reu grondslag en grote betekenis voor aanzien der Nassau's c TII m9Kü Er zijn weinig plaatsen, waar in de tachtig jarige oorlog so om gevochten is Het geraamte,fracturen,Matthijser^enz. A' T Nederlands wetenschappelijk ondersoek naar het mysterie Naundorff VERZORGING VAN KAMERPLANTEN DRIE NEDERLANDERS UIT RUSLAND TERUG 1 s O 'Si M katholieken verloochenden hun trouw niet ondanks vervolging K Bloeiende begonia Twee van hen waren SS-er w«- I i ;ina ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 PAGINA 5 Breda-Oranjestad is reeds geruime tijd in de stad Breda een gevleugeld woord. En nu de feestelijke herdenking in volle gang 's van het feit, dat Breda al 700 jaren geleden ?1adsrechten bezat, is dit gevleugeld woord r geheel Nederland en zelfs in het buiten- and verspreid. Dat dit woord geen ijdele klank is, daarvan *ar> zich de bezoeker van de Nassau-Oranje- *®ntoonstelling overtuigen, die in het huis °r®cht op het terrein der Kon. Mil. Akademie 9®houden wordt. Het zal de vele bezoekers de tentoonstelling opgevallen zijn, dat de braven van Nassau al bijna 150 jaren als heer 9©r Stad en Baronie waren opgetreden en een belangrijke rol in de Zuidelijke Nederlan den hadden gespeeld, vóórdat Prins Willem v9ri Oranje in 1552 als heer van Stad en Baronie öri Breda werd ingehuldigd. In deze 150 jaren hebben de Bredase Nassauwers de stad Breda tot grote bloei en tot hoger aanzien ge bracht, maar toch schijnt voor velen met de op stand van Prins Willem van Oranje tegen Span je de geschiedenis van het Huis Oranje-Nassau te beginnen. De grondslag voor net aanzien en de grote betekenis der Nassau's lag vooral in het bezit der Stad en Baronie van Breda en nog enige andere bezittingen in de Nederlanden, voor het grootste gedeelte afkomstig van Willem van Duivenvoorde, een der knapste financiers van die tijd, die ze naliet aan jan I van Pola- nen, heer van de Leek. Diens kleindochter en erfdochter Johanna van Polanen huwde in 1403 met graaf Engelbrecht I van Nassau en door dit huwelijk zijn de Nassauwers uit Dillenburg (Duitsland) in de Nederlanden gekomen. W 0 n<>emingen bij de Paters der Heilige Harten lefste Nat. Bedevaart naar Fatima Medisch standpunt Provinciaal Kapittel Paters Allerh. Sacrament Audiënties Liturgische Weekkalender Opmerkelijke belang stelling van autoriteiten H.H. Wijdingen Toestand van Mgr. Pessers vooruitgaand raf1^ hit" anti1, n t W fflO st'V breda #rr-4T<nrj*.7S ^6' k Het beroemde schilderij van Ve- lasquès „De overgave van Breda" waarop Frederik Hendrik de sleu tels van de stad aan de Spaanse bevelhebber overdraagt. Het schil derij hangt in het Prado te Madrid. maar het stadhuis te Breda bezit er een getrouwe copie van. Willem van Oranje. Nassauwers vermeerderden als sl4dn van Bre<^a- tie privileges van hun li. Waardoor haar zplfstaridi vheiH en h^et graaf Hendrik van Nassau kwam Op geslacht van Nassau te Breda wel hoogtepunt; dit werd nog voort ij®' door prins René van Chalon S Will firn van Hranip üe hj. Waardoor haar zelfstandigheid en flo r aanzien onder de Brabantse ste nig 'Oenam. Ze bevorderden handel en W6rheid en ook het godsdienstig le- lir,„ der stad had hun grote belangstel- tie In het begin der 12de eeuw bouw- Sfptie heer van Breda op zijn eigen V0/jti de parochiekerk van Breda, en WZaS in het onderhoud van de pas tij en de kerk. Van die tijd af had- de tie heren van Breda, en later ook to^assauwers, het recht om de pas pop Van Breda te benoemen; en even- 60 A tie kanunniken, nadat in 1303 in de Win kerk van Breda een kollegiaal JkfVf u was opgericht. Nog andere Hefp 'ijke bedieningen werden door de Van Breda vergeven. Daarom is Wtiiet te verwonderen dat prins Wil- Van Oranje in zijn politiek tegen hee^e tijdens de Opstand veel steun t>ra,?rt. de heren van Nassau werd de Of tige monumentale O. L. Vrouwe- h°te Kerk van Breda gebouwd. En 'V-ondere zorg legden zij aan de van cV0or het Norbertinessenklooster tiat rf t. Katherinadal en het Begijnhof; eze nog bestaan is aan de prinsen °ntvangen uit kerkelijke kringen. -,9e S°ebr koogwaardige pater Jean du Va Jésus d'Elbée, algemeen over igti Jp1 tie paters der Heilige Harten 5,°oror) s en Maria (Picpus) heeft be- rater n overste van het missiehuis £Ucas u«niaan te Sint Oedenrode pater r,'°osw rinkhoff; tot overste van het p°Cq. te Nuland pater dr. Odulf de r°es' „J?