te Helsinki geopend Kleurrijk en bont festijn, ondanks voortdurende drenzende regen PACIFISTE VEROORZAAKT INCIDENT Zatopek weer kampioen 10.000 m. Fransman Mimoun sijn laatste maar kansloze tegenstander SAAT in RUSLAND haalt grote achterstand op! Van 5—1 tot 5—5 in prachtige en zeer faire wedstrijd 999 halve finale NURMI draagt Olympisch het stadion binnen vuur Uitverkochte tribunes Olympische eed Slijkhuis alleen op de 1500 meter Iweede in serie en kwart-finale Te zwaar bevonden NIEUW RECORD 11-2 MAANDAG 21 JULI 1952 PAOTttA 4 OLYMPIA ia 52 OLYMPIA VÓÓR DE OPENING NAAR HUIS! Paasikivi spreekt OLYMPIA Dames-tennisteam doof Frankrijk verslagen: Vijftiende Olympische Spelen XV Indrukwekkend was het entrée van de eerste Russische ploeg, die ooit aan de Olympische Spelen heeft deelgenomen. De vrouwelijke athleten droe gen blauwe jasjes en witte rokken, de mannen witte costuums met rode dassen, met uitzondering van een groep in militair uniform, welke de stoet afsloot. De imposante Russische groep werd ontvangen met een beleefd applaus. De rode vlag, gedragen door de gewichtheffer Koezenko, werd niet genëigd. (Van een speciale verslaggever) HELSINKI, 19 Juli. Terwijl een gestadig drui lende motregen nog altijd bleef neerdalen op het drassig geworden veld en op de opgehe ven gezichten van 70.000 toeschouwers op de tribunes van het Olympisch Stadion, die ge boeid naar het platvorm van de Marathonto ren staarden, waar de beroemde athleet Paavo Nurmi zo-even het Olympisch vuur had ontsto ken, terwijl de massa ontroerd luisterde naar de plechtige klanken van de statige Olympi sche hymne, kwam onwezenlijk als in een droom, zonder dat iemand op dat ogenblik wist waarvandaan, een jonge vrouw in een lang wit gewaad, het spreekgestoelte van de ereloge oplopen. In een drafje ging zij door de Noordelijke bocht over de loopbaan, stom verbaasd nagestaard door de tienduizenden op de tribunes, door de verbijsterde officials en door de als aan hun plaatsen genagelde mannen van de ordedienst, die tevoren elkeen, die zich in de buurt van dit centrum der Olym pische plechtigheden durfde wagen, met koele en bijna grimmige nauwgezetheid om zijn ge loofsbrieven hadden gevraagd. Wie was die wonderlijke jonge vrouw met hel blauwe ogen en roodblonde haren, gekleed in dat opmerkelijke, slepende gewaad en met Griekse sandalen aan de blote voeten? Nie mand wist het, niemend realiseerde zich, dat het theatraal effect van deze verschijning tè fel contrasteerde met de sobere eenvoud van de plechtigheid zelf, om er deel van te kunnen uitmaken. Voordat iemand zich van zijn verba zing had kunnen herstellen, had de jonge vrouw het spreekgestoelte beklommen, diep adem gehaald en, terwijl ze een rol papier ontvouw de, zich voorover gebogen naar de microfoon. „Meine Freundezei ze. Maar voordat haar volgende woorden tot de massa waren doorgedrongen, was de voorzitter van het Fins Olympisch Comité, baron Erik von Frenckel, op haar toegesprongen en had hij haar met be hulp van enkele andere officials, het spreken belet. Krampachtig greep de jonge vrouw zich aan de balustrade van het spreekgestoelte vast. Zij wilde zich niet laten wegleiden en wierp een blik om zich heen alsof ze een beroep op de toeschouwers wilde doen om haar te helpen. Maar toen zij zag hoe de Finse politieagenten op haar kwamen toelopen, gaf ze zich gewon nen en liet zich wegleiden. De openingsplech tigheden van de Olympische Spelen konden worden voortgezet lllTLaï™"', St0e K en Stram' maar b8seIovis als 5 *1 s?mber voorspeld, dat het met die opening; van de Spelen niet naar wens zou gaan. Deze Zaterdag is het namelijk de „Sara", dat is de vrouwen naam die de Finse almanak aan deze dag geeft, zoals ook de zeven volgende dagen vrouwennamen hebben, tn deze vrouwenweek, beweert het Finse bijgeloof, zal