Glorieuze verrassing van ons hockeyteam tegen Pakistan Oranjeploeg door zege met 1—0 in finale tegen India! Bijna Nederlandse etappezege tot besluit van de TOURDEFRANCE Prachtige zege van Van Duyl in drakenklasse TRITON'S twee zonder wint haar heat I OLYMPISCH TOURNOOI IN CIJFERS NIEUW GUINEA 1 i 66b 599 JL 9SÖ> 599 De Jong vierde in Finnklasse FAANHOF in Pare des Princes door Rolland verrast De erelijst D e voorsprong prima verdedigd TOUR DE FRANCE PLOEG India te sterk voor Groot Brittannië3—1 GEEN BELANGRIJKE WIJZIGINGEN NED. DETACHEMENT VERENIGDE NATIES MAANDAG 21 JULI 1952 PAGINA 5 01YMPIA OFFICIËLE HULDIGING *^Êtr 1. Fausto Coppi (Italië'. 2. Stan Ockers (België' op 28 m. 17 s. 3. Bernardo Ruiz (Spanje) op 34 m. 38 s. 4. Gino Bartali (Italië) op 35 mn. 25 s. 5. Hean Robic (Frankrijk) op 35 m. 34 s. 6. Fiorenzo Magni (Italië' op 38.25; 7. Alëx Ciose (België) op 38.32; 8. lean Dotto (Frankrijk) op 48.01; 9. Andrea Carrea (Italië' op 55.20; 10. Antonio Gelabert (Spanje) op 58.16; 11. Ra phael Geminiani (Frank rijk) op 1 u. 2 m. 47 s.; 12. Gottfried Weilenmann (Duits land op 1.0.29; 13. Alois den Hertog (België) op 1.07.15; 14. Edouard van Ende (Bel gië) op 1.17.37. 15. 3an Nolten op 1.31.34. 17. Wim van Est op 1.50.56. 22. Gerrit Voorting op 2.07.22. 24. Wout Wagtmans op 2.09.45. 53. Thijs Roks op 3.29.05. 60. Hans Dekkers op 3.41.55. 69. Hein van Breenen op 4.18.56. 76. Henk Faanhof op 5.21.03. Vinken wint Ronde van EIsloo Zwemwedstrijd op de Zaan de Het Nederlands Hockey-elftal Heeft na een prachtige en spannende wedstrijd met 1—0 van Pakistan gewonnen in de halve finale van het hockey-tournooi. Door deze verrassende zege hebben onze landgenoten zich ge plaatst voor de eindstrijd, die Donderdag a.s. in het velodrome te Helsinki tegen India zal worden gespeeld Veel publiek was er niet in het wielerstadion toen de halve finales begonnen, maar dat Hockey in Nederland zeer grote belangstelling geniet, werd wel heel duidelijk gedemonstreerd door de Nederlandse kolonie in de Finse hoofdstad. De roeiers, de voetballers, de volledige damesgymnastiekploeg met hun oranje mutsjes en tal rijke Nederlandse officials waren gezellig bijeengekro- pen op de tribune en wanneer het Nederlands elftal n aanval trok, was het „Hup Holland" en het „H-o-l-l-a-n-d" niet van de "cht. Of het door deze prettige sfeer rond het veld kwam of dat onze hockey beiers waren geschrokken van het magere resultaat, dat tegen Duitsland werd ehaald, weten wij niet, maar een feit was het, dat Hier al was het elftal nBewijzigd gelaten een volkomen ander Nederlands elftal m het veld. stond art enkele dagen geleden tegen de Duitsers. Van doelman tot linksbuiten en ban de eerste tot de laatste minuut heeft deze ploeg gevochten voor elke duim breed grond en voor elke bal hoe onbereikbaar deze ook leek der versenden, steeas groter en naar mate de tijd verstreek, groeide de span ning. Bevreesd vroeg men zich af of de vermoeidheid de jongens geen parten zou gaan spelen, waardoor de snellere spelers van Pakistan in het voordeel zouden komen, maar de Oranjeploeg hield vol tot de laatste minuut. Even werd het benauwd, toen Drijver zijn rechter arm blesseerde en het spel voor een minuut af wat staakte, maar geluk kig bleek de linksback verder geen last meer van de botsing te hebben en ook hij kon op volle toeren blijven mee draaien. Een zeer groot verschil met hetgeen ,egen Duitsland was gepresteerd, was ae' spel van de Nederlandse voorhoede, raarm Kruize en Esser hun goede vorm »»evestigden, maar waarin Boerstra, Van j?ee' en linksbuiten Wery gedurende spel in hun allerbeste vorm groeiden. Nu klopten de combinaties vaak als «„„bus, nu haalden en stopten Van Heel n Wery ineens de hardste en scherpste Passes en vooral ook in het binnentrio "lei'd vaak blindelings samengespeeld. °als alleen spelers van het zuiverste as en me^. een jjjn afgesteld positie- «evoel dat kunnen. Sneiie start >.Het begon.al in een zeer hoog tempo. Jeuerland zette een offensief in zo vol Uur en zo dwingend, dat de Pakistan- Pelers even verschrikt terugdeinsden en 'iGn zich op de tribune ging afvragen de Oranjehemden dit wel zouden Unnen volhouden. Nederland hield het met de sterk stuwende middenlinie ^"middellijk achter de voorhoede werd bal steeds opnieuw in de cirkel van groenwitten