Nederlandse lonen zijn 40 tot 60 pet lager dan Belgische Am. Hoge Commissaris verlaat Oostenrijk Sleepboot Ocean us (2500p.k.) maakte technische proefvaart ZalBelgië officieeloverleg vragen over Ned. concurrentie? Philite Bouwbeslag Bromfietsen en auto's verduisterd Am. troepen zullen land niet verlaten zolang andere geallieerden blijven HERINGA WUTHRICH Don Frederikde angstwekkende Vijfde sleepboot voor 2y2 jaar oude Haarlemse bergingsmaatscliappij Bezoek van 350 kunst historici FILMAPPARATEN GESTOLEN SLEUTEL WEG? ZATERDAG 26 JULI 1952 PAGINA 4 AUTOZEGENING OP CHRISTOF F ELZOND AG TE SANTPOORT 68ste Bedevaart naar Brielle Vluchteling thans uitgeleverd Amsterdammer in Frankrijk gearresteerd Spaarne GOUDEN HUWELIJK CENTRALE VERWARMING JOHNSON OUEBRANOERS De barre wintertijd St. Lucia-schooi Geslaagden Visserijschool OVERVEEN Nationaal Judo-kamp 1952 DE SLEUTELSPECIALIST Advertentie Wat is ondertussen de houding. van de Belgische regering? Wij menen *e weten dat de minister van Economisch® Zaken een rapport heeft voorbereid» dat een dezer dagen aan het economi sche kernkabinet moet worden voorge legd. De bevoegde minister geeft daar in eerst een overzicht van de huidige loondispariteit, die schommelt tussen de 40 a 60 pCt. wanneer men de laag ste, namelijk de Nederlandse, lonen als basis neemt. Uit de jaarlijkse beperkte enquêtes die sinds twee jaar in de Benelux-landen worden uitgevoerd, blijkt daarbij dat de dispariteit einde 1951 nog versterkt was tegenover ein de 1950. De minister somt ook de sectoren op. die het meest van dat loonsverschil te lijden hebben. Hij geeft dan aan zün collega's enkele eventuele maatregelen ter overweging. De tekst van het Voor- unie-verdrag van 15 October 1949 laaJ toe onderhandelingen te voeren, om dat accoord aan te passen aan de omstan digheden, indien sommige beletselen het realiseren van de volledige unie na 1 Juli 1950 in de weg zouden staan. De Belgische regering zou zich kun nen beroepen op een passage om be sprekingen te vragen om in gemeen schappelijk overleg een clausule in het verdrag in te lassen, met het doel ern stige storingen in de economie van een der landen, voortvloeiend uit een ab normale loondispariteit, uit de weg te ruimen. Zolang de werkelijke harmonie van prijzen en lonen in Benelux geen ten is geworden, ,zou een dergelijke clau sule de druk op sommige zwaarbedreig' de sectoren kunnen verzachten. Het meest geschikte middel daartoe meent de Belgische minister van Economische Zaken te zien in afspraken tussen de betrokken industrieën van de drie lan den, onder auspiciën van de Benelux* regeringen, in die sectoren waar de loondispariteit abnormale storingen verwekt. Het is moeilijk vooruit te zien hoe de Belgische regering als geheel z#* reageren op die suggesties. Het lijkt evenwel onvermijdelijk dat zij aan de Nederlandse regering zal voorstellen overleg te plegen om een modus vivendi te vinden voor enkele zwaar getroffen sectoren. Pastoor Goossens verzoekt ons het volgende op te nemen: Het snelverkeer per auto, motor en vliegtuig heeft de laatste jaren in ons land een enorme vlucht genomen. Dat dit bijzondere gevaren met zich brengt, behoeft geen betoog. Iedere reiziger is daarvan overtuigd en de vele ongeluk ken, dikwijls met dodelijke afloop, die wij elke dag in de kranten lezen, zijn daar om die overtuiging te versterken. Voor de bescherming van eigen en andere veiligheid bij het toenemend snelverkeer worden degelijke maat regelen genomen in de vorm van wet telijke bepalingen, die de bestuurder van de moderne verkeersmiddelen aan sporen tot de nodige waakzaamheid en voorzichtigheid. Natuurlijke middelen, die voorzeker moeten worden behar tigd. Doch daarnaast mogen de boven natuurlijke middelen niet verwaarloosd worden. Wij