Inleiding tot nieuwe blokkade n? van West-Berlij Westelijke mogendheden van niet nakomen der handels verdragen beschuldigd ZILVER voor Nederlandse dames-estafetteploeg Tot hoofd en hart LAGERHUIS AANVAARDT CONVENTIES VAN BONN EEN KONING VERSTOTEN V 01 Gewichtig vraa, gstuk O BRIEF VAN TSJOEIKOV AAN HOGE COMMISSARISSEN Begrafenis van Eva Peron r Ruiteréquipe moet het hoofd buigen in moordend zware strijd ontvoering Zware hagelbui bij Zeist Na Amerika nu ook Engeland Regentschapsraad in Egypte Het weer Hiutf Nederland slaat Spanje (7—1) benoemingen bij DE WEEK YAN FAROEK Ó^VjUKKIO Vefoteijcu Duif! ZATERDAG 2 AUGUSTUS 195z 76ste JAARGANG No. 25445 k? Russen hebben de drie Westelijke mogendheden er gisteren van-beschuldigd de overeenkomst van 1949, waar mede een einde kwam aan de Russische blokkade van erlijn, geschonden ie hebben. De beschuldiging was ver- in een brief van de Russische leger-generaal Vassily £sjoeikov aan de drie Wesielijke Hoge Commissarissen. sjoeikov eisie de opheffing van de Wesielijke beperkin gen, op de handel lussen de beide gedeelten van Duitsland. e .beschuldiging, dat het Westen hei blokkadepacl ge bonden zou hebben, wordt door Wesielijke waarnemers Velbetekenend geacht in verband mei de spanning, die ?P hei ogenblik in de door Russisch gebied omringde stad Verst. Een dergelijke beschuldiging zou de inleiding kun- Vu vormen tot een nieuwe blokkade, indien de Russen Var althans een voorwendsel voor zoeken. Op 10 Augustus „DE TIJD" Cherihon të>tvóe^« neipr oe bjsschoP KCKMSM BOUWe/V.' Onweer boven Noorden en midden van ons land BOERDERIJ GEHEEL AFGEBRAND Gebrek aan bluswater Een nieuw eiland Openbare onderaardse Maria-kapel Op Utrechts Domplein Bevan antwoord Attlee Van 2026 Juli 107 gevallen van kinder verlamming- Dodelijk verkeers ongeluk in Den Haag Vandaag benoeming: Koningin met twee Prinsessen terug cnnca van wereldnaam Radio Stofzuigers Televisie Wasmachines Wringers Vloerwrijvers WINDJACKETS-SWEATERS Waterpolo Eerste in B-groep BUREAU SMEDESTRAAT '5 - HAARLEM elefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 *?°nnementen 20800 Postgiro 143480 'Jk an to er Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 'Jkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 °°r klachten over de bezorging na 5.30 IV uur 's avonds 21544. ""acteur: D. J. w. Boerrigter. oofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. ta. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. iiiiiiiitiiiOftllllillllllllllttUfllllllltllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllttllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIHIIIIIIIIIIIIII 1» begrafenis van Eva Peron zal op Augustus plaats vinden, bijna veer- dagen later dan oorspronkelijk het tii Wan Kist, was, aldus heeft president Peron «en bekend gemaakt. Peron zal opgebaard h F'Va ministerie blijven in van Arbeid tot de dag de begrafenis. Dan zal de kist «gebracht worden naar het Congres tev* de laatste dag van rouw. Het stof- tijk overschot van Eva Peron zal per manent opgebaard blijven in een groot «edenkteken. Gedurende een jaar kan Hetnand het stoffelijk overschot zien. ,!t is de tjjd die nodig is om het lichaam conserveren. Dit is de uitdrukkelijke van de overledene, aldus is offi- e' te Buenos Aires verklaard. j tJoor de vergadering van aandeelhou- zijn benoemd tot mededirecteur van N.v. Drukkerij De Tijd de heer mr. M. van der Kallen met ingang van do ?