Ook de Democraten bepalen hun keuze STEVENSON TEGENCANDIDAAT van Eisenhower MACHT VAN KONING FAROEK BEKNOT Succes van douane bij Aken REGERINGEN OMVERGEWORPEN tt alerpoloteam start met zege op sterke Russen (3-2) V' Zijn rivaal Kefauver trok zich na tweede stemming terug Egyptische hof en regering terug naar Cairo Tussen school en leven Tot hoofd en hart Geert besprekingen tijdens weekeinde Ook Puck Brouwer heeft succes Zeeleeuw in stervensgevaar WfH "-ÜUMÜ Bewusteloos in vangnet Fiets in botsing met vrachtauto Accoord tussen Leidse fabrieken Weekeinde met koel weer Kef' J ZATERDAG 26 JULI 1952 76ste JAARGANG No. 25439 De kabinetsformatie Rapport na zeven jaar 282.000 inwoners om het leven gekomen 7\ engevolge van atoombom- aanval op Hirosjima Kena HELSINKI GISTEREN: Nederl. vee naar de Libanon H iüffl mJm i ill iilf .il!' Circusartiste werd uit kanon geschoten Smokkelgilde lijdt verliezen Drieduizend kilo koffie bij Aken achterhaald Week van Teüeran, Cairo... en Chicago Dodelijk ongeluk bij s-H ertogenbosch Colgate gaat sluiten FALCON MANTELS-JASSEN Echtpaar gedood BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'eiefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 «ponnementen 20800 Postgiro 143480 Jkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 'Jkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 °°r klachten over de bezorging na 5.30 ,v uur 's avonds 21544. 're^Uf: 0. 7. W. Boerrigter. oofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. ■Met een stukje papier in de hand sPrak Stevenson, na het bekend worden van de uitslag, tot een menigte van ver scheidene honderden personen, die zich had verzameld bij het huis te Chicago, democratische conventie heeft na drie stemmingen hedenmorgen vroeg tot Ca®didaat voor het presidentschap der V. S. gekozen de gouverneur van Illinois Alois Stevenson. Niet zo snel ais verwacht werd is Stevenson met de palm der t'ictorie gaan strijken. Nóg bij de tweede stemming lag hij achter op senator ^evaufer. De vergadering werd daarop verdaagd. Inmiddels was president Tru- 01311 te Chicago gearriveerd. Bij de hervatting van de conferentie verklaarde Marriman, dat hij zich ten gunste van Stevenson terugtrok. Stevenson zelf deed ^etcn een candidatuur gaarne te willen aanvaarden. Op het laatste ogenblik hebben ook Kefauver enBussel zich teruggetrokken. Aanvankelijk had Stevenson bij de derde stemming nog niet voldoende aanhang: van de vereiste 614,5. De staat Utah gaf tenslotte de doorslag door over te °Pen naar Stevenson. vonden. Nooit was ik mij meer bewust van de zware verantwoordelijkheden van het ambt. Mijn partij is openlijk en eerlijk tot haar beslissing gekomen. Al wat zij mij heeft gevraagd is, mijn ge ringe talenten te gebruiken in de dienst van mijn land en dat zal ik doen". De uiteindelijke uitslag was: Steven son 617%, Kefauver 275%, Russel 61, Barkley 67%, Dever Ewing 3, Dou glas 3. Niet gestemd 2. Totaal 1.230. De eerste stemming leverde een over winning op voor senator Kefauver. Er werd evenwel op vele „favorite sons" getemd, welke stemmen later anders werden verdeeld. De voornaamste can- didaten hadden het volgende aantal stemmen: Kevaufer 219, Stevenson 249, Russell 238, Harriman 123 en Kerr 65. De directeur van de afdeling voor poli tieke hetze van de vakbond C.I.V. wek te de gedelegeerden op vóór Stevenson te stemmen. Onmiddellijk na het opnemen der stemmen vóór de officiële bekend making nam een overheveling der stemmen een aanvang. Connecticut he velde zijn zestien stemmen over naar Stevenson, waardoor deze 265 stemmen verkreeg. Vervolgens hevelde Michigan zijn veertig stemmen over naar Kefau ver en Kansas acht van zijn zestien stemmen naar Stevenson. Daarna werd de officiële uitslag van de