Coppi kan Nolten pas 75 meter voor de Het verre vaderland dient zijn hoge verwachtingen te matigen BEIDE CHINA'S MOGEN AAN DE OLYMP. SPELEN DEELNEMEN Nieuwe mogelijkheden voor emigratie van technisch personeel en vaklieden finish bedwingen D. Fanny Blankers—Koen zal het Olympisch goud duur verkopen Nationalisten protesteren heftig 999 66h 9£P Vijftig pioniers gaan vooruit 999 999 campionissimo moet zich voor de Limburgse jongeling tot het uiterste geven Geertje Wielema geduchte troef VRIJDAG 18 JULI 1952 PAGINA 7 Geminiani en Bartali strijken de vlag Goppi over Nolten 1. COPPI 15. Nolten 16. Van Est 21. Voorting 24. Wagtmans 51. Roks 60. Dekkers 70. Van Breenen 76. Faanhof 138.48.31 140.15.03 140.41.04 140.53.49 140.55.23 142.09.47 142.26.38 143.00.42 144.07.53 „H o ge school"-voetbal Leiden wint van Wageningen Nolten in de bergetappes Volgend jaar twaalf Nederl. renners? OLYMPIA OLYMPIA FINISH PARUS VICHY CLERMONT- -fERRAND Braziliaans Hospedaria-plan Amerikaanse gasthoogleraar te Groningen Katholieke voortrekkers houden Oranje-weekend Huldiging Tour de France-renners 102-jarige overleden Oudste ingezetene van Roosendaal Export van oud ijzer uit Indonesië Oti: jg1'6 sportredacteur telefoneerde ons Donderdag uit Vichy: kilometer lang had Jan Nolten op dat ogenblik gewacht, 190 kilometer lang st arendsogen het wiel gevolgd van Rafael Geminiani, de man die in zijn vader- y Wermont Ferrand evenals het vorig jaar de overwinning zou gaan behalen. ]a Limoges tot La Bourboule, van La Bourbouie tot Chambon-du-Lac was de 'ion6 f-suur 'n c'e witte trui geen drie meter van Geminiani's blauwe trui met de da ""Witte band verwijderd geweest. Behalve in de ravitaillering te Chambon. En de f gebeurde het juist. Geminiani kende elke meter van deze weg. ij kende krommingen en bochten, de lichte stijgingen en de afdalingen van het gehele dp and van Auvergne en er zou geen mens zijn die hem in zijn zegetocht naar l>e ,Uy de Dome zou kunnen stuiten! De eerste slag was voor hem. Hij denar en e '°en het peleton nog bezig was zijn broodjes en rjjstblaadjes te sorteren kiaaVer de borst" en rugzakken van hun tricots te verdelen. Twee gingen er mee, ziJ mochten. Het waren Marinelli en Bauvin en met deze klimmers van het 'ast! P,an zou kij afrekenen op de laatste hoge klim naar de Puy, misschien de gste vier kilometer van deze Tour, kilometers die niemand kende, die nie- n geproefd had als hij. Maar niet voor niets had Nolten alles deze etappe gezet. Terwijl Gemini- verwoed en met alle geweld dat eigen is zijn strijd tegen het "eieton uitvocht, maakten zich twee ,®nners uit de langgerekte karavaan i?S: Bartali en Nolten. Het was een westie van 2, 3 kilometer en ze waren Maar hun voorsprong was niet groot. Pas in Clermont Ferrand had- S®n zij een minuut op het eerste ge- koelte van het peleton dat werd aan gevoerd door klimmers van formaat. yekers, Coppi. Robic, Gelabert, Ruiz, wlagni en ook Wagtmans. weg waar de grote strijd losbrandde j, «s 15 kilometer lang en duizend meter helG" Zii aan zi' zwoegde het vijftal de 0 aihgen op, voortgestuwd door de ostdrifiige exclamaties van een enorme q®ns.enmassa die alleen maar zag dat ian i vooraan zat. En dat hij voor op de gevreesde Coppi. Vóór....? kjVK geen kilometer was de strijd op de Of1? naar c'e Puy de Domo aan de gang, j6 «et peleton zette zijn achtervolging "■Terwijl Bauvin en Marinelli al uit- cinu van dio dolle jacht omhoog en üiBt e over een afstand van 40 kilo- isn u't de voorste gelederen terugvie- Q demarreerde eerst Robic Maar nog jj. ®h dertig meter was de kleine Frans jan weg toen coppi kwam. ongenaak- war en zo gemakkelijk alsof hij op een ^Skke weg reed. Aan zijn wiel zat .