KONINGIN de burcht Hartelijke ontvangst in oude prinsdom Orange JULIANA bij- der Oranj es Tussen neus en lippen doelpi Waterpoloteam loopt drie unten in! FAROEK OP CAPRI l Uitslaande brand in IJmuiden W aterpolo-incident geeft elfde dag een bijsmaakje Gelijk spel tegen Hongarije: 4-4 Verontrustend verschijnsel Tot hoofd en hart Te middernacht naar Avignon mi Drie personen na maaltijd overleden Geleidelijk iets warmer Rennersschoolslagfinaliste en schoonspringsters kansloos (Jee nUKKIO befoteijcu buy! Het weer Morgen reeds in de Eerste Kamer WOENSDAG 30 JULI 1952 76ste JAARGANG No. 25442 Gisteren werd om 16.40 uur op hei kleine, voor deze ge- ®9enheid opgeschilderde, stationnetje van Orange hei koninklijk salonrijiuig, waarmee H. M. Koningin Juliana ^eisi, van de sneltrein ParijsMarseille afgehaakt. De ^izenden belangstellenden, die sinds hei begin van de f^iddag met moeite door een machtig poliiiecordon in edwang konden worden gehouden, begroetten H. M. mei iV4de en geestdriftige toejuichingen. ei is de eerste ongeorganiseerde hulde van de Provence aïT H. M., die dit jaar mei haar hoge tegenwoordigheid eiT bijzondere luister is komen verlenen aan de jaarlijks Meifeesten van de antieke choregie in hei Romeinse io: ^®aier van Orange. Glimlachend stapte H. M. uil de trein, ?Svolgd door Z.Exc. minister Ruiten, Baron van Boeizelaer, •^I.'s gezant te Parijs, en enkele hofdames. H. M. werd gewacht door de prefect van het departement Vaucluse, e Heer Boissier, de burgemeesters van Orange en Avignon tal van hooggeplaatste persoonlijkheden uit de Pro- ^eMe. De kapel van hei elfde regiment kurassiers speelde plechtige Wilhelmus en de vluchtige Marseillaise. SrÜencie °°ts Poetskatoenfabriek voor lopig stilgelegd Na de brand te Djakarta Schade op 10 millioen rupiah geschat Aed. leerling-vlieger in VS. verongelukt V oedselvei gif tiging door andijvie? De kabinetsformatie Fractie-leiders accoord met zetelverdeling f 50.000 op nr. 12916 - - De ommekeer! De standen WTNDJACKETS-SWEATERS J Uitbreiding Tweede Kamer Toi^<AU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM efoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 «ponnementen 20800 Postgiro 143430 JKantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Biiu "cvkiwijk. oiumpntussir. eo, iel. ozzo ^JKant. ümuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 ,r klachten over de bezorging na 5.30 Di uur 's avonds 21544. uj°^eur: 3. W. Boerrigter. ofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wpa. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentién eventueel zonder opgave va* redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. In een open wagen hield Koningin J'liana haar feestelijke intocht in range. Tienduizenden enthousiaste rovengaalse Orangisten, met oranje de knoopsgaten, gaven uiting aan Up geestdrift voor deze koninklijke ^langstelling. De kleine stad bood de Westelijke aanblik van een Neder- andse stad op Koninginnedag. Over- het rood-wit-blauw, het oranje en eel feestelijk groen. Maar daartus- **door de glinstering in de zon van blank gevlekte platanen, het wui- 6n van de geurige laurieren en witte etl rode bloesems en het tere groen ,an de tamarisken. Een typisch Pro- .sncaalse mistral, een te koele Noor denwind, bracht dit alles in voortdu wde beweging. Langs de Avenue Frédéric Mistral O at de stoet naar het stadhuis, waar e burgemeester, een weinig nerveus '"ar trots, wederom, welkomstwoorden Tfeekt. De stemmige kleding van H.M. j?kent voornaam af tegen de talrijke ^tc militaire uniformen. In de zaal eerste verdieping van het stad- Ballester