Vak show bij de Maitres-Tailleurs de nieuwste Erie de Noorman: Het land der duisternis Wh f w 1 iiptj tal j- Sterftecijfer aan T.B.C. is verheugend laag 39 ZEISS IKON CAMERA'S de dader? Belastingbiljet Geen invloed van televisie op bioscoopbedrijf óid mat r - r Frans mouwzakje Britse distinctie Italiaanse raglan-vondst Een kind uit België V eehandelaren congresseren Vrees voor KLM- concurrentie Verslapping van bestrijding echter zeer ongewenst Vervaardiging van Nederl. fdms blijft hachelijk avontuur MILITAIR TEHUIS INGEWIJD Op vliegveldDeelen \i V 1. 1 1 II— 1 DONDERDAG 17 JULI 1952 PAGINA 3 Vakschool in Utrecht? Indonesische pers over de Kabinetsformatie ^ersencampagne met goede resultaten gemaakt SLECHTS^ Antwoord op vragen van Brits Lagerhuislid Textielhandelaar vrijgesproken Van overtreding wet op de uitverkopen Promotie van Ned. landbouwattaché Proefschrift over migratie naar Canada Uw vacantiefoto's moeten goed worden! Het .zijn herinneringen voor het leven. Volgt het voorbeeld van duizenden. Neemt de onovertroffen Zeiss Ikon Box Tengor 6x9, de beste Box die er is! Elke vakman zal het beamen. Let op de voordelen! nw totohandelaar achtige camera Contax 50 Oorspronkelijk Wie was detective-verhaal door F. J. Verslag van Nederl. Bioscoopbond Pogingen tot moord en mishandeling Verdachten veroordeeld tot twee en één jaar Nieuw Kamerlid AalscHolver ziet stok voor paling aan TWEE KINDEREN VERDRONKEN DUITSE MIJN AANGESPOELD Met sportvliegtuig van V.S. naar Duitsland Nee, wat gisteren in het Casino te "t'heveningen vertoond is mogen wij "iet afdoen met een badinerend stukje ®ver de verwijfdheid van een heren- modeshow. Er wordt op het ogenblik in Scheveningen een internationaal con- pes gehouden van de „Fédération In ternationale des Maitres-Tailleurs" en in het raam daarvan heeft men een mid dag geparadeerd met maatkleding uit acht verschillende landen. Bij de op- pacht een deskundige vrouwelijke col- 'ega te vervangen hadden wij ons ge- Praepareerd op een ietwat weke verto ning, doch schrijver dezes is terzake be keerd: het is inderdaad plezierig een goed costuum te zien dragen en zeker, Wanneer het enigszins zakelijk gebeurt, ?oals hier geschiedde op wat vooral be doeld was als een vakshow. Dit zo zijnde staat uw verslaggever dan echter voor de hachelijke taak de Voorgenomen scherts in ernst te doen Verkeren en nu is het voor een man, die leek is, vele malen gemakkelijker tout- court te constateren, dat een pak „goed fit" dan het waarom daarvan te ont deden Opmerkelijke noviteiten vallen er, "ear het ons voorkomt, van deze vak- rhow niet te signaleren. Een ogenblik dachten wij bij de inzet van de Fransen, dat de twee rijen knopen op ons col bert weer vervangen zullen worden door één rij, maar tot onze persoonlijke vreugde vond deze tendens bij hetgeen er links en rechts verder nog „ge- thowed" vjerd geen versterking. Enge land kwam met een ochtendcostuum Zonder zomen in de broekspijpen te Voorschijn, Nederland toonde een bor deaux-rode das bij een middernacht- blauw smoking, België zocht het in de- Zelfde richting, Frankrijk had bij een overjas in de arm een klein zakje uit gedacht voor treinkaartjes en zo en Italië liet een jas zien met mouwen, die van voren gewoon waren en van achte ren van het type raglan. Dit voor wat het nieuws van deze vakshow betreft; U ziet, dat men het niet al te wild met ons wil maken. Wij zijn er de Maitres-Tailleurs uit een stuk of vijftien landen van Europa, die hier bijeen waren, dankbaar voor en nog meer won het afgeladen Casino onze sympathie, toen zich bij de vele applau- zen, die deze deskundigen voor de pro ducten der diverse naties weggaven, een