachts, wanneer men weer in staat is samenhangend te denken. En alsof het de berichten over de in vasie van een vijandelijke macht in Amerika gold, zo hangen alle thuisblij vers en thuiskomenden aan de lippen van de radio-omroeper, die de nieuws uitzendingen en weerberichten geeft. En wat hoort men dan....: „Senator Tatt heeft vandaag in een toespraak te.... gezegd, datenz." En dat is dan het enige ogenblik waarop men bewondering voor Senator Taft krijgt, die het bestaan kan zelfs in deze hitte zich nog zo druk te maken over zichzelf.... en daarna over het heil van Amerika. Doch de familieleden blijven treurig om de radio zitten.... en dan eindigt de omroeper met een op wekkend: „New Yorkers, denkt er om, morgen wordt het nog zo'n hete dag, take it easy. Jawel, maar hoe? nog mogelijk waren er bestonden uitstekende kleuterscholen, door zusters geleid werden met meer geduld, zielzorg onder vier ogen in de gevan genissen. d.w.z. ook biechthoren, is ver boden. Het is ook voor protestanten niet meer mogelijk, in voldoende mate aan kerkelijke boeken, zoals zangboe ken en bijbel^ te komen. Als men daar bij nog in overweging neemt, dat ach ter het IJzeren Gordijn de strijd tegen de katholieke Kerk het felst gevoerd wordt, moet men uit al deze berichten helaas opmaken, dat het christendom in Oost-Duitsland een nieuwe faze van anti-christelijke acties van de commu-, nistische regering tegemoet gaat. Daarbij wordt de bolsjewisering van de jeugd stelselmatig voortgezet en versterkt. De onderwijzers worden nu ook tot actief anti-christendom ver plicht. Zij moeten niet alleen het dia lectische materialisme, de vriendscnap tot het grote Russische volk, Leninisme en Stalinisme doceien, en b.v. er voor zorgen, dat de kinderen regelmatig de beelden van Stalin, i'ieck etc. op school met bloemen versieren, maar zij heb ben nu officieel opdracht, de kinderen aan te moedigen uit de Kerk te treden. De hoefden van school moeten opgeven, hoe groot het cijfer van uittredende kinderen is een soort stachanovisme van de duivel. Nu bevinden zich de ge lovige kinderen toch al in geen roos kleurige positie: wie niet lid van (le communistische jeugd is, d.w.z. zich vrijwillig overgeeft aan een meedogen loze bolsjewisering, mag niet naar de hogeschool, zodat men moet vrezen, dat de kinderen uit gelovige gezinnen op den duur niet meer de hogere krin gen van de bevolking zullen vormen en dat daarvoor langs politieke en anti christelijke strategie slechts de zuivere communisten academische opleiding züllen genieten. Uit al dit blijkt, dat het christendom aan een fellere bestrijding door de com munisten zal bloot staan. Het is daarom niet te verwonderen, dat de stroom van vluchtelingen uit de Oostzone van Duitsland zal aanhouden, want vele ouders willen noch zichzelf noch hun kinderen aan een dergelijke ontkerste ning onderwerpen. Zij vormen een ge deelte van de ruim 250000 vluchtelin gen, die in het jaar 1951 naar West- Duitsland uitgeweken zijn. Dat daar door de positie van het christendom in de Russische zone in aanzienlijke mate verzwakt wordt, spreekt vanzelf, want de Kerk in Oost-Duitsland ver liest daardoor vaak haar trouwste die naren in het volk. Van Bron tot brede Bedding Achter de naam Hènri v. Rênswoude verschuilt zich een bekend Amsterdams zakenman. Hij verteldt in „Van bron tot brede Bedding" de geschiedenis van het ge slacht. dat zijn handelshuis gegrond vest en tot bloei gebracht heeft. Men leest het met alle aandacht, misschien voor een goed deel, omdat men er zo veel historie achter moet zoeken en in dat licht krijgen de gebeurtenissen een treffender kleur, dan wanneer men ze in een louter gefantaseerd verhaal zou aantreffen. De schrijver is trouwens een onderhoudend verteller; hij ftiaakt van de middelen, die de geroutineerde romanschrijver ten dienste staan, een uiterst bescheiden gebruik en laat in hoofdzaak de feiten voor zich zelf spre ken, zoals hij ook de karakters van de opeenvolgende firmanten in hoofdzaak middels hun doen en laten tekent. Het is op die manier niet helemaal een roman geworden in de gebruikelijke zin van het woord, maar zeker wel een fris onderhoudend verhaal, dat men met plezier leest (Uitg. Hollands Uitgevershuis) De benden van Kahar Muzakkar heb ben in de kampong Mara in Zuid-Celebes dertig personen en in het gebied van Ulawong zestig personen vermoord, omdat zij weigerden zich aan te sluiten bij de benden, aldus een communiqué van het Indonesische leger. Het commu niqué maakt voorts melding van de ont dekking van een ondergrondse verster king in de omgeving van Djudang, in West-Java, waarin zich ongeveer vier honderd bandieten schuilhouden, Naar het West-Duitse persbureau D.P.A. verneemt, hebben de besprekin gen in Den Haag tussen Duitsland en Israël over de door Duitsland te betalen schadevergoeding een gunstig verloop, zodat reeds spoedig op een gunstige af loop van de conferentie kan worden ge rekend. Naar heden van betrouwbare zijde te Bonn wordt vernomen zijn de onderhandelaars het in beginsel er over eens geworden, het Duitse aanbod voor een schadevergoedingsbedrag van drie milliard D.M. te