eerste stemming bekend gemaakt: Kefauver 340 stemmen, Stevenson 273 en Russell 268; Harriman 123. Vele stem men waren nog aan andere, candidaten toegekend zoals vice-president Barkléy, senator Kerr en ook aan Truman. Men was nog ver van de 616 stemmen voor de officieel erkende candidaat af. De officiële uitslag der tweede stem ming was: senator Kefauver 362%, gou verneur Stevenson 324%, senator Russell 294. Harriman 121 en vice-president aar hij verbleef. Hij verklaarde de ver let-woordelijkheid niet van zich af te u'inen werpen. Stevenson voegde hieraan toe: „Ik zal vp ,I?aar de vergaderzaal van de con- entie gaan en de candidaatstelling aan aarden. Ik gevoel geen vreugde en u ?rwinnaarstrots, slechts bescheiden de! en nederigheid. Ik zal God bidden ujn geest te verlichten en mij de kracht ..geven voor deze grote taak in dit eiangrijke uur der geschiedenis". Tot Ept l°prnalisten zeide hij: „Ik ben zeer getroffen door hetgeen heeft plaats ge- l öe heeft ?Prek kabinetsformateur, prof Beel, Vrijdag, zoals bekend, een ge- g ad met de vier fractieleiders 7 T- vlcr 11 «cueieiaer: fc La ?6 '1' Ieder gesprek duur- «e omstreeks anderhalf wtoud daarvan kan De uur. Over de niets gezegd wor- VjJt" fractievoorzitters hebben hun !o>,e °P de f°rrnatie gegeven en de aften liggen dus op tafel, i "fof. Beel bevindt zich nog steeds in .6t oriënterende stadium. Hij heeft zich vaar zijn huis in Nijmegen begeven, !aar hij het weekend doorbrengt en ?®'egenheid heeft zich rustig te bezin- f) De formateur heeft niet het voor- v 'ben in Nijmegen personen te ont ogen. öe ®nrip Comillissie, die belast is met het bom k naar de gevolgen van atoom- ?0"»aa> ■nvallen, heeft in een rapport be- HCrgemaakt, dat van de 400.000 inwo- tt,j 1 dle Hirosjima telde toen in Augus- gewn-15 een atoombom op de stad werd Vprj ""Pen, er 282.000 het leven hebben va °ren. hetzij direct, hetzij in de loop oe volgende vijf jaar. ee^aar verluidt stelt de commissie thans het °bderzoek in naar de oorzaken van van normaal grote aantal gevallen tjjfj ,eucaemie, dat zich in de laatste VQo *n het gebied van Hirosjima heeft gevnl -aan en dat mogelijk nog een is van de atoombomaanval. Barkley 781/;, stem. Adlai E. Stevenson, Gouverneur van de staat Illinois, die heden aangewezen is als de Democratische candidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. "andaag zijn de klanken uit Helsinki weer eens wat vrolijker. Het goede nieuws bevat een moeilijke, maar verdienstelijke overwinning van ons wa- terpoloteam op de Russen, die sterke tegenstanders gebleken zijn. Ze maakten 't de Nederlanders moeilijk hun eigen spel te spelen en hadden aanvankelijk met 10 de leiding. Maar de laatste loodjes waren toch weer voor de onzen. Oók voor Puck Brouwer, die haar serie voor de 200 meter won nadat eerst Gré de Jongh was uitgeschakeld en die toen nog eens tweede werd in de halve finale, waardoor ze in de eindstrijd kwam. O.m, met Marjorie Jackson, die in de serie het wereldrecord evenaarde en het in de halve finale zelfs met twee-tiende seconde verbeterde. Duidelijk wat daar gebeuren gaat? A la Fanny 1948! Overigens is er nog nooit zo weinig eerbied voor records op de Spelen ge toond als dit jaar. In totaal zijn 21 Olym pische en 5 wereldrecords onthalsd, D waarbij het toch wel even vermelding - wende sPf.r,r,a„ brouwer met haar tijd van 24.3 in haar halve finale gemaakt' onder het record bleef, dat Fanny Blankers in Londen fou°lu en'tih Vsfll. l?etreft hebben de Amerikanen wel het leeuwendeel aan hii®r °P de 30(in 'm Sr^.