Haarlems watertoren gaat spoedig uit de steiger m SPORTNIEUWS Noodzakelijke restauratie vroeg een bedrag van f115.000.— Olivier Koop jubileert De ontslagen bij de Confectie- industrie Ten Berge Louis F. H. verrassend winnaar van Santpoorts draverij H Favoriet O. Marijke gehandicapt Visserijgolf fa Tweede torenreservoir wel gewenst Goud en silver BRIEVEN VAN LEZERS I. KAN JUWELIER - HORLOGER 5* J, «e VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952 PAGINA 2 Ander aanzicht ZANDVOORT „T ouring"-concert Opbrengst collecte Openlucht-filmvoorstellingen J.O.S.—T.Y.B.B. HEEMSTEDE Zondagmiddagconcert Speldjesdag Herwonnen Levenskracht Voetbal Jeugdige messentrekker op het matje Vrachtauto door as gezakt Examen Hoofdakte V erkeersongeval WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN Expositie in Frans Hals museum Opdracht Ripperda wint van D.C.O. H.V.G.B. naar buitenland Hoofdklasse Polo-tournooi Spannende finale J T.Y.B.B. Zomercompetitie N.V,B. afd. Haarlem H.V.G.BjHaarlem gaat niet door Verduistering Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam ,3* A Beurs van New York 15 Fl •tf£ Jii* Dochter van Commissar^ der Koningin gehuw F Arbeidsongeval Q Waterstanden V S V, Nu reeds ruim een jaar zjjn de trouwe wandelaars op de Zeeweg er aan gewend, dat de Haarlemse watertoren gehuld staat in een mantel van palen en planken, waarvan de schering en inslag een enorme steiger weven. Maar binnen enkele maanden vermoedelijk half September zal de steiger verdwenen zijn en prijkt de toren weer in zijn oude glorie temidden van het duinlandschap. Wij mogen hier wel van een zekere oude glorie gewagen, want meer dan vijftig jaren sedert 1898 drukt deze toren zijn stempel op de omgeving bij het begin van de Zeeweg. Vier jaar geleden brachten wij bij gelegenheid van het gouden jubi leum reeds een uitvoerige reportage van het werk in en bij de Haarlemse water leiding en daaruit is toen hopelijk gebleken, met hoeveel bekwaamheid en tech nisch vernuft de Haarlemmers van drinkwater worden voorzien. Gistermiddag echter zijn wij opnieuw naar het bouwwerk destijds ontwor pen door ir. Hederik getrokken en met veel bravour hebben wij de steile ladders beklommen om op de steiger met eigen ogen te aanschouwen, wat er het laatste jaar zoal met de watertoren is gebeurd. Er moest veel gebeuren. Dat was be kend en de gemeenteraad heeft niet minder dan f 115.000 beschikbaar ge steld om diverse herstellingswerkzaam heden uit te laten voeren. Dat was ook nodig want enkele jaren geleden werd geconstateerd, dat in tien van de twintig penanten d.z. versterkte muurvlak ken tussen twee ramen van de bak stenen ommanteling rondom het reser- Zilverdraden tussen 't goud.... Of wij willen of niet, de woorden van dit eertijds tot vervelens en bijna obsessie wordens toe gezongen en gespeelde liedje dringen zich thans aan ons op. Niet uit waardering voor dit verre van schone literaire of muzikale product maar slechts alleen om de toe passelijkheid der woorden in verband met een dubbel jubileum. Olivier Koop, onze muziekrecensent, viert namelijk als zodanig dit jaar zijn 25-jarig jubileum aan de Nieuwe Haar- lemsche Courant, terwijl hij op 20 Augustus a.s. zijn gouden jubileum als toonkunstenaar herdenkt. Twee be langrijke feiten uit het leven van deze alom bekende figuur uit de muziekwe reld, welke wij zeker vanaf deze plaats niet zonder meer voorbij mogen laten gaan. Dat zou een tekortschieten aan waardering betekenen tegenover de meerzijdige figuur, die Olivier Koop in het Nederlandse muziekleven is. In zijn veelomvattende werkkring neemt voor al de „Musica Sacra" zonder twijfel de eerste plaats in. In 1903 zien we hem reeds als leider van het koor der grote St. Willibrorduskerk buiten de Veste te Amsterdam, en thans in 1952 zwaait hij nog steeds de scepter over het koor van de St. Antoniusparochie te Aerdenhout Bentveld. Wat het betekent vijftig jaar lang aan lief, maar (gelooft U ons) ook aan leed mee te maken als dirigent van een kerkelijk zangkoor, kunnen mis schien alleen insiders naar juiste waar de schatten. De jubilaris doet veel meer dan zijn plicht als muzikale leider. Juist om be paalde aspecten van het lief te verhogen en die van het leed te verzachten, staal hij thans nog met een ongekende geest drift in de branding voor de sociale po sitie van de kerkmusicus. Het is amper enkele dagen geleden, dat het bestuur van de Nederlandse R.K. Organisten- en Directeurenvereniging bij monde van de heer Hans Ponten op de grote vergade ring te Breda speciaal Ol. Koop roemde om zijn grote, onbaatzuchtige activiteit op dit terrein. Intussen ligt het niet in de bedoeling hier in deze regels opnieuw het vele goe de van de jubilaris te gaan vermelden. Toen hij in December 1950 zijn vijf en zestigste verjaardag vierde gaven wij U bij deze