„Huis der Bedrijfsorganisatie geopend in Den Haag m«i BRYLCREEM Minister Rutten beziet uitslag der verkiezingen met milde ogen PICKWICK-MELANGE Wie was de dader? II Drummers, schermers en schoen herstellers in Breda bijeen Polsen D' wint steeds meer vrienden en vriendinnen Voorwaardelijk ter beschikking gestelden" contra de Staat Sï "4 s?. h Moeilijkheden voor uitwerking van P.B.O.-wet zijn onderschat Dieptepunt thans gepasseerd Intern. Scherm-assaut begonnen Anonieme K. V.P. tussen sprekende namen: Drees en Weiter DINSDAG 15 JULI 1952 PAGINA 3 **2 55 Bijzondere poststempel LucKtpostpakjes voor militairen N.D.Y.N. "^chiedam" te Christchurch Van 29 Juni5 Juli 53 gevallen van kinder verlamming Liquidatie Woltersom- organisatie „Rokin" bij ZO.-kust van Zweden in nood BENOEMINGEN 3 gewonden bij botsing te Den Haag mag Uw haar gezien worden! Nieuwe theesoort van zuiver Engels karakter Oorspronkelijk detective-verhaal door F. J. V. 55 Kort geding voor Haagse reclitbank Zondag 10 Augustus Ariënsdag te Maarssen H.H. WIJDINGEN 89 Vi 128?* 124?» 93 ■66-'3 lift 22?» 42 s» to'» 62f? «O# *Jedcnmorgen heeft de Sociaal-Economische Raad voor het laatst vergaderd in Eerste Kamer. Sinds zijn oprichting is de S.E.R. reeds in niet minder dan 52 Verschillende lokaliteiten bijeen geweest; vanmiddag echter is men op het Be- 'uidenhout in Den Haag onder eigen dak gekomen. *™ee oude herenhuizen uit 1878 zijn hier verbouwd tot een alleszins gerieflijk rrntrum voor de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. De facade van het ge- °°UW is niet bepaald stijlvol, doch de inrichting, welke architect G. Westerhout aarachter uit een verwaarloosde bende geschapen heeft, is voortreffelijk en men an alleen maar hopen, dat de opbouw van de P.B.O.-organen daaraan adequaat ïaI zijn. Het Nederlands Postmuseum zal bij zijn heropening op 18 Juli a.s. een ei gen dagtekeningsstempel in gebruik ne men. Deze stempel, dat als randtekst ,,'s-Gravenhage Nederlands Postmu seum" heeft, zal voor de stempeling van alle correspondentie, die in de het museum geplaatste brievenbus wordt gepost, worden gebruikt. .Over die ontwikkeling van de P.B-O. eeft de voorzitter van de S.E.R., prof. ,.r' F. de Vries, die deze middag onder talrijke gasten o.a. kon begroeten e voorzitters van de beide Kamers, fluister Albregts en de staatssecreta- ?.ssen Van Rhijn en Muntendam, in .li rede ter gelegenheid van de ope- Jj1? van het „Huis der Bedrijfsorgani- *ue" een uiteenzetting gegeven, welke beeld gaf van hetgeen zich tot nog 6 achter de schermen heeft afge beeld. «Prof. De Vries stelde, dat de symp- '°men zich vermeerderen, welke hoop geven, dat de beginselen, welke in he Wet op de Bedrijfsorganisatie zijn beergelegd, geleidelijk aan meer in gang zullen vinden. Kwantitatief is '°t nog toe vooral van belang geweest he taak, welke de S.E.R. heeft als Y<*st adviescollege voor de Regering. Hij achtte het van belang, dat de Paad voor deze adviesgeving ter- 'tond wordt ingeschakeld. Öe S-E.R. is echter meer dan advies- oUegg. hggfl. 00jj een bestuurlijke aak. De Raad moet zich volgens zijn ,'gen aard zelfstandig kunnen ontwik ken. Hetzelfde geldt voor de product- 3 bedrijfschappen, die evenals de Raad 's organen van afzonderlijke rechtsge meenschappen, een eigen verantwoorde- i'lkheid dragen. Bij de beoordeling van ®uh gestes dienen dan ook geen maat- taven te worden aangelegd, welke aan 'hdere verhoudingen zijn ontleend. Inzake de tweede taak van de Raad k de instelling van product- en be- ®l'ijfschappen merkte de voorzitter ari de S.E.R. op, dat men niet met een wnvoudig ja of neen kan antwoorden de vraag of de periode van voorbe reiding nu achter de rug is- Bij de •oorbereiding van de instelling van bven productschappen in de voedsel- °orzieningssector kwamen niet minder han 135 organisaties in