°tember 1952, en tot commissarissen heren dr. J. G. Hoge en C, P. Ooms, pbmissarissen van de N.V. Drukkerij tr-,,SDaarnestad. De heer Ooms zal op en als gedelegeerd commissaris. In het bijzonder zinspeelde Tsjoeikov in zijn brief op het Westelijke verbod op de staalexport naar Oost-Duitsland, waardoor de communisten vermoedelijk zeer zwaar getroffen zijn. Verder be schuldigde hij de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk er van hun veto uitgesproken te hebben over de handelsverdragen, die beide delen van Duitsland wilden sluiten. Hij be klaagde zich over de geallieerde recht banken, die Duitse ondernemingen in staat van beschuldiging stellen wegens het drijven van handel met het Oosten, en over het opstellen van zwarte lijsten van ondernemingen, die de geallieerde handelsbepalingen over treden hebben. Intussen zijn Oost- en West-Duitsland het gisteren eens geworden over een goederenuitwisseling ter waarde van 400.000.000 mark, aldus meldt het West- Duitse ministerie van Economische Za ken. De leveringen van West naar Oost omvatten ijzer- en staalproducten ter waarde van 29 millioen mark, textiel ter waarde van 20 millioen mark, chemi sche producten ter waarde van 20 mil lioen maft en voorts een hoeveelheid fabrieksmachines, voertuigen, electri- sche producten en leer. De leveringen uit. Oost-Duitsland omvatten 40 mil lioen mark aan textiel, 22.5 millioen mark aan chemische producten en 700.000 ton bruinkoolbriketten voor West-Berlijn. De nieuwe overeenstem ming komt op een tijdstip, dat de han del vrijwel stilstaat- De Nederlandse rugslagzwemsters mo gen dan Donderdag enigszins te leurgesteld hebben, gisteren was er toch weer alle reden tot juichen voor de Nederlandse kolonie in het Olympisch zwemstadion. In een prachtige race heeft de damesestafette-ploeg, bestaande uit Wies LinssenVaessen, Koosje van Voorn Hannie Termeulen en Irma HeytingSchu macher de vijfde zilveren medaille voor Nederland veroverd na een adembene mende strijd op de 4 X 100 meter vrije slag met de Amerikaanse meisjes, die met de Hongaarse tot de grootste favo rieten hadden behoord. Goud zat er voor ons niet in. Daarvan was iedere insider wel overtuigd en in elk geval maakten de Hongaarsen, die onmiddellijk een voor sprong namen, ieder duidelijk, dat zij onbetwist de sterksten waren. Niet alleen verbeterden zij het Olympisch record, doch ook stelden zij het wereldrecord, dat zij sedert 28 April van dit jaar op hun naam nog enkele seconden scherper. Niemand kon de Nederlandse meis- ^walijk nemen, dat zij tegen dat geweld niet opgewassen waren, bra u an Buyze heeft het goede nieuws, dat hij Donderdag het vaderland •ho niet kunnen continueren. In de halve finale 200 meter schoolslag bomSt hii genoegen nemen met de zesde plaats in een vrij slechte tijd, die DAAN BUYZE 9oed begin uitgeschakeld voor de finale uitschakelde. zWar °k de ruiters waren niet gelukkig. Geen van hen heeft de enorm cOüm uithoudingsproef tot een goed einde kunnen brengen. In de cross- Waa Ty weigerden hun paarden voor een hindernis verder de dienst, hioet r de Nederlandse équipe werd uitgeschakeld. Doch men zal toe bat V seven, dat dit wel allerminst een schande is als men verneemt, sten h1® 40 Procent van de deelnemende ruiters, onder wie de allergroot- "et hoofd hebben moeten buigen. kiE Yan het waterpolo-front, waar de strijd voor Nederland zo ongeiuk- trcLt Verlopen, valt nog te melden, dat het Nederlands zevental in de *el v 0nde een 5—3-overwinning heeft behaald op België, waardoor het V «zekerd is van de vijfde plaats in het toumooi. etl nieuwe ontvoering in aSsi„en- DonrtanJCheribon bekend ge- tUiw ent-boBvï. agochtend werden de vto «onderrT °.uder Pieters van de beejv. die Jbung Gempol en zijn «r, r!