°k?n-, Vandaag de twaalfde plak door Ashen- MARJORlE JACKSON k,dderd om middël="v,T^""„,T*"°"' "^seen de Kussen overigens nieuwen, ver- assement nr,„ hun suprematie bij het gewichtheffen in het algemeen Baat ^°ngariie (9U1 Amerikanen uit te lopen: 348.5 tegen 250 punten SjS ls duidelijk w/U1 °J? de derde plaats. Ook wat hier gebeuren s(;ro'Cn zullen d'P AmJt maal sedert het ontstaan van de moderne ft! Amerikanen geen eerste worden in het algemeen klas- iHrtIiot^epIe"chase' hetgeen de Russen overigens niet heeft' IIIIIIIIIIIMIIIIIlMlllllllllllllllllMlllllllllltlllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Premier Maher Pasja heeft Vrijdagmiddag besprekingen gevoerd met de tot maarschalk bevorderde Naguib, die per vliegtuig uit Cairo te Alexandrie is aan gekomen. De plaats van samenkomst was een regeringsgebouw, dat onder sterke politiebewaking staat. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat het Egyptische hof en de regering in de komende 24 uur uit de zomerresidentie Alexandrie naar Cairo zullen terugkeren. Maher Pasja deelde later mee, dat vijf leden van de staf van koning Faroek hun ontslag hebben aangeboden, hetwelk door de koning, daartoe waarschijnlijk ge dwongen, is aanvaard. 7. K. H. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en IrerCe zijn hedenmorgen van het vliegveld Soesterberg naar Helsinki vertrokken ter bijwoning van de Olympische Spelen. De bloemen waren even tevoren door de Finse gezant aan i j-,ey de Prinsessen aangeboden Deze functionarissen zijn: het hoofd van de vervoerdienst van het paleis brigade-generaal Helmy Hoessein bev, de particuliere piloot van de koning, commodore Hassan Akef bey, de lijf arts. kolonel dr. Joesoef Rasjad bey, de privé-secretaris van de koning, Moha- med Hassan, en Antoine Poelly bey, een functionaris in bijzondere dienst. De namen van Helmy Hoessein bey, Hassan Akef bey en Poelly bey zijn destijds ge noemd 'in verband met het wapenschan daal in het Egyptische leger bij de Palestijnse oorlog. Van de particuliere piloot van de koning, commodore Akef is gemeld, dat hij werd gear- (Van onze Utr. correspondent) Oppasser Luboutdie in Ouwe- hand's Dierenpark de zorg heeft over een aantal robben en zeeleeu wen. maakt zich op het ogenblik zeer bezorgd over de welstand van een zijner pupillen. Een uit de wa teren van de Stille Oceaan afkom,- stige zeeleeuw vertoont n.l. de laatste dagen tekenen van ernstige depressie. Het dier eet niet meer, gedraagt zich lusteloos en heeft zo goed als geen neiging meer om te zwemmen. Als de oppasser het beest zorgvol gadeslaat, bekruipthem de angst, dat het binnenkort wel eens de weg van een zijner soortgenoten zou kunnen volgen, die enige weken ge leden verdronken in het bassin werd gevonden. In de maag van laatstgenoemd slachtoffer vond men bij onderzoek een grote hoeveel heid kiezelstenen, niet minder dan 3 kg., welke het dier niet alleen een zware indigestie bezorgd, had den, maar ook zijn zeewaardigheid ernstig schijnen te hebben geschaad- Een en ander met gevolg, dat het dier hoe vreemd het voor een zeeleeuw ook moge klinken de verdrinkingsdood stierf. De oorzaak van deze ellende is, naar men ons mededeelde, te wijten aan het feit, dat de bezoekers van het dierenpark, met name de kin deren, ondanks de waarschuwende bordjes bij het bassin nogal eens steentjes naar de zeeleeuwen wer pen, die deze verzwelgen met het hierboven vermelde gevolg. De Amerikaan dr. Cannon, adviseur voor de veeteelt in de Libanon vertoeft op het ogenblik in Nederland voor aan koop van vee ter verbetering van de Libanese veestapel. Dr. Cannon heeft twintig stieren en 30 pinken aangekocht voor plaatsing op vier experimentele boerenbedrijven van de Libanese regering. In Augustus zul len de dieren van Rotterdam uit worden verscheept. M W Een 25-jarige artiste, miss Atomia. van het circus Géant, die uit een kanon ge schoten wordt, is Vrijdagavond te Am sterdam tijdens een repetitie bewusteloos in het