SKYROCKET breekt alle snelheidsrecords j T. H. in Delft bouwt proton synchrotron Koel weer met regenmmmm<\ Gevaar der ontworteling I Tussen neus en lippen Stukj je Nederland in Tokio Tot hoofd en hart V, Hangend aan Superfort op10.000 meter hoogte gebracht Dekkers en Voorting na de sege Drie rijtuigen in rivier gestort Groter dan dat in de hoofdstad Brand in kapitale boerderij Holland House, oase van rust voor Korea-strijders Het weer ZONDER KOELINSTALLATIE IN DE COCKPIT ZOU DE PILOOT LEVEND GEROOSTERD ZIJN Bemanningsleden niet gearresteerd Moord en plundering in Indonesië Treinverkeer Amsterdam- Utrecht gestagneerd Hooibroei de oorzaak Prinses Wilhelmina in de Vogezen SacKs krijgt half jaar dwangarbeid me if cu üuu Fout bij stembureaux in de hoofdstad woensdag 16 juli 1952 76ste JAARGANG No. 25430 (Van onze luchtvaartmedewerker) Zoals thans toevallig aan het licht is geko men, blijkt het experimentele Amerikaan se supersonische marinevliegtuig, dat bij de Douglasfabriek in Santa Monica werd ver vaardigd, in de maand Augustus van het vorig jaar de fabelachtige snelheid van 2100 kilo meter bereikt te hebben. Reeds de vorige zo mer werd in de pers van dit merkwaardige vliegtuig melding gemaakt, dat, hangende on der de romp van een Boeing Superfort, tot op een hoogte van 10.000 meter wordt gebracht, Waarna het toestel, losgehaakt, op eigen kracht Zijn weg voortzet en op grote hoogte een zeer grote snelheid ontwikkelt. Het vorige jaar, eind Juli, werd een snelheid van 2000 kilometer per Uur bereikt, welk© snelheid, zoals nu is bekend gemaakt, tijdens een latere vlucht in Augustus van hetzelfde jaar nog met 100 kilometer werd Verhoogd. De „Alblasserdijk" De moeilijkheden bij de A.V.R.O. Treinbotsing in Oostenrijk Gooi-Stichtse Aeroclub helpt Rijkspolitie te water Sociaal werk in onze tijd II KHAKX SHIRTS-SHORTS O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143483 bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. I3muiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 'Oor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544. directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentièn eventueel zonder opgave van redenen te 'weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, t 6.— per kwartaal. Billy Bridgeman naast de Douglas „Skyrocket". De vleu gels van het vliegtuig dat geheel wit is, om bestand te zijn tegen de felle zonnestraling op grote hoogte hebben een pijlstand van 35 graden. De naaldvormige „snuit" doet dienst als helhngmeter en snelheidsmeter. Op gezag van een buitenlands persbu reau hebben wij dezer dagen bericht, dat Jes bemanningsleden van de „Alblasser- öÜk" in Vera Cruz (Mexico) zijn gear resteerd in verband met het overlijden van Jen verstekeling aan boord van dit schip. *<aar ons thans blijkt, kan hier niet ge sproken worden van een arrestatie. De be manningsleden blijven slechts voor een bader verhoor ter beschikking van de «ïexicaanse autoriteiten. De „Alblasserdijk" 18 inmiddels uit Vera Cruz vertrokken. Het comité van actie AVRO zal Maandag 21 Juli a.s. een onderhoud ribMmmet het dagelijks bestuur van Oe AVRo om de gerezen moeilijkheden te bespreken. 2100 kilometer per uur is wel een fantastische snelheid. Bijna tweemaal zo snel als de snelheid van het geluid op die .hoogte. De Skyrocket die op deze vlucht bestuurd werd door de be kende supersonische straalvlieger Billy Bridgeman, maakte deze recordvlucht op een hoogte van 24 kilometer boven de aardbodem, een hoogte waarop de geluidssnelheid kleiner is dan op zee niveau. Het is natuurlijk niet toevallig dat deze snelheidsvluchten op een derge lijke grote hoogte worden gemaakt. Daar ter plaatse is de lucht aanzienlijk minder dicht, zodat ook de luchtweer- stand belangrijk afneemt. Een derge lijke fantastisch snelle vlucht brengt een nieuw probleem aan het licht dat bij zeer grote snelheden nog grotere moeilijkheden gaat