onmiskenbaar enthousiasme open baarde voor hetgeen good old England langs onze ogen liet defileren. Daar was een Brits rijcostuum met een geel vest en met een nauwe broek, die uiterst knap om de kuiten was gesneden. Uw scribent zou zich meer dan tweemaal bedenken voor hij dit pak aantrok, maar het was toch wel heerlijk klassiek. En dit staaltje maatkledingswerk stond toch eigenlijk nog maar jn de schaduw bij de zwarte geklede jas en de bolhoed, welke een super-gentleman ons heeft voor-gedragen. Hier werd even een stukje distinctie opgevoerd, dat weer vertrouwen geeft voor de toekomst van het Britse Gemenebest; en in ernst: dit waren kleren, waarin een man man is. Tenslotte hebben de En gelsen nog met ware grandeur een avondcape voor heren gepresenteerd met een wijnrode voering. Daarbij werden een gouddoorstikt dasje en een dito vest gedragen. Het was pracht vol. Verder dienen we zonder overi gens andere naties te willen discrimi neren apart te noemen een smoking uit Italië van zuivere, zwarte zijde. Een bijzonder prettige dracht bij de warm te, dachten we zo. Bij de jacquets kwam vooral Duitsland goed voor de dag; ons land toonde ook een aantrekkelijk jac quet, op z'n ouderwets afgeboord. Ten slotte viel België op met een commu- De Belgische vertegenwoordiging toont haar uitgebreide collectie. (Van onze correspondent) Gistermiddag werd in de Harmonie *e Groningen het landelijk congres van de Nederlandse Bond van Veehandela ren geopend. Deze bijeenkomst was 'Peciaal in Groningen belegd, omdat de Plaatselijke afdeling de oudste van Pe Bond haar veertig-jarig jubileum vierde. .De voorzitter van de Bond, de heer p W. ten Dam;, schetste in zijn rede p vele moeilijkheden waarmee men in kringen van veehandelaren in de loop Per tijden, had te kampen. Wat betreft de huidige problemen hoemde hij de verschillende vraagstuk ken, zoals de Europese landbouwinte- ?ratie en vooral ook de vakopleidingen, "at dit laatste betreft, vernemen wij ?°g, dat het in de bedoeling ligt in ytrecht een bescheiden vakschool te ?®ginnen, die voorlopig een dag per "'eek zal zijn geopend. Met de stichting van een dergelijke School die geïnspireerd is op een °°ortgelijke inrichting in Beieren een einde gemaakt worden aan de ,hhoudbare situatie, dat belangstel- enden uitsluitend zijn aangewezen od chriftelijke cursussen. De lesrooster j^l o.m. onderwijs in de Algemene handelskennis omvatten. Net partij-orgaan van de „Masjumi", j^hadi, schrijft in zake de kabinetsfor- g.'.De taak van dr. Drees is niet eenvou- g- De standpunten der aan de formatie elnemende partijen ten aanzien van ji'Guinea lopen zo ver uiteen dat het y onmogelijk is, dat dr. Drees een posi- 1 standpunt zal omzeilen". Het blad be- jj ®lt hiermee te zeggen, dat het nieuwe hst, wanneer het zal zijn gevormd, a ®n positieve houding zal aannemen ten ^hzien van het N.-Guinea-vraagstuk, if, het aan de respectievelijke fracties «ie Tweede Kamer zal overlaten, een da ®h standpunt in te nemen, als de tijd grarn gekomen is- „Gezien het pro- befU'Jha der verschillende partijen met ,hebh in®, tot het N.-Guinea-vraagstuk, k>6 >-eh wij geen cent hoop, dat het nieu- hderlandse kabinet, welke vorm het Poen hebben, vrijwillig afstand zal Van t \an West-N.-Guinea ten behoeve -mdonesië", aldus „Abadi". tve^.yad vervolgt: Onderhandelingen ebh»„ vraagstuk met de Nederlanders, ïhfier o niet vee' nut meer en wij hellen estaa-,j meer over naar de reeds lang NaJt? mening, dat het N.