zijn vloeiende volzinnen met duidelijk pathos en en gemeend t'st>reekt hangen twee grote portret- V?" Het' ene is het conterfeitsel van fluent Auriol, de president van de r, ®'^se republiek,, ,het andere toont Af. Koningin Juliana in staatsie- hhtttd. Ij!?,9 de officiële begroeting, waarop n' op de haar eigen eenvoudige, m- wijze heeft geantwoord, is het lev ve'e reginale goden de dag van hun ?n- Zij worden aan H.M. voorgesteld. van klinkt bet feestelijk geroezemoes van duizenden die nog een glimlach V d de Hollandse Koningin hopen op te nj Ifen, ajs na deze plechtigheid de Ko- St Jyke stoet zich naar de heuvel van ruy Eutrope zal begeven om voor de bui* van het oude kasteel van het U0„ ,Van Oranje een eik te planten die fj;5 'ang getuigen zal van het ko- -khjk bezoek aan Orange, bant™ zeven uur is bet tijd voor het v6l1 eveneens op het stadhuis gege br ."de grootheden van de gemeente. -t°vincie hit senaat en kamer, afkomstig bui* e streken, nemen eraan deel. Maar he* 6? op bet plein onder de ramen van dsi p dhuis dansen intussen de beroem- slaan 0Ven?aalse tambourinaires bij het tbvn,Van bun lange diepe trommels hun sUr i sche en folkloristische dansen: W Pont d'Avignon, on y dance. H.M. tlaj, bet registre de deliberation en Vsj Is het tijd voor de slotuitvoering J dei de jaarlijkse choregie-feesten. Von- treurspel „Joseph in Dothan", in een Frans met Provengaalse charme ver taald, wordt door een uitgelezen groep kunstenaars gespeeld, gezongen gedanst. Er was gezegd, dat H.M. evenals alle andere toeschouwers in de stenen ban ken wilde plaats nemen. Maar de in woners van Orange hebben aan de tiiinzijde boven de zij-ingang een spe ciale tribune ingericht, gedrapeerd met prachtig granaatrood fluweel waarop het koninklijk blazoen met bet fiere devies Je Maintiendrai. Van hieruit volgt H.M. het spel van deze in de Provence herboren Vondel, die nieuw en anders aandoet, als van iemand clie jarenlang afwezig is geweest. Regisseur Johan de Meester had de put in het midden van het toneel gepro jecteerd, voor de trappen naar de grote toegangspoort. De reien werden door een drietal engelen gezegd, die telkens in het midden en ter weerszijden op de verhoging naar de toegangspoort plaats namen. Een groep van twaalf engelen voerde de dansbewegingen uit. die het gesproken en gezongen woord begeleid- dén. Regisseur en spelers oogstten veei waardering. Herhaalde malen werd het spel door applaus onderbroken, dat m het bijzonder de vertolker van de Ruben-rol, Jacques Eyser, gold. Een groep musici en een koor stonden onder leiding van André Audoli. Na afloop werden regisseur en spelers aan Konin gin Juliana voorgesteld. Te middernacht vertrok het koninklijk gezelschap naar Avignon, waar de nacht werd doorgebracht. Orange heeft een hoogtepunt beleefd. De traditionele gehechtheid aan het Huis van Oranje een historisch over blijfsel is verlevendigd. Tijdens de receptie in het stadhuis van Orange luistert H. M. de Koningin naar de welkomstrede van burgemeester Ballester. (Telegrafisch overgebrachte foto) Ter OlVrnpi0seAegenheid van Resident en Spelen nn-f Bin Pücisfikivi de 15de de Finse in zijn paleis iers T,aan de hoge be- n, ti. b!