Recettes van bioscopen niet zo laag als men wel vermoedt Pensioen voor leerkrachten bij bijzonder kleuteronderwijs Achtervolging op daken van Proveniershuis 30e Jaarvergadering R.K.S.V. Velsèn afdeling voetbal i VA* AIELj Zweminrichting aan de Houtvaart vijf en twintig jaar Groots watersportjeest op Zaterdagavond a.s. Sm STAANDE LUCHTGOLVEN VOOR ONZE KUST Wethouder Geluk in school- en tijdnood Taxi-passagier nam de benen zonder betalen Scheidende secretaris P. Smit, erelid I UURWERKEN 1 Soli en Da Pacem Uitspraak vüfT.meteoroloog Georgii al worden onderzocht iN DERDAG 17 JULI 1952 PAGINA 2 Haarlems raad over vermakelijkheidsbelasting Y erpl eegprijs Grote Gasthuis omhoog Van het witte doek Schoolbarakken Hamerstukken V erpleegprijzen Haarlems kantongerecht Waterstanden De huisvesting in Haarlem 197 onhoudbare gevallen en 1645 zeer urgente Spaarnestad-Harmome „Amphion" SANTPOORT Biljarten I VACANT! ESLiUTINtt I 21 26 JULI concerteerden „ONZE GEZELLEN" P. van Schie ere-voorzitter R.K. Sportvereniging TYBB Waterpolo-programma GaïeJue rijwielen f l DE GRAAF Internationaal zwemkamp in „Velserend" HEEMSTEDE Examens ZANDVOORT Toename bevolking Ouderavond Examen Hoofdakte Yan groot belang voor de zweefvliegerij Z' Mr. L. S. Kortenhorst voorzitter 2de Kamer Beurs van Amsterdam Beurs vün New York Expositie in „Het Huis van Looy" Ontvangst op stadhuis Burgerlijke Stand IJap en W. J. A. I. P. Ong, F. J. J. Koe man en J C. Schous, P. H. Koster Twee en veertig punten telde de agenda, die de Haarlemse gemeenteraad gister middag moest afwerken. En ware het niet, dai de ingekomen stukken maar liefst een vol uur in beslag namen en dat wethouder Geluk aan het einde van de vergadering met een spoed-voorstel was gekomen, dan zou die agenda niet meer dan twee uur gevraagd hebben. De voorzitter kon namelgk vier en dertig voor stellen zonder meer afhameren, hetgeen overigens nog niet zeggen wilde, dat al die voorstellen zonder enig belang waren. Toen de raadsleden huiswaarts keerden, hadden zij naar onze globale berekening voor ongeveer f 600.000 „omgezet". De discussies beperkten zich gistermiddag voornamelijk rond het voorstel be treffende het verlenen van pensioenen aan leerkrachten bü het gesubsidieerd bij zonder voorbereidend lager onderwijs, een voorstel-ter-elfder-ure van wethouder Geluk, t.a.v. de verpleegprijs in het Grote Gasthuis, terwijl ook de vermakelijk heidsbelasting verschillende tongen in beweging zette. Om te beginnen bij ae ingekomen stukken. Wij memoreren slechts, dat de heer VOOGD (Arb.) verklaarde, dat de raad door 't verslag van de N.Z.H. niet veel wijzer was geworden. Het staatje van openbare werken, welke de eerst volgende jaren voor uitvoering in aan merking komen, kreeg enkele behar- tenswaardige woorden en wensen mee en het was de heer VAN 'luUWiOüT (KVP) die in dat verband nog meer aandacht voor de sportvelden bepleitte. Wethouder ANGENENT liet hier ech ter een min of meer optimistisch ge luid horen en daarmede sluiten wij die ingekomen stukken af. Haarlems Bloei had het niet al te rwaar te verduren, want nadat de heer WENSING <CH) ditmaal zijn instem ming betuigd had met het voorstel, ging de raad accoord met de subsidie-verho ging van f 5500, waardoor het totaal ge bracht is op f 20.000 voor het jaar 1952. Anders was het gesteld met de pen sionnering van „bijzondere" kleuter leerkrachten. De heer WENSING (CH) bracht de opportuniteit van het voor stel in het geding. Hij herinnerde er na melijk aan, dat na verloop van enige tijd de wet op het bijzonder kleuter- ondervviis in werking kan treden. De leerkrachten vallen dan ook onder de pensioenwet. Hii was wel van mening, dat men gerust zou kunnen wachten met deze gemeentelijke verordening, ware het niet. dat de oudere leerkrachten er in dat geval slecht zouden afkomen. Met de vroegere dienstjaren wordt na melijk slechts beperkt rekening gehou den. Overigens kleefde er naar sprekers mening een ernstige schoonheidsfout aan de voorgestelde verordening. Voor de jongeren vormt zij geen noodzaak: die kunnen wel wachten tot de wet er is. De ouderen krijgen echter een on voldoende beloning van vroegere dienst jaren en men mag hier van de school besturen niet verwachten, dat die een financiële aanvulling kunnen geven. De heer VOOGD (Arb.) meende uit de toeüchtin" op het voorstel op te moe ten maken, dat de verordening verplich tend is. terwijl de verordening zelf toetreding vrijwillig stelt. Ook mevr. SCHELTEMA (WD) sprak in die rich ting, doch zii hleek begrepen te heb ben, dat de huidige leerkrachten vol komen vrij zullen staan tegenover de nieuwe regeling, maar dat de leerkrach ten, die later in het onderwijs treden, tot toetreding verplicht zijn. Wethouder BAKKFR bevestigde dat laatste en moect f°itelük ook acoord gaan met de gedachte van de heer Wen sing. Vol gene sureker doet het stellen van e.en henaalde leeftiid altijd pün, maar bü bet invoeren van een of ande re regeling moet nu eenmaal een leef tijdsgrens heoald worden. Aan de hand van een enkel voorbeeld toonde hii aan. dat er aan de ouderen toch wel ls te gemoet gekomen. En wat de jongeren betreft? Och. de wethouder bleek reeds voldoende ervaring in het wacht°n op wetten te hebben opgedaan om te we ten. dat de komende ..kleuter-wet" nog wel en'ee tiid kan uitbliiven. 