DE TRAGIEK VAN HET TROTSE ALBION Engeland kan niet verdienen Verdere versoberingen in toekomst te verwachten de Gerrit de Stotteraar Spoorwegongeluk nabij Koninklijk Paar in het feestvierend Breda 12.000 kinderengetooid met oranjewuiven met bloemen Amersfoort Zeven reizigers gewond, moest worden losgezaagd Tussen neus en lippen Het belang der bindingen Ned. Elftal één ilÜÉ: Tot hoofd en hart Opnieuw in arrest Ontploffing te Hoek v. Holland BESLAG OP LADING MET EEN MAAND VERLENGD Indrukwekkend militair défilé BOM ONTPLOFT TE PARIJS Treinbotsing in New York Enkele wagons in elkaar geschoven Moeilijkheden van A.R.- zijde? Truman naar het ziekenhuis Mossadeq treedt af roemloos ten onder Brazilië: 51 J - (Vervolg op pagina 5) DONDERDAG 1/ JULI 1/52 (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De eerste zittingsperiode van het Britse parlement onder de nieuwe Conservatieve regering loopt ten einde. Binnenkort gaan de parlementariërs op reces en de regering krijgt de tijd om zich te bezinnen op de vraag hoe zij erin heeft kunnen slagen een zo trieste figuur te slaan. Van de drie grote wetsvoorstellen aangekondigd in de Troonrede is niets gekomen. Denationali- satie van staal heeft in geen enkele vorm zelfs maar het Lager* huis bereikt. De versterking van de bevoegdheid van de Mono polie Commissie is vergeten. En het enige wetsvoorstel dat in derdaad een papieren bestaan heeft verworven in het huidige parlement, het voorstel tot denationalisatie van het vervoer langs de weg, bleek een zo onbeholpen en onbekwaam plan, dat de regering er zelf van schrok toen zij haar vreemde schep ping van nabij zag. Het wetsvoorstel werd schielijk terugge zonden naar de werkplaats en ër zijn weinigen zelfs onder de Conservatieven, die geloven dat er veel over zal blijven van het huidige ongelukkige plan. Vijf arbeiders gewond, van wie twee ernstig Rose Maryblijft aan de ketting m m «mJin Voor flat van rechter die Duclos vrij liet Honderd personen in ondergrondse gewond Kabinetsformatie Toestand Eva Peron critiek geworden? Ter observatie opgenomen Leider Indisch Congres in Z.-Afrika veroordeeld tot zes maanden dwangarbeid VINDJACKETS-SWEATERS Voorlopig geen tomaten naar Ierland Voor zes ton goud in beslag genomen Sociaal werk in onze tijd III j. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Tslefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143430 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3993 Bijkant, ttmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 ^oor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Temidden van een opeenvolging van onhandigheden en vergissingen kan men slechts twee successen aanwijzen, n.l. de restrictiepolitiek van de Kanselier Van de Schatkist, die Engeland heelt behoed voor een bankroet, en het stij gende tempo van de woningbouw. £>och gisteren heeft Churchill in een even sombere als duistere verklaring laten doorschemeren dat ook deze successen onvoldoende zijn. Hij deelde namelijk mede dat het Lagerhuis in de loop van een tweedaags debat vooraf gaande aan het reces in kennis zal Worden gesteld van „de zeer ernstige maatregelen" die op alle terreinen ge nomen worden om Engeland solvent ,te maken. Ondanks het aandringen van de oppositie wenste Churchill gisteren niets toe te voegen aan deze sybillijnse ver klaring. Men kan derhalve slechts gis sen naar de ware betekenis van Chur chill's woorden. Er wordt algemeen aangenomen dat de premier het land Wenst voor te bereiden op een verdere dosis van versobering. Sinds November heeft