Feest van de gladiool in het Krelagehuis Rijk: Tilrnen is toch heus niet so romantisch BIJZONDERE EXPOSITIE OP L 2 EN 3 AUGUSTUS Grote bloei in 50 jaar De dood op de 'sstraatweg Sportdag K.A.J. distr. Haarlem De ontslagen bij de confectie- industrie Ten Berge RADIO-REPARATIE COLD WAVE?? De kwestie-Van Herwaarden Directeur in het gelijk gesteld Prof. Beel licht fractieleiders in EEN FILMSTUDIO IS EEN DOODGEWONE WERKPLAATS Bezoek aan de Cinetone gs Nu weer motorrijder verongelukt H. J. Maertens N. V. aerdenhout MOIENDIJK'S KAPSALONS I. KAN horloger Barfeljorisstraat 2 - Tel. 13004 - Haarlem DINSDAG 29 JULI 1952 PAGINA 2 Op Zondag 24 Augustus Brederodestraat-KIeverpark- weg „Gladiolus" BRIEVEN VAN LEZERS Betrouwbare Biljarten Burgerlijke Stand NIEUWE KAPEL OP „TILTENBERG" Bouw gisteren aan- besteed 16-jarig meisje ernstig aangereden Nieuwe tramhalte Ja, maar van Wat KAN kan, kan KAN alleen EEN ANCRE JONGENSPOLSHORLOGEf 11.65 EEN ANCRE MEISJESPOLSHORLOGEf 13.45 ANCRE HERENPOLSHORLOGE vanaff 14.65 Aanrijding ZANDVOORT HEEMSTEDE Geslaagd Races op circuit TWEEDE SCHOOLARTS Voor Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort Vuurwerk Zandvoort LAATSTE NIEUWS Motorrijders met daverend^ knalpotten opgelet! Beurs van Amsterdam Beurs van New York m Wanneer Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, Vrijdagmiddag om twee uur de internationale gladiolen-tentoonstelling in het Krelagehuis zal hebben geopend, zal ieder rechtgeaard gladiolen-liefhebber de gelegenheid niet willen missen om enkele uren rond te dwalen in een driedaags paradijs vol charme en kleur. Men is uiteraard al gauw geneigd van een paradijs te spreken, wanneer het een bloemententoonstelling betreft, maar wanneer de voortekenen niet bedriegen, dan belooft de komende expositie een bijzondere show te worden. Want behalve dat al die pracht gepresenteerd wordt naar aanleiding van het veertig-jarig be staan van de Nederlandse Gladiolus-Vereniging, zal het bijzondere element ook schuilen in de speciale inrichting van deze expositie, welke in vele opzichten zal afwijken van wat een zekere traditie ons tot op heden heeft gebracht. Alvorens echter daar verder op door te gaan, moeten wij toch eerst de schijn werper richten op de jubilerende vereniging zelf en het product, waar alles in feite om draait: de gladiool. Bij voorbaat zij overigens gezegd, dat een bezoek aan de tentoonstelling in het Krelagehuis, welke op 1, 2 en 3 Augustus gehouden zal worden, geen verloren uren zullen betekenen. Er bestaan vele legenden, die verha len van de oorsprong van de gladiool, en daaruit blijkt, dat moord en doodslag daarin geen onbelangrijke rol speelden. De legende echter terzijde latend kan men ruimschoots uit de historie putten om aan te tonen, dat de gladiool reeds eeuwen terug bekend was, zij het dan niet in dezelfde hoedanigheid van onze dagen. De Griekse geneesheer Dioskorides (omstreeks 50 na Chr.) vertelt reeds van de purperkleurige bloemen, die veelvuldig als onkruid in de korenvel den van Griekenland voorkwamen en bekend stonden als Koren Lelie of Ko ren Vlag. Deze bloemen behoorden tot de gladiolenfamilie en de bloem zou men nu Gladiolus Segetum noemen, die ook in andere landen rond de Middellandse Zee bekend was en o.a. door de Romei nen gaarne gebruikt werd om op de graven van jonge meisjes te planten. In de middeleeuwen kwamen er meer soorten in cultuur, en ofschoon aan het eind van de zestiende eeuw de gladiool in onze landen wel bekend was, kon men toch pas in de twee volgende eeuwen spreken van een zekere gladio- lencultuur in Nederland, welke overi gens zeer bescheiden was. Het zou pas omstreeks 1900 worden, eer in Nederland de gladiolencultuur serieus werd aangepakt. Uit een romme lig mengelmoesje werd een gedegen cultuur opgebouwd en in dit verband noemen wij slechts de naam van de Noordwijkse kweker C. P. van Alke made, die als winnaar van vele ver scheidenheden het bloeitijdperk van ce Nederlandse gladiolen inluidde. Ook vele andere kwekers legden zich op de veredeling toe en schitterende variëtei ten werden en worden nog in toenemen de mate van Nederland uit over de ge hele wereld verspreid. De bloemen wor den groter en groter, de vormen wor den tot nabij het volmaakte opgevoerd, de bouw van de tros aan de stevige stengel met de sierlijke top voldoet aan steeds strengere eisen van elegance. Mogen er enkele landen zijn, waar grotere oppervlakten gladiolen ge teeld worden dan in Nederland, uit ons land komen toch de meeste be langrijke nieuwe aanwinsten en deze vinden overal hun weg. Hoe deze cultuur van West-Fries land tot in de Duinstreek zich in de loop van de laatste vijftig jaar heeft