's T,e.nd« financiën "preken hier nu ook eenmaal een voordie mee. De wethouder zou het dan ook on juist achten de nieuwe regeling uit te stellen, want ieder jaar wachten bete kent voor de ouderen weer een jaar minder pensioen. Bovendien zal deze regeling direct aan te passen zijn aan de komende wet. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad accoord met het voorstel, waarmee een bedrag ge moeid zal ziiri van 22.500 per jaar. De voorgestelde wijziging van de ver ordening inzake de vermakelijkheidsbe lasting kreeg in eerste instantie com mentaar van mevrouw SCHELTEMA (VVD). Haar betoog betrof evenals dat van andere sprekers de belasting op filmrecettes. Zij kon zich er mee ver enigen, dat de belasting van 35% voor culturele films op 10% werd gebracht. Overigens was zij de mening toegedaan, dat het tarief over de gehele linie wel omlaag zou kunnen. In 1943 was het toch min of meer een eis van het Rijk om deze belasting zo hoog op te voereh, maar daar die eis nu vervallen was, zou de belasting ook wel omlaag kun nen. De heer MENSING (Arb.) meende, dat verlaging van de belasting ook ver laging van de entrée-prijzen moest be tekenen Hij wilde wel' eens weten, of de theaters met verlies werkten. Hij had daarvan niet de indruk, want bij de opening van Lido was verklaard, dat er voor dat theater in Haarlem ruimschoots een exploitatie-mogelijkheid bestond. De heer BAKKER (de wethouder) gaf toe, dat de gemeente nu vrij is in haar belastingheffing. Hij meende echter, dat algemene verlaging niet verantwoord zou zijn; een verlaging namelijk tot 20% zou de gemeente ieder jaar iOO OU) minder in kas brengen. Dat zou dan onder meer kunnen betekenen, dat an dere culturele instellingen als de H O.V. op haar subsidie bekort zouden moeten worden. De c ijfers tonen trouwens wel aan, dat de inkomsten bij de theaters niet bepaald in dalende lijn gaan. In 1939 waren die inkomsten 675.000, in 1950 maar liefst 1.615.000. een jaar later 1.630.000. Het eerste half jaar van 1951 bracht een recette van 718.000, het eerste half jaar van 1952: 818.000. De wethouder deelde echter wel mede, dat verlaging van de be lasting geen verlaging van de entrée- prijzen zou kunnen betekenen; de prijzen verschilden niet veel van die van voor de oorlog, terwijl de kosten belangrijk gestegen zijn. De raadsleden waren met dat al reeds voldoende overtuigd en zonder hoofde lijke stemming werd de wijziging aan genomen, hetgeen 28.000 minder in de gemeentekas zal brengen. pleegdag te verhogen merkte de beer WENSING (C.H.) op, dat de prijzen in diverse plaatsen zo opvallend veel ver schillen. Waarom zijn die in Haarlem niet zo hoog? Hij wilde uiteraard geen stringente verhoging bepleiten, maar wilde er toch wel meer van weten. Ter zijde wees hij er nog op, dat de ver pleegprijs voor de derde klas lager ligt dan de kostprijs, zodat de toelage van de gemeente feitelijk een verkapte sub sidie is voor de de ziekenfondsen. De heer MOL (Comm.) achtte de verhoging niet verantwoord, mede om dat het tekort toch niet wordt opge heven. Wethouder BAKKER kon op de vraag van de heer Wensing geen antwoord geven, omdat hij niet wist. waarom de prijzen in sommige plaatsen zo ver schillen. Men zou dan terug moeten gaan tot de vooroorlogse tijd, toen de prijzen nog vrij waren. In die dagen zat Haarlem blijkbaar aan de lage kant en het verschil is gebleven, omdat na de oorlog de prijsbeheersing aan alle ziekenhuizen een gelijk verhogingsper centage toestond. Het voorstel kwam tenslotte in stemming en v. erd met 28 tegen 4 stemmen aangenomen. Een enkele opmerking werd er nog gemaakt bij het voorstel om de kleed capaciteit in de zweminrichting aan de Houtvaart uit te breiden (kosten f 473). Wethouder GELUK deelde op een des betreffende vraag mede. dat het vol gend jaar ook elders dergelijke verbe teringen aangebracht zullen worden De heer DE LANDMETER (C.H.) had enige commentaar bij 't voorstel om de kabelnetten in het centrum van de stad te verbeteren (kosten f 86-900) Of schoon hii geen bezwaar had tegen de onderneming zelf, meende hij