de regering ingrijpend besnoeid en vervolgens ver dere versobering geschapen door mani pulaties met het budget en de rentevoet, liet schijnt niet genoeg geweest te zijn, en men verwacht een verdere versobe ring door inkrimping van de invoer, Verhoging van de uitvoer ten koste van de binnenlandse consumptie, en waar schijnlijk door verdere beperking van kapitaalsinvesteringen in het binnen land, hetgeen onvermijdelijk zijn weer- Gerrit de Stotteraar, die in het begin Van dit jaar voorwaardelijk op vrije Voeten was gesteld, is thans opnieuw gearresteerd. Woensdag trachtte hij in te breken in een perceel in de Commelin straat te Amsterdam, waarbij de politie de hand op hem kon leggen. Woensdagmiddag troffen bewoners het huis in de Commelinstraat een bun onbekende man in hun woning aan. He rpan begon te vechten en trachtte le ontkomen. Hij vluchtte naar het dak, blaar vond nergens een goede schuil plaats. In een zolderkamer achter een stoel, zocht hij vervolgens dekking. De bhniddels gewaarschuwde politie nam biet de minste risico. Een groot aantal Agenten arriveerde met een overval wagen. Strategische punten in de om geving werden bezet. Spoedig had men be man, die Gerrit de Stotteraar bleek e zijn, te pakken. Hij had bij zich een, horloge en een postuum, dat hij 's morgens uit een huis bi de Javastraat had ontvreemd. Na een 'eer grondige fouillering is Gerrit in de cel gezet. Extra posten houden de wacht. Hoek van Holland is Woensdagmor- 5?" opgeschrikt door een ernstige ont- '"ffing, waarbij twee arbeiders vrij vristige brandwonden opliepen en drie bdcre minder ernstig werden gewond. ,j.gebeurde bij het zeehospitium „St. jwSePh", waar ter uitbreiding enige ■j?bten gebouwtjes worden bijgeplaatst, fjbee arbeiders, de 26-jarige verwar- j 'bgsmonteur A. Hoogmoed en de 16- tw'ëc leerling-monteur P. Maagdenburg, hip, n Wt Rotterdam, waren bezig een Sep, r aan te s'u'ten en gebruikten een "yleenfles. Toen deze hevig begon sissen, snelden de werklieden weg, tja ar de metershoge steekvlam, die de Go 0p gevolgde ontploffing vergezelde, *<>al ^en n°g net bereiken. Zij liepen, Op s gezegd, vrij ernstige brandwonden rie andere arbeiders werden min- toevernstig gewond, maar allen moesten Hott naar het Bergwegziekenhuis te de 'ai"darn worden vervoerd. Het zijn dp ^Harige timmerman M. L. Pansier, Heirti",arige timmerman C. P. Verzijden, Vm uit Rotterdam, en de 23-jarige jj '«"man J. P. Nuijen, uit Naaldwijk. büVapp ontploffing had een geweldige Wt gevolg. Een van de houten Is werd vernield en een ande- 1spit?,6* sezakt. Gelukkig liep het zee- »bftop, zelf geen schade op. De daar b bende kinderen bleven ongedeerd, 'bcpv-,omgeving van de ontploffing emen vpr,rhs;, slag zal vinden in vertraging van het tempo van de woningbouw. Voor de neutrale waarnemer is het bijna tra gisch te zien hoe dit land, potentieel zo rijk, nog steeds in het bezit van uit gestrekte koloniale gebieden rijk aan kostbare grondstoffen, niet in staat blijkt zijn levensonderhoud te ver dienen. Men kan over de oorzaken van deze tragedie van mening verschillen. Uw correspondent is overtuigd dat ze voor namelijk van morele aard zijn en dat een eendrachtige inspanning van het Britse volk het land binnen vijf jaren zou kunnen maken tot verreweg het meest welvarende van Europa, ondanks de offers gevraagd door het herbewa peningsprogramma. ,sx#hï De voorzitter van het Hooggerechts hof te Aden heeft gisteren het beslag, dat gelegd is op de lading Perzische olie van de tankboot „Rose Mary", met 28 dagen verlengd. De tankboot