Hamerfeest in luchtige zomersfeer REGENJASSEN Plechtigheid in Militair Tehuis aan de Jansstraat Culturele vorming schooljeugd Goed nieuws voor I de kinderen Ballonwedstrijd te Zandvoort De grote prijs van Nederland te Zandvoort Raad gaat nieuwe gemeente secretaris benoemen M. DOUWMA ZOON I Sportfondsen bad DambomL Scholen en NZ.H-personeel tevreden 92 oorkonden uitgereikt aan nabestaan den van gevallen militairen Typograaf voor het Gerechtshof Om het wereld kampioenschap Yisserijgolf Mr. H. E. Phaff uit Delft eerst voorgedragene pagina ft DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 2 Gemeenteraad van Haarlem „Dans om het gouden kalf" gekocht Rijtijden N.Z.H. Gouden priesterfeest em. past. J. de Vlieger Uitspraak Rechtbank Extra uitkering voor Zandpoort Santpoorts middenstand organiseerde kinder spelen Concert; afgelast Waterstanden Burgerlijke Stand Softball Umans-bekertournooi Velsen ontstemd over Haarlemse inmenging Een jaar geëist voor drievoudige verduistering Vader en zoon in het verdachtenbankje Geen harmonie, maar harmonium tmmm Uitreiking oorkonde Examen Hoofdakte Koffer van Libanese student gestolen Nederlander in de G.P. De 500 c.c.-klasse Problemen van mindef ontwikkelde landen Congres van World University Service b°Uo! Beurs van Amsterda1*1 V Beurs van New York Mil n V Toen burgemeester Cremers Woens dagmiddag de raadsvergadering opende, bleken er uit alle fracties vacantiegan- gers afwezig te zijn, maar dit was niet zo bezwaarlijk, want van de 30 agenda door en over geen enkel moest ge- door en over geen enkele moest ge stemd worden. Legio onderwijsvoorstellen, van het benoemen van leerkrachten tot bet aanschaffen van boeken, meubelen of kachels, werden zonder meer goedge keurd; het Sportfondsenbad kreeg voet stoots een garantie van f70.000.voor een aan te gane lening, het Frans Hals museum mag Karei van Mander's „Dans om het gouden kalf" in een der zalen ophangen en de Nederlandse Dambond verheugt zich in een garantie voor een ook alhier te houden groots tournooi. Waarover gedebatteerd werd, moge u het hiernavolgende verslag leren: Op een vraag van de heer BETTINK (V.V.D.) deelde wethouder Angenent mede. dat de Liedebrug waarschijnlijk nog dit jaar verbeterd zal worden. Bij het voorstel tot het aangaan van een lening groot 2 millioen gulden met de Rijksverzekeringsbank tegen een rente van 4 pCt. wees de heer WEN SING (C.H.) er op. dat de rente een tendenz heeft tot dalen. Als het geld dus niet zeer dringend nodig is, kan men beter met lenen wachten. Wethouder HAPPÉ (P.v.d.A.) ver klaarde, dat B. en W. moeten kiezen tussen het nemen van risico betreffende de rente en de zekerheid tot 1956 geld ter beschikking te hebben. De liquidi teitspositie der gemeente is thans inder daad uitstekend, maar er komen grote kapitaalwerken aan de orde. De voor waarden opneming van de lening staan B. en W. zeer goed aan. Het voor stel werd daarna aangenomen. De heer SCHREURS (K.V.P.) was niat tegen het verstrekken van 'n lening aan Regenten van het St. Elisabeth's Gast huis ter bestrijding van kapitaalsuitga ven over 1951, maar hij zou wensen, dat de heren regenten meer inlichtingen' gaven. Nu lijkt het „Symen betaal maar weer f 96.000.en daarmee basta." De VOORZITTER antwoordde, dat de raad formeel van alles op de hoogte kan zijn. De lening werd verstrekt. B. en W. vroegen een crediet van f2200.voor het bezoden van de sport terreinen nabij de Kleverparkweg cn aan de Schalkwijkerweg. De heer SPEK (A.R.) had gaarne ge zien, dat de dienst van Hout en Plant soenen de dienst voor Lichamelijke Op voeding eerder zou hebben gewaar schuwd, dat de terreinen in discrediet dreigden te geraken. Wethouder ANGENENT (K.V.P.) wenste vast te stellen, dat de samen werking der diensten uitstekend is. Het crediet werd toegestaan. De stichting van een openbare kleu terschool aan de Oostzijde van de Ka- merlingh Onnesstraat, kostende f 143.U0O, deed de heer WENSING (C.H.) vragen of Haarlem niet mee kan doen met de confectie-school. waarover in de pers ge schreven is. We zouden dan wellicht voor hetzelfde geld méér scholen kun nen neerzetten. Wethouder GELUK (P.vd.A.) ant woordde, dat hier en daar een gaatje in het bouwvolume voor het onderwijs ontstaat en dat Haarlem wellicht in een van deze gaatjes kan stappen. Zonder raadsbesluit is de urgentie echter niet voldoende vastgesteld. Wanneer er ge bouwd kan worden is echter nog een vraag. De standaardscholen hebben al leen belang voor het lager onderwijs. In de f 143.000.