toch te moeten wijzen op de schaduwziide. die een en ander zou hebben voor de mid denstand. Hii kreeg echter de toezeg ging. dat met de belangen van de mid denstand rekening zou worden gehou den. Tenslotte kwam wethouder GELUK met een kersvers voorstel, waarover dp raad verzocht werd zich zonder meer uit te spreken. Zoals bekend worden er nu twee openbare scholen gebouwd, een nabij de Jachthaven in Noord en een aan de Van Seggelenstraat in Oost. Verwacht was, dat deze scholen in Sep tember opgeleverd zouden kunnen wor den, doch dat zal helaas niet het geval •zijn Nu is het aantal opgegeven leer lingen zó groot, dat ze niet allen opge vangen kunnen worden In Noord zijn 45 lokalen ter beschikking, terwijl er 49 nodig ziin In Zuid-Oost zijn die cij fers resp. 27 en 29. De nieuwe school in Noord zal begin 1953 gereed ziin, de andere omstreeks Pasen 1953 Er zou den twee oplossingen zijn. n.l. enkele klassen halve dagen school laten gaan of verschillende kleuterklassen bezet ten. B- en W. voelden voor beide oplos singen niets en na overleg met Open bare Werken bleek, dat de bouw van twee verplaatsbare houten barakken, ieder bestaande uit twee lokalen, op korte termijn mogeliik zou zijn. De bouw zou een bedrag vragen van f 46.000. De raad werd verzocht dat cre- diet stante pede te verstrekken, omdat er niet langer gewacht zou kunnen uro-ü'—i r>ö rnopeto sneekers n't de ra"d vonden het maar vreemd, dat B. en W. niet eerder tot de ontdekking waren pekomen. dat er zoveel nieuwe leerlin gen te verwachten waren. Mei. BOLETUS <K V.P.) wilde daar enboven weten, of in die f 40.000 alle biikomende kosten (verlif-htin0 enz) waren begrenen- De heer voorn) (Arb) waarschuwde er voor dat men deze onlossing niet als een blijvende moest zien. Nadat öe wethouder alle moeiliikhe- den had geschilderd, waarmede men te kamoen had gehad en mej. Bolsius de ver7ek°rincr had gekregen dat het bii dip f 40 000 zou hliiven. werd bet voor stal "nnder hoofdeü'ke stemming goed gekeurd- Rembrandt: Door de K.F.C. afgekeurd Palace: ,,Ku-Klux-Klan", tijden 2, 4.15. 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Luxor: „De dief van Bagdad", tijden 2, 7 en 9T5 uur. 14 jaar. Frans Hals: „Piratenbloed", tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling 8 uur, 18 jaar. City: ,38ste Breedtegraad", tijden 2, 4.30, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Lido-Theater: „Encore", 2. 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Spaarne: „De Prins der bandieten" en „IJscoman, kijk uit", tijden 2.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Minerva: „Les Enfants du Paradis". 8.15 u. 18 jaar Vrijdag 16 Juli Vleeshal: Opening van de tentoonstel ling „Hild'ebrand's Camera Obscura in woord en beeld". Tenslotte doen wij een greep uit de talrijke hamerstukken. Het Waterbe drijf krijgt de beschikking over een raagpomp (f 860); het energiebedrijf kan werken met êen nieuwe economi- ser (f 35 000); een gedeelte van een riool op het terrein van het slachthuis wordt vernieuwd (f 4.000): het aantal toiletten in de Lorentzschool wordt vergroot (f 1.975); in de Linschoten- school worden enige voorzieningen ge troffen (f 1.100); aan de Dagopenlucht- school 'worden rolluiken aangebracht ter afsluiting van de lighal (f 2 700); ook in het voormalige schoolgebouw aan de Ged. Voldersgracht worden enkele voorzieningen getroffen f 7-700); voorzieningen ook aan de toPetten en het keukentje bij de Statenzaal (f 1 250); voor het kantoor van de ge meente-ontvanger wordt meubilair aan gekocht (f 2.905); de radiatoren der verwarming op het kantoor van het waterbedrijf worden vernieuwd (f4.100); twee nieuwe verwarmingsketels voor Sociale Zaken (f 18.200): de begane- grondverdieoin» van de Vleeshal wordt verwarmd (f 1.000); nabij het P.T.T.- gebouw wordt een transformatorstation gebouwd (f 6.320): het comité van de tentoonstelling ..Hildebrand's Camera Obscura in woord en beeld" lfrijgt een garantie van f 3.000 Bij het voorstel om de verpleegprijzen In het Grote Gasthuis, Eykengaarde en da Clarastichting met 20 ct. ner ver- en 13.22 u. Laag water: 8.37 u. en 21.17 u. In de afgelopen nacht Het een dertig jarige timmerman uit Haarlem zich per taxi van Alkmaar naar de bloemenstad brengen. Omstreeks twee uur stopte op aanwijzing van zijn passagier de taxi chauffeur voor het Proveniershuis in de Grote Houtstraat en liet hij de man uit- stappen- Terwijl de chauffeur nog de knop van het portier in de hand hield, nam zijn passagier de benen zonder het verschul digde bedrag van achttien gulden te be talen. De taxichauffeur bleek op zijn qui vive te zijn want in de stille nacht, terwijl iedereen in diepe rust was, riep hij „Houdt