was, zo als bekend, op weg van Perzië naar Italië. De „Anglo Iranian" eiste be slaglegging toen het schip de vorige maand Aden aandeed. Een verzoek van de aanklager, de „Anglo-Iranian Oil Company", om de waarde van de betrokken olie te amen deren van 3550 pond sterling op 5305 pond is gisteren ingewilligd. De rechter verklaarde, dat de slotzitting van deze zaak waarschijnlijk tegen het eind van September zoü plaats vinden. Vóór 14 Augustus dienen alle partijen opnieuw schriftelijk hun argumenten te hebben voorgelegd aan de rechtbank. Partijen in deze Zaak zijn: de „Anglo Iranian", de kapitein van de tankboot, de eigenaren van de tankboot en de Zwitserse maatschappij die de „Rose Mary" gecharterd had. Voor allen, die gisteren getuige hebben mogen zijn van de staatsievolle intocht van H. M. Koningin Juliana en haar gemaal in het feestvierende Breda, zal deze dag onvergetelijk blijven. Het is moeilijk te zeggen wat meer indruk maakte: de feestelijke rit van het koninklijk paar in de open landauer, omringd door de garderegimenten in hun prachtige gala-uniformen, het indrukwekkende defile op de Wilhelminasingel of het .intieme, sfeervolle bezoek aan het stille, ver droomde Begijnhof. Breda heeft zich wel in al zijn gedaanten getoond aan zijn vorstin. 's Morgens stonden alle Bredanaars gereed om de inkomste der vorstin gade te slaan en haar op spontane, maar waardige wijze het welkom toé te roe pen. De 12.000 schoolkinderen langs de straten deden dat, de versierde straten en ook de massaal opgekomen volwasse nen langs de kilometerslange weg van de grens der gemeente tot het stadhuis. Ineke Prinsen,, het zesjarig dochtertje van de onlangs overleden burgemees ter, overhandigde H.M. een bouquet bloemen. Na de ontvangst ten stadhuize, waar militaire, geestelijke en wereldlijke autoriteiten aari het Koninklijk Paai werden voorgesteld en de hoge gasten door burgemeester mr. dr. C. Kort- mann werden verwelkomd, bood /nr Ph. van Woensel een door Th. Swage- makers geschilderd portret aan van de vier prinsesjes, bestemd voor H.K.H. Prinses Wilhelmina, baronesse van Breda. Koningin Juliana ontving het eerste deel van de Geschiedenis van Breda. Dan toonde zich het militaire Breda, de stad ook van de Konink lijke Militaire Academie, aan vorstin en prins. ren verscheidene ruiten. De Koningin op het Begijnhof. Bij de muziek van de in gala-unifor men geklede Koninklijke Militaire Ka pel defileerden de garderegimenten stram en strak. Troepen te voet, onder wie cadetten,, stoottroepen, commando troepen en luchtvaarttroepen met drum bands marcheerden langs, een eskader vliegtuigen volgde precies op de aange geven tijd en keiirig uitgeruste gemo toriseerde en gemechaniseerde eenheden sloten het défilé. Na het militaire Breda, was het vro me Breda aan de beurt. Het anders zo stille Begijnhof had zich opgemaakt voor dit bezoek. Met kunstige hand hadden de witgekopte zusterkens sier lijke zandkrullen langs het. hofje gelegd en tussen de oude recepten was dat van de Begijnenrijst opgediept. Een prach tige schotel Begijnenrijst, ter ere van de Koninklijke bezoekster gesierd met oranjekleurige besjes en een roos. prijk te in de voorkamer van de zuster-over- ste, die met mgr. dr. W. Koenraadt het gezelschap rondleidde. Met veel belang stelling informeerde H.M. naar de woon wijze van de Begijntjes en zij nam zelfs een kijkje in het kraakheldere keuken tje. De schotel Begijnenrijst zal naar Soestdijk worden gezonden als bewijs van dankbaarheid van de bewoonsters van het Begijnhof voor dit koninklijk bezoek. Na