- Finland een banquet. et H. ,Tls Bernhard arriveert Aiooru- Prinses Ragnhild van aan het paleis. Ulnsdn„ Fao ~°cker*Vond Een hevige brand heeft vannacht ge woed in de poetskatoenfabriek van de fa. Lagendijk, gelegen tussen de Log- gerstraat en de Industriestraat in IJ muiden. Vermoedelijk tengevolge van broeiing is brand ontstaan in een hoe veelheid grondstoffen, die een gemak kelijke prooi bleken voor de snel om zich heen grijpende vlammen. De brandweer uit IJmuiden onder leiding van de commandant de heer M. Kamp man, later nog versterkt met de Sant- poortse brandweer, bestreed het vuur met zeven stralen en wist de brand be perkt te houden tot de werkafdeling en de snijafdeling. De machines kon men voor het vuur sparen, maar het bedrijf moet voorlopig stilgelegd worden. De brand is ontstaan in de werkafde ling, waar grote balen grondstoffen la gen opgeslagen. De brandweer rukte snel uit. maar toen zij de Julianabrug passeerde zag men over de Vissershaven heen de vlammen reeds uitslaan. Ge lukkig bleek men de vuurhaard direct te kunnen bereiken, zodat de brand in de kern werd aangetast. Een moeilijk heid was een in een belendend perceel ingebouwd transformatorhuisje, dat aan vankelijk nog onder stroom stond. Hier door was het gevaarlijk vlakbij te blus sen. Later, toen de stroom uitgeschakeld was, ging dit beter. Alleen de ijzeren Deskundigen schatten tie schade, aan gericht door de brand, die Maandag te Djakarta in de kampong Bunder heeft gewoed, op tien millioen rupiah. Vier duizend personen behoeven onmiddel lijke hulp. President Sukarno heeft Woensdag tezamen met de minister van Sociale Zaken, Anwar Tjokroaminoto, het verwoeste kampong-complex be zocht. Het parlement heeft met alge mene stemmen een voorstel aangeno men, dat ieder parlementslid honderd rupiah voor steun aan de slachtoffers zou bijdragen. De 20-jarige reserve-korporaal Andries J. Koster uit Leeuwarden is bij een oefenvlucht met een „Harvard' -lesvlicg- tuig in de Verenigde Staten om het leven gekomen. Het toestel is vermoe delijk in een vrille geraakt en neer gestort. Reserve-korporaal Koster werd 22 September 1931 te St. Annaparochie ge boren. Hij bezocht het gymnasium te Leeuwarden en kwam na het einddiplo ma te hebben behaald bij de militaire vliegdienst. Hij werd ongeveer een jaar geleden naar de V.S. uitgezonden om daar opgeleid te worden als piloot van de „Thunderjef'-straaljagers. deur van dit transi'or ma torhuisje werd enigszins geblakerd. Met vijf slangen op de waterleiding ging de IJmuidense brandweer het vuur te lijf, maar toen bleek dat dit niet vol doende was, werd ook de Santpoortse brandweer te hulp geroepen, die aan de achterzijde van het gebouw met twee stralen water in de vuurgloed spoot. Om vijf uur was men de brand meester, maar het vergde nog enige uren, voordat ook het nablussingswerk in de uiterst brandbare grondstoffen kon worden be ëindigd. De eigenaar vertoeft momenteel in Engeland, zodat een broer zijn zaken hier waarneemt. Deze wist wel, dat de firma verzekerd was, maar of de schade, die in de tienduizenden guldens loopt, door deze verzekering wordt gedekt, is niet bekend Drie personen uit Varsseveld zjjn Dinsdag na het gebruiken van de war me maaltijd onwel geworden en vrij wel plotseling overleden. Dc drie over ledenen zijn de gebr. B. en H. te Lin- dert en hun zuster. Alle drie waren op middelbare leeftijd en oefenden in de buurtschap Heelweg onder Varsseveld een landbouwbedrijf uit. Kort na de maaltijd werden zij niet goed en binnen een uur stierven de 54- jarige B. en de 52-jarige zuster. De andere broer, de 45-jarige H-, werd nog naar het Wilhelminaziekenhuis te Doe- tinchem overgebracht, doch is daar later eveneens overleden. Men heeft hier vermoedelijk met voedselvergiftiging te doen. De overledenen hebben 's mid dags o.a. aardappelen, andijvie en spek gegeten. Het is volgens de politie waar schijnlijk dat de oorzaak gezocht moet worden in de andijvie, die op het land dicht naast de aardappelen stond, wel ke bespoten zijn. Men