— zijn ook de kosten van grond en de installatie begrepen. Het voorstel van B. en W. werd goed gekeurd. In de vergadering van Juni stelde het raadslid Willemse (P.v.d.A.) vragen Advertentie Zo juist ontvangen: 100% WOLLEN GABARDINE 89.— De nieuwste kleuren groen, blauw en grijs in Egyptisch katoenen gabardine 55.60. Gen. Cronjéstraat 42-44, Tel. 15438 Het gouden priesterfeest van em. pas toor J. de Vlieger op 15 Augustus zal die dag in intieme kring in Huize „Sint Bavo" te Heemstede worden gevierd. Zondag 17 Augustus wordt het feest ge vierd in de parochie aan het Spaarne. De jubilaris draagt dan om kwart over tien een plechtige H. Mis op, waarna de parochianen in de pastorie gelegenheid krijgen hun vroegere pastoor persoonlijk te feliciteren. Tegen de 29-jarige J. Z. uit Amster dam werd veertien dagen geleden door de Officier van Justitie van de Haar lemse rechtbank drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf geëist, om dat hij rrrr. dr. B., advocaat hier ter stede, met de dood subs, zware mishan deling had bedreigd. Vandaag veroor deelde de rechtbank de man tot ƒ50 boete en 1 maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De gemeente Zandvoort zal uit de geblokkeerde gelden van het gemeente fonds een bedrag van f 372.521.91 ont vangen. Zoals bekend mogen deze gel den in het algemeen gesproken door de gemeente worden aangewend ter dekking van oude tekorten, dan wel voor de financiering van bepaalde ka- pitaalswerken. Het gemeentebestuur zal t.z.t. om trent de bestemming der gelden een de finitieve beslissing nemen. over de rijtijden van de N.Z.H.V.M. Op 18 Mei was een nieuwe regeling van de autobuslijnen ingegaan, waardoor de chauffeurs minder wachttijd aan de eindpunten kregen en de heer Willemse maakt zich als gevolg daarvan ongerust over de veiligheid van het verkeer. Intussen Is mede door besprekingen van de vakbonden met de directie van de N.Z.H. zoveel gewijzigd, dat alle be zwaren zijn opgeheven. De voorzitter beantwoordde de ge stelde vragen echter op enkele onder delen. De veiligheid van het verkeer gaat B. en W. zeer ter harte. Op 11 Juni had een der wethouders een onderhoud met de directie der N.Z.H. en uit de ter tafel gekomen feiten bleek niet, dat van de chauffeurs in het algemeen te veel gevergd wordt. Er zijn ook niet meer ongelukken sinds 18 Mei gebeurd, maar dat is een zwak argument. Door het inzetten van één bus meer in de middaguren heeft de chauffeur echter wat meer armslag gekregen. Daar iedereen verder tevreden was, werd de vergadering gesloten. FILMS: Rembrandt: „Millionnairs gevraagd" tech nicolor. Tijden: 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Toe gang 18 jaar. Iedere morgen om half elf: „Onvergetelijke Melodie". Toegang: alle leeftijden. Cinema Palace: „Küssen ist kelne Sün- de", Weense Operette. Toeg.: a. leeft. Tij den: 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Iedere morgen om half elf: Walt Disney's tekenfilm „Pi- noccio". Toegang: alle leeftijden. Luxor: „Muiterij op de goudkust". Tech nicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 7, 9.15 uur. Iedere morgen van half elf tot half een journaalvoorstellingen. Frans pais: „Vom Teufel gejagt". Al leen avondvoorstellingen 7 en 9.15 u. Dins dag 8 uur. Toegang 18 jaar. 's Middags 2.30 uur: Die dwaze Mr. Jones. Toegang alle leeftijden. City: „De Jantjes". Toegang: alle leef tijden. Tijden: 2.15, 4.30, 7, 9.15 uur. Iede re morgen om half elf: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". Toegang: alle leeft. Lldo-Theater: „Arabische Nachten". Toe gang 14 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Iedere morgen om half elf: Gulliver's Rei zen, tekenfilm van Max Fleischer. Spaarne: „De triomph van Zorro" Toe gang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7, 9.15 uur. Donderdag 7 Augustus Openluchttheater: ,,De bruiloft van Figa ro", Nederlandse Comedie, 20 uur. Grote of St. Bavokerk: Orgelconcert door Gerard Kievit, 15IS uur. Zandvoort: Concert Tiroler Kapel, Bou levard, Openlucht-filmvoorstelling. Zeestraat: Lunap&rk. Minerva: „Zijn laatste vacantie". toegang 14 jaar, 20.15; „Watt en Half Watt", a. 1., 14,30 uur. Vrijdag 8 Augustus Openluchttheater: „De bruiloft van Figa ro", Nederlandse Comedie, 20 uur. Vishal: Opening tentoonstelling van schil derijen, tekeningen, beeldhouwwerken, 8.15 uur. Concertgebouw: H. O. V., 5e zomereon- cert. Gastdlrigent Hugo de Groot, 20 uur. Zandvoort: Lunapark Zeestraat. Gisteravond had in de bovenzaal van het militair tehuis aan de Jansstraat de uitreiking van de oorkonden plaats aan de nabestaanden van de militairen, die