* overste van het klooster te j}* ovPr ?r Bngelbert van Waasbergen; 1, Delasr van het klooster Nieuwe r'Us jj ':e Ginneken-Bavel pater Faus- Ver(j tiriks. Intv^ tot nationaal directeur van tn r rt- tsa9ewerk te Ginneken-Bavel li t ^dardus Schmiermann en Co>« tier novicen pater Innocen- birnandeur. ka\'ik enkele dagen is het mo- bli i°nale d ^brijven voor de eerste W van ,tievaart, die na een ver- «e>,,vierin„ ele dagen in Lourdes p. krav.„ van het feest van de H. Ro- N rans - - Fat?" Vla Lissabon verder gaat dej?°tse T^a, waar 13 October de Ifl;.. tot Kpi^ktigheden worden gehou- 02. oesluit van het pelgrimsjaar Selg? bujf .Vo°r Fatima wordt aange- bo«u o0 'nschrijfbiljet zo spoedig mo- zenden naar Bureau VNB, ktjj jtieei n te 's"Hertogenbosch, waar vOo?Kaar j;0g gratis prospectussen ver- tieza reide *n verband met de vele fkdi. bocie,„ntie werkzaamheden aan 'titf+L^hde aart verbonden, kan slechts 9jvin„ n'ge dagen gelegenheid tot worden gegeven. van Oranje te danken. Maar het meest heeft graaf Hendrik van Nassau van 15041538 heer van Breda wel tot de bloei en het aanzien van de stad Breda bijgedragen. Hij bevorderde de landbouw door inpolderingen in West-Brabant, de bos- kultuur door de aanleg van het Mastbos. Hij voorzag de stad Breda van moderne vestingwerken. En, nadat de stad door de brand in 1534 voor het grootste gedeelte verwoest was, heeft hii met krachtige hand en met grote hulpvaardigheid de slachtoffers bijgestaan, om daarna in snel tempo de stad nog schoner op te bouwen. Met zijn zeer ontwikkelde en schatrijke gemalin Menzia de Mendoza maakte graaf Hendrik van Nassau de stad Breda tot een centrum van kunsten en wetenschappen. Het was graaf B.en- drik, die opdracht gaf tot de bouw van het prachtige renaissancemonument ter ere van zijn oom, graaf Engelbrecht n van Nassau, in de O. L. Vrouwe- ol Princenkapel in de Grote Kerk van Breda. De graven van Nassau hebben als heren van Breda Stad en Baronie van Breda zeer belangrijke functies in Bra bant en in de Nederlanden bekleed. Vanaf graaf Jan van Nassau tot en met René van Chalon. waren ze drossaarden van Brabant. Tweemaal was graaf En gelbrecht II geruimen tijd luit.-generaal (plaatsvervanger) van zijn landvorst Philips de Schone in geheel de Neder landen en sinds graaf Hendrik waren de Bredase heren ook stadhouders van Holland en Zeeland, later eveneens van Utrecht en tijdelijk van Gelderland Ook in het bestuur van het H. Room se Keizerrijk was Hendrik's invloed zeer groot. Door zijn invloed op de Duitse keurvorsten, droeg hij wel het meeste bij tot de keuze van Karei V als keizer van het H. Roomse Rijk. Bij de keizerskroning te Milaan, volgde graaf Hendrik van Nassau in het gevolg, on middellijk achter paus en keizer. Door het huwelijk van graaf Hendrik van Nassau met Claudia van Chalon werd het prinsdom Oranje (een enclave in het Franse gebied) met de souve- reine titel van Prins van Oranje in het Huis van Nassau gebracht. Zijn zoon René, uit het huwelijk met Claudia te Breda geboren, was de eerste prins van Oranje in het huis van Nassau. Prins Willem werd in 1552 met zijn gem.uin Anna van Buren als heer van de btad en Baronie van Breda ingehul- diga. Prins René van Chalon had hem erfgenaam gemaakt van al zijn goede ren, ook van het prinsdom en van de titel van Prins van Oranje. Maar Prins Willem was door