regenen, omdat de vrouwen wenen. Bijgeloof of met, m ieder geval, heeft de ongunst van de weergoden het kleurrijk schouwspel van deze altijd indrukwekkende ceremonie wel wat verstoord. Juist toen tegen half twaalf de eerste groepen deelnemers in het oude stadion arriveerden om zich daar op te weersbui, die het veld in de officials merkten wij op mr. J Lint horst Homan, voorzitter van het N.O.C., dr. J. N. van den Houten, secretaris N.O.C.; jhr. L. J. Quarles van Ufford chef d'equipe hockeyploeg; ir. A. A. Pau- len, bestuurslid N.O.C.; H. J. Slingen- berg, bestuurslid N.O.C.; dr. C. D. Ver- rijp, medicus Olympische ploeg en drs W. van Zijl, die de heer Lotsy als as sistent bijstaat. De athleten liepen, even- Wij zagen gymnasten o.l.v. Nun Ver als de officials, in rijen van twee. hoeff, hockeyers, roeiers, athleten, de (uitgeschakelde) voetballers o.l.v. ir. H. F. Hopster, enz. enz. In totaal ruim 70 athleten, spelers en officials. De ploeg maakte een keurige indruk; de heren gekleed in korenblauwe jas jes, grijze broek, wit overhemd met grijze das en witte sportpet, op de borst het oranje embleem met de goud ge stikte Nederlandse leeuw en de letters „Nederland". De datnes droegen met zwier haar gebreide oranje mutsjes met pompoen, en gingen gekleed in dezelfde kleuren als de heren: blauw jasje, witte sportblouse en grijze rok. Zij werden luide toegejuicht op de tocht van Elain- tarna naar het stadion en tijdens de ge hele gang langs de tribunes. Naar Fanny blankers zochten de Finse athletieklief- hebbers tevergeefs. Die zat, om risico's te vermijden, het défilé op de tribunes gade te slaan. Japan, dat voor de eerste keer sinds 1936 weer aan de Spelen deelneemt, be groette de president door het nijgen van de vlag met de rijzende zon. Japanse toeschouwers zwaaiden met kleine Ja panse vlaggetjes toen hun delegatie voorbij kwam. De Zuidkoreaanse dele gatie kreeg een extra applaus bij het passeren van de loge. Maar rustig, zonder gelamenteer zonder haastig gedraaf van nerveuze en gejaagde officials, werd het proto col afgewerkt. Toen de poorten van het stadion werden gesloten, waren er op de enorme betonnen tribunes geen open plekken meer. Tegen één uur stelde het bestuur van het I.O.C., on der aanvoering van vice-president Avery Brundage zich met de leden van het Finse organisatiecomité voor de eretribune op, waar de Finse president i Faasikivi hen volgens protocol aan zich zou laten voorstellen en dan de parade van de deelnemende ploegen zou afnemen. Het grijze staatshoofd arriveerde om klokke één uur in gezelschap van de voorzitter van I.O.C. Sigfried Edström en de president van het organisatie comité, baron Erik von Frenckel. Ter wijl het Finse volkslied werd gespeeld, zochten de ogen van velen het electrisch scorebord, waarop het devies van de stichter der Spelen, baron Pierre de Cou- bertin, stond te lezen: Het belangrijkste van de Olympische Spelen is niet ze te winnen, maar eraan deel te nemen; een devies waarvan de juistheid in ónze tijd het middelpunt van hartstochtelijke dis cussies is geworden Schilderachtig défilé Nog altijd viel de regen neer. Traag bewogen de vlaggen van de deelnemen de landen zich aan de hoge masten; op het grootste gedeelte van de open tri bunes zag men een scherm van para- pluien, dat slechts even werd wegge nomen, toen hoog op de Marathontoren het Olympisch vuur even flakkerend oplaaide. Ondanks die sombere entourage was het entree van de ploegen der deelne mende landen schilderachtig als steeds. Der traditie getrouw geschiedde de op komst in alphabetische volgorde, met uitzondering van de Griekse deputatie, die als vertegenwoordigster van het land waar de Spelen zijn ontstaan, de rij opende. Een Finse vlaggendrager ging de Grieken vooraf. Hij droeg een bord met het woord „Kreikka" (Griekenland) en