zowel in de Meidagen en de daaropvol gende oorlogsperiode als in de gewes ten van het toenmalige Nederlands In- dië hun leven voor recht en vrijheid hebben gegeven. Onaer de aanwezigen merkten wij op de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, de luitenant-kolonel J. W. A. Stout, garnizoenscommandant van Haarlem, de commandant zware Lua, de overste C. van Dommelen en de geestelijke verzorgers, ds. Baak en pa ter Mijssen, voorts nog enkele officie ren en onderofficieren. Op deze bijeen komst, waarop de aanwezigen namens de Minister van Oorlog door de garni zoenscommandant waren uitgenodigd, hield de laatste een korte toespraak, waarin hij zeide, dat het onderscheiden van de gevallenen niet eerder had kun nen plaatsvinden, daar de registratie een zeer tijdrovend werk is. Hij kon zich daarom wel voorstellen, dat oude wonden opnieuw worden opengereten, doch meende, dat het goed was het of fer van onze jongens nog eens te ge denken. De levens zijn niet tevergeefs gebracht, want door hun offerbereid heid zijn de vrede en de rust, waarnaar het mensenhart uitgaat, wederom in de De Santpoortse middenstand, hoewel niet rechtstreeks betrokken bij de or ganisatie van de jaarlijkse feestweek, heeft zich niet onbetuigd gelaten. Reeds enige maanden geleden werd een recla me-campagne ingezet, waarbij de mo gelijkheid werd geopend bonnen te verzamelen voor deelname aan de kin derspelen. En al viel er Woensdagmid dag wel eens wat regen, een waterbal let is het niet geworden en op de Hoofdstraat, die door kalklijnen tot wedstrijdterrein was getransformeerd, is fel en prettig gestreden om de fraaie prijzen, die de zakenwereld voor deze spelen beschikbaar had gesteld. Enige uren heeft dit festijn geduurd, terwijl op het er naast gelegen terrein de kermis zijn klanten alweer lokte met muziek en belgelui en met schallende aankondigingen van „enig ter wereld". Heel wat volwassenen, merendeels na tuurlijk ouders van de deelnemende kinderen, stonden echter langs de Hoofdstraat geschaard, om de verrich tingen van hun kinderen te volgen en hen tot extra inspanning aan te moe digen, wanneer er een kans op winst was. Vele tientallen kinderen hebben op de onderscheiden nummers een kansje ge waagd en al waren er heel wat prijzen beschikbaar, over het algemeen kon op ieder nummer aan vier kinderen een prijs worden toegekend- Wij laten hier onder de namen van de prijswinnaars volgen: 60 meter hardlopen jongens: 1. Otto v. d- Werf; 2. Rob van Olfen; 3. Cas Meinders; 4. Dick Jonker. 80 meter hardlopen jongens: 1. Ruut Weyers; 2. Max Rutte; 3. Peter v. d. Waal; 4. Jan Tervoort. 60 meter hardlopen meisjes: 1. Mary Nieuwenhoff; 2. Antje Kobolt; 3. Tiny Bakker; 4. Doris Schoen. 80 meter hardlopen meisjes: 1. Annie Scheltens: 2. Helga Peters; 3- Hilda Ko bolt; 4. Corry v. d. Maat. Kruiwagen-race jongens 1113 jaar: 1. Kees Koks; 2. Dick Spiering; 3. Cas per Duyn; 4- Gerard Geldorp. Blokjesrapen: 1. Atie Bol; 2. Siem Hagen; 3. Ria Jansen; 4. Gérrie Wes- sels- Hindernislopen meisjes 810 Jaar: 1. Vera Wijngaarden; 2. Jopie Koning; 3. Irene v. d. Kolk; 4. Ina Ras. Hindernislopen meisjes 1113 jaar: 1. Paulien Hendriks; 2. Willy de Kluys; 3- Jopie Bol; 4. Annie Rutten. Autoped-race 810 jaar: 1. Leny Duyn; 2. Ko van Duyn; 3. Paul Mook- hoek; 4. Jan Bol. Autoped-race 67 Jaar: 1. Jaap Tromp; 2. Wim v. d. Maat; 3. Afra Lief- tink; 4. Toon Rademakers. Het openlucht-concert, dat Vrijdagavond in het Burg. Rijkenspark te Santpoort ver zorgd zou worden door de mandolineclub .Excelsior" en het Kennemer Vrouwenkoor, kan door bijzondere omstandigheden geen doorgang vinden. IJMUIDEN Donderdag 7 Augustus Hoog water: 4.26 u. en 16.57 u. Laag water: 0.15 u. en 12.38 u Vrijdag 8 Augustus Hoog water: 5.11 u. en 17.42 u. Laag water: 1.01 u.'en 13.22 u. realiteit gebracht. „In de totale oorlog hebben zowel de burgers als de mili tairen de plicht, hun leven veil te heb ben voor het vaderland. De tijd van huurlingen is voorbij, thans kost het bloed van eigen zonen", zo zei spreker. „De oorlog eist eenmaal de zware tol, die deze keer door u en de uwen be taald is en tegen dit droevige feit moet gij wel in opstand komen", vervolgde hij, „maar bedenk dan, dat de sterve ling in deze dient te berusten en dat het er maar Een is, die het heelal be stuurt". Hierna ging men, nadat één minuut stilte in acht genomen was, over tot het uitreiken van de oorkonden, die ge tuigen en blijven getuigen van de twee en negentig dapperen van Haarlem, die in de oorlog het beste hebben gegeven, wat zij konden geven: hun leven. Geboren: C. de Regt—van Roosenbeek, z.; G van Schie—Bakker, z.; W. van Aanhold Stassen. z.; L. de Boer—Bouvy. z.; C. J. J. Misset—Pleune, z.; I. S. S. Spanjaard—van Esse, z.; G. P. van der Vaart—Welsing, z; L. C'. Mooijman—Rodenburg, d; J. F. Slie- kerLinnekamp, d.; S. WilbrinkSobczik, d.; A. M. Zuydam—Koek, d.; A. E. van Maas—Storchart, d.; L. L. van Weezenbeek Bosse, d.: R. Stremming—de Konmgh, d. Ondertrouwd: A. Boef en H. Eikerbout, T. van den Berg en C. A. Verdam, R. B. Maas en A. J. M. Springveld,, F. van der Pol en CAM. Hoorns, W, H: De Jong en G. Sil- vis, G. J. van Heems en J. Verkerk, N. W. M. van Schie en A. Gosen, J. D. Troost en A. A. Otter, A. H. Lindeman en H. A. Kan, J. J. M. Eichhorn en E. J.. Th. van Hulst, J J. Zwier en C. A. Terstal, A. van der Goes en R. van Eist, H. Zeilemaker en A. van de Wetering, A. B. van der Meij en C. W, van Veggel, A. J. Buitenhuls en M. Z. Bakker, F. L. Moison en R. J. M. Brok. J. N. van Essen en F. A. Kion, P. Appel en C. van Leeuwen, J. A. Scholten en M. H. Scholte, A. Nota en Th. K. Hulsman, J. A. Vernout en Chr. van Beaumont, J. v. Gel dorp en C. M. van Riel, A. Elfrink en R. W. Isbrucker. Getrouwd: F. Th. H. Veldhuizen en M. H. Smit., G. W. van der Veldt en M. C. van Geldorp, H. G. van Loosbroek en J, M. Spanjaard, G. Wesselman en A. van Eeken, M. A. Ligthart, en C. J. Vermeer, J. J. van der Aar en K. M. Zekveld, J. A. van De venter en K. S. Timmermans, C. B. J. Fen- ger en M. J. van Emmerik, G. Piersma en A. E. Heuser, C. W. van Doorn en B. Go sen, C. G. Morlang en J. Buining, K. J. Yap en W. J. A. I. P. Ong, J. Kriege en C. A. Teunissen, J. D. G. Crama en L. E. Donle- ben, J. J. Wijnsouw en J. Timmerman, W. H. van Schoonhoven en A. Jansen, W. C. Steendam en H. van Zeist, J. W. A. Grippe- ling en D. Stokvis, A. Groen en M. P. Claij. Overleden: J. M. VeldeKenzen, 81 jaar, Schoterweg; J. P. van Oosterhout, 53 jaar, Tulpenstraat; F. H. Petter, 85 j., Spionkop straat. Uitslag gespeelde wedstrijd Tybb 1Gym- nasion 4 86. Woensdag 6 Augustus: R.C-H. 2Bloemendaal 46, rust 21. Donderdagavond 7 Augustus: RipperdaD.C.O. Het heeft de gemeente Velsen onaan genaam getroffen, dat haar over de vor ming van commissies voor culturele vor ming van de schooljeugd van Haarlem en omstreken, waarbij ook de gemeente Velsen wordt genoemd, slechts een mede deling bereikte, terwijl uit een later gericht schrijven bleek, dat ook de ge meente Velsen als werkterrein wordt Het succes van de kindervoorstel ling, die (je directie van het open luchttheater te Bloemendaal in sa menwerking met onze courant in de voorzomer organiseerde, was zó groot, dat van verschillende zijden om een herhaling verzocht is. In va- cantietijd is elk verzoek voor de jeugd welkom! „Sjors van de Rebellenclub" trok zoveel belangstelling, dat zelfs de trappen van het theater bezet waren. Een tweede voorstelling is in sa menwerking vastgesteld op Woensdag 13 Augustus, half drie. Dan wordt opgevoerd >,Kien Dop In Kennisland", vrolijk kindertoneel met volop gelegenheid tot meeleven. De toegangsprijs is 75 cent, maar voor onze lezers wordt wederom een reductie gegeven. Indien men de entréebevvjjzen op ons bureau Sme- destraat 5, Haarlem, afhaalt, behoeft men slechts 50 cent te betalen, alles inbegrepen. Gezien de te verwachten grotetoeloop, besluite men spoedig. Vanmorgen stond voor da Haarlem se rechtbank terecht de 23-jarige A. B. R., machine-tekenaar te Rotterdam, die beschuldigd werd verschillende ver duisteringen te hebben gepleegd. Op 24 April van dit jaar had hij in Beverwijk een bromfiets gehuurd en deze later verkocht, omdat hij zo deel de hij aan de president van de recht bank mede in geldmoeilijkheden zat. Enige weken daarna, op 5 Mei eigende hij zich een radio toe, die hij in huur koop had ontvangen. Hij verkocht het toestel met de bedoeling de reeds eer der verkochte bromfiets met dit geld te rug te kopen. Latei' verduisterde' hij nog een gouden ring met briljanten en tevens een gouden ketting met hanger en briljanten. Van een familie, waarmede hij op goede voet stond, had hij de juwelen meegekregen ten einde ze te laten taxeren. Behalv dat verdachte ze liet taxeren heeft hij de getaxeerde voor werpen verkocht voor een bedrag van ongeveer f 225. De Officier eiste tegen hem een jaar gevangenisstraf. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Tevens hadden vanmorgen in het ver dachtenbankje plaats genomen de 50- jarige P. R. uit Beverwijk en diens zoon, de 23-jarige A. R. In de maand Mei had den zij uit de machinehal van een fa briek in Beverwijk bronzen zeildeksels, bronzen schoepenwielen en een electro motor, tezamen ter waarde van onge veer f 1100, weggenomen. De Officier vond dit toch wel heel erg, vooral de daad van de vader keurde hij af, om zijn zoon, die nog nooit eerder met óe justitie in aanraking is geweest, op der gelijke tochten mede te nemen. Hij eiste tegen senior een jaar en drie maanden, terwijl de zoon 6 maanden te gen zich hoorde eisen. Over 14 dagen uitspraak. In ons verslag over het orgelconcert door Jacob Bijster stond vermeld, dat Karz-Elert niet alleen goede oorspron kelijke harmonie-muziek heeft ge maakt. De muziekkenner zal begrepen hebben, dat bedoeld werd harmonium- muziek. De stichting „Touring Zandvoort" reikte Woensdagmorgen aan ruim 500 kinderen van badgasten en inwoners ballons uit. Vol trots liepen de kleinen met hun kostbaar Bezit door het dorp en zij verzamelden zich omstreeks het middaguur op de rotonde. Na een startschot van de heer Hugen- holtz, directeur van Touring Zandvoort, gingen de ballons de lucht in, hetgeen door de verschillende kleuren der bal lons een mooi effect gaf. De kinderen staarden de ballons na die op grote hoogte langzaam Noord-Westwaarts over zee dreven- Aan de ballons zijn kaartjes bevestigd, welke de vinder naar Zandvoort kan opsturen. Degenen, wier ballon het verst is v/eggedreven, ontvangen een prijs. Nu de ballons over zee zijn gedreven, is de kans niet groot dat er vele goed terecht komen. aangewezen. Daar de samenstellers van deze commissies het blijkbaar niet nodig geoordeeld hebben, de gemeente Velsen in het overleg van dit culturele werk en de samenstelling van de commissies te betrekken, wenst de gemeente Velsen hierover geen verantwoordelijkheid te dragen. Een dergelijke culturele taak, welke deze commissies voor ogen staat is in de snel groeiende gemeente Velsen reeds ter hand genomen door de Velser kunst kring „Voor allen'' welke een half jaar geleden werd opgericht, en op 31 Jüli j.l. voor het eerst naar buiten trad met een jeugdvoorstelling met het Scapino Ballet. De Velser Kunstkring „Voor allen" stelt zich ten doel in nauwe samenwerking met de in oprichting zijnde „Velser Ge meenschap" en de Velser Jeugdcentrale het culturele leven in de gemeente Vel sen te bevorderen, waarbij ook het on derwijs ingeschakeld zou worden. De ge meente Velsen beseft haar eigen cultu rele taak welke zij, dank zij de steun van de overheid, tot verdere ontplooiing zal weten te brengen. Zij is gaarne bereid hiervoor met anderen samen te werken, mits over deze samenwerking een behoorlijk over leg wordt gepleegd. Dinsdagmiddag heeft de burgemees ter van Zandvoort op verzoek en in opdracht van de minister van Oorlog aan de nabestaanden van de voor 'het vaderland gevallen dienstplichtige sol daat Jan Koper, een oorkonde uitge reikt, ter herinnering en ter nagedach tenis aan het offer dat deze door zijn leven voor de vrijheid van ons land gaf. Jan Koper is op 10 Mei 1940 nabij Katwijk in de strijd tegen de overwel diger gesneuveld. In tegenwoordigheid van de gemeen te-secretaris, de heer W. M. B- Bosman, en de chef van de afdeling bevolking en militaire zaken ter gem. secretarie, de heer P. van der Mije, overhandigde de burgemeester de oorkonde aan de vader van de gesneuvelde, waarbij hij in gevoelvolle woorden de daad en de betekenis van het offer, door Jan Koper aan ons land gebracht, in het licht stel- de. Een broeder van de overledene was mede bij de plechtigheid, die een in tiem karakter droeg, aanwezig. Geëxamineerd voor gedeelte B. 7 can didates Afgewezen 2 candidaten. Ge slaagd: de dames O. M. G. Babeliowsky te Amsterdam, Ch. H. Th. Schouten te Haarlem,, C. M. Rietveld te Amsterdam en de héren A. J. H. van der Hulst te Den Burg (Texel), G. O. A. Gooiker te Diemen. Bevestiging van het vonnis van de Amsterd. rechtbank, t.w. drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis heeft de procureur-ge neraal bij het Gerechtshof te Amster dam Dinsdag gevraagd in de zaak te gen de 55-jarige W. K. van beroep typograaf en wonende te Amsterdam. K. was ten laste gelegd oplichting meermalen gepleegd. Hij had in het na jaar van 1951 een advertentie in een dagblad geplaatst van de volgende in houd: „Net persoon, niet onbemiddeld, eigen zaak, zoekt kennismaking met meisje of weduwe, liefst niet geheei on bemiddeld". Hierop hadden enkele da mes gereflecteerd. Eén van haar, die als getuige werd gehoord, had hem in het vooruitzicht van een huwelijk, f 1500.en later f 1000.gegeven. K. had dit geld nodig, zo verklaarde de getuige, om een compagnon van een