uitgebreid, moge blijken uit het feit, dat een halve eeuw geleden in totaal Gisteravond omstreeks kwart voor zes kwam op de Rijksstraatweg een be stelauto in botsing met een motor. Vermoedelijk wilde de motorrijder, de 46*jarige B. Laamers, van beroep mastbaas, wonende in Haarlem, komen de uit de richting Beverwijk, remmen voor een voetgangster, die de weg over stak zonder daarbij op het verkeer te letten. De motor kwam met het voor wiel tegen de voetganger en schoof naar de linkerzijde van de weg, juist op het ogenblik dat een bestelauto na derde uit Zuidelijke richting. De bestelauto vloog met de voorzijde tegen de motorrijder op, die bij deze aanrijding op slag werd gedood. De voetgangster kreeg een vleeswond aan de rechterpols en een gekneusd schou derblad. Op Zondag 24 Augustus organiseert het districtsbestuur van de K.A.J. te Haarlem wederom een sportdag. Hier aan kunnen alle leden deelnemen. Het programma vermeldt de volgende pun ten: 100-400-1500 M. hardlopen: vereni gingsestafette (4x100 M.), discuswer pen. kogelstoten, hoog- en verspringen. Inschrijvingen worden ingewacht bij B. Heine, Emostraat 29 en C. Borger, Caninefatenstraat 76, vóór 10 Augustus. Aanvang 1 uur precies op het Gemeen telijk sportterrein aan de Klever laan. Evenals ieder jaar zijn er weer voor elk nummer medailles beschikbaar en voor de afdeling die het voetbaltour- nooi gewonnen heeft staat de wisselbe ker te wachten. Deze prijzen worden uit gereikt 's avonds tijdens de feestavond, die deze dag zal besluiten, en gehou den zal worden in het Jeugdhuis aan het Teylerplein. Verdere inlichtingen kunnen verkre gen worden bij alle afdelingsbesturen van de K.A.J. Verwacht wordt, dat voor deze sport dag, welke onder auspiciën staat van de R.K. Atletiekvereniging „Holland" grote belangstelling zal zijn. Od het punt waar de Brederodestraat te Haarlem overgaat in de Kleverpark weg, komt het verkeer dikwijls in moeilijkheden doordat het wegdek hier onverwacht van één in twee rijbanen verandert. De lantaarnpaal, die op het middenplantsoen van de Kleverpark weg staat is dan ook reeds herhaalde lijk aangereden. Ter verduidelijking van deze situatie heeft de gemeente Haarlem in de om geving van de lantaarnpaal een drietal wit geschilderde bermplankjes aange bracht. Als aanvulling op deze ver duidelijking heeft de Toeristenbond A.N.W.B. voorgesteld om de berm plankjes van reflecterend materiaal te voorzien, hetgeen bij avond beter op valt, en een witte verkeersstreep van de as van de Brederodestraat naar de rechterzijde van het plantsoen in de Kleverparkweg aan te brengen, waar door het verkeer op de juiste rijbaan wordt geleid. vijftig tot honderd H.A. in cultuur waren, terwijl dat nu maar liefst twee duizend H.A. zijn. De export van gladiolen bracht in 1951 niet minder dan ruim twintig millioen in het laatje. Insiders verwachten, dat het exportcijfer op twintig jaar de vijftig millioen zal overschreden hebben. Tot de bloei van deze cultuur heeft ongetwijfeld de jubilerende Gladiolus- Vereniging zeer veel bijgedragen. In een speciale uitgave geeft de heer J. F. Ch. Dix een uitvoerig overzicht van wat er in de loop der veertig jaren door de vereniging is tot stand gebracht. Het zou te ver voeren om hier het verslag van jaar tot jaar te volgen, maar dat er aanvankelijk „schot" in zat, tonen ons de cijfers. Het kleine ledenaantal, dat bij de oprichting op 18 December 1911 werd geregistreerd, bedroeg in 1912 reeds 98. Langzaam ging dat cijfer omhoog, daalde weer eens, maar nu bij het veertigjarig jubileum heeft men het duizendtal overschreden. Niet zonder reden dus organiseert „Gladiolus" het komende weekend haar Internationale Tentoonstelling. Zoals gezegd wijkt de inrichting af van die bij vorige gelegenheden. Het zal in ieder geval geen pakhuis vol bloemen worden. De ontwerper, de heer H. J. Voors, heeft nieuwe ideeën ter ta fel gebracht, welke gaarne zijn geac cepteerd. In de grote beurszaal zullen verschillende interieurs worden aange legd. Op die manier wil men trachten aan te tonen, welke plaats de bloem in dit geval de gladiool, als versiering kan innemen. Achter in de zaal wordt tegen een achtergrond van lichtblauw fluweel een vrouwenfiguur geplaatst met een hoog te van zes en een halve meter. Daar boven uit rijst de opkomende zon. In het midden wordt een podium op geslagen, dat voor het publiek toegan kelijk zal zijn, zodat iedereen ook een overzicht van de tentoonstelling kan krijgen. Nieuw is ook de afdekking van de kap van de zaal met groen, waardoor de hoogte wordt geminiseerd. De totale ruimte van de expositie be draagt 1200 vierkante meter. Een jury van 34 leden (17 Nederlanders en 17 buitenlanders) zal de inzendingen be oordelen en de prijswinnaars aanwijzen. Onder de vier en twintig inzenders is ook een Zuid Afrikaan (Hollander van geboorte), die met zijn inzending wil laten zien, wat er in Zuid Afrika op het gebied der gladiolencultuur wordt gepresteerd. Uit het voorgaande moge blijken, dat de liefhebbers de komende dagen een bijzonder evenement te wachten staat. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Morgen ben ik rijk". Toe gang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De verliefde camera man". Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend 10 uur „Domby". In technicolor. Luxor: „Kampioen melkboer", tijden 2, 7 en 9.15 u. Zaterdag en Zondag 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang alle leeft.; 10.30. 11.30 en 12.30 uur: Journaalvoorstellingen Frans Hals: „Doublé Crossbones" (De schrik der zeven zeeën). In technicolor. Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag een avond voorstelling om 8 uur. Toegang: 14 jaar. City, Grote Markt: „Soldaat Boem". Toe gang: alle leeftijden. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend 10.30 uur: „De ton deldoos". Toegang: alle leeftijden. Lido: „Jong, knap en rijk". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend 10.30 u.: „Alladin in Bagdad", 18 jaar. Spaarne: „De gedropte spion" en „Under Mexicaly Stars". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Dinsdag „Les enfants du Pa radis", 8.15 uur, tevens Woensdag en Don derdag 8,15 uur. Dinsdag 29 Juli Openlucht-Theater: „Kermis-Duel", 8 u, Grote Kerk of St. Bavo: Orgelconcert van 8—9 uur. Woensdag 30 Juli Openlucht-Theater: Kermisduel, 8 uur. Zandvoort: Vuurwerk, 10 uur. Naar aanleiding van onze publicatie over de opheffing van het Haarlemse bedrijf der confectie-industrie Ten Ber ge aan de Kleine Houtweg, verzoeken de besturen van de Ned. Kath. Kle ding- en Textielarbeidersbond „St. Lam- bertus" en de Alg. Bond van Arbeiders en Arbeidsters in de textiel- en kleding bedrijven „De Eendracht" ons het vol gende op te nemen: Het was al lang geen geheim meer, dat Ten Berge's Confectie Industrie N.V. reeds geruime tijd had te kampen met finaciële moeilijkheden, deels als ge volg van een niet goed gevoerd bedrijfs beheer, deels door een inzinking, welke zich voordeed in de confectie-industrie. Alhoewel het personeel door allerlei wijzigingen in het bedrijf als b.v. in krimping van 4 op 3 draaiende banden, verlagingen van de hoogste salarissen, etc. wel begreep, dat het met de li quiditeit van het' bedrijf niet erg in orde was, had het toch niet verwacht, dat dit al zo ernstige vormen had aan genomen. Het was dan ook een zeer on aangename verrassing toen de heer Ten Berge hen in de tweede helft van Juni j.l. bijeenriep voor het doen van de mededeling, dat hij zich gedwongen zag tot liquidatie van het Haarlemse be drijf over te gaan. Deze beslissing was direct een gevolg van de nieuwe gele genheid, welke zich voordeed om de fabriekspanden met de daarbij behoren de woonhuizen op zeer aantrekkelijke voorwaarden te verkopen. Zonder uit zondering evenwel, zegde hij bij deze gelegenheid het gehele personeel ontslag aan met een opzegtermijn van 14 dagen, waarbij hij de hoop uitsprak, dat men hiermede accoord zou gaan. Slechts en kele personeelsleden kregen een aan bieding om een nieuw dienstverband aan te gaan met een proeftijd van 2 maanden bij het te vestigen kleine mo dellen-atelier te Amsterdam, resp. bij het sinds enkele jaren gevestigde zus- terfabriekje in het plaatsje Reuver,, ge legen in Limburg. Voor Reuver was echter al heel weinig animo, niet alleen om de eenzame ligging van dit plaatsje, doch meer nog, omdat deze plattelands gemeente is ingedeeld in loonklasse 5. Voor iemand, die alle benodigdheden voor zijn levensonderhoud moet kopen, daar hij niet in staat is en gewend, zich met de verbouw van eigen groenten en aardappelen bezig te houden,, zoals dat veelal voorkomt op het platteland, zou dit dus een aanmerkelijke verslechtering betekenen en de bestaansmogelijkneid in gevaar brengen. Op een vraag in bo venbedoelde bijeenkomst, van een der personeelsleden, wat er met de gevorm de boetepot, waarin zich een niet onbe langrijk bedrag bevond, zou worden ge daan, zegde de heer Ten Berge toe, deze te zullen verdelen onder het personeel. Toen echter enkele dagen later de lijsten werden aangeboden om „voor accoord" met het aangezegde ontslag te tekenen, bleek verreweg het grootste ge deelte van het personeel daartoe niet bereid, waarop de heer Ten Berge mede deelde, dat ze dan ook niets van de boe tepot zouden krijgen; dus tekenen of je krijgt niets, alzo een klein stokje ach ter de deur, hetwelk echter