gebracht en in de eerste ®n minuten kwamen de .Aziaten niel eerder dan tot een strafcorner, die we- sros sticks werd afgefloten. Even kwam '.ahistan toen los. Door het verre op- ?rmgen van de Nederlandse halflijn 5wam er in het middenveld ruimte voor ae tegenstanders om enkele aanvallen te zetten, maar Loggere en Ancion kwamen de verdediging onmiddellijk ®rsterken en bovendien waren Drijver x, zijn partner Derckx zo op dreef, dat jWderland het initiatief weer spoedig kon overnemen. En onze landgenoten deden dat op een wijze, die aan duidelijkheid niets te wensen liet. In de dertiende minuut, juist toen Drijver een aanval van Pakistan had afgestopt, ging de bal met een lange klap naar de vleugel, haar Van Heel, die de bal vlak bij achterlijn te pakken kreeg en met ."kshalf Shabib Ali op zijn hielen P°°rliep. Een harde voorzet, iets naar jk-'hteren gericht, werd door Kruize l"aal gemist, maar Wery stond pre- ?es in de ballijn en met doelman Gazi op Kruize was afgestormd, geheel y positie, had de Haagse linksbuiten ?e®n moeite de bal ineens m het doel le slaan: 1—0! de tribune was het een deinende Nederlanders, die het doelpunt t(vilUchte als was hiermee de wedstrijd beslist. Beslist was de wedstrijd eJ}pr nog lang niet! Nederland ging j»"ter dóór. Een snel en fraai door h-b'ze genomen strafcorner werd even Sp Ng door de doelman van India \U°toPt. maar in de volgende minuut eiiïen Esser en Kruize al weer in de ba kei terug met korte tik-takjes. Rechts- tUpk en aanvoerder Niaz liet zich echter 2o maar de kaas van zijn brood eten deri°°k aan de andere Pakistaanse ver- P'gers was het te zien, dat zij het ene tien rlandse doelpunt al erg genoeg von- Zjiu'hgzaam maar zeker begonnen zij te ziJ het raet grote moeite, wat ios Se rken uit de lawine van Nederland- hop. ar|vallen, maar doelman Mulder be- oVpide alleen maar naar enkele hoog len of ver naast het doel vliegende bal- ki-iken en het eerste schot van de Vóó). n-id kreeg hij pas enkele minuten rust te verwerken Nog altijd Nederland bioj? de hervatting bleef Nederland de Vijf aangeven. De voorhoede bleef met Stam?1811 aanvallen en dat was heel ver- tegppS> want bij een 1—0 voorsprong kgn" een elftal als dat van Pakistan tiedipo611 zich de luxe van het gaan ver- =en niet veroorloven. Loggere bleef ai Wp°°r naar achteren rennen om over- te u;c dit nodig was de helpende hand Rieden. c°r a 10 minuten vloog de tweede straf- se <jQr.Van Pakistan over het Nederland- vositiu en er kwam nu een zekere ner- shortno ln de ploeg van Pakistan. Het v°or h1Ssln8 werd onzuiver, de lange v"elai beugels bedoelde slagen waren stici_ p een Prooi van een Nederlandse ln de verdediging was het weg- Nederu, v,aak slecht. Gelukkig bleef het tioorwp uS elftal met volle energie ctititrur^ met diepe passes door het sPeeldp naar Kruize en Esser, die ^as pp„ als in hun beste dagen. Het Pakistan kroop enkele minuten voor het einde zelfs nog door het oog van een naald, toen doelman Qazi op de bal ging liggen bij een solo van de snelle Wery en de scheidsrechter Nederland een strafbully onthield. Gelukkig had deze dwaling geen onaangename gevol gen voor Oranje, dat, nadat Mulder een vliegend schot in de hoek bijzonder fraai had gestopt en de arbiter het einde aan kondigde, een ware vreugdedans maak te! Advert entte Dinsdag 22 Juli 8 uur Wtdslrijd achter klein* moioren 10-20-30 k.m. met alle Nederl. Tour de France renners. Wedstrijden voor amateur*. Na een enerverende strijd met de Noor Thor- waldsen, Olympisch kam pioen 1948, heeft onze landgenoot Wim van Duyl in de Draken- klasse een prachtige overwinning be haald. De strijd werd op de laatste 200 meter beslist. De Nederlander Koos de Jong wist een goede vierde plaats te be halen achter Denemarken, Noorwegen en Duitsland. Na een mooie start, waarbij alleen de Argentijn en de Rus iets eerder weg waren, bleek dat Van Duyl grote plan nen had. Zijn schip deed het uitstekend en al spoedig had hij van niemand meer last en kon hij ongehinderd vrije wind benutten. Er waren er echter meer die zich al spoedig vrij konden vechten, bij wie natuurlijk de in deze klasse zo uit stekende Scandinaviërs. Al spoedig "vormde zich dan ook een kopgroep be staande uit Denemarken, Zweden, Duitsland, Noorwegen en Nederland. Het eerste lange indewindse rak gaf ook steeds weer