vangnet terechtgekomen. Na een ongeluk in Zeeuws-Vlaanderen, was deze artiste niet meer opgetreden en vanavond na afloop der voorstelling werd weer een repetitie gehouden. Nor maal is de druk waarmee de artiste uit de loop van het kanon wordt ge schoten 5% atmosfeer, maar gisteren bleek dit. zo deelde de leiding van het circus mede 7 atmosfeer te zijn geweest. Het gevolg was, dat miss Atomia tegen het tentzeil kwam in plaats van er vlak onder te blijven, zoals normaal behoort te gaan. Zij slaagde er echter in, snel enige salto's te draaien, waardoor taal vaart werd afgeremd. Het gelukte haar zodoende, nog juist in het vangnet te belanden. Duizenden Argentijnen woonden ondanks de regen de plechtige H. Mis bij, die in de openlucht werd opgedragen op het Plaza Re- publica te Buenos Aires voor hei herstel van mevr. Eva Peron. resteerd aan de Libysch-Egyptische grens toen het vliegtuig waarmee hij naar Libye trachtte uit te wijken gedwongen was te dalen. Tezelfdertijd is aan de industrieel Elias Andraos Pasja op zijn verzoek ontslag verleend als economiscn adviseur van de koning en lid van de Egyptische delegatie bij de Suez-kanaal- maatschappij. Wanneer het hof en de regering uit de zomerresidentie Alexandrie naar Cairo zijn teruggekeerd, zullen koning Faroek, premier Maher Pasja en veld maarschalk Naguib gemakkelijker con tact met elkaar kunnen houden, aldus Reuter, die hieraan toevoegt, dat de gebeurtenissen van de afgelopen twee dagen de positie van de koning moei lijk hebben gemaakt. In dit verband wordt gewezen op het ontslag van functionarissen uit de directe omgeving van de vorst. Faroek bezet weliswaar nog de troon, doch zijn macht als abso luut monarch is beknot, aldus Reuter. De bevelhebber van de grenstroepen, generaal Hoessein Sirry Amer bey, en de particuliere piloot van koning Fa roek, Hassan Akef bey, zijn onder mili taire bewaking naar Cairo overge bracht, waar zij in een militaire ge vangenis zullen worden gedetineerd. De Britse regering heeft opdracht ge geven aan ambassadeur Ralph Steven son zo spoedig mogelijk naar Cairo te rug te keren in verband met de recente gebeurtenissen in Egypte. Eerder op de dag vloog sir Brian Robertson, de com mandant van de Britse landstrijdkrach ten in het Midden-Oosten, terug naar zijn hoofdkwartier in de Kanaalzone, waar Groot-Brittannië beschikt over een garnizoen ter sterkte van 100.000 man- Het is duidelijk dat de Britten vrezen dat door de militaire staatsgreep in Egypte de belangen van de Westerse mogendheden in gevaar worden ge bracht. De Britse diplomaten in Cairo hebben intussen vandaag contact opge nomen met de nieuwe premier. De Duitse douane heeft deze week in Aken en omgeving veel geluk gehad in haar strijd tegen de frauduleuze koffie- import. Zij kon daar telkens na een opwindende jacht niet minder dan vier auto's konden er echter slechts drie werd vervoerd, in beslag nemen. Haar buit bestond uit meer dan drieduizend kg. koffie. Van de inzittenden dezer vier auot's konden er echter slechts drie worden gearresteerd. Vijf anderen ont- Zowel voor Perzië als voor Egypte is dit een veelbe wogen week geweest. In beide landen tiert het na tionalisme hevig en in beide landen brengt dit zelf de nationalisme de bevolking weinig zegen. Men wil de emancipatie voltooien, met name door de banden met En geland te verbreken, maar iri Egypte heeft die politiek nog geen positieve en in Perzië alleen negatieve resula- ten opgeleverd. De regerende vorsten van de twee landen bevinden zich in een moeilijk parket. Beiden hebben zij deze week moeten zwichten voor machtiger elementen. De gebeurtenissen die deze week in Egypte en Perzië heb ben plaats gevonden zijn uiteraard door de grote wereld- mogendheden met spanning gevolgd, want, de