daarachter kwam de Griekse vlag gendrager Nicolas Syllas, een speerwer per die al voor de derde keer aan de Spelen deelneemt. En dat was het begin van een bonte, kleurrijke optocht, een schijnbaar niet meer eindigende stoet van jonge man nen en vrouwen in vrolijk contrasteren de costuums: Argentijnen in wit en blauw, Australiërs in groen en wit, Bul garen in grijze pantalons met bontge kleurde boerenhemden, Spanjaarden in correct militair uniform. Zuid-Afrikanen met witte Panamahoeden, de Philip- pijnen, Guatamala en dan.... Nederland! De zeiler I Simon de Wit ging als vlaggendrager voorop, daarna volgdle de heer K. Lotsy als chef de mission en onder In tegenstelling tot het Nederland se team, dat aan de openings plech tigheid heeft deelgenomen, is het Roemeense voetbalelftal uit Helsinki vertrokken voordat de Olympische Spelen geopend werden. De Roeme nen werden in de voorronde uitge schakeld en alle 23 spelers werden Vrijdagavond prompt per vliegtuig naar huis gestuurd. Ook het basket ballteam, dat niet verder dan de voorronde kwam, werd naar het vliegveld gestuurd, waar echter bleek, dat het toestel al weg was. De Russen Bij de Russen droeg de zwaarge- wicht-gewichtsheffer Jacob Koezenko de rode vlag aan het hoofd van de grote Russische afvaardiging. De Russische vrouwen droegen blauwe jasjes en witte rokken, de mannen witte costuums met rode dassen, met uitzondering van een groep in militair uniform achteraan. De Russische deelnemers wuifden toen de presidentsloge gepasseerd werd, maar de vlag werd niet genegen. De menigte bepaalde zich tot een beleefd applaus. De Noren, die achter de Russen kwa men, werden met gejuich begroet. De Russen liepen in rijen van zeven om hun grote ploeg samen te persen over een kleine afstand. Voor de eerste keer liep ook Israël, iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiimiiiimiiiiiii iiifiiiiiiiiiM Een psychiater, die Barbara Potrant- Pleyer gisteravond twee uren heeft onder zocht, verklaarde: ,,Ze zit een beetje in de knoop en is geestelijk wat in de war. Zij ijvert voor vrede en godsdienst, en meende, de wereld een boodschap te kunnen bren gen. Overigens een heel aardig meisje". minimum mmmitmmmimmimmimmmmmimmm het land dat pas vier jaar bestaat, in een Olympische parade mee. De klein ste afvaardiging was die van Panama, alleen een vlaggedrager. Prins Bertil liep aan het hoofd van de Zweedse delegatie. De Zweden hadden wel regenjassen bij zich, maar die droe gen ze dapper over hun arm. Als na buurland van Finland, kreeg Zweden een enorm applaus. Ook het applaus voor Duitsland, dat voor de eerste keer sinds 1936 op de Spelen uitkomt, was flink. Sommige delegaties bestonden slechts uit enkele personen, andere, zoals die van Amerika met 360, Frankrijk met 145, Groot-Brittanmë met 175, Honga rije met 250, Polen met 200 en Rusland wel met meer dan 400 deelnemers, trokken op in gesloten gelederen. Alleh kregen ze hun deel in het ap plaus, dat echter aanzwol tot een orkaan, toen de sterke Finse ploeg van ruim 300 man als laatste het stadion binnen marcheerde. Na het défilé en de opstelling der ploegen schaarden de leden van het I.O.C. en van het organisatiecomité zich in een halve kring om het spreekgestoel- te voor de eretribune en hield de heer Erik von Frenckell, zich achtereenvol gens van de Franse, de Engelse, de Finse en de Zweedse taal bedienend, de protocolaire begroetingsrede aan het slot waarvan hij de Finse president uitnodig de de Spelen geopend te verklaren. „Wij zijn uiteraard trots en gelukkig", aldus de heer Von Frenckell, „dat 71 naties zich bereid hebben verklaard deel te nemen aan de Spelen van de 15e Olym piade, en dat zij meer dan 5800 sportlie den naar Helshinki hebben gezonden. Wij zijn verheugd, dat Finland in de ge legenheid is gesteld de neutrale