«kers naar adem te hijgen en pal daar om gmgen Gelabert en Ruiz op pad Ja hun positie in het algemeen klasse- jent tegen de Nederlanders te verdedi- Uj1;'Toen kwamen ook Wagtmans, Mag- a,Close en Weilenmann los. lien kilometer voor de top zat Nolten t,j g in gezelschap van Bartali en Gemi- 1 Jani vooraan. Een minuut daarachter ''"amen Coppi, Ockers, Robic. Bauvin ik Marinelli, daarachter Carrea, Gela- j.ert, Ruiz en Wagtmans, die ons giste- Seh had gezegd dat hii ook vandaag bij eersten zou zijn. Alleen voor de sterksten o at daarna was alleen voor sterksten. De een na de ander vie- ®n de vermetele bestormers van de {jhmense Puy de Dome uit de voor goede terug. Bauvin en Marinelli ver kapten opnieuw, Ruiz ging uit de wie- In een radio-interview niet onze sportredacteur heeft de winnaar van ~eze zware etappe en zonder twijfel die van de Tour de France Loppi> zich zeer waarderend over de ^festaties van Jan Nolten uitgelaten, vp noemde hem een Klimmer van Masse, die opzienbarend goed rijdt fk hfj bekende dat hij werkelijk al- tes had moeten geven om Nolten, die op een gegeven ogenblik al on- "^eikbaar achtte, nog te verslaan. l*°lten is nog zeer jong, zei hij, Jioar wanneer hij bijvoorbeeld mijn J~?aring zou hebben gehad, zou het ï/ij waarschijnlijk nooit gelukt zijn ie ni nog van de eerste plaats te ver engen. Nolten zelf was uiteraard tevre- met zijn tweede plaats. Maar, *ei hij, als ik geweten had dat Coppi „0 dicht achter me lag, had ik voor laatste honderd meter misschien 2°9 juist een beetje reserve gehad. eker, hij was tevreden. Maar "el Jan Nolten, wij waren boven- Öi, zn voldaan. len, Ockers moest de ongenaakbare Coppi alleen op jacht laten gaan naar de drie aan de kop. De drie? Vier kilometer voör de finish verdween ook Bartali en streed Nolten zii aan zii met de hartstochtelijk door zijn supporters opgezweepte Geminiani. Toen kwam de laatste faze Terwijl Coppi zich in het wiel van Bartali vastgreep en hem loste, had 200 meter hoger Jan Nolten het ogenblik gekozen om Geminiani te laten staan. Hij de marreerde en in 10, 20, 30 meter was het gebeurd. Daar ging de witte trui van een Tourdebutant vóór Geminiani, vóór Coppi vóór Bartali vóór Robic, voor al die mannen met een reputatie waar hele volksstammen ieder jaar in en soort delirium van raken en waar aan opgewonden sportscribenten adjec tieven en superlatieven besteden, die met het bijvoegelijk naamwoord „stout moedig" nog maar nauwelijks om schreven zijn. Nolten tegen Coppi De laatste strijd op de Puy de Dome was een tweekamp. Zelden hebben wij Coppi zo verwoed, zo uit alle macht te gen de hoogte zien oprazen als van daag. De campionissimo, die met ver bijsterend gemak zo even nog Ockers, Robic, Geminiani en Bartali van zijn wiel had gereden, moest alles geven om aan het wiel te komen van die tot voor kort nog, wolkomen, onbekende jongeman uit Gel'eén, het plaatsje dat' dank zij een onuitputtelijke fantasie van onze Franse en Italiaanse pers broeders achtereenvolgens als een in dustriestad in Friesland, Overijsel en Zeeland is genoemd! Honderd meter voor Nolten uit lag de finish en nog was Coppi er niet. Nog rukte de Nederlander ais eerste voor uit, de overwinning die hjj zo fel be geerde in zijn onmiddellijk bereik. Maar toen spraken de klasse en de er varing van Coppi en de jeugd en de mindere routine van onze landgenoot iiih iiiiiiiiiHiiiiiiiiiniiiiiiiiiHiiniiii ii illinium ii minimin Wagtmans heeft 30 seconden „straf" ge kregen, omdat hij de Belg Ockers heeft geholpen. Het kostte hem één plaats in de klassering. iiimiiiiiiiiiiiiiiiiitMpiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiitiiiiiiii het laatste woord. Tachtig meter voor de finish had de campionissimo zijn laatste jonge tegenstander te pakken en terwijl Nolten even teleurgesteld en ontdaan door die verrassende sprong van de Italiaan als op de plaats rust bleef, won Coppi op de laatste vijf en zeventig meter die hem restten tien seconden! Wagtmans negende Dat was weer een klein nationaal Nederlands feestje aan de