zijn ouders in de Lutherse leer opgevoed en om deze rijke erfenis te ontvangen was het no dig dat hij Katholiek werd. En zo lieten zijn ouders hem op twaalfjarige leeftijd in de Katholieke Kerk opnemen. Prins Willem was nu de rijkste van de leden van de hoge Nederlandse Landadel; hij kon een vorstelijke staat voeren als geen ander. Daarbij was hij in hoge mate als staatsman begaafd en vol grote ambities. Door zijn innemende manieren wist hij zeer velen aan zich te binden; vooral de Bredase bevolking, die hem in zeer moeilijke tijden trouw is gebleven. De jonge Prins van Oranje stond in blakende gunst "bij keizer Karei V, maar Philips II bracht een radicale verande ring in de politiek ten opzichte der Nederlanden. Hij onthield zich in het bestuur van een nauwe samenwerking met de hoge Nederlandse adel. Kardi naal Granvelle kreeg de leiding en hjj schakelde de invloed van de Prins van Oranje in de Raad van State en in de Staten van Brabant geheel uit. Daar mee was het conflict tussen de Spaanse regering en de Prins van Oranje gebo ren; hij werd nu de leider der nationale oppositie. Er zijn weinig plaatsen geweest, waar in de tachtigjarige oorlog zo om gevoch ten is als om Breda. Behalve een lang durige bezetting, moest de stad twee maal een zware belegering doorstaan, met al hare ellendige gevolgen; in 1624-25 werd ze door Spinola, in 1637 door prins Frederik Hendrik belegerd. Tweemaal werd de stad overrompeld, in 1581 door de Spaanse bevelhebber Haul- tepenne, in 1590 door prins Maurits met het turfschip. En zo lag het voor de hand, dat Breda niet het minst in deze oorlog als de stad van Oranje bekend stond. Koning Philips wenste in 1581 de hertog van Parma geluk, omdat zijn bevelhebber Haultepenne de stad Breda, een strategische plaats, veroverd had; hij was hem nog bijzonder dank baar, omdat het Breda was, de voor naamste plaats van de Prins van Oranje (la lieu principal dudit Orain- ges). Nadat Breda in 1590 door Prins Mau rits was veroverd, was de uitoefening van de Katholieke godsdienst in de pe riode van 15901625, krachtens de plakkaten der Staten Generaal, te Bre da verboden. Maar ondanks de plakka ten lieten de prinsen Maurits en Phi lips Willem de Katholieken van Breda in deze periode hun godsdienst privaat uitoefenen. Toen Spinola in 1625 Bre da voor Spanje weer veroverd had, werd de katholieke godsdienst in zijn geheel hersteld, en dé uitoefening van de Protestantse godsdienst verboden. De schepenbank van 9 personen met de burgemeester éan het hoofd, werd nu geheel uit Katholieken samengesteld. O.a. om deze magistraatwisseling (die elk jaar gebeurde) te onderzoeken, werd in 1629 Fannius, raadsheer in de Raad van Brabant te Brussel, door de Spaanse regering naar Breda gezonden. Hij kwam tot de conclusie dat voor nieuwe leden van de schepenbank een ruim voldoend aantal goede Katholie ke candidaten was, maar hij moest bij hen gemis constateren van loyaliteit en tiouw aan de Koning van Spanje. Ook de Katholieken verloochenden dus hun trouw aan de Prinsen van Oranje niet, ondanks hun achteruitzetting op gods dienstig gebied door de Staten Gene raal. Ten gevolge der politieke omstan digheden. verplaatsten de Prinsen van Oranje hun residentie naar Den Haag, de zetel van de regering der Republiek der Verenigde Nederlanden. Sindsdien verbleven ze maar zelden op hun kas teel van Breda en nadat dit kasteel Kon. Mil. Akademie was geworden kwam aan hun verblijf te Breda voor goed een einde. Maar in de lente van het jaar 1945 leefde de herinnering aan het vroegere verblijf der Oranjes in de Baronie van Breda nog eens op. Na een balling schap van bijna vijf jaren verbleven Koningin Juliana en Prinses Wilhel- mina verscheidene weken op Anne- ville onder Ulvenhout, om daar de ge hele verovering van ons vaderland af te wachten. Daar vernamen ze op de avond van 4 