gelegenheid uitgebreide bij zonderheden over zijn levensloop en hoedanigheden. We 'weten zeker, dat we hem met een hernieuwde opsomming heus geen plezier zouden doen. Zijn 25-jarig jubileum als muziek recensent aan de Nieuwe Haarlemsche Courant (dus niet als muziekcriticus in het algemeen, want hij begon reeds in 1912 bij het „Centrum") moeten wij evenwel in het kort memoreren. Iedereen kan begrijpen welk een ver antwoordelijke taak, die van muziek recensent is. In het kort gezegd: Olivier Koop kent zijn plicht in deze. Steeds zijn z'n critieken in opbouwende zin, en speciaal ten opzichte van jonge kunste naars moet men de houding van de ju bilaris steeds weer bewonderen. Ook op ander gebied der journalistiek werkt deze expansieve geest rusteloos door. Blijkt er in één of ander onderwerp,, zijdelings of rechtstreeks met muziek in verband staande, stof te zitten voor een belangrijk artikel, dan is Ol. Koop de eerste, die zorgt, dat het er komt. De lezers worden in deze kolommen nog menigmaal geconfronteerd met buiten gewoon interessante artikelen over lang verleden, of momenteel actueel zijnde feiten op muzikaal terrein. Jubilaris, vanaf deze plaats bieden wij U onze-meest welgemeende gelukwen sen aan, bij een zo zeldzaam jubileum. Moge het U gegeven zijn nog lange tijd Uw grote gaven zowel in de eredienst van God als op het meer algemeen mu zikale arbeidsterrein te kunnen blijven vervullen. Dat geve U God, de Oor sprong van alle Schepping en Kunst. Ad muitos annos! voir van de watertoren scheuren voor kwamen. De directe oorzaak van het ontstaan van deze scheuren is waar schijnlijk geweest het opruimen van munitie in de Kennemerduinen, waar door zware explosies ontstonden. Destijds werd besloten d'e herstel ling uit te stellen tot de opruiming van munitie als beëindigd kon wor den beschouwd. Hoewel op 22 Maart 1951 nog een zware explosie plaats vond, werden toch voorbereidingen getroffen om in de zomer van dat jaar de herstelling ter hand te nemen. Bij een daartoe ingestelde grondige inspectie bleek dat de ijzeren balken, welke in de penanten van de omman teling zijn ingemetseld, vooral aan de buitenzijde sterk waren aangetast. Op verschillende plaatsen, doch hoofdza kelijk aan de Noord-Oostzijde, dus schaduwzijde van de toren, werden roestbladders ter dikte van lal'/, cm aangetroffen, waardoor het metsel werk was afgescheurd en naar buiten gedrukt. Daar de uitvoering van de gevaarvol le restauratie op grote hoogte met veel zorg diende te geschieden, leende dit zich niet voor aanbesteding, doch werd het in regie opgedragen aan Jonker'3 Beton- en Aannemersbedrijf te Haar lem. Aangezien verwacht moest worden dat het herstelwerk langer dan een jaar zou duren werd besloten af te zien van het huren van een stalen steiger, doch over te gaan tot het bouwen van een houten steiger, waarvan de materia len na afloop konden worden verkocht. Voorts bleek het noodzakelijk tijdens de uitvoering van de herstellingswerk zaamheden een stempeling van zware houten palen onder de ijzeren draagbalk van de ommanteling aan te brengen teneinde het risico verbonden aan het herstelwerk tot een minimum te beper ken. Nadat de steiger was geplaatst kon een nader onderzoek worden ingesteld waarbij bleek dat de voornaamste ijzeren onderdelen van de draagcon structie van de ommanteling, inzonder heid de ijzeren schoren, die het gewicht van de ommanteling op de schacht van de toren overbrengen en welke reeds in 1931 wegens ernstige aantasting met be ton waren omstort, niet meer betrouw baar mochten worden geacht. De oude ijzeren draagconstructie dien de derhalve door een nieuwe van gewa pend beton te worden vervangen, het geen door de geringe beschikbare ruim te ter plaatse een moeilijk probleem vormde. Uiteindelijk werd besloten de nieuwe draagconstructie te doen be staan uit een pl.m. 40 cm dikke horizon tale betonring waarvan de binnenzijde op de torenschacht rust en de buiten zijde een verticale betonwand draagt van 2.10 m. hoogte en 35 cm. dikte, wel ke tevens het vernieuwde onderste ge deelte van de ommanteling vormt en het daarboven liggende gedeelte onder steunt. De penanten boven de beton wand werden inwendig voorzien van gewapend beton-kolommen met gebruik making van de restanten der gecorro- deerde ijzeren balken. Het aanzicht van de toren heeft door deze verbouwing enige wijziging onder gaan daar het onderste gedeelte van de penanten in de betonnen draagwand is opgenomen, doch een aesthetisch verant woorde oplossing werd verkregen. De totale kosten van het herstelwerk zullen overeenkomstig de raming 115.000 gulden bedragen, waarbij is inbegrepen de bescherming van de ijzeren balken van de gewelven van het dak boven het reservoir, door rondom de onderflenzen hiervan balkjes van gewapend beton aan te brengen. Voor de uitvoering van laatstbedoeld werk werd het waterreservoir buiten bedrijf gesteld en bij een grondige in spectie van het inwendige hiervan bleek dat de bitumenlaag, die in 1935 hierop was aangebracht, hoofdzakelijk wat de plaatijzeren bodemplaten betreft, geen voldoende bescherming meer bood. Er werden n.l. in de bodem 48 roestkraters aangetroffen met een diepte variërend tussen 2 en 7 mm. De dikte van de ijzeren platen bedraagt 9 mm. Er werd besloten deze kraters elec- trisch dicht te lassen, hetgeen uitstekend is verlopen. Uiteraard moest tijdens deze werk zaamheden dag en nacht worden ge pompt om de druk in de stad op peil te houden. De drukverschillen waren BIOSCOPEN: Rembrandt: „Starlift". Toegang a. 1. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15. lederen ochtend om 10.30 uur ,,De circusjongen". Cinema Palace: ,,Met de kippen op stok". Toegang a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend om 10.30 uur „Pinnochio". Luxor: „Nee, zei het meisje". Toegang 18 j. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Za. eru Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Van 10.30—12 30 u. doorlopende journaalvoorstellingen. Frans Hals: „Meisjes in uniform" Toe gang J8 j. Tijden: 2,30, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avond voorstelling om 20 uur. City: „Het zwaard van Monte Christo". Toegang 14 j. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend om 10.30 uur „Sneeuw witje en de zeven dwergen". Lido: „Abbott en Costello maken schoon schip". Toegang a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend om 10.30, Gevarieerd va- cantie-programma met sprookjesfilms. Spaarne: „Phantom of the Plains". „Land van Mexico". Toegang. 14 j. Tijden: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Minerva: Vrijdag 8 tot en met Maandag 11 Augustus „Dame in hermelijn". Toe gang a. 1. Tijden: Vrijdag en Maandag 2.30 en 8.15 uur. Za.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15 ,7 en 9.15 uur. Vrijdag 8 Augustus Openluchttheater „De bruiloft van Fi garo". Nederlandse Comedie, 20 uur. Vishal. Opening tentoonstelling van schilderijen, tekeningen, beeldhouwwerken, 20.15 uur. Concertgebouw: H.O.V. 5e Zomerconcert. Gastdirigent Hugo de Vries, 20 uur. Zandvoort: Lunapark Zeestraat. Zaterdag 9 Augustus Openluchttheater: Concert door de H.O.V. 20 uur. Zandvoort: Concert Zandvoortse mu ziekkapel. Boulevard: Openlucht film voorstelling; Zeestraat: Lunapark. groter dan normaal, doch klachten wer den niet ontvangen. Behoudens enkele kleine tegenslagen en de lange duur van het vele hakwerk werd met de uitvoering goede voortgang gemaakt. Ook het overbrengen van het gewicht van de oude ijzeren op de nieuwe be tonnen draagconstructie heeft geen bij zondere moeilijkheden opgeleverd. In gezelschap van ir. Hollaar, de di recteur van het Waterbedrijf, ir. Bou- man van Openbare Werken en de heren Van de Linde, chef pompstation en win- plaatsen, en Vlaming, bouwkundige bij de waterleiding, hebben wij weer eens een rondgang gemaakt door dat indruk wekkende bedrijf, waarvan de machine kamer onlangs ook is uitgebreid met een pomp, die per uur 5 a 600 m3 water verwerkt. Het torenreservoir heeft een inhoud van 1200 m3, hetgeen aan water op warme dagen in ongeveer één uur wordt verbruikt! Overigens zou het wel ge wenst zijn, dat er onder het bestaande reservoir nog een tweede wordt ge bouwd. De plannen zijn er wel, maar over de benodigde financiën zal nog wel een woordje gesproken moeten worden. Het Raadhuisplein te Zandvoort was Donderdagavond stampvol met toehoor ders, toen een ensemble van de Haar lemse postfanfare daar een „Touring"- concert gaf. Vóór de pauze als Tiroler- kapel, daarna als de boerenkapel „de Hooischelf". Al dadelijk was er contact met het publiek;, dat de populaire wijs jes spontaan meezong. Een incident deed zich voor, toen de bedienaar van de grote trom na het einde van een mu ziekstuk onverstoorbaar bleef musice ren. Hij werd toen uit de tent verwij derd. De dirigent ging toen onder het publiek een remplagant zoeken. Een ele gante jongedame werd naar de tent ge leid en onder grote hilariteit van de luisteraars speelde zij in het volgende nummer mee. Nadat het programma was afgewerkt, dwong het publiek de muzi kanten tot een toegift. De collecte welke in de parochiekerk van St. Agatha te Zandvoort na de pre- dicaties van pater Nolascus O.M. Cap., werd gehouden voor het R.K. Armbe stuur heeft rond f 1300 opgebracht. De openlucht-filmvoorstellingen te Zandvoort trekken grote belangstelling. Zij worden nu gegeven naar gelang de weersomstandigheden op het par keerterrein aan de Herman Heyermans- straat of op een open terrein aan de Koningstraat. In afwijking van de plan nen zal de laatste voorstelling Zaterdag worden gegeven. In het badplaatstournooi van „Zand- voortmeeuwen" speelde JOS