de lunch, waarbij het koninklijk paar de herinneringspenning van Breda Oranjestad werd aangeboden en H. M. geroerd dankte voor het aan Haar Moe der aangeboden ge schenk, was het historische Breda aan het woord. Met zeer veel belang stelling bekeek H.M. het onlangs geres taureerde grafmo nument van Engel- bregt II van Nas sau in de Grote Kerk en de Nassau- Oranjetentoonstel- ling in het Huis van Brecht. Terwijl Koningin Juliana op de Ko ninklijke Militaire Academie de thee gebruikte. waar Hettv Sliepen en Paultie van Woen sel een album met foto's van de tocht van de postkoets naar Soestdijk aan boden. bezocht Prins Bernhard het mili taire schermassaut in de sporthal van de K.M.A. Met een rit door het Valkenberg, dat Breda toont als bloemenstad, werd dit koninklijk be zoek aan Breda Oranjestad beslo ten. Voor de flatwoning van Paul Didier, president van het Hof van Appèl dat onlangs besloot de Franse communisten- leider Jacques Duclos in vrijheid te stellen, is Woensdagmiddag een bom ontploft. Twee flatwoningen werden vernield en het flatgebouw ernstig be schadigd. De concierge van het gebouw werd gewond. Op het tijdstip van de ontploffing was Didier niet thuis. Omstanders verklaar den, dat zij kort voor de ontploffing een man uit een taxi hadden zien stappen, die zich met een pakje het gebouw in- spoedde. De bom is voor de deur van Didier's flat ontploft. De politie zette onmiddellijk de omgeving van het ge bouw af en stelde een onderzoek in. Verscheidene Franse bladen hebben critiek uitgeoefend op het besluit van Didier, Duclos in vrijheid te stellen, en aan het licht gebracht dat hij kort tevo ren zijn handtekening had geplaatst onder een communsitisch geïnspireerde vredesoproep. Twee ondergrondse treinen vol met reizigers zijn gistermiddag in een tun nel onder Lower Manhattan (New York) met elkaar in botsing gekomen, waar door honderden in paniek geraakten en tientallen werden gewond. Volgens de politie zijn 75 personen naar het ziekenhuis gebracht en ten minste 25 anderen hebben in de donke re tunnel onder Wall Street eerste hulp gehad. In elke trein zaten naar schatting duizend personen. De bestuurder van een van de treinen zei, dat hij juist op 't ogenblik dat hij Fulton Street Station wilde verlaten om onverklaarbare redenen geen macht meer over zijn treinstel van acht wa gons had. Hij wilde zijn trein op laten trekken, maar op hetzelfde ogenblik kreeg hij een klap van achteren. De bestuurder van de tweede trein zei dat hij de eerste trein voor zich zag, maar met meer op tijd zijn trein tot stilstand had' kunnen brengen. In de nabijheid van Amersfoort, ter hoogte van het woonwagenkamp aan de Birkstraat, is vanmorgen een spoor wegongeluk gebeurd. Zeven reizigers zijn gewond. De hoofdconducteur, de heer G. de Jager uit Amsterdam, liep inwendige kneuzingen en een shock op. De gewonden zijn naar het ziekenhuis, de Lichtenberg, te Amersfoort overge bracht, vanwaar zes reeds vanmorgen naar huis konden terugkeren. De hoofd conducteur moet in het ziekenhuis blij ven. Zijn toestand is bevredigend. De trein, die om 8.55 uur van Amers foort naar Amsterdam was vertrokken, werd even voorbij de spoorwegovergang Birkhoven plotseling tot stilstand ge bracht. De achterste twee rijtuigen van de trein, die te Amersfoort hadden moe ten blijven, waren blijkbaar niet geheel losgekoppeld. Alleen de mechanische en luchtkoppeling waren verbroken, doch de koppeling van de electrische instal latie bleef gehandhaafd. Onderweg werd de bestuurder door een overwegwachter gewaarschuwd, dat er iets niet in orde was. Hij remde daarop, met het gevolg, dat de laatste twee rijtuigen, die onbe- remd waren, op de daarvoor lopende rijtuigen reden. Het laatste balkon van de eigenlijke trein en het eerste balkon van de twee gedeeltelijk ontkoppelde Behalve de A.R.