hoge finish van de Puy de Dome! En het feest was compleet. Ongeveer twee en een halve minuut na Coppi kwam Wagtmans als negende binnen. Dekkers, die bij de splitsing van het peleton in de achter hoede verzeild was geraakt, had de sprong naar voren weer met mannen moed ondernomen en kwam twaalf mi nuten later binnen. Kort na hem volg den Van Est, Roks en Voorting. Ruim een kwartier daarna, maar ver, ver voor tijd finishten Faanhof en Van Breenen. Zij voelden niets voor de geschiedenis van de tien kleine negertjes JAN COTTAAR. Uitslag en klassementen De uitslag van de 21ste etappe (245 km.) is: 1. Coppi (It.) 9.39.21. 2. Nol ten (Ned 9.40.16. 3. Bartali (It.) 9.41.22. 4. Geminiani (Fr.) 9.41.37. 5 Carrea (It.) 9.41.42. 6. Ro bic (Fr.) 9.42.04. 7. Gelabert (Sp.) 9.42.30. 8. De Gribaldy (N.O.C. Frankr.) 9.43.16. 9. Wagtmans (Ned.) 9.43.23. 10. Ockers (Belg.) 9.48.24.. 11. Magni (It.) 9.43.58. 12. Weilenmann (Zwits.) 9.44.07. 13. Ruiz (Sp.) 9.44.15. 14. Van Ende (Belg.) 9.44.27. 15 Neyt (Belg.) 9.45.13. 16. Close (Belg.) 9.45 17. 17. Vitetta (ZO. Fr.) 0.45.37. 16. Zelasco (N. Afr.) 9.45.43. 19. DeledQa (N.O.C. Fr.) S.46.06. 20. Rolland (Fr.) 9.46.24. 36. Dek kers (N.) 9.52.10. 45. Van Est (N.) 9.53.17. 47. Roks (N.) 9.54.10. 52. Voor- Op de gemeentelijke sportterreinen te Delft is gisteren het jaarlijkse voetbal- tournooi tussen het personeel van de Nederlandse universiteiten en hogescho len gehouden. Voor de eerste maal met als inzet een wisselbeker, welke door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen daarvoor beschik baar is gesteld. De finale tussen de rijksuniversiteit Leiden en de land bouwhogeschool Wageningen werd door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rut ten, bijgewoond. Hij verrichtte ook de aftrap voor deze wedstrijd, welke door Leiden met 3—1 werd gewonnen.. ting (N.) 9.54.24. 65. Faanhof (N.) 10.00.17. 66. Van Breenen (N.) 10.01.41. Het algemeen klassement is nu: 1. Coppi (It.) 138.48.31. 2. Ockers (Belg.) 139.19.45. 3. Robic (Fr.) 139.22.01. 4. Bartali (It.) 139.23.31. 5, Ruiz (Sp.) 139.24.24. 6. Close (Belg.) 139.27.32. 7. Magni (It.) 139.30 55. 8. Dotto (Fr.) 139.34.21. 9. Carrea (It.) 139.40.45. 10. Gelabert (Sp.) 139.44.31. 11 Geminiani (Fr.) 139.50.14. 12. De Hretog (Belg.) 139.52.06. 13. Weilenmann (Zwits.1 139.54.11. 14 Van Ende (Belg.) 140.04.18. 15 Nolten (Ned.) 140.15.03. De ploegenrangschikking is: 1. Italië 416.45.36. 2. Frankrijk 417.05.54. 3. België 417.34.24. 4. Spanje 419.22.34. 5. Neder land 419.30.51. 6. Z.O. Frankrijk 420.57.21. 7. N.O.C. Frankrijk 421.16.35. 8. W.N.W. Frankrijk 422.25.49. 9. Parijs 422.55.31. 10 Zwitserland 423.27.12. 11. Noord Afrika 424.02.05. Het eindklassement voor de Grote Berg prijs luidt: 1. Coppi (It.) 92 pnt. 2. Gela bert (Sp.) 69 pnt. 3. Robic (Fr.) 60 pnt. 4. Ockers (Belg.) 53 pnt. 5. Geminiani (Fr.) 51 pnt. 6. Bartali (It.) 42 pnt. 7. Dotto (Fr.) 35 pnt. 8. Ruiz (Sp.) 28 pnt. 9. Carrea (It.) 23 pnt. 10. Nolten (N.) 22 pnt. 17/18 Bertaina (Z. O. Fr.) en Wagtmans (Ned.) elk 5 pnt. Euwe heeft in de zesde ronde van het internationaal schaaktournooi te Zürich van Grob (Zwits.) gewonnen. Hoe modi het debuut van Jan Nol ten in deze Tour de France is ge weest, blijkt uit zijn resultaten in de bergetappes. Het begon in de Vogezen-etappe naar Lausanne waar hij derde werd. Zijn volgende resultaten waren: Alpe d'Huez achtste, Sestrière (na zes minuten oponthoud wegens een gebroken wiel) 27ste, Monaco eerste, Avig non zesde, Bagnères de Bigorre zevende, Pau zesde, Clermont Fer rand tweede. In het klassement van de beste klimmers bezet onze landgenoot de tiende plaats, Wagt mans de negentiende. Het scheelde werkelijk niet veel, of Jan Nolten, de jeugdige èn verrassende Tour-debutant, had Fausto Coppi de eerste plaats ontfutseld. Maar de routine van de Campionissimo gaf de doorslag. Op dit moment, 75 