„_ men van Cheril van Cheribon terug- rs ~~vvoercj~V.een bende aangehouden iv<il'de'n heer en mevrouw Pie- Vlhüu, hePv. bet bos geleid; later bloedt - ,eters vrijgelaten. Zijn in elt cj., achterblijven. Men ver- Scld. et de bende te doen is Een levende dwaling is machtiger dan een dode waarheid Zeven Zweedse spionnen, die voor Rusland werkten, zijn Donderdag door het Gerechtshof in Stockholm veroordeeld. Een van hen, Tage Wickstroem, werd vrijgesproken. Bovenste rij van links naar rechts: Fingal Larsson (vijf jaar gevangenisstraf)Frithof Enbom (levenslange dwangarbeid) en Arthur Karlsson (een jaar en acht maanden). Onderste rij van links naar rechts: Hugo Gjersvold (levenslange dwangarbeid), Lilian Ceder (acht maanden) en Martin Enbom (zeven jaar). De doodstraf bestaat niet in Zweden. Vrijdagmiddag is een vrij zware on weersbui van Westelijke en Zuidelijke richtingen via het midden naar het Noord-Westen over ons land getrokken Omstreeks twee uur meldde 'het vlieg veld Eelde een hevige onweersbui met windstoten van 21 meter per seconde, voorafgegaan door een zandstorm. Reeds eerder waren bij het KNMI meldingen van onweersbuien boven het Zuiden en Westen van ons land binnengekomen. Omstreeks vijf uur ontlastte zich bo ven de bossen tussen Driebergen en Zeist een hagelbui, waarbij volgens tie meningen van enkele personen hagel- keien vielen van een cm in doorsnee De bui trok langzaam in de richting Zwolle. Ook boven Amersfoort ontlastte zich een onweersbui, doch hier viei geen hagel van betekenis. Wel veroorzaakte het vele regenwater een belemmering voor het verkeer nabij de Vlasakkers. Vrijdagmorgen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boer derij van de landbouwer H. J. Kiewik in de buurtschap Lonneker, gemeente Enschede. Door gebrek aan bluswater brandde de boerderij geheel af. De hooi oogst ging verloren. Militairen van de vliegbasis Twenthe en omwonenden slaagden er in een groot gedeelte van het huisraad in veiligheid te brengen. De schade, die in de tien duizenden guldens beloopt, wordt door verzekering gedekt. .In de boerderij woonden twee gezinnen van in totaal negen personen. In de Chinese Zee ten Noord- Oosten van de Philippijnen is een nieuw eiland uit de zee gerezen en de Britse autoriteiten zijn van plan het eiland tot Brits gebied te ver klaren, aldus meldden Vrijdag twee Britse bladen in Hongkong. Vandaag echter zouden Philippijnse foto grafen en journalisten naar het ei land vliegen om de positie ervan te bepalen en na te gaan, of het onder Philippijns rechtsgebied valt, aldus meldt A.F.P. Naar wij vernemen heeft zich te Utrecht een Deken Wlegerink-Stichting gevormd, welke zich ten doel stelt de Deken bij zün 40-jarig priesterjubileum een geschenk aan te bieden en dit ge schenk in de toekomst te exploiteren. Het ligt n.l. in de bedoeling ter gelegen heid van dit jubileum op het Domplein te Utrecht een openbare, onderaardse Mariakapel te openen. Deze kapel zal zich wanneer men het Domplein na dert vanuit de Zadelstraat aan de linkerzijde van het plein bevinden. Zij zal worden ingericht op de plaats, waar zich de resten van een oude, onderaardse kapel bevinden. Het schijnt niet onmo gelijk, dat deze resten hebben deel uit gemaakt van een oud keizerlijk slot uit het begin van de twaalfde eeuw. Deze nieuwe kapel tot de oprichting waar van men in Utrecht gelden bijeen wil brengen zal het middelpunt vormen van een aan het Domplein te stichten sociaal-charitatief centrum. Een motie van de Conservatieve fractie van het Britse Lagerhuis, inhoudende de instemming met een spoedige ratificatie van de Conventies van Bonn, is gis teren met 293 tegen 253 stemmen aangenomen. Twintig leden onthielden zich van stemming. T'evoren was het amendement van de Labourfractie, waarin werd voorgesteld de goedkeuring uit te stellen, met 294 tegen 260 stemmen bij der tien onthoudingen verworpen. Aan het eind van het debat had de minister van Buitenlandse Zaken. Eden, ver klaard, dat hij ernstig overwogen had of de bekrachtiging der conventies tot October ken worden uitgiesteld. Volgens Eden zou echter ratificatie de mogelijk heid van viermogendhedenbesprekingen eer bevorderen dan belemmeren. Een klein aantal Labourleden (waarschijnlijk zeven of acht) schijnt zich gisteren onthouden te hebben van