-Guinea- is dat een internationaal vraagstuk ^don051-et kan worden opgelost tussen "hesie en Nederland. ij1 het begin van de kersencam- tn Betuwe, tengevolge van tr6rd wind, een korte kersentijd z«n de resultaten erg te nati,,? ,'-Hierbij is, zoals begrijpe ed1 d<^ tik geen rekening gehouden br. tig tö Percelen, die door de hagel h?5st van il,den hebben gehad. Van de 3 e's ter ",deze bomen kwam practisch *ir.uer>, hei e Mct uitzondering van enige tjh op hben de prijzen van de kersen Advertentie De reputatie fan de Ballograf-Verken, G8te- borg, èn Ned. Octrooi 66531 geven U een dubbele garantie tAUOSKAF-KRKEN A B, GÖTEBORB, ZWEDE» Voor Nederland: Eavaha I Nljkerk A Cohen I Papier en Beek Dan Haag I Amsterdam I Amsterdam Verkrijgbaar bij Uw schrijfbehoeften- leverancier. niepakje van flanellen kamgaren; het was niet weinig luxe, maar zoetelijk toch ook weer niet. Tussen deze herenkleding door is er op deze vakshow ook nog het een en ander aan dameskleding vertoond; men moge ons echter ten goede houden, dat wij daar niet gedetailleerd op in gaan. De demonstratie, welke gisteren plaats vond, was de eerste internatio nale vakshow. Getuige de zeer grote interesse, welke het congres voor de verschillende maatkledingsproducten aan de dag legde, lijkt het ons, dat men met deze noviteit succes heeft ge boekt. De parlementaire secretaris van het Engelse ministerie voor de Burgerlucht vaart heeft schriftelijk geantwoord op vragen van het lid van het Lagerhuis William Taylor. Deze had gevraagd, welke maatregelen de minister voor de Burgerluchtvaart zou nemen in verband met de grote concurrentie van de K.L.M. met de British Overseas Airways Cor poration. De vragensteller had er aan herinnerd, dat de wereldbank onlangs een lening van zeven millioen dollar aan de KL.M. heeft verstrekt, om die maat schappij in staat te stellen Amerikaanse Super-Constellation toestellen te kopen, die dienst zullen gaan doen op routes, waarop thans de Engelse Comet-toes tel len vliegen. In zijn antwoord zegt de parlementaire secretaris te hebben vernomen, dat de lening van zeven millioen dollar aan de K.L.M. bedoeld is als gedeeltelijke ver strekking van het kapitaal, dat nodig is voor een programma van heruitrusting, dat betrekking heeft op 23 nieuwe Ame rikaanse toestellen en dat in totaal on geveer 30 millioen dollar zal vorderen. •im nfzgmas. r<:-> v' zzammrs&r- ui' .1' 147. Behoedzaam zoekt de Noorman zijn weg door de gangen, terwijl hij nu en dan een teken op de wand maakt om zijn weg terug te vinden. „Nu gaan we zeker een manier zoeken om de hoofdpoort te bereikenzegt Orm mistroostig, wanneer zij aan de voet van een lange trap komen. „Ach, ach, dat ik op zo'n treurige manier aan mijn einde moet komen." Maar Eric zegt rustig, dat hij hem moet volgen. Dit is dezelfde trap waarlangs ik de oude Zanai naar omlaag zag komen," zegt hij nadenkend. „Haar dochter moet hier ook gevangen zitten in de Verboden Stad. Ik zou graag weten waar men de koningin van het Verbond der Dolken heeft opgesloten Wel ja. We kunnen die twee dingen tegelijk doen," steunt de roerganger balorig. „Het geeft toch niets op welke manier we doodgaan Op hetzelfde ogenblik trekt Eric hem snel achteruit, terwijl hij vlug een blik om een hoek werpt. „Daar zit een groep wachters mompelt hij. Orm wil zich zwetend van schrik uit de voeten maken, maar de Noorman ver trouwt op hun vermomming en geeft hem een teken om mee te gaan. Een ogenblik later treedt hij kalm op de wachters toe, op de voet gevolgd door de klappertandende roerganger. „Gegroet kameraden," roept hij de wachters toe. „Is de Noorse hond al gevangen? Mijn makker en ik zijn uitgezonden om aan de jacht mee te doen." De Beer-krijgers werpen de nieuw aangekomenen een argwanende blik toe. Dan haalt de aanvoerder minachtend de schouders op. „Nog geen spoor van de schurk te zien," verklaart hij onverschillig. „Hij