Zondagsmis in het Paviljoen aan de Zeeweg Geslaagde feestavond van de R.K.S.V. „Velsen" Grote hoeveelheden kleding en levensmiddelen verzonden -dag L COLD WAVE?? si Bekroning van initiatiej vierde eerste verjaari Bioscoopbezoek in Haarlem Overgangsexamens „Sancta Maria" Haarlem Brieven van lezers Dr. Drees gaat voort met het polsen van candidaten De mogelijke verhouding in het kabinet Junioren en adspiranten vierden feest Kiel gelegd voor vliegdekschip Churchill over de Rode Deken Visserijgolf H. J. Maertens N. V. MOLENDIJKS KAPSALONS DINSDAG 15 JULI 1952 PAGINA 2 In bestaande behoefte werd voorzien TENNIS-TRAINER OP STRAAT Haarlemse politie waarschuwt KATH. VER. VOOR HET GEZIN Laatste oproep Burgerlijke Stand De middenplaatshet meest in trek Jaarvergadering R.K.S.V. „Onze Gezellen" Aanrijding Papetorenvest wordt verbeterd Nieuwe schoolhoofden Feestavond Verenigde Kath. Dammers Athletiek HaarlemGraz (Oostenr.) Waterpolo-uitslagen „Ach waren alle mensen wijs en Trekking loterij „De Open Deur" H.R.C. „Excelsior" W.V. „De Bollenstreek" HEEMSTEDE 40-JARIG JUBILEUM VAN L. G. BAND HEEMSTEDE GAAT 1 MLLIOEN LENEN SOFTBALLCOMP. H.H.C. nog ongeslagen eerste klas SANTPOORT Hij luste wel een boutje Da Pacem en Soli in Rijkenspark Grootste oorlogsschip ter wereld Kamervoorzitters bij de Koningin Villa te Beekbergen in de as gelegd Ja, maar vsfl Beverwijk gaat lenen voor woningbouw Waterstanden „Hulpactie voor Hongarije" Douane veroorzaakt moeilijkheden Beurs van Amsterdam Beurs van New York eif? 78'f 63# Iedere Zondag al oroeg in de mor- gen kan men, vanuit de tentenkampen aan het Bloemendaalse strand, zich kleine groepjes mensen zien begeven naar het West-End Paviljoen, aan het einde van de Zeeweg. Vroege badgasten uit Amsterdam en Haarlem, die er toevallig voorbij jietsen, zijn geneigd zich af te vragen, wat al die mensen zo vroeg in dat Paviljoen gaan zoeken. Zij gaan erheen voor de vervulling van hun Zondagsplicht, taant iedere Zon dag wordt daar de H. Mis gelezen voor de vacantiegangers. die hun tenten langs het strand hebben opgeslagen. De grote afstanden naar de parochie kerken te Zandvoort en Overveen lever den nogal eens moeilijkheden op bij de ouders met kleine kinderen, in verband met de mogelijkheid tot het aflossen van elkaar voor een beurtelingse kerkgang. Het initiatief om de mogelijkheid te scheppen, een H. Mis meer nabij de ver schillende tentenkampen te doen opdra gen, is uitgegaan van drie badgasten. Het waren de heren H. M. Vughts, A. de Weerdt en J. J. Mul. die vorig jaar reeds de mogelijkheid hiertoe bespraken. Uit eigen beweging hebben zij alles in het werk gesteld hun plan te verwezenlijken en zich tijd, moeite noch kosten be spaard. De bisschop keurde hun plannen goed. Bij de inspectie op de plaats, waar de H Mis zou worden opgedragen, werd ook alles goed bevonden. De kosten voor de benodigdheden, zoals kruis, kandelaars, altaarsteen, kelk, ampullen etc. werden door een der initiatiefnemers zelf voor geschoten Pater J. Janssen M.S.C. van het Missiehuis te Driehuis verklaarde zich bereid de heilige diest te verrich ten. En zo zagen vorig jaar reeds de drie initiatiefnemers hun plannen verwezen lijkt. Zondag was het juist een jaar gele den, dat in het Paviljoen de eerste H. Mis werd opgedragen. Het gehele zo merseizoen, van begin Mei af tot Sep tember. wordt op verplichte Zondagen voor alle katholieke badgasten een H. Mis gelezen. Ongeveer 125 tot 150 mensen kunnen er hun Zondagsplicht vervullen; uiter aard kunnen ook de mensen, die al vroeg naar het strand zijn getrokken, daar ter H. Mis gaan. Voordat de H. Mis begint gaan de drie organisatoren het zaaltje klaar maken. Tafeltjes worden weggezet in een andere kamer, stoelen gerangschikt, sprekende reclames van Coca Cola etc. verwijderd: het buffet wordt met een wit gordijn afgeschermd. Onder de H. Mis wordt een kleine collecte gehouden voor de onkosten. De H. Mis wordt op gedragen tot intentie van alle aanwe zigen. Terwijl men in de verte het water van de zee heftig hoort bruisen en de De politie verzoekt ons het volgende onder de aandacht van de lezers te brengen: De laatste tijd neemt het spelen door kinderen op de rijbaan hand over hand toe. Er is reeds herhaaldelijk op gewe zen. dat spelen op het weggedeelte, be stemd voor het rijverkeer, levensgevaar lijk is. Vooral nu de schoolvacanties beginnen, dienen ouders en opvoeders de kinderen nog eens extra op het ge vaar te wijzen. Men moet verder niet uit het oog verliezen, dat het spelen op de rijbaan verboden en strafbaar is. Sedert enige weken wordt er op straat meer en meer gespeeld met een zgn. tennis-traineA een houten blok met spiraal, waaraan een elastiek met balle tje is bevestigd. Dit balletje wordt naar alle richtingen