Bij mislukking legt hij zijn functie neer Vliegende windmolens Gedeeltelijke overname van staalindustrie I O.-Duitse protestanten verboden naar West-Duitsland te gaan KEUZE DER DEMOCRATEN E R A R A T Tot hoofd en hart VERKLARING VAN NIEUWE PREMIER VAN PERZIË Andrë Still op vrije voeten TMJMAN OVERWEEGT: Gezondheidstoestand Eva Peron merkbaar verergerd" Iets warmer en minder regen D Geloof en politiek Het 1_J Vee riUKKlü Vefoietfcu Uyf weer ZATERDAG 19 JULI 1952 76ste JAARGANG No. 25433 Hoofdredacteur „l'Humanité" Italiaanse immigranten in Australië dreigden met opstand Gaat Nederland Franse Ijager bouwen? driehonderd kinderen in Boekarest aan gehouden? straalj. - - Ter bijwoning kerke lijke bijeenkomsten Dodelijke val in 20 meter diepe silo Tsjechisch premier bepleit zuivering in vakbonden Verduistering van 60-80 mille? Fabrikant te Cuyk aangehouden Europ. landbouw'integratie Nationale commissie van advies ingesteld Noors vrachtschip in brand VOLGENDE WEEK WEER: CHICAGO 7pL?mrnge ,W,!Ck getuige konden z«n> is nog niet te aanfof' ka" nu ree<ïs vastgesteld worden, dat het STRAND-BADKLEDXNG Schacht niet naar Perzië of Egypte «e- I BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 »°or klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544. Directeur: 0. 0. W. Boerrigter. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. «nd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Oplossing olieconflict met Engeland voornaamste taak Na een onderhoud van twee uur met de Sjah, heeft de nieuwe premier van Per- l'ë, Achmad Ghavam Soeltaneh, in een communiqué verklaard, dat hij onmid dellijk zijn functie zou neerleggen, wanneer hij er niet in zou slagen het olie- Seschil met Engeland tot een oplossing te brengen. „Het oplossen van dit pro bleem zal een van mijn voornaamste taken zijn, zodat de morele en materiële be langen van Perzië volkomen beveiligd zullen worden, zonder dat afbreuk wordt Sedaan aan de goede betrekkingen tussen beide landen". Premier Ghavam ver volgde: „Dit is ongetwijfeld een moeilijke taak. maar geen onmogelijke. Weder zijds begrip zal zeker zijn vruchten afwerpen. Wanneer dit niet het geval zou zijn. zou ik onmiddellijk deze functie neerleggen". Een uit drie leden bestaand Frans tribunaal heeft gisteren de voorwaar delijke vrijlating gelast van André Still, de hoofdredacteur van het com munistische blad „l'Humanité". Vrij dagavond heeft Still in gezelschap van zijn advocaat de Santé-gevangenis ver laten. Stil werd op 25 Mei gearresteerd hadat in zijn blad een artikel was ver schenen, waarin werd opgeroepen tot "et houden van betogingen op 28 Mei Tr de dag van de communistische relle tjes in Parijs, die generaal Ridgway golden. Hij werd eerst beschuldigd van oansporing tot onwettige bijeenkomsten, vervolgens van aansporing tot geweld- Weging en tenslotte van samenzwering togen de binnenlandse veiligheid van de staat. Het tribunaal heeft beslist, dat het, °m de wadrheid of valsheid van de te- Ben Still ingebrachte beschuldigingen vast te stellen, niet langer nodig was We beklaagde in verzekerde bewaring te "ouden. Tweehonderd gewapende Australische Roldaten zijn gisteren, gesteund door vijf Gevechtswagens, het immigrantenkamp ^onegilla in de staat Victoria binnenge trokken, nadat tweeduizend Italiaanse im migranten gedreigd hadden, tot opstand te 2hllen overgaan en het kamp te verbran den. De Italianen waren van plan op te fokken naar de omliggende steden wan eer niet onmiddellijk zorg gedragen werd v°or behoorlijke tewerkstelling of repa triëring. t-Pe minister voor de Immigratie, Harold jt°lt heeft tegenover een delegatie van de Jjolianen verklaard, dat hij de kwestie an dag met premier Menzies zou be keken. Volgens de delegatie zijn de im migranten al vier maanden zonder werk. Waarschijnlijk zal