verwacht niet dat het spek de oorzaak is, daar ook de hond gestorven is, die bijna nooit spek als voedsel kreeg. De resten van de maaltijd zijn door de politie voor nader onderzoek in beslag genomen. De kabinetsformateur had vanmiddag nog niet van alle vier fractievoorzitters de antwoorden ontvangen op de door hem gedane voorstellen. De heren Romme en Tilanus hebben het ant woord schriftelijk gebracht bij prof. Beel, doch de overige twee fractie voorzitters zouden in de loop van de dag nog antwoorden. Het gaat hier tevens over de zetel verdeling. In politieke kringen ver luidt, dat de vier fractievoorzitters zich verenigd hebben met het door prof. Beel in dit opzicht voorgestelde en voorts bestaat de indruk, dat de for mateur in ieder geval aan deze ver deling zal vasthouden. Mocht één of meer fracties overwegende bezwaren hebben, dan zou prof. Beel zich moe ten beraden over de verder door hem te volgen weg. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine depressie, die over Schotland naar de Noordzee trok en Zondagavond ons land bereikte, bezorgde ons een van de diep tepunten van deze zomer. In de koude luchtmassa's, waarmee deze depressie gevuld was, ontwikkelden zich n.l. zware en lang aanhoudende buien, die ondanks de lage temperaturen plaatselijk zelfs van onweer vergezeld gingen. Bijna overal in ons land was de regen val zwaar, met name in het Noord Oosten, waar hoeveelheden van 50 tot 70 mm. werden afgetapt. Gisteravond be gon de buiigheid echter snel af te ne men, doordat de depressie, die twee da gen vlak bij ons land had gelegen, zich weer in Noordelijke richting van ons land verwijderde. De algemene luchtdrukverdeling op de Oceaan is nu zo, dat geleidelijk wat zachtere lucht wordt aangevoerd, zodat een langzame tempcratuursstüging ver wacht mag worden. Het weer behoudt echter nog een wisselend karakter. Op nummer 12916. van de 516e Staats loterij, zevende lijst, is de prijs van 50.000 gevallen. Geluk bij ongeluk Aan het front in Ko rea was tengevolge van de zware regenval het dak van een onderaardse bunker ingewaterd. Een kapitein van de Britse Gemenebest-troepen be vond zich in de bunker en werd van de buiten wereld afgesloten. Zijn manschappen kwamen onmiddellijk met spaden aanzetten om hun kapi tein uit zijn benarde posi tie te bevrijden, maar de kapitein riep: „Doe maar kalm aan, jongens, ik heb hier een fles whiskey ge vonden." Maar toen had je die jongens eens moe ten zien spitten! B(e) lazer David Blazer uit Mun- cie (Indiana) is gisteren na een langdurige ziekte overleden. Blazer bezat niet alleen een flink spaarduitje, maar boven dien een zeer uitgebreide familie- en kennissen kring. Bij opening van het testament bleek, dat hij aan ieder, die tijdens zijn ziekte had opgebeld om naar zijn welstand te inf onp eren twee dol lar naliet. Wij zouden hier graag aan toevoegen, dat de naam van de heer Blazer, mits men die niet vol gens de regels der Engel se phonetiek uitspreekt, gerede aanleiding biedt tot een woordspeling met het Nederlandse werk woord „belazeren", maar wij moeten daar schielijk van af zien, omdat Koe- nen's woordenboek bij dit werkwoord waarschu wend aantekentzeer plat". Alweer De West-Duitse politie heeft medegedeeld dat het ijzeren gordijn lang zamerhand groen begint te worden. Wegens ge brek aan prikkeldraad leggen de communisten geen versperringen meer aan langs de zonegrens, maar worden fleurige groene heggetjes gepoot. Alweer schiet ons Koenen's „zeer plat" werkwoord te binnen. Feodaal restant Het blad Komsomol voor de Sovjet-jeugd spreekt zijn verbazing uit over het feit, dat