drukkerij, waarin verdachte f 10.000. had gestoken, eruit te kopen, daar de man bijna failliet was. Dit laatste ontkende K. met klem. Waarom plaatste u dan een advertentie, ondanks het feit, dat u gehuwd bent, en een kind bezit? vroeg de president. „Dit heeft een psychologische oorzaak" antwoordde verdachte. „Het kwam door de omstandigheden waaronder ik leef de. Het was trouwens geen huwelijks advertentie, want ik vroeg kennisma king." Nog enkele getuigen werden in de zaak gehoord, waarbij kwam vast te staan, dat K. ook nog enige mensen een woning had aangeboden, waarvoor hij geldsbedragen had1 gekregen van f300. en f200.De woning bleek echter van een der goedgelovige dames te zijn, waarever K. in het geheel niet kon be- schikken. Het Hof zal 19 Augustus arrest wij zen. Een 19-jarige student uit de Libanon, die zijn vacantie in Amsterdam kwam doorbrengen heeft bij aankomst in de hoofdstad op een wel zeer onprettige wijze met ons land kennis gemaakt. Een onbekende man sprak de student in de hal van het C.S. aan en adviseerde hem een rondvaart door de grachten te ma ken. Samen liepen ze naar het N.Z.H.- koffiehuis aan het Stationsplein, waar de Libanees zijn koffer afgaf en een rondvaart ging maken. In die tussen tijd heeft de onbekende het koffertje weer afgehaald zeggende dat de plan nen gewijzigd waren, en dat beiden nu naar Zandvoort zouden reizen. Het kof fertje bevatte onderkleding, alsmede een retourbiljet Amsterdam—Beyrouth (ad ƒ700). Totale waarde ƒ850. De student heeft na het ontdekken van de diefstal direct aangifte gedaan bij het bureau Warmoesstraat. Het ls nog maar vier jaar geleden dat de K.N.A.C. de eerste internationale snelheidswedstrijden op het toen nieuwe circuit van Zandvoort kon organiseren. En de wijze waarop de automobielclub sedertdien telken jare haar Grote Prijs heeft georganiseerd, heeft in interna tionale sportkringen zoveel waardering gevonden, dat ditmaal de race, die 17 Augustus op het bekende circuit van Zandvoort wordt gehouden, tevens is aangewezen als geldend voor het we reldkampioenschap. De betekenis daar van mag men niet onderschatten. Im mers dit houdt tevens in dat fabrieken en rijders, die gaarne beslag op de wereldtitel zouden willen leggen, daar door verplicht zijn aan de voor het wereldkampioenschap geldende races deel te nemen teneinde hun kansen zo groot mogelijk te doen z\jn. Deze noodzakelijkheid komt in de deelneming aan de Grote Prijs van Nederland sterk tot uiting. Wij behoe ven daartoe slechts een blik te werpen op de lijst van deelnemers om te kun nen vaststellen, dat vrijwel alle rijders van naam met de merken, die voor deze formule II-race in aanmerking komen, van de partij zullen zijn. De verschillende wedstrijden die voor het wereldkampioenschap gelden wor den beheerst door de steeds fellere strijd tussen Ferrari en' Gordini. Toen vorig jaar Alfa Romeo nog van de par tij was en er, zij 't ook na veel moeite in slaagde om beslag op het wereld kampioenschap te leggen geschiedde zulks niet dan na een harde strijd met de Ferrari's. Wie meende dat het moei lijk zou zijn om de titel in de wacht te slepen had buiten het Franse merk Gordini gerekend1 dat een ernstige con current voor de Ferrari-stal is gewor den. Ferrari komt met zijn sterkste troe ven uit, hetgeen wil zeggen dat hij zijn drie beste coureurs naar Zandvoort stuurt, te weten Ascari, die in de strijd om het wereldkampioenschap de lei ding heeft, Farina en als derde man Taruffi dan wel Villoresi of Simon. Het is waarlijk niet uitgesloten dat er rekening zal moeten worden gehouden met nog andere mogelijkheden dan een tweekamp tussen Ferrari en Gordini. Want de nieuwe 2 liter Maserati's eigendom van de Braziliaanse Escude ria Automobilistica Bandeirantes. zul len eveneens op het circuit van Zand voort verschijnen met aan het stuur de bekende Braziliaan Landi en de wel licht minder bekende maar minstens even geroutineerde Heitel Cantoni van Uruguay. Dit alles wil natuurlijk geenszins zeg gen, dat de overige deelnemers in to taal zullen er niet minder dan zeventien wagens aan de start komen bii voor baat kansloos zouden ziin. Rosier bij voorbeeld, die vermoedelijk in zijn Fer rari een nieuwe motor zal hebben ge kregen, zal zeker proberen voor de der de maal in successie de Grote Prijs van Nederland te winnen. Het Engelse contingent rijders steeds gaarne geziene gasten op het cir cuit van Zandvoort wordt gevormd door enige oude bekenden en een paar nieuwelingen. De oude bekenden zijn Stirling Moss met E.R.A. die op Zand voort in de 500 cc.