-fractieleider dr. Schouten is gisteren ook nog de heer Tilanus, voorzitter van de C.H.U.-fractie, bij de formateur geweest. Met beide heren sprak dr. Drees ongeveer drie kwartier. De heer Schouten verklaarde zich omtrent enige punten betreffende zetelverdeling en bezetting van posten nog te willen beraden. Hij is vanochtend weer een uur bij de heer Drees geweest en, hoewel zulks niet in het voornemen van de formateur lag, heeft hij daarna nog een gesprek van een half uur ge voerd met mr. Donker. In de omgeving van de formateur verluidt, dat omtrent de verdeling en bezetting van zetels nog geen defini tieve oplossing is gevonden. Men kon ook geen aanwijzingen geven voor de verwachting, dat nog deze week het nieuwe kabinet gereed zal zijn. Intussen heeft men in politieke krin gen wel de indruk, dat de gerezen moeilijkheden niet betreffen dc zetels van de Partij van de Arbeid. Men oor deelt, dat de omstandigheid, dat er nog geen definitieve oplossing in dit opzicht is bereikt, waarschijnlijk geweten moet worden aan het' feit, dat van A.R.-zijde bepaalde moeilijkheden naar voren zijn gebracht. In de omgeving van de residentie van mevrouw Peron zijn borden aangebracht, waarop staat: „Vermijdt lawaai" Hieruit leidt men af, dat de toestand van Eva Peron critiek geworden is. Op de weg langs haar residentie wordt alleen nog licht verkeer toegelaten. Vrachtauto's worden door de politie omgeleid. (Strop) das Kameraad Kalan, die in een Hongaarse fabriek werkt, schreef onlangs aan het blad „Esti" te Boedapest: „Elke dag kom ik kameraden tegen, die het niet goed vinden als ik een dasje draaa. Ze zeggen dat alleen bourgeois dassen dragen, is dat nu waar?" Het officiële orgaan van de communistische partij te Boedapest ant woordde: „We kunnen kameraad Kalan de ver zekering geven, dat hij gerust een dasje mag dragen. Dat sommige ka meraden daar aanmer king op maken komt hier uit voort, dat zij de echt arbeider vereenzelvigen met 'n slordig en armoe dig gekleed mens en dit komt weer, doordat de ar beiders vroeger geen fat In 1951, aldus maakte de regering bekend. Waarnemers wezen er op dat de hittegolf pas tegen het eind van Juni West-Duitsland heeft be reikt. Naar de cijfers van die maand Ynag men dus met recht benieuwd zijn. Misschien dat daarna met nog groter zekerheid kan worden geconcludeerd tot de „terugkeer naar nor male verhoudingen" bij onze Oosterburen. Spaanse Nachtwacht Als u te Madrid des avonds na elf uur uw wo ning binnen wilt gaan en u hebt geen sleutel bij u, kunt u assistentie krij gen van een nachtwacht, een Spaanse „sereno". De sereno's zijn de meesters van de stad van 's avonds elf uur af tot het aanbreken van de dag. Elke sereno heeft de soenlijk pak konden be- sleutels van een paar bui talen. Maar dat is nu al lemaal voorbij." Kameraad Kalan mag dus zelf bepalen of hij een das zal dragen of niet. Het communistische par tijorgaan heeft gezegd. Men kan moeilijk nog langer beweren, dat achter het IJzeren Gor dijn de vrijheid''beknot wordt. Men is er althans vrij binnen het kader van de das die het Hongaarse volk in zijn geheel is aan gedaan, zich nog eens in dividueel de das aan te doen. Das Bier ist best West-Duitsland heeft in Mei van dit jaar 2.400.000 hectoliter bier gedronken, dat is 23 procent meer dan