niet mocht baten, want het personeel bleek niet bereid tot afstand van rechten. Zij ken den niet alleen de hoofdzakelijke oor zaken, waardoor zij hun werkgelegen heid verloren zagen gaan, doch ook had den zij een alleszins rechtvaardige grief tegen de opzegtermijn; verschillenden toch hadden hun beste krachten vele jaren aan het bedrijf gegeven, onder wie enkele 13 14 jaar. Een opzegtermijn van 14 dagen was dan ook uit moreel oogpunt bezien al verre van billijk te noemen, Er bleef de heer Ten Berge dan ook niets anders over dan een ontslagver gunning voor 147 personeelsleden aan te vragen bij de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Haarlem. Kenmerkend voor deze werkgever Was wel, dat hij in deze aanvraag, niet al leen zonder enige uitzondering de op zegtermijn van 14 dagen handhaafde, doch tevens trachtte vergunning te be komen om voor deze opzegtermijn de vacantiedagen te mogen gebruiken. Zulks deed echter de maat overlopen en er werd besloten om op korte ter mijn een vergadering te beleggen, welke plaats vond op 1 Juli j.l. onder leiding van enkele bestuurders der drie in de Bedrijfsunie voor de Kledingindustrie verenigde werknemers-organisaties. Na enige korte inleidingen door deze De- stuurders van resp. „De Eendracht" en „St. Lambertus", (de bestuurder van „Unitas" was verhinderd), bestond er voor ieder gelegenheid om grieven en argumenten tegen hun werkgever ter tafel te brengen, welke in de te hou den vergadering op 3 Juli van de Ver- trouwensinstantie uit de onderhavige bedrijfstak bij het G.A.B. te Haarlem, tegen dit ontslag ter sprake zouden kunnen worden gebracht. Deze bleken niet weinig in aantal en uitermate steek houdend te zijn. Ook in deze ontslagkwestie is weer eens duidelijk gebleken van hoe groot belang het is een sterke vakbeweging te bezitten, vooral indien men, zoals in dit geval, te doen heeft met een werk gever met een zeer onevenwichtig ka rakter, dat in de loop der jaren aan leiding heeft gegeven tot vele moei lijkheden, voornamelijk in individuele gevallen. Voorzover deze ter kennis van de vakorganisatie werden gebracht kon deze met succes optreden, al was het in vele gevallen noodzakelijk om een procedure tegen deze werkgever aan hangig te maken, om het gewenste recht voor de betrokken werkne mer (ster) te kunnen verkrijgen. Zij die echter niet georganiseerd waren, mis ten zulk een bijstand en leden daar door in de meeste gevallen een onno dige schade. Ook in deze ontslag-procedure bij het G.A.B. heeft de vakbeweging weer die resultaten weten te bereiken, welke normaliter onder de huidige arbeids wetgeving te bereiken zijn. Er werd een gunstige regeling verkregen ten aan zien van de opzegtermijn, welke naar rato van het dienstverband, en even tuele andere argumenten in diverse gevallen (welke stuk voor stuk werden bekeken of behandeld), op een reële wijze voor ieder geval afzonderlijk werd vastgesteld. Daar deze liquidatie en de daarmede gepaard gaande ont slag-procedure juist plaats greep in de voor de confectie-industrie vastgestel de vacantiemaanden, heeft de Vakorga nisatie, zij het dan met moeite, nog een verklaring van deze werkgever we ten te verkrijgen, waarin hij de toezeg ging deed geen enkele werknemer (ster) te zullen verplichten tot het nemen van vacantie in de voor hem of haar vast gestelde opzegtermijn, hetwelk beteken de dat iedere werknemer (ster) bij het onderhavige bedrijf, na het verstrijken van de opzegtermijn nog aanspraak had op uitbetaling van zijn (haar) tegoed aan vacantiedagen, althans voorzover men deze niet geheel vrijwillig in de opzeg termijn zou hebben opgenomen. Na de procedure ondernam de heer Ten B. toch weer pogingen om in strijd met de door hem afgegeven verklaring, ver schillende werknemers(sters) tot va- cantienemen te dwingen, iets waarin zij, met werkloosheid in het vooruit zicht, toch niet de minste lust hadden. Ook daarvoor bleek het nog noodzake lijk de tussenkomst van de Vakorgani satie in te roepen. Hoe deze werkgever optreedt moge overigens blijken uit het feit, dat hij een kleine groep van men sen van wie de opzegtermijn nog niet om is, rustig naar de fabriek laat ko men om daar de dag, in het inmiddels geheel stilgelegde bedrijf, hangende of zittende door te brengen. Waarom laat hij deze mensen, met uitbetaling van het aan hen nog verschuldigde loon, niet vertrekken? Zij zouden dan de tijd die voor hen thans nutteloos verstrijkt, kunnen gebruiken voor het zoeken naar een andere werkgelegenheid. Gelukkig zal thans spoedig de Wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie in werking treden, waardoor, hopelijk, een waarborg zal worden ge schapen voor een goed economisch be heer der bedrijven, zodat in de toe komst gevallen ais de hierboven be schrevene niet meer zullen voorkomen. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 De uitslagen van het clubkampioen- schap van Hof van Holland zijn: Hooydonk 60 60 30 16 2.— Toepoel 40 20 30 5 0.66 Verbeek 90 90 34 14 2.64 Vernout 100 71 34 9 2.68 Klop 160 160 28 20 5.71 v. d. Veldt 190 101 28 18 3.60 Scholten 270 270 32 40 8.43 Klumperbeek 140 90 32 16 2,81 Kroon 190 190 32 33 5.93 Luiten 250 169 32 20 5.28 Hoek Jr. 150 150 37 40 4.05 Klumperbeek 140 122 37 14 3.29 Nobels 250 250 26 38 9.61 F'hilippo 250 167 26 20 6.42 ONDERTROUWD: J. G. G. Boon eii J. A. C. Smolders. GEHUWD: N. Adriaanse en F. P. C Schotman. GEBOREN: D. H. PijpersLeen z. M. L. de VriesJönsson z, A. R. Stové Ivlartherus z, J. Hendriksde Keizer z, O. A. TholenNijssen z, W. H. G. de HoopRubeling z, T. Béerthuizenvan Dijk z, G. van RuitenDroog z, A. M. van BergemSchmitz z, B. Meijer— Verschoor zs H. C. Meijerink—de Vries z, A. B. HouwelingZegelaar z, G. Sil viaPortengen z, A. J. G. Kooiman Scheringa z, J. E. van PolSanger z, A. E. de JongeTrap z, B. J. van Vel- erFranken z, H. C. M. KalLips d. R. NijenhuisBoerstra d, H. J. Gerrit senSchipper d. C. M. MuchallStout- handel d. OVERLEDEN: P. A. van Wijk, 61 j„ Meester Cornelisstr., H. Jekel, 76 jr., Maarten van Heemskerkstr. Maandagmorgen had de aanbesteding plaats van de te bouwen kapel van de stichting „De Vrouwen van Nazareth' op de Tiltenberg te Vogelenzang. Ingeschreven werd als volgt: Ottoli- ni, Haarlem 77.200.N.V. Theunis- sen, Haarlem 75.000.—; Gebrs. Reeu- wijk, Sassenheim ƒ74.947G. Kunst, Haarlem ƒ71.950.—, Cobelens, Haarlem f 71.583.J. P. A. Nelissen, Haarlem f70.707.—; fa. Veenman en Vink Hilie- gom ƒ67.984.—. Het werk werd aan de laagste in schrijver gegund. Maandagavond ongeveer 9 uur had op de Grote Markt nabij het stadhuis een aanrijding plaats tussen een truc met oplegger en een fiets. De oorzaak was, dat de truc, komende uit de Bar tel jorisstraat rijdende in de richting van de Koningstraat een wielrijdster inhaalde en haar wel zo rakelings pas seerde dat zij met de fiets ging slinge ren. Zij had het 16-jarig meisje -J. M. uit Haarlem achterop. Zij is vermoede lijk met de voorzijde van de oplegger in aanraking gekomen, waardoor zij te gen de weg geslingerd werd Waar schijnlijk werd zij door het achterwiel van de oplegger overreden. Zij kreeg een schedelbasisfractuur en brak haar linker-bovenarm. Op verzoek van een aantal bewoners van de Zandvoortselaan tussen de hal ten Bentveld en Waterleiding zal de directie van de NZHVM een nieuwe tramhalte instellen en wel aan de Wes terduinweg. De halte zal voor de a.s. v; in terdiens t regeling gereed zijn. Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 19706 Advertentie Woensdag 2 Juli werd er voor de Haarlemse rechtbank een klein onder deel van de affaire-Van Herwaarden behandeld. Namens de heer Van Her waarden was de eis ingediend om de besluiten van de vergadering van aan deelhouders op 12 Mei ongeldig te ver klaren. Tevens werd op deze vergade ring besloten de directie en de raad van beheer van Van Herwaarden's Kalk- en Zandsteen Fabrieken N.V. te schorsen. Indertijd had de Haarlemse rechtbank in een kort geding uitspraak gedaan, die behelsde, dat de heer Van Herwaar den of een eventueel gevolmachtigde van hem verboden werd op die aandeel houdersvergadering zijn stem uit te brengen. Hij kon dit ook niet, want de aandelen van de heer Van Herwaarden waren in beslag genomen, op grond van het feit, dat een beschuldiging van ver duistering tegen hem was ingebracht. Op deze uitspraak ging de heer Van Herwaarden in hoger beroep bij het Hof van Amsterdam, dat het vonnis van de Haarlemse Rechtbank vernietig de, nadat het in overweging had geno men, dat de desbetreffende vergadering anti-statutair en dus niet rechtsgeldig was. Op de rechtszitting van 2 Juli be riep mr. P. J. de Ruyter De Wildt zich op dit arrest en meende, dat de nieuwe Raad van Beheer niet de N.V. verte genwoordigde, dat de tegenpleiter, mr. G. J. Scholte, feitelijk dus niet be voegd was. Mr. G. J. Scholte merkte hierna op. dat Van Herwaarden eerst de N.V. dagvaardt en dan zegt, dat haar vertegenwoordigers onbevoegd zijn. Doch wat het strikt juridische betreft was hij van mening, dat de aandelen- houdersvergadering zeer zeker statutair was. Vanmorgen deed de Haarlemse recht bank in deze zaak uitspraak en stelde de heer v. Herwaarden in het gelijk. De besluiten, genomen op de aandeel houdersvergadering van 12 Mei zijn nie tig en van onwaarde. Tevens werd de op deze vergadering geïnstalleerde Raad van Beheer veroordeeld tot het betalen van de