Mei de capitulatie van het Duitse leger en de bevrijding van ge heel Nederland. Het was op die ge denkwaardige avond dat de bevolking van de stad en uit de omgeving van Breda in groten getale naar Anneville optrok, om beide vorstinnen geluk te wensen en te huldigen. Breda kende in de loop der eeuwen, gelijk andere steden, zijn op- en neer gang. In deze stad werd, al bijna 150 jaren vóór het optreden van Prins Willem van Oranje, op de Brabantse grond de grondslag gelegd door de Nas sauwers voor de grootheid van hun ge slacht. Ondanks de zorgvolle tijden werkt Breda aan een grote toekomst krachtig voort, 'terwijl het zich nauw verbonden weet niet het regerend vor stenhuis, waarvan in 1403 de eerste stam in de Stad en Baronie van Breda werd geplant. P. PLACIDUS. ls ik mij niet vergis kunt, u zich geen grie zeliger deel van het menselijk lichaam voorstellen dan het geraamte. Dit blijkt wel uit de onderwerpen van allerlei griezelverhalen, uit de zogenaamde kerkhof-grol len en bijvoorbeeld uit de verbijsterende indruk die de knekelgravures van Albrecht Dürer steeds weer maken evenals uit de verlammende suggestie van de schilderijen van. de moderne Nederlander Raoul Hynckes. Het geraamte is echter ook om andere re denen zó belangrijk voor de mens. dat ik het deze week neem als uitgangspunt voor een kleine beschouwing. Zo als u weet vermeldt het Scheppingsverhaal, dat God in den beginne een rib aan de slapende Adam ontnam en deze gebruikte als grondstof voor de eerste vrouw. De meeste mannelijke lezers zul len het met mij ééns zijn dat deze rib, ziinde een luttel deel van Adams geraamte, van essentiële invloed is ge weest en nog is op het gehele wereldgebeuren. Ook zuiver anatomisch gezien is het ge raamte een onmisbare zaak. Een mens zonder geraamte is een onvoorstelbaar wezen, slap als een vaatdoek, onbe weeglijk neerliggend, niet in staat om te ademen, zijn eigen hersenen kapot druk kend. Er bestaat een ziekte waarbii grote delen van het geraamte zo week worden als deeg. Dergelijke patiënten verkeren in een beklagens waardige toestand en zijn, in dien niet op tijd wordt inge grepen, onherroepelijk ten dode opgeschreven. Breuken op strategische plaatsen van het geraamte kunnen even eens het leven direct bedrei gen, bijvoorbeeld breuken van de halswervels, van de ruggegraat. van de schedel- wand en van meerdere rib ben tegelijk. De bedoeling van dit artikel is uw kennis van de fracturen wat aan te vullen. Een fractuur is de opheffing van de samenhang van een beenstuk m.a.w. het gebroken zijn van een bot. Indien u nu wilt bedenken dat de botten van het menselijk lichaam niet alleen een beschermende functie hebben, maar boven dien de kapstok zijn van alle spieren en pezen, dan be grijpt u onmiddellijk dat de breuk van een dezer botten een serieuze aangelegenheid is. die met zorg bekeken en behandeld moet worden. Als er reden bestaat om bij uzelf of bij iemand in uw omge ving een fractuur aan te ne men, dan is het zaak geen overijlde dingen te doen. Iemand met een gebroken nek of ruggegraat mag onder géén voorwaarde door leken worden vervoerd, ook al ligt het slachtoffer midden op een drukke rijweg. Raak de ge troffene niet aan. maar roep zonder aarzelen een dokter. Een gebroken arm, been of rib vereist iets minder voor zichtigheid. In geval van nood kan de leek eerste hulp bie den door het gebroken lid maat. te steunen met een spalkverband. Hiervoor kan alles dienen, desnoods een tak of een bos stro die met twijgen of een kledingstuk wordt bevestigd. Een zo snel en geriefelijk mogelijk trans port naar de dichtstbijzijnde dokter blijft dringend nood zakelijk. omdat bij elke ver wonding van het bot een bloeding optreedt die het „zetten" bemoeilijkt. Tot zo ver uw aandeel in de frac- tuurbëhandeling. Laat u nooit verleiden tot een eigenmach tige poging om de fractuur stukken 00 elkaar te zetten, want de gevolgen voor de patiënt zijn nooit anders dan rampzalig geweest. 