opleveren dan de snelle vlucht op zich zelf: de verwar ming van het vliegtuig tot kookhitte door de geweldige luchtwrijving en luchtstuwing die het vliegtuiglichaam bij die snelheid ondervindt. Uit de snelheids-temperatuur-grafiek LJ ordeaux is geen onbekende 4j Plaats voor de Nederlandse er t wielert/emeenschap. Van Est is rij weemaal zijn zegetocht naar Pa- begonnen en dit zijn dingen, die v Plaatselijke bevolking niet licht de p®' Daarom werd het bericht, dat enri "ranse Nationalen het vaderland hieterrnaal *n de steek zouden laten, al louri. eens meer betreurd. Want de "err-iPe.?'cer °P de baan te Bordeaux "ed.? ïde met °Phef, dat er twee Piet ®n"ers waren uitgelopen samen ban* r? Franse regionaalPardoen. toeoei -eu s merkelijk uitbundig diop c, nadat hij met een waar- te„emdsprmt de tweede Nederland- Pardneze0e tot een feit had gemaakt. °ouop-?1 mocht als derde aankomen, ziin fn "oorting de inkomsten van dé tn,°/a met het honorarium voor 1Vas meede plaats wenste te verrijken. Oeblen Nederlandse succes hierbij versin~n' dan hadden de vaderlandse uen ggevers zich nog niet zó op hoe- "ians ï?l"den. Maar Faanhof, Wagt- Est L Nolten, Van Breenen en Van *eïoto»Vgen ook nog voor het grote hen. Hnt nVen en het valt te begrij- ton<ier dergelijk machtsvertoon niet Riiia 4 "le" voorbij kan gaan. Op pa- k ze"hlf lezen, hoe voortreffe- *"atp hP, hebben gereden en in welke Nederia <^laal.weer koek eimet Vertraagde berichten uit Bandung melden, dat in de nacht van 8 op 9 Juli een bende van de Darul Islam van driehonderd man een aanval op Mad- jalengka m het gebied van Cheribon heeft gedaan, waarbij zeven dessabe- woners werden vermoord en honderd vier en zeventig huizen in brand wer den gestoken. Voorts werd een aanval gedaan op het plaatsje Moge ten Zuiden van Pemalang, in de nacht van 6 op 7 Juli. waarbij twee dessabewoners en twee militairen werden gedood; achttien huizen en enige kantoren werden in brand gestoken door een bende van vierhonderd man. De aanvallers vertrok ken, toen versterkingen van politie en leger naderden. De grootste dwaasheid is dwaas heden ernstig te nemen blijkt dat de Skyrocket bij de opgege ven snelheid van 2100 km./h. tot 250 gr. F. (121 gr. C.) werd verwarmd. Re kent men daarbij nog de uitstralings- hitte van de motor en van de electrische apparaten, dan is het duidelijk, dat de vlieger levend zou zijn geroosterd als de cockpit niet gekoeld zou zijn gewor den door een speciaal voor dit doel in gebouwde koelinstallatie, die trouwens bij de meeste moderne straaljagers aan wezig is. Zelfs de ijzig koude ventila tielucht uit de stratosfeer kan hier wei nig uitkomst brengen, omdat deze door de wrijving en stuwing in de ventila- tie-openingen tot dezelfde temperatuur wordt verhit. Dit brengt ook voor de motoren moeilijkheden mee, omdat het verbrandingsproces er ongunstig door wordt beïnvloed. De Skyrocket beschikt daarom, behal ve over een straalmotor, óók over een raketmotor, die hiermede geen moei lijkheden ondervindt. De werkingsduur van deze motor is echter zeer "klein, hoogstens enkele mi nuten; vandaar ook dat het toestel, om brandstof te sparen, door een groter vliegtuig naar boven werd gesleept. Intussen blijkt wel weer dat de vlieg tuigtechniek zich gestadig verder ont wikkelt en dat het zeer moeilijk is om een snelheidslimiet te voorspellen, laat staan dat er van enige limiet sprake zou zijn- Ook de moeilijkheden met de verhitting door de luchtwrijving zal men te zijner tijd te boven komen, evenals de huidige motoren weer plaats zullen maken voor een andere energie bron. Nabij Hieflau in Opper-Stiermarken (Oostenrijk) is Dinsdag een rangerende locomotief, kort voor een brug over de Enns in de flank van een passagierstrein gereden. Een goederenwagen en vier passagiersrijtuigen liepen uit de rails. Drie van de laatstgenoemde rijtuigen stortten in de rivier. Het eerste rijtuig bleef op de 15 me ter hoge