proceskosten. Maandagmiddag ongeveer om kwart vóór twee had een aanrijding plaats ter hoogte van de Grote Houtbrug en Gasthuisvest tussen een auto en een fiets met hulp-motor. De oorzaak was, dat de bestuurder van de auto, rijdende op de Grote Houtbrug, geen voorrang verleende aan de van rechts naderende bromfietser de 61-jarige F. J. S. uit Haarlem. De man werd tegen de weg geslingerd en liep een schedelbasisfractuur op. Hij werd per ziekenauto naar het Grote Gasthuis vervoerd. Van de cursus Heemsteeds Handels onderwijs slaagden voor het examen Middenstandsdiploma de volgende ean- didaten: Piet Beelen, Henk de Boer, Willy Boot, J. Braam, H. v. d. Eerden, J. W. Hamstra, B. Hilterman, Gerard Hoogendijk, Kad. Hulsebosch. Annie Jansen, Wim Jansen, Joop Kompier, Ton Korstenbroek, B. Brom, Wim Neeskens, C. v. d. Nes, Tom Otte, C. Pauw, P. v. d. Pols, C. Salman, Wim v. Staveren, G. Stolten, Gerard Teeu wen, Miep Teeuwen, Wim Teeuwen, Piet de Vries eri Leo Zwarter. Van de zelfde cursus slaagden voor het examen Praktijkdiploma Boekhouden de vol gende candidaten: Elly Beumer, Bep Zwarter, Kees Beljaards, Pierre v. Leuven, Wim Krom, Theo de Vries, Jan Nan, Joop Consten en Peter v. d. Berg. Maandagmorgen werden op de Bur gemeester van Alphenweg, het circuit van Zandvoort, record-pogingen voor race-auto's gedaan. De weersomstandigheden waren niet gunstig omdat het wegdek door de aanhoudende regenbuien aan stróefheid had ingeboet. De heer Le Lettrez vestigde met zijn diesel-auto een record van 93 KM per uur. De heer Dooyes deed met zijn „R.D.S." (1100 cc) een aanval op het record dat op naam staat van ir. Vis ser; door een slipje in de Tarzan-bocht moest hij snelheid verminderen en is in zijn poging daarom niet geslaagd. Een mooi resultaat behaalde de heer van der Lof, die met zijn 1 y2 liter-M.G. het record van M. Gatsonides (102 KM) liet sneuvelen en op zijn naam bracht met ruim 105 KM per uur. De schoolartsendienst van de gemeen te Bloemendaal, Heemstede en Zand voort breidt zich door het groter wor den van het aantal schoolgaande kinde ren dermate uit, dat het toezicht niet door één schoolarts in voldoende mate kan worden uitgeoefend. Anderzijds is er voor twee schoolartsen nog niet vol doende werk. Een zelfde situatie is ontstaan bij de schoolartsendienst van Nieuwer-Amstel, Aalsmeer, Uithoorn en Ouder-Amstel. De besturen van bei de diensten hebben nu besloten geza menlijk een schoolarts aan te stellen, die in elke dienst een halve dagtaak zal hebben. Als zodanig is benoemd mevr. Wed. A. J. Boskamp-Mooij te Blaricum. Woensdagavond 30 Juli geeft de Stichting Touring Zandvoort in Zan- voort een groot vuurwerk dat om 10 uur in Bad Zuid aanvangt. Er zijn uit gebreide maatregelen genomen om de grote massa toeschouwers die men ver wacht, te verwerken. Dit vuurwerk zal gratis toegankelijk zijn, omdat Touring Zandvoort het als taak van de bad plaats ziet, de badgasten kosteloos zo veel mogelijk vertier te bieden. Zo mo gelijk zal het vuurwerk in Augustus herhaald worden. Het gesprek, dat prof. Beel gister middag heeft gehad met de vier ttac- tievoorzitters, heeft nog geen uur f?e" duurd. De formateur heeft hun mede gedeeld, dat hij hetgeen reeds kend was voortwerkt op de grond slagen, door de vorige formateur Se' legd en dus op het program, dat doo de vier partijen is aanvaard, als voor deelneming aan een regering, y* vens gaf de formateur te kennen, da hij over dit program geen nieuwe be sprekingen wilde voeren. Een bepa®1® voorstel heeft prof. Beel verder ni? gedaan, doch hij' heeft de fractieleider, uiteengezet, welke voornemens heeft om te trachten tot de forma"? van een kabinet te geraken. ZoVel mondeling als schriftelijk heeft hij deje voornemens mede gegeven. In dit verband kan worden opge merkt, dat de indruk bestaat dat de formateur zoveel mogelijk, V® de zetelverhouding betreft, wnl vasthouden aan de opvatting?" dienaangaande van de vorige for mateur, dus 5-5-2-2-1. Wat hier e" daar verondersteld wordt, d®1 prof. Beel een zetelverhoudinf» 5-5-3-2 zou nastreven, schijnt 'n ieder geval niet op goede gronden te berusten. Voorts is over personen nog altijd niet gesproken. De formateur heeft fractieleiders verzocht hem Woensdss te doen weten of hij aan de hand ''an wat hij hun heeft medegedeeld, op verdere medewerking kan rekenen. Aangezien er nog zoveel motorfiets^ zonder een behoorlijke geluiddémpe?' de inrichting rondknallen' vooral de drukke straten van de binnenstad lS het vaak een verschrikkelijk gedaver -J heeft het politie-personeel opdrac® gekregen dit euvel met kracht te be strijden. Overtreders zullen zond?.1! pardon worden geverbaliseerd, terwf, het motorrijtuig in beslag genomen za worden. (N iet-officiële Nederl. 