1 enslotte nog iets over de moderne methoden om fracturen van de lede maten tot genezing te bren gen. Als de breuk „gezet" is komt het erop aan de stand van de botstukken te hand haven. In het begin van de 19e eeuw gebruikte men daar voor nog houten en metalen spangen. In 1852. precies hon derd jaren geleden, ontdekte de Nederlander Matthijsen het gipsverband. Het gipsver band van onze beroemde landgenoot wordt nog overal ter wereld in ere gehouden. Er zijn echter breukplaatsen die geen gipsverband toela ten, bijvoorbeeld de dijbeen- hals. en breukplaatsen die ondanks de steun van het gips niet vergroeien. Een tiental jaren geleden zag men er heil in de dij been-hals fractuur te herstellen door er een ivoren pen doorheen te slaan. De Amsterdamse chi rurg Noordenbos verving de ivoren pen door een botspang uit het scheenbeen van de patiënt. De laatste tijd gin gen Smith-Peterson. Svendo Johanssen en Küntscher er toe over metalen pennen te construeren die gebruikt worden om de breukstukken van het bot in de juiste stand te consolideren. Vanzelfsprekend is dit over zicht van de fractiebehande ling bij lange na niet volle dig. De verschillende rekver- banden heb ik ongenoemd gelaten evenals de medica menten die de hedendaagse chirurg voorschrijft omdat dezê de botwondgenezing bevorderen, nog afgezien van de rol die de heilgvmnast- masseur in het genezingspro ces speelt. Slechts heb ik willen bereiken dat u het geraamte niet alleen be schouwt als een schrikaan jagende knokenwinkel. en dat u elke blessure van het ge raamte beziet als een ver wonding die de harmonie van de lichaamsbouw in gevaar brengt. Daarnaast gaf ik enige tips voor de eerste'hulp bij fracturen. J. M. Tijdens het provinciaal kapittel der paters van het Allerheiligst Sacrament, dat thans gehouden wordt in het kloos ter Brakkestein te Nijmegen, werden tot provinciale consultoren gekozen de uaters P. Roestenberg, Corn, van der Zant, Corn, de Kroon en S. Vermeeren. Pater H. Verstappen werd herkozen als provinciaal Econoom. Voor het eerstvolgende generale kapit tel werden de paters Jos. Govaert en Chr. Kochler als afgevaardigden aan gewezen. De aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, zal in de komende week Maandag, Dinsdag en Donderdag audiëntie verlenen. ZONDAG 10 Augustus: H. Laurentius, martelaar; eigen Mis; 2 gebed v. d. 10de Zondag na Pinksteren; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid, laatste evangelie v. d. Zondag; rood. MAANDAG; H.H. Tiburtius en Susanna, martelaren; eigen Mis; 2 gebed v. d. Zon dag; 3 tot alle heiligen; gewone prefatie; rood. DINSDAG: H. Clara, maagd; Mis Dilexis- ti; gewone prefatie; wit. WOENSDAG: H.H. Hippolytus en Cas- sianus, martelaren; Mis Salus; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie; rood, Haarlem: H. Wigbertus, belijder; Mis Os justi; 2 H.H. Hippolytus en Cassianus; 3 tot alle heiligen; gewone prefatie; wit. DONDERDAG: vigilie van O. L. Vrouw ten Hemelopneming; eigen Mis; 2 H. Euse- bius; 3 tot de H. Geest; gewone prefatie; paars. Utrecht, Haarlem: H. Werenfri- dus, belijder; Mis Os justi; 2 vigilie; 3 H. Eusebius; gewone prefatie; laatste evange lie v. d. vigilie; wit. 1 VRIJDAG: Maria ten Hemelopneming; nieuwe Mis; Credo; prefatie van O. L. Vrouw; wit. ZATERDAG: H. Joachim, vader van O. L. Vrouw; eigen Mis; Credo; prefatie van O. L. Vrouw; wit. ZONDAG 17 Augustus: 11de Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2 H. Hyacinthus; 3 octaaf O. L. Vrouw; 4 octaafdag H. Lau- rentius; Credo; pref. v. d. H. Drievuldig heid; groen. Haarlem: 2 H. Jeroen; 3 H. Hyacinthus; 4 octaaf O. L. Vrouw; 5 octaafdag H. Laurentius. Dat er in Delft altijd nog wat meer belangstelling voor Naundorff, alias Louis de Bourbon