aanmerking k te worden gehoord Thans is te ver dachten. dat de S.E.R. binnen enkele •haanden aan de regering de instelling van productschappen voor de meeste Gebieden van deze sector in overwe ging zal kunnen geven. Over de instelling van bedrijf schappen zei prof. De Vries o.a., dat .gen 16-tal voorstellen op het gebied van detailhandel en ambacht in stu- hie is. Spreker behandelde verder de Vraag of er reden tot ongerustheid is Vanwege het feit. dat er nog zovele «n belangrijke sectoren van het be drijfsleven wat de publiekrechtelijke opbouw betreft open staan. Met name hacht hij daarbij aan de industrie, ^aarvoor juist de P.B.O. niet in de patste plaats is opgezet- De moeilijk heden aan de concrete uitwerking Van de wet verbonden zijn door allen Aanvankelijk onderschat. Het kan echter ook zijn, dat er behalve de bioeilijkheden een weigering is om Aan de uitvoering der wet mede te Werken. Bi.i velen vinden de begin selen der bedrijfsorganisatie nog te Weinig weerklank, v ®en ander bezwaar is, dat men zich geen duidelijke voorstelling kan maken van de wijze, waarop de be- drijfslichamen zullen werken en van het beleid, dat ze zullen voeren. Hier uit ontstaat een zekere beduchtheid om beslissingen te nemen. We bevinden ons daarmee echter in een vicieuze cir kel: omdat er geen bedrijfschappen bestaan heeft men geen duidelijk beeld van hun aard en werking en omdat dit beeld onljreekt wordt er geaarzeld om ze tot stand te brengen. Prof. De Vries wijdde ook nog enige aandacht aan de dubbele taak van de S-E.R. bij de uitvoering van de Wet op de ondernemingsraden: instelling van bedrijfscommissies en verplicht stelling. Ook hier heeft de voorberei ding meer tijd gevergd dan verwacht was. De voorzitter van de S.E.R. besloot met de opmerking, dat er enige teleur stelling mag bestaan, omdat er nog geen product- en bedrijfschappen tot stand zijn gekomen, maar er is vol doende reden om te vertrouwen, dat het dieptepunt thans gepasseerd is. Minister Albregts De minister zonder portefeuille, dr. A. H. M. Albregts, heeft zijn grote er kentelijkheid uitgesproken voor het vele werk dat de organisatiecommissie en de voorzitter hebben verzet. Het zal een grote voldoening zijn voor de ve len, die hieraan soms vrijwel dag en nacht werkten, wanneer in het komen de parlementaire jaar de eerste vruch ten van deze arbeid in de vorm van adviezen tot instelling van lichamen in een aantal van de belangrijkste secto ren van ons bedrijfsleven worden ge oogst. Ik denk hier, aldus spr., aan de landbouw. Ik denk hier aan de product schappen op het terrein van de voed selvoorziening, waardoor tevens een van de zeer belangrijke sectoren van de industrie publiekrechtelijk georgani seerd zal worden, al zal naar veler me ning de organisatie van deze sector eerst volkomen zijn indien daarvoor thans horizontale lichamen tot stand zijn gekomen. Ik denk ook aan de hoofdsectoren van het midden- en kleinbedrijf, te weten de detailhandel het ambacht en Horecabedrijf, hoewel men hier nog wat minder ver is gevor derd. Het nieuwe gebouw van de Sociaal Economische Raad aan de Bezuidenhoutse weg te Den Haag, dat hedenmiddag officieel in gebruik is genomen. Het kwam tot stand door een verbouwing van twee grote herenhuizen. Architect is de heer G. Westerhout. Ook inschakeling bij de uitvoering van wetten, waarvan verschillende wet ten en wetsontwerpen reeds een voor beeld geven, kan een belangrijk werk terrein voor de bedrijfslichamen ople veren. Voor de bevordering van de ge dachte van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie zal de regering hierop naar sprekers mening bij voortduring het oog gericht moeten houden. Er zijn nog andere belangrijke taken van de raad. Spr. dacht met name aan het betrokken zijn van het college bij de uitvoering van wetten. In dit ver band valt speciaal