-klasse naam maakte en Ken Wharton die na ziin succes sen in de Tulpen Rallye inmiddels naar de snelheidssport heeft overgeschakeld en nu met een Frazer Nash zal probe ren zijn reputatie als groot autosports- ,man in ons land voor goed te vestigen. Rest ons te noemen de drie H.W.M.-rü- de-s Macklin, Hamilton en A. v. d Lof. Het noemen van de laatste naam is voor de Nederlandse snelheidssport van grote betekenis. Het wil namelijk zeg gen dat voor het eerst in de geschie denis van de automobielsport een Ne derlandse rijder in een Grote Prijs zal uitkomen. En het verheugt zeker een ieder dat deze eer te beurt valt aan een volbloed sportman, die reeds alle gelegenheid heeft gehad om te tonen dat hij waard is de Nederlandse kleu ren te verdedigen, getuige zijn over winningen in de sportwagenraces en het feit dat hij Nederlands record houder is in de 1,5 liter klasse. Het programma van de 17e Augustus zal, als nu eenmaal te doen gebruike lijk is, worden aangevuld met een in ternationale race voor wagens in de 500 cc klasse. Daarin zullen behalve de bekende Nederlanders Beels, Richar- son en Göttgens onder meer starten de tot Amerikaan genaturaliseerde Neder lander Buijtendijk die grootheden als Ascari en Farina als pithelpers krijgt! de Belgen Hanlet en Catulle, en natuurlijk een aantal Engelsen als Stir ling Moss met Cooper, Parker met Kieft, Whitehouse, Wieken en de plot seling sterk naar voren gekomen Les ten. De noteringen van de *^oenS^?^5jor# waren weer iets beter dan Aifi van de gaande dagen. Met uitzondering van ae ting en kleine scholsoorten, iie we®rweer doende werden aangeboden, was er animo en bereikten enkele grote animo en zoals kabeljauw en koolvis, De voor België soorten. zelfs zeer h°3, bestemde r" niveaus. De voor Belgie oesiemue - -e„ stijve kabeljauw, die aanvankelijk peg met noteringen van f 110 per 10 eg gen tot. f 130, terwijl de kisten van w eenzelfde notering konden bedingen, ou -e brek aan voldoende kabeljauw ™0^uen binnenlandse handel zich tevreden ""cen met koolvis, welke daardoor evenee:n verhoging onderging en opklom tot f j 125 kg. Ook de schelvis was goed geyr40 to' Braatsclielvis varieerde in prijs van ieer f 43 per 50. kg. De grotere soorten yai den van f 50 tot f 48 per 50 kg. De Tl men die nog schaars van aanvoer waren. iu« de middenprijs van f 3.10 tot f 2.95 lappen en f 2 voor de groot en klem mi Met de aangevoerde haringsoorten ee„, weer hetzelfde als de voorgaande a« Grote soorten boekten f 13, de Kleine voorzover deze aan de kwaliteiten den nog f 10. Grote partijen van de"o0r genoemde soorten moesten echter weer de vismeelfabrieken worden toegeweze De hoogste marktbesommer werd dag de Abraham, die een eindresultaa p( reikte van f 17000 voor de 9-daagse r«s' 0f Hoop bracht het verder nog tot f 140U". w, een korte weekreis, de Bloemendaa f 10.000 voor een 5-daagse reis en de tot f 16000 voor een 9-daagse trip. 2o9 loggervloot was het weer de Wyron Wh die zijn soortgenoten het spits afbeet me eindresultaat van ruim f 11000. (0( Voor de Donderdagmarkt stonden Woensdagavond de volgende schepen binnenkomst ingeschreven. Dit waren j, Catharina Duyvis met 1200 kisten rij haring. 100 kisten Zuidharing en 50 makreel met nog 50 kisten diversen, Haarlem met 1500 kisten Noordharmg 100 kisten diversen. „^1 Behalve de Eveline, die Woensdag aan de afslag kwam, kreeg ook de tra Bergen opdracht in Huil te markten' Bergen zou de aanvoer van 1300 Noordharing aldaar Donderdag pW aan de man te brengen en zal even* ar Eveline na markten vanaf Huil weer de visserij vertrekken. Uit de gespr jir der schippers blijkt echter, dat ook^a^te gelsen meer de voorkeur geven aan ia" j Flaéfen haring, evenals hier in Hollan%jf Van de Poolse haringvloot kwam de 101 binnen met een lading steuriia' welke in afwachting van nader transr r() naar Polen tijdelijk in de bunker opgeslagen. laats'e De trawler Vlos. die tijdens defla,£e< iiaenb visreis een stuk kabel in de schroef te viaicio ecu v—- - fli - en hierdoor genoodzaakt was de reis breken, is Woensdag, na aan de afsiaapt zijn geweest, op de helling gegaan. eSt trawler de Hoop, die tevens ketel m bikken, is in het dok opgenomen ven' Woensdag stonden er bil de R'Jksn,„«e; dienst niet minder dan 34 schepen e) schreven van de loggervloot. die momc» aan de haringtrawlvisserij deelnemen. In de aula van de Technische school te Delft is Woensdagmorgen congres van „World University SerV^^ dat tot en met 18 Augustus zal wor de Technische Hogesch0^ gehouden in het gebouw voor -- i Al- Wederom heeft