veiligheid van het Midden-Oosten is er mee gemoeid. In Washington maakt men zich ongerust, in Moskou wrijft men zich de handen, want op een door binnenlandse onrust geteisterd gebied gedijt het zaad van het communisme uitstekend. Die vrees van Amerika en die vreugde van Rusland gel den vooral voor Perzië, waar de ellende met de dag gro ter wordt. Vorige week Donderdag was Mossadeq als premier op gevolgd door Chavam Soeltaneh, een man die ook vroeger reeds verscheidene malen eerste-minister was geweest. De nieuwe premier stond minder afwijzend tegenover een regeling met Engeland dan zijn voorganger, en hij was bijgevolg bij de felle nationalisten in Perzië allerminst ge zien. Dat kwam dan ook Maandag wel heel sterk tot uiting, tóen in de straten van Teheran demonstraties werden ge houden, waarbij het aftreden van Chavam Soeltaneh werd geëist. Die onlusten hadden een zo heftig verloop dat de pas benoemde eerste-minister nog dezelfde dag zijn ontslag indiende, een ontslag dat door de Sjah die geschrok ken was van de reactie der opgezweepte bevolking werd aanvaard. Dinsdagmorgen kwam Mossadeq terug, en die zelfde middag behaalde hij nog een tweede overwinning, want in Den Haag had het Internationale Gerechtshof oe Perzen in hun geschil met Engeland in zoverre in het ge lijk gesteld dat het Hof zich niet bevoegd verklaarde om de Britse bezwaren tegen de nationalisatie van de Anglo- Iraanse oliemaatschappij in behandeling te nemen. Mossa deq is indertijd dus niet tevergeefs naar ons land gereiso. Intussen zijn het overwinningen met een tragisch karakter. Want de Perzen kunnen nog steeds geen olie verkopen en missen aldus een belangrijke bron van inkomsten. De ver arming van het land neemt snel toe. De bodem van de schatkist is allang zichtbaar en de maatregelen die Mossa deq nu wil gaan nemen boezemen niet vaal vertrouwen in op een verbetering van de financiële positie van de Perzi sche staat. In Perzië is indertijd de communistische partij verboden, maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat zij er niet meer bestaat, want ondergronds kan zij waarschijnlijk nog wel zo effectief opereren. Die Perzische communisten zien de huidige ontwikkeling met vertrouwen tegemoet, want Perzië is een gevaarlijke weg ingeslagen. In Egypte heeft men dit jaar al een hele reeks ministe ries gehad. Hilaly Pasja, die drie weken geleden als premier moest wijken voor Sirry Pasja, werd Maandag avond opnieuw eerste-minister, maar Donderdagavond moest hij zijn functie alweer overdragen aan Maher Pasja, Een uit Cairo per radio overgeseinde foto van de nieuwe premier Maher Pasja (rechts), die door een staatsgreep van generaal Naguib Mohammed (links) aan de macht kwam. Generaal Naguib, die voordien militair bevelheb ber van het district Cairo was, maakte Zichzelf na de staatsgreep opperbevelhebber van de Egyptische strijd krachten. die niet minder dan vier portefeuilles voor zich zelf reser veerde. Behalve premier is hij ook minister van Oorlog, Binnenlandse Zaken en Buitenlandse Zaken. Maar aan die laatste kabinetswisseling was een dramatische gebeurtenis voorafgegaan. Woensdagochtend was in alle vroegte in Cairo door een vooraanstaand generaal, Naguib Mohammed, een onbloedige staatsgreep gepleegd. Het Egyptische le ger forceerde een kabinetswisseling. De consequenties voor de Egyptische buitenlandse politiek zijn op het ogenblik nog niet te overzien, maar op binnenlands gebied staat de nieuwe regering een krachtige actie tegen de welig tie rende corruptie voor. Deze week was ook van veelbewogen aard voor de Amerikanen. In Chicago zijn afgevaardigden van de Democratische Partij bijeen geweest om de tegen speler van Eisenhower te kiezen in de finale om het presi dentschap. Toen de