plaats te worden, waar West en Oost in een edele strijd met elkaar kunnen wed ijveren, waar gelukkige winnaars zullen worden bekroond, zonder dat er bij de verliezers gevoelens van bitterheid en wraakgedachten zullen worden opge wekt. Als de Olympische geest en het internationale wederzijdse begrip ver sterkt worden bij de jeugd van de we reld, dan zal dit betekenen, dat de organisatoren de gouden medaille ver worven hebben, welke zij met de groot ste ernst getracht hebben te behalen." Na deze rede van Von Frenckell verhief de president van de Finse re publiek Faasikivi zich van zijn zetel en in een ademloze stilte sprak hij de korte, klassieke openingsformule uit: „Ik verklaar de Olympische Spelen van Helsinki ter viering van de vijf tiende Olympiade van de moderne tijd voor geopend." Langzaam rees de wit zijden Olympische vlag, overgedragen aan de pre sident van het I.O.C. door sir Frederick Wells, die in 1948 Lord Mayor van Londen was, aan de hoge mast. De Olympische fanfare schalde door het stadion, zwermen postduiven werden losgelaten en wiekten rond in cirkels voor ze hun richting kozen. Een batterij geschut loste 21 saluutschoten. Nog éénmaal Nurmi De eer om de Olympische vlam op zijn laatste etappe van de berg Olym pus in Griekenland het stadion binnen te dragen was verleend aan Paavo Nurmi, de beroemde Finse hardloper uit de twintiger jaren. De oude „held" bleek nog een held te zijn. De menigte bracht hem een geweldige ovatie en de sportlieden op het middenterrein ver braken de gelederen om de man, die zoveel gedaan heeft voor de athletiek en voor Finland, beter te zien. De 55- jarige Nurmi, wat kaalhoofdig en wat dik om zijn middel, liep met groot ge mak de stadionronde. Opnieuw steeg gejuich op, toen hij de toorts in de drie meter grote bokaal stak en het vuur ontstak. „Wij zweren, dat wij op eer lijke wijze bij de Spelen zul len mededingen met inacht neming van de bestaande voorschriften en in de geest van ware sportiviteit tot eer van ons land en tot roem van de sport." Toen liep Nurmi naar de rand van de arena en sprong over het hek bij de 303 treden tellende trap die naar de top van de toren leidt, welke het sta dion domineert. Daar zal de vlam tij dens de spelen blijven branden. Nurmi gaf de toorts nu over aan Hannes Kohlemainen, in zijn tijd ook een groot Fins athleet en Olympisch winnaar. Hij stak het vuur aan op de toren. Een koor van 200 vrouwen en man nen, gekleed in oud Fins boerencos- tuum, begon een speciaal lied te zingen, dat door de Finse componist Jaakko Linjama gemaakt is. Het gezang ont roerde eenieder. De menigte bewaarde een eerbiedig stilzwijgen tijdens het zingen, maar barstte los aan het eind van het lied, toen de vlam op de toren begon te branden. De onbekende vrouw Toen speelde zich het incident met de geheimzinnige vrouw in het wit af. Zij bleek een studente te zijn uit West- Duitsland. Haar naam is Barbara Rotraut Pleyer. Zij kwam twee dagen geleden te Helsinki aan en heeft een audiëntie aangevraagd bij president Paasikivi, hetgeen werd geweigerd. Vandaag had zij het nog eens gepro beerd, maar opnieuw werd haar ver zoek afgewezen. Later werd nog be kend gemaakt dat zij een fanatiek paci- fiste is en dat zij op deze plaats had willen pleiten voor eensgezindheid on der de volkeren. Na een godsdienstige plechtigheid, geleid door aartsbisschop Ilmari Salo- mien, begaf de 29-jarige Finse turn- kampioen Heikko Savolainen zich naar het podium voor de eretribune, ge volgd door de vlaggedrager Vaino Su- vivuo, de Finse hordenloper. En terwijl alle athleten in het stadion een arm omhoog hieven sprak hij met krachtige stem, het onderste gedeelte van de Finse vlag met zijn rechterhand aan vattend, de eedsformule uit. Met bege leiding van het orkest zong het koor daarna het Finse volkslied „Ons land". Hiermee was de plechtigheid van de opening geëindigd. Evenals in 1948 te Londen heeft de Tsjech Emile Zato pek ook nu de gouden medaille op de 10.000 m. behaald. Hjj deed dit met hetzelfde imposante machtsvertoon, en in dezelfde, geheel op spier- en wilskracht gebaseerde stijl, zijn aanval inzettend op het moment dat hem gele gen kwam, en daarna successievelijk al zijn tegenstan ders achter zich latend en tal van concurrenten een of meermalen lappend. De Fransman Mimoun volgde hem ongeveer vijftien ronden lang als zijn schaduw. Er zat nauwelijks een halve meter tusserjruimte tussen de twee. Na d® negentiende ronde raakte hij even los toen Za topek spelenderwijs het tempo iets verhoogde. Hij kon zich herstellen en kreeg de Tsjech weer te pakken, tot grote vreugde van de Fransen op de tribunes die hun dappere landgenoot stormachtig aanmoedigden. Het duurde niet lang, want een kwart ronde later ging Zatopek er in alle ernst vandoor en van dat ogenblik af was Mimoun een geslagen man. ook zijn hinderlijke volger Mimoun van zich af. Wel bood de Fransman vertwij felde tegenstand, maar het hielp niets, hij moest de wet van de sterkste onder gaan. En toen leek het werkelijk alsof de Tsjech vleugels kreeg, hij stoof door in Na de eerste ronde van vierhonderd meter passeerde eerst de Australiër Perry, gevolgd door Rashió uit Pa kistan en de Rus Anoufrlev. Zatopek ging toen schuil in de zwerm van de ruim vijftig deelnemers, maar we za gen zijn rode trui in de tiende posi tie. Enkele ronden lang bleef het veld bijeen en betwistten Perry, Anoufriev die een zeer vastberaden en agressief loper bleek te zijn en Mimoun die steeds in de voorste rijen te vinden was, elkaar de leiding. Zatopek bekommerde er zich weinig om, hij verloor een paar plaatsen en was na vier ronden weer iets ingelopen. Na vijf ronden zette hij wat aan, met het gevolg dat hij na enkele tientallen me ters aan het hoofd ging, een plaats die hij tot het einde toe zou behouden. Het veld werd uiteengerukt tot een lange sliert, die weer tot tal van kleine groepen en groepjes verbrokkelde. De kopgroep bestond uit Zatopek, Mimoun, Pirec, Anoufriev en Perry. Men keek slechts naar dat kleine groepje dat aangevoerd werd door de man in de rode trui, die met de bekende slingerende beweging van zijn hoofd, het gezicht krampachtig vertrokken en de rechterarm gebogen tot op de hoogte van zijn heup onverstoorbaar doorliep in het tempo dat hem goed dacht. Tot in de zestiende ronde bleef de positie aan de kop ongewijzigd, toen versnelde Zatopek zijn vaart en kon alleen Mi moun, die hem als gangmaker gebruikte, in zijn kielzog blijven. Norris, Pirie, Posti, Sando en Anoufriev lagen spoe dig twintig en meer meters achter, doch bleven elkaar hardnekkig strijd leveren voor de derde plaats waarbij de onder linge rangschikking telkens veranderde. In de twintigste ronde schudde Zatopek een soort van roes, de een na de ander doublerend alsof ze stil stonden. Mimoun lag zeker honderd meter achter, en de rest nog meer, er was niemand die bet phenomeen uit Praag iets in de weg kon leggen, hij won zoals hjj wilde. En hü wilde een nieuw record, dat bleek toen hij met nog slechts driehonderd meter voor de borst het tempo andermaal ver hoogde en welhaast spurtend door de finish ging, onder de oorverdovende toejuichingen van zeventigduizend »n vervoering geraakte sportmensen op de tribunes. Het Olympisch record, dat hij zelf hield, werd inderdaad verbeterd, en niet alleen door Zatopek, maar ook door de vijf die op hem volgden, wel een bewijs dat het hard gegaan is! Naar wij vernemen, zal Wim Slijk huis alleen op de 1500 m. uitkomen en niet op de 5000 m„ dit omdat men et voor terugschrikt onze landgenoot een te zware taak op te leggen. Zoals men weet beginnen de series 1500 m. enige uren nadat