houdt zich natuurlijk ergens verborgen. Volgens mij is die Noorman een lafaard." Dat is mannentaalknikt de Noorman, zonder een spier te vertrekken. „Een lafaard die zich angstig 7)erstopt. Zo denk ik er ook over. Maar de aanvoerden schijnen grote angst voor hem te koesteren." Een ogenblik vernauwen zich zijn ogen. „Ik hoorde zelfs, dat zij de jonge koningin van het Verbond der Dolken uit de stad hebben gebracht, uit vrees dat die ver vloekte Noorse hond haar zal trachten te bevrijden. Zijn die geruchten ook tot u doorgedrongen, kameraad. Of bevindt zij zich nog op de plaats waar ze altijd gevangen wordt gehouden Hij heeft gehoopt, dat de man zal antwoorden en hem argeloos de plaats zal noemen waar de koningin verborgen zitDoch in plaats daarvan glijdt er een trek van argwaan over het gezicht van de krijgsknecht en met een ruk vliegt diens hand naar zijn zwaard De Schiedamse textielhandelaar J. T. M. B„ die veertien dagen geleden voor de Schiedamse kantonrechter terecht stond, verdacht van overtreding van de wet op de uitverkopen en opruimingen, is vrijgesproken. De waarnemende kan tonrechter, mr. D. Bakker, sloot zich in zijn vonnis aan bij het pleidooi, dat mr. Proosdij gehouden had. In zijn pleidooi had de raadsman bestreden, dat ver dachte met zijn aanbieding van schoon- geveer ou .um.^ uuu„ vuxuerexx. m Februari de bedoeling Hij voegt hieraan toe, dat de B.O.A.C. tijdelijk bijzonder voordelige voor de ontwikkeling van haar wereld- terv'«1 zich boven- dien beriep op een arrest van de Hoge Raad, waarbij toestemming tot het hou den van een uitverkoop of opruiming van de Kamer van Koophandel alleen nodig is in die gevallen, waarin men kan spreken van bijzondere omstandig heden, welke zich in een winkelnering kunnen voordoen. voor üe ontwikkeling routes reeds bij Engelse fabrieken 11 Comet-toestellen serie 11 en 26 Bristol „Britannia"-toestellen met turbinemo toren heeft besteld. Deze toestellensoor- ten zullen volkomen in staat zijn om aan iedere internationale concurrentie het hoofd te bieden, aldus het antwoord. Verheugend laag, aldus noemde de voorzitter van de Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tubercu lose, dr. M. R. Heynsius van den Berg, in de toespraak, waarmede hij Woens dag in de congreszaal van Apeldoorns Bloemenfestijn de algemene vergade ring der vereniging opende, het hui dige sterftecijfer aan tuberculose, dat over 1951 16,1 per 100.000 inwoners be droeg, tegenover 86 nog maar enkele jaren geleden. Behalve Denemarken dat ons altijd één stap voor is is dit percentage het laagste ter wereld. Dat is een groot voordeel, maar het betekent toch ook wel 'n zeker nadeel. Namelijk, dat men de t.b.c. zo'n beetje als aflopend be schouwt. Thans eist de kanker als volksziekte de eerste plaats op, maar men vergete niet, dat er nog altijd 15.000 nieuwe tuberculose-gevallen hier te lande aan het licht komen. Van groot belang noemde spr. de nauwkeurige maandelijkse registratie, welke sinds enkele jaren bestaat. Met voldoening memoreerde dr. Heynsius voorts de grote verbetering in de Röntgen-apparatuur, welke dank zij een gift van 1J4 millioen uit de Mar shall-hulp in vrijwel alle consultatie bureau^ kon worden aangebracht, waar door deze thans tot de beste geoutil leerde ter wereld behoren. Minder reden tot tevredenheid geeft de financiële toestand der vereniging, welke spr. zelfs als buitengewoon slecht kwaificeerde. De vaste uitgaven over treffen n.l. aanzienlijk de vaste inkom sten, zodat de financiële basis zeer wankel is geworden. Het bestuur heeft zich daarom ge noodzaakt gezien, verschillende bezuini gingen door te voeren, waardoor het o.m. niet mogelijk was, de gebruike lijke afvaardiging naar de internatio nale conferentie i. z. de t.b.c.