helling hangen. Het tweede gleed halverwege naar beneden. Het derde en vierde rijtuig duikelden in twee en een half meter diep snelstro- mend water. Vlak boven de waterspie gel was nog juist een rij raampjes te zien. Een vijfde rijtuig werd door een brugje weerhouden in dieper water te storten. Drie personen werden gedood en 46 gewond. Van vijf der gewonden is de toestand zo ernstig, dat aan hun behoud wordt getwijfeld. Vijf anderen liepen in wendige verwondingen op, terwijl de overigen licht werden gewond. De première, die het Spaans-Mexicaanse danspaar Theresa en Luisillo met zijn groep in de Amsterdamse Stadsschouwburg heeft gegeven, werd bijgewoond door Prins Bernhard en zijn oudste twee dochters. Tijdens de pauze voerden de beide prinsessen een geanimeerd gesprek met de beroemde Hindoe-danseres Hima Kesarkodi. Ongeveer een jaar geleden zijn aan de Technische Hogeschool te Delft in het diepste geheim plannen gemaakt voor de bouw van een krachtig cyclotron, dat veel overeenkomst zou hebben met het Philips-cyclotron te Amsterdam, doch twintig maal sterker zou zjjn en een vermogen zou hebben van zeshonderdmil- üoen volt. Na de nodige voorbereidingen is in het gebouw voor electrotechniek aar, de Kanaalweg te Delft in het begin van dit jaar begonnen met de bouw van dit machtige apparaat dat proton-synchrotron wordt genoemd en dat, naar ver wacht wordt, in 1954 voltooid zal zijn. Voorlopig wordt het cyclotron onderge bracht in een afdeling van het gebouw voor electrotechniek, maar binnenkort zal in de nabijheid van deze afdeling een speciaal gebouw worden geplaatst met een zaal van tien bij achttien meter, waarin het apparaat zal worden opgesteld. In een onderhoud, dat wij hadden met een van de ingenieurs, die bij de bouw is betrokken, werd ons medegedeeld, dal het enige doel, dat met dit proton- synchrotron wordt beoogd, een zuiver wetenschappelijk onderzoek is op het gebied van de kernphysica. Hierdoor zal het mogelijk zijn de opleiding van atoomingenieurs aan de Technische Hogeschool te Delft ter hand te nemen op dezelfde wijze als thans in Amerika en Engeland geschiedt. Alle apparaten die bij dit cyclotron nodig ziin, worden in de afdelingen van de "Technische Hogeschool vervaardigd. Dit heeft het grote voordeel, dat men de studenten practisch kan laten werken aan projec ten, die inderdaad in de practijk zullen worden gebruikt. Het proton-synchrotron wordt het krachtigste van het vasteland van West-Europa. Alleen Engeland werkt thans aan een cyclotron met een vermogen van één en een kwart milliard volt, de bouwkosten zijn door gebruikmaking van enige kunstgrepen zeer laag gehouden, zo verzekerde men ons. Het K.N.M.I. deelt mede: Een brede Westelijke tot Noord-Westelijke luchtstroom heeft een groot deel van Europa overspoeld met koele van IJsland afkomsfige lucht. In verband daarmede is de temperatuur in Engeland, Frankrijk, Duitsland en onze om- 2 geving al dagen achtereen beneden normaal en het ziet er niet naar uit, dat Sj daarin spoedig verandering zal komen. Daarentegen handhaaft zich het warme zomerweer in Zuid-Europa. Uit Italië werden plaatselijke tempera- turen van 38 gr. gemeld. Ook in Zwitserland en Oostenrijk was het gisteren warm, maar ook daar zal de temperatuur gaan dalen. Een nieuwe storing die zich gisteren nog bij de Zuidpunt van Groenland bevond, heeft nu Schotland reeds bereikt en zal in de komende vierentwin tig uur vergezeld van regen ons land passeren. Na het voorbijtrekken van de storing zal opnieuw vrij koude polaire lucht ons land binnenstromen. Het einde van het koele weer is dus nog niet in zicht. Tot dusver bestaan slechts drie van deze apparaten zoals nu te Delft wordt gebouwd. Namelijk één in Birming' ham (Engeland), één in Brookhaven (V.S.) en één in Berkeley (V.S.). Al leen die in Brookhaven is onlangs in gebruik genomen. Aan de andere twee wordt nog gewerkt. Behalve voor atoomonderzoek