de finale van de 5000 m. is gelopen. De enige sprinter, die ons land bij de Olympische athletiekwedstrjjden ver tegenwoordigt, Theo Saat, heeft zich uitstekend geweerd. In zijn serie vertrok liij iets te laat, maar liep prachtig in en eindigde als tweede achter de zwaar gebouwde Rus Soukharev, die hij juist niet meer kon bereiken. Hij noteerde een tijd van 10.9, die hij echter belang rijk overtrof, toen hij in de kwart-finale een uitstekende wedstrijd liep tegen de Amerikaan Remigini, die won in 10.4. Onze landgenoot noteerde 10.6. Maandagmiddag komt hij in de tweede halve finale uit op de derde baan. Zijn tegenstanders zijn op baan 1: Remigno (V.S.), op baan 2 McKenley (Jamaica), op baan 4 Treloar (Australië), op baan iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii minimum Alle Chinese bladen in Formosa hebben Zondag aangekondigd dat zij geen nieuws zullen opnemen over de Olympiade uit pro test tegen het „oneerlijke besluit" ten aanzien van de athleten van Vrij China door de toelating van communistisch China. immmmmmimimmmmmmimimimmm minimum 5 Fortun Chacon (Cuba) en baan 6 Jack (Gr.-Br.). In de éerste halve finale van de 100 meter heren komen aan de start: Mac- Donald Badly (Gr.-Br.), Dean Smith (V.S.), Arthur Bragg (V.S.), Vladimir Soukharev (Rusland), Lavy Pinto (Im dia) en Alain Porthault (Frankrijk). Een van de meest bedroefde man nen in het Olympisch dorp was de jonge Philippijnse worstelaar Floren tine Real. Hij heeft duizenden mijlen gereisd om aan de Spelen deel te ne men, maar werd bij weging te zwaar bevonden. Het scheelde slechts eni ge onsjes. Toen hij des morgens op de schaal was gestapt, was hij an derhalf pond te zwaar. Hij trok zijn dikste kleren aan en ging een eind hardlopen. Daarna werd hij behan deld door massetirs en één minuut voordat de weging beëindigd werd liet hij zich nogmaals wegen. Hij was nog te zwaar en daardoor uitgescha- keid voor deeineming. Na een sensationele wedstrijd waar Rusland een 51 achterstand in het laatste half uur in een,gelijk spel wist om te zetten, waar bij in de verlenging van twee maal een kwartier niet meer werd gescoord gaven de Zuid-Slavische en Russische spelers, die het opgetogen publiek twee uur prachtig voetbal hadden voorgezet, als goede vrienden elkaar de hand. Het vreedzame sportgevecht tussen beide landen, waarbij uitermate fair werd ge speeld, had de sportmensen tot elkaar gebracht en in de wetenschap, dat men na 48 uur elkaar weer zou ontmoeten in een tweede wedstrijd, op hetzelfde veld, en onder leiding van dezelfde scheidsrechter, de Engelsman Ellis, lie pen zij broederlijk naar de kleedkamers. De sport had tot stand gebracht, wat andere middelen blijkbaar niet vermo gen te doen, namelijk respect te kwe ken voor eikaars capaciteiten in een op hoog peil staande partij voetbal. Drie minuten voor het einde stond Rusland nog met 35 achter, maar in die resterende 180 seconden wisten de Russische spelers nog gelijk te maken, waarbij, toen het vijfde doelpunt was gescoord de schijnbaar zo gelaten Rus sen hun vreugde niet meer konden be dwingen, over dit onverwachte succes. Opmerkelijk was de zeer sportieve houding van het publiek. Aanvankelijk namen de vele duizenden toeschouwers een neutrale houding aan en juichte men de prachtige staaltjes voetbal, wel ke men op de windstille en zonloze avond in het op 200 km van Helsinki gelegen fabrieksstadje kreeg voorge schoteld, enthousiast toe. Maar toen de Russische ploeg met 51 achterstand binnen twee minuten twee doelpun ten scoorde, moedigden de Finse toe schouwers de Russen vurig aan. De kwaliteit van het spel stond twee klassen hoger dan die welke men Za terdagavond in het Olympisch Stadion te Helsinki had kunnen constateren. In de ontmoeting tussen Oostenrijk en Finland. In beide teams viel veel te