de dief". Als één man rezen de omwoners van het Proveniershuis uit hun bedden, teneinde de arme man die zich bedrogen voelde behulpzaam te zijn. Direct werd de politie opgebeld, die spoedig ter plaatse was. Ongeveer veer tig mensen drongen daarop het Prove niershuis binnen met de heiligste en vurigste wens „de dief" te pakken. Lad ders werden tegen de muren van de huisjes gezet en ijverig klommen de politiemannen op de daken, -vaar vol gens enkele toeschouwers de vluchteling zich moest ophouden. Intussen werden de zolders van ver schillende huisjes aan een grondige in spectie onderworpen, want het was niet onmogelijk, dat de man zich daar schuil hield. Overal brandden lampjes en nieuwsgierig werden de gordijrities opzij geschoven. Druk maar voorzichtig liep men over de daken en een van de buren van het Proveniershuis dacht, dat men op zoek was naar een stel katten. Dit was wel eens meer gebeurd en dan werden deze lieve beestjes door de ijverige hulp van de brandweer aan de rechtmatige eige naar, die in zak en as zat, terug bezorgd. De achtervolging op de daken was verre van saai; tot ongeveer vier uur heeft men halsbrekende toeren moeten verrichten om de man in kwestie te pakken te krijgen. Vanmorgen waren wij op bezoek bij een van de oudjes, die van een zalige rust geniet. „Gedurende deze jacht hebben wij geen oog dicht gedaan en dat kunt U zich wel inden ken. want wat zijn wij nou gewend? Woensdagmorgen verscheen voor de Haarlemse kantonrechter de 18-jarige Haarlemmer P. M. Deze jongen had zelf een motorfiets geconstrueerd. Om de benodigdheden te bekostigen spendeerde hij er al zijn zak geld aan. Toen de motor gereed was en hij er op ging rijden bleek dat deze op dé weg een groot gevaar was. aange zien er niets aan de motor deugde. De kantonrechter mr. J. v. d. Oever stelde als eis 120 gulden boete en vernietiging van de motor. De jongen vroeg de rech ter een zo'n groot mogelijke clementie te hebben, daar hij nog niet veel ver diende en ai zijn zakgeld voor de onder delen van de motor had uitgegeven. De uitspraak was 40 gulden subsidiair 8 dagen hechtenis en vernietiging van de motor. Donderdag 17 Juli. Hoog water: 12.U u. Laag water: 7.25 u. en 20.06 u. Vrijdag 18 Juli. Hoog water: 0.42 u. Om eerlijk te zijn vond ik het toch wel leuk, tenminste achteraf". Om ongeveer half vier was de rust in het hofje weergekeerd. Want ondanks alle vindingrijke athletische kronkelin gen kon de man toch het vege lijf niet redden. Platliggend in een goot werd hij door de politie gegrepen, waarna hij naar het politiebureau aan de Smede- straat werd overgebracht. De gearres teerde bleek niet onbekend te zijn bij de recherche. Een dezer dagen is een verslag ver schenen over c!e maand Juni van het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting. Hieruit blijkt, dat er in de vorige maand 190 aanvragen binnen kwamen betreffende een zelfstandige woongele genheid en 233 aanvragen over inwo ning. In totaal kwamen dus 423 aanvra gen binnen. Het aantal uitgereikte ver gunningen bedroeg 351. Afgewezen werden 66 aanvragen voor inwoning en 16 voor een zelfstandige woongelegen heid. In Juni werden er negen mensen aangeschreven voor inwoning en in vijf gevallen werd voorgesteld tot vorde ring over te gaan. De stand van zaken op 1 Juli gezien naar de verschillende gevallen op het bureau luidt voor Haarlem nu: 197 onhoudbare gevallen, 1645 zeer urgente en 167 gegadigden voor een woning voor ouden van dagen. In de afgelopen maand werden er 1013 bezoeken aan het bureau gebracht. Het programma van het concert,'dat de Harmonie van Drukkerij „De Spaarne- stad" op Vrijdag 18 Juli in de muziek tent in het Bloemendaaise Bos om 8 uur zal geven, luidt als volgt: 1. Folies Ber gères, Mars, Paul Lincke; 2. Ouverture uit de Operette „Gri-Gri". Paul Lineke- £rf' Y,a" Leeuwen; 3. American Patrol. T W. Meacham; 4. Andante in G, Batiste; 5. Petersburgse Slede vaart. Eilenberg; 6. Selectie uit de Operette „The Geisha", S. Jones- 7. Parachutistenmars, P. Leemans- 8 Ka- melendans, Fr. Popy; 9. Lotusbloemen, wals, E. Ohlsen; 10. Chinese Straat serenade, L Siede; 11. Skymastermars, R. Sennema. Voor acte Engels LO te Amsterdam slaagde de heer J. A. A. Houthuizen te Haarlem. Om het clubkampioenschan van Hof van Holland werden de volgende wed- strijden gespeeld: Van Koersel 160 160 35 34 4.57 Hoek Jr. 150 128 35 16 3.65 Peterse 50 50 46 7 1.08 Toepoel 40 30 46 6 0.65 Peterse 50 50 42 6 1.19 Hoenderdos 60 44 42 3 1.04 Kroon 190 190 28 28 6.78 Hoek Jr. 150 90 28 25 3.21 Rozenhart 90 35 36 10 2.36 Vernout 100 10Ö 36 12 2.77 Verbeek 90 90 35 11 2.57 I.oerakker 110 99 35 14 2.82 Hoek Jr. 150 142 39 20 3.64 v. d. Veldt 190 190 39 