Australië de kwestie ^eneens met de Italiaanse regering opne- Na een massa-bijeenkomst besloten immigranten voorlopig van verdere ac- af te zien, waarna de troepen terug trokken werden. A.p. verneemt in Parijs dat wordt verwogen in Nederland de bouw van Franse straaljager Mystère ter hand e nemen. j Prins Bernhard heeft verleden week 8 Parijs geconfereerd met de ontwer- van het vliegtuig, Marcel Dassault, ^vendien heeft hij op het vliegveld A®lun-Villaroche demonstraties met de 'ystère bijgewoond. ■Oe Franse regering heeft de Compag- v'e Marcel Dassault vergunning gege- de Nederlandse invlieger Gerben u^derman vluchten met het toestel te q ®h maken. Verwacht wordt, dat Son- Krhian hiervoor binnenkort naar a"krijk zal gaan. tg^jdens te Wenen ontvangen berich t-et uGlt de Politie te Boekarest sedert tig' begin van deze maand een driehon- IgpiJ'-al jeugdige personen, meest in de ZonriJd van Uen tot zeventien jaar, iia„?8r .opgave van redenen bij midder- blaatelijke vervallen op hun woon- 8'ji> n aangehouden, aldus meldt de te £®spondent van de „Daily Telegraph" ^C'rd 'De veronderstelling is geop- laa.ii' men de kinderen als gijze- t>hpp vasthouden of van hen inlich- WtA over huisgenoten wil trachten te "tijgen. Hij beschuldigde Mossadeq ervan een verkeerde politiek gevoerd te hebben betreffende het oliegeschil, zodat hij door een „puur wettelijke kwestie de vijandschap tussen twee landen bevor derd had". Zijn buitenlandse politiek zal zijn: „Goede betrekkingen met alle landen, in het bijzonder met de grote mogendhe den, gebaseerd op internationale regels" „Ik zal echter niemand toestaan mij, met de hulp van buitenlanders, zijn stand punt op te leggen", aldus Soeltaneh. Tezelfdertijd liet de premier merken dat hij niet ten onrechte beschouwd wordt als de sterkste man van Perzië. Zonder veel woorden te verspillen ver klaarde hij dat hij van plan was de orde en rust in Perzië te herstellen. „Wee de genen die trachten mijn vreedzame po gingen te dwarsbomen of te verhinderen. Want zij zullen in mij een ernstig tegen stander vinden. Het is zelfs niet uitgeslo ten dat ik, wanneer het parlement dit goedkeurt, revolutionnaire hoven zal vormen, zodat iedere dag honderden van deze vijanden van het vaderland hun ge rechte straffen zullen ondergaan". De Wereldbank is bereid de bespre kingen met Engeland en Perzië ter op lossing van het oliegeschil te hervatten, indien beide landen daarom verzoeken, aldus hebben functionarissen van de We reldbank te Washington verklaard. Soeltaneh heeft gisteren officieel de opdracht gekregen een kabinet te vor men. Men gelooft, dat de Sjah hem het recht heeft verleend opnieuw de titel „Djahab Asjraf" (zijne hoogheid) te voeren. Deze titel had de Sjah hem twee jaar geleden, als blijk van zijn misnoegen, ontnomen. Indertijd werd Soeltaneh in een communiqué van het hof „corrupt, een verrader en een mis dadiger" genoemd. De Perzische regering heeft ver scheidene aanhangers van oud-pre mier Mossadeq gearresteerd en het secretariaat van twee politieke clubs, die de oud-premier steunden, bezet. De arrestaties werden verricht, toen le den van de Perzische partij en de Labourpartij, trouwe aanhangers van Mossadeq, probeerden in het centrum van Teheran een demonstratie tegen de nieuwe premier op touw te zet ten. Dertig aanhangers van Mossadeq hebben besloten een delegatie naar de Sjah te zenden om hun standpunt, dat de aanwijzing van Soeltaneh door de Kamer onwettig is, omdat slechts veertig leden voor hem stemden, uit een te zetten. Deze aanhangers waren niet bij de stemming aanwezig en zij menen, dat de premier moet worden aangewezen met goedkeuring van drievierde van het aantal in Teheran aanwezige parlementsleden. Het Italiaanse agentschap „Italia" heeft bekend gemaakt, dat de Perzische regering aan