bewonderen. Bij de Russen bleek, vooral in de verlenging, de lichaamscon ditie iets beter te zijn, dan bij de te genstanders. Het aangeven, de snelheid van handelen, de uitstekende balcon trole bleven ook in die verlenging na twee maal een uur spelen in een zeer hoog tempo, uitstekend. Het positie kie zen, het zich vrij spelen was prachtig verzorgd en alle handelingen gebeurden zo geruisloos en mathematisch zeker, dat men bijna de indruk kreeg, dat de Russen mechanisch speelden, juist omdat het allemaal zo gemakkelijk ging. Bij de Zuidslaviërs viel vooral het ge acheveerde spel te roemen, de grote startsnelheid en de beweeglijkheid, waardoor deze spelers, vooral in de eerste helft, een veldmeerderheid kon den verkrijgen. Ook het koppen van de Zuidslavische spelers geschiedde zuiver der waarbij zij over het algemeen iets groter van lichaamslengte waren. In technisch opzicht gaven de spelers van beide partijen elkaar weinig toe. Voortreffelijk was het stoppen van de bal of het onmiddellijk doorspelen, het plaatsen en het schieten, en indien men bedenkt, dat de bal op het door de re gen, welke in de middaguren was ge vallen, wat gladde veld glibberig was en veie malen doorschoot, betekent dat slechts lof voor het hoog opgevoerd® technisch kunnen van alle spelers. In één opzicht hebben de Zuidslaviërs teleurgesteld. Zij zijn er namelijk niet in geslaagd, om een ogenschijnlijk veili ge voorsprong van 51 te handhaven- En deze zwakheid van psychologischs aard heeft hun de zege gekost. Duitsland wint verdiend Het Duitse voetbalelftal heeft zich door een 31 overwinning op Egypte de tegenstander van Nederland tijdens de revanches in het Olympisch Stadion in de kwart-finale van het Olym pische voetbaltournooi geplaatst. D® overwinning kwam de Duitsers volko men toe. Er werd uitstekend 'gecombi neerd en in de eerste helft beheersten de Duitsers het veld. Zij drukten dit toen uit in twee doelpunten, gescoord door Klug en Schroeder. Luxemburg verliest eervol Met meer dan vijfduizend toeschouwers zagen we in Kotka het Braziliaanse voetbalelftal, dat in de voorronde Neder land heeft uitgeschakeld, met 21 van Luxemburg winnen. Toch is het over wicht van de Brazilianen groter geweest dan deze uitslag doet vermoeden. D® Zuid-Amerikanen hadden een supérieu re techniek en gaven een prachtige de monstratie van voetbal ten beste. Finland uitgeschakeld Onder 'n grijze lucht werd enkele vrefl na de openingsplechtigheid Zaterdag avond het stadion ingewijd met eed Olympische voetbalwedstrijd: Finland-- Oostenrijk. Maar welk een teleurstelling werd het resultaat van deze match xoot het Finse publiek. Na een eerste helft waarin het Finse team volkomen domi neerde en met een 32 voorsprong nog maar slecht beloond werd, waren d® rollen na de rust precies omgekeerd- Toen lieten de Oostenrijkse amateur5 pas zien, dat zij in hun land aan de pro fessionals goede leermeesters hadde" en met een verdiende 43 zege verlietcd zij het veld. Naar Nederlandse begrip pen toonden de Finnen overigens slecht® matige belangstelling voor deze voOr Finland toch belangrijke ontmoeting- Het stadion was nauwelijks half gevuld- De Nederlandse damesploeg, d»n'£ verzwakt door de onverwachte afwez'jT heid van Nel Hermsen, heeft de We strijd tegen Frankrijk, welke Zatcrd»» en Zondag op de banen van de Hilv®L sumse Lawntennis Club werd gesp®e met 112 verloren, nadat ze op de eC ste dag al met 51 had achter gestaaIe Slechts één enkelspel, dat van jeugdige Fenny ten Bosch, die tm Bourbonnais in drie sets overwon, op de eerste dag voor de Nederland ploeg. T Op de tweede dag hebben mevr. mevr. G- Bi»** Roos-v. d. Wal en Terwindt het dubbelspel gewonnen mme S. Mathieu en mme C. Gaz® (63, 62). Maar daar bleef hot v der b$. UStsteg 2—1L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 6