geslagen, waarvoor ruim te nodig is. Deze tennis-trainer" wordt het liefst midden op de rijweg geplaatst. Het zal geen nader betoog behoeven, dat de politie deze en dergelijke spelen, in verband met de verkeersveiligheid op de weg, niet kan gedogen. Er zal dan ook streng tegen worden opgetreden, waarbij het spelmateriaal in beslag ge nomen zal worden. Men zij dus gewaarschuwd! De Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin houdt in de week van 21—26 Juli a.s. haar jaarlijkse grote huis-aan-huis-collecte. Zoals bekend, behartigt deze vereniging o.m. de be langen van de 7 katholieke speeltuinen in Haarlem. Uiteraard vormt deze col lecte een onmiskenbare aanvulling van de slechts zeer bescheiden contributies der leden. Het welslagen van deze col lecte is dan ook voor de Vereniging van het allergrootst belang. Helaas beschikt men nog niet over voldoende collectan ten om dit welslagen te verzekeren. Langs deze weg wordt nog een dringend beroep gedaan op allen, wie 't mogelijk is in genoemde week de bereidwillige hand te bieden. Vaders en moeders zijn evenzeer als de oudere jongens en meis jes van harte welkom. Wie ziet één of meer avonden van de komende week kan vrijmaken bewijst de Haar lemse Katholieke Vereniging en mét haar de Katholieke Haarlemse jeugd een grote dienst, 'n Dringend verzoek: Meldt U als collectant.... en doet het spoedig. U kunt zich melden bij onderstaande adressen: F. H. Brand, Rechthuisstraat 30: J. Felix, Amsterdamstraat 55r F. E. Gustenhoven, Pieter Kiesstraat 64; W. Habraken. Hendrick Roozenlaan 19; C. Hoogenboom, Eksterstraat 117; J. Horn, Ter Heijdestraat 26; N. Molenaar, Van Nesstraat 26; H. Moné, Perseusstraat 43; H. Wassenaar, Frans Halsplein 4: H. J. Westerhoven, Donker Begijnhof 2 B. GEBOREN: A- E- Bongertman-Heid- ler, z.; J. Konings-Van Oyen, z.; M. Schipper-Koning, z.; J. A. E. van Huijstee-Gravin de Hochepied, z.; E. M. Stolvoort-Joosten, z.; M- C- Vos- kuyl-Dolieslager, z.; A. C. Akkerman- Van Veen, d.; A. A. Holsappel-Teljeur, d.; A. de Liefde-Bergmann, d.; M. Jan- sen-Hellingman, d-; A. L. W. Nusink- Pondman, d.; J. Tanja-Van der Zwart, d.; P. Kaagman-Breedveld, d.; C. Ynte- ma-Bunt, d.; H. Meijer-Westerik, d., S. Kroon-De Graaf, d.; A. L. Frank- Jan sen, d-; J. Möhring-Dalman, d.; C. G. P- van Vessum-Hoes, d.; J. W. Geer- lings-Vos. d. ONDERTROUWD: B. Carton en E. J. de Bruin GETROUWD: C. Spaans en A. N. Verhagen. OVERLEDEN: J- H. Kljnkhamer, 53 J., Holstei.instraat; H. Klein-Velsen, 72 j-, Korte Houtstraat. kuifleeuwerik achter de eerste duin toppen omhoog stijgt, om zijn Schepper zijn loflied toe te zingen, volgen de badgasten de heilige handelingen. Pater Jansen is zeer tevreden over de opkomst van de mensen. Wij zijn er Zondag van overtuigd geworden, dat er wel degelijk in de behoefte aan een goede geestelijke verzorging voor de badgasten wordt voorzien. Jaarlijks gaan in Haarlem 1.775 173 mensen naar de acht bioscopen, die on ze stad telt, waaronder wij voor deze keer ook Minerva rekenen. Het is inte ressant te weten, hoe deze mensen hun bioscoopgeld besteden, 955.537 zitten op plaatsen, die duurder zijn dan f 0 50, doch goedkoper dan één gulden, terwijl 686-248 graag op een stoel plaats nemen, die duurder is dan f 1. De rest, dat is een minderheid van 133.380, nestelt zich met evenveel gemak in de „nekloge" van veertig of vijftig cent. Behalve de exploitanten, strijkt ook de gemeente door middel van de hef fingen van de vermakelijkheidsbelas ting een aardige cent op. In 1952 bedroeg het totaal van deze belastingspost op de begroting f 545.000. De bioscopen namen hiervan het groot ste gedeelte voor hun rekening, zoals uit onderstaande wel blijkt: Bioscoopvoorstellingen f 375.000 Rembrandt: Door de K.F.C. afgekeurd. Palace: „Ku-Klux-Klantijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Luxor: „De dief van Bagdad", tijden 2, 7 en 9.15 Uur, 14 jaar. Frans Hals: „Piratenbloed", tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling 8 uur, 18 jaar. City: 38ste Breedtegraad", tijden 2, 4.30. 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Lido-Theater: Encore", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Spaarne: „De Prins der bandieten" en „IJscoman, kijk uit", tijden 2.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Minerva: „Les Enfanls du Paradis", 8.15 u. 18 jaar. Dinsdag 15 Juli St. Bavo: Orgelconcert door George Robert van 89 uur. 25-000 18.000 20.000 19.000 88.000 Sportwedstrijden Toneelvoorstellingen Concerten Muziek in café's Andere voorstellingen Dezelfde post vertoonde op de begro ting van 1939 een bedrag van totaal f 166-025, waarbij men niet moet ver geten. dat het percentage van de ver makelijkheidsbelasting aanmerkelijk verhoogd is- Woensdag 16 Juli houdt bovenge noemde sportvereniging haar algemene jaarvergadering in het S.F.L.