moeten de hulp en bij stand inroepen van de almachtige God. die de Heer en Bestuurder is van al het geschapene. Heel ons doen en laten ligt in Zijn hand. In Hem bewegen wij ons en zijn wij. Als goede Katholieken zijn we daarvan overtuigd en stellen wij dikwijls onze gevaarlijke tochten onder Gods bescherming. Wij vergeten daarbij niet de voorspraak in te roepen van de H. Christoffel als beschermer van ons zelf en onze voertuigen. Om dit doel te bereiken bestaat er in Nederland een broederschap „Voor veilig verkeer", waarvan ook in de pa rochie Santpoort een onderafdeling is opgericht. Het doel van deze broederschap is onder de bescherming van de H. Chris toffel te ijveren voor veilig verkeer en zijn voorspraak in te .roepen voor al len. die aan het gevaar van het heden daagse verkeer zijn blootgesteld, als mede de devotie tot deze heilige op te wekken en te verspreiden, vooral onder de katholieke auto-, motor- en brom fietsrijders. Zondag "27 Juli. onder het octaaf van de H. Christoffel, zal te Santpoort in de parochiekerk des mid dags om vier uur een plechtig lof wor den gehouden- Daarna geschiedt de zegening van auto's, motoren en brom fietsen op het kerkplein. Wij verwach ten daarbij een grote deelname uit Haarlem en omstreken, alsmede uit heel Zuid-Kennemerland. Tevens be staat er gelegenheid zich als lid van deze broederschap „Voor veilig ver keer" op te geven. Omstreeks vijf uur ontvingen burge meester en wethouders van Haarlem on geveer 350 congressisten van het XVIIde Congres International d'Histoire de l'Art op het stadhuis. In zijn welkomstwoord sprak de burgemeester zijn vreugde uit over het charmante bezoek van dit in ternationale gezelschap aan de stad Haarlem. Het is. zo vervolgde spreker, een bewijs van hoffelijkheid, dat gij een stad met zoveel kunsthistorie komt be zoeken. Wijzende op al hetgeen Haarlem aan ouds en schoons te bieden heeft, ein digde hij zijn korte toespraak met de wens, dat de bezoekers na de bezichti ging Haarlem niet zouden vergeten. Monsieur Fierens dankte namens de con gressisten voor de hartelijke woorden. Reeds eerder op de middag had het ge zelschap een bezoek gebracht aan het Openluchttheater in Bloemendaal. Daar werden zij verwelkomd door de burge meester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. De oud-president van het Congres, Marcel Aubert, was hier de vertolker van de bezoekers, die daarna de thee op het terras gebruikten. Nog enkele dagen en een grote schare pelgrims zal optrekken naar Brielle. Bent U ook daarbij? Reisplan en kaart jes zijn aan alle pastorieën van Haarlem en omstreken verkrijgbaar, verder bij de heren broedermeesters en de heer G. Scholte, gebouw St. Bavo, Smede- straat, Haarlem, ook per telefoon te be reiken onder K 2500 no. 10049. Deze pelgrimstocht wordt wel aantrekkelijk gemaakt door het gebruik van luxe-tou ringcars. Deze bedevaart staat onder leiding van de koogeerw. heer deken J. J. A. Kuilman. (Van onze financiële correspondent te Brussel) In België heerst sinds enkele maan den in sommige industriële en vak verenigingskringen de mening dat men van de regering maatregelen moet eisen tegen de lage loon-import uit Neder land. De druk op de regering is der mate sterk geworden dat het er naar lijkt dat deze zich niet onbetuigd zal kunnen laten en officieel overleg zal willen plegen met Nederland. Wij laten terzijde of men van Neder landse kant al dan niet zal oordelen of de Belgen zich willen onttrekken aan de regels van het spel. Wij beper ken ons tot de vaststelling van een fei telijke evolutie, die onmiskenbaar aan kracht wint. De klaarblijkelijke steun van de grote Belgische vakbonden ver leent trouwens een niet te onderschat ten politieke draagwijdte aan de vraag tot bescherming vanwege