stemming tegen de ratificatie. Een of twee Conserva tieven stemden ook niet. In dezelfde thans aangenomen rege ringsmotie worden eveneens het ver drag tussen Engeland en de Europese Defensie Gemeenschap en het proto col van het Nóord-Atlantisch verdrag goedgekeurd. Tot nog toe hebben dus alleen Enge land en Amerika de conventies goedge keurd. Duitsland en Frankrijk zullen dit waarschijnlijk de'komende herfst doer... De leider van de linkervleugel in de Labourpartij, Aneurin Bevan, heeft gis teren geantwoord op de reprimande, welke hij Donderdag in het Lagerhuis van de leider der Labourpartij, oud-pre mier Attlee. kreeg. Zoals gemeld laakte Attlee Bevan omdat deze in het eco nomisch debat in het Lagerhuis iets zou hebben meegedeeld over hetgeen destijds op een kabinetszitting van de toenmalige Labour-regering was ge zegd. Bevan verdedigde zijn optreden door er aan te herinneren, dat hij des tijds uit de regering is getreden we gens een verschil van mening over de bewapening. Volgens hem is een minis ter die is afgetreden ontslagen van ae verantwoordelijkheid welke het kabinet als geheel draagt, aangezien anders een minister nooit zou kunnen zeggen waar om hij is afgetreden. Hij beklaagde zien erover, dat Attlee hem niet tevoren op de hoogte had gesteld. Het bleek intus sen dat Attlee wel twee uur voor het afleggen van de verklaring een bood schap aan Bevan had gestuurd, doch dat deze boodschap niet van de aante kening „dringend" was voorzien. in de week van 20 t.m. 26 Juli zijn 107 gevallen van kinderverlamming aange geven, waarvan in Limburg 36 gevallen, in Noord-Brabant 28, in Noord-Holland 17, in Geiderland elf, in Zuid-Holland acht, in de provincie Utrecht twee, in Overijssel twee, in Drenthe één, in Friesland één (Leeuwarden) en in Gro ningen één. In Zeeland deed zich geen enkel ge val van kinderverlamming voor. Vrijdagmiddag ontstond in Den Haag op het Stadhoudersplantsoen een aan rijding tussen lijn 14 van de H. T. M., bestuurd door J. S. S. en een personen auto, bestuurd door J. S., accountant, gewoond hebben aan de Aarons- kelkweg in Den Haag. De be stuurder van de auto, die in de richting Conradkade reed, verleende geen voor rang aan de naderende tram. Er volg de een botsing, waarbij de bestuurder van de auto een schedelbasisfractuur kreeg. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is hij overleden. ngeveer vijftienhonderd jaar vóór Christus, onder de regering van Thoetmosis de Derde, had de macht van Egypte een ongekende hoogte bereikt. Vele eeuwen lang heeft dit land aan de oevers van de Nijl trouwens een weergaloze beschaving gekend. Als men eens in Leiden komt, moet men niet verzuimen de prach tige Egyptische afdeling van het Oudheidkundig Museum te gaan zien, waar men met verbijstering constateert, hoe ver de cultuur van dit land honderden, ja duizenden jaren voor het begin van onze jaartelling reeds gevorderd was. Het is tragisch te bedenken, hoe diep dit land inmiddels gezonken is, want aan die oude glorie wordt men in Egypte nog slechts herinnerd door de pyramiden. de koningsgra ven en andere historische monumenten. Het moderne Egypte biedt een droevige aanblik. Hetzelfde geldt voor Perzië, een land, dat in de zesde eeuw vóór Christus, onder het bewind van de roemruchte Cyrus, een ongekende bloei bereikte; terwijl men er nu de meest ten hemel schreiende toestanden aantreft. Wat de hedendaagse situatie in beide landen betreft, is er ook een grote overeenkomst te constateren, zoals wij vorige week reeds geschreven hebben; In beide naties tiert het nationalisme en de drang naar volledige onafhankelijk heid hevig. Er zijn in onze tijd niet veel koninkrijken meer in stand gebleven, maar zowel Egypte als Perzië worden nog door vorsten geregeerd. Tot vorige week Zaterdag viel er echter één belangrijk verschil te consta