-gebouw aan de Eemstraat, hoek Lingestraat. Op deze vergadering, welke om 8 uur zal aanvangen, worden alle leden van de afd. voetbal, honkbal en handbal van 18 jaar en ouder verwacht. Op de Leidsevaart nabij de Rolland- straat is de 68-jarige J- v. D. uit Aer- denhout door een motorrijder aangere den. Het ongeval was te wijten aan het feit, dat de bejaarde voetganger bij het oversteken van de weg niet voldoende op het verkeer gelet heeft. Met een hersenschudding is hij per Mathot naar het Grote Gasthuis vervoerd. Sedert lange tijd verkeert de Pape torenvest te Haarlem, welke een onder deel is van de zeer drukke toegangs weg uit Amsterdam, in slechte toe stand- De A.N.W.B. weet thans te mel den, dat binnenkort met de vernieuwing van een deel van het slechte wegdek zal worden begonnen. B. en W. hebben voor de benoeming van een hoofd aan de nieuw te stichten school nabij de Jan Gijzenkade de vol gende voordracht samengesteld: C. Geurts te Edam. P. A. Teerling te Gouda- J- F. N. Dekker te Amsterdam. Voor de benoeming van een hoofd aan de nieuw te stichten school aan het Van Zeggelenplein: J. F- N. Dekker te Amsterdam. C. Geurts te Edam. 1 A- Teerling te Gpuda. Vorige week organiseerde bovenge noemde vereniging een feestavond die in alle opzichten geslaagd mag heten. Op deze avond die door vele oud-leden en vrienden van V.K.D. bezocht werd, heerste een fijne, gezellige sfeer. Deze sfeer werd er al spoedig in gebracht door mej. F. Heidweiler die er, als accordeon- niste en pianiste, in slaagde de stemming tot het einde toe te bewaren. De humorist-conférencier A. v. Gastel uit Kaatsheuvel was schier onuitputte lijk in zijn repertoire. Maar de eer van de avond komt toch toe aan het „Chro matic Trio" uit Zandvoort. Wat zij pres teerden was af. Hoewel het jammer was dat de geluidsinsallatie defect was, kwam het misschien juist hierdoor, dat er be ter geconstateerd kon worden wat dit trio, bestaande uit de heren H. v. Vliet, J. Bos en H. v. Zeijl, kon. De zaal be loonde dan ook ieder optreden met een stormachtig applaus. Mevr. A. v. Gastel oogstte in diverse zangnummers veel bij val, als ook in de schetsen tezamen met de heren P. Beelen en H. v. Gastel. Toen de heer Th. Kok de avond, die veel te snel voorbij was, sloot, kon hij dan ook zeer terecht zeggen dat zij bijzonder ge slaagd was en dat de club weer een aan tal donateurs rijker geworden was. Voor de actieve feestcommissie van de V.K.D een fraai succes. Advertentie vanaf 1.75 per week Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15320 Bevorderd naar de 2de klas: Ria van den Bronk (eerv. verm.), Marianne Douwes, Anneke Eggers, Ria Faase (eerv. verm.), Lenie van Gaasbeek (met lof), Guyleke de Goey, Truusje van Grieken, Elsje Havermans, Rutn Hesseling (met lof), Trudy Hilt (met lof), Liesbeth Hin, Maria Hupkens, Moekie Kerkhoff, Mia Linders, Lucie van der Mey, Marianne v. d. Raadt, Els Randag, Nellie Sanberg, Maaike Schop- man, Fietje Alles (eerv. verm.), Ineke Eekhout, Mieke Eichholtz, Ineke van Emmerik, Leonie Fischer (eerv. verm.). Jeannette van Geest, Anneke Haanap pel (eerv. verm.). Beatrijs Hin, Arlette de Jager, Marianne Lohman, Tineke Nuyens (eerv. verm.), Ria Ronde, Wil ly van Ruiten (eerv. verm.), Annie Schlaman (eerv. verm.), Lotty Wösten, Nelleke Verhoeven, Margo van Daal, Treesje Lansen, Henny Beelen, Anneke van de Berg, Reinilda Bolsius, Mia van Doorn, Anneke Jonckbloedt, Ria Kuhl- mann, Trudy van der Laan, Marianne Oudejans, Yvonne Schulte, Marion van der Vaart, Regine Westerwoudt. Afge wezen 20. Herexamen 6. Bevorderd naar de 3de klas M.M.S.: Claartje Brinkmann, Liesbeth Brugge- man, Thera Cohen, Yvonne Heerkens, Truike van der Heijden, Lore Koets, Nettie Levelt, Cora van Liemt, Truus Oorthuis, Truus Rutte, Corrie Schack- mann, Annie Verdegaal, Ria de Vilder, Riet Wagemans, Ria Wijngaarden, Jos Boosman, Riet Bun, Corrie de Groot, Marga Pas, Truus Schavemakers, An neke Staal, Hennie Stolvoort, Wille- mijntje Wösten, Corrie van Baar, Koos- je van Beek, Jopie Borst, Ntta de Bruin, Anselma Helmer, Virginie Hoge, Mieke Schlatmann, Dory Smolenaars, Willy Swolfs, Ineke Vaillant, Nettie Weyers. Afgewezen: 25. Herexamen: 7. Bevorderd naar de 4e klas M.M.S.: Helma van Baarle, Agnes v. d. Brink, Bep Donk, Marijke van Eerdenburg, Dea Geerlings, Marguerite Hooij, Mar- tje de Jong, Maria Kuttschrütter, Nettie Lindeboom, Jannie Meereboer, Von- ny Meereboer, Eliy Mertens, Thea Ris, Tine Rooijakkers, Nellie van Spanje, Anneke van der Spek, Anneke Veh- meijer, Lenny van der Veld, Ineke van Velsen, Mia Witteveen, Marleentje An- driessen, Tony Berendonk, Anneke de Boer, Ans Boosman, Mieke Bronswijk, Wendeline Fischer, Truus Haverkamp, Ria