-bestrijding dit jaar in Rio de Janeiro gehouden te zenden. Dr. M. Russchen, medisch adviseur van de Ned. Sanatorium verzekering, heeft in een voordracht gezegd, dat in Oost-Brabant en Noord-Limburg val lende onder de consultatiebureau^ van Venlo en Helmond het percentage t.b.c.-ijders zeer hoog is. Daarentegen is het in de drie Noordelijke provincies bij zonder laag. Van de sanatoriumpatiënten vormen de kinderen ongeveer een vier de deel. Overigens bestaat de bezetting voor 56 pet. uit mannen en 44 pet. vrouwen. Dinsdag 22 Juli om 15 uur hoopt ir. A. S. Tuinman, de Nederlandse land bouwattaché te Ottawa, aan de land bouwhogeschool te Wageningen te pro moveren op een proefschrift, getiteld: „Enige aspecten van de hedendaagse migratie van Nederlanders naar Cana da". De promotie zal geschieden in het hoofdgebouw van de Landbouwhoge school in de Heerenstraat door prof. dr. E. W. Hofstee, hoogleraar in de econo mische en sociale geografie en de so ciale statistiek. Als paranymphen zullen optreden de minister van oorlog en ma rine, ir. C. Staf, en ir. P. Boezaardt, di recteur van de stichting voor Ned. zelf standige handel en industrie. Na de promotie zal ir. Tuinman reci piëren in de aula naast de studenten sociëteit. Aan het promotiediner in ho tel „De Wereld" zal o.m. aanzitten de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt. Advertentie Reflexvrij dubbel objectie! 1:9 Stabiel lichtmetalen huis Ingebouwde voorzetlenzen thans slechts Drie diafragma's Betrouwbaar flitscontact Blokkeerinrichting tegen dubbele opnamen Zeiss Ikon Klapcamera's thans met Ingebouwde teiezoeker.De handige Nettaróxóof 6*9 reeds v.a.fl. 105.» 28 Niet veel, mijnheer. Hij heeft een broer in Londen wonen. Daar is hij nu waarschijnlijk óók naar toe. Ik heb hem tenminste horen zeggen Hoe heet die broer? Nu, mijnheer, zeker weet ik het niet. Ik dacht: Archibald. Archibald? zei mr. Fielding ver baasd. Vergist u zich niet? Ik zei u al, mijnheer, zeker weet ik het niet. Nu, dat zoek ik dan wel uit. Maar met relaties bedoelde ik meer zijn vrien den en kennissen. Hebt u er ddór wel eens één van ontmoet? Heel oppervlakkig, mr. Fielding. Ik zou me op het ogenblik geen enkele naam herinneren. Hoe is hij hier gekomen? Ik bedoel: had hij goede aanbevelingen? Beste zelfs, mr. Fielding. Daarom be grijp ik niet Nu ja, goed, we spreken er niet meer over, zei de detective slaperig. Mr. Johnson voelde zich in zijn goede hart verplicht, om althans nog iets ten gunste van mr. Slater aan te voeren. Ik keur niet goed, wat hy gedaan heeft, mr. Fielding, zeide hij, wel verre van dat. Maar hij is op en top een gen tleman. Hij is van beste familie, mijn heer. O ja, mijnheer! Zal ik u eens een naam noemen, mr. Fielding, die me net te binnen schiet? Hij bracht zijn lippen dicht bij het oor van de andere man, alsof hij hem een zoet geheim influisterde. Mr. Fielding had inderdaad behoefte Wat zeg je daar, mr. Johnson? Is d i e man familie van hem? Wel ja, mijnheer! Dat is zijn oom, mr. Fielding. Of liever: zijn oud-oom, moet ik eigenlijk zeggen IX Mr. Fielding krijgt een schok voldoende vinden, als ik u zeg, dat mijn onderzoek mij naar Birmingham ge voerd heeft, en dat zich inderdaad hier iemand bevindt, die in ieder geval wel wat meer weet van de zaak, welke mijn vriend betreft. Van welke aard is die zaak, mr. Fielding? Het is een geval van oplichting, mr. Conway, door middel van een val se ehèque. O juist. In Londen zeker? Zo is het, mr. Conway. Nu, als de zaak zó staat, zei de an der, kan ik moeilijk bezwaren heb ben, u te helpen. Als het een kwestie was, die