tendeuren in de stad. Als u er in wilt moet u hem waarschuwen en elke keer een fooi geven. Er zijn ongeveer 1500 sereno's, die behalve deu- hoi 'rolt ren °Penen voor de sleu- tellozen, moeten waken regen diefstal en brand en zieken behulpzaam moe ten zijn. Zij mogen wa pens dragen, maar doen het gewoonlijk met een stok van een meter leng te. In de meeste gevallen gaat het baantje van va der op zoon over, maar er zijn ook gevallen, waarin de sereno, die zich terug trekt, zijn „praktijk" ver koopt. De gemiddelde prijs voor zo'n practijk is 25.000 pesetas of ongeveer 2300 gulden. Toch leven de sereno's uitsluitend van de fooien, die zij krij gen voor het openmaken van deuren en voor het bewaken van huizen en winkelpanden. In sommige deftige buurten maakt een sereno wel 5000 of 6000 pesetas per maand, dat is onge veer het salaris van een directeur-generaal van een regeringsdepartement! De minste der sereno's haalt altijd nog wel 2000 pesetas. Hun beroep lijkt uiter mate geschikt om te wor den uitgeoefend door voorwaardelijk veroor deelde inbrekers geduren de hun proeftijd. Jolly good fellow Een Engelsman, die in April op 81-jarige leeftijd overleden is, heeft in zijn testament 300 pond ster ling nagelaten aan zijn vrienden, om op zijn ver jaardag op 11 Nov. de bloemetjes te kunnen bui ten zetten. Sympathiek van de oude baas om zijp vriendenkring niet de dupe van zijn verschei den te laten worden. Ontwapening Als blijk van vriend schap heeft het West- Berlijnse stadsbestuur vandaag aan de Fransen drie kanonnen teruggege ven, welke in 1870'71 tijdens de Frans-Pruisi sche oorlog buit gemaakt waren. Jammer, dat de Duit sers niet eerder, in de dertiger jaren bijvoor beeld, op het idee van een vriendschappelijke ont wapening zijn gekomen. rijtuigen werden ingedrukt. Ook een bagagewagen die midden in de trein liep onderging gedeeltelijk hetzelfde lot. Een rijtuig is met een as ontspoord. Onder de reizigers in de personen rijtuigen ontstond enige paniek. Velen verlieten de trein, roepend om hulp. Drie ambulancewagens van de G.G.D. van Amersfoort waren snel ter plaatse. Onder leiding van de directeur van deze dienst, dr. W. J. van der Hooft, werd aan de zeven gewonden eerste hulp ver leend. De hoofdconducteur moest uit de bagagewagen worden losgezaagd. De materiële schade is. voor zover thans kan worden beoordeeld, meege vallen. De electrische bovenleiding is geheel intact gebleven. Het treinverkeer tussen Amsterdam en Amersfoort wordt over enkel spoor onderhouden. President Truman is, zoals wij giste ren reeds in een gedeelte van onze op laag hebben gemeld, in het militaire hospitaal „Walter Reed" te Washington ter observatie opgenomen. De president heeft Zondag een infec tie opgelopen, veroorzaakt door een on gevaarlijk virus. Zijn medewerkers noemen de ziekte niet ernstig. Alle af spraken van de president voor deze week zijn echter afgezegd. De woordvoerder van het Witte Huis, Short, deelde mee, dat de president misschien „twee of drie dagen" in het hospitaal zal blijven. De aandoening was „een heel stuk beter", terwijl de koorts „ongeveer geweken is". Dr. Mohammed Mossadeq, die op elf Juli opdracht had gekregen tot het vor men van een nieuwe Perzische regering, is heden afgetreden, aldus heeft minister Hoesain Ala, de voorzitter van de Kamer medegedeeld. Mossadeq heeft zijn ont slag hü de Sjah ingediend. Er werd geen reden opgegeven. De voorzitter van het Zuid-Afrikaan se Indische Congres, dr. Dadoo, is Woensdag te Johannesburg veroordeeld tot zes maanden dwangarbeid, omdat hij