te noemen de uit voering van de wet op de onderne mingsraden. Morgen installeert de staatssecretaris van Sociale Zaken de eerste bedrijfscommissies op grond van deze wet. Wij mogen aannemen, aldus spr.. dat deze ontwikkeling ook de in stelling van oedrijfslichamen in de zin der wet op de bedrijfsorganisatie ten goede zal komen. De minister besloot met de verwach ting uit te spreken, dat met mme het besef van verantwoordelijkheid voor het welzijn van het Nederlandse volk de arbeid van het college zal bezielen en vanuit zijn midden zal doorwerken in de onderscheidene sectoren van be drijfsleven. „Niet alleen de vorm, maar ook de geest van samenwerking die kenmerkend is voor de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, kan zodoende onder uw stimulerende leiding tot vruchtbaar leven komen. Moge Gods zegen op uw arbeid rusten". Het driedaags Internationaal Drum bandconcours in Breda-Oranjestad werd gisteren besloten met een concours voor militaire drumbands. Dit stond op zulk een hoog peil, dat de meeste prijzen eerste prijzen waren. De drumband van de K.M.A. behaalde in eigen omgeving op het vertrouwde voorplein van zijn Kasteel een eerste prijs en de medaille, welke door het Ministerie van O., K. en W. ter beschikking was gesteld. Het concours, dat zeer veel belangstelling trok door het spectaculaire karakter ervan werd besloten door de drumband van de Luchtstrijdkrachten, de beste militaire drumband in ons land .«SKtss Pe schilder Theo Swagemakers legt op zijn atelier te Amsterdam de laatste jand aan zijn schilderij, dat de vier Prinsesjes voorstelt. Het schilderij vervaar- 0t Swagemakers in opdracht van het comité Breda Oranjestad en zal Woens dag aan H. M. de Koningin worden aangeboden. jJ?.e<^urende het tijdvak van 14 t/m 26 cjt, ls de gelegenheid opengesteld aan 1^ I^Hitairen behorende tot het Neder- !WS detachement Verenigde Naties in eet, ea- niet-aangetekende pakjes tot p6r maximum-gewicht van 500 gram litj mchtpost te verzenden tegen beta- h)rJ. Van het zeeposttarief. Het adres et als volgt luiden: blp^ng' naam en voorletters, leger- darttrtlSr• N.D.V.N. napo 5100, Amster- Schipholmilitair. t.aveze faciliteit is niet van toepassing ïj,.' 'Pakjes voor de opvarenden van Ms, T3Ï«4- Sri, „Piet Hein" bestemd V.-fj aanvullingsdetachement N.D. voor militairen dat 21 Juli 1951 naar Korea is ^ederi n en thans onderweg is naar ip XT^and, moeten uiterlijk 17 Juli a.s. ederland ter post zijn bezorgd. >£stemr^rste emigrantenvliegtuig met lveU\v-5In? het Zuidelijke eiland van >?Urch and is Maandag te Christ- ?-L.lVr .t3anSekomen. Het toestel, de ssagip,,„yrnaste» „Schiedam", had 57 81ers aan boord. Blijkens de in de Staatscourant van Maandag gepubliceerde opgave van het aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten zijn over de week van 29 Juni tot en met 5 Juli in totaal 53 gevallen van kinderverlamming aangegeven. In Limburg werden aan gegeven 26 gevallen; in Noord-Brabant 8; in Zuid-Holland 7; in Noord-Hol land 4; in Gelderland 4; in Overijssel 2; in Friesland en in Utrecht beide één. Naar te Den Haag vernomen wordt mag verwacht worden, dat de liquidatie van de organisatie-Woltersom zich bin nenkort in snel tempo zal voltrekken, Dit najaar zullen waarschijnlijk een 700-tal vakgroepen en. andere Wolter somse organen worden opgeheven. Een deel van de bovenbouw blijft langer intact, omdat de bjj deze centrale in stanties verzamelde gegevens van te grote waarde zjjn om ze prijs te geven zonder dat ze door publiekrechtelijke lichamen kunnen worden overgenomen, In de turnzaal van de K.M.A. is in middels ook het Internationaal Scherm- assaut begonnen ter gelegenheid van het gouden bestaansfeest van de Ko ninklijke Officiersschermbond. Dit schermfeest duurt vijf dagen. In Modern kwamen dezelfde dag de Brabantse schoenherstellers