de betrokken sectoren. De dekenindustrie uit de streek van Sint Niklaas en Dendermonde heeft het eerst een motie in die zin gepubli ceerd, steunend op de argumentatie dat duizenden Belgische arbeiders werkloos zouden zijn door een concurrentie, die sociaal ongezond wordt genoemd, daar de lonen in Nederland circa 40 pCt. lager zijn dan in België. Sindsdien heb ben plaatselijke comité's voor werkver schaffing een gelijksoortig geluid laten horen; heeft dé tabakverwerkende nij verheid zich geroerd, en begint de papierindustrie thans een grote cam pagne om het publiek en de regering te overtuigen dat de huidige toestand onhoudbaar is. Wanneer men de nuances terzijde Iaat, wordt, door de papiernijverheid b.v., de volgende argumentatie ontwik keld: In principe wensen wU Benelux en begrijpen wij dat sommige nijver heidstakken het in een economische unie zwaar zullen hebben; maar de hui dige overgangsperiode, waarbij de loon dispariteit steeds groter wordt, brengt Belgische industrieën ten onder, die zeer goed bestaanbaar zouden zijn in een werkelijk economische eenheid. De vloot werd uitgebreid De Aelis kwam met 600 P.K., daarna de Tholen met 400 P.K. en toen de Walcheren, die in Duitsland werd afgebouwd- Toen die naar Holland kwam, nam hij onderweg met zijn 800 P.K. meteen de coaster Hunze mee, die in moeilijkheden ver keerde. Bij een berging in India, in combinatie met de Bergings Maatschap pij Beyler, is de Atlantis drie maanden doende geweest om met behulp van 800 inlanders een belangrijk deel der lading van een daar verongelukt schip te bergen. En nu is dan als vijfde in de rij, de jongste en de sterkste, de Oceanus ge komen, een sierlijk schip, toonbeeld van kracht. Directeur Van den Oever heeft het stuurrad weer gekoesterd en op de eerste reis zal hij het commando voeren. Want hij wil weten met welk materiaal hij zijn mensen uitstuurt. En als die reis achter de rug is. wordt dc kapitein Weer directeur, gaat hij vanuit zijn bureau stoel weer leiden zijn steeds groeiende vloot, uitzwervend naar alle uithoeken der wereld. Het positieve aspect van deze rede nering wordt in een recent artikel nog scherper beklemtoond door de heer Meersseman, directeur van de belang rijke textielfederatie. Na gewezen te hebben op de voordelen, die Benelux voor de textielnijverheid in de drie lan den en niet het minst voor België heeft afgeworpen, verklaart de heer Meersse man, dat de status quo evenwel on houdbaar wordt, en dat men dringend moet voortgaan naar de volledige unie, wil men niet al het tot nog toe be reikte in gevaar brengen. De Amsterdamse autoverhuurder G., die tientallen door hem gehuurde of in huurkoop gekochte auto's en bromfiet sen heeft verduisterd, en toen naar het buitenland vluchtte, waar hij in België werd aangehouden, is thans door de Belgische Justitie uitgeleverd en in Amsterdam aangekomen. Bij zijn arrestatie werden Nederland se en buitenlandse bankbiljetten ter waarde van f 10.000 op hem in beslag genomen. Hij beweert dat hij wegens grote belastingschulden tot zijn daad is gekomen. Hij zit thans in het Huis van Bewaring in afwachting van zijn be rechting. "ijn vrouw, die met hem was gevlucht, is niet gearresteerd, daar zij niets van dg verduisteringen zou af weten. Naar United Press verneemt, heeft de Franse politie in Hyeres (Fr.) gister avond bekend gemaakt, dat Daniël K„ een 41-jarige Amsterdammer, die we gens oplichting in Frankrijk en Neder land werd gezocht, is gearresteerd. K. had de naam Georges de Wilde aan genomen en gaf voör, dat hij een Zwitserse geneesheer was, aldus de politie. en wel aan Danielle Darrieux, gevierde cabaretière. De Parijse zangeres kon echter tussen de cowboys niet wennen en daarom verdween ze kort na de ge boorte van haar dochter weer naar