meter voor de finish, passeert Coppi eindelijk zijn sterke tegenstander. Naar de heer Goddet ons mededeel de zal er tijdens de wereldkampioen schappen wielrennen te Parijs ernstig over worden gesproken of Nederland het volgend jaar met een grote ploeg, een ploeg van twaalf man dns, aan de Tour mag deelnemen. De adjunct-direc teur van de Tour de France, Felix Le- vlthan, gaf als zijn mening te kennen, dat de Nederlanders deze promotie door hun prestaties van dit jaar volledig hebben verdiend. (Speciale correspondentie) 'HELSINKI, 17 Juli. We raken thuis in het Olympische Leven. Dit kan ook moeilijk an- ders, want ongeveer iedere vijf stappen, die we in de Finse hoofdstad doen, eindigen te genover een of ander Olympisch obstakel. De gevel van ieder voor belangrijk door gaand gebouw heeft een kringen-complex en vaak zelfs worden de ramen van daglicht verstoken door enorme spandoeken met het Olympisch embleem En dan de vlaggen en vlaggetjes! We hebben er ernstig over nagedacht ons een speciale zonnebril aan te schaffen tegen het gewemel van in meters dundoek uitgespreide nationale kleuren van 71 naties. Ook het nijvere gedraaf naar en van de Olympische dorpen Kapyla en Otaniemi wordt een vertrouwd onderdeel van onze waarnemingen. We weten nu tenminste, dat de geestelijke toe- siand en de spieren van de deelnemers aan de nodige verzor ging onderhevig zijn en dat het niet aan de trainers zal liggen, wanneer mijnheer die-en-die bij verrassing tóch niet met de «ouden medaille naar huis komt. En nu we het toch over goud hebben: ook in 't Nederlandse kamp wordt over dit onderwerp gepraat. Onze landgenoten weten, dat er in het goede vader land intense belangstelling voor het onderdeel overwinning be staat. Daarom mogen we uit naam van alle dragers van ons keu- rig:blauwe Olympische jasje verklaren, waar U zoal op kunt rekenen. HELSINKI, 17 Juli Met 33 tegen 20 stemmen heeft het Internationaal Olympisch Comité besloten Chinese deel nemers tot de Olympische Spelen te Helsinki toe te laten, hetzij vertegenwoordigers van de Chinese volksrepubliek, hetzjj van nationalistisch China. De vertegenwoordiger van Nationalistisch China ver klaarde dat geen athleten van die zijde zouden deelnemen aan de spelen uit protest tegen de beslissing van het IOC. De beslissing van het IOC was gebaseerd op het stand punt, dat de spelen moeten open staan voor de jeugd van de gehele wereld. Intussen kunnen de beide China's slechts aan takken van sport te Helsinki deelnemen, waarvan de nationale sportorganisaties zijn erkend door de internationale sportfederaties. Dat zou het geval zjjn bij voetbal, basketbal en zwemmen. Voor voetbal en basketbal is men te laat. De kwestie van de erkenning van het Olympisch Comité van Oost-Duitsland zal op een volgende zitting worden behandeld. F Montlhéry Etampes Pithiviers Zaterdag 19Juli VICHY-PAR'JS 3 45 km Beaune Laden Briare étapp Cosne LaCharite Pougues Nevers St.Pièrre-le-M Moulins St.Pour?ain 18 Juli TUD RIT 65km iCARTO Er is Donderdagavond in het velodrome te Hel sinki van veel goed hockey te genieten ge weest De spelers van India, die in eigen land nooit in de regen spelen en harde en droge velden gewend zijn, hadden veel hinder van de weers- en terreinge steldheid In de wedstrijd tegen Oosten rijk kwam dit wel heel duidelijk tot uiting. Oostenrijk behoort toch waarlijk niet tot de sterkste hockeynaties. maar desalniettemin slaagden de Oostenrijkers er in de score meer dan een half uur lang blank te houden. Het duurde tot de 32ste minuut voor India met een scherp ingeschoten strafcorner de leiding nam. De tweede helft was nog geen 5 minuten oud, toen Gentle een tweede strafcorner benutte om de stand op 20 te brengen. In plaats van alles op de aanval te zet ten trokken de Oostenrijkers zich terug in de cirkel Zij ontnamen zichzelf hier mede de kans op doelpunten, doch