Hilbrink, Geertje Lammers, Ria van Leuven, Elly Olthoff, Annette Swaab, Ria Versteijnen, Trees Visser, Flora Voikert, Ali de Vreeze, Willemien de Wit, Ineke de Wolf, Bep Zwaneveld. Afgewezen: 5. Herexamen: 2. Bevorderd naar de 5e klas M.M.S.: Marjolijn Arnoidus, Dea Brouwer, Ma rijke van Velsen, Carla Degenhart, An neke Ebskamp, Rita Hissink, Lleske Hooij, Mieneke Hooij, Lenny Kamoen, Annie Larsen, Henny Nelis, May van Nispen tot Pannerden (met lof), Ineke Piet, Thea de Vilder, Dixi van Warmer dam, Petra van Zijverden, Joke PöU- ker, Noortje Belle, Ada Bekkers, Mies Berendonk, Annemarie Coebergh, frees Eldering, Riet Geerlings, Lidy Graas, Coby de Jong, Ank Mathot, Carla Mud- de, Marijke van Pampus, Paula Schlat mann, Maria Bijvoet, Ria van der Horst. Afgewezen: 8. Herexamen: 1. Bevorderd naar Gymnasium III: Henny Boeree, Coby Bijman, Joke v. d. Heuvel, Goke Pierrot, Carla van der Vaart, Biauw Sim (eerv. verm.), Joke v. d. Berg (met lof), Fera Blom, Ria van Doornewaard, Rick van der Kolk, Ag nes Zwaneveld (met lof). Bevorderd naar Gymnasium IV: Dig- na Beijers'oergen, Annie Conijn, Enny Francken. Rietje van Gaasbeek, Ankie Hermes, Elly Houtsma, Yvette Leek, Els Moor, Ank Neelissen, Irma van Op- zeeland, Gerda Palm, Madeleine Prinz, Elly Ronde, Annemieke Schaffers, Mie ke Schellekens, Maria Simonis, Agnes van der Veld, Jelleke Wüst, Willy Wij- zenbroek. Afgewezen: 2. Herexamen: 4. Bevorderd naar Gymnasium V: Riek Borghouts, Marianne Braam, Justine Brunsmann, Adrienne Cremers, Trudis Geurts, Maria Haanappel, Fietje Hin, Vera Hissink, Charlotte Pas, Yvonne Peeperkorn, Hedy Rekveld, Cunera Rikkers, Wiesje van Riet (eerv. verm.), Paula Schuckert, Ria de Vaan, Bei'na- dette Duynstee. Afgewezen: 2. Herexa men: 1. Bevorderd naar Gymnasium VI: Els Bosman, Truus Bulten, Karin Dieben, Toosje de Jong, Tineke Roeland, Imelda Rosenhart, Marie Therèse Schlatmann, (eerv. verm.), Ans Toenbreker. Afge wezen: 2. Tot onze spijt was het ons ditmaal door gebrek aan medewerking niet mo gelijk de uitslagen op de dag van de proclamatie te publiceren. Op het Verkade-terrein werden Zon dag reg. Atletiekwedstrijden gehouden. De Gita-dames kwamen hier goed voor de dag; er werden n.l. 3 eerste en 3 tweede prijzen gewonnen. De 100 m C werd gewonnen door J. van Belle in 12.7. Bij de 100 m D plaatste G. Boots zich tweede in 13.6 en T. Chapel 13.8 sec. Rietje de Vries won het nummer kogel stoten met 9.37 m. wat een nieuw club- record betekende. Ook het hoogspringen was voor de Gita-dames. 1. R. de Vries 1.4 m: 2. N. de Vries 1.40; 3. W. Strijker 1.30 m. Bii de meisjes werd G. Takken 2e op de 80 m in 10.7 en vierde C. van Kooden 11 sec. Verspringen: 3. P. van Egmond 4.38 m: 4. H? van Esmond 4.35 m. De GITA-dames komen a.s. Vrijdag avond op het HFC „Haarlem"-terrein uit tegen de Oostenrijkse athletes uit Graz. Gita komt met de volgende ploeg aan de start. 100 m N. de Vries, J. v. Belle; 200 m N. de Vries. A. Meiiboom; Ver springen N. de Vries, J. van Belle; Hoogspringen M. v. d. Vliet, P. v. Eg- mond; Discuswerpen G. Boerboom, T. Handgraaf: Kogelstoten M. de Vries. B. Stouten: Speerwerpen M. de Vries, T. van Deursen; 4 x 100 m J. van Belle, N. de Vries, M. de Vries, G. Takken. Competitie Koninklijke Nederlandse Zwembond: Dames derde klasse: HPC 1-Haarlem 0-2. Heren eerste klasse: HVGB 2-SVII 2 4-3, Tweede klasse: Nereus 2-HVGB 3 5-2. Kringcompetitie: Heren tweede klas se: DWT 4-Haarlem 5 3-2. Naast het Nederl. Geleidehonden fonds te Amsterdam, de enige instel ling op dit gebied waar alle belangrijke organisaties van en voor blinden on verdeeld achter staan, zijn er thans in ons land reeds vijf geleidehondeninstel lingen, dikwijls met zeer veel op elkaar gelijkende namen. De stichting „Ket Nederlandse Blin denwezen" wijst alle acties van deze instellingen met kracht af, daar het Nederl. Geleidehondenfonds te Amster dam door uitbreiding aan alle aanvra gen kan voldoen Sommige van bovengenoemde instel lingen werken met grote aantallen col porteurs, die allen van de ingezamelde gelden een belangrijk bedrag aan pro visie ontvangen. Iedere controle op de ontvangst van deze gelden ontbreekt en de Commis saris van Politie te Arnhem heeft Augustus 1951 tegen deze colporteurs, die slechts op eigen belang uit zijn, gewaarschuwd. Vandaar, dat deze heren hun actie toen van Arnhem naar Rotterdam ver legd hebben. Momenteel reizen ze met een auto onze stad af, zetten de auto ergens neer om enige straten te bewerken, en ko men het liefst in de avonduren om f 1 of meer te vragen voor hun stichting „Blindengeleidehondenfonds". Een re geringscommissie stelt dan ook een on derzoek naar al deze colporteurs en instellingen in. Ik doe een dringend beroep op u om niet te geven en dit onderzoek eerst