verschillende grote Itali aanse ondernemingen aanbiedingen heeft gedaan, om Italiaanse producten met Perzische olie te betalen. Volgens het agentschap, dat in nauwe verbinding staat met Italiaanse regeringskringen, werden onder meer de Fiatfabrieken door de Perzische regering benaderd. De twee Amerikaanse hefschroefvliegtuigen, de „Hopalöng" en de „Whibl- away" even na het verlaten van een bdsis van de Amerikaanse luchtmacht in Massachussetts voor hun vlucht naar Europa. Dit is de eerste maal, dat de vliegende windmolens" een dergelijke tocht maken. De af te leggen afstand naar Duitsland is vier duizend mijl. Een hooggeplaatst regeringswoord voerder, die niet met name genoemd wenste te worden, heeft verklaard, dat het Witte Huis ernstig overweegt een gedeelte van de Amerikaanse staalin dustrie over te nemen krachtens de „Selective Service Act", welke de presi dent der V.S. het recht geeft de leiding van die bedrijven over te nemen, die niet aan hun verplichtingen krachtens recht streekse contracten met regeringsbu- reaux voldoen. De woordvoerder zeide dat advocaten van het departement van Justitie Donderdag instructies gekregen hadden om de documenten op te stellen, welke een dergelijke gedeeltelijke over name van de staalindustrie mogelijk moeten maken. Naar vernomen wordt zou het besluit tot het vorderen Donderdagmiddag geno men zijn tijdens een bespreking, waaraan o.a. werd deelgenomen door John Steel- man als directeur van het bureau voor economische mobilisatie en Jhon Small, voorzitter van de munitiecommissie. Op 8 April j.l- nam president Truman de leiding van de gehele staalindustrie op zich, doch op 2 Juni besliste het Hoge Gerechtshof, dat de president hiertoe niet het recht had. De fabrieken dienden aan hun particuliere eigenaars te worden teruggegeven. De overname van April was niet op enige specifieke wet gebaseerd, doch ?SJ Vrfldag zijn binnen een tijdspanne van vijf uur twee communiqué's over de gezondheidstoestand van Eva Peronuit gegeven. In het eerste communiqué werd gezegd, dat haar gezondheidstoe stand onveranderd was; in het tweede werd gezegd, dat haar gezondheidstoe- Op het ogenblik maakt een groep Amerikaanse autoriteiten een reis door West-Europa, teneinde een aantal NAVO-landen te bezoeken. Vrijdag kwamen zij uit Brussel m ons land aan voor besprekingen met minister Staf en Nederlandse militaire autoriteiten. V. I. n. r.: Rear Admiral J. Gary Jones, gene- raal-majoor H. Olmsted, kolonel H. L. Siebers, minister C. Staf en Rear Admiral C. F. Coe. stand gistermiddag „merkbaar verer gerd" is. President Peron bevindt zich aan het ziekbed van zijn echtgenote. Sedert 9 Juli is hij slechts eenmaal in zijn bureau geweest. Beide Kamers van het parlement hebben de zitting Vrijdagavond onver wacht geschorst, na met spoed een wet te hebben aangenomen, waarbij aan me vrouw Peron de hoogste Argentijnse onderscheiding wordt toegekend: de orde van de bevrijder generaal San Martin. Te middernacht plaatselijke tijd wa ren alle ministers in het paleis bijeen. De avondvoorstellingen van de vier gemeentetheaters te Buenos Aires wer den afgelast. slechts op wat volgens het departement van Justitie de in de grondwet besloten constitutionele bevoegdheden van de president waren. De directeur van het bureau voor de prijsstabilisatie, Ellis Arnall, heeft Vrij dag verklaard, dat de regering aan de staaimaatschappijen een prijsverhoging zal toestaan van maximaal 2,84 dollar per ton. Blijkens een mededeling van protes tantse zijde heeft de Oost-Duitse rege ring geweigerd interzonale passen te verstrekken aan twintigduizend Oost- Duitsers, die een in Augustus te Stutt gart te houden protestants kerkelijke bijeenkomst wilden bijwonen en aan vijfduizend anderen, die zich naar Han nover wilden begeven om deel te ne men aan een