douce France, zonder achterlating van adres. U begrijpt al waar het naar toe gaat. Dochterlief mag haar moeder niet ontmoeten, doet dat natuurlijk toch en zo hebben we al spoedig een dubbele intrige. Veel liedjes, goede humoristi sche vondsten, veel kleur, veel mode snufjes en een Hongaarse band met een heerlijk temperament. Een allergenoeg lijkste film, die voor alle leeftijden ge keurd is. maar waarvan de K.F.C. 18 jaar gemaakt heeft. Hier draaien deze week weer twee aar dige rolprenten, wélke ons twee span nende verhalen op het witte doek bren gen, waardoor men van het begin tot het einde geboeid wordt. In „De Gedropte Spion" spelen John Archer en Mary MeLeod dé hoofdrollen. De 2de: hoofd film „Under Mexicali Stars" speelt zich af in het Wilde Westen. Moed, trouw en belijd treden hier sterk op de voorgrond Men zal hier weer kunnen genieten van het eerlijke spel der cowboys. Twee uit stekende films voor de vacantiedagen, waarvan men ruim twee uur onbezorgd kan genieten. 14 jaar. Op 10 Augustus hoopt het echtpaar VisserDuyn, Hagelingerweg 138 te Santpoort, de dag te hqrdenken, dat het voor vijftig jaar in het huwelijksbootje trad. De heer Visser is geen onbekende in het maatschappelijk leven van Sant poort, want reeds al deze jaren is hij een bekend aannemer. Tevens is het vermeldenswaard, dat de heer en mevr. Visser vanaf 1902 lezers zijn van de „Nieuwe Haarlemse Courant". Het zal hun op, deze heugelijke dag niet aan belangstelling van vrienden en kennissen ontbreken. Advertentie HAARLEM Oostenrijker, die zijn vaderland h®' heeft, betreurt het vertrek van Donnelly, niet alleen omdat hij eeh sympathiek man is, maar vooral omda1 hij met alle kracht is opgetreden voor de rechten van het kleine en verarmd® Oostenrijk. Alleen de Russen zijn te' vreden, zo verklaarde Donnelly want ze zijn in hem een harde tegeö' stander kwijt geraakt. Maar de Russen kunnen al vast rek®' nen op een weerzien in Duitsland. de Duitsers vooral in de Westelijk Bondsrepubliek kunnen tevreden zijd; want in deze gezant komt een diploma®, naar hun land die de rechten van vrjJ heid en democratie met alle beslis-, heid en kracht ook voor Duitsland 1 verdedigen. Weinig steden en dorpen hebben in de grote vrijheidsstrijd tegtn Spanje zoveel geleden als Haarlem. De meest bewogen episode van de geschie denis van de stad valt dan ook in de tweede heift van de zestiende eeuw, episode, waarin dezelfde fouten werden gemaakt als elders een politieke strijd misbruikte men om een godsdienststrijd te ontketenen maar waarin moed en volharding werden getoond, die enig zijn in de Vaderlandse geschiedenis. Hebben we de laatste weken in onze opstellen rustig aan de waterkant ver toefd, vertelden we een cn ander over de visserij in het Spaarne, na dit idyllische intermezzo willen we ons verdiepen in de strijd van dc stad tegen de Span jaarden, gaan we in gedachten terugi naar de winter van het jaar 1572, toen de lugubere Lumey de dorpen van Kennemerland gruwelijk teisterde, en de strenge koude in November waren IJ en Wijkermeer reeds toegevroren alle leven bedwong. De gevreesde Don Frederik de Toledo, zoon van Alva, zag in die dagen de gelegenheid schoon zich thans ook van Haarlem meester te maken, hetgeen tengevolge van de plotseling ingevallen dooi mislukte. Dit was het begin van een tragedie, waarop het uitgeputte, uitgehongerde Haarlem zich ten slotte op genade of ongenade aan de Spanjaarden heeft moeten overgeven. In enkele korte trekken willen we het lelaas van deze bewogen en gruwelijke episode weergeven. stadswallen van Haarlem, maar ook tot Egmond, waar Sonoy zijn hoofdkwartier had. Vreselijk hielden deze mannen van don Frederik huis. Op 16 Januari 1573 bijvoorbeeld hebben zij het halve dorp Uitgeest platgebrand en 