eens af te wachten. De grootste dienst, die u onze blin den, die eensgezind dit bedelen als on waardig afkeuren, kunt bewijzen, is niet te geven en de politie te waar schuwen. E. P. SCHUYX. De administratie van de loterij ten bate van „De Open Deur", gevestigd Gierstraat 14, deelt ons mede, dat de trekking, die was vastgesteld op 15 Ju li, nader zal plaats vinden vóór 1 Oct. De uitslagen van de clubontmoeting H.R.C. „Excelsior"W.V, „De Bollen streek" luiden als volgt: A-kasse 60 km.: 1. VanKesteren (B), 2. Van 't Oever (B); 3. Steenvoorden (Ex.); 4. Voorderhaak (Ex.); 5. Jansen (Ex.); 6. Van Wijk (Ex.). B-klasse 40 km.: 1. Machielsen (Ex.); 2. Huijbens (Ex.); 3. Waasdorp (B); 4. Sikking (B); 5. v. d. Pol (B); 6. De Jong (B). Onder zeer grote belangstelling her dacht de heer L. C„ Band het feit dat hij voor veertig jaar in dienst trad bij de A'damse Waterleiding (Leiduin). Des morgens werd de jubilaris met zijn echtgenote op het hoofdkantoor te Am sterdam ontvangen door de directeur, ir. C. Bièmont, gelijk met zijn collega, de heer v. d. Vlies uit Amsterdam die zijn 50-jarig jubileum vierde. Zij wer den op hartelijke wijze toegesproken en kregen daarbij de gebruikelijke enve loppe niet inhoud en oorkonde, terwijl de gouden jubilaris onderscheiden werd met de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Daar na werden zij nog toegesproken door de Amsterdamse wethouder, de heer v. Wjjk, die hen prees voor hun aandeel in het grote werk n.l. Amsterdam te voor zien van drinkwater. De dames werden niet vergeten en ontvingen bloemen. De heer en mevrouw Band keerden daarna naar Heemstede terug waar zij op het terrein van de Waterleiding wer den ontvangen met muziek, n.l. de lie velingsplaat van de jubilaris, het Non nenkoor uit de opera Casanova. Hier werd de jubilaris toegesproken door de chef van het bedrijf, de heer J. Vring, die hem huldigde voor de vele jaren trouwe dienst gedurende welke hij al tijd een goed kameraad was geweest. Mevrouw Band ontving ook hier bloe men en de voorzitter van het Jubileum fonds, de heer J. Vring, bood een fraai armbandhorloge benevens een oorkon de aan. Door vele aanwezigen werd nog het woord gevoerd en na de toespraken kwam bijna het gehele personeel hem de hand drukken terwijl verschillende organisaties in welke de jubilaris zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt, door bloemstukken hun belangstelling toon den. Des avonds kwam het fanfarecorps „Excelsior" een serenade brengen en bood de voorzitter, de heer E. J. v. Pel namens de muzikanten zijn gelukwen sen aan, waarna het feest in huiselijke kring werd voortgezet. De raad der gemeente Heemstede zou hedenmiddag om half 5 in spoedverga dering bijeen komen teneinde een geld lening aan te gaan van één millioen gulden. De rente is 4% procent en de looptijd 30 jaren. Prof. Romme kwam vanochtend ruim tien uur op bezoek bij de kabinetsfor mateur. Hij bleef er een uur. Het ge sprek is gegaan over de mogelijke zetel verdeling, zowel uit politiek oogpunt .als wat personen aangaat, waartussen uiteraard een nauwe samenhang be staat. Met de andere fractievoorzitters zal de formateur in de komende dagen ongetwijfeld contact opnemen over het zelfde onderwerp. Intussen gaat hij voort met het polsen van candidaten voor een ministerschap, waarbij in de eerste plaats gedacht wcfrdt aan de be langrijkste zetels. In politieke kringen doet men thans enige indrukken op over de formateur. Diens aanvankelijke voor nemens schijnen uit te gaan naar een verhouding 5 P.v.d.A., 5 K.V.P., 2 C.H.U. en 2 A.R.-ministers, waar bij het niet uitgesloten geacht moet worden dat wanneer de mogelijkheid hier toe blijkt, nog een vak-minister zal worden aangetrokken. Voorts schijnt het wel vast te staan, dat behalve de heer Stikker oók prof. Uitslagen le klasse: HHCHCK 9—3, Gymnasion—HHC 1—2, Gymnasion— DEC 164. S.C. HaarlemEDO 28. 2e klases: Gymnasion IIVVGA 821, OVVO II—DSB 3—16, DEC II—S.C. Haarlem II 9—19, OVVO—EDO II 4—9, HHC IIHCK II 27, Gymnasion III RCH 812, EDO IIGymnasion III 35. 3e klasse: HCK III—DSB II 8—4, Scho ten II—VVGA II geann., DSB II— OVVO III 8—6. TYBB II—HHC III 1020, AMVJCatchers 37, Schoten IIIRCH III 172, Gymnasion IV VVGA II 5—15, S.C. Haarlem III— TYBB 512, CatchersGymnasion V 813, Gymnasion VAMVJ Gymn. gew. Door het behalen van twee fraaie overwinningen deze week is het HHC- team in de eerste klasse nog steeds on geslagen gebleven, hoewel in de wed strijd tegen Gymnasion wel met de bakken over de sloot werd gekomen. Deze wedstrijd eindigde in een neder laag van Gymnasion met het kleinst mogelijke verschil, n.l. 21. Aangezien HHC deze week twee wedstrijden moet spelen, zal vermoedelijk ook dan de be slising wel vallen, gezien de grote ach terstand van de overige teams. Ook thans leed DEC weer een grote neder laag, zodat het thans wel vaststaat, dat de plaats van deze ploeg door een ander zal worden bezet, hetgeen zeer vermoedelijk wel het VVGA-team zal zijn, eveneens uit Amsterdam. Programma van 15 Juli t.m. 21 Juli a.s. le klasse: Do. 17 Juli: GymnasionEDO; Vr. 18 Juli: S.C. Haarlem—HHC; Ma. 21 Juli: SchotenHHC. 