deze maand te houden bijeenkomst van het Lutherse Wereld congres. De officiële grond voor de weigering, voor zover 't het Lutherse Wereldcongres betreft, is, dat kanselier Adenauer het congres zou toespreken, waardoor dit in de ogen der Oost-Duit se regering een politiek karakter zou krijgen. Adenauer's spreekbeurt voor het congres is inmiddels afgezegd. Men vraagt zich nu af of ook voor de in Augustus in beide delen van Berlijn te houden katholiekendag geen moeilijk heden zullen komen. De Zweedse bisschop, Andres Nycren, heeft Vrijdag bij de Oost-Duitse presi dent, Wilhelm Pieck, geprotesteerd tegen het niet verstrekken van paspoor- De 28-jarige arbeider W. P. aan de Wiel uit Limmel-Maastricht, die Woensdagmiddag in een twintig me ter diepe betonnen silo van de kalk branderij Schunck te Geulhem onder de gemeente Berg en Terblijt viel, is Vrij dag in het ziekenhuis Sint Annadal te Maastricht aan de ernstige verwon dingen overleden. De Tsjechoslowaakse minister-presi dent Zapotocky heeft op het congres van de Tsjechoslowaakse vakbond de nood zaak bepleit van een zuivering der vak verenigingen, „van top tot teen". Zapo tocky klaagde over „ondoelmatigheid der vakverenigingen, corruptie en onbe kendheid met de toestanden in de fa brieken". Verder kondigde de minister president een nieuw groot proces tegen saboteurs aan. (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen week heeft vooral de laatste dagen vrij veel regen gebracht, al viel deze voor de vacantiegangers op een gelukkig tijdstip, namelijk 's nachts. De stroom van Oceaanstoringen, die van IJsland over Schotland naar onze omgeving beweegt en koel en wisselend weer brengt, begint af te nemen. Dit betekent, dat het weer tijdens het weekeinde een verbetering kan onder gaan. Er zal niet veel regen meer val len en daar zachte lucht wordt aange voerd, is de kans op iets hogere tem peraturen groot. ten aan de Oost-Duitse afgevaardigden naar de aanstaande bijeenkomst van het Lutherse Wereldcongres. Bisschop Nygren is voorzitter van het Wereld congres. Eerder dit jaar heeft bisschop Nygren een bezoek gebracht aan Oost- Berlijn om de kwestie met de Oost- Duitse regerings-autoriteiten te bespre ken. Hij verklaarde toen, dat president Pieck en de Oost-Duitse premier Otto Grotewohl hem volledige steun hadden toegezegd. Te Cuyk is dezer dagen aangehou den de directeur van een biscuitfa briek Van T. Hij wordt er van ver dacht een bedrag van zestig tot tachtig mille te hebben verduisterd en het te hebben besteed om de verliezen in het bedrijf, dat een half jaar geleden failleerde, te stoppen. Dit bedrag zou hij als executeur testamentair hebben beheerd. In weerwil van protesten van Joodse leiders heeft het Oostenrijkse parlement gisteravond drie wetten aangenomen, waardoor 28.000 vroegere Nazi's hun eigendommen en burgerrechten terug kunnen krijgen en waarbij aan zesdui zend ex-Nazi's alleen de eigendommen worden teruggegeven. In een der drie wetten wordt voorts het verbod tot pro motie en salarisverhoging voor dertig duizend ambtenaren, die fout zijn ge weest, opgeheven. De bezettende mogendheden kunnen over deze wetten echter nog hun veto uitspreken. De scheidende Amerikaan se Hoge Commissaris in Wenen, Don nelly, heeft volgens U.P. laten blijken dat de Amerikaanse Hoge Commissie zich zal verzetten tegen de tenuitvoer legging van de wetten. De directeur voor Europa van het Amerikaanse Joodse Comité. Zachariah Schuster, en dr. S. Roth, de secretaris generaal van de Europese afdeling van het Joodse Wereldcongres hadden eer der op de dag èen bezoek gebracht aan het parlement om te proberen, dé aan vaarding van de wetten te verhinderen. Het parlement aanvaardde tevens vier wetten tot hulpverlening aan slachtof fers van de Nazi's. In deze wetten wordt een uitkering vastgesteld