80 boeren, die zich verzetten, vermoord. Akersloot, Limmen, Castricum en Bakkum hadden eveneens veel van de belegeraars van Haarlem te lijden. Keren we echter tot de belegering van de stad zelf terug. Don Frederik had zijn hoofdkwartier gevestigd in Huis Ter Kleef ten Noor den van de stad. Tussen dit huis en de stadswallen lagen de troepen, meest Spanjaarden. Het voornaamste deel van de aanvallers was hier geconcentreerd, terwijl zich ook groepen in de duinen ten Westen van de stad hadden gelegerd, voornamelijk Duitsers. Ook ten Zuiden bevonden zich troepen, die het zeer moeilijk hadden, omdat de Haarlemmers de Hout op advies van Pieter Kies men herinnert zich ons opstel daarover hadden omgehakt. Zo zaten de Haarlemmers in die De cembermaand van het jaar 1572 inge sloten. De stadsgrachten lagen toegevro ren. Grauw hingen de sneeuwwolken daarboven. In dc harten van de stede lingen was angst en vrees en verdeeld heid. Plunderde Wigbold Ripperda in die dagen niet de aloude St. Bavo, waar In de uitslag van de Mulo-examens der St. Luciaschool, welke wij Donder dag publiceerden, is de naam van een der geslaagden gedeeltelijk weggeval len. Volledigheidshalve zij daarom ver meld, dat ook Elly van Nuus tot de ge lukkigen behoorde. Bij de in Juli gehouden schoolexamens van de Visserijschool te IJmuiden slaag den de volgende leerlingen: Voor motordrijver: A. Versluis, R. O. B. de Jong, H. Schong, W. de Greeff, P. Dekker, A. J. Maatkamp en A. Haasnoot. Voor machinist-stoker: R. W. Parker. Vooropleiding zee- en zeevisvaart: W. Bas. Sh. Kugler, P. J. Visser, L. W. Bant en R. de Haan. In Den Haag slaagden de volgende leerlingen van bovengenoemde school voor: f Scheep werktuigkundige ter Koopvaar dij (V.D.): C. Los. Motordrijver zeevisvaart: W. Kemp, R. O. B. de Jong. H. Schong, A. J. Maat kamp, W. de Greeff, T. M. J. Herinx, J. Koese en C. J. Braam. Machinist-stoker: R. W, Parker. Stuurman zeevisvaart eerste gedeelte: J. Gravemaker. Stuurman zeevisvaart tweede gedeelte: Sh. Kugler en R. de Haan. Aanvullingsdiploma verre visserij: Sh. Kigler en R. de Haan. Bij een opkoper te Den Haag kwamen een 51-jarige beeldhouwer en een 24- jarige kleermaker, beiden uit Amster dam, vier filmapparaten ten verkoop aanbieden. Voor een bedrag van 560 verwisselden de toestellen van eigenaar. Toen de verkopers de deur uitgingen, kreeg de opkoper het gevoel, dat er toch iets niet in orde was. Hij noteerde het nummer van de auto, waarin zijn be zoekers wegreden en belde de politie op Deze verzocht de politiejeeps in Den Haag en Wassenaar naar de auto uit te zien. De Haagse politie had geen succes meer, doch op de Leidsestraatweg on der Wassenaar zag de politie van die gemeente de auto rijden. De wagen werd aangehouden en de inzittenden mee haar Den Haag genomen. Dat de politie voor deze verkopers belangstelling toonde, staat in verband met het feit, dat in de nacht van 2 op 3 Juli te Amsterdam vier filmapparaten zijn gestolen. De gearres teerden zijn naar Amsterdam overge bracht. Van 27 Juli tot 3 Augustus wordt op het terrein van de Sport en Jiu Jitsu- Judo Academie Nauwelaerts de Agé op de Bloemendaalscheweg een Judo-kamp gehouden. Uit het gehele land zijn inschrijvin gen binnengekomen. De algehele leiding berust bij de heer J. Nauwelaerts de Agé, docent bij het Centraal instituut opleiding Sportlera ren te Overveen. Er wordt 2 X per dag Jiu Jitsu en Judo gegeven en geoefend. Aan het slot zullen Ned. Judo Raad gra duaties worden afgenomen voor de deelnemers. Dit is de eerste keer, dat een derge lijk kamp wordt georganiseerd onder de auspiciën van de Ned. Jiu Jitsu en Judo Bond. De bedoeling is, dit kamp internationaal te maken en ieder jaar te doen terugkeren. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4