in Odes- sa nog een Hertogstraat ts. „Een vreemde naam voor een Sovjet-straat in een Sovjetstad", merkt het blad afkeurend op. Het moet de Nederland se communisten tot grote vreugde stemmen, dat 's-Hertogenbosch hoe lan ger hoe meer „Den Bosch" wordt genoemd, ook bui ten het aloude volkslied, waarin zoete lieve Gerrit- je's reis naar deze stad wordt verhaald. Het zoe te lieve Gerritje werd im mers slechts om metri sche redenen verhinderd naar 's-Hertogenbosch te gaan. Om kort te gaan, het Olympisch waterpolo-inci- dent, veroorzaakt door de jury d'appèl ten op zichte van het protest der Joegoslaven tegen de „onbekwaamheid" van scheidsrechter Delahaye, heeft deze elfde dag van de Spelen een bijsmaak je gegeven. Het resultaat, dat gisteravond na veel conferenties en gefronste voorhoofden en zelfs vuisten op tafel bekend werd, was, dat Nederland —Joegoslavië inderdaad moet worden overge speeld, zij het niet Woensdagochtend (heden) om 7 uur, maar Vrijdag. Het is te hopen, dat die tries te gang van zaken en daarbovenop de ongeluk kige loting in de zeer zware halve finale-poule met Hongarije, Rusland en Joegoslavië het even wicht van onze jongens niet hebben verstoord. Het evenwicht van de wielrenners was blijkbaar ook zonder incidenten al zoek. Hijzelendoorn, die eerst al derde was geworden in de kwart-finale, werd dat ook nog eens in de herkansing. De ach- tervolgingsploeg liep eveneens in de kwart eindstrijd vast. toen zij begon met Maenen te ver liezen. Het zal nu van een verbeten Hijzelendoorn moeten komen op de kilometer tegen het horloge. En van de wegrenners! Onze schoonspringsters hebben het ook niet ver kunnen brengen. Ze werden, niet onverwacht overigens, dertiende en veertiende en mogen dus niet meedoen aan de finale. Dat Joris Tjebbes uitgeschakeld werd in de halve finale 400 meter was geen verrassing (tenslotte haalde favoriet John Marshall óók de eindstrijd niet) en evenmin baarde het veel opzien, dat Nel Garritsen in de strijd op de 200 m. schoolslag geen hoofdrol speelde. Dat deden de Hongaren, die door Eva Szekely een gouden, door Eva Novak een zilveren en door Klara Killerman nog bijna een bronzen medaille behaalden. Komt voor ons die dag in de finale rugslag (Vrijdagmiddag), waar wij vertegenwoordigd zijn door Geertje Wielema (Olympisch record), Ria van der Horst en Joke de Korte? Intussen hebben drie van onze boksers de eerste ronde overleefd, t.w. Linneman. Pastor en Jansen; maar hun kansen op de halve finale zijn niet groot. Joegoslavië heeft intussen de finale van de voetbalwedstrijden bereikt en. och ja. de Olym pische ploeg van Peking-China is eindelijk ook aangekomen, glimlachend en bui gend, vijf dagen voor het einde van de Spelen GEERTJE WIELEMA Nieuw' Olympisch record. Helsinki Woensdagmiddag Het Nederlandse waterpoloteam heeft vanmiddag een waarlijk grootse prestatie geleverd. Ondanks een nare vooravond en ondanks een spoedig opgelopen achterstand van drie doelpunten, is het erin geslaagd de sterke Hongaren een gelijk spel af te dwingen. Die achterstang van drie doelpunten was na iets meer dan vijf minuten al een feit en men vroeg zich af, of de desillusie van de Nederlanders over het incident met de wedstrijd tegen de Joegoslaven, dan tóch groter was dan ze wilden laten blij ken. Even herleefde de hoop toen het 3-1 werd, maar de Hongaren vergrootten hun voorsprong opnieuw (4-1) en daarmee leek de kous af. Maar dat was toch buiten de vechtlust en de gezonde mentaliteit van de Nederlanders gerekend. Met grote onstuimigheid vochten zjj zich een weg naar het Hongaarse doel, dron gen de tegenstanders