zij bereikten er mee. dat de nu klassen sterkere Indiërs niet verder kwamen dan nog twee doelpunten (40). De ontmoeting tussen Groot-Brittannië en België is de fraaiste wedstrijd gewor den, welke tot dusver in het hockey- tournooi van de Olympische Spelen werd gespeeld. De Britse ploeg ver scheen in vrijwel dezelfde opstelling als die, waarmee zij in Amstelveen enkele maanden geleden een ruime overwin ning op het Nederlands elftal behaalde. België bracht het oude beproefde team in het veld. De overwinning is tenslotte terecht gekomen bij de ploeg, die er het meeste recht op had. Want zonder twij fel waren de Britse spelers béter, zowel technisch als wat snelheid betreft. Maar vóór de overgelukkige spelers van Groot-Brittannië met een 1—0-overwin- ning van het veld konden gaan, is er hard gevochten tussen beide èlftallen. Nederland bij hel défilé Nederland zal in het défilé der lan denploegen, dat Zaterdag bij de ope ningsplechtigheid van de Spelen gehou den wordt, meemarcheren met een groep, welke uit ongeveer 70 actieve sportbeoefenaars en officials zal bestaan. Een aantal athleten. roeiers en zeilers moet verstek laten gaan in verband met wedstrijden, welke worden gehouden of training, die dringend noodzakelijk is. Slijkhuis zal de Nederlandse vlag dragen Maar nog voor de ope ningsceremonie is de be langstelling voor de Ne derlandse athleten met helder oranje trainingspakken groot. Zij waren nauwelijks met een lichte trai ning begonnen, of een horde, anders kan men het haast niet noemen, persfotogra fen omringde de viervoudige Olympische kampioene van 1948, mevrouw Blan- kers-Koen, om haar in allerlei standen op de gevoelige plaat vast te leggen. Wim Slijkhuis, Hans Harting, Theo Saat en Henk Visser waren eveneens aanwe zig. Na een kwartiertje gymnastiek om de spieren los te maken, werd een rond je gemaakt. Helaas klaagde Wim Slijk huis toen weer over de Achillespees van zijn linkervoet. Hij durfde nog niet door te lopen en maakte de training op deze eerste dag maar niet al te lang. Olympische flitsen Vrijdagavond zeven uur wordt te Kurhula een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een Nederlandse Bondsploeg en een Fins elftal van spelers, die niet voor de Olympische ploeg zijn gekozen. Het bondsteam is als volgt samengesteld: doel: Landman (Sparta); échter: De Jong (ADO) en Odenthal (Haarlem): midden: Van Schijnde] (SVV). Hendriks (Vitesse) en Biesbrouck (RCH); voor: Van der Tuyn (Hermes DVS), Van der Gijp (Emma), Van Melis (Eindhoven) Bennaars (Dosko) en Clavan (ADO). Bij de Olympische revanches, 10 Augus tus a.s., komt de Egyptische voetbalploeg in Amsterdam tegen ons land uit. De Nederlandse pers „wij" dus is bij de gezant in Finland, de heer A. J. Th v. d. Vlugt. op bezoek geweest. Onze dames turnploeg heeft een grote troef de knotsoefening. Iedere avond wordt er hartstochtelijk voor getraind. De zwemsters, athleten en hockeyers die we in een rustig hoekje van het restaurant Kapyla met dH onderwerp overvallen, beg'nnen bij voorbaat bezwerende gebaren te maken: „Laten ze niet te veel van ons verwach ten We moeten dit verzoek order- strepen. Het goede vaderland zon bet allerbeste de Spelen van 1948 even kun nen vergeten, zodat ieder lid van de Nederlandse representatie in Finland, bij wijze van spreken met een schone lei kan beginnen. Het starten met een voorspel succes op zijn of haar naam kaartje is immer een vervelende en zelfs remmende onderneming. Nemen we bii voorbeeld Fanny Blankers-Koen. de „vliegende huisvrouw", de phenomenale athlete, de eerste candidate voor het Olympisch goud enz. enz. Mevrou-.v Blankers wordt dus vanzelfsprekend als onze hope beschouwd Ze is zelf aller minst blij met deze onderscheiding en herinnert er vriendelijk aan. dat ze met de geschiedenis van de Olympische Spe len vier jaar ouder is geworden. En wanneer onze beste athlete haar eerste plaatsen op de 80 meter horden. 