onderlinge duels te zien. waarbij ae kopgroep kans zag zich als zodanig te handhaven; alleen Thor- valdsen overheerste hier nog. Totdat, de \T65"ox net elftal zo te zien speien ^thou*; rlandse voetballers, die hun bant me a' evenmin onder stoelen e" gep«£jn-ftaken' hebben van deze ijver .Toch ,,1, veel kunnen leren. stan ip i ket aantal malen, dat Pa- de cirkel voor doelman Mul- ,eer> genot het elftal zo te zien spelen De stuurmanloze twee van Triton (Kunze si- Binnendijk bg.) was uiter aard goed te spreken na hun overwinning in de heat. Het is be kend dat hun start traag is en ook van daag werd op deze regel geen uit zondering gemaakt. De Russen en Ar gentijnen waren snel weg en sloegen drie kwart van de baan zeker zes slagen hoger dan de Nederlanders, wier tem po aan de lage kant was (32). Deson danks bleven ze aardig bij en op de tweede 1000 meter kwamen ze eerst goed op dreef. De Russen bleken zich in het begin over dè kop te hebben geroeid en zak ten af naar de laatste plaats. Triton liep op de laatste 500 meter hard trekkend weg van de Argentijnen, die nog wel even terugkwamen, maar niet in die mate dat ze de oranjeploeg meer kon den bedreigen. Een goede over winning, maar het tempo zal omhoog moeten willen er nog meer successen worden behaald. Nereus (vier met stuurman) ging mank aan hetzelfde euvel als Triton: de eerste duizend meter waren te lang zaam. Bovendien had de ploeg pech in de start, doordat zij vlak voor het start signaal door de wind even scheef weg werd gedreven. Op 500 meter kregen de Nederlanders een inzinking Op de twee de duizend meter pakte het weer, maar toen was de achterstand te groot om nog in te lopen. De voortreffelijk roeiende Tsjechische ploeg lag toen al enige lengten voor en ook Noorwegen had een behoorlijke voorsprong. Japan werd ge passeerd en in een prima eindspurt liep Nereus nog behoorlijk in, echter niet ge noeg om op de tweede plaats te komen. De vier zonder stuurman van Laga had de handicap 's middags te moeten roeien. De wind, die thans behoorlijk aangewakkerd was. stond in de lengte richting van de baan en het water was ruw, met hier en daar witte koppen op de golven. De ploegen die gewend zijn om in kalm water te roeien (en dat is Laga zeer zeker) waren hierdoor in het nadeel. De eerste vijfhonderd meter, waar het water nog vrij rustig was, kon den de Delftenaren het tempo nog goed bijhouden, maar toen de golven hoger werden en de wind wat vat op het wa ter kreeg was het gebeurd. De tweede duizend meter, het zwakke punt van de Laga-ploeg. waren ook dit keer niet best en als laatste gingen de Delf- tenaren door de finish, na Joegoslavië, Finland en Polen Onze skiffeur Van Mesdag had een slechte dag. In het begin deed hij het rustig aan, in de veronderstelling dat hti in de loop van de race wel weer bij zou komen. Hij had zich echter verkeken op de snelle start van de Rus_ Tjukalev en van de Uruguees Risso, die direct enige lengten voorsprong namen En toen Van Mesdag op een gegeven mo ment omkeek, moet hem de schrik om het hart zijn geslagen, want ook de Fransman Bertel was van hem weg ge lopen. Op 1000 meter roeide hij prac- tisch reeds een verloren race en in de herkansing zal hij veel feller moeten zijn, wil hij nog een redelijke kans ma ken. De Nederlandse roeiers hadden van" daag de trainingspakken van het Ne derlandse voetbalelftal overgenomen en die konden ze. vooral in de middag, toen de wind steeds feller werd, best gebrui ken. Hoewel de Amerikanen op de eerste dag van de roei wedstrijden in de heats vijf overwinningen behaalden, zullen zij asenoot döei-mn-"^ ls door de Pakistaanse verdediging heengedrongen en oiman Quzi gepasseerd. Hij schiet echter naast.... toch goed doen rekening te houden mét landen als Rusland en Zuid-Slavië, die in enkele nummers verrassend goed roeien te zien gaven. Bij de skiffeurs lijkt het erop, dat de strijd zal gaan tussen het befaamde drie tal en oude concurrenten Fox (Gr. Br.), Wood (Austr.) en Kelly (Ver. St.), waarbij men echter de Rus Tjukalov ze ker niet mag uitschakelen. Zeer sterk bezet is het nümmer vier met stuur man, waarin de Tsjechen en Amerika nen na vandaag favoriet zijn. De Nereus- vièr zal het in de herkansing zeer zwaar krijgen, temeer daar een eerste plaats behaald moet worden, willen de Nederlanders nos verder