bijeen. Deze vergade ring, waaraan demonstraties van ma chinerieën en poetsartikelen, georgani seerd door de afdeling Breda van de R.K. Vereniging van schoenmakerspa troons „St. Crispijn", vooraf gingen, werd bijgewoond door wethouder Romsom van Breda, die de aanwezigen namens het gemeentebestuur een wel kom toeriep. Het woord werd op deze vergadering gevoerd door de heer Duquesnoy over de efficiëntie in het schoenmakersbe drijf, de heer N. Uytendaal over „dp Leerfamilie" en drs. Lammers. ambte lijk secretaris van „St. Chrispijn" over de P.B.O. Het Nederlandse schip „Rokin" (397 bruto ton) bevindt zich bij Arkoe in nood. Arkoe ligt aan de Z O.-kust van Zweden, dicht bij Norrkoeping. De algemeen overste van Mill Hill, father dr. T. McLaughlin, heeft de vol gende benoemingen van Nederlandse fathers bekend gemaakt: Voor de missiehuizen: Missiehuis Roo sendaal: father Jos. Padberg, directeur. Missiehuis Aldenghoor Haelen: father J. v. d. Dries, directeur en father Th. v. Lammeren uit Nieuw-Vennep. St. Jo- sephstudiehuis Tilburg: fathers W. de Wijs uit Standdaarbuitcn en H. van Thiel uit Horssen. St. Bonifacius-missiehuis, Hoorn: fathers F. Korner uit Roermond en J. Muhren uit Volendam. St. Joseph Broederhuis, Oosterbeek: father B. Roes uit Terborg. Huize Vrijland, Arphcrn: father J. v. d. Akker uit Zoeterwoude. Hogere studies, Nijmegen: fathers G. Doene uit Kwadendamme en C. Eester mans uit Heerlen. Glasgow, Schotland: father A. Bijvoet uit Schermer. Fresh- field, Engeland: father J. Copray uit Utrecht. Freshford, Ierland: father C. Snoeren uit Tilburg. Albany U.S.A.: fa ther P. Dirven uit Princenhage. Voor de missiën: Kuching, Serawak father M. Knapen uit Nederweert Ra walpindi, Pakistan: father J- Schrader uit De Lutte. Kampala, Oeganda. Oost Afrika: fathers K. v. d. Horst uit Am sterdam en J. v. d. Hulst uit Lierop. Ba- sankusu, Belg. Congo: father J. bpaas uit Weert. Philippijnen: fathers C- Breed uit Alkmaar, H. Hienkens uit Amster dam en G. Pijnappel uit Twello. Buea, Br.-Kameroen: fathers S. Po?Ue Bergharen en H. Olislagers uit Oerle. Jesselton, Borneo: father L- v. d Geest uit Voorschoten. Tororo, Oeganda, Br. O.-Afrika: fathers A. v. Ruyven uit Delft en C. Holkamp uit Wormerveer. De nieuw benoemde directeur voor het missiehuis te Roosendaal, father J. Padberg, zal binnenkort uit de missie van Tororo, Oeganda, terugkeren. De nieuwe directeur van Haelen, father dr. J, v. d. Dries, verlaat yoor deze post het missiehuis te Roosendaal. Toen mijn vriend gisteren in een krant las dat „dr. Drees begon met polsen" schudde hij mistroostig het hoofd. „Die K-oeie man is helemaal op de verkeerde weg", zei hii. „als hij wer kelijk wat wil bereiken, dan zal hii met zijn ellebogen moeten beginnen". Drie personen zijn gewond, toen Maandagochtend omstreeks half twaalf in de Valeriusstraat te 's-Gravenhage een auto tegen een tram van lijn 14 opreed. De bestuurder van de auto, de 63-jarige heer P. Th. uit Bergen op Zoom, verleende de tram geen voorrang. Hij kreeg een shock en is naar het zie kenhuis aan de Zuidwal overgebracht. Zijn 50-jarige echtgenote kreeg zware verwondingen aan hoofd en borst, hun 36-jarige dochter liep een lichte hersen schudding op. Ook zij werden naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht. De tram was door de botsing buiten de rails komen te staan. Het duurde enige tijd voor de wagen weer in het goede spoor was gezet. Advertentie Voor zacht en glanzend haar... BrylcreemVoor mooi gezond haar. Brylcreem Brylcreem geeft U een welver zorgd voorkomen, waar U ook gaat en wat U ook doet. Mas seer Uw haat dagelijks met Brylcreem. Let op hoe vitaal en onberispelijk Uw haar er dan uitziet Brylcreem houdt het in fatsoen, zonder overdreven vettigheid, want de oliën in Brylcreem zijn geëmulgeerd Voor een smetteloze haarverzorging: BRYLCREEM Uw haar! Brylcreem Products ltd, Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot ]r, Amsterdam (Van onze verslaggever) omstandigheden hebben ertoe geleid, dat wij een gesprek kon den hebben met minister Rutten, teneinde zijn visie te vernemen op de in partijkringen en daarbuiten nog steeds druk besproken uitslag der ver kiezingen. Het was laat in de middag toen wij in Den Haag op het ministerie van O. K. en W arriveerden; de meeste ambtenaren waren al vertrokken en wij betrapten ons weer op dat vreemde ge voel, dat een wandeling door de verla ten gangen van een ministerie opwekt. Alsof wij weer op school waren en de meester ons tijdens de les toestond even de gang op te gaan. Enfin Minister Rutten bezag de verkiezings uitslag met milde ogen. „Eigenlijk", zei hij „zou ik wel een woord ten goede willen spreken voor hen, die de KVP ontrouw zijn geweest en aan wie on verstand wordt verweten, ongeacht of hun afval naar rechts of naar links plaats vond. Ter verklaring van de uitslag, die niemand had verwacht, moeten wij er ons rekenschap van geven, dat in onze tijd be economische regelingen het meest urgent zijn en althans het ge vaar aanwezig was, dat men staande voor de heuvel van stoffelijke verbete ringen niet daarover heen zou kijken naar waarden, die levensbeschouwelijk belangrijker zijn. Deze beperking van de blik is mede een gevolg van het feit. dat er een gevoel van ongerustheid heerste: op wat niet is bereikt wordt meer nadruk gelegd en de persorganen Advertentie Meer en meer gebeurt het, wan neer er damesbezoek is, dat de huisvrouw zegt: „Nu moet je toch eens die echte Pickwick- melange van Douwe Egberts proeveneen zuivere Engelse thee!" Maar meer en meer luidt het lachende antwoord: „We drinken ze zelf ook al!" Wonderlijk, zo snel als de nieuwe Pickwick Thee (met groen etiket) vrienden en vriendinnen wint. Deze zuivere Pickwick-melange, van heerlijk Engels karakter, geeft een bijzonder rijke af- schenk en een opvallend volle smaak. Wie de nieuwe Pickwick Thee nog niet mocht hebben hebben in de laatste jaren telkens weer voor nieuwe problemen de aan dacht gevraagd, zodat velen in die wir war van aangelegenheden alleen be langstelling zijn gaan geven aan be langen, die hen persoonlijk raken. Dat in het algemeen. Laat ik nu beginnen met hen, die naar links afzwaaiden, katholieke arbeiders dus. Wat moeten zij gedacht hebben? Heel kort samengevat dit: Drees vecht voor belangen van ons; dat weten we zeker. De K.V.P. blijft toch sterk en zonder haar is geen Kabinet bestaan haar, dus zal de behartiging van de ka tholieke belangen in de nieuwe regering in ieder geval gewaarborgd zijn. Daar komt bij: het Episcopaat heeft niet ge sproken. Het is een eenvoudige redenering, maar het gaat ook om eenvoudige kie zers. En wie het zo stelt, kan geloof ik moeilijk een streng vonnis vellen. Dan de andere kant. De afvallers naar rechts, naar Weiter. Zij hebben m.i. niet op een programma gestemd. Ik maak mij sterk, dat velen zelfs de naam van Welter's party niet wisten. Zij stemden hem om hun ongerustheid kenbaar te maken. Hun stem betekende een bood schap aan de K.V.P., een roep als u wilt: Hola, wjj zijn er ook nog! Wie het zo beziet, kan moeilijk met felle verwijten slingeren. Een anonieme K.V.P. tussen twee groepen in, die alle bei werden vertegenwoordigd door spre kende namen: Drees en Welter. Daar komt ik spreek nu over hen, die naar rechts afbogen nog een om standigheid bij. Intellectuele midden groepen voelen zich als tussen de molen stenen ener economische politiek, waar bij de ondernemers en de arbeiders de toon aangeven. Er bestond ongerustheid over de achterstand in de aanpassing van de salarissen, die uit een oogpunt van billijkheid noodzakelijk is. Wellicht hebben vele kiezers in de voorlichting en propaganda de duidelijke