1943 31/4 pCt Ned. 1950. 3-3Nederland 1947 3 Ned 62-64 bel.-fac. Enschr. Grtbk. '48 3 pCt Ned. Handel Mij eert. A.K.U Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij eert koersen Vorig Opehij^ slot 29/' 88% 88% 92 Va 90% 137 137 95 115 Va 140 147 170 Va 190 155 321% 73% 155% 122% 120 94 72% 112\> 15.0 322Jj 121 *l$l Anaconda Coppe Bethlehem Stee) Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Repunlic Steel Shell Oi) Southern Pacific Southern Railway Tidewater US Steel 25/7 46% 52 78% 621'2 58% 15% 79% 64 22% 27 42% 78% 83% 61% 22% 40% 28/' 46 7 8!'< 15 79/4 2$4 IS 62* 22)4 40 Wanneer u als argeloos bezoeker een filmstudio binnenwandelt op bet moment dat er gefilmd wordt (vooropgesteld dat u de kans krijgt binnen te wandelen), dan zal uw eerste gedachte ongetwijfeld zijn: „Wat een ontzettende bende is het hier!" De warwinkel van kabels, draden en lampen ver hindert 11 rustig rond te lopen zonder het risico een tuimeling, te maken Allerlei mensen zijn zeer druk en beweeglijk in de weer om uiteindelijk schijnbaar niets te doen. Ge voelt u kort en goed als op een kermis met veel lawaai en gedrang. Van de kermis kunt gejiverigens nog met een zuurstok thuis komen. Hier komt koude kermis thuis. ge schijnbaar alleen maar van een Toegegeven, ook de activiteit achter cte schermen van een toneel-, opera- of vevueuitvoering lijkt voor de niet-inge- wijde vaak op een chaos zonder meer. Hij kan echter, al gauw constateren dat "it die chaos een schitterende voorstel ling voortkomt. In de filmstudio lijkt het echter alleen maar om een chaos te doen te zijn. Resultaten van al dat geren, gedraaf en geschreeuw bespeurt u niet. Zelfs de filmminnaar, die zijn weetje van de filmkunst weet. zal aanvankelijk vreemd opkijken en nauwelijks kunnen geloven dat dit nu de practijk is van de theorie, die hij op zijn duimpje kent. De mensen die nog steeds denken dat (ilmen zo'n romantische bedoening is. Ach, daar hoeven we nauwelijks over te praten, die vluchten na de eerste aanblik al verschrikt weg! Nee, filmen is heus zo romantisch niet. Het is echt geen sinecure om een lange, warme dag in welke functie dan ook, hetzij als lampenjongen, hetzij als spe ler, de stormen van het studio-werk te moeten doorstaan. En dan, bij één dag blijft het nooit. Het worden er tien, twintig, dertig. Dat er inderdaad gewerkt wordt en niet alleen maar druk gedaan, gaat u merken wanneer u eenmaal weet wie wie is, welke functie die en die man heeft. We zijn onlangs een kijkje gaan ne men in de Cinetone-studio aan de Duivendrechtsekade te Amsterdam waar opnamen gemaakt worden voor de Duitse film „Türme des Schwei- gens". Bovengenoemde film wordt geregisseerd door Rudolf Bertram. Onder de spelers treffen we be halve Gisela Uhlen en Carl Raddatz ook onze landgenoot Frits van Dongen aan, die na in enige. Nederlandse films opgetreden te zijn, lange jaren voor de oorlog naar de Duitse film is overge gaan, om tijdens de tweede wereld oorlog onder de naam Philip Dorn in Amerikaanse films te spelen. Een aan tal Nederlandse toneelspelers is overi gens ook van de partij: Jan Blaaser, Gijsbert Tersteeg, Matthieu van Eys- den, John Soer, Guus Verstraete en een nieuwelinge Rik Weyburg. De fi guratie tenslotte en het technisch per soneel worden voor een deel ook door Nederlanders gevormd. De opnamen die wij konden aan schouwen werden in een K.L.M.-kan toortje gemaakt. Zoals bekend veronder steld mag worden neemt men de beel den nooit op in de volgorde waarin ze uiteindelijk op het doek verschijnen, maar werkt men de scènes die in het zelfde décor spelen achter elkaar af. Mocht u dus aan het begin van de een of andere film het verloofde paar op een bankje in het park zien zitten, om aan het slot datzelfde paar, maar nu als grootvader en grootmoeder, op datzelfde bankje neergevleid te zien, dan weet u dat de stap van verloofd paar naar grootouders in één of twee dagen ge zet is, om de doodeenvoudige reden dat ze dat bankje met bijbehorend plantsoen tje uit practische overwegingen maar één keer opstellen. Tijdens ons bezoek waren dus de op namen in k-et kantoortje aan de beurt. Eén opname, één filmbeeld ofwel „shot" prijkt meestal maar enige seconden °P het witte doek, maar het neemt uren in beslag om haar te maken. De camera neemt gedurende zo'n shot een bepaalde plaats in, heeft dus een bepaald blik veld. vandaar dat men het woord shot in het Nederlands met „instelling" aan duidt. Elke film bestaat dus uit een aantal „instellingen", die elk onder een eigen nummer in het draaiboek staari vermeld. De „instelling" die wij zagen maken is in een paar woorden omschre ven; een piloot vraagt aan