van 431 Oos tenrijkse schillings voor elke maand, welke de betrokkenen in een concen tratiekamp hebben doorgebracht. Deze uitkering vormt een aanvulling op de 616 schilling, die de betrokkenen reeds hebben ontvangen. Het Noorse vrachtschip „Black Gull" dat een lading ontplofbare stoffen ver voerde, is Vrijdagavond nabij Montauk Point (Long Island) in brand geraakt. Het vuur veroorzaakte een ontploffing. De 42 koppen tellende bemanning en negen passagiers hebben het schip ver laten. Vier uur na de ramp werd gemeld, dat het Zweedse schip „Gripsholm" 45 overlevenden aan boord heeft genomen. Me LPT DE BISSCHOP HEKMEM BOUWEN.' e Amerikaanse Republikeinen hebben gekozen. Zii willen Eisenhower tot president. Nu moeten Democraten beslissen. Maandag komen zij in Chi cago bijeen. Of de strijd even fel zal worden als die waar- aantal serieuze candidaten groter is. Vorige week ging het eigenlijk maar om de kwestie: Taft of Ike. Op het Demo- 16 P°,dlum onderscheiden wij op de voorgrond drie figuren. Kefauver, Hamman en Barkiey, daarachter staan Russell en Kerr, met minder kans op uitverkiezing, en boven deze groep zweven twee schimmen van personen, die gezegd hebben zich jiiet beschikbaar te willen stellen: Truman en Stevenson. Laten we dit zevental eens nader bekijken: stes Kefauver is sinds 1948 lid van de Amerikaanse Se naat namens de staat Tennessee. Deze 49-jarige senator heeft het vorig jaar in heel Amerika naam gemaakt, toen hij voorzitter was van de senaatscommissie, die een onderzoek moest instellen naar de misdadigheid. De opzien barende zittingen van dit comité konden namelijk in de hele V. S. op het televisiescherm gevolgd worden. Toen hij in Maart j.l. wedijverde met Truman om de stemmen van de Democraten bij de voorverkiezingen in de staat New Hampshire, won hij van de president. Het programma van deze senator komt in grote lijnen overeen met dat van Truman zelf. Kefauver is een man, die zeer veel waarde hecht aan het ontmoeten van zijn toekomstige kiezers. Indertijd werd hij tot senator gekozen, mede omdat hij letterlijkvijf en twintig duizend mensen de hand geschud had. Ook nu weer past hij deze tactiek toe. Overal gaat hij rond, vertelt in vijf minuten aan de omstaanders waarom hij president zou willen worden, en trekt weer verder. Kefauver wendt zich tot de gewone man en hij negeert de adviezen van zijn partijleiders. Reeds nu heeft hij zich meer aanhangers verworven onder de afgevaardig den van de verschillende staten die naar Chicago komen, dan enige andere Democratische gegadigde. Hij is popu lair; behalve bij de bazen van zijn partij, die hem de vol gende week dan ook wel eens dwars konden zitten. verell Harriman is een betere bekende van ons West- Europeanen. Harriman immers staat aan het hoofd van het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid (M.S.A.), de voortzetting van het Marshall-Plan. Harriman kent Europa buitengewoon goed. Hij schijnt zo ongeveer 160 maal de Atlantische Oceaan overgestoken te zijn in de loop van de laatste jaren. Onder de oorlog is hij ambassadeur in Rusland geweest. Onlangs maakte hij nog deel uit van de zogenaamde Commissie der Drie Wijze Mannen, een. commissie, die de organisatie van het Atlantisch Pact moest voorbereiden. Indertijd was Harriman een van de voornaamste adviseurs van president Roosevelt; nu is hij een van de belangrijkste uitvoerders van de politiek van president Truman, wiens programma hij dan ook groten deels onderschrijft. Voor de Amerikaanse binnenlandse politiek is bij zich eerst sinds korte tijd gaan interesseren. In tegenstelling met Kefauver heeft hij niet veel contact met het gewone volk. Hij is dan ook een weinig bekende figuur in Amerika. Alben W. Barkiey is bij de Amerikanen bijzonder ge zien. Hij heeft talrijke vrienden en maar heel weinig