uit Amster dam Donderdagavond te Zandvoort te gen TYBB uit Haarlem. Het was een aantrekkelijke wedstrijd waarin JOS al dadelijk sterk naar voren kwam en doelpuntte. TYBB herstelde zich later, maar de voorhoede bleef ondanks het zwoegen van de rechtsbuiten im productief. Na de rust vertoonde TYBB tekenen van vermoeidheid. Een worste ling voor.het JOS-doel bracht TYBB drie kansen, doch zonder resultaat. Te gen het einde ging JOS in de verdedi ging; een speler schoot in eigen doel en maakte dus de gelijkmaker (1-1). Zo kwam het einde. Door doelschoppen werd JOS tenslotte winnaar met een to taalstand van 4-3. Het Heemsteeds Fanfarecorps „Excel sior" geeft Zondagmiddag in het wan delbos „Groenendaal" van 35 uur een concert, waarop de volgende nummers zullen worden uitgevoerd. 1, Lynnwood, mars, van J. Ord Hume; 2. Ouverture Cosmea van J. Beekhoven; 3. Partita Piccota van G. Boudijn; 4. Ver smade Liefde, wals, van P. Lincke; 5. Houdt Moed, mars, van J. Beekhoven; 6, Banier Mars van A. Meins; 7. Ouver ture Bonne Fortune van S. P. van Leeu wen;; 8. Fantasie Franche Amitié van J. Martin; 9. Flots du Danube, Grande Valse de Concert van I. Ivanovici; 10. Colonel Bogey, mars. Het plaatselijk comité van „Herwonnen Levenskracht" organiseert, der traditie getrouw, op 15 Augustus de gebruike lijke speldjesdag. Het doèl is genoeg zaam bekend, het gaat hier om de be strijding van de t.b.c., die nog steeds onze gevaarlijkste volksvijand is en waar tegen ook nu nog alle krachten gemobi liseerd moeten worden om deze vijand voorgoed te verslaan. Daarvoor zijn niet alleen kopers en koopsters, maar ook en vooral verkoopsters nodig, die zich voor één dag nu eens extra willen inspannen, om de lijdende landgenoten, onder wie ook plaatsgenoten zijn, te heihen. Het comité doet daarom een dringend beroep op alle meisjes van 16 jaar en ouder, zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de leden van dit comité en het heeft ter aanmoediging om zoveel mogelijk de activiteit van de ver koopsters te verhogen, besloten, onder haar een waardevol geschenk te verlo ten. Voorts zullen allen, die op deze dag medewerken als verkoopster, in de gelegenheid worden gesteld, op 22 Oc tober, de filmmiddag of -avond bij te wonen. Zij, die haar medewerking willen ver lenen, kunnen zich melden aan de adres" sen: Koeriefslaan 10 en Van Haemstede- plein 13. Het voetbalelftal van het gemeente- personeel van Bloemendaal speelde Don derdagavond een wedstrijd tegen een elftal van personeel van de Haarlemse Incassodienst. De Haarlemmers wonnen met 7—2. In ons blad van 16 Juli hebben wij een uitvoerig bericht gepubliceerd over het vertrek van Ten Berge's Confectie- industrie uit Haarlem, waarbij tevens werd medegedeeld, dat de personeels leden grotendeels onder dak zouden zijn. Naar aanleiding van deze publicatie hebben de besturen van de Ned. Kath. Kleding- en Textielarbeidersbond „Lam- bertus" en de Alg. Bond van Arbeiders en Arbeidsters in de Textiel- en Kle dingbedrijven „De Eendracht" in een uitvoerige conferentie met onze redac tie deze voorlichting welke was ge baseerd op een onderhoud met de heer Ten Berge als grotendeels onjuist ge- qualificeerd. Ter wille van de recht vaardigheid achtte men van die zijde een voorlichting onontbeerlijk. Als ge volg daarvan is in ons blad van 29 Juli plaatsruimte verleend aan een ingezon den schrijven van genoemde bonden. Thans bereikt ons van de zijde van Ten Berge's Confectie-industrie N.V. het verzoek tot opname van het vol gende: 1. Van financiële moeilijkheden bij bedoelde N.V. is in het geheel geen sprake, noch sprake geweest; evenmin van een niet goed gevoerd bedrijfsbe heer. 2. Wat de liquiditeit van deze N.V. betreft, is bedoelde N.V. al haar finan ciële verplichtingen steeds stipt en op tijd nagekomen. 3. De liquidatie van deze N.V. in Haar lem heeft niets te maken met enige min der gunstige financiële toestand van het bedrijf, noch met een al dan niet ge zochte gelegenheid om de fabriekspanden te Haarlem te verkopen, doch vindt zijn uitsluitende oorzaak hierin, dat tenge volge van een ernstig tekort aan vrou welijke arbeidskrachten het bedrijf wordt verplaatst naar Reuver, waar een grote fabriek met een frontbreedte van 60 m. en een diepte van 35 m. (al zo niet een „fabriekje", zoals in het inge zonden schrijven werd vermeld) is ge bouwd en reeds in bedrijf is gesteld Naar de directie ons voorts mede- Vanmorgen stond voor de Haarlemse politierechter de 20-jarige L. de G. uit de Haarlemmermeer. Medio Maart was er een ernstige burenruzie geweest, die haar diepste oorzaak vond in de school gaande kinderen van beide families, die er toe geleid heeft, dat de familie van de verloofde van de verdachte bij deze ruzie ten nauwste werd betrokken. Een en ander liep uit op het trekken van een mes door L. de G.. Gelukkig