die hen eerst zo'n lesje hadden gegeven meer en meer terug en slaagden er tenslotte werkelijk in de Nederlandse toeschouwers op de volle tribunes het verheugend resultaat te presenteren van een gelijk spel, waaraan kort tevoren zelfs de fanatiekste aanhanger van Oranje niet had durven denken: 4-4. Een prachtprestatie! In Hollywood gebeuren bij voorkeur dingen, waar van een verstandig mens vermoedt, dat zij onmoge lijk zijn. Op grond van de overweging, dat een struisvogel niet doet wat vrijwel alle vogels w e l doen (n.l. vliegen), meent men in Amerika's film centrum er toe gerechtigd te zijn, hem wel te laten doen wat het overige pluimvee niet doet (n.l. een race-wagentje voorttrekken). Dat het lukt, ziet men op de foto hierboven. Het begin was niet bemoedigend. De Hongaren die een heel wat rustiger dag hadden gehad dan onze landgeno ten, domineerden absoluut en him aanvallen waren heel wat gevaarlijker dan die van de Nederlanders. Na drie en een halve minuut konden de Hon garen hun overwicht in het eerste doelpunt uitdrukken door Szivos: 10. De Nederlandse ploeg is er niet naar om zich door een dergelijke tegenslag te laten neerdrukken. Van Feggelen reageerde na de hervatting van het spel onmiddellijk, maar zijn hard schot ketste van de paal terug. Helaas gaf de Nederlandse middenvoor bii de vol gende aanval de bal onzuiver naar Smol, waardoor de Hongaren ertussen konden komen en snel opzwemmend. door Markovich de stand op 20 brachten. Daar ondervond de oranjeploeg wel even de terugslag van en het leek een hopeloos geval te zijn geworden, toen Gyarmati nauwelijks een halve minuut later die voorsprong al tot 30 had ver hoogd. Maar dat was onze landgenoten toch te bar. De Nederlandse aanvallen werden voortdurend talrijker en feller. Braasem, snel opzwemmend. plaatste een boog- balletje juist over het doel, Van Fegge len mikte een doorslagbal juist tegen de Hongaarse keeper aan en vlak daarop was het wéér mis, toen hij nóg eens de paal op zijn weg vond. Maar eindelijk lukte het toch, toen een van de Hon gaarse verdedigers uit het veld was ge stuurd. Smol een door Braasem genomen vrije worp naar Van Feggelen tikte en deze eindelijk tegen scoorde: 31. De Nederlandse middenvoor kreeg zelfs kans om de stand op 32 te brengen, zijn schot was de doelman al gepasseerd maar de bal was slecht geplaatst, remde in het water en werd weggewerkt Onmiddellijk keerde het voordeel ten gunste van de Hongaren, toen Braasem wegens wegduwen van de tegenstan der uit het veld werd gestuurd. De Hongaren zetten er alles Op om het nu merieke voordeel uit te buiten. Eerst deed Karpati dat juist enkele seconden nadat er voor rust was gefloten, maar vlak na de hervatting viel het doel punt dat in feite de strijd zou moeten beslissen: 41. Maar wie dat dacht kende de Neder landers slecht. Nadat de Hongaren nog eens tegen de paal hadden gekogeld en de Nederlanders daarmee inderdaad t,un vonnis maar juist ontgingen, maak te Van Feggelen eerst een doelpunt dat ongeldig was omdat hij zijn tegenstan der had weggeduwd, om vlak daarop toen een van de Hongaren uit het water moest, na goed aangeven van Bijlsma de stand op 42 te brengen. Dat bracht weer leven in de brouwe rij en de vreugde in de grote Neder landse kolonie, onder wie zich weder om Prins Bernhard en de beide prin sessen hadden geschaard, was groot, toen bij een schitterende aanval van de nog altijd niet verslagen Nederlanders de stand op 43 gebracht werd. Nu was alles nog mogelyk. Verbeten wierpen de Nederlanders zich in de strijd. De aanvallen van de Oranje mannen .varen als met buskruit gela den en