dient de machine ook voor het namaken van cosmische straling om deze stralen na der te onderzoeken. Daartoe is men tot dusver alleen in Amerika in staat. Hierdoor kunnen de meest fundamen tele vraagstukken van de natuurkunde worden bestudeerd. Men kan er name lijk ook de mesonen mee onderzoeken, de tot dusver raadselachtige deeltjes, die de atomen tezamen binden. Boven dien zullen de aanstaande natuurkun dige ingeniéurs hun onderzoekingen er mee kunnen verrichten; waarbij zij zich de gelijken kunnen weten van hun bui tenlandse collega's wat het peil van en de hulpmiddelen voor het onderzoek betreft. Ook voor docenten van de tech nische hogeschool en voor alle physlci In Nederland, die eveneens met het ap paraat zullen kunnen werken, betekent het proton-synchrotron een grete aan winst, waardoor de mogelijkheid van eerste rangs wetenschappelijk onderzoek met een grote sprong omhoog is gegaan. Door brand in een kabelhuisje van de P.T.T. tussen het Centraal- en Amstel- station is vanmorgen de electriciteits- voorziening op dit deel van het traject der N.S. gestagneerd. Daardoor is geen recht streeks electrisch treinverkeer mogelijk tussen Amsterdam en Utrecht. De stoptreinen van Utrecht uit gaan tot het. Amstelstation. Het doorgaand verkeer van en naar Utrecht en Amsterdam gaat via Hilversum. Men dacht vanmorgen het euvel snel te kunnen herstellen. Gistermiddag is door hooibroei brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de heer S. J. Leeuwenburg aan de Haa- wijkweg te Dubbeldam.' Het vuur ont stond in een in de grote landbouwschuur aanwezige tast hooi. De schuur en de gehele inventaris, bestaande uit een grote hoeveelheid uitstekend hooi en een aan tal landbouwmachines, gingen geheel ver loren. In de schuur stond o.m. een kost baar stamboekpaard „Mephito". waar mede de eigenaar reeds vele successen heeft geboekt. Het kon op het laatste nippertje worden gered. De schade wordt geraamd op f 70.000 can vast goed en f 40.000 aan roerend goed. De eigenaar is verzekerd. Prinses Wilhelmina is gisteren per vliegtuig uit Nederland in Mulhouse aangekomen. H. K. H. ging daarna naar Gerardmer in de Vogezen, waar zij enkele dagen rust zal nemen. De Rijkspolitie te water te Amster dam heeft de medewerking verkregen van de Gooi-Stichtse Aeroclub bij de opsporing van vermiste zeilboten op het IJsselmeer. Wanneer de politie nu bericht ontvangt, dat een boot vermist wordt, waarschuwt hij telefonisch het vliegveld „Hilversum". Een van de le den van de Gooi-Stichtse Aeroclub gaat dan terstond met zijn sportvlieg- tuig het IJsselmeer afzoeken. Emil Sachs, voormalig: secretaris-ge neraal van de vakbond van arbeiders in de kledingindustrie in Zuid-Afrika, is Dinsdag te Johannesburg tot zes maan den dwangarbeid veroordeeld. Sachs was er van beschuldigd openbare bij eenkomsten te hebben toegesproken on danks een verbod van de minister van Justitie. De veroordeling geschiedde op grond van de wet op de onderdruk king van het communisme. West-Duitsiand De vroegere Duitse veldmaarschalk Albert Kesselring zal tijdelijk uit de gevangenis van Werl worden ontslagen om een operatie te ondergaan in een particuliere kliniek ln Bochum. Een ieder van U heeft wel' eens horen spreken over het kap-verbod. Hoewel ik geen expert ben in de hout-cultuur, meen ik toch te weten, dat zulk een kap-verbod betekent, dat men niet lukraak bomen mag kappen, doch slechts in beperkte hoeveelheden en geleidelijk aan. opdat de bodem niet te snel van haar bindingen ontdaan wordt. Een te snelle ontbossing werkt katastrofaal op het land. Wij mensen worden veel meer dan wij ons bewust zijn in het evenwicht gehouden door velerlei bindingen met onze medemensen. Wij zijn als het dak van een huis dat zijn stevigheid ont leent aan de onderlinge verbondenheid van de spanten. Het aantal van deze psychische bindingen is zeer groot. Om er enkele te noemen: daar is de ver bondenheid