59 4.87 Philippo 250 173 26 22 6.65 Agema 250 250 26 44 9.61 Nobels 250 250 28 105 8.92 v Rongen 250 167 28 75 5.96 Tijdens de in Zomerlust" te Sant- póórt gehouden dertigste jaarvergade ring van de ctdelmg voetbal van de R.K.S.V. „Velsen" werd de scheidende secretaris, de heer P. P. Smit, met al gemene stemmen benoemd tot erelid. De heer Smit, die gedurende 25 jaar deel uitmaakte van het bestuur, zag zich wegens oersoonlijke redenen ge noodzaakt zijn junctie neer te leggen. Hij was een van de oprichters van de R K.S.V. „Santpoort", na de fusie met O.I.V., „Velsen" genaamd. In zijn openingswoord richtte de voorzitter, de heer J. Westerhoven, een speciaal woord van welkom tot de waarnemend geestelijk adviseur, pater Jacobs van het Missiehuis te Driehuis, die voor de eerste maal temidden van- de voetballende leden van „Velsen" vertoefde. Spreker liet even de ge beurtenissen van het afgelopen jaar de revue paéseren en spoorde de leuen aan, ondanks het niet veroveren van het 2de klasserschap, niet bij de pakker, te gaan neerzitten, doch de handen uit de mouwen te steken. Wie weet wat het volgende seizoen brengen zal. Het jaarverslag van de secretaris was tn mineur Het vermeldde het gebrek aan goede samenwerking, wat moge lijk een van de oorzaken is geweest van het niet behalen van het 2de klas serschap. Het jaarlijkse triduum is ook ditmaal prima geslaagd, al kunnen er nog steeds meer deelnemers zijn. De junioren- en adspirantencommissies kregen een pluim op de hoed voor het vele werk, dat zij voor dé jeugd heb ben verricht. Een van de hoogtepunten van het gepasseerde jaar was ongetwij feld de heropening van het sportveld 75 7? 77 Advertentie Speciaalzaak sinds 1883 86 GROTE HOUTSTRAAT 86 Een handjevol Santpoorters heeft zich Woensdagavond de moeite getroost een wandeling te maken naar het Burg. Rij- kenspark en daar te luisteren naar het concert, dat vanuit de muzieknis gege ven werd door de R.K. Harmonie „So li Deo Gloria" en het R.K. Gemengd Koor „Da Pacem". Het was nu ook niet bepaald het meest geschikte weer hier voor, maar overigens blijkt men in Sant poort toch niet zo erg hard naar deze openluchtconcerten te lopen. Jammer, want zij zijn een ongedwongen gelegen heid om met de culturele verenigingen nader kennis te maken en deze zullen In een ruime belangstelling ongetwij feld een stimulans hebben om de beste prestaties te leveren. „Soli Deo Gloria" nam onder leiding van de heer C. Oudendijk het eerste deel van het concert voor zijn rekening. Het werd daarbij gehandicapt door een ónzuiver stemming, welke vooral bij het hoge koper (oh, die piston!)-, maar ook bü de klarinetten, haar oorzaak vond. De kléine ouverture in klassieke stijl van Johan Pala klonk daardoor ge forceerd In het tweede optreden van de harmonie was dit aanmerkelijk be ter, hoewel de pistonblazer, die het in zijn eentje ook wel erg moeilijk r.ad, niet uitblonk door beheersing van zijn partij. Onder directie vande heer Lou Ter voort zong „Da Pacem" met een zeer kleine bezetting in de mannenstemmen. De inzet van „Da Pacem Domine" van Jos. de Klerk, was onzeker en later hadden de sopranen moeite om hoog te zingen, gevolg van het buiten zingen wellicht. De dirigent weet zijn mensen overigens wel te laten zingen, en alleen het tekort aan heren deed afbreuk aan een harmonieus geheel. „Onder de lin den" van G. H. Boedijn en „De Vasten avond" van Albert de Klerk deden het weer goed. Zii werden met veel sevoe voor humor en speels gezongen. Jos de Klerk's „O quam suavis est" klonk zwak, maar dit moest onvoorbereid in de plaats komen van een werkje van Gounod, dat wegens het ontbreken van een piano van het programma afge voerd werd. „Benedictus" van Hendrik Altink werd devoot gezongen. v. K. De zweminrichting aan de Houtvaart in haar nieuwe gedaante bestaat dezer dagen 25 jaar. De gemeentelijke autori teiten hebben deze gelegenheid aange grepen om, in samenwerking met de bekende Haarlemse zwemvereniging De Waterratten een groots zwemfeest te organiseren dat a.s. Zaterdag in het bij de talloze Haarlemmers zo bekende zw,embad aan de Houtvaart zal plaats vinden. Duizenden Haarlemmers hebben aan de Houtvaart hun eerste zwemopleiding genoten. Reeds 70 jaar geleden stichtte de heer Spengers op de plaats waar thans de fraaie inrichting staat, een zwembad dat in 1919 door de gemeente Haarlem werd overgenomen en in die dagen was de belangstelling van zwem- üevend Haarlem dermate groot dat men toen reeds overwoog de bestaande in richting uit te breiden. In 1926 werd dan ook een begin gemaakt met de aanleg van een nieuw, aan de eisen des tijds aangepast zwembad en in het jaar 1927 kon de prachtige inrichting officieel worden