is het alleen maar bij het trekken ge bleven; het mes werd niet gebruikt. De Officier zei, dat er wel eens meer ru zies waren in de Haarlemmermeer, doch dat deze zich steeds beperkt had den tot een woordenwisseling of iets van dien aard. Nu echter heeft men een nieuw stadium bereikt. Hij eiste tegen de jeugdige messentrekker f 40. boete en*'drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar. De politierechter veroordeel de verdachte tot f 50.boete. Vanmorgen omstreeks elf uur zakte een vrachtauto van een der distilleer derijen uit Schiedam in de Grote Hout straat ter hoogte van de Amsterd. Bank door de vooras. Het verkeer werd ruim een half uur gestremd. Het moest langs andere wegen worden omgeleid. De vrachtauto werd per takelwagen weg gesleept. Geëxamineerd voor gedeelte B. 7 can- didaten. Afgewezen 2 candidaten. Ge slaagd: de dames A. H. C. Marinus te Den Helder. W. M. L. Brugman te Am sterdam, E. Fl. Kress te Amsterdam en de heren L. R. Lambeck te Bergen (N.-H.). Fr. L. van Lent te Heemstede. deelde, waren in bovengemelde publi catie van 29 Juli 1952 nog diverse an- dere onjuiste voorstellingen van zaken gegeven, ter zake waarvan een uitvoe rige en gedetailleerde tegenspraak in een dagblad te veel plaatsruimte zou vorderen en deswege onnodig wordt geacht. Na publicatie van ons redactioneel be richt van 16 Juli hebben beide, in dit onverkwikkelijke conflict betrokken, partijen door middel van een ingezonden schrijven hun standpunt kenbaar kunnen maken, zodat wij, voor wat ons blad be treft, de discussie gesloten achten. Indien de heer Ten Berge zich zou ge griefd voelen door enig onderdeel der publicatie van werknemerszijde, betreu ren wij het daaraan te hebben meege werkt, omdat zulks uiteraard niet onze bedoeling kon zijn. Red. Gistermiddag omstreeks half drie reed een grote melkauto met aanhang wagen op de Amsterdamsevaart ter hoogte van de Nagtzaamstraat tegen een verkeersbord op. De auto kwam uit de richting Am sterdam en moest naar rechts uitwijken voor een naderende tegenligger. De be stuurder week echter te veel naar rechts. De lading, bestaande uit kratten met flessen melk, kwam in aanraking met een verkeersbord. 7 kratten met 84 flessen vielen op de weg. Advertentie Onze Uitverkoop gaat nog steeds door. Weet U het nog?? Jongens Ancre Horloges 11.65 Meisjes Ancre Horloges f 13.45 Heren Ancre Horloges vanaf 14.75 Bartèljorisstraat 2 - Tel. 13004 - Haarlem Het deze week door de gemeente Haarlem aangekochte stuk van Karei van Mander „De dans om het gouden kalf" hangt nu ter bezichtiging in het Frans Halsmuseum. In de bovenruimte van het museum zijn de tekeningen van Herman Moer kerk geëxposeerd, die enkele jaren ge leden aan de gemeente Haarlem ge schonken zijn. Onder directie van architect ir. C. Wegener Sleeswijk te Amsterdam is de bouw van een cantine voor de Ko ninklijke Marine te Den Helder door de Rijksgebouwendienst opgedragen aan H. J. G. Klein Schiphorst H. O. Bouw- bedr. Gebr. Schiphorst te Haarlem, voor een bedrag van f 523.325. In het tournooi om de Umansbeker heeft Ripperda Donderdagavond met 42 van DCO gewonnen nadat de rust met 11 gelijke stand was ingegaan. Bloemendaal en Ripperda spelen dus de finale op Donderdag 14 Augustus. Woensdagavond 13 Augustus komen de verliezers uit de eerste ronde tegen el kaar in de strijd om de derde prijs. Dit zijn RCH 2 en DCO. Maandagmorgen vertrekt een tour- ploeg van de Haarlemse Zwem- en Po loclub „HVGB" naar België en Frank rijk om aldaar tegen enkele verenigin gen uit te komen. Allereerst zal op 11 Augustus in Luik een waterpolowed- strijd gespeeld worden tegen de Mava Club. In Mulhouse zal tegen C.N.M. een wedstrijd gespeeld worden en zal tevens worden deelgenomen aan enkele zwem- nümmers en estafettes. De HVGB-ploeg komt uit met de volgende spelers: L. Eiff, F. Michelsen, W. Halsema, W. Vosman, D. Bongertman, A. Rol en A. Nater. In Bilthoven is een hoofdklasse wa- terpolotournooi gehouden, waaraan werd deelgenomen door: HVGB, HZPC, GZC en SVH. In de eerste ronde kwa men de Haarlemmers uit tegen GZC, dat in de eerste speelhelft van de wed strijd de leiding wist te nemen. In de tweede speelhelft kwam HVGB num- meriek in de meerderheid waarna de Haarlemmers de stand op gelijke voet brachten. Met 11 kwam het einde. Met het nemen van strafworpen bleef de beslissing uit (4—4). Hierna werd geloot en werd GZC winnaar. HZPC won na een spannende wedstrijd met 5—3 van SHV. Na een demonstratie schoonspringen door het duo Schatens en Denneboom volgde het optreden van de „Bathing Beauties". In de finale, die evenals de vorige wedstrijd bij kunst licht werd gehouden, speelden GZC en HZPC na een spannende wedstrijd ge lijk. De wedstrijden werden door circa 700 toeschouwers bijgewoond. Een dikke 2000 bezoekers zijn c Don derdagmiddag op de nieuwe