met onze maatschappelijke stand, met onze geboortegrond, met onze volksaard, met onze kennissen en familieleden, met ons kerkgenootschap en met ons werkmilieu. Wie zal de be tekenis kunnen schatten van de vader binding en van de moeder-binding voor ons leven, een verbondenheid, die meestal nog aan levenskracht wint, zo dra onze ouders gestorven zijn. Wie dit soort verbanden doorsnijdt in een te snel tempo, doet levensge vaarlijk werk. Onlangs las ik in een wetenschappelijke studie het volgende. Wanneer men een natuurmens, bijvoor beeld een bos-neger. afzondert van zijn stam en hem opsluit, omdat hij straf verdiend heeft, sterft hij binnen betrek kelijk korte tijd Hij sterft lichamelijk, omdat hii emotioneel ten onder gaat in het alleen-zijn. Het gaat met hem als met een plant, waarvan de wortels te snel doorgesneden worden. Slechts in dien hij over een zeldzaam sterk psychisch aanpassingsvermogen be schikt. kan hij deze afscheiding van het gemeenschapsleven te boven komen. In de rechtspleging schijnen de oorspi'on- kelijk lichamelijke pijnigingen te zijn afgeschaft (de zogenaamde lijfstraffen mede omdat zij niet voldoende indruk meer maakten op de delinquenten. Onze uitdrukking „het is met een sisser afge- 'open", zou er op wijzen dat een sisser 'een gloeiend brandmerk, dat de mis dadiger in het voorhoofd gebrand werd) een onvoldoende strafmaatregel werd en dat ter verzwaring van de straf de opsluiting en de separatie van de ge meenschap werd ingevoerd. n een industrie-gebied ontmoeten wij veel mensen die een aantal bindin gen vrijwillig hebben doorgesneden. A-wijvyjiiib uvvjpi-LU.vn Vaak zijn zij van verre gekomen. Zij moesten afscheid nemen van ouders, van hun streek en soms zelfs van hun maatschappelijke stand. Ook voor hen zou de beleving van de psychische iso latie katastrofaal kunnen werken. Het gevoel van innerlijke onzekerheid en de onbewuste angst van alleen te zijn. doodt massa's energie en drijft de mens naar wanhoopsdaden. Wanneer wij zien, welke mensen het zijn die tot afdwalin gen komen in de levenspraktijk dan blijken het diegenen te zijn, die op onevenwichtige wijze hun bestaande verbindingen verbroken hebben, zodat zij te weinig relaties overhielden, die hen in evenwicht konden houden. Men noemt hen dan de ontwortelden. De Bantoes in Zuid-Afrika, die recht van de oer-wouden naar de fabrieken en do mijnen van Johannesburg trekken, worden practisch allemaal ontwortelde mensen en het aantal gederailleerden, alcoholisten, prostituées, dieven en moordenaars neemt angstwekkend toe onder hen. Wie modern sociaal werk wil doen zal zijn best doen om de mensen bewust te maken van de betekenis, die de bindingen in hun leven heb ben. Zoals een boswachter toeziet dat er niet te snel gekapt wordt, zo zal de sociale werker de mensen er toe aan sporen slechts geleidelijk en in een verantwoord tempo hun bindingen te te verbreken. Wie een boom verplanten wil zal eerst met een scherpe schop cirkelsgewijze de wortels doorsteken op enige afstand van de stam. Dan wacht hij een tijdje, totdat de doorgesneden wortels aan haar uiteinden nieuwe voetwortels gemaakt hebben. Pas dan gaat hij verplanten. Zo doet ook een verstandig mens met zijn psyche. E. VAN IERSEL. Aalmoezenier van de Arbeid. Advertentie Variete-variatie BaKTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De le lt. oorlogscorrespondent J. Rups schreef de Legervoorlichtingsdienst het volgende: In Tokio staat een Hollands huis. Het is een huis van standing en zoals alle andere huizen van standing is het van de straat af een van die vele onaan zienlijke straten in deze rommelige we reldstad niet te zien. Het is te berei ken via een kronkelende grintweg door een grote tuin met veel schaduwrijke bomen en als men er voor staat, kan men een uitroep van bewondering en verwondering haast niet onderdrukken. Want zoals dat huis daar staat, in deze lommerrijke omgeving, zou