bestaat dan elders in den lande, is begrijpelijk, want hij ligt er niet alleen begraven, maar heeft er bovendien zijn „pyro- technisch atelier" gehad, dat de rege ring hem ter beschikking had gesteld. Het archief van de stad bevat dan ook vele herinneringen aan zijn verblijf en zijn overlijden aldaar en het is niet zo merkwaardig, dat de stadsarchivaris, drs- D. P. Oosterbaan, daar een weten schappelijk onderzoek naar heeft inge steld, dat zich niet tot de Delftse papie ren beperkt heeft, maar zich heeft uit gestrekt tot alles, wat er in Nederland se archieven over deze aangelegenheid te vinden was. Het merkwaardige is, zegt drs. Oosterbaan, dat er over de zaak- Naundorff een ontstellende hoeveel heid literatuur verschenen is, maar dat er van een systematisch archief onderzoek nog geen sprake is ge weest. Hij zelf heeft zich bepaald tot de Nederlandse archieven en daarin een indrukwekkende hoeveelheid ma teriaal gevonden, waarvan de foto- copieën vele mappen vullen Zijn onderzoek heeft geen antwoord gegeven op de vraag, of Karl Wilhelm Naundorff inderdaad recht had op de naam Charles Louis de Bourbon, dauphin van Frankrijk. Het heeft het wel mogelijk gemaakt nauwkeurig vast te stellen, wat er in Nederland om de figuur van Naundorff te doen is ge weest, en dat was niet gering: niet al leen politieautoriteiten en ministers, zelfs niet alleen de ministerraad, ook koning Willem II heeft zich met hem bezig gehouden. Drs. Oosterbaan heeft de resultaten van dit onderzoek overigens vastgelegd in een boekje, dat onder de titel „Het mysterie Naundorjf" bij Meulenhof verschenen is te beknopt overigens om alle gevonden gegevens te vermel den, maar niettemin de moeite van het lezen waard. De schrijver houdt zich uitsluitend aan de vaststaande feiten, en dit geeft zijn relaas een nuchtere, so bere betrouwbaarheid, die in de Naun- dorff-literatuur een zeldzaam verschijn sel is. Het relaas is er overigens niet minder boeiend om, omdat de ojfeen- Het portret van Naudorff-de Bourbon is onderhand wel bekend; minder dat van zijn geneesheer in Delft, die hem in zijn laatste merkwaardige ziekte heeft bijgestaan: dr. J. G. Kloppert. volging van de aldus gereconstrueerde feiten een nogal ongewone historie op levert. Het begint er al mee, dat Naun dorff voor zijn vertrek uit Engeland naar Nederland een Nederlands pas poort op naam van Charles Louis de Bourbon wordt uitgereikt- Hij heeft het nauwelijks in handen, als al weer alle moeite gedaan wordt om het hem te ontnemen. In Rotterdam weet de politie, die hem voortdurend onder toezicht houdt, het in handen te krij gen. Toch weet hij het, met behulp van de Rotterdamse advocaat Van Buren, zover te krijgen, dat hij voor de gouverneur van de Kon. Militaire Academie proeven kan afleggen met verbeterde wapens, waarover de des kundige zozeer te spreken is, dat niet slechts ministers en uiteindelijk ook koning Willem II zich met de zaak gaan bemoeien, maar dat tenslotte zelfs de regering een zeer geheim contract met Naundorff sluit waarin hij wordt aangeduid als Char les Louis. Dat contract heeft drs. Oosterbaan ontdekt: kei stelt Naomdorff een som van een millioen gulden (fantastisch in 1845, tekent de schr. aan) in het voor uitzicht, als hij al Zün geheimen kan realiseren; het benoemt hem tot direc teur van een pyrotechnisch atelier in Delft, met een salaris van f 80.000 voor het eerste jaar, f 20.000 voor het twee de, f 16.000 voor het derde en f 12.000 voor de volgende. Nauwelijks is Naundorff van wie de toenmalige minister van Oorlog in een zeer geheime brief aan zijn ambt genoot van Justitie schreef, „dat deze persoon aan den heer Gouverneur der Kon. Militaire Academie in het vak der Artillerie daadzaken heeft lieten zien, die aan het ongeloofelijke grenzen" met zijn werk begonnen, of hij wordt ernstig ziek en sterft. Hij wordt in