2e klasse: Di. 15 Juli: Gymnasion IIHCK II; Wo. 16 Juli: S.C. Haarlem II—EDO II; Do. 17 Juli: DSB—HHC II; Vr. 18 Juli: VVGA—OVVO II, RCH—DEC II; Ma. 21 Juli: HCK II—VVGA, OVVO—S.C. Haarlem II, DEC IIGymnasion III. 3e klasse: Di. 15 Juli: HHC III—AMVJ; Do. 17 Juli: RCH III—Gymnasion IV; Vr. 18 Juli: EDO III-r-DSB II, Gymna sion V—TYBB H; Ma: 21 Juii: HCK III —OVVO III, TYBB II—Catchers. De promotie-degradatieregeling is dit jaar als volgt: de onderste van iedere afdeling degradeert automatisch. De twee kampioenen van de 2e klasse spe len om één plaats in de eerste klasse, terwijl de drie kampioenen van de 3e klasse tegen elkaar spelen om twee plaatsen in de 2e klasse. Indien in de eerste klasse Schoten dus tegen DEC (A'dam) kans ziet één punt te behalen, degradeert het Amsterdamse team dus reeds automatisch naar de 2e klasse. Deze week kan deze beslissing reeds vallen. Ten nadele van een winkelier aan de Hoofdstraat te Santpoort heeft een hond niet minder dan 11 konijnen doodgebe ten. Na onderzoek bleek, dat de hond, die losgebroken was, er bij zijn baas ook acht naar de eeuwige jachtvelden had gezonden. De schade wordt door de eige naar van de hond vergoed. Woensdagavond 8 uur geven het R.K- Gemengd Koor „Da Pacem" onder lei ding van de heer Lou Tervoort en de R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria" onder leiding van de heer C. Oudendijk, beide uit Santpoort, een openlucht-concert in het Burg. Rijkenspark te Santpoort. Hiervoor werd het volgende programma samengesteld: Soli Deo Gloria: 1. Za De (mars), G. Dik: 2. Kleine ouverture in klassieke stijl, Johan Pala: 3. Favail et Progres, ouverture, Le Canivez. Da Pacem: 1. Da Pacem Domine, Jos de Klerk: 2. Benedictus. Hendrik Altink; 3. Onder de Linden, G. H. Boedijn: 4. De Vastenavond, Albert de Klerk; 5. Prés du Fleuve Etranger. Ch. Gounod. Soli Deo Gloria: 1. Pro Patria (mars), M. J. Cerfontaine: 2. Waria, polonaise, Fernand Andrieu: 3. Heinzelmanchens Wachtparade. Kurt Noack. Als onderdeel van de viering van het zesde lustrum van de afd. voetbal van de R. K. Sportvereniging „Velsen" werd gisteravond in „Zomerlust" te Santpoort aan de junioren en aspiranten een feest avond aangeboden. Na opening door de voorzitter van „Velsen", de heer J. Westerhoven, was het woord aan de medewerkers van deze avond. Allereerst was daar de heer L. Mo lenkamp, die op zeer verdienstelijke wijze de conference verzorgde en voor al succes oogstte met zijn imitatie van Kees Stet, de bekende West-Friese con ferencier. De heer Vrijhoef bracht op zijn ac cordeon het Nonnenkoor uit Casano va en Circus Renz, terwijl hij na de pauze zijn jeugdige toehoorders aan het zingen wist te brengen. En last but not least waren er de „Zingende Klokken" onder leiding van de heer A. Blüm, aan de piano begeleid door de heer Th. Maréchal. Kwam het programma dat zij vóór de pauze afwerkten niet zo goed tot zijn recht, omdat het geluid in de coulissen op het toneel verdween en het contact met de piano niet „stevig" genoeg was, na de pauze ging het beter. Toen waren de zangertjes vóór het toneel opgesteld en heeft de jeugd van „Velsen" genoten van de vlot en op ongedwongen manier gezongen volksliedjes. Als intermezzo voerde de toneelgroep van de R. K. Harmonie „Soli Deo Glo ria" de sketch „De gedraaide sectie" op. Tijdens deze feestavond werden door de voorzitters van de afdeling junioren en aspiranten de in het afgelopen sei zoen behaalde prijzen aan het hoofdbe stuur van de afdeling voetbal overgedra gen. Het waren van de afdeling junio ren drie 2e prijzen en van de afdeling aspiranten twee le en een 4e prijs. Het aspiranten-elftal A behaalde bo vendien het kampioenschap en werd op deze avond nog eens in het zonnetje ge zet. Behalve de interland-wedstrijd die destijd aan dé elf spelers werd aange boden werd hun voor het forum van hun kameraadjes thans door de voorzitter persoonlijk het verenigingsinsigne opge speld. De jeugd van voetballend „Velsen" heeft van dezè avond op kostelijke wij ze genoten. Van den Brink geen ministerszetel meer wenst te aanvaarden. Met betrekkina tot het huidige depar tement van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen bestaat de indruk, dat, wan neer de Uniezaken overgaan naar het departement van Buitenlandse Zaken, gestreefd zal worden naar een afzon derlijk ministerie voor de Overzeese Rijksdelen. Dit ministerie zou dan uiter