aanvaarden. De huidige besprekingen betreffen de aard en de omvang van de leveranties in goederen, welke volgeng een bepaald plan door West-Duitsland moeten wor den verricht. Van de zijde van Israël heeft men voornamelijk belangstelling wal de ts leveren Duitse artikelen betreft voor speciale pompinstallaties, electrische in stallaties, motoren, bouw- en transport- werktuigen. Bij de goederenleveranties zal ook de Berlijnse industrie worden ingeschakeld Z. H. Exc. mgr. J. H. Goumans, oud- apostolisch vicaris van Bandung, ver blijvende in de Missieprocure van de Kruisheren te Nijmegen, is van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Monseigneur heeft longontsteking. De geallieerde luchtmacht in Korea heeft bekend gemaakt, dat een serie luchtaanvallen op communistische op slagplaatsen rond Pjongjang, de Noord- Koreaanse hoofdstad, en de plaatsen Hwagdjoe en Sariwon, zich ontwikkelt tot het zwaarste bombardement, dat tot heden in Korea ia uitgevoerd. De aanvallen begonnen Vrijdagoch tend om tien uur (plaatselijke tijd) en 's avonds vlogen nog steeds vliegtuigen af en aan naar de doelen, die men op zettelijk enige maanden met rust had gelaten om de communisten gelegenheid te geven voorraden aan te leggen. Op de eerste golf van 400 vliegtuigen volgde een tweede van 250. Laat in de middag is een derde golf Amerikaanse vliegtuigen uitgegaan. Voorlopige be richten gewagen van zware en omvang rijke schade. Meer dan honderd straal vliegtuigen worden ter dekking van de aanvallen gebruikt. De doelen zijn o.m. industriële installaties, luchtdoelgeschut, herstellingswerkplaatsen voor tanks en voertuigen e.d. Een zegsman van de vijfde luchtmacht zei dat de burgerbevolking van het aan- valsgebied „weken van te voren" ge waarschuwd was voor de op handen zijnde aanvallen. Hij zei dat de vliegtui gen van de V.N. pamfletten hadden uit gestrooid waarin aan de bevolking werd meegedeeld, dat „de militaire doelen in Noord-Korea moeten vernietigd worden". Naar van bevoegde zijde wordt ver nomen, valt de benoeming te verwach ten van dr. H. N. Boon, thans secretaris generaal van het ministerie van Buiten landse Zaken, tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Italiaanse regering. Het ligt in de bedoeling dat dr. Boon zijn nieuwe functie in het najaar zal aanvaarden, nadat in zijn opvolging als secretaris-generaal van het departement zal zijn voorzien. Het Evangelie voor de lens, door Ro nald Knox. Uitgave Paul Brand Bussum. Met dit boek is het derde deel van een serie preken verschenen, die de bekende Engelse bijbelvertaler tijdens de oorlog gehouden heeft als rector van een meis jes-kostschool. In tegenstelling met de beide eerste boekjes, waarin de H. Mis en de Geloofsbelijdenis behandeld worden, worden in dit laatste deel teksten uit Epistel en Evangelie nader verklaard met practische toepassingen voor het speciale gehoor. Het geheel is verrassend fris en direct-aansprekend, hoewel hier en daar iets ongewoon voor Nederland se oren. De uitgebreide bijbelkennis van de auteur verloochent zich nergens en werpt een helder licht op menige Schrif tuurpassage, die in de oude vertalingen duister bleef. Herhaalde toespelingen op specifiek Engelse toestanden doen o.l. geen afbreuk aan de bruikbaarheid van het geheel. Voor godsdienstleraren en priesters kan dit ongedwongen werkje zeker inspirerend werken. Wie er een maal aan begint, leest het uit, wat mo gelijk het beste compliment is. dat wij de schrijver kunnen maken. L. Zuid-Afrika", dr. W. G. N. van der Sleen. Uitgave Nederlands Boekenhuis, Tilburg De derde druk van'dr. Van der Sleen's boek over Zuid-Afrika is misschien actueler dan de eerste, nu de verschijning is samengevallen met de Jan van Riebeeckfeesten en de belang stelling. welke het emigrerend deel van onze natie op het ogenblik voor het verste Zuiden van het Zwarte We relddeel heeft. In dit goed gecompo neerde reisverhaal vinden we histori sche en actuele bijzonderheden over de geschiedenis en ontwikkeling van Zuid- Afrika, geografische en economische uiteenzettingen, kortom allerlei bijzon derheden. die een complete indruk hel pen geven van dit land en volk. dat èn historisch èn door de ontwikkeling van onze dagen zo dicht bij óns volk staat. Het boek is verlucht met 24 fotopa gina's. „Start-worp-sprong", J. Blankers en P. Korver. Uitgave Kosmos. Amster- dam-Antwerpen. De namen van de beide auteurs, die dit handboek voor de athletiek hebben samengesteld, ga randeren een deskundigheid en een gedegen behandeling van de stof, die aan geen twijfel onderhevig kunnen zijn. Wij behoren tot degenen, die van mening zijn dat een sporttechnisch boek wel degelijk zijn waarde heeft, zo niet voor het aankweken van bepaalde eigenschappen, dan toch voor het ont wikkelen daarvan. Jan Blankers en Piet Korver doen dit in „Start-worp- sprong", zakelijk en zonder omhaal van woorden. Tekeningen, foto's en grafie ken verhogen de betekenis van dit handboek voor degenen, die voor zover hun krachten zulks veroorloven! hun zinnen op een bepaalde rol in de athletiekwereld hebben gezet. Cc.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7