uitspraak gemist, dat de KVP niet en nooit alleen eenzijdige groepsbelangen bevordert en dat het betrachten van de billijkheid een wezenlijk element van haar programma is. Voor de toekomst zal men in het oog moeten houden,, dat propaganda vooruit zichten moet bieden voor allen. In een volk, dat geen perspectief ziet, wint de ontevredenheid. De practijk van de cam pagne van een katholiek principiële par tij moet vooral in economisch moeilijke tijden de hiërarchie van de waarden duidelijk voor ogen stellen. Anders werkt men in feite een zeer ernstige vorm van nivellering in de hand." Gevraagd naar enige concrete punten, heeft minister Rutten ons het een en an- geprobeerd, doet dan ook bij zonder verstandig, eens een pakje te bestellen 26 - Nief veel, zeide hij. Ik denk er over, vanavond stoutweg een bezoek te brengen aan mrs- Benson. Er zijn van die gevallen, dat men het verste komt, als men ronduit de zaken bespreekt. Ik kan haar natuurlijk laten nagaan, en een onderzoek doen naar haar corres pondentie en zo, maar dat is de langste weg, en die kan ik altijd nog bewande len. Met wat ik tot dusver weet, kan ik haar misschien overbluffen. Dat weet je zelf het beste, zei Stanley. Als je er vanavond op uit wilt, dan ga je. Hij keek op zijn horloge. Vijf minuten voor vijf. Ik begin trek te krijgen. Zullen we vast het avondeten bestellen, Fielding? Omdat hij zelf niet durfde, voegde hij er smalend aan toe. t Maar wat moet ik doen, riep Mrs. Benson uit, alsals U moet niets doen, en u rustig hou den, Mrs. Benson, zei de man. Er is geen enkele reden om te verwachten dat men u iets vragen zal. Blijf kalm, en u zult zien, dat er niets gebeurt, klaaglijk geluid, als van een onderdrukt Het had er alle schyn van, dat de huilen. samenkomst geëindigd was. Fielding zag Fielding spitste zijn oren. Er was een hoe de man haar een eindweegs verge- stem in zijn binnenste, die hem zeide, zelde, het voetpad op, in de "richting dat er iets belangrijks ging gebeuren, van het huis. Even later kwam hij terug, Nu hoorde hij weer die kermende stem: stak de weg over, vlak bij de plaats, O, ik ben er wel bang voor geweest, waar Fielding zich verborgen hield, en' dat er iets vreselijks zou gebeurenbleef even staan, om een sigaret aan De gehele dag heb ik geen rust gehad.... te steken. Een ogenblik later was hij in En Archie had me nog zó beloofdde richting van het dorp verdwenen. Archie is een schurk, en een lafaard. Maar dat éne ogenblik was voor Fiel- klonk de stem van de man ruw. Hij ding voldoende geweest om bij het laat alles door een ander opknappen, om schijnsel van de lucifer het gezicht van zelf buiten schot te blijven. Fred is de man te zien. Waar had hij dat iemand, die voor zijn werk staat, en hij hoekige gezicht eerder gezien? Het was zal niet verder gaan, dan hem wordt niet zo héél lang geleden, dat wist hij opgedragen...., zeker. Ook de stem van de man kwam Even kon de detective niet verstaan, hem nu bekend voor; of was het ver wat de ander zei. Toen ving hij weer beelding? Als hij goed nadacht, zou hij een paar zinnen op: er wel opkomen. Wie had hij al zo ge- dan komt dat alleen, omdat sproken, de laatste dagen.Waar had Minister Rutten der genoemd, dat naar zijn inzichten in de verkiezingscampagne had kunnen en moeten worden opgenomen. Op de eer ste plaats, aldus minister Rutten, en de insiders weten dat is er alle reden om met klem te getuigen voor de rech ten van de ouders bij de opvoeding der kinderen. Rechten ook op en in de school en ongeacht welke school daar mede bedoeld wordt. Wij hadden om een ander punt te noemen, dat natuurlijk ook min of meer op mijn terrein ligt tegenover hen, die fel pleiten voor gratis onder wijs, ons katholieke standpunt kunnen plaatsen, dat om der wille van de bil lijkheid culturele spreiding eist. Wij hadden kunnen wijzen naar