vergadering enkele dagen oud was bleek reeds, dat de gouverneur van de staat Illinois, Adlai Stevenson, een zeer grote kans maakte, ondanks zijn wei gering zich beschikbaar 'te stellen. Toen Stevenson ten slotte vanmorgen, na een felle strijd tegen Kefauver gekozen werd, moest hij die keuze wel aanvaarden. Ste venson heeft als gouverneur van Illinois zijn bestuurs- capaciteiten getoond. De Democraten kunnen zich geluk kig prijzen met deze candidaat. Het r.a\ de Republikeinen niet gemakkelijk vallen om hem te. verslaan. kwamen kort voor of nadat de wagens tot staan waren gebracht. Tijdens de afgelopen nacht stootte de Duitse douane tussen Aken en Vaals ook nog op een tien man sterke bende, die te voet van de grens kwam. Na een hevige schietpartij konden van deze bende twee man worden ingerekend; te vens werden zes zakken met in totaal hpnderdtachtig pond koffie in beslag ge nomen. Vrijdagmiddag geschiedde een onge luk nabij het viaduct op weg naar de veemarkt te Den Bosch. Uit de rich ting van de stad kwam met een matige vaart een vrachtauto, geladen met groente, terwijl van de veemarkt twee meisjes op een fiets naar de stad reden. Juist op het moment van het passeren, zwenkte de bestuurster links af, waar door een botsing niet meer voorkomen kon worden. Het duo-zitstertje, een meisje, van zeven jaar, werd gedood, terwij] het oudere meisje met niet levensgevaarlijke wonden naar het zie kenhuis werd vervoerd. Er is gisteren tijdens de behande ling van een kort geding overeenstem ming bereikt tussen de ColgatePalmo- live Handelmij. te Leiden en de aldaar gevestigde meelfabriek „De Sleutels" die bij haar productieproces zeer grot> hinder ondervond van de geuren die uit de Colgate-fabriek opstegen. Colgate zal haar productieproces met ingang van Maandag stilleggen zodat de meelfabriek dan weer kan gaan draaien. Vervolgens zal, overeenkomstig een door de deskundige gedane suggestie, een op lossing worden gezocht, waardoor door middel van een technische installatie de geuren van Colgate onschadelijk worden gemaakt. Daarna zal, naar men hoopt, Colgate haar bedrijf volledig kunnen hervatten. (Van een bijzondere medewerker) Met de rechterduim hoog geheven en een juichend „hoy. hoy", is onze buurjongen van links thuis komen rennen: „Ik ben er door". En Piet-van-hierover draagt sinds eergis teren een lange broek en een uilenbril: hij heeft het gym er op zitten. Giste ren was hij nog Pietje van menheer Dijkveld, morgen zal hij de heer P. Dijkveld Jr. zijn, employé bij een grote fabriek hier ter plaatse. En de laatste tijd zijn ze ook al steeds meer begon nen om Henkie van de hoek Henk te noemen. Wat die knaap ineens in de hoogte is geschoten! Je snapt het een voudig niet. Henkie is vorige week van de V.G.LO. gekomen, gerechtvaardigd trots met onder zijn arm een keuken rekje: zelf gemaakt voor moeder- En moeder ook trots- Dat was nou haar Henkie, waarvan ze zeiden dat hij niet leren kon. Hij heeft al een baas ook. 1 September gaat hij beginnen als leer ling-étaleur bij één van onze grote wa renhuizen. Dat is te zeggen: hij zou op 1 September beginnen. Maar daar is nu een briefkaart gekomen met de mede deling dat de personeelschef hem op 18 Augustus al verwacht. En Henkie wat je noemt de pé in. Uit het vocabu laire van zijn vader kent hij al meer dere termen die te pas en te onpas met de „baas" in verband worden ge bracht en aan iedere nog schoolgaande jongen in onze straat verkondigt hij luid dat hij het die r.. baas wel eens in zal peperen. Is die vent nou hele maalom hem midden uit zijn va- cantie te halen, net nou-ie 'ns fijn met de Verkenners op kamp zal gaan. Toen Henkie het duivenhok van onze zonen kwam inspecteren (er deugt niks van dat hok. beweert Henk. ..Kijk maar menheer, die