op 5 Juni, in strijd met een verbod op grond van de wet op de onderdruk king van het communisme, op een open bare vergadering het woord had ge voerd. Hij is tegen een borgstelling van vijftien pond op vrije voeten gesteld, hangende de behandeling van zijn zaak in hoger beroep. Advertentie ARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt, met in het Noorden van het land enkeie ver spreide buien. Vannacht weinig wind, morgen overdag overwegend matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon 4.41—20.50. Maan 0.51—18.59. Blijkens bij het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening binnengekomen bericht hebben de auto riteiten van de Ierse Vrijstaat de grens ingaande 24 Juli a.s. tot nader order ge sloten voor invoer van tomaten uit ons land. Deze maatregel is genomen ter bescherming van de eigen Ierse pro ductie. Naar wij bij informatie bij het C.B.S. vernamen zijn in het vorige jaar Juni 469 ton tomaten naar de Ierse Vrijstaat uitgevoerd. Over het gehele jaar 1951 werdén 2283 ton tomaten van Nederland uit naar de Ierse Vrijstaat verscheept. De politie te Hongkong heeft voor het schip naar Indonesië zou vertrek ken, een inval gedaan op de „Tjiluwah" ..'^an de Kon. Java-China Paketvaart- ITjnen en daarbij 145 kg goud in be- sag genomen, met een waarde van £620.000. Volgens een mededeling van de politie is dit de grootste aanhaling sinds zij een campagne is begonnen te gen de smokkelhandel in goud en ver dovende middelen. Het goud was op een zeer handige wijze verborgen tus sen machinedelen in de machinekamer van het schip. Het is mensenwerk" is het excuus waarmee men veel ver keerds soms goedpraat Een kapverbod voor hout betekent niet alleen dat men bomen niet luk raak mag rooien maar ook dat men onmiddellijk na het kappen voor nieuwe aanplant moet zorgen. Ook hieruit volgt een leerzame toepassing voor de mense lijke samenleving. Een mens die bepaalde bindingen ver breekt doet er verstandig aan. meteen andere psychische bindingen te leggen in zijn maatschappelijk bestaan, want er zou een storm kunnen losbreken en dan In het boek „Tranen over Johannus- burg", dat de sociale problemen be schrijft van de negers die naar de indus trieën van de Zuid-Afrikaanse steden trekken, laat de auteur, Alan Paton, het volgende zeggen door pater Vincent: „Als de storm woedt is de mens bang voor zijn huis. Maar pas als het huis verwoest is, kan men er iets tegen doen. Tegen de storm zelf valt niet veel te be ginnen. Een verwoest huis echter kun je opnieuw opbouwen. Het erge is dus niet dat er zoveel verwoest werd onder de honderdduizenden Bantoenegers, die naar de industrieën van Johannusburg trok ken (hun stamverband werd vernietigd, hun gezinsleven, hun inheemse zeden en gewoonten)het erge is dat het niet her steld werd en dat er in die mensen niet de grondslag gelegd werd voor een nieu we morele orde". De lezer zal misschien denken dat ik overdrijf als ik beweer dat ook in Ne derland voor vele mensen die naar de in dustrie trekken een storm ontketend wordt in hun psyche, maar de dagelijkse practijk van een zielzorger in een indus trie-gebied wijst uit dat dit de naakte werkelijkheid is. Dat deze spanning meestal niet bewust beleefd wordt, doet hier niets aan af. Wat onbewust is doet de mens nu eenmaal meer kwaad dan wat bewust is. De moderne sociale wer ker staat voor de taak om de mensen die een aantal bindingen verbroken heb ben te helpen zo snel mogelijk nieuwe, gezonde bindingen te aanvaarden. Wie zich op zichzelf concentreert en zich af sluit van anderen