onder mijn ressort viel, voegde hij er met een glimlach aan toe, zou ik stellig wat meer bijzonderheden moe ten weten. En nu wenst u ongetwijfeld Ondanks het middernachtelijk uur rende mr. Fielding enkele ogenblikken een paar inlichtingen over de persoon, later de straat op, terwijl hij de brave die u bedoelt? hotelhouder verbouwereerd achter liet. Juist, mr. Conway. Hij had geen tijd te verliezen. Hij wilde Wel, we zullen zien. Wie is het, mr. nog diezelfde nacht naar Londen terug- Fielding? reizen, maar zo mogelijk vóórdien en- Het gaat om een zekere mr. Sla- kele inlichtingen inwinnen, nu hij zich ter, Harry Slater, manager van het nog in Birmingham bevond. Op het hoofdbureau van politie, vroeg hij onmiddellijk te mogen worden toe gelaten tot de inspecteur van de nacht dienst. De brigadier nam zijn naam op, „Splendid City Hotel. Mr. Conway dacht een ogenblik na. Dan schudde hij het hoofd. Ik geloof niet, zeide hij, dat we van hem iets hebben, hier. Ik kan me en spoedde zich naar een kamer aan natuurlijk vergissen. De naam komt me het eind van een der gangen. Een paar wel bekend voor. Maar die was zéker minuten later stond Fielding tegenover niet van de manager van het hotel, dat inspecteur Conway, een rijzig en be- u daar noemde. dachtzaam uitziend man van hoogstens 45 jaar, die hem beleefd verzocht, om plaats te nemen. Wat kan ik voor u doen, mr. Fielding? informeez'de hij. Hij heeft een broer, begon Fiel ding, en het is niet uitgesloten, dat die ook bij de zaak betrokken is.... O juist, zei mr. Conway. Dan zullen we de klapper er eens op na- meer of minder dan eerherstel betekent. De inspecteur knikte. Ga verder, mr. Fielding. Ik heb niet de bedoeling mr. Con- aan slaap. Maar de naam, die de hotel- way, veel van uw tijd in beslag te ne- houder hem daarjuist genoemd had, men, door u alle bijzonderheden van de maakte hem opeens klaar wakker. zaak te noemen. U zult het misschien Mr. Conway, zei de detective, op mijn Jk®n' B®" ogenblik, kaartje ziet u, dat ik niet meer in ac- ,y E. °P' ei pakte een van de tieve dienst ben, maar ik heb op me ge- !.kk® ingebonden boeken, die op een nomen, een zaak tot oplossing te bren- ry planken langs de wand acnter hem gen, die voor een vriend van mij niets waren opgesteld. Hij sloeg de bladen om, hield zijn vinger bij een plaats, die hij gevonden had, las aandachtig, en legde het boek dan opengeslagen vóór zich op zijn schrijftafel neer. Hij ging weer zitten. (Wordt vervolgd). Laatst werd er bij mij een Aangiftebiljet A voor bin nenlandse belastingplichti gen in de bus geduwd. En ik heb mij maar weer eens moedig op het daarin ver vatte proza geworpen. Met hetzelfde resultaat als de vorige keren overigens: het begon mij steeds meer te duizelen. Ik ben nu eenmaal geen boekhouder of accountant, ook niet al tracht men mij in Den Haag dat beroep in de schoenen te schuiven. Na tuurlijk heb ik dat biljet ingevuld, maar de gevolgen zijn geheel voor rekening van het Departement, dat begrijpt u. En nu vermoed en hoop ik zelfs dat men daar met nog grotere moeilijkhe den te kampen zal hebben dan die, welke ik „overwonnen" heb. Voor wat hoort wat, zeg ik maar. In het jaarverslag over 1951 van de Nederlandsche Bioscoopbond wijst de directeur, de heer J. G. J. Bosman, er op, dat de deflatoire tendenzen, die zich al geruime tijd doen gelden, ook op het film- en bioscoopbedrijf van invloed zijn. De omzetcijfers hebben zich wel iswaar op het peil van 1950 gehand haafd, maar de bevolkingsaanwas, de groeiende interesse van het publiek voor de film en de verhoogde exploita tiekosten in aanmerking genomen, be tekent dit slechts achteruitgang. Het wordt zeer betreurd, dat