geopend De Waterratten, toen nog een jonge zwemciub in de Haarlemse sportwe reld. verleende bij deze officiële ope ning haar medewerking en is het juist in verbard hiermede dat de gemeen telijke autoriteiten ook thans deze zwemciub hebben aangezocht om het 25-jarig bestaan van de nieuwe in richting mede od te luisteren, ook al omdat "DWR (De Waterratten) op haar beurt het 30-jarig bestaan van de club gaat herdenken. Voor duizenden Haarlemmers is het zwembad aan de Houtvaart dus een brok historie geworden. De behoefte aan meer zwembaden doet zich momen teel geducht voelen omdat in Haarlem de liefhebberij voor de zwemsport ge weldig groot is. Zulks was in de jaren 1927 nog niet zo merkbaar en met de inrichting aan de Kleverlaan kon men de talrijke zwemmers volop gelegenheid geven de zwemkunst machtig te worden en de zwemsport naar hartelust te be oefenen. Thans wordt de ..Houtvaart" op hoogtijdagen bevolkt door niet min der dan 4000 personen en juist op war me dagen doet het gemis van meer zweminrichtingen zich geducht voelen. Het is dan ook bij deze feestviering van een gemeentelijk zwembad nodig om aan dit punt nog eens extra aan dacht te besteden omdat de Hout vaart". hoe fraai en uitstekend de in richting ook is, de geweldige toeloop niet kan verwerken. Misschien dat de viering van het Houtvaart-jubileum nog eens extra de aandacht zal vestigen op deze minder prettige toestand in Haarlem en men binnen niet al te lange tijd naast de Houtvaart en de Kleverlaan een nieu we gemeentelijke zweminrichting zal doen verrijzen. A.s. Zaterdagavond wordt het feit herdacht met een zwem feest waaraan DWR dus haar medewer king verleent en de bekende zwemver eniging Admiraal de Ruyter (ZAR) met een kunstdemonstratie waarop we in ens blad van Vrijdag nog even terug komen. „Onze Gezellen" hield gisteravond onder grote belangstelling in het S.F.L.- gebouw aan de Lingestraat haar jaar lijkse algemene ledenvergadering. "De heer P W. F. v^n Schie, tot dus verre voorzitter, stelde zich als zodanig niet meer herkiesbaar. Na woorden van dank door de geeste lijke adviseur, kapelaan Balestra, werd de heer Van Schie het ere-voorzitter- schap onder applaus van de aanwezigen aangeboden. Als opvolger van de heer Van Schie werd met algemene stemmen tot voor zitter gekozen de heer A. J. Overtoom. In het algemeen bestuur werden als vertegenwoordigers van de onderaf delingen Honkbal en Handbal de heren G. Brocke en C. van Roon gekozen. Aanstaande Zondag. 20 Juli. organi seert TYBB haar jaarlijkse bedevaart naar Maria's Genade-Oord in Heiloo. Ook ditmaal wordt weer op de deel name van enige honderden leden gere kend. Zii die per fiets gaan vertrekken des voormiddags om kwart vóór elf van het Kennemerplein; degenen die per trein reizen worden om half één in de hal van het station verwacht. Het programma voor de in de week van 20 tot 27 Juli waterpolo-competitie luidt: Competitie Koninklijke Neder landse Zwembond: Zondag 20 Juli: He ren hoofdklasse: HVGB 1—SVK 1. Maandag 21 Juli: Dames tweede klas se: VZV 1—HVGB 1. Heren: reserve eerste klasse: Haarlem 3—Meeuwen 2. Reserve tweede klasse: DJK 3 hpl d. Dinsdag 22 Juli: Dames: tweede klas se: Nereus 1-DWT 1; Heren: eerste klasse: Haarlem 2—SVH 2; tweede klasse: DAW 1—DWR 1. Reserve derde klasse: Haarlem 4IJ 3. Woensdag 23 Juli: Dames tweede klasse: DWR 1—VZV 1; derde klasse: DWR 2Nereus 2. Heren: reserve hoofdklasse' HPC 2—Zian 2. Reserve eerste klasse' Robben 3—Haarlem 3. Donderdag 24 Juli: Dames: tweede klasse: DWT 1ADZ 1. Derde klasse: DWT 2HDZ 2. Heren: tweede klasse: Sleutelstad 1—DWT 1. Reserve tweede klasse: Nereus 2—DWR 2. Derde klaase: VZV 2—De Zijl 3. Vrijdag 25 Juli: Dames: tweede klas se: HVGB 1—Nereus 1. Derde klasse: HPC 1—Waterlelie 1. Heren reserve eerste klasse: Rotterdam 2Haarlem 3. Reserve derde klasse: HVGB 4DAW 2 Zaterdag 26 Juli: Heren tweede klas se: DWT 1—VZC 1. Réserve derde klas se: DWT 2—Zian 4. Competitie Kring Haarlem. Maandag 21 Juli: Dames eerste klasse: HaaTlem 3—HPC 2. Heren tweede klasse: Haar lem 5—HVGB 5. Dinsdag 22 Juli: Heren eerste klasse: HPC 4HZV 1. Woensdag 23 Juli: Afdeling meisjes: HPC—DWT. DWR—HVGB. Donderdag 24 Juli: Dames eerste klasse: DWT 4— Haarlem 3. Afdeling jongens: HPCHaarlem a. Vrijdag 25 Juli: Heren tweede klasse: HVGB 5—DWT 4. Afdeling meisjes: HVGB—VZV. Zaterdag 26 Juli: Heren eerste klasse: DWT 3—DWR 3. op 19 September 1951, toen de terrei nen officieel dooi de wethouder van Sport en Culturele Zaken in de ge meente Velsen in gebruik werden ge steld. De penningmeester had betere be richten en kon mededelen, dat de f1" nanciële toestand .van „Velsen" roos kleurig is geworden. Het is nog wel geen vetpot, een