teren. De Sjah van Perzië leeft mee met zijn onderdanen en hij heeft ernstige pogingen in net werk gesteld om de nood te helpen lenigen; bijvoorbeeld door het afstaan van een groot deel van zijn landerijen. Daarentegen heeft cte voormalige koning Faroek zich nooit veel gelegen laten liggen aan het welzijn van zijn volk, ofschoon millioenen Egyptische boeren in de meest behoeftige omstandigheden leven. In de hele wereld heeft men zich indertijd geërgerd over de manier waarop hij een van zijn hoge ambtenaren diens verloofde de tegenwoordige ex-koningin Narriman afhandig heeft gemaakt en over de geldsmijterij in speel- gelegenheden gedurende de huwelijksreis. Bijzónder groot was de ergernis uiteraard bij het Egyptische volk zelf. Faroek probeerde nog te regeren als een absolute vorst. In de eerste jaren van zijn bewind heeft hij inderdaad nog wel getoond zijn volk te willen opheffen, maar later gaf hij meer en meer blijk van gebrek aan verantwoor delijkheidsgevoel. orige week Zaterdag is er een einde gekomen aan het wanbestuur van koning Faroek, de eerste vorst, die sedert vier eeuwen weer regeerde over een onaf hankelijk Egypte. Feitelijk is met die abdicatie van Faroek, althans voorlopig, ook een einde gekomen aan de Egyp tische monarchie, want eerst over zes en een half jaar zou de tegenwoordige koning Foead de Tweede naar Cairo terugkeren en zelfs dan zou het nog jaren duren voor hij de leeftijd bereikt zou hebben, waarop hij wer kelijk het bewind in handen zou kunnen nemen. We moe ten maar afwachten of dat allemaal wel ooit zal doorgaan, want de wereld verandert snel in onze tijd.... Deze foto van enkele jaren geleden toont Faroek (met donkere bril) aan de lunch, in gezelschap van enige mi nisters, in zijn paleis te Cairo. Vorige week is in deze rubriek, enkele uren voordat Faroek van de troon gestoten werd, gezegd, dat hij heeft „moeten zwichten voor machtiger elementen"; dat sloeg op de staatsgreep, die de Woensdag tevoren de macht van Faroek reeds aanzienlijk aan banden had gelegd. De ge beurtenis van enkele dagen later was dus geen volkomen verrassing. Dinsdag is de man, die zich nu prins Faroek Foead laat noemen, met zijn jacht op het eiland Capri bij Napels gearriveerd, terwijl in de Egyptische hoofdstad, Cairo, grote politieke diplomatieke bedrijvigheid heerste. Faroek zelf heeft Donderdag te Capri een niet-onsympathieke verklaring afgelegd, die zelfs niet van enig gevoel voor humor gespeend was. Maar de woorden, waarin hij zijn aanhan kelijkheid aan zijn volk betuigde, had hij wat eerder in daden moeten omzetten, dan zou hij waarschijnlijk nu niet verbannen zijn geweest.' Ook deze week is nog niet duidelijk geworden, welke gevolgen de recente gebeurtenissen in Egypte zullen hebben voor de onderhandelingen met Engeland over de twee grote slepende kwesties: de bezetting door Britse troepen van het gebied van het Suez-kanaal en de door Egypte gewenste annexatie van de Soedan. Vooral dat laatste probleem is nu wel heel anders komen te liggen, want de beoogde vereniging van het hele Nijldal onder de Egyptische kroon zal nu moeilijker verwezenlijkt kun nen worden dan ooit, nu de monarchie, door het gebeurde van vorige week Zaterdag, zo ernstig geleden heeft en Egypte momenteel feitelijk geen werkelijk regerende vorst heeft. Bij besluit van Egypte's Raad van State de hoogste rechterlijke instan tie des lands is het kabinet van Aly Maher gisteren gemachtigd een „uit drie leden bestaande, tijdelijke regent schapsraad" te benoemen, welke de koninklijke bevoegdheden zal overne men. Kort na de abdicatie van Faroek is het vraagstuk van de benoeming van een regentschapsraad, bij afwezigheid van een parlement, naar de Raad van State verwezen. Gisteravond is bekend gemaakt, dat het kabinet vandaag in plenaire zitting bijeen zal komen om in