de gemeente/lijke fiscus het film- en bioscoopbedrijf de laatste jaren heeft afgeroomd door een extra last, die bijna het dubbele be draagt van wat het overige amuse mentsbedrijf heeft op te brengen. Vooralsnog heeft 't Nederlandse film en bioscoopbedrijf geen nadelige ge volgen ondervonden van de televisie, maar het moet rekening houden met het feit, dat een machtig industrieel apparaat kunstmatig behoeften gaat kweken, die op de uiterst gevoelige bestedingsmogelijkheden in de ont spanningssector van invloed kunnen Voor het Gerechtshof te Den Haag heeft terechtgestaan de 74-jarige A. K. uit Rotterdam, die wegens poging tot moord op zijn vroegere vriendin door de Rotterdamse rechtbank was veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De procureur-generaal vroeg be vestiging van het vonnis van de recht bank. Het hof vonniste conform. Voorts heeft terecht gestaan M. van O., die door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld was tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek wegens poging tot zware mishandeling van zijn echtgenote. Appellant had 's nacht na cafébezoek ruzie gekregen met zijn vrouw, haar eerst met een mes bedreigd en later een Jjzeren kacheldeksel naar haar hoofd geworpen. Van O. was volgens een me disch rapport aan het begin van een chronisch alcoholisme. In Maasoord heeft hii inmiddels een gedeeltelijke Refusal- kuur ondergaan. De procureur-generaal eiste bevesti ging van het vonnis. Het hof veroordeelde v- O- tot twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk. De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft in de plaats van de heer P. van Staveren (C.P.N.l die zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet heeft aan genomen, tot lid dier Kamer benoemd ver klaard mevr. E. LipsOdinot te Hilver sum. zijn, te meer naar gelang de koop kracht laag blijft. In het verslag wordt er de aandacht op gevestigd, dat ondanks de bewonde ring, welke bepaalde Nederlandse films in het buitenland wisten af te dwingen, ondanks de vakbekwaamheid van onze filmmakers en de uitstekende uitrusting van onze laboratoria en studio's, in de moeilijke situatie van het Nederlandse filmproductiewezen geen enkele wijzi ging ten gunste is gekomen. Indien men in aanmerking neemt, dat de Neder landse film evenveel aan vermakelijk heidsbelasting moet opbrengen als de kosten bedragen, dan wordt het begrij pelijk waarom de vervaardiging een hachelijk avontuur is. Het verslag constateert een daling van het aantal ingevoerde films, daar entegen een stijging van het aantal kleurenfilms, welker copieën niet in Ne derlandse laboratoria kunnen worden vervaardigd. Volgens het land van oorsprong kwam 70.87 pCt. van de filmprogram ma's uit Amerika. Tegenover 1950 zowel als tegenover 1949 betekent dit een kleine achteruitgang ten voordele van de import uit de Europese landen. Het aantal bioscopen bedraagt thans 506, het aantal filmfabrieken 10. pro ductiezaken 6 en reisbioscopen 20. Er werden 64 millioen bezoekers geteld, van wie 40 pCt. in de grote steden en 60 pCt. in de overige gemeenten. Enkele toeristen merkten Woensdag in de Drentse Hoofdvaart in de omge ving van Meppel een aalscholver op, die zich vreemd gedroeg. Toen men het dier beter beschouwde, bleek het, dat het dreigde te sterven. Het gelukte (ie voorbijgangers de vogel uit het water te halen en naar Meppel te vervoeren. Hier deed de politie moeite leden van de natuurbeschermingswacht te waar schuwen. Het gevolg was, dat op de stoep van het agentschap van de Neder landsche Bank 'n operatie werd uitge voerd. Dat de operatie juist daar ge schiedde, was omdat op de bank een der leden van de