de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" bi) Nederlandse werven een bestelling geplaatst voor de bouw van twee nieuwe schepen, en wel twee enkelschroef vrachtschepen met accommodatie voor 12 passagiers. Een schip zal worden gebouwd bij de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. en het andere bij de N.V. C. v. d. Giessen en Zonen's scheepswerven te Krimpen a. d. IJssel. kunde aan geopend door prof. dr. A. H. M- bregts, minister zonder portefeui speciaal belast met de opvoering va" productiviteit. „Wij leven in tijden", zo zei d® Sn nister, die zijn toespraak m het hield, „waarin zulke grote probi® zich voordoen, dat het vrijwel lijk is geworden, deze binnen de ^et landsgrenzen op te lossen. UaaT congres zich met vele problem®" ver bezig houden, die -ook op „«eiaal rein liggen, is een goede voorberei" !(j nodig. In vele landen van de je wordt honger en ellende geleden e" te taak van het congres is nu middele' vinden om in die ongewenste toe den verbetering te brengen. Alle jeii van de wereld ziillen zich één H1'0 eji, voelen om deze problemen op te lt»-m. Het zal ongetwijfeld een lange wegjU De leiders in de verschillende la"(o- zullen de sociale en economische P^, blemen zelf oplossen, gesteund door viezen en daadwerkelijke hulp ,va"0eil landen, die op hoger beschaving6" staan. Vervolgens spraken prof. dr. G. v ),e president-curator van de Techno., Hogeschool, de heer P. Trouvat, se taris-generaal van de international® j, ganisatie te Genève en prof. mr. van het Ne.%. Verdam, de voorzitter van nei 'Yu.rt' lands comité. Het congres wordt "Ujj woond door politieke vertegenwo gers van Engeland, Indonesië, Ca®p Amerika, Egypte, Frankrijk en Pak'6 Er nemen 85 buitenlandse af gevaar den aan deel, n.l. uit India, Ind?'"no6' Birma. Pakistan, Egypte, Syrië, Nigeria, Goudkust, Madag36 „j, -* - -- - - Enge13 <4 Canada, Verenigde Staten, Frankrijk. Duitsland, Zwitserland, °efs Zweden, Brazilië, en tien deelnen uit Nederland. Mr. Th. A. Wesstra heeft, zoals wjj reeds eerder meldden, ingaande 1 No- tember van dit jaar ontslag gevraagd uit zijn ambt van secretaris der gemeen te Haarlem wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Reeds thans is de voordracht verschenen, waarin B. en W. de aanstaande vacature willen aanvullen. Als eerste candidaat is geplaatst mr. H. E. Phaff, secretaris der gemeente Delft, welke plaats onlangs haar bur gemeester heeft moeten afstaan aan Rotterdam. Mr. Phaff werd geboren op 5 April 1914 te Arnhem en is dus 38 jaar oud. Na zijn juridische studies werd hij in Januari 1941 verbonden aan het De- viezeninstituut van het ministerie van Financiën. Van December 1942 tot April 1946 was hij commies-redacteur ter ge- leente-secretarie van Almelo en twee de plaatsvervanger van de gemeente secretaris. Hij had daar zitting in ver schillende commissies en was o.a. se cretaris van het Georganiseerd Overleg. Zijn volgende standplaats was Haarlem, waar hij van 15 April 1946 tot 16 Au gustus 1949 waarnemend chef was ter Provinciale Griffie van Noordholland. Op laatstgenoemde datum benoemde de raad der gemeente Delft hem tot se cretaris, welke functie hij dus nu drie jaar vervult. Mr. Phaff is lid van de Remonstrantse Gemeente en niet aan gesloten bij enige politieke partij. Hij is ook waarnemend directeur van het mu seum Prinsenhof te Delft. De tweede candidaat de voordracht is niet alfabetisch is dr. B. de Goede, referendaris, hoofd van de Eerste Af deling der Provinciale Griffie van Gel derland. Ook hij werd in Arnhem gebo ren en wel op 7 Maart 1915. Op twintig jarige leeftijd kwam hij reeds als jong ste ambtenaar ter Provinciale Griffie aldaar en werd in 1946 tot afdelings chef bevorderd. Intussen volgde hij col leges in de rechten en promoveerde in 1951 op proefschrift het waterstaatsrecht" rechtswetenschappen. „Het beheer u tot doctor i- Dr. de Goe" -f Ned. Hervormd en evenmin als ste candidaat partij lid van enige Poi ,i«' Dcraad zal waarschijnlijk in ting van 27 Augustus over de ben® moeten beslissen. (Niet-officiële koers) pK.' vorig 3li Nederl. 1948 3!i pCt. Ned. 1950 3-31/2 Nederland 1947 3 Ned. H2-64 bel.-fac. Inschr. Grtbk. 48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mij eert. slot 86 61 89% 899» 62 139!» 141% 82 113 1)0% 152gh 173% 194 154% 323% 81» 149 J20% 119% 68% 75%8b y y y y y 111 5/8 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell OU Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 46% 52% 79% 63 15% 22% 26% 41% 76 66% 21% SO*' 84% fl JJi W' 'Hide

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2