het in alle opzichten een van die gerieflijke patri ciërshuizen in Wassenaar kunnen zjjn. Groot en statig, in een omgeving van weldadige rust. Iedere Hollander, die de laatste jaren Tokio bezocht heeft, kent ongetwijfeld het Hollands huis, of, zoals het hier al gemeen genoemd wordt: Holland House. Het is eind 1948 in gebruik genomen door de toenmalige Nederlandse mili taire missie en volgens de toen gelden de requireringsvoorschriften verbouwd tot een soort hotel, bestemd voor de le den van de missie. Het bevat een sta tige hall, waarin de mooie, brede trap uitkomt. Er is een enorme lobby met een gezellige open haard en twee er kers. Het heeft een intieme bar en het bevat een enorm aantal kamers, sedert de zolder herschapen is in een gerieflij ke woonverdieping. De luxueuze afwer king van het huis, de granieten muren van de hall, de parketvloeren, de mooie wit en groen betegelde badkamers met warm en koud stromend water en ver lokkende ligbaden, het fraai bewerkte houtwerk en niet het minst de schitte rende tuin, maken het tot een lustoord Het Holland House heeft zich een zekere vermaardheid verworven, die onevenre dig is aan zijn korte bestaan als recre atiecentrum (namelijk pas sedert 1 Ja nuari 1952) en die niet uitsluitend het gevolg kan zijn van zijn gunstige lig ging en intieme inrichting, maar hoofd zakelijk is voortgekomen uit de wijze, waarop het beheerd wordt. Bijna iedere week komt in het Hol land House een groep van twintig a vijfentwintig Korea-militairen, officie ren zowel als minderen, om te bekomen van de vermoeienissen aan het front. Voorts wonen hier de leden van de liaison staf, de leden van de Belgische liaison-groep en enkele secretarissen van de Nederlandse ambassade. Holland House wordt beheerd dooi de Nederlandse liaison-groep in Tokio, aan het hoofd waarvan de kapitein Mul ler staat. De heer Muller heeft, hoewel hij in tegenstelling met de andere le den van de liaison-groep niet zelf in Holland House woont, zijnhart aan dit oord verpand. Er is reeds verscheidene malen sprake van geweest, dat de Ne derlandse gemeenschap het Holland House zou verliezen, laatstelijk omdat de eigenaar het huis terugeiste, maar met zeer veel tact en doorzettingsver mogen heeft de heer Muller het steeds weer weten te redden, zich daarmee de dankbaarheid van alle Korea-vrijwilli- gers verwervend. Het is te hopen, dat Holland House een Hollands huis bljjft zolang de liaison-groep in Tokio blijft bestaan. Het is een stukje Nederland, een oase van rust en verpozing voor de militaire verlofgangers, die als zodanig zeer op prijs wordt gesteld. In het Engelse Strat ford on Avon, de plaats waar Shakespeare gebo ren is en waar zijn nage dachtenis door een voort durende opvoering van zijn toneelstukken wordt geëerd, is een deel van de bevolking plotseling balo rig geworden jegens de inheemse traditionele cul tuur. Men wil nu wel 'ns wat anders dan „dag en nacht met de geest van Shakespeare leven", zoais een gemeenteraadslid het uitdrukte. Bij het zoeken naar een tegenwicht, dat men in een) lichter en eigentijd ser genre dan dat van Hamlet of King Lear heeft gezocht, heeft men het bij geen halve maat regel gelaten: er 'is beslo ten tot de oprichting van een modern variété-thea ter naast het „Shakespea- re-memorial Theatre". Dai Shakespeare zich nu in zijn graf zal omdraaien, beschouwt men wellicht als een andere welkome va riatie naast het variété zelf. Reactionnair mond en klauwzeer De Tsjechische Prawda uit de stad Pïlsen meldt, dat een Tsjechische vee arts veroordeeld is tot een gevangenisstraf van 5 jaar en een boete van 10.000 kronen wegens verspreiding van mond en klauwzeer door ver onachtzaming. Veearts Zdenek Blahna zou deze ziekte van boerderij tot boerderij hebben' ge bracht op de banden van zijn auto, zijn laarzen en op zijn kleding. Hij mag zijn praktijk nooit meer uitoefenen. Het blad doel nog uit de doeken, dat