zake het besluit van de Raad van State een beslissing te nemen. De Egyptische minister-president, Aly Maher, heeft gisteren een mili taire order uitgevaardigd, volgens welke de politieke politie en de „spe ciale afdeling" var. het ministerie van Binnenlandse Zaken, „waartegen van vele klanten klachten waren in gebracht", worden opgeheven. De leider van de Wafd-partij, Musta- pha El Nahas, heeft intussen gisteren de plannen voor de oprichting van een defensie-commando voor het Mid den-Oosten verworpen. Nahas Pasja, leider van de Egyptische Wafd-partij, die kort na de militaire staatsgreep naar zijn land is terugge keerd. De verkiezingen, welke in het vooruitzicht zijn gesteld, zullen de Wafd waarschijnlijk een overwinning bezorgen. De partij van Nahas Pasja had reeds de meerderheid in het parle ment, dat na de onlusten te Cairo, in het begin van dit jaar, werd ontbon den. Zijn partij streeft naar een terug keer tót de grondwettelijke toestand. Koningin Juliana is vanmorgen na haar bezoek aan Orange met de jongste twee Prinsessen per trein in Nederland teruggekeerd. Direct na de aankomst op het C.S. te Amsterdam is de Koningin per auto naar Soestdijk doorgereisd. De eerste woorden, van de Koningin op het Centraal Station waren: „Hoe heeft de waterpoloploeg het er afge bracht?" Het gelaat van Hare Majesteit betrok kennelijk, toen haar de 2-1 ne derlaag van Vrijdag tegen Joegoslavië werd medegedeeld. Advertentie CDDEC NATIONALE PRODUCTEN Verlang dil merk van Uw handelaar! Verwachting tot Zondagavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan regen of onweersbuien. Matige, tijdelijk wellicht krachtige wind. ruimend van Zuid-Oost naar Zuid- West. Koeler. Zondag: Zon. 5.0520.26, Maan 19.24—1.11. Maandag: Zon 5.08—20.24. Maan 9.59—2.34. BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Advertentie (Van een bijzondere medewerker) Organisatoren van studiedagen zijn in onze na-oorlogse pers niet be paald met ruimte verwend. Des te verheugender is het dat onze Neder landse katholieke dagbladpers zo uit voerige berichtgeving heeft verzorgd van de Middenstands-studiedagen, die het vorig weekend in Apeldoorn zijn gehouden. Onze dagbladen hebben ge toond te begrijpen, dat de inzet van deze studiedagen een veel voorname: e was dan „alleen maar" in zich bezinnen op een of ander actueel probleem- Ze ker, ook het probleem standsorgani satie is actueel; maar naar wezenlijke betekenis torent het hoog uit boven vraagstukken van betalingsbalans, werk gelegenheid en zelfs van volkshuisves ting. Het is juist het betreurenswaar dige in de huidige situatie dat dit feit niet wordt ingezien noch door de massa van de bij de standsorganisatie aange sloten leden, noch zelfs door een niet onbelangrijk deel van hen. die aan deze belangrijke maatschappelijke construc tie-elementen leiding moeten geven. We zijn ons goed bewust met deze laatste bewering heel erg boud te spre ken. Het klinkt ook dwaas te stellen, dat iemand die aan een bepaalde orga nisatie leiding geeft zelf niet inziet hoe belangrijk zijn eigen organisatie is. En toch herhalen we: Er'moet bij leiding gevende instantie onvoldoende inzicht zijn in de mogelijkheden die onze standsorganisaties bieden. Anders ware het immers niet nodig geweest dat hoogstaande mannen als Pater Jacobs, dr. Olierook, dr. Ariëns zo concreet niet alleen onvolkomenheden, maar ook be sliste tekortkomingen in ons Neder lands sociale organisatieleven hadden moeten aanwijzen. We hebben van deze studiedagen al leen kunnen kennisnemen uit de pers, en we vinden het eigenlijk wel wat jammer, dat dit belangrijke gesprek niet heeft plaats gevonden met mensen uit alle maatschappelijke groeperingen. Het vermindert inmiddels de verdien ste van de leiding der Middenstands organisatie niet, dat men het probleem eens heeft durven stellen. En