100 en 200 meter gaat verdedigen, moeten wc niet zomaar verwachten, dat dit alle maal vlekkeloos zal verlopen. Onder tussen is Fanny er zelf oorzaak van geworden, dat er een ietwat te pmot op timisme over haar prestaties heerst. Want de verrichtingen bjj het terugke ren van haar goede vorm en de verbe tering van verschillende records hebben vele bewonderaars de conclusie bezorgd dat de concurrenten weer hjj voorbaat kansloos zjjn. We hebben voor deze lieden een lijstje met prestaties van dames uit Australië, Zuid-Afrika, Rusland en Duitsland, die vier lange jaren de tijd hebben gehad zich via speciale trainingsmethoden voor te bereiden. Op de horden zullen Shirley Strickland en Edna MaskelL de snel op gekomen Zuid-Afrikaanse ster, zware slag leveren om het goud uit handen van onze landgenote te houden. Ook Willy Lust zal goed voor de dag moeten komen wil zii tegen deze twee buiten landse gegadigden enig succes boeken. Het nummer 200 meter is eveneens niet van sterke buitenlandse tegenstand ver schoond. De Russische finaliste van de Europese kampioenschappen 1950, Evge- nüa Setchenova. heeft kennelijk het voornemen haar uiterste best te doen de „Westerse kampioene" te verslaan. Wan neer we tenslotte de naam van Marjorie Jackson in verband met de sprint noe men, is de basis gevestigd voor een zeer afwachtende houding inzake de athle- tiekprestaties van onze dames. De tijd van 46.8 sec., die de Duitse estafetteploeg vorige week heeft genoteerd, en de Rus sische aspiraties op dit nummer ver sterken deze basis nog aanzienlijk. Wat de overige leden van de athletiekploeg aangaat willen we ons tot Slijkhuis be perken. De blessures van onze kampioen zijn op een dermate ongelukkig tijdstip ontstaan, dat we over zijn verrichtingen in vrijwel volkomen onzekerheid ver keren. Maar laten optimisten en pessi misten enig vertrouwen hebben in de gelukkige indeling der series, die onze ploeg wellicht van voordeel zal zijn. Ook de zwemploeg Een ander belangrijk deel van de Nederlandse afvaardiging vormen de zwemmers en zwemsters, die in Londen één gouden en drie bron zen medailles wisten te vergaren. We moeten een in het oog lopend feit vast stellen: de overmacht-met-Nel-van-Vliet- aan-het-hoofd is voorbij! Doch gebrek aan troeven hebben we nu direct ook weer niet. Geertje Wielema is op papier vier seconden sneller dan haar concur renten van de 100 meter rugslag en dus kunnen we haar veilig als kanshebber nummer één voor de desbetreffende gou den medaille zien. Joke de Korte en Ria van der Horst zijn beiden gegadigden voor zilver en brons in Geertje s spe cialiteit. De honderd meter vrije slag wordt vermoedelijk een affaire, die m een fel duel tussen de Deense Greta Andersen en onze landgenote Inna Hey- ting-Schumacher zal worden uitgevoch ten. Of gaat Hannie Termeulen haar come-back" met een grootse en opval lende prestatie vieren? In ieder geval zit er muziek in de mogelijkheden van onze dames. Ook op estafettegebied. De mannelijke Nederlandse zwemmers heb ben niet veel in de melk te brokkelen en laten de eer dan ook aan hun water- noloënde collega's. Er ziin vier landen, die een sterke ploeg naar het Olympisch waterpolotournooi sturen; Nederland is er een van. Meer valt op het ogenblik niet te voorspellen. De andere gebieden, die in 1948 met succes door onze landgenoten afgestroopt zijn, hebben zich niet al te duidelijk over nieuwe tegen stand uitgesproken. Onze zeilers Maas en De Jong zijn zeker niet kansloos, evenals mevrouw v. d. AnkerDoedens en Charité, die zich van hun kant met alle geweld tegen zeer wel mogelijke verras singen zullen weren. Hockeyers krijgen het zwaar Naar wjj vernemen zjjn Nederlandse en Braziliaanse regeringsautoriteiten bezig een plan op te stellen, dat voor de ^emigratie van niet-agrariërs niet alleen een stimulans, maar