de burgerlijke stand van Delft ingeschreven als Charles Louis de Bourbon, Hertog van Nor- mandië (Lodewijk de Zeventiende), bekend geweest zijnde onder de na men van Charles Guillaume Naun dorff, geboren op het kasteel te Ver sailles in Frankrijk". Er zijn aanwij zingen, dat de Koning deze overlij- densacte met die namen geaccepteerd heeft. Op welke gronden, dat heeft het uitgebreide archief-onderzoek niet kunnen uitwijzëh. Intussen heeft drs. Oosterbaan on langs in een Frans archief de hele cor respondentie van de Rotterdamse advo caat Van Buren, wiens archief in Ne derland niet terug te vinden was, ont dekt. Zijn onderzoek is overigens nog steeds niet ten einde, al heeft hij op het ogenblik niet de tijd er zich veel mee bezig te houden. Er moet, zegt hij, in Nederland nog meer aanwezig zijn. Maar veel meer is er in buitenlandse archieven. Het ware wenselijk, dat men daar een systematisch onderzoek in stelde. Want al heeft dit Nederlandse onder zoek dan niet kunnen bewijzen, dat Naundorff eigenlijk Charles Louis de Bourbon was, het heeft evenmin, zegt drs. Oosterbaan, kunnen aantonen, dat hij zo maar een gewone oplichter is ge weest. Maar hoe verklaard moet wor den, dat de beide namen In officiële papieren identiek worden verklaard, dat is een vraag, waarop het antwoord tot dusverre niet te geven is. Mogelijk dat uitvoeriger publicatie in het Frans over het onderzoek van drs. Ooster baan, waarvan op het ogenblik sprake is, tot verdere nasporingen elders aan leiding sal geven. nder de kamerplanten, die wij ge durende de zomermaanden als rijkbloeiend mogen bestempelen, hoort zeker wei de bloeiende Begonia. Verschillende soorten van deze plant treffen wij in de bloemenwinkels aan en door hun overdaad aan bloemen zijn zij een lust voor het oog. Velen onzer, die geregeld deze bloei ende Begonia's kopen, zullen wel eens de minder prettige ervaring hebben op gedaan, dat na enige dagen die bloemen er plotseling afvallen en van de plant niet veel meer overblijft dan de blade ren, die er gezond uitzien. Dat is eigen aardig, maar het is een bewijs, dat wij de plant niet de verzorging gegeven hebben die zij vereiste. Waarin schuilt nu de moeilijkheid, die velen met deze plant hebben? Het zijn veelal de grootbloemige Be gonia's, die wij in het interieur zo slecht kunnen goed houden. Deze variëteiten nu zijn ontstaan door kruisingen tussen knol- en struikbegonia. Beide soorten hebben een heel ander karakter, want zoals u wel weet, sterven de knol- begonia's ieder jaar af en de struik- begonia"s blijven doorgroeien. Nu deze twee typen gecombineerd zijn, stelt het nieuwe product hoge verzorgingseisen. Het is hoofdzakelijk de aard van de omgeving, die de plant een lang of kort leven geeft. In de kassen van de kwe kers groeien en bloeien de Begonia's uitstekend en daarom moeten wij die omgeving proberen te evenaren. Om dit te bereiken, moeten wij de plant zo licht mogelijk plaatsen, dus zo dicht mogelijk bij het raam. Dan moet de temperatuur ongeveer 60 gr. F. zijn en de atmosfeer niet te droog zijn. Zet de plant dan ook steeds op een omgekeerd schoteltje in een bakje met water. Geef ook nooit ijskoud water zo di rect uit de kraan, maar geef water op kamertemperatuur. Vanzelfsprekend moet de plant die U koopt gezond zijn, want een Begonia die aan een te lage temperatuur is bloot gesteld, zal na een paar dagen hierop reageren door zijn bloemen en knoppen te laten vallen. Als U met de hierboven genoemde wenken rekening houdt, dan zult u voortaan zeker meer succes hebben met de grootbloemige Begonia. Er is echter ook I een kleinbloemige Begonia. die veel sterker is dan <le.