aard van een meer bescheiden omvang ziin dan het huidige. Op de scheepswerf der Amerikaanse marine te Newsport News, in de staat Virginia, is Maandag de kiel gelegd van hetgeen 's werelds grootste oorlogsschip zal worden. De oorlogsbodem in wor ding is de „Forrestal", een vliegdek schip, dat zestigduizend ton zal meten. De bouwkosten van 't vliegdekschip be dragen naar schatting 218.000.000 dollar. Het zal eind 1954 gereed zijn. Het is ge noemd naar de voormalige Amerikaan se minister van Marine, James Forres tal. Het Amerikaanse Congress beeft de marine, als gemeld, gemachtigd, twee van dergelijke vliegdekschepen te bou wen. Het schip zal in staat zijn atoonrbom- menwerpers te vervoeren. In vier minu ten tijd zullen 32 straaljagers van het dek gelanceerd kunnen worden. Tijdens landingen zakt de brug onder het vlieg- dek. De navigatie geschiedt dan met be hulp van televisie. Door uitbreiding van het aantal waterdichte schotten zal het schip, zelfs indien het onder de water lijn door een aantal torpedo's getroffen wordt, blijven drijven. De „Forrestal" wordt gebouwd op de werf, waarop ook de „United States", het nieuwe passa giersschip dat de „Blauwe Wimpel" heeft veroverd., gebouwd werd. Het vliegdek wordt 312 meter lang en 76 meter breed. De snelheid zal waar schijnlijk ruim 33 knopen bedragen (Telefonisch van onze Londense corespondent) LONDEN, hedenmorgen. Het rumoer rond de Deken van Can terbury duurt voort. De Zondags-pers wijdt veel ruimte aan 'smans commu nistische propaganda. Een van de na tionale dagbladen berichtte hedenmor gen, dat 75% van de binnenkomende in gezonden stukken (en dat is in Enge land een dagelijkse stroom) zich bezig houden met de Rode Deken. Gisteren verklaarde de procureur-generaal in het Lagerhuis, dat de beschikbare ge gevens onvoldoende waren om de De ken te vervolgen wegens landverraad. Vandaag zal in beide huizen van het parlement dc Deken ter sprake komen. Churchill zal een verklaring afleggen In het Lagerhuis, terwijl Lord Salisbury en de aartsbisschop van Canterbury hun gemoederen zullen luchten in het Hoger huis. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr- Jonkman, is vanochtend in het paleis Voorhout te Den Haag door H.M, de Koningin ontvangen ter beëdiging als lid der Eerste Kamer. Ook mr. Kor- tenhorst is door HM. ontvangen. Hij werd beëdigd als lid der Tweede Kamer. In de afgelopen nacht is de kleine villa, een voormalige boerderij, bewoond door de familie A. M. aan de Engelan- derweg te Beekbergen uitgebrand. De bewoners, vier volwassenen onder wie twee logé's alsmede twee kinderen, kon den zich slechts door het dakraam in veiligheid stellen. Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 19706 Over het algemeen gaf de Maandag- 1 markt de reders geen aanleiding tot kla gen, hoewel de prijzen toch wel aan schommelingen onderhevig waren Het j sprekendst was dit bij de tongsoórten, die aanvankelijk vrij duur waren, toen i aanmerkelijk daalden en tenslotte weer iets ophaalden. Grote tong werd eerst verkocht voor ƒ2.70 per kilo, zakte tot 2 20 per kilo en liep later weer op tot 2.40. Kleinmiddel tong begon op f 1.8' per kilo, steeg tot ƒ1.70 en zakte toen tot 1.35 per kilo. Voor de grote haring bestond veel belangstelling, waardoor 19 en 18 per kist werd betaald. D® makreel raakte hierdoor wat op de ach tergrond. maar kon toch nog ƒ14 P«r kist bedingen. Voor export geschikte kabeljauw werd maar weinig aange voerd. De regels stijve kabeljauwen brachten 90 tot 85 per 10 stuks op en per kist van 125 kg betaalde de handel f 110 tot 100. Kleine schol was goed koop. Schol 2 kon met moeite 12 per kist noteren en de drietjes hadden moeite om boven de minimumprijs van ƒ8 per kist te blijven. De hoogste besomming aan de Maan- dagmarkt in IJmuiden ging naar de stoomtrawler Herman SCH 92, die een reis van 8 dagen beloond zag met een eind-resultaat van ƒ23.000. De MarY IJM 61 van dezelfde rederij besomde voor een 12-daagse reis f 20.000. Van de trawlervloot gingen Maandag naar zee de Bloemendaal IJM 71 en de Allan Water IJM 34. Ook de Deense kotters E 475, E 513 en E 318 zochten de visserij weer op. Aan de Dinsdagmarkt in IJmuiden was weer ruimschoots aanvoer. Van de trawlers meldden zich present de Ca- tharina Duyvis IJM 60 met 1.250 kisten verse haring, 250 kisten makreel, 50 kis ten diversen, de Claesje RO 46 met 750 kisten makreel, 20 kisten diversen en de Tubantia IJM 37 met 900 kisten ver se haring en 200 kisten makreel. Verder waren present de trawler-logger Cor nelia Maria SCH 135 met 750 kisten ha ring, 45 kisten kabeljauw en kool vis, 25 kisten diversen en de motorlogger Pie- tertje HD 87 met 60 kisten schelvis, 45 kisten platvis, 15 kisten wijting. Daar van de Maandagmarkt geen schepen waren blijven liggen, bleef de aanvoer van plat- en fijnvis beperkt tot die van wat dagschuitjes. Hoewel uit zee nog geen officiële mel dingen werden ontvangen, rekent men voor de Woensdagmarkt toch op d« binnenkomst van de VEM-trawlers Vio' I IJM 24 en Postboy IJM 35. Men neemt echter aan, dat het hierbij wel niet zal blijven, omdat meerdere trawlers van dezelfde vertrekdatum zijn en de reizen bij de huidige haringvangsten niet lang worden gemaakt. Van de haringdrijfnetvisserij kwamen in IJmuiden binnen de motorlogger' Rijnmond II KW 43 met totaal 742 kant jes, waarvan 197 eigen vangst. 