onze land genoten buiten de grote stad, die zowel ten aanzien van de keuze van een ge schikt schooltype als ten aanzien van allerlei culturele genietingen ten achter staan. Wij hadden kunnen pleiten voor meer en ruimer studietoelagen, voor een billijke subsidiëring v.an het kleu teronderwijs, voor een sterke bevorde ring van de algemene ontwikkeling en geestelijke vorming van onze jonge mensen, van de jeugdige arbeidsters en arbeiders. Wij hadden kunnen wijzen op het grote belang der eenheid van het katholieke volk met het oog op de internationale geestelijke stromin gen; op onze plaats als sterkste verde digers der democratie. „Wij hebben een oorvijg gekregen", aldus besloot minister Rutten. „Ze is flink aangekomen. Wanneer wij echter aan ons apparaat doen, wat er aan ge daan moet worden, wanneer wij het contact met onze katholieke pers ver stevigen, wanneer wij ons breed beto nen en de grote lijnen voor ogen hou den die verder gaan dan de dag van morgen, dan geloof ik. dat de K.V.P. volgende keer een goede beurt zal maken." Zo heerlijk als het weer de vorige avond was geweest, zo triestig was het Archie hem niet alles gezegd heeft. Want hij gisteren.Goede genade! Zijn adem nu TT a n ruil nni rrn wi/itnnrtnn monlz D ttnfit* imn» A. J _1.4, 1 J j i 1_ 11_ .iti KT.4..„1 1L dies nu. Een druilerige motregen maakte voor Fielding de tocht naar het dorp nog onaangenamer. Hij zette zijn kraag op, en stapte voorzichtig voort over de spaarzaam verlichte weg. Het was nu goed zeven uur. Dat leek Fielding een geschikte tijd, om bij Mrs. Benson aan te bellen. Hij was niet zo ver meer van de villa af. Voor juffrouw Louise als die hem opendeed had hij al een aardig voorwendsel gereed. Hij zou zeggenOpeens bleef Mr. Fiel ding staan. Bij het zwakke schijnsel van een verderop staande lantaarn werd hii twee gestalten gewaar een man en een vrouw. Zij stonden bij de ingang van het hek; maar zij waren te ver van hem verwijderd, dan dat hij hen duidelijk kon onderscheiden. Voorzichtig probeer de hij, tussen de bomen aan de rechter kant van de weg, naderbij te komen. Thans stond hij in de diepe schaduw van een reusachtige eik, bijna recht te genover het hek. Hij kon nu ook hun stemmen horen, en des te duidelijker, als de wind even naar zijn kant was. 1 Hij hoorde ook nog wat anders: een voor zó iets zou Fred zich nooit geleend stond een ogenblik stil Natuurlijk, die hebben,... en ik ook niet.... was het! Slater, de manager van het Fielding hoorde de vrouw snikken, hotel in Birmingham, waar hijzelf de En ik heb hem geholpen, kermde zij. vorige dag gelogeerd had, en waar Mrs. Daarom moest hij het dus hebben.Benson haar geheimzinnige vriend placht O, als ze dat te weten komenDat te ontmoeten! Wat was hij hier komen i lt het hem gegeven hebdoen? Een boodschap overbrengen van Wie zal dat te weten komen, Mrs. Archie, die zelf niet durfde komen. Wat Benson? zei de ander weer. Er zijn was hier aan de hand? Er was iets mis- honderdengelopen, natuurlijk, maar wat? Was er Weer ging er iets van zijn woorden wéér iets met een valse wissel, en wist verloren. Mrs. Benson daar wat van? Een zekere Neen. u hebt niets te vrezen, klonk Fred scheen er óók wat mee te het dan even later. Maar voor Fred te het>ben. Hn dan was er g staat het anders. Nu wordt de zaak na- „onschuldige dm er s tuurlijk terdege onderzochtte staan, eia nu3 J 3. niUinoer Ên dan te denken, dat het allemaal geworden. Een tweede Jack Dülmger, voor niets geweest is, snikte zij. Dat misschien. Fielding.begreep er met al een onschuldige, die niets met het hele van. Maar éen ding ®tond voor hem geval te maken had.... O, het is vrese- vast: Mr. Slater'was eeisoort tu - lijk, vreselijk.... Wees nu verstandig, wat ik u ver zoeken mag, Mrs Benson, zei de ander weer Voor mij is het ook geen pret tige taak geweest, u dit te