aan bod ko men Helsinki, Maandagochtend. De Ne derlandse skiffeur Van Mesdag heef* zich door een overwinning in de her kansing op Finland en Egypte in de tweede repêcnage geplaatst. De Cornells Tromp-skiffeur nam direct de leiding en heeft deze gedurende de gehele race behouden. De tijd van Van Mesdag was 7.35.6. Nummer 2 werd Holmsten met 7.37.2 en 3. de Egyptenaar Elalfy in 8.07.1. In een spannende race heeft Neder land (Neeeus) in de vier met stuurman het onderspit moeten delven in de her kansing tegen Finland waardoor de Ne derlanders thans uitgeschakeld zijn De uitslag was: 1. Finland 7.00.7; 2. Ne derland 7.04.2; 3 Egypte 7.21.0. In de halve finale, welk voor de wed strijd Nederland—Pakistan werd ge speeld, ging het elftal van Groot-Brit- tannië kansloos ten onder tegen de veel sterkere ploeg van India. De cijfers, 31, doen niet zo'n groot overwicht vermoe den en inderdaad hebben de Britten in het laatste kwartier van de wedstrijd hun tegenstanders het vuur nog na aan de schenen gelegd, maar de overwin ning kon India toen vrijwel niet meer ontgaan. Het was slechts aan het uit stekende spel van de backs Carnill en Midgley te danken, dat de score tot drie doelpunten beperkt bleef. na de laatste ruimwindrakken, voor dé laatste maal opgekruist moest worden naar de finish. Hier zette Van Duyl zijn grote aanval in, zonder zich^ te bekom meren om de grote reputatie van zijn tegenstanders. De een na de ander moest in zijn kielzog varen totdat ten slotte, vlak voor de finish ook de be roemde Noorse Olympisch kampioen Thorvaldsen er aan moest geloven. Koos de Jong heeft in de Finnklasse een zeer behoorlijke prestatie geleverd. Hoewel hij na een goede start ander halve baan lang eerste heeft gelegen, moest hij bij tijdelijke afflauwen van de wind zijn positie vrijgeven aan lich tere zeilers als Elvstrom (Denemarken. Olympisch kampioen 1948) en Skangen (Noorw.). Menig fel duel volgde, waar bij weer voorsprong verloren ging, zo dat op het laatste moment de Duitser Kruysman (zilveren medaille 1936) zich met een handbreedte verschil derde plaatste en De Jong vierde werd. Het laatste woord is hier echter nog niet gesproken, daar Denemarken, Bel gië, Australië en Griekenland protesten ingediend hebben welke nog uitgezocht moeten worden. De Jong kan eventueel van deze protesten alleen maar beter worden. In de startklasse is het minder goed gegaan. De start van Bob Maas werd namelijk lelijk verknoeid door een plotseling afhouden van de zich te Loe- vert bevindende Cubaan Cardenas. Het resultaat was: 1. Amerika, 2. Italië, 3. Bahama's, 4. en 5. vrijwel gelijktijdig Portugal en Cuba. De 5.5 meter klasse met Wim de Vries Lentsch is vandaag tegengeval len. Na een behoorlijke start bleek het schip niet mee te kunnen komen en werd er steeds meer terrein verloren. Einduitslag: 1. Zweden, ver voor de an deren; 2. Noorwegen, met grote voor sprong op Argentinië; Amerika en De nemarken. Uitslag 6 meter klasse (geen Nederlanders): 1. Noorwegen, 2. Zwe den, 3. Finland. Daarmee is cle geschiedenis van deze étappe tot aan het Pare volledig ver teld. Vollediger dan in hetzelfde tijds- en ruimtebestek de nederlaag kan worden beschreven, welke Henk Faan- hof in die laatste 6 a 700 meter op de cementen baan zijn specialiteit! heeft geleden. En het was zo veelbe lovend voor ons ingezet, dat aller laatste gevecht van deze drie en twin tig dagen. .Toen de tienduizenden be zoekers van het volgepakte Pare zich als één man verhieven óm met hun traditioneel fanatiek gejuich de mata- doren nog eens voor het laatst tegen elkaar op te jagen, lag de Nederlan der in feite in gewonnen positie. Jean Goldschmidt was onder de donkere poort door als eerste in het verblin- dende zonnelicht op de wielerbaan verschenen. Maar de tweede, die vier of vijf meter achter hem soepel en t Faanhof derde achter Rolland (midden) en Weilenmann (links). ATHLET1EK 100 M. Eerste serie: 1. Treloar (Austr.) 10.7 sec. 2. Lillington (Gr. Br.) 10.8 sec. 3. Laryea (Goudk.) 11.1 sec. Tweede seriè: 1. Bally (Fr.) 10.7 sec. z. Koleff (Buig.) 10.9 sec. 3. Do- lan (Ierland) 11.sec. Derde serie: 1. McDonald Bailey (Gr. Br.) 10.4 sec. -. Vittori (Italië) 10.9. 