afgaande op de persverslagen, met alle risico's van dien, menen we door middel van dit commentaar de zaak ook wat dich ter onder de aandacht van onze lezers te mogen brengen. Pater Jacobs heeft eerst het wezens- eigene van de standsorganisatie gesteld, n.l. te zijn actiecentrale en tevens vormingsschool voor de katho lieke levensstijl. Bij het uitwerken van deze gedachte is kennelijk ook in dis cussie gekomen de feitelijk bestaande tegenstelling tussen vak- en standsor ganisaties. Zijn we juist geïnformeerd, dan heeft ook de K.A.B. enige tijd ge leden in een „intern-beraad" aandacht aan deze materie geschonken. Kort daarvoor is een discussie gaande ge weest, waaraan ook in ons blad werd deelgenomen, tussen pastoor Mulder te Arnhem en enige arbeidersleiders. Pa ter Colsen liet in het begin van dit jaar een brochure het licht zien, een korte samenvatting behelzende van de kern van Poels' sociologie. Men ziet: aan alle kanten leeft in leidinggevende kringen het probleem. En zolang dat het geval is. is er hoop dat de juiste oplossing zal worden gevonden. Bij het lezen van wat Pater Jacobs heeft gezegd kwam evenwel de vraag bij ons op of men op deze studiedagen veel verder is gekomen dan te wijzen op onjuiste verhoudingen. Daar wordt immers o.m. gezegd: „De vakcentrale is een machtsformatie" en verder, bij de gedachtenwisseling: „Als nog eens begonnen moest worden zou men van wal steken met de katholieke stands organisaties. De vakbonden zouden or ganische afdelingen van de standsorga nisatie zijn." In financieel opzicht zou Pater Jacobs de standsorganisatie graag volkomen onafhankelijk van de vak organisaties zien. We hebben hier voor ons zelf een paar vraagtekens geplaatst. Om te be ginnen menen we te mogen opmerken, dat destijds dr. Ariëns in Enschede standsorganisatorisch is begonnen. De eerste Werkliedenvereniging, in 1889 te Enschede opgericht, was een zuivere standsorganisatie, al kende men dit woord toen nog niet. Zonder in de historie iemand iets te willen verwijten hebben we toch de reeds in het eind van de vorige eeuw gemaakte fout te constateren, dat toen reeds het katoen- bewerkersgilde buiten de algemene ar beidersvereniging werd geplaatst. La ter kwam (even) de strijd over de vraag over diocesane vakbonden onder toe zicht van èn verantwoordelijkheid aan de diocesane arbeidersorganisaties. AI heeft het inzicht van Schaepman, die pleitte voor nationale vakbonden, ook gewonnen, het kwaad was gesticht en de verwijdering was ingezet. Slechts een bindende bisschoppelijke uitspraak kon twee diametraal tegenover elkaar staande partijen, zij het dan nog lang niet van harte, nader tot elkander bren gen. Bij het beoordelen van de huidige situatie heeft men deze wel in zeer gro ve lijn getekende historische ontwikke ling in het oog gehouden. Als Pater Jacobs nu stelt, dat, als nog eens begonnen moest worden, men zeker zou beginnen met katholieke stands organisaties. dan vragen we ons toch af of het niet mogelijk is dit ideaal alsnog te verwezenlijken. Op welke wijze dit mogelijk is kunnen we niet in één volzin vangen. We stellen ons voor dit in een volgende beschouwing te doen. De laatste waterpolówedstrijd van Nederland in het Olympisch toumooi te Helsinki is geëindigd in een 7-1 overwinning op de Spaanse ploeg. (Rust 4-0). Nederland is hiermede als eerste ge ëindigd in de B-groep, dat wil zeggen dat het Nederlands zevental zich defi nitief als vijfde in het tournooi heeft geklasseerd. Na de wedstrijd BelgiëRusland, die in een 33 gelijk spel eindigde, kon de eindstand worden opgemaakt van de z.g. troostronde. De stand, die aansluit bij de eerste vier van de finale luidt als volgt: 5. Nederland 6. België 7. Rusland 8. Spanje 3 3 0 0 6 16—6 3 1113 11—12 3 1113 9—10 3 0 0 3 0 8—16

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1