verstekken sluiten niet1 heeft hij ook ons zijn nood geklaagd- Ja, en lach nou eens om de oprechte verontwaardiging van zo'n jongeman. We hebben hem natuurlijk niet uitge lachen, maar van de andere kant geen medeliiden getoond. „Ja Henkie, (..ik heet Henk menheer": ..O ja, neem me niet kwalijk"), nou. Henk dan, de eerste kinderpret is er af m'n jongen. Nou gapt er een andere beginnen. Je gaat nou echt arbeider worden". Alle mensen, wat zijn wij toch een stuk mislukking als paedagoog. Henkie wou per se geen arbeider worden, maar étaleur. We hebben heel simpel gepro beerd uit te leggen wat we bedoelden: „Kijk eens Henk. iemand die werkt voor zijn kost noemen ze een werker of werkman. Maar mensen hechten aan sommige woorden zulke vreemde ge voeligheden. Een kantoor- of winkel juffrouw zou heftig beledigd zijn als we haar werk-vrouw noemden en als jij nu straks étaleur bent. zou je 't niet leuk vinden als ze je werk-man noem den. Maar je bent het natuurlijk wel, want je bent een man die werkt. In de loop van de jaren is men langzamer hand van arbeiders gaan spreken. Dat klinkt minder kleinerend, al betekent het op slot van zaken hetzelfde. Of je het nu aardig vindt of niet. werken moet je toch. overal en altijd- En. het mooiste is dat ie dat nog graag doet ook". En we vertelden hem toen het ver haal van een twistgesprek dat we eens voerden met een jonge materialist, die ons bij hoog en laag verzekerde dat hij niet werkte omdat hij het zo lollig vond. maar alleen om de ping-ping. We hebben hem toen gevraagd: en als ji.i nu eens geld genoeg had, wat zou je dan gaan doen? Nou. er kwam toen een prachtig luchtkasteel voor de dag: een groot buitengoed moest hij dan hebben met een park. maar dat nark dan hele maal onontgonnen. ..En ik joeg er iedere tuinman uit, omdat ik dan zelf dat ge valletje eens helemaal naar eigen idee zou gaan aanleggen". „Dus. met andere woorden je zou gaan werken, niet om het geld. maar om de lol van het wer ken?" Eerst keek hij ons een beetje beteuterd aan. maar gaf zich daarna schaterlachend gewonnen: „Je bent me te glad af, ik hou wel van werken maar. (Vervolg van pagina 5) Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 oe BISSCHOP KEUKEN BOUWEN.' I Echt ongelukkig worden we pas als de stem van ons diepste geweten tegen ons getuigt j Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk zwakke tot matige, morgen overdag tijdelijk vrij krach tige wind tussen West en Noord. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele over het algemeen weinig be tekenende buien. Iets lagere tempe raturen. ZONDAG: Zon: 4.54—20.38. Maan: 10.5322.08 MAANDAG: Zon: 4.55—20.36. Maan: 12.06—22.20 Gedurende het weekeinde moet op aanhoudend koel weer gerekend wor den. daar de wind nog steeds in de Noordwesthoek büjft. Alleen in het zuiden van ons land kan de tempera- Mtot 20 a 22 §r- C. stijgen, maar het Noorden en het Westen zullen met i« a 19 gr. C. genoegen moeten nemen. Zonnige perioden, die niet lang .duren worden afgewisseld met storingsfron ten, die met motregen of lichte regen gepaaid gaan. Groot zullen de regen- hoeveelheden niet zijn, maar wel ma ken zij van dit laatste Juli-weekend geen warni en volop zomers weekeiqde, waar duizenden vacantiegangers naar uitzien. Vrijdag is op de route nationale tussen Antibes en Nice een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De heer en mevrouw W. Schuddeboom uit Alkmaar die per motor in het Zuiden van Frankrijk reis den raakten bekneld tussen een Franse en een Engelse personenauto De motor werd geheel verwoest en de beide mo torrijders waren op slag dood. De heer Schuddeboom was leraar aan de Ambachtsschool in Alkmaar en zijn vrouw was masseuse.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1