3. Kazancev (Rus land) 11.Vierde serie: 1. Jack (Gr- Br.) 10.8 sec. 2. Galan (Arg.) 11.3. Sanadze (Rusland) 11.2. Vijfde serie: 1. McKenley (Jamaica) 10.7 sec. 2. Csany (Hong.) 10.9 3. Kiszka (Polen) 10.9. Zesde serie: 1 Ta bak (Israël) 10,9 sec. 2. Hosoda (Japan) 11.—. 3. Schneider (Zwits.) 11.1. Zevende serie: 1. Soukharev (Rusland) 10.7 sec. 2. Saat (Ned.) 10.9. 3. Butt (Pakistan) 11.—. 8e serie: 1. Fortun Chacon (Cuba) 10.5 sec. 2. Labeach (Jamaica) 10.9. 3. Leccese (Ita lië) 10.9. 9e serie: 1. Zandt (Duitsl.) 10.7 sec. 2. Aslam (Pakistan) 10.9. 3. MoFarla- ne (Canada) 11.—. 10e serie: 1. Bragg (V. S.) 10.5 sec. 2. Wehrli (Zwits.) 10.8. 3. Erinle (Nigeria) 10.9. He serie: 1. Remi- gino (V.S.) 10.4 sec. 2. Pinto (India) 10.9. 3. Bonino (Fr.) 10.9. 12e serie: 1. Smtih (V.S.) 10.6 sec. 2. Porthault (Fr.) 10.7 3. Fuchs (Duitsl.) 10.8. Tweede ronde: 1. Bailey (Gr. Br.) 10.5 sec. 2. Treloar (Aust.) 10.7. 3. Porthault (Fr.) 10.7. Tweede serie: 1. Remigino (V. S) lO.a sec. 2. Saat (Ned.) 10.6. 3. Pin to (India) 10.7. Derde serie: 1. Smith (V. St10 4 sec. 2. Fortun Chacon (Cuba) 107. 3. Jack (Gr. Br.) 10.8. Vierde serie: 1 MacKenley (Jamaica) 10.5 sec, 2. Bragg (Ver. St.) 10.5. 3. Soukljarev (Rusl.) 10.7. 400 M. horden. Ie serie: 1. Mooré (V.S.) 518 2 Ylander (Zweden) 53.7. 3. Okano (Japan) 54.2. 2e serie: 1. Lunev (Rusl.) 54.3. 2. Yoder (V.S.) 55.2. 3. Doubleday (Oostenrijk) 55.4. 3e serie: 1. Juli (Rusl.) 53 6 2. Cosmas (Griekenl.) 53.9. 3. Black- món (V.S.) 54.8. 4e serie: 1. Lituev (Rus land) 53 5. 2. Pelkonen (Finl.) 54.2. 3. Bart (Frankr.) 54.5. 5e serie: 1. Wilkie (Zuid- Afrika) 54.5. 2. Hilli (Finl.) 54.6. 3. Lar son (Zweden) 55.9. 6e serie: 1. Holland (N Zeel.) 53.3. 2. Eriksson (Zweden) 54.3. 3 Scott (Gr. Britt.) 54.9. 7e serie: 1 Gra- cie (Gr. Britt.) 54.2. 2. Gomes Carneiro (Braz 56.—. 3. Schwarz (Zwits.) 56.3. 8e serie- 1 Filiput (Italië) 53.8. 2. Whittle (Gr. Britt.) 53.9. 3. Lippai (Hong.) 54.-. Tweede ronde: Eerste serie: 1. Moore (VS.) 50.8 (nieuw Olymp. ree.). 2. Julin (Rusl 52.4. 3. Filiput (Italië) 53-, Twee de serie: 1. Holland (Nw. Zeel.) 52.2 sec. 2. Yoder (V.S.) 53.3. 3. Gracie (Gr. Br.) 53.9. Derde serie: 1. Lituev (Rusl.) 52.2. 2. Lip pai (Hong.) 52.7. 3. Whittle 52.8. Vierde se rie: 1. Lunev (Rusl.) 52.7. 2. Blackmon (V.S.) 52.7. 3. Larsson (Zweden) 53.3. 800 m. Eerste serie: 1. Wolfbrandt (Zw.) 1 m. 55.3 sec. 2. Webster (Gr. Br.) 1 m. 55.5 sec. 3. Modoj (Rusl.) 1 m. 55.8 sec. Tweede serie: 1. Whitfield (V.S.) 1 m 52.3 sec. I. Fotrzebowski (Polen) 1 m. 52.6 sec. 3. White (Gr. Br.) 1 m. 52.7 see 3e se rie: 1. Hutchins (Canada) 1 m. 54.5 sec. 2. Barnes (V.S.) 1 m. 54.5 sec. 3. Bakos (Hong.) 1 m. 54.5 sec. 4e serie: 1. Pear- man (V.S.) 1 m, 51.6 sec. 2. Tchevgoun (Rusl.) 1 m. 51.8 sec. 3. Steines (Duitsl.) 1 m. 52.7 sec. 5e serie: 1. Ring (Zweden) 1 min. 53.6 sec. 2. Wint (Jamaica) 1 m. 54.2 sec. 3. Mac Millan (Austr.) 1 m. 55 s. Zesde serie: 1. Ulzheimer (Duitsl.) 1 m. 51.4 sec. 2. Dhanoa (India) 1 m. 52.- sec. 3. Liska (Tsj. Slow.) 1 m. 52.3 sec. Zeven de serie: 1. Boysen (Noorw.) 1 m. 53.2 sec. 2. Cleve (Duitsl.) 1 m. 53.4 sec. 3. Evans (Gr. Br.) 1 m. 53.8 sec. Achtste serie: 1. Él Mabrouk (Fr.) 1 m. 52.- sec. 2. Niel sen (Den.) 1 m. 53.- sec. 3. Parnell (Can.) 1 m. 53.1 sec. 10.000 meter: 1. Zatopek (Tsj. Slow.) 29 min. 17.0 sec. (nieuw Ol. record). 2. Mimoun (Fr.) 29 min. 32.8 sec. 3. Anou- friev (Rusl.) 29 min. 48.2 sec. 4. Posti (Finl.) 29 min. 51.4 sec. 5. Sando -(Gr. Britt.) 29 min. 51.8 sec. 6., Nystrom (Zwe den) 29 min. 54.8 sec. (die allen onder het Olympisch record van 1948 bleven). Discuswerpen. Dames. 1. Nina Ro- masehkova 51.42 meter (nieuw Olymp re cord). 2. Elizaveta Bagrjanceva (Rusland) 47.08 m.; 3. Nina Dumbadze (Rusl.) 46.26 m.; 4. Toyoko Yoshino (Japan) 43.81 m.: 5. Elisabeth Haidegger (Oostenr.) 43.49 m.: 6. Lia Manoliu (Roemenië) 42.55 m. Hoogspringen heren: 1. en Olympisch kampioen Davis (V.S.) 2.04 meter (nieuw Olymp. record) 2. Wiesner (V.S.) 2.01 m. 3 Telles (raz.) 1.98 m. 4. Svensson (Zw.) 1.98 m. 5. Pavit (Gr. Britt.) 