grasbaan van de Harddraverijvereniging „Sant poort en Omstreken" getuigen van ge weest hoe Jan Vergay met zijn 8-jarige vosruin Louis F. H. naar de overwinning is getrokken, met een beetje geluk omdat hij in de tweede omloop vrijlootte en dus zonder meer in de prijzen viel, met een massa capaciteit ook, want het uithou dingsvermogen heeft tenslotte dit paard na een enerverende finale naar de over winning gevoerd. En zo stond iedereen langs de lijn verbaasd, want O. Marijke was favoriet en eerlijk gezegd, wanneer er in de linkerbaan niet een bult had ge zeten, die de 5-jarige vosmerrie telkens even deed springen waarvoor zij dan gedisqualificeerd werd dan had zij zeker het meeste recht op de prijs van f 650 gehad. De derde plaats bezorgde haar nu nog f 115. Het was een tikje vreemd de korte- baandraverij van Santpoort dit jaar met meer op de Hagelingerweg te vinden- Maar het land van Dirk v. d. Wel aan de Westlaan is een prima grasbaan waarmee de vereniging zeker in haar nopjes kan zijn. Die bult was wat vei- velend voor de linkerbaan, maar toen de vereniging na lang zoeken de be schikking over dit terrein kreeg, was het te laat om dit te verhelpen. Het „gerepa reerde" stuk zou na enkele heats volko men stuk getrapt zijn en dan was de baan helemaal onbruikbaar geworden. In November gaat dat stuk bonkige klei er uit en dan krijgt de vereniging een baan, waarop anderen tot in de wij de omtrek jaloers kunnen zijn. Er was nog een ander tegenvallertje voor bestuur en toeschouwers en wel dat er van de 21 ingeschreven paarden maar 14 waren komen opdagen. De langebaan-1 draverijen schijnen de korte baan ge duchte concurrentie aan te doen. Maar gelukkig zaten er nog heel wat favorie ten in het veld. In de eerste omloop zorgde Num Brewer voor enige sensatie Het vorig jaar had deze schimmel-merrie de draverij van Santpoort met glans ge wonnen en nu werd zij in beide heats ge disqualificeerd en was dus van verdere deelneming uitgeschakeld. O. Nelly Zora en Louis F. H. hadden ieder een herkamp nodig om in de twee de omloop te komen, maar O. Marijke versloeg Lietse Mitzi in 2 heats op fraaie wijze en ook Miss A en Notre Dame hadden geen moeite om in de tweede omloop te komen. Deze tweede omloop leverde al meer strijd op, hoewel geen herkampen nodig bleken. Louis F. H was vrijgeloot en als overige candidaten voor de prijzen meldden zich O. Marijke Miss A en O- Nelly Zora. Vanaf dat moment was het lot O. Ma rijke minder gunstig gezind. Zij moest uitkomen tegen Louis F. H. en de eerste heat in de ongunstige linkerbaan. Het werd een disqualificatie. De tweede heat werd, na een zeer spannende strijd, door O. Marijke gewonnen, maar de derde heat bracht haar weer in de linkerbaan en opnieuw werd zij gedisqualificeerd. Hetzelfde verging het O- Nelly Zora, die het op moest nemen tegen Miss A. De laatste verloor één heat wegens het te vroeg passeren van haar startafstand. Met de finale kwam er pas werke lijke spanning. Louis F. H. en Miss A. liepen eerst een dead heat, de tweede was voor Louis F. H., de derde voor Miss A„ maar de vierde weer voor Louis F. H., die daarmee verdiend op de eerste plaats kwam. O. Marijke, die met O. Nelly Zora om de derde en vierde plaats kampte, won haar eerste heat, maar rijder A. Th. Knijnenburg moest het in de tweede heat in de lin kerbaan doen en deed het kalm aan. De derde werd een dead heat en ten slotte bracht de vierde de beslissing ten gunste van O. Marijke. Maar weinige bezoekers aan deze course te Santpoort zullen van meet af in Louis F. H., eigendom van J. Hart in Noordwolde, een kanspaard hebben ge zien. In deze streken is hij practisch on bekend en iedereen hield het op O. Ma rijke, die de laatste tijd bijzonder van zich deed spreken. Het is eigenlijk een langebaan-draver, die hoofdzakelijk in het Noorden van het land loopt. En het heeft er inderdaad alle schijn van, dat juist het uithoudingsvermogen Louis F. H. naar de zegepraal heeft gevoerd. De totalisator heeft het zeker net zo druk gehad als vorig jaar, maar de om zet was aanmerkelijk minder. Nu werd voor totaal f 4200 ingezet tegen vorig jaar rond f 5900. Voor een belangrijk deel waren de inzetten niet hoger dan f 1, waaruit blijkt, dat het geld steeds duurder wordt. De uitslagen van de totalisator luiden: Eerste omloop: Louise F. H- winnend f 34,40 plaats f 6.50. O. Marijke plaats f 1.90 en Miss A. plaats f 1,80. Tweede omloop: Louis F. H. winnend f 9.20, plaats f 2,10. Miss A. plaats f 1,90. Derde omloop: Louis F. H. winnend f 7,70, plaats f 2,70. Miss A. plaats f 1,80. Wanneer men nu de ervaringen met deze grasbaan legt naast die met de Ha gelingerweg, dan komen tal van voor delen naar voren. Het financieel voor deel voor de vereniging is duidelijk. Ver leden jaar waren er ook rond 2000 be zoekers, maar daarvan hadden er slechts 500 