komen zeg gen. Maar Archie preste mij ertoe persooon tussen Mrs. Benson en die Archie. En waar Mrs. Benson op dit ogenblik wel niet in de juiste stemming zou verkeren, om hem te woord te staan, moest hij Slater spreken. (Wordt vervolgd). De vice-president van de Haagse rechtbank, mr. Marinus, heeft een kort geding behandeld van een zestal, in het Huis van Bewaring te Utrecht verblij vende, ter beschikking van de regering gestelden contra de Staat der Neder landen en de minister van Justitie. De ter beschikking gestelden vinden dat Zij, in afwachting van hun plaatsing in een Rijksasyl of een particuliere in richting, reeds tè lang in het Huis van Bewaring zijn vastgehouden en eisen daarom hun onmiddellijke invrijheid stelling. Voor eisers trad in dit geding op mr- F. van Keulen uit Utrecht, voor de Staat en de minister mr. J. J. R. Hoogeweegen. Mr. Van Keulen deelde mede, dat zijn cliënten reeds maanden lang op hun definitieve plaatsing wachten, enkelen al meer dan dertig weken. Voor de oor log, zo zei hij, is er een z.g- stopwetje aangenomen, dat ten doel had het aan tal onvoorwaardelijke ter beschikking gestelden tijdelijk te verminderen. Dat wetje is tot 1945 van kracht gebleven. Daarna is het aantal ter beschikking gestelden sterk toegenomen, ook al door de invloed van de oorlog op de criminaliteit en doordat het inzicht van de rechter ln de psychische achter gronden der veroordeelden zich meer had ontwikkeld. Het gaat volgens spr. niet aan met het argument te komen, dat de wet voor de duur van de tijdelijke opne ming in de huizen van bewaring of se lectie-inrichtingen geen termijn stelt en ook een beroep op het gebrek aan plaats gaat niet op. Deze toestand ls te voorzien geweest. De gedaagden zijn herhaaldelijk gewaarschuwd en volgens mr. Van Keulen kan hier dus van na latigheid van de Staat gesproken wor den. Mr. Hoogeweegen zei dat er zich on der de eisers recidivisten en a-sociale elementen bevinden. Het gaat hier om op zichzelf beklagenswaardige mensen, zei hij, maar is het redelijk deze men sen weer los te laten op de maatschap pij, waarvoor ze een gevaar betekenen? Spr. bestreed de opvatting van mr. Van Keulen, dat er niet voldoende wordt gedaan om aan de bestaande toestand die ook hü, evenals de president, zeer ongewenst acht een einde te maken. De eis tegen de minister kan, volgens spr., niet ontvankelijk ver klaard worden, omdat er geen sprake is van persoonlijke kwade trouw of ernstige zorgeloosheid. Mr. Marinus zal Donderdag a.s. of Zaterdag uitspraak doen. Zondag 10 Augustus a.s. wordt te Maarssen de 24ste Ariënsdag gehouden. De dag begint met een plechtige Hoog mis, op te dragen door Mgr. P. Sweere, regent van het klein-seminarie „Ype- laer" te Breda; pater Fidentius O.F.M. Cap. houdt de predicatie. Na de H. Mis wordt een bezoek gebracht aan het graf van Mgr. Ariëns, 's middags spreekt prof. dr. Gerard Brom over „persoon en ge meenschap". Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft heden in de kapel van het Philo- sophicum te Warmond de Tonsuur (Kruinschering) toegediend aan de vol gende eerwaarde heren: N. J. v. d. Akker, J. P. M. Alleman, J. L. M. Ammerlaan, W. P. van Beek. S. Besseling. F. C. J. Bonarius, C. J. den Boogert, W. J. Burgers, J. Th. van Daal, N. A. Dodeman, Th. de Haan, E. H. M. Hamman. H. B. Helsloot, C. J. Heynen, P J. M. Hocks, G. P. Kas, W. J. Kleyn, J.' P. v. d Klugt, C. J. Komen, J. H. M. Koopman, C. G. van der Kroft, A. P. Loos, G I. Lottman. G. F. L. Mars, A. J. Metten. W. H. de Munck. P. M. Olst- hoorn, N. E. Osse, A. M. van Reisen, N. P. Reuzenaar. C. L. M. van Ruyven. W. G. van Sambeek. H. A. Schrama, J. A. Schut, P. A. G. M. Spierings, J. W. N- Valkestijn, Th. A. S. van Veen, C. v •- beme, A. G. J. Verkley, J. Walraven, I. Th. J. Wüst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3