ook wan neer ze in Brazilië zijn aangekomen een zeer belangrjjke steun kan beteke nen. Het gaat hier n.l. om een 7gn. „Hospedaria-plan", een initiatief van Brazilië, dat het de Nederlandse immi granten mogelijk maakt ondergebracht te worden in Regerings-hotels in Sao Paulo en Rio de Janeiro en wel op kos ten van de Braziliaanse Regering. Zjj kunnen dan rustig een geschikte werk kring zoeken en wanneer ze deze ge vonden hebben, komt er een einde aan het kosteloze van het verbljjf. Dè berichten over de Braziliaanse Regeringshotels ziin gunstig; er is een goede ligging en een uitstekende voe- In het studiejaar 19521953 zullen aan de Rijksuniversiteit te Groningen colleges worden gegeven in de Amerikaanse lite ratuurgeschiedenis door prof. Leon Town- send Dickinson, hoogleraar aan de Uni versiteit van Missouri. Deze colleges zul len bestemd zijn zowel voor belangstel lenden uit alle faculteiten (eventueel ook voor niet-stud'enten)als voor studenten in de Engelse taal- en letterkunde, die zich in de Amerikaanse literatuur willen spe cialiseren. ding De Commissaris voor de Emi gratie, mr. ir. B. W. Haveman, heeft besloten, om in het kader van dit plan, bij wijze van proef, enige tien tallen geselecteerde emigranten voor uit te laten gaan. Met de uitvoering van dit besluit is men thans op het Commissariaat doende. Zijn de resultaten met deze pioniers gunstig kan er dus de zo zeer ge wenste goede emigratiebasis gevormd worden dan zullen grotere aantallen niet-agrariërs volgen. In dit verband zijn onder niet-agrariërs te verstaan technische werkkrachten en vaklieden, waaraan in Brazilië zeer grote behoefte bestaat. Op dit gebied is de arbeids markt in Brazilië volkomen onderbezet Zeer hoge lonen worden er voor tech nisch personeel betaald. Voor onze emigratie liggen hier dus inderdaad goede kansen. Het spreekt echter wel vanzelf, dat het emigran ten van de beste soort zullen moeten zijn en dit waarlijk niet alleen van wege de moeilijkheden met de taal, die echter groter zullen zijn dan in de Anglo-Saksische immigratielan den. Intussen mag men in dit alles een aanwijzing zien voor het feit, dat het Commissariaat voor de Emigratie meer aandacht zal gaan besteden aan La- tijns-Amerika in het algemeen, dan Zuid-Amerikaanse landen zijn opgeno men. Wanneer in het kader vén dit plan in bepaalde landen investeringen in industriële projecten worden gedaan zal Nederland zijn kans kunnen waar nemen om emigranten-vaklieden aan een goede toekomst te helpen. Zo zal mettertijd Zuid-Amerika en speciaal Brazilië meer mogelijkheden gaan bie den dan tot op heden reeds benut zijn. Mr. ir, Haveman ziet in dit „Zuid- Amerikaanse plan" een mogelijkheid om de noodzakelijke spreiding in de emigratie te verkrijgen, die noodzake lijk is voor haar continuïteit. Australië en Canada alleen kunnen niet voor een voldoende stabiliteit in onze emigratie zorgen. Zaterdag en Zondag komen op Bou- vigne te Breda de katholieke voortrek kers bijeen voor een nationaal Oranje weekend. De eerste dag zal drs. P. Scherft, stadsarchivaris van de stad Bre da, een uiteenzetting geven over het onderwerp; Breda Oranjestad, terwijl voorts Godfried Bomans een praatj' komt houden. De diocesaan aalmoeze- nier J. Klep uit Breda zal spreken over; Verantwoordelijkheidsgevoel. Zondag trekken de deelnemers, met de schoutsdrumband uit Antwerpen aan het hoofd, van Bouvigne naar het stad huis, waar een officiële ontvangst door het gemeentebestuur zal volgen, 's Mid dags heeft een ontvangst van de gasten Onze hockeyers, die in Olympische kringen een verdiende goede naam genieten, krijgen dit jaar een zwaarder karwei dan ooit tevoren. India en Pakistan zullen zich als eerste gegadigden voor de titel op werpen, maar daarnaast staan onze landgenoten lang niet op eenzame hoogte boven de rest van het meedin gende gezelschap. Engeland en Duits land