vijanden. Barkiey is momenteel vice-president van de Verenigde Staten. Zes en dertig jaar lang is hij lid van het Congress geweest. Indertijd was hij de rechterhand van president Roosevelt. Barkiey heeft echter zijn leeftijd tegen. Hij is74 jaar oud. Daarom heeft Truman hem dezer dagen ook geadviseerd zich niet beschikbaar te stellen. „Het is een dodelijke baan", zei Truman Woensdag letterlijk. „Ik houd er mee op, omdat ik al 68 ben en omdat Volgende week moeten de Amerikaanse Democraten hun candidaat voor het presidentschap kiezen. Senator Kefauver maakt een goede kans. Hij geniet een grote populariteit. Hij hecht bijzonder veel waarde aan het praten met de gewone man", schudt iedereen de hand er£ neemt kinde ren op de arm, zoals deze 8-jarige fluitist uit New York. ik niet in een vurenhouten kist het Witte Huis uitgedragen wil worden. Ik raad mijn vriend Barkiey aan er niet aan te beginnen". ichard B. Russell is de leider van de Democraten van het Zuiden van de V. S. Hij heeft naam gemaakt door de behandeling van het senaats-onderzoek naar het optreden van generaal MacArthur. Russell is een 54- jarige vrijgezel. Toen hij voor het eerst senator werd, was hij het jongste lid. Nog steeds maakt hij deel uit van de Senaat als vertegenwoordiger van de Zuidelijke staat Georgia. In verschillende opzichten vertoont zijn program ma overeenkomst met dat van Taft. obert S. Kerr is een multi-millionnair en olie magnaat. Hij is senator voor Oklahoma. In 1944, toen Roosevelt gekozen werd, hield hjj de openingsrede voor de Nationale Conventie van de Democraten in Chi cago. Men geeft hem niet veel kans. dlai E. Stevenson daarentegen zou de strijd wel eens kunnen winnen als.... hij zich toch nog, beschikbaar zou stellen. Maar tot nog toe heeft deze 52-jarige gouverneur van de staat Illinois, die zich in die functie een uitstekende reputatie heeft verworven, niet willen meedoen. Hij stelt zich alleen opnieuw candidaat voor het gouverneurschap. Hij is vroeger ook onder-minister van Buitenlandse Zaken geweest. Stevenson zou zelfs stemmen van Republikeinen kunnen krijgen als hij op zijn besluit zou willen terug komen. ruman zelf tenslotte heeft men in het Democra tische kamp ook nog willen bewegen om op zijn besluit terug te komen. Maar het ziet er niet naar uit, dat de president dat doen zal. Dit is dus de situatie bij het begin van de Democratische Conventie. Het zal een boeiende strijd worden. De Demo craten zullen een bijzonder krachtige figuur moeten kie zen willen zij nog enige kans maken tegenover een man als Eisenhower, die bij de verkiezingen van November ongetwijfeld niet alleen stemmen van zijn partijgenoten, maar ook van Democratisch-gezinden zal weten te winnen. De heer G. Ruygers, katholiek lid van de P.v.d.A., is ernstig boos. Hij „neemt het niet", dat on middellijk na het bekend worden van de stembus-uitslag de verdachtmaking weer de kop heeft opgestoken als zou den de ongetwijfeld vele duizenden (arbeiders) die hun stem op de P.v.d.A. hebben uitgebracht, behoren tot het on kerkelijk deel van de katholieke arbei ders, dan wel dat dit een bewijs zou zijn voor een in gang zijnde geruisloze geloofsafval. Eenieder die in zijn eer wordt aangetast, zonder dat daartoe een aanvaardbare reden aanwezig is, heeft welhaast de plicht daarover ont stemd te zijn en daarvan ook te doen blijken. Indien en voorzover dus de aanvallers van de katholieken in de P.v.d.A. ongelijk hebben, staan wij bij voorbaat aan de zijde van de heer G. R. met zijn ontstemming. De kwestie waar het in de op gang zijnde discussie om gaat is evenwel naar onze beschei den mening een andere dan het over tuigde lidmaatschap van een betrekke lijk geringe groep katholieken van de P.v.d.A.; het gaat hier in wezen om de vraag of er verband kan worden gelegd tussen