1.95 m. 6. Soeter (Roem.) 1.95 m. ROEIEN Double scull. Eerste heat: 1. Frankrijk 7.00.1, 2. Duits land 7.04.3, 3. België 7.13.2, 4. Denemarken 7.27.3. Twee de heat: 1. Rusland 7.02.5, 2. Uruguay 7.06.9, 3. Zwitserland 7.09.3, 4. Finland 7.19.5. Derde heat: 1. Italië 7.01.3, 2. Ver. Staten 7.01.9, 3. Gr. Brittannië 7.07.4, 4. Canada 7.19.3. Vierde heat: 1. Argentinië 7.04.4, 2. Tsj.slow. 7.11.6, 3. Australië 7.16.7, 4. Zweden 8.31.3. Skif. Eerste heat: 1. Gr. Brittannië (Fox) 7 min. 45.1 sec., 2. Zuid-Afrika (Stephen) 7 min. 47.7 sec., 3. Finland (Holmsten) 7 min. 52.6 sec., 4. Spanje (Omedes) 8 min. 03.1 sec. Tweede heat: 1. Australië (Wood) 7 min. 44.1 sec., 2. Zwitserland (Meyer) 7 min. 54.5 sec., 3. Saar (Schuett) 7 min. 58.4 sec., 4. Tsj.slow. (Reich) 7 min. 59.0 sec. Derde heat: 1. Amerika (Kelly) 7 min. 58.4 sec., 2. Polen (Kocerka) 7 min. 59 sec., 3. Italië (Pifferi) 8 min. 09.0 sec., 4 Egypte (Elalfy) 8 min. 33.5 sec. Vierde heat: 1. Rusland (Tjukalov) 7 min. 47.9 sec., 2. Uru guay (Risso) 7 min- 52.0 sec., 3. Frankrijk (Butel) 8 min. 00.4 sec., 4. Nederland (Van Mesdag) 8 min. 02.1 sec. Twee met stuurman. Eerste heat: 1. Duits- (Van onze sportredacteur) PARIJS, 19 Juli. Niemand minder dan Fausto Coppi in al zijn ongenaakbaarheid zélf, was er dus op gebrand de laatste etappe van deze Tour de France, zijn Tour de France, te winnen. Maar niet alleen hijl De felle Luxemburger Jean Goldschmidt en de pittige Belg Rosseel hadden er óók 300 kilometer lang op zitten broeden hoe ze die vork nu het best aan de steel konden steken; de Franse nationalen, danig gedesillusioneerd wat hun successen in deze Tour betreft, hadden hun sprintpionnen Rolland en Remy op het voorplan geschoven; Noord-Afrika was in het gedrang der eerzuchtigen betrokken in de persoon van Zelasco, Zwitserland pousseerde Weilenmann, Italië Pezzi en Crippa; Pardoen, de dappere vechtjas tegen overmachtige combinaties, wilde het óók nog eens proberen; Deledda proefde het zoet van de overwinning, die hij vorig jaar bij de apotheose in het Pare des Princes had behaald, nog op de lippen; en tenslotte was daar een renner in het wit, de langste van het hele gezelschap, langer zelfs dan zjjn teamgenoot Jan Nolten: Henk Faanhof. Hebben wij hem in die laatste, eindeloze rit van 354 kilometer niet 300 kilometer lang vóór in het peleton zien zitten, één oog gericht op Coppi, die immers zijn plannen bekend had gemaakt, één op de rest van zijn concurrenten, die hem op het beslissende moment niet te vlug af mochten zijn. Wel, zij wéren hem niet te vlug af, toen eindelijk, eindelijk dan, 56 kilometer voor de finish, de slag begon. Een korte maar hevige slag, die eindigde met een aan komst op het rose cement van het Pare des Princes zónder Coppi, maar mét een Faanhof, die vastbesloten was om al zijn tegenslag in deze Tour vandaag eens geducht te wreken en zijn onverveerd volhouden met een der meest begeerde overwinningen van de hele ronde te bekronen. vastDeraden net rose ovaal opstoof, was onze landgenoot. Het spel scheen gespeeld. Hoewel Faanhof zich de laatste kilometers nog al had afgemat met het telkens weer achterhalen van drieste weglopers uit de kopgroep, kon hij in die positie met zijn specialiteit allen de baas. De Fransman Rolland, die hem in deze Tour al twee maal te snel af was geweest op de laatste honderd meter lag in vijfde of zesde po sitie en had geen ruimte genoeg om de sprong nog met succes te maken. En toch won Rolland. Was Faanhof te vroeg op Goldschmidt afgesprongen? Drie kwart baan vóór het einde sleurde hij zichzelf al verbeten naar het wiel van de Luxemburger, dat hij op de tweehon- derdmeterlijn te pakken kreeg. Achter hem had Rolland met Weilenmann in zijn kielzog, zich listig door de felle Ros seel laten optrekken, maar een Faanhof op topsnelheid behoefde de zes of ze ven meter die hij toen nog op Rolland had. niet te verspelen. Maar in de voorlaatste bocht stopte de Roosendaler plotseling af. Ik „ging" niet meer zei hij later, maar voor ons was het alsof hij zich daar aan het wiel van Goldschmidt kiplekker voelde en er, onbevreesd door hetgeen er achter hem gebeurde, de laatste sprong voor bereidde. Helaas, dat was een misreke ning en een duidelijke ook. Want Rol land zag daardoor plotseling de afstand tussen zijn wiel en dat van Faanhof kleiner worden, snel kleiner worden zelfs. En nog vóórdat onze landgenoot weer op volle snelheid lag, was het ge beurd. Met een paar pedaalstoten was HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMHIHIIIItimiltllllllllHllllltllflIHIlllll In hét programma t.g.v. van de aankomst der Tour de France te Parijs, heeft Harris de sprintfinale gewonnen vóór Derksen en Van