de Hongaren begonnen zich met minder faire middelen te verdedigen toen ze tot hun verbazing vaststelden dat die vechtjassen uit de Lage Landen het nog lang niet hadden opgegeven. En dat betekende tenslotte hun veroor deling, want uit een van de drie vrije worpen, die de Nederlanders binnen enkele tientallen seconden mochten nemen, kreeg Van Feggelen de bal van Braasem uitstekend aangegeven en nu ontketende de voltreffer van de Neder landse middenvoor een orgie van vreugde onder de Oranjeklanten op de stampvolle tribunes- Het spande nog even, maar kort daarop konden de Ne derlandse toeschouwers hun vreugde kreten herhalen en Kuiper en zijn jon gens daarin laten delen. Het was in derdaad een prachtig succes. De stand in groep B is nu: Hongarije 2 110 3 Nederland 10 10 1 Joegoslavië 0 0 0 0 0 Rusland 10 0 10 9—7 0—0 3—5 In groep A hebben de Verenigde Staten met 4—2 van België gewonnen. Italië zege vierde slechts met 21 over Spanje. Hier is de stand: Italië Amerika België Spanje 6—5 7—8 5—7 (Van een medewerker) Sedert in 1920 de financiële gelijkstel ling tussen openbaar en bijzonder onderwijs in de wet werd opgeno men, is het bijzonder onderwijs tot grote bloei gekomen. Het leerlingen-aantal \*n de rooms-katholieke en de protestants- christelijke scholen nam gestadig toe en dat van de openbare scholen verminder de in gelijke mate. Weliswaar ontwik kelde de vereniging „Volksonderwijs" een grote activiteit in de propaganda voor de openbare school, maar dit werd meestal beschouwd als een defensieve maatregel, om te voorkomen dat het openbaar onderwijs nog verder zou af takelen. Speciaal bij de katholieken ont stond een zeker gevoel van zelfgenoeg zaamheid over de groei van het katho lieke onderwijs; men meende dat de propaganda van „Volksonderwijs" vrij wel uitsluitend invloed had op het pro testants-christelijke deel der bevolking. Deze geestesgesteldheid heeft de waak zaamheid doen verslappen en een recente publicatie in „Het katholiek schoolblad" doet de ogen open gaan voor een drei gend gevaar. Het aantal leden van „Volksonderwijs steeg van 90.000 in 1946 tot 135.000 in 1952. Dat in deze uitbreiding van bet aantal leden een toenemend effect van- de propaganda voor het openbaar onder wijs tot uitdrukking komt, blijkt uit het volgende. In Amsterdam boekten de openbare scholen sinds 1946 een voor uitgang in leerlingen van 8.8%, terwijl de katholieke en de protestants-christe lijke scholen met respectievelijk 3.8So en 9.5% achteruitgingen. In Rotter dam won de openbare school 3.4% en was de achteruitgang bij de katholieke en protestants-christelijke scholen res- pectievelijk 1.8% en 3%. In Den Haag gingen de openbare zowel als de pro testants-christelijke scholen vooruit, res pectievelijk met 4.2% en 4% en verloren de katholieken niet mmder dan 7.9 van de leerlingen. Wij zijn het met „Het katholiek schoolblad" eens. dat de katholieken deze veelzeggende cijfers niet kunnen en mogen negeren. De activiteit bij ae voorstanders van het openbaar onder wijs kan ons in veel opzichten ten voor beeld strekken. Uit bovenstaande cijfers blijkt dui delijk. dat vooral in de grote ste den de onschatbare waarde van het katholiek onderwijs met door alle katholieken voldoende wordt beseft. Moeten wij hierin zien een soort van „detorbraak" op onderwijsgebied? In elk geval blijkt men in sommige katholieke kringen zich vertrouwd te maken met de gedachte dat men de kinderen ook wel naar de openbare school kan zenden. Dit wordt wij spreken uit ervaring bij conflicten met onderwijzend perso neel door de ouders wel eens als „argu ment" gebezigd en in