23 van de KW 15, 203 van de KW 176, 17 van de KW 110, 44 van de KW 85, 44 van da KW 173, 27 van de KW 50, 46 van d® KW 44, 45 van de KW 130. 66 van °e KW 167 en Wilhelmina III KW 147 met totaal 559 kantjes, waarvan 45 eigen vangst, 90 van de KW 25, 90 van de K 138, 86 van de KW 5, 12 van de KW 6, 45 van de KW 2. 19 van de KW 47, 20 van de KW 140, 10 van de SCH 107, 12 van de SCH 36, 5 van de IJM 283, 77 van de IJM 75 en 62 van de IJM 74. Hiervan werden 100 kantjes gelost voor doorzending naar Katwijk, terwijl rest in een koelhuis werd opgeslagen. De gemeenteraad van Beverwijk hee# op voorstel van het college van B. en W. besloten een obligatielening van f 1.000.000,— uit te schrijven voor d® woningbouw. Bovendien werd B. en Ntf- gemachtigd dit bedrag zo nodig te ver hogen tot f 2.000.000,De lening z8' worden overgedragen aan de Amster- damsche Bank. IJMUIDEN Dinsdag: 15 Juli Hoog water: 9.50 u. en 22.16 u. Laag water: 5.12 u. en 17.39 U. Woensdag 16 Juli Hoog water: 10.54 u. en 23.28 u. Laag water: 6.11 u. en 18.48 u. Uit het jaarverslag van de stichting Hulpactie voor Hongarije" blijkt, dat deze vereniging reeds veel en belang rijk werk heeft verricht. In de Diaspora werden naar de kampementen rond Sals- zurg gezonden: 300 costuums, 125 pan talons, 1500 stuks ondergoed, 200 mantels. 175 jassen, 1500 stuks kindergoed, 700 stuks damesbovenkleding, 400 overhem den, 750 stuks babygoed. Naar de kam pementen rond de Caritas Catholica in München: 200 costuums, 150 pantalons, 1200 stuks ondergoed, 150 mantels, 200 jassen, 1400 stuks kindergoed, 475 stuks damesbovengoed, 350 overhemden, 500 stuks babygoed. Naast de kleding werden ook nog zendingen levensmiddelen verzonden, bevattende grote hoeveelheden meel, havervlokken, margarine, groenten-in blik, gedroogde groenten, taai-taai en peulvruchten. Veel werd er ook gedaan op het zeer kostbare terrein der geneesmiddelen voorziening; vooral penicilline, strepto- mycine, chloro-myticine en diverse vitaminen brachten veel troost, maar kosten enorm veel van de middelen, waarover de Stichting beschikt. Eén streptomycinekuur kwam de Stichting op f 250 te staan. Met trots wordt melding gemaakt van het feit, dat, toen door Erzherzog Joseph von Habsburg een persoonlijke smeek brief werd gericht aan H.M. de Konin gin, met verzoek om hulp voor zijn diepst getroffen landgenoten, door toe doen van de Stichting deze smeekbede verhoord kon worden en 160 gezinnen van een mooie zending voorzien werden. De grootste zorg echter bleef uitgaan naar de getroffenen in Hongarije zelf. gedeporteerden en allen die in nood waren en op de Stichting een beroep deden Hier was nimmer genoeg te hel pen. Echter aan alle aanvragen, die de Stichting, hetzij echtstreeks, hetzij via instanties in Amerika, Oostenrijk en ook het Ned. Roode Kruis bereikten, werd naar vermogen hulp geboden. Niet minder dan 380 pakketten, varië rend in gewicht van 5 tot 15 kilogram, werden verzonden. Hiervoor alleen wa' aan verzendkosten meer dan f 2500 nodig- Vooral enige moeilijkheden met de Hon gaarse douane kwamen de Stichting op een extra-zware uitgavepost te staan. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 3% Nederl. 1948 671,2 31/4 pCt Ned. 1950. S8?i 3-31/2 Nederland 1947 89% 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 92% inschr. Grtbk '48 3 pCt 90 Ned. Handel Mli eert. 136% ex A.K.U 149% Nieuwe A.K.U. 144% Van Berkels Patent 95 Calvé-Delft eert. 116 Van Gelder 142% Kon Hoogovens eert. 142% Unilever eert. 175% Ned. Kabel 200% Philips 159% Kon. Petroleum 331% „Amsterdam" Rubber 80", Holl. Amerika Hin 157% Kon. N. Stoom b. Mij 126 Ned. Scheepv. Unie 125 Ai H.V.A. 98% Deli Mil. eert 73% Stockdiv. Kon. Olie 15/7 897* 149"? 14-17» 17» 160 391,, 81 4 125 44 124 H 93 l8-5 f66-1' 11/7 Anaconda Coppe 46% Bethlehem Steel 51% Chrysler Corp. 77% General Electric 62% General Motors 58% Hudson Motors 14% Kennecott Copper 80 Montgomery Ward 64% North American Can 22% Radio Corp. 26% Republic Stee) 42% Shell Oil 82 Southern Pacific 82% Southern Railway 60% Tidewater 23 U.S. Steel 40% 14/1 40* 647* 22?» 26* 42* 00'f 82* 40*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2