een college iets over een zekere jongedame. Sim peler kan het niet. Wanneer u tijdens de film een sigaret opsteekt, even niet naar het doek kijkt, dan zijn er alweer een paar van die „instellingen", shots, voor bij. Maar wat komt er al niet voor kijken. Vooreerst moet het décor, in ons geval het kantoortje, opgebouwd worden. Daar komen dus timmer- en andere lieden aan te pas. De speelruimte moet ge vangen worden binnen een kring van lampen, die de scène moeten verlichten. Dat verlichten is geen kwestie van een knopje omdraaien. De juiste lichtsterkte moet berekend worden. Er moet voor gewaakt worden, dat wanneer een soeler zich beweegt er geen ongewenste of on logische schaduwén ontstaan etc. etc. Dat alles geschiedt onder supervisie van de cameraman. Laat u niet misleiden door deze titel; de cameraman is niet degene die de camera hanteert, nij is de „schilder met licht". Wat die came; a betreft; die moet opgesteld worden Om haar heen en weer te kunnen rijden wordt ze op rails geplaatst. Eindelijk kunnen de spelers in het geweer komen. Ze zijn gekleed en ge schminkt. Ze kennen het tekstje. Er kan gerepeteerd worden. Dat repeteren houdt niet alleen het zeggen van die paar Woorden in, er moet ook nauwkeurig op het gaan en staan gelet woiden. Met ze op de camera mogen inlopen, hoever ze op de samera mogen inlopen, hoever de camera op hen mag inrijden. De man die de hengel met de microfoon boven de hoofden van de acteurs laat zweven moet er voor zorgen dat de microfoon niet in het blikveld van de camera komt. De „script-girl", de secretaresse van de regisseur, noteert wat er allemaal precies in de scène is, hoe de speler er uitziet, hoe een schilderijtje hangt, enz. enz. Dit is een zeer belangrijk en pre cies werk. Want, nietwaar, u zou het erg gek vinden wanneer u in een iiim een heer met hoge hoed de denr van zijn woning ziet binnengaan. om hem even later in de hall een alpino- petje op de kapstok te zien leggen. De script-girl heeft bij de buitendeur-op name die hoge hoed genoteerd, zodat bij de hall-opname, die geruime tijd later gemaakt kan worden, diezelfde hoge hoed op het hoofd des spelers prijkt. Enfin, na deze en andere maatregelen wordt dan het. sein voor de opname ge geven. Het geluid wordt ingeschakeld, het licht eveneens, de camera loopt. De klapperjongen klapt voor de camera de twee helften van een houten bord, waarop het nummer van de instelling genoteerd staat, tegen elkaar; de ac teurs zeggen hun tekst, maken hun be wegingen. De camera bespiedt ze en na enkele seconden is het alweer gebeurd Tenminste dat zou u denken. De spelers moeten maar weer een beetje bijge- schminkt worden, want dit beeld zal nog wel enige malen overgemaakt moeten worden. Er zijn honderden redenen denkbaar waarom een zelfde „shot" een paar keer gemaakt moet worden, al was het maar een wesp die tijdens het draaien op de lens van de camera of op de microfoon gaat zitten, hetgeen of het heeld voor een goed deel verduistert, of een geluid ais van een vliegtuig te weeg brengt! Is echter alles naar wens, is de regis- De spelers en figuranten, die hier op een bank in het decor van ee'1 K.L.M.-kantoortje zittentrekke11 een nogal vrolijk gezicht, maar dj is op verzoek van onze fotograat- Overigens is het lange wachtel' totdat alles voor de opname kla&T is, heus geen pretje. d seur van mening dat deze instelling is, wel, dan wordt de volgende opn*lt> gemaakt; dan wordt er weer een poos met de camera gesjouwd, met n geëxperimenteerd, met spelers gerain +^+^„4.\..,.,AA v« teerd, totdat er weer een beeld enkeie seconden opgenomen kan n0 den. Om overigens hier een misversta^ uit de weg te ruimen; de filmfoto's t u in de vitrine van de bioscoop ge hangen worden niet uit de tilra .j,, liaald, maar speciaal vóór of na d® ge stelling door een zgn. standfotograat maakt. U ziet. er wordt nogal een zweeta ,s pelt je gelaten in een filmstudio. er hard werken. Voor de spelers JLc"' vaak taai, omdat ze gelaten moeten ^0' ten totdat alles voor de nieuwe gereed is. -e m®' Mocht u overigens nog steed?,l«peie, ning toegedaan zijn dat eenf"*" i" toch eigenlijk de belangrijkste v«. een film is, dan is het meemak filmopnamen wel geschikt om u d"" waandenkbeeld te genezen. U jre>' merken dat het. om beelden B pe telijk is zelfs de opname niet ee 'angrijkste bij de vervaardig =- of L film. Deze opnamen, deze b"®1 acte^, nu een pot geraniums of ems laten zien. vormen de bouwste j,ja< mee de film wordt °Pfe^ wilde* ,i dat is een ander verhaal, w t alleen maar duidelijk mak eü d<>0 r filmstudio geen paradijs, ma1 ria<*L' gewone werkplaats is, met ex J5 op werk. er

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2