een toenemende vermateriali- serende tendenz, speciaal in de groep katholieken, die dit jaar hun stem op de P.v.d.A. hebben uitgebracht enerzijds en dat stemmen anderzijds waarbij men moet bedenken, dat be doelde tendenz in de historie vaak een inzet tot verwijdering van de gods dienst is gebleken. De gestelde vraag is inderdaad belangrijk genoeg om in dis cussie te worden gebracht en totdat klaarheid hierin is gekomen te worden gehouden. Aandacht voor deze vraag mag dan wel op de eerste plaats worden verwacht van de Kerk zelf en haar hulp-organen op wereld lijk gebied: de standsorganisaties. Voor zover de laatste deze aandacht zullen weten op te brengen is het mis schien goed te waarschuwen tegen twee dingen, n.l. tegen bevooroordeelde stand punten en tegen het brengen en/of houden van deze kwestie in een sub jectieve sfeer. Hoe we ook ons best doen het anders te zien, na het lezen van de artikelen van de heer R. menen we dat ook hij deze dubbele waarschuwing ter harte moet nemen. Met name vrezen we. dat de heer R. de zaak te subjectief betrekt op zijn eigen persoon en de hem be kende katholieke P. v. d. A.-leden. Dit bemoeilijkt een discussie uitermate. Al vorens nu op de zaak zelve in te gaan menen we goed te doen twee opmer kingen te maken. Ie. Het kómt ons theoretisch-princi- pieel aanvaardbaar voor. dat iemand uit innerlijke overtuiging meent zijn steun te moeten verlenen aan een an dere dan de zich specifiek katholiek noemende staatkundige groepering. Hij kan immers de stellige mening zijn toe gedaan dat die andere staatkundige groepering op een meer voortvarende wijze practisch vorm zal weten te ge ven aan de katholieke beginselen voor zover die op de sociale verhoudingen betrekking hebben. Indien hij zich bij het bepalen van zijn standpunt laat leiden door het gebiedende en verbie dende gezag van de Kerk, is zijn ge weten zijn kompas. Het al of niet goed katholiek zijn, is dan een aangelegen- beid tussen God en de ziel en even tueel ook tussen de geestelijke leidsman en de betrokken mens. Omgekeerd mag derhalve nooit bij voorbaat en in het algemeen worden geredeneerd, dat het lidmaatschap van een andere partij dan de K.V.P. (tenzij zulk een partij door de Kerkelijke Overheid voor de ka tholiek tot verboden terrein is ver klaard) een vermindering van katholi citeit bij de betrokkene met zich mee zou brengen. 2e. Alhoewel wij ons gaarne over tuigd voorstander en aanhanger van de K.V.P. bekennen, beschouwen wij het lidmaatschap van de K.V.P. toch niet in deze zin als een „principiële" kwestie, dat hiervan onze zaligheid zou afhangen, dan wel dat er geen ander instituut denkbaar zou zijn, in staat om de prac- tisering der katholieke beginselen op maatschappelijk gebied te bevorderen. Wij zijn K.V.P.-er, omdat we er rots vast van overtuigd zijn dat in het hui dige tijdsgewricht en onder de huidige omstandigheden in Nederland deze staatkundige groepering de beste ga ranties biedt voor de zo ver mogelijke verwezenlijking van wat wij, katholie ken, krachtens ons beginsel als een menselijk-ideale samenleving zien. (Vervolg van pagina 5) Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 voor cago. Verwachting tot Zondagavond: Over het algemeen veel bewolking, maar ook verspreide opklaringen. Geen regen van betekenis. Matige en in het Noorden van het land tijdelijk krachtige Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan van daag. Zondag: Zon: 4.44—20.48 Maan 2.36—20.25 Maandag: Zon: 4.45—20.46 Maan: 3.44—20.51 Hjalmar Schacht, eertijds Hitler's finan ciële adviseur, heeft Vrijdag verklaard, uitnodigingen van de Perzische en Egypti sche regering om als adviseur op te treden van de hand gewezen te hebben. Slechte gewoonten sloten af, breken trekken soms aan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1