practijk gebracht. Maar daardoor wordt de yrucht van de opofferingen van de vorige generatie van katholieken, welke het eminente belang van het katholieke onderwijs inzag en de schoolstrijd voor het lager onderwijs tot een goed einde hielp bren gen. in gevaar gebracht. Het hier gesignaleerde verschijnsel zal -in brede katholieke kring tot bezinning moeten leiden. Met nog meer aandrang zullen de ka tholieke ouders gewezen moeten worden op de plicht, om hun kinderen als zich de mogelijkheid voordoet katholiek onderwijs te doen volgen. In katholieke milieu's zal een krachtige propaganda voor het katholieke onderwijs moeten worden gemaakt. Er zal nauw'er contact tussen schoolbesturen, onderwijzend per soneel en de ouders moeten worden ge legd. opdat de ouders meer inzicht en meer belangstelling krijgen omtrent de gang van zaken op de school. Ouder avonden zijn bijvoorbeeld een uitste kend middel om dit contact op onge dwongen wijze tot stand te brengen en de ouders té doen ervaren, welke zorg aan hun kinderen wordt besteed en dat het onderwijs op de katholieke scholen de toets der critiek glansrijk kan door staan. Advertemte BaRTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreid optredende regenbuitjes. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Iets hogere temperaturen. Zon: 5.0020.31. Maan: 16.0523.23. Ex-koning Faroek van Egypte is gisteren met z«n jacht in de Baai van Napels aangekomen en hy heeft met zjjn gevolg zijn intrek genomen in een hotel op het eiland Capri, welk hotel h« geheel heeft afgehuurd. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft intussen gisteravond formeel bekendgemaakt, dat aan ex-koning Faroek van Egypte verlof is gegeven in Italië te verblijven. Een zegs man van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Faroek het verzoek om in Italië te mogen vertoeven als „particulier persoon" rechtstreeks gericht had aan de president van de republiek en dat president Einaudi dit ver zoek had ingewilligd. De mogelijkheid bestaat, dat de ex-koning over enige dagen per vliegtuig zal doorreizen naar de Verenigde Staten. De Britse ambassadeur te Cairo. Sir Ralph Stevenson, die Maandagavond laat uit Londen is aangekomen, heeft gisteren een onderhoud gehad met premier Aly Maher Pasja, die tevens minister van Buitenlandse Zaken is. De bespreking is gehouden op verzoek van Sir Ralph. Hij heeft ook een onderhoud gehad met generaal Naguib. Ook de Franse ambassadeur in Egypte, Courve de Murville. heeft gistermorgen een ge sprek gehad met premier Maher. Hij deelde aan de pers mede dat de Franse regering de gebeurtenissen van deze week als een zuiver binnenlandse aangelegenheid van Egypte beschouwt. Generaal Naguib. de opperbevelheb ber van het Egyptische leger, zegt in een verklaring, die gisteren is afgedrukt in het dagblad „Sawt es Soedan", dat Waar geen naastenliefde is, kan onmogelijk vrede heersen j de eenheid van het Nijldal het resul taat moet zijn van de vrije keuze van het Soedanese volk. Een dergelijke een heid moest niet aan dat volk worden opgelegd. De eenheid moest tot stand komen op een voor beide landen (Soedan en Egypte) aanvaardbare wij ze, na het vertrek van de Britten, aldus generaal Naguib, volgens het blad. Het ligt in de bedoeling van de voor zitter der Eerste Kamer, indien de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging der Grond wet tot uitbreiding van het aantal le den der Tweede Kamer tijdig zal zijn verschenen, de Kamer Donderdagmid dag bijeen te roepen ter afdoening van dit ontwerp-Grondwetswijziging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1