| grootbloemige en I die zeer rijk bloeit. I Het is de variëteit „Ege's Favorite". Deze soort is wel I de meest geschikte I voor de kamer en de plant kan maanden lang blij ven bloeien met lange bloemtrossen bezet met donker- rode bloemetjes. De begonia ver werkt veel vocht, dus regelmatig lauw water of wa- I ter op kamertem- ',';j peratuur geven. Iedere week ge- I durende de bloei- j tijd een kleine bijvoeding in de vorm van wat j kunstmest, zal de plant lange tijd doen bloeien. De uitgebloeide j bloemetjes moeten wij regelmatig wegknippen en ook de slechte blade ren. In ons land is uit een Russisch gevan genkamp te Varkuta, Siberië, aangeko men Bernhard Slier uit Rotterdam, vroe ger correspondent te Berlijn. Twee an dere Nederlanders, die in Russische ge vangenschap waren, M. F. M. Cranen te Breda en H. Ph. Wigmans te Eindhoven, zijn in Oldenzaal aangekomen. Naar het Ned. Rode Kruis mededeelt zijn nog veertig Nederlandse SS-ers in Stalino, waar de Nederlanders verzameld worden alvorens te worden doorgezonden. Deze veertig zijn voorlopig niet te verwachten. Cranen en Wigmans hebben tijdens de oorlog dienst genomen bij de S.S. In 1944 werden zij door de Russen krijgsge vangen gemaakt. W. was 16 jaar toen hij bij de S S. kwam, C. was al wat ouder. Beiden zijn Vrijdagmorgen voorgeleid voor de officier van justitie te 's-Herto- genbosch, waarna zij op vrije voeten zijn gesteld. Reuter meldt uit Berlijn, dat Slier in 1948 in Oost-Duitsland is gearresteerd en dat hij destijds tot drie jaar gevangenis straf werd veroordeeld. In Varkuta heeft Slier een West-Ber- lijnse journalist, Dieter Friede, ontmoet, die in November 1947 naar Oost-Berlijn was gelokt en vervolgens gearresteerd. Volgens Slier heeft Friede hem verteld, dat zijn (Friede's) bekentenis, waarin hij zichzelf van spionnage beschuldigde, gedaan was „onder verschrikkelijke druk". De bekentenis van Friede, die volgens hem niet waar is, is in de Oost- duitse pers uitvoerig gepubliceerd. Het Nederlandse consulaat-generaal in West-Berlijn heeft tien maanden ge leden medegedeeld, dat de Oostduitse autoriteiten acht personen van Neder landse nationaliteit, onder wie vier op beschuldigde van spionnage, gevangen hielden. Twee hunner waren beschuldigd van diefstal. Het was niet bekend wat de overige twee ten laste was gelegd. Naar van Nederlandse zijde verklaard werd, was één der gevangenen in 1948 gear resteerd, een in 1949 en zes m 1951. Na- men en adressen werden niet verstrekt Wel waren in elk der gevallen de ver wanten op de hoogte gesteld. De Neder landse functionarissen vreesden, dat pu blicatie van namen zou kunnen leiden tot vergeldingsmaatregelen tegen de ar restanten of hun verwanten in Oost- Duitsland. De meeste Nederlanders wa ren arbeiders, die tijdens de oorlog naar Duitsland waren gegaan en daar geble ven zijn. De meeste gevangenen konden brieven sturen en bezoeken ontvangen tijdens hun verblijf in Oostduitse gevan genissen. De Nederlandse functionarissen te Berlijn kunnen hun landgenoten niet helpen omdat Nederland de Oostduitse regering niet erkent. Zij ontvangen geen enkele officiële mededeling van de Oost duitse autoriteiten. Wanneer men zich wendde tot de Russische bezettingsauto- riteiten, werd door deze meestal terug verwezen naar de Oostduitse regering. Z. H. Exc. Mgr. W. van Bekkum S.V.D., apostolisch vicaris van Ruteng en titulair-bischop van Tigias, zal Zon dag 10 Augustus in de kapel van het Missiehuis te Teteringen de H. Priester wijding toedienen aan de fraters N J. Berends, W. P. Giesen, Fr. J. E. M. Heinemans, M. E. J. van der Hevden, P. L. Hesen, C. M. Jooren, J. H. Kam- stra, A. M. Koreman, J. J. van Meurs, R. L. M. van Schie en J. C. Fr. Swertz, allen van het Missiehuis St. Lamber- tus te Helvoirt van het Gezelschap van het Goddelijk Woord. In de toestand van Z H. Exc. mgr. J. Pessers S.V.D., apostolisch vicaris van Atamboea, is verbetering in getreden. Hij wordt nog steeds ver pleegd in het St Elisabeth-Ziekenhwis te THbwg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5