batig saldo had hij toch wel kunnen bereiken. Van de ju nioren en adspiranten was niets dan goeds te vertellen. De eerstgenoemden veroverden in net afgelopen seizoen drie 2de prijzen, de adspiranten kwamen met twee 1ste en een 4de prijs naar huis, terwijl bovendien het adspiran- tenelftal A het kampioenschap be haalde. Ter bevordering van de goede gang van zaken werd besloten, dat de elftal commissie in het vervolg niet meer uit 5, doch uit 3 leden zal bestaan. Daar tegenover staat, dat een commissie van begeleiding dér elftallen werd ge vormd, die een deel van de taak van het bestuur zal overnemen. Tot leden van de elftalcommissie werden geko zen de heren Wittebrood, P Wessel en Héynen. De commissie van begeleiding zal nog worden samengesteld. De bestuursverkiezing zal had resul taat, dat werden gekozen de heren A Reyerse, H. Kaasenbrood en J. de Graaf, terwijl de heer C. Nijssen zich in zijn functie zag herbenoemd. De voorzitter richtte enige woorden van afscheid tot de aftredende be stuursleden en stelde de vergadering voor de scheidende secretaris tot ere lid te benoemen gezien het zeer vele wérk, dat hij in de afgelopen 25 .iaat voor de vereniging heeft verricht. Onder luid applaus betuigde de ver gadering zijn instemming met dit voor stel. Tijdens de rondvraag werden nog enige wensen en opmerkingen over de terreinen naar voren gebracht, welke doOr het bestuur nader zullen worden bekeken. Advertentie KLfVEP.8AR-.WEG 2* HAARLEM Kinder Rijwielen 125.00 Maandag 21 Juli, 's avonds om half acht, wordt in het zwembad .Velserend" te Santpoort een internationale tweekamp ge houden tussen de Saarlandse Zwemvereni ging uit Völklingen 09 in Saarland, en de Haarlemse Zwem- en Poloclub .,De Wa terratten" De wedstrijden omvatten 10° meter vrije slag dames en heren, 100 m. schoolslag dames en heren, 100 m. rugslag dames en heren', 3 x 50 m. wisselslag da mes, 3 x 100 m. wisselslag heren, 5 x 50 m. vrije slag estafette dames en heren. Na afloop wordt nog een waterpolo-wed- strijd gespeeld. Zaterdagavond 26 Juli zal „Velserend" oonieuw de aandacht trekken, omdat er dan ten tweede male in dit seizoen een vuurwerk zal worden afgestoken, volgens de exploitant nog groter en grootser dan %e vorige keer. Vooraf zal het Santpoort- *e fanfarecorps Wilhelmina weer een mu zikale wandeling maken van het station naar het bad. waar het vuurwerk rond 10 uur zal beginnen. Er zal ook weer een bijzondere terrein verlichting te zien zijn. Dezer dagen slaagden aan de R.K. Maria Mode Vakschool, Molenwerfs- laan te Heemstede, de volgende candi- daten voor Lingerie: Nellij v. d. Heu vel, Lies Flapper, To Schouten, Lida Campfens. Joke Bottelier, Dora v. d. Putten, Annie Roeien, Rina Teeuwen, Hennie Hostee, Mia v. d. Zwan; voor costumière: Truus Langeveld, Riet Pols,, Bep Onderlinden, Nelly van Bakel, Anny Turenhout, Annie v. d. Berg, Ida Behage, To Vester, Coby Verburgt, Coby Warmerdam, Annie Roeien, Tiny Span. De bevolking van Zandvoort nam in Juni toe door vestiging met 92 en doer geboorte met 22 personen; zij ver minderde door vertrek met 71 en door overlijden met 5 personen. Per saldo steeg het aantal inwoners van 11616 tot 11644. A.s. Vrijdag wordt in de Mariaschool en de R.K. Kleuterschool te Zandvoort een ouderavond gehouden. Van half acht tot half tien des avonds bestaat er voor de ouders gelegenheid om het 'werk van de kinderen en de rappor ten in ontvangst te nemen. Geëxamineerd voor gedeelte A 7 candidaten. Afgewezen 3 candidaten. Geslaagd: mej. M. B. H. v. Veen te Haarlem en de heren J. W. L. v. Broek hoven, Amsterdam; J. H. van der Laan, Amsterdam: K. H. van de Neut, Amster dam. Geëxamineerd voor gedeelte B 7 can didaten. Geslaagd: mej. G. J. van Does burg te Amsterdam en de heren J. D. Roffel te Katwijk aan Zee; J. J. Ab- spoel te Wijdenes. Onder voorzitterschap van de direc teur van de rijksluchtvaartschool, L. A. de Lange, is tijdens de wedstrijden om het wereldkampioenschap zweefvliegen, die de afgelopen weken bij Madrid plaats vonden, het vierde congres gehouden van de internationale wetenschappelijke zweefvliegorganisatie, de O.S.T.l V Circa 35 natuurkundigen, meteorologen vlieg tuigconstructeurs en instructeurs uitvier werelddelen volgden 60 lezingen over de meest uiteenlopende onderwerpen, die voor de zweefvliegen van belang zijn. Er was vooral belangstelling voor de atmosferische golfverschijnselen, die tot ver in de stratosfeer doordringen en waarin zweefvliegers reeds hoogten var 14.000 meter bereikten. De hiermee sa menhangende „jet streams", een soort enorme luchtrivieren. waarin windsnel heden van meer dan 300 km per uur zijn geconstateerd, werden voor het eerst belicht door meteorologen