Vliet. Patterson won de omnium waarin Schulte vierde werd en Pronk ein digde na drie manches achter Verschueren als tweede bij de stayers. iiiiNiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiniiHfiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiti de Fransman, Weilenmann nog altijd meesleurend, over Rosseel heengespron- gen. Nog drie duwen meer en hij lag naast de reus in de witte trui, die hij decimeter voor decimeter, langzaam maar onherroepelijk voorbij ging. Mét Weilenmann. Bijna vier minuten later scheerde hei peleton, aangevoerd door Ockers, Robic en Bartali over, de lijn. Alle Nederlan ders zaten erin en het was een triom fantelijk ogenblik, voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse deel neming aan de Tour, een complete equipe over de streep te zien glijden. De keerzijde was, dat twee Nederlan ders méér in het eerste peleton de Spanjaarden in het klassement van de B-ploegen hadden kunnen verdringen en tevens het sprintje op een dergelijke manier voor Fanhof hadden kunnen pre pareren, dat diens zege een onontken- baar feit zou zijn geweest. Maar mogen we na een dergelijke Tour met een der gelijk resultaat wel met alle nadruk van een keerzijde spreken? Er moet voor een volgend jaar óók iets te wensen overblijven! Situatie geconsolideerd Het resultaat van deze laatste, der traditie getrouw ongelooflijk saaie etap pe, heeft geen revoluties meer in het klassement teweeg gebracht. Coppi is met bijna een half uur voorsprong de brillante winnaar van de negen en der tigste Tour gebleven, maar zijn voor sprong had wel twee uur kunnen bedra gen, wanneer hij er werkelijk om haa gereden. De suprematie van de Italianen is weer duidelijk, want behalve Copp; telden zij ook Bartali, Magni en Carrea onder de eerste tien en bezetten zij bovendien de eerste plaats in het ploe- genklassement. Beter dan de Fransen voor wie Robic als eerste man pas op de vijfde plaats staat hebben de Belgen het eraf gebracht, ondanks de opgave van land 8 min. 02.3 sec., 2. België 8 min. 05.3 sec., 3. Finland 8 min. 06.6 sec., 4. Brazilië 8 min. 19.0 sec. Tweede heat: 1. Frankrijk 7 min. 57 sec., 2. Polen 7 min. 59.8 sec., 3. Zwitserland 8 min. 16.4 sec., Japan terug getrokken. Derde heat: 1. Amerika 8 min 02.1 sec., 2. Hongarije 8 min. 04.1 sec., 3. Zweden 8 min. 05.6 sec., 4. Egypte 8 min. 29.3 sec. Vierde heat: 1. Italië 7 min. 59.9 sec., 2. Denemarken 8 min. 02.7 sec., 3 Rusland 8 min. 05.0 sec., 4. Griekenland 8 min. 24.1 sec. Twee zonder stuurman. Eerste heat: 1. Zwitserland 7 min, 46.0 sec., 2. Gr. Brit tannië 7 min. 47.0 sec., 3. België 7 min. 48.9 sec., 4. Amerika 7 miri. 50.7 sec. Tweede heat: 1. Australië 8 min. 06.4 sec., 2. De nemarken 8 min. 13.3 sec-, 3. Italië 9 min. 21.2 sec. Polen startte in deze race na een valse start niét. Derde heat: 1. Nederland (Triton) 8 min. 00.4 seq.. 2. Argentinië 8 min. 02.2 set., 3. Saar 8 min. 09.5 sec., 4. Rusland 8 min. 12.3 sec. Vierde heat: 1. Zweden 7 min. 54.5 sec., 2. Frankrijk 7 min. 57.9 sec., 3. Duitsland 8 min. 3.3 sec., 4. Finland 8 min. 6.7 sec. Vier met stuurman. Eerste heat: 1. Frank rijk 7 min. 18.35 sec., 2. Rusland 7 min. 19.86 sec., 3. Italië 7 min. 20.48 sec., 4. Span je 7 min. 25.54 sec., 5. Finland geen tijd. Tweede heat: 1. Amerika 7 min. 17.8 see., 2. Groot Brittannië 7 min. 18.31 sec., 3. De nemarken 7 min. 33.90 sec., 4! Egypte 7 min. 52.75 sec. Derde heat: 1. Tsj .Slowakije 1 min. 16.60 sec., 2. Noorwegen 7 min. 21.6 sec., 3. Nederland (Nereus) 7 min. 24.9 sec., 4. Japan 7 min. 29.8 sec. Vierde heat: 1. Zwitserland 7 min. 20.7 sec., 2. Argentinië 7 min. 24.4 sec.. 3. Nieuw Zeeland 7 min. 24.8 sec., 4. Duitsland 7 min. 25.2 sec. Vier zonder stuurman, le heat: 1. Frank rijk 8.35.7, 2. Rüsland 6.37.8, 3. Groot Brit tannië 6.39.3, 4. Hongarije 6.45.4, 5. België 6.49.8. 2e heat: 1. Zuid-Slavië 6.34,4, 2. Fin*- land 6.42.7, 3. Polen 6.43.—, 4. Nederland (Laga) 6.56.9. 3e heat: 1. Saar 6.40.8, 2, Noorwegen 6.42.4, 3. Italië 6.50.4, 4. Zuid- Afrika 8.53.3. 4e heat: 1. Ver. Staten 6.40.9, 2. Oostenrijk 6.44.1, 3. Canada 6.49.7, 4. De nemarken 6.50.5. Achten. Eerste heat: 1; Zuid-Slavië 6.06.9, 2. Australië 6.07.2, 3. Roemenië 6.23.0, 4. Ca nada 6.26.5, 5. Finland 6.28.5. Tweede heat; 1. Ver. Staten 6.09.0, 2. Groot Brittannië 6.15.1, 3. Duitsland 6.18,7, 4. Zweden 6.24.3. 