gaat geestelijk dood en vele mensen zoeken zelf deze dood zonder het te weten. Een plant zoekt op de bovenkant van de aarde naar licht, lucht en zon en tegelijk tast zij met haar wortels naar de geheime rijkdommen, die in de duistere bodem verborgen lig gen. Daarom kon Guido Gezelle zingen: Ik ben een blomme en bloeie voor Uw ogen. Geweldig Zonnelicht. Christus Zelf wees de mens op dit leerboek voor geluk, dat in de natuur te lezen valt, toen Hij zeide: „Kijk eens naar de lelies op het veld". Zij leven uitbundig en harmonisch, omdat zij open staan voor al wat haar omgeeft en er graag bindingen mee aangaan. Een der voornaamste bindingen die de sociale werker de industrie-mens moet helpen leggen is de band met zijn kerkgenootschap. Komend uit een gesloten dorpsgemeenschap is zulk een industrie-mens meestal opgevoed in een collectieve geloofsbeleving en in zijn nieuwe milieu zal hij op een meer indi vidueel ingesteld geestelijk leven moeten overschakelen. Hij ziet een grote ver scheidenheid van godsdiensten en op vattingen. Het zien van deze verschei denheid kan bij hem gemakkelijk de conclusie oproepen, dat het er weinig toe doet wat je gelooft en dat ook zijn eigen levensovertuiging van weinig be lang is, omdat hij haar nu ervaart als zijnde één uit vele. Het is niet toevallig, dat juist in industrie-gebieden de massa ideologieën zo grote opgang maken. De sociale werker zal het individu bescher men in deze zondvloed. Hij zal hem leren zijn oude geloofs-rijkdom om te denken in nieuwe vormen en hem tot de overtui ging brepgen, dat verscheidenheid van opvatting geen excuus is om de eigen overtuiging te laten varen. Huisbezoek, vriendschap en onderling contact tussen katholieken op de bedrijven is van on schatbare waarde voor de integratie (het ingroeien) van de mens in zijn be- drijfsmilieu. Dezer dagen was ik op bezoek bij een industrie-arbeider die in zijn vrije tijd schildert. Ik zag in zijn huiskamer een schilderij hangen dat mij bijzonder trof. Het was een afbeelding van de ge kruiste Christus, Wiens kruis wankelde en scheef hing onder de dreiging van de industrie op de achtergrond. Zonder het zelf te weten had deze man in die ge kruiste Christus zichzelf geschilderd, eenzaam worstelend om als werker in die industrie volledig en volwaardig mens te kunnen zijn. Het was een be vrijding voor hem dit conflict op doek gebracht te hebben en hij leeft op al! hij iemand ontmoet die blijk geeft hier ietk van te begrijpen. Hij is niet de enige en niet allen met wie het zo gesteld is kunnen schilderen. Misschien kunnen zij het in woorden formuleren, als er be gripvolle luisteraars zijn.... E. VAN IERSEL, Aalmoezenier van de Arbeid (Van onze speciale verslaggever) - Het Nederlands Elftal *s door de Brazilianen op overtuigende wijze uit het Olympisch voetbaltournooi gewipt. En dit is dan eigenlijk het enige lichtpunt na deze duidelijke nederlaag van 5-1, dat nie mand hoeft rond te lopen met de on behaaglijke gedachte dat het met een beetje goede wil ook anders had kunnen lopen. Want men moet niet komen aanzetten met de opmerking dat ons elftal na de frisse en alleszins bemoedigende Oranje-ouverture fi- guurlijkerwijze uit het veld geslagen raakte door de vrij ongelukkige ma nier waarop het eerste Braziliaanse tegenpunt tot stand kwam of door het mistroostig feit dat Odenthal even later een strafschop veroor- zaakte. Deze wedstrijd werd verloren door een niet te maskeren gebrek aan capaciteiten, aan techniek en doorzettingsvermogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1