die zelf hierin met hun zweefvliegtuig ongehoorde snel heden hadden bereikt. De Amerikaanse règering heeft een groots opgezet onder zoek van al deze golfverschijnselen ingesteld, waarvan de belangrijkste resultaten aan de congresleden werden medegedeeld. Voor de Nederlandse zweefvliegerij van groot belang is de uitspraak van de, thans hi Argentijnse staatsdienst wer kende Duitse meteoroloog prof. Georgii, dat bij flinke Noordwesten wind achter de Nederlandse kustlijn eveneens z.g. staande iuchtgoivcn kunnen ontstaan waarin de zweefvlieger kan stijgen. De Bij K.B. van 15 Juli is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal voor het tijdvak der tegenwoor dige zitting benoemd: mr. L. G. Korten horst, lid dier Kamer. (Nlet-offlciële koersen) vorig slot slot 16/7 3V« Nederl. 1948 8744, 87% 3% pCt Ned. 1950. 8834 89 3-3V» Nederland 1947 89 89»% 3 Ned 62-64 bel -fac 92% 92»% Inschr Grtbk '48 3 pC' 90 89 H Ned Handel Mij eert 14U% 139% A.K 0 149% 149% Nieuwe A.K.U 144% 143% Van Berkels Patent 94% 95 Calvê-Delfl eert 118% 117% Van Gelder 143'% 143 Kon Hoogovens eert 145 145% Unilever cert. 176% 175% Ned Kabel 200'.'» 203% 157»% Philips 160 Kon Petroleum 330% 330% „Amsterdam" Rubber 60% 81»! Holl Amerika Lijn 157 155 Kon N Stoomb Mil 125% 13634 Ned Scheepv Unie 125% 125»!» H V A 691* 99% Dell Mil cert 75% 7734 15/7 Anaconda Coppe 46% Bethlehem Steel 5234 Chrysler Corp 79 General Kleetrlc 83% General Motors 59 Hudson Motors 14% Kennecott Copper 81% Montgomery Ward 65 North American Can 22% Radio Corp 27 Ret>un|ic Steel 4234 Shell Oil 81 Southern Pacific 8244 Southern Railway «2 Tidewater 23% U.S. Steel 4044 16/7 46% 52% 78% 68 59% 14% 81% 74% 22 76% 42% 79 y, 82% 61% 22% 40% afremming van de wind door de kust heeft hier dan hetzelfde effect als een heuvel of bergrug in andere meer ge accidenteerde landen. De stijgwindgebieden zullen echter eerst na grondig wetenschappelijk onderzoek en uitvoerige meetvluchten toegankelijk kunnen worden gemaakt. De Kon. Ned. Vereniging voor Lucht vaart zal trachten een begin te maken met het onderzoek, in samenwerking met de zweefvliegspecialist van het K.N.M.I., drs. C. J. van der Kam. die in Madrid dit onderwerp uitvoerig met prof. Georgii heeft besproken Bij de bestuursverkiezing werd de heer De Lange als president herkozen. Het secretariaat van de O.S.T I.V is in Den Haag gevestigd. In het museum „Het Huis van Looy" aan de Kleine Houtweg 103, zullen van af 19 Juli tot 1 September werken van Henri de Toulouse-Lautrec worden ten toongesteld. De expositie bestaat hoofd zakelijk uit litho's en affiches. Het mu seum zal geopend zijn op werkdagen van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. en des Zondags van 2 tot 5 uur. De ingang bevindt zich aan de Kam perlaan. B en W. van Haarlem zullen op Vrij dag 1 Augustus 1952 des namiddags uur officieel ten stadhuize ontvangen de leden der Internationale Jury, alsmede van het bestuur der Internationale Gla- diolententoonstelling, welke tentoonstel ling in deze gemeente zal worden ge houden op 1, 2 en 3 Augustus. GEBOREN: J. P. Weber—De Boer, z; L A SchooneveldtBosch, z; C. Ja- Straathof—Selis, z; A. M. W. van der Burg—Jonkers, d; A. Poldervaart—Van Kampen, d; P. C. Kok-Van Meurs, d' P M. BuurBoeree, d; J. W. G. va» ZwolTerreehorst, d; M. H. Povel~' Everard, d; J. W. Westdijk—Severijnse, d' M M van Teunenbroek—Ringers, dj ONDERTROUWD: 16 Juli: J. G. Tiff1 mermans en J. M. Rommelse, B. Bro en A. H. van Duinkerken, J. M. va» Schaik en C. M. van Wieringen, R va» Lunteren en M. E. Th. Vroom, K. ei» A. G. van Soest, A. P. van Kiestere*1 en J. de Boer, J. A. Kuitert en Snoek, H. W. Kaspers en J. Kroon, J. M. Remmelzwaan en M. J. E. Hoende dos, W. Tensen en E. Smakman, Beunder en M H. Willemse, H. L. y Loon en A C. Visser, G. M. van Liei hout en G. M. Moens, A. Brutjns en Keijser, J. Veenema en J. Th. Klöste H H Wassink en J. Waning, C. bloed en A. A. Teeuwen, J. Crama en- L. E. Donleben. GEHUWD: 16 Juli: W. J. Joosten W. E. Sanders, W. A. de Graaf en J W. Sanders, H. Kuit en P. F. Sollier, P. F van Boekei en F. Niern»1 H. R. van Leeuwen en A. H. Jans q H. R. Vastenouw en A. Pauw, J- Schenke en A. M. van Kampen. Janssen en A C. Rutte, G. L. van_ „ïred' hoven en J. N. Isaaks, A. G. ver- en Chr C. Siemers2 W. J- v j>. Jong' D. G' Ver* burg en Chr C. Siemers, w, v j>. veer en E. C Meijer, C. Kühn en J- t, Kloos, F. Schenk en J. A. van «e g, A. Th. M. de Loor en H. Knippen» jj, A. M van der Schoor en M. van j, W. Karssen en M. van Ee. B. J- J- Diepen en H. C. Lutterman. „uiiij* OVERLEDEN: W. H. Nieuwenh 69 j„ Kamperlaan; J. van Weesei, Hazepaterslaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2