voor het eerst sinds lange tijd weer aanwezig maken een bronzen medaille voor Drijver c.s. tot een alles zins waardeerbare prestatie. Grotere verwachtingen van tactiek en snelheid FANNY BLANKERS (links) heeft veel bekijks. onzer landgenoten hebben we op het front der wielrenners. Met name de wegwedstrijd biedt zoals altijd vele en uitgebreide open kansen. Er is wel haast geen onzekerder onderdeel van het lijvige Olympische programma te bedenken, maar juist daarom zien we met spanning de prestaties van de op hun tijd bijzonder strijdlustige landge noten tegemoet. De baannummers kun nen ons in het alleruiterste geval een bronzen plak voor Hijzelendoorn op leveren. Aan de optimisten We geven „het goed va derland" tot slot een ad vies in Olympische geest. Verschaf de Nederlandse representatie de overtuiging, dat zij met een of onverhoopt met 'n paar medailles minder, nog naar huis kun nen komen zonder voor sportieve mis lukkeling versleten te worden. De gou- den-plakkenregen komt immers toch weer bij de grootmachtige Amerika nen terecht, ook al zal Rusland hier uit (Russisch) principe een geducht stokje voor steken. Maar met een laat ons zeggen vijftiende plaats in de rang schikking van de 71 landen plus een aandeel in de broodnedige verbroede ring zou Nederland dunkt ons geen slechte indruk achterlaten En daar gaat het toch eigenlijk om! Aanvankelijk lag het in de bedoeling om de Nederlandse deelnemers aan de Tour de France te huldigen bij de op 31 Juli a.s. te houden wedstrijden om de kampioenschappen van Nederland, in het Stadion te Amsterdam. In afwijking hiervan is deze officiële huldiging echter nader vastgesteld op Dinsdagavond 22 Juli a.s., ter gelegen heid waarvan tevens een wielerprogram- ma zal worden gehouden. Ditmaal zal het hoofdnummer bestaan uit een wedstrijd achter kleine moto ren, te verrijden in 3 manches van 10, 20 en 30 km., waaraan zal worden deel genomen door alle Tour de Francè- renners, n.l. Van Est, Nolten, Dekkers, Wagtmans, Faanhof, Voorting, Roks en Van Breenen. Opnieuw zijn op de Schottenring eni ge ongelukken gebeurd. Tijdens de trai ning voor de grote prijs, die daar Zon dag a.s. wordt verreden, zijn vier ren ners ten val gekomen. Van Maandag 21 tot en met Zaterdag 26 Juli zal in het Amsterdamse schaak huis een dubbelrondige schaakvierkamp worden gehouden. De deelnemers zijn: Pilnik (Argentinië), Donner (Den Haag), Kramer (Leeuwarden) en me vrouw Van Heemskerk (Amersfoort). Tijdens de nationale militaire athletseK- kampioenschappen heeft de marinier Re bel uit Den Helder een fraaie prestatie ge leverd door bij het discuswerpen een af stand van 44.995 meter te bereiken, het geen de beste verrichting is dit seizoen op dit nummer in Nederland geleverd. Te Roosendaal is overleden de heer P. Bartelen, die de leeftijd van 102 jaar bereikte en daarmede de oudste inwoner van de stad was. De dood van de oude heer kwam vrij onverwachts en werd niet door ziekte voorafgegaan. Roosendaal, dat de bei de voorgaande jaren de krasse oude baas op diens verjaardag uitbundig heeft bejubeld, maakte al voorberei dingen voor diens 103de verjaardag, welke de heer Bartelen 28 Juli zou vieren. Indonesië zal binnenkort beginnen met de export van oud ijzer. De eerste zen ding van 12.000 ton uit de havens van Dja karta en Surabaja gaat naar Japan. Japan zal daarvoor 5.000 ton staalproducten le veren. De Indonesische voorraad oud ijzer wordt geschat op 400.000 ton. Blijkens een mededeling van het ministerie van Econo mische Zaken kunnen ook andere landen oud ijzer uit Indonesië betrekken, mits zij aan de gestelde voorwaarden voldoen. dit voorheen het geval was. Uiteraard I plaats en daarna zal de Koninklijke zal speciaal bestudeerd worden het on- I Harmonie St. Cecilia een concert ge- ontwikkelde-gebieden-plan, waarin vele ven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7