natuurbeschermings wacht werkzaam was. Het bleek, dat de aalscholver een stok van 39 cm. lengte en een dikte van 2% cm. had inge slikt. Het viel niet mee dit vreemde voorwerp uit de aalscholverhals te ver wijderen. Een aanstaande tandarts bracht uit komst met een bijzonder instrument, zo dat de vogel al spoedig ruimer kon ademhalen. Het dier werd vervolgens weer in de vijver van het Wilhelmina- park in zijn element gebracht. Vermoedelijk is de aalscholver het was nog een jonge het slachtoffer geworden van zijn honger of van zijn gulzigheid, waarbij hij een in het wa ter drijvende stok voor een paling moet hebben aangezien Woensdagavond omstreeks half acht is de vijf-jarige jongen B. P. V. uit Am sterdam in het Noordhollands Kanaal verdronken Het kind was in de nabij heid van het woonschip, waar het thuis hoorde, aan het spelen en is zonder dat iemand het heeft gemerkt te water ge- rsskt. Een dergelijk ongeluk gebeurde in Groningen. Van een woonschip geraak te het drie-jarig meisje P. V. te water. Ook hier hebben de vader en moeder het ongeval niet opgemerkt. Voorbij gangers brachten het meisje snel op het droge, doch het was reeds te laat. Op het stille strand te Scheveningen is Dinsdag nabij golfbreker 33 een Duitse zeemijn van pl.m. 70 cm. dia meter aangespoeld. De politie heeft het gevaarlijke apparaat in een reddingslijn vastgezet, zodat het niet meer in zee kan afdrijven. Er werden posten bij de mijn geplaatst en een detachement van de rnijnopruimingsdienst van de Kon. Marine heeft de mijn gedemonteerd en meegenomen. Dinsdagavond laat was dit werk klaar. De deskundigen van de MOD hebben uitgemaakt, dat de mijn nog gevaarlijk was. De Amerikaan Maximiliaan Convad is er, naar D.P.A. meldt, in geslaagd met een „Piper Cub", een sportvliegtuig met een vleugelwijdte van slechts 6.5 me ter, van Minneapolis naar Duitsland te vliegen. Woensdag is hij behouden in Hamburg geland. Tot Noorwegen was de vlucht, via Groenland en IJsland, vlot verlopen, doch boven de Oostzee kreeg Convad te kampen met motorstoring. Hij slaagde er echter in Malmö te bereiken, waar de storing binnen enkele minuten kon wor den opgeheven. Convad is van plan via Frankfort en Parijs naar Amerika terug te vliegen. (Van onze correspondent) Onder zeer grote belangstelling, ook van burgerlijke en militaire autoriteiten, heeft de vicaris-generaal van het aarts bisdom, mgr. D. Huurdeman,, gister morgen de inwijding verricht van het Katholiek Militair Tehuis „Pius XII" op de vliegbasis Deelen bij Arnhem. Des middags had de officiële opening plaats, waarvoor eveneens grote belangstelling bestond. In zijn openingswoord wees lt.-kol. R. H. M. Verhoeven op de groeiende toe nadering tussen burgers en militairen. Hij achtte dit vooral van belang in oorlogstijd. Een stevig thuisfront is be langrijk voor het moreel, zo zei hij. Mgr. Huurdeman bracht daarop dank aan allen, die aan de bouw van dit militaire tehuis hadden meegewerkt. „Pius XII" is het 45e in de reeks katholieke militaire tehuizen in Neder land. De militairen kunnen er trots op zijn. Het gebouw heeft f 300.000 gekost. Daarvan is f 125.000 bijeengebracht door het grootste gewestelijke katholieke dagblad. Z.H. de Paus schonk f 10.000, kardinaal de Jong f 25.000. Ook de Centrale van Katholieke Militaire Te huizen schonk een belangrijke bijdrage. De rest is bijeengebracht door allerlei acties. Het Katholiek Thuisfront zorgde voor de inventaris. Het nieuwe tehuis bevat o.a. een recreatiezaal van 40 m. lengte. Aan de overkant van het toneel bevindt zich een z.g. haardzaal met fraaie en gezel lige zitjes. De kapel bevat 126 zit plaatsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5