entrée betaald. De rest was die dag op „familiebezoek" aan de Hagelinger weg. Nu kon men zeggen, dat alle bezoe kers betaald hadden, dan wel lid waren van de vereniging. Als baan voor de paarden is gras ook verre te ver kiezen boven een klinkerweg, ook al ligt daar een beschermende zandlaag over heen. Het publiek had nu eveneens een rui mer gezicht op de baan. Alleen hadden de organisatoren dit jaar de toeschou wers alleen aan de Oostkant van de baan toegelaten, doch het volgend jaar wii men ook de andere kant voor het pu bliek vrijlaten, zodat er minder gedrang bij de finish komt. Gebleken is namelijk, dat daarvoor voldoende ruimte is. Alles bijeengenomen kan ook dit on derdeel van de Santpoortse feestweek weer het praedicaat van bijzonder ge slaagd krijgen. Want de gehele middag dreigde de regen neer te gaan stromen en telkens doken nieuwe sombere wol ken vanuit het Zuidwesten op, maar geen spatje is er gevallen en de finale kreeg zelfs nog even een sprankje zonne schijn. De honkbalafdeling van de RKSV TYBB herdenkt dezer dagen haar 15- jarig bestaan en het bestuur heeft ge- meeent dit feit niet onopgemerkt te mogen doen voorbijgaan. De viering van dit derde lustrum is bepaald op Zondag 10 Aug. en TYBB is er in geslaagd een goed bezet tour nooi te organiseren. De negentallen van de eerste klassers Schoten, RCH en SC Haarlem verlenen hun medewerking, zodat diverse goede en interessante wedstrijden zullen plaats vinden. Vanzelfsprekend wordt het feest ook kerkelijk gevierd, 's Morgens om half acht is er in de parochiekerk van St. Johannes de Doper een H. Mis voor de leden waaronder algemene H. Commu nie. Daarna gemeenschappelijk ontbijt in het Clubgebouw aan het Teylerplein. 's Avonds wordt in „Flora", aan het Pretoriaplein, om 8 uur een feestavond gegeven, waaraan de Hamuto's, de to neelgroep TYBB en het O. K. Cabaret hun medewerking verlenen. Het sportieve programma vindt plaats oo het terrein van TYBB, aan de Schalkwijkerweg en luidt als volgt: 11 uur: Schoten—RCH. 12.15 uur: SC HaarlemTYBB. 13.30 uur: Verliezersronde. 15 uur: Winnaarsronde. De drie eerste wedstrijden duren één uur, n.l. 5 innings. In de winnaars ronde worden evenwel 7 innings ge speeld. Uitslagen: Dames: HBC 1HBC II 22, DamiateLeonidas 04, Die RaeckseVelox 40, HBC IIPSVH 13, DamiateSpaarnestad 03; Heren: MSODamiate 30, HBCHVS 40 regl. Programma: 11 Aug. HBC-terrein: da mes: HBC I—Die Raeckse, HBC II—Ve lox. Schalkw.weg: SpaarnestadRK AVV, HBC 3Leonidas; 12 Aug. Schalk w.weg; PSVHDie Raeckse; 13 Aug. Mar. Hospt. HBC 3—RKAVV, RKAVV Leonidas; v. O. de Bruyn: HBC 1Ve lox. De voor Zaterdagavond in Stoop's bad vastgestelde hoofdklasse competitie wa- terpolowedstrijd HVGB—Haarlem gaat niet door en zal opnieuw worden vast gesteld. Zowel door Haarlem als door HVGB moeten nog enkele wedstrijden worden gespeeld. Thans is de competitie stand: Meeuwen 1 9 6 1 2 13 56—44 HZPC 1 7 5 1 1 11 38—21 GZC 1 6 4 0 2 8 36—22 Haarlem 1 7 2 2 3 6 33—42 HVGB 1 7 1 2 4 4 27—37 SVH 1 8 0 2 6 2 32—56 Ter zake van verduistering werd. gis teren door de Leidse politie aan de po litie te Haarlem overgegeven de 45-ja- rige boekhouder, W. A., zonder vaste woon- of verblijfplaats. W. A. had 1 Augustus j.l. een rijwiel gehuurd bij een fietsenhandelaar en dit verkocht voor f 7.50, Bij nader onderzoek is gebleken, dat hij op deze wijze 12 rijwielen had ver duisterd. De man is ingesloten. De aangifte van nieuwe leerlingen voor de R.K. Industrie- en Huishoud school aan de Ged. Voldersgracht kan op 18. 19, 21 Augustus geschieden van twee tot vier en 22 Augustus van zeven tot negen uur. De directrice houdt spreekuur van 25 Augustus af. GEBOREN: M. H. B. W. IJlstra— Voert, z; W. C. SwartBorsboom, z; J. R. Brandsvan der Geest, z; M. J. Balk Peeters, z; J. C. KloekZijlstra, z; J. J. H. Mica—Aarts, z; J. M. van Rij van der Schans, d; H. J. M. Velu Kuijpers, d; A. Kampsde Rooij, d; E. de GraaffBrück, d; E. den Hollander Cop, d. GEHUWD: R. van Lunteren en M. E. Th. Vroom; D. Metz en H. M. Janssen; J. J. J. F. Willems en M. Tames; W. J. F. Cornelissen en M. E. Drees; J. Stee- vensz en J. P. Martin; J. P. de Vries en I,. Burmeister; C. Wouterse en H. J. Borgers; H. G. Dijkerman en E. C. J. Kusters. OVERLEDEN: Chr. W. Alles—Oud, 74 j„ Coornhertstraat; P. Groenendijk Schuit, 69 j., Kamperlaan; G. Dekker, 39 j., Maerten van Heemskerkstraat. Makreel en haring vormden de hoo'^ schotel in de afslag van Donderdag IJmuiden. De aangevoerde soorten ren van vrij goede kwaliteit, wa je. gevolg had, dat de prijzen op een r lijk niveau kwamen. Grove Noora ring werd verkocht voor f 15 tot t per kist, terwijl de makreel var,,,jk van f 17 tot f 13 per kist. Aanmerken minder haring en makreel dan vo gaande dagen behoefde nu naar de meelindustrie verwezen te. w^.