hij ook lid van een reaction- naire groep was, die reli gieuze liederen zong en bitter klaagde over de te kortkomingen in de voed selvoorziening. Het zal wel deze laatste „besmet ting" zijn, die voor zijn gevangenisstraf en boete de doorslag heeft gege ven. Kameleontisch Radio Moskou heeft be kend. gemaakt, dat in de Russische hoofdstad op het ogenblik geëxperi menteerd wordt met ge kleurde straten. Het pla veisel van verschillende straten is blauw of rood gemaakt ter afwisseling van het grijs, dat de Moscoviërs danig de keel begint uit te hangen. Er werd niet bij vermeld of tengevolge van deze kameleontische neigingen ook het „Rode Plein" voortaan het „Grijze Plein", zal worden ge noemd. Om een klevr- verschieting van Stalin zelf te voorkomen, zal men dat rood van dat plein wel blauw-blauw laten. Koopjes De omschakeling van de Tsjechische industrie van de productie van consumptiegoederen op zware uitrusting en oor logsmaterialen heeft de prijzen van niet-essen- tiële goederen tot grote hoogte opgevoerd, zo blijkt uit advertenties in de Praagse kranten. Zo vindt men er de volgende „koopjes" onder: naaima chine 22.000 kr. (10 72 gulden); roestvrije stalen stopwatch 16.000 kr. (1216 omdat de benaming gulden); herenzwempak afhankelijkheidsdag" 1200 kr. (91 gulden); twee toch. op een idee had eierdons dekens 14.500 kunnen brengen. kr. (1102 gulden); pnma- flex camera 50.000 kr. (3800 gulden); skoda tu- dor auto 238.000 kr. (18.088 gulden); week eind-huisje, 5 bij 6 me ter, 185.000 kr. (14.060 gulden). En dan te bedenken, dat deze noteringen nog in de uitverkooptijd val len! Luxs gevangenis In Luck now (India) is een luxe gevangenis ge opend. De gevangenen „bewoners" heten ze hier dragen geen boe venpakjes en staan niet onder voortdurend toe zicht van gevangenbe waarders. Ze zijn ge kleed als u en ik en mo gen zich binnen bepaalde grenzen vrij bewegen. Zij werken tegen betaling, kopen zelf hun voedsel in een centrale cantine en kunnen zich door goed gedrag het recht verwer ven om musea, de dieren tuin en andere beziens waardigheden in de stad te bezoeken. Nieuwkomers worden in een doorgangskamp\ zes maanden op liet verblijf in deze modelgevangenis voorbereid: een soort „af- hardingsproces". Volgens de autoriteiten is het succes van hel systeem gebleken, toen onlangs een aantal ge vangenen mocht deelne men aan de optocht, die te Lucknow ter viering van de onafhankelijk heidsdag werd gehouden. Alle gevangenen keerden netjes naar de bajes te rug, hetgeen des te op merkelijker mag heten, ,on- hen Verwachting tot Donderdagavond: Veel bewolking met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land tijdelijk regen. Later echter nog enkele verspreide opklaringen. Ma tige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Vannacht iets minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 4.4020.51. Maan: 0.1617.56. In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Hof- stra namens de commissie tot onder zoek van de geloofsbrieven van de be noemde leden van de Tweede Kamer verslag over dat onderzoek uitgebracht. Hieruit bleek o.m. dat er in Amster dam meer biljetten ingeleverd dan uit gereikt waren, er waren niet-gepara- feerde biljetten bij. Ook zijn verschil lende telfouten, vaak ernstige, gemaakt. Deze hebben echter geen invloed gehad op de zeteltoewijzing. Het totaal in de hoofdstad uitge brachte stemmen is 174 hoger dan vol gens de opgave van het Centraal Stem bureau. De commissie tot onderzoek der ge loofsbrieven acht het wenselijk, dat wordt nagegaan, welke stembureaux in gebreke zijn gebleven, opdat in het vervolg hiermee bij de benoeming van voorzitters en leden rekening kan wor den gehouden. De 22-jarige adelborst-vlieger eerste klasse A. W. G. Poelder uit Nijmegen is bii een vliegongeval op Kelly airforce base" nabij San Antonio (Texas) op slag gedood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1