5. Portugal 8.30.8. Derde heat: l. Rusland 6.10.2, 2. Hongarije 6.13.6, 3. Italië 6.17.0, 4. Denemarken 6.17.9. GYMNASTIEK HEREN Landenklassement na 6 onderdelen: 1. Rusland. 284.35 pnt.; 2. Zwitserland, 281.85, pnt.; 3. Finland. 280.45 pnt.; 4. Duitsland. 279.30 pnt.; 5. Tsjecho-SIowakije, 278.60 pnt Individueel klassement: l.,StadIer, Zwit serland, 57.15 pnt.; 2. Chagurnian. Rusland, 57.00 pnt.; 3. Ouratov, Rusland. 57.00 pnt.: 4. Tchoukanne, Rusland, 56.85 pnt.; 5. Da- nis, Tsjecho-SIowakije, 56.60 pnt. Ploegenklassement: 1) Italië 455.56.40, 2) Frankrijk op 25 m. 16 s., 3) België op 54.56, 4) Spanje op 2.52.44, 5) Nederland op 2.59.52, 6) Zuidoost op 4.26.06, 1) NoordOostMidden, 8) W'estZuidWest, 9) Parijs, 10) Zwitserland, 11) Noord- Afrika. (Luxemburg is niet opgenomen ln het landenklassement). hun oorspronkelijke favoriet Van Steen bergen. Met Ockers (2e) en Close (7e) tellen zij twee man op de eerste plaatsen, maar onder de eerste veertien treffen zij vier van hun vertegenwoordigers aan. Verrassend is de come back van de Spanjaarden, die sedert de goede dagen van Berrendero, Trueba e.a. in de ver getelheid waren geraakt, maar die voor al door Ruiz (3e!) en Gelabert (10e), weer volledig in de running zjjn geko men en mede door hun zege in het klas sement der B-ploegen, het volgend jaar IMtllllMfltlfIMI Wim van Est Oie m deze lour de Franco menige duikeling heeft gemaakt geluk kig niet zo ernstig als het vorig jaar is daarover gistermiddag m het Pare des Princes getroost met de toekenning van de tola eprijs voor de onfortuinlijke renner ad 200.000 francs. Een zoete troost inderdaad! een grote ploeg van 12 man evenzeer verdienen als de Nederlanders. Wat die laatsten betreft, Wim van Est verspeel de zjjn zestiende plaats aan Goldschmidt, maar met vier man onder de eerste vier en twintig (Nolten, Van Est, Voorting en Wagtmans) hebben onze jongens en hun ploegleider Pellenaars, het er best afgebracht. We herinneren ons tenminste wel aankomsten in Parijs, waarbij het Nederlandse element ietwat kariger ver tegenwoordigd was en met minder recht en reden door de opgetogen Parijzenaars werd toegejuicht, dan zulks met deze kranige, complete en zo vaak op de voorgrond getreden, jonge equipe het geval was. Zij leve! Laatste resultaat De uitslag van de 23e en laatste etappe luidt: 1 Roiland (Frankrijk) 11 uur 28 minuten 55 sec., 2 Weilenmann (Zwit serland). 3 Faanhof (Nederland), 4 Rosseel (België). 5 Deledda, 6 Gold schmidt, 7 Delahaye, 8 Pezzi, 9 Zelasco, 10 Renaud, 11 Remy, 12 Pezzuli, 13 Par doen, 14 Crippa, 15 Stan Ockers (België) 11.32.39. 16 Jean Robic. 17 Gino Bartali, 20 Voorting en het peleton ex aequo. JAN COTTAAR Te EIsloo in Limburg werd een wed strijd voor profs gehouden over 120 km. Voor de start werd de Tour de France- renner Jan Nolten gehuldigd. De uitslag luidt: 1. Vinken (Geleen) 3 uur 14 min. 25 sec; 2. Schoenmakers op 1 lengte; 3. Van As z.t.; 4. De Vries z.t.; 5. Smits op 53 sec. Onder grote belangstelling heeft de Zaandamse zwemvereniging Neptunus in de Voorzaan haar jaarlijkse 2 km zwemwedstrijd gehouden, waaraan door 42 heren en 34 dames werd deelgeno men. De wedstrijd had het volgend re sultaat: heren: 1. Ten Thijen (Leeuwar den) 29.08.6; 2. Kaijser (Robben) 29.18.1; 3. Zeemann (DJK) 29.40.7. Dames: 1. Ti- ni van den Brenk (Robben) 31.34.9; 2. Ria Vonk (HDZ) 33.3.2; 3. Annie Meijns- ma (HZC) 33.9.3. V oor grootveiTüfgangers bestaat de moge lijkheid om voor de Koninklijke Landmachi (leger) in militair verband uitgezonden tt worden naar Nieuw-Guinea. Inlichtingen en aanmelding mondeling of schriftelijk bij het Aanmeldingsbureau Nleuw-Guinea, Nieuwe Frederikkazerne. van Alkemadelaan, geb. E 4, kamer 17 's-Gravenhage. tel. 185070. f n verband met de aflossing van Korea- vrijwilligers, die een jaar in Korea heb ben gediend, bestaat bij het opnieuw gelegenheid tot dienstneming Aanmelding dient mondeling of schriftelijk te geschieden bij het Aanmeldingsbureau Korea, Nwe Frederikkazerne, van Alke madelaan, geb. E 4, kamer 19a, 's-Gravenhage. Tel. 185070. Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen voor uitzending in aan merking. Leeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor onderofficieren tot 35 jaar).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7