°0te Tong werd niet veel aangevoerd, yj tong bedong f 3 per kilo en de ™ia°n soorten gingen voor f 2.10 per kilo v de hand. Vele kotters waren Pras, j met kleine schol, waarvoor f 14 tot per kist werd betaald. „.3 De motortrawler Joh. Folderrn IJM. 20, die Donderdag na een ko reis van 7 dagen aan de markt was n 1000 kisten mooie makreel, besom hiervoor maar even f 20.500, een succef reis dus. Bij de loggers kwam de lempje KW. 89 aan de spits te sta met een besomming van f 3.740, en de kotters kwam de KW. 10 als b°°® uit de bus met een besomming f 1.500. ,ie De stoomtrawler Tubantia IJM 37, Donderdag een te late lossing zou K™ gen, bleef liggen tot Vrijdag met e vangst van 500 kisten Noordharing, kisten Zuidharing, 50 kisten kabel)ad. en gul, 50 kisten koolvis, 50 kisten JL versen. Bovendien kwam de Claesje 46 al weer binnen. Maandag was de motortrawler pas naar zee gegaan en meldde hij zich al weer met 600 k|sLn makreel, 100 kisten wijting, 40 k's schelvis en piepers en 10 kisten divers® (Niet-officiële koers) 3"4 Nederl. 1948 314 PCt. Ned. 1950 3-3y2 Nederland 1D47 3 Ned 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtbk. 48 3 pCt. Ned Handel Mii. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij eert. vorig slot 89% 9014 89 98% 92 140 140'lgd 95gP 113 14011 152%gb 173gb 195 551% 320 80% 149', 2 120% 119'» 97 '1 75% «ld1 ,2lV 73* Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 6/8 46% 51%* 79% 63% 60% 81% 64% 22% 26% 41 76% 86% 66% 21% 40 11' 51'; eed Deze Claesje had trouwens nog verrassing. Toen het schip name' Woensdagavond enige tijd lag te (hT 0' om een klein mankementje aan de 81 tor te verhelpen, zagen de opvaren" in de omgeving plotseling talrijke nijnen. Het jagersinstinct werd wak* te meer, daar deze beestjes tot nu 1 door elkaar f200 per stuk opbreng J Met bekwame spoed werden dan °.n enige lijnen uitgezet en het gelukte korte tijd 12 tonijnen te verschalken' Van de Poolse vloot gingén Dond®„ dag weer naar de visserij de GDY J. en de GDY 101. Binnen kwam de «L 69 met 130 kantjes steurharing, tijdelijk in de bunker van het Stad® vissershavenbedrijf werden opgeslag® Van de IJmuidense trawlervloot g®n^ de Eli Chenevière IJM 32 en de Her»8" SCH 92 weer ter visserij naar zee. De motorloggers Catharina MA 5 e" Adjowico RO 9 kwamen even in iJn1®1' den binnen om ijs bij te laten en.°S daarna weer gauw naar de visserij vertrekken. De motorloggers Huiberdina Gijsbf1,' tha KW 85, die Donderdag aan de afs'" was, ging na lossing naar de Haring1;3! ven om op de helling gezet te worde' voor een verfbeurt onder de waterlijn- Donderdagmorgen om half vijf k®'a®/ in IJmuiden binnen de Schevenin.45" logger Mentor SCH 51, onder comma®® do van de stuurman. De 58-jaflë schipper J. v. D. uit Noordwijk Zee had Zondagavond op zee een n®a8?l bloeding gekregen. De man is door heer A. P. Bakker van boord geliaa:r en daarna per ambulancewagen na» het Academisch Ziekenhuis in Leid® vervoerd. Sneller was de ongeval!®' dienst klaar, toen 's middags de Te*e?8 kotter Deo Volente TX 11 met een ke man binnenliep. Deze woonde "a rnelijk in IJmuiden, zodat het verv°e slechts enkele minuten vergde. -j. De opvarenden van een der in G muiden binnenlopende haringlogë® wisten te verhalen,'hoe het Woensdag avond een enorme drukte is geworb op de 57ste breedtegraad. Er was G haringvangst gemeld en onmiddeljat gingen diverse schepen er op aj-.a- er Woensdagavond circa 150 den waren. gn Daar de trawlers Bergen IJM 1® ,r Eveline IJM 116 uitgeweken zijn ®®a de Engelse haven Huil om daar 8 vangsten te verkopen is er weer ruimte gekomen voor de eigen bav plaatsen. Zaterdag worden dan geen grote aanvoeren meer very®8 en rekent men alleen op de binn komst van de Flamingo IJM 25 Zeelandia IJM 38, die alle twee op Juli naar zee gingen. j,0. Als eerste gegadigden voor de mende week blijven dan van de tra5l, lervloot over de Limburgia IJM jje Allan Water IJM 34, Schoorl IJM 38. op 1 Augustus vertrokken, en de M j'j IJM 61, Thorina IJM 33, Norma M»® IJM 6, die 2 Augustus als vertrekda® hebben. Vanmorgen om elf uur is op j, Haarlemse Stadhuis het huwelijk trokken tussen de heer M. F. F. Nereé tot Babberich. Ie commie^-8 g. fier van de Tweede Kamer en J. barones de Vos van Steenwijk, doe» van de Commissaris der Koningin provincie Noord-Holland. Het bu^ werd voltrokken ten overstaan ya" ambtenaar der Burgerlijke Stan heer J. C. Luitingh. Gistermiddag kreeg de arbeid®fsefij Smeding, uit Amsterdam, in de ^atreK' Oost van de Hoogovens, bij het los pfi ken van platen een plaat tegen rechterknie. Met een ernstige sWJ tfi#' aan deze knie is hij in het Rode-n" ziekenhuis opgenomen. Vrijdag 8 Augustus Hoog water: 5.11 u. en 17.42 Laag water: 1.01 u. en 13.22 Zaterdag 9 Augustus Hoog water: 5.56 u. en 18.23 Laag water: 1.47 u. en 14.0& >1 !i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2